Boeiend concert van het Annie Hermes introduceerde Bungé's Ballade des Pendus Laatste Berichten Wijziging der Amerikaanse politiek Lezers schrijven De taak van de K.A.B. In vorming van vrijdag 7 januari Een programma met twee werken van jonge Nederlanders al lopen hun leeftijden nog heel wat uiteen is niet alleen ongewoon, maar tevens belangwekkend, omdat men er onze eigentijdse componisten door leert kennen en kan constateren, dat zjj tegenwoordig een woordje hebben mee te praten! En dan verheugt het ons allereerst de aandacht te mogen vestigen op de pas 24-jarige Sas Bunge, die met zijn uit 1947 daterende navrante „Ballade des Pendus" („Ballade der gehange nen"), op tekst van de 15de eeuwse Franse dichter Francois Villon bljjk heeft gegeven, de sfeer van diens poëzie uitnemend begrepen te hebben. Van een extreem modernisme is hier geen sprake: integendeel, deze muziek grijpt deels terug op voorgangers als 'n Fauré en Wolf, maar Bunge bezit ge noeg eigen bloed, öm er toch een per soonlijk cachet aan te verlenen. De ge voelige melodiek culmineert bijwijlen in een hevige bewogenheid, in overeen stemming met Villon's leven. De om vangrijke en hier als integrerend on derdeel opgevatte altpartij (met grote uitdrukkingskracht door Annie Hermes gezongen), harmonieert voortreffelijk met de illustratieve orkestratie. En al had de zangeres in de lagere regionen soms moeite zich volledig verstaanbaar te maken, toch kon men hier genieten van een superieur samengaan met het orkest, Bunge's natuurlijke en spontaan op wellende schrijfwijze doet nog veel van hem verwachten; hij weet, recht uit het hart, contact te leggen met andere harten en dat is dikwijls héél wat meer waard, dan alle cerebraal en kramp achtig geëxperimenteer Met blijdschap constateerden wij dat Jaap Stotijn hersteld was; hij blies de inleidende hobo-solo, zoals men dat van een Stotijn verwachten mag. Orthel's feestelijke en met fanfare's openende „Balletsuite" hoorden wij hier reeds eerder. Wat hij rond zijn kinder- impressle's gewevfen heeft, moge een vergelijking met zijn symphonleën zeker met kunnen doorstaan, toch bezit het vernuft en een speelse allure. Men moet deze suite horen in het kader, waarvoor zij geschreven werd, n.l. als jubileumstuk voor het Residen tie-Orkest. De jolige Brabantse geest spreekt er sterk in en kinderliedjes, op zulk een levendige wijze bewerkt, met. daartussen een nobel gestemd Inter mezzo, hoort men zelden. Hay dn was aan 't woord met een der naar inhoud en vorm, knapste van zijn vele symphonietjes, n.l. die „Mit dem Hornsignal" en het was alsof wij de Ja gers in volle actie zagen. Wat al solistische trekjes laat hij hoogtij vieren: wij, denken slechts aan concertmeester Poth, aan de sensitief spelende cellist Zagwiln, maar ook aan •de voortreffelijke fluitist en hoornist. Van der Vet was de accurate cembalist. Haydn op zijn best in zoetvloeiende bekoorlijkheid. De 20ste eeuwer moet echter oppassen er. bij te lang horen, niet in te verdrinken.... Dan nog de jeugdige Jeanine Dacos- ta hce bewonderden wij fyaar eer tijds hi Ravel thans in het Schu mann's pianoconcert: een onverdeeld genot! Zij kan er de ongereptheid van haar Jeugdig wezen ten volle in openbaren, haar soepele veerkracht, haar subtiel nuanceringsvermogen. En er is reeds' veel dichterlijk aanvoelingsvermogen. In schier tomeloze vaart wervelde de schitterend gespeelde finale voorbij. Natuurlijk iï meer klankintensiteit denkbaar, maar wie wil nu deze jeugd vergelijken met de gerijpte kracht van de volwassene? Het is juist de vervoerende charme dezer soepele liohtheid, gedragen door een superieure techniek, die tot admi- ratie dwingt. Wederom werd bewezen, dat ondanks alle moderne zakelijkheid, de roman tiek wanneer 't er op aan komt onvergankelijk en wèlbewust in 't gemoed der jongeren voortleeft. In perfecte harmonie met Schuur man en het orkest werd dit een su bliem besluit van 'n boeiend concert. H. Ten gunste van de Nederlandse houding wat waken die knallen? Velen zullen zich vanmorgen hebben afgevraagd waar het geluid van de her haaldelijk weerklinkende ontploffingen vandaan kwam. Da herkomst bleek te zijn het terrein van het goederenempla cement der Staatspoorw. a/d. Haagweg, waar men bezig is oude fundamenten op te ruimen, in verband met de bouw van een- nieuwe goederenloods. Deze laatste komt in de plaats van de vrachtgoederenloodsen aan de Stations weg. die moet verdwijnen in verband met de aanleg van een tijdelijk perron voor de richting Utrecht. FA. gebr. van ulden jubileert. Zaterdag 15 Januari hoopt het auto- en garagebedrijf der Gebroeders Van Ulden in de Verdamstraat zijn zilveren jubileum te vieren. Er wordt die middag in het Oosters Instituut aan het Ra penburg een receptie gehouden. 25 jaar amanuensis. Zaterdag j.l. was het 25 jaar geleden, dat de heer W. B. van Bemmel als amanuensis in dienst trad bij de Chr. Hogere Burgerschool te dezer stede. A.s. Dinsdagmiddag zal de jubilaris in het schoolgebouw worden gehuldigd. De eerstvolgende vergadering van de Raad zal vermoedelijk worden ge houden op Maandag 24 Jan. SCHEEPSBERICHTEN. ALCHIBA, Calcutta-Rotterdam, 6/1 te Madras; BLOMMERSDIJK 6/1 van Rot terdam naar New-York; DALERDIJK 6/1 20 uur van proeftocht te Schiedam ver wacht: LEKKERKERK 6/1 te Mombassa, vertrekt 11/1 vandaar naar Tanger; MEERKERK, RotterdamJava, 6/1 te Hongkong; ZONNEWIJK 5/1 van Wal visbaai te Luderitzbaal. ALDABI, Buenos AiresRotterdam 6/1 van Montevideo; ALWAKI 6/1 van New- York ten anker bij Hampton Roads; AM- STELDIEP, JavaAmsterdam, pass. 6/1 Kaap St. Vincent; AMSTELKERK 7/1 v Maaoca te Lagos; BLOEMFONTEIN, Kaapstad—Southampton, pass. 6/1 Las Palmas; DUIVENDIJK. Rotterdam—Van couver. 6/1 te Antwerpen; GROOTEKERK 6/1 van Mombassa naar Suez; HELENA- CuracaoAntwerpen. 7/1 te Ponta Del- gada; JAPARA (K.RX.) 7/1 van Singa pore te Manilla; JOH. VAN OLDENBAR- NEVELT, Amsterdam-Java. pass. 6/1 Do ver; KAMERLlNCïH ONNES. Rotterdam- Java, 7/1 te Portsaid; LARENBERG, DualaAmsterdam, 6/1 te Las Palmas; LAURENSKERK. CalcuttaRotterdam, 6 /I te Suez; NIEUW HOLLAND 6/1 van Melbourne nnar Sydney; NIGERSTROOM 6 1 van Lagos naar Cotonou; NOORDAM, RotterdamNew-York, pass. 6/1 Nan tucket; NIJKERK, Belra-Amsterdam. 6/1 van Genua; ORANJE, AmsterdamJava, pass. 6/1 Malta; POELAU LAUT 6/1 van Singapore naar Pangkal Pinang, PRINS WILLEM VAN ORANJE, Napels—Rotter dam. pass. 6/1 Ouessant; RANDKERK 6/1 van Kaapstad naar Las Palmas; RIOUW. GalvestonCharleston, pass. 6/1 Key- west: RUYS 6/1 van Singapore te Bata via; SALANDO 6/1 van Casablanca nnar Nederland; SARANGAN 7/1 van Ilollo te Cebu. STAD ALKMAAR 6/1 van Bremen naar Amsterdam; STAD MAASSLUIS 6/1 van Narvik te Antwerpen; AMSTELDIJK. New-YorkJava, 6/1 van Singapore; BANTAM. JavaRotterdam, 6/1 te Mar seille vermoedelijk nam. vandaar; BOR NEO 4/1 van Portland Oi naar Puget Sound- CHAMA (t 4/1 van Singapore naar Manilla, CLEODORA (t.) 5/1 van Melbourne naar Singapore; ETREMA ft.) 7 1 van New-Orltans te Liverpool; GA- NYMEDES 4/1 -an Punta Arenas naar Montevideo. MANOERAN 4/1 van New- W^tmlnstei naar Bombay; OSSEN- r-^CHT J'l van Cardlfl te Tacoradl; V ik^lo Rotterdams—Batavia 6 ,i te Port Said; WELTEVREDEN. Jav. Rot terdam. pass. 6/1 uur Glbralt De ontploffing in het Plantsoen DE BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS. Vandaag vond de teraardebestelling plaats van de stoffelijke overschotten van de twee jeugdige slachtoffers Theo de Wit en Fred. v. d. Meer, die bij de ontploffing op een zolderkamer in het perceel Plantsoen 3a om 't leven kwa men. De kisten met de stoffelijke res ten -stonden opgebaard in de St. Pe- truskerk. Gisteravond waren de welpen, ver kenners en voortrekkers van de R.K. Verkenners St. Lodewijksgroep in grote getale aanwezig bij het bidaen van de rozenkrans, vanmorgen waren ze weer present bij de plechtige uitvaart. Ook de leerlingen van-de Bosco-school, oie hun makkertjes verloren hadden, woon den dit plechtig afscheid in de kerk bij. De H. Mis van Requiem werd opge dragen doör pastoor Th. Beukers met assistentie van de kapelaans v. Drunen en Plaat. Na de H. Mis vertrok de lange stoet haar het kerkhof aan de Zijlpoort. Voorop ging de Sint Lodewijksgroep met omfloerst vaandel, onder leiding van hoofdleider A. C. J. Duindam. Aoh- ter de lijkauto volgden de klasleerlin gen van de Don Dosco-school, daarna de volgauto's met familie. Pastoor Beukers verrichtte de litur gische plechtigheden bij^ de absoute en de beaarcllng. Langzaam schreed de stoet met de kisten der beide knapen tussen de vriendjes welpen, de verken ners en voortrekkers naar hun laatste rustplaats en daar werden ze naast elkaar ter ruste gelegd. Een talrijke schare woonde de droeve plechtigheid bij, na aflocp waarvan de heer G. Kleinhans namens de zwaar getroffen families woorden van dank sprak voor de betoonde belangstelling. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 7 Januari. In de situatie op de effectenbeurs te Amsterdam was vandaag hoegenaamd geen verandering gekomen, tenminste wat de bedrüvigneid betreft. De omzet ten waren zeer klein. De stemming was prijshoudend en de koersen waren in de diverse rubrieken over het algemeen iets hoger dan gisteren, maar koersva- riaties van betekenis konden niet wor den waargenomen. Op de Suikerafde ling werd nu en dan enige affaire ge daan in H.V.A.'s, die na prijshoudende opening, een paar punten konden mon teren en tenslotte een drietal punten boven de slotprijzen van gisteren kwa men. Van de Tabakken waren aande len Deli-Maatschappij wat beter, ter wijl in de rubberrubriek Amsterdam Rubbers goed prijshoudend waren. Ook diverse minder courante rubberaande- len werden wat hoger genoteerd. De omzetten in Koninklijke waren zeer klein. De koers schommelde tussen zeer nauwe grenzen, maar gemiddeld was de notering toch een paar punten boven die van gisteren. De Scheepvaartmarkt was stil. Voor de meeste courante aan delen gingen de koersen een kleinig heid naar boven toe. De belangstelling voor industrieën was minimaal, de stemming prijshoudend, maar globaal weken de koersen maar heel weinig af bij die van gisteren. Ook bankaandelen waren prijshoudend. De beleg-gings- markt was stil. Nederl, Staatspapieren bijna onveranderd. DE BALDADIGE JEUGD. Bijna dagelijks bereiken ons klachten over de baldadigheid der jeugd, welke in, door en na de oorlog sterk toege nomen blijkt te zijn. Het ingooien van ramen en forceren van sluitingen is aan de orde van de dag. Een bewoner van de Leeuwenhoekstraat vestigt de aandacht op de situatie nabij de Vian- da-vleeswarenfabriek aan 't einde der Pasteurstraat, welke momenteel wordt verbouwd en waarvan de bouwmateria len en het puin op alle mogeiyke ma nieren worden misbruikt, zeer tot scha de en ongenoegen der omwonenden. Vooral na de schooltijden viert de baldadigheid hoogtij. Een surveilleren de politie-agent zou hier aan de lo pende band kunnen verbaliseren, meent hij, maar wellicht zou tegenwoordig heid alleen al een heilzame uitwerking hebben. M.a.w. de politie is hier wel kom, vooral op de bovenbedoelde tijd stippen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 Jan. Ter veemarkt aange voeld: 2 lokstieren, 4 slachtdieren, 49 kalf- en melkkoeien, f 4508J0. t viug; 61 varekoelen. f 375550, tam, 150 vette koelen; 14 pinken, f, 190350, t, m 13 vette kalveren. 47 nuchtere kalveren; 50 vette schapen. 30 wetdeschapen. 1,60 80. z. m.; 126 raestvarkens. 1- 6080. t. vlug; 310 biggen, 1 4558. t. vlug; 3 paarden, 2 veulens, 21 bokken en geiten, f 2560 z. ra Aan de Kaasmarkt werden aange voerd 65 partijen kaas, waarvan 59 Goud se pi 6 l,eidsè. Prijzen. Goudse kaas lste sooit 1.162166 2de soort f 153161; Leidse 1ste soort. 1 153160. Alles per 100 kg. Handel lui. wellicht niet direct in veiligheidsraad tot uitdrukking. De brief, die de wnd. minister van Buit. Zaken der Ver. Staten, de heer Lovett, aan de leider der C.I.O., de heer Murray heeft geschreven, wordt in ge zaghebbende kringen te Lake Success beschouwd als een belangrijke en prin cipiële verklaring der Amerikaanse bui tenlandse politiek. De volkomen aanvaarding door Lovett van de Nederlandse verzeke ring dat het streven naar rust en orde in Indonesië en de vorming van on afhankelijke en democratische Ver enigde Staten van Indonesië de Ne derlandse beweegredenen zijn, komt naar veler smaak misschien wat laat, doch wordt hieropgevat als de logi sche consequentie van he;t verloop der gebeurtenissen. De waarde dezer aanvaarding en het uitspreken van de hoop, dat do Neder landse regering thans op concrete wijze blijk zal geven van haar bedoeling, om de rechtmatige politieke aspiraties der Indonesiërs te bevredigen wordt boven dien nog vergroot door het feit, dat vol gens welingelichte kringen het State Department tot deze nieuwe houding Is gekomen na breedvoerig overleg met het ministerie voor Nationale Defensie en andere Amerikaanse regeringsinstanties. Anderzijds is Lovett's verklaring ech ter nog geen garantie, dat dezelfde hou ding ook onmiddellijk door de Ameri kaanse vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad tot uiting zal worden ge bracht. Het is in het verleden voorge komen, dat de Amerikaanse politiek door de Amerikaanse delegaties in de Veiligheidsraad niet dadelijk weerspie geld werd. Het feit, dat de heer Lovett zich zo positief heeft uitgelaten omtrent zijn geloof in de mogelijkheid van een ver dere vreedzame ontwikkeling in Indo nesië op grond van de Nederlandse politieke beloften en dat, naar thans mag worden aangenomen, de vakver enigingen zullen afzien van een anti- Nederlandse actie, openen de moge lijkheid, dat de houding van Amerika in de Veiligheidsraad, zo niet aan stonds, dan toch geleidelijk gunstiger ten opzichte van Nederland zal wor den. nederlandse priesters op java vermist. In het klooster van de paters Laze- risten te Nijmegen ontving men giste ren een telegram uit Soerabaja, waarin de vermissing van twee Nederlandse priesters werd medegedeeld, nl. van de pastoors J. Verbong uit Tegelen en J. Wolters uit Montfoort. Beide geestelij ken brachten onlangs een bezoek aan een missiestatie tussen Soerabaja en Malang. Zij zijn niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat zij door terroristen zijn overvallen. leimena en djuanda zijn in djokja. Naar aanleiding van berichten, vol gens welke de Republikeinse ministers Leimena en Djuanda zich naar de ber gen in Oost-Java zouden hebben bege ven om deel te nemen aan een guerilla- regering, verneemt Aneta van militaire zijde, dat deze beide Republikeinse mi nisters zich te DJokja bevinden, waar zij beperkte bewegingsvrijheid hebben. siam'en de uitnodiging van nehru. De minister-president van Siam, maarschalk Pibul Songkram, heeft te genover Reuter uiting gegeven aan zijn vrees, dat door de conferentie te Nieuw Delhi, de V.N. zullen worden verzwakt en er onder de leden dezer organisatie een splitsing zal worden veroorzaakt, welke splitsing tevens een scheiding naar ras zou kunnen betekenen en waardoor de wereld in drie, ln plaats zoals tot nu toe in twee kampen zou kunnen worden verdeeld, tengevolge waarvan de wereldvrede en het even wicht- zouden kunnen worden ver stoord. De Siamese regering heeft nog geen definitief besluit genomen inzake de uitnodiging van India, zeide Song- kram. Wij hebben sympathie voor de zaak der Indonesische republiek, doch wensen voorzichtig te zyn en practisch te handelen, gezien de grotere belan gen, die verbonden zijn aan de nood zaak, om de internationale wetten te respecteren, aldus eindigde de Siamese minister-president. het postvliegtuig der k.l.m. in saoedi arabië. De „Constellation", die dezer dagen onder gezagvoerder Viruly naar Bata via is vertrokken, is, naar wij van de zijde der KIM. vernemen, heden op het vliegveld Dahran in Saoedi-Arabië aangekomen. EEN REMBRANDT EN EEN MURILLO GEVONDEN? Een employé van de waterleiding en electriciteitsmaatschappij te Casa blanca, beweert twee oude meesters te bezitten, waarvan de echtheid evenwel nog niet bewezen is, namelijk 'n Rem brandt en een Murillo. Een kunstkenner uit Parijs zal de schilderijen aan een onderzoek onderwerpen, die de employé, een zekere Carreau met andere oude doe ken erfde van een wijnkoopman, die een kasteel in de omgeving van Mar seille kocht, waar een schilderijen collectie aanwezig was. IJMUIDEN, 7 Januari. Binnen de kust- vlssers: Uk 69 met 1.200, JJk 155 f.210. Uk 114 1.250, Uk 120 f 100, Uk 144 f. 120; UK 97 f. 150, Uk 266 1. 130, Uk 86 f. 180, Uk 169 f 160: Uk 193 f 190, Uk 184 1 170, Uk 72 f 200, Uk 46 f. 260, Eh 20 f. 160, IJm. 11 1. 37.50. Aanvoer .530 kisten verse vis, waarvan 380 kisten haring. ROELOF ARENDSVEEN. 6 Jan. Bloe menveiling. Rose Copland 100—115 ct.; White Sail 62- 93; Hlllegarda 51—67: Crown Imperial 3961; Krelage 4063; Pink, Gem. 49—68; Scarlet Wonder 52 64; Earley Queen 48-67, Tulpen gemengd 52—76; King of the Yellow 37—46 Nar cissen' Agnes 4550; Early Glory 4752. asahan wenst aansluiting bij sumatra timur, Naar Aneta verneemt, heeft -de Wall Negara van Oost Sumatra-, dr Mansur, die voor besprekingen met de Voorlo pige Federale regering te Batavia ver toeft, van de plaatsvervangende Wali Negara een telegram ontvangen, waar in verklaard wordt, dat te Medan 245 hoofden, ketua's en aanzienlijken, arri veerden, te zamen vertegenwoordigend nagenoeg alle kampongs en als zodanig de gehele bevolking van Zuid-Asahan. Zij eisten een onmiddellijke hereniging van hun gebied met Sumatra Timur en weigeren naar hun kampongs terug te keren, alvorens hun eis officieel is in gewilligd. Het gebied van Asahan is anderhalf maal zo groot als dat der Negara Su matra Timur. Dr Mansur wil nu zo spoedig mogelijk naar Medan terugkeren, zodra zijn be sprekingen te Batavia geëindigd zijn. vernielingen te tjepoe. Van de BPM te Batavia vernam Aneta, dat de bovengrondse installaties op het boorterrein van het oliecentrum Tjepoe voor een groot deel zijn verdwenen. De olie- en wasfabriek heeft vrij veel schade opgelopen. Een eerste groep deskundi gen van de BPM is thans te Tjepoe om de toestand van de fabriek en de ter rein-installaties op te nemen. Het wo ningcomplex te Tjepoe is totaal ver nield. De water- en lichtvoorziening konden echter wederom in bedrijf wor den gesteld. De BPM zal textiel en voedsel voor de bevolking ln het olie- gebied vervoeren. cochran naar washington vertrokken. Hedenochtend is het Amerikaanse lid der C. v. G. D„ Merle H. Cochran, in een Amerikaanse S 47 uit Babavla naar Manilla vertrokken. Van daar zal hij met een lüntoestel doorreizen naar Washington. administrateur door bende vermoord. De administrateur der onderneming Tjibantjet, de heer Molenaar werd door een bende vermoord; de ondernemings- wacht is verdwenen. Twee Europese employé's konden ontsnappen en wisten Tjiandoer te bereiken. Door de toestand van uitputting, waarin zij verkeerden, konden zij nog niet worden verhoord. In de kampong Sindangsari. tussen Bandoeng en Tjimahi, heeft een ram- pokkende bende een desa-politieman vermoord en een kamponghuis in brand gestoken. Een andere rampokbende heeft een roofaanval gepleegd op 4 Chi nese woningen in Zuid-Bandoeng en ontsnapte met een buit van f. 8000. dodelijk ongeval te leidschendam. Gistermiddag is in de Venestraat te Leidschendam de 12-jarige wielrijder Van der Salm, wonende ln Wilsveen, door een achteroprijdende vrachtauto aangereden. Door onopgehelderde oor zaak werd de. knaap door het achter wiel van de vrachtauto gegrepen en overreden. Het slachtoffer werd naar St. Anthoniushove overgebracht, waar hij in de afgelopen nacht aan de beko men verwondingen overleed. De chauf feur bevindt zich in arrest. 72 jaar getrouwd! Zondag a s. hoopt het echtpaar Th. Kleinpennink—Tomessen uit Zeddem (Geld.) de dag te vieren, waarop het 72 jaar geleden in het huwelijksbootje stapte. Het paar heeft acht kinderen, vijf en zeventig kleinkinderen en een en zeventig achterkleinkinderen. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden dat de oudste zoon Willem meestal sa men met zijn vader de ouderdomsrente gaat halen. De echtelieden zijn 93 jaar oud. Kap. de Wit nam afscheid van Noordwijkerhout Donderdagavond hield de K. A. B., afd. Noordwijkerhout, een grote propa- ganda-avond bij Brama, waarin de verbondssecretaris Dré de Wolf, sprak over „Kerstening van het Arbeidsmid- den." Na het gebed heette de voorz. van de K.A.B., de heer J. Duivenvoorde, de aanwezigen hartelijk welkom. Hierna sprak Dré de Wolf. Het geluk van de arbeider, aldus spr., is ook afhankelijk van wat de K.A.B, zal weten te bereiken. Het houdt in dat alle arbeiders zioh voor de KA.B. zullen moeten inzetten. Het wisselend geluk wordt niet geboren, als men zich niet inspant. Wij staan in de branding van de tijd. Aan de ene kant de libera listische kapitalistische golf, druk van eeuwen her, aan de andere kant de hunkering naar betere maatschappelij ke zekerheid, naar betere constructie. Een betere samenleving brengt ook grotere verantwoordelijkheid met zich mee voor ieder persoonlijk en een ver antwoordelijke taak voor de maat schappij, het gezin, de Kerk, en de staat. Wij moeten zorgen, dat onze kin deren ons later niet verwijten zullen, dat wi) het niet beter hebben gedaan. En dan moeten wij eerst kijken welke fouten zijn gemaakt in het verleden. Als fout noemde spreker, dat men de waarde der dingen, de ordening, door God de Schepper, neergelegd in de maatschappij, heeft omgekeerd. In de kapitalistische periode was het mate riële het voornaamste, niet de mens. De mens Was de slaaf van het gouden kalf. Er moest winst, worden gemaakt, ten koste van de mens. Hieruit vloeit voort, dat men strijd ging voeren tus sen werkgever en werknemer, kapitaal en arbeid. In dat productieproces was alles er *op gericht om de mens zijn waardigheid te ontnemen. Wij moeten er voor zorgen, dat de waarde van de mens weer tot uiting komt. In zijn bé toog klaagde spreker de ouderen aan, dat zij de jongeren, die pas van school komen, dikwijls door hun gesprekken, geestelijk en moreel, te gronde richten. Hoe kunnen anderen respect hebben voor de arbeiders, aLs de arbeiders dat zelf niet hebben? Na afloop van het officiële van de avond nam kapelaan De Wit, die heden naar Schiedam vertrekt, afscheid van zyn paroclüanen. Hij werd toegesproken door de voor zitter van de K.A.B., die hem als gees telijk adviseur hulde bracht voor het vele werk. dat hij in Noordwijkerhout heeft verricht. Namens de afd. werd aan kap. De Wit een enveloppe met inhoud aangebooc-n. Voorts werd de scheidende priester nog toegesproken door leden van ver schillende organisaties en tenslotte door pastoor v. d. Waarden, die hem als hulp en als vriend moeilijk kan missen. Kapelaan De Wit dankte allen voor de gesproken woorden en hij hoopte, dat zijn opvolger met dezelfde welwil lendheid zou worden ontvangen, als hij heeft ondervonden. Hierna was er nog gelegenheid de kapelaan persoonlijk ae hand te druk- 1 ken. HILLEGOM PROPAGANDA-AVOND VRIJE UNIVERSITEIT. Voor een goed bezette zaal spraken de hoogleraren aan de Vrije Universi teit prof. dr W. H. Gispen en prof. dr J. Waterink, resp. over de historie en over de betekenis van deze hogeschool op principiële grondslag in een bijeen komst, die door het Hillegorase Comité van Actie was belegd en onder presi dium stond van de heer C. Smits. Een der hoogtepunten van de avond was wel de uitbeelding van een „pro motie", waarbij de promovendus ver rassende onthullingen deed over de oer-historie van Hillegom en verschei dene Hillegomse persoonlijkheden en toestanden lichtelijk op de hak geno men werden, zulks tot grote vreugde der aanwezigen. Ds A. Krabbe. Geref. predikant, sprak een pittig slotwoord. KATWIIK AAN ZEE De brandweeractiviteit in 1948 In heo afgelopen jaar heeft ae Katwykce brandweer 14 grote en kleine branden geblust en 11 schoorsteenbranden. Er is tweemaal geholpen bij wateroverlast, en er Is 36 keer geoefend. LEDENVERGADERING VAN DE AMBACHTSTEKENSCHOOL Het bestuur van bovengenoemde school had een ledenvergadering uitgeschreven naar aanleiding van de aanbesteding van de dagambachtsschool, die Dinsdag gehouden was. Het bestuur sprak daar zijn grote voldoening over uit. Zodra de goedkeuring voor de bouw van Ged. Sta ten verkregen ls, zal het bestuur uitge breid dienen te worden. Daarin zullen dan ook de gemeente en de vakorgani saties vertegenwoordigd worden- Eerste lustrum van de 5 cents-actie Dindegavond 11 Januari zal ln de Ka pel het le lustrum van de t> cenis-acoie gevierd worden. Vijf Jaar geleden werd deze vereniging op initiatief van ds C. A. van Harten, die nu in Delft staat, opgericht. Wat de macht" van het kleine kan voortbrengen, blijkt hieruit, dat in die vijf jaren aan de kerkvoogdij van de Herv gemeente alhier een bedrag is overhandigd van Iets meer dan honderd duizend gulden! De algemene voorzitter ds J. J. v. d. Krift zal Dinsdagavond de feestrede uit spreken. SASSEN HEI M Zakenjubileum De heer Th. Reeu- wijk herdacht het feit, dat hij zich 50 jaar geleden alhier vestigde als tim merman en aannemer. Thais zijn zijn zoons in de firma opgenomen. Het feit werd in verband met de hoge leeftjjd van de heer R. in besloten kring her dacht en aan het personeel werd een avond aangeboden Op deze avond wer den 2 jubilarissen, n.l. de heren Th. v. Kesteren en J. C. Schrama, di© 25 Jaar in dieast der firma waren, gehuldigd en een stoffelijk blijk van waardering aan geboden. VALKENBURG GESLAAGDE SFOORWEGAVOND. In de Noodkerk werd Woensdag on der zeer goede belangstelling de aan gekondigde spoorwegavond gehouden. Allereerst werd aan de hand van een serie duidelijke lantaarnplaatjes een beeld gegeven van het omvangrijke, veelomvattende bedrijf van de N.S. De propagandiste, mej De Haan, gaf hier bij de nodige aanwijzingen. De tijd van diligence en trekschuit werd in onze herinnering teruggeroepen; we maak ten een reisje met de eerste „stoomwa gen" van Amsterdam naar. Haarlem en korte tijd daarna namen we plaats ln een van de moderne voertuigen van onze dagen. Het seinwezen werd in zeer begrijpelijke vorm voor ons uitgelegd en allen genoten van hetgeen vertoond en gesproken werd. Na deze causerie kwam de spreken de film. We kregen een beeld van de vernielingen, die onze bezetters aange richt hadden, vooral in de winter van 1944. Maar ook zagen we in welk een ongelooflijk korte tijd het herstel en de wederopbouw van de spoorwegen tot stand gekomen was na de bevrijding. We maakten een vacantietocht mee met de Zeeuwse Jeugd; we namen een kijkje ln het kolenbedriJfwe gingen naar het bureau van de verloren voor werpen en toen tot slot nog een teken filmpje werd gedraald, wisten we eigenlijk niet, wie er meer genoten hadden: de Jongeren of de ouderen. In een kort slotwoord dankte de heer Anth. v. d. Berg de propagandiste, en haar assistent. Het was een prettige, leerzame avond. Als élève-muzikant bij de Kon. Mil. Kapel te Den Haag slaagde onze plaatsgenoot, Ant. RhiJnsburger. VOORHOUT Goed afgelopen Gisteren, Donder dagmorgen kwam de heer v. E. alhier met zijn drlewielig motorvoertuig in aanrijding met een militaire zware vrachtwagen. Hoewel de bestuurder v. E. reeds ver in de rechtse kant van de weg stilhield, om het zware voertuig te laten passeren, nam de wagen de drie wieler mee en drukte deze nagenoeg ge heel van dt? weg. De heer v. E. bleek er goed afgekomen te zijn Beide voertui gen liepen evenwel ernstige schade op. De politie heeft de zaak in onderzoek. WASSENAAR Verdacht van verduistering van gelden ten nadele van zijn werkgever, de broodbakker V., werd door de re cherche aangehouden J. C. K. uit Den Haa#. Het 1-jarig dochtertje van de fa milie R bekwam brandwonden aan borst, arm en kin doordat een der an dere kinderen een pot met hete thee van de schoorsteen trok. ned. luchtaanval op chinese schepen? Volgens een mededeling van de eige naren, zijn bij een aanval door Neder landse vliegtuigen op 2 Chinese sche pen in de wateren van Sumatra nabij Tandjone Ledan, 12 Chinese zeelieden gedood en 3 gewond door bommen en machinegeweervuur, waaromtrent thans een officiële klacht ls Ingediend. Vol gens dezelfde mededelingen zouden de overlevenden na de aanval zijn opge pikt door een Nederlands marinevaar tuig, waarvan de bemanning een der schepen, na het met olie te hebben begoten, in brand zou hebben gestoken. nieuwe aankoopmachtigingen van de e.c.a. De Economie Cooperation Admini stration heeft gisteren aan Nederland machtiging verstrekt voor de aankoop van scheepsvictualiën uit de V.S. tot een bedrag van 111.000 dollar. doodstraf geëist tegen nederlander te kassel. „hy begreep er niets van." De Amerikaanse aanklager Eldon Exfaldane vroeg gisteren te Kassei de doodstraf voor de 21-j. Nederlander Oscar van der Floet uit Koewacht in Zeeland, die terechtstaat wegens moord en schending. Hij vroeg tevens levens lange gevangenisstraf wegens het on wettig bezit van wapenen, poging tot moord van een Duitse burger en p-gin-g tot moord op twee Duitse vrouwen Van der Floet verklaarde onschuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Tij-dens het proces stond Van der Floet, die beweert een vroegere strijder ln de ondergrondse geweest te zijn, on geïnteresseerd toe te zien en verklaar de desgevraagd, dat hy „scheen te dro men en er niets van begreep." (U.P.). Communistisch offensief in China begonnen In gewoonlijk betrouwbare militaire kringen te Nanking ls heden verklaard, dat de communistische legers het ver wachte offensief tegen de regeringstroe pen ln het gebied van Nanking en Sjanghai zijn begonnen. Van hun basis ten Noorden van de rivier Hwai op 175 km. van Nanking hebben zeven colonnes zich in beweging gezet. Een colonne ls, naar wordt ge meld, de rivier ten Westen van Pengpoe overgestoken, en slaags geraakt met de regeringsstrijdkrachten. De communistische strijdkrachten zijn voorts een bijna onafgebroken krtillérle- bombardement begonnen op het omsin gelde garnizoen van Soetsjou, dat 320 km. ten Noordwesten van Nanking ligt. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de vliegvelden van deze stad binnen het bereik van de communistische artille rie liggen, waardoor alle luchtverkeer met Tientsin onmogelijk geworden is. de amerikaanse politiek ten opzichte van de sovjet-unie. President-Truman voert binnen zijn kabinet een strijd om de Amerikaanse politiek ten opzichte van de Sovjet-Unie te verzachten, aldus Jay Franklin, die de verkiezingsredevoeringen van de pre sident heeft helpen schrijven, in het tUdschrift „Life". Franklin zegt, dat hU zijn conclusies trok uit gesprekken met Truman. Hy verklaart, dat de president er vast in gelooft, dat vrede met de Sovjet-Unie mogpliik is De verklaring van Truman te Kansas City, dat bepaalde Sovjet- staatlieden verlangden naar begrip tus sen de Sovjet-Unie en de V.S., had de functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken „diplomatiek kip penvel" bezorgd, aldus Franklin. „In het kabinet ondervindt de presi dent de grootste druk. want hier staat hy voor twee groepen, die onheilspellend werkende belangen hebben by de voort zetting van slechte betrekkingen tussen de V.S. ©n de Sovjet-Unie de munitie- belangen en de Arabische olie-belan gen", zo schrijft Franklin. Hy verklaart, dat de voorstanders van een militair program van 25 milliard dollar voor het volgende belastingjaar hun strijd ln het kabinet hadden ver loren en het thans aan het congres wil len voorleggen. Een Internationale studqntenconfe- rentie te Düsseldorf heeft besloten meer studenten uit te wisselen tussen Duits land, Engeland, de Ver. Staten, Frank rijk, Nederland en Zwitserland. Generaal Lucius' Clay heeft 9 dood straffen. die over beulen uit het kamp Dachau waren uitgesproken, in levens lang veranderd. „Das Saarland", het orgaan van de democratische party ln het Saargebied is verboden wegens de pubUcatle van een artikel onder de kop „De veroordeel den van Dachau waren onschuldig", waarin o.m. crltiek werd geoefend op de Amerikaanse militaire rechtspraak in Duitsland. Het presidium van de opperste Sov jet heeft by decreet bepaald, dat zwaar dere straffen dienen te worden gegeven voor aanranding van vrouwen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Sophia Oeertrulda, dr van J. J. Kultens en S. G. van Dubvenboden; Antonia Po- tronella, dr van M. A, van der Born en A. Braxhoven. Hormanua, zn van I. Nleu- wenhuysen en C. P. Koevoet; Dirk, zn van A. van der Blom en H. BeU; Paula Maria, dr van P. F. M. van den Broek en M. H. Rombaut; Johannes Arnoldus, zn van C. J. van Grieken en A. C. de Vroomen; Johannes Cbrlstlaan Adrlaan, zn van J, van Weeren en S. J. Kok; An- thonla, dr van P. van Beekum en A. J. Phlllpse; Aafje dr. van J. J. Jongedljk en A. de Moofj; Aart, zn van D. J. Ar noldus en M. Spek; Leontlne Hendrika Petronella Gerarda, dr van J. van der Lans en H. van der Ploeg; Joseph Maria, zn van J. van der Pouw Kraan en J. F. van dor Meer;; Theodorus Antonlus, zn van H. do Jong en I. A. de Jong. ONDERTROUWD. J. Laman Jm 20 Jr en M. Hartevelcl Jd 22 Jr; P. Braxhoven Jm 27 Jr en J. Schroef Jd 26 Jr; N. Holverda Jm 26 Jr en W. F. van den Nleuwendyk Jd 21 Jr; J. J. van Tongeren Jm 45 Jr en J. Slnteur gesch. 43 Jr; L de Groot Jm 25 Jr en C. E. van den Berg Jd 23 Jr; H. L Mar6é Jm 26 Jr en M. A. Janssen Jd 23 Jr: L. Nagtegaal Jm 25 Jr en C. van de Wiel Jd 24 Jr; J. W. N. Broekhuyscn Jm 30 Jr en J. W. Waasdorp Jd 21 Jr; J Naber Jm 26 Jr en W. en D. C. van Ek Jd 26 Jr; H van der Nat Jm 24 Jr en C. d» Tomb- Jd 24 Jr; R. G. J. Wlttkamp gesch, 44 Jr en A. W. da Goederen wed. 28 Jr. OVERLEDEN. J. Scheffers man 49 Jr; O. W. H, Knlp« rig man 64 Jr; F. J. van der Meer. 3* Jr; T. H. de Wh zn 8 Jr; F Glezen. wedDr 82 Jr; F F Quartel, hulevr van 3. Bakker 58 Jr; R E. Andrles, wed. van A. J. van Loon 74 Jr.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3