Vaklieden Laatste Berichten LWederom zware straffen voor Leidse landwachters DINSDAG 21 DECEMBER Enige nieuwe gevallen in behandeling voor Bijz. Gerechtshof Het Büzonder Gerechtshof te Den Haag heeft hedenochtend uitspraak gedaan in een aantal zaken tegen de Leidse landwachters, die twee weken geleden terecht hebben gestaan. De kantoorbediende H. W. Ticleman uit Oegstgeest werd veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf (eis tien jaar), de administrateur P. J. L. Hecderik uit Leiden kreeg 10 jaar gevangenis straf (eis 12 jaar), de Leidse schoen maker F. W. Elfert werd tot 9 jaar veroordeeld (eis 12 jaar) en de Oegst- geester winkelier J. D. v. Royen tot 8 jaar (eis 10 jaar), terwijl ten slotte de boekhouder M. L. J. Groffie 8 jaar kreeg (eis 10 jaar). Alle straffen met aftrek van voorarrest. Daarna behandelde het Hof enige nieuwe zaken tegen landwachters, die zich in Leiden en omgeving aan mis dragingen hebben schuldig gemaakt. Als eerste kwam de kantoorbediende A. Kortelans uit Alblasserdam voor, die in Leiderdorp en Warmond als land- wachter had gewerkt. Hij hield o.a. huis zoekingen. De Procureur Fiscaal noem de verdachte een fanatiek man. vond een zware straf nodig en eiste 12 jaar met aftrek. De raadsman zette uiteen, dat verdachte het economisch moeilijk had en daardoor bij de NSB terecht was gekomen De bollenexporteur G. J. Holtz uit Oegstgeest beriep zich als verdediging voor zijn misdragingen op het feit. dat hij opgezweept was door de propaganda en andere NSB-invloeden. Zijn activi teit is overigens niet gering geweest en vooral de Joden hadden zijn aandacht. Toen hij zich in Duitsland bevond, heeft hij zich beijverd om Nederlandse uiV zendingen door de radiozender van Bre men te doen plaats vinden. Verdachte schreef diverse brieven over Joden. Zo waarschuwde hij de NSB-burgemeester van Haarlem, dat- er nog steeds Joden in de Schouwburg kwamen, terwijl hij in een andere brief er zich over be- NED. CHR. REISVERENIGING. 50 Zwitsers komen op jubileumavond jodelen. De afdeling Leiden van de Ned. Dhr. Reisvereniging hield gisteravond in „De Doelen" een zeer goed bezochte vergade ring, waarin onder 'leiding van de voor zitter. de heer J. Vooys, de beschrij vingsbrief van de op 8 Januari te Den Haag te houden algemene vergadering werd besproken. Verschillende wensen van de Leidse afdeling werden bespro ken, terwijl als afgevaardigden naar deze vergadering wedden benoemd de heer Vogel en een nog aan te wijzen be stuurslid. Verder heeft de voorzitter nog enkele mededelingen gedaan over het óp Zater dag 8 Januari te vieren zilveren jubi leum van de Leidse afdeling, waaraan o.a."zullen medewerken een vijftigtal Zwitsers, dat in origineel "costuum een demonstratie volksdansen, jodelen, ven- delzwaaien en Alphorn blazen zal geven. Na afloop- van -dit huishoudelijk ge deelte vertoonde de heer A. Korenhoff een serie Zuld-Afrik'aanse films, die een interessante kijk op dit mooie land ga ven. FILMMIDDAG COÖP. BOERENLEENBANKEN. Voor een goed bezette Stadsgehoor zaal werd gistermiddag onder auspiciën van de Ring Bloembollenstreek van de Ccöp. Boerenleenbanken de film „Het geld van de boer" gedraaid. De voorzitter van de Ring Bloembol lenstreek. dr S. F. A. C. M. baron Van Wijnbergen, burgemeester van Wasse naar, opende deze filjnmiddag met woorden van welkom, speciaal tot de heer M. P. van der Weyden, burge meester van Zevenhoven, die helaas niet de hële middag kon blijven, omdat hij om 4 uur in de Tweede Kamer aan wezig moest -zijn bij de Regeringsver klaring. Een woord van welkom ook aan prof. Weststrate uit Lelden, die vroeger in Utrecht aan de Ned. Rafei- senbank verbonden Is geweest. Ook be groette de voorzitter de leden uit de Rijnstreek, die aan de uitnodiging van de Bollenstreek gehoor gegeven had den. De film „Het geld van de boer" werd vervaardigd ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Rafeisenbank te Utrecht. De regie was in handen van Rudi Hornecker, terwijl de bege leidende muziek werd uitgevoerd door het Strijkorkest van Jan v. d. Linden. Op voortreffelijke wijze is in deze film het leven van deHollandseboer uitge beeld, met uitstekende fotografische opnamen van boerderijen uit heel het land. Het bescheiden begin van de boe renleenbanken en het wantrouwen, dat overwonnen meest worden, kwam in deze film duidelijk aan de dag, even als de grote resultaten die deze Ccöp. Boerenleenbanken voor de Nederlandse boerenstand hebben bereikt. Jammer dat de geluidsweergave in de holle stadszaal zo slecht is, waardoor veel van de gesproken tekst verloren ging. Als toegift werd de kleurenfilm „Hol lands Glorie" vertoond, die werd op genomen in de Bloembollenstreek en een overzicht geeft van de bloembol lenteelt en alles wat daarmede samen hangt. De geslaagde filmmiddag werd he den herhaald. H. SCHOUTEN 25 JAAR VOORZITTER VAN JERUËL. Ter gelegenheid van het feit, dat%het Zondag 25 jaar geleden was, dat de heer H. Schouten als voorzitter werd benoemd van de stads-evangelisatie Jeruël in de Groenesteeg, vond gister avond in intieme kring een huldiging plaats, welke o.m. werd bijgewoond door verschillende vertegënwoordigers van evangelisaties in de omtrek. Vele sprekers hebben in deze samenkomst, welke werd afgewisseld met zang vjn een koor van de dameskrans en stond onder leiding van de heer Pasman, het woord gevoerd en de heer Schouten bedankt voor zijn bijzondere trouw en liefde steeds in het Jeruëlwerk aan de dag gelegd. De voorzitter van de jon gelingsvereniging had voor zijn felici taties de dichterlijke vorm gekozen. Met een enkel woord heeft de heer Schouten, die ook enkele geschenken mocht ontvangen, voor een en ander dank gezegd, waaraan hij de wens ver bond, dat God hem nog vele jaren kracht mocht schenken om met dit werk voort te gaan. klaagde, dat er zich nog Joden in de treinen bevonden. Hf] stelde aparte Jo- dencoupe's voor In een ander schrijven vergeleek verdachte de Joden met lui zen en de Duitsers met ..edele paarden". Na het neerschieten van de NSB-er Kopt ontwierp verdachte een plan om de Jo den gezamenlijk 'n boete van f. 20.000.000 op te leggen. Volgens verdachte heeft hij deze laatste brief nooit verzonden- Na een mislukte poging om bij de SS te komen, kwam hij bij de landwacht te recht, waar hij de bekende werkjes op knapte. De procureur fiscaal merkte op, dat verdachte, die reeds in 1935 lid van de NSB is geworden, een grote invloed heeft uitgeoefend in zUn omgeving en zelfs in Duitsland toen hij daar ver bleef. Dergelijke figuren als verdachte deelden in Duitsland de lakens uit. Hij mist ieder begrip van menselijkheid en was een geestelijk nihilist. Een en an der gaf de proc. fiscaal aanleiding, veer tien jap.r gevangenisstraf met aftrek te eisen. Vervolgens kwam de archivaris M. v. d. Berg uit Leiden aan bod. Ook hij had zich als lid van de landwacht op de gebruikelijke manier misdragen en door zijn hulp zijn verscheidene personen gearresteerd, die later om het leven zijn gekomen. Ook deze verdachte be riep zich op motieven als „Befehl ist Befehl", terwijl hij bij de diverse huis zoekingen slechts op wacht zou heb ben gestaan. De procureur-fiscaal, die deze verdachte toch als een actief per soon moest kenmerken en niet een lou ter passieve rol in de landwacht kon aannemen, eiste 13 jaar gevangenis straf met aftrek van preventieve hechtenis. Uitspraak in al deze zaken werd be paald op 4 Januari as. Laat de bijzondere gelegenheid die ons Oudejaarsnummer U biedt, de aandacht van Uw clientèle weer eens speciaal op Uw zaak te richten, niet voorbijgaan. Plaats een Nieuwjaarsadvertentie tegen gereduceerd tarief. 115 m.m. f 1,80 elke m.m. meer f0,14 De beschikbare ruimte is nog be perkt. Geef ze daarom spoedig op. De opdrachten worden in volgorde van binnenkomst uitgevoerd. Na 28 December worden geen Nieuwjaars-advertenties tegen dit gereduceerde tarief aangenomen. Dr J. H. O. Reijs overleden Op 65-jarige leeftijd is te Den Haag overleden dr J. H. O. Reijs, specialist voor orthopaedie en directeur van de destijds door hem opgerichte kweek school voor lichamelijke opvoeding. Dr Reijs was 'n zeer bekende figuur, vooral op het gebied der lichamelijke opvoeding. Hagenaar van geboorte, stu deerde hij te Leiden geneeskunde. Na in 1910 het artsexamen te hebben ge daan, vestigde hij zich te 's-Graven- hage. In 1919 volgde zijn promotie en in 1923 werd hij privaat docent aan de Universiteit te Leiden in de weten schap der lichamelijke opvoeding, wel ke functie hij nog bekleedde. Het eer ste bureau voor medische sportkeuring stlohtte ar Reijs te 's-Gravenhage in 1927 Thans teil men 'n Nederland meer dan 80 van dergelijke bureaux. In 1931 koos het Kon. Ned. Gymnastiek-Ver bond hem tot zijn voorzitter. Hij be woog zich ook op internationaal gebied. Zo was dr Reijs in 1947 voorzitter van de internationale opvoedkundige confe rentie, «plke te Praag werd gehouden. Sinds 1934 was hij lid van het rijks college voor lichamelijke opvoeding. Voorts was hij nog voorzitter van de Haagse Polikliniek en lid van de com missie van advies inzake heilgymnas tiek en massage voor het departement van Sociale Zaken. De thans ontslape ne was erelid van het Kon. Ned. Gym nastiek Verbond en van het veteranen- corps van die organisatie, van de ver eniging van leraren in de gymnastiek en vdn het Ned. genootschap voor heil gymnastiek en massage. Hij publiceerde tal van werken en artikelen, ook in het buitenland. Dr Reijs was Officier in de Orde van Oranje Nassau en bezat ook vele bui tenlandse onderscheidingen. De begra fenis is bepaald op Vrijdag 11 uur op Oud Eik en Duinen. NED. REISVERENIGING. „Het mooiste ter werpld". „Het4 mooiste ter wereld" luidde de titel van de film, welke de afdeling Lei den van de Nederlandse Reisvereniging gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" voor haar leden vertoonde. Zeven landen hebben op verzoek van de N.R.V. aan deze in verschillende kiemen opgenomen film medegewerkt. Elk land stuurde naar eigen smaak een gedeelte met zijn mooiste natuur - en stedeschoon en het viel uiterst moeilijk een keus te maken. Want elke inzender had zijn beste beentje voor gezet. De Amerikanen namen ons mee op een fantastische tocht door de wereld stad New-York met al haar beziens waardigheden en vermaken, in Canada gingen wij ter zalmvisserij. Denemar ken liet een kijkje in de provincie en Kopenhagen nemen, Engeland kwam met Londen en het platteland, Noor wegen en Zwitserland bekoorden met hun machtig natuurschoon en tot slot van deze wereldreis maakten wij nog een tochtje door ons eigen vertrouwde landje. Aan deze uitstekende film heeft de N.R.V. een zeer originele prijsvraag verbonden; de heer C. H. Groen, die de film toelichtte, stelde n.l. een vijftal vragen op aardrijkskundig gebied, wel ke door de aanwezigen op een formu lier moesten worden ingevuld. Voor de pauze werd nog een tweetal films, betrekking hebbende op de Zwit serse horloge-industrie en de winter sport, vertoond. De voorzitter, de heer Van der Horst, opende en sloot de ge slaagde avond met een kort woord. Superieure Sonaten-avond Lola Bobesco-Jacques Genty DERDE KUNSTKRING-CONCEÖT. Er zijn avonden, waarop de criticus zich overbodig voelt. Zo tijdens het optreden van de Roe meense violiste Lola/ Bobesco, ditmaal in ideaal samengaan met haar echtge noot Jacques Genty, twee gelijkwaardi ge partners in vloeiende homogeniteit. Voor de oorlog toen zij nauwelijks 18 jaar was maakten wij met Lola Bobesco's spel reeds kennis en schre ven o.a.; „Een violistische ster, wier licht over de wereld zal gaan stralen. Hoog en levendig gevarieerd zijn haar vluchten in het rijk der muziek, sensi tief vibrerend is de muzikaliteit van haar wezen, aantrekkelijk de steeds weer aanstormende, temperamentvolle drang harer jeugd, die op de duur ech ter naar meer rust en evenwicht vraagt. Met het ouder worden zal waarschijn lijk ook de vereiste, strengere bezon kenheid haar deel krijgen". Nu, na vele jaren, zijn die rust, dat evenwicht 'en die bezonkenheid volledig aanwezig Verbazingwekkend is daarbij de geestelijke verdieping. Het „kleingoed" waarin het speels- dartele indertijd hoogtij vierde, heeft zij niet meer nodig, om bewondering te wekken. De ranke en toch bloeiende toongeving verricht wonderen. En alles gaat zo vanzelfsprekend, natuurlijk en eenvoudig. De techpiek heeft geen moei lijkheden, de vitaliteit en spanning is sterk. Frans ingesteld is dit spel, dus spiri tueel. Spiritueel, is ook de samenwerking met haar echtgenoot Jacques Genty, wiens pianistische capaciteiten volko men met de hare harmoniëren en die zodoende de eenheid waarborgt, welke slechts de heel groten kenmerkt. Zo werd het een „sonaten"-avond in de meest werkelijke en verheven zin; op vatting en kleurschakering, wisselwer king en voortdurend geconcentreerd op- elkaar-afgestemd-zijn in een graad, wel ke slechts mogelijk is bij twee, die el kaar héél goed kennen en begrijpen. Er is tussen hen geen enkele stoornis. Drie sterke meesterwerken uit de so- na ten-litteratuur schonken zü: Schu mann's le sonate in a W. t. Brahms derde sonate in d kl. t. en wellicht als •climax Fauré's grootste sonate in A »r t. Deze is van een volmaakte rijpheid en werd even volmaakt, rijp en in het Ailegro tintelend gespeeld. De sinds jaren in ons land wonende Ignaz Lilien naar wij menen eertijds Hongaar toonde zijn sterk talent met een sonate, die zich daartussen zeer wel ton handhaven. Geconcentreerd van bouw en innig van melodiek, colons tisch rijk geschakeerd, met zinvolle contrastwerking töasen he£ ■en pianistische element, wier ef£ccten met smaak ln elkaar overgaan. Inmg en charmerend de ether sche Inzet, rharmeiend de klokken-imitatie in de pianopartij. Een dankbare, uitstekend eeschreven compositie, waarvoor Lillen oersoonlijk op het podium kon danken, na een weldadig aandoende reproductie. Het succes der optredenden was zo groot, dat als superieur gcspcclde toe- gift mocht volgen de Finale uit Mozart s uit^e^oïheld van hun hart konden jp jrmnsUiring"-bezoekers danken voor hetg«ndh verheffend spelende echt- naar welks capaciteiten m één adem geroemd kunnen worden, hen gebracht had! KERSTFEEST VER. VAN HUISVROUWEN. De afdeling Lelden van de Nederland se- Vereniging van Huisvrouwen organi seerde gisiermiddag in het Gulden Vlies haar traditionele Kerstmiddag. En gezien de grote opkomst blijkt wel overduidelijk dat de dames deze midda gen hogelijk waarderen. Na een kort ooeningswoord van de presidente, mevr. A*. Groen—Nieuwenhuizen Segaar, werd gemeenschappelijk .Btllle Nacht, Heili ge Nacht" gezongen. Mevr. C. Hageman- Verhagen declameerde vèrvolgens een drietal op het Kerstfeest betrekking hebbende gedichten, terwijl het Huis vrouwenkoor, o.l.v. mevr. C. B. Leih, zeer verdienstelijk de Weihnachts-Kan- tate van Carl Reinecke ten gehore bracht. Het eerste deel van het pro gramma werd besloten met een gedicht van W. A. P. Smit, geschreven ter ge legenheid van het Regeringsjubileum van H.K.H. Prinses Wilhelmina en ge voelvol voorgedragen door mevr. C. Ha- gemanVerhagen. Tijdens de pauze vond een eveneens traditionele verloting plaats en werd de leden een Kerstattractie aangeboden. De zeer geslaagde middag eindigde met een Kerstvertelling door nïevr. C. Ha- geman—Verhagen en een gemeenschap pelijke slotzang „Nu zijt Wellekome". FILMAVOND GENOOTSCHAP NEDERLAND—ENGELAND. Causerie van miss Daukes. Gisteravond introduceerde piiss H. A. Daukes van de „British Council op charmante wijze in „In de vergulde Turk" voor "de leden van het Genoot schap Nederland—Engeland vier smaak volle en interessante films. Achtereen volgens leidde miss Daukes het gezel schap rond door de beroemde West minster Abbey, een plastlcfabriek. Scot land Yard en de bekende Kew Gardens. Miss Daukes is hier een gaarne ge ziene gast. Evenals verleden jaar oogtte zij een groot en welverdiend succes met het vertoonde en haar geestige uiteen zettingen, Na afloop bood de voorzitter dr Prins haar onder woorden van dank een doos bonbons aan, met een aanha ling uit Shakespeare's Hamlet, n.l. het „Sweets to the sweet". DANSAVOND „EMTEGEËS". De H.B.S.-verenlging „Emtegees" gaf een bal in de foyer van de Stadsgehoor zaal, De avond werd een waar feest voor alle aanwezigen, niet het minst <^or het rijk gevarieerde programma en door de geestige vondstéh van de balleider, de heer J. Alphenaar, die er meermalen in slaagde allen, zonder uitzondering, op de dansyloer te brengen Het bekende dansorkest „The Constellations" uit Amsterdam zorgde voor uitstekende beschaafde muziek. De directeur en enige leden der Gem. H.B5, met hun dames, enkele ouders., en de besturen van diverse zustervere nigingen gaven door hun aanwezigheid van hun belangstelling blijk. Met het „Wilhelmus" werd te midder nacht dit zeer geanimeerde bal tot al ler spijt gesloten. OP HETERDAAD BETRAPT. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is ingebroken in 't kwekerij-kantoor van de fa. Ballezo Zonen aan de Rijns- burgerweg. De inbreker forceerde de deur, maar werd gestoord en vluchtte het land in met achterlating van zijn fiets, AFSCHEID OP DE LICHT FABRIEKEN. Hedenmorgen kwamen het personeel van de gasdistributie en de Inspectie van de Stedelijke Lichtfabrieken in de cantine. bijeen, om de heer C, Lourens feestelijk uitgeleide te doen, nu hij met pensioen de dienst ging verlaten. Gekomen uit Amsterdam, werd de heer Lourens 30 jaar geleden in Leiden aangesteld als gasfitter en klom in die jaren op tot inspecteur van de kanali satie. Wat de heer Lourens in zijn loopbaan heeft verricht, wordt schematisch aan gegeven in een foto-album, hem door de afd. gasinspectie bij deze gelegenheid aangeboden. Het schema geeft aan dat bij de komst van de heer Lourens in Leiden er een buizennet lag ter lengte van de lijn Leiden, Utrecht, Deventer, Zwolle. Hij legde nieuwe buisleidingen aan ter lengte van de afstand Zwolle LeeuwardenDen Helder, terwijl de lengte der buizen die hij verzwaarde, herstelde of vernieuwde gelijk is aan de afstand Den HelderLeiden. De adj. dir. ir P. Fehmers sprak bij afwezigheid van de directeur en prees de nauwgezetheid van de schei dende inspecteur, waarbij hij z'n Am sterdamse opgewektheid nooit verloor. Ir F. Stokhuyzen wees op de oprech te en hartelijke omgang van de heer Lourens, die 'n goede indruk achterlaat. „Afscheid nemen is een zware taak", zei de heer O. Kruisdijk, hoofdinspec teur van de gasdistributie, die de ver zekering gaf dat de heer Lourens al leen afscheid neemt aLs collega, maar niet als vriend. Spr. bood het genoemde herinneringsalbum aan, dat door de heren C. v. Steenwijk en H. Haasnoot werd samengesteld. De heer J. J. Snel, voorzitter van de Jubileum-commissie, bood, als blijk van waardering van het personeel, een ver rekijker aan. Ir C. de Wilde prees de gedegen vak bekwaamheid van de heer Lourens. De scheidende functionaris dankte ten slotte de sprekers voor de uitgespro ken wensen en-de aangeboden cadeaux, waarna de gebruikelijke koffie en siga ren volgden. „DE HEL VAN BUCHENWALDE". Het district Leiden van de Ned. Ver. van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd is er ln geslaagd om voor één enkele voorstelling beslag te i©g- gen op de film „De hel van Buchen- walde", v/elke door de Stichting Lan delijk Voormalig Verzet in Nederland wordt uitgebracht. Deze film, welke een aangrijpend beeld geeft van de mens-onterende toe standen, welke in dit beruchte Nazi- kamp heersten, wordt a.s. Donderdag avond vertoond. De opbrengst komt ten goede aan de verzetsslachtoffers of hun nabestaanden. LEIDERDORP De Gemeentebegroting 1949 In het voorwoord ten geleide van de onlangs aan de Raad aangeboden be groting voor 1949 delen B. en W. o.a. mede, dat het saldo van de gewone dienst 1947, dat naar de begroting voor 1947 kan worden overgebracht, wordt geraamd op f. 20.238,72. Het begrotings- beeld 1949 ziet er nu als volgt uit; Geraamde ontvangsten f. 262.370.55; geraamde uitgaven f. 269.734,73; zuiver tekort f. 7.364,18; vermoedelijk batig slot 1947 f. 20.238.72; blijft voor on voorziene uitgaven 1949 f. 12.874,54. Als uit te voeren werken staan op het programma, herbestratingen, twee de transportleidng voor de waterleiding, middenstandswoningen 'volgens de fi- nancieringsregelingén, eventueel twee de deel tertiaire weg. In 1949 zullen voorstellen worden ge daan inzake een baatbelasting voor de Van der Doesstraat en, als ae nieuwe begraafplaats klaar zal zijn, inzake een herziening van de begraienisrechten. Een hogere opbrengst van de onder- nemirugsbe 1 astin.g worat in de toekomst mogelijk geacht, .Wat de woningbouw betreft, spreken B. en W. de hoop uit, dat de in aanbouw zijnae gemeente- woningen alsmede de door „Patrimo nium" te bouwen woningen in 1949 in gebruik zullen kunnen worden geno men en dat met de middenstandswo- ningeii een begin kan worden gemaakt. Tenslotte wcrJt omtrent de perspectie ven voo." 1950 opgemerkt, dat naar 't zich thans laat aanzien de dienst 1948 wel geen lager batig slot zal opleveren dan de dienst 1947. Dit batig slot zal ten goede komen aan de dienst 1950 en bij een gelijk biy-ven van de ont- Verdeling bouwvolume 1949 ZUID-HOLLAND MAG 2320 WONINGEN BOUWEN. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting i heeft vastgesteld, hoeveel woningen in 1949 aan de ver schillende provinciën en de drie grote steden zullen wordei^toegewezen. De minister heeft zich laten adviseren door het Centraal Orgaan voor de We deropbouw en de Bouwnijverheid, welk orgaan enige tijd geleden is gevormd. Hierin hebben onder meer ook enige ver tegenwoordigers van de provinciale be sturen en van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zitting. De toe wijzing is geschied geheel overeenkom stig het advies van het Centraal Orgaan. In 1949 zal goedkeuring worden ver leend voor de bouw van 30670 wonin gen, als volgt verdeeld: Groningen 920 woningen, Friesland 750 woningen, Drenthe 850 woningen, Overijssel 2000 woningen, Gelderland 3300 woningen. Utrecht 2100 woningen, Noord®oIland 3160 woningen, Zuid-Holland 2320 wo ningen, Zeeland 600 woningen, Noord- Brabant 3810 woningen, Limburg 3100 Woningen, Amsterdam 2050 woningen, Den Haag 3340 woningen, Rotterdam 3000 woningen, totaal voor het rijk 30670 woningen. Ebt betekent niet, dat in 1949 niet meer dan bijna 31.000 woningen gereed zul len komen. Er zullen immers op 1 Ja nuari as. naar schatting toch reeds on geveer 42.000 woningen in aanbouw zijn. Algemeen wordt rekening genouden met het gereed komen in 1949 van 38.000 woningen. Compensatietoeslag ook voor gehuwden beneden 23 jaar (Van onze Haagse correspondent). De minister van Sociale Zaken deelde hedenmiddag in de Tweede Kamer mede, bereid te zijn om de compensatie- toeslag op de lonen ook toe te kennen aan de gehuwden beneden 23 jaar, zon der zich evenwel uit te spreken over de datum, waarop dit zou kunnen Ingaan. Over kostwinners beneden die leeftijds grens die niet gehuwd zijn sprak de minister niet. Voor een snelle en vakkundige RADIO-REPARATIE de FA. WED. I. P. VAN BERGE HENEGOUWEN ZN. Aalmarkt 12 - Tel. 21782 Erkend Philips Reparateur vangsten zal dan ook die dienst wel geen bijzondere moelijkheden opleveren. In de week tussen Kerstmis en Nieuw jaar komt de begroting vermoedelijk in behandeling. Aan de heer J. Ent, magazijnmees ter bij de Verenigde Touwfabrieken al hier werd de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend. OEGSTGEEST KERSTSPEL OP „OUD-POELGEEST". Ter inleiding van het komende Kerst feest heeft gisteravond op „Oud-Poel geest" de eerste opvoering plaats ge had van het Kerstspel „Drie wijzen van onze tijd" van dr J. R. Callenbach. In verband met de te verwachten grote belangstelling en de naar verhou ding daarvan beschikbare geringe ruimte is besloten dit mooie spel ook vandaag en 23 December op te voeren. Hieraan werken mede de leden vai*„De Jonge Kerk", van de kring „Oud^Poel- geesfc", het Jonge Kerkkoor en een jongenskoor. Het geheel staat onder leiding van de heer Han v. Hasselt. Het mooie zaaltje was deze avond geheel uitverkocht. Onder de belangstellenden merkten wij ojn. op de belde predikan ten ds G. F. Callenbach en ds B. C. Visser en verschillende leden van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Met een korte inleiding van de heer H, Schokking en het zingen van Ge zang 25 1 werd de avond geopend. Met grote belangstelling is onder ademloze stilte een schitterende ver tolking van dit indrukwekkende stuk gegeven. Humanistisch Verbond Dr Libke van der Wal over Verdraagzaamheid. Zondagmorgen sprak voor een aan dachtig gehoor de Delftse Rector van het Gymnasium in het Federatiehuis over „Verdraagzaamheid". Spr. begon met een persoonlijke ver klaring, naar aanleiding van de hem die morgen pas bekendgeworden regerings actie in Indonesië. Hij ontkende, dat de humanist nu zijn mening over ver draagzaamheid wel aan de kant kon zetten, zoals hem door een niet huma nist onderweg was toegevoegd en be toogde, dat ook voor humanisten waarvan twee overtuigden tot de rege ring behoren in sommige gevallen geweld noodzakelijk kan zijn. Tot zijn eigenlijke onderwerp komen de constateerde spr., dat hiervoor tegen woordig grote belangstelling bestaat. Ons volk was, zo meende men vroeger terecht of ten onrechte een ver draagzaam volk, waarop wij trots wa ren. Wel is waar zaten godsdienst twisten ons a.h.w. in het bloed, maar aan vervolging van andersdenkenden het kenteken van onverdraagzaamheid dacht men eenvoudig niet. Deze van zelfsprekende houding is er op 't ogen blik niet meer. Niet wij zelf zijn anders geworden, maar de omstandigheden hebben ons op verrassende wijze voor het probleem van de verdraagzaamheid geplaatst. Eerst i.v.m. de N.SB.-ers. thans met de communisten. Wat is verdraagzaamheid? Er bestaat op dit gebied grondig misverstand. Het respecteren van onvreschillig wel ke denkbeelden heeft naar spr. mening niets met verdraagzaamheid te maken, her geen hij aan een voorbeeld verdui delijkt. Een groot deel van ons han delen wordt bepaald door ons zedelijk oordeel, d.w.z. ons kennen van goed en slecht. Het zedelijk oordeel wordt op gang gebracht door een of andere han deling,1 maar wat wij zedelijk beoor delen, is nooit de handeling zelf, maar altijd het karakter of de gezindheid die „er achter zit". Spr. onderscheidt vervolgens zedelijke oordelen der bepaalde personen n.a.v. handelingen en zedelijke oordelen der denkbeeldige personen. Hierbij moeten die denkbeeldige en die bepaalde personen goed uit elkaar gehouden worden. In de praktijk wor den die helaas echter dikwijls door el kaar gedacht Spr. waarschuwt hiertegen. Het prin cipiële strijden vóór of tegen dat gene wat men zedelijk of onzedelijk vindt, mag nooit worden tot een kritiekloos bewonderen van de medestrijders of een ongegrond zedelijk veroordelen van de tegenstanders. Het verwaarlozen van deze simpele waarheid ontsiert tegen woordig de politiek, waarbij men de tegenstanders als een schurk voorstelt l.p.v. zijn beginselen aan te vallen. En dan zijn we vlak bij de onverdraag zaamheid, die er naar streeft, die na- tuurkrachtlge voorstanders van die on redelijke beginselen te vervolgen en te verdelgen.' Maar ook het omgekeerde komt voor. Tegenstand tegen verderfe lijke beginselen verslapt, verandert zelfs in meelopen of aanhangen, omdat een principiële voorstander van die be ginselen een behoorlijk «nens is. En men beschouwt dit dan als verdraagzaam heid! Maar verdraagzaamheid is niet alle overtuigingen over één kam sche ren, doch de dragers van welke over tuiging ook volkomen vrijlaten in het koesteren van die overtuiging. Dit is kwestie van inzicht. Niemand mag ver volgd worden omdat zijn inzicht te kort schiet. Gebeurt dit toch dan wordt hem onrecht aangedaan. Onverdraag zaam mag men zijn tegenover denk- beeldep, zonder daarom te menen de waarheid in pacht te hebben. Men be hoort echter altijd bereid te zijn tot dis cussie over en onderzoek van eigen denkbeelden. Verdraagzaam moet men zijn tegenover personen, ook als zij voorstanders zijn van denkbeelden, die bestreden moeten worden. Daarom er kent het Hum. Verbond principieel de persoonlijke vrijheid en daarom is on verdraagzaamheid tegenover personen, d.w.z. hun vervolging om geloof of po litieke overtuiging principieel onhuma nistisch. De grenzen van de verdraagzaamheid kunnen aldus samengevat worden. Ver draagzaamheid tegen de onverdraag zaamheid. Bescherming van eigen ver draagzaamheid, maar op onze beurt nooit onverdraagzaam tegen personen worden! De bijeenkomst stond onder leiding van ae heer J. G. Fokkema, die in een slotwoord de aanwezigen opwekte toe te treden om de sociale taak van de hu manisten ten opzichte van de belangen van de cmkerkelijken mogelijk te maken. Soemitro vraagt Ver. Staten om steun REPUBLIKEINSE REGERING IN BALLINGSCHAP? De heer Soemitro. de vertegenwoor diger van de Republiek te Washing ton, heeft op do Ver. Staten een be roep gedaan om „politieke en econo mische steun" voor de Republiek. Hij heeft aan de Ver. Staten eveneens verzocht „in ernstige overweging te willen nemen", Nederland uit te slui ten van de Marshall-hulp, in verband met de „politionele actie". Na een onderhoud met de waarne mende minister van Buit. Zaken, de heer Lovett, deelde Soemitro mede, dat de Republiek zou voortgaan met de Ne derlanders een sterke weerstand te bie den, ook al zijn haar leiders gevangen genomen en hij kondigde daarbij aan, een nieuwe regering zou worden geves tigd te Boeklt Tinggi (Fort de Koek, in Sumatra) en dat, als Boekit Tinggi mocht worden bezet, de Republikeinse regering naar elders zou worden over gebracht. „Zo lang wij over enig gebied beschikken, zullen wij onze regering in Indonesië hebben en als dat niet meer mogelijk is, zullen wij een regering in ballingschap vormen", zeide hij. Hoogst merkwaardig! Een Indonesische Republikeinse woord voerder te Parijs heelt beweerd, dat Re- publikeinse troepen heden.... Djokja hebben heroverd! Als bron voor zijn bewering haalde hij de „Indonesische Republikeinse radio" aan. Onnodig te zeggen, dat dit bericht onmiddellijk officieel is tegengesproken. Poeradiredja ljcht ontslag toe SLECHTS VREDELIEVENDE OPLOSSING KAN WORDEN AANVAARD. De demissionaire minister-president van Pasoendan Poeradiredja heeft een toelichting gegeven óp de ontslagaan vraag van het kabinet, waarin hij o.a. zeide: De regering van Pasoendan kan zich niet verenigen met enig optreden tegen enig deel van Jndpnes.ië, dat bij het Indonesische volk gevoelens kan opwekken in verband met genoemde strijd. WU zijn van mening, dat de enige weg tot oplossing van het Indonesische probleem vrede is. De regering ls er van overtuigd, dat slechts langs vredelievende weg een duurzame oplossing kan worden be reikt, welke door het gehele Indone sische volk kan worden aanvaard. In dit licht moet het besluit worden gezien, om niet aan de interimrege ring deel te nemen, zolang tussen de Nederlandse en de Republikeinse re gering geen vreedzame regeling is bereikt. Een interim regering, opgericht vóór deze overeenstemming ls tot stand ge komen. kan geen bijdrage zijn tot het bereiken van het doel, dat het Indone sische volk wenst te bereiken met zo gering mogelijk lijden en offers. Poeradiredja deed ten slotte een be roep op allen, om op hun post te blijven en hun plichten te vervullen. De be proeving moet zo goed mogelijk worden doorstaan. Daarom heeft de regering van Pasoendan zich ook bereid ver klaard, om haar dagelijkse werk voort te zetten, totj er een nieuw kabinet zal zijn. De slachtoffers van het ongeluk te Deventer Bi] het ongeval te Deventer zijn ge dood: de 26-jarige machinebankwerker J. W. Hof, de 19-jarige draaier H. W. Versteege, de 18-jarige W. Steenbruggen en de 57-jarlge H. J. Broekman, van be roep smid. Zwaargewond zijn de arbei ders Bos, Rietman en Weteringen. De niet gewonde chauffeur is de 46-jarlge J. Koldeweij. Ongedeerd zijn de arbei ders Albers, Muls en Ester. DS H. W. VAN DER VAART SMIT. Per abuis hebben wij gisteren ln het verslag van de behandeling van de zaak tegen ds H. W. van der Vaart Smit ge schreven, dat ds van der V. S. indertijd predikant was bij de Ned. Herv. Kerk. Ds van der Vaart Smit was echter pre dikant van de Geref. Kerk en stond achtereenvolgens te Zuid Beljerland, 's-Graveland en Zwljndrecht-Grote Eindt. In verband met moeilijkheden in zijn laatste gemeente werd hij in 1936 door de classis Dordrecht van deze ge meente losgemaakt. Daarna vestigde hij zich in Den Haag. KERSTVERRASSING VOOR WEST-BERLIJNERS. De Amerikaanse militaire gouverneur, generaal Clay, heeft aangekondigd, dat de Duitsers ln de drie Westelijke sec toren van Berlijn een speciale Kerst toewijzing van koffie, suiker en choco lade of suikerwerk zullen krijgen dank zij de verhoging van de toevoer per luchtbrug. SNEEUW IN BERLIJN. Er viel heden sneeuw in Berlijn. De vliegtuigen van de operatie-luchtbrug bleven op alle drie Westelijke vliegvel den landen. BEURSOVERZICHT SPECIAAL MAATREGELEN VOOR DE NOTERING. AMSTERDAM, 21 December. Tengevolge van heden afgekondigde maatregelen ten aanzien van de note ring van fondsen op de effectenbeurs, was van handel in de gebruikelijke zin geen sprake. Het bleek dat de Nederl. Staatsobligatiën prijshoudend waren, doch dat de koersen merendeels s.ecnts een fractie of in het geheel niet ver schilden bij die van gisteren. Voor In dische gemeentelijke obllgatiën bleek het in vele gevallen niet gemakkelijk om tot notering te geraken. De Indi sche tramweg-ODligatién waren meren deels wat hoger, doch de koersstijging was in verscheidene gevallen, niet zo groot als de daarvoor volgens bovenge noemde maatregelen gestelde limiet. Wat de aandelenmarkt betreft, zo bleek dat de Nederlandse binnenlandss industrieaandelen goed gestemd waren. Unilevers waren een paar punten be ter en hetzelfde was het geval met de Philips-aandelen. De Scheepvaartmarkt was stil. De koersen waren weinig cf niet veranderd. Voor Koninklijke werd een koers vastgesteld van 320. In de Tabak-afdeling waren aandelen De.i- Mlj. iets hoger, doch een paar punten beneden de tepprijs van gisteren. Vcor HVA's kwam de koers circa 4 punten hoger te liggen, of juist een verschil, zoals vastgesteld volgens de afgekon digde maatregelen. Amsterdam Ru ober gaf hetzelfde beeld. Bankaandelen lets hoger. De Amerikaanse markt was ver waarloosd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3