TYPEN - STENO Zilveren jubileum van de heer A. Galjaard Er zal meer waardering voor ons komen" Engelse kanttekeningen Kon. Erk. PITMANSCHOOL STADSNIEUWS Laatste Berichten Magelang is een rokende puinhoop Schade aan cultures; vele ondernemingen gespaard Het woningbouwvraagstuk in Voorhout in een impasse MAANDAG 3 JANUARI Dr Van Royen zegt: Onze bedoelingen zijn oprecht Dr H. J. van Royen, de Nederlandse gedelegeerde by de Veilighiedsraad, is gistermiddag per vliegtuig naar New- York vertrokken. Dr Van Royen zeide, dat naar zijn overtuiging het Indonesische probleem op de a.s. bijeenkomst van de Veilig heidsraad te Lake-Success een van de eerste punten der agenda, zo niet het eerste zal uitmaken. Ook verklaarde hij dat, nu er enige tijd verlopen is, men meer waarde ring zal krijgen voor onze houdïhg en zal beseffen, hoe sterk ons stand punt is. In het verleden heeft veelal een grote mate avn wanbegrip, avis sentiment en overdreven partijdig heid een rol gespeeld. Wanneer nu de overtuiging post vat, dat er een con structieve opbouw in de vorm van een democratische staat van Indone sië in de Westerse zin des woords zal plaats hebben, dan zal men uit eindelijk meer waardering' voor onze opvattingen van het probleem krij gen. Onze regering heeft zich vastgelegd aan het houden van vrije verkiezingen in heel Indonesië. Dit moet voor on- partijdigë buitenlandse waarnemers 'n toetssteen zijn van de oprechtheid on zer bedoelingen. Op een vraag of er verschil in be handeling zal zijn tussen Parijs en Lake-Success, zei dr Van Royen, dat hij geloofde, dat dit onvermijdelijk het geval zal zijn. Enerzijds door de at mosfeer waarin de besprekingen wor den gehouden, anderzijds in de behan deling avn het vraagstuk door de loca le pers en tenslotte door het verschil in oe samenstelling van de Raad. Zoals men weet zullen drie leden van de Raad worden vervangen. De afgevaar digde van Columbia door die van Cuba, die van Syrië door die van Egypte en de afgevaardigde van België door die van Noorwegen. Dit kan niet nalaten 23 mnd. klaar PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 (Adv.) Het drama in de Leidse Hout WAT ANDEREN ER VAN DENKEN. De heer ir A. G. Bosman schrijft ons: „In uw nummer van 27 Dec. 1.1. komt onder het hoofd „Stadsnieuws" weder een berichtje voor over de afslachting van de herten in de Leidse Hout ver oorzaakt door honden. Zoals dat be richtje daar afgedrukt staat, verlangt het dunkt mij, wel een kleine aanvul ling. Zo was het hertje, dat in de Leiase Hout tot tweemaal toe aan het noodlot wist te ontkomen, oorspronkelijk een herje van mij, dat voordien ook bij mij aan de afslachting door die honden was ontsnapt, door zich, evenals in de L. Hout, over het hek heen te werken De andere herten vielen alle ten offer aw de honden. Het ontsnapte hertje wist na enig zwerven in en om mijn tuin, ten slotte zelf zyn weg te vinden naar de Leidse Hout. De honden zijn nog wel een paar maal bij mij terug geweest, maar heten zich niet vangen. Op hun voor-laatste bezoek zijn zij echter door een fietser achtervolgd en zo kwamen wij de woon plaats van de eigenaar te weet. Dit adres werd aan de politie opge geven, die de honden, na confrontatie met mijn personeel, toen heeft meege nomen en naar ik hoorde, aan een streng verhoor heeft onderworpen. Maar de honden schijnen zich bij die gelegenheid zo voorbeeldig te hebben gedragen, dat de politie geen aanleiding tot enige strafmaatregel aanwezig acht te en de honden hun vrijheid hergaf. Van die vryheid hebben zij toen ge bruik gemaakt om dadelijk weer een nachtelijk bezoek aan mij te brengen. Kwaad hebben zij bij mij toen niet ge daan, maar 's morgens bleek mijn hertje uit de Hout teruggekomen te zyn. Ik heb toen dadelyk de L. Hout en de politie opgebeld. Van de eerste hoorde ik toen van het drama zoals in uw blad ver meld. En op mijn vraag aan de politie of de honden weer losgelaten waren, kreeg ik ten antwoord, dat zij inder daad weer in vrijheid gesteld waren, om reden als hierboven vermeld. Ik meende een en ander, naar aanleiding van uw kennisgeving in uw blad van 27 December ook nog te uwer kennis te (moeten brengen." Naschrift van de Redactie Naar aanleiding van bovenstaand schrijven hebben wij de Leidse politie om nadere inlichtingen verzocht. Deze deel de ons mede, dat op aanwijzing van de heer Bosman inderdaad enige honden zijn „gearresteerd" en gedurende enige dagen zijn vastgehouden in het Politie bureau. Er is toen een onderzoek inge steld naar hun maaginhoud e.d het geen evenwel niet zodanige resultaten opleverde, dat daaruit de conclusie kon worden getrokken, dat deze honden in derdaad de daders waren geweest. De politie achtte zich dan ook niet gerech tigd deze dieren te doen afmaken. EEN AARDIG DENKBEELD. Twee lezers, wonende ln de directe omgeving van de Leidse Hout, wier namen wij geen vrijheid hebben om hier te vermelden, schrijven ons: „Het verlies van de herten uit de Leidse Hout bracht ons op het idee. dat spontaan door de Leidse Burgerij de middelen moesten worden opgebracht om het Bestuur van de Leidse Hout in de gelegenheid te stellen nog voor de a.s. zomer de schade te herstellen. De aan wezigheid van de hertjes in de Hout ls een dusdanige attractie voor jong en oud, dat wij deze niet mogen missen. Zeer zeker zal ieder Leidenaar of be woner van Oegstgeest zijn steentje wil len bijdragen". Wij willen dit aardige denkbeeld gaarne ondersteunen, doch zouden een dergelijke actie toch niet ln de daad willen omzetten alvorens de ondieren, whke deze siachting hebben aangericht, c schadelijk zijn gemaakt. Red. »L.D." op de behandeling een belangrijke in- I vloed te hebben. 1 Over zijn besprekingen van de afge lopen dagen in ons land met dr Drees zei dr Van Royen, dat deze verhelde rend hebben gewerkt. Teneinde het standpunt der regering goed te kunnen weergeven is voortdurend contact ge boden. Tenslotte antwoordde dr Van Royen op de vraag hoe het staat met de Republiek wat betreft het Instellen der interim-regering, dat veel zal af hangen avn de bevindingen, die dr Drees in Indonesië zal opdoen. KON. NED. GROFSMEDERIJ N.V. Bedrijfsinkomsten over 1948 niet minder dan die over 1947. Ten kantore der Vennootschap is een buitengewone algem, vergadering van aandeelhouders gehouden, waarin als enig punt van de agenda werd behan deld een voorstel tot statutenwijziging. Aanwezig waren 14 aandeelhouders, vertegenwoordigende 97 aandelen en uitbrengende 64 stemmen. De voorgestelde wijzigingen werden behoudens 'n enkel klein amendement aangenomen. Een der aandeelhouders verzocht na dere inlichtingen omtrent de gang van zaken by de Vennootschap, naar aan leiding waarvan de directie het volgen de mededeelde: Zoals bij de meeste bedrijven, heeft gedurende de oorlogsjaren ook in ons bedrijf de regelmatig noodzakelijke ver nieuwing van werktuigen enz. practisch geheel stilgestaan, waardoor een ach terstand van ongeveer 7 jaar is ont staan. Wy achten 't noodzakelijk deze achterstand zo snel mogelijk in te halen, waardoor de fabricage onder zo gunstig mogelijke omstandigheden zal kunnen geschieden. Buitendien is reeds het nodige gedaan om onze capaciteit cp te voeren, terwijl nog verschillende projecten hiertoe onderhanden zijn. De middelen ter financiering van hetgeen reeds gedaan werd, werden verkregen uit eigen middelen en mede uit de opbrengst van de in 1947 plaats gehad hebbende aandelenemissie ad f. 539,844. Voor de in bewerking zijnde plannen zijn nog belangryke bedragen nodig. Getracht zal worden allereerst met eigen middelen te financieren Aangezien door de gestegen lonen en materiaalprijzen het bedrag, dat direct in de producten is vastgelegd, belang rijk is toegenomen en nog door ver hoging van de omzet verder stijgt, is het op het ogenblik niet te overzien of het mogelijk zal zijn alle onderhanden zijnde vernieuwingen en uitbreidingen zelf te financieren. Hier dient mede in aanmerking te warden genomen dat de fiscus een dergelijke financiering wel zeer bemoeilijkt, zo niet practisch on mogelijk maakt. De resultaten over de eerste drie kwartalen van dit jaar in aanmerking nemende en gezien hetgeen reeds be kend is van het vierde kwartaal, me nen wij te mogen zeggen, dat de be- dryfsuitkomsten van het jaar 1948 niet ten achter zullen blijven bij het vorige jaar. JUBILEA BIJ DE POLITIE. De brigadier D. Slot. die reeds ruim 25 jaar by de verkeerspolitie werkzaam is, en de hoofdagent K. Wiecherink mochten het feit herdenken, dat zij voor 30 jaar hun intrede in het Leidse Poli tiecorps deden. Aangezien om begrijpe lijke redenen de viering van hun zilve ren jubileum achterwege moest blijven, is dit zesde lustrum in intieme kring herdacht. Met de commissaris van poli tie, de heer R. Meijer, hebben de in specteurs en tal van collega's ten huize van de jubilarissen de gelukwensen aan geboden. Ook werden enkele geschen ken overhandigd. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Tot leden van de kerkeraad der Evang. Luth. Gemeente te dezer stede werden herkozen de heren H. v. d. Werf (ouderling), M. v. d. Kaay (kerkrent- meester) en F. A. Wempe (regent-dia ken). De heren N. Meurs en J. v. Went werden als collectant herkozen. De heer Spaanderman, die vele jaren het presidium van het College van Col lectanten bekleedde, herdacht een de zer dagen, dat hij voor 25 jaar werd benoemd tot collectant der Evang. Lu therse gemeente. Aanvallen op ondernemingen BRULLENDE BENDE VAN 500 MAN. Naar de „Nieuwsgier" te Batavia meldt, heeft op Nieuwjaarsochtend 'n bende van ongeveer 500 man een aan val gedaan op de rubberonderneming „Pasir Maoeng", 10 km. ten Oosten van Buitenzorg. De aanval had plaats 's morgens 8 uur en werd afgeslagen door de administrateur, 4 employé's en de uit 11 man bestaande onderne- mingswacht. Nadat de bende haar aanwezigheid door een luguber g-brul kenbaar gemaakt had. verdedigt7de employé's en de wacht het emplace ment der onderneming, dat geheel omsingeld bleek. Dc bende bestond grotendeels uit mensen uit de omliggende kampongs; onder leiding van enkele met karabij nen en stenguns gewapenle terroristen. De schietpartij tussen de verdedigers, die zich achter balen rubber hadden verschanst en de aanvallers duurde bijna twee uren. Daarna trok de bende al met achterlating van 4 doden. In de nacht van 1 op 2 Januari heeft een bende nog een aanval gedaan op de rubberonderneming „Tjiomas", ten Westen van Buitenzorg. Het emplace ment werd in brand gestoken en be schoten. doch niemand werd geraakt. Het materiële verlies wordt geschat op f200.000.—. VERKLARING VAN SOEN FO. ,,De weg naar de vrede is door de regering geopend: nu moeten de com munisten beslissen of zij de vrede wil len", zo verklaarde dr Soen Fo, de Chi nese premier, in zijn eerste verslag tot de wekelijkse vergadering van de Kwo- mintang sedert de vorming van zijn regering. Na ernstige critiek te hebben geoe- I fend op het beheer zijner voorgangers, heeft de eerste minister een reeks her vormingen beloofd, die ten doel hebben de oorlogsinspanning te versterken en de levensstandaard van 't volk te ver hogen. Een jonge man te Peking heeft verklaard, dat hij op 30 Maart met brandende kleren boven Peking uit een vliegtuig zal springen als de vrede dan nog niet is gesloten. R.K. BOND VAN SMEDENPATROONS De R.K. Bond van Smedenpatroons, afd. Leiden en omgeving vergaderde in Hotel Rijnland. De voorzitter, de heer Nouwens uit Oegstgeest. sprak een ope ningswoord. De agenda was niet uit gebreid. maar wel belangrijk. Er ont spon zich een levendige gedachtenwis- selirig over verschillende onderwerpen. De heer Frijns, ambtenaar van de Sme- denbond, gaf een uiteenzetting over prijsbeheersing en. opslagpercentage, enz. Alle aanwezigen %;aren zich be wust van de noodzaak ener goede vak organisatie en de vaste wil was aan wezig om daaraan mede te werken. De heer D. de Bruyn, reeds sedert vele jaren werkzaam bij de N.V. Kon. Ned, Fabriek van Wollen Dekens, v.h. J. C. Zaalberg en Zoon, is met ingang van 1 Januari jl. benoemd tot algemeen procuratiehouder. De heer J. Wiggers. commies op het station te Leiden is met ingang van Zaterdag jl- in gelyke functie overge plaatst naar het Inspectie Bureau der Nederl. Spoorwegen te Hengelo. Met ingang van 1 Januari jl. is de heer Penning de Vries, stations-ambte naar te Nijmegen in gelijke functie over geplaatst naar Leiden. Uit Magelang wordt gemeld, dat de Nederlandse troepen bij dc bezetting een stad vol rokende puinhopen aan troffen. De republikeinse troepen wa ren voor het wegtrekken in de gele genheid grootscheepse vernielingen uit te voeren, daar de voorhoede van de Nederlandse kolonne eerst Bojo- lali bezette. De elcctriciteitscentrale van Djelok is behouden, doch dc lei dingen van Djelok naar Magelang zjjn opgebroken, Dc gebouwen van de posterijen zijn grondig vernield en verwacht wordt, dat het wel enige maanden zal duren, voordat men enige orde in deze chaos kan schep pen. Poerworedjo is practisch onbescha digd in Nederlandse handen gevallen, doordat een snelle spits van 40 soldaten in een verrassende actie het plaatsje bezette. Uit Semarang wordt gemeld dat Patl niet beschadigd werd. Alle vitale dien sten, zoals het electriciteitsbedrijf, de posterijen, de spoorwegen, de telefoon dienst en de dienst van het boswezen, hervatten hun werk en de bevolking keert weer terug. Er meldden zich weer 24 Republikein se Dolitiemannen. Vele cultures in de omgeving van Klaten en Solo zijn in zwaar bescha digde toestand aangetroffen, doch ver scheidene ondernemingen zijn door de snelle opmars gespaard gebleven De suikerfabriek Gondangwinangoen is ge- KONINGIN JULIANA EN PRINS BERNHARD HIELDEN NIEUWJAARS RECEPTIE. De klok van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam sloeg precies elf uur, toen de laatste ambassadeur, die de nieuwjaarsreceptie voor het corps diplomatique, welke HM. de Koningin en Prins Bernhard vandaag houden, by woont, het Dam terrein opreed. Om vyf minuten over tien waren Koningin Juliana en Prins Bernhard op het Paleis gearriveerd. De Neder landse minister van Buitenlandse Za ken, mr D. U. Stikker, was een van de eersten, die het Paleis betrad. Terwijl de volksliederen weerklonken volgden de diplomaten elkander op en om elf uur waren allen in het Paleis verza meld. LUITENANT-GENERAAL KRULS BEZOEKT HOSPITALEN. Op 1 en 2 Januari hebben de chef van de generale staf, luitenant-gene raal mr H. J. Kruis en mevrouw Kruis bezoeken gebracht aan het centraal militair hospitaal „Oog in Al" en aan dat aan de Springweg te Utrecht. STORM OVER FRANKRIJK. Storm blyft over diverse streken van Frankrijk woeden. In Bretanje hebben de hoeven en boomgaarden grote schade geleden. baar verschillende palen van de elec- trische leiding om waren gewaaid, was de stroom op sommige plaatsen onder broken. Volgens de eerste schattingen is er meer dan 100 millioen Francs schade. In het Oosten van het land is veel sneeuw gevallen. Voornamelijk in de streken van Montbeliard en Belfort heeft de sneeuw vertraging veroorzaakt in het treinverkeer. De stroom voorzie- nine ondervond eveneens moeilijkheden. heel onbeschadigd, hoewel in het ge bouw springladingen waren aange bracht. De suikerfabriek Delanggoe kreeg schade door een ontplofte vlieg tuigbom. De tabaksonderneming Bang- kat is volledig gespaard gebleven. De ondernemingen, die het dichtst aan de grote Postweg liggen, zijn er het beste afgekomen, daar zij snel bereikt wer den. De suikerfabrieken Pakkis en Trangkil zyn intact aangetroffen; het riet op de velden staat er goed voor. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Cornells, z. van J J. van der Blom en M Tol; Catharlna Johanna Wllhclmlna. d. van L. Marttjn en J. A. van Es; Marlnus, z. van M. Kikkert en C. P. de Does; Ymte, z. van J. Groeneveld en E. A. H. H. Jamocl; Mijntje Elisabeth, d. van N. Phlllppo en C. Grasman; Klaas Willem Maria. z. van W H. M. van Ommen en H. M. van Elllnckhuljzen. Syjvla Elisabeth, d. van W. J. Schoone en J. E. Bertoldl: Maria Geer- truda. d van C. W. Silvester en C M. Stlpdonk; Antoinette Andrea, d. van H. Boon en A. J. M. A. Trip: Jan Fr^erlk, z. van A. van der Kamp en J. Dlddens. OVERLEDEN: W. J. Swart, hulsvr. van B. W. Menk- horst. 54 Jaar; D. van der Lelie. man. 73 Jaar; A. de Prle. hulsvr. van B. J. van Graas. 49 Jaar: C. A. A. van Vliet, d 1 maand. S. S. de Jong, z.. 16 Jaar; C. van der Meij. z.. 2 Jaar. Teleurstellende ervaringen van de laatste tijd Vooral in de laatste tyd zijn, mede naar aanleiding van de breedvoerige debatten in de gemeenteraad, de ge moederen in Voorhout in beweging ge bracht over de "gang van zaken ten aan zien van het woningbouwprobleem. Vele woningzoekenden verheugden zich indertijd zeer over het besluit van de gemeenteraad, om 34 woningen te gaan bouwen, doch het enthousiasme daalde aanmerkelijk, toen op de duur Hartelijke huldiging van de chef van de Plantsoendienst Hedenmorgen vond in de aanbeste- dingszaal ten Stadhuize de huldiging plaats van de heer A. Galjaard, chef van de Plantsoenendienst, die gisteren de dag mocht herdenken, dat hij voor 25 jaar als tuinman in gemeentedienst trad. Met het voltallige personeel van de plantsoenendienst, waren mede aan wezig de wethouder van Openbare Wer ken, de heer A- J. Jongeleen, de direc teur en de adj .-directeur van gemeen tewerken. ir D. Boogerd en ir D Y. Lem, verschillende hoofden van dienst, de heer Joh. Jonker, oud-chef van de Plantsoenendienst en vele anderen. De jubilaris, wiens familie ook tegen woordig was. werd het eerst toegespro ken door zijn chef. ir. D Boogerd, die herinnerde aan de schitterende staat van dienst van de heer Galjaard. die in dertijd uit ruim 120 sollicitanten werd benoemd als assistent van de heer Jon ker. Voorts wees spreker er op. dat de heer Galjaard niet alleen zijn grote vak bekwaamheid in de practijk tot uitvoe ring weet te brengen, maar dat hij daar naast reeds meer dan 25 jaar als leraar verbonden is aan de Kon. Ned. Mii voor Tuinbouw en Plantkunde. Verder heeft hij in tal van examencommissies zit ting gehad. Naast de zorg over de Leid se groenversiering, welke vooral ln de eerste jaren na de tweede wereldoorlog sterk is toegenomen, was het uw grote liefde voor bloemen en planten, die u naar mogelijkheden heeft doen omzien om ook de jeugd de liefde tot de na tuur by te brengen, aldus spreker De oprichting van een contactcommissie en de invoering van boomplantdagen voor de jeugd, waren daarvan de verheugen de bewijzéri. Nadat ir Boogerd de heer Galjaard nog had geprezen voor de fraaie resultaten, welke hij in Leiden had weten te bereiken, bood hij hem namens het gemeentebestuur een enveloppe met inhoud en namens de ambtenaren en werklieden van de dienst enige ge schenken aan. Wethouder A. J. Jongeleen weer er vervolgens op, dat ook het College van B. en W. bijzondere waardering heeft voor de vakbekwaamheid van de heer Galjaard. Voorts prees de heer Jonge leen de uitnemende gaven van de heer Galjaard, voor wat betreft de versiering van gemeentegebouwen en waarvan die van het Stadhuis tijdens de ju- jubileumviering een sprekend bewijs vormde. Daarnaast heeft de heer Galjaard ook onder het personeel van de Plantsoenendienst een goede geest weten te brengen, welke wederkerig op zijn beurt de dienst in zijn geheel is ten goede gekomen. Spreker besloot met het aanbieden van de gelukwensen. Nadat ir D. Y, Lem en de heer H. J. Barentsen. welke laatste namens de af delingschefs het woord voerde, gewezen hadden op de prettige samenwerking, welke er steeds had bestaan, voerde de heer H. M. Nooteboom namens het ju bileumfonds het woord, die tevens als ondergeschikte van de heer Galjaard wees op de humane wijze, waarop de heer Galjaard met het personeel om gaat Ook spreker wees op de prachtige staat van dienst van de jubilaris en de vele verbeteringen, welke hy in de loop der tijden in de groenversiering heeft weten aan te brengen. Aan mevr Gal jaard, die altijd zo hartelijk met het personeel van haar echtgenoot mede leeft. bood de heer Nooteboom een fraaie plant aan. Ten slotte voerden nog het woord de heer Jonker, die vooral de verdiensten van de jubilaris voor de Mij voor Tuin bouw en Plantkunde uiteenzette. Ln welk verband hy herinnerde aan het grote aandeel, dat de heer Galjaard heeft ge had in de organisatie van de Jubelflora, de heer C. A. P. Minderhoud. die zijn gelukwens op rym had gesteld, en de heer Hendriks chef van de Stadskwe- kerij. Met een enkel woord heeft de heer Galjaard. mede namens ziin echtcenote. bedankt voor de vriendelijke woorden en de aangeboden geschenken. Hedenmid- dae vond ten huize van de jubilaris aan de Herenstraat een druk bezochte recep tie plaats. bleek, welk type woning gekozen was, en dat de eenmaal voltooide woningen uitsluitend geschikt zouden zijn voor zogenaamde „onvolkomen gezinnen Wel is nog een poging ondernomen, om de reeds te Voorhout gevestigde „onvol komen gezinnen" er toe over te halen, de nieuwe woningen te betrekken, en daardoor de thans bewoonde ruimten vrij te maken voor andere gezinnen, doch om begrijpelijke redenen leverde deze poging geen resultaat op. Daarbij spraken o a. mede de hoge huurprijzen van de nieuwe woningen en het type woning, dat minder ideaal geacht moet worden dan dat van vooroorlogse hui zen, een grote rol. De nog overgebleven, sterk getemper de illusies van de vele woningzoekenden, dat deze 34 woningen alsnog een ver ruiming der mogelijkheden zouden be tekenen, zijn thans geheel in rook ver vlogen door het noodgedwongen besluit van de gemeenteraad om de woningen te verkopen. Noodgedwongen, aangezien anders een financiële last op de ge meente zou komen te drukken, die zij zich tengevolge van haar sterke nood lijdendheid niet mag veroorloven. Ged. Staten hebben dit raadsbesluit goed gekeurd onder beding, dat art. 28 van de woningwet niet uit het oog werd ver loren. Een en ander sloot het grootste deH dpr woningzoekenden uit als ge gadigden. Naar wij vernemen zijn thans 5 wo ningen toegewezen aan gemeentenaren, en 7 aan gedadigden buiten de gemeen te, die voldoen aan de eis van „onvol komen gezin". Tot dusver is het daarbij gebleven, mot het onaangename voor uitzicht, dat de gemeente binnenkort met ruim 20 onbewoonde woningen zal komen te zitten. Het is uiterst moeilijk, ten aanzien van deze gelegenheid over „verantwoor delijkheid" te spreken. Vele beschul digingen aan het adres van diverse in stanties en personen, die in kringen van gedupeerde woningzoekend" wor den vernomen, missen hoewel zij door de omstandigheden verklaaroaar zyn iedere r.edelijke grond. De grootste oor zaak vóór deze gang van zaken ligt wel bij de telkenmale gewijzigde wettelyke voorschriften. De voordelen, verbonden aar. woningbouw met rijkssubsidie, gaan immers gepaard met de voorwaarden, die de wet stelt. Het feit, dat Voorhout een noodlijdende gemeente is, verhoogt de barrières, die moeten worden over wonnen alvorens de oplossing van het woningvraagstuk in zicht komt. Slechts twee mogelijkheden blijven rhans open. om de nijpende woningnood m Voorhout te bestrijden, namelijk par ticulier bouwen met Rijkssubsidie «waaraan eveneens zowel voor- als na delen kleven» of de handen ineenslaan en v'a de oprichting van een woning bouwvereniging het probleem aanvat- ter». 3e'cie mogelijkheden zullen o.i. voor de volle honderd procent de sympathie en mogelijke steun van het gemeente bestuur genieten. (Van onze Londense correspondent) NA VEERTIEN MAANDEN Een 23-jarige balletdanseres ls weer gelukkig met haar zoon van vier jaar verenigd, die zy veertien maanden lang heeft gezocht. De moeder, die al haar spaardulten had opgemaakt om haar zoon Colin terue te vinden, is mevrouw Valerie Gordon uit Londen. Anderhalf jaar geleden scheidde zij van haar eerste man en zij kreeg Colin toegewezen. Nu veertien maanden ge leden speelde dit jongetje ergens in een kindertuin, toen er een taxi aan kwam rijden met zyn vader. Colin kreeg snoepjes en reed even later weg. Valerie Gordon, die inm.ddels hertrouwd is, hoorde daarna nooit meer iets van hem, tot de politie van Sussex haar dezer dagen kwam vertellen dat zii haar zoon en haar eerste man ergens in een pen sion had gevonden. De zoon is nu bij zijn moeder terug en de vader zit in arrest, verdacht van fraude. ZEEMAN MET VERLOF Anderhalf jaar geleden ontmoette de blonde, knappe Hazel Brett uit Canter bury een aardige vreemdel.ng. die vol gens zijn zeggen een zeeman met ver lof was. zy werden op elkaar verliefd, en zij introduceerde hem bü haar ouders. Haar vader is een bekend arts. Een maand later trouwden zy. Maar thans hoorde Hazel in de rechtzaal, dat haar man een ontvlucht gevangene was, die tot drie jaar was veroordeeld we gens inbraak in een landhuis nabii Can terbury. Maar Hazel is niet onder de indruk: „Het is waar. dat hy me in Oc tober vertelde, dat hy „op de vlucht" was, en lk raadde hem aan naar de ge vangenis terug te gaan. Hij wilde niet. Ik zal nu op hem wachten. Ik trouwde hem omdat ik gek op hem was. Dat ben ik nog." SHAWS NIEUWSTE STUK Bernard Shaw heeft een niouw to neelstuk geschreven, maar het heeft nog geen titel en hy wil er ook niet meer over zeggen dan: Je zou het een na- Zonder Marshall-hulp catastrop'hale toestand VOOR NEDERLANDSE TEXTIELINDUSTRIE. (Speciale berichtgeving. De voorzitter van de Kamer v_ Koophandel en Fabrieken in Overys- sel, de heer H. van Heek Hz., heeft in de vergadering dier kamer een grote rede gehouden, waarin hij opmerkeiyke dingen vertelde. De heer Van Heek onthtilde, dat de toestand in Twente zonder Marshall-hulp catastrophaal zou zijn geworden. In October van het vorig jaar bleek, dat practisch geen dollar meer beschikbaar was voor dc import van ruwe katoen. Maar toen kwam van de zyde van het Rijksbureau voor textiel de verlossende mededeling, dat voortaan de verdere aanvoer van ka toen verzekerd was en geheel met MarshaJl-dollars zou worden gefinan cierd. Wanneer de Marshall-hulp zou zUn uitgebleven, zou dit tot gevolg hebben gehad, dat weldra dc gehele Twentse textielindustrie tot werk loosheid zou zijn gedoemd. De heer Van Heek zeide zich niiet te ontveinzen, dat de basis voor de ophef fing der textieldistributie nog niet zo hecht is als wy dat gaarne zouden wensen. Aan de andere kant ligt echter thans het voorzieningsniveau dichter by de koopkrachtgrens dan wij zouden denken. Daarom vraagt spr. zich af. of het niet beter is knellende banden iets te vroeg dan te laat los be maken. Ex port, niet in het minst naar Indonesië, is een levensbelang voor de Nederland se textielindustrie. Van de regering moet daarby alle medewerking komen, zowel by de afsluiting van handelsver dragen als by de mogeiykheid tot im port van grondstoffen. „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" WOENSDAG NAAR BATAVIA. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" zal Woensdagmiddag 5 Januari in het kader der gezinshereniging met 1300 vrouwen en kinderen van Amsterdam naar Batavia vertrekken. 110 kinderen beneden de 3 jaar zullen de reis naar Indonesië meemaken. BEGROTINGSOVERSCHOT IN GROOT-BRITTANNIli. Volgens een door het Britse ministe rie van Financiën gepubliceerde op gave van de stand van 's rijksmiddelen over de eerste 9 maanden van het lo pende belastingjaar, begint Groot-Brit- tannlë 1949 met een begrotingsover schot ten bedrage van 272.523.845 pond sterling De belastingontvangsten heb ben in genoemde periode van 9 maan den in totaal 2.429.125.000 pond sterling en de uitgaven 2.156.601.855 pond ster- line bedragen. Sir Stafford Cripps, de Britse minis ter van Financiën, verwacht een be grotingsoverschot van ca. 800 millioen pond sterling. STREVEN NAAR VREDE IN CHINA. De gemeenteraad van Sjanghai heeft een radio-boodschap gericht tot Mao tse toeng, de voorzitter van de Chinese communistische partij, waarin aange drongen wordt op een onmiddellyk sta ken van het vuren en het beginnen van onderhandelingen met de regering van Nanking. De raad zond eveneens een boodschap aan generaal Tsjang kai sjek, waarin zijn jongste „vredesoproep" wordt gesteund. Afgevaardigden van de nationale ver gadering, die 29 provincies en steden in Noord-China vertegenwoordigen, heb ben Mao tse toeng uit Peiplng een tele gram gezonden, waarin zij bij hem er op aandringen onmiddellyk speciale vertegenwoordigers te zenden voor het beginnen van vredesonderhandelingen. atoom-stuk kunnen noemen. Maar men kan iets meer over de Inhoud te weten komen door het volgende: In Londen beg.nt dezer dagen de opvoering van een toneelspel van de Amerikaan Upton Sinclair. Het is een wereldpremière. Niemand anders heeft het tot dusver durven opvoeren. In Amerika vond men het te beangstigend, Het vertelt de ge schiedenis van een Amerikaanse familie, nadat atoombommen een chaos hebben gestioht in de Verenigde Staten. Shaw heeft het stuk gelezen en aan de regis seur geschreven, dat het stuk van Sin clair hem byzonder interesseert, omdat hy, voor hy het had gelezen, zelf iets dergelyks in zyn eigen woorden had ge schreven. Wanneer en of het stuk van Shaw wordt opgevoerd, is nog geheim. GEEN LIEFDE. GEEN GEBIT Lawrence Marshall is een portier van een bioscoop in de Engelse plaats La nark. Hy is 28 jaar en hteld veel van zyn meisje, maar vond dat zii leiyke tanden had. Hy kocht een gebit voor haar, doch enkele maanden later ein digde hun romance. Toen, veel later, ontmoette hij haar eens met een andere man. Hij sloeg haar en rukte de tan den uit haar mond. Hy had die dezer dagen in zijn zak, toen hy werd aan gehouden. Hy werd onmiddellyk veroordeeld: twintig gulden of twintig dagen. NEEM ZELF EEN DUIK. Weer eens een bewys dat de mens zich als individu toch veel sympathie ker gedraagt dan „en masse". De em ployés van de spoorwegen, die op het Londense station Euston voor de be zorging en verzending van pakjes van en naar Ierland zorgen, zyn sinds en kele dagen in staking. De pakketten op het station stapelen zich op en de sta kers hadden een goot papieren bord tussen de bergen pakjes geplaatst met het opschrift: „Als u uw pakket wilt hebben, allright, neem dan zelf een duik". Een vrouw van middelbare leef tijd zocht een uur lang naar haar pak je, maar tevergeefs. Zy barstte in tra nen uit en liep weg. Toen nam een van de stakers het bord weg, keek goed rond of niemand van zyn kameraden hem zag en verscheurde het. /OORWAARTS. De party van Engelands jonge con servatieven is zojuist begonnen met de publicatie van een weekblad, dat de opwekkende naam „Voorwaarts" draagt. Maar de partij van Jonge socialisten heeft aangekondigd over veertien da gen een nieuw blad te zullen uitgeven, dat de niet minder opwekkende naam van „Voorwaarts" draagt. De eerste publicatie heeft een blauw, de tweede een rood omslag. Dat kan niet. zeggen de conservatieven. Wy waren eerst, wy nog eerder, zeggen de socialisten, en hadden dit blad al in 1935, maar stop ten de publicatie tydens de oorlog. Dan maar beiden een „voorwaarts", 'n rode en een blauwe. DOOR Z'N VROUW BIJ DE NEUS GENOMEN. Richard Sims woont sedert 13 De cember 1888 in het Engelse dorpje Thrigby, dat sinds de dag dat hij trouwde. Hy heeft in die zestig jaar maar één barbier gehad, zijn vrouw, die altyd zyn bdard schoor en zyn haar knipte, zy zyn nu beiden negen tig. GELDHONGER. Veel minder gelukkig was de heer Knight uit Totnes, die als landarbeider cp een grote boerdery werkt en Zater dags zyn weekloon krygt. Meestal wordt het uitbetaald in bankbiljetten. De af gelopen week ging hy verheugd naar huis, maar stapte onderweg even van zijn fiets om langs een riviertje wat gras te snijden voor zijn konijnen. Het was warm en de heer Knight trok zijn. jas uit en legde die langs de weg. Een paar geiten, die in de buurt stonden, bierden verrukt en besnuffelden het jasje, zy vonden de bankbiljetten ook en die smaakten best. Maar de heer Knight vond nog maar een paar kwar tjes toen hy terugkwam. Dat smaakte minder. VERZOEK OM ONDERZOEK NAAR ARRESTATIE KARDINAAL MINDSZENTY. Senator Robert Wagner (democraat) heeft de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Se naat verzocht een onderzoek in te stel len naar de arrestatie van kardinaal Mindszenty door de Hongaarse regering. In een brief aan de voorzitter der commissie dringt senator Wagner er te vens op aan een onderzoek in te stellen naar het lot van aartsbisschop Stepina van Zagreb (Joego-Slavië), die tot 16 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Stepina werd er van beschuldigd nazi sympathieën te hebben. VLIEGTUIG BIJ SEATTLE VERONGELUKT. Een D-3 transportvliegtuig is by de start op een vlieveld by Seattle (V.St.) tegen een dak gevlogen. Het toestel ls neergestort en ln brand geraakt. 27 studenten van de Yale-universiteit bevonden zich aan boord. Men gelooft, dat 13 personen om 't leven zÖn gekomen. 15 personen, van wie sommige ernstige brandwonden hadden opgelopen, konden uit het brandende toestel ontkomen. MARKTBERICHTEN VLAARDINGEN, 3 Jan., afslag: KW 221 met f. 1260 besomming aan Brest-har ng; KW 1» met f. 3975 en KW W met f. 787.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3