Truman aanvaardt zijn tweede ambtsperiode Sanapirift ketfugfdL OP DE WALVISVANGST Ontwikkeling van een „vrede en vrijheid-program" Nogmaals de witte overall en de boord VAN MEVROUW MAQUISTEN MIEP HEEFT Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADVrijdag 21 Januari 1949 Tweede Blad No. 26597 Democratie contra communisme. President Harry S. Truman, die gis teren officieel als 82ste president der V. S. zijn tweede ambtsperiode inging, heeft in zfjn inaugurele rede de toe komstige Amerikaanse politiek uiteen gezet en een „vrede en vrfJheid"-pro- gramma aangékondigd. Truman verklaarde, dat de V. S. en andere gelijkgezinde landen zich ge steld zien tegenover een regiem, dat een „valse filosofie" aanhangt en leg de er de nadruk op, dat honderden mUUoenen mensen over de gehele we reld het met de V. S. eens zyn, dat er geen oorlog behoeft te zyn. „Het Amerikaanse volk staat 6terk in het geloof, dat deze natie van het be gin af aan bezield heeft. Wij geloven, dat alle mensen het recht hebben op {♦ljjke wettelijke rechtsbescherming en «n gelijke gelegenheid om aandeel te hebben in het gemeenschappelijk goed. Wij geloven, dat alle mensen het recht hebben op vrijheid van mening en me ningsuitdrukking. Wfj geloven, dat alle mensen gelijkelijk geschapen zijn, om dat zij geschapen ziin naar Gods beeld en van dit geloof zal men ons niet kunnen afbrengen". Zijn „vrede en vriJheid"-programma omvatte de volgende punten: 1 Voortgezette steun voor de Ver enigde Naties en het zoeken naar mid delen om het gezag dezer organisatie te versterken. 2. Voortzetting van de Amerikaanse stelsels voor economische wereldherstel. 3. Het versterken van vrijheidlieven de landen tegen de gevaren van agressie. 4. Een nieuw programma voor verbe tering van de groei van in ontwikke ling achtergebleven gebieden door ge bruikmaking van wetenschappelijke en industriële vooruitgang. Over de „v?1ce filosofie" van het niet nader genoemde regiem zeide Truman: „Dat regiem hangt een valse filosofie aan. die voorgeeft vrijheid, veiligheid en groter kansen aan de mensheid te bie den. Misleid door deze filosofie hebben vele volken hun vrijheden opgeofferd, om slechts tot hun smart te merken, dat bedrog en schijn, armoede en ty- rannie hun beloning is". Truman stelde communisme en demo cratie met de volgende woorden tegen over elkaar: „Communisme Is gebaseerd op het geloof, dat de mens zo zwak en on volkomen is, dat hij niet in staat is zichzelf te regeren en daarom de lei ding van een sterke meester nodig heeft. Democratie is gebaseerd op de over tuiging, dat de mens beschikt over zedelijk en geestelijk vermogen als ook over het onvervreemdbaar recht zichzelf met rede en rechtvaardigheid ti regeren. Communisme stelt het individu bloot aan arrestatie zonder wettige reden, aan straf zonder proces en aan dwang arbeid als slaaf van de staat. Democratie betoogt, dat de regering Js ingesteld ten behoeve van het indi vidu en do verantwoordelijkheid draagt voor het beschermen van de rechten van de Individu en van ziin vrijheid bij het aanwenden van zijn bekwaamheden. Communisme betoogt, dat sociale mis standen alleen door geweld herzien kunnen worden. Democratie heeft bewezen, dat so ciale rechtvaardigheid verkregen kan worden door een vreedzame verande ring. Communisme beweert, dat de we reld zo scherp gescheiden is in klasse kampen, dat oorlog onvermijdelijk is. Democratie beweert, dat vrije vol ken hun geschillen op rechtvaardige wjjze kunnen bijleggen en een duur zame vrede kunnen handhaven". Truman bracht in de loop van zijn rede naar voren, dat de V. S. geen ge biedsuitbreiding hebben gezocht en nie mand haar wil hebben opgelegd. Hij herinnerde er aan, wat de V. S. gedaan hebben voor de V. N voor atoomcon- tróle, vermindering van bewapening en bewapeningscontróle en voor de wereld handel. Het plan-Marshall noemde hij „een poging, die geen precedenten kent" om de democratie in Europa „kracht te geven en to versterken". Ter verduidelijking van punt twee van zijn „vrede en vryheid"-program- ma zelde Truman: „Dit betekent aller eerst, dat wij ons met alle kracht ach ter het Europees herstelprogram moe ten zetten". Naar aanleiding van punt drie maak te Truman melding van het Noord-At lantisch pact. „Ik hoop de Senaat spoe dig een verdrag toe te zenden met be trekking tot dit veiligheidsplan". Truman herhaalde, dat de V. S. „mi litair advies en militaire uitrusting zuilen beschikbaar stellen voor vryo landen", die met haar willen samen werken bij het handhaven van vrede en veiligheid. „Met de medewerking der zakenwe reld, het particulier kapitaal, de land bouw en de arbeidskrachten in ons land kan dit programma de industriële ac tiviteit in andere landen zeer vergroten en de levensstandaard van hun bevol king aanzienlijk verhogen. Het-oude im perialisme uitbuiting ten bate van andere landen heeft geen plaats in ons plan. Wat wij beogen, is een pro gramma van ontwikkeling, gebaseerd op de begrippen van democratische eer lijke methodes. Groter productie is de sleutel tot voorspoed en vrede. Demo cratie alleen kan de levenwekkende kracht geven om de volkeren der wereld tot een overwinnende actie aan te zet ten, niet alleen tegen hun menselijke onderdrukkers, doch ook tegen hun oude vijanden honger, ellende en wanhoop. Op de basis van deze vier belangrijke grondslagen voor het handelen hopen wij omstandigheden te helpen schepen, die uiteindelijk zullen leiden tot per soonlijke vrijheid en geluk voor de ge hele mensheid". „Met Gods hulp zal de toekomst der mensheid verzekerd worden in een we reld van recht, harmonie en vrede", zo besloot president Truman zijn rede. DE EEDSAFLEGGING. Volgens een schatting van de politie hebben 130.000 mensen, die zich op het terrein van het Congres-gebouw bevon den, gadegeslagen, hoe president Tru man de volgende eed aflegde, welke reeds 160 jaar lang door zijn voorgan gers is afgelegd: „Ik zweer plechtig.dat ik toegewijd het ambt van president der Verenigde Staten zal uitoefenen en dat ik, naar mijn beste vermogen de grondwet van de Verenigde Staten zal bewaren, beschermen en verdedigen". Voor de plechtigheid een aanvang nam, bad de president in de episcopale kerk van St. John om vrede en godde lijke leiding. Hij was vergezeld doorzijn echtgenote, zijr. dochter Margaret, en:- ge intieme vrienden, de leden van het kabinet en andere hoge autoriteiten. De president was omstuwd door vele der nationale ^leiders, die de grondslag hebben gelegd van de „New Deal" van president Roosevelt. De beiaarde Cor- dell Huil, minister van Buitenlandse Zaken onder president Roosevelt, had het ziekenhuis verlaten en verscheen heden voor het eerst sinds vele maan den weer in het openbaar. De meest schilderachtige groep werd gevormd door het corps diplomatique, welks leden in vol ornaat, met steken en gouden tressen getooid, de plechtig heid bijwoonden. President Truman legde de eed ai m handen van de president van het Ame rikaanse hooggerechtshof, Fred M. Vin son. Vervolgens hield hij zijn toespraak over de noodzaak van „vrede op aarde", welke hij richtte tot de in de verenigde vergadering bijeen zijnde leden van het Congres, het hooggerechtshof, het ka binet, het corps diplomatique en de vele belangstellenden. Na afloop van de plechtigheid reed president Truman langs Pennsylvania avenue in de regeringswijk van Washington gelegen gevolgd door een optocht die de grootste is, welke ooit in de geschiedenis van de Ameri kaanse hoofdstad is gehouden. Honderdduizenden Amerikanen juich ten de in zijn open wagen gezeten, stra lende president toe, toen hij, vergezeld door vice-president, William Barklev door de straten van Washington reed. De parade begon bjjna een uur later. Een luchtvloot van 700 vliegtuigen vliegtuigen dreunde boven de stad. Mevrouw Truman en haar dochter Margaret volgden de president in een andere auto. Henry Wallace heeft naar aanleiding van de inaugurele rede van Truman verklaard, dat „het nu duidelijk is, dat geen pogingen zullen worden gedaan om tot een vreedzame regeling van de geschillen met de SQvjet-Unie te ko men. doch dat de voorgestelde maatre gelen de wereld onherroepelijk in twee viiandige kampen zullen splitsen". De rede van president Truman staat dichter bij een oorlogsverklaring dan elke andere openingsrede, door welke president der Verenigde Staten ook in vredestijd gehouden, zo heeft Wallace verder verklaard. Aan het einde van de driedaagse kermis in het Noordlimburgse dorpje Broekhui- zervorst trekken de vrijgezellen van dit 3CO zielen tellende plaatsje langs de vijf café's aldaar. Zij voeren een pop mede. die later ter ere van St. Teums wordt verbrand als teken, dat de kermis ten einde is. Na afloop komen de vrij ge zellen samen voor het zgn. „geiteten", waarbij zij zich te goed doen aan bor den dampende aardappelen en kommen vet geitenvlees. De pop wordt door de geitencommissie op een wagen door het dorp gevoerd. Waf lezers schrijven Tekortkomingen van het Nijverheidsonderwijs. Naar aanleiding van de in dit Blad gevoerde discussie inzake de waardering van arbeid en arbeidskrachten, schrijft een lezer ons al volgt: „Het gaat met de Nijverheidsoplei ding niet goed. Eindelijk een openbare klacht uit de kringen van het Nijverheidsonderwijs zelf Met veel belangstelling heb ik de ver handeling over dit onderwerp in het Leidsch Dagblad van 14 Januari jl. ge lezen. De inhoud geeft mij aanleiding tot het volgende: Ten eerste een vraag: Indien het ren dement van het U.L.O.-onderwijs zo laag Is als wordt medegedeeld, is dan de mening gerechtvaardigd, dat dit lage rendement zijn oorzaak vindt in het niet volgen van Nijverheidsonderwijs? Voor een goede „vakman" is U.L.O - onderwijs, vooral wat de vakken wis- en natuurkunde alsmede werktuigkunde betreft, niet eens voldoende. Men zou voorts de vraag kunnen stel len: „Is het rendement van andere op leidingen zoveel hoger?" Ingewijden we ten, dat over alle lünen het rendement laag is te noemen Mij is bekend, dat bij het Middelbaar Technisch Onderwijs van een aan- vangsklasse. begonnen met 80 leerlingen. 9 deelnamen aan het eind-examen, waarvan er 7 slaagden. Dit verschijnsel is zeker niet toe te schrijven aan de keuze tussen de „Over all" en de „Witte Boord". Het gaat m.i niet om de genoemde keuze. In 't kort kan de kern van de klachten over ons Nijverheidsonderwijs in de volgende oorzaken liggen: Ook ln het Vakonderwijs dient men differentiatie toe te passen, „afhanke lijk van aanleg, doel en behoefte." Een goede draaier ls nog geen goed monteur, en er heerst over het begrip „monteur" een zeer grote verwarring. Hierover het volgende: le. Een jongen met een 2-jarige am bachtsschoolopleiding gaat ln dienst bij een rijwiel- en motorherstellpr als „leerling-monteur". Na enige tijd wordt hem de naam van „motor- monteur" toegedacht. 2e. Een grote machinefabriek maakt Diesel-motoren van zeer groot ver- mogen en heeft voor de montage van deze. enige duizenden P.K's ont wikkelende machines, monteurs in dienst. Na een respectabel aantal ja ren in de montage-afdeling dienst te hebben gedaan, wordt een fabrieks- monteur, die gewoonlijk naast z'n grondige practische opleiding ook nog een behoorlijke theoretische vor ming heeft doorgemaakt uitgestuurd op montage om deze grote machines zelfstandig te monteren. Deze man is „motor-monteur". In de terminologie heten zij beiden „monteur". Doch het verschil is zeer groot. Edoch, om de .standing'' van monteur te bereiken, is een 2-jarige ambachtsschoolopleiding hoogstens een bescheiden begin. Deze uitspraak is niet bedoeld om een voortreffelijke ambachtsschool of een even voortreffelijk lerarenkorps aan te vallen met critiek. Het is echter wel de bedoeling te zeg gen. dat een 2-jarige ambachtsschool opleiding te enenmale zeer onvoldoende is om „vakmensen" te kweken. Wil men het „vak" en daarmede de vakopleiding laten bloeien, dan is een opleiding van minstens 4 jaren nog maar nèt voldoende. Verstaat men evenwel onder een vak opleiding het opleiden tot lopende band arbeiders, dan is 2 jaren ambachts schoolopleiding veel te lang. In auto- fabrieken zijn duizenden lopende band arbeiders werkzaam, die gezamenlijk een auto kunnen maken. Doch niet één van hen kan de auto repareren. Immers, ieder van hen doet er iets aan. Het vak „auto-monteur" wordt ook in de ver handeling over het Nijverheidsonderwijs genoemd. Doch, is men er zich wel van bewust, dat de automobiel een samen stel is van een zeer vernuftige techniek, die men kan ontleden ln verschillende zeer uiteenlopende richtingen. Het is zelfs niet denkbaar, dat er één mens ge vonden wordt, die het complex „auto mobiel" beheerst. Wil men van het vak „auto-monteur" Iets maken, dan ls een Slachtoffers Falster- vliegramp in ons land. OORZAKEN VAN HET ONGELUK NOG ONBEKEND. Gisteravond arriveerden op Schiphol in alle stilte met een Dakota van Aero-Holland de stoffelijke overschot ten van de bij de vliegramp bij Fal- ster omgekomen piloten Protlva en De Jong. Met hetzelfde toestel keer de de heer Diepen terug, vergezeld door zijn technische medewerkers. Vele autoriteiten waren aanwezig. Hcewel het onderzoek neg niet is af gesloten kan ais vaststaand worden j aangenomen, dat zowel mac.iine als instrumenten met inbegrip van radio en radio-kompas gedurende cie ge.rele reis naar benoren hebben gefunction- neerd. Voorts is komen vast te staan, dat de heer Vorrlnk niet naast de be stuurder zat. doch de normale pas- s&gierszitplaats op de achterbank in nam. Ongetwijfeld heeft hij hieraan zijn leven te danken gehad, omdat de schok in dit deel van de machine grotendeels is opgevangen door de zware hoofdliggers. De geza.gvcerder heeft de beschikking genad over alle gegevens, welke hij voor en gedurer.de oeze reis noaig hau kunnen heooen. umtrent ae juiste oor zaken van het ongeval tasten ae des kundigen nog in net c.uister Vast staat, dat ae pi.oct cp geringe hoogte heeit gevlogen, en hoswei nu hiervoor onge- iwyltjd zijn reoenen zal neooen gehad, is nog niet vast te stellen, wat hein aaartce heeft bewegen. DE „VAN KINSBERGEN" IN MAART IN HOLLAND. Na een verblijf van drie maanden in West-Indische wateren zal Hr Ms. „Van Kinsbergen" op 8 Februari a.s. uit Wii- lemsstaa vertrekken. Van 11 tot 14 Feoruari voigt nog een kort oponthoud te Paramarioo, en van 22 tot 24 Fe bruari te Las Palmas. Op 2 Maart as. wordt de kanonneerboot te Den Helder terug verwacht. opleldingstiJd van 5 Jaren niet toerei kend. Om tot wederopbloei van het vakon derwijs en „het vak" te komen, is m l. onder meer het volgende nodig; 1. Zij, die de U.L.O. bij gebrek aan in telligentie niet kunnen volgen, zijn zeer zeker ongeschikt om „vakman" te worden. 2. Men vervange de 2-jarige ambachts schoolopleiding door een 4- of 5- Ja rige opleiding afhankelijk van doel en behoefte. 3. Naast de practische opleiding moet een theoretische „begripsoplelding" staan- 4. Men were jongens, die op H.B.S M.U.L.O. etc. gestrand zijn en dan ten einde raad maar een vak moe ten leren. Voor het leren van een vak is nodig geaardheid voor èn liefde tot het vak. Laten wij goed onthouden, dat allen die arbeiden, ln welk vak ook, hetzij universitair, middelbaar of op andere wijze opgeleid, voor de opbouw en bloei van de maatschappij arbeiders zijn. Iedere „vakman", op welk niveau ook, is arbeider in de meest verheven zin van het woord. Helaas is niet iedere arbeider vakman. Er ls geen enkeel reden waarom een vakman zich moet schamen voor zijn .standing" van vakman. Het komt er niet op aan wit men doet, maar wel hoè men iets doet." Wij tekenen hierbij aah. dat een reor ganisatie van het Nijverheidsonderwijs momenteel wordt voorbereid. Zodra het rapport dienaangaande verschenen is, hopen wij daarop terug te komen - Red. „L. D." Millioenenplan voor Rotterdams muziekcentrum. FEUILLETON Het testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice, Iterson. i 47) - U hebt mijn vraag niet beant woord, mijnheer Harland. Wats er een nuance van hartelijkheid en zachtheid ln haar stem, toen zij Juffrouw Silence bij die gelegenheid aansprak? Ik meen van wel. De woorden waren koud en hard. Zij vormden een nieuwe beschuldiging te gen Carey Silence. Voor de eerste maal keek Dennis Harland naar de beklaag denbank, naar Carey. Zijn blikken be schuldigden haar. Die ogen zeiden wat zijn mond eens gezegd had aan de antere zijde van de kloof, die er nu tussen hen was: Waarom heb Je het gedaan? Carey keek hem vast aan, ernstig en zonder aarzeling. Zij kon haar ogen niet afwenden. Zü hoorde de advocaat zeggen: Dank u, mijnheer Harland. Zij zag Dennis zijn stok opnemen en de bank uit strompelen. Toen was de tweede dag van de te rechtzitting voorbij. HOOFDSTUK XXIX. Niet kwaad, zei Mordaunt opge- i wekt, helemaal niet kwaad. Vane heeft die juffrouw King heel goed aange- Pakt. Lanthony was er misselijk van. I En die kwestie van het hand-vasthou den heeft een heel goede indruk op de Jury gemaakt. Vooral omdat het er zo ongewild uitkwam. Raar soort vrouwtje anders heel weinig aan trekkelijk. En tussen haar en juffrouw Siler.ce heeft het zeker ook niet gebo terd zou ik zeggen, dus wat dat betreft wint die getuigenverklaring nog aan waarde. Ik kan gerust zeggen, dat ik buitengewoon in mijn nopjes was, toen dat hoorde, want wanneer een ge tuige een hekel aan iemand heeft, is bet verrassend te bemerken, wat hij allemaal weet te vergeten. In dit geval is het nu een zij. En we behoeven er niet aan te twijfelen, dat juffrouw King juffrouw Silence niet mag lijden. Jeff Stewart beaamde dit. Ik geloof nizt. dat zij eigenlijk in het algemeen ümand mag lijden. Ik derk, dat zü daar nooit veel reden voor zal hebben gehad. Waarschünlük heeft nooit iemand wat om haar gegeven. En me vrouw Maquisten snauwde haar al- tyd af. Daar heeft het veel van. zei Mor daunt, zonder zün opgewektheid een ogenblik te verliezen. Nu. in ieder ge val kunnen we zo'n getuige heel goed gebruiken, want we zullen alles moeten uitbuiten, wat we vinden kunnen. Den nis Harland was niet zo goed, ziet u. Hü heeft weer een beetje van het ef fect van juffrouw King's getuigenis be dorven. De ijzeren band scheen weer vaster om Jeff's ribben gesnoerd te worden. Zün adem ging snel toen hij zei: Hoe zo? Nu, hy geeft toe, dat mevrouw Maquisten juffrouw Silence zeer har- telük bejegende en maakte het de jury volkomen üuidelyk, dat naar zijn me ning zün tante haar genegenheid ver spilde aan haar moordenares. Ik vrees, dat dit ook heel goed tot hen is door gedrongen. Begrüpt u, hü is er van overtuigd, dat juffrouw Silence het ge- d&An heeft het straalt aan alle kan ten van hem uit. Hü hóét haar en hü zal haar niet sparen! Lanthony vrceg hem of juffrouw Silence lang genoeg tijd gehad had om ln de badkamer met die slaapdrank te kunnen knoeien. Dat antwoord „Toen niet" was heel slecht voor ons. Daarmee kin gesuggereerd worden, dat het daarvóór gebeurd is toen zij alleen was met mevrouw Ma quisten, nadat Ellen Bridling de kamer verlaten had en vóórdat juffrouw King binnen kwam. Dit is de gevaarlüke tijd voor juffrouw Silence, en we zullen geen ander verweer hebben dan haar eigen getuigenverklaring. Nietwaar, niets zou gemakkelüker voor haar ge weest zün dan met een of ander voor wendsel de badkamer binnen te gaan. Jeff's gezicht verraadde niets. Ik zou zeggen, dat de tüd wel erg kort ge weest moet zün. Ellen ging de kamer uit en de gang door naar het portaal, hóórde Honor King naar Nora Hull roepen, dat ze naar beneden zou gaan, wachtte op haar en liep met haar te rug. Dat kan nooit lang geduurd heb ben, ziet u, en Carey zou tóch tyd ge noeg gehad moeten hebben om haar voorwendsel kenbaar te maken, om de badkamer in te gaan, die vüf of zes tabletten op te lossen, terug te gaan en dan nog op tüd moeten zün, zodat mevrouw Maquisten haar hand kon vasthouden en haar hartelijk aankü- ken op het tüdstip, dat Honor de deur open deed. Zijn accent werd zeer dui- delük toen hij er aan toevoegde: Ik zou dat niet zo gemakkelük aannemen, als ik tot de jury behoorde, Mordaunt glimlachte goedkeurend. Laat het maar aan Vane over om daar uit te halen wat er uit te halen is. Hij is eoht „in vorm". Dat begon al met Hood. Daar had hü tooh een hele kluif aan, nietwaar? Een taal stukje getui genis om tegen op te tornen. En ten slotte ziet het er niet naar uit, alsof Hood enig redelük motief had. Hü wordt niet vermeld in het testament zelfs niet voor het kleinste legaatje. Het was een beroerde getuigenverkla ring, maar Vane heeft er aardig van geprofiteerd. Neen, zoals ik zeg, over 't algemeen is het geen kwade dag ge weest. We mogen niet ontevreden zün. HOOFDSTUK XXX. Op de morgen van de derde dag ver scheen Ellen Bridling in de getuigen bank en legde de eed af. Zü zag er netjes en vervelend uit in een lange, zwarte mantel met een grüs bonten kraajgje en met wat haar Zondagse hoed geweest wbs ten tijde van Mr Chamberlains bezoek aan Münohen. Het was een heed van zwaTt fluweel in een somber model, met twee kleine zwarte struisveertjes aan de linker kant. Oorspronkelijk had daar ook een toefje viooltjes gezeten, maar dat had zü er afgehaald ten teken van rouw over Honoria Maquisten. Voordat ze de eed aflegde, deed zü haar garen han'dsohoenen uit en borg die in een glimmende, zwarte tas. Al haar bewegingen waren langzaam, overlegd en beheerst. Toen zü gezwo ren had de waarheid te spreken, de gehele waarheid en niets dan de waar heid, vouwde zü haar knokige werk handen op de rand van de bank en wachtte, met haar hoofd naar voren, haar ogen heel klein en ingezonken onder de zware oogleden. l Wordt vervolgd) 19i. „Het zü'n twee beste beesten, wat", schreeuwde de kapitein. „Hé Lum mel, waar zit je? Zou je je kanon niet eens in orde maken'' Straks zün ze voorbij, en wuiven je met hun staart tot weerziens, wat!" De harpoenier, die het niets prettig vond, dat. hü in het zonnetje gezet werd, haastte zich met. een rood hoofd naar 1 zün kanon en begon de boel in gereed- 1 heid te brengen, doch hü was zo zenuw achtig, dat hij zich telkens vergiste. En onderwyl kwamen de walvissen steeds dichterbij. Panda stond er met verbazing naar te küken. Behalve de olifanten in Artis had hü nog nooit zulke reuzendieren'gezien. „En ze zien er niet eens griezelig uit", zei hü tot zichzelf. „Ik kan me best begrijpen, dat Jonas daar goeie vriend jes mee was". Intussen had de harpoenier zijn ka non in gereedheid gebracht. Hy richtte en mikte zorgvuldig, terwül een paar raatrozen spotten: „Hé Lummel, niet zo lang dralen! Straks gaat die walvis nog het eerst schieten!" Doch Lummel liet zich nu niet meer van de wijs brengen. Hü drukte af en tegelijkertüd snorde de harpoen door het luchtruim. bemerkt. dat haar kroost nu wel witlof lust en niet meer spreekt van „blt- terlof". j Daarom nog éénmaal van Mevr. Lot-, I gering-Hillebrand: WITLOF (met bouillonsaus en harde eieren) 1 kg. witlof. 1 a 2 'bouillonblokjes. sago. 4 eenden- of kippeneieren, 20 gr. boter. peper. zout. Maak net lof schoon, verwijder I het bittere merg, houd de stronkjes heel. Kook ze bijna gaar ln water met wat zout. Laat ze uitlekken en stoof ze 10 min. in wat kooknat, waarin 1 h 2 blokjes zijn op gelost. Leg het lof ln een warme schotel, bind het nat met sago, klop er de boter door en giet het over het lof. Pel en hal veer de hardgekookte eieren en zet ze rondom. Geef hierbij aardappelpurée. Witlof met een melksaus gestoofd ls een smakelijke afwisseling op de andere win tergroenten. Melk verzacht (voor kinderen b.v.) ook het pittige smankje enigszins. Het (goedkopere) losse lof ls geschikt om als andüvie te worden gekookt Publ. Centr. Bur. v. d. Tulnlv.-elltnfn. (Adv.) CONCERTZAAL VOOR 2C00 PERSONEN. De Rotterdamse Kunststichting heeft een plan ingediend voor de bouw van een groot muziekcentrum. De gemeente wil daarvoor de benodigde grond ter waarde van drie millioen gulden be schikbaar stellen, waarvoor zy in een N.V. zal deelnemen tegen ontvangst van aandelen met geliike nominale waarde en voorts de betaling van rente en af lossing van de daarvoor te sluiten le ning wil garanderen. Dit muziekcentrum Is geprojecteerd op het terrein, begrensd door de Sta tionsboulevard. de Westersingel, de Kruisstraat en liet Theaterplcin. In het culturele gedeelte komen een con certzaal met 2000 plaatsen, een zaal met 750 plaatsen voor kleinere orkest- u'tvoeringen en recitals, een zaal met 375 plaatsen voor kamermuziek en voordrachtskunst en voorts leslokalen voor een Conservatorium, een gehoor zaal met 150 plaatsen inbegrepen, als mede zalen voor een dansschool en voor de Kunststichting zelf. De groot ste zal ook voor tentoonstellingen kun nen dienen. Er komt ook een commercieel gedeel te. Daarin zün gedacht een bioscoop theater. een journaaltheater, een caba ret een hotel, restaurants, winkels, kan toren, flats en een rüwielstalling. De bouwkosten zonder de Inrichting worden begroot op f. 27.600.000. De te stichten N.V. zal een aandelenkapitaal hebben van acht millioen gulden. Er worden voorts voor vüf millioen aan delen B uitgegeven, te voldoen in con tanten of herbouwpüchten met groot- boekinschrüving. Er zal bovendien een lening van f. 20 millioen worden geslo ten, rentende 31/4%, onder garantie van de gemeente en ln 60 jaar af te lossen. Voor het commerciële gedeelte rekent men op een batig saldo per jaar van f. 33.000. voor het culturele gedeelte van f. 200 000. KONINGIN BIEDT IIET CORPS DIPLOMATIQUE DINER AAN H.M. de Koningin biedt hedenavond aan het Corps diplomatique een diner aan ln het Palels op de Dam. Alle chefs van de hier geaccrediteerde missies en hun echtgenoten zullen daarbij aanzit ten. ALS EEN DOLLEMAN TEGEN BOOM GEREDEN EN GEDOOD. Terwül de garagehouder J. H. F. uit Heerde zich 's avonds in een café te Epe bevond, stal de 22-jarige F. P. uit Nunspeet diens voor het café staande auto. Als een dolleman raasde hü er mede in de richting Apeldoorn, doch te Ernst, waar de weg een gevaarlüke bocht maakt, naderde een tegenligger. P. raakte de macht over zün stuur kwijt en hoewel de chauffeur van de uit de tegenovergestelde richting komende wagen een botsing op het laatste ogen blik nog wist te vermüden, reed P. in volle vaart tegen een boom. Zün wagen werd practlsch geheel vernield. Hü zelf werd zwaar gewond naar een zie kenhuis ln Apeldoorn overgebracht, waar hü kort daarop aan zün verwon dingen is overleden. VERKENNERSBEWEGING VERLIEST VELE LEIDERS. In de eerste padvindersuitzending van het Strijdkrachtenprogramma voor In donesië sprak gistermiddag de voor zitter van de Nationale Padvindersraad, Luitenant-Generaal H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. Deze verklaarde, dat de Verkennersbeweging in Nederland ernstig in haar bestaan wordt bedreigd door het verlies van de vele leiders, die als militair naar Indonesië gingen, en die daardoor hun troep en hun stam hebben moeten verlaten. Hü richtte een oproep tot alle verkennerstroepen en voortrekkersstammen in Nederland om het voorbeeld te volgen van die ver kenners en voortrekkers, die reeds een hecht contact onderhouden met hun leiders overzee. VOOR ZATERDAG 22 JANUARI Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Maria ter ere; 7.45: morgengebed en lltu;*- glsche kalender: 8.00: nieuws; 8.15- opge wekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.Ö5: kamermuziek; 10.00: voor de kleuters: 10.15: muziek houdt fit; 11.00: zieken bezoek; 11.45: schoolradio; 12.15: negro spirituals; 12.30: weerpraatje; 12.33: lichte orkestwerken; 12.55: zonnewüzer; 13.00: Ned. strijdkrachten: 13.30: gramofoon- muziek; 13.50: film en toneel; 14.10: Luton Glrl Koor; 14.20: Engelse les voor begin ners; 14.40: Röntgen kwartet; 15.10: het wonderland der muziek; 15.30: zangver eniging St. Theresla; 16.00: musetteklan- ken; 16.30 de schoonheid van het Grego riaans; 17.00" wigwam; 18.00: Cantus Po- ?oL«ru™: 1815Journalistiek overzicht;/ 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuwst 19.15: school en radio; 19.25: gram.muziek; 19.45: voor Ned. in Duitsland; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: André Mathleu speelt eigen pianocompo sities; 20.20: lichtbaken: 20.50: gram. muziek; 21.00: negen heit de klok; 21.45: £ad,°"e8tefetto; 22.00: weekendserenade: 22.30: actualiteiten; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.15 —24.00: operamuziek van Wagner. Hilversum II (415 M VARA 7.00: nieuws; 7.15: gram.muziek; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: lichte klanken; 9.30: waterstanden; 9.35: gram.muziek; VPRO 10.00: morgenwijding door ds F. Oort; VARA 10.20: feuilleton; 10.35: voor de continubedrijven; 11.40: muziek van Grleg; 12.00: Ramblers; 12.30: weerpraatje; 12.38: negro spirituals; 13.00: nieuws; 13.15: kalender; 13.20: Vlncentlno; 13.50: gram. muziek; 14.00: het Nederlandse lied; 14 20: musetteklanken; 14.40: The Cory Brothers: 15.10: Gronings programma; 15.35: Radio Phllh. Orkest; 16.20: komt U binnen; 16.36: zang en orkest; 16.45: sportpraatje; 17.00: nieuwe platen; 17.30: voor de rbpere Jeugd; 18.00: nieuws: 18.15: populaire liedjes; 19.00: artistieke staalkaart; VPRO t!M2: Canada en zün geestelijk leven; 19.50: lezing; VARA 20.00: nieuws; 20.05: dingen van de dag: 20 15: Promenade or kest; 21.00: socialistisch commentaar; 21.15: de winkel van Slnkel; 22.00: Vlndo- bona Schrammeln; 22.25: de mens en zün liefhebberijen: 22.40: Accordeola: 23.00: nieuws; 23.1524.00: orkest Geraldo. AGENDA VRIJDAG: Schouwburg: „De Jordaan op de plan ken" „Ambtenaar, geeft ons een huls", 8 uur nam. ZATERDAG: Schouwburg: Kon Ver „Lltteris Sa crum". „Jeugd". 8 uur nam Stadszaal: Feestavond „De Klmnasten". 7.30 uur nam. 1 Volkshuls: Met H. C. Verkruysen naar Parijs. Brugge en Venetië. 4 uur nam. Leiderdorp (Geref. Kerk): A.R, Sr>rprof. mr P. S. Gerbrandy ovef de Internationale verhoudingen, 2.30 uu nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5