Hel onderzoek naar corruptie in Engeland Minister Sassen dankbaar voor vertrouwen Motie De Groot tot „staken van het vuren" verworpen Met een enkel woord DINSDAG 21 DECEMBER De roden blijven opdringen in China NIEUWE CHINESE REGERING GEVORMD. verluidt wordt de toestand In &et gebied van Honan en Hoepei meer critlek, Op het front aan het Grote Kanaal heeft het gewestelijke regerings hoofdkwartier zich teruggetrokken op de Zuidelijke oever van de Jangtse, waardoor een nieuwe bedreiging voor Nanking is ontstaan. Op het Noordelijk front is de oorlog dichter tot het centrum van het bele gerde Tientsin genaderd. Aldaar zijn door het leger geworven arbeiders bezig huizen te slopen om plaats te maken voor mitrailleursnesten en loopgraven. De stad heeft alleen nog via de radio contact met de buitenwereld. Generalissimus Tsjang kai Sjek heeft een plan goedgekeurd om het front aan de rivier de Jangtse te verdedigen van de provincie Szetsjoean tot de zee. Het plan zal onmiddellijk ten uitvoer worden gebracht. De verdedigingslinie zou zich over een lengte van 2500 km. langs de rivier uitstrekken, bijna tot de stad Tsjoengking, Ongeveer 300 000 man, ingedeeld in 30 divisies, zouden worden gebruikt behalve het niet be kend gemaakte aantal, ingedeeld in ze ven legers, dat naar verluidt reeds is opgesteld tussen Nanking en Sjanghai. Het plan zou een oprukken van 33 km. ten opzichte van de thans ingenomen stellingen langs de Noordelijke oever van de rivier beogen. Dr Soen Fo heeft toch een regering gevormd, die naast vertegenwoordigers van de verschillende richtingen van de Kwomintang uit een zo groot mogelijk aantal partijlozen zal bestaan. O O Hoffman, de administrateur van het plan-Marshall, die de?er dagen van zijn bezoek China in de V.S. is terug gekeerd, heeft verklaard, dat de Econo mie Cooperation Administration hulp wil blijven verlenen aan de steden in China, die door de communistische le gers worden veroverd. Iedere nieuwe regering, die de steden overneemt, zal zich echter eerst accoord moeten ver klaren met de voorwaarden der ECA, die door de regering van Tsjang kai Sjek zijn geaccepteerd. Nieuwe Moefti van Jeruzalem DOOR KONING ABDOELLAH BENOEMD. Koning Abdoellah van Transjordanié heeft sjeik Hoessan Meddin Jarallah, voormalig opperrechter van de Mo hammedaanse religieuze rechtbanken in Palestina, aangewezen als Mofte van Jeruzalem in de plaats van Haj Amin el Hoesseini. Sjeik Jarallah is reeds lang een voor aanstaande politieke tegenstander .van de Moefti. De vorige Moefti was „de macht ach ter de troon" van de Arabische regering te Gaza, die erkend werd door verschil lende staten van de Arabische liga, doch niet door koning Abdoellah. MISLUKTE STAKING IN ITALIË. De staking van 24 uur. door de Ita liaanse communisten uitgeroepen voor alle employés in overheidsdienst, is een mislukking geworden, behalve in en kele „rode" plaatsen in Noord-Italië. De staking is zonder incidenten geëin digd. FINS—SOVJETRUSSISCH HANDELSVERDRAG. De Sovjet-Unie heeft twee derden van de boeten, die Finland haar was ver schuldigd wegens te late levering van herstelbetalingsgoederen kwijtgeschol den, zo heeft het Finse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De Sov jet-regering had zich hiertoe bereid verklaard tijdens besprekingen, die vo rige week te Moskou zijn gevoerd over een nieuw handelsverdrag tussen de belde landen. Dit betekent voor Finland een bespa ring van 600.000 gouddollars. Op grond van de nieuwe handelsover eenkomst zullen de beide landen goe deren uitwisselen tot een waarde van 90 millioen Amerikaanse dollars. Fin land levert electromotoren, machinerie- en voor de houtindustrie, pasklare wo ningen, cellulose en gezaagd hout, de Sovi et-Unie levert 80.000 ton benzine. 15.009 ton tarwe en 15.000 ton haver. BESPREKING SCHUMAN EN SFORZA. Rcbert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gister avond te Cannes een onderhoud van 2Va uur gehad met zijn Italiaanse ambtsgenoot, graaf Carlo Sforza. De beide ministers waren het er over eens, dat al het mogelijke moet wor den gedaan, het handelsverkeer tussen Frankrijk en Italië te bevorderen en een betere handelsbalans tussen beide landen te verkrijgen. Heden heeft weer een bijeenkomst plaats. „ADVOCATEN" GENATIONALISEERD. In Tsjecho-Slowakije is een nieuwe wet gepubliceerd, waarbij het rechtskun dig beroep wordt genationaliseerd. Na goedkeuring door de nationale vergade ring. die deze week bijeen komt. zou de wet 1 Januari van kracht worden. De genationaliseerde advocaten zijn verplicht zich in landelijke organisaties te verenigen, die de practijken zullen verdelen en de salarissen vaststellen. Men verwacht, dat het salaris niet hoger zal mogen komen dan 6.000 kronen per maand. 4-JARENPLAN VOOR ENGELANDS ECONOMISCH HERSTEL. Groot-Brittannië heeft, voor de eer ste maal in zijn geschiedenis, een eco nomisch plan op lange termijn uitge werkt. De tekst van het plan is in de vorm van 'n witboek bekend gemaakt. Het plan, dat over een periode van vier jaar loept, is in October j.l. aan de Europese organisatie voor econorfii- sche samenwerking voorgelegd, om in een „algemeen plan" van de Marshall- landen te worden opgenomen. Het vierjarenplan heeft niet alleen ten doel' het Britse bedrijfsleven gezond en onafhankelijk van alle buitenlandse hulp te maken, althans van 1952 af, maar tevens voldoende reserves te kwe ken. cm de buitenlandse schuld (o.m. de Amerikaanse en Canadese leningen) te delgen en nieuw kapitaal in het buitenland en de koloniën te Investe ren. In het witboek wordt er echter op gewezen, dat dit plan niet definitief is. Het succes er van hangt van een onderlinge aanpassing van W, bedrijfs leven in de Europese landen, die lid zijn van de ECA en van de Britse mo- Tweede Kamei behandelt Regeringsverklaring (Van onze Parlementaire Redacteur). Twee volle dagen plus een avondver gadering had voorzitter Kortenhorst, naar hij Vrijdag j.l. verklaarde, gere serveerd voor de gedaohtenwisseling over de te verwachten regeringsverkla ring. Het is bij één enkele avondvergade ring kunnen blijven! De gedachtenwisseling had het vol gend verloop. De heer Romme (KVP) herinnert aan het standpunt zijner fractie in '47, waarvan zij geen streep is afgeweken. Zij neemt dit standpunt nu nóg in. Het tussenliggende jaar is niet nutte loos verlopen: een belangrijke grond wetswijziging kwam tot stand en met vertegenwoordigers van de Indonesi sche staten is een zevenmijlsstap gezet door hier de BIO-wet cp te zetten. De voltooiing hiervan stuitte op de Repu bliek, die het werk saboteerde. Wij moeten echter voort. Men heeft ons eens gegeven woord. Bovendien moeten we geen vcet geven aan de pretentie, als zouden alleen de communisten de ware nationalisten zijn en er buiten de Republiek geen oprechte nationalisten worden gevonden. Hier vraagt spr. of de regering van plan is het materiaal te publiceren, dat haar in handen is gekemen. Een jaar langer of korter Nederland se souvereiniteit in Indonesië maakt spr. niet warm of koud. Doch de over gangstijd is juist daarom zo belangrijk, wijl daarin aan het Indonesische volk de rechtsstaat wordt gegeven. De waar de van de Ver. Staten van Indonesië wordt elementair bepaald door de vrij heid van hun grondslag. Alle dwang, ook schijn van dwang, moet haar vreemd zijn. De heer Wagenaar (Comm.): „Van daar de militaire actie Dc heer Romme begrijpt, dat we in ternationaal wel onoegrip zullen ont moeten, doch dit verbetert als het buitenland de zaak bekijkt aan de hand van eerlijke en reëelc gegevens. Spr. brengt hulde aan het beleid en de stoutmoedigheid, waarmede lei ding en troepen hun taak vervullen, en uyst op het niet-militaire karak ter daarvan. De heer Gortzak (comm.): „Dat zei den de Duitsers in 1940 ook De heer Romme besluit met nog maals er op te wijzen, hoe onze jon gens in Indonesië vriendschap spreiden en verwerven. De heer De Groot (Commkomt al direct in botsing met de voorzitter als hij critiek% oefent op de aanwezige par ketwacht in de gangen, waarbij de he ren Gortzak (Comm.), Welter (Nat. Kath.) en anderen interumperen. Vele leden verlaten de zaal. De heer De Groot zegt, dat hij deze gang van zaken al lang tevoren heeft voorspeld. Deze regering is een fascis tische, net als de Griekse en de PvdA gaat dezelfde weg cp als Mussolini, waarschuwt spr. Gods zegen kan nooit op deze actie rusten roept spreker uit eri dient een motie in om haar terstond te be ëindigen. De heer v. d. Goes van Naters (Ar'o.) begint met zich te distancieren van de gToepen, die op een oorlog hebben aan gestuurd. Met deze wenst spreker geen gemeenschap. Hij wijst dan op de ge schilpunten tussen de opvattingen van beide zijden en hoe zekere groepen in Djokja rechtstreeks de huidige toe stand hebben gewild. Maar dit mag niet terugslaan cp Hatta en zijn groep. Hier komt de heer v. d. Goes na drukkelijk op tegen een artikel van de heer Romme. Wel erkent spr. de juist heid van de passus in dat artikel, dat arbitrage onmogelijk is. Over de motie De Groot wil spr. he lemaal niet praten, wijl ze geen con structieve oplossing biedt. Nodig is een duidelijk politiek programma, waarover hij in ae regeringsverklaring het een en ander vernomen heeft. De Republiek mag volgens spr. niet worden uitgeschakeld, want zij is de bakermat van het Indonesisch natio nalisme. Spr wenst de positieve ver klaring van de regering, dat zij de De sneeuw in Amerika 17 SLACHTOFFERS. Tengevolge van de hevige sneeuw storm te New York en de omliggende steden in het afgelopen week-end zijn ten minste 17 personen om het leven gekomen. In New York zelf vijf. Er viel 50 c.mé sneeuw en de sneeuw storm was op twee na de hevigste in de geschiedenis van de stad. De bedrijvig heid vond echter voortgang. De arbei ders van buiten de binnenstad kwamen op het werk, hoewel verlaat. Het zal dagen duren voordat de sneeuw geruimd i$ en het ziet er naar uit dat New York een witte Kerstmis en mogelijk een wit Oud en Nieuw zal hebben. DE VREDE MET OOSTENRIJK. De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken zullen waarschijn lijk in het begin vdn Februari te Londen bijeenkomen om de besprekin gen over het vredesverdrag met Oos tenrijk te hervatten. constructieve elementen van Djokja 7.0 spoedig mogelijk bij haar arbeid be trekt. Het militaire bestuur mag slechts zo kort mogelijk duren en dient ten spoedigste te worden vervangen door een burgerbestuur. Enkele leden van sprekers fractie hebben ernstige bezwaren tegen de ge veerde politiek. De heer v. d. Goes leest een samenvatting van hun stand punt voor. Hij en zijn politieke vrien den zullen opbouwend-critisoh toezien, hoe de regering uit dit conflict komt. De heer Vonk (WD) brengt hulde aan onze jongens in Indonesië. Onze regering is pas opgetreden, toen alle pogingen om tot een andere oplossing te geraken hadden gefaald. Menig een had een eerder optreden gewild. Doch hoe dat ook zij, de regering heeft de uiterste voorzichtigheid be tracht en thans niets anders gedaan dan haar plicht. Spr. en zijn fractie-hebben vertrou wen in de motieven, die de regering tot deze actie hebben geleid, vertrouwen in de juistheid van de rechtsdwang die zij nu toepast, en tenslotte vertrouwen in de voortdurende vastberadenheid, die zij ongetwijfeld zal behoeven om de actie tot een goed einde te brengen. De heer 'Tilanus (OH) onderschrift de regeringsverklaring. Het aiternat.ef van de zuiveringsactie zou een chaoti sche toestand, zijn. Spr. is overtuigd dat de afzonderlijke Indonesische sta ten na rustige overweging de juistheid der beslissing zullen erkennen. Hij is verheugd •at het kabinet eenstemmig tot dit besluit is gekomen. Het vertrou wen van het volk in de minister-pres. is daardoor nog gestegen. De heer Weiter (Nat. Kath.) hoopt, dat later nog eens de rekening zal wor den opgemaakt, waaruit zal bhjken wie er voor verantwoordelijk zijn, aat het thans tot dit alternatief kwam, als door de heer Romme uiteengezet. Sprekende over de repercussie van het genomen besluit hier en in Indo nesië, gaf de heer Welter uiting aan de verwachting, dat wij nu eindelijk weer in de samenwerking betrekken die goede Indonesische nationalisten en onze vrienden, die wij van ons hebben vervreemd. En wat de terugslag in het buiten land betreft, vindt spr. het begrijpe lijk, dat er teleurstelling heerst in de landen, die onze rijkdommen al in gedachten hadden verdeeld, of die op grond van hun ideologie ons beslui pen. Met name noemt spr. Amerika, waar van hij toch niet kan geloven dat het de economische ineenstorting van West- Europa zou veroorzaken, door inhou ding van de Marshallhulp aan ons, we gens ons wettig optreden in Indonesië. Ook op de Veiligheidsraad heeft spr. ^felle critiek, die er de oorzaak van is, dat er in Indonesië bloed vloeide. Hij laakt het weinig gelukkige communiqué van onze ambassadeur Van, Royen over de mening van het buitenland. De heer Zandt (St. Ger.) steunt het 'regeringsbeleid. De heer Schouten (AR) heeft er, in tegenstelling tot de heer Romme, geen behoefte aan te overwegen, wie er een wijziging in zijn standpunt heeft aan gebracht. Spr, somt de motieven op die het besluit der regering rechtvaardigen. Hij spreekt de verwachting uit, dat de regering wat zij begon met inspanning van haar beste krachten zal voortzet ten tot het doel geheel is bereikt. Zijn gedachten gaan uit naar de millioenen die jarenlang hebben ge leden en gezucht onder de terreur van de Republiek, waarvan zü nu voorgoed bevrijd mogen zijn. Even eens gedenkt spr. onze jongens, die nu weer het hoogste inzetten voor wat waarachtig gezag en waarachtige vrijheid is. Spr. hoopt, dat hij in de toekomst niet meer in oppositie tegen het In donesische beleid van de regering behoeft tc zijn, doch dat zij er in slage, het gehele volk achter zich te verenigen. ANTWOORD VAN MINISTER SASSEN. De minister van O. G., de heer Sas sen, was erkentelijk voor de uitingen van vertrouwen, uit de Kamer verno men. Hij geeft nog eens een résumé van de motieven, die de regering tot haar vérstrekkende beslissing brachten. Het overstelpende materiaal is mder- daad stelselmatig verzameld en het is inderdaad de bedoeling, het te juister tijd te publiceren. De regering deelt de opvatting van de heer Romme over de overgangstijd. Evenals de heer v. d. Goes van Na ters distancieert hij zich van de lieden, die stelselmatig hebben gestreefd naar een gewelddadige oplossing. De heer Sassen leest o.a. in het En gels voor art. 10 van het Renville- accoord, waarin het recht van opzeg ging van het bestand zonneklaar blijkt. De heer v. d. Goes: „Mijn Nederland se tekst daarvan luidt geheel anders". Minister Sassen: „Dit is de Engelse tekst, zoals die op de Renville werd on dertekend". De regering is het eens met de op vatting, dat arbitrage onmogelijk was en is, en bevestigt de bedoeling, om de militaire bezetting ten spoedigste door een bestuur volgens de volkswil te ver vangen, gelijk ook reeds werd verklaard door de Hoge Vertegenwoordiger te Ba tavia. Zij streeft daarbij naar inschake ling van alle constructieve Indonesische krachten. Tegenover de heer De Groot komt spr. met citaten uit „De Waarheid" en de „Daily Worker" om te betogen, dat de politiek der communisten jegens Djokja allerminst wordt ingegeven door liefde voor het volk en dat zij door an deren wordt gedicteerd. De minister is daarbij zo raak, dat er op de gereser veerde tribune wordt geapplaudisseerd, hetgeen de voorzitter terstond wegha- mert. De regering kan zich geheel vereni gen met de woorden van de heren Vonk en Tilanus en zij verzekert de heer Weiter, dat het doel van de zuiverings actie verder gaat en dieper en breder, dan alleen ^herstel van orde en rust. De heren Zandt en Schouten dankt de regering er voor, dat zij haar sterkte hebben toegebeden. Zij zal de actie met al die onbuigzaamheid en volharding voortzetten, die de grootheid van het doel en de grootheid van ons volk ver eisen. Van replieken werd afgezien. De motie-De Groot, om het vuren onverwijld te staken, werd verworpen met 880 st. Velen kwamen de ministers na af loop complimenteren. De Veiligheidsraad is gisterochtend in speciale zitting bijeengekomen ter be handeling van de Indonesische kwestie. Door het ontbreken van het vereiste quorum is de Raad echter tot Woensdagochtend verdaagd. Van links naar recht de heren F. van Langenhaven, voorzitter van de Veilig heidsraad, in gesprek met A. Pelt en de Indonesische gedelegeerde Palar. MET KERSTMIS BLOEIENDE CHRYSANTHEN. Op de proeftuin Zuidhollands glas district is met ohrysanthen een belich- tingsproef genomen over het tijdvak van 15 Augustus tot 15 October. Met deze proef wilde men trachten met Kerstmis bloeiende chrysanthen aan de veiling aan te voeren, hetgeen moge lijk gebleken is. De aanklager gelooft er niet aan. Tüdens de gerechtszitting van giste ren inzake beweerde corruptie in rege ringskringen, heeft de Engelse open bare aanklager sir Hartley Shawcross de opvatting, dat het onderzoek het prestige van de huidige Engelse rege ring zou schaden, „gevaarlijk kortzich tig en oppervlakkig" genoemd. Vol gens Shawcross is het eigenlijke gevaar hierin gelegen, dat een dergelijk onder zoek het vertrouwen van het volk in een stelsel, niet in een partij, en in de parlementaire regeringsvorm, niet in een bepaalde politicus, zal ondermij nen. Hij voegde er echter aan toe, dat het publiek door het onderzoek juist gerustgesteld moet worden, „dat nooit te voren enige parlementaire regering vaster besloten is geweest, de hoogste tradities van het openbare leven te be schermen en te handhaven". Een ander gevaar is, dat rassenhaat door de bijzondere omstandigheden van dit onderzoek verscherpt wordt, aldus Shawcross. Hij achtte de mening on gemotiveerd, dat het Jodendom schade zou ondervinden van het onderzoek (Stanley en velen, met wie hij contact zocht, behoren tot het Joodse ras). „Jo den vormen over het algemeen een waardevol onderdeel van Engeland's politieke gemeenschap", aldus Shaw cross. Volgens Shawcross „is er geen schijn van bewijs, dat de ambtenaren, tegen wie het onderzoek gericht is, zich aan corruptie hebben schuldig gemaakt." Niets, aldus Shawcross, wees er op, dat ambtenaren niet de beste tradi ties hoog gehouden hadden. H(j wen ste het zelfde tc kunnen zeggen van de betrokken ministers en lieden uit het openbare leven. De mate van corruptie en indiscretie was op het ogcnbliir zeer gering. Er was niets tegen, dat er contact be stond tussen ministers en zakenlieden. Het was echter duidelijk, dat hierbij discretie in acht moest worden geno men. Hij gaf te verstaan, dat het par lement naar aanleiding van het onder zoek wellicht de wetten zou kunnen verzwaren met betrekking tot faillisse menten, het veranderen van namen en het uitwisselen van gesciienken bij transacties. Shawcross zeide niet te beweren, dat het tribunaal er in geslaagd was het web, dat om de centrale figuur, Sidney Stanley, geweven was, te ontwarren. Stanley was een statenloze vreemde ling en vele punten bleven duister. Het tribunaal zou tot de conclusie kunnen komen, dat Stanley een schavuit was. Hij had echter ook andere kwaliteiten: een aanzienlijke mate van bekwaam heid, persoQnlijkheid en een snel ver stand. Het was zeer aannemelijk, dat hij in hoge mate vriendelijk en goed geefs was Shawcross zag zich genoopt aan te nemen dat Stanley een fraudu leus leven had geleld en dat hij er niet voor terug zou hebben gedeinsd pogin gen tot omkooerij te doen indien hij daartoe de gelegenheid had gehad. De zitting werd hierna verdaagd. BINNENLAND Gisteren is te Batavia het aanvul lend rapport van de C. v. G. D. met de bijlagen voor publicatie vrijgegeven. De stichting Pelita zal met Kerstmis \ia haar plaatselijke comlté's ln Nederland Kerstpakketten uitreiken aan die Indische oorlogsslachtoffers, die daarvoor het meest ln1 aanmerking komen. Behalve blikken levensmiddelen zijn ln elk pakket enige textielartikelen verpakt. 's Nachts ls ingebroken ln de Juwe- llerszaak van de heer Van Boven te Gouda. Gouden ringen en armbanden ter waarde \an f.11 000 werden ontvreemd. Tijdens de diefstal sliep de eigenaar van de zaak op een verdieping hoger. Voor rijwielen met hulpmotor van geringe cyllnderinhoud. o.a. Solex en Mosquito, voorzien van een geldige motor- rljtuigenbelastlngkaart, zal geen natlonali- teitsbewljs meer worden afgegeven. De Nederlandse ambassadeur te Lon den heeft zich bereid verklaard, vandaag een afvaardiging te ontvangen van het ..Congres van volken tegen het imperialis me". voor een onderhoud over de zuive- ge'.U'iïieden om ln deze landen steeds i rlngsactie in Indonesië. 1Te\"Vd™,195e2^lfa?niet1me?- - Verschenen is de Memorie van Ant- f i V.» woord op het voorlopig verslag der Tweede uit de landen van het Westelyk hall- I Kamer betreffende het wetsontwerp wy- rond zal kunnen betrekken. zlglng van tarieven van gerechtskosten". De Nederlandse aak „Salvator" ls gisterochtend te Keulen aangekomen met een lading van 300 ton levensmiddelen en kleren, die door de Nederlandse katholie ken werken zijn geschonken aan nood lijdende ln Rijnland-Westfalen. BUITENLAND Gisteren ls een vliegtuig vermoe delijk een „Lancaster" van de R.A.F. ln vlammen ln een veengebied In Cheshire. In Noord-West Engeland, neergestort. Zes lijken zijn geborgen. Zondag-hebben te Flrmlny in Frank rijk verkiezingen plaats gehad voor de ver nieuwing van de gemeenteraad, die ont bonden was naar aanleiding van de inci denten. welke ln deze plaats tijdens de mijnwerkersstaking zyn voorgevallen. De communisten kregen 13 zetels (11). de RPF 7 zetels (7). de republikeinse con centratie (MRP en Sflo) 7 zetels (9). (Tussen haakjes cyfers vorige verkiezing). 27 der Ingeschreven kiezers heeft zich onthouden. De St. Stefaansdom te Wenen, die tijdens de oorlog door brand was geteis terd. is Zondagmiddag door kardinaal Innltzer in aanwezigheid van ongeveer 50 000 personen heropend. Naar aanleiding van de verkiezing van een functionaris van de Franse commu nistische partij tot burgemeester van Grenoble, legden 19 gemeenteraadsleden hun functie neer. De raad werd hierop ontbonden. In Februari zullen waarschijn lijk nieuwe verkiezingen plaats vinden. Het Amerikaanse oppergerechtshof heeft geweigerd zich te mengen in de kwestie der tegen T0J0, minister-president van Japan ln oorlogstijd, en zes andere oorlogsmisdadigers uitgesproken doodvon nissen. De belde Joegoslavische Jeugdorgani saties hebben één enkele organisatie ge vormd onder de naam „Jeugd van het Joegoslavische volk". In een telegram wordt „volledige trouw" beloofd aan maar schalk Tito. Dr Shields Warren, directeur van de gevolge van de uitstraling van de machine geleerden blind werden, klaarblijkelijk ten- medische afdeling van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft mede gedeeld. dat „ongeveer vijf Amerikaanse voor atoomsplitsing". Laurence Duggan, voormalig func tionaris van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, die er van be schuldigd ls betrokken te zijn geweest bij een communistische spionnagegroep, is gisteravond uit het raam van een huls te New York gesprongen en kwam daarbij om het leven. De onder Sovjet-contröle staande Ber- lijnse radio zal over twee maanden weer op volle kracht ln de aet-her komen. Een nieuwe zendmast, die in de plaats komt van de Tegelse zendmasten, die door de Fransen op 16 December werden opge blazen. zal ..ln een ander district" van Berlijn worden opgericht. De technische uitrusting, die niet door de explosie werd vernield, wordt naar het nieuwe terrein getransporteerd. Helfrich over „De Koninklijke Marine in de West-Europese Unie" ONGUNSTIGE INVLOED VAN VALSE IDEOLOGIEËN. „Doelstelling en taakomschrijving der Kon. Marine waren voor de oorlog on juist geformuleerd, ook indien werd uit gegaan van de handhaving der neutra liteit als primaire taak. Hierin is na de oorlog verbetering gekomen. Echter zijn geen waarborgen geschapen voor een verbreding der financiële basis, integen deel, een dure staatshuishouding dreigt deze basis nog meer te versmallen, ter wijl de opbouw van Indonesië nog ge ruime tijd zal vorderen. Het voortbestaan van valse ideolo gieën heeft een ongunstige invloed op de Nederlandse overzeese belangen, op de krijgsmacht in het algemeen en op de zeemacht in het bijzonder. De aanvoer over zee is onmisbaar, dus koopvaardij en luchtvaart moeten be schermd blijven worden. In do toe komstige Ncd.-Indonesische Unie ls de defensie een gemeenschappelijk be lang. Mobiliteit der strijdkrachten, vooral van Zee- en Luchtmacht, is primaire eis. In strijd hiermede ls het investeren van gelden „in de grond", met name door een vergroting en uitbreiding van de haven van Den Helder. Voor de zee gaande vloot zijnminimaal nodig: drie vliegkampschepen, drie kruisers, 24 ja- gérs. 20 onderzeeboten en 32 escorte vaartuigen, benevens de nodige vlieg tuigen voor de vliegkampschepen, voor maritieme verkenning, onderzeebootbe- strijding en scheepvaartbeveiliging („coastal command"), kanonneerboten, mijnenleggers, mijnenvegers, opleidings schepen en hulpschepen zijn hierbij buiten beschouwing gelaten". Dit zijn de conclusies, waartoe Luit.- Admiraal C. E. L. Helfrich gisteravond kwam in een te Rotterdam voor de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" onder de titel „De Kon. Marine in de Westeuro- pese Unie" gehouden rede. V.B.D TEGEN MOTIE .AFDELING VLISSINGEN. In strijd met democratie en partijbeginselen. Naar aanleiding van de door de afde ling Vlissingen der V.V.D. aangenomen motie inzake een eventueel aftreden van minister Stikker, delen het hoofdbestuur en de partijraad van de V.V.D. mede. dat zij het te enenmale in strijd met de beginselen van de partij en van de de mocratie in het algemeen achten, dat op deze wijze door een der geledingen van een staatkundige party getracht wordt invloed uit te oefenen op het regerings beleid en tevens üd het persoonlijk be leid van een partijgenoot, momenteel lid van het kablnst. De volledige en zelfstandige verant woordelijkheid, aldus schryft de V.V.D zowel collectief als individueel, van het kabinet berust immers uitsluiten ln de Staten Generaal, zoals in de grondwet is vastgelegd, terwijl in het beginselpro gram van de V.VD iedere mandag.s- verhouding tussen regering en volksver tegenwoordiging is uitgesloten en even eens de volledige zelfstandigheid van minister of volksvertegenwoordigers te genover hun staatkundige oarty uitdruk kelijk is vastgelegd. PRINSES WILHELMINA ERE-VOOR- ZITSTER VER. „ZUSTERHULP". H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft nadat zy by haar troonsafstand het besohermvrouwe-schap van de vereni ging „Zusterhulp" te Amsterdam neer legde het buitengewoon ere-voorzit- sterschap dezer vereniging aanvaard. Arrestatie na spannende achtervolging SIGARENDIEFSTAL UIT AUTO. Een familie uit Kampen op weg naar een bruiloft in Beverwyk had een on aangenaam avontuur, dat er ten slotte toe leidde, dat de rijkspolitie te Diemei een tweetal beruchte Amsteidamse die ven heeft kunnen arresteren De familie maakte de reis per auto en had een party sigaren en sigaretten, be stemd voor een sigarenwinkelier te Be verwijk, meegenomen. Bij de „Gooische Boer" naby Bussum werd de reis onder broken en terwyi het geselschap in het restaurant zat bemerkte andere gasten, die juist het hotel verlieten, dat de si garen in een andere auto werden over geladen. Voor iemand iets kon doen, sprongen de twee mannen, die hiermede bezig waren, in de auto. Zij reden daar na snel weg in de richting Amsterdam. Men was er echter in geslaagd het num mer van de auto op te nemen en dit werd doorgebeld naar de rykspolitie te Diemen. Deze hield de auto aan, doch één van de twee inzittenden wist aan vankelijk te ontvluchten. Na een wilde achtervolging, waarby meermalen ge schoten werd, slaagden de politieman nen er in de vluchteling te grijpen. Het was een zekere G. uit Amsterdam, die reeds verscheidene veroordelingen ach ter de rug heeft en nog een gevange nisstraf van negen maanden moet on dergaan. De andere arrestant is de Amsterdam mer Z,, evenmin geen onbekende van de politie; zy zyn beiden opgesloten. Vrachtauto met arbeiders door trein vernield ZES DODEN EN VELE GEWONDEN. Vanmorgen omstreeks halfacht is te Deventer een ongeluk gebeurd, dat voor zover thans bekend, aan zes per sonen het leven heeft gekost. Een aantal arbeiders ging, zoals ge- wooniyk, per vrachtauto van Deventer naar Olst, om daar te werken in de machinefabriek van de firma Aberson. Tussen Deventer en Diepenveen pas seerde de auto de onbewaakte overweg in de spoorlijn DeventerZwolle. Hos- wel er goed uitzicht is naar béide zyden, heeft de chauffeur vermoedelijk niet gezien, dat een trein .naderde. De vrachtauto werd door de trein gegrepen en totaal vernield. Vele arbeiders wer den gewond. Zes gewonden zijn tot nu toe overleden. Medische diensten, ge neesheren en politie verlenen thans hulp. COMMISSIE WIJZIGING PROVINCIALE WET. De mihister van Binnenlandse Zaken heeft een commissie ingesteld ten einde hem van advies te dienen met betrek king tot de vraag, welke wyzigingen binnen het kader der bestaande staats- rechteiyke verhoudingen aangebracht dienen te worden in de Provinciale Wet. Tot voorzitter dezer commissie is be noemd: dr M. J. Prinsen, secretaris-ge neraal van het ministerie van Binnenl. Zaken en tot lid o.a. prof. mr J. V. Rijp- perda Wierdsma, hoogleraar aan de Ryksuniversiteit te Lelden. SCHEEPSBERICHTEN. BREDA, AmsterdamChili, 19/12 te Madeira; CERAM. 19/12 van East Londen te Durban; DELFLAND, Buenos Aires Amsterdam, pass. 18/12 Kaap Frio; GA- DILA, 18/12 van Suez naar Abadan; GROOTEBEER, BataviaAmsterdam pass. 18/12 Minicoy; JAVA, BataviaAmsterdam pass. 18/12 Malta; KAMERLINGH ONNES. RotterdamJava pass. 19/12 19 uur Gi braltar, KEDOE, Batavla-Rotterdam 19/12 15.20 uur van Suez; KERTOSONO, 19/12 v. Rotterdam te Batavia; KOTA AGOENG, 18/12 van Soerabaya naar Makassar; KOTA INTEN, KaapstadRotterdam pass. 20/12 3 uur Ouessant. wordt 21/12 10 uur aan de Hoek van Holland verwacht; KOTA GEDE, 19/12 van Batavia naar New York; MACOMA (T). 19/12 van Curasao te Las Palmas; MAETSUYCKER. 19/12 van Fre- mantle te Geraldton; MURENA (T), 19/12 van Tripoli (Libanon) n. Grangemouth; NIEUW AMSTERDAM. 19/12 van Rotter dam te New York; NIEUW, HOLLAND, 19/12 van Melbourne naar Adelaide; NI- GERSTROOM, 19/12 van Dakarte Free town: OMALA (T). 18/12 van Suez te Ras Gharlb; ORANJEFONTEIN, Amsterdam- Kaapstad. pass. 19/12 Ouessant: OSSEN- DRECHT. 13/12 van Cardiff naar Taco- radi; POELAU LAUT, AmsterdamJava pass. 19/12 Aden; PRINS ALEXANDER. RotterdamSt. John n.b. 19/12 op 600 mijl Oost van Cape Race; RUYS, 19/12 van Lorenzo Marquez te Tamatave; RIJN LAND, Buenos AiresAmsterdam pass. 18/12 Flnisterre; SIBAJAK. Batavia—Rot terdam. 19/12 11 30 uur van Suez; .SLA MAT, 19/12 van Soerabaya naar Semarang; SLOTERDIJK, 19/12 te Soerabaya; SALA- WATI. 19/12 te Semarang; STAD DOR DRECHT, 19/12 van Rotterdam te Huil; STRAAT MALAKKA, KaapstadBuenos Aires 19/12 van Montevideo; SUMATRA. 18/12 te Batavia; STUYVESANT Trinidad Amsterdam 20/12 te Plymouth; TEGEL BERG, 18/12 te Hongkong: TJIBODAS, 19/12 van Moy naar Tsukumi; TJISA- DANE. 18/12 van Batavia naar Hongkong; VOLENDAM, Rotterdam—Sydney pass. 19/12 Malta; WESTLAND, Amsterdam— Buenos Aires passeerde -19/12 Flnisterre: FRIESLAND. JavaRotterdam 19/12 12 uur van Barcelona. BLOEMFONTEIN. 20/12 van Durban n. East Londen; BOSKOOP. ChiliAmster dam 20/12 van Curagao; CONGOSTROOM, 20/12 van Accra naar Lagos: MAET SUYCKER. 20/12 van Geraldton naar Singapore: NIEUW HOLLAND. 21/12 van Melbourne naar Adelaide; RUY3. 20/12 van Tamatave naar Mauritius; RIJNLAND. Buenos AiresAmsterdam pass. 20/12 Ouessant; STAD ALKMAAR. 20/12 van Rotterdam te Narvik, vertrek 21/12 van daar naar Antwerpen; STAD SCHIEDAM. MellllaVlaardlngen, pass. 20/12 Ouessant wordt 22/12—12 uur aan de Hoek van Holland verwacht: STAD VLAARDINGEN, 20/12 van Vlaardlngen te Narvik verwacht, vertrekt 21/12 vandaar naar Rotterdam; VAN RIEMSDIJK, 20/12 van Penang to Singapore; BANTAM. Java—Rotterdam 20/12 te Colombo; DRENTE. 20/12 7.15 uur te Port Said, vermoedelijk 21/12 vandaar naar Batavia; ESSO DEN HAAG (T) Vado —Aruba pass. 17/12 Gibraltar: ESSO ROT TERDAM (T). HavrePerz Golf 20/12 van Suez; KEDOE. JavaRotterdam 20/12 7 15 uur van Port Said; KOTA GEDE. 19/12 van Batavia naar New York; SIBA JAK— Rotterdam 20/12 7.25 uur van Port Said; WATERMAN. RotterdamBatavia pass. 20/12 10 uur het Anderhalf-graads- kanaal; WILLEM RUYS. Rotterdam—Ba tavia nass 20-12 17 uur Point de Galle; WTNTERSWTJK AmsterdamBuenos A'*-^! 17/12 van St. Vincent (kvl: STAD HAAR LEM feMaa—Huelva 20/12 v. Gibi^altar,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2