„Wij zijn vastbesloten onze beslissing uit te voeren" Zakenman Dr Jan Royen in Veiligheidsraad: Nederland nog steeds bereid tot voorlegging bevoegdheidsprobleem aan Internationaal Hof 99C. v. G. D. heeft tot onze spijt gefaald „Veiligheidsraad is niet'competent, want wij zijn meester in eigen huis" STADSNIEUWS Officiële publicatie Berlijnse sociaal-democraten in een lastig parket Laatste Berichten WOENSDAG 22. DECEMBER Ken waarheen dit zou kunnen leiden. Ook op vele andere gronden conclu- i deerde dr Van Royen tot de incompe tentie van de Raad, terzake der Indo nesische kwestie. De spoedvergadering van de Veiligheidsraad werd hedenmorgen te kwart vóór elf ih het Palais Chailiot te Parijs geopend en geleid door president Van Langcnhoven, de Belgische vertegenwoordiger. Naast hem zat de adjunct secretaris-generaal der V.N., onze landgenoot, de heer Pelt Op de agenda stond alleen de beh andeling der Indonesische kwestie. De vertegenwoordigers van Australië, India, Nederland, de Philippü'nen cn Indo nesië werd verzocht aan de confcrentietafel plaats te nemen. Te rechter zijde zette zich de Republikeinse vertegenwoordiger de heer Palar, aan het andere uiteinde tegenover hem dr. Van Royen. die van de onverantwoordelijke ele menten in de Republiek". Onder de stukken bevond zich een brief van de heer Palar, waarin deze mededeelt, het niet nodig te achten de Raad te voorzien van aanvullend ma teriaal ter bevestiging van het Republi keinse standpunt. Dg heer Palar uit daarin de mening, dat de Nederlandse actie in Indonesië, zoals gerapporteerd door de C. v. G.D., voor zichzelf spreekt. Voorts was er een telegram van de Arabische liga, waarin de Raad wordt verzocht, aan Nederland het bevel te geven, ziin maatregelen te stoppen, die er volgens de Liga op gericht zjjn „een readme oo te leggen, dat door .het, volk wordt afgewezen en dat in strijd is met de gemaakte afspraken. Dr Jessup van de Ver St. voerde niet het eerst het woord, omdat ziln ver klaring wijzigingen moest ondergaan op grond van nog niet binnengekomen berichten van Washington. Dr VAN ROYEN SPREEKT. Om tien minuten voor elf legde dr- V^n Roven een lange verklaring af. Hij zeide. dat de Nederlandse regering streeft naar het verkrijgen van de vrij heid van Indonesië in een Ned.-Indo nesische Unie volgens de beginselen van de overeenkomsten van Linggadjati en de Renville en dat Nederland energieke stappen heeft ondernomen, om in In donesië- een interim-regering te vor men. Het enige doel van de thans on dernomen actie noemde hij een zui vering van de Indonesische gebieden van onverantwoordelijke elementen en verklaarde, dat de Nederlandse regering bereid is de Ver. Naties op de hoogte te houden over de vorming van de Ver. Staten van Indonesië, welke men spoedig tot stand hoopt te brengen. Dr Van Royen wees er o.a. op, dat de keuze was tussen snelle maar ordelij ke overdracht en revolutie, tussen fe deralisme en eenheidsstreven, tussen voortzetting der samenwerking met de democratische wereld en sterke in vloed van extremisten tussen demo- era tisch^ gelijkheid van groepen en dictatuur van een overheersende min derheid. Dit is niet slechts de mening van Nederland, maar ook van millioenen Indonesiërs, die thans onder de naam „Federatie" streven naar de Federale Ver. Staten van Indonesië. De Repu bliek heeft tweemaal toegezegd sa men te werken in de richting van de vorming van een Federale regering, maar zij bleef in elk geval in gebreke haar bevolking op deze ontwikkeling voor te bereiden. Integendeel, de Re- publick heeft nooit opgehouden in haar openlijke uitlatingen propaganda te maken voor een stand van zaken, die volkomen tegengesteld is aan de ge geven belofte om een einde te maken aan de schendingen van bestand. Dr Van Royen gaf dan een breed overzicht van de schendingen van het bestand van de zijde van de Republiek. Hij zeidej dat, terwijl Nederland nooit getracht heeft haat tegen de Republiek te zaaien, deze nooit heeft opgehouden Nederland voor te stellen als publieke vijand numpier één. Sedert jaren had den de radio-omroepers van Djokja bezworen, dat de Nederlanders dienden te worden vermoord en uitgeschakeld. Zelfs generaals van het Republikeinse leger deden aan deze campagne mee. Na de terreurtoestanden van ae laatste tijd te hebben geschetst zeide dr Van Royen: „Het is duidelijk, dat onder deze omstandigheden iedere grond moest ontbreken voor het vertrouwen, dat de Republiek In de toekomst een verstandige en gematigde houding zou gaan aannemen. Zolang zij niet be wees te willen optreden tegen de taktiek van moord en kidnapping bleef bet onmogelijk voor ons land toe te stemmen in het terugtrekken van de bescherming van z(jn troepen van hen, tegen wie deze bedreigingen waren gericht". De penetraties van Republikeinse troepen in Nederlands gebied duren reeds negen maanden en de voorberei dingen er toe werden getroffen in een tijd toen generlei Nederlandse actie te vrezen was. Van Royen citeerde vervol gens bewijsstukken, die moeten aanto nen, dat de Republiek vóór 1 Januari a.s. massa opstanden in de onder Ne derlandse contröle staande gebieden had georganiseerd.. Deze documenten omvatten voorbereidingen tot „totale oorlog" en tot het vormen van guerilla troepen. Dr Van Royen behandelde vervolgens de kernpunten van de geschillen met de Republiek Hij herinnerde daartoe in dc brede aan de onderhandelingen met Sjahrir, Sjarifoeddin en Hatta. Na een overzicht te hebben gegeven over het verloop der laatste onderhan delingen, kwam dr. van Royen tot de conclusie, dat de republiek niet tot een overeenkomst wenste te komen, dan wel niet de macht had ze aan te gaan. Hy twijfelde er niet aan of „eerlijke mensen als Hatta, Leimena, Socpomo en Darmasetiawan hadden gestreefd naar overeenstemming, rr.aar het tra gische feit ls dat zij op het beslis sende ogenblik nooit in staat waren kun politiek te laten domineren over COMMUNISTISCHE GEVAREN. Vervolgens sprak dr van Royen uit voerig over de communistische gevaren, die in Indonesia dreigen. HU betoogde o.a. dat. de Republikeinse regering zeer sterk wordt beïnvloed door communis ten met het voortdurende gevaar, dat deze groep te eniger tijd plotseling de volledige macht zal overnemen. Dr van Royen ging o.a. uitvoerig ln op de banden, die Tan Malakka's be weging binden met het communisme in Malakka, China, Birma en andere Oost- Aziatische staten. Met de communisten waren de onregelmatige bewapende groepen een hindernis bij iedere poging om tot een vreedzame oplossing te komen. FEDERALISTEN. Dr van Royen zeide, dat ook in de Republiek velen deze Federale gedachte waren toegedaan, doch dat zij hun wen sen niet konden uitspreken, omdat dit hun het hoofd zou kosten. Hij geloofde dat vele delegaties in de Veiligheids raad evenals de Nederlandse regering de gematigde en constructieve nationa listische elementen in Indonesië wilden ondersteunen. Hij voegde er aan toe „er is geen slechtere weg om dit doel te bereiken dan te geloven in de Republi keinse propagandaleuzen en te twijfelen aan het oprechte nationalisme van deze gematigde elementen. Toch is deze weg, 'bewust of onbewust, gevolgd door velen, die de beste bedoeling hebben voor steun aan een constructieve samenwerking met het Indonesische nationalisme". Dr van Royen hoopte dat de spoe dige vestiging van de Federale struc tuur de eerlijkheid zou bewijzen van de Nederlandse bedoeling om Indone sia onafhankelijk te maken, onafhan kelijk ook van de genade van de machten van het geweld". DE POLITIONELE ACTIE. Hierna sprak dr van Royen over de politionele actie, welke Zondag begon nen werd. Er stonden de Ned. regering twee wegen open. De eerste was aan de Republiek toe te geven; dit zou naar onze vaste overtuiging betekenen, dat geheel Indonesia zou worden overgele verd aan de overheersing door een dic tatoriale minderheid, onder het bewind van geweld, chaos en ondeskundigheid, welke tot nu toe in Djokja heerst en aan een vergroting van de communis tische invloed, hetzij onder die van Tan Malakka of die van een andeye leider. Het is niet denkbaar, dat enige ver antwoordelijkheid hebbende Neder landse regering bereid zou zijn op deze wijze het heilige vertrouwen te verraden, dat haar was gegeven en terzelfder tijd het vertrouwen te ver raden van millioenen Indonesiërs, die de heerschappij van een minderheid vrezen en die dc steun en de mede werking verwachten van Nederland voor het bereiken van onafhankelijk heid". Het tweede alternatief voor de Ned. regering was volgens dr van Royen, verdere nutteloze pogingen om tot een verstandhouding met de Republiek te geraken op te geven en verder te gaan met haar eigen autoriteiten, zonder en voor zover nodig tegen de Republiek, die maatregelen te nemen, welke nodig zijn om de ordelijke omstandigheden te scheppen onder welke alleen een demo cratische en nieuwe staat gevestigd kan worden. Naar de mening van de Nederlandse regerisg was er geen andere keus dan het tweede alternatief te volgen. „Het ogenblik was gekomen, dat Nederland niet langer de ongebrei delde groei van de ontwrichtende en gevaarlijke elementen kon toelaten, w.o, de Indonesische bevolking dage lijks meer lijdt en welke een toestand van onrust en onzekerheid scheppen, die ondragelijk geworden was, doch welke wij hadden gehoopt tc verbete ren in samenwerking met de Repu bliek, indien zij getoond had bereid te zijn zulks te willen doen". EEN VAST BESLUIT! Wij zijn tot deze beslissing met de grootste weerzin gekomen en alleen omdat allen zich realiseerden, dat er geen andere weg open stond. Nu wij tot deze moeilijke beslissing zijn ge komen, is mijn land vast besloten haar uit te voeren, welke de kosten of consequenties ook zijn mogen, al dus dr van Royen. Al hetgeen wij vragen is dat de Vei ligheidsraad ons de gelegenheid geeft te bewijzen, dat onze methode zal lei den tot dc verwezenlijking van het gemeenschappelijke doel waarnaar wij streven." DE COMPETENTIE VAN DE VEILIGHEIDSRAAD. Sprekende over de competentie van de Veiligheidsraad merkte dr Van Royen op. dat de goede diensten van de Raad door Nederland in Augustus 1947 wer den aanvaard in een geest van aanpas sing er» in de hoop een overeenkomst te bereiken Niettegenstaande de voortdurende po gingen van de C. v. G. D. en het ein deloze geduld waarmee de Nederland se autoriteiten gedurende bijna drie jaar getracht hebben het eens te wor den en schendingen verdroegen der overeenkomsten, welke reeds werden bereikt, heeft de C. v. G. D. tot onze spijt gefaald een resultaat te bereiken. De Raad riet zich thans geplaatst te genover de zeer ernstige vraag of hij enige verdere actie met betrekking tot de Indonesische kwestie kan nemen. Naar de mening van de Ned. rege ring is de raad volgens de letter en de geest van het Handvest niet com petent deze zaak te behandelen. Spr. herhaalde de indertijd, daarvoor reeds genoemde gronden n.l^: le het Handvest was bedoeld om in -werking te zijn tussen souvereine staten. De Repu bliek, welke haar tegenwoordige status mag zijn is geen souvereine staat. Dit werd uitdrukkelijk erkend door de rege ring van de Republiek zelf in het eer ste der additionele beginselen van de RenviUe-overeenkomst; 2e uit dit be ginsel volgt, dat ook door de Republiek Indonesia omschreven werd, dat dit een zaak is, weljce in wezen binnen de bin nenlandse rechtspraak van Nederland ligt. Ih dit verband haalde spr. art. 2. par. 7 van het'Handvest aan. Deze pa ragraaf vormt een van de hoekstenen van het Handvest. Elk lid vah de Ver. Naties, hetzij groot of klein is meester in eigen huis, bin nen de beperkingen van. het Handvest. Spr. merkte op. dat de Ver. Naties in hun korte bestaansperiode zich niet altijd afzijdig hielden van het ingrii- pen in de Binnenlandse zaken van de ledep-staten. Dit noemde hij een bui tengewoon gevaarlijke neiging- Hoe vlugger dit wordt gestopt hoe beter het ?al zijn. omdat men niet kan zeg- WIL NEDERLAND TOESTAAN ORDE TE HERSTELLEN! „Als sommige leden van de raad hier omtrent van óórdeel verschillen, dan is mjjn regering geneigd, zoals het vorig jaar, de kwestie van de compe tentie van de raad voor het Interna tionale Hof van Justitie te brengen". HU sprak het vertrouwen uit, dat de raad, zich houdende aan het Hand vest, Nederland wilde toestaan de orde te herstellen in het gebied waar voor Nederland nog verantwoordelijk is, opdat de souvereine Ver. Staten van Indonesië gevormd kunnen 'wor den op een orderlijke en waarlUk de mocratische basis. WIJ ZULLEN DE VREDE BRENGEN! Dr van Royen beslooot met de op merking, te weten, dat er critiek ls op de Nederlandse actie. HJj kan alleen zeggen, dat „onze daden onze beloften zullen staven". Deze zijn: „Dat wij eerst de werkelijke vrede in Indonesië zullen herstellen, dat wij dan zo vlug als mogelijk is voort zul len gaan met dc vorming van de on afhankelijke Ver. Staten van Indo nesië, een lid met zUn eigen rechten in de Ver, Naties; dat wij ons zullen houden aan de beginselen, welke wij nebben aan vaard in de Linggadjati en Renville overeenkomsten en deze zullen uit voeren; en dat niets ons van deze gedragslijn zal doen afwijken". Om 5 minuten voor 1 besloot dr van Royen zijn in het Engels uitgesproken rede, welke daarna in het Frans werd vertaald. Tijdens het uitspreken der vertaling door een der tolken verlieten verschil lende gedelegeerden de tafel. De afge vaardigden van Frankrijk, de Sovjet- Unie, de Oekraïne, China, alsmede die van Nederland en Indonesië bleven ook hierbij aanwezig. De bijeenkomst werd hedenmiddag te 3 uur hervat. Men verwachtte, dat na Palar's rede, de Amerikaan Jessup de raad een reso lutie zal voorleggen en deze zal toe lichten. Laat de bijzondere gelegenheid die ons Oudeiaarsnummer U biedt, de aandacht van Uw clientèle wee: eens speciaal op Uw zaak te richten, niet voorbijgaan. Plaats een Nieuwjaarsadvertentio tegen gereduceerd tarief. 1—15 m.m. 11.80 elke m.m. meer 10.14 De beschikbare ruimte ls nog be perkt. Geel ze daarom spoedig op. De opdrachten worden ln volgorde van binnenkomst uitgevoerd. Na 28 December worden geen Nieuwjaars-advertenties tegen dil gereduceerde tariel aangenomen. vlk. vAn slechthorenden. Geslaagde Kerstbijeenkomst. Maandag ïl. hield de Ver. tot Bevor dering der Belangen van Slechthoren den haar Kerstbijeenkomst; Het is een zeer goede avond geworden. Ondanks het koude weer was de opkomst zeer groot. De Kerstbijeenkomsten verheu gen zich altijd in een grote belang stelling en daar de presidente mevr. T. Kranenburg-Siemens deze functie neer legde, was het begrijpelijk dat zeer ve len de gang naar „Oud-Hortuszicht" gemaakt hadden. Na de opening door de presidente zong mej A. v. d. Leen, begeleid door mevr. Sijtsma, enige mooie Kerstliede ren. De scheidende presidente sprak daar op de Kerstrede uit, die ook dit jaar weer heel mooi was. De heer J. Mater, die evenals mevr. Kranenburg 'de vereniging Jaren heeft gediend, huldigde daarop de scheiden de voorzitster voor het vele en moei lijke werk, dat zij voor de afd. Leiden heeft gedaan en memoreerde wat er in de afgelopen 20 Jaar bereikt is. Haar plaats is moeilijk te vervangen en haar opvolger, mr R. van Royen, krijgt een zware taak, aldus spreker. Onder luid applaus der vergadering deelde hij me de, dat mevrouw T. KranenburgSie mens tot ere-voorzitster der afd. Leiden benoemd is. Daarop bood mevr. Kuiper als oud-secretaresse een mooi Kerst stukje aan namens het bestuur en de leden. Haar echtgenoot, prof R. Kranen burg, getuigde van de grote en warme belangstelling, welke mevr. K. altijd voor de S.H. te Leiden heeft gehad en welke mede haar gebrek hebben -hel pen dragen. Spr dankte de leden voor hun trouwe opkomst en warm mede leven. Ook de heer J, A Christiaanse sprak woorden van dank voor de prettige sa menwerking welke hij in diezelfde pe riode had mogen genieten Spr zeide deze periode niet graag in zijn leven gemist te hebben. Na de pauze droeg mej. Knegtmaos uit Delft een Kerstverhaal voor, dat door de aanwezigen met grote aan dacht werd gevolgd. Na dit mooie verhaal zone mal. A. van der Leen weer enig* Kerstliederen. Aan haar en haar begeleidster werrleh bloemen aangeboden en aan mejifffr Knpqtmans een boekwprk Tot slot snrak de scheidend* voor zitster woorden van warme dink iegens het, bestuur en de ledon die haar zo node zien gaan en 'inviteerde deNaan- werio-pn op een theemiddag bij haar aan hnis. Sta<»ndp zone de zaal ..Lang zal ze leven". daaron einc*n allen dank baar gestemd huiswaarts. Prof. mr J. V. Rijpperda Wierdsma alhier werd benoemd tot lin van een commissie om de Minister van Binnen landse Zaken van advies te dienen over wijzigingen ln de Provinciale Wet in het kader der bestaande staatsrechte lijke verhoudingen. BEVRSOVERZICHT AMSTERDAM, 22 December. De bcperkehde maatregelen welke gisteren ten opzichte van de handel in effecten waren genomen, waren heden met uitzondering van de Indi sche fondsen vervallen, zodat afge scheiden van deze laatstgenoemde categorie de affaire op de effecten beurs te Amsterdam weer volgens de gebruikelijke wüze kon geschieden. Uit alles bleek, dat een afwachtende houding werd aangenomen. De stem ming was niet opgewekt Koninklijke leden per saldo een verlies van. twee punten. Unilevers bleven op het vorige slotpeil. Philips ging een paar punten achter uit. De Scheepvaartmarkt was weinig veranderd In Indische fondsen bestond enig aanbod. HVA's waren per saldo een paar punten lager, evenals Am sterdam Rubbers en Deli-MaatschappU. Ook de minder gangbare oultuuraande- len waren wat lager. De Nederlandse Staatsobligatien waren onregelmatig, maar vertoonden slechts fractionele koersafwijkingen." Amerikanen veron achtzaamd. ONTEIGENING PERCELEN GRENZENDE AAN DE STATIONSWEG EN AAN DE IIAVERZAKLA^N. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belangheb benden. dat het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw voornemens is over te gaan tot onteige ning ten-name van de gemeente Lelden, van een aantal percelen, gelegen aan de Stationsweg en de Haverzaklaan. De lijst van de te onteigenen percelen, alsmede de kaart, waarop zll zlln aange duid. zullen met Ingang van 23 Decem ber as. af kosteloos voor een leder ter Inzage liggen op de Gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer ill), tot Donderdag 30 December d.a.v. Op laatstgenoemde dag. to 10.30 uur v.m. zal een daartoe aangesteldé commissie ten Stadhulze, kamer 204. zit ting houden, om bezwaren van belang hebbenden tegen de ontelgondng aan te horen.. Bezwaren kunnen door belang hebbenden ook schrlftellik worden Inge diend' tot uiterlijk twee dagen vóór de zitting bil het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw. Van Alkemadelaan 350. te 's-Gravenhage. Lelden. 22 December 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, J BOOL. F. H. VAN KINSCHOT. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Cornells Petrus Albertus, z. van M. Bak ker en F. C. Lezwijn; Louis. z. van A. J. van Thlel en G. J. Lunenburg: Johanna Wilhelmlna, d. van D. Mulder en C. Baart; Hendrik, z. van J. Keljzer en R. J, Klom; Maria Jannetje, d. van J. J. de Tombe en M. J. Pillekers; LIJsbeth Gezlena, d. van J. Hot' en C, W. Dekker: Johannes Cornells Maria. z. van M. W. Visser en M. E. van der Meel; Franclna. d. van S. Dubbelaar en J. J. de Koekkoek; Eleonore Mary. d. van L. Doveling en M. H. Stemmer; Hen-: drlk, z. van G Springer en P. Nlchot; Pieter, z. van P. Olivier en A. Delfsma; Susanna Wilhelmlna Apolonla. d. van A. v. d. Wijngaard en N. Cornellsse; Adrla- nus Wilhelmus, z. van J P. Vogels en J. G. Wassenaar: Willem, z. van I, de Wolf en B. Konlngs; Greetje Lammeohlen. d. van S. Hoogeveen en G. Tijsen; Gerrlgje d. van J. van Kreuningen en H. J. Janszen; Dina. d. van H. van Egmond en J. van Beelen. Jacob Louis Frederik. z. van C. A. de Meljere en H. M, Huizln-sca; Izaak. z. van I. P. J. Haasbeek en H. G. J. Dujjver- man; Rudolf Hendrik, z. van H. J Duf fels en W Flandrljn; Margaretha Wilhel mlna Maria. d. van W. M. van Steenber gen ën A. F. Westdorp: Jantje, z van B Versluis en H. C. Kerkhoven: Peter, z. van G. Boom en E. A. van Duuren. OVERLEDEN: W. J. J. Wasser, wed van J. D. Fast, 73 jaar; J. F. van de Vate. z.. 2 dagen: H. den Holder, man. 53 Jaar; G. Kruup. wed.ripan J. F. Meier. 71 jaar; G. J. Rog- hölr. hulsvr. van M. A. F. C Schol te, 70 j. GETROUWD: T. Ravensberg Jm. en M. S. de Rfjck Jd: J. de Jong Jm en J. Schenk, Jd. R..T. Tan, Jm. en L. K. N, Teng. jd. i Zij hebben thans alle macht in handen (Van onze Duitse correspondent). Men kan er over redetwisten of de afzonderlijke verkiezingen in het Wes telijk. deel van Berlijn noodzakelijk of wenselijk waren, haar uitslag heeft als algemene uiting van de volkswil nau welijks iemand ven-ast. HIJ heeft be vestigd, waarin niemand ernstig kon twijfelen. Er is evenwel geen enkele reden om te vermoeden, dat na de ver kiezingen de kansen op een vergelijk tussen de bezettingsmogendheden gun stiger zullen zijn dan voorheen. Welke indruk de stem van West-Berl\jn op Moskou heeft gemaakt, is niet met ze kerheid te zeggen, maar het zou licht zinnig en onvoorzichtig zijn er op te rekenen, dat de Russen onder de in vloed van de ondubbelzinnige taal der West-Berlijners een toegeefelijker hou ding zullen aannemen. De wijze, waar op de communistisohe pers reageert en de venijnigheid, waarmede zij de on- correctheid en de Illegaliteit dezer ver kiezingen aan de kaak tra oh t te stellen, rechtvaardigt de verwachting, dat de Russen hun stroeve politiek zullen voortzetten met. het uiteindelijk doel. de Westelijke geallieerden uit Berlijn te verdringen. De Berlijnse politieke partijen aan de spits de SPD zijn er ontegenzeg gelijk in geslaagd. Berlin tot een „na vel der wereld" te maken. Lange tijd was het in de politieke discussies ge bruikelijk te zegen: ..Berlijn is geen oorlbg waard". Dat gold zowel met be trekking tot de Amerikanen als de Russen. Allengs heeft dit gezegde plaats gemaakt voor de redenering, dat een gewelddadige verandering van de status van Berlijn noch door ds ene nóoh door de andere partij kan wor den geduld en dat zü consequenties van vérstrekkende aard zou hebben. Als tot dusverre nog emand kon twijfelen aan de vastberadenheid der Westelijke geallieerden om te Berlijn te blijven en de strUd om de stad voort te zet ten, zo moet na de verkiezingsdemon stratie zelfs de grootste scepticus toe geven, dat de geallieerden zich te Ber lijn hebben vastgenesteld. Dat mag van Duits standpunt gezien een succes worden genoemd. De invloed van het verkiezingsresul taat op de interne Berlijnse politiek is bedenkelijker. De sociaal-democraten, die in de oude magistraat over een meerderheid van 52 procent beschikten, zullen in de nieuwe ruim 60 procent der afgevaardigden leveren. Voor een party, die uit oppositie is geboren en tot oppositie ls bestemd, schuilt ln een. dergelijke overmacht een niet, denk beeldig gevaar. De overwinning hebben de sociaal-democraten namelijk min der te danken aan de overtuigings kracht van hun partij-programma of aan de indrukwekkendheid van hun dogma's, dan aan de resolute houding, die zfj in de afgelopen Jaren hebben aangenomen tegen het communisme. Thans geroepen tot positief en con structief werk en tot in hoge mate ver antwoordelijke leiding zal de party er. zich voor moeten hoeden, haar momen tele sterkte te misbruiken om party- plannen ten uitvoer te brengen, die vele harer tydeiyke volgelingen zouden ontstemmen. Een groot deel der kiezers heeft zijn keuze niet laten bepalen door sympathie voor het een of ander partijprogramma, dooh uitsluitend door de vraag, welke party heeft het conse quents gevochten tegen de commu nistische bedreiging. Dat ls ook een van de redenen, wellicht de voornaam ste, waarom de christen-democraten, die nogal eens laveerden en tot com promissen bereid waren, zulk een ge voelige nederlaag hebben geleden. Zelfs de dienstdoende burgemeester, dr Friedensburg, die in de laatste maanden veel persooniyke moed heeft getoond, maar op grond van zijn vroegere manipulaties in de volksmond de „schommelende Ferdinand" wordt genoemd, heeft deze nederlaag niet kunnen verhinderen. Een aanzieniy-k getal der vroegere CDU-kiezers is overgelopen naar de doelbewuster SPD of, indien de socialistische tendenties dezer partij een beletsel waren, naar de liberale partij, wier economische po- LEDEN C. v. G. D. TE BATAVIA. De leden der C. v. G- D-, de heren Critchley en Herremans, zyn met het vliegtoestel van de Legercommandant uit Djokja op het vliegveld Kemajoran "by Batavia aangekomen. Jhr DE RANITZ KRIJGT 6 JAAR. Het Haagse Bijz. Hof heeft heden morgen jhr mr S. M. S. Ranitz, v.m. secretaris-generaal van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten, veroor deeld tot 6 jaar gevangenisstraf met af trek en ontzetting uit de beide kies rechten voor 12 jaar. De eis was 9 Jaar. Begroting Sociale Zaken goedgekeurd Vier moties-haken verworpen De Tweede Kamer heeft hedenmid dag de vier moties-Haken (CPN) be treffende maatregelen tot loonsverho ging verworpen met 72 tegen 7 stem men. Daarna is de begroting van Sociale Zaken z.h^t. aangenomen. De CPN-fractie kreeg aantekening dat zy geacht wil worden te hebben te gengestemd. wereldomroep zendt rede van dr. van royen uit. De Wereldomroep van Radiq*Nede>~ land zal vanavond om 8 uur en om 1 uur Ned. tyd de rede van dr Van Royen volledig uitzenden, in de 31 en 49 meter band. Om 8 uur voor Europa en Zuid-Afrika en om 10 uur voor West- Indië en Amerika. litiek een conservatiever geest ademt. De sociaal-democraten zullen ln de nieuwe gemeenteraad een alleen-hee;- schappU kunnen uitoefenen en zonder vreemde hulp alles kunnen besluiten, wat in hun kraam te pas komt Zcuden zy dat doen. zonder matiging en zon der rekening te houden met de byzon- dere omstandigheden, waaraan zU hun tcewaS te danken hebben, dan kan zich deze tactiek te gelegenertyd wreken. Noch op het gebied der socialisatie van het bedryfsleven noch op dat der schoolpolitiek, mag zy zich door haar tydeiyke macht laten verleiden tot een totalitarisme, dat zy als oppositieparty steeds fel heeft bestreden. Na de gemeensohappeiyke behaalde overwinning op het ^communisme ma ken zich «ie principiële tegenstellingen tussen de sociaaldemocraten, de chris ten-d emoe aten en de liberalen reeds merkbaar Er zal veel zelfbeheersing en vernuft voor nodig zyn om te ver hinderen dat de samenwerking ont aardt in onderlinge nay ver en stryd. Sedert begin der actie 8 doden en 14 gewonden VOORSCHOTEN Aanbesteding Ter overstaan van Ar chitect Plno te Leiden had Vrydag de aanbesteding plaats van het bouwen van een kantoorgebouw aan de Valkenburgse- weg. alhier, voor de Firma dc Boor en Jaeger, Houthandel te Leiderdorp en voorschoten. Ingeschreven werd als volgt: v. d. Guyt te Lelden f 25.472; Gebr. De Graaff, Voorschoten I. 25.400; N. Mol. Lei derdorp 1.23.453; Zuid-Holl. Aann. MIJ te Lelden 22.700; D. P. Yperlaan. Voor schoten f. 17.288 en J. Zoetemelk, Voor schoten f. 16.980. Bedankt voor beroep. Ds D. Veenhulzen te Nieuwer Amstel bedankte voor het beroep naar deGeref. Kerk alhier. EXTREMISTEN STAKEN TJEPOE'S INSTALLATIES IN BRAND. In het Nederlandse communiqué over de acties wordt gezegd, dat „benden extremisten" de petroleumlnstallaties tc Tjepoe* in «brand hebben gestoken vóór de aankomst der Nederlandse troepen. Op Oost-Java hebben de Nederlan ders Blitar, ten Z W. van Malang be zet, evenals de belangryke irrigatie- inrichting van de Kalikon to. In het communiqué wordt voorts be halve de bezetting van Boeklttinggl, ook nog die van Padangpandjang ge meld. Doorgaans was het verzet der Republikeinen gering en er zijn geen tegen-aanvallen gemeld. Sedert 19 December bedragen de verliezen der Nederlanders 8 doden en 14 gewonden. BOEKKITTINGGI IN NEDERLANDSE HANDEN. Van bevoegde züde deelt men oris mede. dat officiële bevestiging is ont vangen van het bericht, dat Boekit- tinggi, de Republikeinse hoofdstad van Sumatra, in Nederlandse handen is. Ceylon sluit haven en vliegvelden voor ned. schepen en vlieg tuigen met troepen en oorlogsmateriaal. Ceylon heeft heden zijn haven en vliegvelden gesloten voor alle Neder landse schepen en vliegtuigen, welke troepen en oorlogsmateriaal voor In donesië vervoeren. De regeringen van andere Dominions zijn van deze maatregel op de hoogte gesteld. WAT SOEMITRO BEWEERT tfUdens een persconferentie te New York, heeft' Soemitro, de Republikeinse vertegenwoordiger aldaar, de beschuldi ging geuit, dat de Nederlandse actie de toekomst van de V.N. in de waagschaal stelt. Hy zeide voorts o.a-, dat de wer- keiyke reden van de actie was, dat „de buitenlandse en binnenlandse toe stand van Nederland, economisch en po litiek onhoudbaar was." Hij voorspelde, dat de huidige onder handelingen tussen Nederland en de Ver. Staten inzake een lening buiten de Marshall-hulp afgebroken zullen wor den, terwijl voor het verlenen van ECA- toewyzingen ln de toekomst een zeer nauwkeurig onderzoek zal worden inge steld. Soemitro zeide zyn hoop hieromtrent te baseren „op zeer goéde grond". Soemitro verklaarde nog, dat een vry en onafhankeiyk Indonesië „het tweede front van West-Europa tegen het com munisme zou zUn". OPROEP VAN TAN MALAKKA TOT „TOTALE OORLOG". „Sin Po" bericht, dat de Trotskisti sche leider Tan Malakka, die er ln ge slaagd was in Oost-Java te ontvluchten voor de aankomst der Nederlanders te Djokja. gisteren voor de Republikeinse radio van Kediri een oproep heeft ge richt tot het Indonesische volk om tot het uiterste te strijden tegen de Neder landers in een „totale oorlog" voor de bevrijding van Indonesië. De Republikeinse vertegenwoordiger te "Bangkok, Madhi, heeft een beroep gedaan op alle Aziatische landen om economische en andere sancties uit te voeren tegen de onder Nederlands toe zicht staande gebieden. „ZUIVERING" IN POLEN. In totaal 111.000 leden werden uit de Poolse ar belde rsparty (communistisch) en socialistische party gezet, voor de jongste fusie tot de verenigde arbei dersparty. De radio verklaarde, dat de zuive ring van de soc. party, welke 82.000 leden verloor, op grote schaal werd uitgevoerd, daar „kapitalistische en ambitieuze elementen" sterker waren in deze party De actie was gericht te gen de „reactionnaire leden zowel van de voormalige boerenparty als de rechtse socialisten". De helft van de 29.000 leden der ar beidersparty werd uit de partij gezet op „klasse en ideologische gronden", aldus de radio. De nieuwe verenigde party zal 1.200.000 leden tellen, zy heeft haar centraal comité gekozen, waarin o.a. zitting hebbpn Boleslaw Bierut. president van Polen en Joseph Cyrankiewïcz, de Poolse premier. Bescheiden toelage voer gebruikers van centrale verwarming Teneinde de gezinnen, die tot dusver niet voor een brandstoffentoeslag ren behoeve van hun centrale verwarmlngs- installatle in aanmerking kwamen gedu rende het stookseizoen 1948—1949, als- noe gelegenheid te geven van deze in stallatie althans in tyden van vorst ge bruik te maken, is besloten voor deze catagorie van verbruikers een beschei den toeslag beschikbaar te stellen en wel uitsluitend in huisbrandolie of gas- cokes al naar gelang de installatie voor vloeibare, dan wel voor vaste brandstof fen ls Ingericht zy, die voor bovenbe doelde centraleverwarmlngstoeslag ln aanmerking wensen te komen, kunnen deze schriftelijk aanvragen by de toe- wyzingskantoren TM bet Rykskolenbu- reau.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3