Hof bezoekt vandaag vliegveld Prestwick Raderingen aanbrengen was gewoonte WEERBERICHT I S8,Bilt verwaeht tot morgenavond: I, tot zwaar bewolkt met af en toe I aü'J0 regen motregen. Weinig ver- I 7?-lring ln temperatuur. Wind tussen I^W-West en West, in het Noorden jan het land tijdelijk stormachtige, in net Zuiden tijdelijk harde wind. Leeuwarder Procureur Fiscaal acht Sclireieder schuldig Eist 15 jaar gevangenisstraf Met een enkel woord Palestina in het Britse Lagerhuis Groot debat tot volgende week uitgesteld 87ste Jaargang WOENSDAG 19 JANUARI 1949 No. 26595 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel l. Leiden - ötro no.: 67055 De president van het Hof te Ayr, dat een onderzoek instelt naar de ramp van de „Nijmegen" bU Prestwick, ver klaarde, dat het Hof de bedoeling heeft vandaag het vliegveld en de plaats van het ongeluk te inspecteren. Gisteren rees er enige onenigheid toen M. Kissen, die optreedt voor de nabe staanden der verongelukten, verklaarde het niet wenselijk te achten G. J. Ma- louin te horen. Malouin is plaatsvervan gend hoofd vliegbedrijf der K.L.M. Kis sen sprak er zijn verwondering over uit, dat de enige deskundige, die in verband met de ramp gehoord werd van de be troffen maatschappij zelf was, Malouin werd door Leslie, vertegenwoordiger van het ministerie voor Burgerluchtvaart, opgeroepen. De president achtte het wenselijk Malouin te horen. Malouin verklaarde, dat het "geen twij fel leed, dat Parmentier een redelijk goede kennis had van het gebied van Prestwick. Hij verwierp het denkbeeld, dat de fout op de kaart het ongeluk tot gevolg had. Parmentier zou z.i. nooit de fout gemaakt hebben op een hoogte van 45 voet te rekenen, terwijl de werkelijke hoogte van het betreffen de punt op de kaart 450 voet was. Dr Arthur Moreland Brown, arts in het ziekenhuis te Kilmarnoch en dr Wil liam Kennedy van Tarbolton en dr Ha- nafin van Ballochmyle deden medede ling over de verstrekte hulpverlening. Aan kapitein Malouin werd nog door Leslie gevraagd of hij van mening was dat met het oog op de verandering in het weer een speciaal weerbericht naar het vliegtuig had moeten worden ge zonden. Kapitein Malouin beaamde dit. Het toenemen van de bewolking ha<i het uit zenden van een speciaal rapport ge rechtvaardigd, In antwoord op de vraag van Leslie; „Zou u een weinig ongerust zijn ge weest, indien u een zichtlanding had moeten uitvoeren op startbaan 26, ter wijl de hoogte van het wolkendek 96 meter bedroeg?", verklaarde kapitein Malouin: „Indien ik dat geweten had, zou er geen poging om op startbaan 26 te landen zijn gedaan." Vervolgens legde Margaret Onions, bedienster van de radio van het vlieg veld in de nacht van de ramp, getuige nis af over het voorkomen van een ra dering ln haar logboek, waarin de ge sprekken met de vliegers worden vast gelegd, Sprekend fiver een aantekening, welke lil de bewuste nacht te 23.16 uur was gemaakt, luidend: „Er staat op start baan 26 een krachtige wind-stroming", verklaarde Leslie dat het de indruk maakte, dat het woord „stroming" was 1 geschreven op een plaats, waar was ge- radeerd- Mej. Onions verklaarde dat. toen de boodschap door de controleur werd uit gezonden, hij het woord ..zijwind" ge bruikte, doch het veranderde in .stro ming". Zij had de verandering aange bracht op het tijdstip, dat de controleur zijn wijziging gaf. Zij verklaarde verder dat, toen zij de woorden „brandweer paraat" („fire con- trol") van het vliegtuig ontving, zij deze I Woorden neerschreef, ze uitveegde en ze daarna weer neerschreef. Ook zcide zij, dat er niets ongewoons was in de wijze, waarop de gesprekken waren opgetekend, hieraan toevoegend dat het de gewoonte was raderingen en verbeteringen aan te brengen op de wjjze, zoals deze hadden plaats ge vonden. Eric Newton, hoofd van de afd. van het ministerie van Burgerluchtvaart en belast met het instellen van onderzoe ken naar plaatsgevonden vliegtuigon gelukken, verklaarde, dat als gevolg van het in aanraking komen van het toestel met de hoogspanningskabels, een blad van elk der vier propellers was afgerukt. Op alle afgebroken bladen bevonden zich inkepingen. Thans hebben 49 van de 79 getuigen getuigenis afgelegd. Vorrink's toestand zeer bevredigend. BESTUURDER HIELD GEEN REKE NING MET HOGE KUSTGLOOIING. Doktoren achtten het niet wenselijk dat- Deense luchtvaart-experts gister ochtend reeds een onderhoud hadden met de heer Vorrink. Wel werd 'n kort onderhoud toegestaan aan de Neder landse gezant te Kopenhagen, jhr W. E. van Lennep. Tegen middernacht ha.d hét A.N.P. nog een kort telefonisch onderhoud met het ziekenhuis in Nyköping. Een der geneesheren deelde mede, dat de heer Vorrink zeer rustig is en weinig koorts heeft. Het is thans gebleken dat een of meer wervels zyn beschadigd, dat echter de wervelkolom geen noe menswaardige kneuzingen heeft op gelopen en het ruggemerg niet is aangetast. Er bestaat geen gevaar voor verlamming. De toestand van de heer Vorrink noemde de Deense geneesheer zeer bevredigend. Van de opgelopen arm- en beenfracturen worden geen schadelijke gevolgen verwacht. Gistermiddag arriveerden enige Ne derlandse deskundigen te Hesn&es waar zij tezamen met Deense deskundi gen het wrak der verongelukte Cessna- machine onderzochten. Dit onderzoek zou vermoedelijk vanmorgen worden beëindigd. Ook de familieleden van de heer Vorrink zijn naar het eiland Falster vertrokken. Het sChfjnt dat het toestel een ver keerde koers heeft gevlogen, hetgeen vermoedelijk aan de krachtige wind te wijten, is geweest. Het is niet onmoge lijk, dat de radioinstallatie ook niet ge- functionneerd heeft. De bestuurder heeft er geen reke ning mee gehouden, dat de kust met een acht meter hoge glooiing oploopt en dat daarop bos voorkomt van 15 tot 20 meter hoogte. De sporen in het bos wijzen er op, dat de bestuurder het bos heeft op gemerkt en dat hij heeft getracht er boven uit te komen. Nagegaan wordt, of de piloot op dat ogenblik vol gas heeft gegeven. Het vliegtuig heeft zelfs zeer sterke beukebomen ontwor teld en de toppen van vijf of zes af geschoren. Daarna is het als een steen gevallen. Voor zover bekend zijn de motoren in orde geweest. Afgaande op medede lingen, dis de heer Vorrink aan dok ters heeft gedaan, is hij zich niet van gevaar of richtingverandering bewust geweest. Onderhoud dr. DreesSjahrir. „DE SFEER WAS AANGENAAM". De ontmoeting ten paleize te Batavia tussen de minister-president, dr Drees en Sjahrir, waarbij ook jhr. Michiels van Vcrduynen tegenwoordig was, duurde anderhalf uur. Van bevoegde Nederlandse zijde deelde men aan Aneta mede, dat het een oriënterend, informeel onderhoud was, dat in aan gename sfeer gevoerd werd en han delde over alle aspecten van de hui dige situatie. Sjahrir zeide aan Aneta, dat „deze uitwisseling van gedachten over dë si tuatie en de vraagstukken nuttig en verhelderend was" en voorts, dat hij volledige bewegingsvrijheid had. Hij heeft zijn intrek genomen ln zijn woning aan de Javaweg te Bafavia. v In een bos aan de Oostkust van het Deense eiland Falster is een Cessna- vuegtuig van Aero-Holland, dat van Schiphol was opgestegen, Maandag nacht' verongelukt. Twee der 3 inzittenden, de 40-jarige gezagvoerder Rudolf £r0|iva en de 25-jarige tweede piloot Willem Frederik de Jong, kwamen om I netleven De heer J. J, Vorrink voorzitter van de Party van de Arbeid, werd zwaar gewond in het ziekenhuis te Nykoping opgenomen. «et, vliegtuig met de beide omgekomenen. Links de heer De Jong, rechts de neer Protiva. AANHOUDEND ZACHT. 20 JANUARI op: 8.37 uur; onder: 17.06 uur. Maan op: 24.00 uur; onder: 11.15 u. V.M.) Ho°2 water te Katwijk te 7.45 en JJ.06 uur. DU blad bestaat uit zes pagina's. Nanking verloren? Do Chinese regering heeft de am bassades verzocht Nanking te ont ruimen en zich naar Kanton to be geven. BENOEMING ACHESON DOOR SENAAT GOEDGEKEURD. De Amerikaanse Senaat heeft met overgrote meerderheid van stemmen de benoeming van Dean Acheson t.ot mi nister van Buitenlandse Zaken goedge keurd. Slechts 6 senatoren, allen repu blikeinen, van de 82 stemden tegen. De tegenstemmers voerden aan, dat Ache son tijdens vroegere ambtsperioden op het departement van Buitenlandse Za ken blijk had gegeven van een „verzoe nende houding" jegens de Sovjet-Unie. Behandeling Indonesische kwestie 24 uui uitgesteld. AAN RESOLUTIE WORDT GEWERKT De volgende vergadering van de Veiligheidsraad over de Indonesi sche kwestie, die vandaag zou wor den gehouden, is 24 uur uitgesteld en zal nu morgen om 21 uur Ned. tyd beginnen. Dc voorzitter van de Raad, de Canadees McNaughton, heeft hicr- too besloten ten eindo de afgevaar digden gelegenheid te geven zich definitief uit te spreken over de complete tekst van een resolutie, dio thans nog slechts gedeeltelijk i3 opgesteld. Herarrestatie was zonder politieke bedoeling. De Procureur-Fiscaal bjj het Byz. Gerechtshof te Leeuwarden eiste na een langdurig requisitoir tegen Jo seph Schreieder een gevangenisstraf van 15 jaren. De publieke belangstelling voer de middag-zitting was zeer groot. Als eer- schreef verdachte als iemand, die zich. alleen met ae ocntra-splonhage had bezig gehouden. Strafbaar waren zijn. handelingen niet', zo meende spr. Mr Klazinga meende voorts, dat men Schreieder niet kon vervolgen, c-mdat hij deel had uitgemaakt van de S.D. De sententie van 't Amsterdamse Hof noemde hij in deze zeer .redelijk. Men kan een S.D.-er alleen dan vervolgen, aldus de Verdediger, wanneer deze zijn functie od een met het Landsoorlogs- enige misdadige organisaties, de S.D. reS'em»rJ strijdbare wijzeheeft ver en Sipo. Dat deze organisaties mis- ™ld. Dat Schreieder schuldig zou z«n dadlg waren, was reeds vastgesteld ?an de executie te Dronrijp achtte spr. door 't Internationale Militaire Ge- ^«L^hfel niet^beweMn.Op de__Kt- rechtshof te Neurenberg. Het deel 1 uitmaken van deze organisaties was, aldus de Procureur-Fiscaal, ook vol gens de Nederlandse wet strafbaar. Een sententic van het Amsterdamse Bjjz. Gerechtshof, dat tot een tegen overgestelde conclusie is gekomen, verwierp hy. ting was integendeel duidelijk komen vast te staan, zo zeide hij, dat hij er niets mede uitstaande had. De raadsman vroeg tenslotte het Hof Schreieder cp beide punten van de tenlastelegging vrij te spreken. ste getuige werd de in Groningen zeer Het deed vieemd aan, te moeten con- beruchte „Kriminal-Sekretaer" Lehn- stateren. dat men verdrongen conclu- hoff gehoord. In volle glorie, nog ge- sies, en handelingen als niet strafbaar sierd met zijn distinctieven, klaagde kwalificeert, welke het Nederlandse Von Papen in hoger beroep. Franz von Pap-en, vice-kanselier van het Derde Rijk, is te Neurenberg voor een Duits hol van beroep inzake de zuivering verschenen. tVon Papen werd in 1946 door het Internationaal tribunaal vrijgesproken. Later werd hij door een Duitse recht bank veroordeeld tot acht jaar inter nering). Von Papen verklaarde thans voor het. hof van beróep: „Hiller was het soort man, naar wie we hadden uitgezien, doch hijheeft zyn beloften niet ge houden. Ofschoon ik niet kan zeggen, dat hij mij fascineerde, heeft hij me toch zeker-misleid". Verder brandmerkte Von Papen Hit- Ier als de grootste misdadiger van alle tijden doch hij gaf toe zich niet tegen hem verzet te hebben omdat hij ge loofde in Hitiers bewering, dat ondanks de revolutionnaire aard van de beweging de ware vrede door evolutie te voor schijn zou komen. Gezamenlijke actie van de nlet-nazl- gezinden tegen Hitiers regering was volgens Von Papen onmogelijk nadat het leger* na de verwijdering van de generaals Fritsch en Von Blomberg, geheel aan Hitier onderworpen was ge worden. Tijdens het regiem van Hitier was nimmer gedacht over eventuele vorming van een Duitse regering in bal lingschap. De in dé overvolle rechtszaal aanwe zige Duitsers riepen „bravo" en ap plaudisseerden toen Von Papen ver klaarde, aanbiedingen voor verblijf in het. buitenland tijdens de oorlog te heb ben afgeslagen omdat het Duitse volk hem anders er van beschuldigd zou hebben het zinkende schip te hebben verlaten. Von Papen zeide, dat hem de gelegenheid geboden was in Turkije te blijven, toen hij door Von Ribbentrop ni 1944 naar Duitsland werd terugge roepen. DE SCHEURING IN HET W.V.V. Arthur Deakin, voorzitter van het we- reldverbond van vakverenigingen, heeft te Parijs meegedeeld, dat de vertegen woordigers van de Weèrterse democra- öeze zeer omvangrijke Duitser over „de merkwaardige verhoren, die hij in de zaak Schreieder had ondergaan." Hij beweerde, dat, indien Schreieder 't bevel tct executies gegeven zou heb ben, hij er van geweten zou hebben. Schreieder was er de man niet naar cm dergelijke bevelen zelf te geven. Hij had zich, aldus Lehnhoff, steeds ver zet tegen toepassing van de „scharfe Vemehmungen", omdat deze in de in ternationale spionnagewereld niet ge bruikelijk waren. Schreieder voerde de uiteenzettingen aan en gaf de nodige verbeteringen. S.S. Sturmbannführer Haase vertel de, dat Schreieder alleen spionnage- zaken onder zich had? Met repressailles had verdachte nooit iets te maken ge had. De rechercheur Hubman van de Rijksrecherche verklaarde, dat Al- brecht tégenover hem als motief voor zijn herroepen verklaringen had afge geven, dat hij Schreieder niet wilde •belasten. Dr W. Harster, „General-Leutnant der Polizei" was de eerste getuige i décharge, Hy zei, dat verdachte alleen dan met sabotage te doen had, wan neer de sabotage met spionnage ver bonden was. „Een correct mens" noem de hij Schreieder. Toen hij de zaal verliet, klopte hy" Schreieder vriend schappelijk op de schouder. Lehnhoff herinnerde zich plotseling, dat. Thomsen de opdracht tot het fu silleren van gevangenen van een „hoge ome" van de Wehrmacht gekregen had. Kriminal-Kommissar E. May ver klaarde, dat Schreieder en hij zich de 10e en 11e April 1945 in Haren bij Groningen bevonden. Zij hadden die dagen" rustig zitten praten en niets te doen gehad met Thomsëh in Gronin gen. Schreieder werd daarna door de pre sident ondervraagd. Hij gaf een over zicht van zijn diensttijd in Nederland en verklaarde repressaille af te keu ren. Met de executie in Dronrijp had hij in het geheel niets te maken ge had. Hij gaf toe van Haren uit telefo nisch contact met Albrecht gehad te hebben. Daarna was het woerd aan de pro cureur-fiscaal, mr Lasonder. Hij ver klaarde, dat de in vrijheidstelling er vooral het gunstige testimonium, dat Schreieder daarbjj van zijn ambtgenoot te 's-Gravenhage had meegekregen, grote verbazing en verontwaardiging verwekt had bij de illegaliteit. Ook in de volksvertegenwoordiging kwamen dergelijke gevoelens tot uiting. De her- arrestatie, zo vervolgde mr Lasonder, gaf voldoening in bepaalde kringen, doch ontmoette oc-k ernstige critiek. Tot de her-arrestatie was eerst be sloten, nadat spr. had kennis geno men van de bezwaren van zijn Haag se ambtgenoot, waar een overeen stemming met hem niet mogelijk bleek. Mr Lasonder verzekerde met nadruk, dat noch de in vrijheidstel ling van Schreieder noch zyn her- arrestatie gebeurd zijn uit overwegin gen van politieke aard. Mr Lasonder verklaarde, dat hy zich indertyd wel bewust was, dat de her- arrestatie yan Schreieder een voor de regeringspartijen gunstige invlced zou uitoefenen by de verkiezingen. Het was echter geenszins zUn bedoeling geweest dit. opzettelijk te bewerken, ".St, ze dere mogeiykheid was dan de verbinte nis met het W.V.V. te beëindigen". Deakin zei dit na een besloten zitting van het bestuur van het W.V.V., die de gehele dag had geduurd en waarop het Britse voorstel was besproken om het werk van de organisatie voor een jaar te staken. Saillant, de Franse secretaris-gene raal van het W.V.V, zeide: „Het W.V.V. zal in elk geval blijven bestaan". zeide hij, zyn sympathie ging niet uit naar de twee partijen, welke toen aan het bewind waren, Hy had echter ge meend dit ongewenste gevolg te moeten accepteren in het belang van 't recht. Na deze verklaring ging de Procu reur-Fiscaal in op de door hem aan Schreieder ten laste gelegde misdaden. Hy achtte het bewijs geleverd, dat Schreieder deel had uitgemaakt van binnenland. Na enige belangrijke verbeteringen te hebben ondergaan, vertrok de „Ter- nate" van de' Kon. Rott. Lloyd gistermor gen van Rotterdam naar Batavia, o.a. met een aantal speciale poederverstui vers aan boord, ten behoeve van de In donesische theecultures, die er in de oor logsjaren niet op verbeterd zijn. Op de Rotterdamseweg te Delft ls de 29-Jarige landbouwer C. Boot met zijn motor tegen een paard en wagen gereden en kort daarop overleden. Op het Soendaplem te Haarlem ls de 72-jarlge C. J Melchers, wonende aan de Orionweg te Haarlem, bij het overste ken achter een stilstaande autobus om. overreden en gedood door een uit de te genovergestelde richting komende vracht wagen met oplegger, die hij biykbaar niet had zien naderen. 500 Protesta itsp Hongaarse kinde ren zijn, na een verblijf van een half Jaar bij hun pleegouders, ln verscheidene gedeelten van ons land, uit Amsterdam naar hun vaderland teruggekeerd. In een schuur langs de spoorlijn BaarnHilversum heeft de politie de hand gelegd op een complot van clan destiene slachters. De meester waren uit Hilversum afkomstig. Er werd op ruime schaal geslacht. Een zestai der gear resteerden is naar Utrecht overgebracht. buitenland. Kenneth Herbert, ten 37-jarlge op nemer van gasmeters te Bristol heeft 73.795 pond sterling gewonnen ln een voetbalpool. Te Londen is meegedeeld, dat En geland, Argentinië en Chili een overeen komst hebben bereikt om Incidenten of v/rijving ln het Zuidpoolgebied te voor komen gedurende de aanstaande pool- zomer. Spaak, Winston Churchill, De Gas- peri en Leon Blum zullen het woord voeren op het eerste congres van de in ternationale raad der Europese beweging, welke van 25 tot 28 Februari a s. in het Paleis der Academiën te Brussel zal wor den gehouden. Engeland heeft het door Amerika bezette Zuidelijke deel van Korea erkend. De Britse consul-generaal te Seoel ls be noemd tot zaakgelastigde Een Amerikaanse Skvmaster van de luchtbrug ls 15 km. ten Oosten van Fass- berg ln de Britse zont neergestort en ln brand gevlogen. De piloot liep ernstige brandwonden op. D.e twee andere leden van de bemanning werden licht gewond. Het vliegtuig keeroe ledie uit Berlijn terug. Te Borkum zal aan de Waddenzee een 50 meter hoog bééld van de zege nende Christus worden opgericht als vredesteken voor voorbijvarende schepen. De beeldhouwerep Yrsa von Leistner zal het ontwerp vervaardigen De kosten, die men op een mlllioen mark raamt, zullen door Amer'kanen opgebracht wor den. volk en hst internationale recht hoge mate verwerpelyk acht. De Procureur-Fiscaal besprak het gunstig getuigschrift, dat z(jii ambt genoot te 's-Gravenhage over Schrei eder had uitgebracht en verklaarde diens mening boven verwachting in het geheel niet te delen. Spr. was er van overtuigd, dat Schreieder schul dig was aan de moord op de 13 Ne derlanders te Dronrijp en aan nog andere oorlogsmisdaden, welke thans nog by hem in onderzoek zyn. Mr Lasonder meende, dat de eerste verklaring van Albrecht volgens welke verdachtehet bevel toj de executie ge geven had, in overeenstemming was met de waarheid. Deze verklaring vormde wel een bewys, dcch was naar zyn mening toch onvoldoende, cm tot een veroordeling te komen. Naar spr.'s oordeel had Albrecht by zijn eerste verhoor de schuld op Schreieder ge- werpen, omdat hy niet wist, wat zyn verleden was. Toen hy echter later tot de ontdekking kwam. dat Schreieder nc-g leefde, wierp hy de schuld op de reeds overleden Thomsen. Rekening houdende met de ernstige gevolgen van het executie-bevel, doch ook met het fëit, dat Schreieder in andere gevallen Nederlanders van de dood gered heeft, vroeg mr Lasonder tenslotte Schreieder te veroordelen tot bovengenoemde gevangenisstraf van 15 jaren. Met dit requisitoir was Schreleder's raadsman, mr Klazinga, uit Den Ha?g, het in het geheel niet eens. Hy be- Voorafgegaan door de deurwaarder, komt Schreieder, de regisseur van het Engeland Spiel, de rechtszaal binnen. Schreieder, die er tydens het requisi toir had by gezeten, als ging de zaak hem in het geheel niet aan, werd wscr wat bedryviger toen hem het laatste woord gegeven werd. Nogmaals ver klaarde hij volkomen onschuldig t-e zyn aan het gebeurde in Dronrijp en hij sprak de verwachting uit, dat het Hof rekening zou houden met zyn lo gische antecedenten. De president sloot hierop de zitting. Uitspraak 31 Januari a.s., des mor gens te 10 uur. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Bevin, heeft gisteren geen verklaring over Palestina voor het par lement willen afleggen met het oog op „de delicate onderhandelingen" welke thans tussen Israëlische en Egyptische vertegenwoordigers op Rliodos worden gevoerd. „Wy hebben al onze invloed aange wend tezaïïien met de Verenigde Staten, in de hoop, dat het tot een algehele wapenstilstand tussen de Joden en de Arabieren zal komen", aldus zeide hy tot Winston Churchill, die de kwestie ter tafel had gebracht. „De stryd is op alle fronten gestaakt, aldus voegde Bevin er aan toe, en wy vertrouwen oprecht, dat het bestand in zyn geheel onderhouden zal worden." Bevin deelde mede, dat de Britse regering bereid is de Joden van weer bare leeftijd, die op Cyprus gedeti neerd zyn, vrij tc laten, zodra de Jo den voor transportgclegenhcid zorgen. De regering was hiertoe in staat ge weest gezien de „gunstiger situatie, wel ke thans is ontstaan". De regering zal het verloop van de onderhandelingen nauwkeurig volgen en verdere eventueel nodige stappen doen in de hoop het tot stand komen van vrede en wederzyds begrip te vergemakkeiyken. Bevin' zeide te hopen komende week een uitgebreider verklaring te zullen kunnen afleggen. Churchill zeide, dat de oppositie vol gende week om een debat zou moeten verzoeken. „Het Huls mag niet afgehou den worden van het bespreken van kwesties van werkelyk en dringend be lang door vage verklaringen en belang- ryke en delicate besprekingen, die aan de gang zyn". „Ik denk niet, dat de verklaring van Bevin over het vrijlaten van grote aan tallen, of aanzieniyke aantallen van Joodse immigranten van weerbare leef- tyd, zodat zij zich by de Joodse strijd krachten in Palestina zullen kunnen voegen, erg goed strookt met de drasti sche militaire actie,, welke hy in andere richting heeft doen ondernemen. Ver sterkt hij niat beide partijen tegelyker- tijd?" Churchill stelde voorts een debat ln het vooruitzicht over enkele détailkwes ties, zoals „de orders die gegeven werden aan de Britse vliegtuigen, welke de vol gende dag werden weggegooid." Bevin zeide in antwoord op opmer kingen van Clement Da vies, de leider van de liberalen, dat hii niet voelde voor bespreking van de détails in verband met het verzoek van de Transjordaanse re- jering om stationneringvan Britse troeoèn ln Akaba. ,De Britse regering was van mening, dat, gezien het verdrag, dit een verzoek was, dat we niet konden afwyzen in het licht van de omstandigheden en gebeur tenissen op dat ogenblik. Aangezien deze troepen naar Transjordaans gebied wer den gezonden en geen troepen naar Pa lestina zyn gezonden, bestond er voor ons geen verplichting om toestemming van de Veiligheidsraad te vragen", aldus Amerikaanse musici hebben Truman1 M Xoemd. 'SSS üifd *ecn 3JÏKS |JJln 't '°W plakette aangeboden. Truman speelt"Gpaald worden aoor onze verdragsver- plano. Ter gelegenheid van de dood van Lenin op 21 Januari. 25 Jaar geleden, zal Tsjecho-Slowakye een postzegel met zijn beeltenis uitgeven. plichtingen en de besluiten van de VN. Wij hebben geen verplichting of bedoeling ons in te laten met enige offensieve of agressieve actie, We hopen, dat het thans bestaande bestand gehandhaafd zal worden en dat niet meer kwesties of militaire operaties zullen voorko men." Churchill vroeg of er op het ogenb'ik geen grote behoefte bestond aan een Britse vertegenwoordiger by dc de- facto-regering van Israël. Bevin antwoordde, dat de kwestie van erkenning thans besproken werd en voegde er aan toe: „Men kan niet een staat op zichzelf beschouwen. Daar is de kwestie van een ander deel van dc wereld, waar de gehele zaak van deze erkenning de facto zeer ern stige moeilijkheden zou kunnen schep pen Indonesië en zeer grote moeilijkheden wat betreft de souverei- niteit en alles wat er mede samen hangt." In antwoord op andere vragen zeide Bevin: „Mijn politiek is, sedert ik in functie ben, altijd gebaseerd geweest op de overtuiging, dat deze kwesties nim mer geregeld zullen, worden tenzy bij overeenkomst tussen de twee partijen. Ik heb geprobeerd de onderhandelingen aan de gang te houden. Er zullen geen troepenbewegingen nodig zijn. wanneer beide partijen zich thans aan het be stand houden. Ik zal zyn tegen elk der party en, die het bestand schendt." Ned. vliegtuigen via Mauritius? AFP meldt, dat Nederland aan Groot- Brittannië officieel toestemming heeft gevraagd, om voor de luchtvcrbinding met Indonesië vóór wat do burger luchtvaart betreft, gebruik te mogen maken van de luchthaven op het eiland Mauritius, aldus wordt van ge zaghebbende Engelse zyde vernomen. Het Foreigh Office heeft thans het verzoek in behandeling. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen zyn geleden: Kon. Marine: Gesneuveld Mar. 1 Z.M., G. H. Pietenbroek, Aalst- Waalre (N.Br.); Mar. 2, C. van Nieuwkerk. 's-Gravenhage; Tyd. Korp Mar. Z.ML. Molenaar, Maassluis; Mar, 2 Z.M., P. M. Poe len, Nijmegen; Mar. 3 Z.M., C. de Voogd, 's-Gravenzande; Mar. 2 Z. M., A. van der Velden, Vlaardin- gen: Mar. 2, J. Beima, Bovenkarspel (N.H.). Kon. Landmacht: Sold- M. Baks, Nederhemert; 2e Lt. W. R. G. Hen- neman Alkmaar; le Lt. B. M. van de Mortel, Tilburg; Wachtm. L. P W A. v. Veenendaal, Rotterdam; Huzaar le kl. J. Vreeken. Ryswyk (ZH>; Korp F J. P. Wa's-hot. 's-Gravenhase; Sold, le kl J. M- v. Weerdenburg, Amsterdam-Oost: Sold. C. A. van Zwleten, Tqr Aar (ZH

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1