Engelsen hebben veel hardere taak dan Nederlanders „Kolonels" waren bediende of arbeider WEERBERICHT Truman's inauguratie wordt een „big show" Men verwacht 750.000 bezoekers in Washington Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 7 JANUARI 1949 No. 26585 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwnr DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witto Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Het Koninklijke Woord Toen op 7 december 1942 h.m. Koningin Wilhelmina tijdens haar ballingschap de wereld in kennis stelde van het vaste voornemen en de oprechte wil der Nederlandse regering om zo spoedig mogelijk na afloop der vijandelijkheden, aan de overzeese ge> biedsdelen souvereiniteit te verlenen en met hen op voet van volkomen gelijk en gelijkwaardigheid een staatkundig verbond te willen sluiten, prees het buitenland als om strijd het wijs beleid en de vooruitziende blik van dat kleine landje aan de zee, dat in volle oorlogs tijd constructieve plannen smeedde voor zijn toekomst. Er is over de toenmalige reacties van de wereldpers in de na-oorlogse periode voldoende bekend geworden om daarop de conclusie te mogen bouwen, dat het buitenland destijds grote waardering koesterde voor het streven der Neder landse regering om aan haar voormalig koloniaal gebied volledige zelfstandig heid te geven binnen het kader van een alle gebiedsdelen omvattende Unie. EER IS SEDERTDIEN aan de doel stelling der Nederlandse regering in feite niets veranderd. Alleen heeft de houding der Republiek Indonesia het helaas noodzakelijk gemaakt dat doel te benaderen langs andere wegen dan louter en alleen die van het redelijk overleg, dat met alle andere deelstaten tot een volledig succes heeft geleid. Desondanks heerst er thans in een groot deel van de wereld wantrouwen ten aanzien van de oprechtheid der Nederlandse bedoelingen. Dit wantrou wen wortelt ten dele in onkunde en wanbegrip omtrent de werkelijke ver houdingen in Indonesië en is anderzijds systematisch aangewakkerd door een geraffineerde republikeinse propaganda, welke de buitenlandse publieke opinie eenzijdig heeft beïnvloed en haar het vermogen heeft ontnomen onderscheid te maken tussen doel en middel. Het buitenland ziet in de Jongste militaire actie op Java en Sumatra volkomen ten onrechte een poging tot herstel van het koloniale régime. Doch het sluit daarbij de ogen voor het feit, dat deze actie volstrekt noodzakelijk was ten einde de Koninklijke belofte van 7 De cember 1942 te honoreren en „aan In donesië eindelijk orde, welvaart, vrij heid, zelfstandigheid en souvereiniteit te geven in een federale rechtsstaat". DE REDE, welke H. M. Koningin Juliana gistermiddag voor de radio heeft uitgesproken, had geen an dere strekking dan de aandacht van het onwelwillende en niet-begrijpende buitenland er nogmaals op te vestigen, dat de destijds met zoveel instemming ontvangen Koninklijke belofte al-die- jaren-door ongewijzigd het richtsnoer van de Nederlandse regering heeft ge vormd en thans op het punt staat te worden ingelost Het ware te wensen, dat het buiten land in zijn waardering ten aanzien van de oprechtheid der Nederlandse regering even consequent zou zijn als onze regering dat heeft getoond te zijn bij de verwezenlijking van door haar ge dane beloften. Indonesië hedenmiddag in Veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal hedenmid dag om 15 uur plaatselijke tijd (21 uur Ned. tijd) opnieuw bijeenko men ter behandeling van de kwes tie Indonesië. Hoe Times-conespondent Djokja ziet: Minister Drees voert besprekingen te Batavia Gisteravond heeft minister Drees ten paleize te Batavia zijn eerste bespreking gehad met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en diens adviseurs. Van ochtend heeft Drees een vergadering bijgewoond van de Voorlopige Federale regering, waaraan eveneens werd deel genomen door jhr Michiels van Verduy- nen. Deze vergadering werd gehouden in het gebouw van de Voorlopige Fede rale regering, het voormalige Volks raadsgebouw. Morgenavond zal dr Drees aanzitten aan een diner met het Bata- vaise Corps Consulair. Inmiddels zijn uit Medan te Batavia aangekomen de Wali Negara van Oost Sumatra, dr Man soer, met. de Commissaris van de Kroon, dr M. Brouwer, voor het houden van politieke besprekingen. WEER AANGETEKENDE BRIEF- PAKJES TOT 2 KG. Vrij spoedig na de bevrijding moest worden bepaald, dat briefpakjes. waar voor aantekening werd gevraagd, niet zwaarder mochten zijn dan 500 gram. Met ingang van 17 Januari a.s. komt deze beperking te vervallen, zodat van die datum af in het binnenlands ver keer aangetekende briefpakjes weer tot 2 kg kunnen worden verzonden. IETS MEER WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met later in het Noord-Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. Aan de kust krach tige, overigens meest matige Zuid-Wes telijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. 8 JANUARI. Zon op: 8.46 uur; onder: 16.47 uur. Maan op: 12.21 uur; onder: 142 uur (E.K.) Hoogwater te Katwijk te 9 45 en 22.17 u. Dit blad bestaat uit zes pagina's. Soekamo's „elite"-wacht vroeg om tewerkstelling Onder de titel „Vrede te Djokjakar ta" schrijft de correspondent van de „Times" uit Djokja: „Het was te be grijpen, dat Djokja, tot voor kort hoofdstad van de Republiek, in zeven uur tijd geheel kon worden bezet door de Nederlanders. De Indonesiërs had den blijkbaar nooit de mogelijkheid van een actie met paraohutisten en lucht landingstroepen overwogen. en dankte zijn benoeming eerder aan geografische dan aan enige technische hoedanigheden. Enige van deze officie ren worden vastgehouden. Het overige deel is in vrijheid gesteld en moet zich tweemaal per week bij de politie mel den. Het .schijnt, dat zij volkomen ge noeg hadden gekregen van de toestan den in het Republikeinse leger. De Sultan van Djokjakarta, Hamengkoe Boewono IX. Het is moeilijker zich een begrip te vormen van de verbazingwekkende vreedzame toestanden, die thans heer sen in de stad, waar gedurende drie jaren de bevolking onderworpen was aan hevige, opzwepende, nationalisti sche propaganda. De brigade, die Djokja bezette, ver loor nog niet één dode per dag. Tot op heden zijn er absoluut geen tekenen van een aanval van guerilla's, waarmede de Republikeinen in hun propaganda gedreigd hebben. De kwaliteit en de gesteldheid van het Republikeinse leger het leger was het voornaamste struikelblok bij de onderhandelingen tussen de Neder landers en de regering-Hatta kwa men tot uiting door het feit, dat zich ;edurende de laatste paar dagen 304 officieren overgaven. Velen van hun waren stafofficieren. Een groot aantal meldde zich aan met wapens. Onder •hen bevonden zioh twee generaals-ma- joor en een „kolonel", die voor de oor log bediende was. Een andere „kolonel", die belast was met de Indonesische technische dienst op het vliegveld, was vroeger arbeider op hetzelfde vliegveld Enig licht werd nog verschaft door het gedrag van de persoonlijke lijf wacht van ir Soekarno, een „elite korps"-, dat bestaat uit 50 enthousi aste jongelieden uit het leger en de politic. Blijkbaar op bevel Van Soe karno boden zfj geen weerstand aan de Nederlandse troepen, die hem en de andere Republikeinse leiders ar resteerden. De leden van de lyfwacht werden gearresteerd en aan het werk gezet bij een Nederlands bataljon. Na enige dagen werden zij in vrijheid gesteld. Een Nederlands kapitein gaf hen een adres van de Welfare en zeide hen, zich behoorlijk te gedragen. Zij gingen direct terug naar hetzelfde bataljon cm te verzoeken of zij daar weer te werkgesteld konden worden. Incidenten als deze geven de bezoeker het gevoel, dat, ofschoon vele Indonesiërs de vrij heid wensen, weinigen het waard vin den daarvoor te sterven! Nederlandse commandanten vertrou wen, dat de pacificatie van de nieuwe gebieden niet moeilijk, noch kostbaar cf langdurig zal zijn. Nog zijn benden geconcentreerd in het berggebied langs de Zuidkust en op de hellingen van vulkanen, doch Java is een zo dicht bevolkt land, dat, zoals in de afgelopen oorlog bleek, het niet geschikt is voor voortgezette guerilla-strijd. De waar heid is, dat de Engelsen een veel hardere taak hebben om 400 commu nistische bandieten in Malakka op te ruimen dan de Nederlanders bü hun optreden tegen 400.000 bewapende Indonesiërs. Ervaren Nederlandse officieren ver wachten geen reactie op militair ge bied door de Indonesiërs. De plaatse lijke bevolking schijnt geen bijzondere angst voor de Nederlandse troepen te hebben. Het is vreemd de jonge Neder landers te zien, die met twee of drie tegelijk, soms onbewapend kuieren in de drukke straten, waar nog de oude anti-Nederlandse leuzen aan de muren te ontcijferen zijn, voorts om te mid dernacht in een jeep te rijden door de straten van de stad, waar zo vele rede voeringen, waarin onversaagde tegen stand werd beloofd, zijn gehouden! Na Koningin Juliana's rede: Alléén de met opzet dove twijfelt Een Nederlandse colonne trekt over de Westbrug van Soerakarta. Op het laat ste moment kon nog worden voorkomen, dat deze brug werd opgeblazen, waar van de uitgegraven vliegtuigbom (links) een duidehjk bewijs vormt. WIL VEILIGHEIDSRAAD OPBOUW OF ANARCHIE? Na de radiorede van Koningin Julia na aldus de Daily Telegraph, moet het zeker voor een ieder, behalve de slechtgezinde of de met opzet dove, duidelijk zijn, dat het niet de bedoe ling is, de Nederlandse politiek in In donesië te laten doorgaan voor 'n po ging om Westers imperialisme met ge weld opnieuw op te leggen aan een onwillig Oosters volk. Refererend aan het verlangen van de Koningin naar de Instelling van een verantwoordelijke plaatselijke Indonesi sche regering binnen enkele weken, zegt het blad: „Had de Nederlandse regering niet, onder invloed gelijkend op pressie van de V.N. cn van de gematigde opinie in eigen land. vele maanden lang voor- oeeldig geduld geoefend, dan zouden deze wensen en hoop misschien veel eerder dan thans mogelijk is, vervuld zijn. Nu vandaag de Veiligheidsraad bij eenkomt mogen de betrokken regerin gen zich wel afvragen, niet of zij een wettig recht tot interventie hebben en dit wordt betwist doch wó,t haar doel is. Is het, de vorming van vrije Oosterse staten aan te moedigen, die in staat zijn de wereld wederom te voor zien van onschatbare voorraden voed sel, rubber en olie? Of is het, integendeel, om de Neder landers te straffen voor het ingevoerd hebben van beschaving en democrati sche ideeën in een groot achterlijk gebied en deze weldaden te vervangen door een terugglijden naar primitieve anarchie, waarin het banditisme zal tieren onder de naam van nationalis me en millioenen ter plaatse zullen verhongeren terwijl de rest van de wereld te kort heeft?" Betreffende het bezoek van de Neder landse minister-president wordt gezegd „Wanneer een regeling met Soekarno en Hatta, de Republikeinse „president" en „minister-president", bereikt kan worden zullen dr Drees en dr Beel wel geneigd zijn die gelegenheid te baat te nemen". „Wanneer het mogelijk is de mede werking van de republikeinen te ver krijgen bij het vestigen van een Ooster se Unie zullen de Nederlandse vertegen woordigers des te hartelijker gelukwen sen verdienen. Wanneer het nodig is zonder hen voort te gaan zal de Indo nesische Federatie onder niet minder goede wensen beginnen". Onderhoud Lamping-Nehru CONFERENTIE UITGESTELD VAN 16 TOT 20 JANUARI. Een vertraging bjj de benoeming van gedelegeerden voor de conferentie over Indonesië is oorzaak dat India de da tum van deze conferentie van 16 tot 20 Januari heeft moeten verschuiven. Arabië en nog andere landen zijn zier geïnteresseerd in deze conferentie, doch de regeringen hebben nog geen beslis sing genomen. Ondertussen heeft de Nederlandse ambassadeur A. Th. Lamping, een be zoek gebracht aan Pandit Nehru. Waarschynlyk heeft hij Nehru ont moet op eigen initiatief, om de Neder landse zienswijze van het geschil uiteen te zetten. Hij zou verder uitdrukking hebben ge geven aan de zienswijze van Nederland met betrekking tot de actie van India en Nehroe hebben meegedeeld, dat vol gens de Nederlandse regering de Veilig heidsraad deze kwestie reeds in behan deling heeft. (U-P). Wederom algemene boycot van Nederlandse schepen Het Australische Verbond van Zee lieden heeft gisteren onverwacht de boycot van alle Nederlandse schepen weer ingevoerd en geweigerd sleep boten ter beschikking te stellen van de Nederlandse vrachtboot „Nieuw Hol land". Het schip moest zonder sleepbobthulp uitvaren. Het is geladen met stukgoede ren voor Java en Singapore. De Abbekerk is Woensdag nog uitge varen met assistentie van sleepboten. Havenarbeiders te Bombay hebben gisterochtend geweigerd de „Leopolds- kerk" te lossen. Dit kon toen, hoewel langzamer, ge schieden door stuwadoors, die niet be horen tot de verenigingen, die een op dracht tot boycot hebben uitgevaardigd. Twee jaren geleden brandde de woning van de burgemeesteresse van Oost-, West- en Middelbeers, mevr. G. C. Th. M. Smulders-Beliën, af en deze enige vrouwelijke burgemeester in ons land was gedwongen haar intrek te nemen in de pastorie van Middelbeers. Thans is haar woning herbouwd en konden de bezittingen van mevr. Smulders weer worden verhuisd. Dit geschiedde vol gens een eeuwenoud folkloristisch ge bruik, waarbij de boeren van het dorp de inboedel op hun wagens naar het nieuwe adres rijden. In de prachtig ver sierde eerste huifkar, de „schoonwagen", nam de burgemeesteres plaats, terwijl in lange rij de wagens met het meubilair volgden. Vóór in de „schoonwagen" was een kroon opgehangen, vervaardigd door de nieuwe buurvrouw, ten teken dat de kroon op het werk was gezet. Het gebruik wil nog, dat men tracht deze kroon te stelen om haar tegen betaling van een fles genever weer vrij te geven. De stoet onderweg naar de nieuwe wo ning, met mevr. Smulders in de „schoon wagen" met de kroon. (Van onze correspondent te New York). In de week van 16 tot 23 Januari aanstaande verwacht Washington 750.000 bezoekers binnen haar gastvrije muren. Reeds maanden lang wordt hard ge werkt aan de voorbereiding van de inauguratie van president Truman en het belooft een galafestijn zonder weer ga te worden. Het bste wat Washington tot op heden op dit gebied gezien heeft, is de eerste inauguratie van president Roo sevelt in 1933, toen 500.000 bezoekers in de hoofdstad samenstroomden. Velen hadden toen de grootste moeite om hun hoteircikoning te betalen, aangezien Roosevelt's eerste regeringsdaad het was in het dieptepunt der depressie het afkondigen van een „bankhollday" was. De organisatie voor dit jaar Is in handen van Meivin D. Mlldreth, lid van het democratische comité voor Washington en gedurende 25 jaar de advocaat voor het beroemde Ameri kaanse circus-bedrijf Barnum en Bailey Mildreth is dus een mannetje, die wel iets afweet van een „big show". Er zal een geweldige parade komen van het Capitol naar het Witte Huis, met praalwagens van alle 48 staten, mi litaire orkesten enz. Elke avond worden grote vuurwerken afgestoken en er zul len avondconcerten zijn, die het knal len der vuurpijlen afwisselen Voorts zijn er galaconcerten, talloze bals, re cepties, officiële maaltijden, rijtoeren en wat dies meer zij. Eigenlijk zijn de voorbereidingen al veel langer aan de gang dan een paar maanden. Het vorige republikeinse Congres voteerde namelijk 80.000 dollar voor reusachtige tribunes tegenover het Capitol, waar de president de eed zal afleggen en zijn inaugerele rede zal uit spreken. Het republikeinse inauguratie comité, dat zo vrijgevig was met de dol lars, had er natuurlijk op gerekend, dat de nieuwe president Dewey zou zijn en Curly Brooks, de voorzitter van de re- PERZIË EN CEYLON AANVAARDEN NEHRU'S UITNODIGING. Perzië en Ceylon hebben de uitnodi ging van Pandit Nehru voor de confe rentie der Aziatische landen over In donesië aangenomen. Perzië zal verte genwoordigd worden door Noeri Es Fan- diari, de nieuwe Perzische ambassadeur in India. BETOGING IN WILLEMSTAD. Gisteren werden te Willemstad in het openbaar demonstraties gehouden tegen de Nederlandse regering. De betogers tekenden protest aan te gen de recente militaire campagne in Indonesië en de teleurstellende voorstel len voor een regeringshervorming in West-Indië. Deze voorstellen werden meegebracht door mr Van Schaik, die gisteravond besprekingen begon met plaatselijke leiders (U.P.). BINNENLAND. In buitengewone algemene verga dering van Lever Brothers en Unilever N.V, te Rotterdam zijn tot leden van de Raad van Bestmn gekozen de heren W. A. Faure en H. S. A. Hartog, belden te 's-Gravenhage en F. D. Morrell, G. J. Cole en A H Smith te Londen. Het Haagse Gerechtshof heeft ln hoger beroep het faillissement uitgespro ken over de Ver „Particulier Initiatief tot het doen van charitatieve werken", -ge vestigd ln Den Haag en kantoor hou dende te Maastricht. Het eerste contingent Italiaanse ar beiders, bestemd voor de Nederlandse steenkolenmijnen, ls Woensdag ln de mijnstreek gearriveerd. Dit contingent bestaat uit 66 ongehuwde arbeiders van 19 tot 30 Jaar. Zij zijn afkomstig uit de omgeving van Venetië (provincie Tre- vlso). Vooi de tweede maal ln enkele maanden tljds is er Woensdagavond brand uitgebroken ln een der bijgebou wen van de psychiatrische Inrichting .Huize Padua" te Boekel. Wederom gin gen een grote partij hooi en stro en tal rijke gereedschappen verloren. 24 stuks vee konden worden gered. Twee koelen liepen brandwonden op en twee kalveren moesten worden afgemaakt. Op 22 en 23 September van dit jaar zal het Nedeil, Rundvee-stamboek zijn 75-Jarig bestaan vieren met een grote N.R.S-tentoonstelling te Utrecht of 's-Hertogenbosch. Niet ver van de plaats waar op de Kortenhoefse Plas de omgeslagen boot ls gevonden, heeft men het lijk gevonden van de 44-Jarlge J. Bleyer uit Korten- hoef, een der jagers, die bij een eenden- Jacht om het leven kwam. Als doodsoor zaak kon men verdrinking vaststellen. Naar het stoffelijk overschot van de heer Van D^jk uit Den Haag wordt nog gezocht. Mr N. E. H„ van Esveld, voorzitter van de Raad van Arbeid te Dordrecht, zal eind° Januari naar de Ned. Antillen vertrekken en daar gedurende 6 maan den plannen voor de opbouw van een ge heel nieuwe sociale verzekering voorbe reiden. Nederland en Polen zullen 10 mil- lioen eieren naar Oostenrijk zenden. Deze leverantie zal deel uitmaken van de 43 millloen eieren, welke Oostenrijk voorne mens ls in te voeren ten einde de eieren- rantsoenering te kunnen vergroten. In het Helper-zwembad te Gronin gen ls de 11-Jarige Alex van Dam uit Groningen verdronken. Het knaapje, dat niet kon zwemmen, was efn geregelde bezoeker van het bad en speelde vaak met vriendjes in het ondiepe gedeelte. Tot plaatsvervangende onderdirec teuren van de hoofdbank der Nederland- sche Bank zijn benoemd mr. L. L. J. Dons en mr A. W. R. baron Mackay. Bi) een drijfjacht onder de gemeente Roggel zijn twee wilde varkens geschoten. Een der dieren v/as een groot everzwijn en woog 130 kg Vijf andere wilde zwij nen wisten te ontsnappen. BUITENLAND. De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de sovjet-unie één slag schip, 8 torpedobootjagers en 3 duikbo ten, die Engeland haar in 1944 heeft uit geleend. zal teruggeven, daar de sovjet unie thans haar aandeel van de Italiaanse vloot ontvangt. Het Amer. State Department meldt, dat generaal Dwlght Elsenhower enkele dagen te Washington zal doorbrengen, waar hy „algemene besprekingen zal voeren" met de minister van landsverde diging Forrestal. Een woordvoerder van het Franse ministerie van financiën heeft medege deeld. dat Frankrijk weldra weer de dou- ane-contröle op buitenlandse valuta zal gaan Invoeren, daar er verscheidene on wettige transacties' ontdekt zijn. Deze contróle werd li. Juli 1948 afgpschaft. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld, dat de fabriek voor atoomenergie te Oakrldge zal worden uitgebreid. De kosten zullen 70 millloen dollar bedragen. De voorspelde grote aardbeving ln Italië ls uitgebleven. Wheeler, die de voorspelling had gedaan, verklaarde gis teren nog overtuigd te zyn, dat een aard beving ln Italië of Japan op handen ls. Uit Brussel wordt vernomen, dat de „MJchellne" op het traject Dendermonde St. Nlcolaas, als gevolg van de mist ln botsing ls gekomen met een goederen trein. waardoor vier personen werden gedood, vier zwaar en 20 licht gewond. Ongeveer 400 Protestantse en Joodse geestelijken ln de *taat New-Vork hebben een verzoekschrift Ingediend, waarin zij pleiten voor een wet, die dokters veroor looft „een einde te maken aan het phy- sleke bestaan van een patiënt op diens verzoek, wanneer deze lijdende ls aan een ongeneeslijke ziekte, die ondraaglijke pijnen veroorzaakt". Aartshertog Otto van Habsburg, de pretendent naar de troon van het voor malige Oostenryks-Hongaarse keizerrijk, heeft gisteren een particulier onderhoud van anderhalf uur gehad met generaal Franco in diens residentie El Pardo. Slechts vyi van de 21 passagiers en 4 leden v. d. bemanning van 't te Muen- chen gedaalde Hongaarse vliegtuig waren niet op de hoogte van de werkelijke be stemming van het vliegtuig. Deze vyf passagiers, twee leden van de bemanning en een vrouweiyke passagier met baar twee kinderen, verklaarden naar Honga- rye te willen terugkeren. publikeinse fractie, gaf deze zomer op duidelyke wijze te kennen, dat de repu- b,.keinen dit festyn zouden vieren „ver draaid met de meest indrukwekkende inauguratie van de moderne tyd". Helaas „het kan verkeren", zoals Brederode reeds zeide en de begunstig de van al deze voortijdige maatregelen wordt nu een democraat. Heel toepas selijk wordt deze reusachtige tribune in Washington nu genoemd het „Curly Erooks gedachtenis-stadion", want niet alleen dat Dewey verslagen werd, ook de arme heer Brooks verloor by de ver rassende verkiezingen van 2 November '48 zijn zetel in de Amerikaanse Senaat. Het hotelvraagstuk is uitermate nijpend. Met 12000 beschikbare kamers worden tussen de 200,000 en 300.000 bezoekers verwacht, die meerdere dagen zullen blijven De top-dag, die der inauguratie zeiis Donderdag 20 Januari. Men heeft een beroep gedaan op de Washing- tonse bevolking om onderdak aan be- roekers te verlenen, maar de stroom van gasten zal zelfs tot in Baltimore en Philadelphia ondergebracht moeten worden. Overigens is deze bombastische opzet niet geheel naar de zin van de president. Wel wil hy zyn eerste „eigen" ambts periode met grootse feestelykheden be ginnen, maar hy had gehoopt, dat het niet te kostbaar zo"u worden en dat het een waarlijk democratische viering zou ziin. Intussen belooft het. een affaire te worden, die ver over de 300.000 dollar gaat kosten aan voorbereiding, terwyl de verschillende uitvoeringen en het ge vecht voor hotelruimte en voeding van het publiek heel wat duitjes zullen op vragen. Dit zal tevens de eerste inauguratie zyn, waarbij het onderscheid tussen •k en zwart niet zal bestaan. Neger- gasten zyn uitgenodigd voor het gala- concert, het presidentiële bal en voor een rytoer. Kravchenko wordt 15 Januari te Parijs verwacht GERUCHTMAKEND PROCES ZAL 24 JANUARI AANVANGEN. (Van onze correspondent te Parijs) Eindehjk schynt het er dan toch van te zullen komen. Na ai twee maal te zijn verdaagd, mag men aannemen dat op 24 Januari in Parijs het proces zal worden geopend dat kravchenko, de schryver van het vermaarde, in zeven tien talen verschenen, boek „Ik verkoos de vryheid", tegen het communistische weekblad „Les Letters Fran?aises" aan hangig heeft gemaakt. Van commums- tiscne zyde zyn nog wannopige pogin gen gedaan om een derde uitstel te be werkstelligen, doch ook de twee millioen francs, die als garantie werden geëist ter dekking van reis- en verbiyfkosten der vele communistische getuigen, zyn tnans door Kravchenko by het gereent gedeponeerd. Die som zal hem natuur - jyk woraen terugbetaald, wanneer de Franse rechter ae motieven (laster en oeieaigingi erkent, weixe de senryver naar aamelding van de communistische puDiicaties heeft geformuleerd. Onder de getuigen woraen de namen genoemd van generaal Roaenico, twee Kussiscne iaDrietcsdirecteuren ,een diplomaat, de scnryver-journaiist Iiya Enrenourg, een anetal vrouwen aie van Russische kant als zyn ex-echtgenoten wofaen voorge steld aocn van wie Jvravchenico er twee zerts by name nog met kenae, het Fran se panementsiid Grenier, ae redacteur van „i'Humanité Pierre uourtaae en de atoomvorser Joiiot Curie De bescherming van Kravcnenko, die met een speciaal Vliegtuig op 15 Janu ari in Parys worat verweent, is opge- aragen aan Amerikaanse en rraoie po- litie-uispecteurs, aie oyzonaere ervaring Dezitten in dit werk. Aangezien er ty- dens het proces Frans, KiLaLcn en En gels imet een Amerikaans accent) zal worden gesproken, heelt men terwiiie van een vlotte gang van zaken de ge- üd-chte al geopperd om van de zoiaer van het Palais de irocadero een aantal walkie-talkies te voorschyn te halen, a&t zyn die wonderdoosjes, waarmee men bi) de UJ4.0. met succes een babylomsciiê Ujraakverwarring heeft bestreden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1