AKKERTJE Italië wordl verdeeld in 18 autonome gewesten OP DE WALVISVANGST Competitie K.N.V.D. Belang rijke wedstrijden in alle afdelingen EXAMENOPLEIDING RESA HILVERSUM Zij gelijken op de toekomstige deelstaten van Indonesië Het Radio-programma ZATERDAG 22 JANUARI Als het meezit kan A.S.C. morgen kampioen zijn. Nu de competitie ten einde loopt en de kampioenen en degradatie-candida- ten niet lang meer op zich zullen laten wachten, is het wel eens interessant om te bekijken hoe de a.s. versterkte pro motie-degradatie-competitie er zal gaan uitzien, wy hebben hiervoor als voor beeld ons oog laten vallen op de vier de klassen A en B, omdat in deze af delingen naar alle waarschijnlijkheid Leldse clubs op de erezetels zullen plaats nemen, de kansen van respectievelijk Lugdunum en ASC staan ten minste vrij gunstig. In het geval dat deze clubs inderdaad triompherend de eindstreep passeren, zullen zij samen in een halve competitie de strijd moeten aanbinden met de nummers laatst en voorlaatst uit de derde klasse A om één plaats in de derde klasse. En om volledig te zijn, die derde klasse slachtoffers zouden wel eens SJC en RKAW kunnen zijn, alhoewel voor deze clubs nog zeer 'wel redding mogelijk is. Hoe het ook zy.de prom.- en degr.-wedstrdyen zullen dit seizoen byzonder zwaar zyn en een summum aan spanning brengen. Maar zover is het nog niet en dus te rug naar de werkelykheid. In de tweede klasse A wacht ons morgen de wedstrijd UVS—DCV, een ontmoeting die aan be langrijkheid heeft gewonnen door het vorige week falen van RCH, waardoor UVS ineens weer tot de kanshebbers voor de titel is gaan behoren. Vooral ook omdat de Haarlemmers voor de zware opgave gesteld worden om Em ma te overwinnen en dat zou voor de Racingclub wel eens op een fiasco kun nen uitlopen. In geval van een RCH- nederlaag en een Leidse zege zou de achterstand van UVS nog drie punten bedragen met één wedstrijd minder ge speeld. Het is dus zaak voor de blauw- witten om tegen Terlouw c.s. hun beste beentje voor te zetten en van het be gin tot het eindsignaal alle beschikbare energie in de stryd te werpen. Ook in de onderste regionen van deze klasse zal het morgen geducht span nen. Fortuna en Scheveningen, wie het zwaard van Damocles boven het hoofd hangt, moeten resp. de stryd aanbin den met Quick de Haantjes staan er ook niet al te best voor en COAL. Mochten deze eerstgenoemde verenigin gen weten te winnen, hetgeen zeker niet onmogeiyk is, dan ontstaat er on deraan een geweldig gedrang om zich het vege lijf te redden. De ontmoeting RFCVelseh is niet belangrijk, al zul len beide verenigingen nog wel een puntje kunnen gebruiken om een wei nig verder van de laatste plaatsen van daan te komen. In de derde klasse A is het pleit vry- wel ten gunste van TYBB beslist. De Haarlemmers hebben nog twee punten nodig om de vlag te hysen en die zullen Hoe komt mijn club uit? ASC J. Koch, L. V. d. Valk, B. Manus, A. v. Duuren, H, Vreeken. W. Rietbergen, J. Hiya, P. Mooten, R. Brard A. Harmsen, A. Karim. LDWS Le Febre, C. Rysbergen, P. Rysbergen, Keyzer II, Flippo, Schreu- der, B. v. d. Weyden, Prin§, Keyzer I, J. v. d. Weyden, Siera. Lugdunum Van Oudshoorn, Brons geest, Van Berkel, Volkers, Van Eg- mond, Pardon, Teeuwen, P. v. Berkel, Verseput, Verhoeven, Douma. Roodenburg J. Onderwater, J. Mo raal, M. Keyzer, Lex du Prle, W. van Dorp, F. v. d. Zeeuw, A. Monfiels, C. Lens. P. v. Polanen, J. v. d. Weyden, H. Choufour. UVS Van Well, J. de Wolf. Erades, Wallaart, Devilee, Sloos, Verhoogt, Kan tebeen, M. de Wolf, Fasel, Blom. zy ook wel in de wacht slepen. Ook hier zijn alle ogen op de onderste regionen gericht In onze aanhef schreven wy reeds, dat RKAW en SJC er het slecht ste voorstaan en dus zyn de ontmoe tingen AlphenSJC en RKAVVTone- gido van grooi belang. De wedstryd HillinenRoodenburg is om deze reden eveneens interessant, daar Hillinen's positie evenmin rooskleurig is. Hillegom en Lugdunum, de koplopers in de vierde klasse A, spelen beide uit, resp. tegen de nummers laatst en voor laatst uit hun afdeling, Lisse en Al pheuse Boys. De punten zullen vrywel zeker in het bezit van de bezoekers biyven, want zy zullen zich er wel voor wachten om met de eindstreep in het zicht fouten te gaan maken. De overige wedstryden: DOCOSTeylingen en BS MRouwkoop zyn van alle belang ont bloot. ASC, dat vorige week tegen HDV een lelyke misstap maakte, staat morgen weer voor een zware taak. LDWS heeft namelijk de laatste weken getoond de kunst van het doelpunten maken min stens net zo goed te verstaan als de rood-zwarten. Het zou dus wel eens kunnen gebeuren dat het morgen op het LDWS-terrein doelpunten gaat re genen en de vraag blijft wie van beide combattanten er net eentje meer weet te produceren om de kostbare puntjes in de tas te steken, wy zouden het niet durven zeggen. ASC zal zich echter.dat nemen wy ten minste aan, met vol élan in de stryd werpen, want indien zij morgen wint en Alphia, dat voor de zeer lastige opgave staat om in Ryswyk Te Werve te bedwingen, zou verliezen, dan zyn de bewoners van de Kempe- naerstraat onbereikbaar voor de andere clubs en is het kampioenschap een feit. VDV—HDV en Maasstraat—Bodegra ven zyn belangryke wedstryden in ver band met de bezetting van de laatste plaatsen. Sportsplanters Het Amerikaanse yshockeyteam. dat aan de wereldkampioenschappen te Stockholm zal deelnemen, speelde gis teravond een vriendschappeiyke wed strijd tegen een Tsjechische ploeg, wel ke door de Tsjechen gewonnen werd met 53. In de eerste wedstryd. die Van Dam in Amerika zal boksen, zal hij tegenover Belloise komen to staan, welke wedstryd gehouden wordt In de Madison Square Garden ATHLETIEK Goed begin is halve werk. FANNY WINT DRIEMAAL. 1 By wedstryden in het Cricket stadion te Melbourne heeft Fanny Blankers— Koen overwinningen behaald op de 100 yards, de 80 meter horden en by het hoogspringen. Fanny won de 100 yards gemakkelijk in. 11.4 sec., een tijd die 0.1 slechter is dan het record van Victo ria, voor mej. McConnachie (Vlcotrla) en mej. Ramsey (Victoria). Verder maakte zij op de 80 meter horden een tyd van 11.7 sec. Zij had ruim 1 meter voorsprong op Shirley Strickland (Oost Australië) en Wilma Cpmlans (Victoria), die in dezelfde tyd op de tweede plaats eindigden. Een sprong van 1 m. 498 was ten slotte voldoende om haar de zege bij 't hoogspringen te verzekeren (Austra lisch record 1 m. 609). De Australische meisjes Collins en Morrison haalden ieder 1 m. 473. SLIJKHUIS TWEEDE TE PHILADELPHIA. In zyn eerste wedstryd op overdekte banen in Amerika, over één myi te Phi ladelphia, werd Wim Slykhuis tweede achter de Zweed Igvar Bengtsson, die een tyd noteerde van 4 min. 21,4 sec. Slykhuis heeft de Zweed goed partij gegeven al was het een handicap voor hern, dat hy pas een paar dagen in de Verenigde Staten was, terwyi Bengtsson reeds geacclimatiseerd bleek te zijn. Bengtsson nam de leiding, maar na twee van de 12 ronden werd deze overgeno men door Gerry Karver (V.S Tot aan de achtste ronde bleef de positie zo. met Slijkhuis op de derde plaats. Vervolgens nam de Zweed de leiding over met onze landgenoot dicht op de hielen. Karver viel terug en eindigde ten slotte als laat ste. Derde werd de Amerikaan Browing Ross. HOCKEY. Interessante bekerwedstrijden. De spanning, die er mon iteel in de eerste klasse competitie heeiot, zal mor gen even onderbroken worden met het spelen van bekerwedstrijden. In dit verband krygt Leiden LH.T.C.C. I uit Eindhoven op bezoek, terwyl de Ensche- dese club D.K.S. met haar tweede team weneens in onze stad de stryd aan bindt met Leiden II. Over de uitslag van deze wedstryden valt weinig te voorspellen. Interessant zyn deze ont moetingen echter, daar over de krachts verhoudingen van Westeiyke en Ooste lijke clubs uit dezelfde klasse meestal weinig bekend is. Beide partyen kunnen dus voor ver rassingen komen te staan. De Leidse dames hebben een rustige dag, op de dames D. Burgersdijk, C. Nagel en E. Roelofsz na, die de eer te beurt is gevallen morgen aan selectie- wedstryden te mogen deelnemen. Wij hopen, dat onze stadgenoten de kans zullen krijgen dit jaar de nationale kleuren te verdedigen. Overige wedstrijden: Leiden TV—HOC V: Ring Pass II—Leiden VI; Leiden VII—Zuidwijk III. Dames: Leiden IV—Pioniers IT. AFKEURING VAN TERREINEN IN HET ZUIDEN. Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Hockey Bond heeft besloten de terreinen van de verenigingen Maas tricht, M.O.P. (Den Bosch), Hopbel (Schljndel), Nuenen (Venray) en Con cordia (Roermond) voor het spelen van wedstrijden af te keuren. Nadat genoemde verenigingen van de zijde van hét bestuur op de hoogte wa ren gesteld van deze maatregelen Is by de meeste verenigingen een ernstige drang ontstaan om alsnog op korte termijn voor een behooriyk speelveld te zorgen. Daarop heeft het bestuur van de K.N.H B. besloten de werking van zijn besluit inzake afkeuring op te schorten tot 15 September van dit jaar, omstreeks welke datum een nieuwe keuring zal plaats vinden. Intussen mogen geen promotie- en degradatiewedstrijden op deze velden worden gespeeld. BILJARTEN. BILJARTBOND BLOEMBOLLENSTREEK. Competitie-uitslagen. 2de klasse: Excelsior 2Flora 2 N. 44; Excelsior 2Noordw.hout 2 62. 4de klasse: Excelsior 4P. Gys 3 44 5de klasse: LUTO 6—VIOS 5 8—0, DKV 2—Excelsior 4 0—8; VIOS 5—De Kaag 3 6—2; VIOS 5—DKV 2 2—6, BILJARTVERENIGING „EXCELSIOR" LISSE. Op de ledenvergadering van de Bil jartvereniging „Excelsior" Lisse werd besloten om een nederlaagtournooi te houden te verdelen in 5 klassen, waar aan alle verenigingen kunnen deelne men. Jac. v. Diest werd tijdens de be stuursverkiezing tot secretaris gekozen. By het bestuur van de Biljart Bond Bloembollenstreek zal worden aange drongen zich aan te sluiten by de Ne derlandse Biljart Bond. Wiskunde L.O. - MO. - K' en Kv Bekende Schriftelijke Cursus (Advert.) (Van onze Romeinse correspondent). De mensheid wil dat, wat zy niet heeft. Dat gaat ook op in het politieke leven. Onze schoolboekjes hebben ons geleerd, dat twee der belangrykste ge beurtenissen van de negentiende eeuw waren: de éénwording van Duitsland door het werk van Bismarck en die van Italië dank zy Cavour, Mazzini en Ga ribaldi. De Duitsers zien op dit ogenblik hun eenheid bedreigd en verzetten zich met hand en tand, hoe weinig zeggen schap zij ook in eigen zaken mogen hebben. De Italianen zyn heer en mees ter en zy bepalen in hun nieuwe grond wet, dat het land verdeeld zal worden in achttien autonome gewesten, waar van er enkele, Sicilië, Sardinië, het dal van Aosta, Alto Adige (Zuid-Tirol) een nog verdergaande autonomie zullen be zitten dan de andere. Hadden de over winnaars by het vredesverdrag een dus danige versnippering van het land geëist dan zouden de Italianen de meest harts- tochteiyke klaaghymnen hebben aan geheven. Nu besluiten zy er zelf toe Discussie en stemming over deze meest drastische hervorming welke de nieuwe grondwet vocsrschryft, werden over haast afgehandeld in de laatste weken van de grondwetgevende vergadering. Nu moeten de voorschriften ten uitvoer worden gelegd en daarvoor blykt me nigeen terug te deinzen. Niet alleen de tegenstanders, maar ook menig voor stemmer van verleden jaar. Voorts komt een opmerkelyke verschuiving in de ge lederen der voor- en tegenstanders aan het licht. Destyds werd het vraagstuk der autonome gewesten opgeworpen door de thans niet meer bestaande party van actie, een groep die in de strijd tegen het fascisme een grote rol heeft ge speeld. Het totalitaire fascisme was sterk centraliserend, kon niet anders zyn. Rome trok alles tot Zich en in de provincie kon men Ietterlyk niet een bode op het stadhuis of ter secretarie van de provincie benoemen, zonder de DAMMEN. LEIDSE DAMVERENIGING. De resultaten van de onderlinge bor- denwedstryden waren: J. H. v. Gent E. Klinkenberg 02, J. DreefL. C. Gerritsen 11, B. de KierA Slad-sk 0—2, W. Heemskerk—P. v. Leeuwen 0—2, J. W. Huisman Jr.—J. A. Bern- sen 0—2, P. v. d. Stel—I. Teleng 20, M. v. Leeuwen—J. Molenaar 11, H. Martijn—J. v. d. Mey 0—2, D. Aanen W. Klcyn 0—2, J. W. Freeke—B. Sleg- tenhorst 02, J. DreefE. Klinken berg 02, J. W. Huisman JrP. v. d. Stel 02, I. Teleng—H. de Water 20, S. v. d. WijngaardB. Slegtenhorst 1-1, C. B. JanssensJ. W. Freeke 20, J. ZaalbergJ. Klinkenberg 02, W. Har- landW. de Roode 11, C. B. Janssens D. Aanen 2—0, W. Kleyn—H. Mar- tyn 20, J. v. d. MeyJ. W. Freeke 20, J. MolenaarH. W. Zeilstra 1-.1, B. SlegtenhorstTh. Uyttenbogaard 1-1 Een enigszins verrassend resultaat was hier de nederlaag van W. Heems kerk tegen P. v. Leeuwen. H. DE WATER WINT „v. d. VLIST" BEKER. Door remisè te spelen tegen J. Zaal berg komt H. de Water voor een jaaf in het bezit van de „v. d. Vlist" beker, een uitstekend resultaat in dit sterk be zet beker tournooi. KAMPIOENSCHAP VAN KATWIJK. Hier volgen de gedetailleerde uitslagen: Groep I, 1ste klasse, 2de ronde: F. SpierenburgA. A. Vooys 20. Groep II, 1ste kl.: F. van BeelenJ. Houwer 0—2; W. Böttcher—H. Koele- wyn 02; A. v. d. Plas—Jac. Freke 1-1. Groep III, 1ste kl.: Jac. v. d. Plas— G. Varkevisser 20. 2de kl., groep I: P. v. Duyvenbode J. Heemskerk 2—0; P. v. d. EijkelH. Koelewijn Czn. 20. 2de kl., groep II: C. KoppeH. Klin kenberg 20; Jac v. DelftH. Voorzaad 2—0; Am. v. Beelen—A. Hogewoning 2—0. beslissing van Rome af te wacjiten. Tegen deze centralisatie kwamen de anti-fascisten terecht op. Icalië heeft in tegenstelling tot Frankryk of Spanje niet één centrum, maar tientallen ste den die het karakter dragen van hoofd stad voor een bepaald gebied. Turijn. Milaan, Venetië, Genua, Florence, Na pels, Palermo, hebben elk een uitge sproken eigen karakter en doen voor Rome niet onder. Thans vervalt men in het andere uiterste, door naast de 94 provincies de 18 gewesten in te stellen met 18 nieuwe parlementen en 18 eerste ministers naast De Gasperi. Iets ais de toekomstige deelstaten van Indonesië. Al deze regeringen zullen vry uitge breide hoewel vaag omschreven rech ten hebben, niet alleen van administra tieve aard, maar op het gebied van landbouw, bosbeheer, mynbouw, ver keerswezen, handel, arbeidswetgeving, vakonderwijs en velerlei andere zaken. VELE TEGENSTELLINGEN TE VREZEN. Het geval is niet ondenkbaar, dat b.v. in Lombardije de boeren hun graan by een regeringscentrale tegen vastgestel de prys moeten "inleveren, terwyl zij in de aangrenzende gewesten de gehele oogst of een groot deel er van vry mo gen verkopen. Dit om slechts iets te noemen. Gelukkig is bepaald, dat de gewesten geen in-, uit- of doorvoer- rechten mogen heffen, de handel tus sen de verschillende delen van het land niet mogen belemmeren en aan arbei ders uit andere gewesten niet het recht op werk kunnen onthouden. Maar zij hebben ruimschoots zeggenschap in het beheer der provincies en gemeenten. En dit is een teer punt. De gewestelyke parlementen zullen zeker geen weer spiegelingen zijn van het parlement te Rome. In sommige gewesten in de eerste plaats hi de oude republiek Venetië en verder in geheel Zuid-Italië, zullen de christendemocraten de overhand heb ben, maar Toscane, Emilia (hoofdstad Bologna) en Romagna zijn gewesten met een communistische meerderheid. Ook in Lombardye en Ligurië (Milaan en Genua) is een communistische meer derheid niét uitgesloten. In die streken, waarvan sommige reeds thans berucht zijn wegens politieke stakingen, moor den op andersdenkenden en allerlei on lusten, zou in de toekomst de gewestely ke regeling grote invloed hebben op de politiemacht, die langzaam tot een rode garde zou worden. Enkele der meest belangryke gewesten van Italië zouden vrij snel het karakter krygen van vry wel zelfstandige communistische repu blieken, staten in de staat. Dit is een consequentie, die verleden jaar niemand voorzag, ook de communisten niet. zy waren toen fel tegen de onderverdeling van Italië gekant en verdedigden, vol komen consequent voor een totalitaire party, de nationale eenheid. Nadat echter op 18 April gebleken was, dat vrije verkiezingen geen uiterst link se meerderheid in het gehele land, doch wel in sommige delen konden bieden, zyn de communisten en de Nenni- soeialisten bekeerd tot het regionalis me en zij dringen thans het sterkst aan op onmiddellyke uitschrijving van ver kiezingen voor de gewestelijke parle menten. De verkiezingsperiode biedt weer gelegenheid tot het maken van propaganda door middel van manifesten en manifestaties, die in andere tijden door de politie niet worden gedoogd. Wij betwyfelen echt-er of dit de rust in Italië ten goede komt, de rust, waaraan dit land, dat nog maar steeds niet toe komt aan do normale wetgevende ar beid en energieke wederopbouw, zo sterke behoefte heeft. Vele Christendemocraten komen tharis terug op hun vroegere liefde voor „het gewest", doch zy vrezen de blaam van inconsequent te zyn. De redenering, dat de centralisatie tot achteruitgang heeft geleid, van vele eenmaal bloeiende cul tuurcentra. heeft nauweiyks waarde in een tyd waarin de laatste resten van cultuur iets anders dan beschaving zich met moeite trachten te hand haven tegen de toenemende mechanisa tie en vervlakking. En men moet wel FEUILLETON testament VAN MEVROUW MAQUISÏEN door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice Iterson. 48) Carey begon het koud te krijgen. ZU wist nu, dat Ellen haar altyd vrees had ingeboezemd en zy wist waarom. Het was omdat dit ogenblik altyd op haar gewacht had. Wilbury Fossett rees majestueus overeind. Hoe lang bent u in dienst geweest by mevrouw Maquisten? aan en ik zei: Goed ik weet waar ik staan moet, maar d'r zijn er genoeg, die dat niet weten, en het nooit leren zullen ook. En wat gebeurde er daarna? Ik maakte de safe open. Had u dat wel meer voor mevrouw Maquisten gedaan? Altyd, als zy het'my zei. Deed ooit iemand anders dat voor haar? Niet dat ik weet. Mevrouw sohonk u dus haar volle vertrouwen in dat opzicht? Ik was al vyf en dertig jaar by haar. Haar lange staat van dienst dat was het refrein van de meeste van El lens mededelingen. Het diende ook als argument voor haar misschien wat vrypostige raadgevingen aan mevrouw Dp7p maand ze* en dertte iaar I toen deze haar. opgewonden Dat ls een hele tijd. Wift u »e- eens vertellen, op welke voet u met 8 was geworden. haar stond? Ik zei: Pieker er nu maar niet Er was geen reden om deze getuige over, lieve mens, want ze is het heus aan te manen duideiyk te spreken. i niet waard, zei ik. Laat haar eenvou- Ha-ar rasperige stem was niet luid, dig verdwenen uit uw testament en uit maar zeer duidelyk. Zy was niet ze- uw gedachten, en dan is alles immers nuwachtig of gejaagd, zy aarzelde geen weer hy het oude! ogenblik. Ieder woord, iedere letter greep was wei-overdacht. Ik was heel lang by haar in dienst. Genoot u haar volledig vertrou wen? Er waren dingen, die ze mij ver telde, en andere dingen, die zy voor zich hield. Heeft zjj u verteld, dat zy van j plan was, een deel van haar juwelen aan juffrouw Silence te vermaken? Ja. Welke juwelen waren dat? Het waren de robynen, die aan mynheer Maquistens moeder hadden 1 behoord. Heeft er zich een zeker incident afgespeeld in verband met deze roby nen op de middag van de 15e Novem ber, de dag vóór de dood van mevrouw j Maquisten? Ja. Wilt u ons daar van vertellen 1 wat u weet? Ellens handen grepen zich vast aan de bank, waarop zy rustten. Myn bel ging en toen ik naar binnen ging, was juflrouw Silence er. Mevrouw zei, dat ze haar de robynen wou laten zien. Ik moest de safe open maken en toen zei ik, wat ik op myn hart had. Dat ding is nog nooit open geweest waar de an dere jcr-gelm by waren. U kon beter mijnheer Rob^t -n uti vertrouwen ne men, zei ik, mijnheer Dennis —niet iemand, die nog niet '.anger dan twee weken in huis is. En toen keek ze ine En wat zei mevrouw daarop? Ze bleef huilen en hield me styf vast. En ik zei, dat ze zichzelf nog ziek zou maken en toen ging ik naar de badkamer om een glas water vóórhaar te halen en een spons en een hand doek. Zag u toen het medicy'nglas met de slaapdrank? Dat moest ik wel zien. Het stond midden cp het rek boven de wastafel. Hebt u er op gelet, hoeveel vloei stof er in was? Ja. Hoe ver was het glas gevuld, me vrouw Bridling? Nog niet half. Bent u daar zeker van? Ellen snoof een weinig. Absoluut zeker. Een andere vraag, mevrouw Brid ling- Zou het mogelyk zyn geweest, dat mevrouw Maquisten zélf de brief vernietigd heeft, die zy die middag had ontvangen en die blijkbaar zulk een ontstellende mededeling bevatte? Niemand schijnt die brief nadien meer gezien te hebben. Zou zy haar bed hebben kunnen verlaten en hem in het vuur hebben kunnen gooien? O. ja, zij kon zelf heel goed uit haar bed komen. En ook lopen? O, ja. U vertelde, dat u mevrouwr hielp zich te kleden voor het diner. Had u toen weer gelegenheid om in de bad kamer te komen? Ik liep er in en uit. Lette u ook toen op het medicyn- glas, dat daar stond? Ik heb het zien staan. Merkte u misschien ook op, hoe ver het gevuld was op dat tydstip? Het was nog precies hetzelfde nog niet half vol. Bent u daar volkomen zeker van? Natuurlijk. Hoe lang bleef u toen by mevrouw? Ongeveer drie kwartier. Ik bleef er tot juffrouw Silence kwam. Tot juffrouw Silence kwram na het diner? Ja. Luistert u eens, mevrouw Bridling praatte u gedurende die drie kwar tier nog met mevrouw Maquisten over de oorzaak van haar opwinding en wie deze eigenlyk op zyn of haar geweten had? 20). Aan boord van de „Jonas" ging een uitroep van bewondering op, toen de harpoen trillend in de grootste wal vis bleef staan. „Dat heb je knap gedaan. Lummel!" riep kapitein Kupido. „die zal ons niet meer ontgaan!" Hy kon natuurlijk niet weten, dat hy het mis had. De woedende walvis sloeg met zyn staart op het water, zodat het hoog op spatte. Hy wrong zich in allerlei boch ten en probeerde weg te komen. „Gauw! Gooi die lyn op de lier!" brulde stuurman Stomp, „anders gaat hy er meer vandoor!" De stuurman bedoelde natuurlijk de dunne kabel, die aan het einde van de harpoen bevestigd was en waarmee het dier nu aan boord moest worden ge trokken. Iedereen beyverde zich om 'n handje te helpen; in een ommezien lag de lijn over de stoomlier. De meester liet stoom toe, de lier begon zachtjes te rammelen en de lyn spande zich. „Zachtjes aan, mannen!" schreeuwde de stuurman, „dan breekt het ïyntje niet". Doch hy had het nauweiykg ge zegd, teen de walvis een laatste wan hopige poging deed om zich te bevry- den. De lyn trilde even en brak toen met een luide knal zoemend In tweeën. Neen. zy zinspeelde dus niet meer op die kwestie? Ellen schudde langzaam haar hoofd. En u sprak er ook niet meer over? Ik vond, dat het beter was om haar rustig te houden. En bovendien werd haar eten boven gebracht en Mol ly liep aldoor heen en weer. Sprak mevrouw Maquisten tegen juffrouw Silence toen zy binnen kwam? Neen. En keek zy haar ook niet aan? Er kwam een snelle flikkering in de diep weggezonken ogen. Toen zakten de oogleden weer omlaag. Neen, zy sprak tegen my. Hoorde u haar nog tegen juffrouw Silence spreken, voordat u de kamer verliet? Neen. Wat deed u nadat u de kamer ver laten had? Ik liep de gang door tot aan het portaal en daar bleef ik luisteren of juffrouw Nora of juffrouw Honor al aankwamen. Ik hoorde Juffrouw Nora roepen, dat ze naar beneden ging en ik bleef op haar wachten, en teen gin gen we met z'n tweeën de gang door tot aan de deur van de slaapkamer. Hoeveel tijd nam dat? Ik had geen haast. Ik ging een ogenblik myn kamer binnen om een zakdoek te halen en toen liep ik weer langzaam verder. Toen wachtte ik weer op het portaal voordat ik juffrouw Ho- nor hoorde roepen en ik bleef nog even wachten, tot ze beneden was en teen hadden we het nog even over die japon van haar, die ik voor haar ver anderd had. Alles by elkaar ben ik misschien vijf minuten weg geweest. Toen ging juffrouw Honor de kamer van mevrouw binnen en ik ging naar mijn eigen kamer aan de overkant van de gang. Was u\v deur open? Ja. Kon u iedereen de gang in zien komen? Weer kwam er een flikkering in de ogen en de rasperige stem zei; Ik heb er wel op geiet, wie er langs kwam. Mynheer Dennis kwam het eerste ik hoorde zyn kruk en ik keek even naar buiten. Ik kon hem ran de hoek af zien aankomen. Toen kwam juffr. Nora mevrouw Huil, bedoel ik, Zy kwam de trap af hollen, zoals ze altyd doet. Ik kon haar ook de hele gang door zien. Daarna kwam Molly aan met het koffieblad en ging ik naar buiten om de deur voor haar open te doen. Even later kwam ze er weer uit en ging naar beneden en kort daarna werd er voor my gebeld. (Wordt vervolgd) BOUWMEESTER VAN DE ST. BAYO TE HAARLEM. Donderdagavond is te Meerssen 15 Maastricht in de ouderdom van f; jaar overleden ir Jos Th. J. Cuypc^ de bouwmeester van de St. Bavo- Kathedraal te Haarlem, van de Am- sterdamse effectenbeurs en van vel; kerken in Nederland. Ir Joseph Theodorus Joannes Cuypaj werd, als zoon van de eveneens zee bekende architect P. J. H. Cuypers, cj 10 Juni 1861 te Roermond geboren. h$ studeerde oa. aan de Polytechnisch school te Delft, welke hy in 1883 als civiel en bouwkundig ingenieur verte. Daarna had hij o a. gedurende 25 de technische leiding van het buret; van zijn vader te Roermond. Hier hy vooral voor de kerkbouw werkzak en bouwde o.m. vier kerken, doch te- vendiep behartigde hy tal van resist, raties. Hy bouwde voorts in het geheh land talloze kerken o.a. die te Oegstgeesi en Zoeterwoude, zyn meest bekende werk is de Katte- drale Kerk St. Bavo te Haarlem, waar voor op 15 Juni 1895 de eerste paal wen geslagen. Ook op het gebied van wereldlik gebouwen genoot ir Cuypers een groe reputatie, zyn bekendste werk op c gebied in ongetwyfeld de Effectenbeun te Amsterdam. Behalve de effectenbeurs bouwde Cuypers te Amsterdam het RK. Gym nasium, de Boerhaavekllniek en te; Jezuïeten-College. Te Nymegen: c« philosophische school der Jezuïelei Voorts landhuizen, woonhuizen in ste den, winkels, scholen en fabrieken. Ve der leidde hy talrijke restauraties. zyn verdiensten zyn o.fti. erkend doz zijn benoeming tot Ridder in de Ore; van de Ned. Leeuw, Officier in de Orci van Oranje-Nassau en Ridder in te Orde van de H. Gregorius de Grote 0? zijn 85ste verjaardag bood de stil Roermond haar stadgenoot de zilvena ere-penning van Roermond aan. een kinderlijk optimist zyn om te u. wachten, dat 18 nieuwe parlementen te oude cultuurcentra weer tot bloei zou den brengen. By de heftigheid der Italiaanse poli tici is eer te duchten, dat na de cultus: ook de beschaving, althans de hoffe lijkheid schade lijdt Alvorens verkiezmgen uit te schrijver, wil men nu eerst overgaan tot nauw keuriger omschrijving der rechten va de toekomstige gewestelyke regering wat hoog nodig is. Verder is er een voor- stel van neofascistische zyde en cu waarschijnlijk ten dode gedoemd, om de creatie der gewesten achterwege te laten. Misschien zal men besluiten to; een beperking der bevoegdheden en zal de decentralisatie ten slotte alleen te administratie betreffen In brede krin gen hoopt men dit. VOOR ZONDAG 23 JANUARI Hilversum I (301 M.) KRO 8.00! nieuws; 8.15: muziek van Tsjalkofs^ 8.25: inleiding; 8.30: Hoogmis Missiehuis te Kaatsheuvel; NCRV 9.30: nieuws; 9.4-: muziek van H&ndel; 10.00: zendlngsdletsi Konlnglnnekerk Rotterdam, voorg. ds w. A. Zcydner en ds F. Oberman; 11.30: u kerkdienst; KRO 12.15: apologie; 12 3: mezzo-sopraan en plano; 12.40: orkest zo-* der naam: 12.55: zonnewijzer; 13.00. nieuws; 13.15: orkest zonder naam; 13j0: Buffalo Bill; 14.05: Gooise Kring; 14'5. gesprekken met kunstenaars; 14.55: volK* huisvesting; 15.05: Gooise Kring; 15.40: Omroepkamerorkcst; 16.10: voetbalrepor tage, 16.25: het mysterie der hereniging NCRV; 17.00: dienst Geref. Kerk (art. 3.) te Arnhem, voorg. ds W. Scheele; 18 v. Ned. strijdkrachten; 19.00: NCRV-kwartê'., 19.15: kent gij uw bijbel?; 19.30: nieuws; KRO 19.45: BBC Theater Orkest; 19-/5. boekbespreking; 20.05: de gewone mu. 20.12; uit en thuis; 22.37: actualiteit», 22.45: avondgebed en liturgische kalender, 23.00: nieuws; 23.15—24.00: avondconcert Hilversum II (415 M.) VARA I nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: Boyd Net. String Orchestra: 8.30: voor het platte land; 8 40: Intermezzo: 9.12: sport; 9.15- verzoekprogramma: 9.45: geestelijk lever. 10.00: Meester Trio; 10.35: briefgeheim; 10.50: Jonge Flierefluiters; 23.15: Trlangt:, AVRO 12.00: Muslcorda; 12.30: Zondags club; 12.40: Speeldoos: 13.00: nieuws, 13.15: mededelingen; 13.20: Bandl Balogn; 13.50- even afrekenen: 14.00: muziek «e Brahms; 14.05: boekbespreking; 14-3D. Radio Phllh. Orkest; 15.30: filmpraatje, 15.45: mannenkoor; 16.10: planomuzlei, 16.30: sportrevue: VARA 17.00: kinderkoor: 17.20: Glullo Glulletti, gitaar; 17.30: Oms Keesje; 17.50: sport: 18.00: nieuws; 18.1s, in gesprek met de lezer; VPRO 18.30: ont moetingen; 19.00: voor de jeugd; 19-30. bijbelvertellingen voor de Jeugd; AVRU 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15. Waltztlme; 21.20: het variété In 190K 21.45: hoorspel Beau Geste; 22.00: hersen gymnastiek: 22.30: viool en plano; 23.09- nieuws; 23.1524.00: gram.muziek. VOOR MAANDAG 24 JANUARI. Hilversum II (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek. 7-30; reveille; 7.45: een woord voor de dag; 3.00: nieuws; 8.15: Te Deum Laudamus; 8.4a: kwartet; 9,15: ochtendbezoek; 9.30: muzieï by het werk; 10.00: Alfred Cortot, plano. 10.30: morgendienst door dr N. H. Ridder bos; 11.00: balletsuite; 11.20: van oude ea nieuwe schrijvers; 11.40; zang en plano; 12.10: Marqueradcrs; 12.30: mededelingen; 12.33: NCRV-koor: 13.00: nieuws; 1315; Mandolinata; 13.45: coro Belmonte; 14.00: schoolradio; 14.35: gram.muziek: 15-30: trio's; 16.00: Bijbellezing; 16.45: clave- cimbel-recital;. 1700: het kleuterklokjs klingelt; 17.15: populaire orgelbespeling: 17.45: overzeese kroniek; 18.00: planoduo; 18.15: sport; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: lezing; 19.30: actueel geluld; 19.45: lezing; 20.00: nieuws; 20.05, proloog; 20.15: verzoekprogramma; 20.45: Ferdinand Huvck, hoorspel; 21,30: kerk koor; 22.00: Hóllands strijkkwartet; 22.-43: avondoverdenking: 23.00: nieuws; 23-15- reportage; 23.30: bekende serenades; 23.40 24.00: gram.muziek. Hilversum II (415 M.) VARA 7.V- nieuws; 7.15. muziek by het ontbijt; 8.00' nieuws; 8.15: strydlled; 8.18: filmselectie* 9.00: gram.muziek; 9.30: waterstanden: 9.35: gram.muziek; VPRO 10.00: morgen wijding door ds J. J. Thomson: VAEA 10.20: Gershwin medley: 10.30: voor d? vrouw; 10.45: de regenboog: 11.25: clarinet en plano; 11.40 voordracht; 12.00: Pr°* menade orkest: 12.30: mededelingen; 12.33' voor het platteland: 12.38: Promenade orkest: 13.00: nieuws; 13.15: kalender; 13.20: Accordeola; 13.50: potpourri; 14.00-' jonge Nederlandse kunstenaars; 14-30: dieren en ziekten bij de mens; 14.45: oper* Don Pasquale; 15.35: ontmoeting ln nacht; 16.35: Spaanse en Zuidamerikaan: muziek: 17.00: de school ls uit: 17.30 Ramblers: 18.00: nieuws; 1815' varia, 18 20: Frans cabaret; 18.45: parlementair overzicht: 19.00: halt douane: 19 30: plano* muziek: 20.00: nieuws: 20.05: dingen "S de dag; 20.15: bekende melodieën; 20.50' oo ,°ucdRlf: 21.10: Willem Noske. plano: 22.10: Indonesisch vraagstuk 22.25: da nieuwe notenkraker; 23.00: nieuws; 23.» 24.00: gevarleèrd programma.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6