Drie resoluties te New Delhi aangenomen Onmiddellijke teruggave Djokja aan Republikeinen Vier arrestaties te Bandoeng Generaal-majoor Engles „Terreur wordt krachtig bestreden" Naar vredes-besprekingen in China Onze strijd tegen de guerilla-activiteit Republikeinse aanvallen op Zuid Borneo, Molukken en Java? MAANDAG 24 JANUARI Herstel Republiek per 15 Maart geëist De door Pandit Nchroe bijeengeroe pen conferentie te New Delhi heeft haar werk beëindigd met het aanne men van drie resoluties, waarvan de voornaamste inhoud is: volledige machtsoverdracht in geheel Indonesië aan de Ver. Staten van Indonesië op 1 Januari 1950; de verhouding tussen Indonesië en Nederland moet geregeld worden door onderhandelingen tus sen de regeringen der Ver. Staten van Indonesië en Nederland. Deze resoluties werden ingediend door Pandit Nehroe zelf. die ter zake een uitvoerige brief aan de Veiligheids raad heeft gezonden en een rede van 3 uur hield. De conferentie geeft als haar mening te kennen, dat de Nederlandse militaire actie een flagrante schending van het Handvest der V. N. vormt en een tar ting van de pogingen van de Veilig heidsraad en zijn C. v. G. D. om een vredelievende regeling tot stand te bren gen; dat de Nederlandse autoriteiten de na die datum door de Veiligheidsraad aangenomen resoluties niet volledig heeft uitgevoerd; dat deze actie gericht is tegen het bestaan van de Republi keinse regering, die de Veiligheidsraad en verschillende leden-staten der V.N., waaronder de Nederlandse regering zelf, hebben erkend Daarom beveelt de con ferentie aan, „zich bewust van het ge vaar voor de vrede in Z.-O -Azië en In de wereld van een voortzetting der vij andelijkheden in Indonesië"; 1) dat de leden van de Republi keinse regering, andere Republikeinse leiders en alle politieke gevangenen in Indonesië onmiddellijk in volledige vrijheid worden gesteld. 2) dat de Republikeinse regering in staat wordt gesteld vry haar functie uit te oefenen en dat daartoe: a. de residentie Djokjakarta onmid dellijk aan de Republiek wordt terug gegeven, dat de Nederlandse autori teiten zich onthouden van elke actie, die het doeltreffend functioneren der Republikeinse regering in de weg kan staan en dat de regering faciliteiten ontvangt voor communicatie en vrli_- hcid van overleg in geheel Indonesië. b. De gebieden on Java. Sumatra en Madura, die de Republikeinse rege ring 18 December 1948 in bezit had, uiterlijk 15 Maart 1949 aan de Repu bliek worden teruggegeven. c de Nederlandse troppen onmid dellijk worden teruggetrokken van de residentie Djokja en langzamerhand van do rest van het sub b genoemde Republikeins gebied. Dit terugtrekken zou geleidelijk moeten geschieden en onder voorwaarden, die door de C. v. G. D. of enig ander door Veiligheids raad aan te wijzen lichaam moeten worden voorgeschreven, en uiterlijk 15 Maart 1919 voltooid moeten zijn. d. Alle door de Nederlandse autori teiten aan de handel van de Repu bliek opgelegde beperkingen moeten onmiddellijk worden opgeheven, e. hangende de vorming van de sub 3 te noemen interimregering moeten aan de Republikeinse regering alle fa ciliteiten verleend worden voor commu nicatie met de buitenwereld. 3. Dat een interimregering, samenge steld uit vertegenwoordigers der Repu bliek en vertegenwoordigers van die niet onder het gezag der Republiek staande gebieden in Indonesië, die het vertrouwen verdienen van de Indonesi sche bevolking, niet later dan 15 Maart 1949 gevormd worde, met goedkeuring en bijstand van de C. v. G. D. of enig ander lichaam, dat door de Veiligheids raad wordt aangewezen. Hangende de uitslag van de beraad slagingen der constituerende vergade ring, waarvan in sub 6 melding wordt gemaakt, zullen geen nieuwe regionale regeringen gevormd of erkend worden. 4. Dat, behoudens nadere bepalin gen, een dergelijke interimregcring volledig regcringsbcvoegdheid geniet, w.o. controle over haar gewapende macht. Ten einde dit te verzekeren moeten alle Nederlandse troepen uit geheel Indonesië wolden teruggetrok ken op een datum, die door de C. v. G, D. of door enig ander lichaam, dat door de Veiligheidsraad wordt inge steld. moet worden bepaald. Hangem- de dit terugtrekken mogen de Neder landse strijdkrachten niet gebruikt worden voor het handhaven van recht en orde, uitgezonderd op verzoek van de interimregering en met toestem ming van de C. v. G. D. of enig ander door de Veiligheidsraad aan te wjjzen lichaam. 5. Dat de interimregering over een dergelijke vrijheid in buitenlandse aan gelegenheden beschikke als besloten zal worden in overleg met de interimrege ring en de Nederlandse autoriteiten door de C. v. G. D. of enig ander lichaametc. 6. Duf uiterlijk 1 October 1949 ver kiezingen voor een constituerende ver gadering van Indonesië zullen zijn ge houden. 7. Dat 1 Januari 1950 de macht over geheel Indonesië volledig overgedra gen zal zijn aan de Ver Staten van In donesië. waarvan de betrekkingen tot Nederland moeten worden vastgesteld in onderhandeling tussen de regeringen van de Ver. Staten van Indonesië en van Nederland. 8. Dat dc C. v. G. D. of enig ander lichaametc. de bevoegdheid krijgt de uitvoering van de voorgaande aan bevelingen onder supervisie va nde Vei ligheidsraad te verzekeren, aan welke raad zij zo vaak als nodig mag blijken rapport moet uitbrengen. a. dat in het geval eén van beide par tijen niet handelt in overeenstemming met de aanbevelingen van- dc Veilig heidsraad. de raad tot daadwerkelijke actie zal overgaan op grond van de ruime bevoegdheden, die hem door het Handvest verleend zijn om de genoem de aanbevelingen op te leggen. Leden- staten der V. N., die op deze conferentie vertegenwoordigd zijn, beloven hun vol ledige steun aan de raad bij de uitvoe ring van elke maatregel. b. Moge de Veiligheidsraad aan de al gemene vergadering der V.N., die haar verdaagde zitting in April 1949 herval, een rapport ter bestudering overleggen over de maatregelen, die de Raad heeft genomen of aanbeveelt voor de oplos sing van het Indonesische vraagstuk en •ver de actie, die de betrokken partijen hebben ondernomen om deze maatrege len ten uitvoer te bréngen. BRIEF AAN VEILIGHEIDSRAAD. In zijn brief aan de Veiligheidsraad wijst Pandit Nehroe er op, dat een van de resoluties, die door ae conferentie zijn aangenomen, „aanbevelingen bevat voor de Veiligheidsraad". „Men zal opmerken, dat dere reso- I lutle is samengesteld in volledige" er- kenning van het gezag van de Veilig heidsraad en voornamelijk in het ver langen om de Raad in een oplossing van het Indonesische probleem bij te staan. De ledenstaten van de Ver. Na ties, die op de conferentie tegenwoordig waren, erkennen hun verplichting iedere maatregel, die de Raad zou ne men tot het verkrijgen van een oplos sing van ae moeilijkheden in Indonesië, ten uitvoer te brengen. Doch zij wensen er op te wijzen, dat de Raad, die onder het Handvest met de eerste verantwoor delijkheid bekleed is voor het verze- ren van directe en doelti effende maat regelen voor het handhaven van de in ternationale vrede en veiligheid, niet slechts handelt namens de ledenstaten, die in de raad vertegenwoordigd zijn, doch namens de Staten als een geheel De ledenstaten, die op deze conferentie tegenwoordig waren, maken een belang rijk deel uit van de leden der Ver. Na- tiés en aan hen is gevraagd de Raad het verzoek te doen om werkelijk ge wicht te geven aan de resoluties, die door de conferentie zijn aangenomen", aldus besloot dè brief van Nehroe aan de Veiligheidsraad. Pandit Nehroe zeide voorts: „Wij al len zijn er in geslaagd in kort tijdsbe stek tot overeenstemming te komen in zake een belangrijke kwestie, welke niet alleen Indonesië, doch de vrede in de toekomst in Azië en de wereld betreft. Wij hebben te zamen zonder moeilijk heden, doeltreffend en op zakelijke wijzfe gewerkt. Wij wensten iets te be reiken en niet slechts te praten. Wij hebben door deze vorderingen de grond slag gelegd, hetgeen bereikt moet wor den. Deze conferentie zou misschien een goed voorbeeld voor anderen kunnen zijn. Dit kon slechts zo zijn. wegens de ge meenschappelijke belangen en de ziens wijze, die allen bij de betreffende be langrijke kwestie hadden en ook door dat, naar ik meen er nog grotere ge meenschap van gedachten en belangen onder ons bestaat," aldus Nehroe. „BEGIN VAN ONS WERK". In zijn rede in de slotzitting van de conferentie beschreef Nchroe dc re soluties als „het begin van ons werk" en „een zeer belangrijk stadium" V3n een taak, die men tot een „succesvol besluit" zou brengen. Hii hoopte, dat de conferentie de voorloper zou zyn van een periode van nauwe samenwerking tussen onze respectieve landen". Aantal Pasundan-ministers stelt portefeuilles beschikbaar PREMIER EN ONDERWIJS MINISTER BLIJVEN. Een correspondent van Aneta be richt, dat een aantal ministers van Pasundan hun portefeuilles ter be schikking heeft gesteld, omdat naar van gezaghebbende bron wordt ver nomen zij het niet eens zün met het urgentieprogramma van premier Djumhana. De afgetreden minitsers zijn P. J. Gerke, Financiën, R. F. Suradiredja, Ec. Zaken. Oto Subrata, Justitie a.i., M. S. Judawinata, Sociale Zaken ai., M. A. Abdul Patah, Gezondheid en ir Tan Hwat Tiang, Verkeer en Waterstaat. Alleen zün dus aangebleven de premier en de minister van Onderwijs Prawira- dinata. AARDSCHOKKEN GEREGISTREERD. Twee reeksen aardschokken, waarvan het epicentrum zich zou bevinden in Indonesië, zijn vroeg in de ochtend dooi de seismograaf van de universiteit van Fordham geregistreerd. De aardbevin gen, die een middelmatige sterkte had den, duurden verscheidene uren. Zaterdagochtend heeft de tcrritorjaal voering van die taak in de weg zullen tevens troepencommandant van West Java, generaal-majoor E. Engles. op een persconferentie medegedeeld, dat hij de arrestatie heeft gelast van de Indonesiërs Gondokusomo, Sujoso, Suratman Erwin en Mohamad Enoch, die inmiddels gearresteerd zijn. Gondokusomo is een der onderteke naren van het z.g. manifest van 20, Suratman is arts te Bandung, Sujoso voorzitter der Fraksi Indonesia van het parlement van Pasundan, Moh. Enoch lid van de Franksi Pasundan. Voorts gaf generaal Engles een toe licht ine op een proclamatie, die hij Za terdag heeft uitgevaardigd. Daarin wordt gezegd, dat Pasundan nog altijd in staat van oorlog en beleg verkeert .waarbij aan de militaire commandant, grote be voegdheden zün toegekend voorde hand having van orde en rust, waarvan „slechts spaarzaam en met grote toe geeflijkheid gebruik is gemaakt in het vertrouwen, dat de regering van Pasun dan met de haar ten dienste staande middelen alles in het werk zou ste.len, oni orde .rust en veiligheid voor de ge hele bevolking te -vizieren. Zelfs bij hel begin van en gedurende de trehele politionele actie tot kracht- I dadiger bescherming der bevolking cn van dc voormalige Republikeinse ge bieden, heb ik het militaire bewind niet krachtiger gemaakt dan strikt no dig was, hoewel de rust en de veilig heid eerder achteruit dan vooruit zijn gegaan, aldus de proclamatie van ge neraal Engles. Vooral in de laatste dagen zün weer invloeden werkzaam, die orde, rust en veiligheid ln Pasundan zodanig in ge vaar hebben gebracht, dat ik als terri toriaal tevens troepencommandant van West Java, belast met het militaire gezag mij tot mijn spüt verplicht heb gezien, enige arrestaties te doen ver richten. aldus generaal-majoor Engles in zün proclamatie. Aan de bevolking moe ten rust, orde en veiligheid worden ge garandeerd en hiervoor zal ik niet schro men, nog scherper maatregelen te ne men, tegen wie ook, die mij bü de uit staan. Ik vertrouw er op. dat thans de regering van Pasundan mü in deze alle medewerking zal verlenen, opdat door mü niet verder dan nodig is behoeft te worden ingegrepen -Ik steun bij dit alles op de Indonesische bestuursambtenaren, van regent tot lurah, op geestehjken, de politie en op alle gezagsdragers, want ik ben er van overtuigd, dat zij allen ook alleen de belangen en het geluk van het volk voorstaan. Er is geen schoner taak, dan dit volk vrü van angst te laten le ven, met de zekerheid van dagelükse ar-' beid, voor het welzün en het geluk van het. gezin, zo besluit de proclamatie van generaal Engles. Tjjdens de persconferentie legde ge neraal Engles er de nadruk op, dat de maatregel uitsluitend is genomen ter bescherming van de bevolking van Pasundan, en dat het leger cr slechts naar streeft, de voorwaarden te schep pen. waaronder een vry volk zich zal kunnen ontwikkelen tot welvaart, het geen thans in gevaar wordt gebracht door invloeden van buiten, die voor geen rede vatbaar zün. Terreur zal krachtiger dan ooit worden bestreden en de voedselsituatie zal worden ge waarborgd, ondft* meer door het in stellen van een prijzenstop. Sukarno en Salim bezochten Nederlandse cantine DE EERSTE WIL AAN HET WERK, DE TWEEDE WIL RUST. Legercontacten deelt mede. dat pre sident Sukarno en Hadji Agus Salim Donderdag jl. onverwacht een bezoek hebben gebracht aan de grote cantine te Prapat, die tot het militaire verlofs centrum behoort. Zy stapten geheel'on verwacht binnen en knoopten een ge sprek aan met de aanwezige militairen en enkele officieren, die zich goede gast heren betoonden. Later spraken zy met enkele der officieren, die in het verlofs centrum logeren. Sukarno was vol lof over zijn verblyf te Prapat. doch zeide, er naar te ver langen, spoedie te Batavia aan de slag te kunnen gaan. „Er moet veel werk worden verzet" .aldus Sukarno. Hadji Agus Salim zeide, dat het hem zou spijten, indien hü het mooi ge legen Prapat zou moeten verlaten. „De rust doet mij goed", aldus de 64- jarige nationalistische voorman, „ik wil nog wel een paar weekjes blijven." Verkiezingen in Japan Gisteren zün in Japan algemene ver kiezingen gehouden. De stembureaux werden om 6 uur n.m. gesloten. Er wa ren 1365 candidaten. De verkiezingen werden in het groot ste deel van Japan begunstigd door on gewoon warm, zonnig weer, wat de kie zers in vrü grote getale op de been bracht. Slechts in het district Tsjiba werkte het goede weer averechts, daar de vissersbevolking liever uitvoer om geen vangdag te missen. Over het algemeen werd op het plat teland beter gestemd dan in de steden en aarzelden de vrouwen van haar ver worven stemrecht gebruik te maken, waardoor het aantal mannelüke kiezers overheerste. Naar schatting heeft 60 pot. gestemd. De verkiezingen zijn het gevolg van de parlementsontbinding door minister, president Josjida op 23 Deember. Bijna alle leiders van de belangrükste partüen zy'n herkozen. Waarnemers verwachten, dat de com munisten 10 zetels zullen verkrügen. Bij de vorige verkiezingen wonnen zü er vier. Josjida's liberaal-democratische partü staat aan het hoofd met 89 zetels. De Scandinavische conferentie Na de zitting van gisteren van de con, ferentie der Scandinavische ministers over de defensie, die te Kopenhagen wordt gehouden, heeft Hedtoft, de Deense minister-president verklaard, dat op de conferentie zeer duidelyk is gebleken, dat er meningsverschil tussen Noorwegen, Denemarken en Zweden be staat over een gemeenschappeiyke bui tenlandse politiek. Hü voegde er echter aan toe, dat men echter het verlangen heeft een Scandinavische unie te vor men en dat de conferentie ,al wat voor bereidend werk heeft verricht". Waarnemers te Kopenhagen geloven, dat. de „meningsverschillen" betrekking hebben op de verhouding, die zou moe ten bestaan tussen een Scandinavisch militair pact en het voorgestelde atlan- tlsch pact en West-Europa in het alge meen. Men gelooft, dat Zweden enkele concessies heeft gedaan inzake zün neu traliteitspolitiek. Noorwegen en Dene marken zouden deze concessies niet vol doende gevonden hebben om een basis te vormen voor overeenstemming. De besprekingen die gisteren zouden zün geëindigd, worden heden voortgezet. Men beschouwt dit als een bewüs, dat de ministers-presidenten nog geenszins de hoop hebben opgegeven op het be reiken van een volledige en uiteindelijke overeenstemming. „Zolang er leven is, is er hoop", aldus Hedtoft. BIJEENKOMST DUITSE SOCIAAL DEMOCRATISCHE TARTU. Het bestuur van de Duitse sociaal democratische party heeft te Iserlohn gedurende drie dagen besprekingen ge voerd met de delegatie van de partü bü de constituerende vergadering te Bonn en met vertegenwoordigers der distric ten. Erich Ollenhauer, plaatsvervangend voorzitter der partij, verklaarde op de slotzitting, dat het ln de huidige om standigheden volkomen een open vraag is ,of de partij uiteindelijk haar go'ed- of afkeuring zal hechten aan de consti tutie, die thans te Bonn wordt opgesteld. Er is een resolutie aangenomen, waar in geprotesteerd wordt tegen „het on, wettig vasthouden van meer dan 2 mil- lioen Dültse krygsgevangenen en bur ger-geïnterneerden door de Sovjetrege ring en haar satelhetregeringen". In de resolutie wordt aan de Westelyke geal lieerden en aan de neutrale mogendhe den verzocht de pogingen niet op te ge ven de vrijlating der gevangenen »e ver krügen en op alle Duitse verenigingen en organisaties een beroep gedaan op alle toekomstige bü eenkomsten de eis tot hun vrü'lating te herhalen. Ollenhauer verklaarde, dat het bszet- tingssta-tuut, waar de Westelüke mo gendheden thans besprekingen over voe ren, „voor lange tüd de ware constitu tie vaai West-Duitsland zal vormen". Volgens Ollenhauer heeft de sociaal democratische party zich niet verzet te gen beheer van het Ruhrgebied ten einde herbewapening te voorkomen. Zü heeft integendeel reeds lang interna tionale %contróle van alle zware In dustrieën in West-Europa, waaronder het Ruhrgebied, op basis van gelykheid voorgesteld .aldus Ollenhauer. Is men op Rhodos vastgelopen? DE ERKENNING VAN ISRAËL. De besprekingen te Rhodos zyn mo menteel vastgelopen. Joden en Egypte- naren kunnen het niet eens worden over de Negeb. Voor een mislukking wordt thans gevreesd, waar ook Bunche beide partüen niet tot elkaar kon bren gen. De geruchten houden aan, dat Enge land spoedig Israël de facto zal erken nen en ook Nederland, België, Luxem burg, Nieuw-Zeeland en Australië wor den in dit verband genoemd. Officieel is echter nog niets bekend. Bevln zal Woensdag in het Lagerhuis de Palestynse kwestie behandelen. Morgen zullen in Israël voor het eerst verkiezingen worden gehouden. Volgens waarnemers zal geen partij een absolute meerderheid behalen en zal waarschünlijk een coalitieregering vol gens dezelfde grondslagen der huidige regering het resultaat zijn. De regering te Washington heeft de Transjordaanse regering er officieel van in kennis gesteld, dat zij bereid is Trans- jordanië de „jure" te erkennen. Van goed ingelichte zyde wordt vernomen, dat aan deze erkenning evenwel enkele voorwaarden zijn verbonden; zo zou een „de facto"-erkenning van Israël door Transjordanië hieraan vooraf moeten gaan. DE KOMENDE PRESIDENTS VERKIEZINGEN IN PORTUGAL. De 814Jarige generaal Luis Norton de Matost sinds 22 jaar de eerste opposi- tiecandidaat voor de komende presi dentsverkiezingen in Portugal, heeft op een verkiezingsvergadering te Opor to, die door 200.000 personen werd bü- gewoond, verklaard, zijn candidatuur te zullen intrekken, indien hy zich niet kan verzekeren van vrüheld voor de op positie de lüst van ingeschreven stem gerechtigden vóór de verkiezingen te raadplegen en van het recht alle ver kiezingshandelingen te controleren. Hongarije en de R.K. Kerk Het Hongaarse episcopaat heeft een herderlyke brief uitgegeven, die gisteren in de kerken is voorgelezen. „Wij, Bisschoppen, aldus het herder- lük schryven, zullen overeenkomstig onze apostolische plicht, de leer van het goddeiyk rgpht en de wetten van de kerk in niets verzaken en wij zullen al les doen, wat menselijkerwijs mogelijk is om deze leer en wetten te doen preva leren. De huidige situatie van do kerk ten opzichte van de staat laat ons niet toe uit eigen beweging te handelen, maar eist, dat wij handelen volgens de wetten van de kerk, in vereniging met de Hei lige Stoel." De herderlyke brief nodigt de gelovigen uit, de tucht van de kerk in acht te nemen. In een uitzending van radio-Vaticana werd de Hongaarse politie er van be schuldigd de op 19 November 1948 ge arresteerde secretaris van kardinaal Mindszenty, dr Zakhar, aan een „medi sche behandeling te hebben onderwor pen, welke tot gevolg had, dat hij niet meer bij zyn zinnen was". „De bekentenissen, w aai van werd be> weerd. dat zij door dr Zakhar zijn afge legd. hebben", aldus radio-Vaticana, „op 27 December j.l. tot de arrestatie van kardinaal Mindszenty geleid' Volgens radio-Vaticana werd dr Zak har in half-bewusteloze staat in het bisschoppelyk paleis binnengebracht. Beweerd wordt dat hü in het paleis de plaats zou hebben aangewezen, waar de documenten waren gevonden. Foto's van monseigneur Zakhar tonen aan, ln wel ke toestand hli zich bevond, toen hem dit werd or.idragen. CONFERENTIE VAN „LIBERALEN IN BALLINGSCHAP". De .World Liberal Union" heeft me degedeeld, dat gedelegeerden uit tien landen van Oost-Europa en de Balkan zullen deelnerhen aan een conferentie van „liberalen in ballingschap", welke Woensdag a.s. te Londen zal aanvangen en welke drie dagen zal duren. Een der doeleinden van deze confe rentie zal zijn oprichting van een inter nationale organisatie van „liberalen in ballingschap" en ,het nemen van het initiatief tot oprichting van een mid- den-Europese vergadering in balling schap". Peiping capituleert De rcgeringsstrijdkrachten hebben de stad geheel ontruimd. De communi- x stisclie legers zün de stad echter nog Nniet binnengetrokken. De rust is hersteld na een korte perio de van verwarring. De bevolking heeft het nieuws van het vredes-accoord rustig ontvangen. De prüzen van levensmiddelen zü'n sterk gedaald na het vertrek van de rege ringstroepen. Het vredes-accoord voor Pelplng om vat de volgende punten; De vüandelijkheden zün met ingang van Zaterdag gestaakt. Beide partüen benoemen vertegenwoordigers in een gemeenschappelijk bureau, dat de mili taire en politieke aangelegenheden in de overgangsperiode zal regelen. De regeringstroepen in Peiping be gaven zich naar de buitenwyken van de stad en kunnen zich een maand later reorganiserèn. Om de orde te handhaven zal een deel van de in Peiping aanwezige strijd macht in de stad worden gest-ationnesrd om de politie zonodig te helpen by de bescherming van magazijnen en opslag plaatsen. Alle bestuursorganen, particuliere on dernemingen, banken magazünen, pak huizen. culturele instellingen en scho len behouden de huidige status in af wachting van verdere instructies van het gemeenschappeiyke bureau. Consulaire ambtenaren en het bezit van buitenlanders zullen worden be schermd. Vrijheid van godsdienst wordt gewaarborgd. Officieel wordt medegedeeld, dat de Chinese regering uit vüf personen bestaande delegatie heeft samenge steld, die zal worden belast met het voeren van vredes-onderhandelingen met de communisten. Er werd over eenstemming bereikt over de plaats, waar de onderhandelingen zullen plaats vinden. De huidige waarnemende president Li t-soeng jen verklaarde in zy'n aankondi ging, dat de regering met de grootste oprechtheid en de grootste inspanning de zaak van de vrede zou bevorderen. Hij beloofde, dat de regering alle vredes- belemmeringen uit de weg zou ruimen. Alle maatregelen, die inmenging bete kenden in de vrijheid van het volk en die in stry'd waren met de beginselen van democratie zouden met spoed wor den afgeschaft of opgeschorst. Li zeide bereid te zyn zich uit de regering terug te trekken wanneer zün hoofddoel, de vrede, was bereikt. De onder communistische controle staande radio van Noord-Sjensi heeft een verklaring omgeroepen van 55 vooraanstaande leden van verschillende Chinese 'politieke partijen, waarin de vredesvoorwaarden van Mao tse toeng, leider der communisten, ondersteund worden. De „volksrevolutie" ln China Is vol tooid, aldus deze verklaring, doch men mag pas van haar succes spreken, wan neer een werkelijke vrede is verkregen De ondertekenaars van de verklaring zyn van mening, dat aan de voorwaar den van Mao tse toeng onmogelyk iets afgedaan kan worden. Berichten, dat beide partüen reeds een order staakt het vuren gegeven zouden hebben, zijn nog niet bevestigd. In grote gebieden nog geen Ned. patrouille doorgedrongen Nederlandse troepen op Java en Sumatra in kleine, ver verspreide garnizoenen nemen sleutelplaatsen in tegen Republikeinse guerilla's, van wie het aantal niet bekend is, aldus werd gisteren van de zijde van een der hoogste militaire autoriteiten aan de correspondent van Keuter, Noel Buckley, medegedeeld. Hierbij werd Lee-EnficId-materiaai van Mexicaans makelij aangetroffen en een aantal radio-installaties, waarvan men meent dat zij van Russisch fabrikaat zijn. Volgens genoemde bron zou de taak, waartegenover de Nederlanders gesteld waren, bemoeilijkt ofwel zeer vereen voudigd kunnen worden door de poli tieke ontwikkelingen. Het optreden te gen de guerilla's was een taak. waarbü de medewerking van de bevolking no- een beeld gegeven van de militaire was- Onzekerheid, die de bevolking - 1 voelt inzake de kwestie of de Repu bliek al of niet zou worden hersteld, weerhield sommige delen van de bevol king van samenwerking. Indien de Republikeinse leiders be sloten in het Federale bestel te treden, zou waarschijnlijk ernstige militaire oppositie op Java en Sumatra uiteen vallen. Anderszins, zo werd gezegd, zou het doordringen en zuiveren van de onbezette gebieden een aanzien- lyke taak zyri. Minister Van Schaik over interim-regeling VOOR SURINAME EN DE NEDERLANDSE ANTILLEN. Minister van Schaik en de leden van zijn missie zyn Zaterdag uit Curasao vertrokken en zijn gisterochtend via Miami in New York aangekomen. Mi nister van Schaik zal tot morgen in New York blüven en dan per K.L.M. naar ons land terugkeren. In een persconferentie te Curasao betreffende de interim-regeling zeide minister van Schaik dat hü een voor ontwerp voor een interim-regeling had ontworpen om dc Nederlandse Antil. len cn Suriname zo spoedig mogeiyk volledige autonomie te geven. Deze regeling is daarom noodzakelyk, om dat dc Rijksgrondwet niet kan worden ingevoerd alvorens de Nederlands-In donesische Unie staatsrechtelijk tot stand is gekomen. Een afzonderlüke grondwet voor het Ver. Koninkryk is onmogelyk, daar Nederland in dat ge val geregeerd zou worden door twee tegenstrydige grondwetten. De besprekingen, die met de overheid, ds staten en de politieke leiders in de West zy'n gevoerd, zyn vruchtdragend geweest, al zijn echter ook bezwaren naar voren gekomen, welke thans in het kabinet zullen worden besproken, waarna een definitief ontwerp aan de kamers, de staten en de Raad van State zal worden voorgelegd. Dit kan nog vóór de verkiezingen, welke op 17 Maart zullen worden gehouden, doch het ontwerp zal eerst na die verkiezin gen in werking treden. De voortzetting van de Ronde-Tafel-conferentie zal waarschünlyk niet voor Mei plaats vin den. De interim-regeling zal vermoede- lyk voordien worden afgehandeld. LANDGENOOT WEGENS MOORD GEARRESTEERD. Was lid van een plunderbende. Een jonge Nederlander, Jan van Eyze- ren uit Amsterdam, die te Eynatten, nabij Eupen is gearresteerd, heeft be kend te Strass aan de Nederlands- Duitse grens, een tolbeambte te heb ben vermoord. Hy zeide. dat hü, samen met 2 andere Nederlanders, o.w. een gewezen S.S.-er, een gewapende bende had ge vormd om in Duitsland te plunderen. Zy hadden in Keulen intrek genomen bü de verloofde van een der leden. Na de misdaad te Strass vluchtten dc medeplichtigen van Van Eyzeren naar Nederland, waar zij ten gevolge van het verlies van een portefeuille geïdentifi ceerd werden. Van Eyzeren vluchtte naar Duitsland en wilde zich in Frankrijk bij 't vreem- siluatie sedert de beëindiging van de „politionele actie". De Nederlandse garnizoenen velen zyn slechts een compagnie sterk liggen in de ste den en omsingelen berggebieden, waar guerilla's zich geconcentreerd hebben. Medegedeeld werd, dat er grote ge- j bieden op Java en Sumatra waren, waar geen Nederlandse patrouille bij de huidige acties was doorgedrongen. Volgens de laatste berichten uit Re publikeinse bronnen zou guerilla-stryd zyn uitgebroken in Zuid-Borneo en de Molukken. Eveneens zouden volgens deze berichten vele aanvallen zün ge daan op steden op Java, zou munitie zijn buitgemaakt en zouden aan Ne derlandse züde verliezen ?ijn toege bracht. Volgens bovengenoemde Nederlandse militaire bron hebben slechts dg be langrijke centra op Java garnizoenen van meer dan twee compagnieën. In andere plaatsen zouden de Nederlandse troepen misschien zelfs geringer in aantal zyn. Enigs van deze kleine gar nizoenen zijn meer dan 30 km van el kaar "gelegen, doch de verbindingswe gen worden door bewapende patrouilles onder controle gehouden. Volgens de Nederlandse bron werden politieposten, ondernemingen en kleine patrouilles sonis aangevallen, doch aanvallen op niilitaire posten zelfs kleine posten kwamen zelden voor. De Nederlandse troepen zouden niet zo dun verspreid kunnen worden, in dien ds guerrilla's meer aanvallen de den, Volgens deze bron kon het aan tal guerilla's, dat thans strijd voert op Java en Sumatra niet geschat worden, doch was de grootste groep, die zich kort geleden in Oost-Java bevond, on geveer 800 man sterk. Enige groepen waren goed bewapend. De Nederlanders hadden grote voor raden oorlogsmateriaal in opslag plaatsen buitgemaakt. Hierbü waren wapens van Nederlands, Japans, En gels en Amerikaans fabr. Voorts was Cor de Groot oogst in Parijs sensationeel succes 4000 PERSONEN BRAKEN IN OVATIES LOS! (Van onze Parüse correspondent) Het zeer grote succes, dat de Neder landse pianist Cor de Groot vorig jaar in Parijs met een recital mocht boeken, werd dezer dagen bevestigd en overtrof fen toen hü de solopartij vervulde in het tweede concert van Brahms. dat het orkest Lamoureux op haar laatste pro gramma had geplaatst. De circa 4000 mensen, die de gigantische Salie Pleyel vulden, gunden de pianist nauwelijks de rust'het concerto ongestoord te spelen. Na elk deel braken de ovaties los en aan het slot was de aandrang van het publiek zo groot, dat de reeks toegiften tot een nieuw recital dreigde uit te groei en Zelden heb ik by een Parijs' con cert het publiek van zoveel geestdrift blijk zien geven. Dit ovationeel succes van onze landgenoot trekt temeer de aandacht, omdat Brahms niet tot de componisten behoort, met wie men in Parüs van nature veel verwantschap gevoelt. Er viel hier bijna een instinc tieve tegenzin te bezweren. Magistraal - ------- heeft Cor de Groot die weerstand over- I |*®'lnSenleSloen aansluiten Op 'togen n-nnnan Dnvii» 1 blik VRll ZÜn aTTPSt.n t.lo a-'Oc ppn "Rr>l-'l- wonnen- Parüs rangschikt hem thans pnder de allereerste pianisten van het internationale podium, ONDERSCHEIDING VOOR MEVR. QUARLES VAN UFFORD. Mevrouw Karin Quarles van U'ford te Wassenaar is door Koning Haakon van Noorwegen onderscheiden mei de Noorse vrijhëidsmedaille. Zy heeft on- middeliyk, na de Duitse inval in Noor wegen, op 16 April 1940 in Londen een aanvang gemaakt met contact te leg gen tussen Noorse families en Noren „in de vrye wereld". Mevrouw Quarles heeft haar hieruit volgend Rode Kruis-werk gedurende de gehele oorlog voortgezet Toen zij in April 1940 begon, startte zij met een kaartsysteem van 10 kaarten In Juli 1945. bij het beëindigen van haar werk zaamheden. leverde zij bij het Rode Kruis In Oslo 50.000 kaarten in. Mevrouw Quarles had de Noorse na tionaliteit voor zij met jhr H. G. A. Quarles "van Ufford. algemeen procura tiehouder bij de B.P.M., in het huwelijk trad. blik van zijn arrestatie was een Belgi sche deserteur in zijn gezelschap, die uit vrees voor een nieuwe misdaad van Jan van Eyzeren de Belgische Rüks- wacht had gewaarschuwd. OMVANGRIJKE DIEFSTAL BIJ BLOOKER'S CHOCOLADEFABRIEK. Acht man stelen voor tienduizenden. De rijkspolitie te Diemen is er in ge slaagd een aanzienlüke diefstal van cacaopoeder, repen chocolade, chocola depoeder en flikken bij Blooker's Cacao fabriek aan de Omval te Amsterdam aan her licht te brengen. Het onderzoek heeft tot resultaat ge had, dat op het ogenblik 8 mensen in arrest zün. ïn een half jaar Tyds is alleen al voor f. 10000.chocoladeboter gestolen. Ook legde men zich toe op diefstal van chocoladerepen en flikken. De waarde van ür gfVolen goederen beloopt en kele tienduizenden guldens. Bovendien kwam ian het licht, dat behalve cho colade, ook koffie, thee en vet gestolen en verhandeld werd door de gear- res iMraeu.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2