Raadsmeerderheid vóór financiële gelijkstelling van voorbereidend onderwijs Weet Bloembollencultuur wel, wat zij wil? Riet voor sanering, niet tegen sanering, Beursaanbiedingen van Hillegom en Haarlem beide aanvaard MIEP GELOOFT, Radio-programma Een (gewijzigde) motie-Wilmer met 23-11 stemmen aangenomen 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dirtsdag 21 December 1948 Tweede Blad No. 26572 (Van een onzer redacteuren) Onze hoopvolle verwachtingen van enige dagen geleden, dat de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur de voor het grijpen liggende kans om inwendig eenheid te vinden en uitwendig de belangen van het bollenvak te behartigen zou aangrijpen, bleken gisteren ter algemene vergadering in Haarlem te hoog gespannen te zijn voor deze hopeloos in zichzelf verdeelde vakorganisatie: door een bijna bewondering voor de technische vaardig heid afdwingende naarkloverjj en enghartigheid slaagde de vergadering er in, geen enkele wens te kennen te geven ten aanzien van het sanerings- viaagstuk, het voor het bollenvak allesbeheersende probleem. Terwijl de vergadering, die zich een Jaar geleden zeer positief (immers in uiterst krasse termen) uitsprak voor afschaffing, een oordeel diende te geven over drie uiteenlopende voorstellen, namelijk een voorstel tot aandrang bij de minister om de sanering af te schaffen, een voorstel om de sanering in sterk verzachte vorm te handhaven en een voorstel om aan het vroeger genomen besluit tot afschaffing te herinneren, slaacde zii er niet in een me ning kenbaar te maken. Wij weten, dat de vereniging de huidige, sanering niet wil, funest acht voor het vak zelfs die wetenschap wordt mede geba seerd op het krasse antl-sanerings besluit van een jaar geleden. Maar gis teren bleek, dat de Algemene Vereniging niet nogmaals op dit besluit wil Rijzen, dat zij ook niet een nieuw afschaffingsvoorstel steunt, dat zij ten slotte evenmin de voorgestelde beperkte sanering wil. Weet Bloembollencultuur zelf wel, wat zij wil? niet wordt gesaneerd. De Belgische kweker zou dan kunnen gaan kweken voor het uitsluitend door Nederlandse kwekers betaalde surplusfonds! De kampioen der anti-saneerders, de heer Murk, stelde uiterst nadrukkelijk vast, dat het hoofdbestuursvoorstel voor de anti-saneerders niet acceptabel was, zolang de gewraakte zin inzake princi pieel aanvaarden van dienende orde- nng van het bedrijfsleven werd gehand haafd. De voorzitter ontnam spreker, die in peroraties dreigde te vervallen, het woord en schetste hem als. „nurks". Na bedaring van de hilariteit werd over een en ander gsetemd. Voorstel Lisse verworpen met 184 tegen 152 stemmen (8 blanco). Voorstel hoofdbestuur verworpen met 200 tegen 144 stemmen. Voorstel Grotcbroek - Riinsburg ver worpen met 189 tegen 146 stemmen (9 blanco). Commentaar van de voorzitter: „Dit is zo dwaas, dat ik er geen woorden voor kan vinden." De voorgestelde contributieverhoging werd geaccepteerd, na het commentaar van Hillegom: „Geen enkel bezwaar, we krijgen er de beste voorstellingen van het jaar door!" Ook de begroting werd goedgekeurd. Zij sluit op f. 114.397,57 en toont een na delig saldo van f. 4.981,57. LOFWAARDIGE SPORTIVITEft Ten aan zien van hef probleem van de omzetbelasting, waarover onverwacht een scherp conflict is uitgebroken tussen Bloembollencultuur en de Bond van Bloembollenhandelaren, diende Sassen- heim een voorstel tot uitstel van een be slissing in. Eerst, aldus deze motie, dient volledige overeenstemming tussen de scherp tegenover élkaar staande party- en bereikt te zyn De voorzitter kon deze zienswijze'niet delen en zette in ondubbelzinnige woor den het unfaire van het optreden van genoemde Bond uiteen. Deze- immers heeft niet de gebolen gelegenheid aan gegrepen om volledige medezeggenschap ten eigen bate aan te wenden, doch her riep op het laatste ogenblik der gevoerde besprekingen de eerder bereikte over eenstemming, bracht daarna bovendien het conflict op onoirbare wijze in het openbaar. Deze houdéig was minder waardig. aldus de voorzitter. Bloembol lencultuur wenst evenwel, als de verga dering accoord gaat met 'het principe van de voorgestelde regeling, meer spor tiviteit toont dan redelijk is en de kwestie alsnog aan arbitrage laat on derwerpen, mits de Bond accepteert, dat de door arbitrage tot stand te komen regeling met terugwerkende kracht in gaat op de datum, waarop'een definitief besluit van de algemene vergadering van gisteren zou zijn ingegaan, namelijk 20 Januari as. Dit arbitrage-aanbod loopt slechts tot 15 Januari. Dan moet het door de bond zijn geaccepteerd. Hoewel ovpr een en ander scherpe dis cussie werd gevoerd, jwaarin de beeld- Mctie-Lisse, Hoofdbestuurs voorstel, voorstel Grotebroek- Rijnsburg verworpen Na de openingsrede van de voorzitter, waaruit wij gisteren reeds de belang rijkste punten opsomden, werden de he ren D Kommer uit Bovenkarspel en Th. Hoog uit Haarlem tot hoofdbestuursle den gekozen. Direct daarop kwam het sanerings- vraagstuk ter sprake aan de hand van het voorstel van het hoofdbestuur, om bij de minister aan te dringen op alffe- hele opheffing van de saneringsmaatre gelen. Texel diende een motie van orde in, waarin ook opheffing van de mini mum exportprijzen werd geëist, doch de voorzitter kon deze motie niet aanvaar den .omdat het voor de vol^ 100 procent zeker was, dat die exportpr^en onder de huidige omstandigheden door de minis ter zouden worden gehandhaafd. Een langer leven was een motie van orde van de afdeling Lisse beschoren. Deze afdeling bepleitte n.l. beperkte saneringshandhaving, namelijk door arcaalbeheersing, handhaving van een laag minimuraprijzenstelsel met rede lijke verhoudingen tussen binnen- en buitenlandse prijzen, en handhaving van het surplusfonds waartegenover alle andere beperkende maatregelen dienden te vervallen. Motivering van deze motie was: gooi niet klakkeloos weg wat we hebben, de ruzie van dit moment gaat eigenlijk niet over prin cipiële zaken, maar over de toepas sing van de aanvaarde maatregelen. Voorhout merkte op, dat een beslissing diende te worden uitgesteld, tot duidelijk is wat de Benelux voor consequenties meebrengt voor het bollenvak. Grote broek toonde zich uitermate verheugd over het voorstel van het hoofdbestuur, doch vreesde dat de vereniging onmon dig zou worden op grond van de uitla ting in de toelichting op het hoofdbe stuursvoorstel, waarin wordt gezegd dat het zeker niet gekant is tegen een die nende ordening van het bedrijfsleven in het algemeen. Hoewel de algemeen voor zitter nadrukkelijk uiteenzette, dat deze zin opgenomen was om de mogelijkheid voor Bloembollencultuur open te laten, mettertijd een plaats te vinden In de uitwerking van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, bleek deze ene zin, hoewel geen deel uit makende van het voorstel zelve, voor vele afgevaardigden een te bittere pil te zijn. De voorzitter bepleitte met vuur de principiële aanvaarding van de sane ringsafschaffing, o.m. door de verga dering de vraag te stellen, of het denk baar zou zün, dat in Noord- en Zuid- Holland de sanering gehandhaafd zou worden, terwijl in de rest van het land de bollenteelt zou worden vrijgegeven. Deze situatie is even ondenkbaar, als handhaving van de sanering in ons land, terwijl wij na 1 Jan. 1950 een tol linie hebben met België, waar de teelt FEUILLETON Het testament VAN MEVROUW MAQUISTEN door Patricia Wenthworth. Dit het Engels vertaald door Allee van Iterson. 22) Tegen mij ook niet ze ging al leen maar te keer en zei, dat ze het ogenblik nog zouden berouwen, waarop ze geboren waren. Sprak ze over „ze"? Ja. Maar ik geloof niet, dat het als meervoud was bedoeld. Het was alleen maar om geen ihij of zij te moe ten zeggen. Ten minste, dat denk ik. En je zult zien, dat ze tegen de ande ren ock niets zegt. Niet wie het is. Daar komt geen mens achter. Zij zal ons alleen laten sidderen, terwijl we onze hersens pijnigen of we ook iets op ons geweten hebben en wat ons de strop heeft omgedaan. En dan voert ze een grandioos verstotings-drama cp. Hij lachte even. Ze is slim! Het •zou me niets verwonderen, als de hele bedoeling niet anders was dan een be kentenis uit te lokken. Als je de men sen maar genoeg door elkaar rammelt, biechten ze wel op! En zou het niet net een kolfje naar haar hand zijn, als we allemaal stuk voor stuk met han gende pootjes bij haar aankwamen, en ieder van ons zou een andere bekente nis doen. Hij onderbrak zichzelf plot seling en vroeg: Wanneer zou Ayl- win terug zijn' Morgenavond. Dan vind ik, dat ze op hem moest wachten. Maar ik weet het ï^ituurlyk niet ze is ditmaal erg woedend en er is niets waar ze zo'n hekel aanheeft als aan waohten. Zij zei tegen me, dat Ernest Hood het concept van haar nieuwe testament heeft meegenomen en moest zorgen dat alles morgen kant en klaar was en dan moest hij het bren gen, zedat ze het kan tekenen. Zie je, dat v/ijst er niet op, dat ze van plan is om te waohten. Ze zou natuurlijk 't testament kunnen tekenen en de be palingen oningevuld laten tot ze Ayl- ■win hier heeft om in zijn tegenwoor digheid het vonnis over de schuldige uit te spreken. Als ze eenmaal een grootse scène speelt, dan doet ze het ook graag voor een flink publiek. Carev zei: Bedoel Je daarmee, dat g£ het'al eens eerder gedaan heeft? Hij barstte in een schaterlaoh uit. Mjjn lief, onnozel schaapje! Na tuurlijk heeft ze het meer gedaan en ze zal het bleven doen ook, tien, twin tig keer! Maar het hangt er alleen van af, wat de schuldige ditmaal op zijn of haar geweten heeft en dat is iets. wat alleen die persoon in kwestie weet. Kijk. tante. Honora vliegt altijd met zoveel kracht de lucht in. dat Je 'nooit weet of de aanleiding een grote hoe veelheid dynamiet is geweest of een doodgewone lucifer. Tot dusver is het altijd een storm in een glas water ge weest en naderhand bleek er nooit iets ergs gebeurd te zijn het legaat, dat eerst geschrapt is komt er weer pre cies zo in en alles is keek en ei. Maar er blijft natuurlijk altijd een kans, dat liet één keer werkelijk dynamiet is. Je kunt nooit weten 1 HOOFDSTUK XII. Nora kwam weer binnenstuiven en bleef eten, zonder zich verkleed te heb ben. Honor kwam beneden met een doodsbenauwd gezicht, en zodra Molly de kamer uit was, en soms ook nog, als zij binnen was, praatten zij allen over mevrouw Maquisten en de nade rende familie-bijeenkomst. Garey zei 45). Temidden van de algemene ver warring trachtte Billy Bulk zijn kans waar te nemen en de deur uit te slui pen. „Het wordt hier ongezond", zei hij zachtjes. „Ik moet zien, dat ik weg kom". En hij probeerde stilletjes de deur te bereiken. Doch op het laatste ogenblik werd hij opgemerkt door Panda. „Daar gaat hij! Houdt de dief! Lie- spraak van een echtelijke ruzie hoogtij vierde, werd het voorstel, dit vraagstuk, benevens de kwestie van de reclame-ter mijn van de gladiolen en de problemen rond de kwantitatief niet-uitputting van het Engels export-contingent aan bin dende arbitrage te onderwerpen, aan vaard zonder hoofdelijke stemming. Als basis voor de meningsuiting van Bloembollencultuur werden de betref fende eerstgenoemde twee problemen uitgebrachte bestuursvoorstellen aan vaard. DELICAAT PROBLEEM, DEDREN DICHT. Achter gesloten deuren werd de beurs- kwestie behandeld, met het resultaat, dat een nieuw voorstel van de voorzitter, om bij aanvaarding van het Haarlemse voorstel de aanvaarding van het Hille- gomse voorstel te handhaven, werd aan genomen met 291 tegen 44 stemmn, zo weinig mogelijk en Honor bepaalde zich er eenvoudig toe om op gezette tijden op te merken, hoe verschrikke lijk het was; maar Dennis en Nora wisselden opgewekt en ongehinderd van gedachten over het karakter van de onverlaat en de aard van het misdrijf. Heeft ze je geen enkel idee gege ven? Honor, zet je grote geest aan het denken over wat ons allergebenedljde tante tegen je zei. Honor boog haar hoofd en zei, dat het o, nee, allerverschrikkelijkst was. Hoe bedoel je, allerverschrikke lijkst? zei Dennis met een mond. vol vis. Maar het was Honor,, die zich ver slikte. Zij was vreselijk boos. Dat zal ze nog wel zijn, meende Nora vrolijk. Wat zei ze? Honor nam een slokje water. Ze zei, dat ze bedrogen was. Nu, en jij zou voor geen goud ter wereld iemand bedriegen, nietwaar, snoes? zei Dennis. Trouwens, dat zou niemand van ons, is het wel? Maar ga verder was er enige aanwijzing met betrekking tot degeen, die haar dit maal -bedrogen had? O, neen, helemaal niet. den schei toch uit met vechten. Daar gaat de snoodaard die je hebben meet! Houdt hem!" Panda gaf zelf het voorbeeld en ren de naar de deur toe, wat niet zo heel eenvoudig was. omdat hij zich overal' tussen de opdringende menigte moest heen werken. Billy Bulk zag hem aankomen; hij deed er nog eens een extra schepje op waarna met 295 voorstemmers tegen 25 blanco-stemmers het besluit werd geno men ,om in beginsel een der vier Haar lemse aanbiedingen te aanvaarden, on der voorwaarde dat de vereniging alleen gehouden is tot terugbetaling der ver kregen geldsommen, indien zij voor het jaar 2000 haar zetel en beursgebouw naar buiten Haarlem zou verplaatsen. Een en ander houdt in, dat de thans be staande beur6 in Hillegom als aparte stichtine wordt gesteld onder beheer en auspiciën van Bloembollencultuur, ter wijl het gehele vak deze beurs méde zal steunen Ten slotte werd de voorgestelde wU- ziging van de stemtabcl door te vroeg vertrekken van verschillende afgevaar digden verworpen met 202 voorstemmers tegen 98 tegenstemmers, welke aantal len niet de vereiste driekwart meerder heid betekende. De rondvraag leverde geen belangrijke besluiten op. Heeft ze iets tegen jou gezegd, Nora? Niets anders dan tegen de ande ren geen enkele aanwijzing. Ik stem voor Robert. Iedereen voelde zich opgeluchte Den nis zei: Wat denk je, dat hij gedaan heeft? Verduistering gepleegd. Verduis teringen worden altijd gepleegd door ijselijk achtenswaardige mensen. En de brief was bedoeld om er tante Honoria van op de hoogte te brengen. Wie had die brief geschreven? Dat moet je aan tante Honoria vragen. Dermis leunde met zijn beide ellebo gen op tafel. Nee, dat lijkt me een ver keerde gevolgtrekking. Ik zeg, dat hij bigamie gepleegd heeft. Robert? Het zijn altijd de mensen, waar je het het minst van verwacht, die biga mie plegen. Tot ieders verbazing hief Honor haar witte wimpers op en zei in een schril gefluister: Misschien heeft het iets te maken met de Vijfde Colonne. Dennis verbeet een lachje. O, neen, er moeten grenzen zijn. Neen, mijn fa milietrots verzet zich zeer sterk tegen en het werd een wilde jacht. „Ba", juichte Panda, toen hij Bulk vlakbij de deur zag struikelen. „Nu heb ik je te pakken, vriend!" Hij wilde juist zijn hand uitstrekken om de dief in zijn kraag te grijpen, doch Bulk was alweer overeind. „Née mannetje", hoon de hij, „dan moet je eerst eens leren lo pen!" En hij verdween door de deur, zon der te merken, dat hij Iets verloren had. Financiële gelijkstelling openbaar en bijzonder voorbereidend onderwijs De „grootste kluif" was deze mid dag het voorstel tot wijziging van de subsidiëring ten behoeve van de bijzondere scholen voor voorberei dend lager onderwijs en tot het op richten van twee openbare scholen voor voorbereidend Iagcrf onderwijs en wei in het schoolgebouw aan de Maresingel en aan do Paul Krugcr- straat. Ruim 1 Va uur heeft de raad zich met dezo voorstellen bezig ge houden, waarbij door een motie van de heren Wilmer (K.V.P.)Woud stra (Prot. Chr.) de financiëlo ge lijkstelling tussen het openbaar pn het bijzonder voorbereidend lager onderwijs geducht ter sprake kwam. De heer Wilmer, die als eerste spreker over dit voorstel het woord voerde, zei- de er met waardering en teleurstelling kennis van te hebben genomen. Met waardering omdat de ontworpen rege ling beter is dan de bestaande, waarbij het bijzonder voorbereidend onderwijs er slecht afkwam, met teleurstelling omdat deze regeling, objectief be schouwd, aan het bijzonder onderwijs niet die plaats en het recht geeft, waar op het aanspraak mag en moet maken. Nadrukkelijk verklaarde spr„ dat hij bij het nemen van deze conclusie overtuigd is, dat zy, die deze nieuwe regeling heb ben ontworpen, zich niet hebben laten leiden door 'n eventuele anti-pathie tegen het bijzonder voorbereidend onderwijs. EEN MOTIE. Nacat de heer Wilmer dan met klem een financiële gelijkstelling tussen het openbaar en bijzonder voorbereidend onderwijs heeft bepleit, diende hij een door de heer Woudstra mede onder steunde motie in van de volgende strek king „De raad, aanvaardend de doorB. en W. voorgestelde subsidie-regeling voor het voorbereidend L.O. voor de Jaren 1943 en 1949, spreekt de wens uit, dat B. en W. voor 1950 de raad een regeling voorleggen, gebaseerd op het principe van de financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs". Bij de toelichting op deze motie, merkte de heer Wilmer op, dat hij geen enkel motief aanwezig acht om haar te verwerpen, dan alleen het motief om aan de voorstanders van het bijzonder onderwijs geen gelijke rechten te willen geven dan aan die van het openbaar onderwijs. Het is spreker bekend, dat men hier wellicht zal komen met het argument van: „er is geen geld". Even wel kan spreker dit bezwaar niet delen. Als er voor de ene categorie geen geld is, dan is dit er voor de andere ook niet. Nadat de heer Woudstra in gelijke geest had gesproken, oordeelde de heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) het jam mer, dat de inhoud van deze motie niet eerder aan de raad was toegezonden. Wat zullen er de consequenties van zijn. De zaak is niet zo simpel als zij wordt voorgesteld. Hoewel sprekers fractie zich op het standpunt van de finan ciële gelijkstelling plaatst, moeten wij onze ogen niet sluiten voor de grievende acherstand, welke er in Leiden to.v. het openbaar voorbereidend onderwijs be staat. Het openbaar onderwijs heeft slechts de beschikking over drie kleu terscholen, waaronder er zijn met een gebrekkige accomodatle. Het voorstel, dat het stempel van het gehele college draagt, is slechts een begin. Wij moeten rekening houden met de financiële mo gelijkheden. Spreker acht het niet juist van de heer Wilmer om te concluderen, dat als men zijn stem om b.v. finan ciële redenen niet. aan de motie geeft, men dan tegen de financiële gelijkstel ling, dus tegen het bijzonder onderwijs, zou zijn. Spreker wil, alvorens zijn hou ding te bepalen, het antwoord van de wethouder afwachten. De heer Knuttel, die met de motie van de heer Wilmer niet mede kan gaan, zet uiteen, dat het bijzonder onderwijs altijd een grote prae heeft gehad. De heer Hendriks (Prot. Chr.) is van oordeel, dat ook het kleuteronderwijs op gelijke basis als het L.O. tot stand moet komen. Volgens spreker zal de raad er stees op uit moeten zijn om beide belangen naar beste weten te behartigen Nog nimmer heeft de rech terzijde zich verzet als het in het waarlijk belang van het openbaar on- de mogelijkheid van de Vijfde Colonne in deze aangelegenheid. Nora zei met haar prettige, lichte stem: Nu ja, je kent het spreekwoord: Van je familie moet je het hebben. Hou op, je weet niet waar je over praat, zei Dennis. Neen, het zal een of andere kinderachtige kleinigheid zijn als bigamie, baratterie of zoiets. Nog op diezelfde schrille fluistertoon zei Honor: Wat betekent dat allemaal? Bigamie, mijn engel, betekent, dat men twee vrouwen tegelijk trouwt. Wat het andere is weet ik zelf niet, maar het klinkt vrij^gced. Honor zag er uit alsof zij zou gaan huilen. Het klinkt verschrikkelijk, zei ze, terwijl ze weer een slokje water nam, Molly nam de vis weg en vertelde in de keuken tegen juffrouw Deeping: Ze scheiden er gewoon niet over uit het lijkt wel alsof het een grapje is, hij en juffrouw Nora. Ik moet zeggen, dat juffrouw Garey er tenminste niet aan meedoet. En Juffrouw Honor, die zit er maar bij ze zit te kieskauwen als een kind en met het eten op haar bord te knoeien. Juffrouw Deeping keek zo streng als bij haar dik, opgewekt gezicht moge lijk was. (Wordt vervolgd) dat m?n niet bevreesd moet zUn, met liet op tafel brengen van nieuwe gerechten. Zy heeft aan Mevr. LotgeringHillc- brand gevraagd om nog een recept voor prei. Hier is het: PREISOEP kg prei. 25 gr. boter, wat zout. peper, 1 liter bouillon van 4 blokjes gemaakt, een snuifje kerrie. 40 er. bloem. 3 lepels melk. Snipper de prei fijn, maak ze goed schoon, fruit ze met boter. Iets zout, peper en kerrie, tot ze bijna gaar ls. Giet er de bouillon bl,1. Roer de bloem aan met de melk en giet ze ln de soep. Laat ze roerende aan de kook komen en een paar minuten door koken. Maak de soep op smaak af. Prei ls een uitkomst als het gaat om een pittige smaak te geven aan sla het lichte geel heel fijn gesnipperd smaakt goed en staat mooi. Zeer zeker smaakt na dit gerecht. Een halve appel lang niet slecht. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) derwijs was. Spr. heeft dc verwachting, dat de voorstanders van dit onderwijs, als het het bijzonder onderwijs betreft, eenzelfde standpunt zullen innemen. De heer Riemens (P. v. d. A.) ver klaart nadrukkelijk, dat men een even tueel stemmen tegen de motie van de heer Wilmer, niet moet beschouwen als een s emmen tegen het bijzonder on derwijs. WiJ moeten de geiykstelling van openbaar en byzonder onderwys niet alleen zien naar de letter, maar ook naar de geest. WETHOUDER VAN SCHAIK AAN HET WOORD. Wethouder Van Schalk, die begon met te verklaren, dat hy voor alles de schoolstrijd bulten dit debat wenste te houden, en de sfeer van goede onder linge verstandhouding by de besprekin gen wilde bewaren, merkte op, dat het college zich op het standpunt stelt, dat ook op het terrein van het voorberei dend onderwys een financiële geek s', elling moet ontstaan. Gezien echter de financiële omstandigheden kan men niet verder gaan. In dit verband wees spreker op de beraadslagingen in de raad in 1933 toen m<?t algemene stem men besloot om uit financieel oogpunt een verordening, regelende de finan ciële gelijks.elling t.o v. het onderwys, te „bevriezen". De voorstanders van het bijzonder onderwys hebben toen even eens het belang van dit besluit ingezien. Voorts wees de wethouder er op, dat in het onderhavige voorstel geen sprake is van een bevoorrechting van de ene groep boven de andere. Bo vendien ls het openbaar kleulcron- derwy's in deze stad te zeer in ver drukking geweest. Vandaar dat spre ker de mening is toegedaan, dat wil len wy in de richting van de gelijk stelling marcheren, wy dit naar beide zyden moeten doen. Op deze gronden is voor wethouder Van Schaik de molic van de lieer Wilmer onaanvaardbaar, waaraan spreker nog toevoegt, dat zulks niet is om de gedachtengang, welke er aan ten grondslag ligt, maar om de termijn, die er in wordt gesteld. Wethouiffer Van der Kwaak, die het voorstel van B en W. op financiële gronden verdedigde, zette nog eens uit een, dat de financiële besprekingen in het college de hoofdschotel vormden. In prlcipe is dit college overtuigd, dat beide stromingen geen geweld mag worden aangedaan. Het is slechts een kwestie van tempo by de uitvoering. Dat het college het voorbereidend on derwys in zyn geheel een goed hart toedraagt, moge biyken uit het feit, dat van de byzondere uitkering, welke voor de jaren 1948—1950 f. 172.000 bedraagt, *eJleen al voor het voorbereidend on derwys f. 45.000 ls uitgetrokken. EEN GEWIJZIGDE MOTIE- WILMER. By de replieken zegt de heer Wilmer met de opmerkingen van wethouder Van Schaik rekening te willen houden, als uitvloeisel waarvan hy zyn motie in die zin wyzlgt, dat de tydsbepallng „voor de Jaren 1948 en 1949" komt te vervallen, en voor „vóór 1950" gelezen dient te worden „zo spoedig mogeiyk". Met deze wyziging biyken vele leden het nog niet eens te zyn. Zo ls de heer Vos (V.V.D van oordeel, dat deze mo tie in de huidige redactie geen zin meer heeft. De aanduiding „zo spoedig moge lijk" lijkt spr. met het oog op de finan ciële toestand nog te gevaariyk. De heer Key 'P- v. d. A.) doet nog de gedachte aan de hand om de motie by B. en W. in prae-advies te zenden. Men besluit echter over de motie te stemmen, zy wordt aangenomen met 23 tegen 11 stemmen (tegen de communisten Van Weizen, Eigeman, Knuttel en mevr. Van Staveren en de P. v d. A -leden Weerlee, Schuller, Plena, Key, Smit en mevr. Braggaar—De Does en de heer Vos (V.V.D.Hierna wordt het voorstel van B. en W. zh.s. aangenomen Alle overige punten werden. z.h.st. aanvaard. Halfzeven sluiting. VOOR WOENSDAG 22 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA' 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: ontbytmuzlek; 8.00: nieuws; 8.15: socia listisch strydlled; 8.18: operette-selecties 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: gram.- muziek; VPRO 10.00: Morgenwydlng door ds D. Richards VARA 10.20: onze keu ken. kookpraatjè; 10-30: als de stofzuiger zwygt. 11.00: non stop-programma (gr- pl.)12.00: The Ramblers; 12.30: mede delingen ten behoeve van land- en tuin bouw; 12.33: voor het platteland; 12.38: The Kllima Hawallans; 100" nieuws; 1.15 Kalender; 1.20: Metropole-orkest; 2.00: gesproken portretten- 2.15: Jeugdconcert in de „Stadshal" te Harderwyk; 3.00: ker mis der ydelheid; 3.30: de Regenboog; 4.00: de Roodborstjes; 4.15: Het stond in de krant; 4.45: Vragen staat vrij; 5-15: Accordeola; 6.40: plano-duo: 8 00 nieuws; 6.15: VARA-Varla; 6 20: Roberto Mama zingt met orkest: 6.30: voor de strijd krachten; 7.00. A. dc Bruin: De geestc- ïykc achtergrond van onze politieke keu ze; 7.15: Sllvestrl-kwartet; VPRO 7.30: voor de Jeugd; 7.40 Jeugdnleuws- 7.45: lezen ln de Bybel; VARA 8.00: nieuws; 8.05: dingen van de dag; 8 15: socialis tisch nieuws; 9.15: ontmoeting in de nacht, hoorspel; 10,15: Paul Godwin; 10.45: van boek tot boek; 11.00. nieuws; 11.15: de hit-kit: 11.45: rustige avond klanken; 12 0O: sluiting. Hilversum II (41 f» M.) NCRV 7.nn: nieuws: 7.15: Te Deum Laudamus; 7.45: woord voor de dag: 8.00: nieuws; 8.15: on nu aan 't werk; 9 00 ochtendbezoek: 9.30: waterstanden; 9.35: Ludwlg van Beetho ven-Concert: 10.30: morgendienst door ds H. H. van Kapeli 11.00 Concerto grosso; 11.15: Hlldcbrand-mlnlaturcn; 11.55: pla norecital; 12 30- mededelingen ten be hoeve van land- en tuinbouw; 12.337 Kerstwfjdlngsdlenst: 1.00: nieuws; 1.15: Dromenade-orkest; 2.00* orgelconcert: 2.25: Canzonetta sextet: 3.00: Jeugdcon cert: 4.00; voor Jeugdige postzegelver zamelaars: 4.15: voor onze Jongens en rqelsies; 5.30: Glno Bordln en zijn Ha waiian ensemble: 5 45: .Suriname en de Nederl. Antillen ln 1948"; 6.00: Neder landse koren en korpsen; 6 30: Ouver ture „Die Belagerung von Korlnth"; 6 45 Concertgebouw Koperkwart.pt7.00 nieuws: 7.15- H. \V. M G. Brand: Hot nieuwB uit Indonesië 7 30: actueel ge luld; 7.40 ..Persoonlijke ervaringen met Nederl. emigranten ln Canada": 8.00: nieuws; 8.05: programma Drnlooe: 8 15: Kerstoratorium van Hubert Cuypers; 9.00 „Mijn zendingswerk nnder de Nlassers" door ds W. F Schroder: 9.25: Georg Kulenkamnf. viool: 9.40* Kerstoratorium van Hubert Cuvpers (vervolg): 10.7C Busch striikorke8t: 10 45- avondov»rrje"- klpe: 11.00: nieuws: H ifi- Laro-o. Zlnoll: 11.20' dr A. J v d. O^ae^' „G^los- en Huwelllksmnpiiiiichpden" 'U): 11.35: Sul- te voor strykorkest; 12.00: sluiting. AGENDA DINSDAG. Stndszaal: Abonnementsconcert Rcsl- dentle-orkest m m v Die Haghe-Sanghci» en EI sa Cavelti 8 ui r nam. WOENSDAG: Stadszaal: Feestavond Alg. Ned. Inv%» lldenbond, 9 uur nam. GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Wethouder Van Schaik: Om financiële redenen kunnen wij niet verder gaan (Vervolg van gisteren). By de voortgezette behandeling van het voorstel tot aangaan van een geld lening en tot uitgifte van grond in erf pacht en het verlenen van een bouw- voorschot aan de W.B.V. „Ons Belang" t.b.v. de bouw van woningen aan en naby de verlengde Van der Duynstraat en de Julianastraat merkt de heer Schüller (P. v. d. A.) in aansluiting op een opmerking van de heer Iterson op, dat hy van mening is, dat technische kwesties in een commissie-vergadering thuis behoren. De heer Lombert (KVP) is overtuigd, dat in de toekomst reser ve-vorming gewenst is. Waarom is ech ter een reserve-vorming niet ln de ex ploitatie-rekening opgenomen? Voorts klaagt spr. over de z.i. gebrekkige dak bedekking by de in aanbouwzijnde 103 woningen. Nadat ook de heer Hendriks (Prot. Chr.) nog enkele opmerkingen heeft gemaakt over de wyze van de financie ring van het reserve-fonds, ging wet houder Jongeleen uitvoerig op de thans voorgestelde regeling van het reserve fonds in De woningbouwverenigingen zullen 3*2 van de jaarhuur in dit fonds moeten storten. Het doen deel nemen van de W.B.V. in de vorming van dit fonds beoogt de zelfstandigheid en het verantwoordeiykheidsgevoel bij de verenigingen te bevorderen. Dit doel brengt met zich,- dat het door haar te storten bedrag gevonden moet worden uit eigen middelen en niet als uitgave op de exploitatie-rekening mag worden gebracht. Een en ander komt neer, dat de betrokken W.B.V. plm. f. 1.200ln het reserve-fonds moet storten. De ge meente wordt verplicht ten minste 7% en ten hoogste 15% van de jaarhuur in dit fonds te storten. Met nadruk ver klaart spreker, dat de Federatie van Woningbouwverenigingen en ook de Nat. Woningraad met. dit voorstel ac coord kunnen gaan. Bovendien zal de gedachte regeling voor de gemeente zeer gunstig uitvallen. Het is nu een maal niet mogeiyk, dat de gemeente op de oude wyze kan voortgaan, want dan zou zy gemiddeld 25% van de on rendabele bouwkosten moeten betalen. Bovendien vraagt spreker zich af of het nu zo vreemd zou zijn als b.v. de onderhavige bouwvereniging, welke plm. 1800 leden telt, vyf cent per lid per maand extra zou vragen voor eventuele nieuwbouw. Aangezien, zoals gezegd, ook do Federatie van W.B.V. achter het voorstel van B. en W. staat, moet de wethouder de motie-Van Welzen sterk ontraden. Voor wat de op merking van de heer Lombert be treft over de dakbedekking is spre ker het niet eens. In andere plaat sen heeft dit materiaal uitstekend voldaan. MOTIE-VAN WELZEN VERWORPEN. Nadat de heren Lombert, Van Iter son en Van Welzen hebben gere pliceerd, wordt de motie-Van Wel zen met 31 tegen 4 stemmen (alleen de communisten) verworpen en het voorstel van B. en W. aangenomen. BU de behandeling van het voorstel van de heren Frohwein en Vos (V.V.D.) tot aanvulling van artikel 4 van de ver ordening regelende de samenstellingen de werkkring van de Commissie van Bystand voor de Financiën, waarop B. en W. afwyzend prae-adviseerden, deelde de heer Frohwein mede dit voor stel, op grond van de grote verande ring, welke t.a.v. het financieel beleid heeft plaats gevonden, als niet gedaan te beschouwen. HET WERK VAN K. EN O. Bij het voorstel tot het beschikbaar stellen van f. 1.500.— ten behoeve van het verlenen van een bijdrage aan de Stichting K. en O. in verband met deel neming van leden van het gemeente- personeel (groene kaarten), merkte de heer Hordyk (Prot. Chr.) op, dat hem dit minder gewenst voorkwam. Volgens hem biedt de bonafide vakbeweging de arbeiders voldoende gelegenheid om zich te ontwikkelen. De heren Riedel en Plena (P. v. d. A.), Vos (V.V.D.) en ook de heer Hor- dyks fractiegenoot de heer Hendriks kwamen hiertegen op en zetten nog eens nadrukkeiyk het mooie, culturele werk van K. en O. uiteen, terwyl de heer Hen driks nog bezwaren had tegen hetloon- plafond van f.3.600—Kan hier niet tot b.v. f. 4 500— worden gegaan. Wethouder Menken, die eveneens op het prachtige werk van K. en O. wees, zeide, dat het gemeentebestuur in zijn kwaliteit als werkgever dit voorstel ziet als te behoren tot zyn personeelsbeleid. Ook het college dacht aanvankeiyk.dat het loonplafond hoger (b.v. f. 4.500.-) be hoorde te liggen, maar de commissie uit het personeel adviseerde f. 3.600. Dit bedrag is toen door B. en W. over genomen. Bovendien kan dit een vol gend seizoen wederom opnieuw worden bezien. De heer Hordyk, er van uit gaande, dat de zaak een volgend jaar opnieuw kan worden bekeken, legde zich ten slotte by dit voorstel neer. Conform besloten.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5