Trumans boodschap aan het Congres Het Franse volk ziet geen uitkomst meer PANDA OP DE WALVISVANGST Een sociaal programma ontvouwd Buitenlandse politiek vrijwel niet beroerd Kerkelijk Leven Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 6 Januari 1949 Tweede Blad No. 26584 President Truman heeft gisteren voor (het Amerikaanse Congres 'n regerings- iprogram ontvouwd, dat zowel in om vang als ruimte de „New Deal'' van •wijlen president Roosevelt overtreft. Truman drong aan op machtiging tot herinstelling van prijscontrole, verho ging van inkomstenbelasting met vier milliard dollar en annulering van de door de Republikeinen voorgestane arbeidswet van Taft-Hartley. Op de buitenlandse politiek ging hij slechts schetsmatig In en Wj maakte in het geheel geen gewag van het Noord Atlantisch pact, een militair hulp- program voor West-Europa of aan vullende fondsen voor het plan- MarshalL Wel zeide hii, dat hij in de loop van deze zitting van 't Congres „de gelegenheid zal hebben het Con gres te verzoeken verschillende maat regelen in overweging te nemen op het gebied van de buitenlandse poli tiek." Hij verklaarde, dat het Amerikaanse volk bij de laatste presidentsverkiezin gen „de in discrediet geraakte theorie, dat het lot van de natie moest liggen in de handen van enkele begunstigden, iheeft afgewezen." De president zette daarna zijn pro gram uiteen, dat het volgende inhoudt: 1. Een uit 8 punten bestaand plan tot bestrijding van de inflatie. Voor dit doel vraagt hij bevoegdheid om een contróle op de prijzen in te stellen, een toewijzingenstelsel voor schaarse •grondstoffen in het leven te roepen en eventueel leningen te verstrekken ter financiering van de vervaardiging van materialen, waaraan acute tekorten be staan. 2. Verhoging van de ondernemings- belast.ing en andere belastingen met in totaal vier milliard dollars per jaar, teneinde de staatsschuld te venhlnde- ren. 3. Volledige herroeping van de ar beidswet van Taft-Hartley en vervan ging van deze wet door de vroegere z.g. Wagner-wet, die een meer liberaal ka rakter droeg. Wel moet laatstgenoemde wet gewijzigd worden met dien ver stande, dat jurisdictionele stakingen (stakingen, voortvloeiende uit geschil len tussen vakorganisaties) en secon daire boycotts (het neerleggen van het werk uit sympathie met stakers in een niet-aanverwante industrie) verboden blijven. 4. Verruiming van de sociale wetge ving in dier voege, dat de ouderdoms pensioenen worden verhoogd en de overheidszorg zich ook uitstrekt tot hen, die slachtoffer zijn van werkloos heid, ziekte of invaliditeit. 5. Het instellen van een stelsel van De Belgische hoofdstad krijgt een ondergrondse. Reeds voor de oorlog werd begonnen met de aanleg van de tunnel die een directe verbinding zal vormen tussen het Noorder- en het Zuider-Station. Na de oorlog zijn de werkzaam heden hervat en Brussel zal nu over enkele jaren een ondergrondse bezitten. De stand der werkzaamheden in het centrum der stad nabij de St- Gudule. Ds J. K. Lofvers t Na een langdurige ongesteldheid ls te Amsterdam in de ouderdom van 47 Jaar overleden ds J. K. Lofvers, predikant bij de Ned. Herv. Gem. aldaar. Ds Lofvers die te Markelo geboren werd, studeerde te Groningen en aanvaardde zijn ambt ln 1930 te Gartshulzen (Gron.). In 1935 ver trok hij naar Noordhorn en ln 1938 kwam hi( Jn de hoofdstad, waar nlj eerst werk zaam was ln Amsterdam-N, en sedert 1946 in wlik 15 (binnenstad). Ds Lofvers, die ook evangelist bij de Zuiderzeewerken ls geweest beeft twee boeken geschreven: „De polderjongensdomlné" en „Met de beurt". Zijn stoffelijk overschot wordt a.s. Zater dagmiddag cp „Zorgvlled" te Amsterdam begraven na èen rouwdienst ln de Amstel- kerk, de wljkkerk van de overledene. Ned. Herv. Kerk Drietal te Amster dam (buurtgem. Zuid) H. M. Cnossen te Breukelen, B. van Glnkel te Amsterdam-W. en A. P. Mljnarends te Amstelveen. Beroepen te Montfoort J. Vermaas' te Amersfoort. Bedankt voor Hoek G. Jansma te Kan tens. Gerei". Kerken Beroepen te Molenaars graaf-Brandwijk F Minnema, cand. te Rot terdam; te wilnis J. F. Mantz te Han- tum (Fr.). Aangenomen naar Rotterdam-C. (vac. A. J. v. Sluys) J. Hlndrlks te Vlisslngen. Bedankt voor Epe J. v. d. Mije te Loenen a. d. Vecht. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Rotterdam-Charlols J. F. Sollle te Zoutespul. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Barendrecht C. v. d. Weele te Harderwijk. Doopsgezinde Broederschap Vijftal te Zaandam (vac. J. Knot) J. P. Keunlng te Enschedé, L. D. G. Knipscheer te Gronin gen, H. Luiklnga te Almelo, J, H Rawie te Amstelveen en D. Richards te Bussum. ziekteverzekering, dat „iedere Ameri kaan in staat zal stellen goede medi sche behandeling te verkrijgen." 6. Meer staatssteun voor het onder wijs. 7. Een speciale wètgeving, die het de regering mogelijk moet maken volks woningen met lage huren te bouwen, krotten op te ruimen en een onderzoek naar de woontoestanden in te stellen. 8. Een veelomvattend program ter herziening van de burgerrechten met het doel discriminaties tegen negers of andere rassenminderheden te verbie den. Ten aanzien van de buitenlandse po litiek diende president Truman slechts de twee volgende voorstellen in: 1. Verlenging van de geldigheidsduur van de wet, die op 31 Maart a.s. af loopt, en die de regering de bevoegd-' heid geeft met andere regeringen over eenkomsten inzake verlaging van de douane-tarieven aan te gaan. 2. Schrapping van in het bestaande program opgenomen beperkingen inza ke de toelating van verplaatste perso nen uit Europa in de V.S. Volgens -de huidige regeling mogen gedurende een periode van 2 jaar 200.000 verplaatste personen in de V.S. immigreren. President Truman legde er de na druk op, dat hy zijn program voor het binnenlandse regeringsbeleid be schouwt als de grondslag voor de bui tenlandse politiek der V.S. „De wereld vraagt heden ten dage ons om' leiding, omdat wij binnen onze gren zen in zo grote mate genieten van die voordelen van de democratie, waarnaar de mèeste volkeren der wereld smach ten," zo verklaarde hij en voegde hier aan toe, dat de buitenlandse politiek der V.S, gericht is op vrede en daarbij uit gaat van het principe van internatio nale samenwerking. Zolang echter nog geen stelsel van internationale veilig heid tot stand Ls gebracht, waarop Ame rika zich kan verlaten, kon de Ameri kaanse regering zich niet onttrekken aan het scheppen en instand houden van een gewapende macht, die toereikend is om eventuele agressie af te schrikken. „Wij zijn in het afgelopen jaar in be langrijke mate gevorderd met het doel treffend organiseren van onze gewapen de macht," aldus Truman, „doch het is noodzakelijk verdere verbetering aan te brengen in de wetgeving met betrekking tot de nationale veiligheid". Als een van deze verbeteringen beschouwde de pre sident de inwilliging van zfjn verzoek om het instellen van een algemeen militair opleidingsprogramma voor de Ameri kaanse jeugd. In geen enkele passage van zijn rede voering noemde president Truman de Sovjet-Unie met name. Hij verklaarde evenwel, dat „het thans alle landen dui delijk moet zyn ,dat Amerika niet tracht de huidige toestand te bestendigen. Wij hebben niet het voornemen het onrecht van het verleden in stand te houden", zo zeide hij, „en wij juichen de construc tieve pogingen toe, die door vele landen in het werk worden gesteld om de le vensomstandigheden van hun burgers te verbeteren. Door middel van het Euro pese herstelprogramma, onze „politiek van goede nabuurschap" en via de Ver. Naties zijn wij begonnen de nationale barrières neer te halen, die de econoihi- sche groei eh de sociale vooruitgang van de volkeren der wereld belemmeren." De president zeide, dat de woorden van ,4e sombere profeten, die de onder gang van het Amerikaanse kapitalisme voorspelden" zijn gelogenstraft, doch hij gaf toe, dat Amerika nog steeds „vele tekortkomingen" heeft, waarvan hij de volgende noemde: „WIJ hebben nog steeds te kampen met een te hoog prijspeil. Onze produc tie ls nog niet toereikend om onze be hoeften te bevredigen. Onze minimum lonen zijn veel te laag. De kleine be drijven verliezen terrein in de strijd met de gevaarlijke monopolies- Onze land bouwers zien nog steeds een onzekere toekomst tegemoet en een te groot aan tal van hen ontbeert de zegeningen van de moderne beschaving. Sommige van onze nationale hulpbronnen worden nog steeds verspild. Wij hebben een acuut tekort aan electrische stroom, niettegen staande er ruimschoots middelen zijn om de electriciteitsvoorziening op te voeren. 5 millioen gezinnen wonen nog steeds in sloppen en woningen, die niet van voldoende nooduitgangen voor brand gevaar zfjn voorzien. 3 millioen gezin nen delen hun woningen met anderen. Onze gezondheidszorg is ver ten achter bij de vooruitgang van de medische we tenschap. Goede medische verzorging is zo kostbaar, dat zit buiten het bereik ligt van de grote meerderheid onzer burgers. In vele plaatsen zijn de onder wijsinrichtingen volkomen ontoereikend. Onze democratische idealen worden dik werf gedwarsboomd door vooroordelen en onverdraagzaamheid." De eerste belangrijke taak van de Amerikaanse regering is, aldus de pre sident, de bescherming van de Ameri kaanse economie tegen de ongunstige gevolgen van conjunctuurschommelin gen. Met het oog op de mogelijkheid van een economische depressie vroeg president Truman in zijn boodschap aan het Congres de volgende bevoegd heden: 1. Voortzetting van de bestaande con tróle op de credietverstrekklng en gro tere bevoegdheid voor het beperken van de credietverstrekking door banken. 2. Bevoegdheid om de speculatie op de graan- en andere goederenmarkten te reguleren. 3. Verlenging van de bevoegdheid om contróle te oefenen op de expert. 4. Verlenging van de bevoegdheid om transportprioriteiten te verlenen en van de bevoegdheid om bepaalde goe deren onder de industriële verbruikers te distribueren. 5. Het instellen van een prioriteits- en toewljzingenstelsel voor belangrijke grondstoffen, waaraan tekorten be staan, 6. Bevoegdheid om de huidige con tróle op de huren te verlengen en te verscherpen. 7. Bevoegdheid om maximumprijzen vast te stellen voor schaarse goederen, wier prijsniveau van invloed is cp het productie-niveau van belangrijke indus trieën of op het niveau van de kosten van levensonderhoud, en bevoegdheid om „ongerechtvaardigde" loonsverho gingen te beperken, die tot gevolg zou den hebben, dat de maximumprijzen niet langer kunnen worden gehand haafd. 8. Bevoegdheid om onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar de toerei kendheid van de productie-faciliteiten voor belangrijke goederen, zulks met 't oog op eventuele verstrekking van le ningen door de regering om een ex pansie van deze productiefaciliteiten mogelijk te maken. De president gaf als zijn mening te ■kennen, dat de arbeidswet van Taft- Hartley onbillijke discriminaties tegen over de vakbeweging inhoudt, de con structieve strevingen van de arbeidsor ganisaties beperkt en inbreuk maakt op het recht der arbeiders om vrij col lectieve arbeidsovereenkomsten aan te gaan. De nieuwe wetgeving moet ech ter een bepaling bevatten, welke sta kingen verhindert in vitale industrieën, wanneer deze 't openbaar belang scha den. Het minimumloon-niveau dient volgens de president verhoogd te wor den Vdn 40 cents per uur tot min stens 75 c,ents per uur. Voorts moeten de anti-trustwetten opnieuw verscherpt worden, teneinde monopolie-vorming tegen te gaan en om de kleine bedrij ven te beschermen. Met betrekking tot de landbouwpolitiek stelde Truman voor het bestaande stelsel van steun voor de prijzen van landbouwproducten te bestendigen en de mogelijkheden te onderzoeken om de markt voor deze producten, zowel in het binnenland als in het buitenland uit te breiden. Truman's programma voor openbare werken voorziet in verdere electrifica- tie voor agrarische gebieden, de bouw van waterkraQhtstations, het bevaar baar maken van rivieren en irrigatie- projecten. Tenslotte deelde Truman mede, dat de sociale diensten van de regering zullen worden gebracht onder een spe ciaal departement van sociale zaken. Met volle zeilen verlaat het opleidingsschip van de Deense vloot „Danmark" de haven van Kaapstad om met zijn 117 cadetten aan boord de terugtocht naar Kopenhagen te aanvaarden. 10September begon de „Danmark" haar reis naar Zuid-Afrika. waarbij zij Madeira en Teneriffe aandeed. De afstand van Teneriffe naar Port Durban werd in 47 dagen afgelegd. By het vertrek uit Kaapstad sloegen duizenden het zeldza me schouwspel van een volgetuigd groot zeilschip, één der weinig overgeblevenen ter wereld, gade. Wordt 1949 het jaar van De Gaulle? (Van onz« Panjse correspondant). De traditie wil, dat men aan het begin van een nieuw jaar terugziet op de verstreken twaalf maanden, en men zijn wensen en verwachtingen formu leert voor het jaar, dat is aangebroken. Daarbij onttrekt men zich lastig aan zijn ervaringen: een slecht jaar stemt •moedeloos en een voorspoedig jaar weat hoop voor de toekomst. Zelfs een van nature optimistisch, zelfs „lichtzinnig" volk als het Franse ontkomt niet aan de vrees, dat 1949 wel weer een herha ling van 1948 zal worden, zo goed als '48 een copie is geweest van '47. Een copie in steeds donkerder kleuren. Frankrijk gaat aan een soort mecha nisch lot geloven, aan een historische cirkelgang waar niet aan te ontkomen is. Het mislukken van tientallen expe rimenten heeft hier een wantrouwen en een pessimisme opgeroepen, welke men wel de dominerende krachten mag noemen in het huidige Frankrijk. Het volk ziet geen uitkomst meer. Men kan zich daar helaas niet zeer over verwonderen. Sedert de oorlog heeft Frankrijk een tiental verschil lende regeringen gehad. Tienmaal heeft een nieuwe premier plechtiglyk ver klaard dat er een betere toekomst aan ging breken. En de toestand werd steeds slechter. Het enige, dat onver anderlijk bleef, dat was de keten van stakingen, prijsstijgingen en loonsver hogingen. Geen der tien premiers bleek by machte die keten te verbreken. Niettemin wezen de officiële statis tieken uit, dat de productiecijfers ste gen en dat Frankrijk nimmer zo hard en zo vlijtig had gewerkt als deze laat ste jaren. Maar de vlijt werd niet meer beloond. Zo werd men moedeloos. Ten aanzien van de binnenlandse po litieke situatie van Frankrijk kan men zeggen, dat er een verstarring is inge treden. Een groep partijen socialis ten, katholieken en radicalen bezit thans de macht, welke haar van. twee kanten, door communisten en Gaullisten, wordt bestreden. Die poli tieke strijd slaat alle goede voornemens met steriliteit. Het doel van De Gaulle is, aan de macht te komen en aan dat object wordt alles, inclusief het welzijn des lands, ondergeschikt gemaakt. Het doel der regeringspartijen is, de macht FEUILLETON Het testament VAN MEVROUW MAQUISTEN door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Allee van Iterson. 34) En als u denkt, dat er iemand in de badkamer kon komen, dan hebt u het mis, want dat kon ik horen omdat ik aldoor in de kamer was en de deur stond open. Ik ben ook nog een glas water voor haar gaan halen en een spons om haar ogen te wassen, omdat ze zo gehuild had. Hoe lang denkt u, dat u er ge weest bent? Dat weet ik niet. Tien minuten? Dat kan wel. Niet langer? Ellen ging met een schok overeind zitten, Zo lang niet eens, zei ze op haar oude moppertoon, Ik loop niet altijd op de klok te kjjken, maar tien minuten is het niet eens geweest. Ze heeft precies gezegd, wat ik u verteld heb en ze huilde, de arme stakker. Ik 'ben tenslotte weggegaan om haar een beetje tot rust te laten komen. Toen ik om halfacht even binnen kwam om te kyken, zei ze niets ze schudde alleen haar hoofd toen ik zei, dat ik naar juffrouw Honor zou gaan en of ze nog iets nodig had. En wanneer zag u mevrouw Ma- quisten toen weer? Ik hielp haar met opstaan en in haar stoel gaan zitten voor het eten, (nadat juffrouw Honor naar beneden was gegaan. Maar we spraken er niet meer over, geen van tweeën. Ik wou haar weer niet opwinden en ze wou zelf ook liever een beetje rust hebben, omdat de familie boven zou komen om •koffie te drinken. Daarom zeiden we niets. Ook niet, toen ik haar naar bed hielp alleen pakte ze toen mijn hand stijf vast en ze zei: Jij zult me toch nooit in de steek laten hè, Ellen? En ■dat ls het laatste woord, dat ze tegen one gesproken heeft. McGillivray leunde achterover in zijn stoel. Of hij over Ellen nadacht of over iets anders, was niet te zeggen. Toen de stilte een tijd geduurd had, zei hij verstrooid U was by juffrouw King tussen halfacht en acht uur. Toen met plot selinge scherpte: Waarom? Ellen zette haar meest beledigende gezicht. D'r was een japon, die ze van mevrouw Maquisten had gekregen en daar moest de zoom van ingeslagen worden. Moest zij die japon dragen? Ik was er zo goed als klaar mee, maar ze wilde niet langer wachten, toen ze mevrouw Huil had horen thuis komen. Toen heb ik liet afgemaakt en de japon op haar bed gelegd en toen ze klaar waren met eten, kwam ze bo ven om haar aan te trekken. McGillivray slaagde er in een glim lach te voorschijn te brengen, wat erg vreemd stond orri een mond, die ge woonlijk hard en grimmig was. U hebt een bijzondere genegenheid voor juffrouw Honor King, geloof ik? Ellen rukte zichzelf weer rechtop. O, die! zei ze, Wie heeft U dat wijvSgemaakt? O, niemand, neen, niemand ik dacht dat alleen maar zelf. En omdat U zei, dat U haar japon had veranderd. Hy kreeg een blik, die hem duidelijk maakte, dat Ellen Bridlings dunk van de politie niet bijzonder hoog was. Op haar gewone moppertoon zei ze: Nou, daarvoor hoef je toch niet bijzon der gek op iemand te zijn? En juf frouw Honor nog wel! Kan U me iemand opnoemen, hier in huis of er gens anders, die gek op haar is? Een sukkeltje is ze altijd geweest niet dat er iets aan mankeerde, maar d'r was helemaal niks aan. De kinkhoest heeft ze tweemaal zo lang gehad als een an der kind, en zo ging het overal mee. Ze is van het begin af aan al een stumperd geweest en dat zal ze altijd wel blijven ook. Zo is juffrouw Honor nou een maal! McGillivray had zelden zoveel wrok in een menselijke stem horen klinken en hij durfde er bijna zijn reputatie on der te verwedden, dat die wrok echt was. Als ze geen hekel aan Honor had, dan minachte zij haar toch in ieder geval. Hij geloofde nu helemaal niet meer, dat Ellen zichzelf er toe leende om Honor een alibi te verschaffen. Hij was een te goed mensenkenner om niet te weten, wanneer hij met waarlyke wrok en verachting te maken had. Wie zou zijn geweten bezwaren met een meineed om een alibi te fourneren voor iemand, waar je een hekel aan hebt en die je minacht? Hiermede was Honor King definitief uitgeschakeld uit de rij van verdachten. Hij veranderde plotseling van onder werp. Nog één ding, mevrouw Bridling, Ik veronderstel, dat mevrouw Maquis ten U niet vergeten heeft in haar tes tament? Ellens benige vingers sloten zich ste viger om de zakdoek. Ze keek hem uit dagend aan: Nou. en wat wilt u daarmee zeggen? Ben ik soms geen vijf en dertig jaar bij haar geweest? Wat zou u wel van haar gedacht heb ben a's ze me vergeten had? Heeft ze u ooit verteld, hoe hoog het bedrag zou zijn, dat zy u had toe gedacht? Ellen snoof nijdig. Nee, dat heeft ze nooit verteld. iMc.Giriivray liet haar gaan. HOOFDSTUK XIX. Den! Nora kwam achter hem de trap op rennen en legde haar hand op zijn arm. Wat is er? Ik moet met je praten. Die poli tieman in de studeerkamer hij Ls bezig met Ellen ik moet met je pra ten. Ga mee naar de salon! De grote kamer was koud en somber. De 'luiken waren gesloten, de lichtkro nen waren omhangen met katoenen zakken, over de meubelen waren stof- lakens gelegd; er hing een geur van roet en schimmel. Nora trok 'n gezicht. Het is hier vreselijk, maar het hele huis is vol mensen. Hij trok zyn wenkbrauwen op. Onder vier ogen? Zij knikte heftig. Ja, Den, het 6). De, storm werd ieder ogenblik he viger. De kust was nauwelijks meer te zien, daar de boot voortdurend verder afdreef. „Ik kan hem niet meer houden", bromde de schipper. „Straks gaan we allemaal naar de 'haaien! Hé, let op!" schreeuwde hij, „daar komt weer een zeetje!" Meteen helde het bootje gevaarlijk over, de zeilboom schoot met een ruk naar de andere kant en Panda, dieniet gauw genoeg gebukt had, kreeg het ding met een klap tegen zijn hoofd. Hij voel de zich door de lucht zweven en even later spartelde hij in de dansende gol ven. „Help!" schreeuwde hy. „Help! man overboord! Hé, kom terug! Help, help! Het lijkt wel of niemand me hoort. Zou niemand dan wat gezien hebben? Help!" Maar de boot voer rustig verder. Mis schien kon de schipper niet keren en misschien had niemand het ook ge merkt, omdat alles zo gauw was gegaan. „Dat ziet er niet al te best uit", proest te Panda. „Dat kon inderdaad wel eens een bezoek aan de haaien worden. Een geluk, dat Ik ten minste een zwemvest aan heb". Verdrietig keek hy het bootje na, dat nog slechts een stip aan de ho rizon was. is verschrikkelijk die man zit daar binnen met Ellen en wie weet, wat ze allemaal vertelt! Zy stonden tameiyk dicht by de deur. Hjj ging er .n£>g verder naar toe en draaide een van de hoeklichten aan. Nu zag hij, dat Nora angstig keek. Haar natuurlyke kleur was verdwenen, zodat haar aangezette lippen te helrood waren en spookachtig aandeden in het witte gezioht. Hy zei: Wat heeft ze tegen jou gezegd? De ronde ogen tegenover hem wer den nog ronder. Op 'n kinderlijk fluis- tertoontje vervolgde zy: Ze zegt, dat het Carey was, die uit tante Honoria's testament geschrapt zou worden. Dennis zei geen woord, Hy begon er langzamerhand uit te zien alsof hy 't erg koud had. Maar hy zei niets. Nora's ronde, bruine ogen stondén vol tranen. Ze hadden nu de kleur van het water in een veenplas. f Den, dat heeft ze gezegd, en nu vertelt ze het natuurlyk ook aan hem. Wanneer heeft ze het jou gezegd? Nu pas, terwyi hy met Ernst aan ■het praten was. En teen liet hy haar roepen en ik weet, dat ze het hem vertelt, zy zal maar al te biy zUn ze haat Carey, zy is jaloers. Ik geloof niet, dat ze iets weet. Herinner jy je niet, dat je Maandagavond aan tafel al beweer de, dat Ellen wel zou weten, wie er uit lag en ik zei al, dat dat niet zo was, omdat ik het haar gevraagd had. Ik weet het. Dat zei ik haar ook en toen zei ze, dat tante Honoria haar opgedragen had niets te zeggen, dus dat deed ze natuurlyk ook niet, maar nu ze dood is, was het wat anders en ze vond het haar plicht om te vertel len, wat ze wist. O Den, het is meer dan afscbuweiyk, Carey, zou zo iets nooit hebben kunnen doen! Dennis keek ijskoud. Toen zei hy: Eigenlyk kennen we haar niet eens goed, vind Je wel? Den! Wat zei Ellen? Dat tante Honoria er met haai over gepraat had en dat ze had ge zegd, dat het Carey was ten minste: dat was duideiyk genoeg, zei ze. Wat bedoelde ze daarmee? Ze zei: Namen zyn er niet ge noemd, maar ze bedoelde juffrouw Ca rey, zo zeker als tweemaal twee vier is. Den, dat is juist wat me zo bang maakt, want als ze het allemaal ver zonnen had uit jaloezie of afgunst, dan zou ze niet om de naam heen draaien dan zou ze zonder omwegen vertel len, dat tante Honoria haar gezegd had, dat het Carey was. Ik weet niet (Wordt vervolgd) in handen te houden en die stryd vor dert alle aanwezige energie, Over do communisten behoeft men weinig woor den vuil te maken, zy zyn zich bewust een politiek na te streven, die bepaa.d wordt door de belangen van de Sov jet-Unie, het proletarisch vaderland. VERGIST DE GENERAAL ZICH? Zolang er ln deze politieke constella tie nieti verandert, hoeft men helaas geen spoedig herstel van het land te verwachten. Is verandering op korte termyn waarschyniyk? Wordt 1949 het jaar van De' Gaulle? De generaal gelooft heiliger dan ooit in zijn eigen gelukkig gesternte. Doch het verstreken jaar. heeft niettemin aangetoond, dat hy zich ln de weer- standkraoht der politieke partyen ver rekend heeft. Ze hebben gevoelige sla gen te verduren gehad by de gemeen teraadsverkiezingen, doch die party en zyn er in geslaagd haar bestaan te red den. En een ontbinding van het parle ment, een conditie voor nieuwe verkie zingen, schynt vandaag verder dan ooit verwyderd. Drie mogelykheden openen zloh derhalve voor de Gaullisten: wachten tot de zittingsperiode van het parlement is verstreken, 'n greep naar de macht, of overleg met de regerende partyen. Deze laatste mogeiykheid wordt in kringen van de R, P. F. thans steeds ernstiger overwogen. Een „politiek ge sprek" heeft zelis reeds tussen Bldault en D« Gaulle plaats gevonden en het schijnt dat de basis voor 'n overeen komst wordt gelegd. Slaagt dit compro mis, dan verschuift het gehele beeld de politieke verhoudingen. De derde macht zou springen en de socialisten zouden met de communisten in de op positie worden gedrongen. Het heetaat de generaal Bidault heeft beloofd alle katholieke parlementsleden te zullen, „redden", wanneer de MRP zich voor niepwe verkiezingen uit wenst te spre ken. Er wordt over deze punten in de belanghebbende kringen momenteel in tensief onderhandeld, en de katholieke kerk, in de Franse politiek een factor van zeer grote betekenis, moet zich voor de verzoening hebben uitgespro ken. Eerstvolgende weken kunnen dus beslissend zyn. wy geloven niet, dat een overeen komst tussen De Gaulle en een der regeringspartijen als by toverslag Frank rijk de weg tot de vooi-spoed, de over daad en het geluk zou openen. Het kwaad der verpolitiekte corruptie is reeds te diep ingevreten. Doch wel me nen wy, dat het welzyp des lands er sieohts mee gediend kan wezen, wan neer aan de onzalige concurrentiestrijd tussen tegenstrevende machten einde- lyk een einde kan komen. Voor vrijdag i januari. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: planoduo; 7.45; morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: operettemelodleen; 9.37: lichte orkestmuziek; 10.20: muziek houdt fit; 11.00: ziekenbezoek; 11.40: kamer muziek; 12.00: Angelus; 12 03: zang en plano; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Prome nade Orkest; 12.55: zonnewyzer; 13.00: nieuws; 13.25: Promenade orkest; 13.50: op de korrel; 14.00: omroepkoor; 14.20: opera muziek; 15.20: Mexicaanse muziek; 16.00: ziekenbezoek; 17.00: na schooltyd; 17.15: kinderkoor; 17.45: wat het buitenland leest; 18.00: Franse muziek; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: Rus sische Kerstzang; 19.30: de Benelux; 19.45: piano en orgel; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: kamermuziek; 20.35: Bijbels luisterspel; 21.30: operamuziek van Massé; 22.37: actualiteiten; 22.45: avond gebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.15; Blljartkamploenschappen. Schevenlngen; 23.2524.00: dansmuziek. Hilversum ii (415 M.) VARA 7.00: nieuws: 7.15: ontbbtmuzlek; 8.00: nieuws; 8.15: strydlled; 8.18: operamuziek; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: muziek van Grleg; J9.30: waterstanden; 9.35: Roth strykkwar- tet; VPRO 10 00: morgenwydlng door ds A. L. Broer; VARA 1ÖJ20: gram.muzlek; 11,30: voor de vrouw: 10.45: tenor en. plano; 11.05: voordracht; 11.25; Accordeola; AVRO 12.00: Kwintetspelers: 12.30: weer overzlcht; 12.33: sport en prognose; 12.45: zlgeunermuzick; 13.00: nieuws; 13.15: mededelingen; 13.20: Avroleans; 14.00: kookkunst: 14.20: sollstenprogramma; 14.00: boekenschouw: 15.20: bekende ope rettemelodieën; VARA 16.00: Omroep- kamer orkest; 16.30: voor de Jeugd; 17.00: J. Jong. orgel; 17.20: wij en de muziek; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.45: Sllvestrl-kwartet; 19.00- denk om de bocht; 19.15: appél voor ex-pol. gevangenen uit bezettlngstitd; VPRO 19.30: praatje over Drente: 19.50: tien voor acht; 20.00: nieuws; 20.05: Das Musikallsche Opfer van J. S. Bach; 20.55: Juist verschenen boeken; VARA 21.00: verzoekprogramma; 21.30: hoorsDel „De liefde van de man gaat door de maag"; 22.00: buitenlands overzicht; 22.15: swing and sweet: VPRO 32.40: van daag: 22.45: avondwijding: VARA 23.00: nleuwG; 23.1524.00: symphonlsch concert. v AGENDA DONDERDAG. StadszaaJResidentie-orkest. Solisten Janlne Dacosta en Annle Hermes. 8 uur nam. zaterdag: Schouwburg Ned. Chr. Relaver. Jodel- avond, 7J0 uur.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5