ZEE EN STRAND JANSENe TILANUS Rusland krijgt haar aandeel uit de Duitse productie RECHTZAKEN EXAMENOPLEIDING RESA - HILVERSUM Bevin en Schuman hebben elkaar weten te vinden Goede week voor de visserij VAN MEVROUW MAQUISIEN PANDA - OP DE Railio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADZaterdag 15 Januari 1949 Tweede Blad No. 26592 Stank zij illegale handel van grote omvang (Speciale correspondentie) De smokkelhandel uit Duitsland vla Zwitserland en Frankrijk naar 't Oos ten, in het bijzonder naar Sovjet-Rus land en haar sateliet-staten, blijkt van ^rote omvang te zijn. In diplomatieke •kringen schat men zelfs dat Rusland tot op dit ogenblik van de productie der Duitse industrie een groter deel heeft gekregen dan de landen, die bij liet Europese herstel-programma zijn betrokken De schuld wordt geworpen op de Duitse en de geallieerde autori teiten, wier controle onvoldoende is en die daardoor de illegale Duitse export weinig moeilijkheden in de weg leggen. Aangenomen wordt trouwens dat meer dere leden van het personeel der Ver enigde Staten, en waarschijnlijk even eens van Engeland en Frankrijk, aan die export meewerken ten behoeve van eigen beurs. De Zwitserse officiële in stanties treft geen blaam. Er zijn ech ter andere instanties in Zwitserland, en blijkbaar ook in Frankrijk, die hun bemiddeling verlenen om 'de producten naar het Oosten te verzenden. En het is bekend dat daar vele internationale zwarte handelaren en smokkelaars bij betrokken zijn, lieden wier namen reeds lang voorkomen op de zwarte lijst van de geallieerden. De belangrijkste smokkelartikelen zijn hgers en kogellagers. Bij tienduizenden gaan ze de Zwitserse grens over en burgers en militairen doen er aan mee. Kogellagers zijn nodig voor vele mo- GUNSTIG RESULTAAT BADIOCONFERENTIE HILVERSUM. Tijdens de laatste zitting der te Hil versum gehouden Radio-conferentie, werd besloten op 8 Maart in Brussel een sub-commissie bijeen te doen ko men, die is samengesteld uit de leiders van de muzikale afdelingen van de samenwerkende omroep-instellingen. Deze conferentie zal de richtlijnen, die in Hilversum zijn vastgelegd, ln details uitwerken. De volgende conferentie van cie samenwerkende omroeporganisaties is vastgesteld op 27 en 28 April in Pa rijs. Algemeen achtten de deelnemers de Hilversumse radio-conferentie zeer geslaagd. derne wapens, zowel als voor militaire voertuigen en vliegmachines. Zij staan op de lijst van producten, welke de Verenigde Staten niet naar Oost-Euro pa willen exporteren. Zwitserland heeft eveneens een fabriek van kogellagers te Aarbaden, maar de productie is nauwelijks toereikend om in de binnen landse behoefte te voorzien. Vandaar de omvangrijke smokkelhandel uit Duitsland, waarbij dan tevens machi ne-gereedschappen, micro- en hydro meters verhandeld worden. Duitse, on dernemers maken op deze wijze goede zaken. Er zijn twee veel-gebruikte smokkelroutes. De één gaat via Frank rijk. de ander via de vrije zone van Bazel. In het laatste geval behoeven de goederen wettelijk zelfs niet eens in Zwitserland te worden ingevoerd. Zodra de smokkelwaar uit Duitsland de vrije zone van Bazel is binnenge bracht, kan zij daar opgeslagen blijven totdat zij aan een gegadigde in Zwit serland of ln de Oostelijke landen is verkocht. Als zij naar een koper buiten Zwit serland gaat, wordt zij niet eens ver meld op de Zwitserse importlijsten. Over het algemeen ligt de prijs der artikelen zeer hoog, deskundigen spre ken zélfs van „belachelijk hoog" Doodstraf geëist tegen S.D. agent-provocateur Ekstein HIJ JAAGDE VELEN DE DOOD IN. De proc.-fiscaal bij het Haagse Eijz. Gerechtshof eiste gistermiddag de doodstraf tegen de 30-jarige fotograaf M, J. E. Ekstein uit Rotterdam. Toén in de bezetting de razzia's tegen de Joden begonnen, zocht hij zelf Jood naar een middel om naar het buitenland te ontkomen. Hij maakte kennis met een zekere Van Marken uit Bermekom, die voorgaf Joden naar Por tugal te kunnen brengen. Van M. bleek echter een zwendelaar te zijn. Het was hem alleen om het geld van zijn Joodse medeburger te doen. E. klaagde hem aan bij een Rotterdamse politieman, de N,S.B.-er Van Breukelen. Van M. werd •slechts gedurende korte tijd vastgehou den, doch E. geraakte door zijn aan klacht geheel in dé macht van de S.D. Men dwong hem voor de Duitsers te werken, wilde hij niet naar Polen ge zonden worden. Als V-man drong hij toen door in verschillende illegale or ganisaties en verraadde hij een groot aantal personen. Sara van Gigh, die een belangrijk aandeel had in het opblazen van het spoorwegviaduct te Rotterdam, Guus Reitsma en Rudi Bloemgarten beiden nauw betrokken bij de aanslag op het Middelb. Akten Ned. Eng. M.O. BekendSchriftelijke Cursut (Advert.) SCHEEPSBERICHTEN. ALBLASSERDIJK. 12/1 van Havanna te Vera Cruz; ALDEBARAN, 13/1 van Balti more naar Rotterdam of Amsterdam; ARENDSKERK, RotterdamSydney 14/1 van Genua: ARKELDIJK, 14/1 van Rot terdam te Boston; ARNEDIJK, 13/1 van New York te Norfolk; BONAIRE, Amster dam—Paramaribo 13/1 van Antwerpen; BUYS BALLOT, 12/1 van Curapao te Ma- racalbo; EEMDIJK, 14/1 van Havanna naar Londen; LEERDAM, 13/1 17 uur van New York naar Antwerpen en Rotterdam, PAPENDRECHT (T), AbadanLand's End pass 13/1 Suez; PERICLES, CurasaoAnt werpen pass. 13/1 Azoren; PRINS FRED. HENDRIK, RotterdamValencia 13/1 te Burrlana; STENTOR, 13/1 van Valencia naar Rotterdam; VAN OSTADE, Amster damSt. Thomas pass. 14/1 Dungeness; LISSEKERK, Perz. GolfRotterdam 14/1 van Genua; OMALA (T). 14/1 van Suez 1e Bahrein; PRINS JOH. WILLEM FRISO. 14/1 van Haifa te Tel Aviv; RIJNKERK, Rotterdam—Japan 14/1 te Port Said. Midden in wintertij kunnen zee en strand U onverwacht ais een weldaad overvallen. Tussen rilleri ge regendagen vaagt de wind grau we nevelen opeens vér uiteen. Verblindende zonneschijn strijkt plotseling flitsend over groen-grljze golven tot aan de wijde horizon. Witte, hoge schuimkoppen glijden als sierlijk gevormde vlokken in vliegende vaart over 't spiegelglad de strand en spatten in 't niet uit een. Aan de einder ligt roerloos het grote, blinkend, witte schip, op de diep-donkere lijn, die hemel en water bindt. Toch moet 't daar nu stampen en zwiepen, maar van het land af ziet men 't niet; vast en veilig steekt het gevaarte fel tegen de losgesla gen luchten af. Met de wind in de rug is een wan deling van het hooggelegen Noord- wijk met zijn witte villa's naar het schilderachtige lage Katwijk een lichte lust, waarbij iedere levenslast op éénmaal wegvalt. De longen vullen zich met zilte geuren. En de stappen lijken te zweven, want het zand is hard, zó hard dat afdrukken van paardehoeven in galop er vlijmscherp in gekarteld staan. Rijders jaagden hier kort tevoren ln gierende storm. Snuivend renden de dieren zich uit, na het urenlang staan in de benauwde stal. Ook de mens ontvlucht zijn be nauwenis en staat wijdopen voor deze schier adembenemende frisse luchtstroom, die als uit de onein digheid der Poolstreken schijnt te strijken. Ter linkerzijde liggen bunker overblijfselen uit oorlogstijd: hun grauwe verbetenheid en loerend oog zijn de enige dissonanten in dit blinkend-lichte spel van kleuren. Ter rechterzijde wieken en krij sen witte meeuwen: een vogelleger schoolt samen temidden van de woest bruisende branding. 't Is alsof het gevleugeld dier, evenmin als de mens de eenzaam heid verdragen kan en bij anderen bescherming zoekt, In de verte doemt uit optrekken de sluiers het vissersdorp Katwijk op. Bij aankomst is er als énige te leurstelling die schriele, trieste uit monding van de eens trotse Rijn, 'n zó miserabel-petieterig stroompje, dat kinderen van zes jaar er bij eb zelfs dartelend overheen sprin gen. Zo is de glorie van eertijds, roem loos verzand Een laatste blik gaat uit naar de bewogenheid der wilde zee, waar onder de Brittenbrug slaapt, in de eeuwigheid der tijden. Eenmaal een trots kasteel uit Romeinse tijd. Wélt tover zou hier teruggevon den worden, wanneer voor Kat- wijk's nieuwe haven nog enige mil- lioenen gefourneerd werden, om er de zee vóór deze uitmonding extra-grondig mee droog te leggen? IJdele, romantische, lachwekken de vraag Dit historisch verleden blijft voor eeuwig onopgelostverborgen myste rie onder hoog-schuimende golven, die geweldig uiteenspatten boven een verzonken burcht, waarin tóch ook éénmaal het leven bloeide. Ik draag de herinnering aan lang vervlogen tijden landinwaarts mee, waar daverend zeegeraas verstilt tot zacht zingend geruis en ten slotte tot het zwijgen der natuur tussen de glooiingen der golvende duinenreeks. Trouwe wachter aan Holland's breekbare kust! FANTASIO. Overeenstemming vrijwel bereikt Gisteravond is een officieel communi qué uitgegeven over de beëindigde be sprekingen tussen de ministers van bui tenlandse zaken van Engeland en Frank rijk, Bevin en Schuman, waarin gezegd wordt, dat de besprekingen de twee mi nisters in staat stelden „tot in bijzon derheden van gedachten te wisselen over alle hangende internationale problemen die de twee regeringen raken en in het bijzonder de problemen van Duitsland, de Europese Unie. het Atlantisch pact, de Middellandse Zee. het Midden-Oos ten, Zuid-Oost-Aziè en het Verre Oos ten". SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE KWALITEIT ONDERGOED (Advert.) Amsterdamse bevolkingsregister, wer den door hem ln handen van de S.D. gespeeld. Zij werden gefusilleerd. Als beloning ontving hij 1800, 'n costuum en een fiets. De proc.-fiscaal vergeleek het ge drag van deze verdachte met de be wonderenswaardige houding van zovele andere jongelui, die ln de bezetting, on danks gevaren, trouw bleven aan de Nederlandse zaa,k. E. heeft velen van hen door zijn gemeen verraad aldus spr. de dood Ingejaagd. Daarom achtte de proc.-fiscaal de zwaarste straf geboden. De verdediger, mr H. F. van de Brink, weet het verraden van e! aan diens on evenwichtig karakter en de voortdu rende angst waarin hij geleefd heeft. Wanneer hij geen verraad gepleegd had, zou hij met zijn vader naar Polen getransporteerd zijn. De raadsman vroeg ten slotte het Hof een zodanige straf op te leggen, dat E. de gelegen heid geboden werd om goed te maken, wat hij aan de gemeenschap heeft mis daan. HAAGSE RECHTBANK. Drank en nog meer drank! De monteur F. Bodaan te Leiden had een stevige borrel gedronken, toen hij in de nacht van 23/24 October een in braak pleegde in het pand Noordeinde 27, waar f, 500. en twee flessen drank werden gestolen, „Dan had je net geen drank moeten stelen, want dan werd je nog meer dronken," zo constateerde de president der rechtbank. Maar verdachte zei, dat hij de fles sen niet leeg gedronken had- De officier herinnerde er aan, dat verdachte nog maar net uit de gevan genis kwam toen hij deze inbraak ging plegen, zodat de vorige straf blijkbaar niet afdoende was geweest. De eis luidde thans 1 jaar en 6 maan den. EXTRA REIS VAN HET M.S. TABINTA NAAR BATAVIA. Tengevolge van het uitvallen van de passagiersverbinding door de lucht naar Indonesië is bijzondere voorziening no dig ter voldoening aan de vraag naar passagiersvervoer per schip. De Tablnta zal nu 31 Januari a,s, uit Amsterdam naar Batavia vertrekken. De inscheping in Genua geschiedt op 8 Februari a.s. Verwacht wordt dat de boottrein op 7 Februari a.s. zal ver trekken. Dit zal de eerste maal na de bevrij ding zijn, dat er weer een boottrein van de Mij. „Nederland" naar Genua rijdt. KONINGIN JULIANA BESCHERMVROUWE „MASTREECHTER STAAR". De Kon. Zangvereniging Mastreech- ter Staar ontving de mededeling, dat H.M. de Koningin gaama het bescherm vrouw-schap van dit koor aanvaardde, nu H.K.H. Prinses Wilhelmina zich uit deze functie heeft teruggetrokken. Prinses Wilhelmina was gedurende45 jaar beschermvrouwe van de Staar en heeft kort geleden toegestemd in haar benoeming tot buitengewoon erelid. „Gezien het karakter van deze pro blemen, tot de oplossing waarvan de me dewerking vereist wordt van andere re geringen, was het doel van de bespre kingen niet besluiten te nemen, doch van bedachten te wisselen, in de geest van ware vriendschap, welke de betrekkin gen tussen de twee landen karakteri seert en voortspruit uit hun bondgenoot schap. De besprekingen boden de twee -mi nisters de gelegenheid over een aantal belangrijke punten tot klaarheid te ko men. Bovendien kwamen Bevin en Schuman tot overeenstemming over de methodes om de nauwe samenwerking, welke reeds ln Europese aangelegenheden bestaat, uit te strekken tot andere werelddelen" Tegenover de pers legde Schuman een verklaring af. In de besprekingen van de laatste 48 uur hadden hij en Bevin. aldus zeide Schuman, een complete reis om de we reldproblemen gemaakt zonder iets over te slaan. WH hebben meer vooruitgang ge maakt. dan ik mogelijk geacht had. Wij zijn tot groter overeenstemming gekomen dan ik voorlopig kon aan nemen". Schuman voegde er aan toe, dat na tuurlijk niet op alle punten overeen stemming was bereikt, doch dat hU kon zeggen, dat er minder menings verschil bestond tussen hem en Bevin dan hij dikwijls in de boezem van zijn eigen coalitie-regering had meege maakt. We hebben niet gecomplotteerd tegen de afwezigen." aldus zeide Schuman. Hij en Bevin hadden zich geconcentreerd op het besiireken van actuele problemen, waartegenover Groot-Brittannië en Frankrijk zich binnenkort geplaatst zul len zien in het kader van het pact van Brussel en in de V.N. Het probleem ten aanzien van de toe lating van Italië tot de verschillende Westerse groeperingen, zoals het Atlan tisch pact. het pact van Brussel en de beweging voor Europese eenheid, had een belangrijk onderwerp van de con ferentie uitgemaakt. Het probleem van de beschikking over de voormalige Ita liaanse koloniën was ten volle onder zocht. Bij de besprekingen over Europese eenheid zou men binnenkort tot over eenstemming komen over het aanvaar den van zowel het Britse voorstel tot Instelling van een Europese raad van ministers als het Franse voorstel tot vor ming van een Europese assemblee. Ten aanzien van Duitsland, zeide Schuman, waren de gezichtspunten van Groot-Brittannië en Frankrijk elkander zo dicht genaderd, dat het verkeerd zou zijn nog langer te spre ken van fundamentele verschillen. Natuurlijk waren er verschillen in accent en wat betreft de tijdstippen van de te nemen stappen, doch cr be stond geen fundamenteel meningsver schil. Op de vraag of dit sloeg op de kwes tie van de schadevergoedingen, ant woordde Schuman: „Op de eerste plaats". De afstand tussen de Britse en Franse inzichten ten aanzien van het Duitse bezettingsstatuut was door Bevin en hemzelf zeer verminderd. Nog slechts twee punten waren in bespreking en hij en Bevin waren ter zake van deze pun ten reeds een eind gevorderd. De Westelijke mogendheden waren ge- plaats tegenover het uitgebreide pro bleem in het Verre Oosten, om haar houding vast te stellen ten opzichte van de twee nieuwe factoren van communis me en nationalisme. Hij en Bevin waren het er over eens geworden, dat deze hou ding wat Groot-Brittannië en Frankrijk betreft niet geheel negatief kon zijn. Schuman zeide, dat de in de afgelo pen 24 uur „nieuwe factoren" waren op gekomen, waarover Bevin hem had in gelicht en waarvan hij hoopte, dat zij zouden medehelpen tot een oplossing in het Verre Oosten. Sommige waarnemers meenden dat deze opmerking betrekking had op ver wachte verklaringen van Nederlandse z^jde in de Veiligheidsraad over de toe komst van de Indonesische onafhanke lijkheid. Schuman zeide, dat de Franse rege ring een spoedige erkenning van Is raël voorstond .doch dat de situatie door de gebeurtenissen was gecompli ceerd, zodat het moeilijk was een juis te voorspelling te doen over het tijd stip er van. Buitenlandse afzet gaat uitsluitend collectief (Van onze deskundige medewerker) De trawlvisserij op verse vis vertoonde de laatste dagen enige verbetering. Uit zee werd door de loggers op de kust een mooie tongenvisserij gemeld, zodat de eerstkomende dagen op een vrij goede aanvoer gerekend wordt. De prijs, welke tot nog toe ca. f. 2.50 per kg bedroeg, zal dientengevolge nog wel wat verder teruglopen. Schol wordt er heel weinig gevangen. Om de Noord heeft men veel met slecht weer te kampen. De resultaten der haringtrekkerij op de Belgische kust waren tot nog toe zeer matig, een enkele uitzondering daarge laten. De visserij is erg ongelijk, er zijn enige mooie trekken uitgegaan, maar overigens variëren de dagvangsten tus sen de 30 en 50 manden. Ook hierbij speelt de grootte van het voortstuwings- vermogen een belangrijke rol. Om daar aan tegemoet te komen, gaat men gelei delijk over tot het lichter maken van het vistuig, terwijl tevens proeven ge nomen worden met andere vlsborden, zoals door de Belgen worden gebruikt. De aanvoeren waren tot dusver gering. De prijs varieerde tussen f. 10.- en f.. 14.- per kist. De stemming op de harlngmarkt blijft goed. Binnenkort gaat er weer een be langrijke partij steurharing de grens over. Individueel wordt er bijna niets meer in het buitenland verkocht, alles alles gaat collectief. Op de duur zal dit ongetwijfeld verdere concentratie van de haringhandel ten gevolge hebben. In i Duitsland bestond een dergelijke con- FEUILLETON Het testament doop Patricia Wentbworth, Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 42) Hij vond haar veranderd. Dat ver dwaasde, stompe was verdwenen. Zij was wel is waar bleek, maar zij zag er niet meer uit, alsof zij leder ogen blik een flauwte zou krijgen. Zij leek sterker geworden. Als zij haar ogen opsloeg, waren die helder, diep blauw. Zij zag er niet meer uit als een zieke. ZU zag er zelfs niet meer uit. alsof zij onder een hevige spanning leed. Zij was Kalm en teruggetrokken. Hij kreeg plotseling een gevoel van vertrouwen on hoop, omdat het hem niet mogelijk scheen, dat twaalf gewone, normale riensen tot de overtuiging konden wor den gebracht, dat Carey iemand kwaad zou willen doen. Hij begon te denken over de jury riet als een jury, maar als afzonderlijke pensen. Drie er van waren vrouwen. Een oude vrijster met een scherp ge zicht en strijdlustige blikken, die er uit zag alsof zij sinds het begin van deze oeuw zitting had gehad in alle comité's ter wereld Toch kon je nooit weten, boe dat soort vrouwen de zaak zou op nemen. Er waren er, die altijd aan de Kant van haar eigen sexe stonden of Imst andersom. Hij kwam tot de con clusie, dat hij van deze vrouw eigen- rik niets kon zeggen. Dat kleine, ver lepte blondje was eenvoudiger. Hij kende dat soort de weg van de riinste weerstand laat maar waaien! Je moest er niet aan denken: Carey's Jeven in zulke onverantwoordelijke nanden! Maar de derde vrouw gaf hem weer een beetje hoop. Zij zag er uit a's een kloek, flink iemand, die een ge- zrn had grootgebracht en met succes, naar fors gebouwd gezicht verraadde goedhartigheid en gezond verstand. Dan kwamen de mannen aan de «eurt. De voorzitter van de jury had een knap, krachtig gebouwd gezicht. Mordaunt had hem verteld, dat de man bouwgr en aannemer was. Het was hem aan te zien, dat hij het liefst zijn eigen Sang ging. Waarschijnlijk had hij een zachte liefhebbende vrouw en kinderen, me hij met goedhartige eigenmachtig heid regeerde. Verder was er nog een jannetje, dat hem aan een konijn deed henken, met een altijd trekkende neus; °ah een ongelofelijk stomme kerel met lichaam als een koe; een man met een lange nek en een abnormaal be weeglijke Adamsappel; een nogal woest uitziende man met rood haar en een scheel oog; een man wiens gehele uiterlijk verraadde, dat hij gepension- neerd ambtenaar was; een man met een rode snor, een man met een baard en een man met een kaal hoofd. Ze waren er vandaag de hele dag geweest en morgen zouaen ze er ook. weer 'de hele dag zijn en ieder voor zich uitma ken, of Carey moest leven of stèrven. En hij, Jeff, kon er niets, niets aau doen HOOFDSTUK XXV. Laat Ernst Hood voorkomen! Terwijl Hood in de getuigenbank plaats nam en de eed aflegde, zat Ca rey te denken, dat je eigenlijk aan alles wende. Vandaag was het minder af schuwelijk dan gisteren. Zij wist nu hoe de rechtzaal er uit zou zien voordat zij er binnentrad. De rechter was een bekende figuur gewor den. Sir Wilbury was niet langer de boeman, die zij zich voorgesteld had, maar een grote, knappe man met een mooie stem. Zij keek nu voor de eerste maal naar de jury en vond ze erg ge woon het stelde haar gerust. Het. soort mensen, dat je in de bioscoop of in iedere andere openbare gelegenheid zag. doodgewone, alledaagse mannen en vrouwen. Het verwrongen nacht- merrie-achtige van het geheel scheen zich. te ontspannen. Het toneel was al leen nog maar een rechtzaal, een plek waar getracht werd de waarheid aan het licht te brengen. Zij draaide haar hoofd een beetje en ontmoette de blik van Jeff Stewart. Dwars door de over volle rechtzaal zei die blik: Hier ben ik, Carey, ik hou van je. Zij kreeg iets meer kleur en voelde zich duizelig wor den. Zij moest haar blik afwenden. Nu was het de beurt van Erilst Hood om zijn verklaring af te leggen onder de beproefde leiding van Sir Wilbury. Na de gebruikelijke vragen omtrent hetgeen zich had afgespeeld op de mid dag van de 16e November, althans voor zover hij daarbij aanwezig of betrokken was geweest en nadat Ernst Hood uit eengezet had, dat Carey Silence volgens het testament van een week tevoren erfgename zou zijn van een bedrag van vijftig duizend pond en een waaide aan juwelën van ongeveer tien duizend pond, hoorde hij zic-h vragen: Wilt u ons een verslag geven van uw onderhoud met mevr, Maquisten? De heer Hood streek met zijn ene hand over zijn donkere haar, dat de slapen ver vrij liet,^ Aangezien dat haar al zo glad was als "brillantine en gere geld borstelen het konden maken, kon deze beweging alleen het gevolg zijn van nervositeit. Zijn lichte, bruine ogen waren op Sir Wilbury's gelaat geves tigd. Zijn gehele houding drukte de grootste ij-ver en bereidwilligheid uit. Toen hij sprak, klonk zijn stem zwak en wat schor. Hij hoestte een paar maal en mompelde een excuus. Maar toen hij eenmaal cp dreef was, was hij zeer goed verstaanbaar. Zoals iedereen verteld had, verkeerde ook volgens hem Honoria Maquisten die middag in een toestand van de hevigste opwinding. Mevrouw zei. dat als ik 't testament had meegebracht, zoals haar bedoeling was geweest, zij het mij zou hebben laten verbranden, zodat niemand er meer iets aan gehad zou hebben. Ik antwoordde, dat mijnheer Aylwin in een of twee dagen terug zou zijn, maar ze zei: In een of twee dagen kan er heel wat gebeuren, en dat het haar bedoeling was om een nieuw testament te dicteren en het de volgende dag te tekenen. Zij zou de bepalingen dade lijk opgeven en ik moest zorgen, dat het testament de volgende dag om kwart voor twee klaar was om gete kend te worden. Ze voegde er aan toe: Ik zal ze allemaal hier laten komen: Robert, Nora, Dennis Honor en Carey. Ze zullen allemaal horen, wat ik te 14). Panda, die het op het rommelige dek niets gedaan vond, omdat hij daar lang niet vlug genoeg naar zijn zin kon opschieten, rende in de richting van de scheepsgang. „Daar heb ik ten minste een lichtje", dacht hij en holde de gang in. Stuur man Stomp kwam vlak achter hem aan. „Sta stil, driedubbel overgehaalde niets nut, dan kan ik je een klap geven". hijgde hij. Doch Panda voelde daar niets voor en legde er nog een schepje op. Nu was hij vlakbij de kombuis. „Daar ga ik binnen", dacht hij, „daar zal wel iemahd zijn en dan durven ze me toch niets te doen". Maar nauwelijks had hij dat gedacht, of zijn voet haakte in de losse draden van de gangmat en Panda lag languit in de gang. „Ha, nu heb ik Je, ongereefd flapoor!" brulde Stomp, die voorop rende en een ijzeren staaf in zijn handen had, die hij nu dreigend omhoog hief. „Dat kon wel eens het eind van dit avontuur zijn", dacht Panda, doch op hetzelfde ogenblik ging de deur van de kombuis open en de kapitein kwam naar buiten met een dampende kop j hoop, dat ik zo duidelijk genoeg ben koffie in zijn handen. geweest. J (Wordt vervolgd) zeggen heb en ze zullen de redenen leren kennen, die mij geleid hebben tot hetgeen ik ga doen. Ik zal het ze in hun gezicht zeggen. Toen moest ik het nieuwe testament opnemen. Een copie van het oude had zij in haar hand. Daar nam ze een vrij groot gedeelte nit over. De legaten aan liefdadige in stellingen en aan het personeel bleven onveranderd. Kunt u aangeven welk soort ver anderingen zij voorstelde? Ja. In het vorige testament was het grootste deel van het fertuin min of meer gelijk verdeeld over vijf erfge namen. Ook de juwelen waren over deze vijf personen verdeeld, hoewel niet ln gelijke hoeveelheden. Wie waren die vijf erfgenamen? Robert Maquisten, Dennis Har- land, Nora Hull, Honor King en Carey Silence. In welke familieverhouding ston den deze personen tot de over.edene? Mijnheer Robert Maquisten en juffrouw King zijn een neef en nicht van mevrouw Maquistens echtgenoot, wijlen de heer James Maquisten. Mijn heer Harland en mevr. Huil zijn haar eigen neef en nicht. Juffrouw Silence is de kleindochter van een nicht in de eerste graad. Maar in het testament is haar aandeel even groot als dat van de an deren? Het geldbedrag is even groot. Maar wat de juwelen betreft, zou zij verre weg de meest waardevolle krijgen. Dat wil dus zeggen: volgens dat oude testament. En hoe stelde mevrouw Maquisten zich voor over haar bezit tingen te beschikken in de instructies, die u op die middag van de 16e No vember in ontvangst nam? De heer Hoed slikte, schraapte zijn keel en zei: Zij dicteerde mij, dat de verdeling in vieren moest geschieden, en niet in vijven, zoals eerst het geval was geweest. Wat maakte u daaruit op? Hood keek hem ernstig en trouwhar tig aan en zei: Ik begreep er uit, dat z(j iemand uit haar testament wilde schrappen. Sir Wilbury drapeerde zijn tcga met een zwierig gebaar om zijn schouders. En wilt u zo vriendelijk zijn mij mede te delen, welke vorm die instructies hadden? Hood keek een beetje b§nauwd. Zij dicteerde de bepalingen voor de legaten zó, dat haar bezit in vier gelijke delen werd verdeeld, maar de namen van de erfgenamen werden open-gelaten. Ik centratie trouwens al vele jaren voor hefc uitbreken van de tweede wereldoorlog. Dat aan een dergelijke manier van za ken doen vele bezwaren verbonden zijn, is duidelijk. Het directe contact met z'n oude relaties, hetwelk men over een lange reeks van jaren moeizaam heeft opgebouwd, dreigt bij dit systeem ge heel teloor te gaan en wat zijn de con sequenties voor de toekomst? Zal het systeem van voor de oorlog wel ooit weer terugkomen? Over de wenselijkheid daarvan kan men van mening verschil len. De toestand op de Belg haring- markt b.v. was toen ook verre van ide aal. Verruiming van afzetgebied, inder daad, maar zal men daar gelegenheid voor krijgen? Gezien de huidige econo mische omstandigheden kan slechts het parool gelden, dat de handel gemeen schappelijk als „alleenverkoper" tegen over het buitenland optreedt, aangezien alleen daarvan de best mogelijke resul taten te verwachten zijn. VOOR ZONDAG 16 JANUARI Hilversum I (301 M.) NCRV 8.00: nieuws; 8.15: gram.muzlek; 8.30: morgen wijding o. 1. v. ds H. A. L. v. d. Linden; KRO 9.30; nieuws; 9.45: Omroeporkest; 10.25: inleiding; 10.30: Hoogmis uit Hil versum; 12.00: Angelus; 12.03: Tsjechische composities; 12.15: apologie; 12.35: vlooi en plano; 12.40: orkest zonder naam; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: orkest zonder naam; 13.50: Buffalo Bill; 14.05: muziek van Ravel; 14.25: liederen van Faurè; 14.35: Concertgebouworkest; 15.35; cantate van Bach; 15.45: koorzang; 18.10: voetbal; 18.25; Vespers; NCRV 17.00: oecumenische studlodlenst, voorg. prof. dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel en de lieer M. Germans; 18.30: Ned. strijd krachten; 19.00: Ned. Herv. kerkkoor; 19.15: kent gij uw bijbel? 19.30: nieuws; KRO 19.45: muziek van Verdl; 19.50: boek bespreking; 2U.05: gewone man; 20.12: uit en thuis; '22.37; actualiteiten; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524.00: avondconcert. Hilversum II (416 M.) VARA 8.00: nieuws; 8.15; strijdlied; 8.18: gram.muzlek; 8.30: voor de tuin; 8.40: Barcarole; 9.12: sport; 9,15: verzot?kprogramma; 9,45: gees telijk leven; VPRO 10.00: Zondagshalfuur; 10.30: dienst Evang. Luth. Kerk Groningen, voorg. dr C. J. Munter; 11.45: tussen kerk en wereld; AVRO 12.00: les gars de Paris; 12.30: Zondagsclub; 12.40: plano en orgel; 13.00: nieuws; 13.15; mededelingen; 13.20: toegelicht concert; 14.30; boekbespreking: 14.55: orkest J. Renova; 15.30: even af rekenen; 15.40: Aurora; 16.00: fllmpraatje; 16.15: Skymasters; 16.35: sportrevue; VPRO 17,00: gesprekken met luisteraars;; 17.15: een mooi Kerstlied; VARA 17.30: Ome Keesje; 17.50: sport; 18,00: nieuws; 18.15: cabaret; 19.00: Radlolympus; 19.30: ge varieerde muziek; AVRO 20.00: nieuws; 20.05; reportage; 20.15 film- en theater- muziek; 20.45: zangspel „Vrouwenzand": 21.37: muziek van Gershwin; 21.45: frltsen en fratsen; 22.10: omroeporkest; 23.00: nieuws; '23.1524.00: gram -muziek. VOOR MAANDAG 17 JANUARI. Hilversum 1 (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7 30: reveille; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: Te Deum Laudamus; 8.45; Johann Strauss; 9.15: ziekenbezoek; 9.30: dc maatschappelijke orde; 10.00: Yehudl Menuhln, viool; 10.30: morgendienst o. 1. v. ds D. Warnlnk; 11.00: Notenkrakersuite van Tsjalkofskl; 11.20: voordracht; 11.40: moderne composities; 12.00: alt en orgel; 12.30; weerpraatje; 12.33: Metropole Or kest, 13:00: nieuws; 13.15: Mandollnata; 13.45: Don Kozakken Koor; 14.00: school radio; Hans Lachman, plano; 15.00: Vox Jubllans; 15.30: trio's uit alle landen; 16.00: bijbellezing; 16. -*5: NCRV-koor; 17.00; voor de kleuters: 17.15: Kamer or kest; 17.45- uit Indonesië; 18.00: Kamer orkest; 18.15sport; 18.30: Ned. strijdkrach ten; 19.00: nieuws; 19.15' KDesprcklng; 19.30: de toestand in Indonesië; 19.45: overheid en lundschapszorv zu.UO: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: samenzang van gees telijke liederen; 20.45: hoorspel Ferdinand lluyck; 21.30: Sweellnck Kwartet; 22.00: Jm»cl en Evangelie; 22.15: verzoekpro gramma: 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws- °'J r» orgel; 23.30— 24.00: serenade voor strijkorkest. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 8.00: nieuws; 8.15: gram.muzlek; 8.55: voor de vrouw; 9 00: muziek van Gershwin; 9.30: water standen; 9.35: dansmuziek; 10.00: morgen wijding door prof. dr A. A. van Ruler; 10.15: arbeidsvitaminen; 11.00: op de uit kijk; 11.15: orgelconcert; 12,00: Lvra Trio; 12.30: weerpraatje; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: G. van Krevelen, plano; 13.00: nieuws; 13.15: mededelingen; 13.20: Sky masters: 13.50: gram.muzlek; 14.00: wat er om gaat ln de wereld; 14.15: Metropole Orkest: 15.00: Bonbonnlére: 16.00: solls- tenconcert; 16.45: Musicalender; 17.30: voor de padvinderij; 17.45: gram.muzlek; 18.00: nieuws; 18.15: mededelingen; 18.20: oude bekenden; 18.30: radio filmkrant; 19.00: bijnamen ln de kamermuziek; 19.30: Inleiding tot muzlekgebrip; 19.45: ver zoekprogramma: 20.00: nieuws; 20.05: Radloscoop; 22J25: ln stijgende lijn; 23.0ÖÏ nieuw*; 13.1824.00: twlng corner.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5