Dr Van Roy en in ons land terug Lezen van beeldromans moet bestreden worden Het houdt jeugd af van goede lectuur Belangrijke verhoging vrijwillige verzekering Met een enkel woord VRIJDAG 31 DECEMBER Teleurstelling over gebrek aan begrip ^tahacht om kwart over een. tien tPUr later dan hy venvacht werd. arri veerde op het vliegveld Schiphol de Ne derlandse gedelegeerde in de Veilig heidsraad, dr H. J. van Royen. Hi| verklaarde bij aankomst o.a.: „Naar mijn mening heeft de wereld een bijzonder groot gebrek aan begrip getoond voor het Nederlandse stand punt inzake de Indonesische kwestie. Dit was niet geheel onverwacht, maar de vorm waarin dit gebrek aan begrip zich uitte was wel zeer teleurstellend. In het bijzonder bevreemde ons de houding van Engeland ten aanzien van het terugtrekken der troepen- Toch geloof Ik, dat in de naaste toe komst. wanneer de wereld meer tild ge had heeft zich in onze zaak te verdie pen, zij en ook de leden van de Vei ligheidsraad zich zullen bedenken en hun houding wijzigen. Er zijn zeker tekenen, die duiden op wat meer bedachtzaam heid en wat meer begrip voor de rede lijkheid van het Nederlandse stand punt." Op de vraag naar zijn oordeel over de gewijzigde houding van Engeland ten aanzien van Nederland, antwoord de dr Van Royen: „Tijdens de laatste zitting heeft Engeland uiting gegeven aan de wens geen verdere resoluties in te dienen of aan te nemen op de nieuwe zitting van de Veiligheidsraad, die op 6 Januari in Lake Succes zal beginnen. Dit acht ik een welkom ini tiatief van de zijde van Engeland. Dr Van Royen zeide voorts overtuigd te zijn, dat de wereld zal Inzien in hoe verre Nederland oprecht van zins is con structief te werken aan de opbouw van Indonesië. „Indien wy de wereld hier van zouden kunnen doen blijken", zo Amerikaans wereldprogramma voor militaire bijstand KOSTEN ZULLEN EERSTE JAAR 2!4 MILLIARD DOLLAR BEDRAGEN. Naar Reuter uit kringen van do Amerikaanse departementen van Buitenlandse Zaken en Defensie verneemt, zal de Amerikaanse re gering het nieuwe congres de vol gende week vragen een wereldpro gram voor militaire bijstand goed te keuren, volgens hetwelk de V. S. hulp kunnen verlenen aan elk „vrij land", wanneer het deze hulp nodig heeft In het program zullen de programs voor militaire hulp aan West-Europa, Griekenland. Turkije en waarschijnlijk China worden opgenomen. In het wetsontwerp zullen geen na men worden genoemd en de regering zou daardoor ruime bevoegdheid heb ben om elk land uit te kiezen, dat vol gens haar op een bepaald ogenblik hulp nodig heeft. Het program zal in vele opzichten overeenkomen met het leen- en pacht- program tijdens de oorlog, toen ondanks krachtige tegenwerpingen van het con gres de president de bevoegdheid ver kreeg om „hulp te zenden aan elk land, welks verdediging de president van vi taal belang acht voor de verdediging van de V. S" Volgens officieuze schattingen bedra gen de kosten van het program in het eerste jaar ongeveer 2V> milliard dol lar. Zoals de minister van Defensie, James Forrestal, gisteren zei, zal het program „op bescheiden voet" beginnen ongeveer 2 milliard dollar voor West- Europa, 350 millioen dollar voor Grie kenland en Turkije en 125 millioen dol lar voor China—, hoewel dit geheel af hangt van het resultaat van de huidige gebeurtenissen aldaar. DE BESPREKINGEN OVER HET ATLANTISCH PACT. Eind Februari 'n volledige conferentie? Uit betrouwbare bron te Londen wordt vernemen, dat de werk-greep van de 7 betrokken mogendheden te Washing ton. die discussiëren over 'n Atlantisch Pact, tijdelijk is uiteengegaan om de verschillende regeringen in de gelegen heid te stellen haar voorlopige aanbe velingen te bestuderen. De besprekingen, zo wordt gemeld, hebben zeer goede vorderingen gemaakt in de richting van volledige overeen stemming over de vorm en omvang, welke een verdedigingspact moet heb- toen. Waarnemers geloven, dat het terug verwijzen naar de regeringen tot doel heeft beslissingen te verklagen over enige nog hangende problemen, waar toe wellicht de kwestie behoort, welke andere Europese landen moeten worden uitgenodigd tot een volledige conferen tie betreffende een Atlantische Unie te Washington. De vijf mogendheden, die het Brus sels verdrag hebben gesloten Enge land. Frankrijk en de drie Benelux- landen, die steeds de kwestie van een Atlantische Unie als groep hebben be sproken, zullen van de gelegenheid ge bruik maken om punten te bestuderen, die te Londen nog niet zijn opgelost, hetzij in de permanente commissie van de Westeuropese unie. hetzij wanneer ae vijf ministers van Buitenlandse za ken tussen 25 en 27 Januari as. een bijeenkomst van de consultatieve raad der Westeuropese Unie beleggen. De werkgroep te Washington zal dan, zo verwacht men, weer bijeenkomen eil trachten spoedig tot overeenstemming over alle punten te komen, opdat eind Februari een volledige conferentie over een Atlantische Unie kan worden ge houden. HONGAARSE BISSCHOPPEN BIJEENGEROEPEN. De Hongaarse minister-president, Ist- van Dobi, heeft het episcopaat opge roepen voor een bijeenkomst op Dins dag aanstaande „ter bespreking van kwesties, voortkomend uit de verkla ring der bLssohoppen van 16 December' In ae genoemae verxiarmg oracxii de bisschoppen hun solidariteit tot uiting met de gearresteerde kardinaal Mindszentv. De minister-president ant woordde hierop, dat de regering niet ce katholieke kerk aanviel, doch alleen de kardinaal. Dobi verklaarde aan arbeiders- en bcerendelegaties op zijn bureau dat het hoofudoel van de regering is orde en rust in het land te handhaven en dit is ook het standpunt van de rege ring wat betreft de regeling van de hangende kwesties met de kerk.' Dobi zeide, dat „alle pogingen van de regering om de hangende proble men tussen kerk en staat op vreedzame wijze te regelen, waren verijdeld door het vijandig gedrag van de kardinaal, die verantwoordelijk is voor de grote schade, welke aan de natie zowel als aan de katholieke kerk is toegebracht." (Reuter) zeide hij, „zal zij niet anders kunnen dan onze goede bedoelingen ten aanzien van het stichten van de democratische Ver. Staten van Indonesië in overeen stemming met de Westerse staten te aanvaarden." Dr Van Royen meende de vraag of Soekarno en Hatta naar zijn mening te gpeder trouw zijn, niet rechtstreeks te kunnen antwoorden. „Dit zal nog moeten blijken. Er zijn zeker leiders, die het goed bedoelen, maar niet in staat zijn de extremistische elementen in de Republiek in toom te houden." Ten slotte zeide dr Van Royen, dat het nog niet zeker is, of de Nederland se regering na de vrijlating van Soe karno en de andere Republikeinse lei ders nog met hen zal onderhandelen over de samenstelling van de Interim- regering. HET BEDRIJFSLEVEN IN WEST-BERLIJN. Een Amerikaanse woordvoerder heeft te Berlijn verklaard, dat het aantal werkers in de drie westelijke sectoren van Berlijn in de afgelopen zes maan den, ondanks de uitwerking van de Sovjetrussische „blokkade", slechts met 2,(: ls teruggelopen. Als gevolg van de blokkade hebben meer dan 15.000 firma's in West-Berlijn hetzy moeten sluiten, hetzij hun werkzaamheden moe ten Inkrimpen. Hierdoor zijn 107.500 ar beiders getroffen, doch zij zijn bijna alle opgenomen in andere bedrijven, wel ke minder afhankelijk zijn van de aan voer van grondstoffen van buitenaf. Gustaf Klingelhoefer, hoofd van het departement voor economische zaken van het stadsbestuur ln West-Berlijn, heeft in een persgesprek verklaard: „Er zijn thans 100.000 Berlijners werkloos; dit aantal zal binnenkort zeer sterk toenemen, als gevolg van gebrek aan steenkool en electriciteit en voorts om dat de voorraden grondstoffen snel ver minderen". CENTRALISATIE DER EMIGRATIE- VOORLICHTING. Met Ingang van 1 Januari a.s. zullen degenen, die voorlichting wensen om trent emigratie, dan wel willen emigre ren. en aangesloten zijn bij een der Landbouworganisaties samenwerkende in de Centrale Stichting Landbouw- emigratie, zich dienen te wenden tot het bureau dier stichting, Raamweg 28 's-Gravenhage, of tot hun eigen orga nisatie. Alle overige adspirant-emlgranten dienen zich in verbinding te stellen met het gewestelijk arbeidsbureau of het bijkantoor daarvan in de plaats hun ner inwoning. Met ingang van 1 Januari a s. zal men zich dus niet meer moeten richten tot de Stichting Landverhuizing Nederland. Door deze regeling, die mede ten ge rieve van de adspirant-emigranten te getroffen, wordt bereikt, dat overal in den lande voorlichting kan worden ver kregen en aanmelding mogelijk is. Ommezwaai in Engelse en Australische pers BEWONDERING VOOR ONZE HOUDING! Onze correspondent te Londen seint ons: Het was eigenlijk van het begin af aan duidelijk dat Engeland, inzake de Indonesische kwestie, aan onze zijde staat. De Britten begrijpen, dat Ne derland tot deze actie moest overgaan en vooral de laatste dagen worden de pers-commentaren steeds gunstiger voor ons. De ,,man ln de straat" was het er helemaal niet mee eens, dat Nederland een vergrijp zou hebben gepleegd, hij toont zelfs een zekere bewondering voor het feit, dat het dé wereldopinie heeft durven trotse ren en de talloze ingezonden stukken hebben de schrijvers van de hoofd artikelen ook geleidejijk tot gewijzigd Inzicht gebracht. De „Daily Express" schrijft (Jat de Veiligheidsraad maar 'n beroerd figuur heeft geslagen in de Indonesische kwes tie, omdat de Raad de lange en prach tige staat van dienst van de Nederlan ders in Indië volkomen heeft miskend en geen rekening hield met de" drie jaar lopende onderhandelingen. Het blad besluit met op te merken dat de Nederlanders niet ln ziilk een mate gehaat kunnen zijn als men wel voorgeeft. Anders had het leger in zo korte tijd niet zodanige successen kun nen boeken. Tekenend zijn ook de berichten, welke te Londen binnen komen uit Australië, waar de pers zoals wy gisteren reeds meldden, (Red. L.D.) plotse ling een heftige campagne is begonnen tegen de houding van de Australische delegatie in de Veiligheidsraad. Zo schrijft de „Sydney sun": Laten we hopen dat democratische landen als Engeland en Nederland zich bewust zijn dat - de merkwaardig onjuiste en beledigende uitbarstingen van kolonel Hodgson in de Veiligheidsraad de me ning weergeven van dr Evatt en niet van het merendeel der Australiërs. En de „Sydney Daily Mirror" zegt: „Zonder de Nederlanders in Indonesië zouden wij in een hopeloze positie ver keren," Bijna zonder uitzondering komt men er tegen op, datde buitenlandse poli tiek van Australië alleen door, dr Evatt wordt gmaakt, voornamelijk omdat hy een intellectueel overwicht op de an dere leden van het kabinet heeft. Daardoor kan het reizen van belangr hebbenden tot het uiterste worden be perkt. KARDINAAL MTNDSZENTHY IN FEBRUARI VOOR HET GERECHT. Naar officieel te Boedapest wordt vernomen, zal kardinaal Mindszenthy en zijn medebeschuldigden in de eerste twee weken van Februari terecht staan. De minister van Binnenlandse Zaken verklaarde, dat het onderzeok. wordt voortgezet en dat verdere arrestaties eii verhoren kunnen worden verwacht. Kerk van Middelharnis door brand verwoest. - In de oude, in 1410 gestichte, Ned. Hervormde Kerk te Middelharnis is Donderdagochtend, waarschijnlijk ten gevolge van kortsluiting, brand uitgebroken. <jie Tiet gebouw met het zich daar in bevindende orgel, geheel verwoestte. De toren konden de gezamenlijke brandweren van het eiland Goeree Over f lakkee behouden. In 1804 en 1904 werd de kerk eveneens door het vuur geteisterd. Kwaad op school reeds ver verspreid (Speciale reportage) De „beeldroman" staat op het ogenblik in een heel slechte reuk. Van alle kahten komt er critiek los op deze verhalen ln tckenvorm en de Minister van 0„ K. en W. vond het zelfs nodig om een circulaire aan de onderwijsinstanties te richten met het verzoek aan de leerkrachten om op tactische wijze aan de jeugd duide lijk te maken, dat populair gezegd de beeldromans over het algemeen „rommel" zijn. En met dit optreden van de overheid was een nieuwe fase bereikt in de strijd tegen deze sensatielectuur, welke al leen maar sensationeel en prikkelend is en geen enkel verheven denkbeeld bij de lezer doet opkomen. Een strijd, welke de hoofdcommissaris van politie te Groningen, de heer S. W, Moolenaar, is begonnen, hoewel hy in een onder houd. dat wy over dit onderwerp met hem hadden, de „eer" geheel toezwaai- i de aan A. J. M. ten Holt-Tazelaar, die een artikel schreef over „Giflectuur". „Daaruit vernam ik voor het eerst het bestaan van de beeldromans. Ik had er j nog nimmer een gezien, laat staan ge lezen. Maar ik vond ln het artikel toch aanleiding om de zedenpolitie op te j dragen een onderzoek in te stellen naar j de situatie in Groningen," aldus de heer Moolenaar. Dit onderzoek leverde verrassende re- isultaten op. De beeldroman bleek, zo- Wel door de leerlingen van de laagste klassen der middelbare scholen, als door die van de hoogste klassen der lagere scholen in het algemeen, verslonden te worden. By verschillende boekhandela ren en kiosken waren de beeldromans te koop. De boeken werden door de jongens en meisjes onderling verruild en verkwanseld en ook dat gaf aanlei ding tot minder gewenste toestanden. „De hoofdzaak was echter dat ik dc beeldromans ln het algemeen slechte lectuur vond. Het is sensatie en nog eens sensatie, hier en daar zelfs gren zende aan pornographic. In alle op zichten prikkelend en opwindend en ik meende, dat er alle aanleiding was om hier een stokje voor te steken. Te meer omdat de gemakzucht door het alleen-maar-zien-van-plaatjes wordt aangewakkerd en de jongens en meisjes te lui worden om goede boe ken, die toch heus niet saai behoeven te zyn, te lezen." De resultaten van het onderzoek ln de stad Groningen werden ter kennis gebracht van de procureur-generaal te Leeuwarden en van het Rijksbureau Criminele Voorlichting van het mi nisterie van Justitie in Den Haag. Ook dit bureau bleek onbekend te ziin met de beeldromans en vond in het Gronin ger ranport aanleiding om landelijk een onderzoek in te stellen. En ook hi"r kwam weer vast te staan, dat de beeld romans zich in een ontstellende popu lariteit mogen verheugen. Tussen twee .haakjes, de meeste van de beeldromans, welke hier verslonden worden, komen uit Engeland. De geestelijke vader van déze wanproducten ls een Nederlander, die daar woonachtig is. beeldromans, zoals van sommige zijden wel is opgemerkt. De jeugd is. ten gevolge van de oor logsomstandigheden losgeslagen. ZjJ is zeer ontvankelijk voor sensatie. Via de kranten en tydschriften leest zy aller lei verhalen én zy verwerkt die op haar- eigen wijze. Na de executie van de oorlogsmisda digers, die te Neurenberg waren ver oordeeld tot de dood door de strop, werd er byv. in een plaats is ons land door de kinderen het nieuwe spelletje „ophangetje" gespeeld. Een kind kon zijn hoofd niet meer tydig uit het touw krijgen en kwam om het leven, aldus besloot de Groninger hoofdcommissaris het onderhoud. Sensatie en ~nog eens sensatie. De jon gens en meisjes wiuen steeds meer op winding, steeds meer prikkels. Dat dit hen schaadt, beseffen zy niet, maar de ouderen weten beter. En daarom ver dient het streven om de slechte beeld romans uit de handen van de jeugd ie houden, niet alleen aller instemming, maar oók aller actieve medewerking. Niet alleen de politie, maar ook de onderwysleerxrachten denken er zo over. De voorzitter van de Raad van. Leraren by het voorbereidend hoger en middelbaar onderwys, de heer W. de Lange, te Scheveningen was van oorr deel, dat men voorzichtig moet zijn en hier kwam zijn mening vrijwel over een met die van de heer Moolenaar met de bewering, dat de jeugd tot slechte daden of gedragingen wordt aangespoord door de beeldromans. Er is hiervan geen enkel bewlls, evenmin: als van de nogal eens geponeerde stel- Ime'. aar "de liun d« scauM zijn van slecht gedrag of misdaad by de op groeiende jeugd. Intussen lieeft men ook in onder wijskringen liet verzoek van dc mi nister van Onderwijs ten zeerste toe gejuicht. omdat de plaatjes-boeken de jeugd nóg meer van „gewoon" le zen afhouden dan de film en de radio reeds doen. De combinatie: visuele voorstelling- verklarende tekst, voedt de school gaande jeugd op tot gemakzucht. Het mct-meer-begrip-lezen, een zo ge wichtige deugd, wordt er geheel door op de achtergrond gedrongen. Nieuwjaarsvisite. - In enkele streken van Twente en de Gelderse Achterhoek wordt het oude gebruik van Nieuwjaar wensen nog in ere gehouden. Hier en daar komen de „Noabers" (buren) elkaar gelukwensen met het juist aange vangen jaar. De mannen gaan op Nieuwsjaarslag zelf de „naeberschop" (buurt) rond, de vrouwen beginnen eerst na Nieuwjaar en gaan dan elke middag een andere buur opzoeken. Het kan dus gebeuren, dat de vrouwen de hele maand Januari nodig hebben om de „Niejoarsfisietes" af te leggen. Ingaande half Januari De minister van Justitie heeft er zich langdurig op beraden wat gedaan moest worden om paal en perk aan het zo verbreide kwaad te stellen. Een moeilijk vraagstuk, want aan de hand van de tegenwoordige wetgeving was het niet goed doeniyk om met succes op te tre den. In ons land hebben wil gelukkig weer persvryheid en dit recht is ons dierbaar. Natuurlijk kon wel worden getracht om met een aanvulling ln de wet de beeldromans te verbieden, maar de vraag ls of dat verstandig zou zijn. Verboden lectuur is nu eenmaal het meest begeeriyk. Daarom is ten s'otte een andere weg gevonden. Vla het onderwijs worden ook de ouders ingeschakeld en te zamen wil men nn trachten de jeugd te wijzen op het belachelijke en onsmakelijke van de beeldromans. Naast deze min of meer negatieve bestryding wordt overwogen, om er ook Jets positiefs voor ln de plaats te Stellen door goede jeugdlectuur op de markt te brengen en eventueel even eens eoede beeldromans. U publiceert voor dc jeugd im mers ook een soort beeldroman in Uw krant, aldus de heer Moolemar. Maar Panda ls er een van de goede soort, evenals by voorbeeld Tom Poes. om dat de goede cn goed getekende ölaaties worden aaneevuld door een bijzonder geestige tekst. De andere, de slechte beeldromans, hebben öf in het geheel geen tekst, öf in de „bobbel", die uit de mond van de getekende figuren komt, staat iets on benulligs te lezen. Denkt u dat de toeneming van de jeugdcriminaliteit in rechtstreeks ver band staat met de beeldromans? Daar is moeiiyk een antwoord op te geven. Ik zou die vraag met een we dervraag willen beantwoorden: ls het niet mogelijk, dat beide verschijnselen in dezelfde oorzaak wortelen? In leder geval geloof Ik niet, dat het drama te Enkhuizen in verband staat met de De vermindering van dc bijdrage uit het vereveningsfonds van de verplichte Ziekenfondsverzekering aan de vrij willige verzekering over 1949, zal de Algemene Ziekenfondsen nopen de premie van de vrijwillïgeverzekering belangrijk te verhogen. Deze verhoging zal, by handhaving van de bestaande rechten voor de vrijwillig verzekerden en de verbetering in de vergoeding voor de sanatorfumverpleging van f. 3- op f. 4.50 per dag, moeten bedragen f. 0.13 per week. De premie zal dus ln 't algemeen worden f. 0.63 per week voor elke verzekerde van 16 jaar en ouder- Voor kinderen tot het gezin van de verzekerde behorende tot de leeftyd van 16 jaar is geen premie verschuldigd. Voor een gezin bestaan de uit man, vrouw en kinderen beneden 16 jaar, zal de premie van f. 1. tot f. 1.26 per week verhoogd moeten worden, teneinde een tekort over 1949 te voorkomen. Overleg met het staatstoezicht op de ziekenfondsen en het directoraat gene raal van de pry zen is nog gaande. In verband-, met de door deze premie verhoging te verwachten moeiiykheden hebben de Centrale Bond van Zieken fondsen, de Bond van R.K. Ziekenfond sen en de Ned. Bond van ziekenfondsen met vertegenwoordigers van de bij deze organisaties aangesloten algemene zie kenfondsen vergaderd. Uit deze byeenkomsten is gebleken: BINNENLAND De Belgische recherche heeft te Brugge een aantal personen gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan het vervalsen van Nederlandse biljetten van f. 100.—. De heer A. D. van Eek. hoofd van het landelijke bureau Wederopbouw boer derijen (B.W.B.) heeft gistermiddag de leiding over dit bureau neergelegd en officieel afscheid genomen ln het byzyn o.a van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr J. In 't Veld. Minister In 't Veld deelde mede, dat het^ 'H.M. de Koningin had behaagd de heer Van Eek wegens zijn verdienste te benoe men tot officier ln de Orde van Oranje Nassau. De beer Van Eek gaat zich thans weer volledig wijden aan zijn taak als hoofd van de bouwkundige afdeling van de NOP- werken. De beperkende bepalingen betreffende het Internationale telefoon- en telegraaf- verkeer ln Indonesië zyn thans opgeheven. De staaatscourant van 30 December bevat een beschikking van het College van Rijksbemiddelaars betreffende het alge meen verbindend verklaren van bepalingen van de C A.O. voor het 'ra.'lfch bedrijf ln Nederlanu. Het ministerie van Financiën deelt mede. dat de Nederlandse bank met ingang van 1 Januari a s. de officiële notering voor buitenlands bankpapier zal laten ver- valleft. behalve ten aanzien van de dollar der Ver. Staten en de Zwitserse franc en dat van die datum af door de bovenge noemde Instelling geen andere buiten landse betaalmiddelen dan de zojuist ge noemde meer zullen worden gekocht. Van de zyde van het Ministerie van Financiën verzoekt men ons er nog eens de aandacht op te vestigen, dat het van daag de laatste dag ls waarop de halve guldens, bronzen en zinken halve stuivers en bronzen halve centen geldig zyn. BUITENLAND De bekende Passiespelen van Obe- rainmergau die voor het laatst ln 1934 zijn opgevoerd, zullen ln 1980 opnieuw ten tonele worden gebracht. Ter ere- van de nagedachtenis van graaf Folkc Bernadotte zal te Brussel de straat, waar het Belgische Rode Kruis is gevestigd, naar hem worden genoemd. Op 10 Januari zullen nieuwe Grieksè postzegels ln omloop worden gebracht, die ontvoeringen van kinderen voorstellen, Deze postzegels worden ln drie waarden uitgegeven. Volgens een officiële bekendmaking zijn op vijf ernstig zieken na thans alle Duitse krijgsgevangenen uit TJsecpo-Slowakïje ge-, repatrleerd. Naar Radio Stockholm bericht, heeft een Stockholmse geleerde een gift ont vangen van de Zweedse nationale raad vóór wetenschappelijk onderzoek om ln New Foundland onderzoekingen te ver richten met het doel vast te stellen, dat Europa en Amerika eens verbonden waren en één continent vormden. Leerlingen van een middelbare school te Sohwerln ln de Sovjet-zone heb ben opdracht gekregen opstellen te schrij ven over „Faust en het tweejarenplan in dc Sovjet-zone", ter gelegenheid van het feit, dat Goethe twee eeuwen geleden geboren werd. Het bureau voor de statistiek te Washington maakte bekend, dat het aan tal inwoners der V.S. thans 148 millioen bedraagt. De bevolkingsaanwas ln 1948 bedroeg 3 millioen zielen. In de Franse bezettingszone van Duitsland ls een schoolatlas verschenen, waarop Duitsland niet voorkomt. De naam van dit land wordt zelfs niet genoemd. Het betrokken gebied wordt aangeduid met „belangensfeer der bezettende mogend heden". Dr Albert Einstein heeft vandaag een buikoperatie ondergaan ln het Joodse ziekenhuis te New York. De arts van dr Elnatelft, dr Rudolph Ehrmann, noemde de toeswind van zijn patiënt „niet boos aardig". Prijsverhoging brandstoffen voor grootverbruikers In de regeringsverklaring van eind Oc tober jl. is aangekondigd, dat de sub sidiëring der vaste brandstoffenpry- zen beëindigd zal worden. In verband hiermede zullen met ingang van 1 Ja nuari 1949 de prijzen van dc kolen en van de mijncokes verhoogd worden met globaal f. 7.80 per ton en de prijs voor gascokes globaal f. 4.80 per ton. De pryzen van eierbriketten en van bruinkoolbriketten zullen uit dien hoof de geen wijziging ondergaan. Bovendien bleek het noodzakelijk diverse handels marges te herzien. Hierdoor zal de prys- stüging voor de verschillende industrie verbruikers en groot-huisbrandverbrui kers meer bedragen en wel gemiddeld f. 1.50 tot f. 2.50 per ton mécr. MAANDAG WEER VRIJE KOERS INDISCHE EFFECTEN. Slechts één notering per dag. Op verzoek van de minister van Financiën deelt de Ver. voor de Effec tenhandel mede. dat het verbod van notering van Indische effecten, indien deze notering een bepaald maximum zou overschrijden, met ingang van Maandag a.s. komt te vervallen. Wel zal tot nader order gehandhaafd biyven de bepaling, dat ln elk Indisch fonds per dag ten hoogste één koers wordt genoteerd en da't verhandelin? van Indische effecten tegen andere dan de officieel genoteerde koersen niet toegestaan is EISEN VAN ALG. NED. BOND VAN ZEEVARENDEN. Het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Bond van Zeevarenden heeft alle zee lieden ongeroepen hun mening kenbaar te maken over de volgende csen die by de werkgevers worden ingediend: her ziening der gages met als basis f. 250 per maand voor een matroos; vast dienst verband; gelykstelling van het menu voor scheepsgezellen aan dat van de of ficieren messroom, voor alle schepen; vaststelling van de bemanningsschall. „dat er ernstige bezwaren zUn tegen deze drastische premieverhoging, om dat aangenomen wordt dat in een aantal gevallen de betrokkenen de verhoging niet zullen kunnen dragen". De noodzakeiyke maatregelen, die de ziekenfondsen moesten nemen, hebben de vergaderingen van genoemde organi saties doen besluiten om aan hun ver zekerden deze premieverhoging kenbaar te maken deze zoveel mogelijk per half Januari ln te voeren. Deze bekendmaking is omstreeks 10 Januari te verwachten. OVERWERKVERGUNNING BANKPERSONEEL. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken is aan bankdlrecties ver gunning verleend om hun personeel in de periode van 3 t/m 9 Januari over werk te doen verrichten. In totaal mag niet meer dan 55 uur per week gewerkt worden. Deze vergunning is verleend om de bankp.n in de periode van de extra-werkzaamheden, verband hou dende met de jaarwisseling tegemoet te komen UITSPRAAK ZAAK-RAUTER 12 JANUARI. Naar wy vernemen heeft de By'zon- dare Raad van Cassatie de uitspraak in de zaak van de gewezen Commissaris- Generaal Rauter thans vastgesteld op 12 Januari as. des ochtends te 10 uur. Bij K. B is gratie verleend aan W. A. van der Spek. lot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het BIJz. Ge rechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in een levenslange gevan genisstraf BIOSCOPEN. Evenals vorige week is het ons uit de aard der zaak ook vandaag niet moge lijk een beschouwing te geven over de films, welke deze week door de Leldse theaters vertoond zullen worden. Wij zullen dus weer moeten volstaan met een korte aankondiging en karak terisering der films. Bij het aanschouwen van het pro gramma blijkt, dat de feestdagen h:t merendeel van de theaterexploitanten geïnspireerd hebben tot het vertonen van films in het lichte genre. In Luxor laten de Amerikaanse koningen van cle lach, Abbott erl Castello, de zaal dave ren door hun dolle avonturen in „Rio Rita", terwyi in Rex hun even beroemde collega's Stan Laurel en Oliver Hardy de bezoekers enkele genoeglyke uren bezorgen met hun pogingen om ben zine uit water te distilleren. De liefheb bers van kermisvermaken kunnen ia Trianon hun hart ophalen aan de kleu renfilm „Kermisvreugde", naar het be roemde Amerikaanse verhaal van Ri chard Rodgers en Oscar Hammerstein, terwijl Claudette Colbert, Jennifer Jo nes. Shirley Temple, Joseph Cotten en Lionel Barrymore er voor garant staan, dat de film „Nu je weg bent", welke in Casino verfooad wordt, van uitstekend» kwaliteit is. Deze film is het portret van een Amerikaanse familie, waarvan de vader in de oorlog zyn plichten vervult. Het ls een verhaal vol humor en blijd- schap, maar ook met enkele dramati» sche momenten. Ten.slotte.zal het niemand verbaze% dat Walt Disney's meesterwerk „Bambl* door de directie van- Lldo geprolongeerd werd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2