Voortreffelijke houding onzer troepen Ned. Regering beraadslaagt over haar standpunt Wat er in Indonesië gebeurt Vele plaatsen w.o. Madioen, Kediri, Serang en Sibolga bezet Een innig woord van Koningin Juliana Zonder strijd naar orde, reclit en veiligheid Bevolking wanbestuur moe en thans opgelucht WEERBERICHT 87ste Jaargang MAANDAG 27 DECEMBER 1948 No. 26519 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie; B w Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Consequent en principieel VROEGER In de middag dan alge meen werd verwacht, is de Veilig heidsraad Vrijdag j.l. tot een iut- spraak gekomen inzake de Indonesische kwestie. Zoals men zich zal herinneren resulteerden de voorgaande besprekin gen in een tweetal resoluties: één, inge diend door de Ver. Staten van Amerika en mede ondertekend door Columbia en Syrië en één, ingediend door de Sovjet unie, waarvan de laatste een scher pere veroordeling van het Nederlandse beleid Inhield dan de eerste. Beide re soluties hadden evenwel één paragraaf gemeen, nJ. dat de strijdkrachten in Indonesië zouden worden teruggetrok ken tot de posities van vóór het optre> den van 18 December jl. Het merk waardige' geval deed zich voor. dat Amerika zijn steun onthield aan het Russische voorstel, waarna de Sovjete Unie en de Oekraïne met gelijke munt betaalden ten aanzien van de Ameri kaanse suggestie. Met net voor Neder land verblijdend gevolg, dat beide, vry wel gelijkluidende voorstellen werden verworpen! Internationale prestige kwesties deden hier Nederland de rol vervullen van de derde hond, die heen liep met het been waarom twee rasge noten vochten! HETGEEN evenwel van de oorspron keiyke Amerikaanse resolutie overbleef en wat werd aangeno men, was overigens voor Nederland nog erg genoeg. Want de Raad besloot op beide partyen een beroep te doen: a. om de vijandelijkheden onmiddellijk te staken: b. de gevangen genomen repu blikeinse leiders in vrijheid te stellen. De formulering „een beroep te doen" zou er op kunnen wijzen, dat de Raad de kwestie van zijn bevoegdheid ten deze In het midden zou willen laten, doch deze illusie wordt onmiddellijk verstoord door de bewoordingen in het slot der Amerikaanse resoltuie, waarin duidelijk wordt gesproken van „het on der de paragrafen A en B geëiste". Hieruit blijkt o.i., dat de Raad aan zyn in de aanhef uitgesproken wens wel degelijk een imperatief karakter be doelt te geven, hetgeen trouwens over eenkomt met zijn houding tijdens de eerste politionele Nederlandse actie in Juli 1947, toen de Veiligheidsraad in Lake Success eveneens een beroep deed op beide partijen om de vijandelijk heden te staken, maar daarna in vol gende zittingen voortdurend sprak van een „bevel". Gelijk ook in het Pa lestijns geschil! HET Nederlandse standpunt daar tegenover kan niet anaers zyn dan een onverbiddelijk vasthouden aan de houding, welke de Nederl. regering van het begin af heeft ingenomen en welke neerkomt op een principiële ont kenning van het recht van de Veilig-t heidsraad om in te grijpen in een in tern geschil Zolang niet op het aller hoogste niveau, d.w.z. door het Inter nationale Hof van Justitie is uitge maakt, dat de Republiek Indonesia is een souvereine staat in de zin van het Handvest der Verenigde Naties en Nederland heeft nog te Parys verklaard bereid te zijn zich aan een uitspraak van het Hof te willen onderwerpen zolang heeft Nederland het volste recht elke rechtstreekse inmenging van de Veiligheidsraad in wat het beschouwt als zijn binnenlandse aangelegenheden op te vatten als een ontoelaatbare aan tasting van zijn souvereine rechten. Nederland staat in die opvatting ge lukkig niet alleen In de jongste dis cussies in de Veiligheidsraad heeft zo wel de Bè:g Van Langenhoven als de Fransman Parodi een lans gebroken voor het denkbeeld om allereerst de bevoegdheidsvraag van de Raad te doen beslechten. En de Engelsman Denning heeft de vraag of de Raad in deze kwestie competent is, evenmin bevesti gend durven beantwoorden, doch het Britse standpunt uitsluitend verklaard uit de overweging, dat het Indonesisch geschil kè.n leiden tot internationale verwikkelingen, weshalve hij van oor deel was. dat de Raad deze kwestie kon behandelen. Hetgeen intussen nog heel iets anders is dan „een rechtstreekse bedreiging van de wpreldvrede", zoals het Hand vest nadrukkelijk stelt als criterium voor het ingrijpen van de Raad in een geschil tussen souvereine staten. Waar bij wij dan nog altijd de souvereiniteit van de Republiek door een vraagteken laten volgen! DE NEDERLANDSE regering staat thans voor een onnoemlijk moei lijke beslissing De wereldopinie, eenzijdig voorgelicht door een geraffi neerde propaganda, is tegen ons. De meerderheid der Commissie van Goede Diensten eveneens. Niettemin blijft de zeer grote meerderheid van het Neder landse volk het door zijn kabinet een stemmig genomen besluit tot hervat ting der politionele actie ter verzeke ring van orde, recht en veiligheid zien als te zijn genomen in het waarachtig belang van land en volk van Indonesië en van de gehele wereld De werel^l kan dat helaas niet begrypen, omdat zij geen kennis draagt van de werkelijke stand van zaken. Dr Van Royen heeft er de vorige week in de Veiligheidsraad op gewezen, dat Nederland vastbesloten is zijn node genomen beslissing ten uitvoer te bren gen. welke daarvan ook de consequen ties mogen zijn. Deze consequenties gaan zich reeds thans in scherpere vormen aftekenen en er moet ongetwijfeld rekening mee worden gehouden, dat in de naaste toekomst -meerdere voor ons land en volk onaangename maatregelen zullen volgen. De Nederlandse regering heeft de mo gelijkheid van een dergelijke ontwik keling. vóór zij haar besluit nam, onge twijfeld voorzien. Zich stellend op de hechte basis van haar onbetwistbare souvereiniteit, van recht, gerechtigheid en mense lijkheid en zich. overeenkomstig haar eeuwenoude traditie, bereid verkla rend zich te onderwerpen aan de hoogste normen van internationaal recht.verwachten wij van haar. dat zij zal zijn: consequent en princi- piëel. Zijnde dit deugden, waarin, naar het woord van wijlen Koningin Em ma. ook een klein volk gropl kan zijn!! Ministers vergaderden de hele Zondag tact geweest met de adviseurs Blom en Da Beus, die de zitting van de Veilig heidsraad hebben bijgewoond. Voorts is er voortdurend contact met de auto- Officieel wordt medegedeeld, dat riteiten te Batavia. Over het definitie- de Nederlandse regering ten aanzien Ve standpunt van de regering kon nog van de beslissing van de Veiligheids- niets worden medegedeeld, raad van Vrijdag j.L nog in beraad is, mede in verband met het overleg met Batavia. Verklaringen, waaruit de indruk zou kunnen worden ver kregen, als zou de regering reeds eni gerlei standpunt hebben bepaald zijn te enenmale ongegrond. Gistermiddag heeft een woordvoer der van het Dep. van Buit. Zaken medegedeeld, dat de Nederlandse rege ring vrijwel onmiddellijk na de aan vaarding van de resolutie door de Vei ligheidsraad in beraad is gegaan over de vraag, welke houding zij hiertegen over moest aannemen. Gedurende de Eerste Kerstdag hebben de ministers Drees, Sassen, Stikker, Götzen en Schokking hierover vergaderd en zijn viijwel gedurende de gehele dag in con- C. v. G. D. brengt alweer rapport uit MOGELIJKHEDEN VOOR VERZOENING WAREN NIET UITGEPUT. De Commissie van Goede Diensten heeft gisteren aan de Veiligheidsraad bet rapport gezonden, waarom hy heeft gevraagd. Zij komt daarin tot de conclusie, dat een betere uitvoering van het besfand vereist was, maar dat haar mogelijkheden voor regeling en verzoening niet waren uitgeput. Het rapport, dat loopt over de periode van 12 December af, vermeldt, dat er drie punten zijn, welke de voornaamste moeilijkheden vormen om van gevechten tot onderhandelingen te komen. Het eerste is, dat geen van de twee partijen onder dwang van een gewapende macht van de ander mag staan en dat beide bereid moeten zyn om aan het redelijk gezichtspunt van de ander tegemoet te komen. Het tweede is, dat de Republiek moei lijk de onderhandelingen als bona fide onderhandelingen zal kunnen aanvaar den wanneer haar gebied verkleind is door de actie van Nederland. Na deze politieke moeilijkheid wordt nog een practische moeilijkheid ge noemd, dat nu de demarcatielijnen niet meer—bestaan, het bijna onmogelijk wordt om de positie van de Republi keinse troepen vast te stellen. Daardoor zou het noodzakelijk zijn om elke ge beurtenis van militaire aard op geheel Java, Madoera en Sumatra waar te ne men. Dit zoh op zichzelf al moeilijk ge noeg zijn, maar de commissie ziet geen mogelijkheid, dat haar waarnemers in staat zyn betrouwbaar onderscheid ce maken tussen maatregelen voor binnen landse veiligheid door de Nederlanders en vijandelijkheden tussen partyen. Ten slotte wordt in het rapport nog gezegd, dat de Commissie er van op de hoogte is geweest, dat het Republikeinse leger van plan was directe tegenstand te vermijden, omdat het voor guerilla- activiteit zou kunnen worden gereser veerd. Uitgezonderd het vastberaden verzot van de divisie-Siliwangi lijken de Nederlanders niet op werkelijk geor ganiseerd verzet te zijn gestuit. Wel waren er vernielingen. Na een analyse van de feiten, komt de Commissie tot de conclusie, dat de Nederlandse regering geen doeltref fend bericht van de beëindiging van het bestand heeft gegeven en dat de Nederlanders de demarcatielijnen I p hebben overschreden, toen de ver- j plichtingen van het bestand nog van kracht waren. I =fl: Die Sjafroeddin toch ZIJN EISEN AAN DE NEDERLANDERS. Sjafroeddin, minister van economi sche zaken van de Republiek, heeft be kend gemaakt, dat de Republikeinse regering bereid is het bevel „staakt het vuren" te geven en de onderhandelin gen met de Nederlanders te hervatten. Hij noemt daarvoor dan de volgende voorwaarden 1. Onmiddellijke vrylating van de gevangen gehouden Republikeinse mi nisters: 2. Terugtrekking van de Nederlandse strijdkrachten op de uitgangsstellin gen; 3. Erkenning de jure en de facto van de souvereiniteit der Republiek over Java, Sumatra en Madoera. 4. Vorming op democratische grond slag van een onafhankelijke en souve reine Indonesische regering „zonder Nederlandse inmenging". 5. Terugtrekking van het Nederlandse leger zo spoedig mogelijk na de tot standkoming van het Indonesische ka binet. De Nederlandse economische belan gen zullen in overweging worden ge nomen. Deze boodschap is via radio-Singa pore meegedeeld, volgend op de aan kondiging van de vorming van een regering-Sjafroeddin op Sumatra. Te Batavia weet men echter niets van zulk een regering af. Te Batavia twijfelt men er ook aan of de Republikeinse leiders, ook als zij zouden worden vrijgelaten, in staat zouden zijn om hun troepen opdracht te geven tot staking van het vuren. Daardoor zijn zij te zeer verspreid en in guerilla-troepen veranderd. VRIJLATING VAN REPUBLIKEINEN. Vrijdagmiddag te 12.00 uur zijn 14 van de 17 te Batavia in huisarrest gestelde Republikeinen vrijgelaten, onder wie de heren Darmasetiawan en Soedjono, de secretaris der Republikeinse delegatie. VERBOD VOOR NEDERLANDSE VLIEGTUIGEN IN BURMA. De Burmese regering heeft de veror dening de K.LM. om boven Burma te vliegen en gebruik te maken van de haven te Rangoon, ingetrokken. KERSTBOODSCHAP VAN DE LEGERCOMMANDANT. De Legercommandant te Batavia zeide in zijn Kerstboodschap tot het legér: „Het lot heeft gewild, dat gij in actie moest komen, met het Kerstfeest reeds in zicht. Hoewel thans zoveel van u gevergd word't, weet ik, dat gij mo menten zult vinden, waarin uw hart en uw gedachten zich toch op uw ouder lijk huis, uw gezin en uw dierbaren zullen richten. Daarom kom ik u vragen om ook nu de Kerstgedachte hoog te houden. Het is mijn hartelijke Kerst wens, dat deze voor u in de huidige omstandigheden het teken moge zijn, waaruit gij kracht put voor het volvoe ren van uw opdracht tot de schone taak: „Vrede brengen in Indonesië'. GENERAAL SPOOR BIJ GEWONDE MILITAIREN. Generaal Spoor en zijn echtgenote brachten Eerste Kerstavond dcor by de gewonde en zieke militairen in de hos pitalen van Batavia. Kerstmis heeft wel Is waar geen sneeuw gebracht, doch voldoende vorst om op vele plaatsen ijsbanen open te stellen. Op Tweede Kerstdag genoten tiendui zenden landgenoten by prachtig winterweer van het ijsvermaak. Zaterdagavond werd officieel gemeld, dat in West-Java de Nederlandse troe pen Pandeglang (ten Zuiden van Serang), Rangkasbitoeng (30 km ten Z.O. van Serang) en Baja (aan de Zuidkust) bezet hebben. 7n Midden-Java werd Sragen (residentie Soerakarta) bezet en werden rond Magelang en Solo zui veringsacties uitgevoerd. In Oost-Java werden Magctan, Ngawi en Madioen bezet, alsmede verscheidene plaatsen in le vlakte van Kediri. Op Sumatra werd Sidikalang (ten N.O. van het Tobamecr) bezet. Reeds zijn de Nederlandsetroe pen overgegaan tot de zuivering van het in de vorige week bezette gebied. In West-Java bereikten de Nederlandse troepen nog de Westkust en bezetten het plaatsje Anjer, 28 km van Serang, in Midden-Java werden Tawamangoe 35 km ten Oosten van Solo en Wonogiri 60 km ten Oosten van Djokja bezet. In Oost-Java is Kediri bezet. Op Sumatra viel Sibolga in Nederlandse handen. Eén Nederlandse jager is niet teruggekeerd van een vlucht boven Java". In West-Java bezetten Nederlandse troepen Laboehan en Menes (10 km ten Oosten van Laboehan). In Midden-Java werden Plosso (ten Westen van Mod- jokerto) bezet. Tydens 'n vlucht boven Midden-Java zyn twee jagers tenge volge van een ongeval neergestort. TWIJFEL AAN RESOLUTIE, i De Republikeinse leiders zijn door de Politieke waarnemers te Batavia twij- Nederlanders geïnterneerd en niet in felen aan de doeltreffendheid van de resolutie van de Veiligheidsraad inzake Indonesië, aldus het A F.P. landse actie wordt betreurd. Het is moeilijk definitief party te kiezen, zo zei de Wali Negara, daar de actie ge beurt buiten het byzonder federaal overleg om en omdat een zuiver inzicht in de kwestie ontbreekt door de hou ding van de Nederlandse regering en de Reubliek, waardoor contact tussen de federalisten en de republikeinse re gering onmogelyk was. De regering van Zuid-Sumatra hoept dat de militaire actie voor de Repu bliek een periode inluidt, waarin het economische en culturele leven tot nieuwe bloei komt. Orde en rust in de Republiek beteke nen orde en rust in geheel Indonesië, dus ook in de Federale gebieden moet een einde komen aan de onhoudbare en onzekere toestand, die fnuikend is voor de bloei van de Republiek, maar ook voor vele gebieden daar buiten. CORRESPONDENTEN MORGEN NAAR DJOKJA. Morgen zullen correspondenten per i,euer.auuH geimerneera en niet m «^gtuig In de gelegenheid worden ge- staat aan de verspreide Republikeinse steld om bez^ aai\. ia. ju.. I- v._. orenzen. aldus meldt de dienst Lezer- De Koningin heeft op Eerste Kerstdag voor de Nederlandse radio de volgende rede uitgespro ken: Het is my een behoefte een groet te brengen aan allen, die vandaag op Kerstmis in zorg zyn om iemand, die ?y lief hebben en om samen aan hen te denken, die in dat verre goede land aan het stry- den zyn. Het kan niet anders, of onze gedachten gaan ook uit naar degenen, die zij daarbij tegenover zich vinden. Onze zuiverste wen sen gaan naar hen allen uit. Het is het tragische, dat onze maatschappij zo is, dat geweld zo vaak weer een krachtdadig optre den daartegen nodig maakt. We weten het uit de jongste geschie denis, die van het verzet in ons vaderland tegen onze overweldigers. Onze jongens hebben hier de op dracht onze beloften in te helpen lossen, die we aan alle inwoners van Indonesië deden by monde van myn Moeder op 7 December 1942 en op 3 Februari van dit jaar. Zij willen de vryheid brengen in de vierledige vorm van de vryheid van het geloof en van het woord, de vryheid van vrees en van ge brek. Zy zyn allen in Gods hand en geen haar zal hun gekrenkt worden zonder Zijn weten. Ik wens u en hun toch een werkclyk Kerst feest. Het is niet in de vertrouwde zin, dat dit gevierd kan worden, maar misschien in diepere zin. Dc Kerstnacht is schoner dan de dagen en uw nacht van zorg maakt de tegenstelling tot het ko mende Licht van Kerstmis des te scheller. Kerstmis is zoveel ruimer, lichter, groter, dan dat, waaraan het dage^ksc leven met zyn be slommeringen ons zo vaak maar even laat tippen. Maar niets dringt zo diep en ver door in onze levens met hun mocilykhcden. En zo mo gen we dan de eeuwenoude woor den in onze oren laten klinken: Ere zy God in de hoogste heme len, vrede op aarde, in de mensen een welbehagen. Republikeinse gebied ten behoeve van de vestiging van orde en veiligheid voor de bevolking. Spontane hulp aan Ned. troepen troeperi aangegaan en wontep terstond grote en grotere steden werden bezet, omdat de verdere pacificatie van het ge- Een militaire woordvoerder van het Dep. van O..G. heeft gistermiddag over de acties in Indonesië o.m. het volgende meegedeeld: ,In het bijzonder uit reacties van de buitenlandse pers is gebleken dat grote mlsvattine bestaat ten aanzien van doel, inhoud en methoden van de huidige Ne derlandse actie. Inameerdere landen en bladen biykt de vorstelling te leven, dat een Ne derlands leger, uitgerust met alle mo dern wapentuig, een aantal vrywel on- bewapende Republikeinse strydkrachten gegooid. Wy hebben nu gezien dat ver te lyf is gegaan en onder deze grote schillende Nederlandse colonnes op zeer slachtingen aanricht bepaalde punten en nergens op enig In deze voorstelling wordt gedacht breed front zyn opgerukt. Nergens is aan een campagne van „oorlog", zoalc sprake geweest van grote omsingelings- wy in de jaren 1940 tot 1945 hebben ge- 'bewegingen ter vanging en vernietiging zien en zoals zich thans ook voordoet in ivan de Republikeinse strijdkrachten. China, waar massale legers met elkaar Als gevolg hiervan en omdat de TNI, ondanks grote numerieke superio riteit en vry goede bewapening, zeer spoedig gedemoraliseerd wegvluchtte zijn de persoonlyke verliezen aan beide zyden uiterst gering gebleven en is ner gens sprake geweest van slachtingen of bloedbaden, zoals in sommige buiten landse organen wordt gesuggereerd. Het kundige verlangens en waarin tegeiyk aantal verliezne aan de zijde van de de nodige zorg aan de ernstig verkom- TNI is dan ook zeer klein. Er is niet veel gevochten en dit werd ook niet be oogd- - Grote hoeveelheden voedsel, kleding en medicijnen zyn terstond achter de merde bevolking kan worden gebracht. Om dit doel te bereiken, was het no dig dat zo snel mogelijk de belangrijke door de organisatie van het Rode Kruis aan de bevolking gedistribueerd. De be- trcepen opdracht te geven het vuren te staken. Het is ock zeer onaannemeiyk, dat zy het contact met hun troepen zouden kunnen opnemen, indien zy vry gelaten zouden worden: de strydkrachten zyn verspreid en veranderd in guerillatroe- pen. Het valt te betwyfe'len of de Nede- landers het vuren zullen staken voor dat zy „al hun doelen" bereikt hebben, d.w.z., zo besluit AFP totdat iedere te genstand gebroken is. ELLENDE IN ASSAHAN. Uit militaire bronnen wordt betref fende de actie in Assahan vernomen, dat. naarmate de zuiveringsactie vor dert, steeds duidelyker is, in welke ellende de bevolking sinds geruime tyd verkeerde. Vooral de Javaanse bevol kingsgroep. waarvan een groot deel vroeger op de ondernemingen werkte, heeft bittere armcede gekend. VERKLARING STAATSHOOFD VAN ZUID-SUMATRA. De Wali Negara van Zuid-Sumatra, Abdoel Malik, verklaarde te Palembang o.m. dat de noodzaak van de Neder- orengen, aldus meldt de dienst Leger- contacten. Zy zullen 's avonds weer naar Batavia terugkeren. DOOD IN MAGE- LANG-GEVANGENIS. Nederlandse troepen, die Magelang in Midden-Java beletten, hebben de liohamen van 30 Indonesiërs gevonden, die in de gevangenis waren doodge schoten of doodgestoken. De gevangenen waren er van ver dacht medewerkers van Sjarlfoeddin, de leider van de communistische op stand te Madioen te zyn. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend da. tot haar leedwezen in de week van 1017 December 1948 de navolgen de verliezen zyn gerapporteerd Kon. Landmacht: Res. 2e it. P. W, Bastianen, Eindhoven. Kon. Ned.-Ind. Leger: Man. sold. 2e kl. Inlie. S. Damongilala, Indo nesië. Koninkiyke Marine: geen ver liezen. Bevolking toont steeds meer vertrouwen Onze correspondent te Batavia seint ons: Ik had een onderhoud met Hilman Djajadiningrat, afstammeling van een geëerd Bantams sultansgeslacht, oud regent van Serang, oud-Recomba van West-Java, thans gouverneur van het Federaal district Batavia, die op Eerste Kerstdag, in gezelschap van een Neder lands officier, een bezoek heeft gebracht aan Serang, de hoofdstad van Bantam. Het optreden van onze militairen zo vertelde hy my is nooit agressief geweest. Het beleid van de legerleiding was boven alle lof. In Serang is geen enkel slachtoffer onder de militairen of burgers gevallen. Onze soldaten hebben slechts dan geschoten, als zij zelf werden beschoten, en dan waren enige waarschuwingsschoten In de lucht steeds voldoende. Machtsver toon alleen was al voldoende om de T.N.I.-benden te verjagen. Dank zy het tactvol optreden van onze grote gevechten leveren, die 10.000-en doden veroorzaken. Geen beeld is echter van' minder toe passing op de huidige Nederlandse ac tie dan juist dit. Het doel van de Nederlandse actie is zo snel mogelijk het Republikeinse gebied onder de controle van het Ne derlandse militaire apparaat te bren gen, opdat weer zo spoedig moge- lyk door een zuiver en bekwaam bestuur een toestand van orde. recht en veiligheid wordt geschapen, waar in de volkswil zich vrijelijk en onbe vreesd kan uiten aangaande staat- ™lkine is rusti» en kennelijk opgelucht, lUlt meerdere plaatsen kwamen berich- llnge samenhang van de centra. ten dat de m£kten weer vol lopen en Daarbij moest het verband van de Re- dat het economische en sociale leven publikeinse strijdkrachten, voorzover dat 1 weer vry tot uiting komt. Uit Djokja al aanwezig was, worden verstoord, ter- werd een bericht ontvangen dat het Re- I troepen aanvaardt" de bevolking hënals wi.il concentraties van klaarstaande in- publikeinse ori-geld door de bevolking verlossers van de kwade elementen, van filtranten uit elkaar moesten worden niet meer wordt geaccepteerd en dat wie zij zoveel te lyden hebben gehad. u.uumen het Ned_Ind geid verlangt. Er zyn in Serang geen politieke ar- De bevolking verleent ook spontaan restaties verricht en geen huizen gefor- medewerking aan de Nederlandse troe- ceerd. Slechts zyn enige openbare ge- oen en de verwachting is geheel ge- bouwen gevorderd voor logies van onze rechtvaardigd. dat deze medewerking ®uze soldaten. Geen moment hebben de 'n steeds groter mate ook by de ver- Hollandse troepen de indruk gewekt, dat lere bestuurlijke pacificatie zal wor- ZÜ_ a^s veroveraars binnen kwamen. Vn verkregen. Het gevolg is dat de bevolking zich De bevolking is de terreur van de hield en langs de wegen vrien- ?NI en het corrupte wanbestuur van 1 le "Republiek grondig moe en beseft volkomen dat de Nederlandse troepen haar weer orde en veiligheid en be staanszekerheid komen brengen. Het moge nogmaals met de meeste na Slechts op enkele punten (b.v. Ban- djamegara), waar een Nederlandse ^olonne stootte op een sterke infiltra tieconcentratie van dc Siliwangi-divi- de TNI, hebben enige korte, werke lijke gevechten plaats gehad. Waar in de laatste oorlog en nu ook veer in China het primaire militaire -loei was en is, het vernietigen van de druk herhaald worden, dat dit ook het iiandeliike legers door omsingelin- enige doel is van de Nederlandse mili- Ten. intensieve bombardementen en taire actie, dus het scheppen van die enorme artilleriebeschietingen op die voorwaarden, nodig voor een onbevreesd, riiandelyke legers, was het doel in dr vrij en zeker bestaan van de millioenen- huidige Nederlandse militaire actie bevolking. niet de vernietiging van (le TNI. maar Dit is' wel geheel Iets anders dan de het zo snel mogelyk verkrijgen van bloeddorstige voorstellingen in zekere militaire controle over het uitgestrekte 1 buitenlandse persorganen." Hilman Djajadiningrat vertelde dathy in Bantam op tal van plaatsen Holland se soldaten met ontbloot bovenlijf ln groepen bijeen heeft zien zitten met In donesiërs, die van het begin af aan ver trouwen hebben gesteld in onze jongens en voortdurend met hen zaten te pra ten Dit is te meer opvallend, omdat Soekarno en Hatta bij hun bezoeken aan Bantam nooit enige sympathie hebben kunnen vinden. Het bestuur van Bantam is onder Republikeins bewind in handen geble ven van onontwikkelde Hadji's, die door hun tekortkomingen weinig ver trouwen by de massa konden wekken. Hilman Djajadiningrat zeide de in druk te hebben, dat de Hadji's inmid dels blij zitn van die bestuursverant- woordclyk heid te zijn bevryd en deze graag aan een meer compenent be stuursapparaat willen overdragen. De T.N.I. is gevlucht, wetende by de bevolking geen steun te vinden. De bewoners van Serang hebben grote belangstelling getoond by de komst van hun voormalige regent. Uit de besprekingen bleek hem, dat de bevolkine aanvankeiyk gehoopt heeft, dat de Veiligheidsraad Nederland zou dwingen terug te trekken. Toen hij ech ter de ware toestand uiteenzette en het doel van onze troepen verklaarde, won hy het volledige vertrouwen van de in woners, die gaarne bereid zMn aan het herstel van de welvaart mee te werken. De Bantammcrs hebben bezwaar te gen inhjving by Pasoendan, doch Jui chen deelneming aan de V.S I. als on afhankelijke Daerah toe, mits zij er op rqogen rekenen, dat Nederland hen te gen terroristen zal beschermen, totdat de eigen Veiligheidsbataljons zyn gevormd. AANHOUDENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droeg weer met over het algemeen weinig bewolking en matige tot zwakke wind. hoofdzakeiyk tussen Zuid-Oost en Oost. In de nacht en ochtend matige en hier en daar strenge vorst. Midden op de dag lichte vorst. DINSDAG 28 DECEMBER. Zon op: 8.48 uur; onder: 16.35 uur. Maan op:"7.17 uur; onder. 14.29 uur (LK.). Hoogwater te Katwyk te 1.58 etk 14.17 uur. Dit Dumme uit zes pagina*

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1