Er is een vechtgeneraal nodig voor China AKKERTJES Hier „Hilversum I" Zuidsiiigelschool verzorgt thans eigen „schooluitzendingen" Als de linie aan de Yangste valt, zal heel Azië zich tegen Amerika keren Vele T.N.I.-soldaten melden zich voor opbouw werk Voor de Vrouw VOOR DE JEUGD 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADZaterdag 15 Januari 1949 Derde Blad No. 26592 Een belangrijk experiment Het kionk gistermiddag aUes zo echt... „Goede middag, dames en heren, hier Hilversum I op golflengte 301 meter, wü verbinden u thans met de „Speldeknopjes" van de Zuidsingelschool te Leiden".... Dan even een kort inleidend woord van het hoofd der school, de heer A, v. d. Neut, waarna verschillende leerlingen zich in een vlot, welal ook pa^dagogisch, pro gramma VA uur deden horen. Zouden wij, indien dit een echte ra dio-uitzending betrof,, met deze korte mededeling kunnen volstaan, waaraan dan wellicht nog enkele waarderende woorden zouden zijn toe te vcegen over de geleverde prestaties, thans, nu dit een, zij het neg schuchtere, poging gold om het onderwijs in bepaalde opzichten op deze wijze een grote dosis vrij moedigheid opdoen, leren zich ge makkelijk bewegen, terwijl voor het onderwijzend personeel hier een ge legenheid wordt geboden om de leerlingen op veschillonde kwalitei ten te toetsen. Onr dan nog maar niet te spreken van de geest van saamhorigheid, welke op deze wijze wordt geboren. Tijdens onze rondwandeling in de verschillende lokalen viel het ons op met hoeveel aandacht de kinderen het gesprokene volgen en hoe intens zij medeleven met het spel van h<un kame raadjes, terwijl bij allen het verlangen lèèft om „toch ook eens te mogen op treden". En dan zullen zij hun best doen. Na afloop spraken wij nog enkele onderwijsautoriteiten, die ons als hun mening te kennen gaven, dat hier in derdaad een w.eg wordt gewezen, welke het" onderwijs, mits goed toegepast, ten voordeel kan strekken. Met belangstel ling zullen zij de verdere ontwikkeling van die soort uitzendingen volgen. Ook op de burgemeester maakte dit experi ment een gunstige indruk. Spontaan deed hij aan de heer Van der Neut d< toezegging van een gramofoc-nplaat voor ue üiscotneek. oer school. Naar wü vernemen is het de bedoe ling om per week twee uitzendingen (één voor de kleine en één voer de grote kinderen) van pl.m. 3 kwartier te hóuden. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) Hallo, hier „Hilversum", wij sluiten u aan met de Speldeknopjes van de Zuidsingelschool't Is alles net echt als 2LSnaeJe?„eLnJ'£<:h0?,luiJzeJldlng verzorgen. Geheel rechts de technisch lei Ier, de heer H, Kors. Staande bij de kin. deren het hoofd der school, de heer A. v. d. Neut, wiens school in Leiden deze nrimeur heeft. meer aan zijn doel te doen beantwoor den, willen wij er even wat langer bij stil staan. Bovendien zou het wel eens zo kunnen zijn, dat de Zuidsingelschool, ja juist de Zuidsingelschool, -hier een richting inslaat, welke ook in de toe komst nog door vele, zowel openbare ais bijzondere, soholeh zal worden ge gaan, Hce het ook zü. in ieder geval betreft het hier een experiment, dat waard is overdacht, ja misschien zelfs door andre scholen in toepassing te worden gebracht. Dat overigens ook de onderwijsauto riteiten voor dit initiatief belangstelling hadden, bewijst de aanwezigheid van de Rijks- en Gemeentelijk inspecteur van het L.O., de heren' Tazelaat "èn H, A. Vriend, de burgemeester, jhr nïr F. H. v. Kinschot (wethouder Van Schalk was door ongesteldheid verhinderd), de directeur van de Ambachtsschool, de heer G. E. E. Kuyntjes, de schoolarts, ookter J. G. Bazuin en voorts afge vaardigden van de Adviesraad", de Cen trale Ouderraad en de Oudercommis- Gegrepen door hun intense belang stelling voor het onderwijs en niet doof voor de van verschillende zij den uitgeoefende drang voor ver nieuwing, had het onderwijzend personeel van deze school, daarin ijverig gestimuleerd door de beide hoofden, de heren A. v. d. Neut en J. Slegtenhorst, reeds enkele maan den „gedokterd" aan dit experi ment. Talrijke besprekingen zijn gevoerd en mogelijkheden overwo gen totdat men uiteindelük meen de in de schoolradio een vorm te hebben gevonden, welke het onder wijs zou kunnen stimuleren, de saamhorigheid zou kunnen vergro ten, terwijl ook op paedagogisoh terrein zich „een wereld van mo gelijkheden" kan openen. Was op deze wijze een plan geboren, pos aan de verwezenlijking er van heeft men gemeend „alle zeilen te moeten bijzetten". Onder particulieren bij de gemeente wenste men nu eens niet aan te kloppen werd een actie ingezet, met het doel de benodig de financiën te verkrijgen voor de complete aanschaffing van een derge- bjse installatie. En met succes. Een •kapitaaltje" van ver over de f. 1.000 werd bijeengebracht, waarna aan Radio wira de opdracht werd gegeven tot „de pouw van een studio", waarvoor één oor lokalen werd bestemd, en tot de klassen^ Van een luic*sPreker ahe DE EERSTE „OFFICIËLE" UITZENDING. 20 kon dan gistermiddag, nadat enkele weken was .proef gedraaid", de eerste „officiële uitzending" plaats vin- oen, De kinderen die voer deze uitvoe ring met veel enthousiasme hadden ge repeteerd „zaten er helemaal in". Een «teisje van de 4e klasse, Judith Arnol- OU5, ontpopte zich deze middag als een handig omroepstertje, die alles keurig op toon aankondigde. En dat was heel at" Zo hoorden wij enkele jongens oen alleraardigst sprookje vertellen, Joegen wü een reportage vanuit een Dakkerij, gaf raadselneef het „raadsel m i5e wee^" op, waaraan alle kinde er1} bunnen mededoen en waarvoor ook wekelyks een prijsje wordt uitgeloofd, zongen de „Zingende zwervers" hun Krontjongliedjes, beluisterden wü een gesprek tussen een meisje en een jon den, die nog vervuld waren van het hagische ongeval, dat zioh één dezer nagen in het Plantsoen afspeelde en daaraan een paedagogische strekking lsn grondslag lag om tenslotte nog te noemen het met zoveel gevoel voorge dragen vers van Jan Campert: „De achttien doden", dat van een stemmi ge muzikale omlijsting werd voorzien. Da onderwijzer, de heer H. Kors, treedt technisch leider op en heeft daarin reeds een hele vaardigheid verkregen, hetgeen wel zeer duidelijk aan de dag •trad by het deze middag opgevoerde hoorspel. Begrijpelijk staan deze uitzendin gen nog in de „kinderschoenen", maar wat toch deze middag werd gepresteerd, 'houdt een belofte voor de toekomst in. De kinderen, die Probleem geestelijke omvorming buitengewoon moeilijk (Van onze correspondent te Batavia). Op het Dep. van Sociale zaken te Batavia zoekt men krampachtig naar de oplossing voor een der grootste sociale problemen, die de actie tegen D jok ja met zich meebrengt: het in schakelen van vele gedemilitairlseer- de T.N.I.-soldaten in het bedrijfsleven. Om zich een indruk te vormen van dit probleem, moet men zich eerst reken schap geven van de aard van het mensenmateriaal, waarmee men hier te maken heeft. Uiteraard bevatte de T.N.I. in hoofd zaak wat men de „bloem" van de Indo nesische jeugd pleegt te noemen, Wü doelen hiermede op de lichamelük, maar allerminst op de geestelüke gesteldheid van deze jongelui. Zeven jaar lang zijn deze jongens blootgesteld geweest aan een zeer eenzijdige en doelbewuste p*o- poganda, eerst van de Japanners, daar na van de Republiek. De meesten heb ben weinig of geen herinneringen aan vroegere tü'den, hebben de Nedrrlanders nooit anders leren zien dan als staats- vyand nummer 1 en ieder, die met de Nederlanders samenwerkt, als een <eola- boratuur. Een ander handwerk dan ter roriseren, saboteren en rampokken heb ben zy nooit geleerd en dit werk van afbraak is hun altijd voorgehouden als het schoonste, heldhaftigste en meest glorierüke beroep op aarde. Hun voor naamste bezigheden bestonden in het plegen van acties, het vermoorden van ioerahs en desahoofden en het afvoe ren van hele desa-bevolkingen naar een kommervol bestaan in de bergen. Thans zijn deze jongemannen losge slagen uit het verband waarin zij vele jaren lang op kosten van de bevolking een goed bestaan konden leiden. Zü hebben geen leiding meer en voelen zich niet meer gedragen door de kracht van het aantaL Zü zün op zichzelf staande individuen geworden, die nooit geleerd hebben uit zichzelf de kracht te putten om in een geor ganiseerde rechtstaat een goed be staan te vinden. Zü zün als verloren schapen, die een nieuwe herder en een nieuwe kudde zoeken om zich bü aan te sluiten. In grote getale komen zij zich mel den bü het nieuwe bestuur. Wat moet men met deze jongemannen beginnen? Men heeft hun jeugdige krachten hard nodig bij het werk van opbouw, maar hun mentaliteit is verkeerd gericht. Is het wonder dat zy het Dep. van Sociale Zaken hoofdpün. bezorgen? Men weet nog niet recht wat men er mee aan moet. Niet altüd zoekt men de oplossing in een even gelukkige richting en het is onvermijdelük dat het departement hier en daar zijn hoofd stoot. Zo büv., toen men het probleem aan een verga dering van ondernemers voorlegde en hun in overweging gaf de onderne- mingswachten samen te stellen uit ge- aemilitairiseerde T.N.I.-coldaten, nadat deze een zorgvuldige selectie hebben ondergaan. Voor de theoretici van Sociale Zaken was deze-oplossing zeer logisch en plau sibel. zoals in de theorie zovele dingen logisch en plausibel schijnen. Voor de planters echter, die dagelijks van aan gezicht tot aangezicht staan met de harde werkelykheid, zag de practyk van de zaak er enigszins anders uit. De er varingen, opgedaan met ondernemings- wachten, hebben hen zeer gevoelig ge maakt voor deze kwestie. Zelfs bü de nauwkeurigste keuring door hun eigen oude, vertrouwde mensen van voor de oorlog, die voor deze functie uitslui tend vertrouwensmannen uitkiezen uit de ondernemingsbevolking zelf, van wie men de gehele levenswandel in heden en verleden meent te kennen, komt het nog herhaaldelük voor dat door infil tratie, ompraterij of intimidatie van buiten de mannen met hun wapenen verdwünen om later, aangesloten bü een terreurbende. de onderneming aan te vallen. Men begrijpt dus hun verbyste- ring, toen hun het voorstel gedaan werd het leven van hun ménsen in handen te leggèn van oude T N.L-söldaten. Ook het repatriëren :van deze mensen naar. deelstaten, waar zy van huis uit behoren, brengt een macht van moei- lükheden met zich mee. In de grote centra is tot het laatste huis en liet laatste kamp toe alles geheelbezet. Men kan daar geen man meer bergen'. Bovendien voelt men weinig voor het herbergen van grote aantellen van deze politiek geïnfecteerden heethoofden. In de desa's, waar rij oorspronkelijk tnuls- behoren, wil men hen vaak niet meer in de gemeenschap opnemen. Bü de vorige actie' kenden wü dit probleem ook reeds, maar toen was het nog op zo kleine schaal, dat het moge- lük was de jongelui in rehabllitatiekam- pen geestelük om te vormen en hen geschiktte maken voor een normale, vreedzame maatschappü. BÜ de aantal len, waar men heden mee te maken heeft, is daar géén kijk op. De staatssecretaris vobr Sociale Za ken, die hiervoor een oplossing moet bedenken, is weinig te benüden. (Speciale correspondentie) Het is de vraag nog of het bezoek van mevrouw Tsjang aan Washington geheel en al zonder resultaat is ge weest. Oogensehynlük leek dat inder daad zo en zelfs Truman noemde haar missie een „mislukking", maar gelei delik beginnen nu toch diegenen zich te roeren, die mede door de actie van mevr. Tsjang zün gaan inzien,, dat Amerika in het Chinese drama niet afzydig mag blyven. Hun voornaamste woordvoerder is William C. Bullitt, die aan het hoofd van een groep Congres leden een maand in China heeit ver toefd en door felle redevoeringen en dagblad-artikelen tracht de openbare mening op zyn hand te krijgen. Hij is er van overtuigd, dat alleen het ingrij- pen van de Verenigde Staten en het stellen van Tsjangs legers onder Ame rikaanse controle voorkomen kan, dat Zuid-China wordt verorverd en de communisten naar de Indische Oceaan doorbreken. „Er is een vechtgeneraal nodig," zegt hy, „met een uitgebreide staf van kundige officieren De heer Bullitt meent, dat er een kapitaal van 800 millioen dollar nodig zal zyri voor de komende twaalf maan den cm de communistische opmars tot staan te brengen. De tegenactie moet dan driest worden ingezet. Zijn pro gramma omvat: a. voor militaire, voorziening en uit rusting om de linie aan de Yangtse- rivier te behouden, 200 millioen. b om nieuwe divisies tc oefenen en te bewapenen. 300 millioen. c. voor economische voorziening: ka toen, petroleum, rijst; meel, enz. 200 mil lioen. d. voor zilver, dat nodig is voor trans acties ten- behoeve van de voedselvoor ziening in het Chinese binnenland, 100 millioen. Bullitts streven is er op gericht te voorkomen, dat heel Azië in opstand wordt gebracht tegen de Verenigde Staten. Om diezelfde reden werd in- dertyd ook de oorlog tegen Japan ge voerd. Hy is van mening, en hy poogt ook de Amerikanen daarvan te overtuigen, dat het aantal vijanden van dc states niet alleen met 450 millioen Chinezen, maar ook met alle andere bewoners van Azic zal worden vergroot, als men Azië aan de com munisten laat. De propaganda zal dan haar kwalyke uitwerking niet missen op een mensenmassa, die°van dc huidige problemen van menselijk heid en vrijheid over het algemeen de helft niet begrypt. Een aantel verslaggevers, die even eens een bezoek aan China heeft ge bracht, is Bullitt bijgevallen. Evenals de Congresleden vertellen zü ten zeerste onder de indruk te zijn gekomen van de wanhopige toestand, waarin China thans verkeert. Men heeft grote Waar dering voor ,de hulp van dc zyde van de E.C.A.-missie in China, maar stelt tevens vast, dat economische hulp, zon der militaire actie, de opmars der communisten wel vertragen, maar niet verhinderen kan. Natuurlijk, is- het een enorm probleepi, hoe die hulp aan China tot stand zou moeten komen. Maar Billitt en zjjn aan hangers zün van oordeel, dat het best mogelyk is "nieuwe Chinese legers op te bouwen. Het Chinese mensenreservoir is onuitputtelyk. Er zijn divérse gene-, raals, die in staat zyn om 100 tot 250.000 nieuwe soldaten te leveren. Maar er ls geen enkel Chinees generaal, die vol doende capaciteiten heeft om alle pro blemen te overzien en te beheersen bü een aanval van een communistisch le ger, van 200.000 man of meer. De Ame rikaanse strategie zal er aan te pas moe ten komen. Bovendien zyn vele Chinese officieren in de rang van majoor of ho ger, onbekwaam of oneerlyk. Bullitt zegt, dat ten koste van alles voorkomen moet worden, dat de linie langs de Yangtse in elkaar stort. Want als dat zou gebeuren, zouden de moei lijkheden voor de Verenigde Staten met dc dag stÜKcn. Zijn betoog is niet onlogisch. Als de communisten Zuid-China veroveren, zal het maar heel kort duren, voordat zü ook Indo China, Siam, Burma en de Malakka-staten hebben gegrepen. Hoe veel tijd zal er daarna nog mee gemoeid zü'n, voordat Indonesië en India in han den der roden zullen vallen? Wat zal er gebeuren met Japan, het land, dat zoals iedereen weet, niet tot economisch herstel is te brengen, als het door een ijzeren gordün afgesloten Ls van de markten voor ruwe grondstoffen op het Aziatische vasteland? Ongetwijfeld komt de Amerikaanse hulp te laatals rij komt. „Maar het is nog niet te laat", zegt William Bullitt. Hü heeft reeds een lystje opgesteld van officieren, die voor de functie van ..vechtgeneraals" in aanmerking komen. Generaal Douglas Mac Arthur staat bo venaan. Hij zou het oorlogsgetij in Chi na kunnen doen keren in korter tijd dan ieder ander generaal, maar Albert C. Wedemeyer. J. Lawton Collins en Mark W. Clark worden eveneens zeer hoog aangeslagen. Bij de komende besprekingen in het congres zal moeten blyken, of Bullitt's actie voldoende gewicht in de schaal heeft gelegd om de leiders der Verenig de Staten tot het inzicht te brengen, dat het een énorm kapifaal en een zeer crote krachtsinspanning waard is om China uit de communistische greep te houden. Het is niet waarschynïyk, dat liij succes zal hebben, gezien de afwij zende houding van Truman en Mars hall. Vooral niet, nu dezer dagen is ge- Waarom het Atlantisch Pact nodig is AMERIKAANS RAPPORT. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een ge detailleerd rapport over de na-oorlog- se moeiïykheden tussen de Sovjet-Unie en het Westen verklaard, dat het ge projecteerde Noord-Atlantische pact nodig is geworden door de obstructie der Sovjet-Unie in de V.N. De Sovjet-Unie wordt er van be schuldigd te trachten de effectiviteit van de V N. te verzwakken en het ver trouwen van vele volken in -de V.N. ais middel tot de vrede te schQkken. Het gevoel van veiligheid moet her steld worden, indien het herstel van de wereld vooruit wil gaan, aldus het rapport. De dreiging van gewapende agressie is de wortel van alle onzeker heid. Collectieve-actie, die vrije naties in staat zal stellen zich met een ster kere macht te stellen tegenovèr een potentiële agressor is het enige middel tegen vrees. (Adv.) bleken, dat vooraanstaande leden van de Britse regering aan de Verenigde Staten te kennen hebben gegeven, dat het beter is, de ware feiten onder ogen te zien, Tsjang's regiem in China zal onafwysbaar door een communistisch re giem worden' opgevolgd. Alle berichten en alle officiële rapporten komen tot die» conclusie. Het communisme in China kan dus niet meer worden tegengehou den. De verstandigste daad is zich er bij neer te leggen, maar er tegelyker tijd alles op hi te stellen om de rode vloed aan de grenzen van China te stoppen. hangerig, koorts! Druk de Infectie grondig de kop in Neem één) of twee "AKKERTJES*,kruip onder de wol en in korte tijd bent Uweeropgeknapt/ he /pen direct (Adv.) De voedingswaarde van eieren IN VERGELIJKING TOT DIE VAN MELK EN KAAS. Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad schrijft: Nu sinds 1 Januari de eieren zonder bon verkrygbaar zün; komen zy eerder in aanmerking om onze dagelükse maaltyden eens aan -te vullen hetzij het warme eten, hetzü de broodmaal- tüd. De eieren vallen echter onder de prijzige levensmiddelen. Wat is, in ver gelijking hiermede, hun waarde als voedsel? Dat, in het ei waardevolle voe dingsstoffen voorkomen, blijkt wel uit het feit, dat alleen uit deze stoffen een jong dier, een kuiken, kan groeien. De bestanddelen zyn dus voldoende om een lichaaam met beenderen, spieren, zenu wen, bloed enz. op te bouwen. Diezelfde stoffen kunnen ook ons lichaam ten goede komen. Dat zün in de eerste plaats de eiwitten (niet alleen in het wit, maar ook in de dooier voor komend), waarmee o.a. bloed en spie ren worden opgebouwd en in stand ge houden. Verder bevat de dooier een lichtverteerbaar vet, waarin de vita minen A en D (dezelfde, waaraan le vertraan zo rijk is) zijn opgelost. Bij eieren van kippen, die veel groenvoer enzonneschyn krijgen, is die hoe veelheid in de regel het grootst. Ook komt in eieren nog vitamine B voor. Ten slotte is het ei nog ryk aan ver schillende voedingszoutenkalk-, fos for- en yzerzouten, waarvan dè eerste twee belangrijk zijn. voor de opbouw van het beenderstelsel. terwül het ijzer- zout de roode bloedlichaampjes helpt vormen. Door al deze bestanddelen vormen eieren inderdaad een zeer waardevol voedsel, ln het bijzonder voor hen, die veel opbouwende stoffen nodig hebben, zoals zieken (voor hun herstel) en kin deren (voor de groei). Er zün echter voedingsmiddelen, die ongeveer dezelfde stoffen bevatten als eieren en daarbü goedkoper zijn. Laten wü büvoorbeeld eens vergelükeri de hoeveelheden waardevolle stoffen, die men krygt voor elf cent: achtereenvol gens aan melk, kaas en eieren. Dit is de prijs van liter melk, 50 gram kaas of een el van de allerkleinste soort (45 gram). Dan bevat de melk driemaal, de kaas tweemaal zoveel calorieën als het ei, de melk 2,5 maal, de kaas tweemaal zoveel eiwit als het ei, de melk tweemaal, de kaas tweemaal zoveel vet als het ei, de melk twintigmaal, de kaas tien maal zoveel kalk als het ei, de melk driemaal, de kaas tweemaal zoveel fosfor ..als het ei, de melk y2 maal, de kaas 1/5 maal zoveel üzer als het ei, de melk 11/5 maal. de kaas zoveel vitamine A als het ei, de melk vüfmaal, de kaas 3/5 maal zoveel vitamine B als het ei. Hieruit ziet men, dat eigenlijk alleen aan üzerzouten het ei aanzlenlük rijker is, maar dat men daarentegen van de andere voedingsstoffen voor zijn geld meer ontvangt, wanneer men dit be steedt aan melk of kaas. Voor zieken en herstellenden, voor zover zü ze mogen nuttigen, zün eieren belanryk, omdat zü zoveel opbouwende stoffen leveren in zo'n klein volume en bovendien in allerlei spijzen (pap, vla, pudding, sausen, soepen, puree) ver werkt kunnen worden, zodat ze niet licht gaan t-egenstaan. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) v y'f de kleineren (7-11 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. - In zenden naar BUREAU LEIDSCH DAGBLAD. of naar WAS- STRAAT 38, tot uiterlyk Dins dagmorgen 9 uur. I. Ingezonden door Nini v. d. Dop. Je moet 15 woorden zoeken, allemaal van 6 letters. De eerste letters van de woorden vormen, van boven naar bene den gelezen, een bekend gezegde, om de moed niet te verliezen. De woorden betekenen 1. tegenstelling van licht. 2. vogel. 3. afwezig. 4. andere naam voor toneelspeler. 5. bloem van de bollenvelden. 6. lawaai of drukte. 7. hevige storm. 8. soort zuurtje. 9. geneesheer. 10. een vrouwtjes-ezel. 11. een bos bloemen. 12. tegenstelling van zomer. 13. tandpastamerk. 14. tegenstelling van slordig. 15. rivier in Engeland. n. Ingezonden door Anke Warring, Wie of wat kan lang, kort, traag en snel tegelük zyn? m. Ingezonden door Willie Jansen. Weet gü het?^Zeg 'tdan rond en open, Waar de ganzen in 't water lopen? IV. Ingezonden door Joke Smittenaar. Myn 1ste deel is een water in Noord- Holland, mijn 2de deel iets, wat het water tegenhoudt. En mün geheel is een plaats in Noord Holland. V. Ingezonden door Annie Knijnenburg. Mün geheel is een spreekwoord van 29 letters. 1, -2 3, 4 is een getal; 7, 8, 14 een boom; 6^ 10, 10, 15 een bloem; 12, 13, 6, 12 een groot gebouw; 7, 1. 15. iets,,dat je om je hals draagt; 27, 28, 29. 7, 1, t, 6 is een slecht mens; van 9, 10,11 wor den warme kleren gemaaakt; 19, 5, 20 wordt by het vissen gebruikt; 25. 26 is een lidwoord; 21, 22, 23, 24, 20 is een trekkende wind (in huis)15, 16, 17. 18, 19 betekent: wat lykt, maar niet echt is. VI. Ingezonden door Anneke v. d. Reyden. Als bij een klokje de lange wüzer op tien staat, en de korte op zes. en hü slaat twaalf, welke tüd is dit dan? VII. Ingezonden door Lydia Deisting. Tweemaal r, tweemaal e en tweemaal d, Zo help ik bü gevaar een handje mee. Wie ben ik? vin. Ingezonden door Willy Potters en Nelly v. Rossum. Ik ben een kamerplant van 16 let ters. 1, 10, 15, 4 is een hemellichaam; 7,3, 12 een meisjesnaam; 6. 4, 7, 14, 13, 16 is een stad .in Gelderland; 5, 9, 2 iets, waarin vlees gebraden wordt; 11, 9, 8 een vorm van het werkwoord hebben. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Katwijk; kat, wyk. 2. Wy leven mee, met de jongens over zee. Vent, ijs» regen, Overijsel, zon, zwem men, Deen, Jodëh. 3. De kelder. 4. Ze branden niet langer, maar kor ter. (Worden dus korter door het branden) 5. Den Helder (Noord-Holland); Goor (Overysel). 6. Dobbelsteen (aardappel). 7. Dons, ons. 8. 1. Kachel, 2 radio, 3. klok, 4. tafel, 5, stoel, 6. schilderij. CORRESPONDENTIE, Beste raadselnichtjes en -neefjes, Zie zo, al weer de laatste ronde van onze prijsraadsels! Zorg voor oplossin gen, om niet bii de loting te ontbreken. En van wie krijg ik nieuwe raadsels? Ik heb er nog wel, maar toch te weinig; want je weet: er moet steeds een grote verscheidenheid zijn. Sommige soorten, waarvan ik heel veel heb (b.v. spreek woorden-letterraadsels), blyven dan ook lang liggen. Ja, ongeduldjes uit mijn raadselkring, zó komt het, dat het raad-, sel Van je vriendje of vriendinnetje er wèl In komt, en het Jouwe nog niet. En nu verlang ik er naar, aan de brief jes te beginnen, weer voor het eerst na vele jaren. ANNIE KNIJNENBURG. Het,raadsel in de krant geeft al antwoord op je vraag. Maar niet al je raadsels zün ge schikt. CHRIS HILLEBRAND. Een mooi raadsel, bedankt. Alleen die metalen kan lükt me te moeilük. DUCO VAN WEERLEE. Van de kruis woordraadsels, die we gehad hebben, moet je de figuren uitknippen en bewa ren; dat is de enige manier. Snuffel dus nog eens in de oude kranten. ANNEKE DE KONING. Een harte- lük groetje terug, en mijn compliment voor je mooie postpapier. HANNI STOUTEN. Natuurlyk mag je meedoen. Ik kon het best lezen, hoor. Doe maar elke week trouw mee. JOKE SMITTENAAR. Nog bedankt voor je mooie kaart, Zü bereikte me laat, doordat je het hulsnummer ver keerd had. KEES EN FRANS SPIERENBURG - Ook bedankt voor de mooie kaart. Pret tig, dat jullie zo trouw en geregeld In zenden. GERARD en TONNIE COSMAN. Jullie hebben het mooi „uitgekiend" ,zo samen Tonnie, jou feliciteer ik al vast; dan ben ik zeker niet te laat! Mijn beste wensen voor jullie Moeder, SUZE en RIETJE OUWERKERK. Jullie mogen je briefjes in één enve loppe insturen. En bedankt voor de nieuwe raadsels. En Rietje dus: wel kom. WIM OUDSHOORN. Jouw goede raadsel-voornemens zün mij ook naar de zin, dat weet je wel. En bedankt voor de raadsels; no. 1 hebben we al eens gehad. BERTIE PLANJER. Je nichtje An nie heeft lelük uit de school geklapt, hoor! Toch mag je de groeten aanhaar doen. Jy zult ook wel eens tot de ge lukkigen behoren. JAN VAN WELZEN. Je stuurt een hele voorraad. Maar er zyn wel „dub belgangers" by. Snap je me? LIES GIJSMAN. Wat prettig, dat ik je nu eens antwoord kan geven. Je hebt me veel plelzier gedaan met al je gezellig briefjes steeds! En ben je lek ker doorgewaaid in Sch.? JACQUELIENTJE KAT. Een leuk raadsel, hoor; 't komt. aan de beurt. RITA v. d. LAAN. Natuurlük mag je meedoen. Je doet toch met je vriendin samen? Stuur jullie Je briefjes gerust in één enveloppe. Greetje v. d. Leeden. Ik weet het niet uit mijn hoofd van je raadsels, dat hoor je dan een volgende keer. Zie dus maar uit. WIM HEEMSKERK. Een beetje hulp mag er nog wel bü. Stuur Je raadsels maar gauw in; 't is even welkom als van de anderen. PIET OUWEHAND. Een aardig nieuw raadsel; wèlbedankt. ANNEKE v. d. REYDEN. Dat kan ik je tot mün spyt niet zeggen. Informeer het ln een boekwinkel. Uit Je vraag begryp ik, hoe het boek je geboeid heeft. COOTJE MARKS. Het verheugt mij evenzeer als jou. Bedankt voor Je raad sel. Jaap kan zyn briefje bü het jouwe in één enveloppe doen. WILLY RUNHART. Nog gefeliciteerd met je verjaardag, al kom ik, (buiten mün schuld!), achteraan. En vertel nu maar, hoe je het gehad hebt. WIM SCHOUTEN. Er steekt dus geen „correspondent" in jou. Even goede vrienden, hoor! LOES en HANS DIEBEN. Jullie zün vrij, èlk een briefje met oplossingen te schrü'ven óf samen te doen. Wèl kunnen jullie in elk geval je briefjes samen in één enveloppe insturen. WILLY JANSEN. Het is voor mü' ook veel leuker, nu een beetje met jullie te kunnen „babbelen." Je voorziet me van een hele voorraad raadsels, bedankt. WILLY VA VIER. Ook bedankt voor je raadsels. NELLY DORREPAAL. Alvast gefelici teerd, hoor. Je hebt mooie toekomst plannen. Je raadt het goed", mejuffr. S. ken ik ook. Zo, dat is het eerste begin van onze correspondentie. Het zün nu nog niet zoveel briefjes; het moet nog even ..wennen". Als er één schaap over de dam is,de rest weten jullie wel. Die rest tref ik dan de volgende week, zullen we maar zeggen. Tot volgend* keer. Allen hartelük gegroet door juOte Raadsel tante. Mevr. M. J. BOTERENBROOO.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 9