Nederlanders bezeilen Bandjarnegara, Rembang, Kalioerang, Wlingi Bagan Si Api Api West-Europa eerste verdedigingslinie Driemogendheden-besiuur in Westelijke sectoren van Berlijn Vlamingen voelen zich achtergesteld Bezetting van Soerakarta (Solo) een feit WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 22 DECEMBER 1948 No. 26573 LEIDSCH Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adra.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Djokja leek een uitgestorven stad Van officiële zijde wordt gemeld: In Midden-Java hebben Nederlandse troepen Bandjarnegara Rembang en Kalioerang waar zich thans het hoofdkwartier van de Commissie van Goede Diensten bevindt bezet. In Oost-Java werd Wlingi in he$ Zuid Malangse door Nederlandse troepen bezet. Nederlandse troepen landden bij Bagan Si Api Api op de Noord kust van Sumatra en hebben deze plaats bezet. Het Zuid-Assahanse werd volledig bezet en Nederlandse troepen gingen over tot zuivering van het district. Hedenochtend is door een woord voerder van het Nederlandse leger de bezetting bevestigd van Soerakarta, de tweede belangrijkste stad van de Indonesische Republiek, gelegen op 6D km, ten N.O. van Djokja. Ook de bezetting van het oliecen truin Tjepoe is thans officieel bekend gemaakt. Generaal Soedirman, die ziek is, staat onder Nederlandse medische be handeling. Door de val van Rembang is het schiereiland Japara afgesloten, waar door het de Indonesiërs niet meer mogelijk is de zee te bereiken. Wlin gi ligt aan de hoofdweg, die via Bli- tar naar Madioen loopt. Het Dagblad (Batavia) bracht het eerste ooggetuigeverslag van de lan ding der Nederlandse parachutisten op het vliegveld van Djokja. De speciale verslaggever bevond zich in een Mitchell vliegtuig op 1500 M. boven Djokja en het naburige vlieg veld, toen de eerste parachutisten uit de transportvliegtuigen sprongen. Zij kwamen volgens het plan neer langs de startbaan van het yliegveld Magoewo. Gele en rode parachutes lieten voorra den en munitie neer. Op het vliegveld stond een Republikeins De Havilland- toestel met 4 kleine motoren. Bij de Nederlandse troepen werd op het vliegveld een enorme rood wit blauwe vlag op het grasveld uitgespreid. Spoe dig werd naast de startbaan een grote landings-T uitgespreid. Te 9 minuten over acht landde de eerste Nederlandse Dakota en binnen 4 minuten waren 5 transDorttoestellen bezig de troepen uit te laden. Bij een verkenning boven Djok.ia bleek, dat de stad volkomen 'was ver laten. IrDe straten waren uitgestorven, er was geen verkeer en nergens waren de fabrieken in werking. Pas toen het toestel lager vloog, viel hier en daar een onder een boom of tegen huizen ge drukt groepje mensen op te merken. De Nederlandse Charitas-Missie in Ber lijn heeft honderd Nederlandse en Duitse kinderen in de vroegere Duitse hoofd stad een Kerstfeest bereid. Wij zien hier de kinderen aan de Kersttafel zich te goed doen aan Hollandse cacao en koek. WAAROM HATTA TERUG KRABBELDE. In welingelichte Nederlandse kringen werd te Washington gezegd, dat het Republikeinse leger de schuld is van de besluiteloosheid van de Republiek. Zij zeiden, dat de TNI bestond uit een aantal goed geoefende troepen, doch voor het merendeel uit gewapende ben den, die niet gedemobiliseerd willen worden en niet naar hun rijstvelden willen terugkeren. Daarom, aldus deze klingen, was premier Hatta zo in schikkelijk tydens zijn eerste onder houd met minister Stikker en moest hij later, toen Stikker en Sassen hem in Djokja bezochten, zo terugkrabbelen. Dat alles was te wijten aan de druk van de TNI. Deze Nederlandse kringen zeiden, dat op de laatste conferentie Hatta had aangedrongen bij de Nederlanders op het tekenen van een protocol bij de Renville-overeenkomst, waardoor^ de Nederlanders zouden verklaren nooit gebruik te zullen maken van hun sou- vereiniteit. welke in de overeenkomst voorzien was* voor de tijd van de inte rim-regering. Zij zeiden, dat de Neder landers dit weigerden omdat volgens de Renville-overeenkomst de Neder landers aansprakelijk waren voor rust en orde in deze periode, terwijl zij - on der het ingevoegde protocol juist van deze taak moesten afzien. Hatta zou gezegd hebben, dat hij het betreurde deze voorwaarde te moeten inlassen, doch dat het leger hierop stond. (U.P.) ONDERVOEDE BEVOLKING. De correspondent van Aneta te Me- dan verneemt, dut in de tot dusverre onder Nederlandse controle gebrachte gebieden van het Republikeinse deel van Sumatra de bevolking in staat van ondervoeding werd aangetroffen. Een groot deel was lijdende aan malaria tuberculose en lepra. De toestand od gebied van kleding was over het algemeen ook slecht. Bij het optrekken der Nederlandse troepen wiern de, bevolking grote paketten re publikeins geld weg. bestaandp uit ge steende bankhii letten tot bedrao-^n variërend van 5ono tot mllliopn Fe- nublikeinse guldens. De Nederlandse troenen werden over bet, algemeen vriendschappelijk ontvangen CENSUUR-MAATREGELEN. De Nederlandse censuur heeft het overzenden verboden van alle berichten, die door Radio-Kediri, het enige zend station op Java, dat nog in handen is van de Republikeinen, worden verspreid. De censuur-dienst heeft anderzijds for meel de verspreiding verboden van alle militaire berichten, uitgezonderd die, welke in de officiële communiqué's zijn vervat. 35.000 COMMUNISTEN IN VRIJHEID? De speciale correspondent van het Chinese blad Sin Po meldt: Welinge lichte republikeinse kringen te Batavia hebben verklaard, dat wel vaststaat, dat 35 000 gearrest£brde communistische op standelingen thans in vrijheid zijn ge steld, teneinde tegen de Nederlanders mee te strijden. Mogelijk zijn ook de gearresteerde leiders in vrijheid gesteld, aldus Sin Po. Desbetreffende plannen waren reeds geruime tijd geleden door de Republi keinse regering bekrachtigd en wacht ten slechts op het geschikte ogenblik voor uitvoering. THOMAS TOONT BEGRIP! De „Times" publiceert een schrijven van het Britse parlementslid Ivor Tho mas, die enkele weken geleden uit de Labour-partij is getreden, waarin het optreden van Nederland in de Indone sische kwestie wordt verdedigd. „De Nederlandse actie op Java feist meer begrip dan zij tot nog toe in dit land gevonden heeft", aldus schrijft Thomas. „De Britse regering en, in grote mate. het Britse publiek, hebben zich laten verstrikken in de commu nistische propaganda ten aanzien van deze kwestie. De Nederlanders zijn tot aan de grens van het menselijk geduld gegaan bij hun onderhandelingen met de Republiek, welker leiders geheel met hun afspraken hebben gebroken en ge toond hebben niet in staat te zijn, het gebied, waarop zij aanspraak maken, onder controle te houden". Thomas vryt de troebelep in Indone sië aan het internationale commu nisme. „Zü maken deel uit", aldus zegt hy, „van een reusachtige com munistische poging om dc heerschap pij over Azië te verkrijgen evenals de troebelen in Malakka en Indo-China en het huidige offensief in China". BOEKITTINGI NOG IN REPU BLIKEINSE HANDEN? De Republikeinse vertegenwoordiger te Singapore verklaarde heden, dat Boekittingi, de Republikeinse hoofdstad van Sumatra, nog in Republikeinse handen was. De Republikeinse radio in Noord- Sumatra zond gisteravond boodschap pen uit naar de Republikeinse vertegen woordigers te Singapore, New Delhi en Bangkok, waarin verzekerd werd, dat de regering van de Republiek Indonesia nog werkt in de hoofdstad. Indonesische kringen te Singapore meenden, dat hiermee de Republikeinse regering te Boekittingi, onder leiding van de staats- commissaris Teungkoe Hassan, bedoeld was. De Republikeinse zenders te Kedirl en Madioen zonden in het Indonesisch oproepen uit aan de Republikeinen. Ook zonden zij het beroep van Australië tot het „staken van hét vuren" uit. Bevredigend verlopen onderhoud Lovett-Van Kleffens AMERIKAANS PUBLIEK KENT WERKELIJKE FEITEN NIET. De Nederlandse ambassadeur in de V.S.. dr Van Kleffens, heeft gistermor gen op zijn verzoek een onderhoud ge had met de wnd. minister van Buiten landse Zaken, Lovett. Tegenover de pers verklaarde hij „Ik bezooht de heer Lovett om te pogen enige opheldering te krijgen in zake 't standpunt van de Amerikaan se regering en om te zien of beide zij den van de feiten op de !%>gte zijn." Op de vraag of hij verwachtte, dat de Amerikaanse regering de ECA-fond- sen met het oog op de huidige situatie zou intrekken, zeide hij: ..Hierop kan ik geen commentaar geven." De vraag, of het onderhoud met Lovett naar wens verlopen was, beves tigde hij. Met nadruk ontkende dr v. Kleffens, dat de Marshall-hulp was ge bruikt voor zuiveringsacties in Indone sië. De ongunstige reactie van het Amerikaanse publiek weet hij a3n het niet kennnen van de „werkelijke fei ten". „Het aan Nederland in het kader van het Europese herstel-programma verstrekte geld werd ten volle besteed Indonesië in Veiligheidsraad In Parijs kwam heden de Veilig heidsraad bijeen ter bespreking van de Indonesische kwestie. De Nederlandse vertegenwoordiger, dr Van Royen, opende de discussie met een rede, waarin hjj het Ne derlandse standpunt uitvoerig uit eenzette en verklaarde, dat zijn regering vastbesloten is om haar besluit tot uitvoering te brengen, welke daarvan ook de kosten en consequenties mogen zijn. Voor het verslag verwijzen wij naar de 3de pagina van dit Blad. ring van het Europese herstel-pro gramma onder deugdelijk toezicht staat en dat geen in het kader-van dit programma aan Nederland ver strekte gelden voor bewapenings- doelcinden zijn gebruikt". In antwoord op de vraag, hoe lang of Nederland naar zijn mening de kos ten, verbonden aan de militaire ope raties in Indonesië, zou kunnen dra gen, antwoordde dr Van Kleffens: „Dat weet ik niet. doch toch zeker wel ge durende geruime tijd." Leidt Tan Malakka de tegen-actie? TJEPOE EN SOLO GEVALLEN. Onze correspondent te Batavia seinde hcaen: Volgens belichten uit Chinese bron zou de communist Tan Malaka, thans bijgenaamd „leider" en „vader", in de omgeving van Madioen de leiding van de tegenstand op zich hebben genomen. Een republikeinse radiozender op Oost-Java lanceerde een bevel tot alle geïnfiltreerde strijdkrachtep om als één man op te staan ter uitvoering van de tevoren opgestelde plannen. Van militaire zijde vernam onze cor respondent dat er zich op West-Java slechts enkele incidenten hebben voor gedaan. Het is op West-Java rustiger dan op Oost-Java. JHR MICHIELS SPRAK MET DOUGLAS. Jhr Michiels van Verduynen, de Ne derlandse ambassadeur te Londen, be zocht gisteren de ambassadeur van de Ver. Staten te Londen, de heer Douglas, voordat deze naar Washington vertrok, en gaf daarbij een verklaring voor de hervatting van de acties van Nederland De drie laatste tollen in Overijssel zullen in het nieywe jaar verdwijnen, n 1 die te Almelo. Diepenheim en Heino. De tol in het Westerflier te Diepenheim. hier afgebeeld, dateert uit het jaar 1688, en is eigendom van de Erven R. J. E. Schimmelpenninck te Diepenheim. voor doeleinden, verband houdende I op Java en Sumatra. Naar men ver met de wederopbouw", verklaarde dr wacht, zal de heer Douglas verslag over Van Kleffens, hieraan toevoegend: dit gesprek uitbrengen aan president „Ik ben van mening dat de uitvoe- I Truman. De drie commandanten van de Wes telijke sectoren van Berlijn hebben of ficieel een driemogendheden-bestuur in de Britse, Franse en Amerikaanse sectoren van de stad ingesteld. Dit werd aangekondigd door de Fran se commandant generaal Jean Ganeval In de aankondiging werd gezegd, dat op 1 Juli de Sovjet-autoriteiten zich uit het geallieerde militaire bestuur van Berlijn terugtrokken en het vierledige bestuur van de stad ontwrichtten. Het geall. stadsbestuur werd ingesteld volgens overeenkomsten tussen de vier regeringen, die slechts kunnen worden gewijzigd of geannuleerd met instem ming van alle betrokken regeringen- Het geallieerde bestuur heeft derhalve niet opgehouden te bestaan, niettegenstaan de het feit. dat het sinds 1 Juli zijn werkzaamheden heeft gestaakt als ge volg van de weigering van de Sovjet- autoriteiten de vergaderingen bii te wo nen. De voorlopige constitutie van Ber lin. die door alle vier geallieerden in 1946 werd goedgekeurd, vereist, dat de wetgeving en andere besluiten van het stadsbestuur en de gemeenteraad aan de goedkeuring der geallieerden onder hevig zijn. Thans kan niet langer worden toege staan, dat de weigering van de Sovjet autoriteiten om de vergaderingen van het geallieerde militaire bestuur bij te wonen een beletsel vormt voor een be hoorlijk wettelijk bestuur van Berlijn. De bezorging van ons Blad Ten einde de bezorging van ons Blad niet te vertragen, verzoeken wjj onze abonné's beleefd onze bezorgers, die ook dit jaar weder Nieuwjaar komen wen sen, geen gehoor te geven tijdens het bezorgen van ons Blad. DE DIRECTIE. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot Donderdagavond Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk nevel of mist. In het Noorden van het land wei nig wind. in het Zuiden zwakke tot matige Oostelijke wind. Vannacht lichte en op sommige plaatsen matige vorst. Morgen overdag meest lichte vorst. 23 DECEMBER. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 0.40 uur; onder: 12.55 uur (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 9.02 en 21.34. Dit iiummci bestaat uit zes pagina's BINNENLAND Te 's-Gravenhage is het verdrag, be treffende de unificatie van een aantal accijnzen en de regeling van de waarborg van platina, gouden en zilveren werken, tussen de Nederlandse. Belgische en Luxemburgse regeringen geratificeerd. 18 duizend gulden heeft de 52-Jarlge G. H uit Amsterdam, ten nadele van een onderlinge oorlogsverzekerlng-maatschap- plj te "s-Gravenhage, verduisterd. Dezer dagen Is hij door de recherche aangehou den H. heeft ln de jaren '46 en "47 het geld, dat hij ontving voor verzekerings- premiën achter gehouden. Bij zijn arres tatie waar daarvan niets meer over. In een met vlaggen van Amerika en Nederland versierde goederentrein arriveer de gistermorgen op het terrein van de Phllipsfabrieken te Eindhoven ln het kader van de Marshall-hulp een lading phenol bestaande uit 271 vaten, voldoende voor een volle maand productie. Phenol Is de voornaamste grondstof voor alle mogelijke soorten plastic. De Wegenwachten zullen op 1ste en 2e Kerstdag niet op de weg zijn. De A.N. W.B. wil de gele rijders ln de gelegenheid stellen deze belde feestdagen geheel ln huiselijke kring door te brengen. Op 31 December zal de dienst reeds te 5 uur 's middags beëindigd worden terwijl op Nieuwjaarsdag manschappen en moto ren weer binnen blijven. Daarentegen zul len de Wegenwachten op Zondag 2 Januari, op welke datum het Zondagsverbod niet geldt, wèl dienst doen. Evenals de voorgaande jaren zullen de Ned. Spoorjvegen ook dit Jaar ir as. Kerstdagen een groot aantal treinen laten lopen. Te Eindhoven zal. ter gelegenheid van diens 75ste verjaardag op 14 Maart a.s. een standbeeld onthuld worden van dr A. F. Philips, president-commissaris van 3e Philips Gloeilampenfabrieken. BUITENLAND Sean O'Kelly. president van Eire, heeft de wet getekend, waarbij Eire zich geheel van de Britse kroon zal afschelden en tot republiek Ierland zal worden. De wet wordt niet van kracht, voordat de regering een datum heeft vastgesteld (over enkele maanden). Gistermiddag landde op Schiphol een DC 6 met aan boord 39 Chinese oorlogs bruidjes (n Vvf« babtes op weg vun Hong kong 'naar New York. Deze Chinese vrouwen zijn allen ge trouwd met Amerikaanse militairen, die ln Hongkong zijn of waren. Een Skymaster van de Chinese na tionale luchtvaartmaatschappij, die met twee andere vliegtuigen met evacuè's uit Sjanghai ls vertrokken. Is op Basaltelland, 60 km ten N.O. van Hongkong, neergestort en verbrand. Het toestel had vermoedelijk 33 personen aan boord, die allen z(jn om gekomen. Onder de doden is Quentin Roose velt. een kleinzoon van wijlen de pre sident. Doornik, de geboortestad van Georges Rodenbach, heeft gisteren de 50ste sterf dag van deze dichter herdacht. Ten einde de verscheping van Spaanse sinaasappelen naar België en Nederland te vergemakkelijken, hebben de op Spanje varende1 Belgische en Nederlandse stoom vaartmaatschappijen besloten hun met koelinstallaties uitgeruste schepen ln een pool te doen. De nieuwe fruitvrachtdlenst met Ue zal „Benelux frultdlenst" gaan heten. Deze extra zal worden onderhouden tussen Valencia I en RotterdamAntwerpen. (ÜJ\) De geallieerde kommandantura zal derhalve haar werkzaamheden onver wijld' hervatten. Indien de Sovjet autoriteiten nu of later besluiten, zich to houden aan de overeenkomsten, waartoe de vier mogendheden zich verplicht hebben, zou het vierledige bestuur van Berlijn hervat kunnen worden. Tijdens hun afwezigheid zul len de drie Westelijke geallieerdcmde bevoegdheden van de geallieerde. k#n- mandantura uitoefenen, zii het in het besef, dat wegens de Sovjet-obstructie, het hun slechts mogelijk zal ziin h';n besluiten voor het ogenblik alleen in de Westelijke sectoren uit te voeren." Kort voordat de bekendmaking werd gedaan, wezen de drie Westelijke com mandanten in de eerste zitting van de kommandantura sinds 16 Juni 200 ton steenkool toe, die de West-Berlijners extra licht zal verschaffen tijdens de Kerstdagen. Bovendien werd aan ieder gezinshoofd in de Westelijke sectoren een halve liter petroleum extra toege wezen. België's militair aandeel in Pact van vijf De permanente militaire commissie, opgericht door de commissie voor de defensie van de vijf landen, die het pact van Brussel hebben ondertekend, h*»ef+ met goedkeuring van de vijf is ingesteld, waarvan behalve hijzelf nog deel zullen uitmaken de eerste minister, de ministers van Financiën, Binnenlandse Zaken en Begroting, alsmede de drie chefs van de gene rale staf. De minister zei verder, dat België een veldleger en een territoriaal leger zal moeten vormen. In tijd van oorlog ministers van defensie besloten, dat zou het veldleger onder éénhoofdig ge Wcs.-Europa de eerste verdedigings linie zal zün, aldus de Belgische mi nister van defensie, kolonel Raoul de Fraiteur. In aansluiting hierop, heeft de com missie een plan opgesteld voor het vor men van een gemeenschappelijk militair potentieel, inclusief manschappen en economische hulpbronnen. De perma nente commissie is begonnen met het opstellen van een inventaris van oor logsmateriaal, dat in het bezit is van de vjjf mogendheden. De Belgische minister van Landsver dediging, De Fraiteur, heeft in de Ka mercommissie voor Defensie enkele na dere mededelingen gedaan over de Bel gische militaire deelneming aan het pact van vjjf. De minister verklaarde, dat de mi nister van Landsverdediging onmo gelijk alle verantwoordelijkheid alleen op zich kan nemen en dat daarom een commissie van landsverdediging allieerd bevel komen te staan, terwijl het territoriale leger onder Belgische leiding zou opereren. De Belgische bijdrage tot het mili taire pact zou tien lichtingen niet te boven gaan. België zal zich toeleggen op de bouw van straalvliegtuigen, waar van Nederland de motoren zal leveren. De vijf. aan het pact deelnemende landen hebben zich accoord verklaard met de opriohting van een militaire basis in de Congo. Te Kamina zal een nieuw vliegveld worden aangelegd. Bel gië zal tenslotte luchtafweerkanonnen gaan fabriceren. TELEURSTELLING IN SURINAME. De Staten van Suriname hebben een telegram gezonden aan het Ministerie van O. G., waarin gezegd wordt, dat zij „met grote teleurstelling vernomen hebben" van de militaire actie in Indo nesië. De beweerde corruptie in Engeland De Britse procureur-generaal, sir Hartley Shawcross, heeft het tweede ge^ deelte van zijn zeven uur beslaande toe spraak uitgesproken inzake het proces over vermeende corruptie. Het onderzoek naar het openbare en particuliere leven van figuren uit het openbare leven en van ministers heeft 26 dagen geduurd. Het ernstigste van de gehele zaak noem de Shawcross een geval van papiertoe wijzing voor de heren Sherman, voetbal pool-promotors, waarbij Belcher, de par lementaire secretaris voor het ministerie van handel, en Sidney Stanley betrok ken waren. De zaak was nog niet geheel opgehelderd. Er rezen twee vragen: be taalde Harry Sherman een som aan Stanley voor omkoperij?, en zo ja, be taalde Stanley dit geld of een gede.elte aan Belcher of een ander, die erbij be trokken was? Het was mogelijk, dat Stanley het geld ontvangen had, omdat hij een waardevol contactpersoon was met het ministerie van handel en moge lijk met het ministerie voor openbare werken. Er was geen duidelijk bewiis, dat Belcher iets van het geld had ontvan gen. De eeldelijke bezittingen van Stan ley en alle betrokken ministers waren onderzocht en in alle gevallen, maar vooral in het geval van de Belchers had men geen positieve aanwijzingen gevon den De familie Belcher leefde niet als een familie, die grote sommen ontving of gebruik maakte van de gelegenheid om fortuin te maken. Indien er schuldigen waren, zo ver volgde de procureur-generaal, zou de hen treffende blaam niet afgewassen worden. Het Frans in België nog steeds de hoofdtaal (Van onze correspondent te Brussel) Het is bij de behandeling der begro ting van de verschillende departemen ten in de Belgische Tweede Kamer tot soms zeer vinnige debatten gekomen over het beleid en de uitgaven van het betrokken ministerie. Bovendien is de taalkwestie om de hoek komen kijken. In de meeste ministeries zijn de Frans sprekende hogere ambtenaren in de meerderheid. Het zal no£ jaren duren, voor in deze een evenwicht tot stand zal zjjn gekomen. Een Gents parlementair wist er niets beters op te vinden dan speciale cre- dieten te vragen om in alle ministeries, door benoeming van nieuwe of promo- se chefs de bureau tot directeur be noemen. Daardoor maakt een aantal sous-chefs eveneens een goede beurt. Als de ministers maar willen, is het evenwicht in de diverse departementen zonder grotere staatsuitgaven te 'berei ken. Ook Spaak heeft zich voor de com missie, die het budget van buitenland se zaken onderzocht, moeten verant woorden inzake de taaltoestanden in zijn departement. Hij wees er op, dat het Nederlands in de betrekkingen met Nederland meer en meer wordt ge bruikt, maar dat 92% van de docu menten in zijn dpea.rtement in het Frans worden behandeld. Een andere minister had 20 been- hoüwerszaken in Vlaanderen doen slui ten ingevolge prijsdelicten, maar na- uuji uciivjuiiuii^ Km iiiruwr yi juuiiiu" derhand b.eek, dat de ambtenaar^ cie tievan lagere ambtenaren, het even- het dossier had behandeld, geen Ne- De V. S. bezorgd over Zuid-Amerikaanse revoluties Het ministerie van Buitenlandse Za ken der V.S. heeft uiting gegeven van bezorgdheid over het toenemende aan tal revoluties in Zuid-Amerika, waarbij gekozen regeringen omver zijn gewor pen door militair geweld. Het ministerie deelde mede, dat aan de republieken verzocht was „de democratische en con stitutionele bases der regeringen van dit continent te versterken". Het departement had alle ministers van buitenlandse zaken van door de V.S. erkende republieken aangeraden „gebruik te maken van alle wettelijke en nuttige pogingen om democratische en constitutionele procedures aan te moedigen". De VB. zouden bij deze pogingen hun interamerikaanse verplichtingen nako men. De betreffende officiële woord voerder zeide, dat het gebruik van ge weld niet slechts betreurenswaardig was, doch ook een toenemende bedrei ging vormde voor alle landen van het Westelijk halfrond. Indien het gebruik van geweld aan hield, zou dit voldoende ernstig zijn om de aandacht te trekken „der Ameri kaanse republieken als een geheel". De strijd om Berlijn De sociaal-democratische partij in de Westelijke sectoren van Berlijn heeft al haar leden, die in de Oostelijke sector officiële functies bekleden, gelast te weigeren enige verklaring te tekenen waarin zij steun beloven aan het „Oos telijke" gemeentebestuur. Zij mochten hierbij niet op hun economische toe stand letten. „De leden, die dit besluit niet kunnen aanvaarden, moeten dezelf de stap doen, die zij tijdens het fascisti sche regiem deden en zich uit het po litieke leven terugtrekken. Dit betekent", aldus de politieke ver klaring, „dat zij zich uit de sociaal democratische partij terug moeten trek ken." Ebert, de burgemeester in Oost-Berlijn, heeft de employé's van het gemeente bestuur in Oost-Berlijn, gewaarschuwd, dat hij streng zou optreden tegen allen, die het doel van de Oost-Berlijnse ge meenteraad niet zouden steunen. „De Oost-Berlijnse gemeenteraad zag gaarne de nauwste samenwerking met de arbei ders van de Sovjet-Unie en is van plan Berlijn geheel op te doen nemen in de Sovjet-zone", aldus Ebert. Op een verga dering van 1500 postbeambten in de Brit se sector werd het ontslag geëist van alle nog in dienst zijnde communistische postbeambten in West-Berlijn. Dit zou betrekkingen vrii maken voor honderden postbeambten in de Oostelijke sector, die ontslagen waren wegens de weigering een loyaliteitsverklaring met de magis traat ln de Sovjet-zone te tekenen. het begrotingsontwerp voor het minis terie van Financiën werd teruggeno men, maar slechts na een uitvoerige explicatie van de minister, de Vlaamse hoogleraar, prof. dr Eyskens, die mo-, menteel in België een van de meest onpopulaire politici is in verband met zijn belastingpolitiek. Hij schetste verschillende positieve maatregelen, die in zijn departement zullen worden getroffen om het on recht, de Vlamingen aangedaan, te herstellen. Vooreerst zal dr Eyskens vier Vlaam- De taalkwestie is in België blijk baar een onoplosbaar probleem, hoe wel er heel wat meer en beter Neder lands wordt gesproken dan 10 jaar ge- STOLPE DOOR SOVJETS BEZET. Het ln de Sovjet-zone van Duitsland gelegen grondgebied van het grensdorp- je Stolpe, dat door de Fransen aan de Sovjeteautoriteiten ic tpuizgezeven. is gisternaoht door de Sovjet-troepen be zet. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. DE STRIJD OM TIENTSIN EN PEIPING. Uit Nanking wordt vernomen, dat communistische troepen de Noordchlnesa havenstad Tangkoe hebben veroverd, waarmede voor de regeringslezers, die bij Tientsin, 50 km naar het Westen, zijn omsingeld, de doortocht naar zee is af gesloten. Ook Hslnho, onmiddellijk ten Noor den van Tangkoe. is door de commu nisten bezet. Generaal Foe tsjo-yi van d° ree°rings- troepen heeft bevolen te Tientsin en Peipine voorbereidingen voor straatge vechten te treffen. Beide steden zijn, op het verkeer door de lucht en per radio na. thans geïsoleerd. De generaal heeft het grootste deel van zijn strijdkrach ten op deze steden teruggetrokken.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1