Uit het hoofdkwartier van de VolkspoÜtie in de Oost-zone Annexatieplannen in Alphen's Raad De loerah lieeft een eigen leger Laatste Berichten Nieuw breedvoerig debat over Voorliouter Woning-probleem bleef vruchteloos De slag om de Franse biefstuk Wilhelmsruh heeft een sombere klank gekregen (Van onze Duitse correspondent) Een van de meest interessante en be langrijke persoonlijkheden in het poli tieke leven van Oost Duitsland is dr Kurt Fischer, het hoofd van het cen traal bestuur van binnenlandse aange legenheden. Hy is een ongekroonde on derkoning, wiens invloed en bevoegd heden gelijkgesteld kunnen worden met die van een minister van binnenlandse zaken gedurende de staat van beleg. Tussen hem en de Sovjetrussische mili taire regering bestaat geen enkele in stantie, die zijn macht beperkt en zijn beheer controleert. Wat hem vooral tot een factor van executief geweld maakt, is zijn zeggenschap over de politie. Kurt Fischer, de voormalige school meester, beseft ten volle wat onder de gegeven omstandigheden een soed func- tionnerend politieapparaat betekent en welk beslissend wapen het in de hand van een revolutionnaire leiding kan zijn. Sedert Juli. toen hij werd benoemd tot president van de D.VJj- (centraal be stuur van binnenlandse aangelegenhe den). heeft hij met evenveel ijver als energie gewerkt aan de reorganisatie en uitbreiding der Oostzor.ale politie. Hij is de geestelijke vader van de beruchte volkspolit:e, die in de Sovjet-zone en in de Oostelijke sector van Berlijn een van de grondpilaren van het communistische regime vormt. Over deze politiek georganiseerde po- litietroepen zijn geruchtmakende berich ten gepubl ceerd. Zy worden in het niet- communistische Duitsland en in een deel van de wereldpers voorgesteld als een horde terrorristen, die de verkapte taak hebben te gelegener tijd een communis tische staatsgreep te ondersteunen en elk verzet in bloed te smoren. Hoe de tegenstanders echter over de volkspoli tie mogen denken en oordelen, één ding zullen zij moeten toegeven: zil is straf georganiseerd, u'tstekend opgeleid, goed uitgerust en zij heeft tot dusverre een vlot verloop van de Sovjetisering van Oost-Du'tsland gegarandeerd. Over de getalsterkte der volkspolitie zijn vele geruchten in omloop. In werkelijkheid schijnt de troep niet meer dan 50.000 manschappen te omvatten. De slechte reputatie, waarmede zij is behept, heeft zij grotendeels te wijten aan haar aandeel In de blokkade van Berlijn, die haar noopt contróles uit te oefenen op de toegangswegen, in de trei nen en langs de zone- en sectorengren- zen. De strenge instructies, welke haar van hogerhand zijn geeeven, lelden dik wijls tot harde, onrechtvaardige en on begrijpelijke confiscaties, waarvan niet alleen grote smokkelaars en hamsteraars. dooh ook de kleine man en vrouw uit het volk. die een paar kilo aardappelen of een zakje kolen in de wacht hopen te slepen, het slachtoffer worden. De ongunstige men ng over de volkspolitie ie evenwel niet in alle gevallen verdiend- Wy hebben vele verhalen gehoord over de volkspolitie, waarin zij zich edelmoe dig toont en de bevolking helpt aan de strenge bewaking en afzetting te ont komen. Wil'hebben ook zelf met volks- neiit. eagenten gesproken, meestal Jonge kerels, die na jarenlange gevangenschap in Rusland zonder veel plichtplegingen 'n contract hadden ondertekend om bij de troeo dienst te nemen, uitsluitend om eindelijk de-gelegenheid te krijgen naar hun vaderland pn naar hun familie terug te keren. Het zou onju:st zijn. al deze mensen als overtuigde communis ten en als willoze werktuieen van de S.RD of de Sovjets te beschouwen. Zij zelf verkondigen, dat het percentage ac tivisten en principiële communisten zeer gering is en dat meer dan de helft van alle volkspolit'emannen zich slechts bij de troep heeft aangesloten om de bo vengenoemde reden of omdat de uni form haar aantrok en het politieleven haar meer aanstond dan het. bovendien nog slechter betaalde, werk in de fa briek Of dan ook in eeval van revolutie de v0iksr>ol:tie een apparaat zou zijn, waarop de communistische leiders hon derd nrocent kunnen vertrouwen ,lUkt vooralsnocr zeer twiifelacht g. De zetel van dr Kurt Fischer, de op perbevelhebber van het volks-politie- Jeeer. bevindt zich in de Russische sec tor van Berlijn, te Wilhelmsruh. In een langgo.strekt beksten°n gebouw van tw<»e verdiepingen, op welks dak een grote rode vlag wappert, zijn de bestuursor ganen ondergebracht. Het is niet ge makkelijk er binnen te komen. Met pls- Nieuwe Directeur-Generaal der „Koninklijke*' MR B. TH. W. VAN HASSELT OPVOLGER VAN IR. AUG. J. B. KESSLER. Als opvolger van ir J. B. Aug. Kessler is tot directeur-generaal der Konink lijke benoemd mr B. Th. W. van Has selt, die gelijk ir. W. H. van Leeuwen, voorzitter van de Raad van Commis sarissen op de buitengewone algeme ne vergadering van aandeelhouders heeft medegedeeld, „in de korte span ne tijds, dat hü de functie van direc teur heeft vervuld, getoond heeft over de capaciteiten en de eigenschappen te beschikken om leider te kunnen zijn van een bedrijf als de Koninklijke" De heer Kessler heeft op deze verga dering afscheid genomen als direc teur-generaal. Daarbij wees hij er op, dat de vraag naar petroleum in alle landen nog steeds toeneemt en de consumptie aan merkelijk boven het peil van 1938 is gestegen, terwijl verwacht kan worden dat de vraag nog groter zal worden. Hy zeide echter dat de Koninklijke aan de gestadig stijgende consumptie zal kun nen voldoen en daarop geprepareerd is. Wat de leiding van het bedrijf betreft, zo meende hij, dat die steeds lastiger zal worden. De tegenwoordige moeilijk heden maken het beheer veel ingewik kelder. Hij maakte van de gelegenheid gebrrnk om de heer Van Hasselt toe te spreken en zijn waardering ie uiten voor de uitstekende keus van de heer Van Hasselt als directeur-generaal, daar dit ongetwijfeld in het belang van aan deelhouders zal zijn. Bij de gehouden stemming tot benoe- mine van een commissaris, werd Ir J. B. Aug. Kessler hierop met grote meer derheid van stemmen gekozen. Mr B. Th. W. van Hasselt, de nieuwe directeur-generaal werd 7 November 1896 te Leiden geboren. HU doorliep het gymnasium te Den Haag, studeerde in de rechtswetenschappen aan de Rijks universiteit te Leiden en promoveerde op 17 December 1949 op proefschrift tot doctor in de rechtswetenschappen. Op 1 Januari 1920 trad de heer Van Has selt in dienst van de N.V. de Bataafsche Petroleum Maatschappij (Koninklijke- Shell groep), waarvoor hij in vele func ties in het buitenland werkzaam was. tolen gewapende wachtposten contro-. leren n'et alleen de papieren der bezoe kers. maar tevens hun actetassen. Hier heeft ook dr Kurt Fischer, die hetr karakteriseert de man klokslag 8 uur op het toneel verschijnt, zijn kantoor. Gedurende de Nazitüd vertoefde hij in de Sovjet-Unie, uit welke periode hem een hechte vriendschap met Walter Ul- brioht en enige andere hoge SED.- functionarissen verb:ndt. Hij is in zijn omgeving meer gevreesd dan bemind, ofschoon men hem geen onvriendelijk heden kan verwijten. Hii is een even verwoed werker als sigarettenroker. In de regel eaat hij onopvallend gekleed. Voor het eerst ter gelegenheid van de herdenking der October-revolutie ver scheen hij te Karlshorst. het hoofd kwartier van de Russische stadscom- mandant. in de uniform van lu tenant- generaal der Oostzonale politie. Hij wordt terzijde gestaan door de vice- president Erioh Mielke, die vroeger als DONDERDAG 30 DECEMBER 33HI eenvoudig arbeider zijn brood verdien de en thans de leiding heeft van dé af- del ng personeel en samen mét "Fischer de afdeling K5, de geheime staatspolitie der Oostelijke zone. beheert. MiëBce wordt er van verdacht tot de moorde naars te behoren, die in 1931 op de Bülowplatz te Berlijn tijdens communis tische relletjes twee politieofficieren om het leven brachten. De beide andere v.ce-presidenten, Wagnér en Seiffert, hebben een politieloopbaan achter de rug. Beide genieten wel is waar de ach ting van hun ondergeschikten, maar staan bij de leiding der communistische partij in een kwade reuk. zodat vroeg of laat met hun ontslag moet worden gerekend. Ten slotte zetelt er ook de pas 'tot chef van de staf benoemde ge neraal Vincenz Müller. De geheimzinn'gheid. waarmede het politiehoofdkwartier te Wilhelmsruh zich van de buitenwereld afsluit, heerst ook binnenshuis. Er wordt streng voor ge waakt. dat er tussen de verschillende afdelingen slechts zoveel contact wordt onderhouden als absoluut noodzakelijk is. Een algemene plicht tot zwijgen moet het uitlekken van intern, nieuws ver hinderen. In het oor der bevolking heeft de naam Wilhelmsruh een sombere klank gekregen. Brieven uit Indonesië. En doet er voortreffelijk werk mee (Van een bijzondere correspondent). We hebben ze meegemaakt, dio la gere Indonesische bestuurs-ambte- naren, die spontaan met dc troepen meewerkten. Die een eigen dessa- lcgertje vormden en dit met élan opriepen en aanvoerden, wanneer een bende zich in de omgeving ver toonde. Die onmiddellijk er op af gingen. Het was bij de opening van een nieu we passar. dat feestelijkheden waren ge organiseerd. Toevallig bezochten wij net een kampement in de omgeving. „Ga mee vanavond", nodigden de be woners ons uit. Hoewel we al een groot aantal van dergelijke feesten achter de rug hebben en wanneer je er één gezien hebt een tweede meer weinig nieuws heeft te bieden, voldeden we aan de uit nodiging. „De loerah", vertelde ons de commandant, „is een nog Jonge man, die niet uit een bestuurdersfamilie af komstig is. Hij is gekozen om zyn ca paciteiten en die heeft hij wel degelijk, zyn dessa, hoewel vrij arm, is één van de meest welvarende geworden, verge leken met een halfjaar geleden. Zijn inlichtingen zijn waardevol. De man is niet bang hoewel zijn baan. uit een oog punt van gevaar bekeken, niet te benij den valt. Hij kan elke dag door een kwaadwillige overhoop worden gestoken. Daarom zijn er veel loerah's, die een halfslachtige houding aannemen en zich naar beide kanten proberen te dekken. Deze man heeft echter ronduit zijn party getrokken". DINER, Tegen donker stapten we in de jeep en reden naar de nieuwe passars, een kilometer of vier van het kampement verwyderd Het was een gezellig geroe zemoes op het met bamboehekjes om- tuinde erf De vrouwen hadden haar mooiste kleren aangetrokken en elegant een sjaaltje over het hoofd geslagfn, het haar extra opgemaakt in de tradi tionele wrong, die voor een nauwkeurig waarnemer toch in tal van variaties biykt gedragen te worden. We herken den nauweiyks de zwoegende landbou wersvrouwen, die we overdag Sn versle ten plunje en onder de modderspatten in de sawahs hadden zien werken. In de stalletjes brandden olielampjes, schilderachtig flikkerend. Er was een soort toneel gebouwd en achter de ge sloten gordynen hoorden we het getin gel van de gamelan: het eentonig rhvth- me en voor ons toonloze muziek geven toch hun onmisbare büdraee op een In donesisch feest, ook voor d»1 Westerling. Het is net als met het. tikken van de klok. je merkt pas dat ze tikt, als ze stil staat. De loerah en als een schaduw achter hem de dioeroe toelis (schrijver) kwamen op ons af. „Kom binnen, gaat U eerst eten". We werden het kantoor binnengeleid en van alle kanten kwa men mensen stoelen aandragen. Even later kwam ook het eten binnen. Ter- wyi wij zaten, bleef de gastheer staen toekijken. Slechts zelden zal een Indo nesisch bestuursambtenaar, of hü moet een Westerse opvoeding hebben geno ten, by de blanken, ook al zijn het zijn gasten, aan tafel gaan. Hij bleef staan en toekyken of het ons aan niets ont brak. MUSEUMSTUKKEN. De djoeroe toelis kwam binnen. Hij mompelde wat in het Soendanees met de loerah. Wij zyn deze taal niet mach tig en de betekenis van de woorden ont ging ons. De loerah keek ernstig. Hy wendde zich tot onze begeleider uit het kampement. Een bende van 20 man, bewapend met een sten. twee geweren en verder slag- en steekwapens was een naburige kampong binnengetrokken, zy hadden rijst van de bevolking opgeëist. „Is de inlichting betrouwbaar?" Het dessahoofd stond voor de betrouwbaar heid in. Hij liet zijn dessa-politie ko men en gaf enige opdrachten. Vol ver bazing zagen wy even later de politie man terugkeren met een bundeltje voor historische geweren onder de arm. Prins Maurlts zou ze misschien hebben be schouwd als een toppunt van verfynd technisch vernuft, maar in onze 20e eeuwse ogen waren deze wapens wel wat erg primitief. Het waren voorladers, waarvan de loop sterk aan een gor dijnroe deed denken. „Ik zal naar het kamp ryden en een patrouille uitstu ren" besliste onze leidsman. Maar de loerah nam ook zijn maatregelen. Hy gaf de dessa-politie opdracht om wach ten in de omgeving van de passar uit te zetten. Hij verdeelde de wapens onder een aantal getrouwen. „Ja", werd ons later verteld, „deze loerah heeft een eigen legertje georga niseerd. En hij tredt er flink mee op. Als het ongunstig is in de buurt, en wy hebben geen vat op de bende kunnen krygen, dan vraagt hy ons om toe stemming om het zelf eens te proberen. Hij krijgt dan een karabyn en patronen van ons mee en is als aanvoerder de best bewapende soldaat van zyn leger. - Hij mobiliseert een honderd man uit de dessa, bewapent er 20 met de voorla ders., trekt uit en legt hinderlagen". „Succes?" vragen wy. „Nog niet veel. Maar v.of geen succes, we bereiken er mee dat de bendes steeds minder voet aan de grond krijgen en ten slotte zich weer in een vrediger gemeenschap moeten oplossen". KORTSTONDIGE DOMPER OP FEESTVREUGDE. Ten einde, de op sensatie beluste lezer alle illusies te ontnemen: er gebeurde die avond niets meer. De patrouille is de volgende morgen onverrichter zake teruggekeerd. De bende was inderdaad in de bewuste kampong geweest, maar had zich weer gauw in de bergen te ruggetrokken. Toch was de reactie op. het feestvie rende publiek dadeiyk merkbaar. Het gerucht had in een ommezien de ronde gedaan onder de feestgangers. Er was even een domper gezet op de feest vreugde. Het eten was ondertussen ver orberd, onze stoelen werden midden op de passarplaats gebracht en we namen plaats op deze erezetels, wachtend op de dingen, die komen gingen. Dat wach ten duurde vry lang. want het eerste half uur gebeurde er niets. In ons Wes ten noemt men geduld een schone zaak, hier is het een gewone zaak, van leder een wordt aangenomen dat hy de uit oefening er van beheerst. De gamelan tingelde achter het gordyn en een groeiende menigte stelde zich naast en achter onze stoelen op. CABARET. Toen begon eindelyk de voorstelling. Een cabaret-gezelschap zou de toe schouwers bezighouden en het deed dat op overtuigende wyze. De door de ge ruchten gedrukte stemming was by de eerste woorden van de komiek als bij toverslag verdwenen, en er- werd gul en. hartelijk gelaclien. Een vader ging met- z'n zoon naar Ba tavia. de plattelander naar de grote stad. Het was een humoristische en pi kante geschiedenis. De hele sfeer deed Breugeliaans aan. Het speelde zich af zonder decor, zonder byzondere aankle-, ding in een kring die door het publiek was gevormd...Er waren gedeelten van louter tekst, maar -elke scène werd be sloten met muziek en zang. Deze ver siering had nog een zuiver materieel doel. er werd zingend op gewezen dat de spelers niet van de wind konden le ven en dat iedere cent een welkome on dersteuning van de Soendanese klein kunst betekende. De spelers waren meesters in hun vak. Van de taal mis ten wij veel, maar de gebaren alleen waren al voldoende om ons het stuk te doen meeleven. Lange afstanden, die afgelegd werden door de reizigers, wer den eenvoudig uitgebeeld door in een rondje te lopen. Eten, wassen en slapen werd overtuigend zonder requisieten ge suggereerd. Toen we de volgende dag weer verder trokken na de nacht in het kampement te hebben doorgebracht, kwamen we de loerah tegen. Hy had de karabyn op de rug. Aehter hem liep de schryver en twee dessa-polities, met vooriaders. Hij ging met zyn lijfwacht op inspectie In de dessa. MARKTBERICHTEN SCHEVENINGEN. 30 Dec. "Besommingen SCH 10 1.35: SCH 38 1.45; SCH 2 1.530; I SCH 62 1. 100; ARN 8 I. 100; BRU 54 1.40: BH 4 1. 190; IJM 343 1.55; SL 10 1 80; SL 49 1.130: SL '39 1.30: SL 6 1.170, UK 105 1.100; KW 61 1.35; OD 6 1.250; TH 47 I. 130. Minister-president vermoedelijk Maandag a.s. naar Indonesië Het vertrek van minister-president dr W. Drees naar Indonesië zal ver- moedeiyk worden bepaald op Maan dagavond 3 Januari. Hoelang de minister-president in In donesië zal vertoeven is niet te voren te bepalen. Tijdens zyn afwezigheid zal minister Van Maarseveen als mi nister-president optreden. Minister Drees zal worden vergezeld door de heren mr Blom en mr De Pont als adviseurs. Onze Haagse redacteur telefoneert nog het volgende: Naar aanleiding van berichten in ze kere pers, steunend op berichten uit buitenlandse bron, als zouden er ern stige geschillen in de boezem van het kabinet bestaan, werd ons hedenmor gen officieel medegedeeld, dat tot dus verre alle besluiten t.a.v. het Indone sisch beleid door het kabinet eenstem mig zyn genomen. COMMUNIQUÉ CONSULAIRE COMMISSIE. Dp consulaire commissie heeft van daag een telegram gezonden aan de Veiligheidsraad, waarin vermeld wordt, dat de commissie overweegt op welke wyze zy kan voldoen aan de resolutie van .de Veiligheidsraad. Dezelfde con suls-generaal namen aan de vergade ring deel als de landen, welke oor spronkelijk in de commissie vertegen woordigd waren. Olievelden bij Djambi werden door luchtlandingstroepen bezet Een militair woordvoerder te Den Haag heeft hedenmorgen medegedeeld, dat het veilig stellen van de olievelden by Djambi geschiedde door luchtlan dingstroepen. Dit is de tweede maal tij dens de politionele actie, dat de leger leiding van Paratroepen gebruik maakte Verwaarlozing in het Bantamse INDRUKKEN VAN DJAJADININGRAT - Aneta had een onderhoud met de gou verneur van Batavia, Hilman Djajadi- ningrat, die van 1935 tot 1946 regent is gèweest van Serang. Na de bezetting van Bantam heeft hij een kort bezoek gebracht aan zyn vroe gere standplaats en zeide, dat zijn voor naamste indrukken uit het Bantamse waren de grote verwaarlozing ïn dc steden en dorpen, de zorgwekkende voedsel toestanden en het uitermate correcte optreden van de Nederlandse troepen. Hij zeide, dat alle drie regenten van het Bantamse tezamen met de Republi keinse resident voor de komst van de Nederlandse troepen verdwenen waren, doch in Serang toonden de plaatsver vangend resident en de Patih zich be reid met de Nederlanders samen te wer ken. 60 Republikeinse intellectuelen waren bereid tot samenwerking met het nieu we gezag. Te Semarang zullen met spoed levens middelen en medicijnen worden aange voerd in .verband met de slechte gezond heidstoestand van de bevolking, in het byzonder te Solo. De patiënten van de ziekenhuizen te Solo verkeren in een deplorabele toestand. De raad van Voorhout vergaderde. Het vl,oisu. toi Intrekking van het ln- terpellatlPbeslull d d. 18 Augustus J.l.. het welk ln de \orlge vergadering werd ver daagd op pron<1 van het staken der stem men (55) kwam nu aan de orde. In snel tempo meende de voorz. deze zaak ln stemming te brengen. De heren v. cL Nouland en Spierenburg wensten echter een toelichting te geven. Belde kwamen met verslagen van couranten en aan de hand hiervan bleek, dat minister van Maarsseveen zijn standpunt ln deze wel degelijk had gewijzigd. Hy zou het toejuichen als B. en W. by het vorderen van een woning vrijwillig open kaart zou den spelen tegenover de raad. De heer Spierenburg zou het alsnog zeer sportlef, vinden van de voorzitter als hy de Inter pellatie toestond. De heer v d. Nouland merkte op dat het hier niet gaat om vor dering van een woning, maar om laakbare uitlatingen van de burgemeester. Dit was het kardinale punt van de Interpellatie. De voorzitter verweerde zich met velerlei ar gumenten. doch liet uitkomen wel bereid AUSTRALISCHE BLADEN BECRITISEREN HODGSON. De aanwezigheid van de Nederlan ders in Indonesië is noodzakeiyk voor de voortzetting van de „blank Austra- lië"-politiek. zo schryven verscheidene Australische bladen heden. Zij deden een aanval op de houding van Australië voor de Veiligheidsraad en op de wyze van behandeling door kolonel Hodgson. VIER JAPANSE GENERAALS TER DOOD VEROORDEELD. De krijgsraad te Medan veroordeelde hedenochtend 4 Japanse staf generaals van het opperbevel van het Japanse leger op Sumatra ter dood. De beklaag den werden verantwoordeiyk gesteld voor mishandeling en slechte behande ling van duizenden krygsgevangenen, burgergeïnterneerden en Indonesische slavenarbeiders op Sumatra. Zij zyn de opperbevelhebber van 't 25e leger, luit.- generaal Tanabe Moritake en de ge neraals Yahagi Nakao. Yamanoto Sho- ze en Fukaya Tetsuo. ANTI-NEDERLANDSE UITSPRAKEN. Matthew M. Fox, president van de Amerikaanse Indonesische Handelsver eniging (en voornaamste figuur by het Fox-contract met de Republiek) voor spelde op een persconferentie, dat het congres de ECA-hulp voor Nederland zou stopzetten, indien 't State-Depart ment zulks niet zou doen. Hy zeide, dat de gevoelens van het Congres sterk tegen de Nederlanders gerioht waren en sprak over een „mislukte operatie", welke Nederland niet lang zou kunnen volhouden. Gisteren werd in een byeenkomst van 15.000 personen te Rangoon ge vraagd om het verbreken van de han delsbetrekkingen tussen Birma en Ne derland. DEENSE HAVENARBEIDERS WILLEN NEDERLANDS VERKEER BOYCOTTEN. Vertegenwoordigers van de havenar beiders van Kopenhagen hebben een resolutie aangenomen, waarin wordt verzocht het Nederlandse verkeer in Denemarken te boycotten. De premier an Denemarken, de heer Hedtcft. heeft zyn afkeuring betuigd omtrent de inmenging van de arbei ders in de aangelegenheden van bui tenlandse politiek. Grijpt de regering eindelijk de tussenhandelaars in de kraag? (Van onze Parijse correspondent). Een der voornaamste redenen van de roemloze mislukking van het economi sche saneringsplan van de voormalige Franse minister van Financiën, René Mayer, was zoals wy indertijd uit eengezet hebben dat deze principiële liberaal verzuimde de potentaten van de tussenhandel tot de orde te roepen. De macht byvoorbeeld van de „veertig koningen van de biefstuk", die de hele toBVper. van slachtvee aan de Paryse abattoirs in handen hebben, bleek toen rëéösr zo groot te zyn, dat alle goede voornemens van de regering ln rook vervlogen en alle voorschriften even zovele dode letters bleven. Toen Mayer bovendien besloot de vleeshandel ge heel vry. te geven, was het hek hele maal van de dam en schoten de pry- Het ontslag aan Ir Waardenburg Onder voorzitterschap van burgemees ter mr Schokking kwam de Raad van Alphen in openbare vergadering byeen De Raad raakte direct in een zeer netelige kwestie verwikkeld, n.l. de door ambtenaren van de Provincie gehouden enquête onder de bewoners van de Groeneweg inzake eventuele iniyving by de gemeente Boskoop. De heer Rogaar bracht deze kwestie thans officieel ter sprake en verzocht de Raad toch vooral accoord te gaan met zijn voorstel, dat B. en W. zich met hand en tand verzetten tegen deze inkrimping der gemeente Alphen. Spr. wilde tevens een voorstel indienen en wel inzake een mogelijke opheffing der gemeente Zwammerdam. Hy ziet hier in voor de gemeenten Boskoop. Bode graven en Alphen a. d. Rijn een moge- lyfcheid tot praetische en niet onbe- langryke gebiedsuitbreiding, die dan eventueel als compensatie kan dienen voor het waarschynlyk verlies, van de Groeneweg door de gemeente Alphen. De heer Dekker betreurde het ten zeerste dat niet eerst de gemeente Al phen van deze te houden enquête in kennis is gesteld en protesteerde dan ook met klem tegen deze gang van zaken. De heer Ruyssenaars kon zich de houding van Boskoop wel begrypen. Spr. ziet in de mogelyke opheffing van de miniatuurgemeente Zwammer dam voor Alphen voordelen. Deze ge meente heeft haar dé mening van spr., geen reden van bestaan meer. Hy stelt Tie Raad voor deze actuele kwestie in handen te stellen van B, en W, er,-wil zich tevens met klem verzetten tegen, nadelige grenswyzigingen der gemeen te. De Burgemeester zeide dat B. en W. eveneens zeer onaangenaam getrof fen zyn door de houding van de Pro vincie. zowel als die van Boskoop. De hoofdingenieur van de Prov. Water staat'. de heer v. d. Wal, heeft hem bevestigd dat ambtenaren der Prov. inderdaad een enquête ingesteld heb ben. De Raad krijgt echter gelegen heid t.z.t. en te bevoegder plaatse de belangen der gemeente te verdedigen. De voorz. is er echter niet voor, over het hoofd van Zwammerdam heen, ge biedsuitbreiding te verkrygen ten koste van deze gemeente. Hij stelt voor in lichtingen te vragen aan het gemeen tebestuur van Boskoop inzake de gang van zaken aan de Groeneweg. Tenslotte werd besloten deze zaak ln handen van B. en W. te stellen. De vergadering wordt voortgezet. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 30 December. De algemene stemming was vandaag goed prijshoudend. De aandacht werd in de eerste plaats getrokken door de scheepvaartaandelen, die vast gestemd waren. Voor vrywel alle soorten open baarde zich vraag. Over de gehele linie kon een koersavance van enige punten worden geboekt. Ook voor Koninklijke was de stemming aan de vaste kant en de koers kwam ongeveer drie punten hoger. De industrieaandelen waren goed gedisponeerd. Unilever was nauweiyks veranderd, doch de Philipsaandelen en Aku's waren een paar punten beter. Diverse outsiders werden iets hoger genoteerd. De Nederlandse staatspapie ren waren goed pryshoudend; hier en daar een fractie beter. De Amerikaanse markt bleef verwaarloosd. zen, sedert Augustus, verticaal naar boven. De regering had gespeculeerd op de klassieke wet van vraag en aanbod, doch aangezien de vleespotentaten hu* beesten eenvoudig vasthielden zo lang de slagers aan hun exorbitante eisen niet voldeden, profiteerden van de vrij heid uitsluitend de enkele tientallen grossiers, die, verschanst achter hun monopolie milllocnen stedelingen tyran- niseerden. Even teek het toen of de nieuwe re gering Quemlle de ernst van de situa tie inzag De biefstuk werd tot .,ol loot- artikel" verklaard, welke prys als ge middelde beoordeeld zou worden voor de dagelijkse levenskosten en een 28ste biefstukplan werd op stapel gezet. De huisvrouwen, die onaangedaan deze be richten vernamen, meesmuilden een beetje en trokken licht de schouders op. Thans vragen zij zich met een spoor van optimisme weer af, of wellicht uit-y eindelijk dan toch Iedereen is het er over eens dat die heren zelfs Sn Frankrijk de oirbare grenzen van het gepermitteerde schan daal overschreden hebben. Vindt de re gering dat nu ook? Er is hoop: enkele leden van het machtige syndicaat der ossendryvers zyn eindelyk in de nek gegrepen. Het is laat en misschien te laat, maar zelfs als symbolische geste was Frankryk al geneigd deze arresta ties te waarderen. Nadere berichten uit heel Frankrijk melden nieuwe arrestaties van groot handelaars in vlees, wyn en andere levensmiddelen, welke doen vermoeden dat de regering eindelyk een strategisch plan tegen deze parasieten tot uitvoe ring brengt. Men zou haar alleen maar kunnen feliciteren. Want er is geen doelmatiger middel om het communis me te bestrijden dan de oorzaak ervan de verpaupering van het volk op te heffen. En de Franse tussenhandel, vrucht van zwarte markt en bezetting, heeft de laatste Jaren deze verpaupe ring ln hoge mate in de hand gewerkt. DE STRIJD IN CHINA. Nog geen verklaring van het nieuwe kabinet. Krt garnizoen van Tientsin meldt, dat het communistische troepen aan de Zuidkant van de stad heeft verdre ven, maar dat de tegenstanders een ba sis in een Westeiyke voorstad hebben gevestigd. De communisten zouden de spoorweg tussen Tangtsoen, 30 km. ten Zuiden van Tientsin, en Fengtal. een strate gisch knooppunt Juist buiten Pelping, hebben heropend. Regerlngsberichten spreken van ern stige gevechten, met zware verliezen, in een stad halverwege Tientsin en Tang- koe. Het nieuwe Chinese kabinet van dr Soen Fo heeft gisteravond besloten het voorleggen van zyn program aan de wetgevende Joean voor onbepaalde tyd uit te stellen. Waarnemers zyn van mening dat het kabinet eerst het re sultaat wil afwachten van de conferen tie van Tsjiang Kal Sjek met zyn mi litaire leiders. te zyn deze zaak nogmaals met de wet houders te willen bespreken. Na een lange discussie werd evenwel het voorstel van B. en W. weer op de lange baan geschoven door het staken der stemmen (55). Tegen stemden de heren Nessen, v. d. Nou land, Spierenburg, v. d. Ploeg en Jnnsze. Het raadsbesluit tot het toe staan der Interpellatie bleef dus ge handhaafd. Daarop volgde voor de tweede maal ln enkele dagen een soms felle discussie tus sen de voorzitter en de heren Spierenburg, v. d. Nouland en v. d. Ploeg, omtrent de toewyzlng der 34 woningen. Een en ander was grotendeels een herhaling van de dis cussie van vorige vergadering. De heer v. d. Nouland hield vast aan het genomen raadsbesluit de woningen te verkopen. De heer v. d. Ploeg zag alle hoop vervlogen voor de arbeidersklasse, waar de grootste woningnood heerst. Meerdere malen wens ten enkele leden deze zaak maar ln ge heime zitting uit te vechten. Op 't eind liep de discussie dood. of werden de spre kers de zaak moe, want zonder enig besluit, dus zonder iets verder te komen dan voor gaande zitting ging men over tot de rondvraag. By sluiting van de openbare vergadering noemde de voorzitter het als zyn plicht aan het einde van dit Jaar een terugblik te werpen „Er ls wel eens gespot en het heeft ook wel eens gevonkt, maar hierdoor leert men elkander kennen De laatste tyd hebben we elkaar schynbaar gevonden en Eer slot van rekening moeten we niet uit et oog verliezen dat het gemeentebelang moet worden gediend". Ook maakte spr. bekend dat liy a.s. 4 Januari nam. 1 uur zal spreken voor dc radio In het programma van de Ned. Strydkrachten. Volgde nu geheime zitting, welke na afloop dpr openbare vergadering nog 2J- uur auurde. TROEPENTRANSPORTSCHEPEN UIT INDONESIË GAAN NORMAAL DOOR Naar wy van het directoraat Verkeer van de generale staf vernemen, zullen troepen transportschepen ondanks de politionele actie uit Indonesië biyven vertrekken. Het troepentransportschip „Water man" zal vermoedelyk 4 Januari a.s. afvaren. Anthraciet zestig cent per mud uurder HUISBRAND-COKES f. 0.25 EER H.L. Met ingang van 1 Januari 1949, wordt de prijs voor anthraciet met 60 cent per H.L. verhoogd. Eierkolen biyven geiyk ln prys. De prys van gas-cokes, voor zover betreft kleine huisbrandleveringen, zal met 25 cent per H.L. worden verhoogd. GASTARIEVEN ZULLEN PLM. 2 CENT WORDEN VERHOOGD In verband met de styging der kolen- pryzen zullen de gastarleven ln het algemeen met ongeveer 2 cent per M3 worden verhoogd. Met de verhoging der kosten van levensonderhoud, welke het gevolg is van de bovengenoemde prysstygingen, werd by de bepaling van de loontoeslag van f. 1.— en by de toekenning van de verhoging van de kinderbyslag re kening gehouden, aldus deelt het mi nisterie van Economische Zaken mede. Ned. Herv. Kerk van Middelhamis in brand Hedenmorgen om half elf is brand ontstaan in de Ncd. Herv. Kerk te Middclharnis. Vermoedelyk door kortsluiting vond de brand zijn oorsprong ln het koor cn nam terstond zulke grote afmetin gen aan, dat dit deel van de kerk vrywel onmiddeliyk in lichter laaie stond. Ook het plafond begon spoedig te branden. Weldra sloegen de vlam men uit het dak. De brandweer van het gehe»? eiland Goeree Overflakkee ls naar Middelhar- nis gedirigeerd. Met 14 stralen werd de stryd tegen het vuur begonnen. De toren heeft men weten te behouden. Helaas is het kostbare kerkorgel ver loren gegaan. In 1804 en in 1904 brandde de kerk ook af. Sinds kort was het gebouw voor ongeveer f500.000 verzekerd. VERLICHT DOCTORAAL EXAMEN NEDERLANDS RECHT. In het Staatsblad van heden is thans verschenen het K. B. van 8 December tot nadere wijziging van het Acade misch Statuut (vprlicht doctoraal exa men Nederland recht voor bepaalde groepen Indische juristen). Deze wyzi- ging maakt 't mogeiyk voor hen, die 't doctoraal examen in het Ned.-Indlsch recht hebben afgelegd en die door de oorlog hun loopbaan in Indonesië niet hebben kunnen voortzetten, om zonder afleging van het candidaatsexamen een doctoraal examen in het Nederlands recht af te leggen. HANDELSOVEREENKOMST JAPAN- NEDERLAND ONDERTEKEND. Op het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur te Tokio is vandaag een handels- en betalingsovereenkomst tus sen Nederland en Japan getekend. Nederland zal voedsel, bauxiet, tin, rubber en andere grondstoffen tot een totale waarde van 25 millioen dollars aan Japan leveren en textielgoederen en industrieproducten, t.w.v. in totaal 64 millioen dollars uit Japan ontvangen. De overeenkomst is een Jaar geldig. DE „SIBAJAK" AANGEKOMEN. Vanmorgen ls de „Sibajak" te Rot terdam aangekomen met 450 passa giers. ow. 92 kinderen en 125 evacué's. De „Sibajak" bracht tevens nog 76.000 kg. Nieuwjaarspost mee Er bevond zich ook een klein contingent militairen aan boord. ANIMO VOOR TRAWLVISSERIJ NIET GROOT. De animo by de rederijen te Scheve- ningen voor de komende trawlvissery ls nog niet groot. Men wil afwachten of de vispryzen binnenkort vrygegeven zullen worden. In het belang van de vishandel en de vele nevenbedryven der vissery acht men het gewenst, dat er zo spoedig mogelyk een oplossing komt Ook te IJmuiden ligt een aantal kustboten aan de kant. in afwachting van een nadere regeling. Naar wy vernemen is de heor J. G. E Gieskes, directeur van de Neder landse Seintoestellenfabriek te Hilver sum, die met pensioen gaat. benoemd tot ridder in de Orde van de Neder- Leeuw.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3