Morgen staking der actie op Java VOET BIJ STUK WEERBERICHT Op Sumatra eerst enige dagen later Soekarno c.s. worden voorwaardelijk vrijgelaten Minister-president Drees naar Indonesië Met een enkel woord Poerwodadi en Djombang door onze troepen bereikt Olieterreinen bij Djambi veilig gestebl 87ste Jaargang DONDERDAG 30 DECEMBER 1940 No. 26579 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witto Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Overeenkomstig zijn, Dinsdag in de Veiligheidsraad gedane toe- zegging heeft onze vertegenwoor diger, dr Van Royen, gistermiddag het officiële Nederlandse standpunt inzake de eerder door de Raad aangenomen resoluties bekend gemaakt. Dit komt hierop neer, dat de Neder landse regering bereid is de politionele actie op Java uiterlijk op het tijdstip der jaarwisseling te beëindigen, waarbij zij zich evenwel alle rechten voorbe houdt voor het onverhoopte geval, dat onrustzaaiende elementen een her nieuwd optreden ter verzekering van rust, orde en veiligheid noodzakelijk maken. De ingewikkelde situatie op Sumatra heeft tengevolge, dat de order „staakt het vuren" daar vermoedelijk eerst enige dagen later kan worden ver wezenlijkt. Bovendien is Nederland be reid de geïnterneerde republikeinse lei ders in vrijheid te stellen mits zij zich onthouden van elke activiteit, welke de openbare veiligheid opnieuw in gevaar brengt. Wij achten dit standpunt een logische consequentie van de motieven, welke de Nederiandse regering destijds na rijp beraad noopten tot haar gewapend op treden. Er is buiten Nederland geen enkele instantie, ook de Veiligheidsraad niet, welke verantwoordelijkheid bezit voor het bestaan van orde en rust in Indonesië. Dat Nederland zich die ver antwoordelijkheid ten volle bewust is, bleek enige dagen geleden uit het ver zoek aan de militaire waarnemers der Commissie van Goede Diensten om on verwijld naar Batavia terug te keren. Want wat zou er gebeurd zijn, wanneer een dezer waarnemers tijdens de mili taire actie een haar op zijn hoofd zou zijn gekrenkt? Er kan geen twijfel over bestaan: alle anti-Nederlandse elemen ten in de Veiligheidsraad zouden in koor Nederland als dragende de opper- souvereinitelt verantwoordelijk hebben gesteld! Daarbij tijdelijk vergetend, dat zij Nederland diezelfde oppersouvereinl- teit luttele dagen tevoren hebben be twist.... ZOALS te verwachten was, heeft de verklaring van dr Van Royen bij verscheidene gedelegeerden in de Veiligheidsraad teleurstelling gewekt. En zij hebben niet verzuimd daaraan uiting te geven. Achtereenvolgens heb ben de vertegenwoordigers van Indone sië, India, Syrië, China en Australië dc verklaring in gevarieerd-krasse bewoor dingen als onbevredigend gekenschetst, doch de inzichten van de Amerikaanse en Britse representanten getuigden dit maal van meer begrip voor de werke lijkheid. Waarbij vooral de aangekon digde reis van minister-president Drees naar Indonesië een goede indruk bleek te hebben gemaakt. De Raad accepteerde dan ook voor het ogenblik de situatie en nam een afwachtende houding aan tot het tijd stip, waarop hij begin Januari in Lake Success opnieuw bijeenkomt. DEZE gang van zaken betekent on getwijfeld een trlumf van de hou ding der Nederlandse regering, die zich eindelijk haar verantwoordelijkheid jegens Indonesië bewust heeft getoond en de consequenties van haar politiek heeft durven aanvaarden. Daarvoor brengen wij haar en haar eminente woordvoerder te Parijs, dr Van Royen, gaarne oprechte hulde! Zou zij onmiddellijk gevolg hebben ge geven aan de suggesties van de Veilig heidsraad, dan ware het evenals in Augustus 1947 half werk geweest en zouden de offers aan mensenlevens en gewonden, die gelukkig tot een mini mum beperkt zijn gebleven, tevergeefs zijn gebracht. Nederland krijgt nu de kans de wereld te overtuigen van zijn oprecht en vast beraden voornemen om in Indonesië te vestigen een souvereine federatie van gelijkberechtigde staten, die in hechte samenwerking met Nederland en „de West" de eigen welvaart kunnen her stellen en hun belangrijk aandeel kun nen bijdragen tot leniging der wereld behoeften. Er was, naar onze mening, sedert Augustus 1945. geen hoopvoller perspec tief op een bevredigende oplossing van de Indonesische kwestie dan dit jaar einde te zien geeft! Veiligheidsraad met vacantie tot 6 Januari: 100 JAAR „DE GELDERLANDER". In verband met het Eeuwfeest van de Gelderlander-pers is ..De Gelderlander met een prachtig verzorgd Jubileum nummer uitgekomen. Naast gelukwen sen van talrijke autoriteiten, o.a. van de Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland. Jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, van de minister van O.. K. en W. prof dr Rutten. van kardi naal De Jong. aartsbisschop van Utrecht van mgr Mutsaerts, bisschop van 's Her togenbosch en van generaal Spoor, be vat dit nummer talrijke lezenswaardige artikelen, verlucht met vele foto's. BRUINE LAGE SCHOENEN BUITEN DIENST. Voor korporaals en soldaten. Volgens een legerorder is het thans aan alle korporaals en soldaten toege staan na afloop van de eerste opleiding van 6 weken, uitsluitend buiten dienst, bruine lage schoenen te dragen. Deze schoenen moeten aan voorgeschreven eisen voldoen en vooraf door de com pagnies- of overeenkomstige comman dant zijn goedgekeurd. Bij dsze tenue moeten de door het rijk verstrekte sok ken of eigen khakisokken worden ge dragen. TIJDELIJK REGEN OF SNEEUW. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met later enkele op klaringen Tijdelijk regen of sneeuw, hier en daar in de vorm van buien. Aanvankelijk matige tot krachtige en langs de kust harde wind tussen Zuid en West, later tijdelijk afnemende wind. Wsinig verandering in tempera tuur. 31 DECEMBER. Zon op: 8.48 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 10.18 uur; onder: 17.16 uur (N.M.). Hoogwater te Katwijk te 4.19 en 16.32 uur (springtij). Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Dr J. H. van Royen heeft gistermiddag aan de Veiligheidsraad namens de Ne derlandse regering een verklaring afge'egd, waarin hU o.a. zeide: De Veiligheidsraad heeft sinds 22 December in zijn verschillende zittingen een drietal resoluties aangenomen, aldus dr Van Royen, waarbij de Nederlandse regering betrokken was. Daarbij is van de partijen gevraagd: a, het onverwijld staken van de vijandelijkheden; b. het vrijlaten van de president en andere politieke gevangenen, die sinds 19 December in hun be wegingsvrijheid zijn beperkt; c. aan de C.v.G.D. en de Consulaire Commissie om verslag uit te brengen over de ontwikkeling van de toestand in Indonesië sinds 12 December. Naar aanleiding hiervan kunnen de volgende feitelijke mededelingen wor den gedaan: 1. Het staken der vijandelijkheden op Java zal ingaan uiterlijk op 31 Decem ber te 24 uur. Met het oog op de bijzondere noodtoestand op Sumatra zal dit daar eerst eni ge dagen later kunnen ingaan. Uiteraard blijft optreden nodig tegen ordever stoorders, die, hetzij individueel, hetzij collectief, de openbare veiligheid in gevaar brengen dan wel de voorziening der zo noodlijdende bevolking met voedsel en andere primaire goederen verstoren of verhinderen. 2. Aangezien de beperking van de bewegingsvrijheid van een aantal vooraan staande persoonlijkheden het onvermijdelijk gevolg was van de getroffen mi litaire maatregelen, welke binnenkort zullen worden beëindigd, zal de Neder landse regering hierna deze beperking opheffen, er van uitgaande, dat zij zich zullen onthouden van handelingen, welke de openbare veiligheid in gevaar brengen. 3. Ter bevordering van de samenwerking voor dc constructieve opbouw van geheel Indonesië heeft de Nederlandse regerir.g besloten, dat de minister president Drees zich dezer dagen naar Indonesië zal begeven. 4. Teneinde mede te werken tot de uitvoering van het door de Veiligheids raad gedane verzoek om volledig te worden ingelicht omtrent de toestand sinds 12 December, heeft de Nederlandse regering reeds verklaard, dat zij alle mo gelijke faciliteiten zal verlenen aan de militaire waarnemers en hun staf. Ook aan de leden der Consulaire Commissie zullen de nodige faciliteiten worden verleend. In verband met punt 3 deelde dr Van Royen neg mede, dat hij gemach tigd is hieraan toe te voegen, dat de regering hoopt, dat spoedig na de aan komst van de minister-president in In donesië het mogelijk zal zijn, maatre gelen te nemen voor de schepping van een Federale regering voor geneel In donesië, die alle delen van Indonesië vertegenwoordigt. De heer Van Royen sprak de hoop uit, dat de Raad aan deze verklaring een meer onbevooroordeelde ontvangst zal geven dan aan zijn eerste verkla ring, toen geen enkel lid van de Raad aandacht heeft geschonken aan de po sitieve punten, welke die verklaring be vatte. TELEURSTELLING VAN PAL AR De heer Palar drukte hierop zyn bui tengewone teleurstelling uit over de wjjze, waarop de Raad de Indonesi sche kwestie heeft behandeld. Het is, zeide hij, duidelijk dat dc meerder heid van de Raad niet alleen de in vrijheidstelling van de gevangenen wenst, doch het terugtrekken van de Nederlandse troepen. Desondanks heeft de Raad deze laatste wens niet in werkelijkheid kunnen omzetten. De heer Palar deelde voorts mede uit Singapore een telegram te hebben ont vangen waarin werd medegedeeld, dat tijdens de actie twee vooraanstaande Republikeinen zouden zijn vermoord. Dit had volgens hem geleid tot vrees voer het lot veler zijner landgenoten. Hun namen luiden: ar Santoso, se cretaris-generaal van het Republikein se ministerie v. Opvoeding en dr Rus- lan Abdul Gani, secretaris-generaal van het Republikeinse ministerie van Informatie. ENGELAND VERTROUWT OP NEDERLAND. De Britse woordvoerder, de heer Allan, zou het in dit stadium onjuist achten, verdere resoluties aan te nemen voor ae Raad op reces gaat en voor het ef fect van de aangenomen resoluties be kend is. Hij achtte de verklaring der Ned. re- vering bevredigend, met betrekking tot het politieke program. Hoever de vol doening zal kunnen gaan. zal volgens de heer Allan niet duidelijk zijn, voor aleer de actie, zoals door Nederland be loofd is beëindigd en dus voordat de raad in Lake Success opnieuw bijeen komt. In deze omstandigheid acht de Britse regering het niet nuttig, moge lijk zelfs onrechtvaardig, nieuwe reso luties aan te nemen voor het reces en voor aleer het effect der vorige reso luties duidelijk is. De heer Allan hoopte, dat de raad kan uiteengaan in het volle vertrou wen op de uitvoering van de door Ne derland beloofde maatregelen in het bijzonder en van de C. v. G. D., ten bijzonder wat betreft de volledige vrijheid van de Consulaire Com missie en van de C. v. G. D., ten einde in het begin van het nieuwe jaar te onderzoeken, in hoeverre de wensen van de raad zijn uitgevoerd en in hoeverre een verdere actie van de raad noodzakelijk zal zijn. INDIA ACHT NEDERLAND IN GEBREKE. De vertegenwoordiger van India ver klaarde, dat de Nederlandse regering in gebreke is. Op de Veiligheidsraad is het geweten van de hele wereld gevestigd. Op hem concentreert zich de hoop der wereld op handhaving van de vrede, aldus spr. De waardigheid van de Veiligheidsraad staat hier volgens spr. op het spel Gij zijt, zo merkte hy op, de beste rechter. Hij sprak de hoop uit. dat de Veilig heidsraad het tot een oplossing zal we ten te brengen. De afgevaardigde van Syrië vond de verklaring van de Nederlandse regering niet voldoende. Hii verwacht een nieuwe verklaring, waarin wordt medegedeeld, dat Neder land heeft voldaan aan de door de Vei ligheidsraad gestelde eisen. MALIK IS SCHERP. De afgevaardigde van de Sovjet- Unie, de heer Malik, merkte op, dat de verklaring van „de aanvaller" de Vei ligheidsraad en de V. N. met voeten treedt. Ten aanzien van de verklaring van Engeland zegt de heer Malik, dat En geland weigert de Indonesische bevol king te helpen om een einde te maken aan de agrssie. England heeft naar zfjn mening elke maatregel genomen, die nodig is om een spaak in het wiel van de V. N te steken en om maat- BINNENLAND Te Roosendaal ls gisteren door dr A. Philips een nieuwe Philips fabriek ge opend, waarvan de bouw in September 1947 begon. H.M. Koningin Juliana heeft zich be reid verklaard, in de plaats van H.K H. Prinses Wllhelmina. het beschermvrouw- schap van de Llnschoten-vereniging te aanvaarden. Dertig pakken sigaretten, inhoudende 300 000 stuks, werden 's nachts door een drietal mannen uit een loods op het han delsterrein aan de Stieltjesstraat te Rot terdam gestolen. De politie slaagde er ln. enkele der daders te arresteren. BUITENLAND De Ierse minister van buitenlandse zaken heeft ln een uiteenzetting over Ier- land's herstelprogramma ln het kader van het plan-Marshall verklaard, dat zijn rege ring hoopt het volume van de export ln de loop van de komende vier Jaar met 100 te vergroten. Een werkloze Italiaan. Umberto Maz- zlni. die nog slechts 50 lire op zak had, besteedde dit geld voor een weddenschap over een voetbalwedstrijd en won ruim 1 mlllloen lire. Te Angloueme (West-Frankrijk) ls een typhus-epldemle uitgebroken. Ver scheidene personen zijn reeds gestorven. De Berlljnse sociaal-democraten zijn bereid aan gemeenteraadsverkiezingen in de Sovjetsector deel te nemen en geloven niet van de verkiezingen uitgesloten te zullen worden, daar hun partij nog ln de Sovjetsector bestaat, aldus heeft een woordvoerder van het partijbestuur te Berlijn meegedeeld. HIJ voegde er echter aan toe, dat alle sociaal-democraten, die voorheen gemeen- teraadsfunctles ln de Sovjetsector be kleedden. zijn ontslagen. De secretaris van Winston Churchill heeft verklaard, dat men verwacht dat de oud-mlnlster-presldent van Engeland, die met vrouw en dochter voor een verblijf van twee weken ln een hotel te Monte Carlo zijn Intrek heeft genomen, de oude jaarsavond met de hertog en de hertogin van Windsor zal doorbrengen. Torres Bodet, de nieuwe directeur- generaal der Unesco, heeft voorgesteld, elk Jaar 10 December in alle scholen te wijden aan de beginselen van vrijheid en waardig heid van de mens. David Llllenthal. de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoom energie. heeft aan de pers medegedeeld, dat te Hanford ln Washington een nieuwe plutonlumfabriek in aanbouw ls, welke vijfhonderdmlllloen dollar kost. Plutonium is van essentieel belang voor de productie van atoombommen Deze fabriek, aldus zeide Llllenthal. zal de V.S. ln een „uit stekende positie" plaatsen, wanneer z\J begint te werken. regelen van de Veiligheidsraad tegen de „aanvaller" onmogelijk te maken. Hij stelde de vraag, of de Anglo-Ame- rikaanse meerderheid van de Veilig heidsraad tegen de „aanvaller" een ac tie wil ondernemen of dat zij blijft wei geren steun te verlenen aan Indonesië. Het antwoord hierop kan slechts ja" of „neen" zijn. Dit is voor de Veilig heidsraad het alternatief. Wij zeggen „ja", aldus Melik De Veiligheidsraad dient effectieve maatregelen te nemen. NEDERLAND WAS CORRECT. De heer Van Royen uit zijn teleur stelling over de reactie van enige leaen, die tot dusverre hebben gesproken. De mogelijkheid van bewegingsvrijheid van militaire deskundigen is zó gere geld, dat door de Nederlandse lege ring op 27 December verstrekkende or ders zijn gegeven. President Soekarno en de zijnen wa ren allerminst gedwongen om door de straten van Djokja te paraderen. Hij vestigt ten slotte de aandacht van de Veiligheidsraad er op dat het zeer zelden in de geschiedenis van dc V. N of in die van de vroegere Vol kenbond is geschied, dat er zulke concrete en officiële verklaringen na mens een regering werden afgelegd, als hy thans heeft gedaan. AMERIKA HOOPT OP GUNSTIGE ONTWIKKELING. De Amerikaanse vertegenwoordiger dr Jessup zegt, dat de raad voor het feit blijft staan, dat Nederland niet in staat is geweest te verklaren, dat aan alle eisen is voldaan. De aandacht van de Amerikaanse delegatie gaat in het bijzonder uit naar de eer van Soekarno s. Uit de Nederlandse verklaring blijkt een volledige realisatie van de ernst der zaak. Dit blijkt voor hem uit de me dedeling, dat minister-president Drees naar Indonesië zal vertrekken en uit de aanvullende verklaring, dat het in de bedoeling ligt, besprekingen te voe ren met vertegenwoordigers uit geheel J/lonesië, om een oplossing te berei ken. De heer Jessup betreurt het, dat deze actie niet was doorgevoerd volgens de richtlijnen, gegeven door de C. v. G. D„ voordat de huidige militaire ac tie een aanvang nam. De heer Jessup bespreekt vervolgens o.m. uitvoerig de critiek. die op de Veiligheidsraad is geoefend, als zou hy in deze zaak hebben gefaald. Deze conclusie acht hij niet juist. Spr. hoopt dat wanneer de raad weer in Januari zal bijeenkomen er in de Indonesische kwestie intussen een ontwikkeling zal hebben plaats ge had, die de raad in staat zal stellen om te komen tot een bevredigende oplossing en het probleem te behan delen van af een basis, die dichter by die oplossing zal staan, dan op het ogenblik. De regering der V S. wenst, dat de zaak op de agenda van de raad zal bliiven, wanneer hij opnieuw te Lake Success byeenkomt. In het waterloopkundig Laboratorium te Delft worden op het ogenblik bslang- ryke proeven genomen. De Rykswaterstaat heeft op een terrein van het La boratorium een natuurgetrouw model van de Biesbosch laten aanleggen, dat beschermd wordf door enorme legertenten. Met dit model worden proeven ge nomen om te onderzoeken, welke invloeden zich door het indijken van de Bies bosch en door andere uit te voeren wer ken in het gebied van de benedenrivieren zullen doen gelden op de getybewegingen en de waterstanden in die omgeving. HODGSON HOOPT OP MEER VERSTAND. De vertegenwoordiger van China, de heer Tsjiang, gelooft niet, dat een ver dere discussie te Parys over de Indone sische kwestie haar nut zal hebben. Hij wil daarom op het ogenblik geen com mentaar geven op de Nederlandse ver klaring en behoudt zich zyn standpunt voor tot de behandeling, die in Lake Success zal plaats hebben. De vertegenwoordiger van Australië, de heer Hodgson gaat o.a. ln op de be schuldiging, dat hy harde woorden je gens Nederland zou hebben gebezigd. Myn land is jegens Nederland niet on- vriendeiyk gestemt, zegt hy. Indonesië is onze dichtste nabuur en gedurende de oorlog hebben wy de Nederlanders op elke manier geholpen om hun t trijdkrachten te reorganiseren. De Australische delegatie is van me ning, dat de raad in deze zaak heelt faald De Australische delegatie hoopt, dat de raad in toekomstige gevallen en in de toekomstige behandeling van de kwestie Indonesië meer beslistheid, gezond verstand en morele moed zal vertonen. Volgens de Okrainse vertegenwoordi ger blykt uit de Nederlandse verkla ring duidelijk, dat de Nederlandse rege ring heeft besloten om de agressie door te voeren tot het einde, zoals dit ook door Hitlers-Duitsland geschiedde. Nederland stelt de Veiligheidsraad voor een voldongen feit, aan de tot standkoming waarvan de raad heeft medegewerkt. De Sovjet-afgevaardigde, de heer Malik wil ten slotte vastgelegd zien. dat ae meerderheid van de Veiligheids raad gefaald heeft om effectieve maat regelen te nemen op het stuk van het staken der vyandeliikheden en het te rugtrekken der troepen. Jhr Michiels sprak met Bevin BLIJFT WAARSCHIJNLIJK EEN MAAND IN INDONESIË. Jhr mr Michiels van Verduynen, de Nederlandse ambassadeur te Londen, heeft gisteravond een bezoek gebracht aan Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, ter bespre king van zyn speciale missie naar Indonesië. Hy zal morgen reeds per vliegtuig naar Batavia vertrekken. Verwacht wordt, dat Jhr Michiels ongeveer een maand in Indonesië zal blyven, aldus een diplomatieke cor respondent van Reuter. Tydens zyn verblijf in Batavia zal hy volledige be voegdheid hebben om aanbevelingen te doen en formele of informele bespre kingen te houden, die naar zyn oordeel de huidige crisis zouden verlichten. In Londen venvacht men, dat zyn eerste stap zal zyn- de gehele situatie grondig te bespreken met de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, dr Beel. Naar ven gezaghebbende zyde wordt vernomen, heeft de missie van jhr Michiels van Verduynen hoofdzake lijk ten doel dc Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging in Batavia in een criticke periode te versterken. Gedurende zyn afwezigheid zal baron A. W. C. Bentinck de Nederlandse zaak gelastigde ln Londen zyn. SLUITING. President Van Langenhoven deelt hierna mede, dat hy de debatten over dit punt niet verder wenst voort te zet ten; zy kunnen de volgende week te Lake Success worden hervat. Daarop werd de zitting gesloten Op 6 Januari zal zij te Lake Success weer heropend worden. Van officiële zyde wordt te Batavia gemeld, dat de Nederlandse troepen gisteren de olieterreinen naby Djambi veilig gesteld hebben. De terreinen werden over het algemeen in onbe schadigde staat aangetroffen. Pogin gen tot brandstichting resulteerden slechts in enkele onbelangryke bran den. De tegenstand was gering. Op Midden-Java werd de stafchef van de Siliwangi-divisie, Daanjahja, die o.m. vcrantwoordelyk is voor de infil traties naar Federaal West-Java, ge vangen genomen. By locale zuive ringsacties op Java werden o.m. de plaatsen Poerwodadi en Djombang bereikt. CONSULS VERGADEREN TE BATAVIA. Heden houden de consuls te Batavia een eerste vergadering in verband met het verzoek van de Veiligheidsraad om verslag uit te brengen over hun waar nemingen en Inlichtingen te verstrek ken. De consuls hebben nog geen nadere instructies van de Veiligheidsraad ont vangen. De Chinese-consul-generaal, die in het roulerend systeem voorzitter van deze maand is. is op het ogenblik ziek. De commissie bestond het vorige jaar uit consuls of consul-generaals van de volgende landen: België, China, de Ver. Staten, Engeland, Frankryk en Australië. Over de huidige samenstel ling zyn nog geen inlichtingen te ver- krygen. WAARDERING VAN ADMIRAAL PINKE. Admiraal Pinke heeft telegrafisch zyn bijzondere waardering betuigd aan de commandant van het Oosteiyk ver- kencingstransport van de Marine Luchtvaartdienst en zyn personeel voor de prestaties by de landingsoperaties op het vliegveld Djokja en op Singaka- rak op Sumatra. Admiraal Pinke heeft voorts zyn byzondere waardering be tuigt aan de marine-commandant van Soerabaja voor het snel verlopen van de Jandingsoperaties. Hy verzocht zijn waaioering aan het betrokken personeel van de dienst scheepvaart over te bren gen. Voorts verzocht hy aan de mi nister van Marine telegrafisch de Nieuwjaarswensen van het personeel in Indonesië over te brengen aan H.M Koningin Juliana. Nederlandse actie kwam net op tijd TER VERNIETIGING VAN HET COMMUNISME. De Times bevat onder de titel „ver nietiging van het communisme" een bericht van zyn correspondent te To kyo. die schryft, dat mr Hendrik Mouw, de Nederlandse ambassadeur te Tokyo, aan de buitenlandse pers heeft mede gedeeld. dat de Nederlandse regering er bezwaar tegen heeft Indonesië over te leveren aan de genade van die zgn. „nationalistische leiders, die louter werktuigen van Rusland zyn". De communistische leiders over het gehele gebied van het Verre Oosten legden onveranderlijk de nadruk op de noodzaak van het bevorderen van het „nationalisme", doch dat natio nalisme mocht slechts zolang duren als de Sovjet-Unie dienstig oordeelde. De Wereld zou Nederland dank baar zyn, dat het het communisme in Indonesië vernietigde. De actie van Nederland was, zoals thans duidelyk was, nog net op tyd ondernomen). GEDWONGEN TERUGKEER VAN K.L.M. „CONSTELLATION". De regering van Irak heeft aan ge zagvoerder Vickerstaff van de te Basra opgehouden K.L.M. „Constel lation" PH-T EP doen weten, dat dit toestel naar Nederland moet terug keren. Dientengevolge zal het toestel van daag uit Basra vertrekken en wordt morgen via Cairo op Schiphol verwacht. Deze ..Constellation" is vorige week Woensdag van Schiphol naar Batavia vertrokken met 20 volwassenen, 16 kin deren en 18 babies aan boord. De vlucht werd gemaakt in het kader van de ge zinshereniging. Vorige week Donderdag landde het toestel in Basra, waar in verband met de militaire actie, geen vergunning werd verleend de tocht voort te zetten. Alle passagiers hebben sindsdien in een hotel te Basra ver toefd. De echtgenoten van reeds enige tyd In Indonesië verblyvende Nederlanders, hebben voor hun vertrek uit ons land hun huisraad verzonden of verkocht. Zy aanvaarden gedwongen de terugreis met zeer gemengde gevoelens. Drie Nederlandse schepen door boycot getroffen Een correspondent van Aneta meldt uit Melbourne, dat drie Nederlandse schepen thans getroffen zyn door de boycot van de Australische havenarbei ders. nl. de „Nieuw-Holland" ,de „Ab- bekerk" en de tankboot „CLstula". De „Nleuw-Holland" zou een lading inne men voor Java en Malakka, de „Abbe- kerk" voor Nederland en de „Cistula" kwam uit Singapore met een lading pe troleum. Twee eerstgenoemde schepen konden meren zonder de hulp van sleep boten. Mogelijk zal de „Abbekerk" naar Nederland vertrekken zonder lading in Melbourne in te nemen. Dit schip had reeds lading in andere Australische plaatsen ingenomen. De tanker „Cistu la" zal misschien moeten vertrekken zonder de lading gelost te hebben, ft; DEMONSTRATIES TEGEN NEDERLANDERS. Een te Colombo op Ceylon gehouden massa-vergadering heeft er bij de rege ring van Ceylon op aangedrongen de handels- en diplomatieke betrekkingen met de Nederlandse regering terstond af te breken en aan de andere Ooste- lyke landen voor te stellen over te gaan tot een gezamenlyke en effectieve economische boycot van Nederland en Nederlands Indonesië. De vergadering deed op de arbeiders van Ceylon en andere landen een be- ro?p alle schepen en vliegtuigen, die voorraden of wapenen naar de Neder landers in Indonesië brengen, te boy cotten. De vergadering was belegd onder auspiciën van het Indische congres van Ceylon, de communistische party, de Trotskylstische en de Leninintisch- bolsjewlstische party. Het hoofdbestuur van het provinciaal congres der studenten van New-Delhl heeft een motie aangenomen waarin aan de Indische regering wordt ver zocht „de Nederlandse ambassade en de consulaten in India te sluiten" en waarin wordt geprotesteerd tegen de aanhouding van studenten, die o.m. te Bombay en New-Delhi- hebben gede monstreerd tegen de Nederlandse actie. KOMT DE POST UIT BATAVIA? Bij navraag naar het bericht uit Ba tavia, betreffende de verzending van de luchtpost gisteren nog uit Batavia, biykt ons. dat er by de P.TT. ernstig wordt getwyfeld aan de juistheid van dit bericht, omdat haar gebleken ia, dat de post nog te Batavia ligt en er geen aanwyzingen zyn voor een spoe dige ven

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1