Trambaan naar Haarlem mag voorlopig niel gesloopi worden Eisen van Oekraïne en Sovjet-Unie verworpen Dr Van Royen zegt: „Operationele fase op Java vrijwel ten einde" Republikeinse tegenstand was zeer zwak In Djokja is liet dikwijls nog onveilig WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 28 DECEMBER 1948 No. 26577, LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B w Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents p~r week Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Indonesië in de Veiligheidsraad In de zitting van de Veiligheidsraad van gisteren is een resolutie van de Oekraïne tot terugtrekking der Nederlandse troepen achter de bestands lijn verworpen met 5 stemmen voor, 0 stemmen tegen en 6 onthoudingen. Voor stemden: Rusland, de Oekraïne, China, Syrië en Columbia. Een Russische resolutie tot het staken van de strijd binnen 24 uur na aanneming der resolutie, werd eveneens verworpen met 4 st. voor, 0 st. tegen en 7 onthoudingen. Voor stemden: Rusland, de Oekraïne, China en Syrië. Te kwart voor vier is de zitting van de Veiligheidsraad heropend. De Nederlandse gedelegeerde dr Van Royen, legde namens de Nederlandse regering een verklaring af, waaraan wij het volgende ontlenen; De ondernomen actie heeft over het algemeen niet geleid tot vijandelijk heden op grote schaal. De operatio nele fase van de actie in Java is thans vrijwel ten einde. Of en in hoe verre botsingen met ongeregelde ge wapende benden vermeden kunnen worden, kan niet met zekerheid wor den voorspeld. Het bleek gedurende de actie, dat de bevolking in de betrokken gebieden in noodtoestand verkeerde. De Nederland se autoriteiten hebben onmiddellijk stappen genomen ter voorziening in de eerste behoeften. Blijvende verbetering kan echter slechts tot stand worden ge bracht wanneer het herstel van orde en veiligheid zal zijn verzekerd, wanneer een politieke oplossing tot stand zal zijn gekomen en wanneer deze gebieden weer hun aandeel zullen hebben in het normale productieproces. Het doel van de Nederlandse rege ring blijft onveranderlijk de vestiging in de kortst mogelijke periode van een Federale Interim-regering als het re sultaat van gemeenschappelijk over leg met vertegenwoordigers van alle gebieden van Indonesië, zonder uit zondering. De Federale Interim-regering zal een regering zijn voor geheel Indonesië. Ver volgens zullen zo spoedig mogelijk ver kiezingen worden gehouden voor een vertegenwoordigend lichaam ten einde te komen tot de definitieve oprichting van de Ver. Staten van Indonesië aan welke de staatssouvereiniteit zal worden overgedragen en tot de op richting van de Ned.-Indonesische Unie. De regering van Nederland en de re gering van Indonesië zullen er zorg voor dragen, dat al degenen, die aan dit overleg deelnemen, in staat zullen zijn dit te doen in volle vrijheid, ongeacht of hun vrijheid van beweging al dan niet op het huidig tijdstip nog beperkt mocht zijn. Inmiddels zijn 14 vooraanstaande re publikeinen te Batavia, wier vrijheid van beweging beperkt was geworden, reeds vrijgelaten, o.w. de vertegenwoor diger van drs Hatta te Batavia, dr Dar- masetiawan. Ten einde de C. v. G. D. in staat te stellen haar instructies uit te voe ren aangaande 't uitbrengen van een rapport over de toestand sinds 12 De cember 1948 heeft de Nederlandse re gering instructies uitgevaardigd, dat de militaire deskundigen, die ter be schikking staan van de genoemde commissie met hun staf gelegenheid wordt gegeven de loop der gebeurte nissen to bestuderen. Hierop volgden de discussie's. De gedelegeerde van de Oekraïne, Taraschenko, stelde een resolutie voor, dat de Veiligheidsraad het noodzakelijk acht, een onmiddellijke terugtrekking der troepen te eisen naar de plaatsen, weljce voor de aanval op de Republiek werden ingenomen. Voorts, dat de Vei ligheidsraad verklaart, dat voor een ieder, die belang heeft bij de handha ving van de internationale vrede en veiligheid, deze actie als een daad van agressie zal worden beschouwd. De vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie, Malik, besnrak vervolgens de tekst van de Nederlandse verklaring. Hij zeide o.a. dat deze verkla'ring een rechtstreekse afwijzing betekent van 't stoozetten der actie. Hij eiste het onmiddellijk stopzetten der vijandelijkheden, en stelde aan de Raad voor, het volgende besluit te ne men: „De Veiligheidsraad neemt er ken nis van, dat de Nederlandse regering tot nu toe geen eipd heeft gemaakt aan de militaire actie tegen de Indo nesische Republiek en beveelt, de strijd te staken binnen 24 uur na ont vangst van deze resolutie". De voleende spreker was El-Chouri van Syrië Deze betoogde, dat de door de Veilig heidsraad aangenomen resolutie krach teloos was, zolang daaraan niet verbon den werd een bevel om de troepen terug te trekken. Uit de verklaring van de Nederlandse vertegenwoordiger is dui delijk, dat geen order tot het staken van het vuren zal worden afgekondigd, aldus spr. De Veiligheidsraad heeft dus wat dit betreft geen succes gehad. Zo lang echter het bevel om de troepen terug te trekken uitblijft, heeft de Vei ligheidsraad niet gedaan, wat hij be hoorde te doen. Om concrete resultaten te bereiken moeten wij verder gaan. Het prestige van de Veiligheidsraad eist dit. De afgevaardigde van Columbia, al dus verklaarde de Syrische vertegen woordiger, heeft een ontwero-resolutie opgesteld, die enige practische punten bevat en die enige hoop geeft op prac- tisch resultaat. Even nadat de Nederlandse parachutls ten het vliegveld bij Djokjakarta had den bezet, landde er, gelijk bekend, een republikeinse Catalina. Het vliegtuig kwam uit Singapore en had zeven TNI- officieren aan boord, die gevangen wer den genomen. Zij hadden veel textiel en juwelen bij zich. Hierna kreeg de Repblikeinse verte genwoordiger, de heer Palar, het woord. Deze vroeg de gedelegeerden 15 minu ten tijd te geven om de zo juist uitge deelde laatste twee rapporten van de C. v. G. D. te bestuderen. De voorzitter schorste hierna de ver gadering. Na de schorsing kwam de vertegen woordiger van India, de heer Dessal, aan het woord, die opmerkte, dat er geen twijfel aan is, dat de Nederlandse verklaring een afwijzing betekent van het besluit van de Ra^M. Hij uitte de mening, dat alsnog het terugtrekken der Nederlandse troepen moet worden geëist. De Nederlandse vertegenwoordiger, dr Van Royen, weerlegde hierop verschil lende beschuldigingen die door vorige sprekers waren geuit. In antwoord op het betoog van de vertegenwoordiger der Sovjet-Unie zei- de de heer Van Royen: „Ik kan slechts zcegen. dat een gron dige studie van mijn verklaring moet aantonen, dat dc heer Malik er een volslagen verkeerde interpretatie van heeft gegeven. Zoals ieder weet. be tekende die verklaring geen directe afwijzing van de resolutie". Dc heer Van Royen zeide, dat de Nederlandse regering verklaard heeft dat zij be studeert, wat de beste wijze is om de eisen van de resolutie op te volgen en in hoeverre en wanneer Nederland aan deze eisen zal kunnen voldoen. Vervolgens sprak de vertegenwoordi ger van Australië, Hodgson, die o.a. vaststelde dat aan het bevel van de Veiligheidsraad niet is gehoorzaam! Hij noemde de aangenomen resolutie van Vrijdag een 2wakke resolutie, welke zijn regering heeft verbaasd. Sprekend over de vrijlating van de gearresteerde poli tieke personen merkte hij op, dat het vooral gaat om de eerste minister en andere autoriteiten. Daarover blijven wij thans nog in het onzekere, aldus spr. Iedere dag, die verstrijkt, verslechtert de toestand van de Republiek, aldus Hodgson. Hij protesteerde er o.a, tegen, dat j.l. Vrijdag enige vertegenwoordi gers zich van stemming hebben onthou den, zonder daarvoor een reden aan te geven. De Britse vertegenwoordiger deelde mede, dat hij zich van stemming over de thans ingediende resoluties zal ont houden, daar hij het nodig acht dat er meer informaties zullen worden ver strekt. De vertegenwoordiger van Columbia verklaarde 't voorstel -van de Oekraïne le steunen. Namens de Ver. Staten zeide dr Jes- sup, dat de verklaring, die door de Ne derlandse regering is afgelegd, .onvol doende is. Hij verklaarde zich thans van stemming over de ingediende reso luties te zullen onthouden. Hij hoopte, dat de raad morgen d.i. vandaag in staat zal zijn, op grond van aanvullende informaties van zijn vertegenwoordiger in Indonesië, of van de zijde van de Nederlandse rege ring, de situatie te kunnen beschouwen in het licht van meer hoop op een uit weg uit deze situatie. De gedelegeerde van Argentinië, de heer Munoch, stelde voor het op het ogenblik alleen bij het staken der vijandelijkheden te laten. De vertegenwoordiger van China, de heer Tsiang, gaf te kennen over de Nederlandse verklaring teleurgesteld te zijn. De gedelegeerde van Rusland, de heer Malik, stelde o.a. vast, dat er grote verschillen bestaan tussen de Ameri kaanse en Russische resolutie, waarna de stemming volgde over de belde hierboven genoemde resoluties. Na de stemming zeide de Nederland se gedelegeerde, dr Van Royen, dat de in de aanvang der zitting afgelegde ver klaring een voorlopige is. Er zullen eerst besprekingen met de autoriteiten ter plaatse noodzakelijk zijn. Met betrekking tot een door de Australische gedelegeerde gemaakte op merking ten aanzien van de bewegings vrijheid der militaire waarnemers deel de hij mede, dat hij een en ander aan zijn regering zal rapporteren en daar van zo spoedig mogelijk mededeling zal doen aan de Veiligheidsraad. De Republikeinse afgevaardigde, de heer Palar, merkte op dat de Neder landse regering slechts een spel speelt om tijdwinst, zoals zij het gedurende de afgelopen jaren steeds heeft gedaan. Volgens de heer Palar wil de Neder landse regering de resolutie slechts toe pazen, wanneer Nederland in Indny°- sië zijn doeleinden zal hebben bereikt. Ook het terugsturen van de militaire waarnemers te velde was volgens hem slechts een poging om een werkelijke actie van de Veiligheidsraad te voorko men. De gehele verklaring was volgens de heer Palar een afwijzing van de reso lutie van de raad. De militaire operaties hebben geen ernstige tegenstand ontmoet, omdat Indonesië het wapen van de guerilla- strijd heeft gekozen en hiertoe genood- Moeso werd heimelijk gesteund AFNEMENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige sneeuw of regen en toenemende wind uit zuidelijke richtin gen. Vannacht op de meeste plaatsen nog lichte of matige vorst-, o,ferdag temperatuur om het vriespunt. 29 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.36 uur. Maan op: 8.32 uur; onder: 15.11 uur. (30/12 N.M.). Hoog water te Katwijk te 2.47 en 15.07 uur. Laagste temperatuur: -6 gr. C. Dit nummer bestaat uit vier pagina's BINNENLAND. Gistermorgen neeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. Spitzen, vergezeld van de directeur-generaal voor de Scheepvaart, mr J. J. Oyevaar, een bezoek gebracht aan de etablissementen van de N.V. stoomvaart maatschappij „Nederland" te Amsterdam. Het 2322 ton metende Nederlandse vrachtschip .Prins Alexander" is. met een door zwaar weer op de Atlantische Oceaan weggeslagen roer en een bescha digde schroef, door de sleepboot „Gre nadier", na een sleeptocht van 200 mijl. welke ter hoogte van Sydney (Nieuw Schotland) werd begonnen, de haven van Hallfax binnengesleept. De „Prins Alexan der" had noodselenen uitgezonden. BUITENLAND. Volgens goedingellchte kringen zou generaal Mc Arthur hebben aanbevolen aan Japan credleten te verlenen ten be drage van 500 millloen dollar voor 1949 Deze som zou het eerste deel zijn van een credlet ten bedrage van 1.500 raP- lloen dollar, dat nodig ls voor de uit voering van het Japanse vijfjarenplan. De Franse Nationale Vergadering heeft met 418 tegen 181 stemmen (com munisten) een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de Franse regering gemachtigd wordt een bedrag van 40 millloen francs uit te trekken ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de Installatie van het hoofdkwartier te Fontainebleau van het orgaan voor de coördinatie der de- fenslemaatregelen van de Westerse mo gendheden. Van een gewoonlijk betrouwbare Paryse bron werd vernomen, dat het ontwerp-statuut voor het Instellen van een internationale contróle-organlsatie voor het Ruhr-gebled, dat heden zal worden gepubliceerd. In zijn thans goed gekeurde vorm een aanmerkelijke conces sie van Engeland en Amerika tegenover Frankrijk betekent. De voorzitter "an de Joegoslavische Nationale vergadering. Vitmar. heeft het parlement medegedeeld, dat de afgevaar digde dr Blagolevic. die ln 1947 onder minister van financiën was. ls aange houden bij een poging het land te ver laten met een som aan de staat toebe horend geld ter waarde van 73.500 gul den. In het Nederlands legercommuniqué van gisteravond wordt gezegd, dat de verliezen aan Republikeinse zijde bij de gevechten in Indonesië „zeer ge ring" zijn. Dit is de eerste vermelding van Republikeinse verliezen tot nu toe. Het communique, waarin een over zicht wordt gegeven van de vijande lijkheden in de afgelopen drie dagen, zcgt:„Op zeer weinige uitzonderingen na was de tegenstand zeer zwak. Het oponthoud bij het oprukken van de Nederlandse strijdkrachten werd hoofdzakelijk veroorzaakt door on gunstige weersomstandigheden en de vernieling van wegen". T.a.v. de ondernemingen in het Ma- langse heerst er een gematigd optimis me. Veis fabrieksinstallaties bleken met. vliegtuigbommen ondermijnd te zijn. Uit Zuid-Assahan (Sumatra) wordt vernomen, dat vele voormalige Republi keinse bestuursambtenaren hun dien sten aanbieden en dat tientallen volks scholen heropend rijn. Het postkan toor te Rantauprapat is heden weer geopend. In Serang (Bantam) melden zich honderden rieken (patiënten met fram- boesia alus), onder wie mensen, die in drie dagen niet gegeten hadden. Op de aloon aloon deelden militairen brood uit aan honderden mensen. O Een speciale correspondent meldt uit Djokja dat op vele plaatsen in de Re publikeinse hoofdstad voorzichtigheid geboden is, in verband met de aan gebrachte vernielingsmiddelen. Weliswaar is Djokja thans volledig be zet, doch het vraagstuk van veiligheid en recht is daarmee nog niet geheel opgelost. De stad zat vol wapens: bij wijze van spreken beschikte om het andere huis over wapens. En het over grote deel hiervan is er nog. Het voor lopige militaire bestuur heeft bepaald, dat men de wapens tegen beloning kan inleveren tot 3 Januari. Naarmate de veiligheid groter wordt, durft de bevolking meer contact op te nemen met het nieuwe gezag. Als de werkkrachten van bedrijven en dien sten uit de sfeer van terreur komen en hun verzekerd wordt, - dat de terreur verdwenen is, komen vooral de oudere werkkrachten terug en willen werken. De vertegenwoordiger van de Staats spoorwegen verklaarde, dat de schade en verwaarlozing aan de spoorwegen meevalt. Behalve enkele bruggen is niets vernield. De elektrische centrale te Djokja was intact. De werkplaats van do staatsspoor wegen bleek als wapenfabriek te zijn gebruikt. Er werden o.m. stenguns ge maakt met assenstaai, dat volgens deskundigen daarvoor ongeschikt was. Van in deze werkplaats te Djokja ge maakte wapens werd regelmatig een deel afgezonderd, in schuilkelders ver borgen en daarna naar de communis tische groep van Moeso gesmokkeld. Onder het spoorwegpersoneel bevond zich namelijk een groep communisten van ongeveer 200 man, die voor de be wapening van Moeso es. zorgde. Tijdens de opstand te Madoen is dit uitgelekt, waarop de politie de communistische spoorweglieden arresteerde. De latere gebeurtenissen brachten hen echter weer de vrijheid, doch ettelijken zijn door collega's herkend en thans opnieuw gearresteerd. De Soesoehoenan van Soerakarta cn de Mangkoenegara hebben het bestuur zaakt is door de betere bewapening der Nederlandse troepen. Voorts zeide h(j o.a., dat „West-Java en Oost-Java tegen de Nederlandse be zetting ziin opgestaan" en herinnerde aan 't aftreden van de regering van Oost-Indonesië. Hij deelde mede. dat de voornaamste leiders der Republiek naar een onbe kende bestemming zijn vervoerd. De heer Palar eindigde met de hoop uit te spreken, dat de Veiligheidsraad zal toe zien op een volledige uitvoering van zijn bevel. Te kwart voor zeven werd de zitting verdaagd tot hedenochtend halfelf. CONCLUSIE. Der-voorstellen, door de Sovjet-Unie" en de Oekraïne gedaan, hebben niet geleid tot het resultaat, dat zij hadden kunnen hebben wanneer de Ameri kaanse en Britse delegaties de strenge eisen van Vrijdag hadden willen hand haven. Het nieuwe Oekraïnse voorstel tot terugtrekken der troepen kreeg slechts de steun van beide delegaties, die het oorspronkelijke Amerikaanse voorstel van vrijwel dezelfde inhoud hadden ondersteund, n.l. Columbia en Syrië, en daarnaast van China. Dit werd door de andere delegaties beschouwd als een voortzetting van dc taktiek, waarvan de Sovjet-Unie reeds Vrijdag door velen beticht werd: eigen propagandistische doel stellingen gericht tegen de Westelijke mogendheden bij de behandeling van het conflict vooropstellen. Het lijkt nog te vroeg om uit het verloop van gisteren af te leiden, dat een zekere matiging betracht wordt. Eerder kan men van uitstel van oordeel in afwachting van meer gedetailleerde gegevens 9preken. Maar hier wordt op gemerkt, dat reeds dit op zichzelf een matiging inhoudt tegenover het stand punt, dat Amerika en Engeland Vrij dag voorstonden. Ondanks het feit, dat het einde van de behandeling nog niet voorzien wordt, besloot de Raad gisteren, dat de laatste Parijse zitting onherroepe lijk niet later dan Donderdagavond zal zijn, waarna een week onderbre king van de werkzaamheden nodig zal zijn om het overbrengen van de organisatie naar 't permanent hoofd kwartier te Lake Success mogelijk te maken. over het Soesoenaat en de Mangkoe- negaran weer op zich genomen in nauwe samenwerking met de sedert kort te Solo gevestigde militaire auto riteiten cn de civiele autoriteiten van de voorlopige federale regering. Mede hierdoor zal het mogelijk zijn, om spoedig een aanvang te maken met de distributie van textiel, terwijl ook op andere wijzen voorzieningen getroffen kunnen worden ter leniging van de nood, die onder da bevolking van deze vorstendommen heerst. ONTSTEMDE CHINEZEN. Volgens het Dagblad bestaat onder de Chinezen te Batavia cn elders gro te ontstemming over dc houding van dc Chinese afgevaardigde in dc Vei ligheidsraad. Indien dc Nederlandse troepen hadden moeten terugtrekken tot achter de oude demarcatielijnen, „zou hiervan met grote waarschijnlijk heid het gevolg zijn geweest een mas sale afslachting van Chinezen in het Republikeinse gebied", aldus het Dag blad. Het vervolt: „Onder de Chinese be volkingsgroep wordt thans overwogen, welke maatregelen dienen te worden genomen om de regering van Nanking er toe te brengen haar houding t.a.v. het Indonesische vraagstuk redicaal te wijzigen". STRIJDORGANISATIES MELDDEN ZICH. Drie strijdorganisaties, die in hef Buitenzorgse opereerden, hebben zich in de afgelopen dagen bij de overheid gemeld en hun volledige bewapening ingeleverd, aldus Aneta. De leden van de gfrijdorganisatles hebben zich ter beschikking gesteld van de Negara Pa- soendan. Zaterdagmiddag is een politie-pa- trouille boven Tjiomas (in het Buiten zorgse) beschoten. Een politie-beambte werd gedood. Een bende van ongeveer 200 man viel de onderneming Gobang, ten Westen van Buitenzorg, aan. doch sloeg bij na dering van een militaire patrouille op de vlucht. Sledhts hier en daar wordt door de de tegenstand van de republikeinse lijk vuur wordt met 2 inch-mortieren jyÉSHBKj.1. MifciSfa^aai Nederlandse troepen enige georganiseer- strijdkrachten ondervonden. Vijande- tot zwijgen gebracht. De arrestatie van kardinaal Mindszenty Men verwacht, dat het Vaticaan een formeel protest zal uitbrengen tegen de arrestatie van kardinaal Min&szen- ty, de 56-jarige R.K. primaat van Hon garije, op beschuldiging van hoogver raad. In welke vorm dit protest zal worden uitgebracht is nog niet duide lijk. gezien het feit, dat er geen diplo matieke betrekkingen tussen Hongarije en de Heilige Steel bestaan. ONZE VERLIEZEN 41 doden en 99 gewonden. Volgens een Nederlands commu niqué bedragen de Nederlandse verliezen sedert het begin van de actie in Indonesië 41 doden en 99 gewonden. Vier vliegtuigen gingen verloren, waarvan twee waarschijnlijk wer den neergeschoten door luchtaf weergeschut, dat bediend werd door ongeveer 30 Japannezen. De zuiveringsacties in alle bezet te gebieden worden voortgezet. Raad van Hillegom won het pleit Nieuwe busdienst niet door Oegstgeest-Kerkbuurt In een persconferentie te Haarlem gaf de heer Jurrissen, directeur van de NZHVM, gistermiddag inlichtingen over de nieuwe dienstregeling op de diverse lijnen van deze maatschappij, welke 3 Jan. as. zal ingaan. Vrijdag wijdden wij reeds een uitvoerige be schouwing aan deze dienstregeling, thans willen wij nog enkele andere bij zonderheden geven, die tijdens deze persconferentie ter sprake kwamen. De heer Jurrissen kon mededelen, dat de dag voor Kerstmis door dc minister van Verkeer was bepaald, dat dc trambaan LeidenHaarlem vooralsnog na het ingaan van de bus dienst niet mag worden gesloopt. Eerst dient bewezen le worden, dat de busdienst op zijn taak berekend is. Dit besluit zal vooral in Hillegom grote voldoening wekken, aangezien de Raad van deze gemeente 'n motie van die strekking onlangs heeft aan vaard. De busdienst LeidenHaarlem volgt practisch overal het traject, dat tot dusver door de tram wordt gevolgd. Ook de haltes zijn zo goed als gelijk gebleven. Uitzonderingen hierop zijn de omlegging om verkeerstechnische rede nen in Hillegom, en de afwijking van de oude route in Oegstgeest. Van de Postbrug af wordt namelijk niet de weg door het oude dorp Oegstgeest langs het Groene Kerkje gevolgd, doch de Rijksweg tot het viaduct over de tramlijnen naar Katwijk en Noordwyk. Mede hierom werd besloten, de stads tram iedere 20 minuten eenmaal te laten doorrijden naar De Rode Leeuw. De eerste bus vertrekt uit Leiden om 5.50 uur, de laatste om 24.00 uur. De eerste bus uit Haarlem vertrekt om 6.00, de laatste om 23.40 uur. De ver korting van de rijtijd brengt de rit LeidenHaarlem op 60 minuten (tram 80 minuten), terwijl LeidenSassen- heim in 20 minuten gereden zal wor den, SassenheimHillegom in 15 mi nuten en HillegomHaarlem in 25 mi nuten. De tramstellen, die tct nu toe cp de lijn naar Haarlem werden gebruikt, zullen voortaan rijden cp Katwijk en Noordwijk. De veelal veertig jaar oude tramsteilen, die deze trajecten berij den, worden uit de dienst genomen. Deze wijzigingen zullen over het al gemeen met stille trom geschieden; er komt dus geen „speciale rit" op het traject LeidenHaarlem, terwijl ook de nieuwe busdienst de eerste dag niet zal vlaggen: De wijziging wordt name lijk in afwachting van de resulta ten niet zo algemeen toegejuicht, dat de directie van de NZHVM, die overigens zelf volkomen overtuigd is van de grote verbetering, het beter oordeelde een en ander geruisloos te doen verlopen. Met nadruk wees de heer Jurrissen er op, dat de eerste weken wel enige strubbelingen zullen worden onder vonden met de nieuwe busdienst. Het reizend publiek moet aan het nieu we vervoermiddel wennen. Zo b.v. kan de bus niet op één moment de grote stoot van reizigers op het tijdstip van de huidige eerste tram in de och tenduren opvangen. In 'n tram kun nen uiteraard meer passagiers zitten dan in de bus. Door een zeer hoge frequentie kunnen echter wel alle reizigers vervoerd worden, voor het ogenblik dat anders de tweede tram vertrokken zou zijn. Automatisch komt er na de eerste weken 'n sprei ding in de tijdstippen, waarop de eerste reizigers vertrekken, vooral doordat de snelle opeenvolging van bussen in die periode het de reizigers mogelyk maakt, juist die bus te kie zen die nodig is om hen op tijd op hun bestemming te brengen. Bij de tramdienst was daartoe geen moge lijkheid, aangezien pas geruime tijd na de eerste tram de volgende ver trok. Uiterst belangrijk achtte de heer Jurrissen de opvoeding van het reizend publiek. Zelfs de meest ideale dienst loopt spaak, indien de reiz gers hun „hartstochten" niet weten in te tomen. Een voor Oegstgeest belangrijke wij ziging in de nieuwe dienstregeling is de omlegging van de lijn naar Noord- wijkerhout. Deze komt thans te Iepen door de Wannonderweg, het Villapark (via Emmalaan en Regentesselaan), de Wijttenbachweg en via het Groene Kerkje. Op Oudejaarsavond zal een uiterst beperkte dienstregeling wordan onder houden. Van de Rijksverkeersinspectie werd geen toestemming ontvangen, de dienst geheel stop te zetten zoals voor gaande jaren werd gedaan. Bijzonder heden omtrent deze uiterst beperkte dienst rtiin nog niet vast.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1