De grote tegenspeler van Tsjang kai tsjek Belgische zakenlui klagen Strijd in Palestina hervat VAN MEVROUW MAQUISÏEN Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 27 December 1948 Tweede Blad No. 26576 Generaal Chu teh - de rode Napoleon van China (Van een bijzondere medewerker). Grote mannen in het door strijd ver scheurde China staan, naar het zich laat aanzien, op het punt ten onder te gaan in de storm der gebeurtenissen. Nieuwe leiders dienen zich aan. Tsjang kai sjek, China's ongekroonde koning, ziet zijn glorie verschrompelen. Hij zal als er geen wonderen gebeu ren, en wie verwacht ze nu Amerika zich afzijdig wenst te houden? dra overvleugeld worden door zijn grote te genspeler sinds jaren, generaal Chu teh, de rode Napoleon Twee mannen staan aan het hoofd van de rode legers, die China steeds meer onder druk zetten: Mao-tse-tung',' de president van het centraaluitvoe- rend comité van de communistische partij, en generaal Chu teh. de mili taire leider. Hun samenwerking is zo nauw dat velen geruime tijd in de me ning hebben verkeerd dat er slechts één man de leiding had. Beiden stam men uit families, die nauw bij de land bouw betrokken waren. Die van gene raal Chu teh behoorde echter tot de groot-grondbezitters en het is aller minst duidelijk waarom de ouders hun kind de nu Symbolisch geworden naam Chu teh - „rode dapperheid", hebben gegeven. Zij woonden in de rijkste pro vincie van China, in Szetsjwan, die groter is dan Frankrijk en 52 millioen inwoners telt. In de periode van 1911 tot 1939 maakte de bevolking van^dit land niet minder dan 475 militaire con flicten mee. Nietterqin geldt nog altijd een Chinees spreekwoord dat men in Szetsjwan „nog nooit een arme man heeft gezien". De ouders van Chu teh waren schat rijk. Zij gaven hun zoon een goede op voeding en de knaap kreeg alle ont spanning. die hij begeerde. Voor studie voelde hij weinig. Wel had hij grote be langstelling voor een boek „Grote hel den der wereld", dat biografieën bevatte van Napoleon, Peter de Grote, Rous seau, enz. en toen hij eenmaal de mi litaire academie van Yunnan bezocht, bevreemdde het niemand dat hij inte resse had voor het krijgsmansleven. Interesse.... en kwaliteiten. Chu teh was nog maar dertig jaar oud, toen hij al benoemd werd tot bri gade-generaal. Er was toen nog niets dat wees op communistische sympa thieën van zjjn kant. De jongeman leef de een vrolijk leventje. Hij liet zich een soort sprookjespaleis bouwen in Ooster se stijl, hield vele vrouwen in zijn ge zelschap en deed ijverig mee aan de gewoonte van het opium-schuiven. Hoe de grote bekering tot een strijd baar apostel van het communisme tot stand is gekomen, is niet duidelijk. Een feit is echter, dat hij ih 1922 zijn paleis verkocht, zijn vrouwelijk gezelschap met behoorlijke schadeloosstelling op straat zette en naar Sjanghai vertrok om zich te onderwerpen aan een kuur, die hem van zijn voorkeur voor opium moest bevrijden. Kort daarna trad hij toe tot de Kwomintang. Hij reisde naar Europa, volgde voordrachten over staatswetenschap, filosofie en sociologie aan de universiteiten van Hannover, Göttingen en Parijs, maakte een stu die van het marxisme, zowel als van de werken van Lenin en Boecharin, werd lid van een Chinese studentenor ganisatie, die felle propaganda voerde voor de bolsjewistische revolutie en vertrok daarna naar het rode Mekka: Moskou. Een tweejarig verblijf in het vaderland van de proletarische revolu tie was voldoende om hem in 1926 als een doorgewinterd communist naar China terug te doen keren. Een jaar later kwam daar het grote conflict. Tsjang kai sjekf, die tot dus verre in de Kwomintang met de com munisten had samengewerkt en zelf gold voor een soort bolsjewist, brak met de linksradicalen en verdreef hen uit Hankau. Onder de druk van de „witte terreur" organiseerde de uitgedreven communistische groep een „rode rege ring" in Kiangsi. Chu teh stond aan haar kant. Hij bracht een aantal merendeels in lompen gehulde Ro bin Hood-figuren bijeen en vormde met hen een „rood boeren-leger", dat aan vankelijk verdacht veel leek op de tra ditionele Chinese roverbenden. Maar er gebeurde een wonder: Chu teh wist niet alleen zijn berggebied te gen alle aanvallen te verdedigen en het zelfs uit te breiden, alle militaire in spanningen van Tsjang ten spijt, hü slaagde er ook in een zekere orde en 'discipline tot stand te brengen. Telkens zette Tsjang een nieuwe „uitroeiings campagne" op touw zonder er iets mee op te schieten. Integendeel eiste het van hem steeds meer geld en manschappen. Aan vijf achtereenvolgende onderne mingen namen niet minder dan 900.000 man deel. Een Amerikaans journalist rekende in die tijd de wereld voor dat het doden van elke communist aan de generalissimus 64.000 dollars kostte EEN NATIE VERHUISDE.... Intussen waren de communisten tot de conclusie gekomen dat het op de duur niet mogelijk zou zijn om in een gebied met Kiangsi als centrum een staat met een vrij groot leger te voeden, te verzor gen en in stand te houden. Waarop zij in 1934 kortweg besloten met de gehele „natie" naar elders te vertrekken. Zo kwam het tot de beroemde „lange mars", een van de grootste gebeurte nissen in de geschiedenis van China. Voortdurend vechtend tegen Tslang's aanvallende troepen marcheerden zij door 12 verschillende provincies. Het officiële bericht sprak indertijd van 15 grote veldslagen en 300 schermutselin gen De communisten passeerden 18 berg ketenen, bezetten 62 steden en door waadden honderden meertjes en rivie ren. Zij sleepten radio-apparaten, druk- machines en hun archieven mee. Tsjang's verwachting dat de lange mars een treurmars zou worden, werd niet verwezenlijkt. Chu teh was zijn grote tegenspeler, die door zijn mili*- taire talenten alle vermetigingSpogin- gen wist te verijdelen. Een hoog Ame rikaans officier, die allerminst van com munistische sympathieën kon worden verdacht, noemde Chu teh: „Zomoedig als Lee, zo hardnekkig als Grant en zo bekwaam als Wellington". De opbouw van het communistische leger is geheel geschied onder leiding van Chu teh, de „rode Napoleon", die zijn trcepen altijd heeft voor gehouden, dat zij vechten voor een ideaal. Hun .soldij is dan ook zeer laag en bedraagt slechts een Chinese dollar per maand. De officieren hebben alle de titel van „leider" of „aanvoerder" en zij krijgen dezelfde voeding als de manschappen. Het „volksbevrijdingsleger", zoals het zich tegenwoordig noemt, kent drie soorten straffen: 1. kwartierarrest, 2. publieke berisping en zelfcritiek, 3. ver wijdering van het leger. Ook zijn bitterste vijanden erkennen Chu teh's kwaliteiten als mens en als militair. Hij is een kleine, zwijgzame man met veel zelfbeheersing en gevoel voor humor. Men spreekt wel eens van „lachende Chinezen". Chu teh behoort tot degenen, die veel lachen. In de huidige omstandigheden is dat eeuwige lachen van Chu teh breder en zelfverzekerder dan ooit tevoren Kou doet strijd in China luwen KALGAN PRIJSGEGEVEN. Het weer heeft de strijd in China een weinig doen luwen. De communistische strijdkrachten maken zich gereed voor een massale aanval in de richting van Nanking. De kou is fel en teistert beide partijen. De regeringstroepen gaven Kalgan, een van hun weinige bolwerken in Noord-China prijs en verloren terrein in Tangkoe, de havenstad van Tientsin. De regeringstroepen ontvingen order de strategische punten ten Noorden van de Jangtse Kiang tot elke prijs te ver dedigen. De Jangtse is de laatste na tuurlijke verdedigingslinie van Nanking en de regering heeft gewaarschuwd, dat elk schip, dat 's nachts op de ri vier vaart, in de grond geboord zal worden. Tevens heeft zij een verbod uit gevaardigd tegen het luisteren naar uitzendingen van de communistische radiouitzendingen. Havik verstoort televisie uitzending In het televisie-programma van Philips' Experimentele Televisie trad een dezer dagen een bekend Eindhovens valkenier op. Hij was vergezeld van twee vogels, een slechtvalk en een havik. Toen het programma begon, werd een der vogels, de havik, onrustig. Voordat de valkenier het dreigende „onheil" had kunnen voor komen. nam de vogel een sprong en vloog luid krijsend door de studio, vlak over de hoofden van technici, camera mannen en artisten. Een ogenblik heer ste er verwarring, want niemand had meer oog voor het programma. Iedereen staarde min of meer ontzet naar boven om haastig te duiken, zodra de vogel in aantocht was. Op een gegeven ogenblik, terwijl het ge sprek met de valkenier rustig doorging, zag de havik een pracht van een rust plaatsde camera, die zijn collega onder schot nam. Tot ontzetting van de cameraman streek het beest vlak naast zijn hoofd neer met zulk een kracht, dat de camera er van heen en weer bewoog. Er klonken gilletjes van schrik, voldoen de om de havik weer op te jagen. Tot overmaat van ramp zette zij zich neer op een der microfoons, die naar beneden kwam. Het hek was nu van de dam. Het pro gramma werd even onderbroken. Ieder een verliet de studio en na enkele mi nuten was de valkenier er in geslaagd de^weerspannige „artist" met een heer lijk stukje vlees te vangen. Aan de fest van het programma heeft de havik toen maar flink meegewerkt. Verkeerd inzicht (Van onze Brusselse correspondent). Men hoort momenteel in Belgische zakenkriiigen luid geweeklaag over de onverbiddelijke fiscus, de verminderde verkoop en de concurrentie van vreemde artikelen op de Belgische markt tegen dumpingprijzen. Op het eerste gezicht merkt men van al die moeilijkheden niet veel. Brussel ziet er met zijn enor me neonreclames, die het centrum van de stad in een rode vuurgloed herscha pen, nog altijd zeer gezellig uit. Wel zijn sommige café's en restaurants in de avonduren niet druk bezocht, maar an dere in ditzelfde centrum, dat zich van het Noord-station tot de Beurs uitstrekt, zijn steeds vol pratende en bierdrinken de, goedgeklede mensen. Niettemin wordt er geklaagd, dat het een aard heeft. Is er dan werkelijk iets veranderd in het land van de overvloed? Ja, er zijn vooreerst 133.000 volledige werklozen. Er stonden in een week tijd 10.000 mensen meer op straat. Maar dat is een verschijnsel, dat juist te wijten is aan die overvloed- De winkels en groot handels barsten van goederen en de import van allerlei verbruiksartikelen wordt er dusdanig door geremd, dat vele landen in België niet eens meer datgenen kunnen verkopen, wat hun in de handelsverdragen werd toegekend. In het Belgisch-Nederlands handelsver drag staat een contingent van twee mil lioen stuks sigaren per maand vermeld. In feite wordt per maand nooit boven het millioen stuks geleverd. De import van Zwitserse horloges is enorm teruggelopen zodat de verschil lende merken in de Belgische kranten de ene advertentie-campagne na de andere voeren. Een van deze maat schappijen koopt wekelijks een gehele pagina van de duurste krant van de hoofdstad. De pagina blijkt 2400 gulden te kosten, zonder de clichékosten. Vele zakenlieden kijken boos en ver wonderd op, als men hen tracht diets te maken, dat dit de normale toestand is. Ze begrijpen niet dat de markt, waarop de koper de wet maakt, de normale markt is. Er zijn er zelfs, die beweren dat het tijdens de oorlog veel beter ging. Op de schaars voorziene markt kon toen alles verkocht worden en zelfs met de prijzen, welke vastgesteld werden door de nu reeds lang verdwenen rfjksbureaux kon men er goed komen. Bovendien was er nog steeds een moge lijkheid om voor kwaliteitsartikelen uit voor-oorlogse voorraden een flinke „grijze" of „zwarte" prijs te verkrijgen. Voor een meter echt Engelse stof moest toen honderd gulden betaald worden, Zal Eisenhower Marshall vervangen? Marshall, de Amerikaanse minister avn Buitenlandse Zaken, zal vermoede lijk de volgende week het ziekenhuis, (waar hij een nieroperatie onderging), verlaten, doch volgens de artsen zal hij nog geruime tijd rust moeten houden. In gewoonlijk goed ingelichte krin gen meent men, dat generaal Eisenho wer, op verzoek van Marshall zelf met de taak van het State Department zal worden belast. Eisenhower heeft zijn opvattingen inzake de buitenlandse po litiek uiteengezet in zijn memohes en zijn benoeming zou geen wijziging bren gen in de door president Truman en Marshall gevolgde gedragslijn. In Eisenhower's omgeving wijst men er op, dat hij zijn memohes als volgt heeft besloten: „Bewust van onze kracht èn van onze zwakheid, en over tuigd van ons zedelijk recht, moeten wij het hoofd bieden aan de nieuwe spanning, die in de wereld tot uiting komt." FEUILLETON liet testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 26) Met zijn allen verlieten zij de kamer. Bij de deur keerde Carey zich om en keek nog eens naar binnen. Zij zag Honoria Maquisten, ondanks haar verT moeidheid kaarsrecht in haar veelkleu rig brocaat met de glinsteringen van goud en zilver en het geflonker van haar diamanten. Het licht aan het pla fond glansde op het hoog opgemaakte rode haar met de ingewikkelde krullen, op het lange, bleke gezicht, op de rode plekken op de jukbeenderen, op de trotse besliste mond, op de schitteren de, vermoeide ogen. Ook Dennis had zich omgedraaid. Hij wierp haar een kushand toe en riep: Welterusten, tantetje! De deur viel dicht. HOOFDSTUK XHI Magda Brayle kwam om halfelf thuis. Carey hoorde het klikken van het slot van de buitendeur en keek om. Zij was op weg naar bed en voelde zich erg moe. Zij draaide zich op de vierde trede van de trap om en zag Magda binnenkomen. Dat wil zeggen, ze wist dat het Magda moest zijn, omdat ze haar sleutel gebruikt had en binnen gekomen was als iemand, die tot het huis hoorde. Maar als zij deze versohij- ning ergens anders had gezien, zou het nooit tot haar doorgedrongen zijn, dat ze elkaar al eens eerder hadden ont moet. Magda was altijd een onbeteke nende, nette, gesteven figuur geweest met kleurloze trekken, een grote boe zelaar en een verpleegstersmutsje. Dit nu was een zeer aantrekkelijke jonge vrouw in een bontmantel, die er in ieder geval duur uitzag, met natuur zijden kousen en hooggehakte sohoe- "nen, heur haar in krullen op haar voorhoofd, paaxlen knoppen in haar oren, haar wenkbrauwen en wimpers aangezet en met een overdadige hoe veelheid lippenstift. Het was merk waardig hoe anders ze er uitzag. Carey kwam tot de ontdekking, dat ze de verpleegster aanstaarde en haastte zich iets te zeggen. Ik was net van plan naar bed te gaan. Hebt u een prettige avond ge had? Magda liep haar snel voorbij met een kort: O, ja, dank u. Maar toen zij een paar treden hoger was, keerde ze zich om en vroeg: Heeft ze haar slaap middel gehad? zeker. Met één voet op de voljende trede zei Magda: Wanneer? O. ongeveer kwart voor negen. Ja, zo laat zal het ongeveer geweest zijn, want we waren juist op tijd beneden om het nieuws van negen uur te kun nen horen. Was u er dan allemaal bij? Ja, we hebben koffie gedronken bij haar, maar we waren om vóór ne gen al weer beneden. O, dan zal ze al wel slapen. Ik ga nog even kijken voor de zekerheid. En met die woorden liep zij verder de trap op. Carey volgde haar langzaam. De trap scheen erg hoog vanavond. Zij was moe en haar gedachten waren verward. O, wat ellendig moe was zij! Volgens hetgeen zij later vertelde, ging Magda Brayle ever de gang eerst naar haar eigen slaapkamer, draaide het licht aan en legde haar mantel en tas op het bed. Toen ging zij door de verbindingsdeur naar de badkamer, waar zij zorgvuldig ieder spoor van haar make-up verwijderde. Zou mevr. Maquisten boos zijn, als ze dit zag, of niet? Teen haar gezicht weer helemaal schoon en kleurloos was, deed zij de deur van de slaapkamer open en bleef daar staan luisteren. Zij hoorde het geluid van een regelmatige ademhaling en sloot de deur weer. Het gebruikte medicijnglas was al omgewasseri. Het stond ondersteboven midden op de gla zen plaat boven de wasbak. Zij ging terug naar haar eigen kamer en be gaf zich te bed. Carey lag in het donker te staren en hoorde aldoor een wijsje in haar hoofd. Dat kwam wel meer voor, als ze over vermoeid was. Soms was het het ene liedje, dan weer een ander. Vanavond was het een zwakke, spookachtige echo van een melodie van Paul Ttobe- son.Ver, ver van huis...." Aldoor datzelfde deuntje, eindeloos, steeds opnieuw„Ver, ver van huis". HOOFDSTUK XIV. Zij werd wakker, omdat Molly in de kamer was, die haar thee bij het bed zette en de gordijnen openschoof, ter wijl zij hevig snikte. Voor Carey's sla perige brein leek het alsof Molly dit allemaal tegelijk deed. Het ging zoals dingen in een droom gebeuren, als het ware door een verrekijker gezien en min of meer verwrongen, zodat de dag, reeds voordat ze helemaal wakker was, iets van een nachtmerrie had. Zij was plotseling wakker en zei: Wat is er? Molly draaide zich om van de rin kelende gordijnringen.1' De grauwheid van het morgenlicht stroomde langs haar heen naar binnen. O, juffrouw Carey mevrouw Maquisten ze is dood! Is het niet verschrikkelijk. Carey zei: Dat is toch niet waar. Zij hoorde hoe de woorden schenen te tril len en de wereld, waarin zij de laatste tijd leefde trilde mee. Zij kon zich dat wereldje niet voorstellen zonder zijn middelpunt. Maar Molly moest haar hart uitstor ten, opgewonden, snikkend, gewichtig. De zuster heeft haar gevonden, toen ze binnen kwam. ELen, oie kwam naar boven met de thee, zoals ze altijd doet. Ze ging naar binnen en ze zette alles neer en ze deed de gordijnen open, maar mevrouw Maquisten werd maar niet wakker. En Ellen ging de badkamer door en klopte qp de deur van de zuster. Ik was binnen om het bad schoon te maken en de zuster zei: Wat is er? en zè deed de deur open, al helemaal aangekleed, behalve haar mutsje. En Ellen zei: Ze slaapt zo vast. Ik heb nog nooit meegemaakt, dat ze niet wakker was, als ik haar de thee bracht. En gisteravond sliep ze ook al zo vroe^ het was ongeveer tien uur. toen ik haar licht uitdeed en wegging. Dat komt er nou van, met die rommel van slaapdranken en zo. Geef mij maar een lekker hopkussen! zei ze. En als d'r thee koud is, als ze wakker wordt, kan ik er niets aan doen, zei ze. Nou, en de zuster ging meteen naar binnen en riep: Oh, El len het is afgelopen met haar! Carey kleedde zich aan en ging naar beneden. Gedurende de nacht soheen het gehele huis veranderd te zijn. Iedereen had datzelfde nare gevoel, alsof men heel vroeg opgestaan is om een trein te halen terwijl er geen trein te halen was! Alle actie plotse ling opgehouden, doelloos, nutteloos.... En op de achtergrond van alles dat ondefinieerbare iets, waardoor de voe ten trager gaan, de stemmen gedempt klinken, de atmosfeer dreigend wordt. Toen dr Adams was gekomen en weer gegaan, was het ondefinieerbare een naderend onheil geworden. In de studeerkamer stonden vier mensen elkaar aan te kijken. Dennis herhaal de de woorden, waardoor de anderen met stomheid geslagen waren. Hij wil de overlijaensacte niet tekenen. Ze keken hem nu allemaal aan, Nora in haar uniform, een beetje bleek en hevig verschrikt. Honor nog valer en slordiger dan anders. Carey met een lijkwit gezicht, omlijst door het zwart van heur haren, (Wordt vervolgd) terwijl men voor een compleet confec tiepak uit Ersatzwol misschien 150 gul den betaalde. Thans zijn dezelfde stof- fenfabrikanten en handelaren verplicht voor 150 gulden het beste kamgaren pak te leveren en heeft de cliënt een keuze van weefsels uit alle landen, zo als ze waarschijnlijk buiten België niet te vinden is. De belastingkantoren waren tot ln 1946, begin 1947 zeer ten achter met de aanslagbiljetten voor de gewone in komstenbelasting. Voordien hadden zij het zeer druk gehad met de geldsane- ring, de aangifte van effecten, enz. In 1947, en ook dit jaar, hebben ze in recordtempo de achterstallige bedra gen willen binnenkrijgen. Aldus verwon dert het ons niet een zakenman te ho ren mopperen, omdat hij in de loop van een week zijn belastingsformulieren voor het jaar 1947 (inkomsten van 1946) plus een apart formulier voor exceptio nele oorlogswinstheffing, plus een ge meentelijke belasting te vereffenen kreeg. Hij had tijdens de bezetting met han del in textiel een vijf millioen francs verdiend en daarmede drie huizen ge kocht. Nu moet hij een van die huizen verkopen om de 60 pet. oorlogswinst heffing te kunnen betalen. De verkoop van dit huis wordt door de publieke opinie niet als een verdien de straf beschouwd. Op de markten, in de café's wordt de man verdedigd tegen de „bolsjewisten van het gouvernement, die het geld door deuren en vensters gooien en per auto rijden met de centen van een ander" De eerlijke zakenlieden, die klagen dat de „commercie naar de knoppen" ls, begrijpen niet, dat zij zich moeten distanclëren van de oorlogswoekeraars. En dat is een van de redenen waarom de katholieke partij het jaar 1949, het welk de verkiezingen brengt, met be zorgdheid tegemoet ziet. STEUN AAN GRIEKENLAND. Radio Athene heeft gemeld, dat de Amerikaanse minister van Oorlog, Kennet Royall, naar aanleiding van zijn inspectiereis in Griekenland, de Amerikaanse regering heeft verzocht, onverwijld 70 militaire vliegtuigen aan de Griekse regering te leveren en in de kosten van onderhoud te voorzien van de 20.000 recruten, die de Grieks9 regering besloten heeft onder de wa pens te roepen. Volgens de persberichten is de Ame rikaanse regering op het verzoek van Royall ingegaan. COSTA RICA EN NICARAGUA. De Panamerikaanse raad heeft een beroep gedaan op Costa Rica en Ni caragua onmiddellijk af te zien van. alle vormen van vijandelijkheden, die voortkomen uit de invasie naar^osta Rica. Ei- is een militaire commissie van vijf man gevormd om toe te zien, dat de order wordt uitgevoerd. De raad besloot tot deze stap na de commissie van drie te hebben aangehoord. Deze commissie gaf de schuld aan beide lan den, doch legde een grotere nadruk cp de verantwoordelijkheid van Costa Rica. Ccsta Rica had morele en materiële steun gegeven aan het „Caraibische legioen", dat van plan was verschillen de regeringen, onder welke de Nicara guaanse, omver te werpen. SUMNER WELLES BEWUSTELOOS AANGETROFFEN. De voormalige Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken, Sum ner Welles is nabij zijn woning bewus teloos aangetroffen. Hij werd naar een ziekenhuis te Washington overge bracht, waar zijn toestand als onrust wekkend wordt beschouwd. In het ziekenhuis meent men, dat Sumner Welles ten gevolge van een hartaandoening is neergevallen. Hij werd pas na een afwezigheid van acht uur gevonden. Zijn tenen waren bevro ren zodat misschien tot afzetting moet worden overgegaan. DE VERKIEZINGEN IN J.APAN. Op 23 JaJnuari zullen in Japan alge mene verkiezingen worden gehouden. Naar verwachting zullen er meer dan 2.000 candidaten zijn voor de 466 zetels in de Tweede Kamer AUSTRALISCHE GIFT AAN GROOT-BRITTANNIÊ. Australë heeft Groot-Brittannlë acht millioen pond sterling geschonken. Dit is. zo verzekert men, het eerste con crete resultaat van de conferentie der premiers der dominions, die In October j.l. te Londen werd gehouden. Deze gift is tevens een tastbaar be wijs van de bijdrage van het Britse gemenebest tot het herstel van West- Europa, want zü is voornamelijk be stemd om het tekort op de handels balans van de bij de Europese organi satie voor economische samenwerking aangesloten landen ten opzichte van 't sterlinggebied te verminderen. VERZORG UW HUID! Tegen ruwe, rode en gesprongen huid van handen en gelaat, schrale lippen, winterhandenen wintervoeten' Purol Egyptisch beroep op Veiligheidsraad Diverse berichten komen binnen, dat de Joden Vrijdag de strijd in de Negeb hebban hervat. Ook zijn over en weer reeds weer enige luchtaanvallen gedaan. De Egyptische regering heeft Vrijdag een telegram aan de Veiligheidsraad gezonden inzake de hervatting van de vijandelijkheden in Palestina Een hele reeks Joodse aanvallen werd gesigna leerd. Gevraagd wordt de Veiligheidsraad bijeen te roepen teneinde de toestand onder ogen te zien, die het gevolg is van deze herhaalde schendingen. De Syrische afgevaardigde Farls bey heeft in de Veiligheidsraad verklaard: „Er zijn nieuwe gevechten op grote schaal in Palestina. De Joden hebben van de feestdagen gebruik gemaakt voor deze agressie gelovende, dat de Veiligheidsraad niet zou vergaderen over dit ontwerp". Malik (Sovjet-Unie) zei, dat als de raad direct zou bijeenkomen om de ge beurtenissen ln Palestina te bespreken, alleen het telegram van Egypte als basis voor informatie zou kunnen die nen. Het zou daarom juist zijn, als de voorzitter "de waarnemende bemidde laar in Palestina (dr Ralph Bunche), vroeg, of hij de Veiligheidsraad onmid dellijk over de toestand zou kunnen in lichten. Zodra deze inlichtingen bin nen waren, diende de raad opnieuw bij- NIEUWE UITGAVEN. Het te Lelden gevestigde Afrika-Instl- tuut (Rapenburg 45) heeft een studie het licht doen zien „Do staatkundige verhou ding tussen Engeland en Egypte ln de laatste kwarteeuw", samengesteld door dr L. Adam oud-gouverneur van Djokja karta en wetenschappelijk medewerker aan genoemd studiecentrum. De grond slagen van dit rapport vormt de overwe ging, dat Egypte op politiek gebied meer en meer een sleutelpositie ls gaan inne men tussen Oost en West. weshalve het vraagstuk van de staatkundige verhou ding EngelandEgypte niet alleen van belang ls voor de overheid, maar ook voor bedrijfsleven en handel hier te lande. Terwlll de Rotterdamse afdeling zich voornamelijk bezig houdt met de bestu dering van economische vraagstukken, schenkt Lelden aandacht aan andere dan economische problemen betreffende Afri ka. In dit verband verschenen reeds eer der publicaties van het Leldse Instituut over politieke stromingen ln Algerije en Marokko en het Tanger-statuut. Het rap port van dr Adam behandelt achtereen volgens o.m. het tractaat van 1936. de Soedan-kwestle, de veitaoudlng Egypte Engeland gedurende de laatste oorlog en de behandeling van het geschil voor de Veiligheidsraad. een te komen. Aldus werd besloten. Heden komt de raad weer bijeen. De Britse minister van Buitenlandse- Zaken, Bevln, heeft zijn-Kerstvacantie gisteravond onderbroken om met des kundigen in Palestijnse zaken van zijn departement te beraadslagen over de hernieuwde strijd in de Negeb. Bevin bestudeerde berichten uit Caïro, dat de Arabische liga in haar geheel wel licht zal besluiten tot hervatting van de strijd. De Canadese regering heeft medege deeld de staat Israël en zijn voorlopige regering „de facto" te erkennen. „Naar de mening van de Canadese regering", aidus de mededeling, welke dienaan gaande aan de pers is verstrekt, „heeft de staat Israël voldoende blijk gegeven van zijn onafhankelijkheid ten opzich te van het buitenland en van de doel matigheid van zijn bestuur over het ge bied, dat als tamelijk goed afgebakend kan worden beschouwd". Tevens heeft de Canadese regering de wens uitgesproken, dat de kwestie van de definitieve grenzen van de Joodse staat weldra zal zijn geregeld ln de zin van de jongste resolutie van de alge mene vergadering der V.N. SCHEEPSBERICHTEN. ALETTA (T) 16/12 van Manggar te Pladjoe; ALPHERAT, Buenos Aires R'dam, pass. 23/12 St. Vincent: BLOEM FONTEIN, 24/12 van Port Elisabeth te Kaapstad verw.; BOSCHFONTEIN23/12 van Dar es Salaam te Zanzibar; FRIES LAND. JavaR'dam, 24/12 14 uur aan de Hoek van Holl. verw GADILA (T), SuezAbadan. pass. 23/12 Aden; GROO- TEBEER. BataviaAmsterdam. 22/12 v. Aden; KAMERLINGH ONNES. R'dam— Bf/favia, 23/12 15 uur van Marselille; MA- RIEKKEKRK, JapanR'dam. 23/12 van Port Soedan; MARKEN. 21/12 van New York te Baltimore; MEERKERK. R'dam Japan 24/12 te Singapore; MODJO- KERTO. 24/12 9.15 uur van Londen te R'dam: NIEUW AMSTERDAM. New YorkHavanna. 24/22 te San Juan de Portorlco; PHRONTIS. 19/12 van New York te Batavia: SALATIGA. JavaNew York. 23/12 5-45 uur van Port Said; SI- BAJAK, JavaR'dam, 23/12 10 u. Van- tellarla gepass.; STRAAT MALAKKA, 19/ 12 van Java te Buenos Aires; TAWALI, 24/12 van Pladjoe te Batavia; TJITJA- LENGKA. 21/12 van Singapore te Hong kong: UTRECHT. R'damJava. pass. 23 /12. 22 uur Flnlsterre; VOLENDAM, Rot terdamSydney, 23/12 2.15 uur v. Suez; WILLEM RUYS. R'dam—Batavia. 23/12 19 uur te Singapore. 49). „Zou hij komen?" fluisterde pro fessor Dommel opgewonden. „Ik klop vol verwachting aan mijn hart. Wan neer hij komt, heeft de uitvinding zijn nut bewezen". „Hm, ik moet het eerst nog zien, bromde de commissaris. „Zou U niet liever voor alle zeker heid een paar mannetjes hierheen la ten komen?" stelde Panda voor. „Ik heb zo'n idee, dat het wel lukken zal". „Nou, je kunt je zin krijgen, maar het zal wel weer voor niets zijn", sput terde de commissaris, terwijl hij naar de telefoon ging. Onderwijl liep Billy Bulk nog steeds met dezelfde verbaasde uitdrukking op zijn gezicht door de straten. „Ik begrijp er niets van", mompelde hij. „Ik moet hier helemaal niet naar toe, en ik ga toch. Ik wil naar huis, maar ik ga niet naar huis en ik zal een boon zijn als ik er iets van snap, bah!" HIJ nam de kortste weg naar het huis van de professor en het duurde niet lang, of hij stond voor de voordeur en trok verwoed aan de bel. VOOR DINSDAG 28 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muziek; 7.50: Dagopening; 8.00: nieuws; 8.15' ochtendvarla; 8.55: voor de vrouw; 9.00: gram.muziek; 9.30: aubade; 10.00 morgenwijding o. 1. v. van ds C. J. Meilink; 10.15: arbeidsvitaminen. 10.50: kleutertje luister; 11.00: soft and sweet; 11.30: de wekker; 12.00:Lyra trio; 12.30; mededelingen; 12.33: ensemble Jo Bos; 13.00: nieuws; 13.15: gram.muziek; 1320: Metropole Orkest; 14.00; Jodlerklub; 14.30: radio matinee. 16.10: The Skymasters; 16.40: hoorspel; 17.00: kinderkoor; 17.45: overzeese kroniek; 18.00: nieuws; 18.15: Tom Erlch, plano; 18.30: strijdkrachten; 19.00: Radiostrip; 19.10; achter het voet licht; 19.25: Amsterdamsch trio; 19.45: Nlwln-klanken; 19 50: wederopbouw; 20.00: nieuws: 20.05: echo van de dag; 20.15: AVRO Operette-theater, 21.30: allerlei; 21.35: lk zou zo graag; 22.15: algemene beschouwing door de heer H. Ch. G. J. van der Mandere; 22.30: bijnamen ln de kamer muziek; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram. muziek. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.15: werken han Handel: 7.45: morgengebed en liturgische kalender: 8.00: nieuws; 8.15' pluk de dag; 9.00: licht baken; 9.30: waterstanden; 9.35; Victor strijkorkest; 10.00: wie komt er ln mijn hokje; 10.15: Boedapester strijkkwartet; 10.47: muziek houdt rit; 11.30: als de zlelo luistert; 11.40: de Notenkraker suite no. 2; 12.00: Angelus; 12.03: Amusements orkest van Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.25: Jos Plemper, zang Jan Nederpelt, plano; 13.45: uit het boek der boeken; 14.00; het gebed ln de muziek; 14.30: onder ons; 15.00: voordracht; 15.30: gram.muziek: 16.00: de Zonnebloem; 16.30: zlekenlof; 17.00: Kerstvacantle; 17.15. gram.muziek; 17.30: lang zullen ze leven; 1745: Septet Johnny Ombach; 18.10: sportpraatje; 18.20 :Metro Goldwyn Mayer Orkest; 18.30: dit ls leven; 18.45: zeven Spaanse volksliederen; 19.00: nieuws; 19.15 harp en fluit; 19.30: die Lletghesellen; 19.45 filmmuziek; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: Gllsbrecht van Aemstel; 22.37: actualiteiten: 22.45: avond gebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524.00: composities van mo derne componisten. AGENDA Steen6chuur 4: Splr. Ver. „Harmonla". 8 uur nam StadszaalChopln-avond Theo v. d. Pas, uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5