Koudekerks „Kunst na Arbeid" jubileerde Beter voorkomen dan genezen Kerkelijk Leven Minister Spitzen wil geen 2 vliegvelden bij elkaar Bevolking durft nog niet goed samenwerken UITERSTEN MAANDAG 10 JANUARI Trumans economisch dogma: (Van onze financiële medewerker). Het min of meer sensationele succes van Truman bij de jongste presidents verkiezingen, waarbij hij zich aandien de als de man der „kleine luyden", deed Wallstreet wat betreft de toekomstige econom. politiek 't ergste vrezen. Nauwe lijks waren de verkiezingsuitslagen be kend, of de beurs kreeg 'n hevige daling te verwerken en kon zich niet in belang rijke mate herstellen alvorens Truman zich nader omtrent zijn plannen had uitgelaten. Nu dit Is geschied, is Wallstreet min of meer opgelucht en een ferme koers stijging is niet uitgebleven. Wel is waar is een duidelijke zwenking naar links te constateren men denke slechts aan Trumans wens de Taft-Hartley wet (anti-stakingswet) op te heffen doch anderzijds bevat het programma ook vele punten, die aan het zakenleven ten goede zullen komen. Het voornaamste punt is wel dit, dat met alle ter be schikking zijnde middelen een verder doorgaande inflatie zal worden voorko men en dat anderzijds in gezonde da gen reeds maatregelen worden geno men om economische ziekteprocessen in de vorm van crises, te voorkomen. Een snelle en ongelijkmatige prijsda ling zal, evenals een stijging, worden vermeden door verstandige maatregelen. Overigens kan men in Amerika te rugzien op een gunstig jaar. De pro ductie steeg in 1948 met 3 a 4%; van de bevolking groot 148 mlllioen zielen, zijn er thans 49 millioen in het produc tieproces opgenomen. De ondernemings winsten waren hoger dan ooit. De ar beidslonen echter, hoewel belangrijk hoger, hielden met deze winststijging geen gelijke tred en het zal de vraag zijn of onder deze omstandigheden een nieuwe (vierde) loonronde zal kunnen worden voorkomen. Tot welk een omvang de landen bui ten Amerika hebben moeten overgaan tot realisering van hun beleggingen in Amerika, blijkt uit de opmerkingen van Trumans economische adviseurs, die mededeelden, dat het netto-bedrag der buitenlandse investeringen in de V. S. van S 8.9 milliard tot $1.8 milliard zijn gedaald. Het Amerikaanse export-over schot is ten dele met deze beleggingen gefinancierd. Om de binnenlandse geldverhoudin- gen gezond te houden, heeft Truman voorgesteld de belastingen met 4 mil liard te verhogen; de Amerikaanse staatsschuld zal met een overeenkom stig bedrag worden verlaagd. Eenzelfde streven als Min. Lieftinck met de op brengst der bijzondere heffingen be oogde, maar waarvan nog weinig geko men is. Evenmin als men zonder ernstige in spanning welvaart terug kan winnen Europai zal men welvaart kunnen vasthouden „zonder verdere inspannin gen en waakzaamheid" (Amerika). Blijkens de jongste Europese plannen is Amerika op dit punt realistischer dan Europa. EUROPESE ECONOMEN TE OPTIMISTISCH. Als de opvoedkunde .bloeit, kwijnt de opvoeding, zeide een blijkbaar nogal .nurks mens eens. Dit zou men ook kun nen zeggen van de Europese herstel plannen. die in het kader van de Mar shallhulp. zijn ontworpen. Allemaal plan nen waarin met grote theoretische en ambtenaarlijke berekeningen wordt aan- Frankrijk gelijkt een groot ziekenhuis ZELFS DE GANGEN DER HOSPITALEN STAAN VOL. (Van onze Parijse correspondent). Na de griepepidemieën, die resp. om streeks 1780 uit Rusland en na de eerste wereldoorlog uit Spanje overwaaide, maakt Frankrijk momenteel kennis met een griep van Italiaanse origine. Deze laatste bacterieninvasie is zeker minder ernstig van aard dan de vori- gen, die vele duizenden Fransen ten grave sleepte, doch haar omvang is nauwelijks minder groot. In Parijs is er practisch geen gezin meer, dat niet door de ziekte is aangetast. Men spreekt, waarschijnlijk met wat Franse overdrij ving, van een millioen slachtoffers in de hoofdstad. In Lyon zijn reeds 100.000 ziektegevallen geregistreerd en in het noorden des lands heeft men zelfs de gangen der hospitalen als ziekenzalen moeten inrichten. Hier schijnt de aan val ook de kwaadaardigste allures te hebben aangenomen; Men constateert daar namelijk verschillende complicaties omdat de griep er een gemeenschappe lijke aanval met de roodvonk onderno men heeft. In Parijs telt men onder de slacht offers een drietal ministers, waaronder de premier, die thans genezing aan de Riviera zoekt. De overheid, in casu het ministerie van volksgezondheid, heeft verschillende voorschriften uitgevaar digd, want op de snelle komst van een geneesheer is het beter niet al te zeer te rekenen. De artsen zijn namelijk dag en nacht in touw, voor zover ze zelf niet aan het bed zijn gekluisterd. De voor naamste wapenen, die van hoger hand worden aanbevolen, zijn peniciiine en vruchtensap. De „Italiaanse griep" gaat vaak met vrij hoge koortsen veertig graden is geen uitzondering gepaard. Basis-verbreding der Griekse regering Het uit leden van de Griekse volks partij en van de liberale partij samen gestelde kabinet, dat onder leiding staat van de 88-jarige premier Sofoelis zal een bredere basis verkrijgen, door op name in de regering van leden der on der leiding van Papandreoe staande sociaal-democratische partij. Sofoelis en Papandreoe kwamen tot overeenstem ming over deze kabinets-verbreding. Naar gemeld wordt, zal Papandreoe in het gewijzigde kabinet de portefeuille van oorlog beheren. Sofoelis en de vice-premier Tsaldaris verklaarden, dat zy, na met Papandreoe tot overeenstemming te zijn gekomen, ook nog met andere politieke leiders be sprekingen voerden, teneinde tot een verdere verbreding van de regerings basis te komen. Onder laatstgenoemden bevindt zich Kanellopoelos, leider van de partij der nationale unie, een cen trum-groep. Naar verluidt, zal generaal Papagos. thans hofmaarschalk, na de kabinets wijziging tot opperbevelhebber van het Griekse leger wordLn benoemd, waarbij hij uitgebreide bevoegdheden in de be velvoering over de strijdkrachten en de gendarmerie zou verkrijgen. getoond, dat Europa aan het einde van het vierjarenplan wel is waar nog niet zo heel vlug ter been zal zyn, maar toch wel behoorlijk steppen kan zon der de Amerikaanse krukken. Maar in werkelijkheid berusten deze plannen op een onverantwoordelijk op timisme en een gevaarlijke speculatie. Want elk land heeft zijn export-plan nen zeer hoog opgevoerd (speciaal En geland) en zijn import zo drastisch mo gelijk ingekrompen; als ieder land het laatste doet is het zonder meer duide lijk, dat er van het eerste niets meer kan komen. Nederlands plannen zijn naar het oordeel van de Europese Raad nog het meest redelijk. Maar niet het geheel der plannen is zodanig, dat de Raad het nodig oordeelde, in een rapport zijn mening neer te leggen, waarbij hij uitsprak dat aan het eind van de Marshallhulp nog met een dol lartekort van 3 millard rekening moet worden gehouden. Gfcvolg is, dat er op korte termijn nieuwe jannen moeten komen, niet rustend op een ijsvloer, maar op een stevige realistische grond- Verhoging ziekenfondspremie voor vrijwillig verzekerden NOODGEDWONGEN MET 13 CENT PER WEEK VERHOOGD. „Noodgedwongen en onder ernstig protest" hebben thans alle zieken fonds-organisaties in principe beslo ten de premie voor ieder betalend vrijwillig verzekerd lid per week met 33 cent te verhogen. Voor de meeste verzekerden betekent dit, dat zy in plaats van 50 cent met ingang van 17 Januari a.s. 63 cent per week zullen meten Betalen. BESTRIJDING DER AARDAPPELMOEHEID. Speciale berichtgeving) Ter bestrijding van het probleem der aardappelmoeheid zal de akkerbcuw- commissie van de Stichting voor de Landbouw overgaan tot het instellen van commissies, die toezicht zullen uit oefenen op de naleving van de wette lijke bepalingen. Het is gewenst dat voor 1949 enige ovegangsbepalingen in acht worden genomen teneinde een te intensieve aardappelteelt op bepaalde bedrijven te voorkomen. Zij. die cit •jaar meer dan de helft van hun bouw land met aardappelen bepoten, dienen daarbij wel te bedenken dat zij bij de tcepassmg van de thans ontworpen wet in de komende jaren wellicht moeilijk heden zullen ondervinden. Met het oog op de aardappelmoeheid acht de akkerbouwccmmissie het wen selijk dat aan de keuring van 't poet- goed eveneens bepaalde vcy "aarden worden verbonden. HET RANDGEBIED VAN DE NOORD-OOSTPOLDER. Ruilverkaveling wordt overwogen). (Speciale berichtëeving) De drooglegging van de N.O.-polder heeft Indertijd geleid tot allerlei moei lijkheden in het zogenaamde „oude land", dat wil zeggen; het randgebied rondom die polder. Naar wij vernemen zal thans een on derzoek worden ingesteld naar de di verse problemen welke daar zijn ge rezen en wordt gedacht aan een ruil verkaveling als middel om betere toe standen te scheppen. Een strook uit de Noord-Oostpolder zou hier dan bij be trokken kunnen worden. Prinsesjes bezochten circus Strassburger Zaterdagmiddag brachten temidden van een twaalftal vriendinnetjes de Prinsesjes Beatrix en Irene een bezoek aan Circus Strassburger in Carré te Amsterdam. Zij arriveerden ongemerkt aan het circus in drie taxi's. De Prinsesjes met haar vriendinnetjes uit Amsterdam en omgeving vormden een vrolijke groep onder begeleiding van de heer en mevr. jhr mr E. W. Röell de meisjes amuseerden zich buitenge woon! De Prinsesjes vertrokken weer per taxi naar de woning van een hunner vriendinnetjes te Amsterdam. Tijdens de pauze ontdekten enkele bezoekers in het volle circus de hoge bezoëkstertjes, maar deze konden gelukkig als gewone meisjes ongestoord van al het gebodene blijven genieten. ER BLIJFT VOLDOENDE JENEVER. De jeneverhandel werd tot dusverre bevoorraad met een percentage van 200 vergeleken met 1939. De grond stoffen toewijzing van de distillateurs bedraagt op het ogenblik echter 150 Dit brengt mede, dat naar verhouding minder geleverd kan worden aan de handel dan tot voor kort het geval was. Men verwacht echter, dat men kan blijven voldoen aan de normale vraag. NEDERLANDSE DELEGATIE BIJ DE V.N. De Nederlandse delegatie bij de Vei ligheidsraad is als volgt samengesteld: dr J. H. van Royen, jhr A. E. Snouck Hurgronje, dr J. G. de Beus, P. A. Urso- ne, mr Wirjono Koesomo, mr A. H. Helb, raadsman aan de Nederlandse ambassade, dr H. Friedericy, R. Gontha, J. van Houten, hoofd afd. Buit. Voor lichting van het Dep. van Bult. Zaken. ONDERZOEK NAAR VERDROGINGSVERSCHIJNSELEN. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen zal de Stichting voor de Landbouw over het gehele land een onderzoek instellen naar de om vang van de verdrogmgsverschynselen als gevolg van de wateronttrekkiug aan de bodem. DE HEER L. NEHER 1 FEBRUARI OPNIEUW DIRECTEUR-GENERAAL DER P.T.T. De heer T. van Houwelingen, direc teur-generaal der PTT, zal i Februari a.s. dit bedrijf met pensioen verlaten. De heer L. Neher zal met ingang van die datum opnieuw met de functie van directeur-generaal worden belast. Op 29 Januari" a.s. zal de heer Van Houwelingen in een bijeenkomst af scheid nemen van het PTT-personeel. DsB. E. J. Bik benoemd tot hoogleraar Naar wij vernemen ls in de vergadering van de algemene kerkelijke commissie van de Vrngemaakte Herst. Evang. Luth. Kerk met algemene stemmen besloten tot het stichten van een semenarle tot opleiding van predikanten en godsdienstonderwijzers. Een curatorium werd benoemd van 7 da mes en heren. Vervolgens werd tot hoog leraar benoemd ds B. E. J. Bik te Am sterdam. Prof. Bik. die ln 1904 te Gouda werd geboren, werd in 1930 predikant te Enkhulzen en in 1938-te Amsterdam. Een conflict, dat ln de boezem der Amster damse gemeente uitbrak, leidde er verleden jaar toe, dat ds Bik eerst geschorst en later uit zijn ambt werd ontzet. HU erkende dit niet en maakte zich met een groot deel van zfjn gemeente vrij, naar art. 4 K.O. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ooster- Nijkerk J C Neeleman te Baambrugge; te Loplk J. C. Terlouw te Otterlo; te Vreeswijk J. J. Poot te Barneveld. Bedankt voor Schiedam M. M. de Jong te Nieuw-Vennep; voor 's-Heerenhoek- Nieuwdorp W. J. Gunning te Wychen; voor TJsselstcln K. v. d. Pol "te Ede. Viruly's postvliegtuig te Batavia geland Vanmiddag te 5 uur Batavia-tyd, is de Constellation „Batavia" met ge zagvoerder Viruly en 3000 kilo post aan boord op het vliegveld Kcmajoran geland. Kleine boerenbedrijf eist verbetering ONDERZOEK IN 14 GEMEENTEN. (Speciale berichtgeving) Om een juist inzicht te krijgen in de toestand van het kleine boerenbedrijf in ons land dat dringend om verbetering vraagt, is enkele maanden geleden hier te lande besloten dat het Landbouw Economisch Instituut een onderzoek zal instellen in verschillende gemeenten, die daar speciaal voor in aanmerking ko men. Naar wij vernemen is met dit on derzoek in enige gemeenten dezer dagen een aanvang gemaakt, terwijl het in verschillende andere weldra zal begin nen. Het onderzoek zal zich uitstrekken over 14 representatieve gemeenten; 12 hiervan zijn al bekend. De gemeenten van onderzoek zijn in vier typen verdeeld: 1- agrarische ge meenten zonder meer, 2. gemeenten met een grote Invloed van andere bedrijfs takken, 3. jonge ontginningsgemeenten, 4. gemeenten met een betekenende in vloed op tuinbouwgebied. Het zyn, in Limburg: Venray (zon der JJsselstein, Nederweert en Horst, Noord-Brabant: Erp, St. Oe- denrode en Rysbergcn; Gelderland: Zelhem, Lichtenvoorde en een nog nader aan te wijzen plaats; Overrysel: Raalte en Haaksbergen; Drenthe: Ruinnen en Rolde; Friesland: Hee renveen. Tegen het einde van dit jaar zal een samenvattend rapport over dit onderzoek worden uitgebracht. MR DR 1. G. VAN MAASDIJK WND ALGEMEEN SECRETARIS KON. HUIS In verband met de vele nieuwe en zware eisen, welke sedert de inhuldi ging zowel aan 't secretariaat van H M. de Koningin als aan dat van Z.K.H. de Prins der Nederlanden gesteld worden, is mr dr I. G. van Maasdijk, met ingang van 1 Januari 1949 tot waarnemend al gemeen secretaris van het Koninklijk Huis benoemd. Het ligt ln de bedoeling om in de toe komst de functie van algemeen secreta ris van het Koninklijk Huis in te voeren. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) Hartelijke toespraken en waardevolle geschenken 11 Januari 1924 nam de toen bestaan de Oranjevereniging het initiatief tot oprichting van een muziekvereniging. Zij begon met 15 leden en in het be stuur namen zitting de heren H. v, d Berg, voorz., T. v. Vegten sec., en M. v. Harskamp, penningm. In de loop der jaren maakte de ver eniging vele moeilijkheden mede. maar door krachtige steun van diverse ge meen tenaren, vooral wat de financiën betrof kon zij het hoofd boven water houden en zo mocht zij Zaterdagmid dag in het zaaltje van Wille een recep tie houden ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan. Zondagsrijverbod wordt niet opgeheven De minister van Verkeer en Water staat mr Spitzen heeft voorgesteld de begroting van Verkeer en Waterstaat met een half millioen gulden te verho gen. Dit geld wil hy dan gebruiken om de werken tot doortrekking van de zij tak van de Twentekanalen naar Al melo met kracht te kunnen voortzet ten. Voor de voltooiing van de wegom- legging bij Tilburg heeft hy een extra- bedrag van f. 400.000.geraamd. By de commissie, welke advies moet uitbrengen over do luchtvaartterrei nen in het Westen van het land, zal de minister op spoed aandringen. Er zal zeker geen sprake kunnen zyn van de aanleg van twee soortgelijke vlieg velden in het Westen van Zuid-Hol land op negen kilometer afstand van Onze Indonesische correspondent bezocht Solo Slechte hygiënische toestanden Onze Indonesische correspondent heeft een bezoek gebracht aan Solo. Over zyn indrukken seint hy ons het volgende Solo ls een typisch inheemse stad met nauwe gangen en hoge muren rond de kratons van de Soesoehoenan en de Sul tan en rond de verblijven van de vele pangerans. De talrijke leden van de adel leefden jarenlang in grote armoe de, voortdurend maar weer bezittingen en huisraad verkopend om zich inkom sten te verschaffen. Ik had het grote genoegen als eer ste journalist een bezoek te mogen brengen aan Sultan Mangkoe Negoro dc 8ste. die mij vertelde dat de plat telandsbevolking zeer geleden heeft, eerst onder communistische en daar na onder TNI-terreur. De communis- sten, zowel als de TNI-soldaten, leef den geheel van wat zy de bevolking wLsten af te dwingen en aldus is een algehele ernstige verarming ontstaan onder alle standen. Mijn eigen indruk in Solo is, dat de hygiënische toestand bepaald slecht moet worden genoemd. Het afval blijft er maanden lang opgehoopt liggen. De meeste grote gebouwen ziln vernield, de archieven verbrand, er is geen licht en geen water. Gelukkig zyn de ziekenhui zen in goede staat. Dadelijk bij het be gin van de actie heeft men die zieken huizen voor de helft ontruimd, omdat men vele slachtoffers van gevechten verwachtte. Het stemt tot- grote voldoe ning. dat deze zijn uitgebleven. De voedseltoestand is redelijk, door dat Solo een centrum is van rijst- en maiscultures. Solo is geruime tijd een speelplaats gpweest voor politieke machthebbers van allerlei schakeringen. Ieder was er be lust oo persoonliike macht, waardoor er bepaald anarchistische toestanden zyn ontstaan. Het D.jokja-bestuur had hier maar weinig invloed. In de omgeving bevonden zich tal van onderling vechtende benden van com munisten en TNI-soldaten. die ieder voor zich de convooi-wegen afstropen- De houding va de inheemse bevol- willend, maar men durft nog niet goed met ons samen te werken, omdat men vreest voor repressailles. De veiligheids- toestand is namelijk nog lang niet zo als deze zijn moet. Voorlopig neemt de bevolkin-y dus merendeels een afwach tende houding aan ten opzichte van de verdere ontwikkeling. Er is tijdelyk een militair bestuur, dat bijgestaan wordt door civiele adviseurs. In de omgeving zyn verscheidene ondernemingen reeds door planters overgenomen. Zy bouwen daarbij op de bescherming van inheemse poli- tletroepen, maar lopen natuurlyk groot risico .omdat zij elke nacht aan vallen van benden hebben te verwach ten. Nieuw kabinet van Pasoendan Het kabinet van de Wali Negara van Pasoendan heeft bekend gemaakt, dat j.l. Donderdag aan het kabinet-Poc- radlredja op eigen verzoek en onder dankzegging voor de bewezen dien sten ontslag is verleend. Vandaag heeft de Wali Negara als kabinet devolgende ministers aan vaard; Premier: mr R. T Djoemhana Wiraatmadja, die tevens minister van Binnenlandse Zaken a.i. is- Justitie a.i.: R. Oto Koesoema Soebrata, Onderwys en Gezondheid zullen nader bekend ge maakt worden; Sociale Zaken a.i.: M. S Joedawinata; Financiën: P. J. Gerke: Verkeer en Waterstaat* ir Tan Hwat Tiang De benoemingen geschieden heden, opdat er in Pasoendan een regering is, die de volle verantwoordelykheid jegens het parlement draagt en mede kan deelnemen aan de besprekingen van het B.FO. en met minister-president Drees in de komende dagen, aldus de bekendmaking. Van het nieuwe kabinet zyn de mi nisters Gerke en Tan Hwat Tiang uit het oude overgenomen GEEN BOYCOT IN BOMBOY VAN NED. SCHEEPVAART. Nadat de havenautoriteiten te Bom bay de havenarbeiders onder het oog hadden gebracht dat zy. door het Ne derlandse schip ..Leopoldskerk" te boy cotten, de handelsvoorschriften van de regering van India overtraden, ls de ontlading van het schip Zaterdag voort- king tegenover Nederland is niet onwel- gezet; zy heeft een snel verloop. Asahan voelt zich als uit de hel verlost De Wali Negara van Oost-Sumatra, Mansoer, heeft Zaterdag 245 vertegen woordigers van Zuid-Asahan ontvangen, die kwamen verzoeken om aansluiting van Asahan bij Oost-Sumatra. Mansoer verklaarde, dat de speciale zitting vdn ,cc vertegenwoordigende raad van Oost- Sumatra vandaag over aansluiting zal beslissen. Dc woordvoerder van de Asahaners, Baharocddln Soebahti, 'n onderwijzer uit Pankatan, zeide, dat Zuid-Asahan en Laboehdnbatoe zich thans als uit een hel verlost gevoelden door de Ne derlandse hulp. Het volk wenst nu niet anders dan rust, vrede, veiligheid en terugkeer naar welvarende, ordilijke toestanden. Daarom wenst Asahan wederom verbonden te worden met Oost-Sumatra. MENZIES SPREEKT VAN EEN AUSTRALISCHE MISSLAG. Menzies, de leider van de oppositie in het Australische parlement, heeft ver klaard, dat Australië een grote misslag begaat door zich te laten betrekken by de as. Aziatische conferentie over In donesië, voor welke conferentie Enge land niet is uitgenodigd. SCHEURING IN POERADIREDJA's FRACTIE. In de fractie Indonesia de Repu blikeins gezinde fractie van de voorma lige premier Poeradlredja in het par lement van Pasoendan is een scheuring opgetreden. Een vyftal bestuursleden is uitgetreden en zal waarschynlyk een nieuwe fractie vormen. Volgens het Re publikeinse dagblad „Pedoman" ging het meningsverschil over de uitvoering van het urgentieprogram-na van de fractie en de samenstelling vai het nieuwe ka binet. VANAVOND BIJEENKOMST VAN HET B.F.O. Hedenavond zal het Byzonder Fede raal Overleg te Batavia vergaderen over de „huidige politieke situatie". Te Ba tavia zyn aanwezig of worden vandaag verwacht de Wali's Negara van Zuid- Sumatra, Oost-Sumatra, Pasoendan, Madoera, Oost-Java, voorts de sultan van Pontianak en vertegenwoordigers van het gebiea van Padang, terwyi waarschynlyk uit Makassai arriveren Anak Agoeng Gde Agoeng. minister Husein, vice-minister Claproth. Het overleg van minister-president Drees met de Federale deelstaatleiders zal in de loop van deze week worden voort gezet. Burgemeester Verheul, zelfs erë-voorzit ter van de jubilerende vereniging, wenst de voorzitter, de heer v. Ginhoven geluk met het bereiken van deze belangryke mylpaal in de geschiedenis van Koude kers muziekcorps. Te midden van fraaie bloemstukken had het huidige bestuur, de heren N. v. Ginhoven voorzitter, W. Nagtegaal seer., J. Byleveld, K. Vergunst en R. Vergunst plaat-s genomen, evenals de ere-voorzitter burgemeester Verheul en de directeur de heer H. v. d. Veld van Leiderdorp. Nadat burgemeester Verheul het be stuur gecomplimenteerd had met het jubileum, sprak ook de oud-directeur, ue heer Bolderdyk van Lelden, zijn beste wensen uit, gevolgd door wethou der Molema, namens het gemeentebe stuur. Hierna volgden diverse afgevaar digden van de plaatselijke verenigingen, o.a. De Landelijke Ryvereniging „De Rynruiters", het N.V.V. en de Oranje vereniging. By monde van de heer v. d. Dool bood deze laatstgenoemde vereni ging een enveloppe met inhoud aan. De Plattelandsvrouwen, de Chr. Be sturenbond, Gymnastiekver „Aspasla", Koudekerks Gem. Koor, Mannenkoor, de IJsclub „Meerwyck" en de Voetbal vereniging spraken eveneens de beste wensen uit. Het hoogte punt was, toen het opgerichte damescomité naar vo ren trad, hetwelk de vereniging een kostbaar geschenk aanbood namens de burgery van Koudekerk en Hazerswou- de—Rijndyk, Mevr. v. d. Berg—Slegten- horst overhandigde de voorzitter 2 mu ziekinstrumenten, namelijk een piston en een bugel, maar beloofde dat het comité tezyner tijd de vereniging nog eens zal verrassen, zy sprak de wens uit dat jong en oud nog veel van de muziek mocht genieten. De voorzitter dankte voor dit zeer waardevolle geschenk en hoopte dat het damescomité nog veel ten dienste van de vereniging mag doen. Ook kwamen nog twee oud-voorzitters het bestuur feliciteren namelijk de he ren P. Bervoets en T, v. Vegten. Velen bleven nog na afloop gezellig byeen. Dinsdag-, Woensdag- en Donderdag avond geeft de vereniging een jubileum uitvoering in Hotel De Bruin. elkaar. (Hiermee wordt gedoeld op de plannen YpenburgBurgerveen). De samenwerking metS België opent geen nieuwe mogeiykheid tot spreiding van de vliegvelden. In België zyn al vliegvelden aanwezig en Nederland zelf heeft, ongeacht de samenwerking in 't verband van Benelux, een zeker aan tal velden nodig. Wat de aanbouw van verkeersvlieg tuigen betreft, ziet de minister grote moeilykheden voor ons land. Hoewel wij thans nog op het buitenland zyn aangewezen, zal Nederland in de toe komst vliegtuigen tot ongeveer 15 ton gewicht niet alleen voor eigen gebruik kunnen bouwen maar ook exporteren. Voor de bouw van grote verkeersvlieg tuigen acht de minister eveneens mo gelijkheden voor de Nederlandse in dustrie aanwezig. De K.L.M. heeft in 1947 en 1948 op het binnenlandse ïynbedryf een verlies van drie en een half millioen gulden geleden. Het rijverbod op Zondag zal pas kunnen worden opgeheven wanneer er voldoende benzine aanwezig is/ En dat is op het ogenblik nog niet hele maal het geval. Voor de aanleg van het Amsterdam- Rijnkanaal wordt nog een bedrag van vier millioen gulden aangevraagd. De minister hoopt, dat voor de ver dere aanleg van het kanaal in de ko mende jaren voldoende fondsen kun nen worden beschikbaar gesteld om de openstelling van het kanaal voor 2000- tons schepen begin 1952 te doen plaats hebben. KONINGIN JULIANA BESCHERM VROUWE DER NED. VER. TOT DIERENBESCHERMING. De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren heeft van H.M. de Koningin be richt ontvangen, dat zy het bescherm vrouwschap dezer vereniging heeft wil len aanvaarden. FULLRIEDE'S BEROEP VERWORPEN. De Raad van Cassatie te Den Haag deed hedenmorgen uitspraak in de zaak Fullriede, die tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf was veroordeeld, om dat hy de -represailles leidde te Putten. Zowel het beroep van de Proc.-Fiscaal van 't Arnhemse Bijz. Hof als dat van Fullriede, die vond dat hy deze straf niet verdiend had, zyn thans verworpen. li? Hoe een mens tussen uitersten zweeft! Hy moet angstvallig het roer recht houden, zwalken op de storm achtige levenszee, slingeren van links naar rechts, krampachtig staan op beide zwakke benen, om toch de juiste route te houden te midden der wervelstormen, die hem opheffen of neerbeuken. De gezapige man, die bewust en weloverwogen langs lynen der leidelijkheid de baan aflegt, zich precies verzekerd heeft van een dobbervaartje zonder risico, hém beuken geen orkanen. zyn boot dr(jft vast en bedacht zaam, nog extra beschermd door veilige bakens, naar de verre ein der toe. Storm noch wildheid hebben vat op hem: hy knypt bovendien de ogen toe, wanneer gevaren dreigen. Er zyn niet velen meer, die zó zich kunnen houden, want de on zekerheid is tegenwoordig groot: zij schiet haar pylen naar alle kanten af Maar nu de zeilende levenskun stenaar, die oog en hart wyd open houdt! In één week maakt hy de heer- ïykste en de wrangste ogenblikken mee. Hy brengt bijv. een bezoek aan dat herteniong „Bambi", ziet daal de biydschap en de onschuld, de engelreine moedervreugd, of de onweerstaanbare humor van dat jolige „Stampertje". Hij dankt een wonderbaariyk schryver als Felix Salten en een kenner der treffendste ogenlust als Walt Disney voor de prille paarlen der schoonheid, die zij in hun fan tasievol dierenparadys voortoveren. Nieuw leven wordt er in geboren. In diezelfde week komt dan de plotselinge ruk van links naar rechts: een kwaadaardige ruk, die hem neerploft in de mensenhei van Wil liam Tennessee, zoals hy deze schil dert in zyn „Tramiyn Begeerte". Verdorvenheid, verwording, per versiteit. Maar aangrypend menselyk ge voeld. Omdat het menselyk leven nu eenmaal duivelse facetten bergt en openbaart, hier schril en meester lijk geanalyseerd. Maar oud-leven rot er in weg Hy met het open oog, zit met die twee felle uitersten in één week In enkele dagen van de hemel ln da hel: een mens zou er onder kunnen bezwyken. Opbouw en afbraak: zo is het woelende leven. Hat doet flonkerende sterren stralen of 't spuit vettige modder. Het is de kunst tussen deze con- trasten het juiste midden te hou- den. Hij met 't open oog, wil die in- vloed ten goede en ten kwade on- EE dergaan, om er zélf een gewaar- schuwd, dus ryker en héél mis- schien een wyzer mens door te worden. Een gewaarschuwd mens telt lm- mers voor twee? Daarom konden wy een Bambi nóch een Tramiyn missen: de één voert pijlsnel omhoog de ander rijdt recht de afgrond in. En wij leren er door, hoe als acrobatische lushangers tóch be- hooriyk de eindstreep te halen. Een brandende kunst op zichzelf- midden tussen die van Disney en Tennessee. FANTASIO I ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuuuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiia

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2