Nederlandse invloed wordt te groot geacht voor heel het land DINSDAG 18 JANUARI Federalisten zijn niet tevreden ©nze correspondent te Batavia seint ens heden: Een hooggeplaatste Indonesische zegsman verklaarde ons dat het op nemen van contact met republikeinse leiders door de B.F.O.-commissie on der Hamid II geschiedt onder het motto „fair play", hoewel er het ge vaar aan verbonden is dat het kan werken als een blocd-injectie in het zieltogende lichaam van de republiek. De meerderheid van het „Buitenge woon Federaal Overleg" stemde voor het zoeken van contact omdat het slechts bedoeld is als het pellen van bestaande meningen en geen bindend karakter draagt. Primaire voorwaarde blijft dat de republiek een deelstaat zal worden zonder meer rechten dan de anderen. Republikeinse instemming wordt in tussen onwaarschijnlijk geacht, aange zien daarmede het voordeel van de bui tenlandse inmenging zou vervallen. In B.F O.-kringen is men geneigd tegemoet te komen aan de Republikeinse wensen ten aanzien van de federale staatsorga nisatie daar de republiek altijd de voor keur heeft gegeven aan een Minister raad met een premier, die verantwoor delijk is aan de volksvertegenwoordi ging, boven een directorium. Als de republikeins-federalistische besprekin gen succes zouden hebben dan zal mis schien wijziging van het ontwerp „Be wind Indonesië In Overgangstijd" (B.I. O.) noodzakelijk worden. Mislukken zij dan hebben de republikeinen hun kans gehad doch die niet willen grijpen. Britse winkelstand tegen diefstal. De Britse winkeliers maken zich ern stig bezorgd over het toenemend aantal diefstallen en berovingen en hebben de regering gevraagd om het instellen van speciale brigades, zoals deze ook in San Francisco bestaan, teneinde de onder wereld in bedwang te houden. De nationale bond van winkeliers heeft aan de minister van binnenlandse zaken verzocht zijn goedkeuring te hechten aan een plan, dat voorziet in het op de been brengen van een vrij willigersleger, bestaande uit pl.m. twee duizend man, ter aanvulling van de zwakke politiemacht in de Engelse ste den. De bond, die Zondagavond in Not tingham vergaderde, deelde meac dat men bij wijze van proefneming vijftig man gereed heeft staan om in het Londense Kings Cross gebied tegen het bandietendom op te treden. De winke liers willen zelf de kosten dragen voor dit vrijwilligerslegioen, dat uit bezoldig de e.n onbezoldigde leden zal bestaan. In geval de proefneming met de brigade der vijftig man een succes blijkt te zijn, wil men overgaan tot het oproepen van vrijwilligers in het gehele land. Deze vrijwilligers zullen uiteraard voor de politie aanvaardbare personen moeten 2yn, (United Press). Militaire Veiligheidsraad in West Duitsland. De Westelijke mogendheden, die drie weken geleden tot overeenstemming kwamen over het onder internationale controle plaatsen van het Ruhr gebied, hebben een uit drie leden bestaande militaire veiligheidsraad ingesteld ter waarborging, dat Duitsland nimmer m:er zijn hulpbronnen voor agressieve doel Einden zal kunnen aanwenden. Dc raad zal inspectie-teams door ge heel West-Duitsland laten rondgaan om te zorgen voor voortzetting van de ontwapening op het gebied van de we tenschap, de industrie en de militaire macht. Later zullen misschien ook Belgle, Nederland en Luxemburg in de raad vertegenwoordigd worden. De bedoeling is, dat de bevoegdheden van de raad ook na de beëindiging van de bezetting in een of andere vorm blijven voortbestaan. De raad beschikt over een secreta riaat en een corps economische en mi litaire deskundigen en zal verantwoor delijk zijn tegenover een commissie van de drie Westelijke militaire gouver neurs, welke toezicht zal uitoefenen op d? West-Duitse regering, totdat een vredesverdrag getekend is, De raad zal behalve inspecteren en rapporteren ook advies uitbrengen over de vraag, welke industrieën en weten schappelijke onderzoekingen als ge vaarlijk in verband met eventuele aan wending voor oorlogsdoeleinden kunnen worden beschouwd en daarom verboden zouden moeten worden. De raad zal ook toezicht uitoefenen op het peil van de industrie. Een van de belangrijkste bevoegdhe den van de raad ls het recht tot het instellen van onderzoek in Duitse fa brieken en elders zonder voorafgaande aankondiging. Bij de besprekingen van de commissie van de vraag, welke maandelijks bijeen zal komen of ook op verzoek van een der leden, zullen besluiten genomen worden met meer derheid van stemmen. De minderheid kan echter een omstreden kwestie voor leggen aan de militaire gouverneurs en gedurende de tijd van dit beroep zal uitvoering van een besluit worden op geschort. De sovjet-unie zou desgewenst kun nen toetreden. DE ATOOMBOM. Lilienthal, de voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie, heeft in een redevoering een waarschu wing gericht aan degenen, die „meen den. dat het bezit van de atoombom de werkelijke kracht van de Verenigde Sta ten uitmaakt. „Indien wij deze mythe van de atoom bom aanvaarden", aldus Lilienthal, „zul len wij gaan geloven, dat de Amerika nen veilig zijn. Wij zullen dan geneigd zijn te verslappen, wanneer wij voort durend waakzaam moeten zijn." Hij voegde hieraan toe, dat de Ame rikanen in dat geval ten onrechte zou den gaan geloven, dat de Verenigde Sta ten alleen door militaire kracht sterk konden zijn, terwijl het „fundament van 's lands kracht eil bewonderingwekkende vitaliteit veeleer in zijn geest en geloof ligt". PESTEPIDEMIE IN HYDERABAD. Een pestepidemie is uitgebroken in de staat Hyderabad in India. Het aantal zieken, dat in de ziekenhuizen wordt verzorgd, bedraagt 679. In de week van 26" December tot 1 Januari zijn 59 per sonen aan de pest overleden. Op 16 plaatsen van het district Hyderabad zijn ratten gevonden, die pestbacillen bij «tch droegen. •Tijdens de jongste besprekingen, al dus vertelde men ons. heersten èr dui delijke spanningen tengevolge van een zeker wantrouwen jegens de Nederland se bedoelingen, zelfs van de zijde van zeer loyale Indonesiërs. De oorzaak hiervan is gelegen in re cente benoemingen van Nederlandse hoge ambtenaren in functies, waarvoor zeer capabele Indonesiërs beschikbaar waren. Voorts blijft het bezwaar be staan dat nog steeds veel te veel Ne derlandse staats-secretarissen de lakens uitdelen in binnenlandse aangelegen heden. De republikeinse eis dat de binnen landse politiek moet worden beheest door Indonesiërs, wordt door de fede ralisten gedeeld. De republikeinse vrees dat Nederland se departementshoofden in de pré-fede rale regering hun oude invloed zouden behouden, is tot dusverre bewaarheid, aldus onze zegsman, waardoor mede de neiging van het B.F.O. verklaard ls om sterke republikein^ figuren aan te trekken als tegenwicht. Na de onlusten te Durban. Het aantal doden tengevolge van de onlusten te Durban is tot 116 gestegen doordat nog elf personen In het zieken huis overleden zijn en 5 verkoolde lijken zyn gevonden. De meeste Afrikaners zijn naar hun werk teruggekeerd en de Indiërs be gonnen orde te stellen op hun verniel de hulzen, waarvan ln de meeste geval len echter niets dan verkoolde resten werden teruggevonden. De onder-commissaris van politie ln Natal, Van Royen, gaf vier redenen aan voor de onlusten: T. De aanval, Dondeidag j.l., van een Indiër op een Afrikaner: 2. Veelvuldige aanrandin gen in het verleden van inheemsen door Indiërs, waarbij de inheemsen altijd zonder getuigen waren doch van In dische zyde vijf zes getuigen versche nen; 3. Het aan de inheemsen door de Indiërs berekenen van zwarte prijzen voor minderwaardige goederen; 4. On- bi^ijke behandeling van inheemsen m Indische autobussen. Volgens schatting van het Rode Kruis verblijven nog een 25.000 bevreesde of dakloze Indiërs in de twaalf grote vluchtelingenkampen. De Indische markt is nog niet heropend. Te Pietersmaritzburg, 50 K.M. van Durban, zijn 150 Afrikaners gearres teerd, die zich naar een Indisch huis in het nict-Europese gebied aan de rand van de stad begaven. De politie heeft voorts twee taxi's onderschept en de Inzittenden, 16 gewapende Indiërs, gearresteerd In het centrum van de stad hebben Afrikaners een Indiër uit een bus gehaald en mishandeld. Hij moest met een schedelbreuk in het ziekenhuis worden opgenomen. De scheuring in W ereld vakverbond. Op een vergadering van het bestuurs bureau van het Wereldvakverbond te Parijs, hebben de Britse en Amerikaan se vakbondleiders het Britse voorstel verdedigd het werk van het door com munisten overheerste wereldvakverbond gedurende een jaar op te schorten. Deakin, de Britse voorzitter en Tew- son, secretaris-generaal van het Britse vakvei bond <TUC), lieten duidelijk uit komen, dat zij niet tot een compromis aangaande het voorstel bereid waren. Zij werden gesteund door de secretaris- penningmeester van het „American Congress of industrial Organisations", James Carey. De Sovjet-afgevaardigde, de voorzit ter van de Sovjetrussische vakvereni gingen, Koeznetsof, verzocht de Angel saksische woordvoerders om verdere verduidelijking. Eerder had hij aan de conferentie voorafgaande „verzoenings besprekingen" verzocht. Op de vergadering waren vertegen woordigd: Engeland, de V. S., Neder land, de Sovjet-Unie, Italië en China. De Franse en Zuidamerlkaanse afge vaardigden waren niet tegenwoordig. Deakin zeide, dat een splitsing in 't wereldvakverbond onvermijdelijk scheen. Het Britse voorstel hield ln, dat het Britse vakverbond de verbintenis met het .wereldvakverbond zou verbreken evenals de Amerikaanse en Nederlandse vakverenigingen. Tezamen vertegen woordigen deze 15 millioen arbeiders. Reuter tekerrt hierbij aan, dat ook de andere landen van de Benelux en de Scandinavische vakverenigingen zich &ij het Britse vakverbond zullen voe gen. Het zelfde geldt waarschijnlijk ook voor Canada. De houding der Austra lische vakverenigingen is nog niet dui delijk. Deakin zeide met nadruk, dat er geen besprekingen gevoerd waren over de vorming van een nieuw Internationaal vakverbond. Hij zeide echter te hopen, dat, Indien het wereldvakverbond ont bonden was, men ten slotte zou begin nen de stappen te doen tot vorming van een wereldorganisatie, die onaf hankelijk was van regeringen, politieke partijen en ideologieën. wapensmokkelaars gearresteerd. De Duitse politie te Mannheim ge looft een internationale organisatie van wapensmokkelaars te hebben opgerold met de arrestatie van 11 Duitsers en 3 Fransen, die worden beschuldigd van onwettig bezit van oorlogsmateriaal en pogingen tot verkoop daarvan aan „ze kere buitenlandse mogendheden". Naar vernomen wordt, zijn Woensdag 1.1. 9 Duitse leden van de bende te Mannheim gearresteerd. Twee andere Duitsers zijn ln de Amerikaanse zone aangehouden. De drie Fransen die van medeplichtigheid worden beschuldigd, zijn naar gemeld wordt vorige week ln de Franse zone gearresteerd. De Duitse politie deelde mede, dat ZIJ te Mannheim, waar de bende een hoofd kwartier had, 20 complete en ongebruik te motoren voor Duitse Junkers-52 transportvliegtuigen had gevonden en 50.000 meter zijde voor parachutes. De Duitsers zullen morgen voor een militaire rechtbank te Mannheim ver schijnen. y belgische gas- ^eejf,k1ci" teitsbedrijf-personeel besluit tot staking. Het personeel van het Belgische gas- en eleétriciteitsbedrijf heeft tijdens een congres besloten op 31 Januari een alge mene staking uit te roepen teneinde zijn eisen tot loonsverhoging kracht bij te zetten. 84 procent der arbeiders sprak zich voor deze staking uit. EEN FRANSMAN TOT BISSCHOP VAN DE SAHARA BENOEMD. (Van onze Parijse correspondent). De 46-jarige Franse geestelijke Geor ges Mercier is door de Heilige Seoel tot bisschop van de Sahara benoemd. Zijn geestelijke autoriteit strekt zich uit over een oppervlakte van goed 2 millioen K.M.2. Dat ls ruim vier maal de groot te van Frankrijk. Om het bezoek aan zjjn gelovigen mogelijk te maken, heb ben de Amerikanen mgr. Mercier een klein vliegtuig aangeboden, dat door een pater-piloot bestuurd zal worden. AMERIKAANS VLIEGTUIG IN SCHOTLAND VERONGELUKT. Een Amerikaans Superfort is bij dikke mist in de buurt van het dorp Loch- goilhead in West-Schotland veronge lukt. Het stortte neer op een berghel ling, 1200 meter hoog. Twintig personen, allen leden van de Amerikaanse lucht macht, kwamen bij de ramp om het le ven Het toestel is geheel uitgebrand. De slachtoffers hadden hun dienst in Enge land voltooid en zouden via IJsland naar de V.S. vliegen. (Adv.) Menzies eist verbod Australische communistische partij. Robert Menzies, oppositie-leider in het Australische parlement, heeft aange drongen op het uitvaardigen van een onmiddellijk verbod van de Australische communistische partij. Hij verklaarde, dat, indien de liberale partij, waarvan hij de leider ls, bij de dit jaar te houden verkiezingen de meerderheid behaalt, zij terstond de communistische partij bij de wet on wettig zou verklaren. Binnen 48 uur na het uitbreken van een oorlog, zou er een actieve vijfde colonne van het communisme in Austra lië zijn. Het communisme was geen po litieke leer het was een vorm van hoogverraad, aldus Menzies. VONNISSEN TE PRAAG. Een militair gerechtshof te Praag heeft een Tsjechoslowaaks officier, ma joor Cihal, ter dood veroordeeld, „we gens het leiden van een tegen de staat gerichte groep, die in contact stond met buitenlandse agenten". De groep zou ge heime economische en politieke gegevens doorgegeven hebben. Een ander, majoor Doubek, ls tot levenslange dwangarbeid veroordeeld en een derde beschuldigde tot zeven jaar. Twee beschuldigden wer den vrijgesproken. Een Praagse officier van politie, Studenovsky, is tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld „we gens het samenwerken met een buiten landse agent". Hij had gegevens over de verdediging doorgegeven. Hij werd op grond van een getuigenverklaring van zijn vrouw schuldig bevonden, zo is of ficieel medegedeeld. Verder werden nog twee militairen tot respectievelijk 20 en 25 jaar veroordeeld. li Vermoedelijk 5 bonnen. Binnen een goede week zal het nu mogelijk zijn geheel Nederland van voldoende sinaasappelen te voorzien. Verwacht wordt, dat met de reeds aangewezene mee er in totdal vijf bonnen zullen worden vastgesteld. Wat de prijs van 90 cent betreft wordt opgemerkt, dat een billijker prijs niet mogelijk was. „Men moet niet verge ten", zo werd ons verzekerd „dat wij niet de enige klant zijn en zeker niet de grootste afnemer. We kunnen dus niet naar believen de prijzen bedingen. Met de prijs van 90 cent loopt de rege ring zelfs nog enig risico, dat zij voor een deel heeft kunnen dekken met de overwinst van de in de handel gebrach te mandarijnen. Deze kwamen in te ge ring quantum binnen om ze te kunnen distribueren. Men zou daarvoor 5.600.000 K.G. nodig hebben gehad en de import bedroeg slechts 700 ton. Men heeft nu tevens eens gelegenheid gehad de vrije markt te peilen. De consument heeft ziin spel vrij kunnen spelen en dat geschiedde? De prijzen liepen geweldig op. Zouden de sinaas appelen nu worden vrijgegeven, dan acht men het niet denkbeeldig dat voor deze op de veiling f. 2.zou worden betaald. Naar wij verder vernamen wordt van de aangekochte hoeveelheid sinaasappe len een millioen kg, voor de Nederland se industrie beschikbaar gesteld. CITROENEN EN DADELS. Voorts deelde men ons mede, dat ln de loop van Januari nog 550 ton ci troenen worden verwacht en vermoe delijk in Februari nog 700 ton. Deze komen tegen vaste prijzen in de vrije handel. Ook een klein quantum da dels in de bekende kistjes van 20 kg. wordt binnen enkele weken verwacht. Ook deze worden vrij ver kocht. „Wat op het ogenblik aan ananas en cocosnoten te krijgen is.... is smok kelwaar". Amerikaans-Nederlandse overeenkomst ondertekend. - In het ministerie van Buitenlandse Zaken is gistermiddag de Amerikaans-Nederlandse overeenkomst betreffende de invoer en verzending van relief goeder en uit de Ver. Staten naar Nederland ondertekend. Mr D, U. Stikker de Nederlandse minister van Buit. Zaken, tekende voor ons land, (rechts), terwijl dr Herman Baruch, de Ameri kaanse ambassadeur, zijn handtekening voor de Ver. Staten plaatste. Nieuwe Belgische leuze: „Koopt in Europa". NIET IN STRIJD MET HET PLAN-MARSHALL. (Van onze correspondent te Brussel) „Koopt Europees om de Belgische werklozen aan werk te helpen", is de leuze, welke de Belgische patroonsver- enlging in een grootscheepse campagne wil lanceren. Bedoeld wordt, dat België zijn aanko pen van grondstoffen, machines en ver- bruiksartikelen, welke tot nog toe ln de U.S.A. geschiedden, voortaan in de En gelse koloniën en dominions en ln Euro pa moet trachten te doen. Maar teke nend voor de Belgische vrijheidsgeest is wel. dat de patroonsvereniging niet wenst, dat daarvoor een legertje amb tenaren zou worden aangeworven, amb tenaren, die de aanvragen voor impor ten uit de dollarzone ruwweg zonder het nodige „vermogen des onderscheids" met het etiketje „geweigerd" zouden te rug sturen. Neen, de actie „koopt uw goederen in Europa" opdat de Europese landen met deze Belgische francs in België kunnen kopen, moet geheel gebaseerd zijn op vrijwilligheid. Óverleg zal plaats vinden met de grote beroepsverenigingen om bijvoorbeeld ruwe katoen in de Engelse gebieden en ook meer grondstoffen in Indonesië aan te kopen. Men beschouwt dit niet als een anti- Amerikaanse actie, integendeel, de geest van het plan-Marshall is juist het dol lartekort der Europese landen door in- ter-Europese handel weg te werken. België hoopt daardoor de werkloos heid efficiënt, te kunnen bestrijden- De grote vraag Is: zullen de Europese lan den de eoederen kunnen leveren ln de zelfde korte termijnen en tegen dezelfde voorwaarden als de USA-leveranciers? Ja, beweert de Belgische patroonsver- Resolutie P. v. d. A. inzake Indonesië. Op een buitengewoon congres te Am sterdam heeft de Party van den Arbeid de volgende resolutie met 1388 tegen 1324 stemmen en 88 blanco aangenomen: Het congres is van oordeel, dat een snelle en consequente liquidatie van de koloniale verhoudingen mede kan wor den gediend door: 1) herstel van de volledige bewegings vrijheid van de republikeinse leiders en het voeren van hernieuwd overleg met dezen, 2) herstel van de republiek als auto nome eenheid', 3) overdracht van bevoegdheden aan een in te stellen federale regering. 4) opbouw van een militair federaal orkaan, zodanig, dat de Nederlandese militaire macht kan worden terugge trokken, 5) oprichting van de Verenigde Sta ten van Indonesië als souvereine mo gendheid na zo spoedig mogelijkzo no dig onder internationale controle, te houden verkiezingen, 6) geregeld, bewust gezocht, overleg met de CGD en met de bij de ontwik keling in Indonesië mede betrokken sta ten. Spreekt de hoop uit, dat de reis van de minister-president voor de verwezen lijking van deze doeleinden vruchtbaar moge zijn. en verwacht van Partij-be stuur en Kamer-fractie, dat zij de po litieke verwerkelijking van deze doelein den krachtig zullen bevorderen, SMOKKEL VAN GOUDEN UURWERKEN ONTDEKT. Toen de douanebeambten wn de boctlijn OostendeDover Vrijdag j.l. een auto met Nederlandse nummer plaat, die voor inscheping gereedstond, aan een scherp onderzoek onderwier pen, ontdekten zij in de dubbele bo- aem van een benzinoreservoir een groot aantal gouden uurwerken ter waarde van enkele millioenen francs. De chauffeur, een Nederlander, ver klaarde van deze zaak niets af te we ten. De Belgische recherche brengt deze smokkel van gouden uurwerken in verband met een diefstal, die enige tijd geleden in Zwitserland is geschied. EXPORT-, OPHOUD- EN VERGOE- DINGSPRIJZEN TUINBOUW PRODUCTEN. Voor export naar Duitsland. Met ingang van gisteren gelden voor Duitsland de volgende exportprijzen: de exportprijs van rode kool is verhoogd van 8.80 tot 9.40 Savoye kool (gele en groene) van 7.40 tot 7.90. Witte kool van 6 40 tot 6,90 per 100 kg. Voor kroten gel den de volgende exportprijzen: 1 6.30, 2 4.70 en 3 3.10, eveneens per 100 kg. In waspeen 1 fijn is geen verandering ge komen. Waspeen 1 grof (ongewassen) is verhoogd van 5.90 tot 6.10. 2 idem en 3 van 5.40 tot 5.60 per 100 kg. In de op houd- en vergoedingsprijzen is evenmin wijziging gekomen. Voor uien gelden de volgende aankoopprijzen: grof 7.40, mid del 8.40 en drieling 6.40 per 100 kg. In de andere producten zijn geen wijzigin gen gekomen. LOON VOOR WA ARDEN VOOR VROUWEN IN TEXTIELINDUSTRIE Donderdag as. zal in 's-Gra.venh.age eén bespreking worden gehouden tus sen het college van Rijksbemlddelaars en vertegenwoordigers van de werk gevers en werknemers organisaties in de textielindustrie. Gepoogd zal wor den dispensatie te verkrijgen van de collectieve arbeidsovereenkomst wat betreft de loonvoorwaarden voor vrou wen. I Faciliteiten voor Ameri kaanse geschenkzendingen. GEEN HEFFING VAN INVOERRECHTEN. Op het Ministerie van Buitenl. Za ken werden gistermiddag tussen de Minister van Buit. Zaken, mr D. U. Stikker en de Amerikaanse ambassa deur, dr Baruch, nota's gewisseld be treffende een regeling voor de behan deling van z.g. „relief"-zen dingen uit de Ver. Staten naar Nederland, Ingevolge deze overeenkomst zullen voortaan a. geen invoerrechten worden gehe ven bij binnenkomst in Nederland van „relief'-zendingen b. de kosten van het vervoer van deze „relief'-zendingen binnen Ne derland worden betaald uit de spe ciale rekening van dc guldens tegen waarde der Marshall-hulp b(j de Nederlandsche Bank. Om voor deze faciliteiten in aan merking te komen, moeten deze zen dingen een „relief" karakter hebben, zij mogen m.a.w. geen luxe goederen, zoals cigaretten of alcoholhoudende dranken bevatten. Voor particuliere zendingen gelden de bepalingen van deze overeenkomst ten aanzien van levensmiddelen, gedragen kleding en schoeisel, alsmede genees middelen. Bovenbedoelde regeling is een uit werking van enige bepalingen in de bilaterale overeenkomst inzake de Marshall-hulp, welke op 2 Juli j.l. met de Ver. Staten werd gesloten. Deze bepalingen en de onderhavige regeling hebben ten doel om de hoilp van de Amerikaanse particulieren en Instellingen aan de inwoners van de z.g. Marshall-landen te stimuleren door de aan deze zendingen verbonden kosten zoveel mogelijk te verlagen. De overeenkomst is met name van groot belang voor instellingen als het Rode Kruis, de Stichting 1940 1945 en de C.A.R.E., die tot dusverre j een deel van de transportkosten zelf moesten dragen. Soortgelijke regeling werd eveneens getroffen door Engeland, Frankrijk en Italië, naar welke landen eveneens jaarlijks uit Amerika zeer grote hoe veelheden goederen en pakketten wer den verzonden. JAARVERSLAG KON. FED. VAN LANDELIJKE RIJ VERENIGINGEN. De Kon. Ned. Federatie van Lande lijke Rij verenigingen zal 2 Februari as. in Tivoli te Utrecht haar 22ste ruiterdag houden. In het jaarverslag der Federatie wordt medegedeeld, dat het ledental, dat direct na de bevrij ding tot het viervoudige was gestegen, in het afgelopen jaar met ongeveer een zesde is teruggelopen. Het huidige aantal kan min of meer als een kern worden beschouwd, aldus het verslag, die verheugend groter is dan in voor gaande jaren. Enkele nieuwe landelij ke rij verenigingen vroegen om per 1 Januari 1949 lid te mogen worden. Het totale aantal leden bedraagt 5.075 en het aantal aangesloten landelijke rij verenigingen 259. De Minister van O., K. en W. heeft besloten een subsidie toe te kennen voor de opleiding van instructeurs. In het afgelopen jaar werden 185 streek- wedstrijden en 53 conooursen gehou den. Het verslag constateert met voldoe ning, dat het. peil onzer landelijke ruitersport heel behoorlijk is. Montgomery weer naar Engeland. Gistermiddag is veldmaarschalk Montgomery van het vliegveld Val kenburg met oen Britse dakota naar Oldyham (Engeland) vertrekken. De Britse ambassadeur in Nederland deed hem uitgeleide. Voorts waren bij het vertrek aanwezig Luitenant-Gene raal Kruis. Schout bij nacht Willinge, en de Britse attache's bij de Neder landse Marine, Land- en Luchtmacht. NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. Afscheid van en onderscheiding voor de heer H. H. Spoelstra. (Van een speciale verslaggever) Op hartelijke wijze heeft de Nederl. Bond v. Ohr. Fabrieks- en Transport arbeiders gisteren te 's-Gravenhage afscheid genomen van zijn secr.-penn., de heer .H H. Spoelstra, die gisteren 60 jaar is geworden en met pensioen is gegaan. Gistermorgen installeerde de bonds voorzitter, de heer C. v. Baren van Driebergen de bondsraad die voor het eerst na de bevrijding weer in functie is getreden, zij het ook in gewijzigde samenstelling. 's Middags vond in hotel Central te 's-Graivenhage een zeer druk bezoohte afscheidsreceptie plaats, die bijge woond werd door 'n .groot aantal vak verenigingsbestuurders. De r(j der sprekers werd geopend door mr G. J. Lammers, die het woord voerde namens de minister van Sociale Zaken en mededeelde dat het H.M. de Koningin behaagd had de heer Spoelstra te benoemen tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Onder luide bijval speldde mr Lammers de heer Spoelstra de onderscheiding op de borst. Voor de bij het C.N.V. aangesloten organisaties voerde de heer P. Kapin- ga van Rotterdam-N., voorzitter van de bond van Ohr. Overheidspersoneel, het woord onder aanbieding van een bureau en bureaustoel. De heer K, Kruithof van Utrecht sprak ais ere voorzitter van het C.N.V., K, de Jonge als vertegenwoordiger van de Unie van fabrieksarbeiders en de moderne vakbeweging, J. Schipper van Utrecht, lid der Eerste Kamer, als vice-voor zitter van het C.N.V,, J. de Nooy, na mens de R.K. bond van fabrieksarbei ders „St. Willebrordus", J. Schip na mens de R.K. bond van transportar beiders en namens de Unie Verkeer, P. Rosoam uit Antwerpen namens de Chr. internationale van fabrieks- en transportarbeiders, ds H. J. ten Brink namens dé raad der Geref. Kerk van 's-Gravenhage-Loosduinen, waarvan de heer Spoelstra deel uitmaakt en Th. Palma, vrijgestelde van de Neci, Chr. Bouwarbeiclersbond, als vriend. in een uitvoerige toespraak heeft de heer Spoelstra dank gezegd voor de goede woorden en mooie geschenken. Een intieme maaltijd besloot deze voor de heer Spoelstra en de zijnen zo onvergetelijke dag. PROF. BAAS BECKING VERTREKT VANAVOND. Prof. cü' L. G. M. Baas Becking, die benoemd is tot vice-voorzitter van de Research Council of the South Pacific Commission, zal vanavond van Schiphol naar Londen vertrekken. Vandaar zal hij zich naar Noumea (Frans Caledonië) begeven, waar ge noemd lichaam zijn zetel heeft. Venijnige Rheumatiek - maakt de sterkste mensen ziek want rheumatische pijnen ondermijnen het hele gestel, het humeur het huiselijk levenLaat het toch zo ver niet komen* drijf de oorzaak van Uw lijden uit Uw leden. Dat kan met Kruschen Salts. Kruschen helpt U Uw kwaal aan te vallen ln de kiem: onzuiver bloed. De aansporende werking van de zes minerale zouten van Kruschen op lever, nieren en ingewanden, wekt Uw organen op tot jeugdige, krachtige werking. Daardoor gaat het bloed sneller stromen en onzuiverheden, schadelijke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten. Die toch zijn de oorzaak van Uw lijden en pijn. Naarmate deze regelmatig worden verwijderd vóór zij schade kunnen aan richten en U leed berokkenen voelt ge U allengs bevrijd van Uw pijnen; ook van de angst voor steeds maar nieuwe dreiging van steeds heftiger aanvallen. Probeer 't met Kruschen; waarom zoudt gij niet? Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) eniging. Nu ls het moment gunstig en er is voor België geen andere weg. De export naar de USA opvoeren is niet mogelijk. Zulks als gevolg van de hoge douane-barrières. Het nieuwe initiatief „Koopt in Euro pa" opdat Europa van ons zou kunnen kopen" wordt door sommigen sceptisch bekeken, door andere zaken lieden ent housiast bqgroet. Zeker is dat met over reding en het geven van voorbeelden veel te bereiken is. Geen bemiddeling in China. TANGKOE BEZET. Tangkoe, de haven van Tientsin, is door de onder leiding der communisten staande legers ingenomen. 25.000 manschappen der regeringstroe pen zouden over zee vertrokken zijn. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen te Nanking heeft de Sovjetrussi sche minister van buitenlandse zaken, Molotof, de Chinese ambassadeur te Moskou, Foe ping tsjang, ontboden, en met hem gesproken over de situatie in China, naar aanleiding van de kortge leden door de Chinese regering gezon den aide memoire betreffende verlening van goede diensten door de grote vier ter bereiking van een staken van het vuren. De Sovjetregering verklaart, dat zij onveranderlijk het beginsel aanhangt van niet-inmenglng in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. Het herstel van de eenheid van China als democratisch en vredelievend land is een zaak voor de Chinese bevolking zelf. Deze eenheid kan het snelst bereikt worden door middel van directe onder handelingen tussen de partijen zonder buitenlandse inmenging", aldus het ant woord. Tevoren had radio Moskou bekend ge maakt, dat de regeringen van de V.S, Engeland en Frankrijk een soortgelijk verzoek van de Chinese regering even eens hadden afgewezen. COMMUNISTEN-PROCES IN AMERIKA. Bij het begin van het proces, tegen 12 Amerikaanse communistenleiders te New York heeft de verdediger verzocht 400 politiemannen en detectives, die rondom het gerechtsgebouw aanwezig waren, te verwijderen. Voorts verzocht de verdediger het proces 90 dagen uit te stellen. Beide verzoeken werden af gewezen. Slechts 11 beklaagden waren aanwe zig. De voorzitter van de partij. Willi am Foster, kon wegens ziekte niet aan wezig zijn. Zij worden beschuldigd van samenzwering tot gewelddadige onder werping van de regering. OOST EN WEST. John Foster Dulles, de leidende per soonlijkheid op het gebied van de bui tenlandse politiek in de Amerlk. repu blikeinse partij, heeft tijdens een ex clusief interview met „United States News" verklaard, dat een ontspanning in de verhouding tussen de Sovjet-Unie en de Ver. Staten dit jaar „mogelijk" is, als er geen „ongelukken of domhe dengebeuren. De spanning zou in de eerste plaats verminderen „omdat" de communisti sche tactiek van agressie minder uit werking heeft en in de tweede plaats omdat de interne problemen van de communistische staten dringend meer aandacht opeisen". Ons Distributiehoekje EIND JANUARI EXTRA VOEDINGSVETTEN. Eind Januari zal een extra rantsoen voedingsvetten beschikbaar worden gesteld, t.w. 250 gram voor dc leef tijdsgroepen A, B en C en 125 gram voor de groepen D en E. Het zal van de vetgrondstoffenpositl# afhangen of de extra verstrekkingen dit jaar met regelmatige tussenpozen zullen worden voortgezet. De verstrekking van spijsolie zal, zoals tot nu toe gebruike lijk, op een afzonderlijke bon geschieden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2