„He! gaat om de vrijheid van Indonesië! konden het land niet aan de chaos overlaten Snelle vorderingen op Java en Sumatra Dr Van Royen zendt memorandum aan Veiligheidsraad Republiek was tot regeling niet in staal of bereid WEERBERICHT Soerakarta(Solo) zou bezet zijn Wat zijn de Amerikanen van plan? Een tienjarenplan van de Republikeinen Anak Agoeng's rol is niet uitgespeeld 87ste Jaargang DINSDAG 21 DECEMBER 1948 No. 26572 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Regeringsverklaring in Tweede Kamer rr De Nederlandse minister-president, dr W. Drees, heeft gistermiddag onder grote belangstelling in de Tweede Kamer namens de regering met rusti ge stem de regeringsverklaring afge legd over de gebeurtenissen in Indo nesië. Nu ik namens de regering een verkla ring heb af te leggen over de gebeur tenissen in Indonesië, aldus begon minister Drees zijn verklaring, moge ik beginnen met een herinnering aan hetgeen in de regeringsverklaring van 12 Augustus van dit jaar over het In donesische probleem werd gezegd. Vastgesteld werd, dat Nederland zich verbonden had mede te werken tot het scheppen van nieuwe staatkundi ge verhoudingen, waarbij zullen wor den gevormd de vrije en souvereine Verenigde Staten van Indonesië, in een hechte en duurzame unie gelijk waardig verbonden met het Konink rijk der Nederlanden. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat overeenstemming zou worden be reikt met vertegenwoordigers van de gebieden buiten de republiek over de in stelling in overgangstijd van een waar lijk Indonesische federale interim-rege ring en vervolgens ten opzichte van de inrichting der Verenigde Staten van In donesië en de vorming der unie. Daar entegen werd de verhouding tot de re publiek teleurstellend genoemd, zowel omdat uitwerking van de overeenstem ming, die op de „Renville" was verkre gen, tot. nog toe niet kon worden ver wezenlijkt, als omdat de schendingen van het bestand toenamen. Na vervolgens gewezen te hebben op de destijds afgelegde verklaring, dat het van groot belang was, dat de rer publiek aan de Ver. Staten van Indo nesië zou deelnemen en dat de rege ring een snelle, afdoening van de grond wetsherziening' op prijs zou stellen, ging dr Drees verder: De grondwetsherziening is tot stand gekomen en heeft de zekerheid gege ven, dat Nederland zal medewerken tot het scheppen van de souvereine Ver enigde Staten van Indonesië. Overeen stemming met vertegenwoordigers der niet-republikeinse gebieden werd ver kregen en de mogelijkheid geschapen In overleg met de republiek tot wijzi gingen in de ontworpen regeling te ko men. De regering heeft voorts door da den doen blijken hoe zij hechtte ook aan het verkrijgen van de medewerking der republiek, o.a. door de reizen van verschillende kabinetsleden. IN STRIJD MET RENVILLE- OVEREENKOMST. Wat uiteindelijk als standpunt der re publiek ter kennis van de delegatie werd gebracht, sloot integendeel het verkrij gen van overeenstemming uit. Ik treed thans niet in een gedetailleerd onder zoek van de vraag welke verschillen er bestaan tussen het aide-mémoire, dat de heer Hatta aan minister Stikker overhandigde en hetgeen hij in zijn laatste gesprek met onze delegatie in Batavia mededeelde. Het staat vast, dat het bekend wor den van zijn aide-mémoire in de repu bliek beroering had gewekt en dat druk op de republikeinse regering werd uit geoefend om een onverzoenlijke houding aan te nemen. Vast staat evenzeer, dat het standpunt ten slotte ingenomen door de republikeinse regering, in strijd was met de „Renville"-overeenkomst en tot onaanvaardbare verhoudingen zou heb ben moeten leiden. EEN STELSELMATIGE ACTIE. Bovepdien werd geen enkele positieve maatregel in uitzicht gesteld om een einde te maken aan de gewelddadige bestandsschendingen, wat dpzerzyds was vooropgesteld als eerste voorwaar de om met vrucht politieke besprekin gen te kunnen hervatten. Van Juli j.l. af zijn duizenden repu blikeinse militairen, die na de „Ren- ville"-overeenkomst waren terugge trokken uit de onder Nederlandse controle staande gebieden, gewapend teruggekeerd. Dit geschiedde, zoals uit tal van in onze handen gevallen orders is gebleken, in opdracht van republikeinse commandanten en met het doel om rust en orde in deze ge bieden te verstoren en inzonderheid de Indonesische bestuursambtenaren te terroriseren. Bijna 300 van deze Indonesiërs, onder wie vele dessahoofden, zijn vermoord. Van republikeinse zijde werd het voor gesteld, alsof dit spontane daden van de bevolking zouden zijn. Uit overstel pend feitenmateriaal is echter bekend, dat er in werkelijkheid sprake was van een stelselmatige actie. In dit verband is opmerkelijk het OVERWEGEND DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenochtend: Voor het Noorden van het land: Overwegend droog weer met tijdelijke opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. 's Nachts plaat selijk lichte vorst, overdag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Voor het Zuiden van het land: meest zwaar bewolkt- of nevelig, maar over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 22 DECEMBER. Zon op: 8.46 uur; onder: 16.31 uur. Maan op 24.00 uur; onder: 12 42 uur (23/12 L.K.) Hoogwater te Katwijk te 8.05 en 20.32 u. Dit nimmer bestaat uit zes pagina's grote verschil in aantal bestandsschen dingen op Java en Sumatra. De bevol king van Sumatra heeft, meer dan die van Java, de reputatie strijdlustig te zyn. Daar is echter niet op grote schaal tot infiltratie overgegaan. To'. medewerking aan effectieve maat regelen, als van Nederlandse kant- voorgesteld, om de geïnfiltreerde troe peneenheden te ontwapenen en terug te voeren, is de republiek niet bereid of in staat geweest. BEDREIGING. Onder deze omstandigheden kon ook niet worden verwacht, dat het mogelijk zou zfjn voorlopig de federale gebieden onder een interim-regering enerzijds en de republiek anderzijds, vreedzaam naast elkaar te doen bestaan 'en af te wachten of zij elkaar ten slotte zouden kunnen vinden. De republiek ging reeds bij voorbaat tegen die gedachte in met alle middelen van agitatorische druk en feitelijke bedreiging. Tegen 1 Janu ari werden nieuwe grote acties voorbe reid. De Nederlandse regering stond daar om voor vèrreikende beslissingen. In haar verklaring van 11 Decem ber, dat zij in verdere besprekingen geen heil zag. lag reeds de mogelijkheid opgesloten, dat tegen de republikeinse actie met machtsmiddelen zou moeten worden opgetreden. Een ogenblik scheen het denkbaar, dat daarin nog verande ring zou komen door een brief van vice- president Hatta, doch aangezien de brief door vice-president Hatta uitdrukkelijk gekwalificeerd was als „persoonlijk, on officieel en vertrouwelijk" én er geen woord in voor kwam over pogingen om de bestandsschendmgen te doen eindi gen. rees twijfel aan nog bestaande mo gelijkheden. AFWACHTEN VERDER ONMOGELIJK. De slotsom is echter geweest, dat als nog aan de republiek gelegenheid moest worden gegeven door een haar binden de verklaring nadere opheldering te ver schaffen. De daarvoor gestelde termijn is door een samenloop van omstandigheden korter geweest dan de regering ge wenst had, maar practisch heeft dit geen betekenis gehad, omdat de repu bliek toch op het punt stond zichzelf in de onmogelijkheid te brengen bin dende beslissingen te nemen. Terwijl vice-president Hatta ziek was, werd aangekondigd, dat president Soekarno en enige ministers Djokja gingen ver laten. Verlenging van de termijn is ook niet gevraagd. Onder deze om standigheden achtte de regering het niet verantwoord^nog langer een af wachtende houding aan te nemen. ALS IN GRIEKENLAND. Zij kon daarom tot haar leedwezen ook niet- ingaan op de aandrang, uit geoefend door het lid van de Commis sie van Goede Diensten de heer Coch ran, om alsnog officiële besprekingen ten overstaan van de commissie te gaan voeren. Wat de infiltraties en bestands- schendingen betreft, stonden wy voor een toestand, ondanks grote verschillen vergelijkbaar met die. waarin de Griek se regering staat tegenover de rebellen, die. wanneer tegen hen wordt opgetre den, kunnen uitwijken over de grenzen van andere landen, vanwaar zij ook tel kens versterking, wapens en munitie kunnen ontvangen. De republikeinse troepen ontvingen hun steun uit Djokja. NAAR DE CHAOS. Nu noch op een beëindiging van deze terreur, noch op een snel tot stand te brengen definitieve overeenkomst uit zicht bestond, heeft de regering, zoals bekend is, zich verplicht geacht het waardeloos geworden bestand ook harer zijds te beëindigen en op te treden met de middelen, waarover zij beschikt. Zij is zich ten volle bewust van de ernst der genomen beslissing, maar meent, dat geen keuze meer overbleef, tenzij Ne derland Indonesië eenvoudig aan zich zelf overliet en er van afzag de voor waarden te helpen scheppen voor een ontwikkeling in vrijheid, met waarbor gen voor recht, orde en veiligheid. Ging Nederland hiertoe over, dan zou spoe dig over geheel Indonesië een chaotische toestand te verwachten zijn, die op de duur vermoedelijk op een dictatuur zou uitlopen. De regering streeft geen ander po litiek doel na dan de verwezenlijking van de beginselen, die waren neerge legd in de overeenkomst met de repu bliek en met andere deelstaten tot wel ker verwezenlijking de grondwet thans de mogelijkheid opent. Zij wil zo snel mogelijk een rechtstoestand doen •in gaan, die een eigen Indonesische be windvoering inleidt. Zij is er zich van bewust hoeveel waardevolle krachten er aan de zijde der republiek te vinden zijn, wier me dewerking voor Indonesië dringend noodzakelijk is en hoe tragisch het mede daarom is, dat de vredelievende In een met spoed bijeengeroepen zitting van de Tweede Kamer heeft de minis ter-president, dr W. Drees. gistermiddag namens de regering een verklaring afge legd over Indonesië. De Minister-President, dr W. Drees, komt bij het Tweede Kamer gebcuw aan. oplossing, die zij en wij nastreefden, niet is bereikt. Strijd was onder alle omstandighe den te verwachten, want wanneer over eenstemming met de republikeinse re gering bereikt was, dan zou bijna ze ker een deel van het republikeinse le ger, samen met de extremistische groe pen, in opstand zijn gekomen. NOG GEEN INTERNATIONAAL BEGRIP. Wij betreuren diep, dat weer mensen levens in de waagschaal worden ge steld en wy geven er ons rekenschap van, wat wij opnieuw vragen van onze jonge mannen, die reeds zo lang in In- donesc op post hebben gestaan. ZU zullen echter ongetwyfeld de motieven vcor .het genomen besluit verstaan. Voer zover wy op het ogenblik kun nen beoordelen, hebben de resultaten van wat ondernomen werd tot nog toe aan ae hoogste verwachtingen voldaan. De wyze waarop reeds de eerste dag met een uiteraard beperkt aantal pa rachutisten en luchtlandingstroepen Djokja werd genomen, getuigt van het inzicht, het beleid en de stoutmoedig heid, waarmede leiding en troepen hun taak vervullen. Het Nederlandse volk kan intussen niet verwachten, dat de noodzakelijk heid van de stap, waartoe na lange overweging en veel innerlyke stryd bü velen van ons is overgegaan, interna tionaal, dadelijk algemeen zal worden begrepen. Hoewel de regering de over tuiging heeft, dat haar constructieve pogingen van de laatste maanden om tot overeenstemming te komen betere waardering zullen doen ontstaan. Het Indonesische vraagstuk, dat reeds jaren een zo grote druk op ons volks leven heeft gelegd, zal ons thans mo gelijk voor nieuwe grote moeiiykheden plaatsen. Wij zullen die het best het hoofd kunnen bieden, indien wy in onze houding tegenover Indonesië tonen, dat het ons volle ernst biyft met de wil recht te doen aan het vryheidsstreven der Indonesische volkeren. NEDERLAND MÓEST ZO HANDELEN! Uit de gehele ontwikkeling van zaken bljjkt aan Nederlandse kant het eer- lyke streven om de vrijheid van In donesië langs verantwoorde wegen van rechtsorde op te bouwen, tot de uiteindelijke figuur: de souvereine Verenigde Staten van Indonesië in gelijkwaardig deelgenootschap met het koninkrijk. Juist om d i e vrijheid voor Indonesië te waarborgen moet de Nederlandse regering thans handelen gelijk zy doet. Tydens de voorlezing dezer verklaring waren 14 ministers tegenwoordig en de banken der afgevaardigden nagenoeg alle bezet. De gereserveerde tribune, de loges waarin o.a. aanwezig waren de vice-president van de Raad van State, jhr mr F. Beeiaerts van Blokland en enige leden van de Eerste Kamer en de publieke tribune waren geheel ge vuld. Toen dr Drees geëindigd had werd er van de publieke tribune geroepen: „Weg met de koloniale oorlog; wy willen vrede". De tribune werd daarop ontruimd.' Vele andere plaatsen reeds ingenomen Het officiële Nederlandse communi qué van heden geeft slechts summie re details over de Nederlandse vor deringen, doch uit gewoonlijk be trouwbare niet-officiële bron werd vernomen, dat zowel op Java als op Sumatra snelle vorderingen worden gemaakt. Niet-bevestigde berichten melden, dat Nederlandse gemechaniseerde briga des van Semarang uit, Soerakarta (Solo) de tweede stad der Republiek, hebben bezet en zich hebben vere nigd met de luchtlandingstroepen in Djokja. Andere onofficiële berichten melden, dat de Nederlandse strijdkrachten, die in opmars zyn van Padang uit, over vrijwel onbeschadigde wegen en weinig tegenstand ondervindend, byna Bcekit- tinggi (Fort de Koek) hebben bereikt. Van officiële zyde wordt gemeld, dat Solok, in Midden-Sumatra, gelegen cp 25 km van het Sinkarakmeer, door de Nederlandse troepen is bezet. De Nederlandse mariniers, die Zon dagmorgen op de Noordkust van Java zyn geland, staan thans aan de rand van Tjepce. De Nederlandse troepen hebben Toe ren. 24 km ten Z.O. van Malang, bezet. Uit Boekittingi, de Republikeinse" hoofdstad van Sumatra werden geen radio-uitzendingen meer opgevangen. BOJOLALI EN PATI BEZET. Van officiële Nederlandse zyde wordt medegedeeld, dat de Nederlandse troepen gisteren Bojolali, 25 km Z.O. van Salatiga en Pati, 23 km ten N.O. van Koedoes hebben bezet. De Ne derlandse mariniers bezetten Toeban en staan aan de rand van Bodjone- goro. BEZETTING VAN DJOKJA VERLIEP RUSTIG. Enige berichten over de bezetting van Djokja komen nu over radio Djok ja de zender van de strijdkrachten- Radio, welke door de lucht was aan gevoerd en op het vliegveld van Ma- goewo is opgesteld. Het „strydkrach- ten-programma Djokja" beschikt over een complete installatie, draaitafels, Drukte voor morgen Gemeenschappelijke resolutie tot terugtrekking onzer troepen? Dr Van Royen heeft aan de Vei ligheidsraad een memorandum van de Nederlandse regering doen toeko men, waarin de motieven voor de Nederlandse actie in Indonesië wor den uiteengezet. De heer Van Royen zet uiteen, dat het doel dezer actie is ,.het scheppen van voorwaarden, waaronder de ge hele bevolking van Indonesië vrije lijk en langs democratische weg van haar gevoelens kan doen blyken en in volle vryheid zal kunnen bcs'issen over de wijze, waarop zy zichzelf wenst te besturen, zonder voortdurend te zyn blootgesteld aan de bedrei gingen en de intimidatie door onver antwoordelijke elementen.'. De heet Van Royen geeft uitdruk king aan de grote appreciatie van de Nederlandse regering voor de nlet-af- latende pogingen van de C. v. G. D.. zowel als van verschillende .leden van de Veiligheidsraad, in het verleden in het werk gesteld om partijen, behulp zaam te zyn in het bereiken van een overeenstemming. Hy zegt; „Myn rege ring zelf heeft gedurende meer dan drie jaren volhard in haar pogingen, met een uiterste oprechtheid in haar doelstellingen en het is met het diepste leedwezen, dat zij zich thans ziet ge noopt tot de slotsom, dat haar pogin gen verder van geen nut kunnen zyn." De heer Van Langenhove, de voorzit ter van de Veiligheidsraad, zond gister middag een telegram aan de Neder landse regering, waarin hij verzocht om faciliteiten, opdat de C. v. G. D. ten spoedigste zou kunnen samenkomen. De heer Van Langenhove telegrafeerde eveneens aan de C. v. G D. met het verzoek om volledige inlichtingen in zake de laatste gebeurtenissen. De voorzitter van de Veiligheidsraad ver zond ook een mededeling aan de Re publikeinse Indonesische regering tot het verschaffen van inlichtingen van zijn regering. De Amerikaanse delegatie, waarvan het verzoek tot de speciale vergade ring van de Veiligheidsraad is uit gegaan voor een bespreking van de Indonesische kwestie, hebben na de verdaging hard gewerkt aan het op stellen ener resolutie, die morgen aan de Veiligheidsraad zal worden voor gelegd. De Amerikanen trachten te komen tot een gemeenschappelijke resolutie. Een officiële Amerikaanse woord voerder deelde mede, dat de Ameri kanen recht op het doel willen af gaan. Zy hopen, dat er een onmiddel- lyk besluit kan worden genomen en houden ook nog rekening met de mo- gelykheid van een hervatting der on derhandelingen. De uiteindelijke doelstelling van de resolutie is, aldus de woordvoerder, de Indonesiërs in vryheid te doen stellen en een herstel van de status quo (vermoedelijk wordt hier be doeld: „Soekarno en de zijnen in vryheid te stellen. Red. A.N.P.). Bij de thans in gang zijnde bespre kingen tussen de Amerikanen en de overige delegaties is de algemene neiging, de Nederlanders te verzoe ken, hun troepen terug te trekken. Volgens de laatste berichten in de kringen der delagaties bestaat de mo gelijkheid, dat voorzitter Van Langen- hoven, de raad in vergadering byeen zal roepen op morgenmiddag in plaats van morgenochtend. Van de zyde der Britse delegatie in de Veiligheidsraad werd gisteravond medegedeeld, dat zy nog geen defini tieve instructies uit Londen heeft ont vangen. Te Parys zeide men. dat de Engelsen stellig niet een zo fors stand punt zullen innemen als waarop de Amerikanen van zins zyn zich te stel- I len. discotheek, mengversterkers, enz^ inbe grepen. In uitzendingen van dit station wordt gezegd, dat het op het vliegveld van Magoewo gisteren reeds aanzieniyk minder druk was dan Zondag. Thans landen slechts vliegtuigen, welke voor raden aanvoeren en verschillende hoge militairen aan boord hebben, die zich van de toestand op de hoogte komen stellen. Soekarno's paleis te Djokja werd na geringe tegenstand bezet. Zes leden van Soekarno's lyfwacht trachtten met een auto te vluchten, doch de bestuurder van de auto werd dood geschoten, waarna de auto tegen een muur botste. De eerste Nederlandse parachutisten, die op het vliegveld van Magoewo landden, vonden de Republikeinse bezetting gevlucht. In de gebouwen stonden de porties ryst nog op tafel. Intussen heeft de dienst voor welzynsverzorging op het vlieg veld reeds een cantine ingericht. De bevolking is kalm en gereserveerd, doch indien een Nederlandse militair naar de weg vraagt, krijgt hy gewoon lijk ten antwoord „Tidah tahoe" dat weet ik niet). Gisteren werd te Djokja de eerste Nederlandse post bezorgd. Vandaag werd er het eerste veldpcst- kantoor voor de Nederlandse stryd- krachten geopend. DE CvGD NOG STEEDS TE KALIOERANG. De secretaris der OvGD. de heer Na rayanan, deelde aan Aneta mede, dat de CvGD nog niet uit Kalioerang is teruggekeerd en dat bij het secretari aat te Batavia niet bekend is, of de commissie naar Batavia zal terugkeren. Hy zeide, dat het secretariaat te Bata- Optimisme over Veiligheidsraad NEDERLAND GELUK TE WENSEN MET RUSSISCH INITIATIEF. Onze Paryse correspondent telefo neerde ons: Na afloop van de zitting van de gis teren gehouden zitting van de Veilig heidsraad werd in de onverwarmde zaal van het reeds half ontruimde palais Chaillot, waar zich slechts enkele tien tallen journalisten bevonden, druk de vraag besproken, welke party met het uitstel der behandeling het. best was gediend. En byna allen bleken deze vraag ten gunste van Nederland te be antwoorden. Wat zal er zo vroeg ons b.v. 'n Amerikaans journalist Woens dag nog resten van het Republikeins bewind, welks hoogste dignitarissen zich thans reeds bijna allen in Nederlandse handen bevinden? Of Rusland, welks sympahtieën ze ker niet aan Nederlandse zyde lig gen zich hier misschien verrekend heeft in de taxatie van do krachts verhoudingen? Of dient Molotof met zyn talrijke adviseurs zyn taktiek eerst nog nauwkeuriger to bepalen? Men verwacht dat morgen dit punt al wel opgehelderd zal worden. Thans was men in politieke kringen geneigd hoe paradoxaal het ook moge klin ken Nederland met het Russische initiatief te feliciteren. Enkele Hollandse optimisten meen den zelfs, dat de Veiligheidsraad in haar zitting weinig anders zou kunnen doen dan zich nogmaals by het voldon gen feit n.l. van het succes der Neder landse politionele actie, die Djokja van extremisten heeft schoongeveegd. via nog geen officieel contact heeft kunnen krijgen met de te Kalioerang vertoevende leden der commissie. AUSTRALIË WIL VUREN STAKEN. De minister-president van Australië, de heer J. B. Chifley, zeide na 'n lange kabinetsvergadering, waarin cok de toestand in Indonesië ter sprake was gekomen: „Australië spreekt zich u't voor een onmiddeliyk ophouden van het vuren, de terugtrekking van de Ne derlandse troepen achter de demarca- tieiyn van voor het begin der actie en de nodige stappen van de CvGD om represailles en executies te voorkomen. WALI NEGARA'S ROEPEN OP TOT RUST. Achmed Koesoemonegoro, de Wa'i Negara van Oost-Java zeide in 'n rede o.a.: „De door de Republiek uitgezon den terroristen zyn uit op roof en moord. Een dergeiyke toestand kan niet blijven voortbestaan. Ik richt my tot u allen om rustig te blijven en uw werk normaal te doen. De bevolkirg heeft slechts één wens: rust. Sedert ce vorige politionele actie kent zy die rust. Noopt my niet tot het nemen van maatregelen en weest er van verzekerd dat tegen ordeverstoorders gestreng zal worden opgetreden." De Wali Negara van Madoera richtte tot het Madcerese volk een soortgeiyke verklaring. DE ROL DER MARINE. Marvo meldt, dat zich ter zee geen incidenten hebben voorgedaan. De ver scherpte kustbewaking Is in gang ge zet, waarby vooral wordt gewaakt te gen het vluohten over zee van extre mistische benden. De Kon. Marine ver leent waar nodig hulp en steun aan de acties van het leger, vooral by het aan land zetten van afdelingen van de mariniers en het leger in diverse stre ken. Door de Marine Luchtvaartdienst werd belangrijke bystand aan de Ne derlandse troepen verleend. CENSUUR IN WEST-BORNEO. De algemene .secretaris van West- Borneo heeft opdracht gegeven tot de instelling van een algemene censuur op alle dagbladen en periodieken, welke in West-Borneo verschynen. Guerilla in de bergen Onze correspondent te Batavia seint ons heden: Het legerbericht heeft de aanvan kelijk uit Chinese bron komende ge ruchten bevestigd, dat in de bergen van dc Republiek een guerilla wordt georganiseerd. Machinerieën, radiozenders, druk kerijen en verdere benodigdheden voor de guerilla en de propaganda zouden naar de bossen zyn overge bracht, vanwaar contact met het bui tenland kan worden verkregen. Ook van de Djokja-zender ontbra ken microfoons en ander studioma teriaal. De Republiek zou een tienjarenplan hebben voor voortzetting van de stryd, doch dit Is gebaseerd op de medewer king van de bevolking. De uitnodiging van Pandit Nehroe tot Soekarno hield inderdaad verband met de plannen om de Republikeinse regeringszetel naar India te verplaatsen. India zond de vliegtuigen voor het vervoer echter te laat, zodat na hun landing te Batavia een tydig vertrek naar Djokja niet meer mogelyk was in verbant* met de aanvang van de militaire actie. De regeringen van Oost-Java en Ma doera hebben de noodzaak van de zui veringsactie erkend en een beroep op de bevolking gedaan om rustig te bly ven. Intussen krygen de journalisten nog geen toestemming om het Republi keinse gebied te betreden. Er is nog censuur op telegrammen en practisch verneemt men in Batavia weinig meer dan in Den Haag. De sterke Republikeinse stroming in het Oost-Indonesisch parlement heeft tydelyk de overwinning behaald en een kabinetscrisis tot gevolg gehad, maar Anak Agoeng heeft zyn rol vermoe- delyk nog lang niet uitgespeeld. Sedert enige tyd was hy ziek. Velen hebben toen al vermoed dat dit een byzondere ziekte was en alleen maar bedoelde om de republikeinse oppositie de wind uit de zeilen te nemen. Een ziek man kan men nu eenmaal moei- lyk tot belangrijke beslissingen for ceren. Anak Agoeng heeft als een virtuoos tussen het conservatism^ van de zelf- bestuurders en de new Ióok-politiek van zyn parlement weten door te laveren en dat heeft hem geruime tyd het ver trouwen van beide zyden opgeleverd. zyn politiek heeft er geleldelyk meer toe geleid, dat de deelstaat, die de re putatie had het sterkst Republikeins te zyn goriënteerd, langzamerhand zyn Djokja'se vuile was opPasoendan heeft afgeschoven, terwyi allengs de geesten in de Republikeinse groep wat meer ontvankelijk werden gemaakt voor de federalistische ideeën. Wel is waar zijn de Republikeinen niet geheel en al door liem bekeerd en hebben zy hem nu tydelyk hun wil opgelegd, maar hy is er niet door verslagen. Zoals reeds gemeld ver wacht men. dat hy thans opdracht zal krygen tot het vormen van een zakenkabinet. Hy zal daarby de vol ledige steun hebben van de huidige machtige zglfbestuurders met hun diepgrUpenK invloed op het volk, en voorts van de Ambonne/cn, de Mena- donezen. de Timorezen. de bewoners van Ternate en een aantal andere Molukse eilanden, die naar schat ting voor 80*> aanhangers zUn va» het denkbeeld om rechtstreeks in hei Koninkrijk te worden Ingepast.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1