TYPEN - STENO Ned. Oir. Reisveremging Zwitsers volksleven in klank, kleur en beweging STADSNIEUWS Kon. Erk. PITMANSCHOOL Radio-programma MAANDAG 10 JANUARI (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) Bestuur en leden van de jubileumcommissie temidden van een groep Zwitsers, leden van de „Gesangverein Riesbach" uit Zürich, die momenteel voor de tweede maal een tournée door ons land maken. De afdeling Leiden van de Ned. Chr. Reisvereniging, die Zaterdag haar 25- jarig bestaan herdacht, heeft, zeer te recht, gemeend, dit zilveren jubileum niet beter te kunnen vieren dan met een Zwitserse avond in de Schouwburg, waartoe het bezoek van het koor van de „Gesangverein Riesbach" uit Zürich, dat momenteel een tournee door ons land maakt, een welkome gelegenheid bopd. Wie aan Zwitserland denkt, denkt aan hoge, met sneeuw bedekte bergen en lieflijke dalen, maar ook aan fleu rige klederdrachten, het geluld va* de Alphoorn, dat lang tussen het gebergte blijft hangen, het geklingel van de koe bellen en de zang en dans van het volk. Het landschap miste men, maar ver der kon men Zaterdagavond in de ge heel bezette Schouwburg genieten van al datgene, wat het Zwitserse volk aan schoons te bieden heeft. Men kon de verschillende klederdrachten bewonde ren, zoals de vrolijke dracht uit de om geving van Engadin, de charmante dracht van de Frans-Zwitsers, waar van sommige hoeden op grote "vlinders met dichtgeklapte vleugels lijken. Er is weinig overeenkomst te ontdekken in al die costumes, behalve dan dat ze alle maal flatteus en smaakvol zijn. De eigen-aard van dit volk weerspie gelt zich in zijn liederen en folklore, verscheiden naar, afkomst en traditie, beïnvloed door de verwante cultuur- en taalgebieden van nabuurvolken, maar in deze verscheidenheid van aanleg en cultuur, vormend één prachtige eenheid, die is gegroeid uit een harmonisch sa mengaan der delen. Het koor, dat over zeer goed stem- menmateriaal beschikt, bracht liederen uit verschillende kantons van Zwitser land, verhalende Frans-Zwitserse lied jes, Italiaanse liedjes (gezongen door de Tessinergruppe) en de Duits-Zwit serse liedjes, zoals ze b.v. in Luzern ge zongen worden en waarin men als het ware de klank van de Alphoorn be luisteren kan. Die Alphoorn kon men ook in werkelijkheid horen, want een Alphoornduo vergastte het publiek tweemaal op deze eigenaardige muziek, met h^r wat klagelijk-drbmerige klank, die er op berekend is om tussen hoge bergen gehoord te worden. Het jodelen, dat een typische uiting van de Duits-Zwitsers is, werd hier ge bracht door vier solisten. Een ruime plaats was in dit programma ook inge ruimd voor de volksdans en het ven- delzwaaien. In dit laatste toonde Willy Rubin zich een „meester van het vak". Het eerste deel werd besloten met een Indrukwekkende „Trachtenschau", waar toe het uit 50 personen bestaande ge zelschap, groep voor groep, onder toe lichting door de leider, de heer Henri van Voornveld, zich dwars door de zaal begaf, ten einde ieder in de gele genheid te stellen de prachtige, lande lijke costuüms met huh weelde van kleuren en vormen van nabij te bewon deren. In het tweede optreden viel sterk de nadruk op de velerlei vormen, waar in het jodc#.i wordt beoefend: in het duet met harmonika-begeleiding, in het vierstemmige lied met jodelrefreln voor een solostem, de koor jodel en de na- tuurjodel, welke nog slechts melodie is zonder woorden. Maar ook het Franse koorlied met typische gebruiken als de Picoulet (deed denken aan onze „Hokie Pokie") en het zangerige Italiaans met, herinneringen aan het belcanto, zowel als aan de Gregoriaanse kerkmuziek hebben een ruime plaats gekregen. GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOFEN. „Het mysterie der ziel". Het onderwerp, behandeld op de open bare bijeenkomst van gistermorgen was „Het Mysterie der Ziel". Een van de kenmerken van onze tijd is verward heid van denken. Het bestaaxi van de ziel wordt algemeen zonder meer aan genomen, maar niemand. ook de chisgenoemde zielkundigen weet, wat zij is. Men kan zijn ziel verliezen maar toch mens blijven; de ziel kan men redden; wie de redder is blijkt niet. De termen geest en Ziel worden verward: men „geeft de geest", 'doch de ziel vaart ten hemel of ter helle; van de geest wordt- niet gerept. Voor Wester lingen is de ziel zeer zeker een mys terie, voor de theosoof is dit iets ge heel anders. "Hij ziét de mens als een samengesteld wezenen evenals in de schepping, doet zich in de mens de te genstelling stof en geest gelden en m5et er Iets zijn, waardoor deze In wisselwerking kunnen treden. Deze be middelaar is, wat de theosop'nie de ziel noemt. De wisselwerking, die in het heelal tussen stof en geest plaats heeft, verloopt in een ha-rmonisoh voortschry dende verbijzondering, van het eenvoudige naar het meer samen gestelde, waarbij het geestelijke de stof felijke voertuigen tot steeds hoger vol making opvoert. Dit is de evolutie en de Ziel, als deel van het gehel, door loopt een - overeenkomstige wordings gang. Zij is dus geen wel omlijnde starre eenheid in het menselijk bestek, maar wijzigt zich voortdurend naarma te de hogere geestelijke componenten van de mens zich geleidelijk sterker doen gelden. Deze groei openbaart zich in het bewustzijn van de mens, dat stap voor stap ruimer en geestelijker, dat is altruïstischer wordt. Het ware groeiende deel van de mens is dus" de Ziel, vandaar de «uitspraak dat de mens geen ziel heeft, maar een Ziel Ls.:In de gemiddelde mens üoetd'ie Ziel hem leven als een zelfafgesohei- denheid in de natuur. Naarmate de Ziel haar geestelijke pool ontplooit, gaathaar bewustzijn in al-bewustzij.n ever. Dit is de ware betekenis van de Oosterse term Nirvana. Het Is gsen vernietiging, maar een vereenzelviging met het AL. 23 mnd, klaar PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 (Adv.) HULDIGING EN RECEPTIE Voor de pauze heeft de heer H. M. Pont namens de leden het bestuur ge huldigd voor de wijze, waarop het steeds zyn taak heeft opgevat. Speciaal bracht spr. de voortreffelijke geest, welke in de afdeling wordt gevonden, naar vo ren, waaraan hij de wens voor een langdurig voortbestaan der vereniging verbond. Als jubileumgeschenk bood de heer Pont het bestuur een filmcamera aan. De voorzitter, de heer J Vooys, dankte met" een kort woord voor dit prachtige «cadeau; Nadat het hoofdbe stuurslid, de heer H. Alpherts, nog een propagandistisch woord had gesproken, volgde tijdens de pauze nog een zeer druk bezochte receptie, waarop o m de burgemeester, jhr mr F. H. van Kin schot, de hoofdbestuursleden, de heren J. W. v. Frankenhuyzen, H. Alpherts ?n Zonneveld, de heer P, C. Susan van de N.R.V., de heer Schlnck en mej. M.dcn Hollander, resp. voorzitter en secreta resse van de R,K. Reisvereniging, de heer P. Schotte, voorzitter van de Haag se afdeling en de heer Kooymans van de afdeling uit Haarlem de gelukwen sen aanboden. Operatie per televisie EXPERIMENT IN HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Als onderdeel van de Leidse Diës- dagen, zal op 5 Februari a.s. bij een operatie, die door prof. dr W. F. Suermondt uitgevoerd wordt in het Academisch Ziekenhuis, de televisie worden toegepast voor het overbrengen van het beeld naar een nabijgelegen collegezaal, waar ongeveer 150 genodigden op deze wijze de operatie kunnen ga deslaan. Dit experiment, dat technisch door Philips verzorgd zal worden, is voor zover bekend het eerste in Europa. In Amerika werd de tele visie reeds eerder toegepast om bepaalde operaties aan een groot medisch publiek te demonstreren, waardoor bijv. aan vele studenten de mogelijkheid geboden wordt meer van de operatieve techniek te zien dan c«p het ogenbiu mo gelijk is. Er bestaat uit den aard der zaak voor deze proefneming in medl- sche en universitaire kringen zeer grote belangstelling. Op de morgen van de 5de Febru ari zullen dr H. Bruning en dr J. Haantjes van het Philips La boratorium voor. Wetenschappelijk Onderzoek in het Kamerlingh Onnes Laboratorium en lezing met demonstratie houden voor oud-alumni der wis- en natuur kundige faculteit over de physi- sc'he .grondslagen van .de televisie en «bijbehorend apparatuur. Illllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SPECIALE TOURNEE VAN „THE RAMBLERS". Dank zij een origineel Amerikaans idee maken „The Ramblers" thans een tourneé door 40 plaatsen van ons land, zulks op uitnodiging der te Rotterdam gevestigde Solidoxmaatschappij, Niet slechts spelen zij een uitgebrei de serie hunner succesnummers, maar in verschillende schetsen wordt ook cp geestige wijze de aan-dacht gevestigd op het Solidoxproduct, dat naar bekend met het verkrijgen van een wit gebit te maken heeft. Theo Uden Masman en zijn mannen waren in de uitstekend gevulde Stads- zaal gisteravond in volle actie. Zij wis ten er met hun enthousiasme en per fecte instrumentale prestaties de ani mo tot het einde tc-e in te houden. Er is ran de muziek genoten, om de grappen hartelijk gelachen en mis schien heeft men ook nog wat van de nuttige wenken geleerd. In ieder geval kan men stralender lachen, wanneer men blinkende tanden heeft en daartoe werd hartelijk aangespoord! Een avond, die dus in verschillend opzioht ingeslagen is. Deze inzet had niet succesvoller kunnen verlopen. NOG STEEDS: DE LEIDSE LANDWACHTERS. Dinsdagmorgen zal een nieuwe groep van Leidse landwachters zich voor het Haagse Bljz. Gerechtshof te verant woorden krijgen. Het zijn de verzeke ringsagent W. F Beekman uit Leiden; C. J. Akkerman, kleermaker te Leiden; W. v. d. Berg, instrumentmaker te Leiden en L. Koenekoop, zadelmaker te Alphen aan den Rijn. De bekende land wachters-werkzaam heden worden hen verweten. GEVALLEN VOOR HET VADERLAND. Hedenmorgen bereikte de familie het droevigs bericht dab Vrijdag jd. te Pon dok Salam in Indonesië ten gevolge van de militaire actie is gesneuveld de 23-Ja- rige Laurens van Haastrecht, wonende in de Munnikenstraat alhier. Hat slachtoffer was enige zoon Bij het Staatsdrukkerij- en Uitge verijbedrijf 's-Gravenhage verscheen als uitgave van het Ministerie van O.. K, en W. het jaarverslag over 1946 van het Rijksmuseum van Oudheden, samenge steld door de directeur, dr W. D. van Wijngaarden. Abdoelkadir „Djokja is te *er gegaan!" SOLO WORDT CENTRUM DER HERLEVING. Abdulkadir, v.m. secretaris van staat van algemene zaken en pl.v. Luit. G.G., bezocht de nieuwe onder Nederlandse contröle gebrachte gebieden van Mid- den-Java, in het bijzonder de Residen tie Koedoes, om zich op de hoogte te stellen van de practijk van het Repu blikeinse gezag in de lagere regionen. In elk regentschap waren de politie ke verhoudingen anders en het bestuur afhankelijk van groepen, die wapens bezaten. Herstel van_ de veiligheid is thans eerste noodzaak, aldus Abdulka dir. Hij zêlde te verwachten, dat thans de „wedergeboorte van Midden-Java" meer van Solo dan van Djokja zal uit gaan. In Solo ls een groter aantal in tellectuelen dan elders. Belangrijk is, dat Solo zich reeds voor samenwerking met het nieuwe gezag uitsprak. Djokja is te ver ge gaan; Solo zal tnans het centrum van de herleving zijn. Behalve de Re publikeinse topfiguren is er 'n groep van Republikeinse persoonlijkheden, die allerwege vertrouwen geniet en verantwoordelijkheidsgevoel heeft. GEEN CONTACT MET REPUBLIKEINSE AUTORITEITEN. Naar aanleiding van buitenlandse berichten als zou contact hebben plaats gehaa tussen de Nederlandse en Repu blikeinse autoriteiten, verneemt Aneta van bevoegde zijde te Batavia, dat stap pen ln deze zin ni e t zijn ondernomen. Minister-president Drees heeft overleg gepleegd met dr Beel en zijn adviseurs en met de voorlopige Federale regering; het overleg met de federale vertegen woordigers is nog niet beëindigd. Dr Drees zat Zaterdagavond aan een diner aan met de consulaire vertegenwoordi gers te Batavia en de leden van de C. v. G. D. MARAMIS EN SOEMITRO TE TE NEW DEIILI. Dr A. Maramls, Republikeins minister van Financiën, en dr Soemitro, verte genwoordiger van de Republiek te New York, zijn gisteren te New Dehli aan gekomen. Maramis verklaarde te Ka- ratsjl, dat men t.a.v. het belang van de komende conferentie te New Dehli nau welijks zou kunnen overdrijven. Het Aziatische 'volk moest de wereld duide lijk maken, dat er geen koloniale over heersing meer ln Azia zou zijn. AMERIKAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT IN JAPAN. Zaterdag kwamen twee leden van de Amerikaanse luchtmacht en drie Ja panse arbeiders om het leven toen een vliegtuig van het type B-26 op een fabriek te Nisjinomija, een dorp nabij Osaka, stortte na een botsing met een ander vliegtuig. 39 Arbeiders zijn ge wond. Aan de fabriek werd voor enkele miUioenen yen schade toegebracht. Het tweede toestel ls, hoewel be schadigd, veilig geland. P. SPAANDERMAN 25 JAAR COLLECTANT. Bü Evang. Lulh, Gemeente. Tijdens de gisterochtend gehouden godsdienstoefening ln de Evang. Luth. Kerk heeft ds J. H. Smit Duyzentkunst met een enkel woord ehrlnnerd aan het zilveren jubileum van de heer P. Spaanderman als collectant dezer ge meente. Spr. schetste de grote toewij ding, waarmede de jubilaris, die ook vele jaren het presidium van het Col lege van Collectanten heeft bekleed, dit eenvoudige werk heeft verricht. Na afloop van de dienst hebben ve ten in de consistorie de gelukwensen aangeboden. Met een kort woord dank te dé heer Spaanderman voor deze eenvoudige hulde, welke eerstdaags nog een vervolg zal vinden ln de kring van het College van Collectanten. De politie heeft aangehouden de 24-jarige Leidenaar H, M,, die zich in de laatste tijd verscheidene malen heeft schuldig gemaakt aan diefstal van goe deren uit geparkeerd staande auto's. FEUILLETON Hel testament VAN MEVROUW MAQUISTEN door Patricia Wenthwortb, Uit het Engels vertaald door Allee van Iterson. 37) De heer Aylwin kwam tussenbeide. Ik kan begrijpen, dat het een schok voor u ls, mijnheer Stewart, Dat is het voor iedereen geweest. Ik 'was op reis in Schotland en ben pas terug geko men. Ik kan mij voorstellen, dat u het moeilijk vindt om dit te geloven. Het is blijkbaar ook een grote sfchok voor Dennis geweest. Denkt u een beetje aan zijn gezondheidstoestand. Verwij ten en tegenbeschuldigingen zullen Carey weinig helpen. Ik stel voor, dat u gaat zitten en luistert naar hetgeen Dennis te vertellen heeft. Zelf ben ik vanmorgen cp bezoek geweest bij hoofd inspecteur Mc Gillivray. Ik heb ook met mijn procuratiehouder, de heer Hood, gesproken. Ik vrees, dat er een zeer sterke verdenking tegen uw nicht bestaat. Jeff Stewart maakte geen aanstalten om te gaan zitten. Hij stond daar dreigend midden ln ^de kamer en be heerste de gehele omgeving- met die heldere, gevaarlijke blik in zijn ogen en het lichte accent in zijn stem. Wat voor verdenking? zei hij. Aylwin legde het hem uit, terwijl «hij zich beijverde de ongelovige beschul diging in korte, nuchtere woorden sa men te vatten. Een arm, onbemiddeld meisje, dat niet zeker was dat zij haar gezondheid terug zou krijgen en daar door de mogelijkheid om in haar on derhoud te voorzien; een fortuin onder haar onmiddellijk bereik; het vooruit zicht van weelde en gemak. Dan iets niemand wist wat dat uit het verleden voortsproot en dat alles ver nietigde, en de verleiding zichzelf vei lig te stellen. Toen hij uitgesproken was, zei Jeff Stewart: Als Carey geld nodig had, dan had ze over het mijne kunnen be schikken. Ik heb meer dan genoeg. We zouden gaan trouwen. Er is geen enkel motief. Dat is een kwestie, die de verde diging moet uitmaken. Aylwin keek hem niet aan. De verdenking is sterk, zelfs als de jury gelóóft, wat u ciaar zege. 'ivvee getuigen heoben ver klaard, dat zij de persoon is, die me vrouw Maquisten uit haar testament zou schrappen, als zij de Maandag- Macht overleefd had. Jeff wendde zich van hem af. Denk jij ook, dat ze het gedaan heeft, Dennis? Waarom? De spier ln Dennis wang begon weer te trillen. Zij wist van het slaapmid del afik ben naar beneden gegaan om het haar te vertellen. Als ik dat niet had gedaan, had ik kunnen zeg gen, dat zij het -niet geweten heeft. Tante Honoria zou alles ingenomen hebben, wat haar voorgezet werd. Maar Carey wist het. Zij wist, dat Magda zou uit gaan en dat het slaap middel klaargezet moest worden, zodat Ellen het Tante Honoria kon geven. Ik heb het haar allemaal zelf verteld, Zij hoefde alleen maar de badkamer ln te gaan en er een stuk of wat meer voor geschreven tabletten ln te doen. Ben je Van plan hun dat te gaan vertellen? Zij hebben het mij nog niet ge vraagd. En gè, je het ze vertellen, vraag Ik je? Dermis keek een andere kant uit, toen naar de grond, daarna op het vloeiblad en het vel papier, dat er op lag. Hij zei: Zij hééft het gedaan. HOOFDSTUK XXII. Als Clarey terugzag op de gebeurte nissen, kon zij precies nagaan wat er geleld had tot haar arrestatie. Het was allemaal heel duidelijk en eenvoudig. Het één volgde logisch uit het ander. Maar zij deinsde altijd terug voor dat ene ogenblik. Het was als een stap van leven naar dood. Tot op een bepaald ogenblik was je levend; nè, dat ogen blik was je wat de mensen noemden „dood" dat wil zeggen: ergens an ders. Maar zou je je de overgang tus sen die twee stadiums herinneren? Neen, dat geloofde zij niet. Tot op een bepaald ogenblik en een bepaalde dag was zij niet anders geweest dan een van de millloenen mensen, die allemaal hun eigen zorgen en moeilijkheden hadden, maar die vrij waren "en die de wet be schouwden als iets, dat hen bescherm de. Maar toen, met een plotselinge schok, had zij de grens overschreden, die haar onherroepelijk scheidde van al die andere mensen en haar bracht ln een toestand, waar dë wet niet lan ger bestond, om te beschermen, maar om te weerhouden, te straffen en te doden. Zij kon haar geest niet dwin gen dat ogenblik van het ovërschrij- den der grenslijn vast te houden. Er waren onderbrekingen dagen, waarop voor een korte poos de tljd- van-de-buitenwereld tot haar door drong, Daar was bijvoorbeeld de dag, waarop men haar vertelde, dat haar advocaat haar wilde spreken en toen ze zei, dat ze geen advocaat had. ant woordde de bewaakster bars, dat dat natuurlijk wèl zo was, daar zou wel Iemand voor zorgen, en nu moest zij meekomen en met die mijnheer spre ken. De heer Mordaunt, die aan het ene eindvan een» lange, kale tafel zat, kreeg voor 't eerst zijn cliënte te zien, toen de bewaakster haar binnen bracht en haar een stoel aanwees aan de an dere kant van de tafel. Waarna zij zich terugtrok achter een deur, zodat zij niets kon horen, maar wel een oog op de haar toevertrouwde gevangene kon houden door het bovenste ruitje. De heer Mordaunt vond juffrouw Ca rey Silence heel jong en - heel bleek Voor zover hij begr-eep en aangezien hij gedurende de oorlog lange tijd ver pleger was geweest, beschikte hij over de nodige ervaring leed zij aan de gevolgen van een zenuwschok. HIJ was op het punt tegen haar te spreken, toen zij een paar bijzonder mooie, don kerblauwe ogen opsloeg en zei: Neemt U mij niet kwalijk ik weet niet wie u bent. De heer Mordaunt begon uit te leg gen wie hij was en wat hij was, maar hij was nog niet eens toegekomen aan de naam van het advocatenbureau, waarvan hij deel uitmaakte, toen ze weer sprak. Ik heb geen geld. Daar behoeft u zich geen zorg over te maken, juffrouw Silence. Ik bezit niet meer dan zes pond tien shilling en dat zou nooit genoeg zijn. 9). „Ha. daar neoDeu oe de drenke ling", zei de kapitein, terwijl hij Panda een hand toestak. „Welkom aan boord van de Jonas, wat. Blij, dat we je van dienst konden zijn". „Ik ben nog veel blijer", "beweerde Panda, „en als U nou ook nog 'n baan tje voor me hebt, zou ik helemaal gered zijn". „Een baantje?" vroeg de kapitein ver wonderd, „Ja", antwoordde Panda, „ik hoor dat U walvissen gaat vangen en me dunkt dat daarbij altijd handen tekort komen. Ik zou zoiets wel eens willen meemaken". „Dat is nog niet zo'n gek Idee", peins de de kapitein. „We kunnen er inder daad nog wel een paar handen bij ge bruiken". „MIJ lijkt het anders volkohien ver keerd om de eerste de beste maar aan te nemen", viel de stuurman nors uit. „We kunnen hem beter ergens aan land zetten". „Ik heb Je niets gevraagd, wat. Ver dwijn", brulde de kapitein en toen do stuurman haastig maakte dat hij weg kwam, zei hij tegen Panda: „Je bevalt me, wat. Ik neem je aan. Geef me de vijf". Een zenuwschok. Inderdaad, daar door gingen de mensen zo praten, ze zeiden precies wat er op zo'n ogenblik in hen omging. Het hief alle gebruike lijke geslotenheid op en ze 'flapten er eenvoudig uit wat zij dachten. Kon heel nuttig zijn, maar ook heel lastig. Ver onderstel, dat ze hem regelrecht begon te vertellen, dat ze het gedaan had van mensen, die aan .shock" lijden, kun je alle?-verwachten. Hij begon haastig te spreken. Juffrouw Silence, wilt u nu eens goed naar my luisteren? Ik kan niet zo heel lang biyven en er zün verschei dene dingen, die ik" u zou willen zeg gen, maar voordat lk dat doe, wil ik u verzekeren, dat u zich geen zorg be- hoeift te maken over de financiële kant van de zaak. Indien, zoals wij hopen, wij er in slagen dit tot een goed einde te brengen, zult u trouwens zelf over ruime middelen beschikken. ZIJ viel hem op vriendelijketoon ln de rede: Maar als u het niet tot een goed einde brengt. Haar ogen waren strak op zjjn ge zicht gericht. Hy vond het een beetje verontrustend. Toen zei hij: Ik had u eigenlijk beter meteen kunnen zeggen, dat een familielid van u alle verantwoordeiykheid hiervoor op zich neemt. Dennis? Mijnheer Harland? O, neen. Zy herhaalde de laatste woorden. Neen Dennis denkt, dat ik het ge daan heb. Mordaunt haastte zich om haar de pas af te snüden. Het is mynheer Harland niet. Het is mynheer Stewart, Jefferson Stewart. Haar oogleden begonnen te trillen, toen sloeg zy ze neer. zy leunde ach terover. Er kwam langzaam een vage kleur op het dodelijk witte gezicht. En langzaam trok die blos ook weer weg. Gedurende het 'gehele gesprek, dat volgde, was zy kalm, vriendelijk, zon der enige interesse. Mordaunt vertro.c en zei tegen Jef ferson Stewart dat als zij op de te rechtzitting zo deed, de zaak verloren zou zijn. Het is een zware aanklacht. We zullen natuuriyk proberen de ge tuigenverklaringen te ontzenuwen, maar in de meeste gevallen is de getuige, die in een moordzaak het belangrijkste ls, de beschuldigde zelf, En 'n Jong meis je heeft altyd iets voor. Zy heelt haar jeugd mee, zy heeft haar ulteriyk mee. Als zy een goede Indruk maakt, heeft zij reeds het voordeel, dat men zal gaan twyfelen. Daar kan zy gebruik van maken. Maar niet als zy zo in de beklaagdenbank komt. Als zy maar even naar haar gekeken hebben zullen zy er van overtuigd zyn, dat zy het gedaan heeft. (Wordt vervolgd) Onderzoek inzake ramp van de „Nijmegen" VERKEERDE HOOGTEKAART? H. R. Leslie, deskundige van het En- gelse ministerie van burgerluchtvaart dat het onderzoek leidt naar de ramp van de Nederlandse Constellation „Nijmegen", die 20 October 1948 te Tarbolton in Schotland neerstortte, en waarby 30 passagiers en de bemanning van 10 personen om het leven kwamen, heeft heden tydens bet uiteenzetten van de omstandigheden, die tot het ongeval hebben geleid, verklaard, dat de piloot over een kaart beschikte, waarop een punt ten Oosten van het vliegveld' Prest-wick, dat ln werkelykheid 135 meter hoog was, als 13 meter hoog stond aangetekend (45 voèt in plaats van 450 voet). In zyn openingswoord zei Leslie: „Mag lk ln dit stadium zeggen, dat de Koninkiyke Luchtvaart Maatschappy van geen zyde een aanbeveling n°di(5 heeft. Niet'alleen by leken, maar ^Sok bij deskundigen ls algemeen bekend, dat de K.L.M. inderdaad in de voorste ge lederen staat van de luchtvaartdiensten ter wereld. In de voorbereidingen voor dit onderzoek heeft zÜ de volste mede werking gegeven". Voorts zei Leslie, dat Parmentier. de gezagvoerder van het vliegtuig, zeer er varen was. Het schynt aues goed ge gaan te zyn tot vlak voor het dalen of het ogenblik, dat de piloot wilde dalen te Prestwlck. Hier heeft spr. enkele de tails opgemerkt, die ongetwyfeld nader bezien moeten worden. PRINSES WILHELMINA ERE-VOOR- ZITSTER NED. CENTR. VER. TOT BESTRIJDING DER T-B.C. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft het ere-voorzitterschap van de Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestryding der Tuberoulose aanvaard. HOOFDBESTUUR CONGRESPARTIJ TE NEW DELHI BIJEEN. Het nieuwe hoofdbestuur van de Con- grespartij (dat practlsch dezelfde sa menstelling heeft als het vorige, doch waaraan 'drie leden zyn toegevoegd), is heden voor de eerste maal te New Delhi byeengekomen, teneinde de situatie in Indonesië en de a.s, Aziatische confe rentie te bespreken. Volgens gezaghebbende kringen heeft Pandit Nehroe een uiteenzetting gege ven van het doel der conferentie en de geruchten tegengesproken volgens wel ke zy byeengeroepen wordt om een nieuw Aziatisch blok te vestigen als tegenwicht wereld. van de andere blokvormingen ln de Hy bevestigde de verklaring van de I afgevaardigde van India voor de Vellig- heidsraad en herhaalde, dat de Aziati sche landen nooit een buitenlands im perialisme en agressie in Azië zouden kunnen dulden. MISLUKTE VREDESPOGINGEN DER CHINESE REGERING. Volgens berichten uit Nanking heeft het beroep van de Chinese regering op de *ier grote mogendheden, bemidde ling ^te verlenen tussen haai* en de communisten, te Washington, Moskou, Londen en Parys geen gehoor gevon den. j MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 8 Jan. Besommingen KW 84 f.3420. KW 59 f.2350, KW 129 f. 6230, IJm 204 f. 2680, IJm 276 f. 1290, Dm 52 f.640. Dm 228 f.600. Dm 316 f.820. Dm 230 f.650, UK 1194 f.100. Aan voer: 760 kisten, waaien 480 haring. VLAARDINGEN, 10 Jan. Binnen van de trawlvlsserlj de VL 30 met f.4324; VL 74 met f6620 besomming aan verso haring. SCHEVENINGEN, 10 Jan. Besommin gen: Sch 2 f 760. Sch 177 f.1230, Sch 139 f.50. Sch 17 f.80. TH 1 f.80, KW 215 f. 150. IJM 343 f. 120, SI 5 f. 140, SI 49 f.210, SI 6 f.150, UK 105 f.130. IJMUIDEN^ 10 Januari. Binnen de mo- torloggers KW 77 met f.2420; KW 53 f 920. K W169 f.3300. KW 91 f.2710, KW 108 f.2590; KW 17 f.2770, KW 107 f. 19.30; KW»166 f.2560; KW 161 f.2100; KW 159 13.070. KW 162 f.3150. KW 227 f.4870. IJm 272 f. 3460; IJM 63 1.1830 on de kust. visser BU 33 met f. 3230. De aanvoer was 1880 kisten, waarvan 1920 kisten haring. VOOR DINSDAG 11 JANÜARL Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7,1-5: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.45: morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opge wekte muziek; 9.00: lichtbaken; 9.30: Weens Phllh. Orkest; 10.00; voor de kleu ters; 10.15: beroemde operamuziek; 10,40: schoolradio; 11.00; muziek houdt fit; 11.30: als de ziele luistert; 11.40: sopraan on orkest; 12.00: Angelus; 12.03: cello en plano: 12.30: weerpraatje; 12.33: Metro- pole Orkest; 12.56: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.16: om en om: 13.45: uit do bijbel; 14.00: het gebed ln de muziek; 14.30; onder ons; 15.00: schoolradio; 15.30: muziek van Gershwin; 16.00: ziekenbezoek; 16.30. zlekenlol; 17.00: na schooltijd; 17.15: A. Sandler, vlooi; 17.30: wigwam; 17-46: hot hart van Indonesië; 18.00: Orkest Otto Dobrlndt; 18.20: sportpraatje; 18.30: Ned. strydkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: orgel muziek van Mozart; 19.30: dit ls leven: 1045: NIWIN-klankon; 10.60: wederop bouw; 20.00; nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: Radio Phllh. Orkest; 22.00: Hongaars strykkwartet; 22.37: actualitei ten; 22.45: avondgebed en liturgische ka lender; 23.00; nieuws; 23.15—24.00: Utrechts Stedelijk Orkest. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muziek; 7.50: dag opening door dr J. C. A. Fetter; 8.00: nieuws; 8.15: ochtondvarla: 8.55: voor de vrouw; 9.00: E. Fischer, plano; 9.30; water standen; 9.35: aubade; 10.00: morgenwij ding door prof. dr A. R. Hulst; 10.15: ar beidsvitaminen; 10.50: voor de kleuters; 11.00: soft and sweet; 11.30: programma voor zieken; 12.00: Lyra Trio; 12.30: weer praatje; 12.33: voor het platteland; 12.40: orgelconcert Schiedam; 13.00; nieuws; 13.15: mededelingen; 13.20: Skymasters; 13.50: Andrew Sisters; 14.00: met naald en eohaar: 14.30: Radio Matinee; 16.23: hon derd beroemde componisten: 16.40: de schoolbel; 17.00: kinderkoor; 17.30: bij hot lublleum van het Centraal Bureau voor de Statistiek; 18.00; nieuws; 18.16; Tom Erich, plano; 18.30: achter het voetlicht; 18.45, sopraan en bariton; 19.00: radio strip; 19.10: Mexlcana: 10.15: bijnamen ln de Kamermuziek; 20.00: nieuws; 20.06: radio ln het zoeklicht; 20.15: bonte Dins- dagavondtreln; 21.30; allerlei; 21.35: bele venissen van Clinge Doorenbos; 21.45: populaire parade; 22.15: buitenlands over zicht; 22.30: Hlndemlth dirigeert eigen werk; 23.00: nieuws; 23.1524.00: muziek van 8trauss. AGENDA HEDEN. Schouwburg: Hoofdstad Operette „A* der Bchönen blauen Don.,u" .8 uur nam. DONDERDAG. Trianon* K. en O, „Fantasia". 9 1/4 uur nam. Gerecht 10: Splr. Ver. „Harmonia", 8 uwt

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3