II ie leren kan ga naar Ambachtsschool Levensgeluk in overall meer waard dan ontevredenheid met boord fWAVWDfa ABBTisYRMP RECHTZAKEN Zweden gaat Strindberg berdenkeu Het Leidsch Dagblad VRIJDAG 14 JANUARI De kans op een dodelijk vliegtuigongeval is niet groot (Speciale correspondentie). In Amerika heeft men het aan vlieg- teigrampen „rijke" jaar 1948 eens op de keper beschouwd ten aanzien van de gemiddelde veiligheid van de luchtreizi ger. Het resultaat was, dat het nogal meevalt met de risico's. In Amerika, waar men over het alge meen het vliegtuig „neemt" zoals wij hier in Nederland de bus of trein, be droeg het aantal personen, dat reizend met de erkende luchtvaartmaatschap pijen het leven verloor, 141 per 100 millioen passagiers-mijlen (het product der gevlogen afstand en het aantal pas sagiers van het vliegtuig). In 1947 be droeg dit 3.2. De cijfers voor 1948 be- •tekenen, dat wanneer een vliegtuig 2830 tochten om de aarde zou maken, slechts één reiziger op al deze vluchten het slachtoffer zou worden van een dodel(jk ongeval. Voor de Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen, die oók diensten buiten de V.S. onderhouden, bedragen de getallen voor 1947 en 1948 respectievelijk 1.0b en 1.06. Muze der poëzie op het ministerie (Van onze Brusselse correspondent) Kamiel Huysmans, de Belgische ex- premier en huidige minister van Onder wijs, wil de muze der poëzie onder de klerken, typisten etc. van de ministeries van de Brusselse Wetstraat brengen. Arme muze. zeggen wij. Want dit moet gebeuren, niet 's avonds bij goede bour- ,%ognewijnen en feestende poëten, maar "wel onder de middaguren, in de prozaï sche zaal van 't ministerie van wederop bouw in het residence-palace, waar over dag de heren van de Europese tol-unie zetelen. Daar zullen de heren Herman Teirlinck, Karei Jonckheere en Maurice Roelants in het middaguurtje gedichten komen voordragen en commenteren. En de toehoorders-ambtenaren kunnen in tussen broodjes en koffie krijgen tegen verminderde prijs. Tegen dit nieuwe initiatief van de „geldsmijter bij Gods genade" Kamiel Huysmans, hebben alle sarcasten hun beste pen gescherpt. Terwijl sommigen berekenen wat deze grap kost aan de belastingbetaler, schrijven anderen over het nieuwe zakgeld voor de officiële windhaanpoèten, cat genadig door Ka- miel's dochter Sara wordt uitgedeeld. Inderdaad orfcMdee/r. deze als kunst adviseur van het kabinet van haar va der deze gehele actie. En meteen hebben ook de heren kunst-critici een beentje, dat zij naar believen in hun rubrieken kunnen afknagen, nl. de staat als kunst en poëzie Maecenas. Amerika's politiek blijft ongewijzigd ALDUS VERZEKERT DEAN ACHESON Dean Achcson, de nieuwe minister van buitenlandse zaken der V.S., heeft verklaard, dat hü vastbesloten is „de standvastigheid" en continuïteit" in de Amerikaanse buitenlandse politiek voort te zetten en het voorbeeld van George Marshall ten aanzien van de betrekkingen van het land met de Sovjet-Unie te volgen. Acheson legde getuigenis af voor de commissie voor buitenlandse betrekkin gen van de Senaat, welke zijn benoe ming in overweging heeft. Hij zei: „De politieke lijnen, die president Truman sedert de oorlog volgde, zijn vastgesteld met behulp van twee ministers. Ik werkte onder beide. Ik denk, dat ik iets weet van de problemen en de behoefte aan standvastigheid en continuïteit". Acheson voegde hieraan toe: „Het schijnt overvloedig duidelijk, dat nie mand Marshall's plaats kan innemen, maar iemand, die onder hem werkte, kan Marshall's voorbeeld volgen". Acheson werkte als onder-minister van buitenlandse zaken, samen zowel met Marshall als met diens voorganger, James Byrnes. Er de nadruk op leggend, dat de pre sident zelf in de eerste plaats verant woordelijk is voor de politiek van de VS, zei Acheson dat „Truman in de meest positieve termen heeft verklaard, dat hij in het geheel geen verandering in de buitenlandse politiek der VS Verwacht". Acheson's verklaring werd uitgelokt door vragen van de republikeinse sena tor Arthur Vandenberg, naar aanleiding van speculaties over mogelijke verande ringen in de politiek. Acheson verzekerde de commissie, dat hij, indien hij minister van buitenlandse zaken werd. geen opstandige personen om zich heen wilde. Hij zou geen stap onzedaan laten om het ministerie van buitenlandse zaken te beveiligen, wat de afdoening van zijn zaken betreft. Nadat de enquête was afgelopen, voor spelde de voorzitter, de democratische senator Tom Connally, dat de commis sie heden Acheson's benoeming tijdens een besloten zitting zou bevestigen. Hij verwachtte een zeer grote meerderheid ten gunste van Acheson's benoeming zo wel in de commissie als In de Senaat. De Scandinavische verdediging De Noorse premier, Gerhardsen, heeft verklaard, dat cie Scandinavische minis teriële verdedigings-conferentie. die 28 en 29 Januari te Oslo gehouden zou worden, gecombineerd zou worden met de vergadering van Deense, Noorse en Zweedse ministers van buitenlandse za ken, welke gewoonlijk omstreeks deze tijd van ieder jaar gehouden werd. Gerhard sen zeide van oordeel te zijn, dat over de kwestie van de Scandinavische verdedi ging en het mogelijk toetreden van Noor wegen en Denemarken tot het Noord- Atlantische pact beslist zou worden op de tweede vergadering van de drie pre miers op 22 Januari te Kopenhagen. Inmiddels blijven Deense. Noorse en Zweedse deskundigen van de Scandina vische defensie-commissie vergaderen te Oslo. Er is nog niets over de besprekin gen aangekondigd. NIEUWE INTERNATIONALE TARWE-CONFERENTIE. Op verzoek van de commissie, welke in 1948 na het niet bekrachtigen van de internationale tarwe-overeenkomst werd ingesteld teneinde bij een eventuele gun stiger situatie opnieuw besprekingen over een soortgelijke overeenkomst te doen voorbereiden, heeft de regering der V.S. op 26 Januari a.s, te Washington een nieuwe conferentie by een gerogpen met het doel te trachten tot de tot standkoming van een definitieve inter nationale tarwe-overeenkomst te gera ken. NIEUW ZEELAND ZENDT WrAARNE MER NAAR NEW DELHI. De waarnemend minister-president van Nieuw-Zeeland, de heer Walter Nash, heeft bekendgemaakt, dat Nieuw- Zeeland besloot, een waarnemer naar de -datische conferentie te New Delhi te tanden. De besprekingen op Rhodos De fungerende bemiddelaar der Ver enigde Naties in het Palestijnse conflict, dr Ralph Bunche, opende gisteren de Israëlisch-Egyptische vredesbesprekin gen met een beroep op alle regeringen om „elk incident te vermijden en elke handelwijze na te laten, waardoor het opbouwende proces van beraadslagingen, welke moest leiden tot het sluiten van een wapenstilstandsverdrag, in gevaar wordt gebracht". Di- Bunche verklaarde: ,Jk dc-.k hier bij niet alleen aan de in deze onder handelingen of in het Palestijnse con flict betrokken regeringen, doch ook aan -die regeringen, wier belangen haar dwin gen de ontwikkelingen in dit gebied nauwlettend gade te slaan", Dr Bunche heeft aan de secretaris generaal van de V.N Trygve Lie, bericht, dat de Egyptische en Joodse afvaardi gingen gemachtigd zijn om onderhande lingen te voeren omtrent een vredesver drag en dit te ondertekenen, zodat het definitief door hun respectieve regerin gen kan worden bekrachtigd. Dr Bunche heeft gisteren met de beide afvaardigingen afzonderlijk overleg ge pleegd betreffende procedure-punten en heeft de agenda van de besprekingen opgesteld. Bunche verklaart in zijn te legram dat het eerste onderhoud op goede vooruitzichten wijst, en dat de beide partijen geneigd schijnen te zijn spoedig tot een overeenkomst te komen. De Britse ambassadeur te Washington, sir Oliver Franks, heeft een onderhoud gehad met president Truman. teneinde te trachten, wat wordt beschouwd als een groeiende kloof tussen de Brlt.se en Amerikaanse politiek ten aanzien van Palestina te overbruggen. Het onderhoud duurde een half uur. Truman keurt program voor militaire hulp aan West-Europa goed President Truman heeft een program voor militaire hulp aan de landen van Westeuropa goedgekeurd, aldus een verklaring van James Forrestal, Ame rikaans minister van defensie. Forrestal zei. dat het program ook was goedgekeurd door de Nationale Veiligheidsraad, het orgaan, dat de militaire en buitenlandse politiek coör dineert. Forrestal voegde hieraan toe, dat Truman zich binnenkort ter zake met een verzoek tot het Congres zou wen den. De kwestie werd onthuld in een brief van Forrestal aan senator Harry Cain (republikein), waarin hü de berichten tegenspreekt, dat hij naar bevoegdhe den streefde .,om Amerika in een oorlog te storten zonder het Congres daarvan ook maar op de hoogte te stellen Forrestal noemde geen bedrag voor de kosten van de hulp. Men schat het ech ter op 1 2 milliard dollar. WIJZIGING IN TRUMAN's KABINET? President Truman heeft tijdens zyn wekelijkse persconferentie verklaard, dat er geen wijzigingen in zijn kabinet zou den plaats hebben voor het ingaan van zijn tweede ambtsperiode op 20 Januari a.s. Op een vraag, of er wijzigingen zouden plaats vinden na deze datum antwoord de de president lachend: „Wacht maar af. Men kan nooit weten." Truman verklaarde opnieuw, dat hü gaarne een onderhoud met Stalin zou hebben, indien deze naar Washington kwam. O (Speciale reportage). Het gaat met het Nederlandse Nüverheidsonderwüs niet naar wens. Al jaren lang is het duidelük, dat de van de lagere school komende jongens, cn vooral ook de ouders van die jongens, meer belangstelling hebben voor de witte boord dan voor de overall. Nu, op aandrang van de overheid, de industrialisatie in ons land zich steeds meer uitbreidt en intensiveert, begint het probleem met de dag urgen ter te worden. Nederland moet exporteren om zich de nodige deviezen te venverven. Het kan dat alleen doen als wü produceren op grote schaal en als onze producten in ieder opzicht de toets der buitenlandse critiek kun nen doorstaan. Wat wü nodig hebben zün dus vaklieden, mannen, die terdege zün ge schoold en in de verfijnings- en veredelingsproductie van onze industrie ten volle voor hun taak berekend zün. Nijverheidsonderwijs verdient groter belangstelling Het is teleurstellend te weten dat de vooruitzichten te dien aanzien niet hoop vol kunnen worden genoemd. Er ls een tijd geweest, waarin de eis gold dat ge gadigden voor het Nijverheidsonderwijs zeven jaar lager onderwijs moesten heb ben gevolgd. Het resultaat was toen dat de jongens, die genoeg „bij" waren om in zes jaar de zes klassen der lagere school te doorlopen, een jaar moesten wachten als zij naar een ambachtsschool wilden. Zij deden dat, als regel, niet en waren daardoor voor de vakopleiding verloren. Omstreeks een half jaar geleden is daar verandering in gebracht, waardoor het Lager- en het Nijverheidsonderwijs op elkaar kunnen aansluiten. Maar ook nu moet helaas worden vast gesteld, dat de belangstelling onvol doende ls en dat de „witte boord" voor de meeste jongens een te grote aantrek kingskracht uitoefent Terwijl de werkloosheid onder de kan toorbedienden groeit, is de vakopleiding niet in staat om voldoende „jongens-met -intellect" tot zich te trekken. EEN ONJUISTE KEUZE. Wij hebben daar de mening over ge vraagd van de heer G. N. Meurs, te Lei den, voorzitter van de „Nederlandse Bond van leerkrachten bij het Nijverheidson derwijs". Hij wees ons er op, dat men in de kringen van de regering zowel als In die van de organisaties van werkge vers en werknemers, ten volle doordron gen is van het grote belang van goed nijverheidsonderricht en zich inspant om door een goede voor-opleiding het kwe ken van voor de toekomst van ons land zo hoog nodige arbeidskrachten te be vorderen. Het grootst mogelijke nuttig effect kan echter niet bereikt worden Als andere middelen ge- faald hebben Uw hoestaan- vallcn minder benauwd te maUen. neem dan het middel waarop nog slechts zelden vergeefs 'n beroep is gedaan als de ouders van hun jongens de ULO-, in plaats van de Ambachtsschool kiezen. Wat brengt de ouders tot deze, voor hun kinderen vaak zo onjuiste keuze? Het is de beerijpelüke overweging, al dus de heer Meurs, dat ze hun jongen „iets meer", iets beters in de maat schappij willen laten worden dan zij dikwijls zelf hebben bereikt. Als mijn jongen, zo denken zii, naar de ULO gaat (middelbaar onderwijs is veelal te moeilük of brengt te hoge kosten mee) ,dan kan hü straks een behoor lijk baantje verwerven od een kantoor of zo iets. De zucht naar een „witte-boord- baant.ie" overheerst nog maar al te vaak de verstandige overweging, van wat werkelyk het beste is voor het kind. OVERBEVOLKTE ULO-SCHOLEN. In vrijwel elke gemeente van ons land zien we overbevolkte ULO-scholen, al thans wat het eerste en gedeeltelijk nog het tweede leerjaar betreft. Het ls geen uitzondering zelfs wanneer men er een „wachtlijst" op na houdt van gegadig den voor toelating tot de ULO-school, zodra er een plaasje vrij komt De ULO-school zit opgescheept met talloze leerlingen, die niet geschikt zijn voor voortgezet, uitsluitend intellectu eel algemeen vormend onderwiis, doch veel beter een technische opleiding had den kunnen volgen. Voor de ambachtsschool en voor de zogenaamde V G.L.O -scholen blijft in tussen het door HBS, Gymnasium en ULO-scholen sterk afgeroomde over schot van leerlingen, en voor onze toe komstige eeschoolde arbeidersstand gaat aldus een belangrijke hoeveelheid intel lect verloren. En de leerlingen zelf? De overgrote meerderheid komt op de ULO reeds spoedig met grote moeilükheden te zit ten, worstelt korter of langer door. doch haalt de eindstreep niet en verdwijnt ten slotte in het grote 'leger van onge schoolden. De illusie van een „baantje met een boord" gaat al spoedig verloren WERKLOZE HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Velen van deze jonge mensen vin den zodoende In de dagclükse arbeid later niet de voldoening, die zij wèl gevonden zouden hebben indien bij tijds de juiste weg was ingeslagen. Men bedenke toch, dat „levensgeluk in een overall" meer waard is dan „ontevredenheid met een boord om". Nog steeds bestaat nu eenmaal een afkeer tegen beroepen waarin men DE MALVERSATIES BIJ JONGERIUS. De economische rechter te Utrecht heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak van de malversaties in de boek houding van de N.V. Jongerius te Utrecht, waar in 1946 de auto's van het Nederlandse leger werden gerevi seerd. Door fraude met de werkbriefjes zou gelijk bekend de Staat volgens de Officier van Justitie voor enige tonnen benadeeld zijn. De bedrijfschef, A. A. Melis, werd veroordeeld tct 4 maanden voorwaardelijk en de procuratiehouder M. J. Kleman tot vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van f. 300 subs. 3 maanden De Officier van Justitie is tegen het vonnis in hoger beroep ge gaan. 8 JAAR GEËIST TEGEN SS-ER. Tegen de 40-j. SS-er Harmen Bos- soher, een der daders van de op 5 Fe bruari 1947 gepleegde overval op de 60- jarige bankloper A. P. Meerman van de N.V. Kasvereniglng te Amsterdam., heeft de Procureur-Generaal bij het Gerechtshof in hoger bercep bevesti ging van het vonnis der rechtbank ge- eist, n 1. 8 jaar. Uitspraak 27 Jan. a.s. HAAGSE RECHTBANK. Dood door schuld Op 31 Juli 1948, vond te Hillegom nabij de Treslong- straatBerensteinstraat een ernstige aanrijding plaats, waarvan de bakker Van Dongen het slachtoffer werd. De man liep piet- zijn wagen zoveel mogelijk rechts van de weg, doch moest een stilstaande auto passeren. Op dat ogenblik kwam achter hem aan een •personenauto, die een andere auto op sleeptouw had. De bestuurder van laatstbedoelde auto, een koopman uit Haarlem, week vrijwel niet uit, en reed de bakker aan, die aan' de gevolgen overleed. Wegens veroorzaken van dood door schuld, had deze zich thans voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. Twee getuigen, de pleegdochter van het slachtoffer, en de Ijsventer N. van Vliet, die het ongeval hadden zien gebeuren, legden hun verklaringen af, die met de feiten overeen kwamen. Zij werden door verdachte niet be streden. Hij zei zich niets van het on geval te kunnen herinneren. Vermoede lijk was deze plm. 60 j. bestuurder in slaap gevallen, omdat het slepen van Den Haag af, zeer eentonig rijden is. Dat moest de Officier toegeven, doch dit ontheft verd. niet van alle schuld. De eis luidde vyf maanden hechtenis. Van diefstal en helen De 24-j. smid W. Soert en de 23-j. landarbeider A. H. v. d. Voorn uit Leiden waren uit de gevangenis gekomen, toen de celdeur zich opnieuw achter hen sloot, als ge volg van een diefstal die zij pleegden in een woonschip te Warmond. Daar waren huishoudelijke artikelen gestolen, die ten geschenke waren gegeven aan de huisvrouw M. J. v. d. Zwaan te Leiden, die wel begreep dat de zaak niet eerlijk was, zodat zij wegens heling te recht moest staan. De Officier noemde de diefstallen door verd. gepleegd een roverij, omdat men in goed vertrouwen de schepen onbeheerd moet achterla ten. De eis luidde daarom voor elk 1 jaar en 3 mnd. gevangenisstraf, en te gen de heelster, 3 mnd. De verraderlüke afdrukken! De boomkweker N. v. d. Wolf uit Boskoop ontkende iets van een inbraak gepleegd In de woning van C. J. Hulsbergen af te weten, en evenmin van die in het kantoor van de kweker J. P. Hage te Boskoop. Overigens was het eerste feit bij een poging gebleven, doch in het tweede geval was f. 53.gestolen. Men had echter in belde percelen afdrukken ge vonden van vingers en handpalm, die volgens twee deskundigen, zeer dui delijk van verdachte afkomstig waren. Toch bleef hij ontkennen. Waar er 19 punten van overeenkomst waren, en 12 reeds voldoende bewijs geven, eiste de Officier 10 mnd. gevangenisstraf. Bij zijn 100ste geboortedag Zweden zal op 22 Januari* op feeste lijke wijze Strindbergs honderdste ge boortedag gaan herdenken. August Strindberg werd 22 Januari 1849 te Stockholm geboren. Hij stu deerde een tijd te Uppsala,was een jaar onderwijzer, liep daarna college in de medicijnen en werd vervolgens leerling van de toneelschool te Stock holm. Zijn eerste werken, het in druk ver schenen toneelspel: „Fritankaren" en de in verzen geschreven tragedie „Her- mione", (.1869), spelende in de laat klassieke oudheid, werden door de schouwburg geweigerd. De opvoering van enkele, niet zeer belangrijke toneelstukken, bezorgde hem een stipendium van Karei XV. Toen deze toelage ophield, verliet Strindberg Uppsala, werd journalist en was van 1874-1882 als amanuensis aan de Koninklijke Bibliotheek in Stock holm werkzaam. In 1877 huwde hij de aristocratische actrice Siri von Essen. In die jaren las Strindberg Kierke gaard. Hij onderging de invloed van Ibsen en Buckle, die tot uiting kwam Goedkeuring van kleine grenscorrecties Van gezaghebbende züde te Londen verneemt Reuter, dat het waarschijn- lyk is, dat kleine wijzigingen in de Duitse Westgrens ten gunste van Frankrük cn de Benclux-landen van kracht zullen worden in een be- stuursdccreet van de Westelijke be- zettingsmogendheden voor het eind van Februari. Het rapport van de werkgroep der zes mogendheden, welke te Parijs bij een is om onmiddellijke kleine grens wijzigingen aan .te bevelen, is thans door de zes betrokken regeringen goed gekeurd. De zes betrokken landen zijn: Engeland. Frankrijk, de V. S. en de drie Benelux-landen. HAARLEM ALS „POORT DER BOLLENSTREEK Met het doel om Haarlem tijdens de a.s. bollenweken als uitgangspunt van het bezoek aan de bollenstreek een fees telijk aanzien te geven, heeft de ge meente Haarlem haar talrijke plantsoe nen en parken dit laar met dulze.idtn bloembollen en andere voorjaarsbloemen beplant. Er zijn meer dan 50.000 bollen uitgezet, en er zullen talrijke andere bloemensoorten bij worden aangepast, zodat 't voorjaar ook aan de „poort der bollenstreek" een feestkleed zal geven. OUDE MOORD OPGEHELDERD Het is twee rechercheurs uit Assen in samenwerking met de gemeentepolitie te Ter Apel gelukt klaarheid te brengen in de in de vroege morgen van 1 Augustus 1946 gepleegde moord op de landbouwer J. Stevens aldaar. De 29-j. arbeider F. de Jong uit Ter Apel is gearresteerd. Hij legde een vol ledige bekentenis af. Met de bedoeling diefstallen te plegen om hiermede in zyn onderhoud te voor zien (hü was voortvluchtig uit de Ryks- werkinrichting te Veenhuizen) drong hy in de nacht van 31 Juli op 1 Augustus 1946 de woning van landbouwer Stevens binnen Hij werd daarbü evenwel door de bewoner op heterdaad betrapt, maar De J. schoot hem toen neer. Hy was reeds in verband met een ander delict in het Huis van Bewaring te Leeuwar den opgesloten. JAARBEURSDIRECTEUR dr MILIUS SPRAK TE PARIJS. Ter gelegenheid van een bezoek aan Parijs van dr J. Milius, directeur van de internationale jaarbeurs te Utrecht, en de heer H. F. Tecoz, hoofd van de bui tenlandse dienst, heeft de Ned. Kamer van Koophandel te Parijs een noen maal aangeboden. Tot de vele aanzittenden behoorde o.a. de Nederlandse ambassadeur, mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout. Dr Milius wees er op. dat dank zü de geest van discipline en opoffering van het Nederlandse volk. dank zy ook de verstandige regeringsmaatregelen, het herstel in Nederland geslaagd is. Ten slotte deed hij mededelingen over de buitenlandse deelneming aan de ko mende Jaarbeurs te Utrecht. NIEUWE E.C.A.-TOEWIJZING VOOR NEDERLAND. De E.C.A. heeft medegedeeld, dat aan Nederland een bedrag van 4.330.000 dol lars aan Marshall-gelden is toegestaan voor de aankoop van industriële uit rusting. BESPREKINGEN DER WEST- EUROPESE RADIO-CONFERENTIE. Tüdens de Westeuropese Radio-Con ferentie te Hilversum werd de heer J. B. Broeksz (VARA) aangewezen als voorzitter, waarby ae regel werd ge volgd, dat het presidium zal berusten by een der leden der delegatie van het ontvangende land. Aandacht werd ge wijd aan het uitwisselen van ervarin gen, opgedaan by het uitvoeren van het onlangs ingevoerde programma „Westeuropees Commentaar»". De nieuwe serie begint in Maart 1949, waarbü Nederland de ry opent. Besloten is om een geheel nieuwe reeks uitzendingen te organiseren, die zal bestaan in een microfoöndebat, waarbij in ten minste twee, maar in de meeste gevallen in drie, der deel nemende landen sprekers voor de mi crofoon zullen komen, die in de teal van het organiserende land over een actueel onderwerp het woord zullen voeren. Het eerste debat in deze geest zal gehouden worden in Frankrijk op 9 April a s. tussen Frankrijk, België en Luxemburg. Nederland komt in Sep tember aan de beurt met België als partner." INTERNATIONAAL DISTRIBUTIE STELSEL VOOR GRANEN OPGEHEVEN. Het Internationale Nood Voedsel Co mité heeft de allocatie van alle granen, met uitzondering van tarwe, opgeheven, zulks op advies van »de desbetreffende allocatie-commissie. Daarmee is de in- en verkoop van deze granen op de we reldmarkt niet meer aan een toewy- zingssysteem gebonden, hetgeen op een verruiming in de graanpositie duidt. Het belang van dit besluit blijkt uit het feit, dat hiermede belangryke voe- dergranen als mals en haver getnoeid zMn. Thans vallen behalve tarwe en ryst nog oliën en vetten, stikstofmeststoffen en cacaobonen on^er het internationale distributiestelsel. RESIDENTIE-ORKEST IN APRIL NAAR ENGELAND? Het bestuur van het Residentie-or kest heeft aan B en W van Den Haag meegedeeld, dat het plan bestaat, om in April 1949 tot een uitwisseling te ko men tussen het Residentie-orkest en de Halle Orchestra te Manchester, dat ge dirigeerd wordt door John Barbirolli. Daarbü zou het Residentie-Orkest van J9—25 April spelen in Manchester en Sheffield en hoogstwaarschünlyk in Londen, terwyl ln diezelfde periode de Halle Orchestra in 's-Gravenhage en in enkele andere plaatsen van ons land zou speien. In verband daarmee wordt aan B. en W. van Den Haag een garantie van ten hoogste f5000 gevraagd. DE PRIJZENPOLITIEK IN FRANKRIJK. De Franse ministerraad heeft twee decreten goedgekeurd, een inzake de prys der industrieproducten en een in zake die der landbouwproducten. In de industriesector worden de prijzen te ruggebracht op een peil, dat maximaal overeenkomt met het niveau van 31 December 1948. Overtredingen zullen als woekerpractijken beschouwd en dienovereenkomstig gestraft wor den. In de landbouwsector zyn maat regelen genomen, die beogen de ver- bruiksprijzen en de productieprüzen aan te passen. Ook hier worden bij overtreding straffen toegepast OUDEN VAN DAGEN PROTESTEREN De Alg Bond van Ouden van Dagen in Nederland belegde gistermiddag in de Rivierahal van Diergaarde Blijdorp een vergadering, welke door honderden uit het gehele l^nd werd bijgewoond. Het voorstel werd aangenomen om de leden der beide Kamers der Staten- Generaal te berichten, dat het vertrou wen door de ouden van dagen in de volksvertegenwoordiging gesteld, diep geschokt is. Zy vestigen tevens nog maals de aandacht op het adres, dat aan de beide Kamers is gericht. BEETHOVEN-HAARLOK NAAR DEANNA DURBIN? Een Fries kocht haar voor f. 150. Na langdurige omzwervingen kwam een haarlok van Beethoven, afkomstig uit verzameling van de Weense ver zamelaar Alois Fuclis, onlangs ln het bezit, van een Haarlemse kunsthandel tesamen met een serie curiosa als hand schriften van de componist en van Clara Schumann. Robert Schumann en Felix MendelssohnBartholdy. De haarlok kwam gisteren in open bare veiling en werd tezamen met een door Beethoven ondertekende uitnodi ging voor een concert en twee brieven van Mendelssohn-Bartholdy verkocht voor f. 150. De haarlok bestaat uit een 40-tal grijze haren, vastgeplakt boven een afbeelding van de kunstenaar. De koper was een onbekende inwoner van Fries land, die opdracht tot aankoop van deze lok had gegeven en daarbij practisch geen maximum stelde, waaruit valt af te leiden, dat hij veel prys stelde op het bezit van de lok. Hij zou dit curiosum ten geschenke willen geven aan de bezitster van een zeer rijke en uitgebreide particuliere collectie op muzikaal gebied, n.l. de Amerikaanse filmster Deanna Durbin. Zij heeft tot adviseur voor haar aan kopen de dirigent Leopold Stokowski, en de echtgenote van de Friese Inge zetene is aan Stokowski geparenteerd. 74.000 TEXTIELPUNTEN VERBRAND! Bij de N.V. Stoomweverij Nüverheid werd dezer dagen een enveloppe ver mist, waarin zich een groot aantal tex tielpunten bevond. Men ging op zoek, doch de ënveloppe was niet te vinden totdat men zich herinnerde, dat er kort tevoren een aantal papieren was ver brand. Het bleek, dat de enveloppe zich tussen deze papieren bevond 74.000 tex tielpunten zyn in vlammen opgegaan! naar men meent geen „mijnheer" is. Nu mogen er in het verleden en zelfs ook nu misschien nog wel sociale misstanden geweest zün of nog zün, die bedoelde afkeer hebben doen ont staan, maar dit neemt niet weg dat in onze tijd toch verwacht mag worden dat men beter begrip heeft. Laat men breken met de gedachte dat een jongen, die „leren kan", beslist een „intellectueel beroep" moet kiezen- en vooral geen arbeider moet worden. Laat men eindelijk inzien, dat voor het be roep van geschoold bankwerker, auto monteur, electriclen, timmerman enz. zeker evenveel vereist wordt als voordat van kantoorbediende. Wat zien we zo vraagt de heer Meurs in dat zo hoog aangeslagen en vereerde „kantoorwereldje?" Slechts de werkelyk geschikten en heus, dat zyn er maar zo weinig kunnen zich hand haven en héél weinigen daarvan kunnen inderdaad iets bereiken. De werkloosheidskromme in de kan toorbranche gaat de laatste rijd weer ge- leidelyk aan het stijgen en de tijd van voorspoed is daar al weer voorbij. Onder de 28800 werklozen, die ons land op 31 October telde, waren bijna 3250 werk loze kantoorbedienden, ongerekend dus het winkelpersoneel. Vooral wanneer de kantoorbedienden, die pas op gevorder de leeftijd, veelal op zün 40ste jaar, zijn maximum-salaris kan verdienen, wat ouder is geworden, loopt hij grote kans uit te moeten vallen endan is het vrijwel ondoenlijk weer aan de slag te komen. In October jl. telde Rotterdam alleen reeds ongeveer 500 werkloze han dels- en kantoorbedienden boven de 35 jaar. Bedenken we, dat de geleidelijke liquidatie van de distributie en van an dere instellingen, die uit de oorlogstijd zijn voortgekomen, het aantal overbo dige krachten nog zal doen toenemen, dan ziet het er voor het beroep van kantoorbediende niet al te best uit. EEN NIEUWE LEUS! Zien we daarnaast hoe we een schreeuwend tekort hebben aan ge schoolde vaklieden, die toch zeker op niet minder eervolle wijze hun boter ham verdienen, dan kunnen we slechts hopen, dat de ouders bütyds de bakens zullen verzetten en vooi* hun jongens een verstandiger keuze zullen maken. Een ULO-school in Zuid-Holland be gon drie jaar geleden met zes parallel klassen. Van die zes is er thans nog één, zegge één over, het gros der leer lingen is gestrand. Waar zü gebleven zyn, is niet na te gaan, maar hun toekomst zal niet hoop vol zijn. Moge het vele ouders een aan wijzing zijn Het moet nu eindelyk eens gedaan zyn met de redenering, dat een jongen „maar naar de ambachtsschool' moet, omdat hij niet kan leren. Laten we een nieuwe leuze tot de onze maken: „Kan die jongen leren, laat hem dan naar de Ambachtsschool gaan". Het thans in de ULO-stroom stran dende „intellect" kan voor onze Neder landse industrie en voor ons ambacht een waardevolle aanwinst ziin. Wanneer de jongens straks in overall hun zij het misschien vuile handen mede aan de ploeg slaan voor de wederopbouw van ons vaderland, dan zullen ze materieel en moreel ruime waardering genieten pn bovendien de dagelijkse vreugde be leven van de uitoefening van een vak. dat zü in deugdelijke opleiding tot in finesses geleerd hebben Het levnsgeluk een overall zal dan voor hen geen illusie meer zünJ in Master Olof (1872), de later her haaldelijk omgewerkte tragedie van de Zweedse hervormer Claus Petri. Later verwerkte hü hierin ook zyn anti-fe ministische theorieën. In 1877 verscheen een bundel rea listische novellen uit het dageüjks le ven van de studentenstad Uppsala. In 1879 verscheen van zün hand de roman Röda Rummet, een revolution- nair getinte beschrüving van het kun stenaarsleven te Stockholm, vol van critiek op de samenleving. Het resultaat van zyn cultuurhisto rische studie legde hü neer in de po pulair geschreven werken; „Kulturhis- toriska Studiën (1881) en Svenska Fol- ket (1881—1882). Zyn „Herr Bengts Hustru" (1882) en „Lycho-pers Resa" (1882) behandelen het huwelijksprobleem. In 1883 vertrok hij wegens financiële omstandigheden naar Parys en schreef daar een lyrisch gedicht van chaoti sche inhoud: ..Sömngangarnatter Pa- vaknadagar" (188.4). In Zwitserland .kwam hü in aanra king met Russische revolutionnairen. Hy werd atheïst, doch toonde zich zeer critisch tegenover het socialisme. Onder de indruk van zün echtschei ding schreef hy een reeks naturalisti sche novellen en gaf een sterk subjec tief gekleurde autobiografie. Zün geschokt zenuwstelsel kwam on der meer tot uiting in het oorspron kelijk ln het Frans geschreven: „Le plaidoyer d'un fou" Van 1889—1892 leefde Strindberg weer in Denemarken en Zweden. Onder invloed van Nietzsche werd hij tydelijk een aanhanger van diens „Uebermensch-idee". In deze geest schreef hij zijn „Tschan- dala" en „I Havsbandet". Van 18941896 was hij gehuwd met Frida Uhl, een Oostenrijkse. In deze tijd schreef hü weinig, maar hield zich bezig met scheikundige en alchemisti sche onderzoekingen. Strindberg voelt zich in deze periode voortdurend achtervolgd door mensen en hogere machten getuige zijn „In ferno" (1896) en zün „Legender" (1898)- Langzaamaan gaat hy zich tot de mystiek aangetrokken gevoelen: hij wordt weer gelovig en krygt weer ver trouwen in de goedheid van de mens. Dat hij in fantasieën leefde, blijkt onder andere uit zün toneelstuk „Till Damas- kus" (1898). Daarna schreef hij een aantal historische romans, zoals: „Gustav Vasa" en „Gustav Adolf". Zyn huwelijk met de toneelspeelster Henriette Bosse werd wederom een mislukking. In Dödsdansen (1901) be schrijft hy de strijd tussen beide sexen. In zijn laatste jaren na 1907, trachtte hij een eigen toneel te vormen en de kleine stukken, voor dit intieme thea ter geschreven, hebben alle een min of meer pathologisch karakter. Zyn verdienste bestaat vooral uit de vernieuwing van het Zweedse proza en het vestigen van de aandacht van het buitenland op Zwedens letterkunde. Als vcm ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken MARKTBERICHTEN LEIDEN 14 Jan. Veemarkt. 9 lokstle- ren; 38 kalf- en melkkoeien 450850, tam; 60 varekoeien e a. 350550. tam: 125 vette koelen; 14 pinken 230o50. mat; 1 vet kalf; 73 nuchtere slachtkal- veren; 28 vette schapen; 50 weldescha- pen 6080, z mat; 1 zeug; 162 mest- varkens 6080 t. vlug; 415 biggen 45—60 t. vlug; 10 paarden; 2. veulens; 17 bok ken en gelten 2550 mat. Kaasmarkt, Prijs per 100 kg: Goudse kaas le srt 160164 idem 2e soort 158 159, 32 part. handel flauw; Leldse kaas le srt. 156160, 5 part., totaal 37 part. IJMUIDEN. 14 Januari. Binnen van trawlvisserij: KW 125 met f.3870 besom ming verse haring; 7 kust vissers mei f. 628 besomming verse vis. ROELOFARENDSVEEN, 13 Jan. Bloe menveiling. Krelage 3754; King of tba red 3841; Crown Imperial 3252; CopJ land 5082; Kink of the Yellow 31—35; v. d. Eerden 50—76; White Sail 68—76; Scarlet Wonder 4450; All Plerson 5059; Ping Gem 48—66; Brlghtling 52—59; Ag' nes 2938; Magnificlense 5258. LEIDEN. 14, Jan. Turfmarkt. Aangevoerd 200.000 lange turven. Prüj; f.2023 pe< 1000 stuks.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2