Rust te Durban hersteld Hel lid van Prov. Stalen, mr dr P. G. Knibbe, lok! een proefproces uil Montgomery's bezoek aan Nederland i Besprekingen over onze militaire defensie-bijdrage De tol bij het Warmonderhek: Bevordering van filmopvoeding der Ned. jeugd Onderwijs noch Kerk staan negatief MAANDA 17 JANUARI Veldmaarschalk Montgomery is, ge lijk gemeld, Zaterdag voor een kort bezoek In ons land aangekomen. Op het vliegveld Valkenburg waren o.a. ter begroeting aanwezig: de Brit se ambassadeur sir Philip Nichols, Schout bij nacht Willinge, comman dant Zeemacht Nederland; luitenant- generaal mr H. J. Kruis, chef van de generale staf; de Britse militaire ata- tachc, kolonel Bingley; de marine-at taché Neville en de luchtvaart-attaché group-captain Percy, en de Comman dant van het vliegveld, luitenant ter zee-vlieger le klasse H. C. J. Swaab, Na de landing taxiede de Dakota naar de plaats, waar de begroeting zou ge schieden en waar een gewapende wacht onder commando van de adelborst le klasse der administratie J- C. Repko stond opgesteld. Toen Montgomery het vliegtuig ver liet, gaf de tamboer vier roffels. Daarna volgde de begroeting en nadat Mongo- mery de gewapende wacht had geïnspec teerd, en zich vervolgens had onderhou den met de autoriteiten en de vlieger, die de Dakota had bestuurd, de hand had gedrukt, vertrok het gezelschap naar het gebouw der Britse ambassade te Den Haag. Montgomery woonde gistermorgen te R'dam de kerkdienst bij in de „Church of St. Mary", welk kerkje behoort bij het Engelse zeemanshuls en bracht, na dat hli geluncht had in het clubgebouw van de Kon. Roei- en Zeilver. „De Maas" 's middags een bezoek aan het Prinsen hof te Delft en toonde gTote belangstel ling voor de tentoonstelling van Ooster se tapijten, die daar op het ogenblik ge houden wordt. Naar aanleiding van het bezoek van Veldmaarschalk Montgomery vernemen wij nog het volgende:^ Zoals gemeld, is Montgomery hier, om met enkele ministers en chefs van sta ven van gedachten te wisselen over de bijdrage, welke Nederland kan leveren in militaire zin aan de Westeuropese Unie. Montgomery heeft tijdens zijn be zoek het geheel van het vraagstuk be sproken met de plaatsvervangende mi nister-president, mr Van Maarseveen; de minister van Financiën, prof. Lief- tinck en de minister van Oorlog, mr Schokking. Naar een Grieks eenheids kabinet. EINDELIJK DE CHAOS TEN EINDE? Na het aftreden van het kabinet- Sofoelis in Griekenland heeft koning Faul de leiders van alle tien wettige partijen bijeengeroepen en hen ver zocht om „een verenigde regering tot 'behoud der natie" te vormen, zonder te letten op partijbelang. Tevoren had den de 4 grootste partijen aangebeden een regering te vormer-, dooh de ko ning was daar niet op ingegaan.. Hot beroep van de koning schijnt tenslotte succes te hebben opgeleverd, de leiders der partijen zijn het eens geworden! De keuze van een premier laten zij aan de koning. Critiek op Bevin's beleid. Onze correspondent te Londen seint ons: Het optreden van Bevin iheeft de laatste tijd een sterke oppositie bij zijn eigen partijgenoten gewekt. Het heet thans dat een vrij grote groep socialis tische Kamerleden van plan is om Be vin's ontslag als minister te eisen. Er zijn diverse klachten, onder meer over zijn houding inzake Palestina. Ver schillende ministers schijnen te dien aanzien het oordeel van vele critici te delen en zij hebben nu het plan om druk uit te oefenen op Bevin. Niemand gelooft echter, dat deze onder die druk bereid zal zijn zijn politiek te wijzigen. In het parlement zal Bevin morgen zijn. inzichten verdedigen. Men ver moedt dat hij dan tevens zal laten uit komen dat hij een uitgesproken vijan dige stemming zal opvatten als een metip van wantrouwen, welke tot zijn altreden zal leiden. Aanbieding van protest bij Ambassade te Londen. TEGEN ACTIE IN INDONESIË. Du Londense afdeling van het „Con gres van volken tegen imperialisme' heeft gisteren een demonstratie geor ganiseerd, waarna een deputatie een protest aan de Nederlandse ambassade aanbood. Het protest richt zich tegen de Nederlandse bezetting van Indone sië. Geëist werd de Nederlandse troe pen uit Indonesië terug te trekken en de republikeinse leiders vrij te laten. Voorts werd de onafhankelijkheid van het Indonesische volk verlangd. Van de zijde der ambassade werd medegedeeld, dat de deputatie gisteren niet ontvan gen kon v/orden. Dit zou echter in de loop van de week mogelijk zijn. Het protest was opgesteld uit naam van de te Londen wonende personen uit o.a. Indit, Pakistan, Ceylon. Viet nam, Nigeria, de Goudkust, de Soedan, West-Indië en „Britse burgers, die de eis van vrijheid van alle volken steu nen." Op verschillende bijeenkomsten te Londen werd nog tegen de Nederlandse actie geprotesteerd WATERZEE IN BATAVIA. Tram bleef er in steken. Batavia stond Zaterdagochtend na een bijzondere zware regenval op verschil lende plaatsen blank en in sommige huizen stond het water een halve me ter hoog. Op een punt was het Ko ningsplein vrijwel afgesloten voor het verkeer. De gemeten regenval om 7 uur bedroeg 158 mm, welke groten deels 's nachts is gevallen. In de loop van de laatste 50 jaar is slechts en kele malen zoveel regen gevallen. De vroegste tram, die 's morgens in het laag gelegen deel van de stad kwam, bleef midden in de waterzee steken. e Nadat Zondagnacht vrij weinig regen was gevallen, is vanochtend de tropi sche regenval weer met onverminderde kracht begonnen. De bewoners moesten hun eigendommen door het water dra gen naar hoger gelegen gedeelten. Qp belangrijke verkeerswegen was eerst gistermiddag weer autoverkeer moge lijk. Montgomery heeft tijdens zijn bezoek in November 1948 de eis gesteld, dat ons land drie divisies een brigade parachu tisten, gepantserde eenheden en enkele eskaders vliegtuigen als bijdrage zou le veren. Tot nu toe is slechts een beschei den begin gemaakt met de opbouw van een Nederlandse luchtmacht. Uit het feit, dat 'nog geen bedragen suppletoir zijn aangevraagd, kan, aldus een woord voerder van het Ministerie van Oorlog, afgeleid worden, dat de Nederlandse re gering nog geen beslissing genomen heeft ten aanzien van de door Mont gomery gestelde eisen. Het ministerie van financiën is van oordeel, dat ons land, gezien zijn economische toestand, thans zeer bezwaarlijk de benodigde be dragen voor deze defensiedoeleinden kan opbrengen. Een oplossing zou ge vonden kunnen worden in een len^- lease overeenkomst met Amerika. Het tekort aan troepen in Nederland, veroorzaakt door de Nederlandse ver plichtingen in Indonesië bemoeilijkt ook de uitwerking van de door Montgomery gestelde eisen. In Indonesië bevinden zich thans -85.000 man van de Kon. Landmacht 'en van de Kon. Marine en 34.000 man van het K.N.I.L., waarvan ongeveer 60 Indonesiërs zijn. DIT JAAR 40.000 MAN TERUG? De legerleiding hoopt dit jaar de eerste 7 Dccembcr-divisie en de twee de divisie, samen ongeveer 40.000 man, uit Indonesië terug te trekken. Gezien de situatie van het ogenblik is nog niet met zekerheid te zeggen, of deze verwachtingen bewaarheid zullen worden. UITBREIDING DER LICHTINGEN? In Nederland bevinden zich thans drie bataljons geoefende troepen teza men met ongeveer 25.000 recruten. Dit aantal is niet voldoende voor de bij drage die Nederland vior de Wcst- Europese defensie moet leveren. Over wogen wordt daarom de lichtingen, welke thans ongeveer 22.000 man om vatten, uit te breiden. Deze uitbrei ding, zo werd gezegd, mag echter niet geschieden ten koste van de Neder landse industrie, die voor haar ont wikkeling zeer vele arbeidskrachten nodig heeft. Tientsin gevallen. OOK PENGPOE IN' RODE HANDEN*? Tientsin is gevallen. Het garnjpoen heeft zich overgegeven, nadat ten ge volge van een hevig bombardement di verse branden waren ontstaan. Mede in verband hiermede schijnen de Ameri kanen hun missie uit Tsingta,o vrijwel geheel te hebben teruggetrokken. Er gaan geruchten, dat ook het gar nizoen van Peiping onderhandelt over overgave, doch bevestigd is dit nog niet. Of Pengpoe het belangrijke kruispunt ten N. van Nanking, in communistische handen is gevallen, is onzeker. Generalissimus Tsjang kai sjek bracht een bezoek aan het Soen-yat-sen-mau- soleum, opgericht ter ere van de stich ter der Chinese republiek. Hij zou een beroep gedaan hebben op de strijd krachten „als één man stand te hou den en alle vernederingen üit te wissen" Dit zou er op wijzen, dat van vredes besprekingen voorlopig niet veel terecht zou komen. Hetgeen niet zou verbazen, gelet op de communistische eisen! De Franse regering komt in actie. DOCH HET PSYCHOLOGISCH MOMENT SCHIJNT WEER VERSTREKEN. (Van onze correspondent te Parijs). Men kan het nauwelijks smeden van heet ijzer noemen wat de Franse rege ring op het gebied der prijsbeheersin? thans beproeft, want het -beslissende moment voor een herstel der economi sche orde schijnt juist weer verstreken te zijn. Nadat de vakverenigingen haar eisen hadden geformuleerd, die o.m. loonsverhogingen van 15 tot 25 pet. om vatten en nadat de producenten ver zocht hadden de nieuwe belastinghef fingen in- hun verkoopsprijzen te mo gen verrekenen, heeft de regering, al dus van twee kanten geprest, besloten iets te doen en een verordening af te kondigen die de lonen en prijzen op het peil van 31 December J.l. fixeert. Enkele prijzen worden van hogerhand zelfs ge drukt; zoals die van het leer, van groen te en andere agrarische producten, die, zoals reeds gemeld, sedert enige tijd aan de bron een opvallende prijsdaling manifesteerden, waarvan in de steden echter nauwelijks iets te bespeuren was. Ruim twee jaar geleden trachtte Leon Blum, als premier, langs autoritaire weg de prijzen te doen dalen. Zijn ex periment werd nadien door Ramadier tweemaal herhaald, doch alle drie proe ven mislukten. In die periode had niet temin de overheid de teugels der ge leide economie nog tamelijk vast in handen. Onder liberale leiding heeft Frankrijk sedertdien steeds sterker in de richting der vrije handel gekoerst. Het ministerie van Voedselvoorziening staat op het punt geliquideerd te wor den en het enige wapen waarover de regering nog de beschikking heeft, is de politie, waarmee alleen excessen te onderdrukken zijn. Een regelmatige contróle op de navolging harer econo mische voorschriften bezit de Franse regering dus niet meer. Onder deze omstandigheden is net verstandig van het laatste experiment der Franse regering in het domein der gedirigeerde economie, geen overdre ven verwachtingen te koesteren. Men kan hoogstens zeggen dat het nooit te laat is om te blijven hopen.... VLIEGTUIGONGEVAL IN NOORD-CAROLINA. De leider van een groep parachutis ten liet de 35 onder zijn bevel staande mannen van een vliegtuig, waarvan beide motoren in de buurt van Faeyt- teville (Noord-Carolina. V.St.) in het ongerede raakten, binnen zeven secon den allen naar beneden springen, kon zelf het toestel niet meer verlaten, dcoh overleefde de daarop volgende ramp. De uit drie leden bestaande beman ning kwam om het leven. NIEUWE TURKSE REGERING GEVORMD. Semsettin Gunaltay, die van de Turk se president Ineunoe opdracht had ont vangen een nieuwe regering te vormen, heeft zijn kabinet bekend gemaakt. Necmeddin Sadak blijft minister van buitenlandse zaken. Het nieuwe kabinet bestaat uit tien leden van de vorige regering, aange vuld met nieuwe ministers. De besprekingen op Rhodos VORDERINGEN GEMAAKT. De besprekingen op Rhodos met Joodse en Egyptische afgevaardigden schijnen goed te gaan. Vrijdagavond zijn de leiders van beide delegaties in afzonderlijke besprekingen met dr Bun- che, de waarnemende bemiddelaar van de V.N. in Palestina, begonnen met de behandeling van het tweede punt van de agenda: de uitvoering van de reso luties van de Veiligheidsraad betref fende een wapenstilstand en de terug trekking van de troepen. Deze onder handelingen namen ook Zaterdag de gehele dag in beslag en werden gister ochtend voortgezet. Door een functionaris van de V.N. werd verklaard, dat de vorderingen „zelfs beter waren dan men verwacht te". Volgens berichten uit conferentie kringen is voorlopige overeenstemming bereikt over Falloedja, waar sinds Oc tober een Egyptische brigade is inge sloten. Israël zou zich bereid hebben verklaard de brigade met volledig mili tair eerbetoon doortocht te verlenen naar de Egyptische linies, doch alleen, wanneer men het eens werd over een wapenstilstand. Dr Bunche heeft op een persconfe rentie verklaard, dat er geen mogelijk heid bestond, dat andere Arabische landen aan de huidige besprekingen zdfiden deelnemen, daar deze zuiver de Egyptisch-Joodse wapenstilstand be troffen, Hij zei, dat er een „verdere ont wikkeling" was in de stappen, die ver scheidene maanden geleden bij de Li banon waren gedaan om wapenstil standsbesprekingen met de Joden te openen, doch weigerde zich nader over de aard van deze ontwikkeling uit te laten. Aan beide zijden moesten nog verscheidene punten worden opgehel derd. Het vertrek tijdens het weekend van de juridische adviseur van dr Bunche, Constantine Stavropoelós, naar Beiroet en Amman ondersteunt het geloof van sommige waarnemers, dat dr Bunche andere wapenstilstandsconferenties op het oog heeft. Van de zijde der V. N. wordt evenwel verklaard, dat de reis van Stavropoelos uitsluitend ten doel heeft de regerin gen van de Libanon en Transjordanië op de hoogte te stellen van het verloop der besprekingen. HEIDRICH OVER HET DOEL DER SOVJET-UNIE. De correspondent te Washington van de „New York Times'" schrijft, dat dr Heidrich, de uitgeweken v.m. secretaris generaal van het Tsjechoslowaakse mi nisterie van buitenlandse zaken, heeft verklaard van mening te zijn, dat de communistische* bedrijvigheid „niet in houdt. dat de Sovjet-Unie thans voor bereidingen zou treffen voor het voeren van een aanvalsoorlog tegen het Wes ten". Gemeld wordt, dat Heidrich verder nog verklaarde: „De Sovjet-Unie schijnt Tsjecho-Slowakije in de eerste plaats te ontwikkelen als een bron voor economi sche wederopbouw in haar eigen land; zij beschouwt het eerder als een bron van militaire voorraden en als een stra tegisch gebied, dat niet ten voordele mag strekken aan de Westelijke landen, dan als een basis voor een aanval op het Westen". Volgens Heidrich ontvangt de Sovjet- Unie wat pantserwagens en geschut uit Tsjecho-Slowakije, doch het eist ver scheping hiervan in de vorm van half fabrikaten, waarna dit oorlogsmateriaal in Rusland in het geheim wordt afge werkt. Heidrich verklaarde verder, dat het duidelijk was, dat de Ryssen het Tsje choslowaakse leger niet vertrouwden en dat zij niet van oordeel waren, op Tsje choslowaakse bodem oorlog tegen het Westen te kunnen voeren. „De Ruisen'1, aldus Heidrich, „gebrui ken elk vorm van druk en zij passen Republikeinse zegeningen! MOEDER VAN 6 KINDEREN TOT CONCUBINAAT GEDWONGEN. Een volkomen betrouwbare relatie meldt ons een droevig verhaal, dat wij alleen dé&rom aan de openbaarheid prijsgeven, omdat het een scherp licht werpt op de toestanden, welke tot voor kort in het door de Republiek Indonesië bezette gebied heersten en waarvoor het buitenland bij voorkeur de ogen schijnt te sluiten. De bevrijding van Djokja door onze militairen, maakte ook een einde aan het lijden van een getrouwde Hollandse vrouw, moeder van zes kinderqn, die sinds 1942 in kampen had vertèefd en daar gedwongen was geweest tot in tieme omgang met Indonesiërs. Na haar bevrijding moest rij zich on middellijk onder geneeskundige behan deling stellen, omdat zij een geslachts ziekte had opgelopen. Wat zouden de Amerikaanse of Brit se regeringen zeggen, -wanneer dit aan een eigen staatsburgeres was overko men?? NEDERLANDERS IN KAMP TE ODESSA? Het Luikse blad „La Meuse" geeft het volgende bericht onder voorbehoud: Het blad heeft door een schrijven van een voormalig lid van het „Waalse Le gioen" die aan het Oostfront heeft ge streden en thans in een Belgische ge vangenis is opgesloten, vernomen, dat thans nog 80 Belgische Oostfrontvrfj- willigers in een krijgsgevangenkamp nabij Odessa geïnterneerd zijn. De gevangene verklaarde, dat zich behalve talrijke Italianen en Duitsers ook nog een veertigtal Nederlanders in dit kamp bevinden. Een „lieveikoekje" iente met Toen een maand geleden de 6-j. Rla v. d. Broek uit een dorpje in de omgeving van Helmond een portefeuille vond met een inhoud van f. 1.100, kreeg zij, gelijk ge meld, als eerlijke vindster van de eigenaar twee koekjes als dank. Dit bericht kwam m de interna tionale pers en het werd in Du blin gelezen door de conducteur, Joseph MoManus. Hij stuurde prompt een chèque van 10 shil ling aan het meisje, om er iets voor te kopen, Ria v. d. Broek heeft de chèque thans ontvangen. Zo heeft zelfs een koekje nog zijn rente opgebracht! elke in politie-staat in zwang zijnde me thode toe. teneinde het economische le ven van geheel Oost-Europa onder con tróle te krijgen, met het doel hun eigen kracht, ten koste van anderen, te her stellen." CITATEN VAN BENESJ. „Mijn grootste vergissing bestond er in, dat ik tot het laat-ste ogenblik wei gerde te geloven, dat Stalin zowel in 1935 als later'cynisch heeft gelogen". Aldus zou Benesj, de vorige president der Tsjechoslowaakse republiek zich hebben uitgelaten over generalissimus Stalin in een schrijven van Augustus 1948 aan Edward Taborsky, zijn voorma lige secretaris en gewezen gezant van Tsjecho-Slowakije te Stockholm, die te New York is aangekomen. Taborsky las op een persconferentie by zijn aan komst deze brief voor, waarin Benesj nog zou hebben geschreven: „ik meende, dat Gottwald althans geen leugenaar was, maar ik bemerk, da;t zij allen zonder uitzondering leugenaars zijn". Vele doden en grote schade. In Durban schijnt de rust thans te zijn teruggekeerd, nadat van allerlei plaatsen troepen en politie waren aan gevoerd. Hele straten van huizen van Indiërs eijn echter verbrand of ge plunderd. Volgens een officiële schatting zijn bij de onlusten, waarbij duizenden In diërs en negers waren betrokken, 100 personen om het leven gekomen, w.o. één Europeaan, die plunderde en 1000 gewond. De aangerichte schade wordt op twee een een half millioen gulden geschat. Te Johannesburg werden gisternacht de ruiten van een Indische winkel, als gevolg van een ontploffing, vernield. Vanuit een langzaam voorbijrijdende auto werd een bom naar de winkel ge worpen. Er werd niemand gewond. De regering heeft onmiddellijke hulp toegezegd aan 30.000 Indische vluchte lingen, die in zeven kampen, in de bui tenwijken der stad gelegen, zijn onder gebracht. De Zuidafrlkaanse minister van Ju stitie, mr Swarts, die persoonlijk een bezoek aan Durban en omgeving heeft gebracht, verklaarde dat hij geen be wijs had kunnen vinden voor het ver oorzaken van de wanordelijkheden door de een of andere georganiseerde bewe ging. Hij noemde het veelbetekenend, dat slechts Indische winkels waren be- DE AMERIKAANSE MARINE. De Amerikaanse minister van mari ne, John Sullivan, heeft voorspeld, dat onderwatergevechten tussen superduik boten in een toekomstige oorlog wel licht even gewoon zullen worden als gevechten boven water. Hij verklaarde: „De vorderingen, die worden gemaakt ten aanzien van duikboten, hebben aangetoond, dat een duikboot, die voor onbepaalde tijd kan opereren terwijl zij geheel onder water is, niet tot het rijk der onmogelijkheden behoort". Sullivan zegd in zijn jaarlijks rap port aan de minister van defensie, Ja mes Forrestal, dat vele der in de oor log gebouwde duikboten worden gemo derniseerd. Zij woixlen gestroomlijnd en van krachtiger batterijen en „Schnor- kel"-apparaten, waardoor zij de diesel motoren onder water kunnen gebrui ken, voorzien. De totale sterkte van de Amerikaan se marine is: 277 grote eenheden (van slagschepen tot duikboten) in actieve dienst. 667 als reserve, 516 eenheden van allerlei aard (mijnenleggers, am- phibieschepen, drijvende dokken e.d.) In actieve dienst en 1,263 als reserve. De vloot heeft in totaal 2.150 ge vechtsvliegtuigen, acht luchtschepen en 1.250 hulp-vliegtuigen. Alles te zamen met inbegrip van die. welke niet in gebruik zijn of w^elke voor opleidingsdoeleinden worden gebruikt, hebben de marine en het mariniers- corps 14.500 vliegtuigen en 85 lucht schepen. schadigd. terwijl winkels van blanke eigenaren intact bleven. De organisatie der Indiërs te Natal en het Indische Congres aldaar heb ben een gezamenlijk beroep op de re gering gedaan om hen te beschermen tegen een opnieuw uitbreken der wan ordelijkheden. Zoals te verwachten, wordt in ver band met deze betreurenswaardige voorvallen, scherpe critiek geoefend op het regeringsbeleid jegens de Indiërs en de inboorlingen. Generaal Smuts, de leider van de op positie, heeft te Randfontein ver klaard.' dat Zuid-Afrika „de eerste vruchten plukt van de economische po litiek der regering, die de gekleurde rassen onderdrukt." „Het kleine vuurtje, dat de regering heden oprakelt, zou wel eens tot een verschrikkelijke brand kunnen uit laaien". aldus Smuts. Hij waarschuwde, dat „wij alles zullen kunnen verliezen, wat wij nu hebben, indien wij geen goede en behoorlijk-menselijke betrek kingen met de niet-Europeanen blijven onderhouden". Moet een wielrijder betalen? Reeds vele jaren Is de tol bij het Warmonderhek voor tal van particu lieren en instanties een doom in hel oog, terwijl ook K.N.A.C. en A.N.W.B. het advies hebben doen uitgaan om deze tol te mijden. Talrijk zijn ook de bemoeiingen, welke overheidslichamen aan de dag hebben gelegd om deze prae-historische „sta in de weg" te doen verdwijnen, echter steeds zon- Nieuw radio-station bij sluizen te IJmuiden. TALRIJKE BELANGRIJKE VERBETERINGEN. In het voorjaar zal op het sluis- eiland le IJmuiden begonnen worden met de bouw van een nieuw station voor Scheveningen-Radio en in do herfst hoopt men het in gebruik te kunnen nemen. De technische verbeteringen, die deze vernieuwing mogelijk maakt, zijn legio en voor visserij en koopvaardij zeer belangwekkend. Allereerst zullen er in de toekomst door de afdeling scheepstelefonio 30 schepen tegelijk behandeld kunnen worden. Dan zal do Duplex-telcfonie met zee mogelijk worden, doordat een nieuwe Zweedse vinding op dit gebied toegepast kan worden. In het Noorden des lands zal een extra ontvangpost worden gebouwd voor de schepen, die in de buurt van Delftzijl varen en vandaar slecht door Scheveningen Radio ontvangen worden. Deze post krijgt afstandsbediening in IJmuiden. De internationale nood- en roepgolf op de 182-meter band kan voortaan permanent ultgeluisterd wor den en de lange afstands-telefonie wordt eveneens in geheel nieuwe banen geleid; een speciale zender-ontvanger kan binnenkort ook de IJsland- en Zuid-Af-rika-visserij bedienen. Hieruit vloeien belangrijke verbeteringen voor do koopvaardij voort. Ook op het gebied der telegrafie ko men er moderniseringen: 15 schepen kunnen straks gelijktijdig behandeld worden en een speciale telegrafist zal in staat zijn de centraal-ontvangen Morse-oproepen over een aantal colle ga's te „distribueren". Verder wordt het mogelijk alle golf banden gelijktijdig uit te luisteren met behulp van een ingenieus ontvangap paraat. Naast het nieuwe stationsgebouw komt een antennnepark, waar ongeveer 40 lage masten een plaats krijgen en een nieuwe tak van dienst zal gevormd worden door het radioverkeer met de scheepvaart op de Rijn, dat nog in een experimenteel stadium verkeert. SPAANSE SINAASAPPELEN AANGEKOMEN. Met de „Prins Willem III" van de firma Anthony Veder en Co. zijn Zater dagmorgen de eerste Spaanse sinaasap pelen van de nieuwe oogst binnenge bracht. Het van Valencia komende schip, dat thans in de IJselhaven lig, hqeft ongeveer 1300 ton van dit fruit aan boord, de gehele lading is voor Neder land bestemd. der resultaat. De tolbaas, de heer Leenen, die zijn ontvangsten In het jaar 1929/1930 zelfs tot f. 25.000.zag stijgen, vraagt een schadeloosstelling vanéén millioen gulden. Een heel bedrag Ten einde te komen tot de indiening van een klacht bij het college van Ged. Staten van Zuid-Holland heeft het lid van Prov. Staten, mr dr P. G. Knibbe, die ook secretaris van de K. van K. te Leiden is, zich Zaterdagmiddag op de fiets met enkele kennissen naar de t-ol van het Warmonderhek begeven om te zien of de tolbaas hem ook kon ver plichten als berijder van een rijwiel tol te betalen. Mr Knibbe achtte deze tol heffing in strijd met het tarief, dat lil 1929 gold en waarbij geen sprake was, dat een berijder van een rijwiel ook „zijn penningske" moest offeren. Wel was in die tijd o.a. een tarief opgeno men voor rijtuigen op vier wielen (f. 0.20) en voor „chais" of kar (f. 0.10), terwijl voetgangers, die ingezetenen van Warmond waren, één cent moeten be talen en buiten Warmond anderhalve cent. Thans prijkt bij de tol eén bord, waarop is aangekondigd, dat ook be rijders van een bakfiets of een fiets tien cent moeten betalen. Mr Knibbe is van oordeel, dat deze toevoeging er geheel eigenmachtig op is aangebracht. Toen mr Knibbe zich Zaterdagmid dag aan het tolhek vervoegde, bestreed hij de mening van de tolknecht en zei- de hij eventueel onder protest het z.i. onrechtmatig verschuldigde tolgeld te willen betalen. Op zijn verzoek werd de tolbaas, de heer Leenen, er bij gehaald, die evenwel niet door de heer Knibbe was te overtuigen. Nadat de heer Knib be nogmaals had verzekerd onder pro test te willen betalen, merkte de heer Leenen op, dat hij hem dan de doorgang door de tol weigerde, waarop mr Knibbe naar Leiden is teruggekeerd. Heden heeft hij bij liet College van Ged. Sta ten van Zuid-Holland een klacht inge diend, met het verzoek een uitspraak te willen doen. Zijn kennissen, die tevens als getui gen waren medegegaan, hebben wel tol geld betaald, doch moesten in tegen stelling met het op het bord vermelde tarief slechts vijf cent betalen. FRITS SCHUURMAN EERSTE DIRIGENT TE JOHANNESBURG? Naar de A.N.P.-correspondent van Zuid-Afrika meldt, heeft het gemeente bestuur van Johannesburg, de heer Frits Schuurman, eerste dirigent van het Residentie-orkest, tot vaste dirigent van het stedelijk orkest van Johannes burg benoemd. Wanneer de heer Schuurman deze be noeming aanneemt, zou het in de be doeling liggen, dat hij met Ingang van 1 Augustust deze functie aanvaardt. De heer Schuurman zal dan de eerste vaste dirigent van bovengenoemd orkest zijn- Het orkest wordt binnenkort met 4 musici uitgebreid en zal dan 56 man sterk zijn. Naar aanleiding van dit bericht, deel de de heer Schuurman mede, dat hem in de laatste tijd Inderdaad verschillen de aanbiedingen uit het buitenland be reikt hebben, maar dat hij geen enkele verbintenis heeft afgesloten. Jeugdfilm gieten in verantwoorde vorm. Op het te Rotterdam gehouden con gres Instituut „Film en Jeugd" heeft o.a. de heer G. N. Meurs leeraar aaji de Ambachtsschool te Leiden, het woord gevoerd. Volgens hem geeft het bioscoopbezoek van de leerlingen der Nijverheidsscholen allerminst rede tot ongerustheid. De voorkeur der leerlin gen ging vji. uit naar „spannende" en „lach"films. Slechts een klein percen tage refereerde cultureel hoogstaande rolprenten. Spr. achtte het nodig om ook het nijverheidsonderwijs, dat uiter aard zeer materieel is ingesteld, het cultureel element te brengen. Op deze wijze zal de jeugd hogere maatstaven aan gaan leggen bij de filmkeuze. Als vertegenwoordiger van de Prot. kerken heeft ook dr K. H. E. Grave- meyer, alg. gedelegeerde van de Ned. Herv. Kerk een inleiding gehouden, be rustend op de volgende stellingen: Het moet duidelijker zijn, dat de kerk te maken heeft met de jeugd en de jeugdproblemen en mede moet werken aan de juiste beantwoording van de vragen door „Film en Jeugd" gesteld. Elke kerk, die zich haar opdracht en verantwoordelijkheid bewust is, begrijpt, dat het allerhoogste en het allerbeste wat aan de jeugd moet worden meege geven. het verlossende en bevrijdende Evangelie van Jezus Christus ls. Het zal van grote betekenis blijken te zijn wanneer de kerken hoezeer zij ook verschillen ln het opvatten van het Evangelie, in deze na-oorlogse tijd, ge lijk gedurende de oorlog, op bepaalde voor-terreinen gemeenschappelijk kun nen spreken en handelen. Het zal nodig zijn een juist inzicht te verkrijgen ten opzichte van de in vloed van de film op de jeugd. Bij dë vraag naar verantwoordelijk heid van de overheid ten opzichte van vertoonde films zullen de kerken haar woord hebben te spreken en moeten bijdragen om de juiste verhouding te zien tussen gebondenheid en vrijheid. De kerken zullen er diep van door drongen moeten zijn, dat, het oproe pen van verantwoordelijkheidsbesef bU de ouders en de jeugd een van haar eerste, opdrachten moet zijn. Dr A. Querido, sociaal psychiater gaf een samenvatting van het op dit con gres behandelde. Hij concludeerde o.a., dat zij, die commercieel bij de film zijn betrokken wèl goed willen, maar machteloos zijn. De overheidsmensen willen strenge verboden Ingevoerd rien. Het onderwijs voelt zich tot de film als leermiddel aangetrokken en staat niet afwijzend tegenover de film als zodanig. Ook de kerk staat niet nega tief tegenover dit verschijnsel en er kent de film als een krachtig middel om grote gedachten vorm te geven en stimulerend te werken. Niet graag echter ziet ze de film onttrokken aan de controle van de kerk. De houding der kerken is sterk realistisch en ze gaat de film niet uit de weg. Het kind wil hebben, grijpen en het is de taak van de opvoeder deze agressie te kanaliseren. De strijd, die het kind voert, moet door de volwas senen gekanaliseerd en gesublimeerd worden. Maar moet niet onderdrukt worden, daar dit geestelijk ongezonde wezens kweekt. Een goede jeugdfilm gaat uit van en erkend de agressie van de jeugd en zal gegoten zyn in een sociaal en paedagogisch verantwoorde vorm. De voorzitter D. Pront zeide in zijn slotwoord, dat de samenvatting en conclusie van dr Querido het instituut de opdracht hebben gegeven om zoveel mogeiijk gegevens te verzamelen ten be hoeve var het onderzoek en om de we tenschappelijke conclusies met de prac- tijk ln verband te brengen. Hij gaf de raad, dat zij die door enqueteren deze gegevens willen verzamelen, alvorens daaraan te beginnen, het deskundig ad vies van het Instituut in te winnen. Hij deed de toezegging, dat het be stuur van het Instituut „Film en Jeugd op korte termijn maatregelen zal trach ten te bewerkstelligen, die de filmop voeding van de Nederlandse .ici'zd kun nen bevorderen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2