Pogingen het Joods-Brits incident te localisëren Op Prestwick ontbraken 33 landingslampen President Truman presenteert de rekening voor 19,49-'50 Meer dan de helft voor hulpverlening en defensie WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 11 JANUARI 1949 No. 2Ó588 LEIDSCH Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel l. Lelden - Giro no.: 57055 Voor het begrotingsjaar 1940/50 ver zoekt president Truman het Congres om een bedrag van 21 milliard dollar voof hulp aan het buitenland en na tionale verdediging. Het schat de uitgaven voor het her stel van Europa over dat jaar op 4,5 milliard dollar, vergeleken bij een ver wacht totaal van 4,6 miliard in het lo pende jaar. (De Europese deelnemers aan v het plan-Marshall hebben in een vorige week gepubliceerd rapport de over 1949/ '50 benodigde economische hulp op 4.347 000.000 dollar begroot). De hulp aan het buitenland en de de fensie beslaan meer dan de helft van de begrote uitgaven, die in totaal 41.858.000.000 dollar bedragen voor het jaar tot 30 Juni 1950- De inkomsten zjjn begroot op 40.985.000.000 dollar. De president gaf te kennen, dat hy later in het jaar een aanzienlijk bedrag zou vragen voor militaire hulp aan leden van de voorgestelde Noord-At lantische alliantie en aan bepaalde andere landen, doch de militaire hulp aan landen, welker verdediging van vitaal belang is voor de veiligheid van de Ver. Staten, was de enige grote uitgaaf die niet in de begroting was opgenomen. In zijn boodschap zei de president, dat militaire goederen niet alleen aan leden van de Noord-Atlantische alliantie zou den worden gezonden, doch ook aai „zekere andere landen, waar de ver schaffing van zulke hulp belangrijk is voor onze nationale veiligheid". Naar mocht worden aangenomen, zou dit de Ver. Staten in staat stellen de militaire kracht in zekere landen op te bouwen, die om diplomatieke redenen zich niet in staat voelden zich bij de Noord-Atlantische alliantie aan te slul ten. De begroting vertoont een tekort van 873 millioen dollar op een totaal der uitgaven, dat 1.678.000.000 dollar hoger is dan dat van het huidige belasting jaar. De president zei, dat hij een nieuwe be lastingwetgeving zou aanbevelen om de inkomsten met vier milliard dollar te verhogen. Geschat wordt/dat ongeveer de helft van dit bedrag in het jaar 1949/50 wordt opgebracht en dit zou kunnen worden gebruikt voor de financiering van het program van militaire hulp, in dien geen poging wordt gedaan om het begrote tekort te verkleinen. De grootste post op de begroting is een bedrag van 14,3 milliard dollar voor dc landsverdediging, tegenover 11,8 milliard voor het lopende jaar. Waarnemers verwachten, dat dit een teleurstelling zal betekenen voor de de fensie-chefs, die hebben verklaard een aanzienlijk groter bedrag nodig te oor delen. In de post van 14,3 milliard is be grepen 13.1 milliard voor leger, vloot en luchtmacht, 530 millioen voor de vor ming van een voorraad strategische ma terialen en 600 millioen voor de kosten van het eerste jaar van Trumans pro gram voor algemene dienstplicht. De president verklaarde, dat dc uit gaven het daaropvolgende jaar ver>- moedehjk nog hoger zullen zyn in ver band met uitbreiding der program ma's en grote orders voor schepen, vliegtuigen en ander materiaal. De Amerikaanse strijdkrachten, zo zei hü. zouden de sterkste zijn die het land ooit in vredestijd had gehad. De luchtmacht zou ongeveer op het huidige neil blijven met 412.000 man in actieve dienst. Er zal een minimum zijn van 48 strijdgroepen en 10 eskadrons, waarbij nog 27 groepen van de nationale luchtwacht. Volgens de plannen zal te gen 1950 de luchtmacht 9.200 vliegtuigen van alle typen hebben. Het vorige, door dê republikeinen be heerste congres had sterk aangedrongen op een luchtmacht van 70 groepen. Dit werd door Truman resoluut geweigerd. Het leger zal 677.000 man sterk zijn. Een nationale burgerwacht van 325.000 actieve leden en een reserve van 230.000 man zullen het leger aanvullen. De omvang van de actieve vloot wordt geraamd op 731 schepen, waaronder 288 gevechtsschepen. Het marine-personeel zal 527.C00 man tellen. Op de begroting is 406 millioen dollar uitgetrokken voor de bouw van oorlogsschepen. Afgezien van mogelijke uitgaven op grond van het program voor militaire hulpverlening, worden de totale uitga ven voor internationale objecten ge raamd op 6,7 milliard dollar in 1949/'50, tegenover 7,2 milliard over 1948/49. Het Europees herstelprogram zal hier van bijna 70 procent in beslag nemen. De uitgaven voor economische hulp, zo zeide Truman, zullen afnemen naarmate de landen vorderingen maken naar eco nomisch herstel. Naast het plan-Marshall voorziet de begroting in voortzetting der hulpver lening aan Griekenland, Turkije, China en Korea. De door het Congres te ver strekken toewijzingen worden voorlopig IETS KOUDER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijke enkele buien. Aan de kust krachtige en wellicht tijdelijk harde, in het binnen land vrij krachtige Westelijke wind. Iets kouder, 12 JANUARI Zon op: 8 44 uur; onder: 16.53 uur. Maan op: 13.52 uur; onder: 6.53 uur. (E.K.). Hoog water te Katwijk te 1.22 en 13,43 um\ Dit nummer bestaat uit vier pagina's. geraamd op 600 millioen dollar, en de uitgaven gedurende 't begrotingsjaar op 335 millioen. t Slechts 49 millioen dollar is uitgetrok ken voor hulp aan China. Dit is het nog uitstaande saldo van de in 1948 verstrek te gelden. Griekenland en Turkije zullen naar schatting dog 136 millioen dollar krij gen, waarvoor reeds goedkeuring door het Congres is verkregen. Volgens een voorlopige schatting zal de hulp aan het buitenland (buiten het plan-Marshall) voornamelijk voor Duitsland en Japan in het totaal 1 milliard dollar bedragen, dat is aanzien lijk minder dan vorige jaren. Door middel van leningen van de im- en exportbank overweegt men 146 mil lioen dollar beschikbaar te stellen voor het bevorderen van de internationale handel en de economische ontwikkeling, in het bijzonder in Latijns-Amerika. Wat betreft de atoomenergie deelde president Truman mee, dat de begro ting voorziet in de productie van splijt bare stoffen en in de ontwikkeling van de wetenschap en techniek der atoom energie. „De hoge kosten, die het spoe- dig^bereiken van deze doelstellingen op het ogenblik met zich meebrengt, moet men afwegen tegen de uiteindelijke en veel hogere kosten, indien men zou fa len op dit gebied flink vooruit te komen Truman deelde het Congres mee, dat speciale nadruk wordt gelegd op de ont wikkeling van kernenergietransforma toren als een mogelijk middel om atoom energie in electriciteit om te zetten en in energie tot het voortbewegen van schepen en vliegtuigen. Dr Drees deze week terug? INSTELLING VAN EEN SPECIALE COMMISSIE. (Speqiale berichtgeving). Naar wy van welingelichte zijde ver nemen wordt er rekening gehouden met de mogelijkheid dat minister president dr W. Drees nog voor het einde van deze week uit Indonesië naar Nederland zal terugkeren. Het zal in het voornemen liggen om de in eerste instantie door dr Drees gevoerde besprekingen te doen voort zetten door een speciaal in te stellen commissie. Binnen niet al te lange tijd 7ou dr Droes opnieuw naar In donesië vertrekken. DUITSE CHEMICI ONTVANGEN NOBELPRIJS. Het comité voor de Nobelprijzen zal de Nobelprijzen vóór scheikunde van 1939 weer toekennen aan de Duitse hoogleraren Richard Kuhn en Adolf Butenandt, wie Hitier verbood deze onderscheidingen in ontvangst te ne men. De prijken werden hun toegekend als beloning voor hun arbeid op het ge bied der hormonen en der vitaminen. De hoogleraren zullen nu ae medail les en de diploma's ontvangen, maar niet de gebruikelijke 100.000 kronen. riitler verbood in 1936 Duitse onder danen Nobelprijzen te accepteren om dat de Nobelprijs voor de vrede was toegekend aan wijlen Carl von Ossietz- ky, die de Nazi's in een concentratie kamp hadden opgessloten. DE GRIEP IN FRANKRIJK. Te Parijs overweegt men tehuizen van ouden van dagen te ontruimen om meer bedden beschikbaar te krijgen voor het steeds groeiend aantal griep- patiënten. Alle Parijse ziekenhuizen zijn' overvol, hoewel extra-bedden zijn aan gevoerd. Naar verluidt breidt de griepepidemie zich ook snel in de Oostelijke provin cies van Frankrijk uit. Is Zwart Front een Nazi-partij? Generaal Lucius Clay, de Amerikaan se militaire gouverneur in Duitsland, zegt in een rapport, dat Nazi-gezinde nationalistische groepen opnieuw in Duitsland de kop opsteken. Hij zei, dat de democratische Duitse leiders onge rust werden over de herleving van de nationalistische groepen. „Hoewel deze groepen nog klein zijn, herinneren de mocratische Duitse leiders zic-h met ongerustheid, dat het nationaal-socia- lisme tot 1929 zelf een onbeduidende beweging was," aldus Clay. Otto Strasser's beruchte „Zwart Front" onder de schijnbaar onschuldige naam van „Liga voor de herleving van Duits land" is een van deze bewegingen, ae nationale democratische partij, welke op 20 November te Stuttgart een bij eenkomst hield, is een andere, zo zegt generaal Clay. „Zwart Front" was een rechtse radi cale beweging. Otto Strasser heeft te Bridgetown in Canada verklaard, dat hij de Canadese regering om een vergunning voor te rugkeer naar Duitsland heeft verzocht, waar hij van plan is „een verenigde groep van Duitslands democratische krachten" te leiden. Strasser, die 51 jaar is, heeft de laatste vijf jaar op 'n boerderij te Bridgetown gewoond. In 1933 was hij uitgeweken. In antwoord op generaal Clay's cri- tiek zei Strasser: „Ik leid geen partij. Ik zou onze beweging kunnen beschrij ven als een vereniging van Duitse de mocratische personen, gelijkend op die, welke in Frankrijk wordt geleid door generaal De Gaulle. Wij hebben plaats voor leden van alle partijen, met uit zondering van Nazi's en communisten. Onze grosp is een soort vrijmetselaars loge. Het bewijs voor enze goede be doelingen is, dat wij een vergunning voor onze groep hebben proberen te verkrijgen. Wij geloven niet in politieke partijen in ae oude betekenis." Canada wacht cp goedkeuring der d^ie Westelijke groten. Joodtse troepen uit Egypte De Britse consul-generaal te Haifa heeft nogmaals getracht de Britse pro testnota omtrent het neerschieten van Britse vliegtuigen te overhandigen. De Israëlische autoriteiten hebben echter wederom geweigerd de nota in ontvangst te nemen. Op het Britse ministerie van buiten landse zaken zijn besprekingen gehouden over de volgende diplomatieke stappen: Onder meer waren aanwezig lord Fra- ser, chef van de marinestaf, lord Tedder, stafchef van de luchtmacht, Bevin, mi nister van buitenlandse zaken, lord Hall, minister voor de marine, Shinwell, mi nister van oorlog, Henderson, minister voor de luchtmacht, Isaacs minister voor de arbeid en Strauss, minister van be voorrading. Ook was aanwezig de minister voor de betrekkingen met het Gemenebest, Noel Baker. De admiraliteit weigerde bijzonderhe den over vlootbewegingen in de Middel landse Zee. Wel verklaarde men, dat de Middellandse Zee-vloot opdracht had ontvangen zioh gereed te houden. De secretaris-generaal, van de V.N., Trygve'Lie, heeft Groot-Brittannië en Israël geadviseerd geen vooroordeel te laten rijzen tegen de komende onder handelingen tüssëh Israël en Egypte door de gespannen toestand tengevojae van het neerschieten van vijf machlifls van de RAF. Lie zeide aan de Britse en Israëlische vertegenwoordigers, dat de fungerende bemiddelaar inzake Palestina, dr Ralph Bunche reeds verzocht heeft om een on partijdig onderzoek. Ook de V.S, hebben voorgesteld, dat Engeland en Israël het neerschieten van de vijf- Britse RAF-toestellen door Jood se vliegtuigen als .een betreurenswaar dig incident" zullen beschouwen, dat geen invloed zou hebben op de onder handelingen over een bestand, welke morgen op Rhodos zullen beginnen. Herman Beersma, een jonge Nederlandse boer van Texel,'voelt zich uitstekend thuis in Canada, waarheen hij met duizenden anderen in het kader van het gemeenschappelijk Canadees-Nederlandse vestigingsschema voor landbouwers is geëmigreerd. Op zijn oude, vertrouwde vervoermiddel, de fiets, begeeft hij zich naar zijn werk. Alle Joodse troepen zijn uit Egyptisch grondgebied teruggetrokken, aldus wordt thans in een officiële Israëlische verklaring gezegd. Engeland gereed voor gewapend optreden Onze correspondent te Londen seint ons: Het is volkomen duidelijk, dat En geland gereed is om in actie te komen, indien de Israëlitische troepen een po ging zouden doen om Egypte of Trans- jordanië binnen te vallen. Het leger en de marine staan klaar om direct in beweging te komen. Gevechtsvliegtui gen van'het modernste type z^jn naar het midden-oosten gezonden. Langdurig is er gisteren door het Britse kabinet over de huidige situatie geconfereerd en ten slotte is besloten actief op te treden als de Joden Egypte of Transjordanlë zouden binnen drin gen, Attlee had tevoren bijzonderheden gerapporteerd over de gebeurtenissen •ginds en ook Bevin gaf een toelichting aan de hand van de laatste telegram men van Britse diplomaten. Morgen zal het volledige kabinet weer bijeen komen. Men hoopt, dat Bevin dan een rapport zal hebben van sir Alexander Cadogan, de Britse afgevaar digde bij de Veiligheidsraad. Naar verluidt, zal aan de Veiligheids raad *o.m. worden gevraagd om schade vergoeding voor het neerschieten van de vijf jachtvliegtuigen van de R.A.F. Sommige ministers zouden- een zeer Rode overwinning in China De toestand voor de regeringstroe pen bij Hsoetsjuu is critiek. Volgens in Washington opgevangen berichten van de communistische radio hebben.de re geringstroepen zich na z'eer zware ver liezen overgegeven. Door'de capitulatie zouden 16 door communisten geleide colonnes vrij gemaakt worden voor operaties elders. Plaatselijke troepenformaties der communistische legers worden ten noor den van de Jangtse actief. Volgens de communistische radio was de regeringsmacht bij Hsoetsjou, die gèschat werd op 150 tot 250 duizend man, „volledig vernietigd". POLEN EN DE R.K. KERK. De Poolse ministei'-president, Cyran- kiewicz, heeft in een rede voor het par lement een „gedeelte van de R.K. hiër archie" in Polen er van beschuldigd zich in te laten met vijandige politieke acti viteit, welke, aldus zeide hij, „ernstige bestraffing" vereiste. „Er worden tegei de staat gerichte gevoelens gekweekt on der de dekmantel van religieuze autori teit", verklaarde Cyrankiewicz. Hij bevestigde de regeringspolitiek van gewetensvrijheid, doch wees verplichte godsdienstige opvoeding van de hand, omdat deze „het karakter van de jonge ren vervormt". Of dit een actie inluldtf" ECONOMISCHÊ TOESTAND VAN FRANKRIJK PRECAIR. „Indien de Franse regering niet aan de nieuwe verzoeken cm loonsverho ging» het hoofd kan bieden, zal het Franse geld waardeloos werden en een revolutionaire toestand ontstaan",' al dus heeft Antoine Pinay, staatssecre taris voor econ-omisohe aangelegenhe den te Saint Etiënne verklaard. „Wij zouden ons weldra in dezelfde situatie bevinden als Duitsland in 1934. Straat geveenten zouden worden gehouden en winkels zouden worden geplunderd. In dien de regering geen energieke maat regelen neemt om de toestand He sta biliseren, zijn wij voorbestemd failliet te gaan. Het gaat er cm de kosten van het levensonderhoud te verlagen," al dus Pineau. DE STRIJD TUSSEN REGERING EN KERK IN HONGARIJE. In Vaticaanstad is bericht, dat aan vier Hongaarse bisschoppen, die in Va ticaanse kringen gerekend worden on der de meest getrouwen aan de ge arresteerde kardinaal Mindszenty, ver zocht is hun ambt. neer te leggen. Volgens Vaticaanse bronnen hebben de bisschoppen aan de Hongaarse re gering ^geantwoord, dat zij sleohts zou den aftreden op bevel van de Heilige Stoel, die hen heeft benoemd. Camille Huysmans Grootkruis Orde van Oranje Nassau Aan een ter ere van de Belgische minister van Openbaar Onderwijs, de heer Camille Huysmans aangerichte maaltijd heeft de minister van O., K. en W. aan de heer Huysmans medede ling gedaan van diens benoeming, bij K.B.,tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. ONVOORZICHTIGE KOSTERES OORZAAK VAN KERKBRAND? De kosteres van de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis heeft bij het onder- zeek naar de brand in de kerk mede- extreem standpunt Innemen. Zij wil- gedeeld, dat zij Donderdagmorgen 30 len dat men aan de Veiligheidsraad zal meedelen, dat Engeland zich het recht voorbehoudt om elke actie te beginnen, welke het goeddunkt, om zijn belangen en overeenkomsten te beschermen als men de Israëlitische troepen voort\laat December voor de brand in het koor was geweest, waar zij de kachel had uitgehaald en de sintels op een oude jute zak in een gangetje van het koor had gedeponeerd. Vermoedelijk is hier door de brand ontstaan. De kerk was gaan de spot te drijven met de U.N.0.1 verzekerd voor f. 460.000. Soekarno, Sjahrir en Agoes Salim van Bangka weg? De Nederlanders hebben dc drie Republikeinse leiders Soekarno, Sjah rir en Agoes Salim van het eiland Bangka verwijderd, aldus meldt Reu ter uit Batavia. Naar Reuter verder bericht, zou dit medegedeeld zijn in een antwoord op een verzoek van de C. v. G. D. om deze drie leiders te bezoeken. Het ant woord zegt niet, waar zij zich bevin den, maar bevat wel een aanduiding, dat Hatta nog steeds op het eiland b. Van Kleffens stelt Lovett de vraag r.Orde of wanorde" „Het fundamentele prbleem in Indo nesië bestaat in de keuze tussen vrij heid in orde welke wy pogen te vestigen en vrijheid in wanorde." aldus heeft mr E. van Kleffens. de Nederlandse ambassadeur te Wash ington, tegenover de pers verklaard na afloop van een onderhoud van vyftig minuten met Robert Lovett, de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken. Mr Van Kleffens zeide, dat de kwes tie van deze keuze het hoofd onderwerp van zijn bespreking ha-d uitgemaakt. Hij verklaarde er zeker van te zijn, dat het huidig verblijf in In donesië van minister-president Drees uitstekende resultaten zou hebben en veegde er aan toe, niet te weten of minister Dress geconfereerd had met de Republikeinse leiders. Doch, aldus zeide hij, er zou tegen een dergelijk onderhoud „geen enkel principieel be zwaar bestaan." Maramis betrokken bij grote opiumsmokkelhandel Voor het Landgerecht te Batavia dient thans 'n grote opiumzaak, waar bij zes Chinese beklaagden betrokken zijn. In totaal betreft het hier 'n hoe veelheid van 175 kilo opium, die in zes koffers van Soerabaja naar Batavia werd gebraoht. De politie heeft 60 kilo achterhaald. De totale hoveelheid zou verkocht worden voor een half millioen gulden, waarvan f. 120.000 reeds was betaald aan een smokkelaar te Soera baja, die naar Singapore is uitgeweken. De zes Chinese 'beklaagden zijn opko pers en hadden de opium in bewaring genomen. Een Chinees uit Solo, die de opium naar de Federale gebieden smokkelde, verklaarde, dat de opium afkomstig was yan het Ministerie van Ec. Zaken te Djokja en zeide, dat hy verschillende malen grotere partyen van Maramis (Re publikeins minister van Financiën) via tussenpersonen optvangen had. O.m. had hy eens een party van 1500 kg van Maramis gekregen voor smok kel naar Singapore, VERZOEK VAN ZUID ASAHAN INGEWILLIGD. De vertegenwoordigende raad van de Negara Sumatera Tlmoer heeft met alg. st. besloten, het verzoek van de be volking van Zuid Asahan en Laboehan Batoe tot aansluiting van deze land streken bij de Negara Sumatera Timoer in te willigen. Dit besluit, dat na een uitvoerig debat werd genomen, is telegrafisch tei' ken nis gebracht van de te Batavia vertoe vende Wali Wegara, dr Mansur. RUBBER-ADMINISTRATEUR GEDOOD. De heer Ronald Macphereon, de En gelse administrateur van een rubberon derneming, gelegen op ongeveer 60 K.M. oost van Malang, is, aldus Reuter, op 5 Januari bij een aanval op de onder neming: gedood. Drie Nederlandse em ployé's wisten zich te redden. Wist Parmentier hoe slecht het weer was? In vervolge cp het verslag betreffen de 't onderzoek inzake de „Nijmegen"- ramp, zij nog het volgende gemeld: Volgens de deskundige Leslie is het van betekenis, dat op het moment, dat geseind werd „Wij hebben iets geraakt", het leek alsof het toestel zioh op een hoogte van 30 tot 40 voet bevond. Het •besluit van de piloot om op startbaan 26 te landen was het gevolg van een weermelding van 23 uur 8, waarin gezég-d was, dat er lage wolken hingen en motregen viel. J. A. Augustijn, een functionaris van de technische afdeling van de K.L.M., verklaarde dat na een onderzoek van BINNENLAND Over ongeveer een maand is de be noeming te verwachten tot Rijkshaven meester van het Noordzeekanaal van de heer G. A, Man uit Heemstede, oud-gezag voerder van de Johan van Oldenbarnevelt. Hij zal de plaats innemen van de heer J. Seyffert, die het vorige Jaar overleed. Morgen zal ln tegenwoordigheid van de minister van Econ. Zaken ln Hotel de Wittebrug in Den Haag, de Installatie ge schieden van prof. dr F. L, v. Muiswinkel als voorzitter van de mlddenstandsraad. Tevens zal dan afscheid worden genomen van baron van Wijnbergen, die sinds de oprichting van de Mlddenstandsraad ln 1919 het voorzitterschap van deze raad heeft bekleed. De A.N.W.B. waarschuwt met nadruk tegen de grote risico's, welke gelegen zijn in het kopen op de tweedehands-auto markt. Vele. ogenschijnlijk in behoorlijke staat verkerende, wagens vertonen na korte tjjd „verborgen gebreken", die de kopers op aanzienlijke kosten jagen en de vehikels niet zelden tot een ernstig gevaar op de weg maken. Gistermiddag werd de 7-Jarlge E. Z., wonende ln de Ternootstraat te 's-Gra- venhage, op het viaduct aan de Wetering kade ter hoogte van de spoorlfjn, terwijl hy de rijweg overstak door een bestelauto van de P.TT. overreden en gedood. Het Bljz. Gerechtshof te 's-Graven- hage zal 14 Maart a.s. de zaak behandelen tegen de v.m leider van de N.S.N.A.P. (Nationaal Socialistische Nederlandse Ar beiderspartij) E. H. ridder van Rappard. BUITENLAND Vertegenwoordigers van de bonden Van de ondergrondse mynwerkers ln de Sovjet-zone en in de Westerse zones van Duitsland hebben Zondag te Halle een conferentie gehouden, tijdens welke zij bé- sloten hebben een gemeenschappelijke strijd tegen het statuut voor het Ruhr- gobied te voeren. ,Voor de zevende maal sedert de Amerikaanse bezetting heeft keizer Hlro- hito een bezoek gebracht aan generaal Mc Arthur. De Egyptische Wafd-party, die sedert October 1944 ln de oppositie is geweest, heeft officieel medegedeeld te willen deel nemen aan een nationale coalitieregering „onder een neutrale minister-president". Meer dan tweehonderd artisten, ge leerden. opvoeders en geestelijken hebben het Initiatief genomen om ln Maart te New York een culturele en wetenschappe lijke conferentie uit te schrijven waarop gezocht zal worden naar een basis voor gemeenschappelijke actie voor wereldvrede. Te Barl, ln Italië, werden twee politie agenten en acht burgers gewond, .toen de politie een demonstratie van werklozen uiteen dreef Te Andrla nabij Barl hebben Eolitie-agenten met behulp van traangas ommen hun chef, die door werklozen ln den huis gevangen werd gehouden, ontzet, De Britse militaire gouverneur ln Duitsland, generaal sir Brian Robertson, heeft het verbod .van Invoer in de Britse zone van Duitsland van alle onder Sovlet- russlsche licentie uitgegeven nieuwsbladen, film. boeken of andere publicaties ln de Duitse taal verscherpt. Tengevolge van het tekort aan door waterkracht opgewekte electriciteit, een gevolg van de huidige droogte branden te Parijs eeen lichtreclames, lichtsignalen en etalagellchten meer. Electrlsche trei nen worden door stoomtreinen vervan gen. Twee dagen ln de week is de elec- triciteitstoevocr voor particuliere hui zen afgesloten. De fabrieken hebben or der gekregen 15% op het verbruik te be zuinigen. het wrak er in het geheel niet% o,p wees, dat het ongeluk te wijten was geweest aan een defect aa.n het toestel. De heer J. Edwards, hoofd van de „Groundoerations" op Schiphol zeide voorts, dat in vliegerhan-dboeken be paald regels genoemd werden voor het landen op Prestwick. De hoogspan ningsdraden zyn 40 voet van de grond. Hieruit volgde, dat het toestel, dat onder dc bovenste draden doorgevlo gen was, byna de grond bad geraakt. Edwards bevestigde dit. Op de vraag of er onder de toen heersende om standigheden mocilykheden gerezen zouden zijn by een landing op lan dingsbaan 32 antwoordde hy ontken nend. Volgens de vliegregels zou het echter niet geoorloofd zijn geweest op lan dingsbaan 26 te dalen. Edwards haalde o.a. een opmer king in het logboek aan, waarin de dienstdoende ploeg rapporteert, dat 33 landingslampen van de lan dingsbanen 14 en 32 ontbraken. Vol gens de opmerking in het logboek, die van dezelfde dag 17.57 uur da teerde, kreeg het grondpersoneel op dracht de ergste gapingen aan te vullen met draagbare electrische lam pen. Deze waren echter niet aanwe zig. Edwards bevestigde voorts de opmer king van Cameron, dat de piloot op het moment, dat hij zich tot een daling ge reed maakte merkte, dat hij verkeerd was ingelicht over de weersomstandig heden. Tijdens het onderzoek naar de ramp kwam ook vast te staan, dat de bereke ning van Parmentier omtrent de snel heid niét juist kon zijn, daar de ware windsnelheid niet bekend was. Op de vraag van Cameron of de dwalingen van de weerkundige dienst de piloot naar een ramp in plaats van naar veiligheid hadden geleid, ant woordde Edwards: „Onder de gegeven omstandigheden-ja". Edwards zeide er geheel van overtuigd te zijn, dat de landing op baan 32 uit gevoerd had kunnen worden indien de wind slechts 14 tot 15 mill was geweest of van de sterkte zoals die in de oor spronkelijke weermelding opgegeven was. Hij gaf toe, dat de verantwoordelijkheid voor de kaarten van Parmentier niet bij het Britse ministerie voor Burgerlucht vaart berustte. De president, T. C. McDonald vroeg zich af waarom enig ervaren piloot, die van het bestaan van een heuvel van 450 voet hoogte afwist, zyn toestel binnen vyftig voet van de top had ge bracht. Hoe slechter het weer, hoe groter de te nemen afstand had moe ten zyn, aldus de president. Edwards antwoordde hierop, dat Parmentier dit zeker gedaan zou heb ben, indien hy geweten had hoè slecht het weer was. De president vroeg of het veilig navi geren zou zyn geweest zich binnen- vijf tig voet van de heuvel te begeven. Ed wards antwoordde ontkennend en ant- woorde op de vraag of naar zijn me ning het in aanraking komen met de hoogspanningdraden te wijten was aan de fout op de kaart, ontkennend. Dr Bruinburg. wetenschappelijk func tionaris van het K.N.M.I. op Schiphol verklaarde Parmentier voor het begin van de vlucht instructies omtrent het weer te hebben gegeven- Hy had gezegd, dat er een „warm front" voor de Britse kust, zou hangen en dat de hoge heuvels in wolken zouden ziin gehuld. Er was geen reden om aan te nemen, dat in het gebied van Prestwickeen wind te ver wachten was van 50 mijl per uur. I -Hierna werd de zitting tot vandaag verdaagd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1