Zorgt Yeovil Town voor een Cupsensatie? Leiders in eerste divisie hadden slechte Nieuwjaarsdag VAN MEVROUW MAQUISTEN UIT DE OMSTREKEN RECHTZAKEN Radio-programma MAANDAG 3 JANUARI Engelse spoit in het zoeklicht (Van een bijzondere medewerker). Van alle amateur- en niet-league- clubs, die zich voor de grote strijd om de P.A. Cup hadden gemeld, heeft slechts zegge en schryve één dappere de eerste twee ronden overleefd. Die eer komt toe aan het kleine Yeovil, een clubje dat in een Zuidelijke, niet bij de F.A. aangesloten league een zeer be scheiden bestaan leidt. Yeovil zal dus moeten trachten aan het Cupvoetbal het sensationele tintje te verlenen. Vo rig jaar werd de heldenrol met veel bravour vertolkt door Colchester United dat zelfs de vijfde ronde bereikte. De Colchestenaren beweerden dat zij die ongelooflijke prestatie te danken had den aan het eten van oesters. Maar dit maal schijnen die oesters niet zo bui tengewoon krachtig te zijn geweest, want ln de eerste ronde ging het met Colchester United, zij het met ere, al volkomen mis. Voor Yeovil is het overigens niet de eerste keer dat zij het tot de derde ronde gebracht heeft. In 1934 ging de club in die ronde ten onder tegen Li verpool. Manchester United maakte in 1937 een ontijdig einde aan de Wembley dromen en een jaar later viel de Yeovil- burgerij uit de voetbalhemel door toe doen van Sheffield Wednesday. Heel Engeland hoopt evenwel al ls het dan ook om de emotie dat Yeovil nu eens met die slechte gewoon te breekt en het verder zal schoppen dan de derde ronde. Maar de kansen hierop zijn niet erg groot, want in de derde ronde, op 8 Januari a.s., moeten de elf grootheden uit Yeovil Town de strijd aanbinden met de tweede divisie- club Bury. En die opgave zal wel te zwaar zijn. Yeovil zelf is echter vol goede moed. Elke avond wordt bij het schijnsel van een inderhaast aangeleg de lichtinstallatie getraind dat de stuk ken er af vliegen. En elke oefening ge schiedt onder de critische ogen van duizenden supporters, die zich er per soonlijk van willen overtuigen dat de voorbereiding voor deze hoogst belang rijke kamp wel op de juiste wijze ge beurt. Nu de derde ronde de „groten" in WATERSPORT. .Vader van de B.M. overleden BULTHUIS MAAKTE HET ZEILEN TOT EEN VOLKSSPORT. Op Oudejaarsdag ls op 56-jarige leef tijd te Bergum overleden de lieer H. Bulthuis, in watersp'ortkringen bekend geworden als ontwerper van de grote en kleine B.M., alsmede van de Bult- huisjol. Vooral de zestienkwadraats (grote BM) heeft in de loop der jaren niet alleen de Friese en Hollandse wateren veroverd, maar zelfs op vele buitenlandse wateren wordt dit kiel- jacht aangetroffen. Hieruit zou de conclusie getrokken kunnen worden, dat de heer Bulthuis door zijn vinding, financieel een welge steld man is geworden. Zulks is echter niet het geval. Zijn ideaal was, de zeil- sport- te dienen, haar te maken tot een volkssport. Zijn modellen (latwerk) waren daarop berekend, want de kosten, die de bouw meebracht, waren zodanig, dat het bezitten van een eigen boot, voor velen mogelijk werd, te meer daar Bulthuis van geen octrooi e.d. wilde weten en slechts betaling vroeg van de tekeningen van de grote BM. Voor zijn grote verdiensten is hij in watersportkringen dikwijls gehul digd, maar de kroon op alles werd ge zet, toen zijn verdiensten ook officieel werden erkend en hem bij Koninklijk Besluit van 29 Nov. 1947 de gouden ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd verleend. Kapper, dat was zijn beroep, daarin vond hij zijn bestaan. Maar zijn hart ging uit naar de zeilsport actie komen, raken de Britten eerst recht in de Cup-stemming. De loting was dan ook nauwelijks bekend of dui zenden Londenaren renden als de weer licht naar Highbury om zich van een kaartje voor de wedstrijd Arsenal- Tottenham Hotspur te verzekeren. Bin nen enkele uren was de zaak finaal uit verkocht. De Arsenal-manager heeft voor de grote dag om extra politie-troepen ver zocht, daar hij vreest dat de voetbal fans reeds in de nacht voor de match hun plaatsen zullen willen innemen Het ziet "er dan ook naar uit dat het stadion uren voor de ontmoeting een aanvang neemt, volkomen bezet zal zijn. Welke club in April de Cup in ont vangst zal mogen nemen, valt natuur lijk moeilijk te voorspellen. Uit de wed- denschappèn, die in groten getale bij de bookmakers worden afgesloten, blijkt evenwel dat de Britten de kansen van de volgende clubs het hoogst aanslaan- Manchester United (de cuphouder), Derby County, West Bromwich Albion, Portsmouth, Wolverhampton en New Castle. Maar de weg naar Wembley is by- zonder lang en bezaaid met hindernis sen ATHLETIEK. BARNEY EWELL TOT PROFESSIONAL VERKLAARD. Barney Ewell, de Amerikaanse neger sprinter die tydens de Olympische Spe len op de 100 m. en 200 m. als tweede eindigde, is tot professional verklaard. Dit besluit werd door de midden-At lantische Amateur Athletiek Unie ge nomen naar aanleiding van het feit, dat Ewell een geschenk van de burgers van zyn woonplaats Lancaster (Penn- sylv.), bestaande uit een compleet in gericht huis, heeft aanvaard. FANNY BLANKEKS—KOEN VERTROKKEN NAAR AUSTRALIË. Onze wereldrecordhoudster Fanny Blankers—Koen. is gistermiddag te za- men met haai* man van Schiphol naar Londen vertrokken op weg naar Australië, waar zy naar schatting ruim anderhalve maand hoopt te verblijven. DAMMEN „D.E.S." (Voorschoten) Uitslagen onderlinge competitie: 3e ronde: Eerste klasse: G. WeggenG. H. Oostergo 20: B. v. BemmelenQ. de Lange 0—2; P. Hakker—J. Zonneveld 20; J. van Leeuwen—W. H. J. Ju 2-0. Tweede klasse: W. H. OudshoornM. L. Vooys 20; M. StormC. Reparon 20; J, OosteromA. C. Eins 02; M. JuJ. v. d. Meer 20. Uitgestelde partijen tweede ronde: M. L. VooysM. Storm 02; F. C. Bakker J. Oosterom 02. Amateurs geloofden het wel De wedstrhden van Nieuwjaarsdag werden fresneeld onder abominabele weersomstandigheden. Uit alle delen van het land kwamen berichten over orkaanachtige windstoten, zware re- eens. sneeuw- en haeelbuien en onder- eeloüen terreinen, terwiil bii wiize van varia tip pen hevice onweersbui zich boven Newport ontlastte. In tal van wedstrijden eindieden de soelers vriiwel uiteeDUt. en te 'Brighton vielen zulke erote hagelstenen dat de scheidsrechter het snel viif minuten onderbrak. Een andere match, voor de amateur-beker, kon niet beëindigd worden Nadat een van de snelers doodvermoeid het veld had verlaten liet de scheidsrechter nauseren. en toen de manager van een der beide Dloeeen kwam vertellen dat twee van ziin manneties buiten ken nis waren en dat viif anderen niet in staat waren om door te eaan blies hii inrukken. De wedstrijd zal later over- a.?cr>eeld worden. Met het oog od een en ander be hoeft het geen verwonderine te wek ken dat het totaal-aantal toeschou wers deze Zaterdag beneden de 800.000 bleef, een laagterecord voor dit seizoen. De autobus-stakine in Londen hield bovendien noe vele kiikers van de vel den. Od de zware, drassige terreinen maakten de verdedigingen vele blun ders. met het eevole dat de doelounten eopdkooD waren In de eerste divisie werden de drie leidende clubs, Portsmouth, New Castle United en Derby Counnty, alle versla gen, maar ze behielden hun plaats op de ranglyst. Portsmouth, dat in zes opeen volgende wedstrijden niet geklopt was, ging thans met 21 onder tegen Burnley. De voorwaartsen van de thuisclub waren zeer beweeglyk en combineerden uitstekend, in tegenstel ling tot die van Portsmouth. De gas ten kwamen vry gelukkig aan hun enige doelpunt doordat Bray, de aan voerder van Burnley, in een poging om terug te spelen op zyn keeper, de bal in het eigen net schoot. New Castle verloor met dezelfde score te Preston waar de internationale vleu gelspeler Tom Finney weer van de party was, wat het hele elfbal inspi reerde. Derby kon het niet bolwerken tegen Sheffield United, dat voortdurend do mineerde door beter spel, ook nadat Collindridge geblesseerd was. Warhurst, die in de league debuteerde, maakte een fraai doelpunt voor de United. De uitslagen luldenv Aston VillaBlackpool 2—5, Burnley —Portsmouth 2—1, ChelseaBirming ham City 20. Everton—Middlesbrough 31, Huddersfield TownCharlton Athletic 1—2, Manchester UnitedAr senal 20, Preston North EndNew Castle United 2—1, Sheffield United- Derby County 3—1, Stoke City—Man chester City 2—3, SunderlandLiver pool 02 Wolverhampton Wanderers Bolton Wanderers 2—0. DERDE TOETSWEDSTRIJD BEGONNEN. Engeland scoort 294 voor 9. Zaterdag begon te Kaapstad de derde toetswedstrijd tussen Zuid-Afrika en Engeland. Het uitstekende begm van de Engelse batslieden Hutton en Wash- brook deed niet vermoeden dat Enge land aan het einde van de dag 294 voor 't verlies van maar liefst 9 wic kets zou noteren. 88 runs waren gescoord, toen Hutton op ongelukkige wijze run out ging. De score werd daarna tot 149 voor 1 op gevoerd, maar tb211 namen de Zuid- Afrikaanse bov'Ts het spel in handen. Drie van Eng-iands beste batslieden, Rap, Compton en Wasbrook gingen aan de kant terwijl het totaal met slechts 3 runs was vermeerderd. Daar na wielen de wickets snel. De score aan het eind van deze dag luidde, Engeland, eerste innings 294 voor 9. Hiervan namen Wasbrook, 74. Mann 44, Hutton 41 en Rapp 35 voor hun rekening. De meest succesvolle Zuidafrikaanse bowler was Rowan, die 4 wickets voor 75 runs velde. KORFBAL. LEIDSE KORFBALBOND. Slechts één ontmoeting vond giste ren plaats. Voor de le klasse speelden Vicus Oriëntis IV en Zuiderkwartier I tegen elkaar. Laatstgenoemde club be haalde daarby een verdiende 2—0 zege. Lisse stak Docos een spaak in het wiel DOCOS—LISSE 3—4. De ongetwyfeld goede wensen voor 't pas begonnen jaar gingen voor Lisse reeds op deze eerste competitie-Zondag in 1949 in vervulling. &y wisten een 3-2 achterstand in een kostbare 43 voor sprong om te zetten en met kunst en vliegwerk konden zy de krampachtige pogingen van de Docos-voorhoede het hoofd bieden. Het leeuwenaandeel van deze overwinning moet worden toege schreven aan het goede werk van keeper Beysem. Hoewel hij enkele doelpunten had kunnen voorkwomen heeft hy zyn doel, gedurende het laatste half uur, op prachtige wijze verdedigd. Over geluk mocht hy echter ook niet klagen, gezien de vele doelworstelfngen, die even goed doelpunten hadden op kunnen leveren Betekent deze overwinning voor Lisse een stimulans om op de goede weg voort te gaan en te trachten de laatste plaats te ontlopen, voor Docos bete kent deze nederlaag, dat zy de kans o'm de leiding te nemen, lieten glippen. Het komt ons voor, dat zy in het begin van de wedstrydde strijdlust misten, om de beide punten in de wacht' te slepen. Voor de achterhoede moge als excuus gelden, dat de beide kant-halfs deze middag niet al te best op dreef waren. Toen de stand echter 3—4 was. werden de Leidenaars wakker geschud. Negen van de elf Lissenaren hoopten zich toen op voor de eigen veste en was er dus steeds 'n hoofd of been, dat de felle aanvallen kon keren. Voor de rust was het voor de belde aanvals- Unies makkeiyker, Lisse wist na 2-5 mi nuten door de geheel vrijstaande Boot de leiding te nemen. Voordien hadden de Leidenaars het kleine overwicht niet kunnen uitdrukken in 'n doelpunt Toen echter even buiten het straf schopgebied der gasten een overtreding werd begaan, loste v. Dam zo'n gewel dig hard schot, dat de keper pas be sefte dat de vrye schop reeds genomen was, toen de bal in het net suisde (1—1). Tien minuten later wist Van Rooyen een van de paal rollende bal achter Rooyakkers te plaatsen. Maar nauwelijks is er afgetrapt of de stand is weer gelijk, doordat Ludlage keeper Beysem met een boogbal verrast. Als Ba velaar kort voor de rust 'na 'n voor zet van rechts goed doorzet, heeft Do- cos zelfs met 32 de leiding genomen. De thee heeft de Lissenaren biykbaar goed gedaan. Reeds na 3 min. weet v. d. Berk ook Rooyakkers met een bcog- bal te verrassen (33). Wanneer dan de bezoekers kans zien de leiding we derom te veroveren, trekken zy zich in de verdediging terug en blijkt Docos niet meer in staat te zyn door deze muur heen te dringen. Met Docos het laatste halfuur ver ln de meerderheid, komt het einde van een in de beste verstandhouding en sportlef gespeelde wedstryd. Een wedstryd, die voor Lisse hoop geeft voor de toekomst en voer Docos een kleiner geworden kans op het kampioenschap. VICUS ORIËNTIS OEFENDE MET FLUKS (4—2). Terwijl alle vastgestelde K.N.K3.- wedstrijden door terreinafkeuring of door andere oorzaken niet konden doorgaan in Zd-Holland, benutten de eerste twaalftallen van Vicus Oriëntis en Fluks hun vrije Zondag met het spe len van een nuttige oefenwedstrijd. Beide ploegen telden enkele reserves; niettemin was het een aardige ontmoe ting met goede momenten. Voor de rust nam Fluks door een ver schot van Lsget de leiding (01): W Somme- ling maakte keurig gehjk (11), doch K. Llgtvoet zorgde er voor dat de rust met 21 voor Fluks inging. Na de hervatting kwam de betere klasse van V.O tot uiting. Hensen maakte al spoedig gelijk en in de derde opstelling strafte de thuisclub twee verdedigings- fouten van Fluks af. Door C. Gottmer en mej. Hensen werd het toen 42 voor de le klassers. FEUILLETON Het testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 31) 3.05 tot 3.30. Carey Silence naar haar kamer. Later naar studeerkamer. 3.304.15. Hood, van het kantoor yan Aylwin, by mevrouw Maquisten. 4.304.50. Mevrouw Hull by me ivrouw Maquisten. 5.155.25 (ongeveer). Honor King by mevrouw Maquisten. 66.30. Harland by mevrouw Ma quisten. 6.30—7.30, Harland en Silence sa men in studeerkamer. 7 uur, Zuster Bray'ie gaat uit, laat slaapmiddel op wastafel badkamer aohter. 7—7.30. King in eigen kamer. El len in eigen kamer, onmiddeliyk te genover kamer mevrouw Maquisten, deur wijd open. Harland en Silence in studeerkamer. Mevr. Huil niet thuis. 7.30—8 uur. Harland eigen kamer. Silence eigen kamer. King eigen ka mer. Ellen bij King. Hull niet thuis. 8 uur (ongeveer). Huil komt thuis. 8.058.37 (ongeveer). Harland, Si lence, King, Hull in de eetkamer. 8.37. Hull en King naar boven om te verkleden. Silence naar mevr. Ma quisten. Ellen daar aanwezig. 8.40, Ellen naar portaal. Ziet King ïiaar beneden komen. 8.438.45. King, Harland en Huil naar mevrouw M., in deze volgorde, met korte tussenpozen. 8.45. Molly brengt koffie. Silence moet slaapmiddel halen. HOOFDSTUK XVII. Daar ls mijnheer Hood om u te spreken, mijnheer. McGillivray keek op en zag een ma gere. bleke man met glad, donker haar, dat hoog boven de slapen was Inge plant. De kin week iets terug. Een ge boren ondergeschikte, maar zonder twyfel goed voor zijn werk, yverig en nauwgezet. McGillivray meende op te merken, dat de man nerveus was, hoe wel hy zijn best deed er kalm uit te zien. Hy zei: Gaat u zitten, mynheer Hood. Mijnheer Aylwin is zeker nog niet te rug? De heer Hood ging zitten. Neen. hy is nog niet terug. Maar hy is onder weg. Ik verwacht hem morgen weer op kantoor. McGillivay leunde achterover ln zyn stoel- O, juist, ik denk. dat u ons op het ogenblik beter zult kunnen helpen dan hy. Misschien wilt 11 zo goed zyn Bay in grote trekken te verteller wat er zich tussen u en mevrouw Maquisten heeft afgespeeld op de middag van de zestiende. De heer Hood keek bedenkeiyk. Kykt u eens, inspecteur mededelingen van een cliënt. zyn stem stierf weg. McGillivray keek hem strak aan met zyn heldere blauwe ogen, Nu, mijnheer Hood, het pleit voor u, dat u zoveel bezwaren hebt. maar vergeet u niet, dat hier sprake is van moord. Ernest Hood schrok zichtbaar. In specteur Tja er bestaat geen twijfel aan. Moordóf zelfmoord, een van de twee en er is geen enkele reden om aan te nemen, dat het zelfmoord ls. Nee, moord is het, niets meer of min der, en aangezien daar niet aan te tornen valt, zult u zelf wel inzien, dat het gesprek, dat u met de overledene hebt gehad, van de grootste betekenis is. Op een tydstip tussen 215 en 2.30 ontving zy een brief, die haar in een toestand van hevige ergernis en op winding bracht. Tussen 3.30 en 4 uur was u samen met mevrouw Maquisten in de kamer. Ongetwijfeld hebt u instructies van haar gekregen betreffende de voorge nomen verandering in het testament? De heer Hoed keek. alsof hij in het nauw gebracht was. Hy zei: H'm eh ja En toen: Ik weet eigenlyk niet, of ik mij mag veroorloven Ik denk, dat u eenvoudig zult moéten. De heer Hood wreef met een vinger tussen zyn boordje en zijn hals. Ja, als u het zegt, inspecteur Hy schraapte zyn keel, Toch zou ik er de voorkeur aan geven, om eerst met mijn heer Aylwin hierover te spreken. McGillivray kon dat maar al te goed begrijpen. Onverschillig zei hij: Myn heer Hood we kunnen nu eenmaal niet altyd doen, waar wfi de voorkeur aan geven. In wat voor toestand trof u mevrouw aan? Ze was vreselijk boos, inspecteur. Het leek alsof Hood nog angstig in elkaar kromp by de herinnering. Zy had altyd al een moeilijk humeur, maar lk geloof niet, dat Ik haar ooit zo bul ten zichzelf heb gezien. Wat heeft zij gezegd? De heer Hood overwoog dit even. Nu, gezegd heeft zy een heleboel. Ik zou onmogelijk al haar woorden precies kunnen herhalen. Zij was erg ontstemd, omdat mynheer Aylwin op reis was en nog meer ontstemd omdat hy de sleutel van de safe meegenomen had, zodat het onmogelijk was, dat ik haar laatste testament kon meebrengen. Dat had ze pas de week tevoren gemaakt, maar zij wenste het onmiddeliyk ver nietigd te zien. Maakte zy dikwyls een nieuw tes tament. mynheer Hood? O, ja, dat deed zij heel vaak. En als het geen nieuw testament was, dan was het een nieuwe bepaling een beetje van het ene legaat af en dat zelfde bedrag bij het andere er bij Men zou eigenlijk kunnen zeggen, dat ze het geld eenvoudig verschoof, maar veel verschil maakte het eigenlijk niet, als u begrypt wat ik bedoel En in het volgende testament werd het geld dan weer vastgezet zoals het eerst geweest was. M'm. En dat testament van de vorige week dat dan nu opgeborgen is in de brandkast is dat precies het zelfde als de andere? Gedurende het gesprek' was Hoods manier van doen steeds gewichtiger geworden. Nu aarzelde hij opnieuw. Tja ik weet eigenlyk niet, of ik wel maar misschien in dit geval neen, dat kan ik toch niet zeggen. Ziet u, juffrouw Silence werd er toen in op genomen Misschien wilt u zo vriendelyk zijn, dat eens uit te leggen. Dat deed de heer Hood. In geen en kel van de vorige testamenten was er ooit sprake van juffrouw Silence ge weest- Ik geloof, dat er een familie twist geweest is, maar toen juffrouw Silence hier kwam voor een bezoek dat is ongeveer veertien dagén geleden was mevrouw Maquisten van het begin af aan erg op haar gesteld. Hy aarzelde weer. Het is natuurhjk erg moeilyk, inspecteur maar lk denk, dat het geen kwaad kan als ik het u vertel omdat de bepalingen van het testament nu toch niet meer geheim zullen blyven ik wil maar zeggen, dat mijnheer Aylwin de familie nu met de inhoud er van in kennis zal stellen. H'm. Gaat u verder. (Wordt vervolgd) NAGEKOMEN BERICHTEN ZILVEREN JUBILEUM W. J. DE TOMBE. Huldiging in intieme kring. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer W. J. de Tombe, die thans met de heer A. L. Demenint aan het hoold s.taat van het Accountantskantoor De Tombe, Demenint Co., by zyn vader, nu wyien de heer J. W. de Tombe in dienst trad. De heer W. J. de Tombe, die in 1931 in de zaak als accountant werd opgenomen, nam op 1 Januari '40 het kantoor van zyn vader over en as socieerde zich enkele jaen later met de heer A. L Demenint. Ofschoon de jubilaris de wens te ken nen had gegeven dit jubileum geheel onopgemerkt te laten voor'oU gaan, vond toch hedenochtend in intieme kring een bescheiden huldiging plaats. Als eerste spreker voerde hier 't woord de heer A. L, Demenint, die herinnerde aan de uitbreiding van het kantoqr en de prettige onderlinge verstandhouding, welke er steeds heeft bestaan. Verder voerden neg het woord de heren A. Piekaar van het accountantskantoor Demenint-Piekaar en De Tcmbe te Rotterdam. M. J, F. Donkers namens de naaste medewerkers en P. L. P. van Royen namens assistenten en het da rn espersoneel, Verschillende geschenken werden aangeboden. NOG EEN JUBILEUM BIJ DE POLITIE. Behalve brigadier D. Slot en de hoofd agent van politie, de heer K. Wieche- rink, (men zie elders), mocht ook de agent van politie, de heer A. v. d. Werf, het feit herdenken, dat hij voor 30 jaar zijn intrede in het Leidse Politiecorps deed. Ook deze jubilaris mocht vele blykeji van belangstelling ontvangen. SCHEPEN IN DE STORM. Nieuwjaarsmorgen werden te Dieppe noodseinen opgevangen van het Neder landse s.s. „jobs-naven". Het had tij dens de storm ten Zuiden van Boulog ne een mankement aan het roer op gelopen. De Jcbshaven kon echter op eigen kracht de haven van Margak be reiken en wacht daar op beter weer. Ook het Nederlandse kustvaartuig Elisaoeth verkeerde in moeiiykheden in de Golf van Biscaje. De bemanning bestaat uit 8 man. Sleepboten hebben het schip nog niet kunnen bereiken. Wel staat men er radio:telegrafisch mee in verbinding. Het schip is eigen dom van de R'damse Kustvaartcen trale. stuur van de L.T.B. heeft goed gezien genoemde muziekgezelschappen voor 'n feestavond te engageren en daardoor velen aan zich verplicht. NUÜKUWIIKERHOUT TulnUerverenlRlng ..De Eendracht". De Tuindersverenigïng „De Eendracht" hield in Hotel Van der Geest een leden vergadering. Bij de opening herdacht de voorzitter het overleden lid de heer Im merzeel. De rekening 1947 sloot met een nadelig saldo van f. 4366.17. Dit Jaar 1947 was een stropjaar voor de tuinders van wege de grote droogte. BIJ de bestuurs- KATWIJK AAN DEN RIJN 1948 een bevredigend tuindersjaar TWEEMAAL REDDE DUITSLAND DE SITUATIE. Zo ls 1948 ook voor de tuinders weer ten einde en ln de grote lijnen mag men niet anders dan dankbaar zijn met de algemene gang van zaken. Zeker, er waren wel eens teleurstellingen maar wanneer waren die er niet? Dat ls nu eenmaal de risico van het vak. Daartegenover staan steeds weer perioden met extra meevallers. De Inzet van 1948 was niet bepaald gunstig. De oogst van het droge Jaar '47 was zeer tegengevallen. Algemeen vreesde men een schaars voorjaar 1948. „Wacht u, voor wat er niet ls" pleegt men in de tuinders wereld te zeggen. Zo was het ook nu. Van de slullkool bleek er volop te zijn en In dien Duitsland en Oostenrijk, niet flinke afnemers zouden zyn geweest, zou het wis en zeker mis gelopen zijn. Zelfs Witlof dat- meer geldt als fijnere groente, was alleen te verkopen tegen verllespryzen. Later ls hierin enige verbetering getreden. Het voorjaar zette dus niet gunstig in en men was algemeen pessimistisch gestemd Maar de zomermaanden vielen mee. De oogst was buitengewoon goed, voor export was er flinke vraag, de prijzen waren zeer naar genoegen De opbrengst van hoofdproduc ten als bos- en waspeen en bloemkool was zeer gunstig en het liet zich aanzien dat 1948 fn velerlei opzicht een record jaar zou kunnen worden. De teelt van vroege aard appelen was echter vanwege de te lage prijzen een tegenvaller, niettegenstaande oogst zeer goed was en in October was een buitengewone groeiperiode van de bloemkool oorzaak dat door een massale aanvoer in korte tyd de prijzen duikelden tot beneden het lonende. Gelukkig was het ook toen weer Duitsland dat enige redding bracht al was het dan tegen lage pryzen, wat dan toch altijd nog verre te verkiezen ls boven de mestvaalt als afnemer. De laatste twee maanden van 1948 kwamen enkele tegenvallers. De prijzen van de meeste producten, slultkool, kroten, uien, peen, vielen tegen en ware het eerste half Jaar van de oogst 1948 niet zo gunstig geweest, de algemene toestand zou heel anders geweest zijn. En gezien de grote voorraad van diverse groenten, ziet men de eerste maanden van het nieuwe Jaar pessimistisch ln. Maar wanneer we het jaar 1948 ln z'n geheel overzien, mag men niet anders dan dankbaar gestemd zijn over de algemene afloop. Dé omzet aan de groenteveiling was over 1946 f. 950 000, over 1947 f. 1,300 000 en in 1948 ls dit f 1.700 OOO.Nu mogen de productiekosten ln stijgende lyn zijn, dat de arbeid beloond Is zal men toch niet kunnen ontkennen. Moge 1949 evenals 1948 een meevaller worden. GOEDE AVOND VAN DE L.T.B. De L.T.B. had tegen gisteravond een feestavond uitgeschreven in het Paro chiehuis. Een feestavond dat we tevens een kunstavond mogen noemen. Het was een jaar geleden dat we „De Vro lijke Zangers" uit Loosduinen hier te gast hadden en allen zagen met ver langen uit naar hun tweede komst. En niemand zal teleurgesteld zyn. Het was een avond vol kunstgenot, een smaak vol program, een dankbaar auditorium dat zich na ieder nummer uitte in een daverend handgeklap. Behalve de „Vro lijke Zangers" traden ook nu op „De Dorpsmuzikanten", maar dat dorpsmu zikanten iets dergelyks ten gehore kunnen brengen, zal ook weinigen be kend zyn. Van de eersten had de lei ding de heer B. te Lintelo, van de tweede de heer H. Hartemink. Het be- verkiezlng werd de uaer J. Heemskerk her kozen. Hierna hield cic heer Ter Melj. assistent van de tulnbouwconsulent een lezing over de teelt van aardbeien. Deze begon met te zeggen dat in het jaar 1939 2400 H.A. met aardbeien in ons land werden beteeld. Dit ls teruggelopen tot 2300 H.A hoewel er meer vraag naar aardbeien ls. Dit ls echter j onbegrijpelijk want de teelt van aardbeien ls vrij Noordwijkerhout heeft een by uit stek gunstige bodem voor de aardbeien teelt. HIJ noemde de beste soorten op welke hier geteeld kunnen worden. Voor deze streek is een gemiddelde opbrengst van 35 pond aardbeien per Roede te ver wachten. Zijn conclusie was dat de kwe kers in Noordwykerhout zich niet blind moeten blijven staren op de teelt van bol len doch voor een gedeelte het eens moeten gaan proberen met aardbeien. OEGSTCEEST Uitreiking bonkaarten. Morgen vindt de uitreiking van bon kaarten 903 plaats voor de bewoners van de Mors. VOORHOUT Vier koeien gestorven door naftaline-vergiftiging TULPEN WAREN VERGIFTIGD DOOR LIGGING IN EEN SCHUUR MET GLADIOLEN. De veehouder J. Jansze alhier kwam oudejaarsdag 's morgens tot de ontdek king dat vier van zyn koeien dood in de stal lagen. Direct stelde hij vast dat juist deze vier beesten de vorige avond tulpenbollen hadden gehad, voor 'teerst in deze winter. De. heer Kraak, Ryks- veeart te Lisse onderzocht de magen der beesten en stelde vast dat de tulpen bollen vermengd waren met een nafta- line-lucht. Na verder onderzoek bleek dat werkelyk deze tulpen, voor veevoe der bestemd, gelegen hadden in een bloembollenschuur, tegelyk met gladio len. Naar men weet worden de gladio len behandeld met naft-aline.. Hieruit blykt dat ook tulpen, die liggen in een zelfde schuur daardoor vergiftigd kun nen worden. Een waarschuwing voor andere vee houders! BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 3 Januari. De handel was op de eerste beursdag van bet jaar weliswaar niet omvang rijk, doch in verschillende fondsen werd toch behoorlijk zaken gedaan. Door de commissie van de notering van de Ver. voor de Effectenhandel werd heden bepaald, dat indien een notering van een Indonesisch fonds meer dan 15 punten hoger zou zijn dan de hoogste notering van 20 De cember 1948, deze notering heden niet zou worden toegelaten, en slechts een biedkoers zou mogen worden geno teerd. Tevens werd medegedeeld, dat met ingang van 4 Januari 1949 de notering van het betrokken fonds niet meer aan deze beperkingen ge bonden zal zijn. Voor de Indische waarden en de cul tuuraandelen bestond allerwege vraag en de koersen kwamen merendeels eni ge of verscheidene punten hoger te lig gen. Deze ontwikkeling vond zijn oor zaak mede hierin, dat er vrijwel geen aanbod bestond en voor het tot stand komen van transacties moest worden gegrepen naar limietes die enige pun ten hoger waren. Voor het overige was de markt eveneens goed gedisponeerd, doch de koersen verschilden over het algemeen toch niet veel by die van Donderdag j.l. Konmklyke schommel den tussen nauwe grenzen, doch waren per saldo een paar punten beter. Ook de industrieaandelen lagen gced in de markt. Dit gold niet alleen voor de meest gangbare soorten, doch ook voor de minder courante aandelen. De Scheepvaartmarkt was kalm, on regelmatig, terwyi de koersen meren deels niet veel van de vorige pryzen afweken. De beleggingsmarkt was rus tig; de stemming voor de Ned. staats papieren was goed prijshoudend en verscheidene dezer papieren waren een fractie beter. Ook de 3% Indische leningen waren hogeV, terwyi tevens diverse Indonesische obligatiën, zoals tramwegwaarden en gemeentelyke le ningen hoger werden afgedaan. De Amerikaanse markt was veron achtzaamd. ZES JAAR VOOR KRÖLLER. De Rotterdamse Kamer van het Haagse Byz. Gerechtshof heeft de 57- jarige stuwadoor W. N. A. Kröller, ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de duur van het leven. De eis luidde 9 jaar. HAAGSE RECHTBANK Leidse dieven veroordeeld De Haag se rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen enkele personen, die be trokken waren by diefstallen, te Leidert gepleegd. De rechtbank veroordeelde de machi nebankwerker P. den Hoed tot 8 m. waarvan 4 maanden, voorwaardelyk; de monteur G. J. Bonke tot 8 maanden met aftrek; de fabrieksarbeider B. Lam- bregts tot 6 m. voorwaardelyk; de fa brieksarbeider W. Schouten tot 4 m. voorwaardelyk. 31 „Eu nu gaan we een baantje zoe ken", besliste hy. „Ik ben hier niet ge komen om te luieren. Eerst de grote hotels maar eens proberen". Maar dat viel niet mee. Panda had er niet aan gedacht, dat het eigenlyk al erg laat in het seizoen was en dat niemand meer personeel aannam. „Ik kan van alles mynheer", vertelde hy voor de zoveelste maal, nadat hy met veel moeite opnieuw tot een direc teur was doorgedrongen. „Borden was sen, boodschappen doen, kleedjes klop pen, schoenen poetsen, alles wat U maar wilt". Maar de directeur schudde zeer be slist zyn hoofd: „Het spyt me vriendje, misschien het volgend jaar, als je er dan ten minste een beetje vroeger by bent". By de volgende ging het al net zo. „Komt U in het voorjaar weer eens te rug, dan is er misschien wel 'n kansje", kreeg Panda hier te horen. Hij probeerde er nog een paar, maar overal was het hetzelfde liedje en Pan da begon de toekomst somber in te zien. Verdrietig liep hij over het strand en dacht er over, wat hy nu beginnen moest. VOOR DINSDAG 4 JANUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Engelse volksliederen; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9 00: lichtbaken; 9.30: muziek van Strauss; 10.00: voor de kleu ters; 1015- ocbtendconcert; 11.00: muziek houdt fit; 11,30: als de ziele luistert: 11 40: Italiaanse liederen; 12.00: Angelus; 12.03: orkest Klaas van Beeck; 12.55 zonnewij zer; 13.00: nieuws; 13 15: bas en piano; 13.45: muziek van Reger en Bruckner; 14.30: onder ons. 15.00- liederen van Wag- ier: 15.30: polka en samba; 16 00' zieken bezoek; 16.30- zlekenlof; 17.00: vervolg verhaal voor de Jeugd; 17.15: planoduo; 17.30: wigwam: 17.45: Suriname en Neder land; 18.00: gram.muzlek; 18.20: sport- praatje; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00 nieuws; 19.15: Internationale chansons; 19.30' dit ls leven; 19.45: Nlwlnklanken: 19.50: wederopbouw; 20.00: nieuws; 20.05: gewone man; 20.12: Rotterdams Phllh. Or kest; 22.20: variaties op pianomuziek van Raraeau; 22.37- actualiteiten; 22.45: avond gebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws: 23.1524.00- Residentie orkest. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws: 7.15: London Palladium Orkest; 7.30- gram.muzlek; 8.00: nieuws, 8.15: ochtendvaria; 8.55: voor de vrouw; 9.00: gram.muzlek; 9.30: waterstanden; 9.35: aubade; 10.00: morgenwijding; 10.15: ar beidsvitaminen; 10.50-" voor de kleuters: 11.00 soft and sweet; 11.30; voor de zieke Jeugd; 12.00: zang en plano: 12.30: land en tuinbouw; 12.33: voor het platteland; 12.40: Randers Plgerskor; 13.00: nieuws; 13.15. mededelingen; 13.20: Metropole or kest; 13.50: The Four Rhythm Aces; 14 00: met naald- en schaar; 14.30: radiomatinee; 16.35: beroemde componisten; 16.40: de schoolbel; 17.00: kinderkoor; 17.30: Ro mancers; 18.00: nieuws: 18.15: Papavers; 19.00: radiostrip; 19.10: gram.muzlek; 19.15 Franse les; 19.30: muziek van Strauss; 19.35: zang en samenspel; 20,00: nieuws; 20.05: ln het zoeklicht; 20 15: bonte Dlnsdagavondtreln: 21.30: allerlei; 21.35: brieven over hersengymnastiek; 21.45: Skymasters; 22.15: buitenlands over zicht; 22.30: verzoekprogramma, 23.00: nieuws; 23.1524.00: Roth strijkkwartet. AGENDA Gerecht 10- Spir. Ver. .JHarmonla" 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Haagse Comedle „Die lieve Christabel'5, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6