Wederopbouw worstelt met deviezengebrek Israëlische luchtmacht schiet vijf Britse vliegtuigen neer Over huurverhoging valt nog niets te zeggen Britse troepen naar Akaba in Transjordanië WEERBERICHT Visserijvloot practiscli geheel opgebouwd Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 10 JANUARI 1949 No. 26587 LEIDSCH Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Wittu Singel 1, Leiden Giro no.: 67055 Een Engels communiqué zegt: ,,In de laatste paar dagen hebben vliegtuigen van de RAF uit de Kanaal zone verkenningen uitgevoerd om de diepte en de omvang van de Joodse in val op Egyptisch grondgebied vast te stellen. Deze verkenningen waren strikt beperkt tot de Egyptische zijde van de grens. Op de ochtend van de 7de Ja nuari werden 2 formaties een van 4 Spitfires en een bestaande uit een en kele Mosquito, geëscorteerd door vier Tempest-toestellen die op verkenning waren binnen de Egyptische grens, aan gevallen door Joodse jagers. De vier Spitfires keerden niet van de opdracht terug. Enkele uren later werd een an dere luchtverkenningsgroep, uitgezon den om nasporing te doen naar de ver miste Spitfires, eveneens door Joodse vliegtuigen aangevallen. Een Tempest werd vermist. De RAF-toestellen in kwestie hadden strikte orders de grens naar Palestina niet over te vliegen. De commandant van de Spitfires meldde, dat hij 24 km. binnen de Egyptische grens werd aangevallen en gedwongen was per parachute zijn vliegtuig te ver laten. Hij was gewond en werd door een Eedoein nabij Bixgabramir, ongeveer 24 km. ten Westen van Rafah, aange troffen. Onze vliegtuigen hadden strikte bevelen om gevechten te vermijden. Met het oog op deze ongeprovoceerde aanvallen hebben onze vliegtuigen tharïs opdracht kregen ieder Joods vliegtuig, dat zij boven Egyptisch gebied tegen komen, als vijandelijk te beschouwen. Twee vliegers zijn in Joodse handen. De Britse delegatie bij de Verenigde Naties heeft aan de Israëlische afge vaardigden een in krachtige termen ver vatte protest-nota overhandigd, met betreking tot het neerschieten van deze vijf vliegtuigen. De Britse regering behoudt zich het recht voor tot het eisen van schadever goeding en tot mogelijke verdere stap pen. De vertegenwoordiger van Israel te Lake Success heeft geweigerd het Brits protest aan zijn regering door te zenden, daar het niet gericht was aan de „rege ring van Israël". Sir Terence Shone, waarnemend Brits vertegenwoordiger te Lake Success, had het protest aan de Israëlische vertegen woordiger Arthur Lourie overhandigd, daar Engeland, dat de voorlopige Israë lische regering niet heeft erkend, geen diplomatieke vertegenwoordiger by de regering te Tel Aviv heeft. De Joodse vertegenwoordiger had de protest-nota aanvankelijk „beleefdheids halve" in ontvangst genomen; hij had tosgezegd de nota aan zijn regering te zullen doorzenden. Naderhand werd namens de heer Lourie echter verklaard, dat in de pro testnota „de Joodse delegatie" te Lake Success werd verzocht het protest door te zenden aan „de Joodse autoriteiten in Tel Aviv" en dat dit als zodanig on aanvaardbaar was. Naar verluidt heeft Be vin op zijn bijeenkomst met hoge commissarissen van het Gemenebest verklaard, dat En geland misschien het Gemenebest om gewapende hulp zou moeten vragen, „in dien de Joodse agressie niet onmiddel lijk eindigt". Het Britse vloothoofdkwartier te Valetta (Malta) maakt bekend, dat het 14.000 ton metende vliegdekschip „Triumph" uit Tripoli is teruggeroepen en een bezoek aan Tunesië heeft afge last. De kruiser „Phoebe" is uit de Adria- tische zee teruggeroepen. Het schip zou een bezoek aan Venetië gebracht heb ben. De fregatten „Saint Brides Bay" en „Saint Austell Bay" zijn van Malta naar Cyprus gevaren, nadat de man schappen, die met verlof aan wal waren, teruggeroepen waren. BRITSE TROEPEN NAAR TRANSJORDANIË. Het Blitse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat de Britse regering gevolg heeft gegeven aan een verzoek van Transjordanië om troe pen naar Akaba te zenden. Akaba Is nabij de Palestijnse grens gelegen en is de enige zeehaven, die Transjordanië heeft. Engeland is voorts doende zijn lucht macht in Transjordanië te versterken. De woordvoerder van het Britse mi nisterie verklaarde, dat Engeland aan het verzoek van Transjordanië gevolg had gegeven, omdat dit land getrouw al zijn verplichtingen volgens het verdrag IETS ZACHTER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Aanvankelijk matige, later vooral aan de kust krachtige wind tus sen Zuid en West. Iets zachter. 11 JANUARI. Zon op: 8.45 uui; onder: 16.52 uur. Maan op 13.16 uur; onder:: 5.33 uur (EK.). Hoogwater te Katwijk te 0.26 en 12.49 uur. van 1946. en het herziene verdrag van 1948 is nagekomen. .De woordvoerder weigerde te zeggen hoeveel troepen waren gezonden. Hij verklaarde, dat geen versterkingen naar andere punten in het midden-Oosten waren gezonden. De woordvoerder zeide nog, dat de kwestie een „ernstige" aangelegenheid was voor de Britse regering. Hy wees op wat hij noemde „niet geprovoceerde Joodse agressie" tegen de Arabische ge bieden van Palestina, vlak voor Kerst mis en volgende Joodse invallen in Egypte en constateerde, dat de laatste berichten uit het midden-Oosten duide lijk aantoonden, dat Joodse troepen zich nog steeds op Egyptisch grondgebied bevonden. De woordvoerder maakte het duidelijk, dat naar de mening der En gelsen de vooruitzichten op het staken van het vuren afhangen van de terug trekking van Joodse troepen van Egyp tisch grondgebied. In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat het besluit van Trans jordanië om zich te beroepen op zijn verdrag met Engeland het vooruitzicht op directe onderhandelingen met Israel en de Arabische landen ter verzekering van een permanente regeling zeer ver troebelt. De Israëlische regering beschouwt het zenden van Britse troepen naar Akaba, onder de voorwaarden van het Brits- Transjordaanse verdrag, als „een defi nitief vijandige handelwijze". De Israëlische regering is voornemens deze aangelegenheid bij de Veiligheids raad aanhangig te maken en zy zal er op wijzen, dat de Britse handelwijze komt als „een met ruv/ geweld toege brachte slag aan de vooruitzichten voor een vreedzame regeling" in Palestina, Ook beschouwt de Israëlische regering het Britse optreden als een moedwillig tegenwerken van de pogingen der Ver enigde Naties, om de strijdendeT>artyen in Palestina met elkander te verzoenen. SOVJETS STEUNEN ISRAEL. De Sovjet-gezant in Israel, Pawel Yersof, heeft een bezoek gebracht aan de Israëlische minister van buiten landse zaken, Mosje Sjertok. Hij heeft, aldus verluidt in politieke kringen, Israel de steun van de Sovjet-unie aangebo den in verband met de „slechter wor dende toestand". Sjertok zei hem, dat de Israëlische re gering niet van mening was, dat de toe stand ernstig genoeg was, maar deed de toezegging, dat de Sovjet-gezant op de hoogte zou worden gehouden. Franse en Joegoslavische vertegen woordigers te Tel Aviv bezochten tijdens het week-end eveneens het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken. DE BESPREKINGEN TUSSEN ISRAEL EN EGYPTE. Functionarissen van de V.N. hebben medegedeeld, dat de besprekingen tus sen Israëlische en Egyptische afgevaar digden over een wapenstilstand, welke het huidige bestand in Zuid-Palestina zou vervangen, Woensdag as. op het eiland Rhodos zuilen beginnen. Dr Bunche zal met zijn persoonlijke vertegenwoordiger in Palestina, Henri Vigier, by de besprekingen aanwezig zijn. Onze correspondent te Londen seint: Algemeen is men er hier van over tuigd, dat er versterkingen naar de Egyptische grens zullen worden ge stuurd. In ieder geval rekent men er op, dat een squadron schroefloze Meteors van de RAF daar de Britse luchtmacht zal gaan versterken. Die versterking zou gemakkelijk opgewassen zijn tegen de Israëlitische luchtmacht, welke in dit gebied slechts veertig vliegtuigen telt. De"Britse ministeries zijn voortdurend bijeen om de toestand in het naburige Oosten te bespreken. Er wordt hier verwacht, dat de Britse regering in de Veiligheidsraad zal pro testeren. Aangedrongen zal worden om de kwestie direct voor de raad te bren gen, bij welke bespreking dan een be straffing van de Joden zal worden ge- eist. Het protest van Israel aan Engeland over het zenden van Britse troepen naar Akaba zal van de hand worden gewe zen. Officieus werd in- Londen verklaard, dat de Joden geen recht van spreken hebben, omdat hun troepen in geen ge val in de buurt van Akaba behoren te zijn. Engeland zal in de, Veiligheidsraad trouwens een veroordeling van de laat ste Joodse actie voorstellen. VERTREK BRITSE ONDER DANEN UIT ISRAEL? Reuter meldt uit Haifa dat volgens gewoonlijk betrouwbare bron Britse on derdanen uit Israel geëvacueerd worden. Naar verluidt heeft de eerste groep acht employé's der olie-maatschappij het vliegveld te Haifa verlaten met Cy prus als bestemming. Het vertrek zou geschieden op ver zoek van de Britse consul-generaal Cy ril Marriott. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft echter verklaard, dat er tot nu toe geen Instructies uit Londen zijn gezonden naar de Britse consul-generaal waarin de ontruiming van Palestina door Brits personeel wordt bevolen, maar Marriot had de bevoegdheid een dergelijke order uit te vaardigen, indien hy van mening was, dat de toestand in ernstige mate slechtes was geworden. Het ministerie had tot dusver geen bevestiging van de berichten, dat reeds tot ontruiming was besloten. Er zouden nog 60 Engelsen In Palestina zijn. Dit nummer bstaat uit zes pagina's Op 3 ^Januari arriveerde de vice-president van de Nederlandse ministerraad, mr J. R. H- van Schaik, per K.L.M. Constellation „Roermond" op Curasao. Leden van de N.V.P. brachten hem en ir Peters, de gouverneur van Curasao, een ovatie in het stationsgebouw. Televisie-systemen met hoog lijnenaantal onmogelijk? In wetenschappelijke kringen is men van mening, dat nu reeds de conclusie getrokken kan worden dat men in de wereld zeer zuinig zal moeten zijn met het gebruik van de beschikbare frequentiebanden, die internationaal zyn toegewezen voor het gebruik van televisie. Bepaalde o.a. in Frankrijk bestaande plannen om een televisie-systeem met een hoog aantal lijnen en dus een bandr breedte van 13M.C. toe te passen, hebben het nadeel, aldus de deskundi gen, dat daarbij slechts drie dergelijke zenders in de enige hiervoor beschikba re band van 174—216 M.C. gebruikt kunnen worden. Daar duplicatie van deze banden niet mogelijk is met het oog op troposferische storingen zouden ln West Europa slechts drie televisie zenders ongestoord kunnen werken. Bij de keuze van een televisiesysteem dient men dus wel terdege rekening te houden met de noodzakelijkheid zuinig te zijn met de bindbreedte. Met het televisiesysteem zoals dat in Amerika wordt toegepast en zoals in verschillen de Europese landen thans ook reeds ge propageerd wordt, n.l. het systeem van ongeveer 600 lijnen, zou dit aantal zen ders stijgen tot c a. dertien aangezien hierbij ook de banden van 4168 M.C. en van 87^-100 M.C. ten volle bruik baar zijn. EEN DORP HÉRBOUWD MET GESCHEURDE BANKBILJETTEN Twee omroepers der Franse radio hebben tot de luistervinken het verzoek gericht om oude, versleten en gescheur de bankbiljetten aan hen op te zenden, teneinde hiermede een dorp te herbou wen. De luisteraars voldeden aan dit ver zoek, °n binnen enkele dagen was er een millioen oude bankbiljetten bijeen. Epron. een dorpje in Normandië, dat tijdens de gevechten in 1944 volkomen met de grond gelijk gemaakt was, werd door het lot aangewezen om van deze uit de hemel of liever gezegd uit de aether gevallen hulp te profiteren om weer opgebouwd te worden. Het is 35 jaar geleden, dat het Natuurkundig Laboratorium van de Philipsfa- brieken te Eindhoven zijn eerste bescheiden entrée maakte als wetenschappe lijk instituut Di- Holst was de man, die uit het afgeschoten hoekje in de fa briek aan de Emmasingel een instelling van wereldvermaardheid deed groeien. Thans werken er in het laboratorium ruim 800 personen, van wie ongeveer 200 academici. - De tegenwoordige directie van het jubilerende laboratorium v.l.n.r.: dr E. J. W Verwey, dr H. Bienfait, prof- dr H. B. G. Casimir en ir H. Rinig;. Tientsin ernstig bedreigd De onder communistische leiding staande troepen zijn gisteren door de verovering van het gebied om de in Oost-Tien tsin gelegen wapenopslag plaats het' centrum van de stad tot cp 3 kilometer g.enaderd. Volgens het garnizoenshoofdkwartier, dat het verlies van dit gebied officieel toegeeft, kregen de regeringstroepen opdracht zich terug te trekken, nadat zij de communistey zware verliezen hadden toegebracht. Vóór de terugtocht waren alle verdedigingsinstallaties ver nietigd. Voorts zijn de communisten een he vige aanval begonnen op de regerings stellingen te Frangtsjiatsjoen, 3 kilo meter ten Noord-Oosten van de stad. Een bijna eindeloze stroom mannen, vrouwen en kinderen in alle mogelijke voertuigen trekt, 't centrum van Tient sin binnen. Zij moesten hun huizen verlaten, omdat regeringsversterkingen zich daarin dichter bij de frontlijn ver schansten. Een officiële delegatie, die de witte vlag met zich voerde, Is uitgezonden, teneinde tot een wapenstilstand met de belegeraars te komen en openlijke vredesbesprekingen met de bevelheb bers der communistische legers te ope nen. Het bouwplan voor 1949, dat minister In 't Veld thans aan de Tweede Kamer heeft medegedeeld, sldit'met 'n bedrag van 1300 millioen gulden. Daarbij zijn dan nog buiten beschouwing gelaten de werken, waarvoor weinig of geen ma terialen nodig zijn. Van deze 1300 millioen gulden zullen 400 millioen gul den voor de bouw van woningen worden gebruikt. De minister rekent er dan op, dat er tussen de 35.090 en 40,000 woningen gereed zullen komen. Voor weg- en waterbouwkundige werken wordt bijna 300 millioen gulden be schikbaar gesteld en voor bdcryfsgebouwen voor Nijverheid, handel en verkeer 240 millioen gulden. De minister, die dit plan in de Me morie van Antwoord heeft gepubli ceerd, wyst er op, dat de grootste moeilijkheden voor de uitvoering van de onderhanden zijnde werken voor het bouwplan-1949 bij de materiaal voorziening liggen. Deze is nog on voldoende. wegens een tekort aan de viezen. Het gevolg daarvan is weer, dat de arbeidsprestaties ongunstiger zyn dan ze konden wezen. Maar altijd hebben we gebrek aan hout, cement, walsproducten, metsel steen en dakpannen. Het is daarom van groot belang dat er meer deviezen voor de import van bouwmaterialen beschikbaar komen. De minister is van oordeel, dat door gebrek aan materiaal en door de on gewisse omstandigheden, waaronder moet worden gewerkt, de toestand nog geenszins ideaal is. Die factoren heb ben daaraan meer schuld dan gebreken in de organisatie van zijn departement of onvoldoende coördinatie van de de partementen, welke cp de een of an dere wijzen bemoeienis met het bouw bedrijf hebben. Doordat er niet vol doende deviezen voor de bouwnijver heid beschikbaar zijn, kan er in 1949 ook niet worden bereikt wat by een ruime materiaalvoorziening met de aanwezige werkkrachten zou kunnen worden bereikt. Om het programma voor dit jaar te kunnen uitvoeren is er voor 330 mil lioen gulden aan deviezen nodig. Voor de bouw van woningen alleen is er al 100 millioen gulden aan buitenlandse betaalmiddelen nodig. Er is wel een toereikend aantal ar beiders om het plan voor dit jaar te verwezenlijken. Daarbij is er echter op gerekend, dat er in 1949 7000 mon tagewoningen zullen worden neerge zet, waarvoor weinig geschoolde ar beiders gebruikt kunnen worden. Het vorig jaar zijn meer dan 30.000 wo ningen gereed gekomen. Wanneer tegenslagen uitblijven, zul len er in 1952 of 1953 60 000 woningen kunnen worden gebouwd. Maar ook daarvoor geldt: als er maar voldoende deviezen zijn. En tevens moet men daarbij bedenken, dat dit aantal van 60.000 woningen wel als een maximum moet worden beschouwd. Door de toe passing van de duplex-woning zal het aantal beschikbare wooneenheden tot 70.000 per jaar kunnen worden opge voerd. In 1948 heeft men ruim 600 wonin gen kunnen splitsen. Dit jaar rekent men er op door splitsing 2.000 wonin gen meer te kunnen krijgen. De regering overlegt nu met het be drijfsleven over een prijsstelling voor de woningbouw, waarbij ook de winst marge op de bouwmaterialen onder ogen zal worden gezien. Binnen en- j kele jaren moet er weer op rendabele basis worden gebouwd. De minister is niet bereid om de grens van 500 kubieke meter voor woon- en bedrijfsruimte te verhogen. Hij streeft er naar om met de uiterst beperkte materialen en met het gerin ge aantal arbeiders zoveel mogelijk wo ningen te bouwen. Of de omstandigheden dit jaar zul len toelaten de huren te verhogen, kan de minister niet toezeggen. De huurpolitiek is niet los te zien van gehele prijs- en loonpolitiek. Voor BINNENLAND. H.K.H Prinses Wllhelmlna heeft voor de arbeid van de „Centrale flnan- clerlngs-actie vooj Joods-sociaal werk ln Nederland (Cefina)", gevestigd te Am sterdam, een gift beschikbaar gesteld. Zaterdagmorgen bracht Prins Bern- hard een onofficieel bezoek aan de Haarlemse Wijnhandel (Wed G. Oud Pzn. en £o. N.V die ae levering verzorgt aan de wijnkelder-- vai de paleizen Soestdijk en Het Loo en ook de wyner» leverde voor het kroningsdiner. Zaterdagmiddag heeft het comité van actie van Knocke, dat onder het be schermheerschap staat van minister Spaak, het eerste geschenk aangeboden van de stad Knocke aan de gehavende Nederlandse gemeente Sluis. Dit ge schenk bestaat uit een party van 600 tex- tlelgoederen, een gave ln geld van f. 15 aan elk kind van Katholieke en Pro testantse scholen en de eerste meubel stukken voor de raadszaal van de ge meente. Gistermiddag ls het gebouw der De venter padvinders, staande aan de Plat voet te Di'epenveen door onbekende oor zaak geheel door brand verwoest. De brandweer uit Deventer kon niets meer van het houten bouwsel redden, omdat zy te laat was gewaarschuwd. De pad vinders verliezen er een flink clubhuis mee. Te Emmen ls men begonnen met de opgravingen van de Hoge Loo nabij Em men, waar enige tijd geleden enkele oud heidkundige vondsten werden gedaan Onder leiding van assistenten van dr Vari Giffen te Groningen werd een aantal urnen opgegraven, waarvan het meren deel nog ln goede staat ls. Men heeft hier te doen met een urnenveld uit de Romeinse tyd. Sinds Zaterdagavond wordt de ge huwde loods J Veenstra uit Hoek van Holland vermist Om halfzes nam. voer hy aan boord van de loodsboot ..Rlgcl" naar bulten 'n Collega had h"m om 8 uur voor het laatst gezien, toen V. even aan dek ging om een luchtje te hanpen. Ziin vermissing werd pas vastgesteld, nadat de boot wegens slecht weer om half- twaalf 's avonas In dc haven was terug gekeerd. Veenstra ls ongeveer 37 Jaar en vader van twee kinderen. Het 249 ton metende Néderlandse motorschip „Zeehond" (volgens Lloyd's register van de fa Nooitgedacht te Gro ningen) ls na een aanvaring met een onbekend schip, toen het ln de baal van Bridlington (Yorshlrei beschuttine zocht tegen de zware zeeën, mot averil aan bakboordzijde de haven van Bridlington binnengelopen. De „Zeehond" werd beneden en bo ven de waterlijn beschadled en enlse van de stalen nlaten '-au bet schln zlin In gedeukt. De Zeehond" was op weg mi I Amsterdam naar Mlddlesborough (York- 1 shire). BUITENLAND. Een archaeoloog van het nationaal instituut voor geologie ontdekte enige tijd geleden nabij Hslangtang, ongeveer 120 km van Sining in de provincie Chinghal (China) de beenderen van een dinosaur. Het gewicht hiervan bedroeg ongeveer een ton met inbegrip van seg menten van de schedel, ribben en poten. Naar verluidt zal. voorlopig op 22 Januari a.s., een nieuwe byeenkomst van de Scandinavische politieke leiders te Ko penhagen plaats vinden. Voor de opvoering van de bekende passiespelen te Oberammergau ln 1950 zal een bedrag van 1.000.000 Duitse Mark bijeengebracht moeten worden. Een belastingontvanger te Toulon, die niet genoeg wisselgeld bezat, betaalde ln plaats daarvan met twee loten ln de staatsloterijwaarop de belastingbetaler 400.000 francs won. Elke dag komen tussen de tien en twintig Hengaren Beleren binnen. In to taal zyn reeds 16.000 Hongaren het land op onwettige wijze binnengekomen. Door de Zwitserse radló-omrocp werd bekend gemaakt, dat de Zwitserse luchtmacht, die reeds ln het bezit ls van 75 Britse Vampire"-straalvliegtuigen, n--g 100 van deze toestellen heeft besteld. i De Duitse economische raad van de Brits-Amerikaanse zone heeft besloten om overeepkomstlg het verzoek van dc bezettlngsautorltelten 'en subsidie van jn totaal 34 millioen M. te verlenen aan de kolenmyner die met verlies werken. Dit subsidie zai de vorm hebben van een credlet aan de Duitse kolenraad. Een door raketten voortgestuwde „Bell x 1". een Amerikaans superso nisch vliegtuig, ls ln Californië voor het eerst op eigen kracht opgestegen en be reikte ln de tlld 'ar. een minuut en 40 seconden een hoogte van ongeveer 8000 meter. In de loop van 1948 zijn ln Polen meer dan honderd rechters èn openbare aanklagers op noil-actief gesteld of .">nt- slagen in het kader van de „democratl- serlngscampagne" Volgens een door de gerechtelijke autoriteiten te Buenos Aires benoemde commissie van onderzoek heeft Louis Dreyfus, die ln 1940 ln Frankrijk ls ge storven. in Argentinië een persoonlijk be zit nagelaten ter waarde van ongeveer honderdmilUot n gulden. In de haven van New-York dreigt wederom een staking nu 3500 arbeiders op sleepboten en sloepen hun leiders heb ben gemachtlgc aanstaande Donderdag een staking uit tc roepen, wanneer hun els tot 25 procent loonsverhoging niet wordt Ingewilligd. alle betrokken partyen. huurders, eigenaren, bouwers en het Rijk, is 'n spoedige oplossing van het vraagstuk der huurverhoging en eventuele huur belasting dringend gewenst, doch deze oplossing ihoet sociaal en eco nomisch doorvoerbaar zyn. De minis ter kan alleen maar verklaren, dat het in het stellige voornemen van de regering ligt o'm dit vraagstuk ln de loop van het komende jaar tot een oplossing te brengen. Hy meent te vens, dat als de huren zullen worden verhoogd, niet het volle bedrag van de verhoging aan de eigenaren ten goede moet komen. Alleen dat gedeelte van de verhoging, dat voor de compensatie van dc geste gen lasten, waarhij niet de daling van een aantal lasten ook stellig rêkenning zal worden gehouden. Wat er dan van het bedrag van de huurverhoging over blijft kan voor de financiering van de bouw van nieuwe woningen worden ge bruikt. Een eventuele huurverhoging zal evenzeer op de nieuwe als op de oude woningen van toepassing zyn. De minister rekent er op, dat het tien jaar zal duren voor er voldoende boerderijen zijn gebouwd. Per jaar zou den er dan ruim 1150 boerderijen bij moeten komen De minister acht het mogelijk om dat aantal te halen, hoe wel hij de termijn van 10 Jaar feitelijk te lang vindt. Betere vooruitzichten kan hij echter niet openen. De particuliere bouwers op het gebied van de boerde- rijenbouw zullen meer vrijheid krijgen. De minister streeft er naar om ge meenten en dergelijke zoveel mogelijk de bouw van woningwetwoningen te doen financieren. Een aantal ge meenten blijkt daarvoor niet al te veel te gevoelen, maar hij meent, dat door samenwerking in vele gevallen moeilijkheden zullen kunnen worden opgeruimd. Gemeentebesturen en wo- ningbouwve-rgunningen worden gesti muleerd om zich tot de kapitaal markt te wenden. Ten aanzien van de Nederlandse scheepvaart kan nog het volgende me degedeeld worden: Van de binnenvaartvloot. vóór de oorlog groot ca. 20.000 vaartuigen met een inhoud van 5.000.000 ton, bleken bij de bevryding Mei 1945 onbescha-» digd beschikbaar ca. 9.000 vaartuigen met een inhoud van ca. 1.800.000 ton. De verwachting is, dat ultimo 1948 de vloot weder uit 17.100 vaartuigen met een inhoud van 5.000.000 ton zal bestaan. Volgens de huidige beschikbare ge gevens worden als verloren of verm:st beschouwd 1.600 vaartuigen met een inhoud van 450.000 ton. In het buitenland liggen nog gezon ken, wachten op vrijgave óf terugvoe ring naar Nederland, wachten hier te lande op reparatie of bevinden zich in reparatie, 1300 vaartuigen met een In houd van ca. 550.000 ton; hierbij be vinden zich o.m. 2 grote drijvende dok ken. Een plan tot reconstructie van de binnenvaartvloot is ln studie bij het Dir.-Generaal van Scheepvaart. De visseryvloot is na ae bevrijding practisch geheel opgebouwd. Voor de vervanging van ruim 100 verloren gegane grote vissersvaartuigen' is thans een plan in studie, teneinde de mogelijkheid te openen een beperkt aantal moderne vissersvaartuigen te doen bouwen. Aangenomen mag worden dat met medewerking van het Dir.-Generaal van Scheepvaart de beschikbare -chc- pen van de kustvaartvloot alle her steld zyn, terwyl door vervanging van de verloren gegane vaartuigen dc ca paciteit van de vloot (hans ongeveer gelijkwaardig is aan die van voor d^ oorta*

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1