Trommelvuur van vragen over Prestwickramp Aardbeiendag in de Stadsgehoorzaal Geen reservelamp voor zoeklicht aanwezig an caricatuur Aan sortering, verpakking en export moet bijzondere aandacht worden besteed RECHTZAKEN DONDERDAG 13 JANUARI „Belangrijke weerberichten bleven uit" Edgar Ernest Jessop (oud 38 j.) op steller van de weersverwachtingen op het vliegveld Prestwick, was gisteren de eerste getuige by het voortgezette on derzoek inzake de ramp van de „Nijme gen". Hy zette o a. het „gecompliceerde" sy steem uiteen, volgens hetwelk men het cijfer betreffende de dichtheid van het wolkendek voor het vliégveld bepaalt. Leslie vroeg: ,,Kunt u ons vertellen, of het cijfer betreffende de dichtheid van het wolkendek tussen 23.00 en 23.30 uur op de bewuste avond was gedaald be neden drie? Jessop: „Ik kan dat niet beantwoor den. Vier of vijf verschillende sectoren hebben er mee te maken, welke tot in bijzonderheden er in moeten worden be trokken." Leslie: „Wie zou er verantwoordelijk ziin voor het vaststellen van het goede cijfer betreffende de dichtheid van het wolkendek?" Jessop: ..De waarnemer." Leslie: „In dit geval was het Simp son?" Jessop: „Ja." Leslie: „Wordt zijn werk in deze op de een of andere wijze gecontroleerd?" Jessop: „Neen, normaal niet." Jessop verklaarde daarop, dat Simp son's waarnemingen op die avond niet konden worden gecritiseerd. Op Leslie's verzoek beschreef hij. hoe hij om ongeveer 23.15 uur het vliegtuig op ongeveer 200 tot 400 voet hoogte en op een afstand van ongeveer een halve mijl door de wolken zag breken. Het toe stel vloog in een normale koers West waarts. voortdurend naar het Zuid- Westen draaiend. Leslie: „Was er, terwijl u naar het vliegtuig keek, een opmerkelijke ver slechtering van het weer ingetreden?" Antwoord: „Ik zou zeggen van niet." Jessop zei vervolgens, dat het vlieg tuig niet in moeilijkheden scheen te zijn. Ook verklaarde hij. dat hü wist, dat het zoeklicht van het metereologisch station te Prestwick, dat gebruikt wordt om de hoogte van het wolken dek vast te stellen ,om 01,40 uur in de nacht van het ongeluk onklaar was geraakt en voor de rest van de nacht niet meer werkte. Onder de vele vragen van Cameron was nog de volgende: „Wat is het verschil tussen een zuivere gissing en een schatting door een acht tienjarige jongen in het donker op een maanloze avond?" Hierop zei Jessop, dat de stand van het wolkendek beoordeeld werd dor een waarnemer, die het weer gedurende de gehele nacht nauw had gadegeslagen. Deze kon zich bovendien verlaten op gegevens omtrent de weers omstandigheden. die werden verstrekt door omringende stations. Cameron: „Wat het niet van vitaal belang Dunstable (het centrale weer voorspellingsstation) te doen weten, dat uw metingsinstrument onklaar was ge raakt? Jessop: „Ik zou niet zeggen: „nood zakelijk", omdat Dunstable geen voor spellingen doet voor vliegtuigen, die al leen op Prestwick landen Jessop verklaarde, dat de gloeilamp van het zoeklicht kapot was gegaan. Cameron: „Had U geen reserve-lamp voor het zoeklicht op Prestwick?" Jessop: „Dat weet ik niet. Ik waar schuwde de dienstdoende electriciën". Cameron: „Moet ik aannemen, dat er op Prestwick, dat een internationaal vliegveld is, geen reserve-lamp voor het zoeklicht is?" Antwoord: Zover ik weet, kon er die avond geen lamp in liet zoeklicht wor den aangebracht. Cameron: „Weet U, wanneer er een werd gevonden?" Jessop: „Binnen 24 uur". Hij zei, dat Simpson hem om onge veer 23.30 had geraadpleegd over een verslechtering van het. \teer en dat hij had besloten, dat de waarschuwing hiervoor deel zou uitmaken van de uit zending, die elk half uur plaats heeft. Cameron: „Dus U werd door deze jongen geraadpleegd over deze zeer vitale kwestie van een waarschuwing voor verslechtering van het weer op die avond?" Jessop: „Hij raadpleegde me voort durend over de weersgesteldheid en ik ging dikwijls naar buiten. Ik weet niet, of hij mij raadpleegde over die waar schuwing voor verslechtering van het weer". Cameron: „U vertelde me tien tellen geleden, dat hij het wèl deed en dat U besloot het bericht op te nemen in de uitzending, die elk half uur plaats heeft, Jessop: „Dat weet ik niet". In antwoord op een vraag van Wilson (die ook het Britse Ministerie van Bur gerluchtvaart vertegenwoordigt) zei Jes sop, dafc hij van mening was, dat Simp son zijn werk,goed deed. Er was geen kwestie van, dat er voor de ramp, iets met het zoeklicht niet in orde was, zo voegde hij er aan toe. Toen het om 01.30 uur onklaar ge raakte, werden onmiddellijk pogingen gedaan om het te repareren. De po gingen hadden geen succes, maar het zoeklicht kon de volgende nacht weer worden gebruikt. C. J. Boyden, metereoloog op het vliegveld Prestwick, gaf op Leslie's ver zoek bijzonderheden over de weersge steldheid op Prestwick bij vier gelegen heden in 1947 en drie gelegenheden in 1943, waarbij gezagvoerder Parmentier daar landde. Over het onklaar geraken van het zoeklicht op de avond van het ongeluk zei Boyden, dat hij later had gehoord, daf er geen reservelamp te vinden was. Er was de volgende dag uit Londen een lamp aangekomen. Snitslaar, hoofd van het vliegbedrijf van de K.L.M., die zeide thans de plaats van Parmenlier in te nemen, verklaarde o.a„ dat het weerbericht van Prestwick 20 October voor 23 uur een wolkendek had opgegeven op een hoogte van 700 voet. Om 23.30 werd een hoogte van 300 voet opgegeven. Cameron vroeg Snitslaar of dit naar zijn mening een aanzienlijke verande ring was. het heersende weer in acht genomen: Antwoord: „Ja, vooral met het oog op de beperkende maatrege len van mijn maatschappij". Cameron vroeg daarop of het weerbericht van 23.30 volgens de beperkingen van de K.L.M. niet aanleiding gaf met een zichtlanding op landingsbaan 26 te dalen. Het antwoord was bevestigend. Op een der vele vragen van Cameron verklaarde Snitslaar nog, dat Parmen tier zich nooit in een richting be vonden zou hebben, die hem naar liet ongeluk leidde, indien hij een juist weerbericht had gehad. Het was vol gens zijn mening mogelijk de oorzaak van de ramp te herleiden tot het weg-,, laten van verhelderende en belang rijke inlichtingen omtrent het weer. Wilson van het ministerie van Bur gerluchtvaart vroeg of er nog andere mogelijkheden waren, die een ongeluk konden verklaren. Bij voorbeeld een defect aan de machine. Snitslaar achtte dit niet mogelijk. Daarna werd de vraag gesteld of Snitslaar een uitleg kon geven aan de vraag van Parmentier „Hebt gij enig idee waar ik ben?", terwijl hij op een halv. mijl na moet hebben geweten «aar hy zich bevond. Het antwoord was, dat de piloot niet verwachtte iets te zul len ra Ken en verbaasd was toen hij te gen de draden aanvloog. 2581 personen evacueerden uit Republiek ANTWOORD VAN MINISTER SASSEN, Naar aanleidfhg van het adres van de Gemeenschappelijke Actie van Ned. Vrouwen houdende verzoek de onmid dellijke invrijheidstelling te willen be vorderen van de nog in Indonesië ge vangen gehouden personen, heeft de minister van O.G. aan de voorzitter der Tweede Kamer o m. medegedeeld, dat aan een georganiseerde evacuatie van de door Republikeinse instan ties na de capitulatie van Japan geïn terneerde of tegen hun wil op Republi keins gebied aangehouden personen de Republiek niet wenste mede te werken. Hoe groot het aantal binnen de Re publiek verblijvende Nederlanders en Oost-Indonesiérs was, kon slechts glo baal worden geschat. De regering heeft echter bij voort during getracht degenen, die zich be paaldelijk tegen hun wil op Republi keins gebied bevinden, naar Nederlands gebied over te brengen. Ten gevolge van het practisch stop zetten van de onderhandelingen met de Republiek sinds medio 1948 konden echter geen bevredigende resultaten worden bereikt. Tot 20 Augustus j.l. hebben inmiddels enige transporten uit Djokja plaats gehad, waarbij in totaal 2581 perso nen werden geëvacueerd. Onder hen waren 520 mannen, 1034 vrouwen en 1027 kinderen. Onder deze bevonden zich behalve KNIL-gezinnen ook bur ger- evacué's. In zijn bespreking met drs Hatta, op 30 November j.l„ heeft de minister van O.G. het voorstel gedaan de verdere evacuatie met kracht ter hand te doen nemen door een daartoe in het leven te roepen orgaan, samengesteld uit ver tegenwoordigers van het internationale, het Indonesische en het Rep. Rode Kruis Drs Hatta is met dit voorstel accoord gegaan. Door hetgeen sedert is voorgevallen, is het niet meer mo gelijk geweest, practisohe uitvoering aan een en ander te geven. Tuinders lopen college In de nagenoeg geheel gevulde Stadsgehoorzaal, waar tuinders uit het gehele land waren bijeengeko men, werd heden de door het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilin gen in Nederland georganiseerde aardbeiendag gehouden. Uiteraard trok deze dag .welke o.m. werd bijgewoond door de rykstuinbouw- Verzccht is zo spoedig mogelijk rap- if i i RieT6nf te NaalJ' .rfan j. wyk, vooral de belangstelling van de Nieuwe Franse minister van Financiën De Franse eerste-mlnister heeft het deoreet ondertekend waarbij Petsche benoemd wordt tot minister van finan ciën. Totdusver beheerde de premier Quevllle zelf dit departement. De geloofsstrijd in Hongarije Het gezamenlijke episcopaat van de R.K. kerk in Hongarije heeft mede gedeeld dat het de onderhandelingen met dc regering, die kort na de ar restatie van dc Hongaarse primaat, kardinaal Mindszenth.v, waren begon nen, niet kan voortzetten. De besprekingen waren begonnen op 4 Januari op verzoek van premier Dobi, maar er werd slechts één bijeenkomst gehouden. De tweede, die Zaterdag j.l. zou zijn gehouden, werd op het laatste ogenblik zonder opgave van redenen afgelast. De bisschoppen, die hun besluit ln een brief aan de premier mededelen, verklaren, dat zij de huidige problemen tussen kerk en staat tijdens een bijeen komst hadden besproken qn hadden be vonden, dat het. hun „op het ogenblik" niet mogelijk was de besprekingen voort te zetten. Verklaard wordt dat enige der twaalf leden van het episcopaat persoonlijk voorstander waren van het voortzetten der besprekingen en dat vier er defi nitief tegen waren. In politieke kringen te Boedapest ge looft men, dat de bisschoppen ten aan zien van de besprekingen Instructies hebben ontvangen van het Vaticaan. Antwerpse knapen nemen Amerikaanse gangstermanieren over EEN GERAFFINEERDE BENDE ACHTER SLOT EN GRENDEL GEZET (Van onze Brusselse correspondent). De aanhouding te Brussel van en kele jeugdige misdadigersbenden heeft de Belgische politie waakzaanf gemaakt ten opzichte van de groeiende misdadig heid onder de Jeugd. Het viel op, dat de aangehouden ben de uiterst geraffineerd te werk ging, al was de oudste nog geen 25 jaar oud. Zes man sterk, de jongste nog geen 18 jaar, reed de bende des nachts in twee taxi's rond, gewapend met revolvers, Amerikaanse boksbeugels en ijzeren staven. Terwijl de chauffeurs langzaam door de nachtelijke straten redeh, over vielen vier andere kornuiten alleen lo pende mannen of vrouwen, stalen por- temonnaies of handtassen en spoedden zich dan naar de taxi's, die er in volle vaart vandoor gingen. Het werkterrein was om beurten Antwerpen en Brussel. De meeste leden van de bende waren uit Antwerpen afkomstig. In een laar tijejs hadden zij voor anderhalf millioen francs bijeen gestolen. Maar op een nacht sloot de politie, ook in overval wagens, de straten af. De kereltjes durfden geen gebruik te maken van hun vuurwapens, toen zij eenmaal de felle lampen van de politiewagens op zich gericht kregen en anderhalf uur na de overval zal het gehele boevenstel in de gevangenis van St. Gillis bij Brussel, die de „100.000 stenen" wordt genoemd. Het bleek dat omgang met leden van het Amerikaanse leger, die te Antwer pen als deserteurs zijn achtergebleven en die de sigarettensmokkel naar Duits land organiseerden, de jeugd tot dit gangsterdom heeft gebracht. Maar deze Engelse en Amerikaanse ex-soldaten heeft de politie nog niet kunnen grij pen, aangezien zii de bescherming ge nieten van de Antwcrv de-vvreïd. Vroeg of laat zullen echter ook deze in dividuen in de val moeten lopen. Werkzaamheden Enquête commissie belangrijk gevorderd Verschenen is het derde verslag om trent de stand van de werkzaamheden der „Enquête-commissie Regeringsbe leid 19401945". Medegedeeld wordt, dat het onderzoek in de afgelopen pe riode zeer belangrijke vorderingen heeft gemaakt. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat het nog lang niet ge reed is. Het militaire beleid gedurende de Mei dagen van 1940 en voordien, de wijze, waarop de Ministerraad het besluit tot het overbrengen van de zetel der rege ring naar het buitenland is tot stand ge komen en de daaraan gegeven uitvoering, de opvattingen, waardoor deze kabinet ten en hun leden zich hebben laten lei den ten aanzien van de voortzetting van de oorlog, en de Nederlandse deelne ming daaraan, het aftreden van jhr mr D. J. de Geer en ten slotte de aan jhr De Geer verstrekte opdracht voor een reis naar Ned.-Indië en het falen daar in, alsmede de wijze waarop hij naar Nederland heeft kunnen terugkeren, zijn onderwerpen waarvan het verkregen materiaal vrijwel geheel verwerkt Is. Ook de verwerking van het materiaal om trent 't financiële beleid, w.o. berepen het aankoopbeleid, is in rijke mate gevor derd. Met betrekking tot andere punten is het onderzoek nog in volle gang. Het verslag over het militaire beleid verwacht de Commissie binnenkort openbaar te kunnen maken. Blijkens het verslag hangt er over het Venlo-incldent nog alti,id een waas van geheimzinnigheid, hoewel de commissie er in is geslaagd de beschikking te krij gen over documenten, die een helder licht werpen op het incident zelf en op hetgeen daaraan voorafgegaan is. Het onderzoek naar de verbindingen met het bezette Nederlandse gebied, (hieronder valt ook het „Engeland spiel") is nog steeds gaande. Geen reden tot angst voor Italiaanse griep HOEWEL IN HET ZUIDEN DES LANDS EPIDEMISCH. (Specials berichtgeving). Naar aanleiding van het feit. dat er in heel Nederland berichten de ronde doen, dat de zg. Italiaanse griep epide misch in ons land zou heersen, deelt de geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid ons het volgende mede: „De griep heeft in het Zuiden des lands een epidemisch karakter aan genomen. Tot nu toe kon de aard van de ziekte niet kwaadaardig worden ge noemd, zodat dus op het ogenblik geen reden voor angst bestaat. Gevaarlijke brandstichter te Kopenhagen REEDS 29 BRANDEN GESTICHT. Een geheimzinnige pyromaan is in de afgelopen drie maanden de schrik ge worden van de bevolking der Noorde lijke wijken van Kopenhagen, waar hij in 29 huizen brand heeft gesticht en een daardoor ontstane schade van naar schatting 300.000 guldeh heeft aange richt. Gelukkig zijn tot heden nog geen slachtoffers te betreuren. De identiteit van de maniak is onbekend. Men weet alleen, dat hij zich t-oegang tot wille keurige hulzen verschaft en dan door gaans op de zolderverdiepingen brand sticht door daar aanwezige oude meu bels, kranten en verdere brandbare voor werpen in brand te steken. Een enkele keer is het voorgekomen dat hij, mis schien Ln tijdnood, op de begane grond een vuurtje heeft gestookt in een berg hok onder een trap. Men gelooft niet, dat hij voorkeur voor bepaalde mensen of zelfs maar bepaalde huizen heeft en daarom zal de aard van zijn pyromanie moeilijk vast te stellen zijn De politie gelooft met een gevaarlijke gek te doen te hebben en doet alle pogingen hem in handen te krijgen. (United Press). Morgen indiening van zwakke Cubaanse resolutie GEEN EIS TOT TERUGTREKKING DER NED. TROEPEN? De Cubaanse gedelegeerde in de Vei ligheidsraad, dr Al'oerton Alvarez, zal morgen een resolutie indienen, welke naar verluidt gebaseerd is op het Ame rikaanse standpunt in de Indonesische kwestie. De resolutie zal inhouden de vrij la ting van Sukarno en de andere Indonesische leiders en voorts dat deze vrijlating onontbeerlijk is voor het her stel van „recht en orde". Verder, dat het beginsel van het zelfbeschikkings recht der volkeren wordt toegepast op Indonesië. Waarnemers in Lake Suc cess verklaren, dat er een groeiend ge voelen is, dat slechts een uiterst zwak ke resolutie ooit door de Veiligheidsraad heen zal komen, ondanks de krachtige verklarinen van de Amerikaanse gede legeerde Jessup. Het grete struikelblok voer de Veiligheidsraad zal zijn de kwestie van het terugtrekken der troe pen. De Cubaanse resolutie zal vermoede lijk dan ook alleen in algemene ter men daarvan spreken. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat zij wordt aangenomen, indien zij niet met zo- I veel woorden het terugtrekken van de Nederlandse troepen tot de bestands lijn van 18 December eist. Zulk een cis zou een Frans vete kunnen uit lokken. Een lid van de Franse delögatie heeft gezegd dat zijn delegatie nog steeds van mening ls, dat de Veiligheidsraad niet bevcegd is in het Indonesische ge schil te iwverveniëren. Het wordt als vaststaand aangenomen, dat de Sov- Jet-Unie en de Oekraïne zich van stem ming zullen onthouden over elke reso lutie, die door een der Westerse mo gendheden ingediend zal worden. De Amerikaanse mening schijnt in principe te zijn, datvde Nederlanders zich uit Republikeins gebied moeten terugtrekken, zodra de handhaving van orde en wet verzekerd kan zijn en dat zü zich uiteindelyk uit geheel Indonesië moet terugtrekken, nadat de voorgestelde Ver. Staten van In donesië het bestuur van de Ned. re gering zullen hebben overgenomen. Eerste Kamer keurt wetsontwerpen goed (Van onze Parlementaire Redacteur). De Eerste Kamer heeft gisteren in een korte vergadering een aantal wets ontwerpen aangenomen. Hiertoe behoren de instelling van schuldregisters voor geldleningen ten laste van het Rijk en een technische wijziging van de land en tuinbouwongevallenwet. Bij de behandeling-van een serie na turalisatie-ontwerpen zegde minister Wyers op verzoek van de heer Donker sloot (Arb.) toe, een principieel debat in de Staten-Generaal te zullen uitlek ken over de naturalisatie van Duitsers die destijds gedwongen werden in het Duitse leger dienst te nemen: daartoe zal de minister een wetsont» ?rp t:ij naturalisatie van uitsluitend zu.ke per sonen Indienen. porten in te zenden betreffende even tueel aangetroffen geïnterneerden. Inzake de berichten omtrent gedwon gen concubinaat van Europese vrouwen met Indonesiërs is het zeer moeilijk gebleken concrete gevallen hiervan op te sporen. De moeilijkheden der oudere arbeidskrachten INSTELLING ENER COMMISSIE. (Speciale berichtgeving). Vele oudere arbeidskrachten, die dooi de een of andere oorzaak buiten be trekking zijn geraakt, ondervinden gro te moeilijkheden bi) hun pogingen om opnieuw aan de slag te komen. Bij va catur's komen zij meestal niet aan bod daar men op grond van hun leef tijd reeds bij voorbaat afwijzend tegen over hun sollicitatie staat. Er heerst bij velen een vooroordeel, dat aan lal van capabele oudere personen groot leed bezorg:. Dit vraagstuk heeft de aandacht ge trokken zowel van de Stichting van de Arbeid als van het Rijksarbeidsbureau, welke beide instanties thans naar wy vernemen een commissie in het leven hebben geroepen om na te gaan, wélke maatregelen ten aanzien van dit pro bleem genomen moeten worden. Voor zitter is mr J J. M. Veraart, secretaris van de Stichting vap de Arbeid; leden zijn de heren dr J. E. van Dierendonck van het ministerie van Sociale Zaken, C. v. d. Lende van het NVV, mr J. R. Mauritz van het Centraal Werkgevers Verbond en A. N. van Mill, directeur generaal van het Rijksarbeidsbureau. Als secretaris zal de heer H. M. v, d. Zanden fungeren. Aantal luchtpassagiers sterk toegenomen OOK VRACHT- EN POSTVERVOER GESTEGEN. In een overzicht van de activiteit op de luchthaven Schiphol gedurende 1948 komt o.m. tot uiting, dat het aantal passagiers op de Europese lij nen in vergelyking met 1947 een sta ging te zien geeft van ruim 17 en op de Transatlantische lijnen van ruim 50 Het binnenlands lucht verkeer, dat van veel geringere be tekenis is geworden dan kort na de bevrüding, toen de verbindingen per trein en per auto nog veel te wensen over lieten, vertoont wederom enige teruggang, n.l. van 58.903 passagiers in 1947 tot 42.168 passagiers In 1948. Uit het overzicht blijkt voorts duide lijk het toenemen in omvang van het vrachtvervoer door de lucht. Vla Schiphol werd dit jaar 6.142.643 kg. ver voerd tegen in 1947 4 512.338 kg. Evenals by het passagiersvervoer ls bij de vracht de toeneming op de intercontinentale en transatlantische lijnen het grootst. Het totale postvervoer was in 1948 224 230 kg. hoger dan in 1947. Wederom overtrof in 1948 het aantal bezoekers van Schiphol dat van het voorgaande jaar. Ditmaal werden meer dan 750.000 bezoekers genoteerd. Een groot aantal gebouwen, hangars en werkplaatsen kwam in 1948 gereed. Aan het einde van het jaar bezat Sohip- hol in totaal aan stallingsrulmte voor vliegtuigen 10 hangars met een opper vlakte van 23.900 M2. De totale vloer oppervlakte aan bedrijfsruimte bedroeg per 31 December 71.344 M2. EEN HALF MILLIOEN BOETE. De N.V. Vroom en Dreesmann te 's Her togenbosch is ingegaan op een schik kingsvoorstel van de Officier van Justi tie tot betaling van een half millioen gulden boete, zulks in verband met overtreding der distributievoorschriften. HAAGSE POLITIERECHTER. Een fraai heerschap! De Officier sprak schande over het gedrag van de paardenhandelaar C. Herrewijn te Nieuwkoop, die ook bij de politie in een kwade reuk staat. Mishandelen en dron kenschap werd hem verweten, en daar van was de veehouder T. v. d. Kraan het slachtoffer geworden. Die werd door H. aangevallen, volgens H. omdat v. d. K. met een zeis had gedreigd, doch v d K. en nog een getuige ontkenden dit De verdachte had v. d. K. een hevige trap tegen de borst gegeven en hij ging voort met mishandelen, toen het slacht offer op de grond lag en kreunde van Pijn. „Ik geloof niet meer dat ik het te boven kom", had het slachtoffer ge kreund, waarop H. repliceerde „Ga maar kapot De Officier vond het optreden zo schandelijk, dat hij vier maanden ge vangenisstraf eiste. De rechter verooi deelde tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. aardbeienteelders, die tijdens deze ver gadering door deskundige sprekers wer den ingelicht over de aardbeienteelt in het algemeen en die van onder glas in het bijzonder. Daarnaast werd ook aandacht besteed aan vraagstukken, betreffende de export, de sortering en de verpakking. Bij verhindering van de voorzitter van het Centraal Bureau, de heer Prins, stond deze dag onder leiding van de vice-voorzitter, de heer J. Nijssen uit Santpoort, die 'n kort inleidend woord sprak, waarin hij de noodzakelijkheid uiteenzette van een deskundige aard- b^iencultuur. DE AARDBEIENTEELT. Ir G. W. van der Helm, rijkstuin- bouwconsulent te Amstelveen, die als eerste inleider het woord voerde, gaf een overzicht van de aardbeienteelt in de verschillende centra van ons land. welke in 1947 85% van de totale vei- hngaanvoer op hun naam hadden staan. Voor wat de teelt in Zuid-Hol land betreft stond spreker allereerst stil bij de aardbeienteelt in Roelof- arendsveen, waarmede in 1897 door 2 kwekers werd begonnen. Gaandeweg heeft de teelt zich in deze omgeving uitgebreid; thans wordt zij beoefend door ruim 200 tuinders. Spr. gaf vervolgens een uiteenzetting van de verschillende teeltmethoden, welke in Roelofarendsveen worden toe gepast Dank zij een sterk uitgebalan ceerde teeltmethode konden in dit cen trum in 1948 7000 K.G. najaarsaard beien worden geoogst. Spr. achtte dit een zeer verheugende opbrengst. Voorts weidde ir Van der Helm nog uit over de cultuur in de Bommeler- waard en het Westland, dat vooral zijn naam te danken heeft aan de teelt on der platglas en waar de teelt, meer dan in enig ander centrum, in bakjes wordt toegepast. Ten slotte adviseerde spreker aan Roelofarendsveen meer aandacht te besteden aan de dubbele bakken en 't plantmateriaal; aan de Bom- melerwaard te letten op de sorte ring en verpakking, terwijl het Westland aandacht dient te beste den aan het ln eigen omgeving ge selecteerde plantmateriaal, de. sor tering en de verpakking. SELECTIE EN ZIEKTE BESTRIJDING. Mej. H. G. Kronenberg, als ondèr- zoekster verbonden aan het Instituut voor veredeling van tuinbouwgewassen te Wageningen, gaf hierna een beschou wing over de selectie en ziektebestrij ding bij de aardbeienteelt. Spreekster zette uiteen, dat verschillende ziekten (b.v. Virus. Aaltjes, Aardbeimljt) de productiviteit van het aardbelengewas sterk kunnen benadelen De teelt van gezond plantmateriaal op speciale, bui ten de aardbelencentra gelegen selec tie- en vermeerderingsvelden, biedt de telers in de centra thans de gelegen heid zich gezond materiaal voor hun glasteelt aan te schaffen. Het telen van gezond plantenmaterlaal binnen een aardbeiencentrum blilkt, volgens spreek ster. niet meer mogelijk. Ten slotte be paalde mej. Kronenberg zich bij enkele ziektebestrijdingsmaatregelen. EXPORT EN SORTERING. Hierna sprak de heer P. de Jong, ex porteur te Roelofarendsveen, over de sortering, verpakking en export van aantoeien. Spreker, die speciaal de ontwikkeling van de export van glasaardbeien, welke thans veelal per vliegtuig geschiedt, on^ der de loupe - nam, wees op de nood zaak, om, wat verpakking en sortering betreft, aanpassing te zoeken bij de eisen van de nieuwe tijd, één en ander in verband met. de steeds toenemende concurrentie van andere landen. De heer De Jong, die nu al weer Jaren geleden met een eerste proefzending van 40 doosjes Roelofarendsvec.ise aard beien per vliegtuig naar Londen ver trok, zette uiteen, dat dit artikel reeds dadelijk een grote aftrek op de Engelse markt vond. Aan de hand van deze er varingen onts.ond een geregelde afzet naar dit land. Vooral een goede ver pakking spreker stelde Roelofarends- \een ten voorbeeld is van zeer veel belang. Dat deze gemeente met haar „doosverpakkLng" een goede greep heeft geaaan, blijkt wel zeer duidelijk uit de uitvoercijfers. Werden er in 1948 70.000 kg glasaardbeien in Engeland inge voerd, hiervan leverde alleen Roelof arendsveen reeds 63 000 K G., of 90%. Gelet echter Middagvergadering HET FORCEREN VAN AARDBEIEN In de middagvergadering voerde als eerste spreker het woord de heer J.A. Stender te Wageningen, die sprak over het forceren van aardbeien. Spr. toon de allereerst aan, dat de voortschrij dende ontwikkeling van de wetenschap steeds meer inzicht heeft gegeven in de verschillende factoren, die het leven van de planten beïnvloeden. De facto ren, die vooral bij het forceren een gro te rol spelen, zijn licht en temperatuur Het is gebleken, dat de aardbelenplant in haar ontwikkeling niet alleen in ster ke mate afhankelijk ls van de sterkte, maar vooral ook van de duur der dage lijkse belichtin.g Geschikte combinaties van belichting, verwarming en koe ling maken het thans mogelijk het ge hele jaar rijpe vruchten te oogsten. In aansluiting hierop besprak de heer Stender 'n aantal teelwijzen, welke uit deze combinaties resulteren. Volgens spreker zijn enkele teeltwijzen thans echter voor de practljk minder ge schikt, gezien de bedrijfsinrichting van de meeste telers. DE PRODUCTIE IN BINNEN- EN BUITENLAND. Vervolgens sprak ir J. D. Gerritsen, rijksbouwconsulent te Geldermalsen over de productie van aardbeien in bin nen- en buitenland, waarbij hy ver schillende cijfers gaf over de opbrengst ln de centra van de glasteelt van aard beien. aan de hand waarvan hij tevens een beschouwing gaf over de wereld productie van deze vruchten en de om vang en betekenis van de export van verse aardbeien naar naburige landen. Aan het eind van de middag heeft de rykstuinbouwconsulent voor Zuid-Holland, ir J. M. Riemens een samenvatting gegeven van het verhan delde van deze dag, dat ook nog aan schouwelijk middels een in de zaal on dergebrachte tentoonstelling werd ge toond. scheepsberichten. BEVERWIJK, 11/1 van Rotterdam te Alexandrlë; CSRAM, U/1 van Lorenzo Marquez naar Takoradi, CONGOSTROOM, 12/1 van Porto Amboln te Loblto; DUI- VENDIJK, RotterdamVancouver 11/1 v. Londen; GAASTERKERK. U/1 van Lo renzo Marquez naar Belra; GORDIAS, 11/1 van Valencia naar Amsterdam; GROOTE- KERK, MombassaAmsterdam pass. U/1 Aden: JOH. VAN OLDENBARNEVELT. Am sterdamJava U/1 van Algiers; MARIE- KERK, JapanRotterdam 12/1 te Mar seille; MUIDERKERK. DakarLe Havre pass U/1 Flnlsterre; NIEUW AMSTER DAM, U/1 van Curapao naar Kingston Jam., ORANJE. AmsterdamJava pass. U/1 Aden; POLYDORUS, Amsterdam- Java U/1 dwars van Socotra; PRINS JOH. WILLEM FRISO, U/1 van Haifa naar Tel Aviv; SARANGAN. 10/1 van Tarakan naar Batavia; S AL A W ATI, U/1 van Singapore naar Makassar. SLAMAT, JavaRotter dam pass. 11/1 22 uur Kaap Guardafui; SLOTERDIJK. Java—New York U/1 van Singapore; STAD MAASTRICHT. Sfax— Rotterdam pass. 11/1 Flnlsterre; STRAAT SOENDA, U/1 vftn Semarang naar Batavia; UTRECHT. Genua—Batavia 10/1 21 uur van Las Palmas; VAN RIEMSDIJK. U/1 van Hongkong te Singapore; VEENDAM, U/1 van Bermuda te New York; EEM- DIJK. 11/1 van New Orleans naar Havan na; HELICON, 12/1 van Curapao naar New York; HELBERGEN. Rotterdam— Savona pass. 12/1 Flnlsterre; MAASHAVEN 10/1 van Rosario te Buenos Aires; SA- LANDO, CasablancaNederland pass. 12/1 Ouessant; SARPEDON, 12/1 van Aruba naar Maracalbo; STRAAT MALAKKA, U.l van Bahia naar Pernambuco; ABBEKERK, BrisbaneRotterdam, 11/1 van Fremantle; ALGORAB. Rotterdam- Perzische Golf U/1 van Basra; AMSTEL- DIEP, U/1 van Batavia te Amsterdam; DRENTE, 12/1 van Belawan te Batavia; 17/1 vandaar naar Semarang; GAROET, 12/1 van Balfk Papan naar Tarakan; KATWIJK, 12/1 van Duinkerken naar Casablanca; TUBA, U/1 23 uur van Las Plmas naar Montevideo; LUTTERKERK. Rotterdam—Perzische Golf U/1 te Suez; MOLENKERK. JapanRotterdam U/1 te Hongkong; KOT* AGOENG, vertrekt 14 of 15/1 van Batavia naar,Rotterdam; KER- TOSONO, 9/1 van Soerabaya te Makassar; SALATIGA. U/1 van Java te New York; ZEEMAN. 10/1 van Belawan; 13/1 te Ba tavia verwacht; ZEELAND, (K R L 12,1 10 30 uur van Rotterdam naar Antwerpen. AALSUM, KaapstadA'dam, 12/1 van Dakar; ALDABI, Buenos AiresR'dom, 12/1 dwars van Bahia; AMSTELDIJK, 12 1 van Batavia naar Soeng-aleeronc, AMSTELKERK 13/1 van Port Bouet te Monrovia; ANNENKERK. R'damSyd ney. 12/1 te Karachi, ARNEDIJK 12 1 van New York naar Norfolk; BONAIRE, A'damWest Indlë, 12/1 te Antweroen; DUIVENDTJK. R'damVancouver, pass. 12 1 Portland Bill. ESSO ROTTERDAM. Ras TanuraHavre, pass. 12/1 Malte; GAASTERKERK. 21 '1 van Lorenzo Mar quez te Belra: HEELSUM. 12/1 van Ham burg n. A'dam; HILVERSUM 12 1 van Clvlta Vecchla naar Sfax; JOH. VAN OLDENBARNEVELT A'damBatavia, pass. 12/1 Kaap Bon; MACUBA T. 1? 1 ran Abdan naar Loren-zo Marquez; MOD- JOKERTO. RotterdamJava, pass. 12/1 9 uur Las Palmas; MÜIDERKERK. Da karLe Havre, pass. 12/1 Opuessant; ONDINA (T). 12/1 van Las Palmas naar Curapao; ORANJE. A'damJava. pass. 12/1 Socotra; OVERIJSEL. New Orleans- Lorenzo Marquez, 12/1 ten anker de concurrentie van baai Port Elisabeth: PAPENDRECHT <T) andere landen, bepleitte spreker om sor- i Abadan-Land's End 13/1 te Suez; lering en verpakking nog meer te corri- 1 ?T ovikassairo »BaA^via; gvren en naar mogelijke verbeteringen STAD MAASTRICHT, S^-R'dam oS te streven. Zo achtte spreker de thans 13/1 Ouessant; TAWALI 12/1 van Ba- gebruikte cartonnen doosjes uit de tijd. l tavla naar Singapore; TJIPONDOK. 13 '1 van Singapore te Brisbane- VAN DER WAALS. A'damJava. nass 12 1 Kan* St. Vincent; VOLENDAM. R'dam-Syd ney, 13 1 te Fremantle; WILLEM RUYS, terwijl hij de oplossing zag in het ge bruik van gevlochten houten doosjes, waarvan zich ook landen als Frankrijk en Italië bedienen. JavaR'dam, 18/1 33 uur Periaae

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2