siog 20 vluchtelingen-studenten toe te laten PANDA OP DE Regering bood aan GOED, GOED!, Lezers schrijven Zwendelpraktijken van Hilversums commissionair FEUILLETON Het testament VAN MEVROUW MAQUISIEN MIEP WEET Sportsplinters Radio-programma DINSDAG 11 JANUARI Universitair Asyl Fonds wendt zich thans ook tot oud-alumni Het Universitair Asylfonds, dat zich het lot aantrekt van de buitenlandse studenten, die om gewetenswille uit 't eigen land zijn uitgeweken tot wel ke actie de gebeurtenissen in Praag in begin 1948 de stoot gaven heeft door de steun van degehele Nederlandse studentenwereld aan een vijftigtal uit geweken studenten in ons land gast vrijheid kunnen verlenen en de moge lijkheid geboden hun studie In ons land voort te zetten. Dit aantal van vijftig werd door tweeërlei redenen tot dus verre gehandhaafd, ondanks het feit dat in kampen in West-Duitsland nog vele honderden uitgeweken studenten op een dergelijke levenskans wachten. In de eerste plaats wenste de Neder landse regering om begrijpelijke rede nen de grenzen niet voor een onbeperkt aantal studenten te openen, aangezien aanvankelijk geenszins vaststond, dat de academische wereld zelve de kosten van een dergelijke gastvrijheid zou blij ken te kunnen dragen. Voorkomen dien de te orden, dat deze studenten hier te lande zouden verblijven ten koste van de Rijksschatkist. Tevens waren er be zwaren van de Rijksvreemdelingen dienst tegen een onbeperkte toelating. Ten tweede bleek het Universitair Asyl Fonds zelf de handen vol te hebben met het verstrekken van voldoende middelen tot levensonderhoud en stu die voor dit begrensde aantal. Thans echter heeft de regering aan het Universitair Asyl Fonds aange boden, toestemming te verlenen aan nog een twintigtal vluchtelingen-stu denten, om hier te lande hun studie te voltooien, mits het U.A.F. gelijk voor de tot dusver toegelaten 50 stu denten voor de daarvoor benodigde middelen zorg draagt. Ook deze twin tig studenten zullen dan over de di verse universiteiten worden verdeeld. Het U.A.F., waarvan het centraal bureau gevestigd is te Utrecht, Krom,- me Nieuwe Gracht 70, heeft daartoe n steunactie ontworpen onder de oud- Onrust onder auto-importeurs DOLLAR-TOEWIJZING SLECHTS AAN TWEE FABRIEKEN. In kringen van Nederlandse impor teurs van Amerikaanse auto's «eerst grote verontrusting over het feit, dat hun over het vierde kwartaal 1948 geen dollars zijn toegewezen. Voor dit kwartaal bedroeg de toewj- zing voor Amerikaanse auto's 2,6 mil- lioen dollar en hetzelfde bedrag voor onderdeden. De 2,6 millloen dollar voor vracht auto's en personenauto's zijn in hun geheel toegewezen aan de Nederlandse Ford en Kaiser-Fraser fabrieken. Maat schappijen als General Motors, Chrys ler Corporation, Nash-Packard, Stude- Ibaker, international, Diamond „T", Fe deral en Willys kregen voor import m Nederland geen dollars voor het laatste kwartaal 1948. Het toewijzen van alle dollars aan beide genoemde maatschappijen wordt gemotiveerd door de besparing, die ver kregen wordt door het. in Nederland bouwen van Ford en Fraser uit geïm porteerde onderdelen. Voorts schept dit bouwen werkgelegenheid. Voor Fraser geldt bovendien, dat deze wagens alle landen van Europa, Indonesië en wellicht naar andere werelddelen zul len kunnen worden geëxporteerd, Fra ser heeft in Nederland vestigingsver gunning gekregen onder voorwaarde, dat slechts een deel van de productie in Nederland zal worden verkocht. Vernomen wordt, dat de voor het on derhavige kwartaal genomen beslissing geen maatstaf voor volgende kwartalen zal zijn. Men heeft deze beslissing ge nomen, omdat zij in de huidige situatie van dollarschaarste voor het land de voordeligste was. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat de dollarpositie van ons land op het ogenblik geen andere be slissing mogeliik maakte. Men ver klaarde mot stelligheid, dat bij een ver betering van de dollarpositie gestreefd zal worden na^r een zó snel mogelijk herstel van de oude verhoudingen op dit gebied. alumni van de Nederlandse universitei ten, die over het algemeen in staat moeten worden geacht een belangrijke bijdrage te leveren tot het welslagen van deze steun, waarmede Nederland ln de ogen van het buitenland 'n waar devol initiatief heeft genomen tot be scherming van de geestelijke vrijheid als basis voor een betere samenleving. Door de aotie onder de afgestudeerden van onze Universiteiten wordt het steunwerk binnen academische sfeer gehouden. daar praten we ni~* t meer over: Onbetwist de beste tandpasta Dit jaar uitbroeding van 15 millioen kuikens VAN UITBREIDING KAN GEEN SPRAKE ZIJN., Dit jaar zullen in ons land 15 mil lioen kippenkuikeris worden uitge broed tegen 13 millioen in 1948, aldus is door de overheid bepaald. Volgens experts van de Stichting voor de Landbouw is dit aantal te klein, in verband met uitbreiding van fok- en vermeerderiiigsbcdrfjven en de nood zakelijke strengere selectie. Men had liever gezien, dat 20 mil lioen kuikens zouden worden uitge broed, doch van overheldszy de kon geen groter kwantum worden toegestaan, omdat de aanvoer van krachtvoer rog onzeker is. Van een grote uitbreiding van de pluimveestapel zal geen sprake kunnen zijn. De bestaande onderbezet ting op vele bedrijven zal niet kunnen worden weggewerkt, hetgeen van in vloed zal zijn op de productiekosten. In verband met te verwachten schaarste aan eieren in het komende najaar, omdat in die tfjd de grootste vraag voor de export zal bestaan en de productie het kleinst is, verwacht men dan weinig en dure eieren op de binnenlandse markt. Verwacht wordt voorts, dat de maxlmum-verbruiks- prjjs voor eieren zal worden opgehe ven. Aan eierprcducenten zal waarschijn lijk een aanslag van drie tot vier eieren per kip per vier weken ten behoeve van de export worden opgelegd. Ten behoeve van^le instandhouding van 'n geregelde ei er-export cp Engeland wor den speciale maatregelen getroffen, aangezien men ten allen tijde aan de met dit land bestaande overeenkomst wil voldoen. DE ACROBAAT MET DE GOUDEN DASSPELD. En de streken van een oneerlijk dienstmeisje. Een loodgieter te Amsterdam heeft droeve ervaringen opgedaan met een 23-jarig Duits meisje, dat clandestien de grens was gepasseerd en bij hem fels dienstmeisje heeft gewerkt. Zij was in October in dienst getreden. Spoedig daarna miste de loodgieter al lerlei zilveren voorwerpen, kleine gelds bedragen en zeep. Later bleek hem, dat zij in de winkel goederen verkocht en het geld in haar eigen zak stak. Toen het meisje eens ook nog de warmwater- kruik uit het kinderbedje nam om deze in haar eigen bed te stoppen, ontsloeg hij haar op staande voet. Het meisje vond weldra een nieuwe betrekking bij een acrobaat. Deze vertelde zij allerlei verhalen over haar VQrige werkgever, welke een zo slechte indruk.van deze wekten, dat de acrobaat de loodgieter opzocht om hem over zijn slecht gedrag te onderhouden. Nauwelijks was hij ech ter binnen of de loodgieter ontdekte, dat de acrobaat een gouden dasspeld droeg, die oorspronkelijk zijn eigendom was. Het melseje had de acrobaat deze dasspeld op diens verjaardag cadeau ge daan. Hierdoor werd de acrobaat duide lijk, wat voor vlees er in zijn kuip te recht was gekomen. De politie heeft het meisje gearresteerd. GEEN „REPUBLIEK INDONESIË", MAAR „STAAT MIDDEN-JAVA". De heer P. V. te O. schrijft ons: „Nu het militaire optreden in geheel Indonesië is beëindigd, zal na men een aanvang gaan maken met de opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië. Het is een belang van de eerste orde, dat alle deelhebbenden daarbij als part ners van gelijke rang op kunnen treden. Dit bereikt men niet als men blijft spre ken van „Republiek Indonesië" voor het Midden-Java gebied. Aldus zou gemak kelijk de indruk gevestigd kunnen wor den, dat deze z.g. Republiek de belang rijkste deelnemer is en de andere deel staten slechts tweede rangs aanhang sels van deze „Republiek" vormen. Blijkens een recent krantenbericht meent een groot deel van het buiten landse publiek dat „Indonesië" is „Re publiek Indonesië"; een begrijpelijke mis vatting. Het lijkt mij van uitermate groot belang de naam „Republiek Indonesië" niet meer te gebruiken en voortaan te spreken van Staat Midden-Java of iets dergelijks. Men vermijdt dan tevens het staatkundig mondstrum van een Repu- bliek Indonesië in een Ver. Staten van Indonesië, hetgeen even ongerijmd zou zijn als een Republiek Amerika in de Ver. Staten van Amerika. In de komende Statenbond krljge het gebied van de z.g.n. Republiek een plaats als gelijkwaardig deelnemer, maar ook niets meer. Handhaving van de naam „Republiek Indonesië" of alleen ..Repu bliek" zou aan het door deze bestreken gebied en .aan deszelfs voormannen in de ogen van het Indonesische volk en van de wereld de eerste plaats in de V.S.I. toekennen. Dat dit psychologische voordeel door genoemde leiders die zich toch reeds, op grond van hun ver zet tegen de Nederlanders, geroepen zul len voelen om in de V.S.I een hoge toon aan te slaan tot het uiterste uitgebuit zou worden, is bpiten kijf. Zepr tot schade van de gelijkwaardige positie der andere deelstaten, welke gelijkwaar digheid eóh Voorwaarde is voor een ge zond en democratisch functioneren van de V.S.I.". SIR ALEXANDER CADOGAN BIJTIJDS TE NEW YORK. De 1.697 passagiers van de Queen Mary, die gisteravond in New York is aangekomen, zyn vandaag van boord gegaan. Onder hen bevinden zich sir Alexan der Cadogan en andere afgevaardigden bij de Veiligheidsraad die dus op tijd zijn om het debat over Indonesië van avond bij te wonen. Congres voor geestelijke volksgezondheid PLEIDOOI VOOR EEN IDEEËN-BUREAU. (Speciale berichtgeving). Het te Utrecht gehouden congres voor geestelijke volksgezondheid werd door de voorzitter, dr G. Kraus, geneesheer- directeur van het Provinciaal Zieken huis te Santpoort, een mijlpaal van historisch belang genoemd, omdat zij een bijdrage zal kunnen leveren let samenwerking op het gebied van de geesteli'ke volksgezondheid. Een vertegenwoordiger van de World Health Organisation* dr Hargreaves, wenste de Nederlandse medici geluk met het feit, dat zij de bal, om tot een uitvoerende Raad van de Wereldorga nisatie te kernen, aan het rollen had den gebracht. De president van de World Federa tion, dr J. Rees, sprak zich uit voor de oprichting van een ideeën-bureau. Iedereen, die een idee heeft, moet dit opsturen aan genoemd bureau, opdat de gezondheid van de wereld in haar geheel tenslotte beter zal worden. Dr A. Répond (Zwitserland), vice- president van de Federatie, vertelde dat het aantal debielen in Zwitserland zeer groot is. De achterstand onder de jeugd is schrikbarend, vooral in de af gelegen streken, en ook de inteelt is erg. Dr Stevenson (USA) zelde dat het werk alleen slagen kan als de organi satie tot in onderdelen goed verzorgd is, ook in de "provincies en de steden. In Amerika hebben de burgers te wei nig verantwoordelijkheidsgevoel. Spr. achtte een mentale opvoeding niet alleen voor psychiaters, maar ook voor andere medici, advocaten, rech ters, verpleegsters, maatschappelijke werkers enz. van groot belang. Dr Krapi «Argentinië) besprak de vier stadia in-de ontwikkeling van de geestelijke gezondheid: 1. de bouw van ziekenhuizen; 2. de administratieve ontwikkeling, welke inhoudt dat de be volking belangstelling krijgt voor de geestelijke gezondheid; 3. maatregelen om geesteszieken te genezen of maat regelen te nemen om deze ziekte te voorkomen; 4. öc organisatie van een systeem voor preventieve maatregelen en verbetering van de geestelijke volks gezondheid door de geestesziekten bij' haar wortels uit te roeien. BOERDERIJENBOUW IN DIT JAAR. Vrijwel Alle dit Jaar gereed. De heer P. Tijm, hoofd van het hoofd bureau Wederopbouw Boerderijen, deelt Kleine spaarders de dupe Gistermorgen heeft de Hilversumse recherche een opzienbarende zwendel- praktyk ontmaskerd. De 62-jarige eigenaar van een commissiebureau voor staats- en gemeente-obligaties, G. K. Karssemeyer, wordt er van ver dacht op uitermate geraffineerde wijze duizenden goedgelovige spaarders in het gehele land grote sommen gelds afhandig te hebben gemaakt. K. verkdcht obligaties, waarop hij nummers aantekende, die betrekking zouden hebben op de staatsloterij. De nummers bleken echter fictief te zijn en de kopers, meestal kleine spaarders, zagen van hun (spaar) gelden niets terug. K. had vijf k zes agenten in dienst, die voor hem het publiek bewerkten om de obligaties te kopen. Hij was reeds tal van jaren in zijn commissiekantoor werkzaam, is thans gearresteerd en in het Huis van Bewaring^ in Amsterdam opgesloten. Zijn agenten, die hoogst waarschijnlijk van de zwendelaffaire niets afwisten, bevinden zich op vrije voetgn. Het blijkt, dat met deze arrestatie éen bijzonder goede vangst is gedaan. Reeds herhaalde malen is door de Justitie gewaarschuwd tegen K.'s prak tijken. Vroeger handelde hy vooral in Belgische premieobligaties, maar ging steeds zo geraffineerd te werk. dat' een vervolging niet mogelijk was. Enige tijd geleden echter rees het vermoeden, dat K. zich schuldig maakte aan het zoge naamde „enten" op de Staatsloterij, een overtreding van de loterijwet. Een ambtenaar van de Staatsloterij stelde een onderzoek in en later werd de Hilversumse recherche ingeschakeld. Deze ging er tóe over de volledige ad ministratie van het bureau aan een nauwkeurig ondersoek te onderwerpen. Het bleek toen, dat K, zich aan ern stige zwendel en oplichting schuldig maakte. Hij verkocht vla zijn agenten obligaties van de stad. Amsterdam en de N.V. Nederlandse Sportpark ter wane van f. 100. Om het aantrekkelijk te maken gaf hij gelegenheid tot het kopen op afbetaling en stelde hij zijn kopers in de gelegenheid voor een 20ste lot deel te nemen aan de staatsloterij. Inplaats van de loten gaf hij zijn cliën ten echter een kaart met het nummer van het lot. Speculeren^ op het goede vertrouwen en de geringe kennis van zaken dorst hij het risico, dat op een der loten inderdaad een grote prijs viel, te aanvaarden. Gebeurde dit .namelijk en het is herhaalde malen gebeurd dan vroeg hij de kaarten op, zogenaamd ter con- tróle en werkte hij de nummers weg. De opbrengst van het lot verdween in zijn eigen zak. Op deze wijze heeft hij naar ruwe schatting zijn cliënten, die over het hele land verspreid waren, voor tien duizenden guldens opgelicht. Van djt geld is nauwelijks meer iets over. De slachtoffers zijn vooral gevallen on der mensen met kleine inkomens. SCHAKEN COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND. Een ongemeen spannende wedstrijd werd gisteravond in Seinpost te Noord - wijk gespeeld. De momenteel op de on derste plaatsen van de eerste klasse staande clubs, Noordwijk en Bodegra ven, gaven elkaar niet veel toe en het eindresultaat was dan ook, dat liefst vijf partijen in de gelijke stand 22% werden afgebroken en de doorslag bij arbitrage zullen moeten geven. Over de winstkansen is nog weinig te zeggen. De uitslagen waren; L. W. Turk (Noordwijk)—T. Scheer (Bodegraven) 01, P. BedijnJ. van Sterkenburg afg., J. HoogeveenJ. G. Breekveld 0—1, G. Marijt—A. Scheer afg.. J. A. ScheepmakerK. Kuper afg., A. Leenheer—G. M. Dorrepaal afg., J. v. d. Meer—S. Verburg 1—0, mr K. E. Eriks—P J Ydo afg J. Plug—H. J. van Os 1—0, P. F. Janzen—J. Kooy Grote overwinning van Voorschoten. Voor de tweede klasse A handhaafde Voorschoten zich als kampioenspreten dent door een flinke 8—2 overwinning te Sassenheim. SCHMIDT LEIDT IN HOOGOVEN-TOURNOOI. De uitslagen van de gisteren ge speelde partijen in de derde ronde van het internationaal Hoogoven Schaak- tournooi luiden: Henr.sberkeO'Kelly de Galway 1-0; Van Scheltinga—«Schmidt 0—1; Van Steenis—Tartakower 0—1Golcmbek— Wade afgebroken; Baay—Bergsma af gebroken. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen Schmidt en Wade eindigde in remise. De stand thans: 1. Schmidt 2punt; 2 en 3. Tarta kower en Henneberke 2 punten; 4. Baay lts punt en 1 afgebroken partij; 5. Van Scheltinga 1% punt; 6 en 7. Golombek en Bergsma 1 punt en 1 af gebroken partij; 8. O'Kelly de Galway 1 punt; 9. Wade punt en 1 afgebro ken partij; 10. Van Steenis 0 punten. OM DE ALPHENSE SCHAAKTITEL. De eerste partijen voor het schaak kampioenschap van Alphen zijh ge speeld. Posthuma verloor verrassend van Brunt, terwijl de ontmoeting Kante- beenHooyer een verdiende zege voor eerstgenoemde opleverde. mede, dat van het bouwvolume 1949 (totaal ongeveer 28,5 millioen gulden) voor 1 Juni a.s. reeds voor ruim 20 mil lioen gulden zal zijn aanbesteed door het PWB. Hierdoor zal het o.a. moge lijk «blijken (alle stallen voor de stal- perioöe (November) en vrijwel alle te bouwen boerderijen voor het eind van het jaar gereed 'te hebben. Verder zeide de heer Tijm, dat er reeds enkele plannen voor gestandaar diseerde typen boerderijen zijn gereed gekomen. Andere zijn in voorbereiding. Indien zij aanvaardbaar blijken, zal met de uitvoering er van in 1950 kun nen werden aangevangen. OPNIEUW UITBREIDING DER JAARBEURS. Maar het is een druppel op de gloeiende plaat De Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht zal op de komende voorjaarsbeurs wederom uitgebreid worden. Op het terrein aan de Croeselaan zal 5.000 nr2 ruimte meer be schikbaar komen. De Beatrixhal aan het Vredenburg zal, wanneer de galerij, waaraan hard gewerkt wordt, in April gereed is, met 500 m2 expositieruimte zijn uitgebreid. Bovendien zal door het treffen van voorzieningen aan het Vre- denburgplein ook nog nuttige ruimte worden gewonnen. Toch Is dat alles te zamen te vergelijken met de befaamde druppel op de gloeiende plaat, want al leen aan het Vredenburg betekent deze uitbreiding slechts een tiende deel van hetgeen daar nodig is. De stichting van het vierde vaste gebouw zal hier pas af doende verbetering kunnen brengen. 150.000 VROUWELIJKE EENDEKUI KENS WORDEN UITGEBROED. Dit jaar zal toestemming worden ver- I leend voor het uitbroeden van plm. 150.000 vrouwelijke eendekuikens. De nieuwe methode van pasteuriseren van eende-eieren wordt toegepast om deze eieren vrij van typhus te maken. Indien de tegenwoordige proefnemingen geheel bevredigend zullen zijn, dan kan in de toekomst goed rendement van de eendenhouderij worden verwacht. door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Allee van Iterson. 38) Jeff Stewart stond in zijn volle leng te tegen de schoorsteenmantel en keek neer "op dg ander. Hebt u die over tuiging ook gekregen? Mordaunt wreef langs zijn vooruit stekende kin. Een paar dikke hoornen brillenglazen verborgen de uitdrukking van zijn ogen. En neen, mijnheer Stewart. Maar daar heb ik mijn gezond ver stand voor en als u gezond verstand verwacht van een jury.... Wat wilt u daarmee zeggen? Nu, ik wil het u ook wel vertellen. Toen zij binnen kwam, vond ik, dat ze er als het ware verpletterd uitzag, en ik d%.cht, dat het waarschijnlijk be rouw was en dat zal ook de jury denken, als zij die houding niet laat varen. Maar ik bleef dat niet lang den ken en wel omdat ik, toen zij begon te spreken, duidelijk zag in wat voor toestand zij verkeerde, Het is een ze nuwschok niet anders. Ik heb teveel mensen gezien, die er aan leden, om het niet dadelijk te herkennen. Zij vertelde alles wat in haar omging, a's een kind van vijf jaar, en in het be gin was ik zelfs bang voor wat zij misschien zou kunnen zeggen. Maar oc-k die vrees verdween, omdat het niet meer nodig was. Als er werkelijk iets geweest was, dan zou ik het er uit gekregen hebben in de toestand, waarin zij verkeerde. Dat is mijn over tuiging en daar voel ik my heel zeker van. Ik geloof niet, dat zij het gedaan [heeft, omdat als dat zo was, zij het bekend zou hebben. We moeten haar uit die lethargie opwekken. Zij moet vechten. Jeff Stewart knikte. Het resultaat van dit gesprek was een tweede en heel verschillend ge sprek, dat enige dagen later plaats had. Hoe Jeff Stewart er in slaagde hét te bewerkstelligen, doet er minder toe. Hij had een paar goede vrienden, een glad de tong en een belangrijke hoeveelheid volharding als het er om ging ergens zijn zin in te krijgen. In ieder geval zat hil op een goede dag op de plaats waar Mordaunt acht en veertig uur te voren gezeten had en hij keek over dezelfde lange kale tafel naar Carey Silence, Het enige verschil was, dat de bewaakster nu niet buiten de deur stond en wel alles kon horen, wat zij bespra ken, Hij merkte dit op en besloot er zich niets van aan te trekken Het kwam er helemaal niet op aan. Wat er wel op aankwam, was dat Carey zo bewerkt moest worden, dat zij voor haar leven zou vechten. Als er iets was. dat hij doen of zeggen kon om dat doel te be reiken, dan interesseerde het hem niet, of heel Londen zat te luisteren naar wat hij zei. Kortom, hü was er op voor bereid om de hele wereld en Carey Si lence te vertellen hoeveel hij van haar hield. Hij begroette haar over de lange, koude afstand van de tafel met het zelfde ongeneerde knikje, dezelfde slo me glimlach, hetzelfde joviale „Hallo, Carey!" alsof zij elkaar gisteren nog gesproken hadden en elkaar de volgen de dag weer zouden ontmoeten. Carey sprak helemaal niet- Zij zat daar maar, met haar handen in haar schoot, ze keek in zyn richting, maar hij had evengoed een tafel of een stoel kunnen zijn of er helemaal niet kunnen zijn. Iets in hem werd hevig beroerd door haar afgetrokkenheid- Het leek alsof £ij al ergens anders was, buiten zijn bereik. Maar hij wilde haar be reiken. Hij leunde over de tafel heen. Hoor eens, schat, nu moeten wij eens praten. En jij moet luisteren. Neen, je luistert niet! Wordt „eens wak ker en luistert naar mij!" Toen keek zij hem aan, maar het scheen haar moeite te kosten, Haar ogen spanden zich langzaam in. Hij zei: Zo is het beter. En nu blijf je goed naar me luisteren, want ik zal nu een hele tijd weer niet kunnen ko men. Ik moet terug naar Amerika, om verslag uit te brengen over mijn werk, maar ik zal terug zijn, voordat de zaak voorkomt. Begrijpt je dat? Nu dan. Mordaunt zal alles voor je ln orde ma ken. Men zegt, dat hij de beste advo caat is, die we konden krijgen. Aylwin hééft hem aanbevolen. Hij zorgt voor de voorbereidingen voor de .verdediging en hil geeft je zaak gedurende de te rechtzitting aan een andere advocaat in handen. In Amerika doen wij dat op een andere manier, maar hier is het nu eenmaal gewoonte. Jouw verdediger is Hugo Vane. Je zult binnenkort een be spreking met hem hebben, maar dat maakt Mordaunt allemaal in orde.' Jij hoeft je er niet mee te bemoeien. Heb je dat allemaal goed begrepen? Ik hoef me er niet mee te be moeien Juist Mordaunt zorgt overal voor. Er is maar één ding, dat j ij moet doen. lieveling. —Wat? Nu, ln ieder geval had hij haar aan dacht weten vast te houden. Hij vroeg zich een ogenblk af, hoeveel dit waard was. zy had iets van een slaapwande laar. Een ogenblik vloog de herinne ring aan Lady Macbeth door hem heen, maar hij verjoeg die gedachte met ge weid. Hij sprak haastig. Je moet heiji helpen, Hoe kan ik dat? Carey, wordt toch eens wakker! Wat is er toch met je aan de hand? Het lijkt wel alsof je ln een droom leeft- Er zit geen verzet meer in je. Je moet wakker worden en vechten! Wat is er over je gekomen? Zij keek een beetje verschrikt. Ik ben zo moe, Jeff ik denk, dat het daar door komt. De dokter is vanmorgen bij me geweest. Hy zegt, dat ze me te vroeg uit het ziekenhuis ontslagen heb ben. Hy wil me weer naar bed sturen. Het is een erg vriendeiyke man. Hy voelde iets van verlichting. Zij zag er inderdaad ellendig vermoeid uit. Als zU op de ziekenzaal was, zou er in ieder geval voor haar gezorgd worden. Hij zei: Dat is prachtig. Dan ga je nu zoveel uitrusten als je maar kunt, dan ben je vanzelf weer in orde als het tycf wordt om te vechten. Beloof je me dat? Ik zal het proberen, Jeff. (Wordt vervolgd) 10). Na een paar dagen was Panda helemaal op de Jonas gewend. Iedereen was aardig en vriendelijk tegen hem, behalve stuurman Stomp, die hem al- tyd toesnauwde en steeds de vervelend ste werkjes voor hem uitzocht. „Maar", dacht Panda, „dat kan me niet schelen. Ik ben hier om te werken en als hij ziet, dat ik flink myn best doe, zal hy ook wel anders worden". En hij poetste en wreef op het koper, tot dat het schitterde als goud. Op een goede avond stond Panda aan de railing naar de prachtige sterren lucht te fcyken. Dat deed hij wel eens meer, voordat hy ging slapen. „Het kan toch raar lopen in de we reld", mompelde hy zachtjes in zich zelf. „Zo dryf je als drenkeling met een wisse dood voor ogen in zee en zo ben je op weg naar de Noordelijke IJszee om walvissen te vangen. Nou aan my zal het niet liggen, als we er niet een paar te pakken krijgen". Hy stond nog even te kyken en wil de juist naar kooi gaan, omdat hy slaap begon te krijgen, toen hy in het half duister, aan het andere einde van het dek twee donkere schaduwen zag, die geheimzinnig voortslopen. (lat de winter in Januari gewoonlijk eerst reelit begint. Daarom een recept voor wlnterkost. Mevr- Lotgering-IIillebrand adviseert: GESMOORDE UIEN MET BRUINE SAUS 3/4 kg. kleine geiyke uien 40 gr. boter, wat peper 1 JusblokJe. 4 dl. water, zo nodig aroma of tomatenpurée en zout. Maak de uien schoon, maar laat ze heel. Was ze en smoor ze zachtjes ln boter iets zout en peper tot ze lichtgeel en gla zig zijn. Maak van het JusblokJe saus vol gens gebruiksaanwijzing, bind ze zo nodig wat na en doe er wat tomatenpurée bil. Laat de uien lij deze saus 15 min. stoven. Grote platte uien of echte Llssabonse uien kan men bil gebrek aan tomaten om te vullen als gevulde groente gebruiken Zij smaken uitstekend met pikante Rort gevuld. Gefruite uien op een gehakte biefstuk ln een pikant broodschoteltje, bli bruine bonen verhogen het aroma van het gerecht. Publ. Centr. Bur. v. d. Tulnb.veillngen. (Adv. Tijdens de technische bondsverga dering van het Koninklyk Nederlands Gymnastiek Verband werd in principe besloten met een aamesgroep deel te nemen aan die Lingiad, die dit jaar in Stockholm gehouden zal worden. Ook zal werden ingeschreven voor de in 1950 te Basel plaats vindende we reldkampioenschappen dames turnen. DAMMEN „D.E.S." (Voorschoten) In de 4e rende van de onderlinge bordenwed- strfjd werden de volgende resultaten verkregen Eerste klasse: Q. de Lange—G. Weg gen o—2; J. Rotman—B.v Bemmelen 2—0; J. v. Leeuwen—W. H. J. Ju 2—0; G. H. OostergoP. Hakker 20. Tweede klasse: C. Reparon—W. H. Oudshoorn 02; F. C. BakkerJ. de Best 0—2; J. Osterom—M. Ju 2—0; J. v. d. Meer—M. L. Vooys 2—0. Uitgestelde partij: C. Reparon—J, de Best 0—2. BILJARTEN. ANIMO WINT VAN POORT VAN CLEEF. De returnwedstryd tussen Animo en de Poort van Cleef, welke gisteravond in Zomerzorg werd gespeeld, had een verrassend verloop. De huisclub startte uitstekend en won de eerste negen partyen. We dachten zelfs Teegelaar, die gehinderd werd door een ontstoken oog, van Van Someren te zien verliezen. De Leidse hoofdklasser bracht er aan- vankelyk niet veel van terecht, in te genstelling tot Van Someren, die er byzonder goed „in" was. By de stand 74—209 (lie beurt) kwam echter het keerpunt en met series van 14, 30, 159, 14, 76, 0, 80 en een slotserie van 90 scoorde Teegelaar de 600 caramboles vol. Teegelaar speelde met een gemiddel de van 26.08. Van Someren met 11.47 Ondanks deze zege kon de Poort van Cleef het toch niet bolwerken en werd de wedstryd door Animo gewonnen (146) De totaaluitslag (van beide kampen) werd hierdoor: Animo 20% p.; Poort van Cleef 19% p. LEIDSE BILJARTBOND. Uitslagen competitie-wedstrijden, le kl.: Spoortje 1Spykerbak 2 08; Morschpoort 1Carambol 1 06; UVS 1TOG 1 42DVH 1—TOG 3 4—2; Spykerbak 1—TOP 1 2—4; TOG 2—Ca- rambol 2 24. 2e kl.: TOP 2Drei Pott. 1 8—0; Ry- negom 1De Hoek 1 80, DOH 1Ca rambol 3 80; Spykerbak 3De Valk 1 4—4. 3e kl TOG 5Spoortje 2 80; De Hoek 2—DOH 2 2—6; 't Zuid 1—TOG 4 53; Vierkantje 1Carambol 4 44; OG 1—UVS 2 8—0. 4e kl.: TOG 6—'tZuid 2 6—2; TOP 3 —Drei Pott. 2 4—4; Spykerbak 4—DVH 2 6—2; EMM 1Rynegom 2 26; De Valk 2—Morschpoort 3 0—8; DVH 2— EMM 1 6—2. 5e kl.: De Hoek 3—TOP 4 4-4; Spoortje 3UVS 3 26; Spykerbak 5 Vierkantje 2 26; 'tZuid 3—Morsch poort 4 26; Drie Pott. 3Carambol 5 2—6. 6e kl.: Vierkantje 3—TOG 7 6—2; Morschpoort 5-Carambol 6 4-4; Ryne gom 3—Drei Pott. 4 44; 'tZuid 4—De Valk 3 2—6; TOP 5—UVS 4 2—6. 7e kl.: De Valk 4Morschpoort 7 6-2; Morschpoort 6—UVS 5 6—2; EMM 2— OG 2 2—6. TAFELTENNIS. R.K.L.T.V. „De Sleutels" Uitslagen; competitiewedstry den Heren 2e kl.: HBS 2Sleutels 1 55. Dames 2e "kl.DVS 2—Sleutels 1 3—7. Junioren CVVV 64. In verband met de ontmoeting Ox fordLeiden zal binnenkort een wed stryd plaats vinden tussen Leiden en Delft. Zes Sleutelspelers en zes ALTC- ers zullen van 614 April deelnemen aan de sportuitwissellng met Oxford. BRIDGE. Bedrijfscoi^petitie De derde ont moeting voor deze competitie vond gis teravond plaats tussen „P.T.T." en „De Onderwijzers". Laatstgenoemde won de welstryd met 195116 matchpunten. VOOR WOENSDAG 12 JANUARI. Hilversum I (301 m.) NCRV 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30 gramofoonmuz.; 7.45 woord voor de dag; 8 00 nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus; 9.00 ziekenbezoek; 9.30 symphonisch concert; 10.30 morgendienst o. 1. v. da J. G. Bahnmüller; 11.00 negro'spirituals; 11.15 Hlldebrand-mlnlaturen; 12.00 lunchconcert; 12.15 Vilf Zapakara's; 12.30 weeroverzlcht; 12.33 vrij en bill; 13.00 ndeuws; 13.15 orgelconcert te Delft; 13.45 muziek van Bach; 14.15 Omroep a ca- pellakoor; 14.40 voor de hulsvrouw; 15.00 pianoduo; 15.15 Radio PhUh. Orkest; 16.15 voor de jeugd; 17.00 'hoorspel voor de Jeugd; 17.15 Alfredo Oampoli, viool; 17.30 tenor en plano: 18.00 Ned. koren en korpsen: 18.30 Ned. strijdkrachten; 19.00 nileuws; 19.15 Prikkebeen; 19 30 ac tueel geluld; 19.45 Engelse les voor ge vorderden; 20.00 nieuws; 20.05 proloog; 20,20 Concertgebouworkest; 21.15 gods dienstige lezing; 21.35 zigeunerorkest; 10.10 muziek van Kodaly; 22.45 avond overdenking; 23,00 nieuws 23.15 mu ziek van Vivaldi; 23.20 gezlns- en huwe lijksmoeilijkheden; 23.35—24.00 Pro Arte. Kwartet, Hilversum II (415 m.) VARA 7.00 nieuws; 7 15 ontbljtmuzlek; 8.00 nieuws; 8.15 strydlied; 8.18 orgel en orkest; 8 50 voor de hulsvrouw; 9.00 Curtis Strijk kwartet; 9.30 waterstanden: 9.35 Boston Symphonle Orkest; VPRO 10.00 morgen wijding door ds H. A. Enklaar; VARA 10.20 onze keuken; 10.30 als de stofzui ger zwijgt; 11.00 populair programma; 12.00 accordeon orkest; 12.30 weerover zlcht; 12 33 voor het platteland; 12 38 Klllma Hawalians; 13.00 nieuws; 13.15 kalender; 13.20 muziek van Strauss; 14.00 gesproken portretten; 14.15 Jeugd- concert; 15.00 hoorspel „Kermis der ijdel- held"; 15.30 ziekenbezoek; 16.00 Rood borstjes; 16.15 het stond in de krant; 16.45 vragen staat vrü; 17.15 Ramblers; 17.45 exotische klanken: 18.00 nieuws; 18.15 varia; 18.20 Paul Robeson zingt; 18.30 de ongeorganiseerde arbeiders jeugd: 19.00 student en socialisme: 19.15 het ndeuws uit Indonesië; VPRO 19.30 jonge schouders onder een groot werk' 19.40 Jeugdnleuws; 19.45 lezen ln de bilbel; VARA 20.00 nieuws; 20.05 dingen van de dag; 20.15 socialistisch nieuws; 20.20 Promenade Orkest; 21.05 hoorspel ..Trilby" naar De Maurier; 22.15 orkest Malando; 22.45 ln de tuin der poëzie; 23.00 nieuws; 23.15 Bruce Lowe zingt; 23.3524.00 orkest Harry James. AGENDA DONDERDAG. Trianon- K en O. „Fantasia". 9 1/4 uur nam. Gerecnt 10: 8pir. Mm. „Harmonla", 8 uur ,)nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2