IDfiGmiT Advies voor-ontwerp der winkelsluiting DE NIEUWE Ff NO-SOEP IS GETROKKEN VAN NOLLE MERGPIJPEN EN VLEES. Extremistische overval op trein Malang-Surabaja 3 doden en 6 gewonden bij overval op marine -truck Nogmaals: Overall en witte boord Frankrijk en het atoomgeheim Het Leidsch Dagblad ZATERDAG 22 JANUARI Trouw moet hlijcken Het schijnt in ons degelijke landje uitermate moeilijk,' een' trouwring voor eens en altijd te verliezen! Hoe dikwyis hoorden we al niet van zulk een „gulden symbool van oprechte trouw", dat via hét strand der zee, een, vissenmaag, of de een of an dere veldvrucht na lange jaren bij zijn eigenaar fes) terug kwam. Mevrouw J, de Jong uit het Frie se plaatsje Zürich heeft '27 jaar ge wacht op de ring die -zij daar op „Fokkëmaöord" verloor, maar nu heeft ze hem toch weer terug. Uit welke geheimzinnig schuilplaats zij ,weer te. voorschijn kwam is niet bekend, wel dat spelende kinderen haar weer aan het daglicht brach ten. (Adv.)' SCHEEPSBERICHTEN. ALCOR 20/1 van Rotterdam naar Porto Alegre; ALHENA 19/1 van Buenos Aires naar La Plata, ALPHARD, Porto Alegre Rotterdam 20/1 te Bahla; BOISSEVAIN 21/1 van Montevideo naar Santos; HEDEL 19/1 van Rotterdam te St. John; HUGO DE GROOT 20/1 van New-Orleans naar Kaapstad; MACOMA (t.) 24/1 van Las Pledras te Rotterdam verwacht; OMALA (t.) 20/1 van Fahaheel naar Singapore PARKHAVEN 21/1 van Antwerpen te Montevideo; PR. MAURITS. Torrevleja- Oslo, pass. 21/1 Goeroe; PR. WILLEM II 21/1 van Trinidad te Puerto Cabello; RIOUW 20/1 v. New-York naar Hall- fax; TARAKAN, Macassar-Amsterdam, 21/1 van Port-Said; FARMSUM wordt 1 Februari, van Houston te Rotterdam verwacht; WOENSDRECHT (t.) 20/1 v. Texas City te Purfleet. Extremisten hebben Woensdag avond de laatste trein van Mala-ng naar Surabaja, die op het station van Sengon waehtte, - aangevallen. 19 goederenwagens werden afgekoppeld en het enige passagiersrytuig moest door de passagiers worden ontruimd, waarna de trein in de richting Ban- gil werd gereden. Kort daarop spron gen de extremisten- uit de trein, zo dat de „spooktrein" onbemand ver der reed.' Het stationspcrsoneel te Bangil zette tijdig de wissel om, waardoor-de trein op dood spoor reed en vanzelf tot stilstand kwam. Per soonlijke ongelukken noch schade kwam voor. Op 17 Januari overviel een bende de onderneming Bengsono nabij Djatiroto in Oost-Java. De aanval werd door de ondernemingswachters afgeslagen. De administrateur werd gedood. Donderdagochtend werd een truck van de marine tussen Tretes en. Pan- daan in Oost-Java beschoten door le den van.de T.N.I., waarbij de chauffeur werd gédoód. - Toen de 13 inzittenden er uit spron gen om dekking te zoeken, werd zwaar mitrailleurvuur geopend. Hier bij werden zeven personen gedood en Wordt Rhodos een succes? De impasse tussen.de Israëlische en. Egyptische delegaties over de wapen stilstandslinies in Zuid-Palestina was gisteravond, na een dag van geheime besprekingen, bijna verbroken. De fungerende bemiddelaar voor de Verenigde Naties In Palestina, dr Ralph Bunche, was.er. in geslaagd bijna alge hele overeenstemming tussen de delega ties tot stand te brengen. Men voor spelt, dat de conferentie -spoedig zal zijn beëindigd. Wanneer* eenmaal overeenstemming ls bereikt over de wapenstilstandslinies, zullen de vraagstukkëri betreffende het terugtrekken van troepen en de ver mindering van de sEeTkt'e""Waarschijn lijk geëri bqventriatige moeilijkheden, meer opleveren. Het verdedigingsplan voor West-Europa. Reuter's diplomatieke correspondent te Londen meldt, dat men daar in be trouwbare, kringen gelooft, dat de voor naamste taak van de jongste conferen tie te Brussel der ministers van Defen sie het goedkeuren was van gedetail leerde strategische plannen, opgesteld door Montgomery en de andere opper bevelhebbers der Westelijke unie na overleg - met de stafchefs der vijf be trokken mogendheden. Een verdedigingslijn, die zich uit strekt, van Nederland tot - Zwitserland is voorlopig vastgesteld. Het treedt klaar aan de dag, dat hét grootste deel der landstrijdkrachten, voornamelijk mobiele elitetroepen, verschaft zal wor den door Frankrijk, aangevuld door de kleinere staten. Engeland heeft de voor naamste verantwoordelijkheid voor de vlootstrategle en voor hét leveren van gevechtsvliegtuigen met straalaandrij ving aan de vijf mogendheden. Volgens het Engelse persbureau „Press Association" heeft men goede vooruit gang gemaakt niet het goedkeuren van de militaire bijdragen, die elk land aan de Westelijke verdedigingsmacht zal le veren. Volgens dit persbureau zullen België en Nederland bijvoorbeeld elk bereid 2ijiv ongeveer drie divisies, een luchtbrlgade eii gewapende formaties te leveren, dit alleamet- de benodigde steun van vliegtuigen. Frankrijk levert waarschijnlijk een 35 mobiele en vijf gewapendes- divisies. Men stelt plannen op voor het aanleggen van strategische we^en en verbindingen en havens inde lage landen .zullen uitgerust worden voor het verwerken van de olietoevoer voor de strijdkrachten, aldus dit pers bureau. PLAN TOT EEN MILITAIRE COVJ_*N. TSJECHO-SLOWAKIJE ONTDEKT. Uit als; betrouwbaar beschouwde bron te Praag- verneemt Reuter, dat 200 a 400 officieren van de Tsjeoho-Slowaakse gewapende macht_ op hét ogenblik^ te Praag'gevangen worden gehouden- in verband met een militaire cöüp, die naar verliridt; omstreeks Kérstrnls zou worden uitgevoerd. Tot. de 'gëvangeil genomen militairen behoren verschillende generaals, zo verneemt men. Volgens w el in gel lente bron is" generaal Karei Kutlvashr, de bevelhebber der Praagse bevrijdings legers in 1945. één van hen, Naar ver luidt, is "hij reeds sind§ December ge vangen. - BESPREKINGEN OVER BEZET TINGSSTATUUT VASTGELOPEN. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt., vernomen, dat de Brits-Frans- Amerikaanse besprekingen te Londen over het bezettingsstatuut voor Duits-, land volledig zijn vastgelopen op de volgende twee belangrijke punten: of de toekomstige Westdyitse regering ver antwoordelijk dient, te zijn voor. de.in ning van bezettingskosten, dan wél" de regeringen der afzonderlijke landen en ten tweede de" samenstelling en func ties van het hooggerechtshof voor Duitsland. Wat dit hooggerechtshof betreft, zijn de voornaamste 'geschilpunten of het hof een Duits lid dient te hebben en de omvang van de bevoegdheden van het hof bij de Interpretatie van het be zettingsstatuut. Maandag.zal men opnieuw vergade- zes zwaar gewond. Toen een bren- carrier van de Kon. Landmacht te hulp kwam, sloegen de bendeleden allen gekleed ln uniformen van de T.N.I. op de vlucht. De slachtof fers zijn allen employé's van het ma rine-etablissement te Surabaja. Woensdag werden van ondernemin gen in het Djemberse drie Eurropeanen door een bende ontvoerd. De volgende morgen kon men uit een vliegtuig de mannen temidden van de bende waar nemen. WFTU WENDT ZICH TOE NEHRU. Het uitvoerend bureau te Parijs van de WFTU (World Federation of Trade Unions) heeft een telegram gezonden aan de premier van India, Nehru, waar- In hem gevraagd wordt „in naam van de georganiseerde werkers in de wereld alle nuttige maatregelen te nemen om een eind te maken aan de Nederlandse agressie tegen het Indonesische volk". Voorts wordt gevraagd „tussenbeide te komen wat betreft de vrijlating van vooraanstaande personen uit de Repu blikeinse vakbeweging en democratische leiders en wat betreft de vestiging van een democratisch bestuur, dat werke lijk het Indonesische volk en de Indo nesische Werkers vertegenwoordigt". PAKANBARU WERD IN AS GELEGD De dienst. Legercontracten meldt, dat de toestand van de Chinese bevolking in Midden-Sumatra, over het algemeen vrij redelijk is. hoewel in sommige plaatsen aanzienlijke schade is aange dicht.. De havenplaats Pakanbaru werd door wegtrekkende TNI-leden groten deels ln de as gelegd, doch de steigers en aanlegplaatsen konden behouden worden, evenals de electrlsche centrale, die hersteld kon worden. Fort de Koek bleef door de snelle opmars grotendeels Dit jaar opheffing tabaksdistributie. MEER EGYPTISCE SMAAK. (Van onze Haagse redacteur). Naar wij van bevoegde zijde verne men kan er geen vaste datum wor den aangegeven waarop de tabaksdis tributie zal worden opgeheven, maar het ligt in het voornemen der rege ring zulks te doen geschieden nog voor de totstandkoming van de Eco nomische Unie der Benelux. Belgi sche eigen-teelt zal noch onder noch voor die Economische Unie met an dere buitenlandse tabak worden ge lijk gesteld. M.a.w.: zy wordt op gelijke voet be handeld als onze eigen inlandse tabak, en mag niet onder exotische t-abakkm worden vermengd. Als exotisGhe tabak ken gelden die uit Indonesië, de Phl- lippijnen. Amerika en de Levant. Tct deze laatste, de z,g. Oriëntabakken, be horen die uit Egypte, Turkije en de Balkan. De Indonesische tabakken, omtrent welker aanvoer' de vooruitzichten niet ongunstig zijn, zullen behalve voor rooktabak en een weinig sigaretten (Pajakombo) vooral van belang zijn voor de sigaren (Besoeki, Vorstenlan den en speciaal voor dekblad Deli) Dit zal hoofdzakelijk onze export ten gcede komen, daar de huidige prijzen de binnenlandse vraag naar sigaren aan merkelijk hebben verminderd. Wel zal ook de kwaliteit der sigaren voor bin nenlands gebruik door aanvoer van Indonesische tabak zeer stijgen. De aanvoer der Amerikaanse Virginia- tabakken hangt af van de daarvoor be schikbare (Marshall)-dollars. De rege ring hoopt het quantum van 1948 te kunnen handhaven ook voor 1949. Verruiming van de sigaretten- en shag-positie moet vooral komen van de import van Oriënt-tabakken. De aan koop hiervan geschiedt met „zachte" valuta en vooral door mid-del van z.g. compensatie-transacties, d.w.z. door goederenruil. Geleidelijk aan worden meer sigaret ten en shag met Egyptische smaak aangemaakt. Zodra dit 50% der pro ductie uitmaakt, zal verruiming der distributie worden overwogen. Als driekwart onzer sigaretten van Oriënt-tabak is, kan men zeker zyn, dat de tabaksdistributie wordt opge heven. En dat is zeker nog dit jaar het geval. Bijna 80.000 personen in Philips dienst. GERUCHT OVER ONTSLAGEN UIT DE LUCHT GEGREPEN. Tijdens de eerste bijeenkomst dit jaar van de voltallige Raad van Bestuur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken met de leden van de personeelsraad, werd verslag gedaan over de resultaten van het afgelopen jaar. Tevens werd het per soneel bekend gemaakt met de plannen voor het jaar 1949. De resultaten over 1948 hebben in alle opzichten aan de verwachtingen beant woord. De arbeidsproductiviteit heeft over de gehele linie een sterke verbete- rlne ondergaan. Nadrukkelijk werd verzekerd, dat ge ruchten omtrent mogelijke ontslagen als uit de lucht gegrepen moeten worden beschouwd. De totale personeelbezetting in de Nederlandse PhilipsbedrUvcn bestaat thans uit 34.700 personen, waarvan 23,400 in Eindhoven- Het totaal aan personeelleden over de gehele wereld nadert de 80.000. Springgelatine veroorzaakte ontploffing aan het II. INDERDAAD VIJF DODEN. De recherche, te Amsterdam is tot de conclusie gekomen, dat zich 3 k.g. springgelatine aan boord van de Kan toorark aan het IJ moet hebben be vonden. Een assistent-uitvoerder heeft n.l. verklaard, dat hij Donderdagavond een der thans overleden mannen deze springstof heeft overhandigd. Het was een gebruikelijk, doch geen dringend voorschrift, dat deze explosieven wer den bewaard op een speciaal voor dat doel bestemd klein vaartuig. Dit bootje is 50 meter van de wal gelegen. Aangenomen wordt, dat de springge latine Donderdagavond aan boord van de kantoorark is opgeslagen en dat deze 3 kg. tot ontploffing is ge komen met alle gevolgen van dien. Inderdaad heeft de explosie 5 slacht offer geëist. ZU zjjn: de 26-j. W. Schobbe, Rot terdam, duiker; de 40-j. K. Lips, Sliedrecht, id.; G. Bos, Rotterdam, id.; de 56-J. D. Koning, Amsterdam, magazünmeester; de 19-J. W. Ousso- ren, Amsterdam, signaalhouder. De laatste was de enige, die niet op slag gedood werd. Zwaar gewond werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hjj hedenmorgen overleed. De razende „Wild West" dokter. MERKWAARDIG GEVOLG VAN „EEN PAAR BORRELS" Een motorrijder, die 's avonds op het Damrak te Amsterdam reed, werd plot seling opgeschrikt door een hem in snel le vaart passerende auto, Op de tree plank stond een man. die luidkeels „hulp. politie" riep en kennelijk de grootste moeite had om niet van de auto af te vallen. Even later passeerde de auto wederom de motorrijder en dit maal hing de schreeuwende man achter op de auto. De motorrijder besloot de auto te volgen en te proberen haar tot stoppen te dwingen. Dit gelukte hem bij Sloterdijk. maar de bestuurder wist zo handig te manoeuvreren, dat de nog steeds schreeuwende passagier tegen wil en dank geen kans zag van de auto af te springen en zo moest hij wederom de onvrijwillige reis voortzetten. Inmid dels had echter de motorrijder kans ge zien het nummer van de auto te note ren. Hij waarschuwde de politie en deze vond de auto gistermorgen geparkeerd voor een perceel aan de Amstel. Spoe-. dig vond men ook de bestuurder, een arts uit een klein plaatsje in de provin cie. die bij zijn verhoor verklaarde in de stad „een paar borrels" gedronken te hebben en bijna een voetganger te hebben aangereden. Deze voetganger was toen op de treeplank gesprongen en de arts had gepoogd door snel te rijden en scherpe bochten' te maken de man kwijt te raken, hetgeen hem ten slotte op de Overtoom was gelukt. De politie zoekt thans naar de onvrijwillige passagier, TEGEMOETKOMING VOOR HET VRIJMAKEN VAN WOONRUIMTE. De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van de ministers van Binnenlandse Zaken. Wederopbouw en Volkshuisvesting en Financiën, vol gens welke aan de gemeenten een tege moetkoming uit 's Rijks kas wordt ver leend ln de kosten, elke door haar zijn vergoed a. Aan degene, die, met het Oogmerk aan meer gezinnen dan waarvoor het onroerend goed zich in de oorspronke lijke toestand leende woongelegenheid te verschaffen, voorzieningen aan dit goed laat uitvoeren zonder hiermede gebaat te zijn; b. aan degene, die door mede te werken, dat meer woong-ele- genhid ter beschikking komt. bij hem in gebruik zijnde woonruimte vrijmaakt en dientengevolge kosten moet maken voor verhuizing. De tegemoetkoming bedraagt 75% van de door de gemeente werkeiyk be taalde vergoeding, met dien verstan de, dat de tegemoetkoming van het Rijk aan de gemeente ten hoogste kan bedragen: voor voorzieningen, be doeld onder a: een bedrag van f. 300 per perceel; voor verhuizingen: een bedrag, gelijk aan 50% van de huur waarde der ontruimde woning (wo ninggedeelte), vastgesteld overeen komstig de wet op de personele be lasting 1896. De tegemoetkomingen worden door de minister van Binnenlandse Zaken vast gesteld. Deze beschikking is slechts van toepassing op de kosten, welke door be langhebbenden na 31 December 1948 zijn gemaakt. Wat doet men als een gebouw moet worden verplaatst? Meestal wordt het afgebroken en weer opgetrokken, waar men het hebben wil. Niet aldus ge schiedde met het glazen bezoekersrestaurant op het vliegveld Schiphol, dat naar de Zuidzijde van het nieuwe stationsgebouw moest verhuizen. Het hele geval werd op wielen gezet en voetje voor voetje met lieren van een zware vrachtauto over een afstand van ruim 300 m naar zijn nieuwe basis vervoerd. Wat lezers schrijven Ambachtsschool toch verkieslijk 1 Het zij mij vergund naar aanleiding van het commentaar van onze oud-am bachtsscholier in uw Blad van 19 Jan. jl. nog een enkele opmerking te maken. In de eerste plaats wil ik vaststellen, dat aan de kern van mijn betoog niets is afgedaan! Het staat vast, dat in Ne derland Jaarlijks honderden jongens naar de U.L.O. stromen, die deze school binnen twee jaar weer verlaten, omdat zij niet mee kunnen. Voor deze jongens is kostbare tijd verkeerd besteed en dus verloren gegaan! Hoewel het zeer begrijpelijk is, dat de ouders de U.L.O. kozen, omdat zij voor hun jongen „iets meer, iets beters" wil den bereiken, leert de ervaring, dat dit maar voor een zeer klein gedeelte ge lukt en dat voor de overgrote meerder heid het gestelde doel niet wordt bereikt en dus de illusie van een „belangrijker positie" niet in vervulling gaat. De jon gens, die langs deze weg mislukken, kunnen vrijwel nooit nog eens aan een andere opleiding beginnen en dus wordt een baantje gezocht. Een enkele zal op de duur nog redelijk slagen, doch de rest vormt een „boorden-proletariaat" (de uitdrukking is van 't dagblad „Trouw"). Nu blijf ik bij mijn mening, dat deze jongens veel beter in plaats van naai de U.L.O. naar de ambachtsschool had- den kunnen gaan, waar ze het werk en het onderwas wel aankunnen en er zelfs W een goed figuur zullen maken. Dit geeft, I fj zowel tijdens de opleiding als later in VI het beroep, meer bevrediging en dus meer levensgeluk. Nu begrijp ik heel goed, dat naast de door mij reeds gegeven motivering voor de instelling van vele vooral Jeug dige arbeiders evenzeer gewijzigd moet worden als die van jeugdig kan toorpersoneel Naar mijn mening zal de vakman, ook van jongere leeftijd 2ich zijn waarde tenvolle bewust moeten zijn en zal hij dan door een waardige houding het on gepaste optreden van anderen op de juiste manier beantwoorden. Inderdaad zal voor onze oud-am bachtsscholier nog veel strijd zijn weg gelegd voor en aleer zijn grieven zijn overwonnen. Hij vrage zich echter eens af of hij in die strijd niet een belang rijke steun zou ondervinden, wanneer de door mij bedoelde jongens niet roem loos ln de U.L.O.-stroom verdronken, doch langs de juiste weg geleid de ge lederen der overall-mensen" kwamen versterken Resumerend handhaaf ik mijn advies: laat een jongen, die geen uitgesproken aanleg en neiging heeft tot een admi nistratief beroep, op de ambachtsschool de beginselen van een vak leren! Wan neer er iets ln hem zit, zal hij ook langs deze weg „hogerop" kunnen komen en zal uiteindelijk toch het doel worden be reikt, dat hij „iets meer en iets beters" in de maatschappij is geworden! G. N. Meurs. Voor 'n goed gebit: de U.L.Ö.-keuze"er nog tal van andere }y** overwegingen zijn, die hier een besllS' sende rol spelen en onze oud-ambachts- scholier heeft er goed aan gedaan deze eens naar voren te brengen! Hij moet zich echter niet blind sta ren op de tijdelijk inderdaad hoge be loningen, die aankomend kantoorperso neel kon genieten, direct na de be vrijding. Hij informere maar eens goed en zal bemerken, dat hier al aardig „de klad in is"! Overigens verwijs ik naar een dezer dagen geplaatste oproepings advertentie voor een administratief be ambte voor de ambachtsschool en het daarin vermelde salaris, waarbij ik op merk, dat daarvoor M UX.O.-diploma en praktijkdiploma-boekhouden worden vereist! Niets dus voor de categorie jon gens, die ik schetste! Bovendien gaat het voor het leven van deze jonge mensen er niet om. of zij op 15-, 16-jarige leeftijd iets meer of min der verdienen, maar de belangrijke vraag is, waar vinden we deze zelfde jongelui later terug en in welke positie? Overigens sluit ik me natuurlijk gaar ne aan bij het betoog, dat de waardering voor de vakman ook ln de materiële be loning tot uiting moet komen. De verder aangevoerde „bittere erva ringen en teleurstellingen" voel lk ter dege aan. Doch deze raken niet de alge mene maatschappelijke waardering voor de vaklieden, maar zijn veeleer het ge volg van Interne verhoudingen in be paalde bedrijven. de Kelk-Vitamine D.tabletten van DAGRA os- Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Jannetje, d, van L. Stakenburg en J. Mleremet; Catharina Johanna Maria, d. van J. N. Wessels en M. van Bezu; Anne Slmone, d. van S. van Oosten en J. M. C. van den Hoed; Zegert, z. van C. van DuIJn en M. Marck; Bernardus Frederlkus Maria, z. van B. de Bruin en M. Heetvelt. OVERLEDEN: W. F. Devllee, man. 72 Jaar; A. C. van Egmond, d., 2 Jaar; D. Bons, man, 55 Jaar. Een woord van bezinning CHRISTUS IN EEN UITHOEK. Het moge dan waar zijn dat op de vragen: „Wat doen wij met Christus" en „wat doet Christus met u" een ant woord moet gegeven worden, dat in me nig opzicht verontrustend kan wezen, het Evangelieverhaal vermeldt, dat na de moordplannen van Herodes en de vlucht naar Egypte, Jezus zijn woon plaats neemt in het stadje Nazareth. Dat is dus niet in het 'een of andere grote machts- of cultuurcentrum Zelfs niet Jeruzalem, maar in een achteraf- oord, van waaruit naar het oordeel van Nathanaël niets goeds kan voortkomen. Dat klinkt nogal geruststellend. Want Nazareth ligt niet op de grote land kaarten; de aardrijkskundigen kunnen zich niet met allerlei uithoeken ver moeien. Het is ondertussen wel merkwaardig om te weten, wat de naam van deze uithoek der aarde betekent. Nazareth wil zeggen: bewaren, opdat het beste er uit kome- Dat betekent niet een bewaren met het oog op de verleden tijden, zo als er mensen zijn die oude en interes sante voorwerpen wegsluiten of opber gen in een museum om die als bijzon derheden en antiquiteiten aan belang stellenden te kunnen tonen, maar 'n be waren ln productieve zin, zoals de schut- blaren'n bloemknop omsluiten. En zo be tekent Nazareth de plaats, die de beste krachten van de toekomst in zich be waart en. als de tijd er voor aanbreekt, ontsluit. Het kan dus ongedacht en onvermoed belangrijk worden, dat Christus in een ""aats terecht komt, die voor het oog van de wereld een uithoek is. Want daar zal h;j de toekomst uit-leven en voor leven. Het zal ons zeggen, hoe onvoor ziene krachten zich met het oog op die toekomst openbaren zullen. Ja, die toe komst, die vanuit deze werelduithoek begonnen wordt, zal de visie openen van een vrederijk, waarin de oorlogen zullen ophouden en de onverzoenlijke elemen ten zullen samenwonen. Het is. goed overdacht, toch wel bij zonder vertroostend, dat dit zo is. Ieder een snakt maar een toekomst, waarin het anders wezen zal dan in het tegen woordige. Dit is het altijddurend ver langen geweest van alle tijden; maar het kan ontmoedigend werken, dat dit ver langen nog nooit werd vervuld. Ja, het kan dubbel ontmoedigend worden, wan neer b\j ons, evenals het van de inwo ners van Nazareth vermeld staat, Jezus geen krachten doen kan, omdat zij en wij maar al te zeer geneigd zijn alles af te meten naar de maatstaven en motie ven van onszelf, dat is dus van ons ge loof, en geen profeet geëerd is in zijn eigen vaderstad. En toch is er een ver troosting in, dat niet in onbereikbare Daleizen en achter ondoordringbare lijf garden Christus op deze aarde zijn in trek genomen heeft, doch daar, waar leder komen kan. Daar, in de uithoe ken der aarde, is Hij te vinden, omdat het zijn ambt zijn zal het beste en heer- 'iikste te voorschijn te brengen, waar naar een ieder heel diep verlangt, doch het op zichzelf nooit bereikt. Ja, dit kan het bemoedigende v.oorzeer velen zijn, omdat zij juist naar hun eigen gevoel of naar het oordeel en de behandeling der mensen in die uithoe ken terechtgekomen zijn; omdat zij be horen tot de grote massa, waarnaar nie mand meer omkijkt en waarvoor nie mand meer belangstelling heeft. En niet wij zijn het, die vandaar uit kramp achtige pogingen moeten doen of grote reizen moeten ondernemen om te zoe ken en hopelijk te vinden Hem. die Gods liefde op deze aarde heeft gebracht. Neen, Hijzelf ls het, die daar, waar naar eigen en anderer overtuiging geen bloem meer bloeien kan, de geurende bloesems ontluiken doet en van levenswoestenijen zonder uitzicht paradijzen herschept vol heerlijke mogelijkheden van een toeko mende tijd, vol van vrede en gerechtig heid. W.H.K. Politieke verwikkelingen rond prof. Joliot-Curie (Van onze correspondent te Parijs). Wanneer in 1940 de Duitse overwel diging niet had plaats gegrepen, dan zou, volgens mensen die 't weten kun- Natuurlijk" moet daarin verbetering ^^rilca komen, maar dat betekent tevens, dat atoomgeheim ontsluierd hebben. De De minister van Econ. Zaken heeft aan een aantal instanties ter advies gezonden een voor-ontwerp van wet tot regeling van de winkelsluiting. De voornaamste bepalingen hiervan zijn: 1. Alle winkels moeten gesloten zyn gedurende de Zondag, en voorts op Donderdag VOOR 5 en NA 21 uur en op de overige werkdagen VOOR 5 en NA 19 uur.. Afwykingen voor enkele dagen VOOR Sint Nicolaas en Kerst mis cn, voor bepaalde winkels, op 30 of 31 December. 2. Alle winkels moeten bovendien ge sloten zijn op Dinsdag na 13 uur. Deze middagsluiting kan wegens plaatselijke bijzondere omstandigheden door de ge meenteraad onder goedkeuring van de Kroon vervangen worden door sluiting gedurende een morgen of een andere middag, met uitzondering van Donder dagmiddag. Geen sluiting voor de we ken. waarin algemeen erkende Christe lijke feestdagen vallen, op enkele dagen vóór Sint Nicolaas en Kerstmis en, voor bepaalde winkels, op 30 of 31 December. Voorts wordt door B en W. vrijstelling van de sluiting verleend aan winkeliers, die uit godsdienstige overwegingen hun winkels gedurende Sabbath of zevende dag gesloten houden. 3. De gemeenteraad kan voor restau rants, koffiehuizen e.d. inrichtingen sluiting eedurende een dag per week voorschrijven. Uitzondering voor be paald* stationsrestaurants. 4. De gemeenteraad kan ten bphoeve van vacantie van ondernemers of win kelpersoneel sluiting van bepaalde groe pen van winkels gedurende een aantal werkdagen per jaar, ten hoogste 12, voorschrijven. 5. Het bedienen van het publiek in, in de onmiddellijke nabijheid van of van uit een winkel of zijn aanhorigheden is verboden gedurende de tijd. dat de win kel cesloten moet zijn. Enkele uitzonde ringen. wo. een z.g, afhelp-halfuur". 6. Het anders dan ln de uitoefening van de straathandel te koon aanbieden, verkonen en afleveren aan de huizen van we'-en. die niet vanuit, een winkel ten verkoop aan het publiek zijn medegeno men, ls verboden gedurende de sluitings tijd van de winkels, waar uitsluitend die waren verkocht worden Uitzondering voor brood en melk. 7. Voor de straat-, de markt- en de rivierhandel gelden dezelfde verkoop- tyden als hierboven onder 1 voor de winkels zijn genoemd. De uitzondering voor het venten met geringe eetwaren op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen ls komen te ver vallen. Evenwel geen verkoopverbod voor de Dinsdagmiddag of de halve werkdag, die daarvoor op grond van plaatselijke bijzondere omstandigheden in ae plaats treedt. 8. De gemeenteraad kan op grond van plaatselijke bijzondere omstandigheden afwijkingen van vorenbedoelde regelin gen vaststellen onder goedkeuring van de Kroon. Voorts mag hij nog voor ten hoogste 21 werkdagen per jaar een af wijkende regeling vaststellen, zonder die goedkeuring te behoeven. 9 B. en W kunnen voor enkele ge vallen ontheffing verlenen van sommige bepalingen van de wet. 10, De minister van Econ. Zaken kan, op grond van buitengewone omstandig heden van kortstondige aard B. en W. machtigen tot het verlenen van onthef fing van sommige bepalingen der wet. 11. Voor openbare middelen van ver voer, hotels, restaurants, koffiehuizen en dergelijke Inrichtingen, apotheken en enkele andere groepen van winkels, alsmede voor de straat-, de markt- en de rivierhandel in enkel artikelen, geldt een alg. uitzondering van de voor winkels, onderscheidenlijk voor die takken van handel, geldende bepalingen, uit hoofde van verkeers- en dergelijke belangen. 12 De verkoop door middel van al dan niet ln winkels geplaatste buiten-auto maten blijft mogelijk ook gedurende de sluitingstijd der winkels. Slechts mogen zii niet worden bijgevuld gedurende" de tijd. dat de winkel waarbij zii beheren, gesloten moet zijn, nf. als zij niet bij een winkel behoren gedurende dé t.iid. dat de winkek gesloten moeten zijn waar uitsluitend de waren wo-d*n verkocht, d-ie de automaat bevat. Uit.zonderlne od dit biivulverbod voor enkele groepen van vèrkoopautomaten. Franse onderzoekingen waren toen al een eind gevorderd dank zij een avon tuurlijke expeditie, die nadien door een belangwekkende film is beschreven. Het „zware water" dat deze onderzoekingen mogelijk maakte, kon tijdig uit Frank rijk worden gered en naar Engeland worden overgebracht, waar de onder zoekingen voortgang vonden. Kort ge leden werden deze onderzoekingen op Franse bodem met succes bekroond: ook Frankrijk bezit nu een atoom-ele ment, een zuil van ongeveer twee me ter lengte, en binnen vijf jaar hoopt het land er twee andere van gelijke afmetingen bi) te hebben. In de buurt van de Franse hoofdstad wil men zelfs een universiteit oprichten ter opleiding van wetenschappelijk atoom-personeel, en in afwachting leidt prof. Joliot-Curie met zijn staf van 400 medewerkers in het zwaar bewaakte fort de Chatillon, vier kilometer van Parijs, het Franse atoomonderzoek ver der, dat door de regering wordt gesub sidieerd. De omvang van deze onderzoekingen kan natuurlijk in de verste verte niet met de Amerikaanse proefnemingen worden vergeleken, aangezien daar jaarlijks kapitalen aan dit onderzoek worden besteed, die een veelvoud vor men van de gehele Franse staatsbegro ting. Frankrijk streeft dan ook andere doeleinden na dan Amerika: de resul taten, aldus heeft men bekend ge maakt, zullen uitsluitend de medische wetenschap dienen. In het bijzonder geloven de Fransen enkele beslissende overwinningen op de kanker te kunnen behalen. Helaas worden er echter door het glorieuze succes der Franse wetenschap niet enkel humanitaire perspectieven geopend. Het „atoomgeheim" is. als be kend, vandaag de hoogste troef in het spel der internationale krachtsverhou dingen, Frankrijk heeft party gekozen voor het kamp der democratieën. Haar bondgenoten verwijten Frankrijk thans met grote heftigheid, dat zij wat al te loszinnig omspringt met dit „geheim", waarvan de toekomst van de wereld afhankelijk kan zijn. En de Amerika nen vinden het in het bijzonder te enen male onbegrijpelijk, dat aan een notoire communist hy moge dan Nobelprijswinnaai zijn en de schoon zoon van madame Curie door de Franse regering de leiding van de on derzoekingen is opgedragen. In Amerika, waar verdenking van vage communistische sympathieën al eeh Voldoende motief is om de carrière van een filmster of een stenotypiste te breken, acht men deze gang* van zaken een typerend staaltje van Franse lichtzinnigheid, die men op dit terrein alle oharme ontzegt. En dreigend plaat ste het Amerikaanse blad „Time' dat een oplaag van 3 millioen exemplaren heeft, boven een beschrijving van ce Franse onderzoekingen „het Franse atoomelement is communistisch". Washington heelt die vingerwijzing intussen verstaan: sedert kort is alle export van uranium-mineraal, de be langrijkste grondstof voor het onder zoek, naar Frankrijk verboden. Frank rijk. is daardoor thans aangewezen op de grondstoffen, die het in het moe derland, in Frans Afrika en Madagas car zelf delft. Doch het uranium ge halte daarvan is slechts gering: 2 a 8 procent tegen circa 25 procent ln het materiaal nat de Amerikanen ten dien ste staat. Tot dusver hebben de Franse autori teiten neg nauwelijks op de Ameri kaanse verwijten gereageerd. De voor malige minister Raoul Dautry, die met Joliot-Curie tot Frankrijks voornaam ste atoomvorsers wordt gerekend, is aoor de regering als officieel vertegen woordiger oJj de onderzoekingen ge-e- legeera. En aan een Franse krant heeft Dautry verklaard, dat hij vertrouwen had in het patriottisme van zijn colle ga Joliot-Curie. President Aunoi v.a zijn kant, die zich van de resultai.n der onderzoekingen op de hoogte stri de, neelt zich persoonlijk eveneens voer de communistische geleerde garant g.- steld. In reentse, en speciaal Gaulistisciie kringen acht men aeze verzekeringen niettemin onvoldoende. Men wyst er daar bovendien op, dat verscniüeiua naaste medewerkers van Joliot-cu.ie eveneens als partijleden ol als „com munisten" staan aangeschreven. De daaruit voortvloeiende argwaan schijnt gedeeld te worden door de huidige mi nister van Financiën. Het is een feit. dat zonder Jolict- Curie Frankrijk op het gebied van het atoomonaerzoek vandaag zeker niet ds resultaten zou heboen. bereikt, die het zojuist geboekt heeft. De Franse rege ring staat dus voor de vraag of een zo eminent geleerde van zyn kaliber ver wijderd dient te worden wegens het gevaar van zyn overtuiging. En zo Ja, zal het geheim dan zijn gered...? Meü durft het te betwijfelen. Da krant voor iedereen

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2