SCHUDT UW LEVER WAKKER Marshall-landen hebben 4347 millioen dollar nodig voor Iweede termijn hersleiprogramma Pandit Neliroe wil Aziatische conferentie Ter bespreking van liet Indonesische probleem Communisme in de Republiek geenszins verdreven Kerkelijk Leven MAANDAG 3 JANUARI Westelijke Unie voor een dilemma? De minister-president van India, Pandit Nehroe, maakte op Nieuw jaarsdag- bekend dat zijn regering andere Aziatische regeringen heeft uitgenodigd een conferentie by te wo nen, waarop het Indonesische pro bleem in beschouwing zal worden ge nomen. De conferentie zou binnenkort te Delhi worden gehouden. Nehroe, die deze verklaring aflegde tijdens een openbare vergadering, zeide dat Indië er de voorkeur aan zou ge- .ven, indien de deelnemende landen ter conferentie door ministers zouden ver tegenwoordigd zijn. Uitgenodigd zijn Turkije, Egypte, Syrië, de Libanon, de Hedjaz (Arabië), Psrzië, Irak, Afgha nistan, Pakistan, Ceylon, Siam, Birma en China. 0 Nehroe sprak de hoop uit dat de voorgestelde conferentie ook door ver tegenwoordigers van Australië en van Nieuw-Zeeland zou worden bijgewoond. Verder zeide Pandit Nehroe dat In Indonesië ..de meest openlijke en on verbloemde aanval" had plaats gevon den, welke de „vuurproef" voor elk land vormde. Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten ons met leed-wezen bekennen, dat de houding van sommige mogendheden er een is geweest van "stilzwijgende goed keuring cf aanvaarding van deze aan val. Er bestaat een Westelijke Unie, waarvan Nederland een der leden is. Wat zijn de doeleinden van deze Unie? Geld is de Westerse Unie toege vloeid, Kort geleden is de voor Indone sië bestemde Marshall-hulp stopgezet, -doch Nederland ontvangt de^e hulp nog 'steeds." Nehroe verklaarde in deze aangele genheid het standpunt weer te geven van alle Aziatische landen, en dat de volgende maatregelen „het minimum vormden, dat kon worden gedaan": 1. terugtrekking van alle Nederlandse strijdkrachten op de linie, welke zij voor de aanval bezet hielden; 2. een onderzoek naar de aanval; 3. het stoppen van elke vorm van hulpver lening aan Nederland; 4. het schep pen van voorwaarden, waaronder de Indonesische Republiek kan function- neren." Hij besloot met de woorden: „Wij vertrouwen dat de Veiligheidsraad als nog doeltreffende maatregelen zal ne men, om deze doeleinden te verwezen lijken. Wij wensen met de Raad in de volvoering van deze taak, ten volle sa men te werken en wij verwachten de samenwerking van alle andere landen, hetzij in Europa, in Amerika, of elders," Reuter's diplomatieke correspondent schrijft: „De beslissing van India kwam voor Londen als een verrassende stap. Waarnemers te Londen beschouwen de zinspelingen van Pandit Nehroe op •de banden tussen de leden van de Wes telijke Unie en zijn gevolgtrekking, dat de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk allen tot op zekere hoogte de Nederlandse actie in Indonesië .stil zwijgend goedkeuren", als een wezen lijk dilemma voor de samenwerkende „Geestelijk testament" van kardinaal Mindszenty Men verneemt op het. Vaticaan, dat kardinaal Mindszenty een paai- dagen voor zijn arrestatie een „geestelijk tes tament" in de vorm van een rondschrij ven, aan de geestelijken va-n zijn dio cees, heeft gezonden. In dit schrijven herinnert de Hon gaarse primaat aan het evangelie en spoort hij priesters en gelovigen aan standvastig te blijven. Hij verklaart dat het leven van de eerste Christenen zo wel als dat van de Hongaarse Christe nen niet gemakkelijk is geweest. Tot besluit zegt hij: „wij moeten stand hou den. Het is voortaan de wereld van de Bergrede: „Zalig zijn zij die vervolgd worden om de rechtvaardigheid, want •hun behoort het rijk der hemelen". Te Wenen werd vernomen, dat kar dinaal Mindszenty op een bijeenkomst van de bisschoppen vóór zijn arrestatie verklaard heeft, dat, wanneer hij ge dwongen zou worden een „bekentenis" te ondertekenen, dit te wijten zou zijn aan menselijke zwakheid en „van nul en gener waarde" zou zijn. Volgens radio Vaticaan heeft het Va ticaan een Hongaars verzoek om een overeenkomst met de Heilige Stoel ver worpen. De Hongaarse regering had uit drukking gegeven aan de wens to-t een overeenkomst, „onafhankelijk van de persoonlijke kwestie van de primaat van Hongarije". Het Vaticaan antwoordde: „onmogelijk kan worden ingezien, hoe de wens tot overeenkomst met de Hei lige Stoel gerijmd kan worden met de houding van de Hongaarse regering je gens een aartsbisschop, primaat en kardinaal een houding, die een bele diging voor de Heilige Stoel zelf is". Het Vaticaan vraagt in deze brief, dat de rechten van dé kerk en van het gods dienstig geweten worden geëerbiedigd en gegarandeerd. Nieuwjaarsboodschappen SMUTS: Afscheid zonder verdriet van het onvriendelijke en ongelukkige 1948- „Zuid-Afrika ontwaakt, wereld ontwaak uit de dommel en uit de droomwereld van gemakzuchtige onverantwoordelijk heid. Schud af de slechte geest en be grijp de tekenen van de toekomende tijd. CHURCHILL: Wellicht een beslissend jaar voor de Engelse conservatieve par tij en ongetwijfeld een einde voor de on bekwaamste regering, die Engeland de laatste jaren heeft gekend. Franco: Wij hebben van de andere landen weinig meer te verwachten dan dat zij naar ons toe zullen komen als zij ons nodig hebben. HARRIIVIAN (Marshall-ambassadeur) De uitvoering van het Europese her stelprogramma heeft hoop voor de toe komst, vertrouwen en samenwerking ge bracht in plaats van onzekerheid, ver warring en vrees. ROBERTSON (Brits gouverneur in West-Duitsland)in 1949 een Westduit- se regering. De geschiedenis zal de Duit se bewindhebbers niet oordelen naar de macht, die zij bezitten, maar naar de toewijding, waarmede zij het welzijn Vfiü hun medeburgers dienen. Westelijke mogendheden en zulks op een tijdstip, waarop daadwerkelijke on derhandelingen worden gevoerd om tot de sluiting van een Atlantisch bond genootschap te komen. De ideologische aspecten van de hou ding der Westelijke Unie en van de Ver. Staten ten aanzien van de Ne derlandse actie en de practlsche ge volgen van Nederland's militaire ver plichtingen in Indonesië ten aanzien van zijn deelgenootschap in dc plan nen om te komen tot een gemeen schappelijke defensie van de West- europese mogendheden, zijn het on derwerp geweest van besprekingen op hoog niveau tussen de regering te Washington en de autoriteiten ïn de hoofdsteden der Westelijke landen. REACTIES. Volgens Syrische regeringsfunctiona rissen zal. Syrië de uitnodiging van Nehroe tot het. bijwonen van de con ferentie aanvaarden. De Birmese regering heeft verklaard ingenomen te zijn met het door Nehroe genomen initiatief en zal een vertegen woordiger benoemen, zc-dra de eerste minister, Thakin Nu, is teruggekeerd van zijn reis door het land. Dr Ba Maw, noofd van de Birmese regering voor de Japanse bezetting, heeft lieden de vorming van een Birmese brigade om met de Indonesiërs tegen de Neder landers te vechten, aangekondigd. Reeds ongeveer 10Ó Birmese vrouwen hebben zich voor deze brigade aange meld. De brigade zal bestaan uit leden van het Birmese leger, leden van het Indische nationale leger,die gedurende de Japanse bezetting hebben gevechten. Ook in politieke Kringen te Bangkok schijnt men de actieve deelname van Siam aan een algemeen Aziatische actie gunstig te beoordelen. Reuter verneemt uit Nargking, dat China waarschijnlijk een vertegenwoor diger zal zenden naar de conferentie te New Delhi. Men was echter van me ning, dat de inwendige moeilijkheden van China de regering niet in staat zouden stellen een prominent aandeel in de besprekingen te nemen. De Nederlandse autoriteiten te Ba tavia waren „verbaasd" over 't initia tief van Pandit Nehroe om „de in terne aangelegenheden van een an der land te oespreken," aldus ver klaarde een semi-officiële zegsman. Nieuwe dreiging rond Palestina In de Negeb duurt de strijd nog voort, trots de order „staakt het vuren". De Joden melden enige successen, Jeruzalem is zelfs uit de lucht gebom bardeerd, evenals Tel Aviv\ Van Joodse zijde wordt gedreigd met bombarde menten van Cairo en andere Egyptische steden, zo deze aanvallen niet worden gestaakt. Twee Egyptische korvetten hebben de Engelse koopvaarder „Richard Bor- chard" voor de Portugeese kust. geën terd en onderzocht op goederen voor het Zionisme. Toen zij niets vonden, verliet de enterploeg het schip weer. Zaterdagavond heeft de Britse gezant te Washington een onderhoud gehad met Lovett in verband met het schen den door Israël van de Egyptische grens. Naar verluidt zou Bevin de Ame rikaanse regering volgende waarschu wing hebben doen toekomen: „Er bestaat gevaar voor een daad werkelijke oorlog tussen Groot-Brittan nië en Israël, indien laatstgenoemde staat blijft volharden in zijn overtre dingen van het Palestijnse bestand en voortgaat het Egyptische grondgebied te schenden." Volgens deze zelfde kringen heeft de Britse regering verder verklaard er wel eens toe genoodzaakt te kunnen worden het embargo op het vervoer van wapens naar de oorlogvoerende Arabische lan den op te heffen. Egypte heeft Groot-Brittannië nog niet om hulp verzocht. Nieuwjaarsboodschap van generaal Spoor Legercommandant Spoor heeft Niemv- jaarsochtend voor Radio-Indonesië een nieuwjaarsrede tot het leger gericht, waarin hij o.a. zeide: „Het is de toewijding en de bekwaam heid van u allen geweest, welke deze nieuwe operatie gemaakt hebben tot 'n snel succes, waarvan de resultaten thans geconsolideerd moeten worden en als dit eenmaal is .geschied, dan eerst kan mede dank zij uw prestaties in een sfeer van vrede en veiligheid de verdere opbouw van geheel Indonesië met voortvarendheid ter hand worden genomen, zoals in de rustige gebieden reeds het geval is. „In deze na-oorlog- se verworden en veelal corrupte wereld zullen wij eensgezind en kraohttg dat gene volbrengen dat ons als taak is gesteld. Ook in 1949 zal ons leger op nieuw tonen dat het een leger aes vre- des is met de oprechte wil bezield om vrede en veiligheid te brengen." De legercommandant besloot met de gedachten te wijden aan familieledenen verwanten van de militairen. POGING TOT MOORD IN DEN HAAG Gisteravond is in Den Haag een po ging tot moord gepleegd op de Troel- scrakade, waar een man, de 46 j. J. W., wonende in de Fultonstraat, de 23-jarige vrouw M. E. v. d. K., wonende aan de Moerweg, enige steken met een mes toebracht. Zij werd enige malen aan neus en hoofd geraakt. Na deze aanslag heeft ae man getracht de hand aan zichzelf te slaan door middel van het zelfde mes. Vervolgens is hij in het water van de Troelstrakade gespron gen, waaruit hij door burgers is gered. Tsjang kai sjek niet moedeloos WEKT OP TOT VERTROUWEN. Tsjang kai sjek heeft een beroep ge daan op zijn ministers en een honderd tal hoge regeringsfunctionarissen om hun vertrouwen te herwinnen, dat zij in staat zijn de burgeroorlog tot een succesvol einde te brengen. Hij zeide: „Gij moet de oorlog op het slagveld winnen. Indien wij vertrouwen hebben en een krachtige geest om vol gens onze beginselen te handelen, zul len wij ten slotte door de moeilijkheden heen komen, ofschoon het mogelijk is, dat we op een of andere kleine plaats moeten terugtrekken, waar hij onze na tionale vlag kunnen hijsen en onze taak om het. land te herwinnen aanvangen." Tsjang voegde hieraan toe, dat een vredespolitiek vastbesloten door de re gering wordt nagestreefd, doch dat het een fout zou zijn als men daarom zou vermoeden, dat de regering geen strijd krachten meer had om oorlog te voeren. Op militair, economisch en politiek gebied is de regering sterk en zal zij de oorlog voortzetten om tot vrede te ko men, aldus Tsjang. Slechts met sterke strijdkrachten, zo ging Tsjang voort, zuilen wij om vrede verzoeken. Indien de communisten „geen acht zouden slaan op de wil van het volk" en het gebied van Nanking en Sjanghai zouden aanvallen, zn verzekerde Tsjang zijn toehoorders, vertrouw ik er op, dat ik dit politiek zenuwcentrum van de natie kan behouden. „STAAKT HET VUREN" IN KASJMIR. Naar officieel te New-Delhi is bekend gemaakt, is in Kasjmir het bevel staakt' het vuren" uitgevaardigd, na besprekin gen tussen de Columbiaanse afgevaar digde in de commissie voor Kasjmir dei- Ver. Naties en de regeringen van India en Pakistan. Een volksstemming zou zijn aanvaard. Het conflict in Kasjmir heeft 14 maanden geduurd. SENAATSCOMMISSIE CONSTATEERT RASSENDISCRIMINATIE. In een rapport heeft de Amerikaanse Senaatscommissie voor de posterijen en de civiele diensten geconstateerd, dat, vooral in de Zuidelijke staten, bij be noemingen op grote schaal discrimine rend jegens negers te werk wordt ge gaan. De commissie beveelt de instelling aan van een permanent tribunaal om de gevallen van rassendiscriminatie te onderzoeken in plaats van te wachten op spontane klachten. Voorts beveelt de commissie aan, dat elk regeringsbureau wordt verplicht in een drie-maandelijks rapport elk geval te behandelen, waarbij op de sollicitatie van een neger afwijzend is beschikt. Gisteren is de Nederlandse gedelegeerde bij de Veiligheidsraad, dr H. J. van Royen, met de A C.A.-Constellation „Norway" van Schiphol naar New York vertrokken om in de bijeenkomst, van de Raad, die op 6 Januari te Lake Succes begint, verder het Nederlandse stand punt inzake de Indonesische kwestie- te verdedigen. Met hetzelfde vliegtuig ver trekken eveneens de Nederlandse en Belgische prijswinnaars van de opstel wedstrijd, uitgeschreven door het Ame rikaanse dagblad, Herald Tribune. Als beloning mogen zij 10 weken ln New York doorbrengen. Bij 't vertrek v.l.n r. Gustaaf Sedee, dr H. J. van Röyen, Jen ny van Reijen, Louise la Boulle (België) en Roger de Beuker (België), Minister Van Schaik naar de West Voor zijn vertrek van Schiphol naar West-Indië, Zondagavond, stond de mi nister zonder portefeuille, mr' J. R. H- van Schaik, enkele pe-rsvertegenwoordi- I gers te woord, aldus deelt het A.N.P. mede. „Wij willen niet dralen," zo zei de de minister, „zo snel mogelijk de beloften in te lossen om de staatkun dige positie van Suriname en Curasao te verankeren." De definitieve regeling moet, volgens de minister, zijn, een nieuwe grondwet in het Rijksverband. Nederland, Suri name en Curagao kernen dus in een nieuw staatsrechtelijk verband. Bij het afscheid waren cp het. vlieg veld aanwezig de minister van Buiten landse Zaken, D. U. Stikker, pref. mr C. P. M. Romme, voorzitter der KVP- fractie in de Tweede Kamer. Minister Van Schaik wcrdt cp zijn reis verge zeld door drie adviseurs: mr W. H. van Helsdingen, mr W. C. L. van de Grin ten en mr P. G. Hooghoudt. STICHTING „HET NEDERLANDSCH PERSMUSEUM". Het na de bevrijding gevormde voor lopige bestuur van de stichting „Het Nederlandsch Persmuseum" te Am sterdam is thans door een definitief be stuur vervangen, dat. de volgende sa menstelling heeft: mr. P. J, Myksenaar (Genootschap Amstelodamum) voorz.; R. W. P. Peereboom (Kennemer Jour nalisten-Vereniging) vice-voorzitter; C. J. Schotel Fzn. (Ver. „De Amsterdamse Pers") secretaris: H. Overhoff (Katho lieke Journalisten Kring), vice-secreta- ris; mej. E. Dronckers (Ver. tot bevor dering van de belangen des boekhan dels), penningmeesteres: H. Knap (Ver. „De Amsterdamse Pers") vice-penning- meester In het bestuur hebben verder zitting mr. K. van Houten (Nederlandse Dag bladpers 1945); dr E. v. Raalte (Haagse Journalisten Vereniging), mr M. Rooy (Ned. Journalisten Kring) en jhr ir G, C. Six van Wimmenum (Kon. Oudheid kundig Genootschap). LIQUIDATIE VAN DE BEDRIJFS- ZUIVERING. In de Staatscourant van 31 December j.l. is opgenomen een beschikking waarbij de Algemene Zuiveringsraad voor het Bedrijfsleven ter behandeling van zaken in eerste aanleg wordt opge heven met ingang van 1 Januari 1949. Verwacht wordt, dat circa April 1949 ook de Centrale Zuiveringsraad kan worden opgeheven, waarmee de zuive ring van het bedrijfsleven dan beëin digd zal zijn. Jhr Michiels naar Batavia vertrokken MINISTER DREES REIST VANAVOND. De Nederlandse ambassadeur te Lon den, jhr mr Michiels van Verduynen, is Zaterdag per vliegtuig naar Batavia vertrokken. Minister-president, dr Drees, zal he denavond om halfzeven per vliegtuig naar Batavia vertrekken. Een woordvoerder van het Ministe rie van O.G. wijst er op, dat het kabi net zzer grote betekenis hecht aan een spoedige verwezenlijking vai\ de staat kundige opbouw van geheel Indonesië langs de weg, welke het Bio-besiuit. daartoe geopend heeft. In dit licht moet gezien worden het vertrek naar Batavia van dr W. Drees. Het is duidelijk, dat deze staatkun dige hervorming ook belangrijke poli- tiek-internationale aspecten heeft. Het is om deze reden, dat het kabinet, be sloot, een diplomaat van de rsputatie van jhr Michiels voor korte tijd naar Indonesië af te vaardigen. Diefstal van levensgevaarlijke spritsen ZIJ WAREN MET RATTENKRUID INGESMEERD. De cantinebaas van de Amsterdam se voetbalvereniging „IJvogels", waarvan bet terrein gelegen is aan de Leeu- waxderweg. achter het DWV-terrein in Amsterdam Noord, ontdekte Zaterdag ochtend, dat in het kleedlokaal van de vereniging was ingebroken. Behalve rollen drop, pepermunt en nougat werd een blik met 40 spritsen gestolen. Deze spritsen, die niet meer voer de consumptie geschikt waren, had de cantinebaas ingesmeerd met rattenkruid. Het nuttigen van deze koeken kan dus levensgevaarlijk zijn. De spritsen waren verpakt in een wit blik van de fa v. Zomeren uit Amers foort, welk blik Is afgezet met rood en -blauw en waarop de woorden „De wit te makron" zijn gedrukt. Er was geen deksel op het blik. Het staat vast-, dat de vergiftigde spritsen zijn weggenomen tussen 2-9 December j.l. en Zaterdagochtend. KONINGIN POSEERT VOOR JAVAANS KUNSTSCHILDER. De Javaanse kunstenaar Raden Ba- soeki Abdullah heeft opdracht gekregen H. M. de Koningin te schilderen. Gis teren heeft de Koningin voor het eerst geposeerd. Ernstige brand bij Medemblik WOONHUIS, JUWELIERSZAAK EN BOERDERIJ PROOI DER VLAMMEN. Een woonhuis, een juwelierszaak en een boerderij zijn de eerste prooi der vlammen geworden in het nieuwe jaar. Door tot nog toe 'onbekende oorzaak ontstond Zaterdagochtend brand in 'n woonhuis te Wervershoof bij Medem blik. Binnen enkele ogenblikken stond het huis, waarin twee families woon den in lichterlaaie. Een aangrenzende zaak in goud en zilverwerken werd eveneens door de vlammen aangetast en zelfs zetten overwaaiende vonken 't rieten dak van een aan de overzijde gelegen boerderij in brand. De felle Zmaoosten wind wakkerde het vuur in korte tijd tot een geweldige vlammen zee aan en tot overmaat^ van ramp kon aanvankelijk de brandspuit van Wer vershoof door een defect niet in wer king treden. Alle drie panden brand den tot de grond toe af. Slechts de in boedel van de boerderij kon worden gered. Toen de brandweren van Enk- nuizen, Medemblik en Andijk ter plaat se verschenen, konden zij zich nog slechts bepalen tot het nablussen. VERPLICHTE ZEKERHEIDSTELLING BELASTINGEN VERLENGD. Bij een op 31 December 1948 in de Staatscourant opgenomen beschikking van de Minister van Financiën is het tijdstip waarop de verplichte zeker heidstellingen voor belastingen uiter lijk worden vrijgegeven, zes maanden verschoven en nader bepaald op 15 Augustus 1949. Dit is geschied, omdat vóór 15 Februari a.s. nog niet alle met een zekerheidstelling verrekenbare aan slagen kunnen worden vastgesteld. Te ruggave van bedragen, die binnen korte tijd weer moeten worden ingevorderd, zou geen zin hebben en vaak zelfs moei lijkheden opleveren, zo deelt het mini sterie van Financiën mede. SPOORBRUG BIJ BUGGENUM BINNENKORT GEREED. Maandag 17 Januari zal de eerste de finitief herstelde grote spoorbrug over de grote rivieren, nl. die over de Maas te Buggenum, by Roermond, gelegen in de hoofdader van het kolenverkeer, aan de lyn AmsterdamEindhovenMaas tricht, gereed komen, hetgeen van groot belang moet worden geacht voor de electrificatie van de spoorwegen in het Zuiden van het land. Enige weken la ter zal de hulpbrug, die in December '45 gereed kwam, buiten gebruik worden gesteld. Nederland voornemens verbruik voedsel, tabak en metalen te verhogen Iri een heden door dc 19 aan het plan-Marshall deelnemende landen gepubliceerd rapport wordt onthuld, dat Europa in het tweede jaar van de Marshall-hulp (1949/1950) aan de Verenigde Staten in het kader van het Europese Herstel Programma een bedrag vraagt van 4.347.000.000 dollar. Dit rapport, dat te Parys op 28 De cember is goedgekeurd door de raad der Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking, zal worden voorgelegd aan Paul Hoffman, leider van de organisatie der Marshall-hulp in Amerika. Het zal vergezeld zijn van nog een ander rapport, dat la ter gepubliceerd wordt en dat betrek king heeft op de hulpverlening op lange termijn. De 19 Marshall-landen hadden in to taal hun behoeften voor 1949/1950 ge raamd op 4.654 000.000, maar de raad der Europese Organisatie heeft dit be drag met 307.000.000 dollar verminderd. Zodra het Amerikaanse Congres in het voorjaar van 1949 zal hebben be kend gemaakt, hoeveel het bereid is aan de Marshall-landen te verlenen, zal de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking in staat zyn de Marshall-landen te verzoeken om voor de 12 maanden, die beginnen 1 Juli 1949, herziene programma's in te dienen, gezien het feit, dat het genoem de getal gebaseerd is op voorlopige cijfers. De programma's op lange termijn vertonen nog 'n tekort van 1 500.000.000 met het Westelyk halfrond. Men ge looft, dat vele van de ramingen in de nationale programma's al te optimis tisch zyn en dat een realistischer voor spelling omtrent de mogelykheden van de dollaropbrengsten zal leiden tot een verhoging van het dollartekort, op basis van de tegenwoordige plannen, tot stel lig 2.500.000.000. Omtrent Nederland wordt gezegd, dat dit land zeer algemeen genomen, voornemens Is het verbruik van voed sel. tabak en metalen to verhogen. Dé programma-commissie heeft aan de raad van de OEES gerapporteerd, dat Nederland voornemens is het ver bruik van broodgraan te verhogen met 6.6 van oliën en vetten met 26%, van vlees met 37%, van tabak met 35%, van aluminium met 26%, van koper met 50% en van lood met 14 procent. Daar de bevolking volgens verwach ting met 2% per jaar zal toenemen, blykt hieruit dat de voorgenomen Ver hogingen per hoofd der bevolking zeer groot zijn. De Nederlandse regèring heeft in beginsel besloten om ln 1949 enige controles op het verbruik af te schaffen, met behoud van invoerbeper kingen en loonvoorschriften als de be- langrykste rechtstreekse contróles. De Nederlandse regering streeft er naar om in 1952/53 het vooroorlogse verbruiksniveau te herstellen en heeft, om die reden de plannen voor de hier voor vermelde verhogingen opgesteld. De rechtvaardiging voor deze verhogin gen ligt derhalve fundamenteel in het programma op lange termijn van de Benelux. Het is van essentieel belang Voor de verwezenlijking van de econo mische unie der Beneluxlanden, dat de verbruiksniveaux in de drie deelnemen de landen overeenkomst vertonen. Verwacht wordt, dat de totale waar de van de import, vergeleken met 1948/ 1949 met circa zes procent zal toene men, Echter zal er, zowel naar verhou ding als absoluut, een aanzienlyke da ling komen in het bedrag aan goederen, dat wordt afgenomen van het Westelijk halfrond, doch een nog aanzieniyker stijging van de invoer uit de andere deelnemende landen. De commissie merkt op, dat dit een ontwikkeling is, die in de goede rich ting voert. De beperkingen in de invoer hebben byna uitsluitend betrekking op half-afgewerkte en afgewerkte produc ten. De positie met betrekking tot be paalde producten, o.a. voedsel, vertoont geen verbetering. De Nederlandse politiek schijnt er op gericht te zijn de invoer uit het Weste lijk halfrond te handhaven op het te genwoordige peil en de verhoogde pro ductie te gebruiken voor verbeteringen in het verbruiksniveau. Het ligt in de bedoeling de doeltref fendheid te verbeteren van de tuin bouw en de. export van tuinbouw producten te verhogen. Deze ont wikkeling, evenals de ontwikkeling van de textielindustrie, zal eventueel her zien moeten worden, indien het nodig mocht blijken, de doelstellingen op lange termyn van de Benelux te wij zigen. De vooruitzichten samenvattende zegt de commissie, dat het Neder landse investeringsprogramma, afge zien van bepaalde twijfel ten aanzien van de sectoren textiel en landbouw, redelijk schijnt te zyn. Afzonderlijk genomen, zijn de plannen voor brand stof en electriciteit, staal en andere metalen en chemische producten, vol komen in overeenstemming met do Nederlandse behoeften. Het bruto in vesteringspercentage ongeveer 23% van het bruto-nationale product is echter zeer hoog. Indonesië moet zijn export tot ont wikkeling brengen, alvorens het een be langrijke verdiener van dollars kan wor den. De verwachte loop der bevolking aldaar vereist een programma van her stel en ontwikkeling der basisindustrie, vooral op landbouw- en my n-bouw gebied, ten einde de eenvoudige levensstan daard der bevolking te handhaven. Het tekort, van 137 millioen dollar met de dollarlanden buiten het Westelyk half rond voor 1949/50 zal, volgens verwach ting, in 1952/53 vervangen worden door een overschot van 27 millioen dollar, als gevolg van een styging van de export van 36 millioen tot 151 millioen dollar. Tan Malaka weer op de voorgrond (Van onze correspondent te Batavia). In alle kranten van de wereld is ge schreven over het communisme in de Republiek, een onderwerp waar geen sterveling eigenlyk veel van kon weten of begrijpen, want het speelde zich af achter het bamboescherm we willen niet zeggen ijzeren gordyn van de demarcatielijn. Het fijne kwam men zelfs te Batavia niet te weten, daar de Republikeinse voorlichters de zaak door een bril zagen met glazen, van hun lievelingskleur. Nu we de gelegenheid hadden in Djokja zelf dit probleem te bestuderen, en personen te polsen, die de gebeurte nissen van nabij hebben gevolgd, ko men we tot enigszins andere conclusies dan de tot dusverre gangbare. Deze conclusies zyn: a. dat het communisme in de Repu bliek zich in tal van vormen ver toont. b. dat het onderdrukken van de Moe- so-Sjarifoeddin-revolutie voor Hatta een dubbeltje op z'n kant is geweest. c. dat Hatta alleen in staat is ge weest deze revolutie te onderdrukken door steun te zoeken bij andere zui ver communistische groeperingen. d. dat het communisme in de Repu bliek dus verschoven is, doch op geen enkele wijze onderdrukt. Het ver schoof van de vroegere premier Amir Sjarifoeddin naar de kort geleden uit gevangenschap ontslagen communisti sche volksmenner Tan Malaka. GEEN VERBAZING. In Djokja zyn de groeperingen niet zo scherp afgebakend als in de demo cratische landen van het We9ten. Alles vloeit er enigszins door elkaar heen, waardoor het beeld uiterst verward wordt. Het is bekend, dat in 1945 Mohamed Hatta in een soort politiek testament vaststelde, dat hij als er geen andere uitweg meer voor hem zou zijn, Tan Malaka de bal zou toespelen. Dit was in Djokja zo algemeen be kend, dat. niemand zich heden verbaast over de overneming van het leiderschap door Tan Malaka. Tan Malaka is een man, die hier altyd veel aanhang heeft gehad. Men voelde dat deze man han delde uit idealisme en overtuiging en niet uit eigenbelang. Toen Tan Malaka eenmaal uit de weg was geruimd, bleek de baan vrij voor Sjarifoeddin. Het was ondoenlyk alle organisaties tot een enkele nationale weermacht sa men te smelten. Zij hadden onderling doorlopend ruzie, wat vaak in hele veld slagen ontaardde. Alleen tegen de ge zamenlijke vijand Nederland traden zij eensgezinder op. Soakarno en Hatta be grepen zeer goed, dat het in de Repu bliek een chaos zou worden, zodra Ne derland als gemeenschappelyke vyand wegviel, daar deze het enige element vormde, dat de boel nog een beetje by elkaar hield. Amir Sjarifoeddin is niet- alleen een communist, hij is ook een zeer eerzuch tig communist. Toen hij eenmaal door Hatta van zijn hoge zetel was wegge drukt, kon een kind voorspellen dat er van de kant van Amir een gepeperde tegenwerking in het vat zat. Deze te genwerking werd zo groot, dat zij Hatia het. regeren vrijwel onmogelijk maakte Hatta kon tegen Amir weinig doen. want deze steunde op een machtige strydorganisatle en Hatta had geen enkele zekerheid, dat. de T.NI, als één lichaam achter hem zou staan in een stryd tegen Sjarifoeddin, die altyd nog op een grote populariteit kon bogen, ook in de T.N.I. gelederen. IIATTA'S KANS. Op een goede dag echter kwam Hat- ta's kans. Er kwam een andere vijand opdagen uit Moskou, dc zozeer be ruchte Moeso. Deze was geen natio nale figuur als Sjarifoeddin of de toen nog steeds gevangen Tan Malaka. Moeso was een afgezant van Moskou en daar Hatta die overigens in hel minst niet afkerig was van een beetje communisme het om allerlei rede nen op dat ogenblik beter vond in de kaart van Amerika te spelen, greep hy de eerste dc beste kans aan om Moeso naar de keel te vliegen en m e t Moeso zyn eigenlijke vijand Sjarifoed din. Om een zo groot mogclyk aan tal communistische krachten aan zich te binden, werd Tan Malaka uit dc gevangenis gehaald, teneinde diens populariteit uit te spelen tegen die van Sjarifoeddin. Met Tan Malaka achter zich durfde Hatta de stryd aan, omdat hij hoopte, dat de figuur van deze oude commu nistische voorvechter voldoende krach ten uit de gelederen van Sjarifoeddin zou aantrekken. Het is echter een dubbeltje op zyn kant geweest. Bijna was het mis gelo pen, en het is uitsluitend aan het in grijpen van dat deel der Siliwangi di visie, dat noch niet federaal geïnfil treerd was, te danken geweest, dat men de opstand de kop heeft kunnen afbij ten. ONZE TAAK. Of het nu Sjarifoeddin is of Tan Malaka, of dat ze het tezamen zijn, dat alles maakt niet veel verschil zo lang de voedingsbodem voor hun communisme blyft bestaan. En dat is als overal elders dc schrijnende ar moede, die we niet met wapens en evenmin met politieke leuzen kunnen overwinnen, doch alleen met econo mische wederopbouw. Daartoe was de Republiek niet bij machte, en daarom moesten wy de wapenen opnemen omdat alleen die wapenen de condi ties kunnen scheppen, waarin deze opbouw van de welvaart wel mogclyk wordt. en u zult 1s morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, liet bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om ale liter gal op te wekken en uw splis- verienng en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Cad- zand (t.oez.Maasdam en Oosterend op Texel J. F. Wagener Jr., cand. te Am sterdam; voor Veenendaal (vac. R de Bruin) J. de Lange te Nunspeet; voor Poortvliet J. Bakker te Veenendaal. Gercf. Kerken Beroepen te Meerkerk M. den Boer te Wezep. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Kampen (4e pred.pl.) E. T. v. d. Eorn te Amersfoort en J. C. Janse te Rijswijk (Z.H.). Beroepen te Wetsinge-Sauwerd E. Koop cand. te Delfzijl. Chr. Geref. Kerken Beroepen to Aalsmeer M. Holtrop te Haarlem-C. Blindgeborene doet intrede als predikant BIJ DE WAALSE GEMEENTE TE NIJMEGEN. De Waalse gemeente te Nijmegen mocht met de komst en bevestiging van cand. J. de Wit van Naarden niet alleen een eigen predikant ontvangen, maar zl) zal tevens mogen worden aangemerkt - als de eerste gemeente in Nederland, waar een predi kant, die liet licht van zyn beide ogen moet missen, in de dienst des Woords voorgaat. Cand. De Wit, die blind werd geboren, studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en onderscheidde zich aan deze universiteit reeds door zijn byzondcre be gaafdheid. Nadat ds R. Blommaert van Rotterdam de bevestiging had verricht, aanvaardde ds J. de Wit de evangelie bediening mot een predikatie uit het Johannes-evangelie over het tekstwoord: „Hij ls het ware licht". Voor Intrede en beve«tl®lns bestond grote belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2