Vaklieden STADSNIEUWS Kardinaal Mindszenty gearresteerd Frisse wind waait over het Amerikaanse platteland Brussel baadde in een zee van licht De z.g. „knooppuntentlieorie" Kerkelijk Leven MAANDAG 27 DECEMBER Kerstviering bij de Sociaal Med. Dienst der Kon. Marine ï*adat op 24 December 7 ploegen ieder Bestaande uit een vlootgeestelijke met enige mariniers en schepelingen uit zwermden over het gehele land om al die Marine-patienten die de Kerstda gen nog niet thuis door konden bren gen, op te zoeken en een Kerstpakket te overhandigen,-dat samengesteld was uit zeer fraaie voorwerpen, die in de werkplaatsen en op de Welfare afdeling van de SMD vervaardigd waren, aange vuld met een boek en diverse andere zaken, werd op le Kerstdag het Kerst feest gevierd in de Kweekschool voor de Zeevaart. De Jan van Galen-groep van de zee ver kennners had in samenwerking met de Welfare-afdeling de cantine op bij zonder mooie en passende wijze versierd. Uitgenodigd waren familieleden en kennissen van de enkele patiënten, die hier moesten blijven gedurende de feestdagen, terwijl uit Rotterdam en uit Lenen ook diverse verloigangers met hun familie blijk gaven van hun be langstelling voor de Kerstviering op de üMD. Na een kort openingswoord van de sergeant Muller, cue de O.S. en O. ver zorgt, begon het artistieke programma, aat bestond uit zang van mevr. Elly Hexon en Charles Aerts en uit voor dracht van de heer Schaar; zowel het een als het ander werd bijzonder ge waardeerd door de ongeveer 10Ü aan wezigen. Voor het gemeenschappelijke Kerst maal sprak de vlootpredikant ds Kat, terwijl daarnad vlootaalmoezenier Bot* in kiare taal dit Feest belichtte. Het Kerstmaal was uitstekend ver zorgd en verliep op een wijze, zoals men dat in een Kerstsfeer kan verwach ten. De uitdeling van de Rode Kruis- pakketten was voor jong en oud een grote verrassing. De vrouwen van en kele marinemannen, die ergens verweg in de Oost hun Kerstfeest vieren, ont vingen ieder een soortgelijk Kerstpak ket als de „buitenpatiënten' De Kerstviering, die om ongeveer 16 uur 's middags begon, eindigde om 20 uur met het gezamenlijk zingen van het „Stille Nacht, heilige Nacht De zeeverkenners, die oe gasten van deze middag waren, toonden zich bij zonder prettige gasten door bij het feest telkens de helpende hand te bie den. De gehele middag en avond stonden ondanks het heterogene gezelschap in het teken van eendracht, die er zo uiter mate toe bijdraagt het Kerstfeest die stemming en luister bij te zetten, die men zo graag, vooral in dit bijzondere tijdsgewricht, ziet. Bloedhond weer in de Leidse Hout TWEE HERTEN GEDOOD. Hedennacht is het hertenkamp van de Leidse Hout voor de derde maal door „de hond" bezocht. Ditmaal heeft hij kans gezien twee herten te doden. Het hert, dat ook de vorige maal tijdens het bezoek van de hond over de afras tering vluchtte, heeft zich thans weer op dezelfde wijze in veiligheid ge bracht. De hond heeft nu bij zijn drie nachtelijke bezoeken vier herten ge dood; het éne.hert dat nu nog .over is zou het bestuiir van de Leidse Hout gaarne willen behouden. Vele middelen zijn1 inmiddels overwogen om het ondier onschadilnjc te maken, maar vrijwel allen zijn weer verworpen, omdat deze practisch onuitvoerbaar bleken. Een ieder werke mede het kwaadaar dige dier óp te sporen door er kennlis van te geven indien hij hedenmorgen een hond heeft gezien met bloedsporen, zodat aangenomen kan worden dat het dier heeft gevochten. In het bijzonder is het zaak voor de eigenaren van hon den na te gaan of hun hond van een nachtelijke tocht heden is terug gekeerd met bloed bevlekt en maatregelen te nemen, dat van nachtelijke tochten gsen sprake meer kan zijn. Heel veel dierenleed, maar ook veel schade zou hiermede voorkomen wor den. (Wij zijn er van overtuigd, dat het bestuur van de Leidse Hout ten daze met succes een beroep zou doen op de medewerking van de bezitters van jachtgeweren in Leiden en omgeving. Waarom niet enige nachten achtereen volgens een aflossingssysteem de wacht betrokken? Red. „L.D."). MANIFEST VAN INDONESISCHE STUDENTEN. Zij keuren de houding der Nederlandse regering af. Een honderdtal Malino-bursalen en Indonesische Indologen in Nederland, Malino-bursalen en Indologen zijn die genen, die in het genot zijn gesteld van een studie-beurs van de Nederlands- Indische Regering, heeft dezer dagen een manifest opgesteld, waarin zij het eenzijdig opzeggen van het Bestand door de Nederlandse Regering en de daaropvolgende militaire actie tegen de Republiek Indonesia ten stelligste af keuren. Zij achten deze weg niet de juiste voor een oplossing en zijn van mening, dat door deze militaire actie de stand punten van beide partijen verder uit elkaar zijn gebracht en zij dientenge volge ook hun toekomstige taak zeer verzwaard zien. Zij verzoeken derhalve de Nederland se Regering de militaire actie onmid dellijk te staken en haar troepen terug te trekken en dringen er bij de Neder landse Regering op aan zich neer te leggen by de beslissing van de Veilig heidsraad, ook indien deze een inter nationale arbitrage inhoudt. GEVAARLIJKE KUSSENS. Op 23 December j.l. is des avonds brand ontstaan ln de woning aan de Janvossensteeg als gevolg van het niet goed functioneren van een zgn. verwar- minkskussen, dat in bed was gelegd. Het doortastend optreden van de be woners in samenwerking met een juist passerende brandweerman heeft ernsti ge gevolgen voorkomen. Gebruikers van genoemde apparaten wordt er op gewe zen, dat bet gebruik van verwarmings kussens in het algemeen brandgevaar medebrengt en dat dus grote voorzich tigheid is geboden. Voortdurende con- tröle is noodzakeiyk. EEN OPMERKELIJK SUCCES. Onze stadgenoot, de heer R. van Drumpt, heeft met een inzending kana rievogels op de te 's-Gravenhage ge houden grcepswedstryd niet minder dan 2 eerste pryzen, 2 wisselbekers, 3 ere prijzen en tot tweemaal toe de prijs voor de meesterzanger behaald. Onge twijfeld een opmerkelyk succes! De Leidenaars J. Barvoets en A. J. van Biemen ontvingen vn-r hun resp. inzendingen een ere-prijs. Naar officieel te Boedapest wordt medegedeeld is kardinaal Mindszentg, die R.K. primaat is van Hongarije on der beschuldiging van hoogverraad gearresteerd. In een kort communiqué van het de partement van binnenlandse zaken wordt verklaard, dat de kardinaal in bewaring is genomen wegens „spion- nags, misdaden tegen de veiligheid van de republiek en het smokkelen van va luta". Wanneer de kardinaal is gear resteerd ,werd nist vermeld. De controverse tussen de R.K. Kerk en de Hongaarse regering bereikte haar hoogtepunt in September, toen de by- zondere scholen werden genationali seerd. Tien dagen geleden echter heeft het gezamenlijke Hongaarse episcopaat in een vergadering onder de 56 jarige kar dinaal zijn bereidheid te kennen ge geven om met de regering over een accoord te onderhandelen. Verwacht werd, dat het Vaticaan een hoge? dignitaris zou aanwyzen om de onderhandelingen te leiden. Vorige maand heeft Rakosi, plaats vervangend premier en secretaris-gene raal van 'de communistische party in Hongar-ye, gezegd dat de tyd gekomen was om de „politiek van verdraagzaam heid" jegens kardinaal Mindszenty te beëindigen. Het „fascisme dient zich aan'in het kleed van de katholieke kerk", aldus Rakosi. Op 17 November j.l. verbood de rege ring de opneming van een brief van de kardinaal „Aan de natie" in het offi ciële katholieke blad „Magvar Kyir" Naar verluidt had deze brief het "ka rakter van. een regelrechte aanval op het regime. Enige weken geleden meldden de Hongaarse bladen, dat de bisschoppen van Pees en Rsanad zich tegen de po litiek van de kardinaal hadden ver klaard. die „de kerk tot een politieke organisatie" zou maken. Verleden maand werd de secretaris van de kardinaal gearresteerd, „ver dacht van anti-nationale activiteit". In zijn Kerstboodschap had de Hon gaarse president. Szakasite. verklaard dat een ..regeling van de betrekkingen tussen de staat en dc katholieke kerk" een der eerste taken van het nieuwe jaar was. Volk en regering van Hon garije zijn niet tegen de godsdienst, zo Nota Arabische Liga inzake Nederlandse vliegtuigen De Arabische liga bestudeert thans een nota, die aan alle ledenstaten van de liga zal worden gezonden. Hierin wordt gevraagd aan Neder landse vliegtuigen toegang op hun vlieg- VxTldjn wei=eren als reactie oo de „Nederlandse agressie" tegen Indonesië. De byzondere situatie van de Neder landse schepen die varen door het Suezkanaal, wordt eveneens bestudeerd. HERSTEL KONINKLIJK PALEIS TE DEN HAAG. By de Tweede Kamer is Ingediend een ontwerp van wet tot wyziging van het eerste hoofdstuk der rijksbegroting voor het dienstjaar 1948 (Huis der Ko ningin). Voor het herstel van de schade, ver oorzaakt door brand in het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage, welk herstel zich heeft bepaald tot het treffen van noodvoorzieningen, alsmede voor het provisorisch inrichten van enige ver trekken in dit paleis, wordt een bedrag aangevraagd van f.50500—. Vrijdagmiddag Is de 11 maanden oude Maria G. D., wonende aan de Ho- nlngerdy'k te Rotterdam door haar moe der dood in haar ledikantje aangetrof fen. Vermoedelijk is het kindje gestikt in een moltondeken, waar het aan heeft liggen zuigen. verklaarde de president, „doch zy kun nen niet toestaan, dat imperialistische agenten zich achter het bolwerk van de katholieke kerk verschuilen." Szakasits zeide, „grote massa's van het Hongaarse volk vragen de liquidatie van de anti-democratische reactie van de kliek rondom kardinaal Mindszenty." „De Hongaarse regering, die een volksregering is, doet alles wat in haar macht ligt om volgens de wens van het volk te handelen. Deze hindernis op de weg naar de ontwikkeling van de Hon gaarse volksdemocratie moet uit de weg geruimd worden", aldus de president. By de opvoering van het Kerstspel van de V.C.J.C. heeft niet de heer De Bruin, doch ds F. v. d. Heyden het in leidend woord gesproken. De heer De Bruin verzorgde de regie van deze op voering. Prof. dr C. J. van der Klaauw al hier is benoemd tot bestuurslid van de Organisatie voor Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoek ten be hoeve van de landbouw. Vanmiddag verklaring van dr Van Royen? Over de volgorde van de onderwerpen op de hedenmiddag om 3 uur door de Veiligheidsraad te - behandelen agenda is op dit ogenblik nog niets met zeker heid te zeggen. De Veiligheidsraad stelt deze volgorde voor de aanvang der zit ting vast. Men houdt hier echter rekening met de mogelijkheid, dat de Indonesische kwestie vóór de Palestynse kwestie zal behandeld worden, daar men op het ogenblik nog niet in het bezit is van een rapport van dr Bunche. In de kringen van de Ver. Naties te Parys verwacht men. dat dr Van Royen vanmiddag een verklaring zal afleggen. WAAR ZIJN SOEKARNO C.S.? Naar aanleiding van berichten, ge lanceerd door buitenlandse persbu- rcaux, dat Soekanio en de andere ge ïnterneerd e republikeinse leiders van Djokja naar Batavia zouden zijn over gebracht, heeft een Nederlandse woordvoerder te Batavia verklaard, dat deze berichten uit de lucht zyn gegrepen. A.P. vernam van betrouwbare zyde, dat Soekarno c.s. van Djokja naar een onbekende plaats in Indonesië waren overgebracht. Een woordvoerder van het Nederlandse leger, aldus A.P.. kon dit bericht bevestigen noch ontkennen. De zegsman van AP. verklaarde nog. dat de geïnterneerde leiders naar een van de kleine eilanden ten Noorden van Java zijn gibracht. Bangka, Billiton of een eiland van de Riouwarchipel. VOORRADEN NAAR MIDDEN JAVA. Naar wy vernemen, zal binnenkort 'n hoeveelheid van 8000 ton rijst en 20 millioen meter textiel vanuit West-Java naar Midden Java worden vervoerd en onder de bevolking gedistribueerd. IJSINLICHTINGEN. De ijsinlichtingen van heden zyn: Stoom- en motorschepen met gering vermogen ondervinden hinder, zeil vaart gesloten: IJsselmeei, Zijl, Ryn- Schiekanaal, Oudewater, gekanaliseerde Holl IJssel, Alphen a/d. Rijn, Oude* Ryn (Gouwsluis-'s Molenaarsburg-Lei den), Gorinchem, Merwedekanaal, 's-Hertogenbosch. Dieze, kanaal Enge- lenhenrlettewaard, Zuid Willemsvaart en Panheel, kanaal Wessera-Neder- weert. Scheepvaart alleen voor krachtige stoom- en motorschepen mogelyk: Sta voren, Warnsevaart en Heegermeer; Scharsterbrug. Schèrsterrijn en Tjeuke- meer, TerhornesluLs Sneekermeer; Beukersschutsluis. Beukersgracht, Har derwijk, IJsselmeer.; Noord-Scharw ou de, kanaal Alkmaar (Omval)-Kolhorn; Aarkanaal; Woerden, Oude Ryn (Utr. grens-Woerden)Bodegraven, Oude- Rijn (Woerden-Gouwsluis). Verder ondervindt de scheepvaart geen belemmering. (Adv.) TUBERCULOSE-BESTRIJDING EN HAAR GEVOLGEN. Commissie ingesteld door Stichting van de Arbeid. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid een commissie ingesteld ter bestudering van de sociaal-economisohe kant van de tu- berc ulosebestr y ding Over dit onderwerp heerst namelijk by de drie Vakcentrales (NW. Kath. Arb. Beweging en Chr. Nationaal Vak verbond) nogal enige ongerustheid. Met name zal de commissie, waarvai^, voorzitter is de heer J. Schipper (Ohr. Nat. Vakverbond) en waarvan leden zijn prof. mr B. C. Slotemaker, enige doktoren en een aantal vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers, aan de volgende punten aandacht schenken: de sanatoriumruirate, het totaal aantal patiënten, de massa-door- lichting, de sociaal-economische gevol gen voor de patiënt en zyn gerin, de financiële gevolgen voor de Vakcentra les en de tewerkstelling van als gene zen ontslagen mannelyke patiënten. DE KWESTIE DER VAKVERENIGINGEN. Het Amerikaanse vakverbond C.I.O. heeft medegedeeld, dat het volgende maand met het Britse vakverbond, het T.U.C., zou confereren over „piannen voor toekomstige internationale samen werking". In sommige kringen acht men deze stap een voorbode van de terugtrekking van het C.I.O. uit het wereldverbond van vakverenigingen. Een woordvoerder van het C.I.O. verklaarde desgevraagd: „Ik geloof, dat wy zullen uittreden. Men kan niet zonder meer zeggen, dat dit het einde van het W.V.V. betekent, maar het wijst zeker in die richting". De voorzitter van de C.I.O., Philip Murray, heeft gezegd: „De Londense conferentie zal naar verwacht wordt' de toekomstige politiek van vooraanstaan de niet-communistische arbeidersbewe gingen bespreken, welke in toenemende mate uiting hebben gegeven aan haar misnoegen over het gedrag van het W.V.V." DE POSITIES VAN DE K.L.M.-VLIEGTUIGEN. De K.L.M-persdienst deelt het vol gende mede betreffende de posities van de vliegtuigen op de AmsterdamBa- tavia-route: PH-TEP (Constellation) gezagvoer der Vickerstaff te Basra, bestemming Batavia. Dit toestel, dat ingezet was voor de gezinshereniging, is Woensdag avond uit Amsterdam vertrokken en staal sinds Donderdag in Basra, ds passagiers (20 volwasenen, 16 kinderen en 18 babies) verbiyven in een hotel te Basra en staan onder voortdurende zorg van de K.L11,-vertegenwoordi ging. PH-TEY (Skymaster vrachtmachine, geen passagiers), gezagvoerder Ris- seeuw te Bangkok. Te Batavia bevinden zich de volgen de vliegtuigen: PH-TAT (DC 4), PH- TDE (Constellation), PH-TSC (Sky master) en PH-TET (Constellation). TSJANG KAI SJEK OPTIMIST. Generalissimus Tsjapg kai Sjek heeft vandaag verklaard, dat de zeven dagen oude regering van dr Soen Fo de oor log tegen de communisten „grondig en .tot het einde toe" zou voortzetten. OOSTDUITSE POLITIECONTROLE OP U- EN S-BAHN. De politie van de Sovjet-sector van Berlijn heeft thans ook de controle op de ondergrondse en bovengrondse tram- lynen te Berlyn ingesteld. Politie-patrouilles zyn gestationneerd op de laatste stations in de Sovjet sector. Zy controleren alle treinen, die naar de Westelyke sectoren gaan. Voed sel en andere „verboden export-artike len" worden ln beslag genomen. AANVAL OP GRENSPLAATS IN COSTA RICA. Uit Costaricaanse bron verluidt dat invallers, „kennelyk uit Nicaragua", Zaterdagavond by verrassing het uit 64 man bestaande garnizoen van de Costaricaanse grensstad Port Soley hebben aangevallen en de stad in brand hebben gestoken. Tien man, die de enige overlevenden van het garnizoen zouden zyn, zyn vandaag naar San José overgebracht. Zy waren in de war en konden geen samenhangend verslag van de gebeur tenissen geven, zy zelden, dat de in vallers, „kennelyk" uit de Nicaragu aanse stad Los Mojones, het garnizoen met granaten en machinegeweren aan vielen en naar Los Mojones terugtrok ken na de stad in brand te hebben ge stoken. Mevr. Oud-Stofberg vol enthousiaste indrukken „Je kunt je geen voorstelling ma ken van de oprechte belangstelling en de onverholen sympathie, die Ame rikanen jegens ons land aan de dag leggen. Niet alleen dat deze inte resse tonen, ze weten er ook wat van". Ik kwam ergens in Illinois in gesprek met een wegwerker. Toen hy hoorde, dat ik uit Nederland kwam. zei hij onmiddellijk: „Jullie hebt het slecht gehad hè, maar jullie zyn er al weer aardig bovenop!" Dit is slechts een enkele van de vele uitingen van hartelyk medeleven van de Amerikaanse bevolking met het wel en wee van ons land, die mevrouw R. OudStofberg, zo juist van haar tour nee van ruim twee maanden door Illi nois, Virginia. Oklahoma, Alabamy, North Carolina, Maryland en New York teruggekeerd, ondervond. NEDERLAND HEEFT ENORME GOODWILL. Mevr. Oud is lid van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en vice-voorzit- ster van de N.H. afdeling van deze or ganisatie. zy heeft in de Ver. Staten als gast van de vrouwenverenigingen aldaar een studie kunnen maken van fhet leven der plattelandsvrouwen en een 'voor de toekomst wellicht nuttig con tact tussen de Z -Amerikaanse en Ne derlandse organisaties kunnen leggen. „Nederland, geniet een enorme good will", zo vertelt zy verder en dat niet in de laatste plaats door de ken nis die de G.I., de Amerikaanse soldaat ln de oorlog met Nederland en de Ne derlanders maakte, wy kregen de roep een degelyk, net en ordelyk volk te zyn en waar ik ook kwam, de foto's van de Koninklyke familie, die Ik -had mee genomen, trokken overal belangstelling, omdat men in Amerika zoveel begrip heeft voor de bindende kracht, die het Oranjehuis in ons volksleven vormt. ONDERLING VERTROUWEN. Daarbij komt, zo horen wy verder, dat de Hollandse emigrant een goede naam heeft. Men ziet tegen hem op om zyn doorzettingsvermogen en vakkennis. Overigens: de beste ambassadeur voor Nederland is - wel de bloembol geweest! De Amerikaan is dol op bloemen! Omgekeerd is het beeld van de ge middelde Amerikaan, zeker ten platte- lande, lang niet identiek met het visi tekaartje, dat wy In Europa van hem plegen te ontvangen: echtscheidingen, gangsterverhalen, niet al te beste films. Integendeel, uit mevr. Oud's erva ringen bleek, hoe in dc Amerikaanse staten een jonge, frisse vooruitstre vende maatschappij bezig is zich te vormen. Een samenleving, die geba seerd is op onderling vertrouwen en goede wil. De spontane hartelijkheid, waarmee zy de vreemdeling tegemoet treden, bcwyst, dat zy deze levens houding niet alleen voor intern ge bruik hebben gereserveerd. OPGEWEKT KERKELIJK LEVEy. Opvallend is het kerkelijke leven in de dorpen en dorpskernen. De godsdienst is daar wel verre van een sleur geworden. De kerk staat letter lijk en figuurlijk in het midden van de dorpsgemeenschap en het zyn niet alleen religieuze byeenkonfisten, die in het kerkgebouw een onderdak vin den. De grote organisatie, die in de meest uitgebreide zin van het woord de voorlichting van dc plattelanders verzorgt, houdt er evenzeer zijn voor drachten en cursussen, die zonder uit zondering met gebed worden geopend. Dat voorlichtingswerk is in één woord voortreffelyk Het gaat uit van het Dep. van*Land bouw en wordt in hoofdzaak ook door de overheid, die er reeds in 1912 het initiatief toe nam. bekostigd. Iedereen kan er gratis deel aan hebben. Op alle gebieden van de hygiëne, de huishoudkunde, de landbouw' en vee teelt wordt onderricht gegeven en de cursisten mogen zelf kiezen over welke onderwerpen zij voorlichting willen ont vangen. De Amerikaanse vrouw moet vaak grote afstanden afleggen om deze lessen te kunnen bijwonen; maar zy kan dit doen, omdat in het Amerikaan se gezinsleven het besef van de mede- verantwoordeiykheid van alle gezins leden voor de goede gang van zaken zo sterk wordt gevoeld. Er is veel minder dan by ons een scherp afgebakende taakverdeling ln het huishouden. Daar- by komt. dat de vrouw op het Ameri kaanse platteland veelal de -beschikking heeft over vele technische hulpmidde len, die haar werk verlichten. De eco nomische toestand der boeren ls thans goed en de Amerikaanse man is er ge lukkig van overtuigd, dat zyn vrouw evenveel recht heeft op een gemoderni seerde keuken als hij op een tractor. Een ander gevolg van dit voorlich tingswerk is. dat men veel personen aantreft, die in staat zyn verantwoor delijkheid voor een groter of kleiner geheel te dragen. PLAATS VOOR HOLLANDERS. Toch bestaat er ook onder dc jon gere Amerikaanse plattelanders een zekere trek naar de stad. Er is een groot tekort aan arbeidskrachten. In een staat als Virginia zouden heel wat Hollandse boerenknechts een plaatsje kunnen vinden. Mevrouw OudStofberg verzekert ons nog. dat de Amerikaanse vrouw on danks haar make-up. gelakte nagels en haar altyd verzorgd uiterlijk, zeker even degelyk is als haar Nederlandse sexe- genoten. En de Amerikaanse soldaten, die na hun demobilisatie door de staat in de gelegenheid werden gesteld, in dien zy difr wensten, aan een Universi teit te studeren, behoren tot de beste leerlingen, die in lange tyd zijn afge leverd Laat de bijzondere gelegenheid die ~ns rMtHeiaarsnummer U biedt, de aandacht van Uw clientèle weer eens speciaal op Uw zaak te richten, niet voorbijgaan. Plaats een Nieuwjaarsadvertentio tegen gereduceerd tarief. 115 m.m. 11,80 elke m.m. meer i 0,14 De beschikbare ruimte is nog be perkt. Geef ze daarom spoedig op. De opdrachten worden in volgorde van binnenkomst uitgevoerd. Na 28 December worden geen Nieuwjaars-advertenties tegen dit gereduceerde tarief aangenomen. Kerstfeest werd echter op kalme wijze gevierd (Van onze Brusselse correspondent) Brussel had zich met ongemene pracht voorbereid op deze Kerstdagen, In de Nieuwstraat, de drukste winkelstraat, die de twee slagaderen van de stad, Noordstation en Beurs, verbindt, waren honderden bogen met duizenden lamp jes aangebracht. Men baadde er in een overdadige lichtroes, waarboven de neonreclameflitste, terwyl onderaan de lichtbundels van de veelkleurige etalages schitterden. In de kathedraal van Sint Goedele zongen de Wiener Een interview met de Spoorwegdirectie In verband met het feit dat de amen- dering der z.g. „knooppuntentheorie" door de Nederlandse Spoorwegen voor velen-niet duidelijk is, heeft het ANP een onderhoud gehad met de directie der Nederlandse Spoorwegen. Met het directielid drs D. J. Wansink is dit on derwerp nader onder de loupe genomen. Voordat het eigenlijke onderwerp werd aangesneden, vond drs Wansink gelegenheid er nog eens met nadruk op te wyzen dat de huidige N.S.-auto- busdiensten beschouwd dienen te worden als (tijdelijke) „stoptreinen op rubber", en dat zy, zodra de wederop bouw van het railapparaat genoeg is gevorderd zullen worden vervangen door „stoptreinen over de rails". Voor het uitgangspunt by de oplossing van het vraagstuk: rail-weg, verwijst de heer Wansink naar hetgeen de grond slag vormt van de maatregelen der commissie vergunningen personenver voer: aanpassing van de vervoersca paciteit der autobusdiensten aan dc vervoersbehoeften op passend ver zorgingsniveau ter bereiking van zo laag mogelijke maatschappelijke kos ten. Binnen de bedrijfstak van het autobusvervoer is als uitvloeisel hier van vanzelfsprekend aanvaard: dien sten die elkaar vervoer kunnen ont trekken, dienen in één hand te wor den gelegd, daar zy anders onecono misch werken. Komende tot het voor de oorlog be staande inzicht zeide de heer Wansink, dat de overheid de bereiking van het doel der coördinatie op het gebied rail weg destyds ln hoofdzaak gedacht heeft langs twee wegen. In de eerste plaats beperking van de omvang van het spoorwegapparaat, zowel naar het aan tal lynen, als naar het aantal stations. Men was tot de overtuiging gekomen, dat de spoorweg door de opkomst van de motorvoertuigen langs de weg, eco nomisch verouderd moest worden ge acht voor verkeer van geringe dicht groeien want binnen enkele jaren werd de reizigersdienst op meer dan 350 km. spoorlijn gestaakt, d.i. op meer dan 10% van het totale net en een groot aantal stations werd gesloten. De spoorweg zou zich beperken tot het verkeer tussen de grotere plaatsen, op langere afstand en to£ het massaver- voer ongeacht de afstand. De bus op trajecten parallel aan de spoorweg had zich te beperken tot het verkeer in de niet door de door de spoorweg bedien de relaties, ln casu het verkeer tussen de „knooppunten" gelegen plaatsen. 'Voor een goed begrip van de situatie achtte drs Wansink het van groot be lang er op te wijzen dat deze vervoer- verdeling „de knooppunten theorie" gebaseerd was op de toenmalige stand van het spoorwegapparaat op de niet-geëlectriflceerde baanvakken. Deze maakten nog 90% van het net uit. Op de wel geëlektrificeerde lynen was een en ander niet van toepassing. In tegendeel, de kleine stations werden daar frequent bediend. Onder de toen malige omstandigheden was het on denkbaar, dat de spoorwegen op be- trekkelyk korte termyn het net zou kunnen moderniseren. Men zat nu eenmaal met een bestaand, technisch neg vele jaren bruikbaar railapparaat, dat gebaseerd was op de stoomtractie. Men kon bezwaariyk anders doen dan de beste delen van dit apparaat, aan gevuld met wat dieseltractie, aanwen den voor d&t verkeer, waarvoor het nog bruikbaar was en die delen van het verkeer, waarvoor het niet meer ge schikt was, te verzorgen met autobus sen. Het kardinale punt Ls nu, aldus drs Wansink, dat men in de jaren voor de oorlog geen ver voerver deling voor im mer of voor zeer lange tyd in 't leven riep, maar de vervcerverdellng, die onder de toenmalige omstandigheden, bij het toenmalige vervoer en by de toenmalige stand van het vervoerappa- raat. voorlopig de beste was. Men kan echter niet zeggen: zo ls het en zo moet het maar blyven. Wat' toen een juiste evenwichtstoestand -was, behoeft held. Men heeft er geen gras over laten dat nu niet meer te zyn. De grote veranderingen sinds 1938 ma ken herziening van de „knooppunten theorie" noodzakeiyk. Er is sinds 1938 zoveel veranderd, dat de directie over tuigd is dat een nieuwe koers nodig is. Een heropening van vele indertyd ge sloten stations is nodig. De spoorweg kan zich niet meer beperken tot de taak. hem onder de „knooppuntentheo rie" toebedacht. De vervcerbehoefte is de laatste tien jaar enorm toegenomen en deze ontwikkeling is nog niet ten einde. Integendeel, het indexcyfer van het landelijk verkeer in vergelyking tot 1938 ligt op ongeveer 200. In Limburg, waar de bevolking het meest is toege nomen in bepaalde verkeren zelfs byna op 400. In Drente eenzelfde ontwikke ling. Z.O. Drente levert olie, krijgt in dustrie en heeft een steeds toenemend arbeidsreservoir. Behalve d^ snel toe nemende vervoerbehoefte is er echter meer, zo hielddrs Wansink ons voor. De electrisohe tractie biedt veel meer mogelykheden dan de stoomtractie. Het railapparaat is door de oorlog grondig verwoest. De spoorwegen zyn onmisbaar en moeten dus worden op gebouwd. Vanzelfsprekend geschiedt deze op bouw met de meest moderne middelen. Een deel van de capaciteit van de spoorweg, dat by de stoomtractie eco nomisch niet voor gebruik in aanmer king kwam, kan by electrische tractie economisch zeer wel bruikbaar zyn. Als derde overweging noemde de heer Wansink: de electrische tractie wordt door de reizigers, ook voor de korte af standen, zeer gewaardeerd. Ook uit een oogpunt van verzorgingsniveau bestaat dus de plicht de bevolking deze ver voersvoorziening te bieden, overal waar dit technisch en economisch zonder grote bezwaren mogelyk is. Een prac tisch voorbeeld der juistheid hiervan levert de iyn Haarlem—IJmulden. Het verkeer op dit nauweiyks 12 k.m. lange baanvak was aan sterke autobusconcur- rentie onderhevig en daalde onrustba rend. In het kader van de electriflcatie van de iyn Amsterdam—Dordrecht werd ook deze zytak ln 1927 geëlectrificeerd. Er werden nog enkele halten toegevoegd, zodat er nu acht halten zyn op 12 k.m. Ondanks dat de busconcurrentie het antwoord niet schuldig bleef en zelfs nieuwe lynen opende, steeg het vervoer per spoorweg met sprongen. Voor de meeste stations tot het dubbele, soms tot het drievoudige van de jaren vóór de electriflcatie. Alleen al uit een oogpunt van ver zorgingsniveau ware het onjuist by de modernisering van het railapparaat de tussen de „knooppunten" gelegen plaat sen van enige betekenis zodanige rail- bediening te onthouden. De drie hierbovenuiteengezette factoren hebben geleid tot het besluit, by de wederopbouw van het railappa raat over te gaan tot de bediening van een zo groot mogelyk aantal stations, van meer dah alleen de „knooppun ten". De heer Wansink wees er in dit ver band op, dat de mening, dat de N. S. hiermede zouden trachten vroegere rechten op de bediening der tussensta tions „terug te krygen", volkomen on juist is. Het recht op bediening der tussenstations is nimmer prys gegeven, het bestaat nog steeds in volle omvang 'men zie de Spoorwegwet) en de om standigheden leggen de N. S. de plicht op weder tot bediening over te gaan. En daarmede is ook de bruikbaarheid van de „knooppuntentheorie" voor de vaststelling van de meest rationele ver deling van het verkeer over rail en weg vervallen. De „knooppuntentheorie" is verouderd, zy is te beperkt. Er moet een nieuwe evenwichtstoestand gezocht wor den, aangepast aan de nieuwe verhou dingen, die zowel uit een oogpunt van economie en techniek als uit een oog punt van vervoerbehoefte omvang en verzorgingsniveau sterk verschillen van die van 1938. De spoorwegdirectie vindt het vanzelfsprekend dat het vin den van deze nieuwe evenwichtstoestand niet aan het vrye spel der concurrentie kan worden overgelaten. De overheid zal niet kunnen volstaan met een regeling voor de „knooppun ten", maar ook voor de tussengelegen plaatsen een regeling dienen te treffen door middel van vergunningsvoorwaar den, daarby ais doel voor ogen houdend overcapaciteit te voorkomen. „Ik hoop", zei drs Wansink, „dat dul- delyk zal zyn geworden, dat de herope ning van de tussenstations berust op een weloverwogen visie van de N. S. op de huidige en toekomstige ontwikkeling der vervoerbehoefte en op de mogelijk heden die de moderne railtractie in houdt". Sarugerknaben en nochtans is het traditionele nachtdiner in de grote en kleine restaurants, alhier reveillon ge- naaihd, naar ik vaststellen kon, heel wat rustiger geweest dan vorig Jaar. Men voelt goed aan, dat de opwin ding van de eerste bevry dings jaren overgaat in bezinning en bezorgdheid over de dag van morgen. Het enorme reclame-spektakel is daarvan een be- wys contrario. De koper moet met alle geraffineerde middeltjes gedwon gen worden en aangelokt. Voor het re- veillon-diner hadden alle restaurants het „beste van het beste" geboden. Een populair restaurant aan de Nieuwstraat bood b.v. een diner met een zeer ge varieerde keuze van hors d'oevres, vlees schotels. nagerechten en wynen voor 60 francs of 3,60 gulden, opgeluisterd door cabaret, muziek en circus-nummertjes. De winkels offreerden een goed Frans wy'aitje 80 cent de driekwart fles. Maar een bewijs, dat de Brusselaars voornameiyk het grote feest van het jaar thuLs in de familiekring hebben gevierd, is wel dat de prijzen van kip pen en allerlei gevogelte met 20 tot 30 procent stegen. Een kilo verse inlandse kip kostte 100 frs. of 6 gulden, de Ame rikaanse vrieskip 80 frs. of 4.80 gulden. De slagers betaalden het gelag. De bladen, die geen speciale Kerst edities gemaakt hebben, zoals de Ne derlandse pers dit zonder uitzondering deed. brengen de Kerstboodschap van Paus Pius XII en reportages over de Kerstmisviering in het belegerde Jeru zalem, waarvoor hier speciale geldinza melingen werden gehouden. Het liberale „Laatste Nieuws" en de katholieke „Nieuwe Gids" betreuren, dat de nieuwe minister van Justitie^de Waal Moreau de Melen, de belofte van zijn voorganger om een vierhonderdtal politieke delinquenten met Kerstmis vrij te laten, slechts in zeer beperkte mate gestand deed. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nleuw- Butnen J. G. U. van Hoogstraten te Harkstede-Scharmer; te Twello H. Engcl- sma te Vollenhove. Aangenomen naar Oostzaan N. Padt te Zutphen. Bedankt voor Zeist (vac. R. Bartlema) Jac. Vermaas te Amersfoort; voor Wage- ningen (toez.) (vac. H. G. Groenewoud) S. v. Slnderen te Woerden. Evang. Luth. Kerk Drietal te 'sGra- venhage (vac A. C. W. de Wit) A. K. v. d MeJJ te Nijmegen. G. J. Dulvendak te Amsterdam 'en H. J. Jaanus te Rotterdam. MARKTBERICHTEN VL AARDINGEN, 24 Dec. Binnen de VL 114 met 31 last; VL 197 met 22 last; VL 199 met 43 last; VL 70 met 3| last; VL 196 met 22 last; VL 97 met 39 last; VL 115 met 9 last; VL 29 met 17 last; VL 190 met 31 last; VL 142 met 14 last. De marktprijs van heden (27 Dec.) voor steurharlng Kanaal was f.30 per kantje. Aan de vlswal de RO 9 met f. 4827 besom ming en de RO 1 met f. 2000 besomming aan vazae haring.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3