Mogelijkheden voor verder economisch herstel Belasting haalde bloed onder de nagels weg EXAMENOPLEIDING RESA HILVERSUM NEDERLAND en de wereld in 1948 VAN MEVROUW MAQUISIEN RECHTZAKEN Radio-programma VRIJDAG 31 DECEMBER Scherpe waardedaling effecten (Van onze Financiële medewerker). De grote vraag, die bi] de komende jaarswLsseling mag worden gesteld, nl. of Nederland als economische eenheid is vooruitgegaan, behoeft, ondanks tal van bezwarende omstandigheden, ge lukkig niet ontkennend te worden be antwoord. Wij weten wel dat we in het afgelopen jaar nagenoeg al ons goud en het grootste deel van onze Ameri kaanse fondsen zijn kwijt geraakt en dat we thans voor geen gering deel „teren" op de Marshallhulp, die ons ca f. 3 millard in 't laatje brengt, ten slotte wordt de economische en finan ciële positie van een land niet beheerst door de stand van zijn nationaal ver mogen. maar door die van het volks inkomen. Iemand kan een groot kapi taal hebben, maar een onvoldoend in komen. een ander een klein vermogen of in het geheel geen vermogen, doch een voldoend inkomen en laatstge noemde verkeert dan zonder twijfel in de gunstigste positie. Zo is het ook met een land. Het gaat er tenslotte om of 't nationale volks inkomen groot genoeg is om de rede lijke behoeften der bevolking en die van de Overheid te dekken en reser ves te maken voor vernieuwing van zijn productieapparaat. Nu zullen t.z.t. hierover de gebruike lijke statistieken een meer nauwkeurig beeld geven, maar voorlopig mag wel worden geconstateerd dat de gaping tussen de nationale inkomsten en uit gaven in de loop van 1948 kleiner ge worden is. Als de productie kan worden opge veerd. de munt kan worden gestabili seerd en de staatsbegroting geen tekort aanwijst, ligt hierin een stevige basis voor nieuwe credieten van de „harde- valuta-landen" en tevens de spring plank naar nieuwe welvaart. Het spreekt vanzelf dat economische ontwikkeling buiten onze grenzen by dat alles een belangrijke rol zal spe len. Het prijspeil in de VS, de coördinatie van de Belgische en Nederlandse economie, de industriële opleving in Duitsland en met name de cultuur- en industriële mogelijkheden van In donesië zullen op het Nederlandse welvaartspeil in 1949 van domineren de invloed zijn. Laat ons ook de belastingpolitiek niet vergeten. Het afgelopen jaar zal ver moedelijk worden gekenmerkt door de hoogste belastingopbrengst, welke ooit in ons land is voorgekomen! Tot eind November was aan gewone kohierbelastingen reeds f. 1M- milliard betaald en nog f. VA milliard te vor deren. de beide bijzondere heffingen brachten ruim f. 2 milliard op. terwijl nog ca. f. 1 milliard moet worden vol daan. de niet-kohierbelastingen lever den een bate van ruim f. 2.1 milliard, zodat in het gehele jaar 1948 zeker rond f. 6 milliard aan belastingen is betaald, een krachtprestatie, die ons „het bloed onder de nagels heeft weg gehaald" en die ook maar eenmaal mogelijk is. In dit opzicht zal 1949 verlichting moeten brengen en inderdaad bren gen ook niet alleen omdat de bijzon dere heffingen langzamerhand aflo pen, maar tevens wijl Minister Lief- tinck op bepaalde punten verlaging van de belastingdruk in uitzicht heeft gesteld. Ook voor de Amsterdamse effecten beurs is dit van betekenis. Immers de recente koersdaling,, die de waarde der fondsen in ruim een halfjaar tijds met ca. f. 1 milliard heeft doen dalen, is mede veroorzaakt door belastingverko- pen waaraan nu, naar mag worden aangenomen, allengs een eind komt. Terwijl aan de ene kant, gelijk Mi nister Lieftinck heeft opgemerkt, de ontsparingen ophouden omdat de liqui de middelen opraken, mag gehoopt worden dat nieuwe besparingen, de be taling van achterstallige Amerikaanse dividenden, etc. in de loep van 1949 de beurshandel zullen bevruchten, ook al moet er mee worden gerekend dat de nieuwe besparingen grotendeels via levensverzekeringsmaatschappijen en pensioenfondsen naar de Staatskas vloeien. Als gevolg van de verminderde infla tievrees, enkele depressieverschijnselen in het buitenland en niet het minst de dreigende situatie in Indonesië note ren de aandelen'op een laag niveau. Welke verwachtingen men van de ge wijzigde regeringspolitiek ten aanzien van Indonesië koestert, heeft 't kcers- herstel sinds 20 Dec. j.l. getoond. Een toestand van orde, rust en veiligheid opent voor Indonesië en ook voor Ne- nerland nieuwe perspectieven. In 1948 reeds steeg de export van f. 173 mil- lioen in het eerste en f. 254 millicen in het tweede tot f. 327 millloen in het derde kwartaal, zodat de import dit jaar zal zijn gedekt. Werken, produceren, exporteren zal in het nieuwe jaar hier en in Indone sië het parool moeten zijn. En dan „sal 't waarachtig wel gaan"! 10 Arbeiderswoningen in Oldenzaal verbrand 70 PERSONEN WERDEN DAKLOOS. 70 Inwoners van Oldenzaal zijn gisteravond dakloos geworden, teen een blok van 10, zeer oude en kleine arbeiderswoningen, vlak achter het terrein van de gasfabriek tot de grond toe afbrandde. Een R.K. schoolge bouw is reeds gevorderd en zwaar ge troffen gezinnen, waarbij zeer veel kinderen, zullen daar worden onder gebracht. De brandweer kon tengevolge van de krachtige Zuldewind (30 K.M. per uur) practisch niets uitrichten en al 'spoedig was er van de 10 woningen nog slechts een smeulend restant over. Gelukkig kon het huisraad van 6 7 woningen practisch geheel naar buiten gesleept worden. De brand ontstond in een huis aan het einde van de rij, waar een weduwe met negen kinderen woonde; de oor zaak was vermoedelijk een lekke schoor steen. VIER DUITSE TRAWLERS ALS HERSTELBETALING. De Nederlandse regering heeft vier grote nog varende Duitse stoomtrawlers als herstelbetaling toegewezen gekre gen. Het zijn de „Lofoten", „Vorwarts" „Thstis" en Woekert Hubert", elke 600 brt. en met een motor van 850 pk. Het zijn trawlers van de z.g. „Holland klasse". i De heer Lunshof door het „Parool" gedagvaard ACHT EER EN GOEDE NAAM AANGETAST. Mr J. Jolles, advocaat en procureur te Amsterdam, heeft namens de Stich ting het „Parool" de heer H. A. Luns hof, de uitgeverij N.V. Buijten en Schipperheyn en de Stichting „de Ne derlander" gedagvaard, ten einde op 11 Januari 1949 voor de arrondissements rechtbank te Amsterdam te verschij nen ter zake van een door de Stichting „Het Parool" en haar bestuurderen iii te stellen civiele schade-actie uit on rechtmatige daad en tot betering van eer en goede naam. De heer Lunshof is, gelijk bekend de schrijver van een brochure tegen het „Parool", welke door de beide andere gedaagden werd gepubliceerd en waarin ernstige beschuldigingen tegen de lei ding van het Parool worden vermeld. Tevens is door de Stichting het Pa rool een klacht ingediend tegen de heer Lunshof bij de Raad van Tucht van de Federatie van Nederlandse journalis ten. In deze klacht wordt gesteld, dat de heer Lunshof door zijn publicatie de waardigheid van de stand der Ne derlandse journalisten schade heeft toegebracht door ongemotiveerde aan tasting van de eer en de goede naam van het Parool. Voorts werd door de stichting het Parool een klacht ingediend, eveneens bij de Raad van Tucht van de Federa tie van Nederlandse journalisten, te gen het Algemeen Dagblad te Rotter dam, dat op 27 September jL een ar tikel gepubliceerd had naar aanleiding van de zaak PoosSlagter, waarin het schreef dat tijdens de bezetting bij de Paroolgroep „de ware vaderlands-liefde al spoedig na de oprichting van het Parool op de achtergrond geraakte". MOEDERS EN KINDEREN UIT BASRA TERUG. Z\j vertrekken nu 22 Januari. Gisteravond landde op Schiphol de PH-TED, de KLM-constelIation, die te Basra gedwongen werd terug te keren. De 51 passagiers bestonden, gelijk ge meld, uit moeders en kinderen, die in het kader van de gezinshereniging naar hun echtgenoten in Indonesië op weg waren. Door bemiddeling van het Ministerie van Ov. Geb. werd een 23-tal moeders en kinderen naar pension „De Pool star" te Noordwijk overgebracht. De stewardessen vertelden, dat veel kinderen te lijden hebben van inge wandstoornissen als gevolg van het feit dat er in Basra geen goede voeding voor hen te krijgen was. De heer Brussaard van de afd. Ge zinshereniging deelde mede, dat voor de moeders en kinderen thans passage geboekt is op de Sibajak, die 22 Januari naar Batavia vertrekt. Tot die tijd zul len de gezinnen worden verzorgd door de Ministeries van O. G. en Marine en de BP.M. KERKBRAND TE MIDDELHARNIS BEDWONGEN. Omtrent de kerkbrand te Middelhar- nis kan nader worden gemeld, dat de brand gistermiddag te ongeveer 1 urn- was bedwongen. Alleen de muren zijn blijven staan. Het kerkarchief kon wor den gered. Het orgel, dat eveneens is verbrand, was een pneumatisch orgel, met romantische dispositie en in 1904. gebouwd door de orgelbouwer Maar- schalkerweerd uit Utrecht. De toren is blijven staan. Nijverheidsakte N' Bekende Schriftelijke Cursus H.M. DE KONINGIN BESCHERMVROUWE. H.M. de Koningin heeft zich bereid verklaard het beschermvrouwschap van de geschiedkundige vereniging „Die Haghe" te aanvaarden. H.K.H. Prinses Wilhelmina, die 48 jaar beschermvrouw is geweest, heeft toegestemd als erelid aan de vereniging verbonden te blijven". Ook heeft Koningin Juliana het be schermvrouwschap aanvaard van de Ned. Centrale Ver. tot bestrijding der tuberculose. Opheffing beheer particuliere mijnen INGAANDE 1 JANUARI A.S. Do minister van Ec. Zaken, heeft gezien het advies van de Staalscom- missie-Couvée, in overeenstemming met het gevoelen van de ministerraad besloten het beheer over do particu liere mijnondernemingen in Limburg met ingang van 1 Januari 1949 op te heffen. Dr ir Ch. Th. Groothoff wordt op de meest eervolle wijze van zijn aanwij zing tot beheerder ontheven onder dank betuiging voor de vele en belangrijke diensten als zodanig bewezen en belast met de afwikkeling van het beheer. Deze opheffing van het beheer brengt niet mede de intrekking van het bui tengewoon mijnbesluit van 1945, zodat de bevoegdheid van de minister van Ec. Zaken blijft bestaan de particuliere mijnondernemingen, indien zulks nodig mocht blijken, wederom tijdelijk ter be schikking eïi onder beheer van de staat te stellen. De minister van Ec. Zaken heeft voorts besloten, in overeenstemming met het gevoelen van de Raad van minis ters, dat zo spoedig mogelijk een wets ontwerp zal worden ingediend, waarin rekening zal worden gehouden met de voorstellen van de staatscommissie- Couvée. DE HOUDING VAN OUD-NSB-ERS Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Wagenaar (CPN) inzake hulpverlening aan oud-NSB-ers en hier te lande illegaal verblijvende Duitsers heeft de Minister van Justitie o.a. ge antwoord Dat de ervaring, opgedaan met voor waardelijk in vrijheid gestelde politieke delinquenten, tot nog toe niet bepaald ongunstig kan worden genoemd. Verre weg de meesten nemen weer aan het maatschappelijk leven deel. zonder dat hun houding of gedrag tot critlek aan leiding geeft. Dat een aantal van hen politiek ongenezen blijkt te zijn, was nauwelijks anders te vernachten. Aan gezien de politieke gezindheid van de gevangenen tijdens de vrijheidsbeneming nooit met volstrekte zekerheid is vast te stellen, zal er op dit punt bij de be oordeling van de voorwaardelijke invrij heidstelling wel meerdere malen zijn misgetast. Uiteraard wordt t.ot voor waardelijke invrijheidstelling slechts be sloten. wanneer zulks op grond van de uitgebrachte rapporten en adviezen ver antwoord is. Nu, mede dank zij het bestaande toe zicht op de gedragingen van voorwaar delijk ontslagen politieke delinauenten, men de organisatie te Amsterdam op het spoor li gekomen, bestaat er voors hands geen aanleiding om het toezicht te verscherpen. Overigens kan de verzekering worden gegeven, dat deze matérie de volle aan dacht heeft. THANS UNIFORME PRIJS VOOR CITROENEN. Daar de aankoopprijs van de uit Italië geïmporteerde citroenen hoger is dan verleden jaar, is de consumentenprijs met 2 cent per kg. verhoogd tot 76 cent per kg. Deze prijs geldt thans ook voor Surinaamse citroenen hetgeen voor deze vruchten een belangrijke prijsverlaging betekent, n.l. van f. 1.— op 76 cent per kg. Zie fotopagina L Na de inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam maakte H.M. Ko ningin Juliana in de gouden koets een tocht door de hoofdstad, welke bij deze gelegenheid op een sprook jesstad geleek. 2. Koningin Juliana legt de eed van trouw op de Grondwet af. 3. Prinses Wilhelmina, die juist afstand heeft gedaan van de troon, brengt een driewerf „Lang leve de Koningin" uit op de nieuwe Vorstin. 4. Prinses Wilhelmina wordt te Arnhem door Haar dochtertot ridder le klasse M.W.O. geslagen. 5. Truman werd tegen veler verwachting in, opnieuw president der V.S. 6. De Verenigde Naties in vergadering te Lake Success. 7. Gandhi, die op laaghartige wijze werd vermoord. 8. De dood van Jan Masaryk. In de eerste bijeenkomst van de Tsjechische regering na zijn dood, lag voor zijn lege zetel een tuil bloemen. 9. De ondertekening van het Pact van Brussel. Onze toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, Baron Van Boetzelaer, tekent voor Nederland. 10. De chapelle ardente in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, waar slachtoffers stonden opgebaard van de ramp van de Nijmegen, die bij Prestwick (Schotland) verongelukte. 11. De uitreiking van de Lorentz-medaille aan Prof. Kramers. 12. Dr Benesj belast na de communistische staatsgreep Gottwald met de vor ming van een nieuwe regering in Tsjecho-Slowakije. 13. Minister-president Drees promoveerde tot doctor honoris causa aan de Economische Hogeschool in Rotterdam. 14. De ondertekening van de Renville bestandsovereenkomst in Indonesië. 15. De snelste vrouw ter wereld. Fanny Blankers-Koen, die op de Olympische Spelen in Londen vier gouden medailles won. 16. Het Koninklijk paleis in Den Haag leed ernstige schade door een felle brand. ƒ7. Barbara Ann Scott, Olympisch kampioene '48, op de Spelen In St. Moritz. 18. De sluiting van dc Olympische Spelen in 't Wembley Stadion in Londen. 19. De begrafenis van graaf Bernadotte, bemiddelaar van de UNO in de Pa lestijnse kwestie, die in Palestina werd vermoord. 28. Het afscheid van admiraal Helfrich als opperbevelhebber van de Neder landse Zeestrijdkrachten. 21. De strijd tussen Joden en Arabieren in Palestina. 22. Een ernstig punt van wrijving tussen de geallieerden en Rusland werd gevormd door de geldsanering in Berlijn. FEUILLETON Het testament door Patricia Wenthworth. Ulb het Engels vertaald door Alice van Iterson. 30) Hjj liet hen allen een tot in de bij zonderheden nauwkeurig verslag uit brengen van hetgeen zy die 16e No vember gedaan hadden, tot op het mo ment. dat zij in mevrouw Maquistens' kamer bijeengekomen waren. Zij ga ven allen dezelfde beschrijving van het geen daar gebeurd was. Dennis. Nora en Honor bevestigden dat juffrouw Silence de verbindings deur doorging naar de badkamer en ogenblikkelijk weer terugkeerde. Zij zeiden, dat het door haar medegebrachte glas meer dan half vol was. Zuster Brayle had verklaard, dat zij niet meer dan één tablet had opgelost en het glas slechts voor een derde had gevuld. Aangezien de sectie had uitgewezen, dat het slachtoffer op zijn minst vijf of zet tabletten waren toegediend, moesten die in het glas zijn gedaan tussen zeven uur toen zuster Brayle wegging, nadat zij het mengsel op de plank in de badkamer had gezet en het tijdstip, bij benadering vastgesteld op 8 45, toen juffrouw Carey het glas kwam halen. Gedurende deze tussen poos waren Dennis Harland en Carey Silence niet bij elkaar geweest en gin gen zij naar hun eigen kamers 7.30 tot 8 uur. Juffrouw King was tussen 7 en 8 uur In haar kamer. Mevrouw Huil zo ging het rapport verder ■was niet vóór 8 uur thuisgekomen. Een van de eerstgenoemde drie zou de gang hebben kimnen doorlopen, de badkamer binnengaan en de tabletten aan het mengsel toevoegen, maar volgens Ellen Briling moest de tijd. gedurende welke dit alles kon hebben plaats gehad, aan merkelijk korter worden genomen. Zij verklaarde, dat zij van 7 uur af met de deur van haar kamer open gezeten heeft, en dat er niemand door de gang had kunnen komen zonder door haar gezien of gehoord te zijn, tot half acht, toen zij naar binnen ging om te vra gen of mevrouw Maquisten iets nodig had. Daarna ging zij naar boven om even met juffrouw King te praten. Zij bevonden zich beiden in de kamer van juffrouw King tot de gong ging voor het avondeten, waarop zij terugging naar haar eigen kamer en juffrouw King naar beneden, naar de eetkamer. Later, toen juffrouw King naar boven was gegaan om na het eten een an dere japon aan te trekken, was zij vol gens Ellen, juist toen deze uit mevrouw Maquisten's kamer kwam, naar het einde van de gang gelopen en had daar tegen mevrouw Huil geroepen: Ik ga naar beneden, Nora. Waarna Ellen juf frouw King naar beneden zag komen en, met haar mee was gelopen tot aan haar kamer. Zy had juffrouw King daarna de kamer van mevrouw Ma quisten zien binnengaan. Hieruit kwam min of meer vast te staan, dat juffrouw King geen mogelijkheid moest hebben gehad om te knoeien met het slaap middel. De tijden, waarop de diver.se familie leden gelegenheid hadden gehad om met het slaapmiddel te knoeien, werden nu teruggebracht tot twee, n.l. een perio de tussen 7.30 en 8 uur, en een tweede, maar wel een erg korte, tussen onge veer 840 en 8,45; nadat het gezelschap uit de eetkamer vertrokken was. Wat betreft de eerste periode, zowel Dennis Harland als juffrouw Silence zouden de badkamer hebben kunnen bereiken en iets aan het glas hebben kunnen toe voegen. Wat betreft de tweede periode, kwamen juffrouw Silence, mijnheer Harland en mevrouw Hull in aanmer king. McGillivray fronste zyn wenkblau- wen bij deze aantekeningen. Om bepaal de redenen beschouwde hij de tweede periode als de waarschijnlijkste van de twee. Tot op het tijdstip, dat deze vier jongelui elkaar aan de maaltijd had den ontmoet, konden zy er niet zeker van zyn, dat mevrouw Maquisten niet aan een van hen verteld zou hebben, wie degeen was, die zij onterven wilde Maar Molly's verklaringen maakten het duidelijk, dat het onderwerp aan tafel omstandig was besproken. Als de voor genomen wijziging van het testament het motief had gevormd tot de mis daad, dan leek het onwaarschynlijk, dat er met het slaapmiddel was geknoeid vóórdat de schuldige op een of andere manier de nodige zekerheid had ge had. De inspecteur beschouwde dit als een logische gevolgtrekking. Maar het was een feit, dat de tweede perio de wel htel erg kort was voor het uit de fles nemen en oplossen van de ta bletten. Het kón natuurlijk gebeurd zijn maar hij vond het moeilijk aan te nemen. Neen, neen, de misdaad moest daarom tevoren al beraamd zijn ge weest misschien eerst enige uren .tevoren en de tabletten moesten uit de fles genomen zijn en opgelost ge durende de eerste tijdruimte, dus van 7.30 tot 8 uur, en -dan konden zy ge durende de tweede periode aan 't reeds klaargemaakte slaapmiddel zyn toe gevoegd, toen de vier personen uit de eetkamer verdwenen waren en een voor een mevrouw Maquisten's kamer waren binnengekomen. Juffrouw Silence was het eerst geweest zy kon het meng sel al wel klaar in het kastje in de badkamer gehad hebben, zy had dan ruim de tyd gehad om naar binnen te glippen en de opgeloste tabletten toe te voegen aan het mengsel, dat zuster Brayle had klaargezet. Er was inder daad een tweede glas in het kastje.dat gebruikt, afgewassen en weer op zyn plaats gezet kon- zyn. Er waren geen vingerafdrukken op te zien, maar te genwoordig wist iedereen genoeg van vingerafdrukken af, om te zorgen, dat die niet ontdekt werden. Het glas, waaruit de slaapdrank was gedronken, vertoonde geen andere afdrukken dan die van juffrouw Silence, maar aange zien zy toegegeven had, dat zy het had afgewassen en weggezet, kon dit niet als bewy's tegen haar worden aange nomen. Dit nam echter niet weg, dat zy tyd te over had gehad om met het slaapmiddel te knoeien. Maar dat had ook Dennis Harland. Toch waren er andere redenen, waar om dit niet waarschyniyk leek. Hy stond biykbaar die avond op beter en haxtelyker voet met zyn tante dan een van de anderen. En -daar kwam by, dat hy zyn kruk zou hebben moeten gebruiken. Mevrouw Maquisten en juf frouw Silence waren in de kamer er naast. Hy zou het risico hebben moe ten lopen, dat ze hem hoorden. Mevrouw Huil was gedurende de eer ste periode niet in huis. Toen zy na het diner ^naar boven ging om zich te verkleden, ging juffrouw King met haar mee; die was echter eerder klaar en ging alleen naar beneden. Op dat tydstip was Ellen Bridling op het por taal. Mynheer Harland kwam een paar minuten na juffrouw King, en mevr. Huil weer een of twee minuten achter hem. Zij zou razend snel hebben moe ten handelen en een buitengewoon groot risico hebben moeten nemen. Juffrouw King had helemaal geen gelegenheid om met 't glas te knoeien, blykens de verklaring van Ellen Brid ling. McGillivray keek nog steeds met ge fronste wenkbrauwen naar zyn aante keningen. Toen er een aanzieniyke tyd verstreken was, zei hy H'm. Tydindeling volgens McGillivray. 2.15 (ongeveer). Molly brengt brief naar mevrouw Maquisten. 2.45. Carey Silence komt thuis. 2.453.05 (ongeveer) by mevrouw Maquisten. Belt kantoor van Aylwinop. (Wordt vervolgd) VERGADERING DER IJMUIDENSE TRAWLERVISSERS. Verlangens inzake dc CA.O. Gistermorgen zyn IJmuidense trawler vissers, aangesloten by de Alg. Ned. Bond voor Zeevarenden, als eerste by een geweest om hun houding te be palen ten opzichte van de collectieve arbeidsovereenkomst, welke na een ac- coord tussen de centrale bond van transportarbeiders en de reders door beide partyen was goedgekeurd. Ty- dens de vergadering, die dezer dagen zal worden gevolgd door by eenkomsten in Scheveningen, Egmond en Katwyk, heeft o.m. de heer B. Blokzyl van de E.V.C. het woord gevoerd. Op een aan tal punten kon men het niet eens zyn met de sociale voorzieningen, o.m. niet met de gevarenpremie. Ook was de ver gadering het er mee oneens, dat de op brengst van de aangevoerde lever, kuit en traan, niet meer als tot nog toe aan de bemanning ten goede kwam. Men kwam ten slotte tot het besluit niet uit te varen alvorens de Ver. van Reders van Vissersvaartuigen zich on dubbelzinnig bereid verklaard heeft over de verlangens van de opvarenden der IJmuidense trawlervloot met a 1 Lg organisaties van werknemers onderhan delingen te voeren. WAT NEDERLAND AAN AUSTRALIË ZAL BETALEN. Voor geleverde diensten en goederen. De Australische Minister-president, Chifley, heeft te Canberra bekend ge maakt, dat een overeenkomst is be reikt over het bedrag, dat Nederland Australië zal betalen voor aan de Ne derlandse strydkrachten geleverde goe deren en diensten gedurende en onmld- dellyk na de oorlog. In officiële kringen te Canbeira ver klaarde men, dat Nederland bereid is 8.500.000 pond sterling, waarschyniyk in termynen, te betalen. PROTEST VAN CHRISTELIJKE WERKGEVERSVERBONDEN. Het Verbond van Prot.-Christ. Werk gevers in Nederland en het R.K. Ver bond van Werkgevers Vakverenigingen hebben aan de bestuursleden van alle bedryfs-, vak- en ondervakgroepen, res sorterende onder de hoofdgroep in dustrie, een circulaire gezonden. Hier in wordt stelling genomen tegen 't feit, dat 't verbond van Nederlandse Werk gevers te zamen met de hoofdgroap in dustrie het genoemde verbond tot enige representante wil maken voor do Nederlandse industrie. Volgens de cir culaire komen de Katholieke en Prot.- Christ. geestesrichtingen hierby niet tot haar recht. Ook de beide Christe- ïyke verbonden zyn voor een de hele Nederlandse industrie omvattende sa menwerking, Hierby dient h.i. dan ech ter rekening te worden gehouden met de principiële opvattingen, die ten aan zien van de vakorganisatie in brede la gen van de Nederlandse industrie be staan. DOODSTRAF GEËIST TEGEN KAPTIJN. Mr A. H. van de Veen, advocaat-fis caal by het Byz. Gerechtshof te Am sterdam, eiste gisteravond de doodstraf en ontzetting uit alle openbare rechten voor de tyd van het leven tegen de 42-jarige A. C. D. Kaptyn uit Amster dam, die als agent van politie gedeta cheerd was by het bureau Joodse za ken van de S.D. te Amsterdam. Mr Van de Veen achtte de misdrij ven. die deze verdachte gepleegd heeft dermate ernstig, dat hy ondanks de vele gunstige verklaringen de doodstraf eiste. Het Hof zal 13 Januari a.s. uitspraak doen. 2). „Eén kaartje enkele reis, derde klas naar Zeedorp aan Zee", zei Panda trots, terwyi hy het geld uittelde. Hy had zich erg gehaast om niet te laat te komen en nu was hy zo vroeg, dat hij nog ruimschoots de tyd had om op zyn gemak alles te bekyken: de stro men reizigers, die af en aan vloeiden, de kleurige aanplakbiljetten op het sta tion en de puffende, blinkende locomo tieven. „Reizen is toch maar alles", zuchtte hy tevreden, toen hy zich behagelykin een hoekplaatsje genesteld had. „Je ziet nog eens wat van de wereld. Ja, dat is toch heel wat anders, dan voor het open raam zitten en altyd dezelfde huurlie den voorby zien komen. Actie, dat is je ware. Zonder actie kan niemand leven". Hy keek naar het voorbyschietende landschap en ieder ogenblik zag hy wat nieuws, wat hem dan weer een uitroep van bewondering ontlokte, en het speet hem byna, dat het reisje maar zo kort duurde. Doch toen hy even later op de grote boulevard van Zeedorp stond en de frisse zeelucht opsnoof, was hy weer helemaal met het leven verzoend. Met Ingang van 1 Januari zullen ge durende 3 maanden de KRO en NCRV zenden over Hilversum I (301 M.) en de AVRO. VARA en VPRO over Hilversum II (415 M.). VOOR ZATERDAG 1 JANUARI 1949. Hilversum I (301 M.) KRO 8.00: nieuws: 8.15: arabesque; 8.25: Inleiding: 8.30: Hoogmsl; NCRV 9.30: nieuws; 9.45: fram.muzlek; 10.00: kerkdienst o. 1. v. ds C. Hagen: 11.30: gram muziek; KRO 12.15: Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer; 13.00: Ned. strijdkracht; 13.30 gelukwen- se nvan opvarenden; 13.50: Radio Phllhar- monlsch Orkest; 16.15: Masqueraders; 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans: 17.00: wigwam: 18.00: voor de strijdkrach ten; 19.00: nieuws; 19.15: Promenade or kest; 19.45: voor de Nederlanders ln Duits land; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: andante cantabile; 20.20: lichtbaken: 20.50: gram.muzlek; 21.00: Negen heit de klok; 22.00: radio-estafette; 22.15: weekend serenade; 22 45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524.00: Re sidentie orkest. Hilversum II (415 M.) VARA 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: gram.muzlek; 9.30: gelukwensen van opvarenden; VPRO 10.00 (IKOR) kerkdienst o. 1. v. ds J. J. Thomson; VARA 10.30: cello' en piano; 10.45: voordracht: 11.05: gelukwensen van opvarenden: 11.30: de Jonge Flierefluiters; 12.00: gelukwensen kruisen de Oceanen; 12 30: Accordeola; 12.50: voor het platte land; 13,00: nieuws; 13.15: The Ramblers; 13.40: Johan Jong. orgel; 14.00: voor de AJC; 14 20: Jack Hylton en zijn orkest: 14.30: harmonlemuziek; 15.00 Tribunaal der gemeenschap, hoorspel; 15.50: Chopln; 16.15: toespraak door C. v. d. Lende; 16 30: klankbeeld; 17.00: USA-cabaret; 17 30: om en naby de twintig; 18.00: nieuws; 18.15: Stradiva-successen: 18.45: toespraak Koos Vorrlnk; 19.00: artistieke staalkaart; VPRO 19.30: nieuwjaarstoespraak door mej. Dr N. A. Brulnlng: 19.50: toespraak door Dra Anne H. Mulder: VARA 20.00: nieuws; 20.05: De bruiloft van Kloris en Roosje; 22.00- omroeporkest: 23.00: nieuws: 23.15; Jan Corduwener; 23.3524.00: Internatio nale vroiykheid. VOOR ZONDAG 2 JANUARI. Hilversum I (301 M.) NCRV 8,00: nieuws: 8.15: concert voor vlooi en orkest; 8.30: (IKOR) kerkdienst o. 1. v. ds F. R. A. Henkels; KRO 9.30: nieuws; 9.45: Eileen Joyce, plano; 9.55: Inleiding. 10.00: Hoog mis; 11.30. gram.pl.; 11.40: cyclus, plano concerten van Mozart; 12.15: apologie; 12.35: gram.pl.; 12.40: orkest zonder naam; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.25: orkest zonder naam; 13.50 Buffalo Bill; 14.05: Alma Muslca; 14-30: kinderen zoeken de ster; 14.40: Rosa Spier, harp; 15.05: Klaas Boon, altviool: 15.30: voordracht: 15.45: Omroep Kamerorkest: 16.10: repor tage; 16.25: Vespers: NCRV 17.00: kerk dienst o. 1. v ds H. W Eerland; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: George Stam, orgel: 19.15: Kent gij uw by bel?; 19.30: nieuws; KRO 19.45: gram.pl.; 19.50: in 't Boeck- huys; 20.05: de gewone man; 20.12: uit en thuis; 22.37: actualiteiten; 22.45: avond gebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524.00: avondconcert. Hilversum II (415 M.) VARA 8.00: nieuws; 8,15: strijdlied; 8.18: symphonie- orkest; 8.30: voor de tuin; 8.40: Barcarole; 9.12: sport; 9.15: verzoekprogramma; 9.45: geesteiyk leven; VPRO 10.00: Zondagshalf uur; 10.30: studlodlenst; 11.00: (IKOR) kerkdienst o. 1. v. ds J. W. van Swigchum; 11.45: tussen kerk en wereld; AVRO 12.00: aan boord van s.s, Bonaventura; 12.30: Zondagclub; 12.40: Teil Jodlerchor uit Bern; 13.00: nieuws; 13.15: mededelingen; 13.20: Les Gars de Paris; 13.50: even af rekenen heren: 14.00: gram.pl.; 14.05: boe kenhalfuur; 14.30: Radio Phllharmonlsch Orkest; 15.30: fllmpraatje: 15.45: Thé dan sant; 16.3.0: sportreportage: VPRO 17.00: gesprekken met luisteraars; 17.20: een mooi kerklied: VARA 17.30: Ome Keesje; 17,50: sport; 18.00: nieuws; 18.15: om en om; 19.00: radlolympus; 19.30: orkesten van Godwin en Sllberman; AVRO 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: opera-concert: 21.00: Balans, hoorspel; 21,30: orkest van Gerard van Krevelen: 22.00: Frltsen en fratsen: 22.25: by namen in de kamer muziek; 23.00: nieuws; 23.1524.00; gram. muzlek. VOOR MAANDAG 3 JANUARL Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.45: een woord voor de dag: 8.00: nieuws; 8.15: Te Deum Iandamus; 8.45: morgenklanken; 9.15: ochtendbezoek; 9.3C- muziek door de Kon. Militaire Kapel; K 00: gramjDl.: 10.30: morgendienst o, 1. v. ds A, C. Dlederlks; 11.00: strykkwartet: 1120: van oude en nieuwe schrijvers; 11.40: Peter Penders, tenor; 12.10: Sans Souci; 12.30: mededelingen; 12.33: Peter Nobmo's radio orkest; 13.00: nieuws; 13.15: Mandollnata; 13.45: Victor Silvester en zyn orjeest; 14.00: vacantle-vertelllng; 14.35: gram.pl.; 15.00: over kamerplanten; 15.30: Amsterdams trio; 16.00. bijbellezing; 16 45: Londens symphonle orkest; 17.00: het kleuterklokje klingelt; 17.15: populaire or gelbespeling: 17.45: overzeese kroniek; 18.00: pianoduo: 18.15: sport; 18.30: Ned. strydkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: onder de NCRV-leeslamp; 19 30: actueel geluld; 19.45: voordracht; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: praeludium; 21.30 toe spraak: 22.40: gram.pl.; 22 45: avondover denking: 23.00: nieuws: 23.15: serenade; 23.4524.00: gram.pl. Hilversum II (415 MAVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.pl.; 7.30: de keuze van de omroeper: 8.00: nieuws; 8 15: ochtend- varla; 8.55: voor de vrouw; 9.00: gram.pl.; 9.30: waterstanden; 9.35: een danslledie deint; 10.00: morgenwydlng o. 1. v. pro'f. dr A, A. van Ruler; 10.15: arbeidsvitami nen; 10.50: Patricia Rosslx>rough. piano; 11.00 op de ultkyk; 11.15: orgelconcert; 12 00: Lyra Trio; 12.30: mededelingen; 12 33: ln bet spionnetje; 12.38: Plerra Palla, orgel: 13.00: nieuws: 13.15: mede delingen; 13.20: Promenade orkest: 13.50: Benlamino Glgll zingt; 14.00: voordracht; 14.15: van Straus tot Gershwin; 14 55: gram.pl.; 15.00: bonbonnlère; 16.00: Om roeporkest; 16.45: Musicalender: 17.50: hoort zegt het voort; 17.45: Pierre Palla, orgel; 18.00: nieuws; 18.15: mededelingen; 18.20: gram.pl.; 18.30: filmkrant; 19.0#t de Moldau; 19.15: Inleiding tot muziek begrip; 19.30: vlooi en plano; 20.00: nieuws: 20 05: radloscoop: 22.30: Jan Odé. plano; 23.00; nieuws; 23.1534.00: gram.platea.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6