OP DE WALVISVANGST Britse resolutie inzake Palestina aanvaard Joodse troepen in Egypte Irak hervat de strijd Amerika aclit Schnorkel-diiikboot grootste gevaar Kerkelijk Leven VAN MEVROUW MAQUISTEN Het testament MIEP VINDT, <3 0;.& t ff/*C> 1 VOLVET Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 30 December 1948 Tweede Blad No. 26579 De Veiligheidsraad nam met 8 stem men voor, nul tegen en 3 onthoudingen de Britse resolutie aan, die gisteren werd ingediend. De resolutie in geamendeerde vorm verzoekt de betrokken regeringen on middellijk het bevel .staakt het vuren" te geven, zonder verwijl de resolutie van de Raad van 4 November, die aan dringt op herstel van het bestand in de Negeb, ten uitvoer te leggen, de or ders van de waarnemende bemiddelaar betreffende de terugtrekking van troe pen te gehoorzamen en het toezicht door waarnemers der V. N. toe te staan en te vergemakkelijken. De resolutie draagt voorts de waarnemende bemid delaar op 6 Januari verslag uit te bren gen aan de Raad over de tegen die da tum gemaakte vorderingen bij de uit voering van de resolutie van 16 Novem ber, die aandringt op directe onderhan delingen tussen de partijen. De resolu tie nodigt tevens de commissie van de Raad, samengesteld krachtens de reso lutie van 4 November, uit in Januari bijeen te komen om de toestand in het Negeb gebied in overweging te nemen en hierover verslag uit te brengen en nodigt Cuba en Noorwegen uit met in gang van 1 Januari de aftredende Bel gische en Columblaanse leden van de commissie te vervangen. De resolutie spreekt de hoop uit, dat de verzoenings commissie, die door de Algemene Ver gadering op 11 December werd benoemd, met de minst mogelijke vertraging zal worden samengesteld. De drie leden van de Veiligheidsraad, die zich van stemming onthielden, wa ren de V. S., dé Sovjet-Unie en de Oekraine. De Britse afgevaardigde heeft dc Veiligheidsraad medegedeeld, dat Is raëlische troepen Egypte waren bin nengevallen, In de telegrammen werd, zo zeide Beeley, verklaard, dat Joodse troepen thans minder dan 10 km. van de Egyp tische stad El Arisj verwijderd waren. Beeley voegde er aan toe, dat Engeland van mening was, dat een effectieve na leving van het bestand een noodzake lijke stap was voor een wapenstilstand en voor het sluiten van een definitieve regeling. De inval in Egyptisch gebied zou uit gevoerd zijn door een patrouille van dezelfde samenstelling als die, welke enige weken geleden op Transjordaans gebied doordrong. Een en ander schept een probleem voor Groot-Brittannië. dat volgens de alliantie van 1936 militaire hulp moet verlenen aan Egypte, wanneer dit land door een invasie wordt bedreigd. Naar verluidt heeft Egypte tot nog toe niet om Britse hulp verzocht. Bedell Smith over Stalin KEERT HIJ NIET NAAR MOSKOU TERUG? De Amerikaanse ambassadeur bij het Kremlin. generaal Walter Bedell Smith, vertelde tijdens een concert te Burtonwood aan Amerikaanse soldaten, dat Stalin „een charmante persoonlijk heid" kon zijn, wanneer hij dat ver koos, doch dat hij ook zeer ruw kon optreden, indien hem dat wenselijk voorkwam Bedell Smith voegde hier aan toe. dat Stalin altijd „correct en hoffelijk" was geweest, wanneer hij hem bezocht. Enige maanden geleden zag Stalin er „uitstekend" uit. Bedell Smith verklaarde, dat hij, na een verblijf van bijna drie jaar in Mos kou „geen onaangename tijd", naar hij zeide de voorkeur zou geven aan het vervullen van een andere opdracht. Dc Iraaksc premier heeft medege deeld. dat de Iraaksc troepen de strijd in Palestina hebben hervat. Dn premier verklaarde: „Het Iraakse leger heeft de strijd in Palestina aan de zijde van de Egypti sche strijdkrachten hervat. De Iraakse regering heeft een verzoek van de bri gade-generaal William Riley (hethoofd van de staf van waarnemers der V. N.) om een permanent bestand te aanvaar den van de hand gewezen". Hij voegde hieraan toe, dat hij nog hoop had, dat er overeenstemming zou worden bereikt over een verenigd op perbevel over het Arabische leger. Een Israëlische militaire woordvoer der verklaarde: „Indien de Iraakse strijdkrachten de strijd hervatten, zul len zij hetzelfde antwoord ontvangen, dat de Egyptenaren thans krijgen". Hij voegde hieraan toe, dat Israëli sche troepen gereed stonden om aanval len van welke Arabische staat ook, af te slaan. Boeken-import in de Verenigde Staten Amerikaanse bibliotheken breiden hun buitenlandse wetenschappelijke boekenvoorraad uit. (Van onze correspondent te New York). Amerikaanse wetenschappelijke bi bliotheken verwachten via het Far- mington plan in 1949 grote boekenaan- winsten uit het buitenland. Het Far- mington plan, dat sinds Januari 1948 in werking is en dat een coöperatieve samenwerking vormt tussen 54 belang rijke bibliotheken in de Verenigde Sta ten, heeft het mogelijk gemaakt, dat in 1948 reeds over de 5000 belangrijke boeken op wetenschappelijk gebied uit het buitenland, voornamelijk Frankrijk, Zweden en Zwitserland, konden worden betrokken. John Fall, hoofd van de afdeling nieuw aan te schaffen boeken van de openbare bibliotheek te New York, die tevens de uitvoering van genoemd plan leidt, is juist teruggekeerd van een tweemaandelijkse reis door 12 landen, waardoor hij de mogelijkheden voor import van boeken aanzienlijk heeft uitgebreid. Zes nieuwe landen heeft hij namelijk in het plan weten te betrek ken: Nederland, Italië, België, Dene marken, Noorwegen en Mexico. Het plan wordt ten uitvoer gebracht door de vereniging van wetenschappe lijke bibliotheken in de Ver. Staten met een toelage van 15.000 dollar van de Carnegie Corporation of New York voor de onkosten gedurende de eerste vijf Jaar. Ieder nieuw aangeschaft boek zal worden gecatalogiseerd en in het spe ciale kaartsysteem, van de union cata logus van de bibliotheek van het con gres worden ondergebracht. De New Yorkse openbare bibliotheek verzamelt-alles wat binnenkomt, catalo giseert, sorteert en verdeelt het mate riaal over de bij het plan aangesloten bibliotheken. QUEUILLE ONWEL GEWORDEN. De Franse minister-president, Queuille, is gisternamiddag tijdens de bijeen komst van de Raad van de Republiek onwel geworden. Hoewel Queuille docr griep was aangetast, had hij de debat ten volledig willen volgen; hij kwam zelfs in de besprekingen tussen beide. Men zag hem bleek worden. Tooh zet te hij zijn rede voort. Daarna werd de vergadering 'n half uur opgeschort. Op dringend verzoek van zijn vrienden is Queuille toen tcch huiswaarts gegaan. Naar vredesonderhandelingen in China? Gisteren was door generalissimus Tsjang kai sjek een speciale conferen tie te Nanking uitgeschreven, welke werd bijgewoond door de gewestelijke gouverneurs en door bevelhebbers van de Chinese regeringstroepen. Volgens te Nanking circulerende berichten zou het vraagstuk betreffende het aankno pen van vredesonderhandelingen met de communisten tijdens de conferentie zijn besproken. Het Chinese kabinet heeft onver wachts generaal Tsjen tsjeng chef van de staf van het Chinese leger tijdens de debacle in Mandsjoerije, tot gewes telijk gouverneur van het eiland For mosa benoemd. Formosa is genoemd als een van de plaatsen, waarheen Tsjang kal sjek zijn regering zou overbrengen, indien de communisten er in zouden slagen Zuid-China onder de voet te lo pen. Afgevaardigden van de nationale ver gadering te Peiping gaven een verkla ring uit, waarin er bij de regering op aan wordt gedrongen „in te stemmen met het verlangen van het volk naar vrede". Het Chinese kabinet besloot te trachten een einde te maken aan de snelle stijging der prijzen: te dien einde werd besloten dat vanaf 5 Januari a.s. wederom omrekeningskoersen zullen mogen worden genoteerd voor het in wisselen van de in waarde verminderde gouden joean tegen goud. De nieuwe omrekeningskoers werd niet bekend gemaakt. EIS VAN BRITSE SPOORMANNEN. De Britse minister van arbeid, George Isaacs, heeft gisteravond een officiële kennisgeving ontvangen van de natio nale unie van spoormannen, die drei gen met een staking ter ondersteuning van eisen om loonsverhoging. Zij vra gen een algemene loonsverhoging van twaalf shilling-sixpence per week. Er moet nu een termijn van 21 dagen verlopen voordat de spoormannen wet tig een staking kunnen uitroepen. De unie telt 460.000 leden. DE BESCHULDIGINGEN TEGEN KARDINAAL MINDSZENTY. In officiële kringen te Boedapest werd verklaard, dat de R.K. primaat van Hongarije, kardinaal Mindszenty, „zeer spoedig" en mogelijk binnen de komen de twee weken, terecht zal staan. Een stroom van protesten blijft op het Vaticaan binnenkomen. GENEESMIDDEL ONTDEKT TEGEN SLAAPZIEKTE. De Britse plaatsvervangende minis ter van Koloniën, Rees Williams, heeft bekend gemaakt, dat Engelse geleerden een genees- en afweermiddel hebben gevonden tegen de gevreesde slaapziek te, veroorzaakt door de tsetse-vlieg. De nieuwe medicijn heet antrycide. BRITSE AMBASSADEUR IN MOSKOU GAAT HEEN. Van gewoonlijk betrouwbare zijde te Lenden wordt vernomen, dat de Britse ambassadeur in Moskou, Maurice Pe tersen, in Maart met pensioen zal gaan bij het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Bovendien laat zijn gezondheid reeds geruime tijd te wen sen over. Tot dusver is nog geen op volger voor hem benoemd. ATOMISCHE DRIJFKRACHT VOOR SCHEPEN. De Amerikaanse Commissie voor de Atoomenergie heeft opdracht gegeven tot constructie van een experimentele atoommachine voor het aandrijven van oorlogsschepen. Deze machine zal ge bouwd worden door de „Westinghouse Electric Corporation" te Pittsburgh. Volgens deskundigen zal de toepas sing van een dergelijke atoommachine een besparing opleveren van duizen den tonnen aan plaatsruimte in de schepen, welke anders ingenomen zou worden door ketels, machinerieën en brandstof. In de plaats hiervan zou nu zwaardere bewapening aangebracht kunnen worden. Het werk aan de machine zal in de komende maanden begonnen worden en zal twee zes jaar kunnen duren. BRITSE ZUIDOOST-AZIATISCHE CONFERENTIE OP NOORD-BORNEO Britse gouverneurs en diplomatieke vertegenwoordigers in Zuidoost-Azië zullen 15 Januari te Jesselton, de hoofdstad van Brits Noord-Borneo, bij eenkomen om gemeenschappelijk poli tieke, economische en defensievraag stukken te bespreken. ZEPPELINS VOOR DE LUCHTBRUG? Dr Hugo Eckener, de tachtigjarige Duitse Zeppelinbouwer, heeft verklaard, dat men in de Verenigde Staten plan nen onderhanden heeft voor de bouw van Zeppelins ten behoeve van de lucht brug naar Berlijn Een vijf-en-twintig tal van deze zeppelins zou het huidige luchtbrugtransport kunnen verzorgen. Hulp aan West-Europa James Forestal, de Amerikaanse mi nister van Defensie, heeft in zijn jaarrapport bekendgemaakt, dat hij „de meest mogelijke spoed" heeft be volen bij het onderzoek naar een wapen tegen de bedreiging van de met een Schnorkel-installatie uitge ruste onderzeeboot. Forrestal noemde deze kwestie „van het hoogste be lang voor de veiligheid van de Ver enigde Staten". Forrestal wijdde een apart hoofdstuk aan „de kwestie van het militaire zelf vertrouwen van West-Europa". De mi nister noemde dit een kwestie, die de Verenigde Staten in de komende maan den definitief moeten behandelen. Hij verzocht om een beslissende Amerikaan se actie tot het verlenen van militaire hulp aan Europa, maar verklaarde, dat een dergelijke hulp aanvankelijk slechts „met mate" verstrekt moet worden. Hij legde de nadruk op het belang van de wil en de energie der Westeuropese lan den voor elk besluit, dat in Washington wordt genomen. .Daarom hebben wij met de grootste belangstelling en met toenemende dankbaarheid de pogingen van de bij het Pact van Brussel aange sloten landen waargenomen om in over leg te treden over de mogelijkheden tot militaire samenwerking. De kosten van deze hulp, gevoegd bij de aanzienlijke sommen, die wij thans uitgeven en zul len uitgeven voor onze eigen militaire uitrusting, kunnen zware lasten op het Amerikaanse volk leggen. Naar myn mening is de keus duide lijk: wij moeten alles doen, wat in onze macht is om de hoop en het vertrouwen van Europa weer levend te maken", aldus Forrestal. MEER SPOED. Minister Forrestal drong er ten slotte op aan, dat zijn eigen bevoegdheid tot het bespoedigen van de coördinatie der Amerikaanse strijdkrachten en tot het beëindigen van de onenigheid tussen leger, vloot en luchtmacht wordt ver groot. Hij noemde het voornaamste ge schilpunt tussen vloot en luchtmacht het gebruik van vliegtuigen. Forrestal sprak als zijn overtuiging uit, dat op het ogenblik zowel het vliegdekschip als de lange-afstand-bommenwerper nood zakelijk is, „hoewel de tijd kan komen dat beide wapens uit de mode zijn". In de onverwarmde kerkgebouwen kregen de vrouwen reeds in de Middeleeuw se winters een stoof, waarin een testje met een kooltje vuur, onder haar voe ten, opdat zij geen hinder van koude voeten zouden hebben. Velen hadden haar eigen stoof, vaak voorzien van het fraaiste snijwerk, en nog treft men in sommige Westfriese kerken exemplaren aan uit de lie eeuk. In de oude dorps kerken, die niet over voldoende verwarming beschikken, is het oude gebruik van stovenzetten nog steeds in zwang. - De koster en zijn vrouw vullen voor de aan vang van de kerkdienst de testen met kooltjes vuur uit de grote, ouderwetse kachel. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Meppel (vac. Th. A. Vos) J. H. Boerlijst te Goes; te Waddinxveen J. v. d. Heuvel te Schoon hoven; te Naaldwijk (Ver. v. Evang.) P. J. v. Veen te Leeuwarden. Gcref. Kerken Beroepen te Reeuwyk en te Onderdendam E. de Vries, cand. te Zwartsluis; te Spijk (Gron.) F. J. Schol ten te Oenkerk; te Koudum en te Mln- nertsga E. de Vries, cand, te Zwartsluis; te Schoonoord F. Mlnnema. cand. te Rotter dam, te Tlel T. B. van Houten te Brltsum. Geref. Kerken nnderh. art. 31 K.O. Tweetal te Apeldoorn J. C. Janse te Rijs wijk (ZH.) en H. Vogel te Amsterdam-Z. Gcref. Gemeenten Beroepen te Krab- bendljke Chr. v. Dam te Werkendam. SCHEEPSBERICHTEN. AALSUM 28/12 van Kaapstad naar Dakar; AMSTELLAND. Buenos AiresAm sterdam 28/12 te Rlo de Janeiro; ANDIJK, 27/12 van Galveston te New Orleans; AVERDIJK, 28/12 v. Norfolk te New York; BOSCHFONTEIN, 27/12 van Port Amelia naar Beira; EEMDIJK, 28/12 van Browns ville te Galveston; WINTERSWIJK, Am sterdamBuenos Aires 28/12 te Rio de Janeiro; WOENSDRECHT, 26/12 van Grangemouth te Galveston: HEELSUM, DakarAntwerpen, pass. 28/12 Flnlsterre; ORANJE. 29/12 van Amsterdam naar Java via Southampton, RAKI 29/12 van Am sterdam naar Java; TALISSE. JavaAm sterdam 28/12 te Suez; ZIJPENBERG. Saffl Rotterdam pass. 28/12 Ouessant. dat is pas een tractatlet FEUILLETON door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 29) Was het haar gewoonte om slaap middelen te gebruiken? O, neen, Maar dr Adams had ge zegd, dat het nodig was, als zij erg op gewonden was; daarom vond ik, dat 't het beste was, om te zorgen, dat alles klaar stond. De tabletten moesten voor haar opgelost worden. Hoeveel? Gewoonlijk maar één, maar als zij om een uur of elf nog niet sliep, dan gaf ik er haar gewoonlijk nög een. Dus u had een tablet voor haar opgelost en klaargezet? Ja. En toen ging u weg? Hoe laat zou dat ongeveer geweest zijn? Magda dacht even na. Ik denk onge veer zeven uur. Mijnheer Harland was tot halfzeven bij haar gebleven, en daarna moest ik me gaan verkleden. En hoe laat was het, toen u thuis kwam? Halfelf. Ik kwam juffrouw Silence op de trap tegen. Ging u nog naar de kamer van mevrouw Maquisten toe? Ik ging naar mijn eigen kamer en door de badkamer naar de slaapkamer van mevrouw Maquisten om aan de deur te luisteren. Aan haar ademha ling kon ik horen, dat ze sliep; dus sloot ik de deur weer en ging weg. Ik ben niet naar binnengegaan. Het medi- cijnglas was omgespoeld en stond weer op het rek boven de wasbak. Ik ging naar bed. De volgende morgen omhalf- acht kwam Ellen Bridling bij mij bin nen en die vertelde, dat ze mevrouw thee boven gebracht had, zoals ze ge woonlijk deed, maar dat ze niet wak ker werd. Daarom ging ik er dadelijk heen en vond haar dood. H'm. Om nog eens op dat medi cijnglas terug te komen, zuster. U had één tablet opgelost? Ja één. In hoeveel water? Ongeveer een derde van het glas. Zij vulde het aan met koffie en een scheut cognac. En waar liet u dat glas altijd? In de badkamer, op het rek bo ven de wastafel. Hij leunde voorover, zijn roodachtig- grijze wenkbrauwen samengetrokken bo ven zijn blauwe ogen. En waar liet u üe tabletten? In het kastje met het glazen deur tje boven de wastafel. Is dit misschien het flesje? Het kleine, platte flesje lag tussen hen in op de tafeb Van het etiket was de linkerbovenhoek afgescheurd. Het flesje was bijna leeg. Magda keek er naar. Ja, dat is het. Neem het eens in uw hand! Be kijk het goed! Hebt u opgemerkt hoe veel tabletten er in waren, toen u er een uit nam om op te lossen? Magda nam het flesje op en draaide het om en om. Er waren nog maar drie tabletten in. Zonder enige uitdrukking in haar stem zei ze: Er waren er in ieder geval méér in dan deze drie. Zoudt u kunnen zeggen, hoevéél meer? Kalm deelde zij mede: Ik schudde er drie van op mijn hand en nam er één van- Maar er waren er nog wel wat in het flesje over ik denk wel een stuk of acht, negen. Bent u daar zeker van, zuster? O, ja. Zoudt u er een eed op kunnen doen? Magda zei: Ja. M'm. Dan is er nog iets. U hebt het flesje niet per ongeluk afgeveegd toen u het wegzette? Neen, waarom zou ik dat gedaan hebben? Dat kan ik u niet zeggen. Maar iemand hééft het afgeveegd het is volkomen schoon. Er is geen vinger afdruk op te zien. Bent u er zeker van, dat u het niet was? Magda keek hem koud aan. Volko men zeker. De scherpe, blauwe ogen bleven nog een minuut op haar rusten voordat hy haar liet' gaan. Toen hy alleen was, vestigde hy zijn blikken op het flesje, dat op het vloeiboek lag. Een ogenblik later schraapte hij nog eens zijn keel en zei: H'm. HOOFDSTUK XVI. McGillivray gin£ voort met zyn on dervragingen. Hy verhoorde Robert Maquisten, die hem correct en beleefd te woord stond, zij het wat gereser veerd, een beetje alsof hij er ziohzelf voortdurend aan moest herinneren, dat deze vragen over familieaangelegenhe den nu eenmaal met een zeker gezag konden worden gesteld, en dat het zijn plicht als goed burger was ze te be antwoorden. Op het ogenblik scheen hy echter weinig tot opheldering van de zaak te kunnen bijdragen. Hij was op Zondag, de 15de, even zijn tante komen opzoeken op het thee-uur. Zijn niohten waren toen aanwezig en juffrouw Silence. Er was niets dat wees op spanning of wrijving. Kort na vijven was hij weg gegaan. Dat was de laatste maal, dat hij mevrouw Maquisten levend gezien had. Op Maandag de 16de was hij in het geheel niet in het huis geweest. Dennis Harland had hem Dinsdags des morgens cm negen uur opgebeld om te vertellen, dat hun tante die nacht in haar slaap gestorven was. Toen hem óe vraag werd gesteld omtrent mevr. Maquistens hobby om haar testament telkens te veranderen, antwoordde hi), dat niemand van de familie dit be paald ernstig opvatte. Er was een zekere waardigheid in zyn manier van doen, toen hij er aan toevoegde, dat zij allen overtuigd waren geweest, dat mevrouw Maquisten steeds het beste met hen voor had. Wat voor veranderingen of wijzigin gen zij ook van tijd tot tijd heeft mo gen aanbrengen, ik geloof niet, dat één van ons dat bijzonder ernstig opvatte. McGillivray vroeg hem of hij op de hoogte was van hetgeen er in het tes tament stond. Het antwoord kwam zonder aarzelen. Niet in bijzonderheden. Ik geloof, dat mr Aylwin en ik benoemd zijn tot executeurs-testamentair. Voor zover ik weet, heeft zij daar ginds Jaren geen veranderingen in gebracht. Ik weet. dat zij een legaat aan Juffrouw Silence 1). Panda was al een hele tijd zon der werk en hy begon zich langzamer hand zorgen te maken. Bovendien ver veelde hy zich, en dat was niets voor Panda. „Zonder baantje is het leven toch maar niets gedaan", zuchtte hij, terwijl hy in het zonnetje voor het open raam de krant zat te lezen. „Is er nou niemand, die een handig iemand kan gebruiken?" vroeg hij zich af. „Er moet toch ergens werk te vin den zijn. Zo gaat het niet langer". Hij begon peinzend de kamer op en neer te lopen en liet alle mogelijkheden de revue passeren. Ineens sloeg hij zich op zijn knieën. „Sufferd, die ik ben", riep hij uit, „dat ik daar niet eerder aan gedacht heb! Ik ga naar zee! In de grote badplaat sen, met al die hotels, is altijd wel wat te vinden. De vacanties zyn nog niet voorbij en het zal er wel druk zijn. Het moet toch gek lopen, als ik daar geen baantje op de kop tik". Blij, dat hij een oplossing gevonden had, ging Panda meteen aan het werk. Hij ruimde zijn huisje op, want hij was altijd gewend om alles netjes achter te laten, en toen dat klaar was ging hU zyn koffertje pakken. wenste te vermaken en ik veronderstel, dat üj dat ook heeft gedaan. Weet u het bedrag van dat le gaat? Neen, maar ik denk, dat het zeer aanzienlijk zal zijn. MUn tante was erg gul en spontaan en zij voelde zich op eens sterk tot juffrouw Silence aan getrokken. Daarna liet McGillivray hem met rust en verhoorde Dennis Harland, Nora Hull, Honor King en Carey Si lence. Zij verzekerden hem stuk voor stuk, dat mevrouw Maquisten hun geen idee gegeven had over de schrijver van de brief, die zij had ontvangen of over de persoon, die er in beschuldigd werd. Allen getuigden, dat zij in de heftigste opwinding had verkeerd en erg in de war was geweest. Allen gaven ook toe, dat zij erfgenaam waren volgens een testament, dat pas een week tevoren gemaakt was. (Wordt vervolgd) <lat 1948 een Jaar is geweest met een grote \erscheldenlield van belevenissen. Het Oudejaars-menu zal dus ook „gemengd" moeten zi|n. Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft hier: HARING- OF HUZARENSALADE 2 gemar. haringen of 150 gr. vleesresten (of rolpens), 1 gekookte biet, 1 prei, 6 gekookte aardapp.. 1 zure appel. 1. hard gekookt (eenden) cl. peper. zout. aroma, 3 lepels slasaus aangelengd met 1 of 2 lepels bouillon, zure uitjes en augurkjes, 1 kropje gele andijvie. Snlld haring of vlees ln kleine stukjes. Maak aardappelen fl|n. snlld biet. augurk en ul héél klein, snipper prei en appel zeer fijn. Doe alles met peper, zout. aroma en slasaus met bouillon in één grote kom, schep het grondig dooreen, laat enige uren staan en maak het op 6maak af. Druk de massa ln een omgespoelde kom en stort ze meteen op een grote schotel. Garneer met wat ftln gemaakte biet en dito aardappelen ln stre pen gelegd Leg rondom een randje frisse gele andijvie en het ei ln plakjes gesne den. Strooi op de andijvie stukjes biet. EEN ZOMERS NAGERECHT 1 pakje dlepbevroren meloen, 1 pakje ge- lelpuddlng (Melwlln), 30 gr. suiker 4 dl extra lekkere vanillesaus. Laat de meloen ontdooien (pl.m. 5 uur). Maak de gelei volgens gebruiksaanwijzing doch met 1 dl water minder. Laat ze koud en stijf worden. Snlld ze met 2 mesjes ln kleine stukjes. Doe ln de vlaschaal laag om laag meloen ln stukjes en glinsterende gelei. Geef er fle saus bij. Een frisse niet te dure, dronk Is appelsap, voor oud en Jonk. Publl. Centr. Bur. v. d. Tulnb.veillngen. (Adv.) e. ;.-V EEN V O©"Vf>L Besprekingen Noord Atlantisch Pact bevredigend NEDERLANDS DEELNEMING BL«FT Robert Lovett, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken in de V.S., heeft op een persconferentie te Washington op de vraag, of het in inhouden van de E C.A.-gelden voor In donesië door de V.S. enige invloed had op de Nederlandse deelneming aan do besprekingen over het Noord-Atlantisch pact, geantwoord: „Neen, als een der ondertekenaars van het Brussels pact neemt Nederland natuurlijk hieraan nog deel". Volgens Lovett zijn de leiders van het congres op de hoogte gehouden van de voornaamste Inhoud der besprekin gen over het Noord-Atlantisch pact, „die een bevredigende voortgang heb ben". NIEUWJAARSRECEPTIE IN PALEIS OP DE DAM. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen Maandag 3 Januari a.s.» des ochtends om elf uur, in het Ko ninklijk Palels te Amsterdam een nieuwjaarsreceptie houden voor de le den van het corps diplomatique. OMZET WESTLANDSE VEILINGEN GESTEGEN. Vermeerdering met ruim f. 13 millioen. De omzet der twaalf veilingen in het Westland, aangesloten bij de Bond Westland, heeft in het afgelopen jaar rond f. 56.726.100 bedragen, tegen f.43. 984.004,11 in het voorgaande jaar Met dit cijfer hebben de veilingen weer het hoge peil bereikt, dat in het jaar 1947 werd behaald, toen de omzet f. 57.339.719,37 bedroeg. VOOR VRIJDAG 31 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Victor Silvester en zyn orkest; 8.00: nieuws; 8.15: strydlled; 8.18: operette- programma; 8.50 voor de hulsvrouw; 9.00: gram.pl.; 9-35: lichte Instrumentale soil; VPRO 10.00: morgenwijding o. 1. v. ds P. Brakman; VARA 10.20: Anaré Kostelanetz en zijn orkest: 10.30: voor de vrouw; 10.45: Wil Strleder. cello; 11.15: „Oude jaarsavond"; AVRO 12.00- Promenade or kest. 12.30: mededelingen; 12.33: sport; 12.45: gram.muzlek; 13.00: nieuws; 13.15: The Skymasters; 13.45 zang-declamatie; 14.00: kookkunst; 14.20: Pierre Palla, orgel; 15.00: voordracht; 15.20: operette melo dieën; VARA 16.00: Johan Jong, orgel: 16.30 tussen 12 en 16; 17.00: swing and sweet; 17.20: wy en de muziek; 17 45: nieuws; 18.00: Ned. strijdkrachten; VPRO 19 00; klankbeeld; 19/20: oudjaar; 19.30: oudejaursavonddlenst, VARA 21.00; wach ter wat ls er van den nacht; VPRO 22.40: Oudejaarsavond boodschap; 22 45: avondwydlng; VARA 23.00: nieuws; 23.15: havenstad; 24.00: klokslag en haven- geluiden; 0.02: toespraak; 0.07: gram. muzlek; 0.15naar een betere toekomst; 030: Ned. strijdkrachten; AVRO 1.00: nieuwjaarsgroeten uit Canada; 1.15: eert luchtig oudeJaar6gramofoonplatenprogram- ma; 2.00: sluiting. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: Te Deum Laudamus; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: en nu aan 't werk; 9.00: gram. muzlek; 9.15: ochtendbezoek; 9.30: water standen; 9.35: werken van Hector Berlioz; 10.30: morgendienst o. 1. v. ds G. Laar man; 11.00: gram.muzlek; 11.15: Herman Salomon, viool; 11.45: Enrico Caruso; 12.00: lunchmuzlek; 12.30: mededelingen; 12.33; Metropole orkest; 13.00: nieuws: 13.15: Mandollnata: 13.45: operaselectles; 14.30: voor Jongens en meisjes; 15.00: kamerorkest; 16.00: voordracht; 16.20: chr. motet- en oratoriumvereniging; 16.45: kwartet; 17.15: Holanda sextet; 17.45: radio koperkwartet; 18.00: planoduo; 18.30: voordracht; 18.45: geestelijke liederen; 19.00: nieuws: 19.15: gram.muzlek; 19.30: kerkdienst: 21.00: NCRV-koor en Bach- orkest; 21.45: Reportage-Indrukken; 22.45: Holanda strijkorkest; 23.00: nieuws; 23.15: sombere muziek; 23.25: NCRV-kwartet; 23 40: het einde van het laar; 23.55: NCRV-kwartet; 24.00: klokslag gevolgd door nieuwjaarswens; KRO 0.30: nieuw jaarstoespraak; 0.35: kaleldoscoop; 2.00: sluiting. AGENDA DONDERDAG. L l s s eBloemententoonstelling. 10 n. voorm9 uur nam. Stadszaal (kl. zaal)P. v. d. A. Spr. mt v. d. Goes van Natera .8 uur nam. L1 s s eBloemententoonstelling. 10 voorm.9 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5