Laatste Berichten STADSNIEUWS Officiële publicatie RECHTZAKEN VAN MEVROUW MAQUISÏEN Radio-programma MAANDAG 24 JANUARI Jaarvergadering C.H. Kamerkring Leiden a v. d. KWAAK ALS BESTUURSLID GEKOZEN. De Kamerkring Leiden van de Chr. Hist Unie "kwam Zaterdagmiddag in de jacobazaal van „Den Burcht" in jaar vergadering bijeen. De voorzitter de heer W. P. Cnossen uit Woerden, heette de vele aanwezigen hartelijk welkom, waar na hU een terugblik gaf over het afge lopen jaar, in welk verband hij met gro te voldoening gewag maakte van de be langrijke stemmenwinst, welke de C.H.U. bii de Kamerverkiezingen heeft behaald. Vooral het werk van de propaganda- commissie o.l.v. de heer J. van Iterson werd dankbaar gememoreerd. Spreker waarschuwde er voor om, gezien dit re sultaat, de activiteit niet te verminde ren, maar er ernstig naar te streven om de organisatie te verstevigen. Tot slot wekte spreker op om het werk der C H. Jongerengroepen en Vrouwengroepen te steunen, waarna hij nog mededeelde, dat ce Kamerkring het initiatief heeft ge nomen om op 2 Maart in Den Haag een grote provinciale toogdag te houden. Ook de secretaris de heer J. J. Steen bakker Morilyon Loysen van Benthui zen, stond in zijn jaarverslag uitvoerig bu de gehouden verkiezingen stil, in aansluiting waar op hij alle door de Ka- merkring gevoerde acties besprak. On danks ae „financiële klap", welke de kas heeft gekregen by de verkiezingsstrijd, kon de penningmeester, de heer K van Dicpeningen van Leiderdrop nog 'n ba tig saldo melden. Hij drong echter aan op versterking van de financiën, het geen de heer Van Iterson gelegenheid gaf nog eens de arbeid van de propa- gandacommissie warm aan te bevelen. Tot bestuursleden werden herkozen prof. dr J. de Zwaan te Leiden en de heren J. J. van Wijk te Berkel en D. v d- Waals te Alphen a. d. Rijn. Aan gezien de heer G. Verschoor te Sassen- helm waarschijnlijk in de loop van dit jaar naar Canada zal vertrekken, wenste hij voor een herbenoeming niet in aan merking te komen. In zijn plaats werd gekozen de heer D. v .d. Kwaak te Lei den. Met eerf enkel woord heeft de voor- zitter de heer Verschoor, bedankt voor al zijn arbeid in het belang van de Ka- merkring verricht. Hierna gaf het Twéede Kamerlid de heer H. Kikkert, een beschouwing over het ontwerp sociaal-economisch program der C.H.U., waarhij hij nadrukkelijk in het licht strelde, dat de C H.U. in dit program nieuwe wegen inslaat. Spr be streed de mening van een bepaalde groep, die de C.H.U. het etiquet conser vatief wenst op te plakken. Als politie ke partij hebben wij er bij de wisseling der omstandigheden naar te streven, dat onze blik gaat over alle terreinen des levens. Voortbouwend 'op het historisch gegroeide zullen wij nieuwe paden moe ten betreden om zodoende een levende, krachtige groepering te zijn met een overtuiging, welke is gebaseerd op het Woord van God. Een uitvoerige gedachtenwlsseling volg de op deze uiteenzetting, waarbij 't ge heel van sociale-, economische- en fi nanciële maatregelen onder de loupe werd genomen. Hierna volgde sluiting der vergadering. ERNSTIGE AANRIJDING. Zaterdagmiddag, omstreeks kwart vcor twee, vond ter hoogte van de So ciëteit Minerva" aairi de. Breestraat een ernstige aanrijding plaats tussen de 41-jarige hier ter stede woonachtige G. L. en een motorrijwiel, bestuurd door de 33-jarlge G. R. D, uit Alphen a .d. Rijn. De wielrijder, die achter een vóór hem uitrijdende auto, uitkwam en zonder teken te geven uit de richting Noord einde de Vrouwensteeg wilde inslaan, werd tegen de grond geslingerd en kwam met zijn hoofd tegen de trottoir band terecht. Met een ernstige sche- delbasisfractuur werd het slachtoffer door de E.H.D. naar het Acad. Zieken huis overgebracht. Bij informatie was zijn toestand heden bevredigend. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Semietische taal- en letterkunde: de heer R. Frankena' (Groningen). Leidse Schouwburg K.V. LITTERIS SACRUIU. „Jeugd". Litteris heeft Zaterdagavond veel succes beleefd van haar experiment om eens de jongeren alleen aan het woord te laten. Zelfs was dit uitgebreid tot de regie! Daarvoor was de keuze gevallen op het Franse blijspel „Jeugd" van Claude André Pugat, waarin slechts Jonge men sen voorkomen. Het is geen diepgaand blijspel, maar het weet aangenaam be zig te houden door de geestige wijze, waarop hier wordt getekend de „kalver liefde" (zoals de heer Hageman het in zijn kort openingswoord zeer juist ty peerde) van de jeugd. Meer is het im mers niet, wat zich daar afspeelde in het buitenhuisje van de familie Gassin, wanneer de ouders afwezig zyn. Zij-het dan ook, dat toch bijkans nog een on geval zich had voorgedaan als gevolg van de eerste „liefdesberoerlng" van een 16-jarig meiske. Zoals gezegd, wij aarzelen niet het ex periment geslaagd te noemen. Hetgeen voor de oude vereniging des te meer waarde heeft, daar hier wan volle be tekenis is de kernspreuk: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Met dergelijke jeugdige krachten kan Litteris de toe komst blijmoedig tegemoet zien. Naast de beproefde oude garde staat een veelbelovende jeugd! Om te beginnen zij hulde gebracht aan de heer W. Blok voor de wijze waarop hij de regie heeft gevoerd. Hij wist inderdaad de frisheid van de jeugd, hier zo bij uitstek nodig, op de planken te brengen. Ook de door hem zelf ge speelde aviateur, deed*het best. Alleen jammer, dat hij zich nog al eens ver sprak, hetgeen zijn overigens knappe uitbeelding onnodig ontsierde. De Heer B. Hageman als de stupiede Bernard en de heer H. den Wringer als de zelf-verzekerde Olivier, waren keu rig op dreef. De eerste zagen wij nog nooit zo goed. Daarnevens hulde voor de dames E. Blok—Back en J. Restoma voor hun uitbeelding van Buernette j Marianne uitbeelding van Pernette en Marianne: Dat leefde! Een ondankbare rol van Francine werd door mej. F. Huizinga a g. naar behorén gegeven. Bescheiden bleef zij op de achtergrond, zoals hier vereist. De talrijke aanwezigen de Schouw burg was niet zo ?oed bezet als we bij Litteris gewend zijn toonden zich zeer voldaan over dit experiment. M. A. J. Kors, 25 jaar arts WALI NEGARA VAN OOST- SUMATRA TE MEDAN. De Wali Negara van Oost-Sumatra, Mansur, is te Medan teruggekeerd doch zal binnenkort weer naar Batavia rei zen voor voortzetting der politieke be sprekingen. - De directeur van de H.V.A., de heer K. Raadsheer, en de directeur van de Delimaa-tschappy, de heer H. W. C, Fro- wein, zijn te Medan aangekomen voor inspectie van de ondernemingen op Sumatra en voor besprekingen over de belangen van de cultures ter Sumatra's oostkust. DE 20.000 ER UIT! De prijs van f.20.000 in de le klasse, le lijst van de 506e Staatsloterij, viel op nr. 20681. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn. dat de heer A. J. Kors aan de Leidse Universiteit bevorderd werd tot arts. Dokter Kors. die na zijn artsexamen eerst nog enige tijd is werkzaam ge weest als assistent van dokter Gos te Hellendoorn, keerde al spoedig naar Leiden terug, waar hfj als assistent werkzaam was op de kliniek van prof. dr W. A. Kuenen en zich specialiseerde in het toedienen van goudinspuitingen bij long-T.B.C.-patiënten. In 1925 ves tigde hij zich als arts te dezer stede, waar hij zich al spoedig een drukke practijk verwierf. Dokter Kors, die voor en kort na de bevrijding een groot aan deel in de organisatie van de B S, heeft gehad, is o.m. leider van de bloedtrans fusiedienst en de transportcolonne van de afdeling Leiden van het-Ned. Rode Kruis en secretaris van het Bureau Me dische Sportkeuring te dezer stede. Hij heeft de wens te kennen gegeven, dit jubileum onopgemerkt te doen voorbij gaan. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wll- helmlna der Nederlanden, heeft Haar dank uitgesproken voor de Haar bij Haar ver- Jaardag en Haar Regeringsjubileum ge zonden gelukwensen en voor de blijken van medeleven, die Haar hebben bereikt. Ter voldoening aan Haar desbetreffend verzoek breng lk deze dank hierbij over aan de bevolking der gemeente Lelden. Lelden, 24 Januari 1949. De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De verhoging van de gasprijs De raadsleden D. J. van Dijk, dr M. Key en C. Ligtvoet stellen de raad voor het punt inzake verhoging van de gas prijs met 2 ct. aan te houden tot een volgende vergadering. In de Toelichting wordt gezegd: De Raad heeft wel een zéér korte tijd van voorbereiding gekregen, om zich 'n gefundeerd oordeel te kunnen vormen over dit voorstel. Dit klemt temeer waar het een dusdanige wijziging van de gastarieven betreft, dat speciaal de klei ne verbruikers door de nieuwe regeling getroffen worden. Bovendien ontbrak tot Donderdag 1.1. het rapport van de Directeur van de Lichtfabrieken over deze quaestie, waardoor het te enen male ondoenlijk was tijdig te onderzoe ken of de door het College gekozen weg om in een dreigend exploitatietekort te voorzien de enige was, temeer daar ook de desbetreffende Raadscommissie, hoe wel verklaard hebbende tegen het voor stel van B. en W. te zijn. niet tot een tegenvoorstel is. kunnen komen. Uit stel der behandeling tot de Raad zich grondig heeft kunnen voor bereiden, lijkt voorstellers dan ook een gebiedende eis. DE ABONNEMENTSVOOR STELLINGEN. Verandering van tableau. Hedenavond zou het Vrije Toneel (di- rec ie Cor en Airon Ruys) in de serie abonnementsvoorstellingen een opvoe ring geven van „M'n zuster Eileen". We gens ziekte onder het gezelschap kan dit stuk hedenavond niet worden uitge bracht. Hiervoor in de plaats komt het blijspel „Vogel vlieg de wereld in" van A. P. Dearsléy. „DE KIMNASTEN" VIEREN FEEST. De schoolvereniging „De Klmnasten", die zich gevormd heeft uit leerlingen van de Middelbare Handelsavondschool „Kennis Is Macht"! had Zaterdagavond in de grote Stadsgehoorzaal een feeste lijk samenzijn belegd, dat o.a. ook werd bijgewoond door de ere-voorztter, de di recteur dei school, de heer F. J. J. van Makkelenberg. het schoolbestuur en ver schillende leraren. Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer C Sassen, werd een ge varieerd programma van vlotte confe rence, vrolijke muziek, aardige sketches en goede acrobatiek afgewerkt, waar voor de Klmnasten zich de medewerking hadden verzekerd van de personeelsver eniging Konegro o.l.v. de heer L. W. Groffie. Na afloop volgde een gezellig sameiiziin met medewerking van Gold Starband. Een zeer geslaagde avond, waarop het de aanwezigen niet aan amusement heeft ontbroken, •- VERKIEZING AMBTSDRAGERS CHR. GEREF. KERK. Gisteravond vond na afloop van de kerkdienst een vergadering plaats van mannelijke lidmaten der Chr. Geref. Kek ter verkiezing van ouderlingen en diakenen. Tot ouderlingen werden her kozen de heren C. H. Overduin en D. Kruit en tot diaken de heer J. Platteel. In de vacature van de heer Cuperus (diaken) zal een herstemming moeten plaats vinden tussen de heren J. Over duin en C. Spaanderman. KOOS VORRINK'S TOESTAND GAAT VOORUIT. Naar wij van de zijd-e van Aero Hol land vernemen, is de toestand van de heer Koos Vorrink gestadig, vooruit gaande De temperatuur is normaal en de eetlust' goed. Prof. dr W. G. Sillevis Smitt uit Utrecht was tevreden over de behandeling en de toestand van de pa tiënt. Prof. Sillevis Smitt vertrok gis teren terug naar ons land. ORGANISATIECONGRES. P. VAN DE A. Donderdag 7, Vrijdag 8 en Zaterdag 9 April a.s. zal de P. v. d. A. hatfr 2- jaarlijkse organisatiecongres houden in Bellevue te Amsterdam. Op de agenda staan o.m. het jaarverslag en een be spreking van het beleid van het partij bestuur. Het hoofdbestuur van de Duitse so ciaaldemocratische partij heeft de uit nodiging aanvaard, om dit congres bij te wonen. DE HEER J. MARTIN VRAAGT ONTSLAG ALS K.L.M.-DIRECTEUR. De heer J. Martin heeft tegen 1 Augustus ontslag aangevraagd als di recteur van de K.L.M. Sinds 1 Mei 1921 was de heer Martin aan- de K.L.M. verbonden, gedurende de laatste jaren als directeur vervoer. OVEREENKOMST MET OORLOGSGRAVENSTICHTING. Een overeenkomst is getekend door het Ministerie van Oorlog en de Oor logsgravenstichting waarbij is bepaald, dat de laatste geleidelijk zal overnemen de zorg voor de inrichting en het on derhoud van de zich in Nederland be vindende militaire en civiele Rijksgra ven, 'waarin zijn bijgezet de stoffelijke resten van gesneuvelde militairen en verzetsslachtpffers. LAATSTE TOCHT VAN PROTIVA EN DE JONG. In alle stilte vertrokken hedenmorgen twee auto's met de stoffelijke overschot ten der in Denemarken omgekomen vliegers Protiva en De Jong van Den Haag naar Westerveld. Acht volgauto's reden mee in de stoet. Een schat van bloemen vergezelde de beide piloten op hun laatste tocht. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN DE VER. STATEN. Volgens de „New York Times" is de werkloosheid in vele delen van de Ver. Staten toegenomen doch verwachten noch het bedrijfsleven, noch de rege ring ,dat de industriële bedrijvigheid een belangrijke daling ten opzichte van het hoge niveau van het vorige jaar te zien zal geven. Naar het blad echter verder mede deelt, zijn de verwachtingen van de eco nomen der Amerikaanse vakbeweging pessimistischer dan die van de meeste industriëlen. Volgens hen zal het aan tal werklozen, dat in het najaar van 1948 ongeveer 1.600.000 bedroeg, in het ko mende voorjaar waarschijnlijk stijgen tot 3.500.000. De thans 83-jarige Zweedse ont dekkingsreiziger Sven Hedin, die lange tijd vrijwel blind is geweest, heeft een door de Zweedse oogspecialist prof. Ro man uitgevoerde operatie ondergaan, waardoor een van zijn ogen weer geheel in functie is gebracht. DE VREDESBESPREKINGEN IN CHINA. Vo#ens Chinese berichten te Sjanghai hebben ook de communisten in China een delegatie van vijf personen benoemd voor vredesbesprekingen met de rege ring. 'Zaterdag heeft de waarnemende pre sident van China, Li tsoeng-jen, aange_ boden vredesonderhandelingen te doen plaats vinden op de door de communis ten gestelde voorwaarden. Deze houden ro.m. in de berechting van alle „oorlogs misdadigers" en nietigverklaring van de grondwet. Kan tsjiao Hao, de persoonlijke afge zant van Li, heeft mevrouw Soen yat- sen, de weduwe van de stichter der Chi nese republiek, uitgenodigd de regering te helpen bij het opstellen van een vre- desprogram. Tijdens een interview zei Kan, dat Tsjang kal-sjek's „terugtrekken" als president in werkelijkheid betekent, dat nij is afgetreden. De term „terugirek ken" was gekozen met het oog op de grondwettelijke bepaling, 'dat een .af treden" van de president door de natio nale vergadering moet worden goedge keurd. Bij hun opmars naar de Noordelijke Yangtse-oever hebben de communisti sche strijdkrachten de stad Yangtsjou, 60 km. van de hoofdstad verwijderd, be zet. In latere berichten van regeringszijde te Nanking wordt gezegd, dat de com munistische troepen Lioe Ho, 25 km. ten Noorden van Nanking en Itsjeng, onge veer 50 km. ten Oosten ervan, aanval len. Tussen deze beide punten zouden de communisten de Noordelijke oever van de Yangtse hebben bereikt. Li tsjoeng-jen neeft vandaag leden van de Kwomintang meegedeeld, dat de strijd op de Yangtse linie begonnen wae. Hij zei tevens, dat China niet meer op buitenlandse hulp zal rekenen. De natie moest haar best doen haar eigen hulp bronnen tot ontwikkeling te brengen en de strijdkrachten te versterken. De Kwomintang kon niet militair worden onderworpen. DE VERKIEZINGEN IN JAPAN. Volgens de laatste berichten zijn van de 466 zetels reeds 250 aan de demo cratische liberalen toegevallen, zodat deze partij de absolute meerderheid in het parlement verkregen heeft. De communisten tellen reeds 33 zetels, tegen 4 bij de vorige verkiezingen. KOUDEGOLF IN WEST-AMERIKA. Door de sneeuw en de koudegolf in het Westen van de V.S. wordit de toe stand voor het vee steeds hachelijker in de staten Wyoming, Montana, Colorado, Zuid-Dakota, Nebraska, Kansas, Ne va de en Utah. Ongeveer twee millioen stuks vee dreigen om het leven te ko men. Zestien legervliegtuigen ,die voed sel voor de dieren zouden uitwerpen, konden door het slechte zicht niet star ten. Het is de strengste winter, die men in deze streken heeft beleefd. In de sta ten Nevada en Utah ,waar de sneeuw in de winter normaal slechts vier k vijf centimeter dik is, ligt thans een sneeuw laag van meer dan een meter. VERKIEZINGEN IN GRENOBLE. In verband met de incidenten, die zich verleden Jaar ter gelegenheid van een bezoek van generaal De Gaulle hebben voorgedaan, hadden tal van gemeente raadsleden en de burgemeester van Gre noble hun ontslag ingediend. Gisteren werden verkiezingen gehou den voor de vernieuwing van de ge meenteraad die door de minister van binnenlandse zaken was ontbonden. De uitslag luidt als volgt: communis ten 14.265 stemmen, 14 zetels derde macht 12.104 stemmen, 12 zetels; R.P.F. 10.651 stemmen, 11 zetels. In October 1947 was de uitslag als volgt: communisten 10.832 stemmen, 13 zetels; RP,F. 10.149 stemmen, 13 zetels; M.R.P. 5.486 stemmen, 6 zetels; socia listen 4.569 stemmen, 5 zetels; radicalen 2.262 stemmen, 0 zetels. Het proces tegen Carlton Hire, de 39-j. vroegere Britse zeeofficier, die door de Nederlanders er van wordt beschul digd wapens naar Indonesië geleverd te hebben, is tot morgen uitgesteld. RAAD VAN CASSATIE. Negen jaar wegens Katwijkse ongerechtigheden Tot 9 jaar gevangenisstraf was G. J. van der Linden uit Katwijk door het Bijz. Gerechtshof veroordeeld, omdat hij als groepscommandant in bezet tingstijd beruchte activiteit had be toond. HU hield huiszoekingen naar illegale werkers, en de gebrs. Kaptein vonden mede door het optreden van verd. de dood. Nu beweerde verd. dat hij de jongens na arrestatie aan de gewone politic had overgegeven, doch de president constateerde: „Dat is eigenlijk een Pilatus-houding van U, want men wist toch wel dat ze bü de Duitsers terecht kwamen". Maar ver dachte had dat niet begrepen., zei hij Volgens zijn bewering had hy, toen vcinuïge een schietpartij op een Duitse soldaat in Katwijk 100 gijzelaars waren gearresteerd, dadelijk reeds 90 van hen vrij gekregen. De president wilde weten bij wie geïnformeerd kon worden dat dit. aan verd. te danken was, waartoe verd. verwees naar de gemeente-secre tarie van Katwijk. De raadsman, mr M. B. Vos uit Leiden gispte ernstig de houding der Katwijk- se politie, inzonderheid van de inspec teur Buiens, die in zijn functie is over geplaatst, en rechercheur Brandsma, die uitgezuiverd schijnt te zijn. „Wanneer men nagaat dat de Kat wijkse politie 80 arrestaties heeft hel pen verrichten, en deze verd. 3 in een halfjaar, dan steekt het verschil wel af", aldus pl., die om clementie verzocht. Daar vond de proc. fiscaal echter geen reden voor want verdachte sanctioneer de door zijn optreden toch maar de vrijheidsberovingen, en maakte zich geen zorgen over de gevolgen. De eis was 14 Jaar geweest; het vonnis 9 Jaar, zodat spr. concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak 19 Febr. FEUILLETON Het testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice Iterson. 49) Is er die avond nog iets tussen U leiden gezegd over de reden van haar opwinding? Ellen nam haar handen van de bank on opende haar tasje. Zij nam er om standig een grote, schone, opgevouwen zakdoek uit en sloeg die uiteen. Zij sloot de tas en schoof de beugel weer over haar pols. Zo bleef zij staan, met oe uitgevouwen zakdoek verfrommeld in haar hand- Die trilde een weinig, on het witte, linnen trilde ook. Ze zei: Ze zei er niets van tot ze eenmaal k bed was. Toen nam ze mijn hand en zot„We hebben elkaar lang gekend", on ik zei: „Ja, me lieve mens". En toen *?St ze: „Ik ben heel ongelukkig maar ben niet van plan om op mijn besluit ter"g te komen. Bedrog kan ik nu een maal niet uitstaan", zei ze. En ik zei: ifïou, dat hoeft toch ook niet, mens- nol! Maar nou moet u er vanavond ntot meer - over denkenmorgen komt er weer een dag en dan kunt u nog genoeg nadenken. Nou moet u pan slapen en geen muizenissen meer uw hoofd halen" zei ik. Er begon- non tranen te druppen van onder de doorgeslagen oogleden. Ellen liet ze de p'Je loop. De stem, die zo scherp en 'rakend was geweest, scheen gebroken. En toen zei ze nog: „Geef me een pchtzoen. Ellen", en dat deed ik en l°on ben ik de kamer uitgegaan. HOOFDSTUK XXXI Toen Hugo Vane opstond voor het kruisverhoor zag hij er helemaal niet uit als een vrolijke, ondeugende school jongen Hij leek nog wel een schooljon- pn. maar een, die een beetje timide is pnwege de verdrietige stemming om nem heen. Ellen veegde de tranen weg. die over naar wangen liepen. Haar hand beefde ■®j) weinig en haar ogen waren rood. hield haar zakdoek stevig vast en perde haar hoofd langzaam naar Hu- eo Vane. Ik zou u nog graag oen" paar vra- pP willen stellen. Mevrouw Bridling. ioM°0rl3ee^: TI heeft ons nog niet ver- geloof ik. hoe juffrouw Silence er i *0 reageerde, toen mevrouw Maquisten haar mededeelde dat zij haar de robij nen wilde vermaken. Ellen klemde haar lippen opeen en sprak toen: Ze zei: „O, neen!" en mevrouw Maquisten zei: „O, ja. lieve kind". Nou, en toen zei ik, wat ik er van dacht, en dat ik vond, dat ze dan eerder aan mijnheer Robert toekwamen of aan juffrouw Honor. En juffrouw Silence zei: „O, doet u dat astublieft niet. Nicht Honoria"alsof ze niet wist, dat dat nou de beste manier was om haar te laten volhouden wat zij zich eenmaal had voorgenomen Juist. Hoe lang had juffrouw Si lence mevrouw Maquisten gekend? Hoe lang was zij er in huis geweest? Niet langer dan veertien dagen. En u was vijf en dertig jaar bij mevrouw geweest? Ellen bracht de zakdoek weer aan haar ogen. Het zou deze maand zes en dertig jaar geweest zijnals 2e het leven had mogen hebben. U wist natuurlijk heel wat meer van haar af, dan juffrouw Silence kon weten? Ik wist hoezij was en waar zij van hield. En u kon dus weten, dat ze koppi ger werd naarmate zij gewarsboomd werd in haar plannen? Dat wist iedereen. Maar juffrouw Silence was nog maar veertien dagen in huis..zij kon toch onmogelijk alles van mevrouw Maquisten weten, zoals u? Het staat niet aan mij om te zeg gen, wat zij wel en niet wist. U hield niet erg veel van juffrouw Silence, is het wel? De oogleden gingep ophoog. Uit de rood-gerande ogen lichtte een moment zo'n intense haat, dat zelfs Hugo Ttane er van schrok. Maar hij slaagde er in zijn glimlach te behouden, toen Ellen luid en duidelijk zei: Wat voor re den had ik om van haar te houden? Ik vrees, dat niet ik, maar u de vraag zult moeten beantwoorden, me vrouw Bridling. En u zult ook wat meer in bijzonderheden moeten treden. U hield niet van juffrouw Silence, niet waar? Ik had geen reden om van haar te houden. Dan lijkt het my verstandig, dat u ons daar dan eens wat meer over ver telt. Wanneer begon u een antipathie tegen juffrouw Silence te krygen? Zodra ik zag, wat voor iemand zii was. Bedoelt u: zodra zy irvhuis kwam? Veel tyd had ik er niet voor nodig. Of bedoelt u, dat u een hekel aan haar kreeg zodra u merkte, dat me vrouw Maquisten veel van haar begon te houden? Dat heb ik niet gezegd U vond het in ieder geval niet prettig, dat mevrouw op haar gesteld raakte, niet waar? De oogleden gingen weer omhoog. Hugo Vane incasseerde een boosaardige blik. Had ik soms enige reden om dat prettig te vinden? U ziet,, wat er uit voortgekomen is! De rechter boog zich naar voren. Dat is een opmerking, die in het geheel niet ter zake doet. U moet zich bepa len tot het beantwoorden van de vra gen, zoals de advocaat ze u stelt. Ellen keek hem aan met een blik, die wilde zeggen: Ik weet heus wel waar mijn plaats is. Op eerbiedige toon zei ze: Ja, mynheer, en toen keek zy Hugo Vane weer aan. Ik zou graag antwoord hebben op myn vraag, mevrouw Bridling. Begon u niet een hekel te krijgen aan juf frouw Silence, zodra u ontdekte dat mevrouw Maquisten zich voor haar ging interesseren? Ja of neen, astu blieft. Ja. Het kwam er uit met een ze kere uitdagende beslistheid. En hoe meer mevrouw Maquisten 2D. Er ging een Kreet van teleur stelling op. „Nietsnutte zwabbers!" schold de stuurman, „nu zal de buit ons toch nog ontgaan!" En daar leek het veel op. Snel dreef de gewonde walvis met dè stroom mee en het zag er niet naar uit, dat hij nog ooit aan boord van de „Jonas" zou be landen, Maar' Kapitein Kupido gaf zich zo gauw niét gewonnen. „Wie gaat er mee niannen?" schreeuwde hij. „Ik ga er met de sloep achteraan om een nieuwe lijn te bevestigen". Nog vbor iemand iets had kunnen zeggen, was Panda, die het knipoogje van verstandhouding tussen de stuur man eri de harpoenier gezien had, naar voren gesprongen „Ik zal wel roeien, kapitein", bood hij aan. Even later was de sloep te water ge laten en Panda en de kapitein roeiden uit alle macht de wegdrijvende walvis achterna en zy hadden het zo druk, dat zy niet merkten hoe in de verte tussen de ysschotsen een tweede walvis" naderde. op haar gesteld raakte, hoe meer hekel u aan haar kreeg? Ik wou niet, dat ze mevrouw Ma quisten zou bedotten. U bedoelt daarmee, nietwaar, dat u niet graag zag, dat mevrouw Ma quisten genegenheid koesterde voor juf frouw Silence? Ja of neen? Dat is zo. Ik meen, dat u by uw getuigen verklaring gezegd heeft, dat u me vrouw Maquisten tegen iemand gewaar schuwd heeft. Was dat tegen juffrouw Silence? Ja, dat is zo, en als ze myn waar schuwing ter harte had genomen Dat is genoeg, mevrouw Bridling. Wannéér begon u mevrouw Maquisten te waarschuwen? Zo gauw als ik zag, wat juffrouw Silence in haar schild voerde. U bedoelt, zo gauw als u zag, dat zy op voet van genegenheid met me vrouw Maquisten zou komen, nietwaar? Ik denk, dat dit is wat u bedoelt, maar ik zou het u graag zelf horen zeggen. Op het tydstip, dat u deze wederzijdse genegenheid opmerkte, begon u met uw waarschuwingen, niet waar? Of was het zelfs al eerder? Ik had haar gauw genoeg in de gaten. Mevrouw was al na betrekkeiyk korte tijd erg gesteld -op juffrouw Si lence, niet waar? Ja. En u begon met uw Waarschuwin gen. zodra u de eerste tekenen van die genegenheid bespeurde. Bedoelt u dat? Zo zou je het kunnen opvatten. Ik vrees, dat dat geen afdoend antwoord is. Het gaat er niet om, hoe i k het zou kunnen opvatten of hoe u het zou kunnen opvatten. Wat ik we ten wil, is de waarheid. Bent u begon nen mevrouw Maquisten te waarschu wen tegen juffrouw Silence, zodra u zag, dat zy' op elkaar gesteld begonnen te raken, of niet? Ellen's handen klemden zich steviger om de zakdoek, Haar hoofd maakte een rukkende beweging. Met een plot selinge woede in haar stem zei ze: Nou. goed dan, het is zo! En ten slotte is zil er mil nog dankbaar voor geweest! Hugo Vane gaf haar een stralende glimlach. U liet geen enkele gelegen heid voorby gaan om mevrouw Maquis ten op te stoken tegen het jonge niqhtje, van wie zy opeens zo veel was gaan houdeh? Ik heb haar voortdurend gewaar schuwd. (Wordt vervolgd) VOORSTELLEN VAN DE HEER VAN DER MANDELE. Naar „wedergeboorte" van Ryngcbied? In de universiteit te Keulen heeft de voorzitter van de Rotterdamse K. van K. mr K. P, van der Martdele, een rede gehouden, waarin hy de volgende voor stellen deed: Uitbreiding van de Rynvloot en van de Rynhavens, regularisatie van het Ryntraject Bazel-Bodenmeer, verbete ring van het Ryn-Main-Donau Kanaal tot een betere verbinding van Oosten- ryk met het Westen, aanleg van het kanaal BazelStraatsburg en regulari- satle van de Moezel. Ter financiering van deze projecten zouden mogeiyk een deel van de Marshall-gelden en een aanvullende Amerikaanse hulp ter beschikking ge steld kunnen worden. Mr Van der Mandele heeft zich ge richt tot alle staten van het economi sche gebied van de Ryn en deze ver zocht zich bereid te verklaren tot in ternationale samenwerking. Spi* wees er op, dat het noodzakelyk is, dat dit economische gebied een „ware wederge boorte" zal kennen. Behalve de boven genoemde projecten noemde de heer Van der Mandele ook nog de bouw van stuwdammen, die nieuwe electrische centrales zouden kunnen aandrijven. Zaterdag j.l. Is be Utrecht opgericht de ,Contactcommissde voor het Philate- listisch Jeugdwerk in Nederland". De jeugdpostzeg el verenigingen van Am sterdam, Amersfoort, Arnhem, Breda, Gel een, Den Bosch, Lelden, Maarssen, Utrecht en Velp hebben zich hlerby reeds aangesloten. Op 29 Januari a.s. zal de heer T. van Houwelingen zyn functie by de P.T.T. neerleggen. Voor belanghebbenden, niet tot het personeel van P.T.T. behorende, zal op die dag, van 16.30 tot 17.30 uur gelegen^ held bestaan, afscheid van hem te ne men in zyn werkkamer op het hoofdbe stuur der P.T.T., Kortenaerkade 12, te 's-Gravenhage. VOOR DINSDAG 25 JANUARI Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Frltz Kreisler speelt eigen melodieën 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws: 8.15: pluk de dag; 9.00: lichtba ken; 9.30: morgenconcert; 10.00: wie komt or In mijn hokje?; 10.15: Richard Wagner programma; 10.40: schoolradio; 11.00: mu ziek houdt fit; 11.30: als de ziele luistert; 11.40: muziek van J. S. Bach; 12.00: An gelus; 12.03: Septet Johnny Ombach; 12.30: mededelingen: 12.33: Chopln recital; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.25; Metro- pole orkest: 13.45: boekbespreking; 14.00: Uit Nederland's glorletydperk; 14.30: onder ons; 15.00: schoolradio; 15.30: vrolijk mid dagprogramma; 16.00: de Zonnebloem; 16.30: zlekenlof; 17.00: na schooltijd; 17 15: licht pianospel; 17.30: lang zullen ze leven: 17.45: uit Indonesië; 18.00: KRO- amusementsorkest: 18.20: sportpraatje; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15. Ray Ventura en zijn orkest; 19.30: dit ls leven; 19.45: Nlwlnklanken; 19.50: wederopbouw; 20.00: nieuws; 20.05: de ge wone man; 20.12: Pelléas et Méllsande; 22.37: Rallye automobile Monte Carlo; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524.00: KRO Trio. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.50: VPRO dagopening door dr J. C. A. Fetter; 8.00: nieuws; 8.15: gram.muzlek; 8.55: voor do vrouw; 9.00: gram muziek; 9.35: aubade; 10.00: morgenwijding door ds H. Lulklnga; 10 15: arbeidsvitaminen; 10.50: kleutertje luister, 11.00: concert der Jongeren; 11.30: de wekker; 12.00: Galway Bay: 12.30: mededelingen; 12.33: voor ons platteland; 12.40: Van Wood kwartet; 13.00: nieuws; 13.15: mededelingen; 13.20: Promenade orkest; 14.00: met naald en schaar; 14.30: radio matinee: 16.25: honderd beroemde composities; 16.40: de schoolbel: 17.00: Kinderkoor: 17.30: Les gars de Paris; 18.00: nieuws; 18.15: Tom Erlch, plano; 18.30: achter het voetlicht: 18.45: verzoekpro gramma; 19.00: radiostrip: 19.10: verzoek programma: 19.30' vlooi en plano: 20.00: nieuws: 20.05: radio zoeklicht: 20.15: bonte Dlnsdagavondtreln; 21.30: allerlei: 21.35: als lk d&&r nog aan denk; 21.45: bult°n- lands overzicht: 22.00: Skymasters; 22.30: zang en samenspel: 23.00: nieuws; 23.15 24.00: gram.muzlek. AGENDA HEDEN: Schouwburg: Abonnementsvoorstelllng ,.H ;t Vrye Toneel" „M'n zuster Eileen 8 uur nam. Stadszaal: Feestavond Coöp. Vooruit Ned. Cabaretensemble, 8 uur nam. Steenlchuur 6: Ver. v. Spiritisten Hac* monla, 8 uur nam. j

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3