Fataal Oudejaarsavond-gevecht in Amsterdam UIT DE RIJNSTREEK Kath. Middenstandsverenigmg was 1948 zeer actief Leiden geeft sloot voor landelijke middenstandsactie UIT DE OMSTREKEN DONDERDAG 6 JANUARI Belgisch-Franse handel hopeloos vastgelopen Onze Brusselse correspondent telefo- Beerde ons: Gistermiddg werd bekend gemaakt, éat de besprekingen voor het vernieu wen van het Frans Belgisch handels verdrag totaal mislukt zijn. Van Janu ari tot 31 Maart a.s. zal Frankrijk geen enkele invoervergunning meer verlenen voor de import van Belgische goederen, omdat het seen Belgische deviezen meer ter beschikking heeft. Frankrijk moet inderdaad maandelijks grote bedragen Belgische francs besleden voor het uit betalen van de lonen der Belgische grensarbeiders, het herstel van schepen, vrachtkosten in de Antwerpse haven etc. Daardoor is Frankrijks handelsschuld enorm gestegen en kan het land niet langer goud afstaan of Marshall-dollars om deze schuld aan te zuiveren. Nu staat men voor het paradoxale feit, dat de Belgen naar Frankrijk in de eerstkomende drie maanden zelfs niet eens meststoffen, staal, koper en kolen zullen kunnen exporteren, terwijl met het doel de Fransen Belgische francs te verschaffen alle Franse producten vrij en ongehinderd op de j Belgische markt zullen blijven komen. Met inbegrip van parfum, wijnen, con fectie, auto's etc. Slechte tijden voor Belgische groentenhandel (Van onze Brusselse correspondent). Het gaat slecht in de Belgische gToen- ten handel. Wanneer men in de vroege uren van halfvijf tot 7 uur in de straten rond ■de Brusselse beurs de enorme hoe veelheden groenten ziet opgestapeld, zou men kunnen denken, dat de uit drukking ..slecht" overdreven is en de traditionele Belgische klaag-mentali- teit is. die de zaken in een verkeerd licht stelt. Maar voor enkele weken ontmoetten wij een groentenexporteur uit 't West- land. die tot voor enkele maanden ge regeld speciale kunstmeststoffen naar Brussel had verkocht voor de padde stoelenteelt. Door de intussen fel afge brokkelde prijzen had deze export, al dus onze zegsman, zijn betekenis ver leren. Bij vriesweer kon het voor de oorlog gebeuren, dat selderij in pakken van 10 kilo tot een pry's van 50 frs werd verkccht. Thans vindt men pakken van 5 20 frs. De ulerT gaan van 3 frs tot 3.50 frs het kilo en nog keert de boer elke avond met grote hoeveelheden huiswaarts, omdat niet alles aan de man te brengen was. Voer veldsla, die in deze periode van het jaar een luxe-groente is, wordt 10 a 15 frs het kilo geboden. Het zo be kende Brusselse lof, dat hier witlof wordt genoemd, gaat voor 4 frs het kilo van de hand. Een werkelijke spot prijs. De zeer hoge productie en de enorme invoer, die aan de Belgische verbruiker een keuze mogelijk maken onder tientallen verschillende soorten groenten en fruit zijn voor deze toe stand verantwoordelijk. VLIEGTUIG MET HONGAARSE VLUCHTELINGEN TE MUENCHEN. Een Hongaars vliegtuig met 21 pas sagiers en een bemanning van vier kop pen. waarvan de meesten vluchtelingen uit Hongarije werden genoemd, ls Dins dag op het vliegveld bij Muenchen ge land. Verklaard werd, dat het toestel, een tweemotorige Dakota, op weg was naar Zwitserland, doch wegens benzine gebrek te Muenchen moest landen. Drie passagiers zouden niets afweten van het ontsnappingsplan, dat in April 1948 be raamd was. Alle 25 inzittenden zijn ter beschikking gesteld van Amerikaanse intelligence-ambtenaren. Onder de 18 passagiers, die in het plan betrokken waren, bevinden zich enkele vrouwen, enige dokters en ingenieurs en een bank directeur. Zij stapten allen te Pees (Zuid-Hongarije) in het toestel en ston den geboekt als gewone passagiers voor Boedapest. BIJEENKOMST MINISTERS VAN DEFENSIE DER WESTEUROPESE UNIE. De secretaris-generaal van de perma nente commissie der Westeuropese unie heeft bekend gemaakt, dat de ministers van Defensie van de vijf landen der unie 14 Januari in Brussel zullen ver gaderen ter bespreking van gemeen schappelijke vraagstukken van organi satorische aard en de bevoorrading. De agenda voor deze periodieke vergade ringen wordt steeds geheim gehouden, doch politieke waarnemers te Londen geloven, dat 'belangrijke agenda-punten voer de aanstaande derde zitting zullen zijn: 1. Een beschouwing van de bestaan de Westeuropese verdedigingsplannen in het licht van het voorgestelde rui mere Noordatlantische pact. 2. De levering van Britse straalvlieg tuigen aan andere landen van de unie. (De leveranties van deze toestellen aan Frankrijk worden reeds verricht). 3. Verdere standaardisatie van wa pens en uitrusting in verband met de mogelijkheid van grotere leveranties uit de V.S. Ons Distributiehoekje Tweede aanwijzing bon voor sinaasappelen INLEVEREN UITERLIJK 15 JANUARI Hoewel de ln begin December 1948 aangewezen bonnen voor sinaasappelen tot dusver slechts ln enkele gedeelten van ons land zijn gehonoreerd ls het noodzakelijk in verband met de te verwachten grote aanvoeren in deze maand reeds thans een tweede bon aan te wijzen. Uiterlijk 15 Januari moet men de bonnen 534 en 540 algemeen bij een handelaar in groente en/of fruit in leveren. Bon 534 algemeen (voor hou ders van A-, B- en C:kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 540 algemeen (voor houders van D- en E-kaarten) op een kilogram sinaasappelen. De detaillisten moeten de bonnen geplakt op opplakvellen uiterlijk 19 Ja nuari inleveren bij een grossier in si naasappelen. Deze dienen de bonnen uiterlijk '22 Januari in te leveren bij de rayonleider van het bedrijfschap voor groenten en fruit, waaronder zij ressor teren. De rayonleiders moeten tenslotte uiterlijk 25 Januari de bonnen bij de distributiediensten inleveren ter verkrij ging van een ontvangstbewijs. Instel lingen kunnen zich ter verkrijging van sinaasappelen tot de rayonleiders wen- Ö611- V. f4 Naarmate de aanvoer voortgang heeft zal op de ingeleverde bonnen kunnen worden afseleverd. met dien verstande, dat eerst de oude bonnen gehonoreerd moeten worden. Zware mishandeling van zeeman Nauwelijks 24 uur nadat Dinsdag avond in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam de 28-jarige zeeman T. P. aan de ernstige verwondingen, die hem op Oudejaarsavond waren toe gebracht, was overleden, is de Am sterdamse politie er in geslaagd twee mannen te arresteren, die inmiddels een volledige bekentenis hebben af gelegd. Het zijn de 20-j. L. uit de Haarlemmerhouttuinen en de 45-j. caféhouder V. van de O.Z. Voorburg wal. Volgens de politie zijn er waarschijn lijk verzachtende omstandigheden aan wezig voor de beide arrestanten, die mishandeling, de dood ten gevolge heb bende. hebben gepleegd. Unaniem verklaren de ooggetuigen, dat de zeeman alle aanleiding gaf tot ergernis en bovendien zeer agressief was opgetreden. De zeeman gedroeg zich in een café zo slecht, dat hem dringend verzocht werd de zaak te verlaten. Toen hij daaraan geen gevolg wilde geven, waarschuwde de vrouw van de caféhou der haar man, die bij zyn binnenkomst door de zeeman aldii? de ooggetui gen naar de keel werd gevlogen. Tij dens de vechtpartij riep de angstig ge worden vrouw de hulp in van enkele bezoekers uit het ernaast gelegen café. dat een punt van samenkomst voor boksers wordt genoemd. De 20-j. L., die gisteravond in Krasnapolsky is gear resteerd, waar hij als toeschouwer bokswedstrijden bijwoonde, ging met De houding van de nieuwe Veiligheidsraad WEINIG VERANDERING VERWACHT. In diplomatieke kringen te Lake Success wordt niet venvacht, dat de nieuwe samenstelling van de Veilig heidsraad een verandering van bete kenis zal brengen in 's Raads hou ding t.a.v. de Indonesische kwestie. Waarnemers- veronderstellen, dat Egypte, hoewel het zelf „boter op het hoofd" heeft, ongeveer dezelfde hou ding zal aannemen als Syrië, welk land in dit opzicht trouwens in dezelfde si tuatie verkeerde als Egypte. Cuba, dat in de plaats komt van Co lombia. kan nauwelijks feller anti-Ne derlands zijn dan zijn voorganger; in tegendeel, misschien mag van die kant enige matiging worden verwacht, aan gezien de Cubaanse regering minder ver links staat dan die van Columbia. Het staat, buiten twijfel, dat het af treden van België als lid van de Vei ligheidsraad voor ons land een groot verlies is, daar België zich gedurende de gehele behandeling van de Indone sische kwestie een trouwe bondgenoot heeft getoond. Wat Noorwegen betreft, wordt reke ning gehouden met het feit, dat dit land tot dusver geregeld getracht heeft, de vriendschap zowel met de Westerse landen als met het Sovjetblok te be waren. Sommigen nemen dan ook aan. dat Noorwegen in kwesties van vitaal belang voor het eigen land. de zijde van de Westerse mogendheden zal kiezen, doch bi] wijze van handhaving van het evenwicht bij vraagstukken van meer algemene politiek misschien zal overhellen naar de Russische kant. NIEUWE AANKOOPMACHTIGINGEN VAN DE E.C.A. De E.C.A. heeft gisteren aan Neder land aankoopmachtigingen tot een to taalbedrag van 2.477.000 dollar verstrekt vodr het vierde kwartaal van 1948. Communisten los van de S.E.D. KPD, de communistische partij in West-Duitsland, heeft besloten een „organisatorische scheiding" tussen haar en de door de communisten be heerste S.E.D. socialistische een heidspartij ln de Sovjet-Russische zone tot stand te brengen. Deze beslissing, welke werd bekend gemaakt tijdens een vergadering van het hoofdbestuur der communistische partij, werd genomen omdat „de spe ciale omstandigheden voor de commu nistische campagne in de Westelijke zones van Duitsland het voeren van een onafhankelijke en hieraan aangepaste politiek noodzakelijk maken". Het hoofdbestuur heeft ook bekend gemaakt, dat de communistische lei ders in de Westelijke zone, die posities in de S.E.D. bekleden, vrijwillig zijn af getreden. GESCHIL IN DUITSE PARLEMENTAIRE RAAD OPGELOST. De in de Duitse parlementaire raad zitting hebbende sociaal-democraten hebben voorgesteld de besprekingen voor het opstellen van een grondwet voor West-Duitsland te hervatten, zon der dat verder aandacht zal worden ge schonken aan het twistpunt met de christen-democraten over de christen democratische voorzitter, dr Adenauer, die de Westelijke militaire gouverneurs gevraagd had hun inzicht kenbaar te maken over bepaalde omstreden punten in de ontwerp-grondwet, hetgeen een gedeelte van de raad onwaardig had ge noemd. De sociaal-democratische raadsleden besloten geen enkele motie van wantrou wen tegen het beleid van dr. Adenauer waarvan het indienen door de com munisten wordt voorgestaan te steu nen. Zij eisten, dat de hoofdcommissie onmiddellijk een aanvang zou maken met het bespreken van de ontwerp- grondwet, waarbij rekening diende te worden gehouden met de internationale Ruhr-overeenkomst, zoals deze door de zes mogendheden te Londen is opge steld. AARDBEVING IN ITALIË. In het gebied van Rleti, ten Noorden van Rome, deed zich gisterochtend een aardbeving voor, waarbij twee personen werden gedood en verscheidene honder den huizen werden beschadigd. De erg ste schade werd aangericht in he dorp Rivodutri, waar 95 procent van de hui zen schade opliep. Gisteravond vluchtten de bewoners van het gebied de heuvels in, in ver band met dr voorspelde gTote aard beving. In de Noordelijke provincies Emilia en Toscana heeft de bevolking met an dere moeilijkheden te kampen. Als ge volg van zware regenval doen zich daar overstromingen voor. In het gebied van Rieti werden hon derden personen dakloos. Troepen zijn naar de plaats van de ramp gezonden om de daklozen hulp te bieden. haar mede en trachtte de vechtende mannen uit elkaar te trekken, waarna de zeeman ook hem te lijf ging. L. ont dook de eerste slag en sloeg de zeeman met twee harde kaakslagen knock out. Met vereende krachten werd de man naar buiten getrokken, maar buiten kwam hij weer bij en dat gaf zowel L. als de geheel overstuur zijnde café houder aanleiding hem dusdanig te mishandelen, dat hij thans is overle den. Vooral aan het hoofd liep hij zware verwondingen op. Volgens een der ver klaringen zou de caféhouder de op de grond liggende zeeman opzettelijk tegen het hoofd hebben geschopt. Opvallende promotie bij M. L. D. KOLONEL H. SCHAPER BEVORDERD TOT SCHOUT BIJ NACHT-VLIEGER. De hoogste chef van de Marine Luchtvaartdienst, kolonel H. Schaper ls met ingang van 1 Januari j.l. be vorderd tot schout by nacht-vlieger. Met deze bevordering heeft de eer ste vlagofficier zijn intrede gedaan in het korps officieren-vlieger van de Kon. Marine. Schout bfj nacht Schaper, die op 8 September 1906 te Joura (Fr.) werd ge boren, bezocht de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam en diende enige jaren als stuurman by de Holland- Amerika iyn. In 1930 werd hy reserve officier bij de Kon. Marine. Inmiddels had hy zyn hart aan de vliegdienst verpand en in 1931 werd hy beroeps- officier-vlieger. In Mei 1940 wist de toenmalige of ficier-vlieger 2e klasse Schaper van Holland naar Engeland uit te wyken. Bij het Nederlandse 320 squadron nam hii actief aan de oorlog deel. Voor het uitvoeren van vele opdrachten waar aan groot gevaar verbonden was. zoals nachtelyke landingen op het Tjeuke- meer in Friesland met een watervlieg tuig. waarvoor hy zich als Fries vrij willig meldde, verwierf hy hoee onder scheidingen. Zo is hij o m. ridder Mili taire Willemsorde en drager van het Engelse „Distinguished Flying Cross". Bij een aanval op een Duits convooi werd zijn vliegtuig zo zwaar bescha digd. dat hy gedwongen werd op zee te dalen. Met grote behendigheid bracht hij zijn brandende lockheed „hudson"- bommenwerper op het water, zodat de gehele bemanning ongedeerd buiten het bereik van het convooi in de rubber boot kon plaats nemen. Een Duitse my- nenlegger pikte hen echter op met het gevolg, dat de officier-vlieger Schaper de rest van de oorlog in een Duits krijgsgevangenkamp moest doorbrengen. Onmiddellijk na de oorlog werd de schout bij nacht Schaper als overste uitgezonden naar Indonesië, ten einde de M.L.D. aldaar te organiseren. Reeds voor het beëindigen van deze taak wachtte overste Schaper in Nederland een nog belangrijker opdracht. Hy werd teruggeroepen en als kolonel belast met de leiding over de gehele M.L.D. Het uiterst belangrijke werk in deze func tie verricht, zo vernemen wy van de zijde van het Ministerie van Marine, vindt zyn bekroning in de bevordering tot schout by nacht. De bevordering van schout bij nacht Schaper onderstreept wel zeer duide- lijk, hoe de M.L.D. is uitgegroeid tot een belangryk deel van onze zeemacht, NTWIN-K.L.M. PAKKETTEN BLIJVEN VOORLOPIG IN BATAVIA. In verband met het wegvallen der luohtverbinding tussen Nederland en Indonesië zijn in Batavia ongeveer 1500 Niwin-KLM pakketten opgeslagen, die nog niet naar ons land kunnen worden verzonden. Zo spoedig mogelyk zullen deze pakketten naar ons land worden overgebracht en aan de geadresseerden worden uitgereikt. Minder jenever.... VOORLOPIG GÉÉN PRIJS VERHOGING. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen zullen door ge brek aan spiritus de grossiers in ge distilleerd in de komende maanden minder jenever kunnen leveren dan tot nu toe het geval was. Dit kan tot gevolg hebben, dat de slijteryen niet aan de bestellingen van elk gewenst kwantum van hun cliën ten kunnen voldoen. In tegenstelling met de lopende ge ruchten deelde men ons van bevoegde zyde mede. dat van styging van de je- neverprijs voorlopig geen sprake zal zijn. Zolang het accyns op het huidige niveau gehandhaafd blijft, zal geen prijsverhoging plaats vinden, o- -r» „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" IJMUIDEN GEPASSEERD. Het m_s. „Johan van Oldenbarnevelt", dat wegens de mist gistermiddag om 5 uur niet kon vertrekken, heeft 's avonds om kwart over tien de Am sterdamse haven verlaten. Het schip passeerde vannacht om half-drie de sluizen van IJmuiden. PROTEST VAN DE „OUDE S.D.A.P." 't Partybestuur van de „Oude S.D.A.P." heeft een adres gezonden aan de mi nister-president. waarin geprotesteerd wordt tegen de politionele actie in In donesië. Men noemt deze actie „in strijd met elk begrip van humaniteit en democratie". Het partijbestuur zegt o.m., dat het zich niet kan onttrekken aan de indruk, dat de regering de breuk met de Republiek doelbewust heeft geforceerd, te meer daar de uit gevoerde militaire operatie bewijst, dat zy reeds maanden tevoren moeten zyn voorbereid. TABAKS-, KOFFIE- EN THEE ONDERNEMINGEN LEDEN ZWAAR. Gunstiger situatie voor de rubber. Een woordvoerder van het Dep. van Ec. Zaken deelde aan 'n vertegenwoor diger van Aneta over de toestand der ondernemingen in de nieuw bezette gebieden o.a. het -volgende mede. dat over het algemeen vooral de tabaks-, koffie- en thee-ondernemingen zwaar geleden hebben. De rubber staat er gunstiger voor. Over ongeveer drie we ken denkt men aan de ondernemingen in de omgeving van Djokja. Klaten en Solo weer stroom te kunnen leveren voor de fabrieken. De suikerfabrieken Konang en Winangoeng zijn intact, In laatstgenoemde fabriek werden 120.000 zakken suiker aangetroffen. De suiker fabriek Tjepe by Djokja is zwaar be schadigd; het herstel zal waarschijnlijk een jaar duren en ll-è millioen gulden kosten. In Solo zyn de meeste rijstpelleryen en tabaksdrogerijen niet beschadigd. De rubberondernemingen Soekaocemi en Barostampir hebben vry veel schade en een deel harer aanplant is vernield. De suikerfabrieken Trankit en Pakis naby Koedoes zyn niet beschadigd- In Tjepoe, waar de gehele Europese wocnwyk werd vernield, werden 300.000 kubieke m. hout aangetroffen, waar van de waarde in de millioenen loopt. Met dit hout zal heel wat opbouwwerk kunnen worden .verricht. NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING GELDIG. Het C.D.K. deelt mede, dat de bon nen voor werkkleding H 10 en L 10 tot nader order geldig zyn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 10 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satyn, een lange stofjas, een lange witte jas, -een laboratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L 10 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satyn, beaverteen, engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 11 en H 12 en L 11 en L 12 zyn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.m. 9en L 1 t.m. 9 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. ALPHEN DRIEKONINGENFEEST J. G. In een echte Kerstsfeer met veel kaarsverlichting in de Sint-Josephzaal en een mooie Kerststal, vierde een groot aantal leden van de plaatselyke afde ling van de Jongeren-gemeenschap Driekoningenfeest. De voorzitster, mej. J. van Engelen, leidde de avond in en deelde o.a. mede, dat de nieuwe vlag op de volgende by eenkomst officieel in gebruik genomen zal worden. Voor die gelegenheid werd deze avond, onder lei ding van mej. N Scheerder, het nieuwe lied van de Jongerengemeenschap inge studeerd. Hannie Verkley declameerde heel aardig „Het nieuw geboren kind" en Joke Lammers vervolgde met een leuk Drlekoningenverhaal. Nadat er nog een toepasselijk lied was gezongen, de clameerde Ris Groenendyk „De vrolijke herder". Het hoogtepunt en tevens het einde van deze gezellige avond vormde het Kerstspel „Venite adoremus", dat door de dames heel goed werd gebracht en waaraan de proloogzegster, mej. R. van Berkum, door haar juiste zegging en gracieuse voordracht, heel veel ten goede heeft bygedragen. Toepasseiyke liederen, achter de coulissen uitgevoerd door een goed geschoold dameskoortje, verhoogden de sfeer. De aalmoezenier, kapelaan J. W. Poel, sloot deze goed ge slaagde byeenkomst van de vrouweiyke jeugdorganisatie. FEESTAVONDEN „WILHELMINAKWARTIER" In de bovenzaal Van Hotel „Centraal" heeft de buurtvereniging „Wilhelmina- kwartier" Dinsdag- en Woensdagavond een tweetal feestavonden gegeven voor de leden en hun huisgenoten. Na het openingswoord door de voor zitter is op beide avonden door de to neelgroep van dit kwartier de klucht ln drie bedryven opgevoerd „De Tante van Charley", van Brandon-Thomas. Gezien het enthousiasme van de talry- ke aanwezigen heeft men zich op bui tengewone wijze geamuseerd. De regie wat op uitstekende wyze in handen bij de heer H. Meyer. Met een gezellig samenzijn werden de avonden besloten. boskoop NIJPEND ZAALGEBREK. Sedert enkele jaren is alhier een groot gebrek aan zaalruimte, hetgeen voor het verenigingsleven ernstige zorgen veroorzaakt. Voor de oorlog beschikte Boskoop met zyn ruim 8000 inwoners over 4 za len, t.w. Hotel „Flora", Hotel .JClaas- sen", Hotel „Neuf" en het R.K. Ver enigingsgebouw aan de Rozenlaan. I Alleen laatstgenoemd gebouw bestaat nog, terwyi de andere zyn verdwenen. Te begrijpen is, dat dit voor het ver enigingsleven zeer storend is, hetgeen ook thans weder blijkt, nu de afd. Bos koop van de Algem. Landarbeidersbond, alsmede de Boskoopse Bestuursbond zich verplicht hebben gezien voor de propaganda-feestavond een zaal van Hotel „Centraal" te Alphen af te hu ren' Scheepvaartbeweging Gedurende de maand December van het vorig jaar zyn 3154 schepen de brug gepasseerd. Voor dit aantal moest de brug 1818 maal omhoog gebracht worden. Gesneuveld In Indonesië. Bij de familie De Rooy alhier ls bericht ontvangen dat hun zoon Adrianus Cor nells de Rooy op 29 December op Java ls gesneuveld. Dr G- A. S. Jongeneel (tel. 19) zal dit Jaar als gemeente-geneesheer optreden. oude wetering JAARVERGADERING KVP. In zyn openingswoord sprak voorz, P. H. v. d. Bosch zijn teleurstelling uit, dat zo weinigen Woensdagavond naar de jaarvergadering van de KVP waren gekomen. Na lezing der notulen werd het woord verleend aan de heer F. Sy- besma, oud-lid Volksraad van Ned.- Indië, die een duidelyke en interessan te uiteenzetting gaf over het huidige belangryke gebeuren in Indonesië. Uit het financieel verslag van de penning meester de heer J. v. d. Meer, bleek dat het batig kassaldo was gestegen tot f. 142.60. In zyn uitgebreide jaarverslag vermeldde de secr. de heer P. H. Verdel de vele werkzaamheden en de vele ge voerde acties. De heren P. van Es en H. de Jong werden bij acclamatie in het bestuur herkozen. Voorgelezen werd het reglement der Kies-Centrale Alke made, hetgeen o.a. inhoudt, dat Roelof- arendsveen 5. Ryp-, Oude- en Nieuwe Wetering, Oud Ade en De Kaag resp. 1 zetel in de gemeenteraad zullen heb ben. Voorts zal men by de verkiezing in Alkemade weer gezamenlyk met een lyst uitkomen. De heer P. de Jeu werd benoemd tot lid der Kies-centrale en de heer A. Hogenboom tot plaatsvervanger. In zyn sluitingswoord uitte de heer v. d. Bosch de wens, dat de a.s. gemeente raadsverkiezing weer een eensgezind verloop zullen hebben. WOlJBRUüül Ds Hugenholtz gaat Woubrugge verlaten Ds G. W. K. Hugenholtz heeft het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Nykerkcr- veen aangenomen en zal derhalve onze gemeente binnenkort verlaten. UI Rector F. Bernefeld over de actie der Buurtverenigingen De Kath. Middenstandsvereniging te dezer stede, hield gisteravond in „In den Vergulden Turk" haar jaar vergadering, waarin mededeling werd gedaan, dat de afdeling Leiden het initiatief heeft genomen om dit jaar in nauwe samenwerking met de Ned. R.K. Middenstandsbond een landelijke middenstandsactie te or ganiseren. Daarnaast trok in deze vergadering sterk de aandacht de toespraak van de geestelijk advjscur der vereniging, reetor F. Bernefeld, die in een principieel betoog wees op het standpunt, dat de R.K. moe ten innemen t.o.v. de acties der buurtverenigingen. De voorzitter, de heer F. C. de Hos- son, gaf in zijn openingswoord een te rugblik op het jaar 1948, dat zich ken merkte als een jaar, waarin verschil lende distributiebepalingen werden op geheven en een ruimere toevoer van goederen viel te constateren. Spr. zeide het te betreuren, dat in het afgelopen jaar nog geen overeenstemming kon worden bereikt over de toekenning van kindertoeslag aan zelfstandigen. Onze verwachting is thans gericht op het jaar 1949. Ten slotte wees spr. nog eens op de noodzakelykheid, dat alle mid denstanders zich organiseren. Voorbeel den zijn er. te over, dat een krachtige organisatie veelal tot belangryke suc cessen leidt. Onze katholieke midden standers zullen moeten beseffen, aldus spreker, dat onze vereniging geen z.g n. amusementsverenieing is, maar een on misbaar verlengstuk van haar bedrijf. Wat het jaar 1949 betreft, merkte spre ker op, dat nog vele leemten ten op zichte van de vakkennis, de bedryfs- leer en het boekhoudkundig inzicht zijn aan ti vullen. De secretaris, de heer J. Pierrot, die een uitvoerig overzicht gaf van de vele acties, welke in het afgelopen jaar door de Kath. Middenstands-vereniging te dezer stede zijn gevoerd, deelde in aan sluiting hierop mede, dat het ledental zich nog steeds in opwaartse richting bevindt. Begonnen met 217 leden, be draagt dit aantal thans 238. Dank zij de actjyüteit van de heer W. v. d Holst Jr konden de volgende vakgroepen worden opgericht: kruideniers, sigaren winkeliers, textielhandelaren, rywiel- handelaren en woninginrichters. Uit het financieel overzicht van de penningmeester, de heer H. C. Doove, vernamen wij, dat 1948 sluit met een batig saldo van f.683.—. Tot leden van de kascommissie werden gekozen de heren Th. Kriek en M. Brouwer. De beide aftredende bestuursleden, de he ren J. Pierrot en W. v d. Holst Jr wer den by acclamatie herkozen, terwyl in de vacature van de heer Ph. v. d. Drift de heer J. C. J. Lamberpiont werd be noemd. Secretaris en penningmeester hadden deze avond een harteiyk dankwoord katwijk aan zee Bij de te 's-Gravenhage gehouden machinistenexamens is geslaagd voor het diploma van motormachinist kleine handelsvaart onze plaatsgenoot Jac. Kraayenoord Jzn„ leerling van de vis- seryschool alhier. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens voor radio-telegrafist zyn ge slaagd onze plaatsgenoten Thomas v. d. Niet, schipper van de K.W. 4; Hen drik v. d. Niet, stuurman van de K.W. 4 en Piet v. d. Plas, schipper van de K.W. 138. Allen zyn leerlingen van de visserij school alhier. lisse Bloemlust trok 5000 bezoekers De eerste Bloemlustexpositie in het HBG-gebouw gedurende dit seizoen trok 5000 bezoekers. De wisselbeker van het Centraal Bloemen Comité werd ge wonnen door de firma G. C. v. Meeu wen en Zonen te Heemstede. Het pu bliek had de inzending Amarylles van deze firma waardig gekeurd met deze prys te worden beloond. voorschoten Burgeriyke Stand Geboren: Barbara Maria, d. van W. Hoogerdyk en P. E. Lcltl; Gertrudls Apolonia Elisabeth, d. van H F. C. v. d. Burg en C. C. v. d. Byi; Petrus Jacobus, z. van J. Sloos en C. J. Lemmen, Frederlcus Hermanus, z. van P. A. van der Krogt en P. A. Slingerland; Veronica Maria Pauline, d. van G. Reyns en T. Zeeven- hooven. Overleden: Johanna Wllhelmlna Weg man, 81 Jaar. wed. van C. Schipper; A. de Groot, 60 Jaar. OndertrouwdWillem Anthonie Verbeek, 32 Jaar en TryntJe Daemen, 30 Jaar. wassenaar Ernstige val Mevr. v. d. Horst al hier slipte gisteravond met haar rijwiel met hulpmotor over de tramrails by de Lus. Zij kwam zo ernstig te vallen dat zy een schedelbasisfractuur opliep en in zorgeiyke toestand naar de Ursula- kliniek alhier werd vervoerd. van de voorzitter ln ontvangst te ne men, terwyl de laatste by monde van de heer Lambermont namens de leden werd gehuldigd. DE ACTIES DER BUURTVERENIGINGEN. Aan het einde der vergadering heef t de geestelijk adviseur der vereni ging, rector F. Bernefeld, gewezen op het standpunt, dat de katholie ken moeten innemen t.o.v. de acties der verschillende buurtverenigingen. Hoewel spreker geen bezwaar heeft, dat buurtverenigingen op nationale gedenkdagen iets organiseren, waar- by evenwel nauwlettend moet wor den toegezien, dat de goede moraal en zeden geen geweld wordt aange daan en hy zich ook kan verenigen met het door buurtverenigingen ge- exploiteerde speelweide- en speel tuinwerk, kantte hij zich- sterk te gen de wyze, waarop verschillende buurtverenigingen menen aan haar werk uitbreiding te moeten geven. Zo komt het tegenwoordig herhaal de malen voor, dat buurtverenigin gen voor volwassenen en kinderen allerhande feesten en clubs (met name noemde spr. de kaart- en dansclubs) organiseren, welke voor ons katholieken te enenmale on aanvaardbaar zijn. Ten einde ook de z.g.n. vacantiebezigheden voor de jeugd in eigen hand te nemen, werd het vorig jaar dóór de katholieken een eigen organisatie in het leven geroepen, middels welke organisatie plm. 1000 kinderen aangenaam wer den bezig gehouden. Ofschoon rec tor Bernefeld zich niet wenste te verzetten tegen een samenwerking met de organisaties, welke deze va cantiebezigheden leiden, zette hy nadrukkelyk uiteen, dat de R.K. ook dit terrein van jeugdwerk voor zich opeisen. Voor ons, aldus spre ker, is dit een principiële zaak. Nadat de rondvraag was gehouden, werd de vergadering, waarin mevr. M. E. SteygerAsperslagh nog een proeve van welsprekendheid had afgelegd, ge sloten door de voorzitter. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, Januari. De effectenbeurs had vandaag we derom te kampen met een groot ge brek aan affaire. De stemming was ongeanimeerd. Koninklijke liepen een viertal punten achteruit. Daarna volg de een klein herstel, maar per saldo moest tooh een verljes van drie punten worden opgetekend. Unilevers en Phi lips zagen een paar punten verloren gaan. Voor de minder courante indus triëlen deden zioh geen koersvariaties van betekenis voor. Op de Scheepvaart markt kwamen de koersen wat lager te liggen. Ook voor de Cultuuraandelen was de stemming gedeprimeerd. HVA's zakten een goede vier punten. Ook de meeste minder courante suiker aandelen waren wat lager. Amsterdam Rubbers liepen een paar punten naar beneden terwyi ook vescheidene an dere soorten wat lager waren. Op de Tabaksmarkt ging iets om in Deli-Mij., die een kleinigheid inzakte. Voor de meeste Indonesische fondsen waren de noteringen lager. Ned. Staatspapieren zo goed als onveranderd. Van Ameri kaanse fondsen was niets te bes-peuren. Voorraadvorming luchtpost voor Indonesië VERVOER PER ZEEPOST GAAT NORMAAL DOOR. Met het KE.M.-vliegtuig, dat 21 De cember jl. naar Batavia is vertrokken en daar ook is geland, werd voor de laatste maal in 1948 op de normale wyze lucht post-correspondentie ndar Indonesië ver zonden. k Tot op heden werden alle maatregelen getroffen om de achtergebleven corres pondentie zo spoedig mogelijk door te zenden. Met het op 4 Januari 1949 naar Indo nesië vertrokken vliegtuig werd tenslotte de nog voorhanden oude post meegege ven. Om echter direct tot het vervoer van luchtpost te kunnen overgaan, zodra een definitief vervoersplan naar Indo nesië zal zyn vastgelegd, bestaat de mogelijkheid thans een begin te ma ken met het posten van luchtpost- correspondentie voor Indonesië. Uitdrukkelijk wordt echter het vol gende onder de aandacht gebracht: le. Zoals de toestand nu is. kan nog niet onmiddellijk op een luchtpostver- voer per K-L.M. naar Indonesië worden gerekend. Het betreft hier dus voorraad vorming. 2e. In verband met het feit, dat zo dra luchtpostvervoer mogelyk zal zijn, dit vervoer toch een zeer beperkt karak ter zal dragen, mogen tijdelijk uitslui tend postbladen en luchtpostbrieven beide tot een maximum gewicht van 5 gram. worden gebruikt, terwijl tevens wordt verzocht zoveel mogelijk hoogstens 1 brief per week te posten 3e. Zodra deze regeling kan worden uitgebreid, zal hiervan mededeling wor den eedaan. 4e. Mocht biyken. dat de op deze wtize gevormde voorraad te groot zal worden, dan zal echter wederom aan het nubliek moeten worden verzocht de luchtpost- correspondentie met Indonesië tydelyk niet te posten. 5e. De verzending van luchtpostpak ketten moet helaas voorlopig worden gestaakt. 6e. De aandacht wordt er op gevestigd, dat vervoer van correspondentie en pak ketten naar Indonesië per zeepost nog steeds normaal voortgang vindt. Het probleem der massajeugd (Speciale berichtgeving). Naar wy vernemen, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aan enige wetenschappelijke instellingen verzocht een onderzoek !n te stellen naar het probleem van rle massajeügd, waarvan de ongeorgani seerde arbeidersjeugd deel uitmaakt. Daarnaast zyn enkele commissies be noemd, waarin vertegenwoordigers van de wetenschap o.a. een sociaal-psy choloog zitting hebben die met de zelfde taak zyn belast. Zijn wy wel ingelicht, dan zou het in de bedoeling liggen in de toekomst te komen tot het plaatseiyk stichten van sociaal-paedagogische internaten voor de jeugd, tot het naast ambachtsscho len met subsidie van de staat in leven roepen van model-leerbedrijven en aanleg en meer beschikbaar stellen van sport- en speelterreinen en vac3n- tiegelegenheden voor de jeugd, terwyl ook meer actie zou worden gevoerd voor het bezoek van de jeugd aan clubhuizen. DE „GROTE BEER" GEDEBARKEERD Hedenochtend om halftien meerde 't trcepentransporthospit.-schip de „Gro te Beer" aan de Javakade te Amster dam. na een oponthoud door de mist voor IJmuiden. De ontscheping begon nu om tien uur en om 12 uur waren by na alle gezonde en zieke manschap pen van boord. De opvarenden werden o.a. verwel komd door luit. ter zee le klasse. C. W. Th. baron Van Boetzelaer, namens H.M. de Koningin; de minister van. Oorlog en minister van Marine ad.Int-, mr F. W. Schokking. namens de rege ring alsmede door luit -kol. Pahud de Mortanges namens ZK.H, Prins Bern- had. Voorts was aanwezig de chef van. de generale staf. luit.-generaal mr H. J Kruis. Het aantal ^sken bedroeg ongevser honderd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2