Laatste Berichten Schreieder voor Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden Wat de Leidse Raad Maandag a.s. zal behandelen Kerkelijk Leven „Tien jaren vooruitgang' DINSDAG 18 JANUARI Geen grote agenda. De agenda voor de raadszitting van Maandag as. vermeldt: De benoeming van 4 leden van de raad van beheer van de Sportstichting. Aanbevolen worden: vacature Kortmann 1 H M- J. W. J. Kortman, 2. A. van Dijk: vacature C. A. de Bruyn: 1. E. Cancrinus, 2. A. E. Goekoop—Ruys; vacature Caro: 1. W. Caro, 2. E. J. Velthuyzen; vacature Koopmans: 1. S. j Koopmans, 2. H. Kühler. Benoeming van de heer T. Tieleman tot onderwijzer aan de school voor bui tengewoon L.O. f, 136.000 wordt gevraagd voor de bouw van een Finse school voor huis vesting van de opleidingsschool voor Gvmnasium en H.BJ3. aan de Crone- stêinkade. De school zal geplaatst wor den in de Rodenburgerpolder. De school is reeds te Rotterdam gearriveerd. Voorgesteld wordt het aanvaarde besluit tot het bouwrUp-maken van een terrein bij de Zweminrichting De Zyl voor de bouw van 28 ratio-woningen in te trekken, daar Ged. Staten bezwaar maakten en te vervangen door een an der voorstel, dat de bouw van 68 wo ningen mogelijk maakt. Het bedrag hiervoor benodigd, wordt geraamd op i 176 500 ihet vorig plan was begroot OP i91000). t f. 19500 wordt gevraagd voor herstal van de roerinstallatie der Westelijke slibgistingsruimte van de rioolwaterzui- veringsinrichting, f. 450 voor het In richten van archiefruimte in het ge bouw Nieuwe Mare 15 ten behoeve van de Dienst voor Sociale Zaken, f. 6.300 voor circa 420 stoelen voor de Stads - zaal, f 1500 voor het inwinnen van ad vies'inzake de acoustiek en de verwar- mingsinstallatie der Stadszaal. Voor ad vies worden resp. voorgedragen prof. dr A D Fokker te Overveen en het Inge nieursbureau Decras te Aerderhout. Voorgesteld wordt de aankoop van eni ge percelen weiland in de Bosch- en Gas'huizerpolder, nodig voor stadsuit breiding, voor de prijs van f. 17.500, ce aankoop van het perceel Zonneveld- s-raa' 16 16a voor f. 8000. de aankoop van percelen Suzanna Klinkertstraat 1 tan. 8 voor f. 10.400. Voorgesteld wordt te verhuren aan G. Willems Jr. te Oegstgeest gedeelten grond en water langs de Haarlemmer- trekvaartweg en het Poelmeer voor i 95 p. jte verpachten aan C. D. Zandvliet het visrecht in de Haarlem- „Rodzinsky ernstig ziek". THANS BRUCKNER s „NULDE SYMPHONIE ONDER SCHUURMAN. Dezer dagen kwam het bericht bin nen, dat de Amerikaanse dirigent Ar thur Rodzinsky met een ernstige en, naar het zich-laat aanzien langdurige, ongesteldheid te Florida ligt en dienten gevolge zijn verplichtingèn in Europa, dus ook die bij het Residentie-Orkest, niet kan nakomen. Pogingen om een waardige plaatsver- anger voor hem uit het buitenland te rijgen, mislukten wegens de te k° rmijn. Derhalve zal het vijfde Abon- ementsconcert in onze stad, dat oor- ironkehik door de heer Rodzinsky zou orden gedirigeerd, worden geleicfc door •rits Schuurman, Dit concert, dat op Donderdag 27 Ja- uari as in de Stadsgehoorzaal wordt eseven. opent met de Marche écossaice an Claude Debussy. Daarna zal men i lange jaren weer de eenarmige Oos- •nrijkse pianist Paul Wittgenstein kun- en beluisteren, die het voor hem ge dreven pianoconcert voor de linker and van Maurice Ravel zal spelen. Na de pauze zal ten slotte een hier reeds lang gekoesterde wens in ver vulling gaan; Frits Schuurman zal dan n.l. een vertolking geven van de z.g- „Nulde Symphonic" in d kl. t van Bruckner. Deze benaming stamt van de componist zelve en zii kan worden beschouwd als een introductie tot Bruckner's symphonisch oeuvre. EDELACHTBAAR BOYS. Zaterdagavond heeft de Sportvereni- ïng van het personeel van Edelacht- aar-Slgarenfabrleken in Café Restau- ant „De Harmonie" haar 10-jarig be- san gevierd. In aanwezigheid van de directie en ?rscheidene genodigden opende de oorzltter de heer Van Haaren met een elkomstwoord en een terugblik op de oorbije jaren. Hij releveerde groei en loei van de verenigma: en bracht spe- iaal hulde aan de heren Van Dijk en ordens, die zoveel belangloos werk voor e vereniging verrichten. Als bliik van r'sentehjkheid bood hh ieder een vul- en aan, terwijl hun dames bloemen uvingen Hierna feliciteerde de heer S. Wijten de de vereniging namens de directie i wenste haar voor de toekomst het Jlerbeste toe Nadat nog de heer Söler an de Raad van Arbeid te Rotterdam n de heer Den Haan van de Konink je Grofsmederij gelukwensen met bloe nen hadden aangeboden volgde het op deden van het Cabaret Duo Hoffman, fct gezelschap bracht een gezellig, vlot e^oeeld programma over het voetlicht, Hen gezellig samenzijn met muziek en ans besloot het geslaagde feest. 'A WORSTELING MET DE POLITIE ONTVLUCHT. Gisteravond werd de politie er van in ennis gesteld, dat uit een in de Boer- u?relaan geparkeerde bestelauto twee oiiers waren ontvreemd. Een politie- "Sent, die op onderzoek werd uitgezon- 'en, trof op de Maredijk twee personen an. die ieder in het bezit van een kof- waren. De agent nodigde het twee- al uit hen te vergezellen naar het po lbureau. Onderweg wierpen beide ""dachten ter hoogte van de Mare de °u"s voor de voeten van de agent, het daarna op een lopen te zetten. 5'1 de achtervolging kon één hunner forden gegrepen, waarna een worste ds ontstond. Hierbij gelukte het de '"estant zich wederom los te rukken, "uer nu met achterlating van de lin- ;"mouw uit zijn colbertcostuum. In "band met deze ontvluchting ver ast de Commissaris van Politie even- J5 getuigen zich aan het bureau van 'j-itle te willen bekend maken. Het 'TTialement van de ontvluchte luidt: 2022 jaar, ongeveer 1.70 M. lang. «nker golvend achterover gekamd •^r. D? man. die geen overjas droeg, as gekleed in een bruin colbertcos- waarvan de linkermouw ontbrak, ygualement van de andere dader ■li tl oud. plm. 18 jaar, lang ongeveer M .donker colbert 2fer overias. •evens wyst de C. v. P. er nogmaals P om toch vooral onbeheerd staande u°s af te sluiten. mertrekvaartweg tot de lemietpaal Half weg voor f. 200 p. j. Voor het instellen van een onderzoek op aanwezigheid van ongedierte in een woning f. 2.is verschuldigd. Ten behoeve van een der woningbouw verenigingen wordt jaarlijks gelijktijdig éen groot aantal woningen gecontro leerd. Daar zulk een regelmatige con trole van groot belang ls, omdat hier door op korte termijn de eventueel no dige^ zuiveringsmaatregelen kunnen worden genomen, is het gewenst de voor de huiseigenaars aan het onderzoek verbonden kosten zo laag mogelijk te houden en hun derhalve zoveel moge lijk slechts de kostprijs in rekening te brengen. Aangezien in een belasting- verordening echter het bedrag der be lasting moet worden vermeld, kan niet worden volstaan met een bepaling, dat de kostprijs, welke uiteraard verander lijk is, verschuldigd is, doch moet een vast bedrag worden opgenomen. Als zodanig kan worden aangenomen f. 1.65. Tot slot staat nog een interpellatie Van Weizen op het programma. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Abraham Petrus, z. van A P van der Kamp en G. Prins; Jan, z. van H. van den Eljkel en L. de Ligt; Jannetje, d. van J. Klinkhamer en E. de Wolf; Johanna Mar- garetha. d. van A. Spruyt en M A. W. van Berkcl; Margaretha Petronella Cornelia, d. van G. Nagtegaal en H J. Ulttenboogaard; Johanna Katharlna, d. van H. M. Otto en E. de Graaf; Dirk. z. van L. van Beien en A. Kuijt; Antonla Maria Sophia Dorothea, d. van J. A. van Vliet en S. van Zwleten de Blom; Neeltje Johanna, d. van M. Wee- da en N. J. Schellingerhout; Thea, d. van G. J. Kloppert en G. J. Gcene; Clara Jo- hantia, d. van A. Kokje en N. C. Versluijs; Johanna Catharlna, d. van A. C. Draljer en A. Slera; Aart, z. van H. van Diggele en W. van der Hoogt: Jannetje, d. van W. Slra en J. Vlieland; Alfred, z. van C. Chris- pijn en H. Scheurwater; Petronella Maria, d. van P. L. van der Geest en A. M. van Benten: Kniertje, d. van J Haasnoot en D. Messemaker; Ma rianne. d. van J. Rutgers en M. Kouvelt; Gerrlt'Jan, z van J. Rutgers en M. Kou- velt: Helena Margaretha Maria, d. van C. S. Vink en M. A. Schelvis; Frederlk Johan, z. van J. Krop en L. W. Hak. OVERLEDEN: E. Pardon, huisvr. van J J. Regeer, 65 Jaar. J. Lamers. wed. van L. M. Cattln. 73 Jaar; J. J. VUegenthart. man. 58 Jaar; B Mark. man, 62 Jaar; H. de Nobel, man, 76 Jaar; B. Mensen, vr., 69 Jaar; G. F. WetJers, man, 68 Jaar; P. Onderwater, wednr. 87 Jaar. Tentoonstelling Kon. Ned. Vereniging „Avicultura". IN HOUTRUST TE DEN HAAG. TERZAKE ONGEOORLOOFD BEVEL TOT EXECUTIE VAN 14 NEDER LANDERS TE DRONRIJP. De v.m. Kriminaldircktor Joseph Schreieder stond vanmorgen terecht voor het BJjz. Gerechtshof te Leeu warden om verantwoording af te leg gen voor „lidmaatschap van een mis dadige organisatie, de SD, en zijn met het Landsoorlogsreglement strijdige bevel tot het doen fusilleren van 14 Nederlanders" Het gebeurde in April 1945. De Illega liteit had in de omgeving van Dron- rijp, een dorpje by Leeuwarden, aansla gen gepleegd op een verkeersbrug en een spoorweg. Schreieder dacht dit verzet door harde maatregelen te kunnen bre ken en gelastte zijn ondergeschikte. W. A. Albrecht, chef van de Aussendienst- stelle te Leeuwarden, als repressaille 14 Nederlanders te fusilleren. Deze mensen waren reeds voor de aanslagen bij Dron- rijp in Duitse gevangenschap en hadden er dus niet aan deel genomen .11 April 1945 werd Schreieder's bevel uitgevoerd. Slechts één van de 14, de heer G. de Jong te Leeuwarden, ontkwam aan de dood. De Duitse soldaten van het exe- cutiepeleton raakten hem in de schou der, maar hij liet zich vallen en hield zich dood. Cirkelende geallieerde vlieg tuigen dreven de Duitsers op de vlucht, zonder hun gelegenheid te geven de dool van al hun slachtoffers vast te stellen. Toen zy haastie verdwenen waren, strompelde De Jong naar een boerderij in de omgeving, waar hij verpleegd werd en genas Aan de hand van de getuigenverhoren werd het gebeurde rond de 11e April 1945 gereconstrueerd. Een Belgische SS-man, Marcel Peskens, vertélde, dat de gevangen Nederlanders wel verhoord, doch niet veroordeeld waren. De Duitse officier, die het executie-peleton com mandeerde, verklaarde van Albrecht gehoord te hebben, dat het executie-be vel van de bevelhebber der Slcherheits- dienst gekomen was. De gesprekken, die Duitsers over het P.T.T-net voerden, werden door luisterposten van de ille galiteit afgeluisterd. Getuige Koopmans, die het telefoongesprek gehoord had, dat na de aanslag op de spoorlijn Har- lmgenLeeuwarden was gevoerd, ver klaarde, dat Albrecht zelf Groningen had aangevraagd. Albrecht zou toen vol gens die getuige voorgesteld hebben een aantal mensen als repressaille neer te schieten, met welk voorstel de man in Groningen wie het was wist hij niet accoord ging. De rapporten over dit af geluisterde gesprek zijn thans verdwe- Leidse Landwachters veroordeeld. Het Haagse Bijz. Gerechtshof heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de za ken tegen een aantal Leidse Landwach ters, die de laatste twee weken terecht hebben gestaan. De vonnissen waren als volgt; G. J. Bosch 12 jaar; eis 16 jaar. L. Kolk, 13 j eis 18 j. J. Knock, 6 j.: eis 12 j. P- Pelikaan. 9 j.; eis 12 j. W. Beek man, 9 j.eis 12 j. W. van der Berg, j.; eis 10 j. L. Koenekoop, 9 j.eis 10 j. A. Muijlwijk, 7 j.; eis 8 j. Allen met aftrek van preventief en ontzetting uit de kiesrechten. - NED. ZENDINGSHOGESCHOOL. Heropening van de cursus. Gisteravond had de heropening plaats van de cursus voor Zendingspredikan ten en -artsen door de rector, dr E. J. Jansen Schoonhoven. Daarna gaf dr K. J. Brouwer, president-director, een uit eenzetting over „Problemen der Vere nigde Ned. Zendingscorporaties anno 1949". Enige discussie volgde. Morgenmiddag van 2 tot 4 uur zal dr A. J. Rasker, rector van de Hogere Theologische School te Batavia, als gast-docent voor de Zendingsstudenten een onderwerp op het terrein der Zen dingswetenschap behandelen. NED. BOND VAN SCHOENMAKERSGEZELLEN. Geslaagde propaganda-avond. Gisteravond hield de Ned. Bond van Schoenmakersgezellen een goed ge slaagde propaganda-bijeenkomst. Na dat de voorzitter, de heer Borreman de vergadering had geopend en alle aan wezigen hartelijk had welkom geheten, nam wegens verhindering van de aan gekondigde spreker van deze avond, de heer Van Marwijk het woord, die erop wees, dat iedere schoenmakersgezel lid behoort te zijn van de bond. De heer Stouten sprak eveneens een propagan distisch woord, er op wijzend dat lid zijn van de bond niet alleen betekent het betalen van contributie, maar ook de verplichting oplegt persoonlijk mede te werken de Bond groot en sterk te maken. Spr. besloot met een uiteenzet ting van doel en streven van de bond. Na een verloting van enkele practi- sche artikelen werd overgegaan tot de rondvraag, waarvan vele aanwezigen een dankbaar gebruik maakten. Enige nieuwe leden lieten zich in schrijven. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen eveneens [Nederlands recht: mej. A. J van Erk '(Den Haag) en de heren G. F. Sand- berg (Ede); N. A. Berrevoets (Den Haag) en P. L- d'Aulnis de Bourouill (Den Haag). nen, doch de rapporten van de andere afgeluisterde gesprekken zijn alle aan wezig. Een heel andere lezing werd door „Kriminal-Kommissar" Albrecht ge geven. ALBRECHT HERROEPT BE SCHULDIGING VAN SCHREIEDER. Nog enkele dagen en de Houtrust- hallen In Den Haag zullen weer om getoverd zy'n in één groot hoenderhof. Vrijdag 21 Januari a.s. om 11 uur zal ir S, L. Mansholt, Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de 56ste tentoonstelling openen van de Kon. Ned. Vereniging „Avicultura" in Anna Jofianna I Houtrust En het zal ditmaal een bij- or zondere tentoonstelling zijn, omdat hierbij is ondergebracht de bondsten- toonstellmg van de Nederlandse Bond van Sierduivenliefhebbers Verenigingen, een Jubileum-tentoonstelling, omdat deze bond het 25-jarig bestaan in Hout- rust herdenkt. Donderdag worden de ingezonden die ren gekeurd en behalve een 1500-tal duiven, zal ook nog een 2500-tat hoenders, groot en klein, in de handen van 45 keurmeesters beoordeeld wor den. Ook enkele buitenlandse keur meesters zijn door het bestuur uitge nodigd. Behalve de levende have zul len ook vele stands op het gebied der pluimveeliefhebberij het geheel com pleteren. De tentoonstellingen van Avicultura hebben niet alleen onder de fokkers, maar ook onder de liefhebbers van pluimvee en konijnen een zeer goede naam en verwacht kan worden, dat weer vele bezoekers zich Zaterdag en Zondag in de Houtrusthallen zullen be vinden. BRANDSTOFFENBON WORDT ONGELDIG. Het C.DK. deelt mede, dat de bon 01 van dè brandstoffenkaarten TA 806 en TB 806 na Zaterdag 22 Januari 1949 niet meer geldig is. Deze bon moet dus vóór die datum by de handelaar zyn ingeleverd. Deze weigerde eerst de eed af te leg gen. Het Hof trek zich toen een ogenblik in de raadskamer terug cm zich over de houding van deze getuige te bera den. Toen het Hof weer had plaats genomen, deelde de president mede, dat Albrecht de eed meest afleggen, dcch het recht had te weigeren om te antwoorden, wanneer hy vreesde zich zelf te belasten. Albrecht logde daarop de eed af en verklaarde dat hy 10 April Zondagavond heeft t zangkoor van opgebeld was door Groningen. Hij de St. Jozefparochie de heer C. Broek- moest een aantal „zware gevallen" ge- reed houden om gefusilleerd te worden. De namen van deze personen waren NOORDWIIKERHOU7 De heer C. Broekhof krijgt Pauselijke onderscheiding. volgens hem in Groningen bekend. In de mengen van de lie April kreeg hy toen van Thomsen, S.D.-chef te Gro ningen, het bevel de executie van 14 Nederlanders uit te voeren. Tegenover de verbalisant heeft Al brecht echter verklaard, dat Schreie der het bevel tot de executie gegeven zou hebben. Deze wonderlijke tegen strijdigheid vond het Hof zonderling voor een man, die beweerde het zo nauw met de waarheid te nemen. Albrecht had echter zijn antwoord gereed. Dat hij de naam van Schrei eder genoemd had, kwam door de slechte behandeling, die hij tijdens zijn detentie had ondervonden. Het uitvoerige verhaal, dat hü aan een P.R.A.-rechercheur heeft gedaan en waarin Schreieder de hoofdrol speel de, werd thans geheel door hem her roepen. Thomsen had het bevel tot de exe cutie gegeven, zeide hij, in opdracht van de bevelhebber van de S.D. Even later verklaarde hy zich accoord met een verklaring van een andere Duitse officier, Haase, dqjt het land verraad was. wanneer de ene Duitser tegen de andere Duitser getuigde. Hij weigerde dan ook om op verzoek van de verdediger, mr Klazinga, nogmaals te verklaren, dat niet Schreieder, doch Thomsen het bevel tot de executie had hof gehuldigd ter gelegenheid van zijn gouden jubileum als kerkzanger. De aanwezigheid op deze feestavond van de beide kapelaans en een drie tal kerkmeesters gaf reeds aanleiding om te veronderstellen, dat de huldi ging van de jubilaris niet tot het zangkoor beperkt zou blijven. Aller eerst sprak de heer Pijnenburg, als directeur van het koor, de jubilaris toe. Sureker roemde de kwaliteiten van de heer Broekhof als kerkzanger. HU dankte de jubilaris voor de prettige wijze, waarop zy altijd hadden samen gewerkt. Namens de collega-zangers bood spreker een prachtige horloge ketting aan. De echtgenote van de jubilaris werd een prachtig bloemstuk aangeboden. Vervolgens nam pastoor v. d. Waar den het woord. Diens hooggestemde toespraak culmineerde in de mede deling, dat het Z.H. de Paus had behaagd de gouden jubilaris 't gou den kruis „Pro Ecclesia et Pontlfice" te verlenen. Op deze mededeling volgde vanzelfsprekend een storm achtig applaus. Nadat kapelaan Vink nog enige hul digende woorden had gesproken, dank te de jubilaris voor de hulde, maar vooral de hoge onderscheiding, welke hem ten deel was gevallen. Na het officiële gedeelte bleef het gegeven. Na dit verhoor, dat in de zaal j aezelschap, waartoe ook de familie schorste de van de jubilaris en de echtgenoten van de zangers behoorden, nop geruime tijd in zeer opgewekte stemming byeen. veel beroering verwekte, president de zitting. OVERSTROMINGEN IN NOORD WEST-MEXICO. In de staten Sonora en Sinaloa, in Noordwest-Mexico, zyn meer dan 15 000 personen dakloos, ingevolge de gewel dige regens in deze streek; tal van dor pen, hoeven en landbouwondernemin gen zyn overstroomd. Het water van de Rio Yaqui is tot 17 meter boven het normale waterpeil gestagen. De inwo ners zUn .naar de nabygelegen hoog vlakten gevlucht 'en men vreest dat veel personen verdronken zijn. Over geheel Mexico wordt om hulp verzocht voor de getroffenen. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Veenen- daal K. v. d. Pol te Ede; door de classis Brielle (als pred. in algem. dienst) J. Pronk, cand. te Schevenlngen. Bedankt voor Loon op Zand B Haver kamp te Langerak; voor RIJssen (2e maal) G. Boer te Putten. Geref. Kerken Beroepen te Kommer- zijl J. A. Alberts te Oosterend (Fr.): te Oppenhuizen en te Westerlee (Gron.) F. Winterflora tentoonstel- I ling voor het publiek. I (Van een speciale medewerker). De statuten der Algemene Vereni- ging voor Bloembollencultuur ver- i plichten deze organisatie, eens in de I tien jaar een grote tentoonstelling te organiseren, waarop de resultaten in die jaren bereikt worden getoond. De laatste maal dat dit geschiedde, was tydens de Flora-tentoonstelling te Heemstede in 1935, die van alle wind streken vele en hoge bezoekers trok, Toen kwam de oorlogen nog is de toestand in zoverre niet gezond, dat men over eer$ herhaling van zulk De tentoonstelling zal tien dagen ge opend zijn, waaronder twee Zonda gen. Men verwacht daardoor zeer veel bezoek. De jury is internationaal samenge steld en uit alle landen van Europa hebben reeds deskundige beoordeel aars de uitnodiging, als zodanig op te treden, geaccepteerd. Van de Ver enigde Staten en Canada wacht men nog bericht. Het Krelagehuls, waarin iedere Maan dag de bloembollenbeurs en de keu ringen worden gehouden, zal geheel in dienst worden gesteld van de tentoon stelling. De expositie zelve zal van de 2400 m2 van dit complex ruim 1500 m2 beslag nemen. Kapitein ter Zee r. Bussemaker overleden. BEKEND RADAR-EXPERT BIJ MARINE-RADIODIENST TE OEGSTGEEST. Kapitein ter zee van technische dienst, Frederik Bussemaker, hoofd van de Afdeling electro-techniek by het ministerie van Marine, is gisteren in zyn woning te 's-Graverihage op 51-jarige leeftijd na een ziekte van enkele weken overleden, Door zyn werk op de experimentele radar-afdeling van de marine-radio dienst Oegstgeest, die zich na de be vinding ontwikkelde tot een toonaan gevende instelling op dit gebied in Nederland, werd hij sinds 1947 in de rang van kapitein ter zee een der pro minente figuren, die ons land in de radar techniek kent. H.M. DE KONINGIN ONTVING NIEUWBENOEMDE BELGISCHE AMBASSADEUR. H.M. Koningin Juliana ontving he denochtend om half twaalf ten Paleize te Amsterdam de nieuwbenoemde Bel gische ambassadeur E. de Graeffe, die H.M. zijn geloofsbrieven kwam aanbie den. Zyne Excellentie verbleef een half uur bij de Vorstin. Voor het Paleis her haalden zich de plechtigheden waarmee gisteren de vertrekkende Belgische di plomaat L. C. Nemry by zyn afscheids bezoek werd ontvangen. Z.K.H. PRINS BERNHARD COMMISSARIS K.L.M. In de heden te 's-Gravenhage gehou den buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de Ko- ninkiyke Luchtvaart Maatschappij N.V. is Z.K.H. Prins Bernhard met algemene stemmen benoemd tot commissaris der -vennootschap. NA VORRINK'S VLIEGONGEVAL. Familieleden naar hem toe. Een Dakota van Aero-Holland is naar Kopenhagen vertrokken in verband met het ongeluk met het Nederlandse vlieg tuig. Aan boord bevinden zich de heren F. Diepen, ir H. A. Doppenberg, adjunct directeur van Avio-Diepen, J. K. Hoek stra, chef vliegbedryf 'Aero-Holland en Kammuiga van de Ryksluchtvaart- dienst. Voorts maken familieleden van de heer Vorrink de reis mee. Gezag voerder is de heer P. Noomen. Vliegtuigen van het type Cessna wer den in de oorlog door de Amerikaanse legerleiding gebruikt voor estafette- e communicatiediensten. BOODSCHAP VAN SJAFRUDDIN AAN PANDIT NEHRU. Prefereert Aziatische conferentie boven Veiligheidsraad. De Republikeinse „noodregermg" in Sumatra heeft een boodschap gericht tot Pandit Nehru, waarin de hoop werd uitgedrukt, dat de Aziatische conferentie een voorbeeld zal blijken te zyn voor de Ver. Naties en de Vei ligheidsraad, De heer Sudarsono, de Republikeinse vertegenwoordiger in India, ontving deze brief van Prawi- ranegara Sjafruddin. Er stond verder o.a. in, dat de „Republikeinse rege ring" de voorkeur geeft aan een tus senkomst van de Aziatische conferen tie- boven dié van de Veiligheidsraad, die „niet in staat is, aan de by het geschil betrokken partyen iets meer ef fectiefs te bieden dan de C.V.G.D." Mlnnema, cand. te Rotterdam; te Rotter- dam-Z. D. de Boer te Aalten. Aangenomen naar Rozenburg J.F, Mantz te Hantum, die bedankte voor Wllnls; voor Medemblik D. Middelkoop te St. Pancras. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Aduard E. Koop. cand. te Delfzijl; te Ten Post (Gion.) H. J. Zwarts, idem te Oosterbeek. ('hr. Geref. Kerken Tweetal te Utrecht I. de Bruyne te Hilversum en W. Kremer te Apeldoorn; te Gouda J. P. Geels te Den Haag-O. en H. v. Leeuwen to Tholen. Bapl. Gem. Drietal te Groningen A. A. Hardmberg te Hengelo (O), L. de Haan te Apeldoorn en K. Relling te Rotterdam. Beroepen te Noordbergum G. W. I'D man te Utrecht. Bedankt voor Deventer S. Zyistra te Eindhoven. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Tlel- Culembcig P. H, C. G. Kok, prop. te Am sterdam. Een nieuwe vorm van Avondmaalsviering. EENHEID VAN WOORD EN SACRAMENT. In het blad van de Ned. Herv. ge meente te Zeist kondigt dr Berkhof de invoering aan van een nieuwe vorm van Avondmaalsviering. Na er eerst op ge wezen te hebben, dat „er in de kerke- raad een by na algemeen gevoelen is, dat het met de Avondmaalsviering der gemeente niet in orde is", komt dr Berkhof tot de conclusie, dat het Avondmaal in de kerkdienst geïsoleerd is komen te staan. „Met zijn omslach tige viering (lang formulier, voorberei- dings- en da^|czéggingsdienst) valt het buiten de gewone orde van diensten, kan het betrekkelyk zelden worden ge vierd en kunnen gemeenteleden, die het willen ontlopen, gemakkelyk reden daartoe vinden". Daarna merkt dr Berkhof op hoe oorspronkeiyk de belde heilsmiddelen: prediking en Avondmaal nauw. verbonden waren. Dit is thans niet meer het geval. „De prediking werd iets gewoons, waar iedereen bij kon en moest zyn. Het Avondmaal werd iets aparts en hoogheiligs voor een kleine groep. Dr Berkhof wyst er vervolgens op, dat men in de Ned. Herv. gemeente van Zeist, die eenheid lenvak tydens de oorlogsjaren niet heeft stilgezeten. NIET HET VAK, MAAR HET rUBLIEK. Vele tentoonstellingen dragen het kenmerk van .,vak"tentoonstellingen; daar kunnen de vakmensen hun licht opsteken. De „Bioemlust"-tentoonstel- lingen te Lisse hadden oorspronkeiyk dit. karakter, hoewel deze voor niet- vakmensen, gezien de bezoekcyfers, 'n steeds groter aantrekkeiykheid gaan bezitten. Maar de „Winterflora" is 'n tentoonstelling, die in de allereerste plaats bestemd is voor het publiek. Hier zal worden getoond wat op het gebied van bolbloemsn (tulpen, hya- cinthen, narcissen) kan worden be reikt niet alleen, maar ook veel „bij goed" (amaryllis, cyolamen, lelies en freesia's) zal daar worden geëxpo seerd. een grootse demonstratie kan denken. 111- I Alleen de kwekers zullen hier expo- Maar de „Winterflora die op -5 Fe- sereri; het wordt geen „verkoopsten- bruari a.s. In het Krelagehuis te j toonstelling", zodat b.v. geen bloemen- Haarlem gehouden zal worden, mo- winkeliers zullen meedoen. De organl- van Woord en Sacrament thans weer ge dan een soort surrogaat zyn voor I satje van de tentoonstelling is in han- zulk een vollegronds-tentoonstellmg, den ener commissie, waarvan de se- ongetwyfeld zal ze een welsprekend cretans, de heer H. J Voors (tevens en indrukwekkend getuigenis afleg- Jecr der Alj V8r y Bloembo)lencul- gen van het feit, dat het Bloembol- tuur) als ontwerper is opgetreden, ter- wyl de aanleg in handen is van de fa. Van Empelen en Van Dyk te Aer- denhout. Een affiche dat ruim zal worden verspreid, toont een sneeuw man, glurend in het hart van een grote rede tulp, om de tegenstelling tussen de koude buiten en de voor jaarssfeer daarbinnen te beter te sug gereren. IMMER VROEGER! Vooral zal deze tentoonstelling to nen, welke vorderingen met het z.g. „forceren" het vroeger dan gewosn-iyk in bloei brengen der bollen, gemaakt zyn. Hoewel reeds in December op- me rkebjke resultaten worden getoond, ls de Februarl-maand daarvoor wel het meest geschikt. Dan hoopt men het geweldig sortiment, in al zyn om vang en verscheidenheid, te kunnen exposeren. mser vul doen beleven. „Als de predi king door 't Avondmaal direct wordt ge volgd. beseffen wij te beter, dat de pre diking recht op ons afkomt en ons op roept tot de persoonlijke daad van schuldsrkentenis, geloof en gehoor zaamheid. En als het Avondmaal de prediking voorafgaat, dan biykt pas recht, dat het Avondmaal Gods zicht bare verzegeling op Zijn eigen beloften ls"In aansluiting op dit woord van dr Berkhof wordt dan aangekondigd, dat het aantal Avondmaalsvieringen te Zeist wordt uitgebreid tot 12 per jaar. Van deze 12 vieringen zullen er vier worden gehouden op de tot nog toe ge bruikelijke wyze. d.w.z. officiële voor bereiding in één kerkdienst, viering en afzonderlyke dankzegging Achtmaal per jaar wordt een één-dienst-Avond maal gehouden: hierbij kan de viering van het Avondmaal aansluiten op de prediking, waarby dan gebruik kan worden gemaakt van een verkorting van het Avondmaalsformuller. De wijze waarop d«7e verkorting wordt aange bracht moet nog door de kerkeraad van Zeist worden goedgekeurd. Sjahrir te Batavia gearriveerd. Sutan Sjahrir zal hedenavond te 6 uur ten paleize Koningsplein te Ba tavia minister Drees ontmoeten. Hij is vanmiddag met het lyntoestel uit Medan aangekomen op Kemajoran, waar hy werd opgewacht door de lie ren Koets, Darmasetlawan, Supomo, Jahja (namens de minister-president van Oost-Indonesië Anak Agung), be nevens vele tientallen corresponden ten, o.w. talrijke Republikeinen. Sjahrir had geen verklaring af te leg gen. Hij verklaarde aan de correspon denten alleenI have been out of touch" („Ik heb geen contact meer gehad) en verder: „Ik ben blij, hier te zijn". Daarop vertrok hij naar zijn huis aan de Javaweg, vergezeld door Darinase- tiawan en familieleden. BFO STEMDE OVER PROMINENTE REP. EN FED. FIGUREN. „De Nieuwsgier" van heden meldt, dat aan de opstelling van een ïyst met de namen van tien proxpinente figu ren uit Republikeinse en Federalisti sche kringen door het B.F.O een stem ming is voorafgegaan over 2-7 „Candi da ten". Volgens het blad werden by de eerste stemming door de 13 aanwezigen, 11 stemmen uitgebracht op Sutan Sjah rir, de Sultan van Djokja en Agus Sa- lim. 10 stemmen kregen: Sukarno, Moh. Hatta en Supomo, 8 stemmen kregen Assaat en Abdul Kadir, 7 stem men werden uitgebracht op Darmase tlawan en 6 stemmen op Kartodirdjo Urip (federalist, lid van het hoogge rechtshof) en Hakim. Voor beide laat- sten volgde een herstemming, waarby de heer Kartodirdjo Urip. 10 stemmen verkreeg en Hakim 3. SCHRIJVEN VAN ALG. MIL. PENSIOENBOND. Het hoofdbestuur van de Alg. Mil. Pensioenbond heeft zich met een schry- ven gericht tot de leden van de Tweede Kamer, naar aanleiding van het inge diende wetsontwerp tot verhoging der pensioenen met een toeslag. In dit schryven wordt er op aange drongen het maximum van de toe te kennen toeslagen voor alle groepen te verruimen. RAPPORT VAN GENERAAL CLAY. Verscheidene Duitse publicaties heb ben in de afgelopen maanden in be langrijke mate de neiging vertoond te wyzen op militairistisch, nationalistisch en antisemietisch materiaal, aldus ver klaart generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, in een rapport aan Washington. Deze neiging was in het byzonder te constateren in Wuerttemberg-Baden, waar de hoofdredacteuren van twee tydschriften in December j.l. een of ficiële terechtwyzing hebben ontvan gen. Verscheidene wijzigingen in de staf van twee andere tydschriften, „Christ und Welt" en „Wochenpost", werden aangebracht na een onderhoud tussen de eigenaars, de uitgevers en beambten van het militaire bestuur. Generaal Clay meldt verder in zyn rapport, dat in December j.l. 8.700 West- Beriyners werkloos werden. In totaal zyn thans 110.360 personen geheel of gedeelteiyk werkloos tengevolge van de Sovjet-blokkade, aldus het rapport. 40 is geheel werkloos, 20 werkt 20 uur per week of minder en 40 werkt 20 tot 40 uur per week. ELECTRISCIIE STROOM UIT OOSTENRIJK VOOR WEST-EUROPA (Speciale berichtgeving). Naar wy vernemen, zyn er bespre kingen gevoerd tussen Oostenrykse, Duitse en Amerikaanse Ingenieurs, ten einde het plan te concretiseren om de West Tiroler- en Lünersee electrlsche centrales stroom te doen leveren via een hoogspaningsring aan de industrie in West- en midden-Duitsland. Aftak kingen van die ring zullen tevens de Belgische, Nederlandse en Franse in dustrie van stroom kunnen voorzien. Op de hoogspanningsring zal een stroom van 400.000 volt komen te staan. BRITSE „TUDOR" VERMIST. Een „Tudor", genaamd „Star Ariel", van de „British South American Aair- ways" met twaalf passagiers en een 7 koppen tellende bemanning aan boord wordt vermist. Het toestel was op weg van Bermuda naar Kingston op Ja maica. De maatschappij heeft verklaard, dat er een boodschap was ontvangen van het vermiste vliegtuig, maar weigerde bijzonderheden te verstrekken, alvorens er een officieel onderzoek was Ingesteld. Zowel vliegtuigen als schepen zijn uit gevaren om het toestel te zoeken. GELE-KOORTSEPIDEMIE IN PANAMA. Daar de Panamese regering en de Amerikaanse autoriteiten uit de kanaal zone zyn preventieve maatregelen ge troffen tegen een gele-koorts-epidemie. Tot dusver zijn 5 personen in het gebied van Facora overleden. Met twee vlieg tuigen hebben de Verenigde Staten 75.000 ampullen entstof gezonden. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 18 Januari. De beurs lijdt een kwynend bestaan, want van de ene dag op de andere is de affaire van geringe betekenis. Vahdaa« was het niet anders gesteld. De handel was van zeer geringe afme tingen, maar de stemming prijshou dend. In de eerste helft werd de aan dacht getrokken door de Scheepvaart papieren, gepaard gaande met een koerssty.ging van een paar punten Enkele vry gunstige beschouwingen over Scheepvaartondernemingen waren hiëraah 'blylobaar niet vreemd. Koninklijke bewoog zich ongeveer op het peil van de vorige slotkcers. De toonaangevende Industriëlen waren niet veel veranderd; de incourant» soorten onregelmatig. In HVA's ont spon zich enige affaire, maar de koers bleef ongewijzigd.. Amsterdam Rubbers waren zo goed als onveranderd. Diverse andere Rubberwaarden werden iets lager genoteerd. In de tabaksrubriek waren Deli-My. byna ongewyzigd. Da Nederlandse Staatspapieren werden op ongeveer de vorige pryzen afgedaan. De Amerikaanse markt was verwaar loosd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3