5 Cameron blijft heftig protesteren Onze Verliezen SST& agenda „Stel niet eventueel een dode verantwoordelijk" Films van deze week: zaterdag 15 januari Zal het proces Kravchenko voortgang vinden? capitulatie voor communis tische bedreigingen. (Van onze Parijse correspondent). Zoals Wil al bericht hebben, lijkt het onwaarschijnlijk dat de veie °etui£en van communistische zijde m het Pra^s Kravchenko tijdig van achter het „ijze ren gordijn" te Parijs zullen kunne arriveren. Zo niet dan zou, meent men hier, „Les lettres Iransalses als aan- ceklaaïde partij, een verzoek om uitstel fn Sen dienen. Men heett redenen om aan te nemen dat van Franse of 11- ?mie zlide zulk een verzoek met In stemming ZOU worden °"df^h^"n de toch al gespannen de Sovjet-Unie en oe Quai n Orsay hebban weinig te winnen bij een pro ceswairbU enkele hartige woorden over de binnenlandse politiek en de politlemethoden van het dUs gesproken zullen worden. Boven dien beloven de communisten hier bij ein" aan verrassingen bevat. Ion nieuwe uitbarsting ™n,een .spon tane volks verontwaardiging heeft op ViOf.fi- het hier de aandacht getrokken ISmmigewaarnemers zien de« bes.a- i „on eerste capitulatie van de Franse^ regering tmor^ de communisti sche bedreigingen. De voorwaarden der roden in China algehele capitulatie gebist Volgens de communistische radio heeft ^leider van de communistische par tl). Mao tse t«ng de volgende voorwaar- gesteld voor het beginnen van vre- desonderhandelingen. 1 Berechting van de „oorlogsmlsdadi- 2. AUsctiaffing van de huidige grond- a Aftreden van de Kwo min tang. 4 ^organisatie van de nationalistl- 5 verbetukfverklaring van het ,.bu- reaucratisclie kapitaal 6,:ê!^n%rr,»lge ver- 8. BijSoeping., v^eerendee^ennnl adviserende laan zonwi ten etode^een^demooratisohe coahtierege- ring te vormen.''^ a Zo de Kwdmintang de acht voorwaar den d"tccSJSn de communistische SSrS" ifê vrede Slechts .,'n bedrie- gelijk middel zijn. op aue demo- Vervolgens heel mi volksorganisaties cratische PartUen e voor em een beroep gedaabte lierenvo_ demoaaUscne^en reacttonnaire vrede". ~Tot besVt^heeft gime^n Nantoig de ioorwaarden aan- 11 of burgemeester vgne«en?in.e gi raal Toe tsjien J versterkingen in Nanking dringend Noord- verzocht teneinde t» ,-Sden. Hij zeide Chinese havenstad tered let te funncn ^toestand was ..wanho pen* de van Tientsin, worden in- e™ t indien üvoor-waardelijke over live niet onmiddellijk wordt aanvaard. de benoeming tan dean acheson. De commissie voor ^Senaat trekkingen van de Amenkaa^ A(.hes()n ïoetet mtlisu? van Vitenlandse Zaken eenstemmig g°edg^teude senaat komen- Men verwacht, dato bevest - de week deze goedkeuring ten bi). een Acheson heeft ui een iMich- eenkoriist van le d(, buitenlandse politiek "bijzonderheden bespro- ken. HEDEN: De Doelen: Smalfilmtentoonstelllng. 1012, 25 en 8—10 uur. MAANDAG: Schouwburg: Hoofdstad-Operette ,.An der schónen blaucn Donau", 8 uür nam. DINSDAG: Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen". Plano- solist Gerard Hengeveld, 8 uur nam.. VRIJDAG: Gerecht 10: Openb. verg. „De Dageraad". Spr. W. van Iependaal, 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „De prijs van het verleden" (18 Jaar) Zat. en Zon. 2.30, 4.45, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; Donderdagavond K. en O. Lldo „Warschau-concerto" (14 Jaar) Zat. en Zon. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9.15 uur Luxor „Singapore" (18 Jaar) Zat. en Zon. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Balalaika" (18 Jaar) Zat. en Zon. 2.15, 4 15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „Het dal der beslissing" (14 jaar) Zat, en Zon. 2, 4.15, 6.45 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 6.45 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 15 Januari 13 uur tot Zaterdag 22 Januari 8 uur waargenomen door Apotheek Kok, Rapenburg 9. Tel. 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, Tel. 21060. Tc Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8, Tel. 26274. De geneeskundige dienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Leeuwen, Kortmann en Simons. Te Oegstgeest door dr Varekamp, tel. 21916. De dienst der dierenartsen door de beren Commandeur en Weening. Bloedige relletjes in Durban vele indiërs verwond. Als gevolg van relletjes, welke bij de standplaats van een bus van een Indi sche maatschappij plaats vonden te Dur ban (Zuid-Afrika) moesten gisternaent 58 Indiërs en vier Afrikaners naar een ziekenhuis worden o vcr-gebraeli t. D meeste gewonden konden, na behandeld te zijn, huiswaarts keren, doch 17 In diërs en twee Afrikaners moesten, ter verdere verpleging, blijven. Gisteren braken nieuwe ongeregeld heden uit in de Indische wijk van Dur ban 2.000 Afrikaners kwamen in de mid dag op de Indische markt cn in de In dische wijk en vielen Indiërs aan. richt ten schade aan en plunderden de Indi sche winkels. Speciale polltiereserves, die zich snel naar het betrokken deel van de stad be gaven, konden de woedende Afrikaners, die gewapend waren met zware stokken en puntige ijzeren voorwerpen, niet te genhouden. De politie werd daarop verstrekt met eenheden uit leger, luchtmacht en vloot en uit geheel Natal werd politie naar de stad gedirigeerd. Gisteren werden ongevèer 27 personen cedood Het aantal gewonden was meer dan 400- Driehonderd Indische vrouwen en kinderen zijn in de bossen gevlucht. Politieposten en ziekenhuizen waren overvol met Indiërs. Sommige Indische families werden in hun huizen opgeslo ten. waarna deze in brand werden ge stoken Ten slotte kwam een donderbui opzetten, dié de gemoederen wat deed bedaren. Men meent, dat de politiepa trouilles de situatie thans beheersen. De Afrikaners vielen geen Europeaan lastig doch verschillende grote waren huizen sloten vroeg om het vrouwelijk personeel gelegenheid te geven naar huis te gaan bij daglicht. Ónder de gewonden bevinden zich 11 Europeanen, van wie 9 politiemannen, oude Zoeloe-traditie, nl- onder gezang. 'Zij vernielden een aantal hutten van Indiërs, drongen winkel binnen en namen alles van hun gading mee. Dam'" na bestormden zij de huizen van cie rijke Indiërs en vermoordden ieder die zij vonden. Bijeenkomst Westelijke gemeenteraad van Berlijn EERSTE ZITTING. De nieuwe Westelijke gemeenteraad van Berlijn is onder grote belangstel ling en bijval van het publiek voor de eerste maal in de Amerikaanse sector van de stad bijeengekomen om zijn ambtstermijn van twee jaar te begin nen. Bij het geklik van een batterij van camera's namen de 104 afgevaardigden van de drie pro-Westelijke politieke partijen hun plaats ln de versierde raadszaal in. De drie Westelijke commandanten van Berlijn waren aanwezig. Dr Ootito Suhr dankte, nadat hu een stemmig tot voorzitter van de verga dering was gekozen, de drie Westelijke militaire besturen voor hun hulp „tij dens deze inoeilijke periode". Daarop, wijzend op de elf zetels, die gereser veerd zijn voor de afgevaardigden uit de Sovjet-sector, verklaarde hij: „Deze lege zetels zijn een stille erkenning van de door de "communisten beheerste so cialistische eenheidspartij, dat zU de Beriijnse bevolking niet vertegenwoor digt. Er is geen ander parlement te Berlijn. Onze taak zal worden vervuld ondanks deze elf lege zetels". Prol. Reuter sloot de zitting met het voorlezen van, een verklaring, waarin hij er zich toe verbond „de belangen van Berlijn te dienen en te werken voor vrijheid en democratie". De verklaring was gematigd van toon en bevatte geen directe aanval op het Sovjet-militaire bestuur of de S.E.D. De West-Europese Unie De conferentie van ministers van De fensie der vijf landen van de Westeuro- pese Unie, die naar men verwachtte twee dagen zou duren, heeft haar werk in vijf uur beëindigd. Behalve de dele gaties der vijf landen woonden waar nemers van Amerika en Canada de ver gadering bij. Ramadier. de Franse minister van Defensie zeide bij het verlaten der con ferentie onder meer: De nodige orga nisaties zijn er. Het zal echter nog eni ge maanden duren voordat men zien een algemeen beeld zal kunnen vor men". In Maart of April zouden de mi nisters wederom te Den Haag byeen k°Srzeide, dat het vraagstuk der stan daardisatie behandeld was. Op de vraag of de kwestie der centra voor de wa- penproductie ter sprake was gekomen, antwoordde de minister: „Dit s^dium is nog niet bereikt. Allereerst moeten technische vraagstukken met betrek king tot de huidige staat van leveiin0 van het in de verschillende legers^ ge bruikte materiaal geregeld worien Een later uitgegeven communiqué be vestigde deze uitlatingen. Onderzoek „Prestwick-ramp" Mr John Cameron, die de K.L.M. ver tegenwoordigt en gisteren protesteerde tegen vat hij noemde het nlet-produ- ccrt-n van documenten, waarnaar vol gens hem was gevraagd, zeide dat het voor hem enigszins moeilijk was te be grijpen, wat precies de positie van mr Leslie in dit geval was. „Het is volkomen duidelijk, dat mo gelijk verscheidene personen voor deze ramp verantwoordelijk zijn. Aan de an dere kant te het niet uitgesloten, dat niemand verantwoordelijk is", verklaar de hij. „Een van de betrokken partijen kan mogelijk de minister voor de Burger- Luchtvaart zijn, die mr Leslie gedag vaard heeft te verschijnen. Door mij is niets aan mr Leslie ten laste ge legd. Aan de andere kant heb ik de meest klemmende redenen om te protesteren tegen nalatigheden in het produceren van documenten, welke van vitaal belang kunnen z(jn in een openbaar onderzoek, waarvan het uit sluitende doel is vast te stellen, hoe de toedracht van alle feiten is ge weest". Cameron, sprak verder over de zin speling van Leslie ni. dat „op een be paalde plaats van een kaart een hoogte verkeerd was aangegeven en dat dit op het plaats vinden van de ramp van in vloed had kunnen zijn". „Ik heb het tijdens mijn betrekkelijk uitgebreide en langdurige ervaring nog niet meegemaakt", vervolgde Cameron, „te moeten constateren dat, wanneer de opvolger van wijlen gezagvoerder Parmentier in zijn verantwoordelijke functie, gezagvoerder» Snitslaar, als ge tuige is gedagvaard, er tot hem geen enkele vraag wordt gericht door de heer Leslie of door de heer Wilson die klaarblijkelijk ook het ministerie voor de Burger-Luchtvaart vertegenwoor digt teneinde op enige wijze steun te vinden voor de veronderstelling, dat een op een bepaalde plaats van een kaart verkeerd aangegeven hoogte, enige invloed had kunnen hebben op het plaats vinden van de ramp". - Mr Cameron vervolgde: „Het was na tuurlijk een onopzettelijk verzuim, waardoor mr Leslie twee zeer belang rijke documenten niet aan drie getuL gen heeft voorgelegd, doch ik zal mij op de meest ernstige wijze kwyten van mijn taak, een zaak te vertegenwoor digen, waarbfj de verantwoordelijk heid voor 40 mensenlevens mogelijk op een dode man zou worden gelegd en waarin men een veronderstelling over de oorzaak van de ramp oppert, doch deze schielyk weer laat varen, wanneer de eerste en enige technische deskundige vlieger als getuige wordt gedagvaard". Mr Leslie zeide, dat hij eerder met mr Cameron was overeengekomen, dat een zekere kapitein Malouin, een gewe zen chef-vlieger op de Noord-Atlanti sche luchtroute, in het Hof aanwezig zou zijn, teneinde naar alle afgelegde getuigenissen te luisteren, zodat hij in staat zou zijn alle ter sprake komende aangelegenheden te behandelen. Hij had het door mr Cameron ter sprakege brachte punt met opzet niet aan Snits laar voorgelegd, doch hij zou zeker het oordeel van kapitein Malouin hierover inroepen. Mr Michael Joseph Quayle, afkomstig van Troon (Schotland), beambte van de Luchtverkeers-contróle, die tijdens de avond, waarop de ramp plaats vond, dienst deed als ambtenaar, belast met het behulpzaam zijn bij het landen van vliegtuigen, verklaarde dat hij de Nijmegen" op een hoogte van 32 tot 48 De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Marine; Mar. III z.m. J. L. M. Bast, Rotterdam. Tijd. serg.-majoor der mariniers U. du Cloo, Soerabaya. Mar. Ill zjn. L. Hagting, Fries (Dr.). Koninklijke Landmacht: Sold. W. J. M. Aarns, Andelst (gem. Valburg). Sold. J. N. H. van den Bergh, Rotter dam. Sold. J. I. Bervoets, 's-Gravenhage. Sergt.-majoor V. P. Blomjous, Voor burg. Sold, le kl. J. Bos, Hilversum, Sold. J. Bravenboer„ Rotterdam. Sold. J. de Bruijn, Woubrugge (Z.-H.). Gesneuveld 6 Januari 1949. Sold. M. P. C, de Bruijn. Breda. Sold. A. Cnossen, Heeg 398 (gem. Wijmbritseradeel) Sold. G. van Dijk, Amersfoort. Sold. W. Th. v. d .Geest, Oud-Ade (ge- Onderhoud met Anak Agung Gde Agung De minister-president van Oost-In- donesië, Anak Agung Gde Agung, legde er in een onderhoud met Aneta en spre kende over de resolutie van hel Bijz Federaal Overleg de nadruk op, dat het Bijzonder Federaal Overleg het besluit bewindvoering Indonesië in Overgangs tijd „als uitgangspunt" aanvaardde voor de vorming van een nationale. Federale regering voor geheel Indonesië. Omtrent het nieuwe Oost-Indonesi sche kabinet zeide Anak Agung, dat dit een parlementair kabinet is, dat ge steund wordt door alle groeperingen in het parlement. De regerlngspolitiek is gebaseerd op het politieke manifest van April 1947 en verzekert de continuïteit van het tot nu toe gevoerde beleid, aan gepast aan de politieke ontwikkelingen van de laatste tijd, aldus Anak Agung. Het v/as de bedoeling van de forma teur om een kleine, maar krachtige regering te vormen, bestaande uit de politiek, accéptabele constructieve, des kundige figuren. meente Alkemade). Gesneuveld 2 Januari 1949. Sold. J. Dijkstra. Huizum (gem. Leeu warden) Sold. H. Goeree, Post Valthermond (gem. Odoorn). Sold. C. A. de Haas, Eindhoven. Sold, le kl L. van Haastrecht, Leiden. Gesneuveld 7 Januari 1949. Sold. J. F. van Hugten, Asten (N.-B.). Sold. H. H. Jansen, Voorburg. Serg. J. Jung, Delft. Sold. T. J. W. Kampchreur, Eist. Kc-rp. T. van der Knaap, Maassluis. Sold. J. Koster, Groningen. Korp. G. Manussen, Amsterdam. Sold. A H. Marges, Delft. Sold. B W. C. Massop, Ulft. Sold. J. Meerman, Holten. Sold. J. B. Meerssman, Maurik. sjbld.J. Melnders, Wildervank. Sóld. W. Metting, Nieuwe Schans. Spld. S. M, A. Mourits, Noordwyk. Ge sneuveld 4 Januari 1949. Korp. D. Perlot s-Gravenhage. Sold. A. C. de Rooij, Boskoop. Ge sneuveld 29 December 1948. Sold. C. J. Schaap, Schiedam. lste luit. J. R. Simonis, Utrecht. Sold, le kl. J. Verbeek, Rotterdam. Huzaar D. J. Verhoog, 's-Gravenhage. Korp. C. H. Vink, Rotterdam. Huzaar G. Vis, Heerenveen. Sold. B. de Wit, Amersfoort. Sold, le kl. W. Th. van Zantvoort, Oss. Sold. M. J. van Zoggel, Schijndel. Kon. Ned. Ind. Leger: Serg.-majoor instructeur E. G. van Ling, Indonesië. Amb. sold. 2e kl. inf. W, Gerrits, Indo nesië. Jav. sold. 2e kl. lnf. Ngadio, Indonesië. Jav. sold le kl. inf. Wijono, Indonesië. Tim. sold le kl, inf. R. Raturadja, In donesië. Toradja sold. 2e kl. inf. Rante Danoen, Indonesië. Jav. sold. 2e kl. inf. Sanbardi. Indonesië. Chin. sold. 2e kl. inf. Ang Tjan Tjoei, Indonesië. Jav. sold. 2e kl. inf. Senen, Indonesië. Soend. sold. 2e kl. inf. Idi Alias Ach- mat, Indonesië. Jav. korp. inf. Paino, Indonesië. Amb. sold. 2e kl. inf. J. Lewaherlla, In donesië, Man. sold. 2e kl. inf. W. Palar, Indo nesië. Lido „Warschau Concerto", opge nomen in de tijd toen Poolse vliegers in volle actie waren, om van Engeland uit, te strijden voor de bevrijding van hun land, is een film vol oorlogsroman- tiek. Men begrijpt, dat een acteur als Anton Walbrook nog steeds de aan dacht trekt en daarbij leren wy in zijn tegenspeelster Sally Gray een tegen speelster met vele attracties kennen. In de muzikale illustratie speelt het „War schau Concerto", dat hier herhaaldelijk zogenaamd door Anton Walbrook ver tolkt wordt, een belangrijke rol. Het melodieuze concert van de componist Richard Addïrisell is echter niet meer dan een flauw aftreksel en plagiaat van Rachmaninofs tweede pianocon cert. Walbrook ziet men hier als een Pools vlieger-officier, tevens beroemd musi cus, die zijn stryd te strijden heeft tus sen twee opvattingen, daadwerkelijk aan de oorlog deelnemen of concerte ren ten bate van zijn bezette vaderland. Welke opvatting ten slotte wint. valt gemakkelijk te begrijpen, wanneer wij zeggen, dat hij uiteindelijk in een ge vecht met vijandelijke vliegtuigen om laag stort en verongelukt Hij verliest zijn geheugen, maar een thema uit het „Warschau Concerto" herstelt zijn her inneringsvermogen. evenals de verwij dering tussen hem en zijn vrouw. Over dit „happy end" kan iedereen zich na alle bewogenheid, van harte verheugen! Luxor Fred Mac Murray en Ava Gardner zorgen deze week voor de no dige spanning in de film „Singapore". In den regel worden wij in dergelijke avonturenfilms geconfronteerd met dappere mannen, schurken, revolvers en vechtpartijen, doch „Singapore" maakt op deze dertien-in-één-dozijn-films 'n gunstige uitzondering door haar origi nele gegeven. De film is gebaseerd op het geheugenverlies van een vrouw, veroorzaakt door een Japanse lucht aanval. Haar aanstaande man, met wie zij op het punt van trouwen staat, méént dat zij is omgekomen en vlucht met een schoener uit de havenstad. Na vijf jaar keert hij terug om een party door hem verstopte, gesmokkelde pa rels op te halen. Hij ontmoet haar dan getrouwd met een Hollandse planter. Het verder vertellen zou de climax weg nemen Casino Ondanks alle gevoelsleven Is de film „Odette" (De prijs van het verleden), hard en koud- Tegen de luch tige sfeer van het dansfestijn, waarme de de film opent, constrasteert het cy nisme, waarmede de ouders der kinde ren hun eigen levensmislukkingen bloot leggen en laten terugslaan op het ge luk van de jeugd. Dit contrast wordt volgehoudèn gedurende het gehele ver haal over een jong meisje, dat haar verloofde van zich ziet verwijderen door een duistere tegenstand van wederzijd se ouders tegen een huwelijk. Het meis je weet niet dat haar moeder, die zij dood waant, jaren geleden van haar echtgenoot is weggelopen en sindsdien een ellendig bestaan leidt aan de zyd^ van een avonturier en speler. Wanneer er ten slotte, ondanks alle pogingen om het te belemmeren, een ontmoeting plaats vindt tussen dochter en moeder, die zich niet als zodanig bekend maakt, ziet de moeder in dat zij zich voorgoed van haar dochter moet scheiden. Dit besef neemt ten slotte de belemmerin gen voor het huwelijk weg. Voor de moeder blijft, ondanks het offer van wat haar nog van het geluk restte, slechts de koude en harde realiteit voor de toekomst. Over alle. gevoel en sfeer van geluk der Jeugd hangt in deze ove rigens goed gespeelde Franse film een huiveringwekkende dreiging, die de spanning in deze film doet overheersen. Rex De Kozakken pleegden, al thans in de sfeer van film en muziek, voor de oorlog een vrolijk leventje te leiden. Ook in de film „Balalaika" waar in Nelson Eddy en Bona Massey de hoofdrollen vertolken, heerst deze vro lijke luchthartigheid, waartegenover echter ook anti-tsaristische samenzwe ringen staan, het uitbreken van de oor log etc. Wanneer echter Nelson Eddy een hoofdrol vertolkt, blijft ondanks al les de zang op het eerste plan staan. Derhalve ook in deze vlotte en luchtige film. Trianon Greer Garson, bekend uit de onvergetelijke film „Mrs Minniver", laat deze week van haar prachtig door leefd spel genieten in „Het dal der be slissing", waarin Gregory Peck haar bekwame tegenspeler is. Het is een boeiend verhaal, dat zich grotendeels afspeelt in het gezin van de directeur ener grote staalfabriek in Pittsburg in de tweede halft der vorige eeuw. Greer Garson doet daarin haar intrede als dienstmeisje, doch verwerft zich gelei delijk een zeer bijzondere plaats in dit milieu door haar innemende beminne lijkheid, waardoor zij vooral de gene genheid opwekt van de oudste zoon, die de belangrijkste verdediger is van de familietradities. Wanneer de andere zoons na het overlijden van hun vader het door hiun grootvader gevestigde be drijf. dreigen te verkopen, weet zij dit voornemen tenslotte te verijdelen en gaat de fabriek een periode van nieuwe bloei tegemoet, waaraan zij als dtrec- teursvrouw het hare bijdraagt. De in houd is hiermede hoogst onvolledig weergegeven, doch het is onmogelijk de talrijke complicaties en dramatische conflicten in kort bestek samen te vat ten. Met het oog op de spanning ware zulks trouwens ook niet gewenst. Maar het is stellig een film, welke grote be langstelling zal trekken en dit ook wér kelijk verdient. meter uit de wolken te voorschijn zag komen, waarna het toestel op een hoog te van 16 tot 21 meter, over de rand van de startbaan vloog. Nadat het vliegtuig was verdwenen, had hij de lichten in de verkeerstoren gedurende enige seconden zien flikke ren, waarna zij gedurende korte tijd uit waren geweest. Bi) onderzoek be vond hij, dat dit niet werd veroorzaakt door een controle van de stroomtoevoer. Quayle deelde mede de radio-bood schappen, welke de „Nijmegen" kort voor het ongeluk uitzond, te hebben gehoord. Hij hoorde een boodschap, waarin werd gezegd: „Ik denk iets te hebben ge raakt", waarna de boodschap onduidelijk werd. Vervolgens hoorde hij woorden in de trant van: „Ik heb brand aan boord of „Ik sta in brand", waarna hij het woord .stijgend" opving. Te 23 34 uur (pl. t.) hoorde hij een boodschap van het vliegtuig, luidend: „Heeft u enig idee waar wy zijn?" In antwoord op een vraag van mr Leslie, of hij getroffen was door iets on gewoons in verband met deze boodschap, verklaarde Quayle dat het oproepteken was vervangen door de mededeling: „Hier Prestwick-toren", waarna vervolgd werd met: „Heeft u enig idee waar wi) zyn?" Mr Leslie: „Was het een enigszins op gewonden boodschap?" Antwoord: „Ja, in zeer lichte mate". Mr Leslie: „Wie had de leiding over eventueel te nemen opsponngs- en red dingsmaatregelen op zich moeten ne men?" Mr Quayle: De districts-contróle". Quayle verklaarde verder o.a. dat, toen hij de laatste boodschap van het vlieg tuig had ontvangen, een stroom van mensen de verkeerstoren binnen kwam. Zij schenen vertegenwoordigers van de KLM en leden van de staf van het mi nisterie van Burger-luchtvaart te zijn. Voor zover hij kon beoordelen, waren al deze personen gerechtigd om ter plaatse aanwezig te zijn. In antwoord op een vraag van mr Les lie, of hij vrij en onbelemmerd over de telefoon had kunnen beschikken, ver klaarde Quayle: „Ik had een groot aan tal inkomende telefoon-gesprekken te verwerken; vele hiervan bestonden uit verzoeken om inlichtingen over het on geluk en in sommige gevallen betrof het informaties van de pers. omtrent' bij zonderheden van de ramp". Vervolgens verklaarde Quayla, een bij het Hof gedeponeerd logboek aanha lend, dat een hierin op 21 October 1948 te 00.05 uur (pl. t.) geplaatste aanteke ning aanwees, dat een boodschap was ontvangen, waarin werd gemeld dat het vliegtuig op de „Droyston"-boerde- rij, op een afstand van 3 kilometer, ter hoogte van de naar Kilmarnoch ge keerde zijde van Mauchline, was neer gestort. Dit rapport was opgesteld door de politie te Tarbolton en gericht tot de districts-vlieg-controle, welke dienst het had doorgezonden aan de politie autoriteiten te Ayr. Deze laatsten had den getracht hun collega's te Prest- wick te alarmeren, doch waren hierin niet geslaagd, Quyale verklaarde verder o.a. nog een brandweer-auto en een ambulance naar het politie-station te hebben gezonden. Tijdens een kruisverhoor door de ver tegenwoordiger van de K.L..M, mr Ca meron, verklaarde Quayle dat het geen gewoonte was van de dienst, belast met de contröle op het landen van vliegtui gen, weerberichten om te roepen. De weerrapporten werden wel aan deze dienst doorgegeven, zodat déze. indien vliegtuigen er om vroegen, beschikbaar waren. Mr Cameron: „U werd gewaagd naar de weersomstandigheden, is het niet?" Quayle: „Dat werd ik". Mr Cameron: „Waarom gaf u niet het volledige rapport door?" Quayle: „Ik gaf het gehele rap port door, voor zover het ons, uitge werkt, was verstrekt". Hij zette uit een, dat weerberichten, afkomstig van de dienst ter controle van het landen van vliegtuigen, slechts in ge vallen, waarin dit strikt noodzake lijk was, om een landing te verge makkelijken .werden doorgegeven. Quayle zeide dat. indien hij had ge weten dat er tussen 23.00 en 23.30 (pl. t.) een verslechtering in de weersom standigheden was opgetreden, hij deze inlichting dadelijk aan het vliegtuig zou hebben doorgegeven, doch hij was er zich niet vgn bewust, dat de opmerkin gen, welke in het „code"-rapport voor kwamen, niet werden opgenomen in het „uitgewerkte" rapport. De heer Etienne Daly Moll, employé van de K.L.M., die deel uitmaakte van de dienst vlieg-operaties der K.L.M, te Prestwlck, bevond zich ln de verkeers toren, toen de „Nijmegen" naderde. Hij verklaarde dat de stem. die hy via de radio-telefonische verbinding van het vliegtuig had gehoord, die van O'brien, de tweede piloot, was geweest. Mr Herbert Douglas Harras. ambtp- naar van de dienst ter contróle van 't luchtverkeer van het Britse Ministerie voor burger-luchtvaart hoorde een bood schap van het vliegtuig luidend: „Heeft u enig idee, waar wy zyn?" Er was „een zekere mate van wanhoop" in de stem. Harris deelde verder mede, dat de Ground Control op zyn verzoek had medegedeeld, dat het toestel zich vol gens een radarpeiling op zeven myl af stand bevond. Hij had vergeefs getracht het toestel op de drie beschikbare golf- lengtèn te bereiken. Toen hij in dienst was gekomen had hij drie lichten op de radlomas- ten zien branden. Volgens hem was de verklaring onjuist, dat er slechts één licht brandde. Leslie zeide na te zullen gaan of er rapporten bestonden over de verlichting van de radiomasten. Op de vraag van Leslie aan de toen dienstdoende radio operateur, Margret Onions, waarom er achter uit een van de boeken, die zy kort voor het ongeluk gebruikt had voor het noteren van radio-boodschap pen, bladzyden ontbraken, werd geant woord. dat deze gebruikt waren als klad papier. ^Geoffrey van Weegan, die tot taak had het vliegtuig via de radio te lei den, zeide, dat Parmentier naar links afdreef. Hy had aanwyzing gegeven op dat het toestel in staat zou worden ge steld de richting van de landingsbaan te houden. Ongeveer een myi voor het punt waar het vliegtuig neer zou ko men begon het weer te sty gen. Par mentier had gezegd de landingsbaan voorby te schieten en te zullen landen op baan 26. Hij zou een zichtlanding maken. Van Weegan zeide, dat het huisje op het vliegveld, waarih hy des nachts dienst deed „beimorlyk heen en weei geschud werd" inaien er een wind was sterker dan 25 mijl per uur. In die n-ichr werd het. echter niet heen en weer geschud. Hy had reddingsploegen en kust wacht gealarmeerd. Juist na raidder- nacht werd een bericht ontvangen, volgens welke men meende, dat het toestel neergestort was. Vijf minuten na middernacht kreeg hy contact met de politie te Ayr, nadat hy reed* Een woord van bezinning WAT DOET CHRISTUS MET U? Er bestaat een legende die vertelt, hoe op de; woestynreis, welke Jezus van Jurda naar Egypte moest maken, overal waar het Kinieke kwam, de eentonig heid en de dorheid weken, en hoe de woestijn in heeriykheid begon te bloeien. En Selma Lagerlöf vertelt het zinvolle verhaal van de palmboom, die de kroon naar beneden boog om de kleine stoet op de reis naar Egypte van voedsel te voorzien. Legenden zyn maar verzonnen ver halen. Maar zy kunnen toch meehelpen cm vragen, welke onder ons zyn, beter te verstaan en de richting tot het ant woord aan te duiden. Wat doet Christus met u? Na de vraag van de vorige week willfn wy in hetzelfde verband nu deze vraag stel len. Er kunnen vele antwoorden cp zulk een vraag gegeven worden; en zy zullen alle op hun beurt uitlopen op dat éne centrale punt wbar het ant woord zal gegeven wordenop Golgotha. Maar het zal zyn betekenis kunnen hébben on\ nu te verstaan, hoe het leven zonder Christus vastloopt. Is dit dan iets wat Hy met u doet? Inderdaaawant het hangt ten nauw ste samen met die andere vraag: wat doen wy met Hem? Herodes heeft het geweten: Jezus moet dood. Dat hem dit niet lukt, doet hem grijpen naar de maatregelen van de waanzin: hy vermoordt alle kinde ren beneden de twee Jaar. God laat deze woesteling biykbaar maar zijn gang gaan, totdat hij vastloopt en zich doodloopt. En orvderwyl wordt het kin- deke Jezus bewaard; de woestynen en dorre plaatsen zyn vroiyk, de wildernis bloeit als een roos. En Egypte, het land van de zonnekoning, zal dit Koningsf kind een onderdak verstrekken. Wat doet Christus met u? Het zal dit zyn: Hy dringt Zich niet aan u op. Hij gaat weg wanneer u dat wenst, Hy zal vragen aan mensen die het toch zo goed met Hem bedoelen: wilt gylieden ook niet heengaan? Ja, Hij laat Zloh uiteindelijk kruisigen, wan neer u zegt, dat u Zijn koning-zyn niet begeert. Maar Herodes en allen met hem lo pen straks te pletter; en het leven is geworden'zonder zin. Want kindermoord is krankzinnig. De wereld wordt zon der Christus één groot gekkenhuis. En het zou kunnen zijn, dat vragen als „hoe kan God het toelaten?" hierin een antwoord krygen: dit doet Christus met U, dat gy zonder Hem vastloopt en doodloopt. Doch de woestynen bloeien en de dadelpalmen bulgen zich. Legenden? Het zou kunnen zyn, dat dit meer waar ls en meer waarheid bevat dan wij ooit hadden vermoed. Want wat Christus met U doet is uiteindelijk toch dit, dat waar een mens ten slotte doodloopt, Hij met die mens een nieuw leven begint; en dat waar naar redelyke overwegin gen niets groeien en bloeien kan, zoals in de woestyn, een schoonheid en uit bundigheid als van het paradys open barst in ongekende zinvolle vreugde. W. H. K. Griekse regeringscrisis De Griekse premier, Soefoelis, zal heden bij de koning zyn ontslag indie nen, zo is officieel te Athene medege deeld. Welke landen Amerika militair helpt Het Amerikaanse ministerie van Bui- tenlandse Zaken heeft by monde van zyn woordvoerder, Mc Dermott, dulde- lyk gemaakt, dat president Truman in de begrotingsrede van de vorige week niet het verstrekken van militaire hulp overweegt, behalve aan twee categorieën van landen. De ene groep bestaat uit landen, die zich met de V. S. verbonden hebben in het kader van collectieve defensierege lingen, zoals de landen van het verdrag van Rio en die van het voorgestelde Noord-Atlantische pact. De tweede groep zyn de landen, met welke Amerika bepaalde verbintenissen heeft aangegaan volgens de „Truman- leer". Voorbeelden hiervan zijn Grie kenland, Turkye, Korea en China. Wetsontwerp „Voorschriften inzake leesbibliotheken" Verschenen is een wetsontwerp „Voorschriften inzake leesbibliotheken" Het ontwerp beperkt zich tot het trekken van enige hoofdiynen. Ge streefd is er naar de gemeenten zo weinig mogelyk aan banden te leggen. Acht een gemeentebestuur het niet nodig over te gaan tot invoering van een vergunningsstelsel, het zal ook in de toekomst ten deze vry zyn. Voorts hebben de ministers het noodzakelijk geoordeeld, deze materie zoveel moge lyk in de locale en regionale sfeer te houden, opdat de in de verschillende delen van het land met betrekking tot dit onderwerp heersende uiteenlopende opvattingen zo goed mogeiyk tot haar recht komen. Voor zover het nodig is toezicht uit tc oefenen op dc gestie der ge meentebesturen op dit gebied, wordt dan ook voorgesteld do desbetreffende bevoegdheden te leggen in handen der colleges van Gedep. Staten. een maal getelefoneerd had om de finitieve gegevens. Hij vroeg welke maatregelen getroffen waren in ver band met het uitzenden van#een am bulance. Er bleken geen maatregelen te zijn 'getroffen „daar de ramp ge beurd was in het politiedistrict van Prestwick". Toen hU de politie v*n Prestwick belde kreeg hy ten ant woord, dat er evenmin maatregelen getroffen waren en dat men ver trouwde op de politie van Ayr. Te Kilmarnock zeide de politie te zullen zien wat er te doen stond. 23 minuten na middernacht verboni de politie Jarvis met het ziekenhuis te Kilmarnock. De dienstdoende medicus beloofde ambulances, chauffeurs en artsen te zullen uitzenden,. De voorzitter vroeg wie er voor ver- antwoordelyk was maatregelen te tref fen voor een noodgeval als het onder havige. Leslie zeide te menen, dat de vliegvelden verantwoordelijk waren. Hieromtrent zouden nog getuigen ge hoord worden. Hy was er echter zeker van, dat het niet onder de verantwoor delijkheid van do RAF viel.' Op verzoek van Campbell las Jarvis een order voor waaruit blykt, dat de RAF niet recht streeks verantwoordelijk is voor opspo ren en redden van inzittenden van ci viele vliegtuigen. Er behoorde echter waar ook mogelijk hulp te worden ver leend. Tot nu tot zyn 34 getuigen gehoord. Verwacht wordt, dat niet alle overblij vende 45 getuigen gehoord zullen wor-

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2