BALANS OPRUIMING OPRUIMING HASSELMAN PANDER Kosten van het bouwen moeten omlaag wit Zuid Holland bouwpeil opvoeren Maandag om 1.30 uur COUPONS RADIO-MONTEUR V STADSNIEUWS Het rapport van de militaire waarnemers in Indonesië „Onjuist, misleidend, partijdig en onaanvaardbaar" Laatste berichten begint onze WOLLEN EN ZIJDEN STOFFEN Assistent-Boekhouder EEN WEEK BREESTRAAT 146 LEIDEN Narm$traat 5 tel '23 SO6 Schoenmakers-gezellen Onthoudt dit goed Grote propaganda avond r A.s. Maandag puntenvrije verkoop van een beperkte voorraad TEXTIEL ZATERDAG 15 JANUARI Ned. Herv. Diaconie en de Wijkverpleging CHR. WIJKVERPLEGING „PHEBE" THANS IN NAUWER CONTACT MET DE N.H. KERK. De Ned. Hery. Diaconie te dezer stede, zich op het standpunt stel lende, dat in verschillend opzicht ook de wijkverpleging als een es sentieel onderdeel van haar arbeid kan worden gerekend, heeft in de afgelopen dagen contact opgeno men met de Chr. Wijkverpleging „Phebe", teneinde de mogelijkheid te onderzoeken op welke wijze beide lichamen tot een nauwere samen werking kunnen geraken. Als uitvloeisel hiervan is 'n gemengd bestuur gevormd, waarin namens de Ned. Herv. Diaconie zitting hebben ge nomen dr G. Brouwer, mr dr N. G. Geelkerken en de heer J. C. Elsgeest. Dr J. Riemens, voorzitter van „Phebe",' zal als voorzitter van ctit nieuw sa mengestelde bestuur blijven optreden. Nu deze samenwerking haar beslag heeft gekregen, zal het werk van „Phebe" in de toekomst een meer ker kelijk cachet krijgen. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM. Gisteren vierde' „De Kleine Winst", 'n winkel voor woninginrichting, Haar lemmerstraat 51, eertijds gevestigd Jan- vossensteeg 3. haar 25-jarig bestaan. De eigenaresse, mevrouw de wed. A. van Klarenbosch, mocht gistermiddag temiddén van een schat van bloemen talloze gelukwensen in ontvangst ne men. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Het voorjaarsprogramma der archa- eologische lezingen in het Rijksmuseum van Oudheden omvat de navolgende voordrachten: Mad, G. Faider (Manc- mont) over „Beschouwingen der kunst historie gedurendede eerste 8 eeuwen In Noord-Gallië"; J. G. N. Rnaud (Den Haag) over de ontwikkeling van het Nederlandse kasteel; dr W. C. Braat (Leiden) over de klassieke beeldhouw werken in het Leldse Museum (met rondleiding); dr W. D. van Wijngaar den over de Loeristanbronsjes in het Museum en dr B. H. Strieker over „Techniek der Oud-EgyRtische bouw kunde". HET DURE KARPET. Tijdens een onderzoek van de zijde van de Prfjscontróledienst naar een ge val van prijsopdrijving in het groot bij een woninginrichtingsbedrijf te Leiden, bij welk onderzoek een bedrag van dui zenden guldens aan ongeoorloofde winst werd geconstateerd en 19 vloerkleden in beslag werden genomen, kregen de ambtenaren de lucht van een ander zaakje, dat ten slotte leidde tot de ach terhaling van een van die' kettinghan- daltjes. die er voor een deel aanv schul dig zijn. dat het.publiek zich slechts voor hoge prijzen van begeerde artike len kan voorzien. Aan de geverbaliseerde eigenaar was door de vertegenwoordiger van een an dere Leidse firma een vloerkleed aan geboden voor f. 260.De vertegenwoor diger werd opgespoord en bleek te wer ken voor een tapijtreinigingsbedrijf. Hij bekende, vloerkleden te hebben verkocht voor f.260— en f.275,(de toelaat bare gebruikersprijs dezer tapijten 'be draagt f. 172. In verzekering gesteld, deelde de man mede, dat hij de kleden kocht van een collega uit Den Haag voor de prijs van f 230.—. Ook de collega werd aangehou den; hü vormde een schakel van de ketting, die ten slotte uit vijf schakels bleek te bestaan. INAUGURATIE PROF. DR. MR F. FLORSCHUTZ. Vrijdag 28 Januari a.s. des namiddags ten 4 uur zal prof dr mr F. Florschütz, benoemd tot bijzonder hoogleraar in de p?i'-eophytologie van het Kainozoi- eum en de palynologie, vanwege 't Leids Universiteits Fonds, zijn ambt aanvaar den met het uitspreken van een inau gurele oratie ln het groot-auditorium van het Academiegebouw. NED. CHR, VROUWENBOND. Gisteravond hield de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Vrouwenbond in „De Harmonie" een Vergadering. Na een inleidend woord van de presidente, mej. n. de Rave, gaf mej. Van Nieu- wenhuyzen van Amsterdam, die inder tijd als afgevaardigde, van de jeugd afdeling de bijeenkomsten van de Wereldraad van Kerken heeft bijge woond gen overzicht van deze kerken- vergadering. Uitvoerig stond zij stil bij de behandelde rapporten, waarna zij baar visie gaf over de verdere ontwik keling van dit kerkenwerk. Voorts zijn in deze vergadering nog enkele huis houdelijke zaken afgedaan. Bij de Raad van Arbeid te dezer stede is met ingang van 1 Januari j.l. bevorderd tot hoofd-commies, de com mies P. J. Bergers. Minister In 't Veld te-Leiden: Duplexwoning als redder in de nood Zuid Holland komt het verst ach teraan met bouwen, heeft minister In 't Veld gisteravomj op de kaderver gadering van het gewest Zuid Holland van de Partij van de Arbeid in het Logegebouw aan de Steenschuur te Leiden gezegd. Minstens vijftien jaar zal het duren voor Nederland zijn achterstand op het gebied van de woningbouw zal hebben ingehaald, een achterstand, die geraamd wordt op een kleine 300,000 Woningen. Met het bouwplan 1949 (35 k 40.000 wo ningen) zal men slechts in bescheiden mate op die achterstand inlopen. De- viezentekort is wel de voornaamste oor zaak, dat er niet meer gebouwd kan worden, Het Centraal Planbureau heeft een vierjarenplan opgesteld, waaruit blijkt, dat .wij pas in 1952 aan een bouwvolume van 55 60.000 woningen kunnen toe komen. Grote besparing op kosten, vooral op de aanbestedingsprijzen en een grotere toepassing van de duplexwoning bouw gaf de minister aan als de mogelijk heden om het bouwpeil op te voeren, terwijl huurverhoging dit jaar onvermij delijk zal zijn, willen wij tot een. renda bel woningbezit. komen. In het bouwplan '49, dat 1300 millioen bedraagt, is 400 millioen uitgetrokken voor woningbouw. Dit is geen wanver houding, want in die 1300 millioen zijn begrepen 300 millioen voor openbare werken, 240 millioen voor bedrijfsge bouwen, waarvan een groot deel voor de bouw van fabrieken moet worden be steed, die weer noodzakelijk zijn voor de industrialisatie van ons land. Wanneer in 1952 de Marshall-leverin gen ophouden,' moeten wü een sluitende betalingsbalans hebben. _Dat kunnen wij slechts bereiken door onze productie op te voeren. Nu hebben wij nog de kans met onze nieuwe industrie. Duitsland en Japan zijn nog uit de markt. Wy kunnen ons de plaats veroveren die vroeger door deze landen werd in genomen. Over drie jaar is die kans er waarschijnlijk niet meer en daarom moeten wij fabrieken bouwen en veel fabrieken. Verder moeten dit jaar 1000 boerderij en gebouwd worden, 't onderhoudswerk en het herstel van oorlogsschade (nog voor dit jaar 57 millioen jgld.) moeten doorgaan. Het grootste struikelblok is niet een tekort aan bouwvakarbeiders, betoogde spr. met klem. Het zou zelfs wel kun nen zijn, dat een nieuwe werkloosheid deigt. Maar de grootste handicap is het tekort aan materialen. Als wij zorgen voor een geregelde aanvoer van bouw materiaal, dan kunnen wij de bouwplan nen met onze abeiders gerust verwer ken. Dat er in het afgelopen jaar 32.000 weningen zijn gebouwd, meer dan de mi nister beloofd had, wijst er op, dat er weer een zeker evenwicht wordt bereikt, eri wü dus niet verder achteruit gaan. Om onze achterstand in te lopen heb ben wij een productie nodig van 55 k 60.000 woningen per jaar, volgens het vierjarenplan van prof. Tinbergen. Dit betekent, dat wij voor een lange reeks van Jaren het topjaar 1934 (54.000 wo- ningen) zullen moeten overtreffen. "Van ons volk wordt een enorme prestatie vereist. Vooral de montagebouw meet deze prestatie mogelijk maken. Elke provincie en elke gemeente zal goed moeten begrepen, dat zij min stens 15 jaar nodig hebben om hun achterstand in te lopen, als zij niet aan montagebouw en duplexwoning willen. Spr. rekende zelfs voor, dat wjj door de volgende jaren uitsluitend duplcx- woningen te bouwen in de helft van de tijd door onze achterstand heen zouden zijn. Regeren is vooruitzien, En daarom houdt de minister nu reeds rekening met een crisis en een te verwachten massa-werkloosheid die beslist zouden komen als de Regering geen conjunc tuur-politiek zou volgen. De minister wil daarom in een pe riode van 30 jaar blijven bij een volu me van 55.000 woningen per Jaar. Een hoger gemiddelde is geen ideaal, omdat dit tot oververzadiging dei- markt leidt en dus tot werkloosheid. De toeneming van het aantal werklozen geeft nu reeds reden bezorgd te zijn. Ten slotte wijdde spr. aandacht aan het algemene beeld op woningbouwge bied van het hele land, waarbij Noord- Holland, Vtrecht en Zuid-Holland het slechtste figuur slaan. Dat de achter stand het- grootst is ln de grote steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam weet spr. aan de te hoge kosten. In Rotterdam zijn bovendien de bouw verordeningen nodeloos zwaar. Allen hebben wij er toe mee te werken, be sloot spr., de bouwkosten zo laag moge lijk te houden. Spr. is stellig van me ning, dat, willen wij komen tot een ren dabel woningbezit, de huren verhoogd zullen moeten worden, dit jaar met 30% terwijl ook de aanbestedingskosten be langrijk omlaag kunnen. De Regering wil deze hum-verhoging beschouwen in het kader van de loon- en prijzenpoli tiek. Wanneer dus de huren omhoog gaan, zullen ook de lonen moeten wor den verhoogd, want de Regering wenst geen huurverhoging ten koste van de arbeider. 0 NED. VER. VAN Sr=*iOTSTEN „HARMONIA". „Het getal 666". Donderdagavond hield Mevr. E.Kai- sér uit 's-Gravenhage voor de afdeling Leiden en Omstr. van de Nederlandse Vereniging van Spiritisten „Harmonia" een lezing over het onderwerp: „Het getal eens mensen 666". Op duidelijke wijze gaf spreekster een toelichting bij een door haar mediumlek verkregen, verklaring over de betekenis van de verzen 11—18 van Hoofdstuk 13 van de Openbaringen van de apostel Johan nes. Velen hebben gemeend en menen nog, aldus spreekster, dat het daarin genoemde getal 666 betrekking zou hebben op een bepaalde persoon. In 't begin van de 19de eeuw dacht men, dat deze profetie t.a.v. dit getal betrekking had op Napoléon. Dit bleek echter ach teraf niet juist te zijn. Ook bij het op treden van Hitier meende men het ogenblik gekomen, waarop deze profe tie doelde. Wederom bleek dit niet juist gezien te zijn. Thans denken velen, dat- de bij d,ie verzen gedane voorspelling slaat op de persoon van Stalin. Volgens deze verklraing, die spreekster „ontvan gen" heeft, doelt deze openbaring ech ter geenszins op een. persoon, maar op de mensheid in haar geheel. De voor spelde ondergang heeft niet betrekking op de vernietiging van de aardbol, maar op het verdwijnen van een cul tuur, i.e. die van het Westen. Immers- het is deze cultuur, die thans de ken merken. gaat vertonen, waarop Johan nes in zijn Openbaringen kennelijk heeft gezinspeeld. Men denke slechts aan de vervlakking van het leven als gevolg van de talrijke mechanische hulpmiddelen, de ontdekking en de aanwending van de atoomsplitsing en de -sportverdwazing. Meer dan ooit wordt het velen duidelijk, dat wij thans staan voor de keuze, die Johannes zo tref- fénd weergeeft: „Groei tot een hogere geestesgesteldheid of ga ten onder". Wanneer de mens dit laatste wil voor komen, dan is het een gebiedende eis, dat bij hem het verlangen naar een ommekeer ten gunste ontwaakt en dat hij aan die ommekeer daadwerkelijk medewerkt. Dit verlangen nu kan op gewekt worden door de overtuiging, dat er een persoonlijk en bewust voortle ven is na de stoffelijke dood en dat de mens dan in het bijzonder zal oog sten hetgeen hij in deze levensphase heeft gezaaid. Met een aantal helderziende waarne- mingen toonde spreekster aan, dat de hypothesevan het voortleven een le vende waarheid is. Een aandachtig en talrijk gehoor volgde deze voordracht. Donderdag a.s. zal Henriette Da vids in de Schouwburg de vrouwelijke hoofdrcl vervullen in de klucht „HM. Heintje", In het Nederlands bewerkt door Meijer Hamel, waaraan verder nog medewerken o.a. Sylvain Poons en Jacques van Bijlevelt. Officieel commenta^ der Nederlandse regering Naar aanleiding van het rapport der Commissie van Goede Diensten aan de Veiligheidsraad, waarin is opgenomen een verslag van de militaire waarne mers uit het gebied van Surabaja, welk rapport op de 14e Januari aan de Veiligheidsraad gezonden werd, wordt van officiële zijde het volgende ver klaard: 1. De taak, welke aan de militaire waarnemers ls toegewezen, bestaat uit het controleren van de beëindiging cler vijandelijkheden. Het rapport van de Cv v, G.. D., voor zover dit is gebaseerd op het rapport -der' militaire waarne mers die Surabaja als 'basis- hebben, is in flagrante tegenspraak met deze taakr van spoorwegen. De mliltaire 2. In dit zelfde rapport geeft de C. v. G. D. te kennen dat „de vernieling van wegen, bruggen en eigendommen zowel in het vérleden als in het heden, plaats vindt op veel groter schaal dan door de Nederlandse militaire autoriteiten was verwacht". Afgezien van het feit ,dat wat vol gens de waarnemers door de militaire autoriteiten werd verwacht, geheel en al op veronderstelling berust, geeft dit rapport een volstrekt misleidend beeld van de werkelijke toestand. De militaire autoriteiten- waren zich zeer wel bewust Burgerlijke Stand van leiden GEBOREN: Maria Antonla, d. van J. Sosef en M. A. Glasbergen: Marijke, d. van J, Moellker _en F, Txlppenzee; Maria Wllhelmlna The- resla, d. van A. van Loon en C. Kalk- hoven; Emma, d. van H. Mleloo en J. van de Wetering. OVERLEDEN: S. van Rosse, man, 66 Jaar; C. van Duljn, wed. van C, Jonker, 70 Jaar; N. M- Ebellng, hulsvr. van W. Roesslogh, 67 Jaar. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het arts-examen le gedeelte: de heren F. A. Bolsius Cs-Gravenhage); J. H. C. Hilgers (Lel den) J. H. Pleiter (Lelden en H. W. v. d. Veen 's-Gravenhage2e gedeelte: mej. B. J. v. d. Berg (Ysselmonde) en de heren J. A. Balhan 's-Gravenhage) en F. A. Beek (Oegstgeest). van de vernielingen, toegebracht aan wegen, bruggen en eigendommen, een proces dat reeds in April 947 begon, en dat aan de consulaire commissie werd .gerapporteerd, een en ander ondanks de verzekering van de toenmalige repu blikeinse eerste minister Sjahrir, dat hij alles in het werk zou stellen om vérdere vernielingen te voorkomen. Een album met luchtfoto's van deze vernielingen werd in dat stadium reeds aangeboden. De vernielingen namen toe na Augus tus—September 1947; een volledige op gave van al deze vernielingen ln het re publikeinse gebied van Oost-Java is sa mengesteld, en wordt regelmatig bijge houden. Daarin' zijn omstreeks 5000 van dergelijke gevallen vermeld. Het rapport bespreekt verder het autoriteitenbeschikten over zeer accu rate gegevens, waaruit blijkt, dat reeds maanden geleden het spoorwegverkeer practisch onmogelijk was, omdat op ver schillende plaatsen de rails waren op gebroken en weggevoerd, terwijl ver schillende bruggen waren opgeblazen, een en ander lang voor de militaire ac tie begon. Het rapport geeft verder bij zonderheden over de hoofdwegen in Mldden-Java die, volgens het rapport, nog niet begaanbaar zijn. De militaire waarnemers die tot de te Surabaja ge- sta tionneerde groep behoren, hebben echter Midden-Java in het geheel niet bezocht. Het moet dan ook worden aan genomen ,dat de C v. G. D. zich ten aanzien van dit onderwerp slechts in veronderstellingen begeeft. De plaatsen Lamongan en Bodjone- goro zouden volgens het rapport ernstig door branden en vernielingen zijn be schadigd. Hierbij dient eveneens te wor den opgemerkt, dat de C. v. G. D. haar inlichtingen niet op eigen waarneming baseért, maar slechts verklaart dat dit wordt gemeld. Het rapport meldt verder, dat waar genomen werd hoe in de vroegere Ne derlandse gedemilitairiseerde zone vrij wel alle bruggen vernield zijn, terwijl een aantal kampong's zijn verwoest, hoofdzakelijk door branden en dat de meeste kampongs verlaten zijn. In dit verband diént er aan te wor den herinnerd dat voor geruime tijd de Nederlandse gedemilitairiseerde zone 't toneel was van een groet aantal bct- I singen tussen Nederlandse troepen en Montgomery op Valkenburg gearriveerd Zoals gemeld zal veldmaarschalk Montgomery van Zaterdag tot en met Maandag as. een bezoek brengen aan ons land. Veldmaarschalk Montgomery is hedenochtend op het vliegveld Val kenburg aangekomen en intrek geno men in de Britse ambassade. Pandit Nehru over a.s. conferentie te New Delhi De premier van India, Pandit Nehru, heeft gisteren tegenover de Indische journalistenvereniging te Calcutta ver klaard, dat het doel van de conferen tie inzake Indonesië te New Delhi was het versterken van de Verenigde Na ties,. De premier verklaarde: „wy willen volkomen duidelijk, maken, dat achter deze conferentie niet de bedoeling ligt om een Aziatisch blok tegen Europese landen te vormen. Zij is niet anti- Europees, anti-Amerikaans of anti- Westers." „In het Handvest der Ver. Naties worden regionale overeenkomsten er kend en aangemoedigd. Wij stellen ons voor, geheel volgens de bepalingen van dat Handvest te handelen en om, tot steun aan de V. N. ,er voorte zorgen, dat er vrede, heerst en recht gedaan wordt.". Pandit Nehru haalde enige passages aan uit.de uitnodiging, die op 31. Dec. aan een aantal landen werd gezonden. Hierin stond: Veel steun zou aan de Indonesische zaak verleend worden, wanneer de belanghebbende Aziatische regeringen zo spoedig mogelijk onder ling zouden overwegen, wat voor maat regelen zij moeten nemen om de Vei ligheidsraad te steunen bij de doel treffende behandeling van het Neder landse hardnekkige optreden, dat in strijd is met een rechtvaardige regeling van het Indonesische .probleem." infiltrerende benden, terwijl deze ben den, bestaande uit terroristen en extre misten, in deze 2»ne de bevolking het leven onmogelijk maakten. Deze feiten werden regelmatig door de Nederlandse delegatie aan de C.v.GD. doorgegeven, en tezamen vormen zij een droevige lijst. De ontelbare gevallen, waarin de vroegere status-quo lijn door deze ben den werd overgestoken is een der fac toren geweest die de militaire actie on vermijdelijk maakten. Het feit, dat deze zeer wel 'bekende feiten thans worden genoemd in verband met de huidige situatie is op het minst genomen ten dentieus. Het rapport meent, dat het aantal Nederlands e troepen in de nieuw bezet te gebieden onvoldoende is om te voor komen dat rondzwervende guerilla- •benden te beletten vrijelijk rond te trekken en sabotagedaden te plegen. Hoewel een dergelijke verklaring ver uitgaat boven de bevoegdheid der mi litaire waarnémers, dient ten aanzien van deze bewering te worden bedacht, dat dergelijke benden volgens een vast gesteld schema worden geëlimineerd, hetgeen reeds een snelle vermindering van het aantal bestaande benden tot resultaat heeft gehad, zomede een neiging bij deze benden om hun actie - geheel op te geven dan wel zich in kléine groepjes te splitsen, die syste matisch zullen worden opgeruimd. Het rapport zegt tevens, dat de Ne derlandse troepen „onvoldoende sterk zijn oip orde en rust in de steden te handhaven, en dat vele Chinese han delaren dientengevolge ernstig hebben geleden van plunderingen." Deze ver bazingwekkende verklaring noopt tot beantwoording, aangezien zij volstrekt met de feiten in strijd is. De Chinezen werden geplunderd lang voor een enkele Nederlandse soldaat het republikeinse gebied betrad. De Nederlandse troepen hebben duizenden Chinezen ontzet, die reeds door de extremisten waren weggevoerd. De Chinezen zijn jarenlang een ge makkelijke prooi geweest voor de ge wapende republikeinse benden en een heden. Het handhaven van rust en or de in de steden geschiedt volledig en daarom moet deze verklaring van de C. v. G. D. dan ook volledig worden ontkend. Alles bijeengenomen moet het ern stig worden betreurd, dat dit rapport een onwaar beeld van de feiten geeft en verder, dat de militaire waarne mers in hun rapport aan de C. v. G. D. hun bevoegdheden verre hebben overschreden. Het rapport geeft vooral een sterk gekleurd beeld, dat over het algemeen de indruk maakt dat het niet vrjj is van partijdigheid. Zich baserend op deze feiten, betreuren de Nederlandse militaire autoriteiten het, dat zij zich genoodzaakt zien het bewuste rapport' in zijn geheel af te wijzen. „ZUIDERKRUIS" MET TROEPEN NAAR INDONESIË. He^ eerste troepentransport sinds 3 December zou heden uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Het bestaat uit 800 militairen en wel 250 van verlof terugkerende leden van het KNIL, 350 leden van de Kon. Marine en 200 van de Kon, Landmacht. De „Zuiderkruis", waarmede te troepen reizen, zal, aldus de militaire autoriteiten, de normale route door het Suez-Kanaal volgen. Met dit transport is, aldus de mili taire autoriteiten, overduidelijk bewe zen, dat de militaire actie in Indonesië niet heeft geleid tot versnelling en ver meerdering van de transporten. Het maakt een onderdeel uit van het maan den geleden opgestelde schema. Boven dien is het schip slechts half vol. Het volgende schip zal weer geheel volge boekt zijn. De „Zuiderkruis" neemt 115.000 k.g. post mee. Veehandel thans zonder Bedrijfsvergunningen-besluit 1941 Nadat reeds het vorige jaar de han del in diverse producten binnen de voedselvoorzieningssector werd vrijgela ten van de bepalingen in het bedrijfs- vergunnlngenbesluit 1941, is thans ook voor de binnenlandse handel in runde ren (lnc-1 slachtvee, vette- en nuchtere kalve-ren), varkens, paarden en schapen ontheffing verleend van de betrokken bepalingen in genoemd besluit. Deze ontheffing houdt in, dat bij nieuwe vestiging of uitbreiding van een handelsbedrijf in deze zin geen be- drijfsvergurming oneer ls vereist van 't Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De handel ln genoemd vee is thans alleen gebonden aan een erkenning bjj het betrokken bedrijfschap, die gebaseerd is op objectieve eisen van handelsbekwaamheid, vakbekwaam heid en credietwaardigheid. Voor hen, die niet erkend zijn, blijft het ver handelen van genoemde producten verboden. Deze vereenvoudigde procedure brengt geen wijziging in de bestaande ver plichtingen ten aanzien van koop en verkoop, ontvangst en levering enz. van de betrokken producten. Iedere door 't bedrijfschap, erkende handelaar meet uiteraard alle terzake dienende veror deningen en besluiten volledig in acht blijven nemen. De Italiaanse griep EEN GOEDAARDIG SOORT. (Van onze Haagse redacteur). Nu ln een groot deel van Europa en in onze zuidelijke provinciën de in fluenza een epidemisch karakter heeft aangenomen, zijn hier te lande maat regelen genomen om een exacter in zicht te kragen in omvang en aard der ziekte. Mogelijk zullen komende week reeds cijfers gegeven worden. Daar de huidige influenzagolf het eerst in Italüë merkbaar werd, spreekt men thans van Italiaanse griep, ln te genstelling met 1918 toen men van Spaanse griep sprak. Het is evenwel nu eenzelfde soort aandoening als toen, al zijn de gevolgen thans gelukkig minder ernstig dan destijds. Bulten de bekende verschijnselen: koorts, vermoeidheid en pijn in alle leden doen zich volgens niet offi ciële gegevens, tot 'dusver geen compli caties voor. Aandoeningen van bron- chen en spijsverteringskanalen dragen geen ernstig karakter. De officiële cij fers van roodvonk en longontsteking ver tonen tot dusverre geen ongunstiger beeld dan andere winters. De absenten- lijst bij grote kantoren en ondernemin gen geeft nog weinig houvast voor de statistici, de cijfers lopen zeer uiteen, maar de meeste bewegen zich in de buurt van enkele procenten. GESTOLEN JUWELEN BEZIT ACHTERHAALD. De Maastrichtse recherche ontdekte in een perceel aan de Maastrichter Smedestraat, dat de vrouw van H. Chr. W. in het bezit was van een paar waar devolle oorbellen. Bij verhoor bekende zij deze sieraden te hebben gekregen van een in de buurt wonende M. S,, die een goede bekende van de politie ls. Daarom vermoedde de recherche, dat er iets niet pluis was. M. S., die ook werd aangehouden, verklaarde de oorbellen met andere juwelen ter gezamenlijke waarde van honderden guldens voor doorverkoop te hebben ontvangen Van zekere Th. M., eveneens uit Maastricht, waarna ook deze werd aangehouden. De kostbaarheden bleken familie-bezit te zijn geweest van de familie S. Een aantal der sieraden was in Amsterdam door M. S. reeds tegen prijzen ver be neden de waarde verkocht. Deze kopers verkochten de sieraden ook weer. Ten slotte heeft de Maastrichtse recherche in Den Haa£ een deel van het juwelen- bezit achterhaald. zonder en tegen halve puntenwaarde. HAARLEMMERSTRAAT 17 LEIDEN gevraagd voor spoedige indiensttreding, leeftijd plm. 20 jaar. enige, ervaring gewenst. Brieven met volledige inl. en ref. etc. onder nummer 3214 aan het Buerau van dit Blad. Ingang BREESTRAAT 146 LEIDEN van Maandag 17 Jan. 1.30 uur Lm. Zaterdag 22 Jan, 5 uur. MEUBELEN COUPONS STOFFEN VLOERBEDEKKING etc. Gevraagd voor direct ver gevorderd of aankomend Brieven met opgaaf van ver langd salaris en tegenwoor dige betrekking onder no. 3240 Bur. van dit Blad. GLAS In LOOD gebrandschilderd GLAS ƒ11 AC VOOR' V"VU=J^J"7 GEDENK tn JUBILEUM- Gebr.Sullld 0AMEN RESTAURATIE LEIDEN VRAAQT VRVBL'JVENP ontwerp op Maandag 17 Jan. as. 's avonds "te 8 uur in 't Raedthuys, Nieuwe Rjjn. Met gratis verloting. Komt allen. Nederlandsche Bond van Schoenmakersgezellen, A. STOUTEN, Secretaris Ververstraat 27. Allen, die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of zaken onder zich heb ben van wijlen Mejuffrouw Dr HENRIETTE VAN DER FORST, zonder beroep, gewoond heb bende te Leiden, Steenschuur 7a, en aldaar overleden op 9 December 1948, wordt ver zocht voor 15 Februari a.s. opgave te doen aan W. H, der Weduwen, belastingcon sulent, Juliana van Stolberg- I laan 398, 's-Gravenhage. illllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIP (met 10 korting) o.a. Lingerie-zijde Onderjurken Kinderjurkjes (tricot) Wollen Damesvesten Wollen Jongensbroekjes Korte Herenpantalons (interlock) Zijden Dameshemdjes en Directoire VOORUIT U.A. Herenstraat 9, Tel. 24099, Leiden .J iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiua

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3