De toekomstige Rijn-brug Alphen een hoge basculebrug Franse oorlogsinvalide maakte o f i derwutevh ijker* Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk zendt afgevaardigden naar Amerika Om voorlichting Ie geven inzake het Indonesische vraagstuk VAN MEVROUW MAQUISTEN MIEP ZAL Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 18 Januari 1949 Tweede Blad No. 26594 Bouwkosten ongevear f. 1.275.000. jaarlijkse lasten f. 67.000. ii Behandelden wij in ons vorig artikel in hoofdzaak de huidige, onhoudbare situatie rondom de Alphense brug, wel ke toestand om een snelle en afdoende verbetering roept, thans zijn we door het gemeentebestuur in de gelegenheid ge steld, aan de hand van een lijvig rap port van de directeur van gemeente werken, ir J, D. J. Waardenburg, het licht te doen schijnen op de toekomstige toestand rond de nieuwe, tweede Rijn- overgang. Zoals bekend is sedert het vorig jaar, als punt waar de nieuwe brug zal komen, aangewezen het gebied waar zich thans de overzetveer van de heer Van Heinin gen bevindt, ter hoogte van de Tolstraat (Hoge Zijde) en de Cornells de Vla mingstraat (Lage Zijde). Een viaduct zal ter plaatse de Wilhel- minalaan (deel van de Rijksstraatweg Utrecht—Leiden) aan de ene zijde en de Hooftstraat aan de andere zijde van de Rijn overbruggen De opritten zullen hun beginpunt vin den in de polders,' achter de wonnigen en zullen de burgerij nopen eenomweg te maken bij het passeren van de brug, bij gebruikmaking van de opritten. Een keuze moest worden gedaan tus sen een lage en een hoge brug. Vastgesteld is thans, dat de nieuwe Rjnovergang tot stand moet worden ge bracht door een hoge brug en wel door een van het type basculebrug. De totale bouwkosten hiervan zijn be groot, volgens de huidige begrippen, op circa f. 1.275,000.- en de totale jaarlijkse kosten, ten laste der gemeente zijn op f. 67.000 geraamd. De totale bouwkosten van een lage brug werden bearoot op rond f. 1.000.000 en de jaarlijkse kosten, ten laste van de gemeente, op f.58.000—-• De eisen waaraan de tweede Rijn- overgang moet voldoen, vloeien voort uit hetgeen in ons vorig artikel is ge zegd over de bezwaren van de huidise situatie met betrekking tot de eerste Rynovergang en de te verwachten groei van het verkeer, De doorvaarthoogte van de nieuwe brug moet zo zijn, dat het aantal malen, dat deze moet worden geopend voor het scheepvaartverkeer, minimaal is. Uit economische overweging vloeit voort, dat de vrije doorvaarthoogte 4 30 meter moet bedragen, waarmede bereikt wordt, dat de brug overdag gemiddeld éénmaal per uur zal worden geopend, zijnde een vierde deel van het aantal malen, dat de Alphense brug thans over dag wordt geopend. DE RIJN SPREEKT EEN WOORDJE MEE. In de belangrijke vaarweg Amsterdam —HeimansweteringGouwe—Rotterdam vormt het Rijngedeelte van 's-Mole- naarsbrug tot Gouwsluis een schakel. Sedert enige tientallen jaren worden in deze vaarweg belangrijke verbeterings- werken uitgevoerd om hem geschikt te maken voor schepen van 2000 ton. Bij het maken van de nieuwe Rijnbrug moet hiermede rekening worden gehouden Dé doorvaartwijdte van het beweegbaar ge deelte moet derhalve 14 meter zijn. De Rijn is ter plaatse van de brug ongeveer 33 meter breed. Er is dus ge legenheid voor het maken van een twee de doorvaartopening. Deze zal 8 meter kunnen zijn. Hierover ligt dan de z.g. i Aanbrug, die vast is en een geringere constructiehoogte kan hebben dan het beweegbaar bruggedeelte. Het gedeelte van de Rijn is ter lengte van ongeveer 1700 meter in de kom Alphen zeer smal. Vergroting der breed te, die nodig is voor het toekomstige verkeer met grote sleepschepen is on mogelijk, wegens de bestaande overbe- bouwing. KOMT ER OOK EEN KANAAL? Bij de vaststelling van het uitbrei dingsplan der gemeente Alphen hebben gedeputeerde staten uitdrukkelijk ver zocht rekening te houden met de moge lijkheid van een kanaalomlegging ten Noorden en Oosten van de kom. Deze omlegging wordt mogelijk, indien een nieuw kanaalvak wordt gegraven van de Rijn ter hoogte van de Herenweg in Oostelijke richting en door verbreding van het Aarkanaal, een en ander ken nelijk met het oogmerk om het te smal le gedeelte van de Rijn in de kom der geméonte te omzeilen en daardoor aan grotere schepen gelegenheid te kunnen bieden hun doel via de Rijn te bereiken. De uitvoering van dit kanaal echter zal, naar de mening van de directeur- hoofd ingenieur van de Provinciale Water staat, nog wel een kwart eeuw op zich laten wachten. Indien in de verre toekomst de Rijn- omlegging tot stand is gekomen, zal het scheepvaartverkeer door de Rijn in de kom der gemeente verminderen. De grote schepen zullen de omweg om Al phen gebruiken. Het is echter geenszins zeker, dat de schepen van middelmatige en kleinere omvang het bestaande Rijn- vak niet zullen blijven bevaren. Immers vormt deze de kortste weg tussen 's-Mo- lenaarsbrug en Gouwesluis (0,7 km. kor ter). Elke vermindering evenwel van het scheepvaartverkeer betekent een verbe tering van het wegverkeer in de kom van Alphen, dat de Rijn moet passeren. VERKEERSSNELHEID IN HET GEDING. Een belangrijk factor, die evenzeer pleit voor een hooggelegen brug. is de kruising van het snelverkeer bil bouw van een brug a niveau. Zeer gevaarlijk wordt dan de verkeerssituatie op het kruispunt van de Rijnovergang met de Rijksstraatweg. Aangenomen wordt, dat de snelheid van het autoverkeer nog meer zal toenemen. Automatische ver keersregeling zal daar niet mogelijk zijn. De eis van de Rijkswaterstaat, dat de Rijksstraatweg bij de brug naar weers zijden met drie meter moet worden ver deed, over een leegte van ongeveer 120 meter brengt met zich, dat er een eroot aantal woningen in min of meer korte tijdsbestek zal moeten worden afgebro ken. Maar zelfs dan zal het kruispunt hoogst gevaarlijk blijven. De lengte van de oprit tussen de brug en de Rijksstraatweg bedraagt bij de bouw van een lange brug plm 65 meter en is dus ten enenmale onvoldoende voor opstelling der files van wachtende voer tuigen. Bij een hooggelegen Rijnovergang ko men de hiervoor genoemde kruisingen niveau niet voor. Mede om verkeers technische redenen en wegens de vér strekkende consequ°nties in v^rb^d met noodzakelijke afbraak van 15 per celen is aansluiting van de brug aan de Rijksstraatweg niet aanvaardbaar. De moeilijkheden aan de Lage Zijde zijn zio mogelijk nog groter en duidelijker. Buitenkans voor 94 kinderen! Bruikbaar tot een diepte van 70 meter. t Speciale berichtgeving) Een op het oog* eenvoudige, doch in wezen sensationeel te noemên uitvin ding is gedaan door een Franse oor logsinvalide. Het betreft hier een „on- derwaterkijker". Proefnemingen op de rivier de Seine te Parijs hebben bewezen, dat er talrijke mogelijkheden zijn met deze vindir'. v politie, waterstaat en last but not least. voor hengelaars en vissers. De Haagse handelaar in visserij-arti- kelen J. J„ Smitshuis, tevens importeur, is pas teruggekeerd uit Frankrijk. Hij zal voor Nederland deze kijker (telescoop) gaan importeren. Direct na zijn thuis komst hebben wij hem opgezocht. De heer Smitshuis kon ons de vinding to nen en vertelde hierover het volgende: „Via de consul vernam ik een en ander over de uitvinding en ik besloot direct naar Frankrijk te gaan. Van het depar tement verkreeg ik de volle medewerking en in Parijs heeft men mij de kijker, die „aquascope" is genoemd, gedemon streerd. De uitvinder is een Franse oor logsinvalide ,die na lang arbeiden tot resultaten wist te komen. Er is voor de kijker, welke al door een fabriek con tinu wordt vervaardigd, een enorme be langstelling. Uit Amerika b.v. stromen de orders reeds binnen. De demonstratie in Parijs heeft bewezen, dat de telescoop belangrijke diensten zal kunnen bewij- zen voor vele instanties. Men kan er mee zien tot op een diepte van 70 meter en om enkele voorbeelden te noemen: de politie kan zo'n apparaat b.v. gebruiken bij het opsporen van in het water ge worpen wapens na een misdrijf, voor hot zoeken van drenkelingen in plaats van te dreggen, enz. Waterstaat kan de kij ker aanwenden voor bodemonderzoek van binnenwateren, terwijl andere mo gelijkheden zijn: het bepalen van de ligging van een gezonken boot of een In het water gereden auto. Ook vissers en hengelaars zullen er'profilt van kunnen hebben, al is de aanschaffing nogal kostbaar. Het was reeds geruime tiid mogelijk onder water te fotograferen en te fil men. Er bestond echter nog geen me thode om op eenvoudige wijze onder wa ter te kunnen zien. Aan de uitvinding zelf ziet men feite lijk betrekkelijk weinig. Er zijn twee buizen, waarin een lenzsnstel is aan gebracht en waaraan bovenaan pen af- standinsteller is gemonteerd. Tot 30 meter diepte kan men volstaan met één van de twee. circa twee meter lange, buizen te gebruiken, voor een onderzoek op grotere diepte kan op eenvoudige wij ze de tweede telescoop voor de eerste worden gemonteerd. De Importeur verwacht over twee tot drie maanden met de aflevering te kun nen beginnen. Ruw geschat zal een com plete telescoop driehonderd gulden gaan kosten. Een overzicht van de plaats, waar het bruggehoofd van de nieuwe Rijn overgang de Rijksstraatweg (Hoge Zyde) zal kruisen door middel van een viaduct. (Foto Lux—Alphen) MORPHINE-COMPLOT IN DRENTE ONTDEKT. Als gevolg van een informatie, dat er in het Oosten des lands handel werd gedreven in morphine, heeft de politie te Oldenzaal in samenwerking met de politie in Emmen (Drente) 'n complot ontdekt, dat zich bezig hield met handel in verdovende middelen, 't Complot, dat in Emmen was geves tigd, strekte zich over verscheidene plaatsen uit. In een café te Emmen deed men een goede vangst. De politie kon op heterdaad een verkoper van morphine-ampullen, een zekere H. V. uit Emmer-Erfscheiderveen (Drente), betrappen. V. beweerde, dat hij de morphine had ontvangen van een ze kere R. V. uit Ter Apel, die ze weer gekocht had van een zekere A. K„ eveneens uit Ter Apel. De laatste had de ampullen gekocht van Th. B. uit Emmer - Compasc uumNa verhoor zijn de drie eerstgenoemden op vrije voe ten gesteüd, doch B, is ingesloten. De morphine was afkomstig uit Duitsland. Bij huiszoeking werden nog een vuurwapen, munitie en een partij wol, koffie en thee opgespoord. KONINGIN LEIDDE HEN ROND. Duizenden Nederlanders en buiten landse bezoekers hebben in de afgelo pen jaren het interieur van Jacob van Campens paleis op de Dam in de hoofdstad mogen bewonderen en de faam, die het verwierf aan eigen in zicht kunnen toetsen. Weinigen echter is de eer te beurt gevallen op de tocht door de majestueuze zalen een rond- leidster te hebben als de 94 jongelui, die gistermiddag na de ontvangst van de scheidende Belgische ambassadeur, bet paleis bezochten. Hun toonde n.l. H.M. de Koningin persoonlijk het pa leis. waarbij zij de jongens en meisjes gedurende ruim een half uur voerde langs de kunstschatten en hen attent maakte op de eigenaardigheden van bouw en bekleding. Aanvankelijk zou den deze 94 kinderen, wier leeftijd va rieert vain 12 tot 16 jaar tijdens het Kroningsspel in het Amsterdamse sta dion de kroon hebben binnengedragen, doch tot hun grote teleurstelling werd hierin op het laatste ogenblik veran dering gebracht. Thans had de Konin gin de wens uitgesproken de jongens en meisjes persoonlijk te ontmoeten en zo togen de 94 kinderen, dte allen in de oorlogsjaren e'en of beide ouders hebben verloren, vergezeld van_ de di recteur der - Stichting 194045, geza menlijk naar het Paleis. Hun verwachtingen werden met te leurgesteld, want zoals zij later op getogen vertelden ..een betere ont vangst hadden zij zich niet kunnen wensen!" EEN VROEG LAMMETJE! Bij de veehouder Veld in Castricum is gisteren een lammetje geboren. De Generale Synode der Ned. Hen'. Kerk heeft besloten haar praeses en scriba, ds H. J. F. Wesseldijk en dr Emmen, af te vaardigen naar de ver gadering van de Federal Council of Churches of Christ in America, wel ke momentcel in New York bijeen komt. Aan deze gedelegeerden is op gedragen de Federal Council van voorlichting te dienen inzake de hou ding van de kerk in het Indonesische vraagstuk. In verband hiermede heeft de Ned. Herv. Kerk haar standpunt uiteengezet in een verklaring, welke aan de kerke raden is gericht. In deze verklaring, welke aan de kerkeraden is gericht. In deze verklaring werd o.a. het volgende meegedeeld: „De Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft zich opnieuw ernstig rekenschap gegeven van het getuigenis, dat zy namens de Kerk in de huidige omstandigheden omtrent de verhouding van Nederland en Indonesië heeft te geven. In haar schrijven aan de raad van ministers van 22 September J.l, heeft de Generale Synode tot uitdrukking ge bracht: „dat een oplossing van de pro- FEUILLETON Het testament door Patricia Wenthworth, Uit het Engels vertaald door Alice Iterson. 44) Nu, mijnheer Hood, u moet mij goed begrijpen: het is niet mijn be doeling te twijfelen aan uw goede trouw dat zou ik voor geen geld ter wereld willen maar toen mevrouw Maquisten, in haar toestand van hevi ge opwinding, die eigenaardige opmer king maakte over iemand, die 'n week lang een vreemde was geweest, nam Ji zonder meer aan dat zij juffrouw Si lence bedoelde, nietwaar? Inderdaad. Maar u vat alles altijd nogal let terlijk op, niet waar? Beeldspraak is Iets, wat u niet zo makkelijk verstaat, nietwaar? Ik veronderstel, dat u toch wel weet wat beeldspraak is? Ja, natuurlijk. Wilt u ons dan eens vertellen, wat ti onder die term verstaat? Hoods voorhoofd vertoonde dikke nmpels. Er waren zelfs een paar lichte zweetdruppeltjes op te zien, Da.t weet iedereen. Ik weet alleen niet hoe ik het precies onder woorden moet brengen. Misschien kan ik u dan helpen. In het woordenboek staat het volgen de; het spreken in beelden, zinnebeel dige aanduiding. Lijkt het u nu ook niet heel goed mogelijk, dat mevrouw Maquisten, toen zij 't woord „"vreemde" gebruikte, niét de bedoeling heeft ge had een persoon aan te duiden, die haar tot dusver onbekend was, maar °e gewone beeldsprakige uitdrukking, wij bezigen voor iemand, van wie ftij vervreemd zijn? Dat is toch een hiogelijkheid, nietwaar? Ja mogelijk is het. De stem Hood had een sombere klank, toen *U) dit woord uitsprak, Van die kant bezien konden de Voorden „een weeklang een vreemde" gemakkelijk slaan op de vervreemding gedurende die periode van iedere an dere erfgenaam? Dat denk ik wel. Mevrouw Maquisten sprak al in deelden toen zij het had over die snel omhoog schietende vuurpijlen, met- Vaar? Ja. Er klonk verlichting in Hood's stem. En toen zij u vroeg, hoe u het zou hnden om een vuurpijl te zijn toen veionderstelde u toch niet, dat zij de letterlijke zin van die woorden be doelde? Natuurlijk niet. Hugo Vane herhaalde die woorden °P?ewekt en nadrukkelijk. Natuurlijk i Dietl zij gebruikte maar beeldspraak. I Laten we nu eens een andere van die I onsamenhangende zinnetjes onder de loupe nemen: Een weeklang erfgena- 0le. en dan weer een vreemde. Bent u er zeker van, dat het woord „erfgena me" was en niet „erfgenaam"? Ja, heel zeker, Het testament, dat een week voor de 16e November werd gemaakt, be vatte de namen van drie vrouwelijke erfgenamen, die dus alle drie stuk voor stuk aangeduid zouden kunnen worden als „erfgename", nietwaar? Inderdaad. Mevrouw Maquisten kon dus op ieder van deze drie gezinspeeld hebben, toen zij sprak van „een weeklang erf gename? Dat weet ik niet. Kom, kom, mijnheer Hoed, dat kimt u niet menen. Ik zal pogen mijn vraag wat eenvoudiger te stellen. Als het testament van een week tevoren ieder van deze drie dames tot erfge name benoemde, dan kon ieder van haar door mevrouw beschreven worden als een erfgename voor een week. Dat is zo, nietwaar? Ja. Ziezo, nu zullen we de conclusie uit dit a'lles trekken. De laatste opmer king „en dan weer een vreemde" kon ongetwijfeld slaan op een vervreemding van meer blijvende aard dan de ver vreemding, waarvan werd gezegd, dat zij een week had geduurd? Op die manier heb ik het niet op gevat. O, neen u was er voor u zelf reeds van overtuigd, dat hier gedoeld werd op juffrouw Silence, nietwaar? Ja, dat is zo. Juist! U was er van overtuigd, dat het juffrouw Silence was, die uit het testament zou worden geschrapt. Wij kunnen dus vaststellen, dat het tot op dit ogenblik nog niet bij u was opgekomen, dat de woorden van me vrouw Maquisten wel eens een heel andere betekenis zouden kunnen heb ben, nietwaar? Neen. Het is merkwaardig hoe een voor opgezette gedachte iemand kan ver hinderen de zaken tezien zoals zij zijnl Misschien zou 'het ons kunnen helpen als we ondekten, hoé -u op die gedachte gekomen bent. Kwam het bij voorbeeld in u op, toen juffrouw Si lence u opbelde? Het is heel goed mogelijk, dat 't een ogenblik in mij opgekomen is. Aha -j- dat het een ogenblik bij u opgekomen is. Dat is niet helemaal een nauwkeurige omschrijving, vrees ik, want ongelukkigerwijze schijnt die gedachte bij u te zijn blijven hangen, Is het toen niet in u opgekomen en ook later niet, dat mevrouw zeker niet juffrouw Silence gebruikt zou hebben om haar notaris op te bellen en haar gemachtigd zou hebben om een serie uitermate vertrouwelijke mededelingen te doen, als zy niet op goede voet met elkaar gestaan hadden? Neen. Nu, mijnheer Hood, dan geloof ik nie, dat ik u langer behoef op te hou den. Ik heb alleen nog één vraag en daar is niets moeilijks aan. HU wend de zioh met zijn vriendelijkste glim lach naar de getuigenbank. Heeft me vrouw Maquisten gedurende het ge sprek, dat u op die Maandagmiddag 16 November met haar hebt gehad, te eniger tijd de naam van juffrouw Carey Silence genoemd? Hood schraapte voor de laatste maal zijn keel en zei: Neen. HOOFDSTUK XXVII. Des middags was Nora aan de beurt. Carey zag haar in de getuigenbank plaats nemen: knap en aantrekkelijk met haar grijze bontjas en een klein bonten mutsje op haar roodbruine krullen; zaj leek meer dan ooit op een ondeugend jong poesje. Ze legde de eed af en toen keek zij dwars door de zaal heen naar Carey en glimlachte tegen haar. Het was alsof er een ver warmende zonnestraal in Carey's kou de hart viel. De eerste, die haar ondervroeg was, Lanthony. HU liet haar opsommen wat er vóór en op de 16e November was gebeurd. Nora antwoordde met duidelU'ke, heldere stem en op haar eigen spontane, humoristische wUze. Toen zü het tafereel beschreef van de avond, waarop zU allen koffie had den gedronken in de kamer van me vrouw Maquisten en deze het glas met de slaaptabletten had leeggedronken, veelde Carey zich een ogenblik duize lig worden. BU Nora's levendige woor den was het alsof er een deur in haar hersens openging en zU opnieuw die kamer zag met nicht Honoria, de erf genamen, de tafel met de koffiekop jes; het was of zU de geur van de cognac rook, en de warmte van de kamer voelde.... Haar handen, haar slapen werden vochtig. De lucht in de rechtzaal scheen dikker te worden en alles draaide om haar heen in een doffe mist met schitterende witte stip pen. Nora's stem stierf weg. ZU dacht nog: ,,Als ik flauw val, zal iedereen denken, dat ik het gedaan heb. Een flauwte is practised een bekentenis. Ik mag niet flauwvallen ik mag niet ik moet mU goed houden diep adem halen ZU drukte haar nagels in haar handpalmen, vocht met al de kracht, die haar gebleven was, tegen het weemakende, duizelige ge voel. Langzamerhand verminderde 't, de mist voor haar ogen verdween, de stemmen werden weer gewoon hoor baar. Nu was het Hugo Vane, die bezig was, Nora te ondervragen. Wilt u in gedachten teruggaan naar de middag van de 9e November bij welke gelegenheid mevrouw Ma quisten melding maakte van haar plan om juffrouw Silence een legaat na te laten. U zegt, dat die medede ling u niet verbaasde. ZU was erg gesteld op myn nichtje. En voor zo ver u kon nagaan was die genegenheid wederkerig? Daar ben ik van overtuigd. Wilt u ons eens uiteenzetten hoe juffrouw Silence het opnam, dat zU eveneens tot erfgename zou worden benoemd? Leek zU u verrast ik be doel aangenaam verrast en opgewon den? Neen, helemaal niet. Zij werd vuurrood en zag er vreselijk verlegen en ongelukkig uit. Heeft zU ook iets gezegd? Ze zei: O, nicht Honoria toch!.... Dus volgens u heeft zij zich in ieder opzicht bescheiden en tactvol gedragen? Volkomen. Dank u zeer, mevrouw Huil. (Wordt vervolgd) 16). Daar de „Jonas" intussen steeds noordelijke was gekomen en er nu iedere dag walvissen in zicht konden komen, had de kapitein bevel gegeven om alvast de harpoenen voor de dag te halen en in gereedheid te brengen, zo dat Panda daar de volgende dag al vroeg mee bezig was. „Dat wordt een moeilijke situatie", peinsde hU hardop. „Ik moet die Stomp in de gaten houden, dat ls zeker. Maar als ik nu naar de kapitein ga en hem alles vertel, gooit die schurk me mis schien overboord en dan zyn we nog veel verder van huis. Maar het moet een knappe jongen zyn, als hU er mU tussen wil nemen. Maar wacht eens, als Je van de duivel spreekt. In de verte kwamen de stuurman en de harpoenier aanslenteren. Panda deed net alsof hij niets gezien had en boQg zich nog dieper over zyn werk. Even later bleef stuurman Stomp achter hem staan, „Zo, lekgeslagen oorwurm", begon de stuurman, „vertel me nou maar eerst eens wat jij gisteravond allemaal hebt opgevangen met die zeilschepen van oren van je". maar weer eens wor- ■fu telen klaar maken. In de winter smaakt zo- iets altijd goed. Mevr. Lotgering-Hillebrand gaf een recept voor: WORTELEN MET WITTE BONEN 200 gr. witte bonen. Yz kg. grote worte len, zout, 1 uitje, 40 gr. boter, peterselie. Was. week en kook de bonen tot ze gaar zijn. Smlld van de schoon gemaakte wor tel en lucifervormlge reepjes. Snipper de ul héél fijn. Smoor de ul ln de boter, voeg de wortelen toe en wat zout. Smoor ze (plm. 10 min.)- bijna gaar. Voee de uitgelekte witte bonen toe en laat alles samen goed heet en gaar worden. Doe, als het gérecht te droog mocht worden, er wat bonenkooknat bil en roer er voor zichtig véél flln gesneden peterselie bij. Voor wie zelf de voorraad Jam aan wil vullen bestaat er een goed recept van winterwortelen citroensap (ln een flesje te krijgen) en suiker. Publ. Centr. Bur. d. Tulnb.velllngen. (Adv.) blemen door geweld van wapenen on- vermUdelUk mede een bron van zeer grote toekomstige moeilUkheden zou worden". Ook nu nog neemt de Gene rale Synode het standpunt in, dat haar toen tot dit getuigenis leidde. De Sy node west, dat de beslissing, welke de regering genomen heeft, haar uiterst zwaar is gevallen. Het vervult echter de synode met zorg, dat door de militaire actie een slag aan het wederzijds vertrouwen is toegebracht, welke niet alleen in de toekomstige verhouding tussen do volken van Nederland en Indonesië, maar ook ztfn weerslag zal doen ge voelen in het werk van Kerk en Zending. Intussen wenst de Kerk de verkla ring van de regering volkomen ern stig te nemen, dat zij een spoedige verwezenlijking van de staatkundige vrijheid en zelfstandigheid van In donesië zal nastreven. Wanneer onverhoopt onze regering van de gedragslijn zal afwijken, die zij in meerdere verklaringen der laat ste weken tot de hare heeft gemaakt, zullen wij als Kerk ons geroepen we ten onze stem te verheffen. Met verzaking van eigenbelang moet alles door het Nederlandse volk en zijn regering in het werk worden ge steld, om door een onverkorte en royale vervulling van de gegeven be lofte het vertrouwen, bii de Indone siërs, ook in de republiek, te herstel len. In het geloof in onze Heer Jezus Christus weten wy ons één met de ker ken in Indonesië. De Generale Synode besluit met de oproep tot voorbede voor de regeringen in Nederland en Indonesië en voor al len, die met de uitvoering van hun be sluiten zUn belast. VOOR WOENSDAG 19 JANUARI. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: reveille; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: Te Deum Laudamus; 8.45: marsen en walsen; 9.00: ziekenbezoek; 9.30: Michel Schwalbe. viool; 10.20: A, Rubinstein, plano; 10.30: morgendienst o. l.v. ds J. Hekhuls: 11 00: hoorspel „Het huil op de muur"; 12.05: Trio Fantasia; 12.30! weerpraatje; 12.33: NCRV-koor; 13.00: nieuws; 13.15: Promenade Orkest; 13.45: muziek van Bach; 14.15: Selecta; 14.40: onder ons; 15.00: Jeugdconcert; 16.00: voor postzegelverzamelaars; 16.15: voor de jeugd; 17,30; populaire orgelbespeling; 18.00: Ned. koren en korpsen; 18.30: Ned. strijdkrachten: 19.00: nieuws; 19 15: Prlk- kebeen; 19.30: actueel geluld; 19.45: En gelse les voor gevorderden; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: Muriel Kerr, plano; 21.15: religieuze lezing; 21.40: Busch Strijk orkest: 22.15: Annie Woud alt en Jacob Bijster orgel; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15: muziek van Grleg; 23.20: gezins- en huwelijksmoeilijkheden; 23.35--24.00: Pro Arte Kwartet. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ontbljtmuzlek; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18 orkest Ambrose; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: muziek van Tsjalkofskl; 9.30: waterstanden; 9.35: mu ziek van Beethoven; VPRO 10.00: morgen wijding door ds D. Richards; VARA 10 20: onze keuken; 10.30; als de stofzuiger zwijgt: 11.00: populair programma: 12.00: Accordeola: 12.30: weerpraatje; 12.33: voor het platteland; 12.38: KUlma Hawallans; 13.00. nieuws; 13.15: kalender; 13.20: Ramblers; 13.50: gram.muziek; 14.00: ge- sn-n'cp.n portretten: 14.15: Jeugdconcert; 15.00: hoorspel „Kermis der IJdelheid"; 15.30; ziekenbezoek: 16.00: Roodborstjes; 16.15: het stond ln de krant; 16.45: vra gen staat vrij: 17.15: gram.muziek: 17.45: Nieuw Guinea: 18.00- nieuws; 18.15: varia; 18 20: pjannpoll: 18.30: deze vragen stelt ook U: 19 00: nuchtere en niet "nuchtere feiten: 19 15: het nieuws uit Indonesië: VPRO 19 so- vpnr rïi? iouvd; 19.40: Jeued- nleuwsr 19 45; ]pzen ln de bijbel; VARA 20.00' nieuws; 20.05: dingen van de dag; 20 15- Rr.Mon.-H.-f.vi 9,n.20: Omroep orkest: 21.00: hoorsnel ..Oeorgr» pn Marea- ret": 23.1r' Orkest' 22.45- boek- hesnrekinsr 23.00- nle'""<=- *>3,15 Hit Kit; 23.4524.00: rustige klanken. AGENDA DINSDAG: Stadszaal: L.K.K. .Voor Allen". Ptaatt solist Gerard Hengeveld, 8 uur nam., WOENSDAG: Gerecht 10: Spirltlsch Genootschap. 7 4S uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5