Laatste Berichten KLOOSTERBALSEM Bloed redt mensenlevens! Het Ned. Roode Kruis doet een beroep op Leidse burgerij Kerkelijk Leven WINTER handen en -voeten Officiële publicatie Soekarno c.s. thans in Noor d-Siunatra DINSDAG 11 JANUARI JVT Voor éénmaal een halve liter bloed afstaan Het „Nederlandsche Roode Kruis", dat zich .sedert vele jaren in dienst stelt van de lijdende mensheid, doet thans een beroep op het gehele Ne derlandse volk en dus ook op de Leidso burgerij om voor éénmaal een halve liter bloed af te staan. Het aantal bloedtransfusies, dat in onze Leidse ziekenhuizen aan ernstige zieken wordt gegeven, is de laatste ja ren enorm gestegen. De bloedtransfu siedienst van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis heeft daartoe de beschikking over een aantal bloedgevers, die zich geheel belangeloos beschikbaar stellep voor het afstaan van bloed .aan- de daabvoor in aanmerking komende patiënten. Naast deze transfusie, dat di rect van de bloedgever op de zieke wordt overgebracht, kennen wij sinds enige jaren ook de plasmatransfusie, waarbij niet het volledige bloed, dcch de bloedvloeistof wordt toegediend. Het is nu vooral dit bloedplasma, waar het het Ned. Roode Kruis in haar thans ontwikkelde actie omgaat. Dr A. J. Kors, de medisch leider van het centrum Lelden van de bloed trans fusiedienst, die ons het een en ander vertelde over deze actie, zette uiteen, dat dit systeem vele voordelen biedt. Door het ontbreken van bloedlichaamp jes kan men het zeer lang bewaren en behoeft -men bij de transfusie geen re kening te houden met de bloedgroep van de patiënt. Bovendien behoeven zij, die hun bloed voor dit plasma wénsen af te staan, in tegenstelling met de do- nores, die hun bloed voor de directe transfusie afstaan, niet vooraf gekeurd te worden, zodat thans iedere Leide- naar in de leeftijd van 18 tot 60 jaar zich als „bloedleverancier" beschikbaar kan stellen. Aangemoedigd door de grote succes sen, welke de Engelsen en Amerikanen bereikten met het gebruik van gedroogd ploedplasma, is ook in Nederlandv een installatie gebouwd voor het drogen van bloedplasma in het Centraal Laborato rium te Amsterdam. In Mei 1943 werd het eerste proefmonster gedroogd bloed plasma ingespoten en tot aan de be vrijding werden in totaal 6000 flessen bloedplasma gedroogd en over de Ne derlandse ziekenhuizen verspreid. Dr Kors wees er voorts op, dat het ge droogde bloedplasma tot een onontbeer lijk geneesmiddel in handen van de te genwoordige arts is geworden. Voor de vervaardiging er van is er echter maar één grondstof en dat is; menselijk bloed. Reeds thans hebben wij-voor de behoefte in Nf/lerland 1000 flessen bloed per maand nodig. Tot nu toe ge schiedde deze verstrekking uitsluitend door de inwoners van Amsterdam. Aan gezien te verwachten is, dat deze hoe veelheid zeer binnenkort niet meer vol doende zal zijn ook Indonesië zal in de naaste toekomst veel meer bloed plasma gezonden moeten worden en voorts ook om een enigszins noodzake lijke voorraad te vormen, heeft het Ned. Roode Kruis gemeend haar actie thans een meer landelijk karakter te moeten geven. Het is een moedgevend teken, dat deze plasma-campagne, in de plaatsen waar zij reeds is gehouden, zulk een gunstig resultaat heeft. Zo werden reeds in een klein aantal plaat sen in ons land in de maand November totaal 5272 flessen bloed verzameld. Berlicum met 386 flessen, Naaldwijk met 527 flessen en Veenendaal met 501 flessen staan hierbij bovenaan de lijst. Leiden was goed gewapend EEN HEEL ARSENAAL WERD INGELEVERD. Na het ongeluk met een granaat, waarbij de vorige week twee jon gens om het leven kwamen, wor den thans van alle kanten gevaar lijke voorwerpen bij de Leidse po litie ingeleverd. De Sleutelstad blijkt nog goed gewapend te zijn geweest. Binnen enkele dagen zijn ingeleverd: 19 mortiergranaten 21 handgra naten, 22 andere granaten, 3 pant servuisten, een brandstaaf, een magneetmijn, een nevelbus, 14 mijnontstckers en twee bussen bus kruit benevens een groot aantal granaathulzen. S. N. Waringa t In de ouderdom van 77 jaar is giste ren overleden de heer S. N. YVaringa, oud-onderdirecteur van het voorma lige Rijksopvoedingsgesticht te dezer stede en gedurende tientallen jaren een der meest bekende figuren op do Leidse voetbalvelden. D.w.z. de tijd, dat de heer Waringa zelf de voetbalsport beoefende ligt ver voor onze herinnering;, doch sinds onze heugenis kennen wij de heer Waringa als trouw bezoeker van de Leidse sport velden, in het bijzonder de voetbalter reinen. In vroeger jaren gaf de heer Waringa altijd leiding aan de voetbal club van zijn gesticht, D.L.V. geheten, die alleen maar thuiswedstrijden speel de op het terrein achter Pomona. D.L.V. nam onder zijn bezielende lei ding altijd een vooraanstaande plaats in op de ranglijsten van de Leidsohe Voetbalbond. Maar ook voor de sportorganisatie had „de oude heer Waringa", zoals hij altijd genoemd werd, grote verdiensten. Jarenlang had hij zitting in het. be stuur van de Leidsche Voetbalbond en iedere Zondagmiddag kon men hem vinden op een van de Leidse voetbal velden, waar hij „de wedstrijd van de dag" volgde. Bezadigd en evenwichtig in zijn oordeel, beminnelijk in de omgang heeft hij veel bijgedragen tot 't hand haven van de rust in de jaarvergade ringen van de L.V.B., waar het in vroe gere jaren nog wel eens stormachtig kon toegaan. In 1912 benoemd tot bestuurslid, heeft hi) deze functie gedurende 33 jaar met voorbeeldige trouw en toewij ding waargenomen, waarvan hij vele jaren optrad als vice-voorzitter. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum werd hij benoemd tot ere-lid. •N. De begrafenis van 't stoffelijk over schot zal plaats vinden a.s, Donderdag middag om 2 uur op „Rhijnhof". GIFTEN EN LEGATEN. De Rem. Gèref. gemeente ontving van onze oud-stadgenote, wijlen mevr. J Viruly te Arnhem, een legaat groot t 1000.—. En wat zal thans Leiden doen? Gisteren is d.e Leidse actie ingezet. Niemand zal zich in de komende dagen kunnen beroepen, dat hij of zij vergeten wordt, want via do pos terijen zal iedere ingezetene een verzoek ontvangen om vrijwillige af- gifto van bloed. Zodra alle „aan biedingen" binnen zijn, zullen de bloedgevers een oproep ontvangen om in het Acad. Ziekenhuis te ver- schiinen, waar een team van het Centraal Laboratorium uit Amster dam hen zal behandelen. Het „Neen hoor. dat aftappen van ■bloed is mij te griezelig", heeft al velên weerhouden zich als vrijwillige bloed- geven aan te melden. Men stelt zich 'n ge weldige operatie voor, waarbij het bloed in stromen vloeit, bleke patiënten wor den aangedragen en operatiemessen flikkeren, in een atmosfeer van aether en chloroform. Niets is minder waar, het afnemen van bloed geschiedt zeer eenvoudig; op een rustbank vlijt u zich neer, u krijgt een prikje In de arm en merkt verder niets. Na afloop blijft u voor alle zeketfieid nog een kwar tiertje liggen, gesterkt door een kop koffie en vervolgt daarna uw weg, mis schien met de vraag qp de lippen: „Was dat alles?" Misschien bent u geen held maar bedenkt dan toch eens voor één maal': door uw bloed te geven kunt u mensenlevens redden. Moge Leiden in de komende dagen deze oproep verstaan! Leidse Schouwburg HOOFDSTAD-OPERETTE. An der Schonen Blauen Donau. De opvolgster der Fritz Hirsch- operette heeft na „De graaf van Luxemburg" op het program genomen „Die Gold'ne Meisterin" onder boven staande titel. Deze operette behoort niet tot het fijnere genre, integendeel, maar zij is in staat de liefhebbers van deze soort kunst een prettige avond te bezorgen. De Hoofdstad-Operette heeft zich op uitnemende wijze van haar taak in deze gekweten en in een vlotte goed verzorgde voorstelling een geheel gevul de schouwburg doen genieten. Het gegeven is al zeer goedkoop en over de afloop behoeft geen moment twijfel te bestaan. De rijke goudsmids weduwe trouwt natuurlijk de gezel! Ruth Rhoden en Johan v. d. Zalm speelden en zongen deze beide hoofdrol len uitnemend en kregen vele open doekjes. Ook Paul Harden en Fritz Steiner als de beide "vagebonden waren weer prachtig op dreef met naast hen Claire Clairy. Een prachtig trio, dat danig op de lachspieren werkt. Het bal let blijft zich in goede richting ontwik kelen. Er is braaf gelachen en geap plaudisseerd. M. Ph. E. Viervant-Tukker overleden TROK ZICH HET LOT VAN DOOR OORLOG GETROFFEN KINDEREN AAN. In de' ouderdom van 68 jaar is giste ren in het Academisch Ziekenhuis al hier overleden de heer Ph. E. Viervant- Tukker, directeur van de C.V. Ouder zorg-De- Ridder en Co. te Leiderdorp, De heer Viervant-Tukker heeft zich naast zijn maatschappelijke werk in dienst van genoemde steen- en k'lei- warenfabriek sinds het begin van deze eeuw, toen onder .zijn leiding de fa briek „Canton" werd gebouwd en na aien tot bloei gebracht, tevens uiterst verdienstelijk gemaakt op het gebied van het verenigingsleven ten aanzien van buitenlandse door de oorlog getrof fen kinderen. Tijdens de eerste we reldoorlog beijverde hij zich om het lot te verbeteren van jeugdige Belgische vluchtelingetjes in ons land, nadien liaan hij een actief aandeel in de gast vrijheid, die ons land betoonde jegens Oostenrijkse kinderen. Soortgeiijk werk had ook tijdens en na de tweede we reldoorlog zijn volle aandacht, in ver1- band waarmede hij zitting had in tal rijke comité's en verenigingen. Ook dp ouderen mochten van zijn sociale acti viteit de vruchten plukken. Veel heeft de thans overledene gedaan voor ont spanning en ontwikkeling van de mili tairen, eveneens in de eerste plaats gedurende de eerste wereldoorlog. De ter aardebestellnig van het stof felijk overschot zal Vrijdag a.s. te 1 urn- plaats vinden cp de Algemene Begraaf plaats te Utrecht. DS. P. M. LUCA. Onze stadgenoot, ds P. M. Luca, pre dikant bij de Rem. Geref. Gemeente alhier is in opdracht van de Broeder schap enige tijd werkzaam in Friedrich- stad; aan de Eider, waar eveneens een Rem. gemeente gevonden wordt. PREDIKBEURTEN. Voor Dinsdag 11 Januari. Katwijk aan Zee Geref. Gem. (Re misestraat) 7.30 uur ds H. Ligtenberg van Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Meer kerk J. W. de Bruljn te Sprang; te Rot- terdam-Deifshaveri (vac. J. Ph. Eggiuk) J. Dlepersloot te Assen. Benoemd tot hulpred. te Kats J, van Wijk te Zlerlkzee. Geref. Kerken Beroepen te Hoek van Holland F .Mlnnema, cand. te Rotterdam: te Tilburg Y. Feenstra te Augustlnusga- Surhuizum te Edam F. Mlnnema, cand. te Rotterdam. DR D. S. ATTEMA. Benoemd tot lector Arabisch en Aramees aan de V.U. Tot lector aan de Vrüe Universiteit te Amsterdam is benoemd ter voorziening in bet onderwlls ln het Arabisch en het Aaramees ln de letterkundige faculteit dr D. S. Attema,, Geref. predikant te Oosterbeek. Dr Attema werd geboren 19 Dec. 1910 en studeerde aan de Vriie universiteit theologie. 13 Aug. 1944 aanvaardde dr Attema het predikambt bil de Geref. kerk van Workum, welke standplaats hij 16 Maart 1947 met Oosterbeek verwisselde. 's-Avonds in heel waler en dadelijk een ver- bond mei Klooslerbolsem erop. DSl is bolsem I ^ahkeH) Oirec| verdwijnt de jeuk. Ook bij schrale huid. gesprongen honden, brand en snl|wonden: Generale Synode der Ned. Herv. Kerk HET OPZICHT OVER DE GEMEENTEN DIENE BETER AAN ZIJN DOEL TE BEANTWOORDEN. De Generale Synode der Ned. Herv Kerk die van 10 tot 15 Januari op „Woudschoten" te Austerlitz bijeenkomt, werd gisteren geopend door ds H. W. te Winkel uit Groningen. Onder diens lei ding werd bet moderamen voor 1949 ge kozen .dat evenals het vorig jaar zal be staan uit: d$ H. J. F. Wésseldilk te Eind hoven als praeses, ds J. R. Wolfensber- ger te Amsterdam als assessor en ds J. H. Klein Wasstok te Alkmaar als assessor- secundus en ds H. Harkema te Wijk als assessor tertlus. AANTAL BENOEMINGEN. Voordpt de synode vandaag met de be handeling van de ordinanties van het ontwerp kerkorde begon, werden de vol gende benoemingen gedaan: tot lid.van de Raad voor Kerk en Israël. J. C. van Gelderen te Rotterdam; tot voorzitter van de sectie Kinderbescherming en Re classering van. de algemene Diaconale Raad, ds K. O. Flnkensieper te Zetten; tot adviserend lid van de Bouw- en res- tauratlecommls^le, ds M. J. W. Schopen- hauwer te Schoondljke; tot lid van de algemene Diaconale Raad; ds J, C. van Dongen te Zutphen. ds P. N. Kapteyn Jr., te Veendam. Jhr dr M. L. van Holthe tot Echten te Nleuwersluls a/d. Vecht; tot voorzitter van de werkgroep „Kerk en Samenleving" mi: dr A. A. van Rhlln te Den Haag: tot leden ran de sociaal eco nomische subcommissie, mr K. Vonk te Wassenaar en dr G. P. Soheers te Rot terdam, In de middagvergadering werden ver schillende verslagen besproken, o.a. be treffende het werk der Hervormde Kerk onder maatschappelijk onaangepasten, de geestelijke verzorging van arbeiders ln de wederopbouwkampen en de Oecumer nlsche Raad van Kerken ln Nederland. Naar aanleiding van de verslagen der persoon Hike kerkvisitatie, besloot de synode alle visitatoren bijeen te roepen om dit belangrijke werk van opzie lit over de gemeenten beter aan zijn doel te doen beantwoorden. Aangaande het tekstenrooster en de homlletlsche toelichtingen sprak de sy node zich uit tot voortzetting ln enigs zins gewijzigde vorm. 's Avonds vierde do Synode met de ge meente te Austerlitz het Heilig Avond maal. De praeses. ds Wesseld-ijk, ging ln dezë kerkdienst voor. Nederlandse yrouwen richtten zich tot Palar EENS ZAL WAARHEID OVERWINNEN! De Gem. Actie van Ned. Vrouwen heeft aan Palar, voorzitter van de Re publikeinse delegatie te Lake-Success, een open brief gezonden, waarin, naar aanleiding van diens redevoeringen in de Veiligheidsraad, o.a verklaard Wordt: „U hebt het in de kunst van de waar heid onthalzen zeer ver gebracht, nie mand die het U nadoet. De z.g republiek, die U vertegen woordigt, is nimmer reëej geweest, dat is nu gebleken, doch dat wisten zij, die het Oosten kennen, reeds lang. Reëel waren in die z.g republiek: 1. De enor me salarissen van ministers, die zich voor deze fictieve functie zwaar lieten betalen, waardoor de bevolking tot op het hemd werd uitgekleed. 2, Het clan destien verhandelen van aan Neder landers en buitenlanders behorende eigendommen, hetgeen dë Ned.-Indi- sche regering terecht zoveel mogelijk trachtte te verhinderen, waardoor het sprookje van de _Nederlanase „blokka de" de werejd ingezonden werd. 3. Het ontbreken van elk spoor van gezag of bestuur. 4. De volkomen chaotische toe stand, waarin slechts de machthebbers „een leven in Luilekkerland" leidden. 5. Dat dagelijks honderden inheemsen de hongerdood stiervenen zeker per dag 10 a 15 werden vermoord door ras genoten. 6. Dat duizenden Nederlan ders als gijzelaars werder vastgehou den, gekidnapt en vermoord, en dat vrouwen en meisjes onteerd werden. Dit 'was de z.g democratische repu bliek van ir Soekarno er zijn mede regeerders. U kunt met Uw aperte on waarheden binnen- en buitenland een hele tijd om de tuin leiden, doch eens komt daar een eind aan. De waarheid zal overwinnen!" PROTESTVFRG ADERING TE NEW YORK. De India League of America heeft gisteravond ,in 't Roosevelt auditorium te New York 'n protestvergadering ge houden tegen „de Nederlandse agressie in Indonesië", welke vergadering door ongeveer 400 personen werd bijgewoond. Sprekers waren een tiental vertegen woordigers van verschillende progres sieve en internationaal-georiën teerde Amerikaanse organisaties. INTERNATIONALE RADIO CONFERENTIE TE HILVERSUM. (Speciale berichtgeving). Deze we'ek zal in Hilversum een be langrijke internationale radio-conferen tie worden gehouden, de eerste welke de Nederlandse Radio Unie in ons land organiseert. Aan deze conferentie zal worden deelgenomen door vertegen woordigers van radio-organisaties van België, Groot-Brittannië, Frankrijk, Luxemburg en Nederland. Voor ons land nemen aan de besprekingen deel prof. J. B. Kors OP., voor de K.R.O.; de heer W. Vcgfc voor de A.VR.O., die tevens als secretaris van de conferentie zal optreden, de heer K. van Dijk van de N.C.R.V. en de her J. Brceksz van de V.A.RA. Deze conferentie heeft tot doel, te komen tot een inniger samen werking op het gebied van de radio- omroep tussen genoemde vijf landen. De eerste stappen hiertoe werden enkele maanden geleden op een confe rentie te Londen gezet, waarbij de ge zamenlijke rubriek „West-Europees Commentaar" werd ingesteld. Thans hoopt men o.a. te komen tot een ge zamenlijke algemene behandeling van het vraagstuk „De toekomst van Duits land".. De pastoors J. Wolters en J. Ver- bong zijn behouden te Soerabaja terug gekeerd, waar zij waren gevangengeno men door een grote bende, die een retraitehuis overviel. Zij werden goed behandeld, evenals drie zusters van het R.K. ziekenhuis te Tjelaket. 50 JAAR IN DE ECHT VERBONDEN. In hun vriendelijke woning aan de Leuvenstraat 14 beleven dezer dagen de heer K. Bakker en zijn echtgenote J. J. BakkerStol de gouden huwelijks dagen, terwijl hun trouwdag valt op Dinsdag 25 Januari. De bruidegom, die evenals zijn echtgenote 74 lentes telt, was tot aan zijn 68ste jaar werkzaam bij de wasserij van de firma Dieben aan de Zoeterwoudse Singel. Hij had er toen ruim 45 dienstjaren in het was serijbedrijf /opzitten. Hun leeftijd in ^aanmerking genomen, mogen bruid en bruidegom zich nog in een goede ge zondheid verheugen. Bij de vele wen- seji, welke dit gouden echtpaar in de komende dagen zal ontvangen, voegen wij gaarne de onze: zij leven nog lang en gelukkig EERVOLLE ONDERSCHEIDING Ter gelegenheid van de verjaardag van de Technische Hogeschool te Delft is Zaterdag J.l. aan de werktuigbouw kundig student P. Otto te Leiden de gouden erepenning uitgereikt voor zijn verhandeling over de economische structuur van Nederland na de jongste wereldoorlog. GEVONDEN' VOORWERPEN IN DE MAAND DECEMBER. Armband, halsketting, vulpen, vulpot lood, wanten, sleutels, portemonnaies, waterpas, sjaal, etui met inhoud, roei boot, schoudertas, handschoenen, hand tas, bril. breiwerk, wiegdekëntje, haar kam, gymschoenen, kindermanteltje, muntbiljet, rozenkrans, zonnebril, bank biljet, ceintuur, distributiebescheiden, hondenriem, boek, medaille, luiers, on derjurk, balpointpen, kunstgebit, mo torhandschoen, tabakszak, actetas, werk- jasje, militaire broodzak, nummerbord, badpak, muts, theedoek, portefeuille, een pakje in wit papier, jute-zakken, gymbroek, hangslot, padvindersriem, etui met foto's. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie Zonneveldstraat 10 op Woens dag- en Zaterdagmiddag van 14 00 tot 16.00 uur. De Burgemeester van Lelden zal Woens dag 12 Januari a.s. van 11 tot 12 uur spreekuur houden. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Anna Elisabeth d. van P. S. van der Bill cn T. Verburg; Fennl, d. van T. van der Meer en T. Epplng; Nicolaas, z. van C. A. van Ruiven en A. M. \an Vliet; Nlcollne Elisabeth, d. van N. P. Huising en E Hesselink; Petronella Maria. d. van J. Vonk en P, van der Hoeven; Simon Adrlaan, z. van D. van den Haak en G. A. van der Sluljs; Leonard Anton, z. van D. van den Haak en G. A. van der Sluljs; Maria Catharlna. d. van A. van Dam en S van der Plas. Simon Adrlanus Corne lls, z van J, T. Kemp en J. van der Werf Johannes, z. van W. Klerks en W. L. Kruyt; Petronella Margaretha, d. van C. P. H. Verkade en C. M. Eikerbout; Tho mas Arnoldus Cornells Maria, z. van F. H. M. Kok en W. M. van Egmond. Wil- helmlna Catharlna Bastiana. d. van B. Quist en M, Develing; Willem Jacobus, z. van W. J. Laman en S. H. Nlemeijer; Henrlëtte Maria. d. van W J. Laman en S, H. Niemel.ier; Renée. z. van K. A. van den Berg en G'. van Fruchten; Helena Elisabeth Maria. d. van N. van Staden en H. B. W. den Edel; Adrlana d. van W. Moens en M. van Zij verden; Thea, d. van J. A. Schaap en A. E. Maarsen. OVERLEDEN: J. H Colpa z,. 2 J,; W. Noppe. man. 74 J A. van der Meer, man. 76' j.; P. C. M. Buschman, z., 19 J.; H. N Brugge- mans, man. 53 j.; M. L. Brouwer, z., 9 maanden; D. G. de Rooy man, 49 J.; E. E. de Jong, wed. van J, H. Groos; 82 GEHUWD: J. A. Lamers, gesch. en S. A van der Brugge, Jd.: H. J. J. Keilzers. Jm. en J. C. A. M Langezaal, Jd. GEVESTIGD: B. Choufour, zonder, v. Slii.-daadlln 5; J. M. Couwenhoven, 11. verpleegster. RJjnsb.weg 10; Hendrik J. M. Cuppen, employé BPM, Lammensch.weg 21; P J, de Doelder en f<am., leraar wis- en na tuurkunde, Rijnsb.weg 139; T. L. Go. studerend. J. cle Wittstr. 44; J. A. do Goede, kantoorbediende, Stationsweg 19; P, den Hartog^ zonder, Nachtegaalln 4; H. van Heek en fam., garagehouder, Sle- boldstr. 55; F J. Mouwens. boekhouder. Vreewijkstr. 11; C. A. M. van Noort, rell- g .euse onderwijzeres. Kraalerstr, 20; G. van den Oever, schippersknecht. N. Beets- straat 30; C. J. H. Oudshoorn, civiel in génieur. Maredijk 147; G. Poort, chef si garenmaker, B. Bftllotstr. 49; C. Prins, dienstbode, v. Limb. Stirumstr. 31; J. F. Scheer, ass. huishoudkundige, Rijnsb.- weg 10; B. M. Schomper, zonder. L. Mare 92; A. Schras. verpleegster, Rijnsb.weg 10; E. H. E. Straatsnia, hoofd Jonge zus ters, Groeneveldstichtinig 9; C. J. Tedilng van Berkhout (Jonkvr.) echt. van De Blécourt. zonder, W, Singel 20;;' Trijntje Vrljllng. 11 verpleegster. Rijnsb.weg 10; T. ran Wetten, chauffeur, Hogewoerd 185 a; Aaltje Woltlng, verpleegster. Rllnsb.weg 10; Jannetje van 't Zelfde, dienstbode, Mecklenburgstr. 16. VERTROKKEN: B. All&art, van Warmonderweg 41. naar Indonesië; W. Bakker, van Rijnsb.weg 10 naar Grijpskerk, Visvliet Hoofdstraat 98; L ,G Baud, van Herenstraat 16a naar Breukelen-Nljenrode, Straatweg 26; A. J. van Benten, van Zoeterw. singel 9 naar Oegstgeest, Endeg.straatweg 5; M. de Ko ning-van den Berg, van Hof de Blauwe Klok 10 naar 's-Gravenhage, Kortemolen 17; M. C. Blonden, van Rijnsb.weg 10, naar Amsterdam, Sarphatistraat 106a; A. van Zuijlen-Bos, van Haarlemmerweg 57c naar Hulzen N H„ Schapendrift 6; C. T. Bosma, van Hogewoerd 39, naar Bolsward, KI. DIJ lakker 11; I. H, Bosman, van Witte singel 92, naar Amsterdam, Corelllstraat 19; J. N. Brouwer en fam., van Fr. van Mierisstraat 26a, naar Amsterdam, Schin kelkade 631; J. M. E. Bruines, van R. en Schlekade 103, naar 's-Gravenhage, Prinse gracht 8; N. E. Dekker, van Rijnsb.weg 10. naar Rijswijk Z.H., Kerklaan 27; H. van Drlel, van Rijnsb.weg 10 naar Arnhem, Wagnerlaan 55; Wed, E. Hoek-van Dijk en fam., van J. de Latershof 1 naar Katwijk, Saksenstraat 8; J. van Ek, van Voorstraat 54 naar Voorschoten, Noortheystraat 30; G. Eijkelboom, van Rijnsb.weg 50 naar Am sterdam, St. Willlbrordusstraat 39; Wed. J. C. Hanevcld-Fisser en fam. van Rljnzlcht- straat 13 naar Indonesië; J. E. Geeslnk, van Rijnsb.weg 10 naar Nijmegen, Noor- duijnstraat 5; N. M. L. Geljzendorffer, van Rijnsb.weg 10 naar Amsterdam, Stallnlaan 62II; G. E. LIe-Goekoop, van H. Kerk- gracht naar Indonesië; L. M. Hanssen, van Rapenburg 52 naar Kerkrade, Vredeshof 35; M. C. van Hasselt, van Groenhovenstraat 13 naar 's-Gravenhage, Badhuisweg 71; A. C. van Heel, van Rapenburg 122, naar Delft, Koornmarkt 41; Wed. C. G. Beumer- Heessels, van Marislaan 13 naar Amster dam. O.Z. Voorburgwal 1; P. H. van den Heuvel, van H. Rijndijk 8 naar Dlnteloord, Elisabeth Hoeve; C. van der Hilst, van Marislaan 3, naar Amsterdam, le J. v. d. Hel)denstraat 82II; c. de Vrles-Jansen, en fam. van Zijlsingel 30, naar Arnhem, Vossenstraat 58; A. de Jong, van Rijnsb. weg 10 naar Dordrecht, Vondelstraat 60 F; B. L. Khoe, van Lijsterstraat 19 naar Am sterdam, van Eighenstraat 17; M. S. J. Koene, van Zoeterw. singel 18. naar Zeist. O. Arnhemseweg 260; A. M. Kuijnders. van Herengracht 1 naar Voorburg. Westerloo- kade 23; J. V, Lagerwerff en fam., van Schelpenkade 40 naar Wageningen, Law allee 19; J. J. de Lange, van Rijnsb.weg 5 naar js-Gravenhage, Rlouwstraat 148; B, S. van Leeuwèn en fam., van L. Rijndjjk 64 naar Vlissingen, Nieuwendyk 43; L. E. van Staden-Llndenberg, van Groenesteeg 60 naar C.B.R.; I. Marcus, van Rynsb.weg 10 naar 's-Gravenhage, Zuldwal 83; A. van Mastrlgt, van Langegracht 117. naar Til burg, Noord Besterdstraat 51; M. MeeS, van W. Singel 24 naar 's-Gravenhage, van Ouwenlaan 42; W. J. N„ van der Meyden, van Rijnsb.weg 10 naar Voorburg, Ln van Swaensteyn 27; IJ. Meijer, van Rijnsb.weg C. v. G. D. wil hen spreken, indien zij dit wensen NED. DELEGATIE VRAAGT ENKELE DAGEN GEDULD. De Nederlandse delegatie heeft aan de C.v.G.D, vandaag medegedeeld, dat het inderdaad de bedoeling was Soe karno, Agoes Salim en Sjahrir naar Bangka over te brengen, doch dat zij verklaarden de voorkeur te geven aan hun tegenwoordige verblijfplaats, hoe wel zij geen bezwaar hadden tegen ver huizing naar Bangka, indien de aan gelegenheid niet anders geregeld kon worden. Bovenstaande werd bekendge maakt in een rappo#, dat de C.v.G.D. heden telegrafisch heeft verzonden aan de voorzitter van de Veiligheidsraad. In het rapport is opgenomen 'n brief van de Commissie aan de Nederlandse delegatie d.d. 10 Januari, waarin de Commissie zegt persoonlijk de status van Soekarno, Salim cn Sjahrir te wil len gadeslaan, waarvoor de commissie verzoekt om de nodige faciliteiten voor een bezoek. De" commissie wenst Soekarno c.s. te spreken, aldus vervolgt de brief. „Als deze Republikeinse autoriteiten wen sen, dat de Commissie namens hen een boodschap naar de Veiligheids raad zendt, ben ik er zeker van, dat uw regering hiertegen geen bezwaar zou hebben," aldus de brief, die on dertekend is door Herremans, voor zitter van de C.v.G.D. Hiercp antwoordde de heer Elink Schuurman namens de Nederlandse delegatie, dat de delegatie bereid is voor de Commissie de reis te verzor gen. De Nederlandse delegatie zou 't ech ter op prijs stellen, indien de Commis sie enkele dagen geduld zou willen oefenen, wanneer de delegatie in betere gelegenheid zal zijn om de reis, welke de Commissie cp het oog heeft te re gelen en te bespreken." Hadji Agus Salim en Sjahrir be vinden zich te Prapat aan het Toba- meer in een particuliere villa van de YVali Negara van Oost-Sumatra, dr Mansur, aldus deelde 'n Nederlandse woordvoerder aan de pers mede. Hij zeide, dat het de bedoeling was, hen over te brengen naar Bangka en dat reeds voorbereiding m» voor het overbrengen van de familieleden naar Bangka getroffen waren. Op 't laatste ogenblik echter verklaarden Sukarno cs. er de voorxeur aan te geven te Prapat te blijven, waardoor het mis verstand veroorzaakt was als zouden zij reeds op Bangka zijn. De villa van Mansur is vrijwel hei enige gebouw, dat verleden jaar niet door de T.N.I. beschadigd werd, zodat het een zeer grote moeilijkheid is bij een verblijf te Prapat huisvesting voor de familieleden te vinden. De woordvoerder zeide, dat Sukarno, Sjahrir en Salim tot 31 De cember te Brastagi vertoefden en daar na naar Prapat gebracht werden. Hatta, Rum en de republikeinse mi nister van onderwijs, Sostroamidjojo, bevonden zich reeds op het eiland Bangka, alwaar zij waren onderge bracht in een villa van de tinmaat schappij. De voorzitter van de Republikeinse veiligheidscommissie, dr Leimena, de Republikeinse ministers van verkeer, openbare werken en jeugdzaken, resp. dr Juanda, Laoh en Kusnan, en Hi- hadjar Dewantoro bevinden zich te Djokja, waar zij volledige bewegings vrijheid genieten. PAROOL CONTRA LUNSHOF. ZAAK DIENT 25 JANUARL Het bestuur van de Stichting „Het Parool", heeft, gelijk bekend, bij de president van de Amsterdamse Recht bank een klacht Ingediend tegen de heer H. A. Lunshof, de N. V. Buijten en Sohipperheyn en de Stich ting „de Nederlander". Het Parool eist van gedaagden een schadevergoeding van f. 380.000, Gedaagden worden vertegenwoordigd door mr H. Craandijk, die hedenoch tend aan de president, mr dr L. Span jaard, 14 dagen uitstel vroeg voor ant woord en beraad. Op 25 Januari zal de zaak wederom dienen. PALMOLIE-, COPRA- EN THEE- ZENDINGEN. Niet mindei aan 10.000 ton palmolie en palmpitten van Belawan, 4000 ton copra van Makassar en 2000 ton an dere Indonesische producten, w.o. veel thee, komen deze week met de „Wel tevreden" en de „Bantam" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd onze vaderland se voorraad versterken. De „Weltevre den" liep gisteren binnen Ook brengen deze schepen verschil lende dieren voor „Blijdorp" te Rotter dam mee. A- 10 naar Veendam, Zuidwending 245; J. Mieromet, van Lombokstraat 1b naar Schoonhoven. Lekdijk 4; J. C. Hilarlus-van der Nat en fam., van J. v. ^Goyenkade 24 naar Indonesië; A. Onsteln, van Rijnsb.weg 10 naar Arnhem, Wagnerlaan 55; M. van Oord, van Choorlommersteeg 2 naar Bos- kpop, Zuidkade 75; G. F. Plaatsman, van Rijnsb.weg 10 naar Leeuwarden, P. C, Hooftstraat 34; P. A. van der Poel. van Haarl.straat 227 naar Singapore, H. M Rl- Fiassa-Relsner en fam,, van O. Rijn 54 naar ndoneslë; M, C.ReJjsenbacli de Haan, van Rapenburg 106 naar 's-Gravenhage, Zuld wal 83; G. Koerts-Roggen en fam., van Roodenburgerstraat 37 naar Indonesië; W. H. van de Sande Bakhuijzen, van Zoeterw. singel 26 naar 's-Gravenhage, J. P. Coen- straat 7; W. V. Santrucek, van Waterst. 4 naar Amsterdam. Van Baerlestraat 50; F. C. H. Schimmel, van Rapenburg 121 naar Noordwijk, Gooweg 12, J. Schouten en fam., van Plantsoen 61 naar Amsterdam, J. Lievenstraat 701; B. Brussee-Sloos. van Raamstraat 4 naar Rijnsburg, Langevaart 31; W A. Smit en fam,, van J. v. Goyen- kade 3 naar Dordrecht, Singel 192; J. van Staden. van Voldersgracht 12 naar C.B.R.; J. C. Stenger en fam., aan boord woon schip naar Winkel, aan boord woonschip „Alja" Kenmerk L 1006; L.' Taal, van Rijnsb.weg 10 naar 's-Gravenhage. Riet- zangerlaan 30; A. T. M. Trufflno, van W. Singel 25 naar 's-Gravenhage, van Mont- foortlaan 14; R. M. van Uejtlgill Gülden- band, van Rynsb.weg 10 naar^msterdam, Prinsengracht 769; J. van der Velden, van P. de la Courtstraat 12 naar 's-Gravenhage. P. Potterstraat 20; F. de Vente, van'Rljns- burgerweg 10 naar Utrecht. Oorsprong park 12; J. van Vliet, van Roodenburger straat 70 naar Hlllegom, Van Tetsstraat 1; G A. de Bruln-de Wit en fam., van Looier straat 98 naar Indonesië; H. G. Wodrada, van W Rozenstraat 12a naar Rotterdam, Heemraadssingel 129; A. C. van der Wolf. van Rijnsb.weg 1 10 naar 's-Gravenhage,, Schevenlngseweg 42; N. Wijsman, van Bol- i sotkade 3 naar Zeist, Hertenlaan 33a. Grote productieplannen voor Duitse volksauto's De productie van de volksauto's ln de Britse zone bedroeg in 1948 19.000 stuks, waarvan 4500 auto's werden geëxpor teerd. Voor 1949 staat een verdubbe ling van de productie op het progra.ni- ma,aldus het „Financieel Dagblad". De directeur van de fabriek, H. Bord- hoff, verklaarde dezer dagen, dat hij een verlaging van de prijs verwachtte, aangezien de grondstoffen goedkoper zijn geworden en de productiviteit is toegenomen. Het aantal arbeidsuren voor de productie van één auto liep in 1948 n.l. terug van 198 tot 148 en de directie rekent er op, dat de efficienty nog zal kunnen toenemen In China vrede gevraagd De Chinese controlerende joean (raad) heeft vandaag met algemene, stemmen besloten te verzoeken om een 'onmiddel lijk staken van het vuren om een einde te maken aan de oorlog met de com munisten. De Chinese regering gaf een verkla ring uit van 5.000 woorden, waarin de communisten dringend wordt verzocht „dezelfde houding t.a.v. vrede in te ne men als generalissimus Tsjang kai sjek in zijn Nieuwjaarsboodschap en het ver langen van het volk. een einde te maken aan het lijden door de oorlog veroor zaakt, te respecteren". GEMEENTEWERKSTERS IN STAKING. Vanmorgen is bjjna de helft van de werksters in dienst van de gemeente lijke was-, schoonmaak-, bad- en zwem inrichtingen te Amsterdam in staking gegaan. De gemeente Amsterdam heeft ruim 700 werksters in dienst, die ongeveer 500 gebouwen schoon houden. Vanmorgen zijn zeker 300 werksters niet verschenen, maar nauwkeurig is dit aantal nog niet te bepalen. De oorzaak moet gezocht worden in de lonen. De gemeente Amsterdam betaalt haar werksters gemiddeld zestig cent per uur, het normale van rijkswege vast gestelde loon. De eis, waarmede de werk sters voor <le dag kwamen is 86 cent. Hierover zijn met de vakverenigingen ongeveer 30 pCt van de vrouwen is aangesloten besprekingen gevoerd, die tot resultaat hadden, dat de eis tot loonsverhoging werd afgewezen. Vakverenigingen stellen zich dan ook niet achter deze staking ,die derhalve als „wild" kan worden beschouwd. De Sultan van Indraglrl liet tele grafisch zijn dank overbrengen aan ge neraal Spoor voor de bevrijding van zijn landschap van ongewenste elemen ten door de Kon. Ned. strijdkrachten. SCHEEPSBERICHTEN. ALDABI, Buenos Aires—Rotterdam, 9/1 van Santos naar Rlo de Janeiro; BORNEO, 5/lvari Portland Or te Seattle; DELFS- HAVEN, 9/1 van Antwerpen te Saffl; JOBSHAVEN, 9/1 van IJfnulden te Huelva; JOH. VAN OLDENBARNEVELT, Amster- ?ra/?,T^ava P055- 9/1 Gibraltar; KEILE- Rotterdam te Huelva: LEKHAVEN, 9/1 van Buenos Aires naar Rotterdam; MAAS, 8/1 van Savona naar Lissabon (verbetering); MAASLAND, Am sterdamBuenos Aires 9/1 van Las Pal- mas; MANOERAN, 5/1 van West Minster te Seattle; MOLENKERK, Japan—Rotter dam 9/1 van Shanghai; VEENDAM. 10/1 van Bermuda naar New York; AVERDIJK, 9/1 van New York te Antwerpen, 11/1 te Rotterdam verwacht; ABBEDIJK, 8/1 van Baltimore te Norfolk; AARDIJK. New York —Java 9/1 te Medan; ABBEKERK, Brls- ^,T»TB^ttfrclam 10/1 te Fremantle; AL- CHIBA, CalcuttaRotterdam 10/1 te Co lombo; ALMKERK, RotterdamAustralië 9/1 van Adelaide; MEERKERK, Rotter- JaPan 8/! van Hongkong; STREEF KERK. Rotterdam—Calcutta 10/1 te Co lombo. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 11 Januari. De handel was bescheiden. De stem ming was vast. Klaarblijkelijk hield dit verband met een hoopvoller sentiment ten aanziwi van de ontwikkeling van de Indonesische kwestie. Van de Suiker aandelen liepen HVA's een goéde drie tal punten naar boven, waarop echter een kleine terugslag volgde. De meeste andere suikeraandelen werden hoger genoteerd. Van de Rubberfondsen kon dien Amsterdam Rubbers een paar pun ten monteren, terwijl verscheidene min der courante soorten hoger werden af gedaan. In de Tabaksrubriek wisten aandelen Deli-Maatschappfj zich een drietal punten te verbeteren. De meeste Indonesische waarden.waren goed' gedis poneerd. Enige belangstelling werd aan de dag gelegd voor aandelen Aniem, die een paar punten avanceerden, ter wijl Indische gas zelfs een viertal pun ten stegen. De koers van Koninklijke schommelde tussen nauwe grenzen. De meeste Scheepvaartpapieren werden wat hoger genoteerd. De toonaangeven de Industriëlen waren zo goed als on veranderd. Nederlandse staatsobligatiën waren vrijwel onveranderd. Voor Indonesische gemeentelijke leningen bestond vraag. De Amerikaanse markt lag verlaten. MARKTBERICHTEN LEIDEN 11 Januari.'Coöp. Groenten- veiling Per 100 ks: Andilvle 45—73; boerenkool 7—20; pele kool 6.9010.70: groene kool 7.5016.40; knolselderle 8 w Ki'2 kreten 317; kroten 6.208.70; o« 22—51 lof 2 15—19: prei 1 7— 1120; rode kool 7—11.60; selderie 3.60— SP"#®» 10—45: Uien 7.20—8.60; 2 5.906 30; Idem 2.00—dT!o StUks: Knolselderie ROTTERDAM, veemarkt U Januari Totaal aanvoer 2521; 225 Vette koelen en ossen; 8^5 Gebruiks^ee; 65 Graskalve- ren; 312 Nuchtere kalveren; 523 BlRRen- 10 Veulens; 311 Paarden; 49 Schapen eri lammeren; 107 Bokken en gelten; 34 Varkens. Prijzen per stuk: Kalfkoelen le f°°rt f. 850, 2e soort f. 735, 3e soort f. 630; Melkkoeien f. 855, f. 745, f 630- Varekoelen I. 500. f. 400, f. 350; Vaarzen f. 600, f. 425. f. 32$; Pinken f. 425, f 300 f. 225; Graskalveren f. 250, f. 170. f ÏOO* Biggen f. 70. f. 55. f. 45; Hitten f. 600' f. 500, f. 300; Werkpaarden f. 800, f 600 Prijzen per K.G.: SlacMpaarderi I. 1,30, f. 1,15, f. 1. VLAARDINGEN, 11 Jan. Besomming KW 133 L 3733 aan verse haring.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3