I WEERBERICHT De Palestijnse besprekingen op Rhodos Indonesië heelt dringend hulp nodig! Mr Van Kleffens licht Amerika voor De „Eindhoven" na onbekende route geland Passagiers en post in 42 uur overgebracht Nederland hfeld Communistische vloed tegen Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 13 JANUARI 1949 No. 26590 LEIDSCH Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witto Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Ook de Libanon aanwezig? Een uit zeven leden bestaande Isra ëlische delegatie is naar Rhodos ver trokken. voor het voeren van wapen stilstands-besprekingen met een Egyp tische delegatie. De delegatie vloog in een door de Verenigde Naties beschikbaar gesteld vliegtuig. De Israëlische delegatie be staat uit politici, de Egyptische uit mi litairen. De Israëlische minister-president, David Ben Goerion, heeft verklaard, dat behalve Egypte nog een andere na buur van de Joodse staat zal deelne men aan de wapenstilstandsbesprekin gen. Welingelichte waarnemers menen, dat de bedoelde staat de Libanon is. Goerion zeid^, dat Israël bereid was veel voor de zaak van de vrede op te offeren, doch niet de rechten op volle dige souvereiniteit of op enig gebied. „Wij zouden reeds lang vrede hebben gesloten met de Arabische landen, zo voegde hy er aan toe, zo er geen derde partij betrokken was in het Midden- Oosten. Doch ik denk, dat ditmaal de Arabische landen een eigen politiek zullen voeren". Volgens gepubliceerde officiële volks- tellingcijfers bedraagt de bevolking van Israël in totaal 782.004 zielen, van wie 713.000 Joden en 69.000 Arabieren en andere landslieden. - Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zeide dat Engeland nimmer militaire voor raden aan welke Arabische staat ook had gezonden, waardoor het embargo op het zenden van wapens naar het Midden-Oosten werd geschonden. In tegendeel was dit op zeer uitgebreide schaal ten gunste van Israël geschied. „Indien er een bedreiging van de vrede bestaat als gevolg van de situatie in Palestina, is dit een gevolg van de voortdurende schendingen van de door de Veiligheidsraad uitgevaardigde wa penstilstand door de Israëlische autori teiten", verklaarde de woordvoerder, hieraan toevoegend: „Ik zeg dit niet slechts op het gezag van de Britse re gering, maar ook op het gezag van de rapporten van de waarnemend bemid delaar der Verenigde Naties in Palesti na, dr Ralph Bunche". Een van de vier Britse vliegers, die Vrijdag j.l. met zijn toestel door Isra ëlische strijdkrachten is neergeschoten, verklaarde tegenover verslaggevers dat zijn „Spitfire" zich boven Israëlisch grondgebied bevond, toen het toestel door vuur, van Joodse troepen op de grond, in brand werd geschoten. De naam van de vlieger is Frank Harvey Close. Hy was officier-vlieger en als zodanig geplaatst bij een afde ling verkenningsvliegtuigen van de Britse luchtmacht, welke ter beschik king was gesteld van de leiding der En gelse marine-basis te Suez. Close werd, met zijn toestemming, on dervraagd in het nabij Tel Aviv ?Gl6- gen Joodse militaire ziekenhuis: hy is thans herstellend van gelaats-en hoofd wonden. welke hij opliep als gevolg van zijn valscherm-daling van geringe hoogte. t j Close verklaarde te weten dat de es cadrille. waartoe zyn toestel behoorde, de Israëlische grens was overgevlogen, omdat hij wist, hoe de wegen in dit ge bied er van uit de lucht uitzagen. Arbeidsonrust in Frankrijk laait weer op De arbeiders van het arsenaal te Toulon, leden van alle drie vakorgani saties, hebben besloten Zaterdag in sta king te gaan uit protest tegen afschaf fing van overwerk. De arbeiders van het arsenaal te Cherbourg hebben naar aanleiding van dezelfde kwestie een protest»uitgebracht. De employé's van het ministerie van wederopbouw in het departement Nord hebben ook tot staking besloten, wan neer niet wordt ingegaan op hun eisen ten aanzien van herindeling. De employé's van het genoemde mi nisterie te Metz en Alencon staakten reeds gedurende vier uur. De C.G.T. heeft opnieuw de eis ken baar gemaakt om een loonsverhoging van 25 procent, een glijdende loon schaal, collectieve onderhandeling en een bonus ter compensering van de huurverhoging. - De regering heeft medegedeeld, be sloten te hebben geen verdere Prijsver hogingen meer toe te staan en beloofd te zullen aandringen op verlaging van de prijzen voor goederen, zoals textiel, fruit, groenten, lederwaren, vis, melk in blik en wijn. Het kabinet heeft zyn goedkeuring gehecht aan een tweede termijn van de algemene herindeling van ambtenaren, welke naar schatting 44 milliard francs zal kosten, en aan een verhoging van de toeslag voor levensonderhoud van ambtenaren. De regering heeft medegedeeld, dat w winkeliers, die zich niet aan de prys- I verlaging van genoemde goederen hou- den. bloot zullen staan aan het sluiten I van hun winkels of het intrekken van I hun winkeliersvergunning. VRIJ ZACHT. I De Bilt verwacht tot morgenavond: I In de nacht zwakke of matige en mor- I gan overdag matige en in de kuststre- I ken vrij krachtige Zuid-Westelijke wind.\Hler en daar nevel of mist. ove- I rigens zwaar bewolkt met enkele plaat.- selijke opklaringen. Overwegend droog. I Vrij zacht. 14 JANUARI: Zen op: 8.43 uur; ender: 16.56 uur. Maan op: 15.57 uur: onder: 9.03 uur. (V.M.). Hoog water te Katwijk te 3.04 en 15.19 uur. Bit nummer bstaat uit zes pagina's Hij kon niet zeggen, of het zjjn esca drille-leider bekend was, dat zij boven de Israëlische zijde van de grens had den gevlogen. De waarnemende minister van Bui tenlandse Zaken der V. S., Lovett, heeft verklaard, dat de V. S. op Engeland 'n beroep hebben gedaan niets te doen, dat de status quo in het Midden-Oosten zou kunnen verstoren. Hij had een langdurig gesprek met de Engelse ge zant. C. v. G. D. zal Banka en Prapat bezoeken De Nederlandse autoriteiten te Ba tavia hebben de C. v. G. D. facilitei ten verleend om Zaterdag de Repu blikeinse leiders op het eiland Banka te bezoeken. Enkele dagen later zul len faciliteiten verleend worden voor een bezoek aan Prapat aan het Toba- meer, waar Sukarno, Sjahrir en Hadji Agus Salim zich bevinden. DE MILITAIRE MACHT VAN BELGIË. Stort Uw bijdrage op nr. 8540 In Juni 1945 werd in Nederland de Oost-Indische Kamer van het Nederl. Rode Kruis opgericht, een instelling, die weldra niet meer gemist kon wor den. Door de •militaire actie in Indonesië zijn thans nog grotere gebieden voor de Rede Kruis teams ontsloten. Elf teams zijn in aeze nieuwe gebieden ingezet. Er worden thans in Djokja besprekingen gevoerd cm te kernen tot een Federaal Indonesisch Rode Kruis. In Indonesië doet men dus wat mo gelijk is. Men kan het grote werk ech ter niet alieen af. Nederland zal moe ten bijspringen! Gistermiddag heeft de directeur van het Ned. Rode, Kruis, de heer A. van Emden, op een persconferentie te Den Haag gespreken over de actie „Hulp aan Indonesië", waamee men de bevol king van Indonesië hoopt te kunnen helpen. Overal wordt de bevolking bedreigd door gebrek aan geneesmiddelen en ondervoeding. Een team heeft per week o.m. 10 tot 20.000 kininepillen nodig. Per dag wordt er per kam pong 1 ons Salvarsan verbruikt, het geneesmiddel tegen Framboesia, en een kilo Salvarsan kost f, 11.000. soms worden er duizend patiënten per dag geholpen. Thans werken in Indonesië 24 art sen, 300 verpleegsters, 143 verpleeghul pen en een vijftigtal apothekers-assis tenten, analysten. technici en admini stratieve kraenten. Dit aantal is neg te gering. Vooral het tekort aan dok toren dcet zich voelen. De Ned, Mij. tot Bevordering der Ge neeskunde wekt daarom doxters op naar Indonesië te gaan. De aanmelding van verpleegsters is bevredigend. Er staan thans 70 personen, o.w. vier art sen. gereed om naar Indonesië te ver trekken. Doch ook de financiële steun van 't Nederlandse volk kan niet gemist worden. Het Ned. Rode Kruis heeft een speciale girorekening geopend nr. 8540 ten name van het Hoofdbestuur, waarop giften kunnen worden ge stort. De eerste gift van f. 50.000 is reeds binnen, maar dit is nog lang niet voldoende om alle noodzakelijke genees- en voedingsmiddelen aan te schaffen. Men kan ook giften zenden per brief of briefkaart gericht aan het hoofdbe stuur van het Rode Kruis. Deze brief kaarten kunnen gefrankeerd worden met postzegels tot 'n bedrag van f. 1. De P.T.T. betaalt de waarde boven de frankeerkosten terug aan het Rode Kruis, Duizenden zieke en ondervoede kinderen moeten geholpen worden! Zij verwachten deze hulp uit Nederland! Vondst van Republikeinse documenten EEN LAATSTE BOODSCHAP VAN SUKARNO. Men heeft Republikeinse documenten ontdekt betreffende de laatste kabi netszitting, die in de ochtend van 19 December, enige uren voor de be zetting van Djokja en de arrestatie van de Republikeinse leiders, gehou den werd. Deze documenten bevatten een drie tal oproepen tot de Indonesische bevol king van president Sukarno, premier Hatta en de minister van Voorlichting, Natsir. die niet meer doorde radio konden worden uitgezonden. In de boodschap van Sukarno werd gezegd, dat de Nederlanders door hun aanval op Djokja „een nieuwe kolo niale oorlog hadden ontketend, die ge voerd werd om de regering en de Re publiek te vernietigen en om de vrye hand te krijgen tot het overheersen van het gehele gebied van Indonesië en de Indonesische bevolking." Na onderstreept te hebben, dat de Nederlanders „alle mogelijkheden om tot een vreedzame oplossing te komen verwerpen hadden," hield Sukarno in zijn oproep rekening met de mogelijk heid, dat een groot deel van het ge bied door de Nederlanders bezet zou worden en vroeg hy de Indonesiërs on danks alles hun vertrouwen te bewa ren in de onafhankelijkheid van Indo nesië, die, „uitgeroepen op 17 Augus tus 1945, nooit door geweld vernietigd zal werden." „Wij zullen verenigd blij ven voor de verdediging van ons land en wij zullen de eindstrijd tot de over winning voortzetten," aldus besloot Su karno zijn oproep, Nederlandse schepen direct naar Singapore GROTE SCHADE VOOR AUSTRALIË. Nederlandse schepen uit Australië mogen Indonesische havens niet aan doen en moeten direct naar Singa pore of andere havens op Malakka varen, zo maakte de handelsagent voor Nederland in Australië bekend. Eerder was met de vakverenigingen overeengekomen, geen Australische goe deren voor Indonesië in te laden. De agent zeide, dat het besluit van d? Ne derlandse reders voor de Austra.iiche handel een verlies van millioenen pon den per jaar zou betekenen. defensie, kolonel Raoul de Fraiteur, heeft bij de indiening van zijn begroting I voor 1949 bij de Senaat verklaard, dat I het onvermijdelijk was ,dat België's de- I fensie-begroting dit jaar hoger is, ge zien de internationale situatie. Volgens de termen van het pact van Brussel moet België zyn traditionele neutrale positie prijsgeven, doch het Is omringd van machtige bondgenoten en zal niet meer alleen gelaten worden ingeval van een conflict. Oorlog zou vermeden kunnen worden wanneer de Westelijke mogend heden een krachtige politiek volgden. Kolonel de Fraiteur deelde mede, dat de Belgische strijdmacht zou bestaan uit een campagnemacht en een verdedi gingsmacht, die aan een plotselinge aanval of luchtlandingen van vijande lijke troepen het hoofd zal kunnen bie den. Recordvlucht BataviaSchiphol Ongeschikt voor regelmatige dienst Vanmorgen om even over vieren is de K.L.M.-Constellation „Eindhoven", komende van Batavia, op Schiphol geland. Dit is de eerste machine van de K.L.M., die na het landingsverbod van diverse staten langs de Indië- routc uit Batavia in Amsterdam is aangekomen. De Nederlandse schaatsenrijders Langendijk, v. d. Voort en Hulskes zyn zich op de banen van de "Zwitserse wintersportplaats Davos aan het voorbereiden voor de Europese kampioenschappen hardrijden, die op 5 en 6 Februari zullen wor den gehouden. - Van voren naar achteren: Jan Langendyk, Willem van dei- Voort en Anton Huiskes. Heftig anti-Nederlands Republikeins pamflet Op deze Canadese dorpsschool maken cie kinderen vap de familie Van Moorsel liefst 28% van de klas uit. Dit gezin is afkomstig uit Erp (N.B.) en verliet Ne derland In Juni 1948 in het kader van het gemeenschappelijk Canadees-Neder landse vestigingsschema voor boeren. De jonge Van Moorseltjes kunnen uitste kend meekomen en vinden het leven in het nieuwe land vol afwisseling en avontuur. Mi' Van Kleffens was Woensdag ere gast op de wekelijkse lunch van de „Overseas Press Club of America" (Or ganisatie van actieve cn gewezen bui tenlandse correspondenten van Ameri kaanse bladen», waarbij hij sprak over „De Nederlandse positie in Indonesië". Mr Van Kleffens zette uiteen, dat de Nederlandse actie geenszins gericht was tegen het Indonesische nationalisme, waarmede Nederland sympathiseert, doch tegen de gewapende elementen, die de Republikeinse regering niet in staat is onder de duim te houden. Het was van grote betekenis, dat er ln Indonesië orde en vrede zou komen, doch ongetwyfeld moest er tegelijker tijd een regering „door het volk, voor het volk" worden gevormd. In verband met de vele stemmen in Amerika, dat het herstel van de orde moest geschieden door middel van de V. Nmerkte mr Van Kleffens op, dat de V.N. geen apparaat daartoe bezit ten. Hef Is veelbetekenend, aldus ^pr„ dat in de Veiligheidsraad voortdurend blykt, dat dc Sovjet-Unie bij voor keur op de Republikeinse kaart wedt, hetgeen aantoont dat Moskou daarin de beste toekomstmogelijkheden ziet. Mr Van Kleffens vergeleek de toe stand in Indonesië met het kinder verhaal van de jongen met zijn vin ger in de dijk, Alleen hield Nederland thans geen water tegen, doch de communistische vloed, die grote delen van Azië dreigde te overstromen. Hij gaf twee redenen, voor de sym pathie in vele Amerikaanse kringen voor de Indonesische Republiek: le zijn de Amerikanen altyd onmiddellijk gun stig gezind tegenover iedereen, die be weert voor vrijheid te strijden en 2e was er bij velen teleurstelling over het feit, dat de V.N. geen „afdoend genees middel" bezaten voor alle moeilijkheden overal ter wereld. Spr concludeerde, dat dc kwestie neerkomt op de keus lussen vrijheid met orde en vrijheid zonder orde, waarbij Nederland het eerste alter natief heeft gekozen. Het hangt ver der van het Indonesische volk zelf af, wat het met de vrijheid wil doen. BINNENLAND Het gerechtshof van het Amerikaans militair bestuur te Kassei heeft thans de 21-Jarige Nederlander O van der Vloet ter dood veroordeeld wegens moord en schending Hij trachtte op de tweede zit tingsdag fdc behandeling van de zaak nam zeven dagen ln beslag) zelfmoord te plegen. De Nederlandse Bond van Slerdulven- liefhebbers zal 22 Januari a.s. zijn 25-Jarlg bestaan vieren met een feestavond ln de Houtrusthallen ti* Den Haag. Bij Kon. Besl. Is gratie verleend aan Luwe Mdusse, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf ls veranderd ln levenslange gevangenisstraf. De commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek heeft een Jury be noemd, die uit de Jaarproductie 1948 de 50 best verzorgde boeken zal kiezen. Een oude traditie wordt hiermede in ere her steld. De leden dezer Jury zijn: Jhr dr M R. Radermacher Schorer. voorzitter, dr G- W. Ovlnk. secretaris, W H. Benier, F. P. d'Huy en Chr. Leeflang. In tegenwoordigheid van dr L. H. Truyen, directeur-generaal van Handel en Nijverheid aan het Dep. van Econ. Zaken, die de minister van Econ. Zaken vertegen- woordlgde, nam de Middenstandsbond gistermiddag In een buitengewone zitting afscheid van zijn voorzitter mr A. Z. M. J. baron van Wijnbergen, die gedurende der tig Jaar deze functie heeft bekleed. Ook werd ln deze vergadering de- nieuwe voor zitter, prof. Van Muiswinkel geïnstalleerd Te Den Haag ls op 59-Jarige leeftijd overleden jhr dr J. L. A. A. M. van Rijckevorsel, een bekende figuur op kunst historisch gebied. Aan de spoorlijn HilversumUtrecht nabij het gemeentelijk Sportpark is gister ochtend het lijkje gevonden van een pas geboren kind. Het was ln kranten gewik keld. waarom een touwtje was gebonden. Het pakje was vermoedelijk uit de trein geworpen. BUITENLAND Een Braziliaanse tankboot. de ..Ita- maratl". is ln dc baal van Rio de Janeiro in de lucht gevlogen. BIJ dit ongeluk kwam één persoon om het leven terwijl een tien tal weid gewend. Eén persoon wordt ver mist. Een van de Noordelijke wyken van Sjanghai ls docr brand verwoest. Driedui zend mensen werden dakloos. In Noord-Auckland (N. Zeeland) heeft men een tand van twee en een halve Inch (1 Inch ls plm. 2i c.m.) opgegraven, af komstig van een reusachtige haal. die on geveer 50.000.000 Jaar geleden geleefd heeft. De Amerikaanse minister van de fensie, James Forrestal, heeft het Con gres machtiging verzocht voor het zen den van Amerikaanse militaire missles naar alle delen van de wereld waar zij het belang van de Verenigde Staten kunnen dienen. Europa zal dit Jaar 15 k 20 procent voedsel mc-er hebben dan verleden Jaar en zal minder dan 3 procent onder het voor oorlogse gemiddelde blijven, zo ls de con clusie ln een speciaal rapport van het Amerikaanse ministerie van landbouw dat een overzicht geeft van de wereld-voedsel positie. Ook de leider van de Griekse unionis ten. Panavotls Kanellopoulos, heeft er thans ln toegestemd deel te nemen aan de regering. Over de verklaring die de Amerikaan se afgevaardigde Jessup in de Veilig heidsraad heeft afgelegd, zei mr Van Kleffens, dat Jessup vele heftige woor den had gebruikt en op de grens van onmatigheid was gekomen. Nederland ontkent echter nog altyd de competen tie van de Veiligheidsraad inzake de Indonesische kwestie aangezien de ar tikelen van het Handvest die ter sprake werden gebracht, zich beperken tot moeilijkheden tussen souvereine statèn, terwijl de Republiek geen souvereine staat is. Bij de uitgang van het hotel waar de lunch plaats vond, werd een van de zyde der Republiek in zeer heftige be woordingen gesteld pamflet, verspreid, waarin Nederland wordt beticht van „moord, beraamd voor kerstmis", „ge nadeloze en eerloze 'aanvallen met vliegtuigen, tanks en geweren van Amerikaans fabrikaat", terreur, ver raad, massaslachtingen, enz. Naar scheuring in Wereld-vakverbond DE AKIN WAARSCHUWT. Naar de Britse bladen melden, heeft Deakin, de secretaris-generaal van de Engelse transportarbeidersbond en voor zitter van het W.V.V., in het bondsor gaan „The Record" gewaarschuwd tegen „een communistische samenzwering om door onrust en staking het economisch herstel van het land te verhinderen". Na gewezen te hebben op de gebeur tenissen in de Franse industrie, zeide Deakin over inlichtingen te beschikken, dat de communisten een plan van de Kominform in Engeland ten uitvoer zullen leggen en dat hun actie in Augus tus van dit jaar haar hoogtepunt zal bereiken. Deakin waarschuwde, dat „wanneer het internationale communisme aan het werk gaat, het uiterst meedogenloos en zonder gewetensbezwaren de doeleinden nastreeft, die door zijn internationale dictators zijn gesteld". De leden van de vakbeweging, aldus zeide Deakin, moeten haar volledig trouw zijn. Van communistische zijde is prompt de tegenspraak gekomen! James Carey, de secretaris-penning meester van de Amerikaanse C.I.O., heeft een onderhoud gehad met Deakin. Ofschoon het een onofficiële bespreking betrof, zijn waarnemers te Londen van mening, dat de twee mannen practisch het doodvonnis van het wereldverbond getekend hebben. Voor het onderhoud zeide Carey tot ae pers dat de houding van de C.I.O. op de aanstaande bijeenkomst van het bestuur van het Wereldverbond, komen de week te Parijs te houden, zeker niet minder krachtig zal zijn dan die van de Britse T.U.C. Op de vraag, of de G.I.O.-delegatie de Britse afgevaardig den zou volgen wanneer deze zouden besluiten, weg te gaan, antwoordde Ca rey: „Gé zoudt ons wel eens vooraan kunnen zien lopen". De Britse T.U.C. zal bij het Wereld verbond aandringen op opschorting van alle activiteit. Wanneer dit van de hand wordt gewezen, zal de Britse beweging vrijwel zeker nog voor het einde van deze besluiten de internationale orga- I nisatie te verlaten Dc „Eindhoven" had zes passagiers, 2 babies. 600 Niwin-pakketten met 'n gewicht van 1245 kg en ruim 1000 kg post aan boord. De post zal de ge adresseerden zeer spoedig bereiken. Het vliegtuig wordt gevolgd door de Constellation „Delft", die een uur later uit Batavia is gestart cn spoe dig op Schiphol wordt verwacht. Dc „Delft" heeft uitsluitend post aan boord. Na de landing heeft de gezagvoerder, Hans Schultz, mededelingen gedaan over het verloop van de reis. Hij ver telde, dat het toestel Dinsdagmiddag om 3 uur Bataviatyd uit Indonesië vertrok. Dc reis is in 42 uur vol bracht, waarvan 36 vlieguren. Gezagvoerder Schultz meent, dat hiermede een record is gevestigd, on danks de vrij sterke tegenwind op de gehele reis. Over het algemeen heeft de reis een vlot verloop gehad. Overal werd pret tige medewerking ondervonden. Welke route gevolgd is, zei de gezagvoerder echter niet. Gezagvoerder Schultz vertelde, dat de Constellation ..Delft" onder gezag voerder Ravenhill een uur later ver trok. Twee andere Constellations zou den vandaag uit Batavia vertrekken. Schultz verklaarde veel extra benzi ne aan boord te hebben. Daarom kon hij minder passagiers meenemen. Iiy heeft als laatste stopplaats voor Schiphol Malta moeten aandoen we gens benzinegebrek. Dc vlucht heeft geen enkel bijzonder risico opgele verd. Hy zei niet te geloven dat dc route, die hü thans gevlogen heeft, geschikt is voor een nieuwe regelmatige dienst AmsterdamBatavia v.v. Het vervoer van veel passagiers op de door hem gevlogen route is een volledige onmogelijkheid met het oog op de grote hoeveelheid benzine die meegenomen moet worden. Op deze reis was een extra piloot mee in verband met de geringe rust die de bemanning onderweg kon ne men. Alle passagiers aan boord waren Ne derlanders. Onder hen bevonden zich geen militairen. Gezagvoerder Schultz was op 10 De cember uit Amsterdam vertrokken en had o.a. een vlucht naar Sjanghai ge maakt, waarbij hy onderweg motorsto ring heeft gekregen en een landing op Okinawa heeft gemaakt, Daar heeft hij zes dagen moeten wachten cp nieu we motoren. Hij is 14 dagen in Bandoeng geweest, waar al het vliegpersoneel der te Bata via vastgehouden Constellations van de KLM is ondergebracht. Over de toestand in Indonesië zei Schultz. dat hem niets bijzonders was opgevallen. Alles is in Batavia en Ban doeng normaal en rustig. Scandinavië en het Atlantisch Pact De Deense premier, Hedtoft, de mi nister van Buitenlandse Zak*n, Ras mussen en de minister van Defensie, Hansen, hebben aan de parlements commissie voor buitenlandse betrek kingen rapport uitgebracht over de de fensiebesprekingen der Scandinavische landen, welke vorige week te Karlstad (Zweden) zijn gehouden. In een kort communiqué were} mede gedeeld, dat de commissie heden we derom bijeen zou komen. Hierbij zou den Deense militaire experts aanwezig zyn. De Deense gezanten te Londen, Washington, Parys en Moskou hebben opdracht gekregen voor het eind van Januari naar Kopenhagen terug te ke ren om aanwezig te kunnen zyn bij politieke discussies, die zullen worden gehouden na de vergadering van de Scandinavische ministers te Kopenha gen op 22 Januari, In welingelichte kringen te Kopen hagen gelooft men, dat de Scandinavi sche landen hun houding ten aanzien van een Atlantisch verdedigingspact in feite reeds hebben bepaald. Naar ver luidt zyn Denemarken. Noorwegen en Zweden er op de vorige week in Zwe den gehouden vergadering in geslaagd de afwykende meningen te verzoenen en de weg vry te maken voor concrete beslissingen, die zullen worden geno men op de byeenkomst van Kopenha gen. Volgens het regeringsblad „Social De- mokraten" zal deze byeenkomst een verdedigingspact tussen Noorwegen, Denemarken en Zweden tot resultaat hebben. Het blad zegt verder, dat het pactf zal worden gesloten binnen het kader van de V. N. De drie landen zul len, zo nodig, geen hulp van buitenaf weigeren, aldus het blad. Ook de ambassadeurs van Zweden en Noorwegen te Londen. Parys, Washing ton en Moskou zyn naar Stockholm opgeroepen, ten einde deel te nemen aan Scandinavische defensie-bespre kingen. Naar verluidt, zou Zweden zyn neu traal standpunt willen handhaven, maar waar Noorwegen en Denemarken geporteerd zyn voor toetreden tot het Atlantisch pact, een soort compromis- formule tot stand te brengen, waar door het Noorwegen en Denemarken mogeiyk zou zyn te trachten hun vei ligheid te waarborgen door het aan gaan van bondgenootschappeiykever plichtingen met ét Westeuropese mo gendheden. zondp'* don- to sterk te binden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1