Republikeinen zouden zich niet meer gebonden achten Doodstraf geëist tegen Woudenberg Internationale politieke toestand is ernstig Oplossing Indonesisch probleem en samenwerking mei andere landen noodzakelijk Toenemende terreur en sabotage verwacht WEERBERICHT Met een enkel woord Naar uitbreiding van het Noord-atlantiscli paet? ,De man die de vakbeweging stuk maakte" 87ste Jaargang DINSDAG 14 DECEMBER 1948 No. 26566 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Minister Stikker aan Tweede Kamer: Aan de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer, over de begroting 1949 van Buit. Zaken, ontlenen wij, dat in de eerste plaats de aandacht gericht dient te worden op het bereiken van een oplossing van het Indonesische probleem. Het feit, dat het geschil met de Re publiek in drie jaren tijds nog niet tot een oplossing kon worden ge bracht, bemoeilijkt ongetwijfeld de positie van Nederland lussen de mo gendheden en legt beperkingen op aan onze bijdragen tot de samenwerking met andere mogendheden, die anders niet zouden bestaan. Als tweede belangrijk vraagstuk van het buitenlandse beleid beschouwt de minister van Buit. Zaken de uitbouw van de samenwerking tussen in eikaars nabuurschap gelegen en door dezelfde beschaving verbonden landen. Het grote verschil in de economische structuur en de grote veelheid van ras sen. talen en beschavingen, welke op het Europese continent naast elkander bestaan .hebben het tot stand komen van een Europese Statenbond tot nu toe onmogelijk gemaakt. Voor een Sta tenbond is een zekere gelijkgestemdheid en gelijkgerichtheid een essentiële voor waarde. De overbrugging van bestaan de tegenstellingen zal dus noodzakelijk zijn om samenwerking in breder ver band tussen alle Europese staten of het grootste deel hunner tot stand te bren gen. De vruchteloze discussies in de Ver. Naties over de oplossing van het Balkanvraagstuk, het Koreaanse vraagstuk, de toestand in Palestina, de blokkade van Berlijn en vele an dere vraagstukken tonen overtuigend aan. hoe ernstig de internationale politieke situatie is geworden. Nederland is bereid om met andere mogendheden oprecht en zonder terug houding samen te werken, doch het is onjuist, daaruit te concluderen, dat dit betekent, dat ons land een groter of fer van zelfstandigheid brengt dan de wederpartij. WESTELIJKE UNIE. De Nederlandse regering is vast voor nemens. niets onbeproefd te laten om de Westelijke Unie zoveel mogelijk te versterken en uit te bouwen. De vorm waarin de atlantische unie tot stand gebracht kan worden, is nog ts weinig helder afgetekend dan dat daarover een mededeling kan worden gedaan. Het is wel duidelijk, dat de medewerking van de Ver. Staten en Canada niet uitsluitend zal kunnen plaats vinden in de vorm van een toe treden tot de Westelijke Unie of een andere vorm van uitbreiding van het Brusselse verdrag. Zolang de huidige ongewenste toe stand in Indonesië voortduurt, zal toch moeten worden overwogen, of Nederland zich in het belang van de Westelijke Unie geen extra offer zal moeten opleggen, om althans die bij drage tot de gemeenschappelijke ver dediging te kunnen leveren, die in gemeenschappelijk overleg met de an dere verdragsluitende partijen rede lijk en verantwoord wordt geacht. ANDERE BANDEN. Bij een tz.t. met Duitsland te sluiten vredesverdrag zullen de Nederlandse aanspraken met betrekking tot de grenscorrecties met klem naar voren worden gebracht. Tot het bezoeken van West-Duitsland door een parlementaire commissie, ten einde de toestand aldaar op te nemen met het oog op de grenscorrecties en de positie der Nederlanders, ziet de minister bij de huidige stand van zaken geen aanleiding. Thans wordt overleg gepleegd met alle betrokken partijen over de vraag, op welke wijze het probleem van het Nederlandse goud in Zwitserland kan worden opgelost, aangezien het niet in het voornemen van de Nederlandse re gering ligt, deze taak verder te laten rusten. Terecht, aldus de minister hebben verscheidene leden opgemerkt, dat. hoewel het bewind in Spanje allerminst hun sympathie had, dit bewind op zich zelf toch geen bedreiging voor de vrede inhoudt. De regering heeft geen aanleiding, om reeds thans tot erkenning van de staat Israel over te gaan. Zij wenst dienaan gaande nog een afwachtende houding aan te nemen, rekening houdende met de zeer gecompliceerde situatie, waar toe het ontstaan van deze staat aanlei ding heeft gegeven. Het is de regering bekend, dat de Australische regering streeft naar uit breiding van haar bevolking van circa 7 millioen tot 20 millioen. De beperkte vervoersmogelijkheden hebben tot dusverre een remmende in vloed uitgeoefend op de emigratie naar Australië. De mogelijkheid van een benoeming van een gezant in Dublin is in de be groting voorzien, doch de verwezenlij king van dit voornemen is nog in be raad. De Ierse regering overweegt ook harerzijds de mogelijkheid, een gezant te 's-Gravenhage te benoemen. DEMOCRATISERING. De minister is zeer zeker de opvat ting toegedaan, dat de ambtsnaren van de buitenlandse dienst moeten voort komen uit zo ruim mogelijke klingen van het Nederlandse volk. Het examen voor toelating tot de buitenlandse dienst staat dan ook voor iedere Neder lander open. Er is geen sprake van eni ge discriminatie naar afkomst, welge steldheid of politieke oriëntering bij het onderzoek naar de geschiktheid en be kwaamheid voor de buitenlandse dienst, zodat de deur voor democratisering zo wfjd mogelijk openstaat. Morgen zitting Veiligheidsraad Officieel wordt medegedeeld, dat de Veiligheidsraad morgenochtend in het Palais de Chaillot het verzoek van Israël om tot de VN te worden toegelaten, zal bespreken- Op de agenda zijn eveneens vermeld de lidmaatschapsaanvragen van Ceylon en Haiderabad. Koning Abdoellah en Palestina Beide huizen van het parlement van Transjordanië hebben eenstemmig een -u.netsbesluit goedgekeurd om Ara- iicch Palestina en Transjordanië te ver enigen onder de souvereiniteit van ko- ning Abdoellah. Zoals bekend, verzetten de andere Arabische leiders zich hier- teeen. Naar men meent te weten. zouTrans- jordanië de beslissing op de ttolgende ,ioenkomst van de politieke commissie van de Arabische liga ter sprake kun nen brengen om de andere zes leden van de commissie in de gelegenheid te stel len hun standpunten uiteen te zetten. Dez° leden zijn: Irak, Syrië, Libanon, Egypte, Saoedi, Arabië en Jemen. Antara meldt uit Djokja, dat daar in politieke kringen werd gezegd dat, als Nederland niet bereid is, de on derhandelingen te hervatten, de Re publiek thans niet meer gebonden is, om zich niét als onafhankelijke en souvereine staat naar buiten en bin nen te gedragen. Het besluit der Nederlanders tot de vorming der interimregering buiten de Republiek om zal, aldus deze kringen, niet leiden tot een oplossing van het geschil in Indonesië. De terreur en sa botage in de Nederlandse gebieden op Java, Sumatra en daarbuiten zullen toenemen, waardoor de economische opbouw in ernstige mate zal worden vertraagd. De Republiek moet, zo ver volgen zij, een actieve en duidelijke vredespolitiek voeren en pogingen aan wenden om erkenning te verkrijgen, in het bijzonder van de-'Aziatische buur landen en trachten, de blokkade te breken, In Londcnse diplomatieke kringen was men van mening dat de beslis sing van de Nederlandse regering mogelijk de gecombineerde pogingen van de belanghebbende regeringen, w.o. de Britse, om het communisme in Z.-O.-Azië te bestrijden, zal be lemmeren. Het besluit der Nederlandse redering kwam te Londen, enigszins als een ver rassing. Men is er van gevoelen dat, indien er in Januari 1949 een interim regering voor Indonesië wordt ge vormd, waarvan de Republiek geen deel uitmaakt, er mogelijk in de een of an dere vorm een heftige reactie van de zijde der meer extremistische en on verantwoordelijke elementen onder de. Republikeinen kan worden verwacht. Waarnemers vestigden de aandacht op het wijdere aspect van het vraag stuk, n.l. of de in het gebied van de Republiek opererende communisten, die kortgeleden werden verslagen als, gevolg van de onderdrukking van de door Moeso de te Moskou opgeleid communist geleide staatsgreep., niet nieuwe kracht zullen putten uit de mislukking der besprekingen. Een hernieuwde krachtige communisti sche activiteit in Indonesië zou bijna onvermijdelijk haar wecrs'a» hebben in de landen in Z.-O.-Azië, welke door communistische ordeverstorin gen worden bedreigd. MOORDEN EN RAMPOK- PARTIJEN. Intussen neemt de hoeveelheid be richten omtrent moorden en rampok- partjjen, welke ons bereiken, in ont stellende mate toe. Zo is de Lcerah van Poerbawangi (Gombong), aan wiens deur werd ge klopt en die deze openmaakte, onver hoeds doodgeschoten. De garongs plun derden zijn huis. Een gced bewapende bende drong de woning van de Kamitcewa van Sraten Het nieuwe Engelse prinsje zal morgen bii zijn doop een historische jurk dra gen, die reeds voor alle kinderen van Koningin Victoria is gebruikt. In 1894 kreeg Koningin Mary haar ten geschen ie voor de doop van haar oudste zoon en zij is verder gedragen door de Ko ning, al zijn broers en zijn zuster en later door Prinses Elizabeth. De doop van Prinses Elizabeth. Het kleine prinsesje op de arm van haar moeder. Achterste rij: de Hertog van Connaught, Koning George V. de Her tog van York. (de tegenwoordige Koning) en de Graaf van Strathmore. Ko ningin Mary zit links van haar schoondochter. Rechts de Gravin van Strath more en Prinses Mary. KONING GEORGE VAN ENGELAND. In een uitgegeven bulletin wordt ver klaard, dat de toestand van koning George van Engeland, die lijdt aan een belemmerde bloedsomloop in de beide benen, „aanzienlijk is vooruit gegaan". Er wordt aan toegevoegd, dat een ver dere verbetering verwacht kan worden. De koning zal voor de zomer geen open bare bijeenkomsten bijwonen. De koning is heden 53 jaar oud ge worden. TIJDELIJK OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Krachtige tot matige Zuid tot Zuid- Westelijke wind. Zwaar bewolkt met op klaringen en enkele plaatselijke buien. Later iets minder zacht. 15 DECEMBER Zon cp: 8.42 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 15.21 uur; onder: 7.59 uur. (16 Dec. V.M.). Hocg water te Katwijk te 2.42 en 14.56 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's BINNENLAND. Tijdens het afgelopen weekeind zijn ln één nacht te Beverwijk niet minder dsn 13 Inbraken gepleegd. De gedupeer den vermisten hoofdzakelijk geld. levens middelen- en textlelkaarten Overal ver schaften dc dieven zich toegang met een valse sleutel. Des nachts hebben Inbrekers kans gezien uit een woning aan de Magnolia- straat te Den Haag Juwelen te ontvreem den voor een waarde van f 10 000. De bewoner, de heer N., was tijdens de in braak niet thuis. BIJ K B. is op zijn verzoek aan rar D. Fentener van Vlisslngen. te Bussum, eervol ontslag verleend uit zijn functies van lid en plaatsvervangend voorzitter van het Centraal College voor de reclas sering en van lid en plaatsvervangend voorzitter van de algemene raad voor psychopathenzorg. onder dankbetuiging voor de als zodanig bewezen belangrijke diensten. De temporalre krijgsraad te Medan sprak de doodstraf uit tegen de 34-Jarlge Japanse oorlogsmisdadiger Arikl Takekl. die van April 1943 tot de capitulatie In specteur van het beheer van de gevange nis te Palembang was, waar hij zich schuldig maakte aan slechte behande ling van gevangenen. Begin volg« nd Jaar zal in het film- Journaal „Wordende wereld" van het regeringsfilmbedrijf te Batavia een nieu we serie worden opgenomen, die waar schijnlijk ..Ken uw buurman" zal heten. Deze serie zal reportages bevatten uit het dagelijkse leven van de kleine Indone siër. Met betrekking tot het vliegtuigon geluk te Bandoeng wordt gemeld, dat de piloot van het toestel ls overleden. Het was de heer P. Forty, van het 120ste squadron, dat nabij Bandoeng oefeningen hield. De E.C A heeft medegedeeld, dat Nederland de visa heeft afgeschaft, ten einde het reizen van Amerikanen aan te moedigen. BUITENLAND. De Franse regering heeft een pro testnota overhandigd aan de Roemeense regering, naar aanleiding van het voor nemen van laatstgenoemde de Franse consulaten ln Roemenië te sluiten. De politie te Mainz ln de Franse bezettingszone van Duitsland heeft een smokkelaffaire van Amerikaanse sigaret ten en buitenlandse deviezen ontdekt, die verscheidene tientallen millioenen Duitse mark beloopt. Ongeveer 2000 Australische arbei ders bij de raket-onderzoekingsinstalla- tles zullen met terugwerkende kracht tot November een speciale toelage van 56 shilling per week ontvangen wegens het hete klimaat en de afgelegenheid van het onderzoekingsstation. In October van dit Jaar telde de be volking van Berlijn 3.269.275 zielen. In de Sovjet-sector woonden 1.195.898 zie len. ln de Amerikaanse sector 1.006.259. ln de Britse sector 628 119 en ln de Franse sector 438.999 zielen. De Amerikaanse geleerde op het ge bied van de erfelijkheidsleer, prof. Her mann Muller ls uit de Sovjet-academie voor wetenschappen getreden, daar z. 1." bepaalde stromingen in de Sovjet-blolo- gle rasdlscreminatle ln de hand werken. I (onderdistrict Toentang) binnen. De Kamitoewa en zijn gezin werd gelast cm op de baleh-baleh te blijven zitt?n, terwijl de bende alle bezittingen weg haalde. Vervolgens werd de Kamitoewa voor hst gezicht van zijn vrouw en kinderen doodgeschoten. Bij Desa Aggrawati, 2 km ten Wes ten van Madjalengka. viel een politie patrouille in een hinderlaag. De pa trouille werd gedurende een half uur door esn bende van 20 man met auto matisch vuur beschoten. Een politie man wordt vermist. De Koewoe van Dese Asem in het Sindanglacetse werd ontvoerd en ver moord. Men vond het lijk. dat schot wonden aan borst en voorhoofd had. Ook de Kcewce van Waroe (Lokbe- rer) is door een bende vermoord; ook zijn lijk vertoonde schotwonden. De Koewoe van Tjiroekem (Garangwangi) is door drie onbekende personen ont voerd; men heeft niets meer van hem vernomen. In het gehucht Tcekang van 't on derdistrict Dadapajam raakte een po litiepatrouille slaags met een bende terroristen. De bende ging op de vlucht met achterlating van een paar doden. De Kamitcewa van het gehucht Ka- jcewangi, onderdistrict Banjcebirce, werd te middernacht door een bende rampokkers bezocht. Nadat zijn bezit tingen waren gestolen, werd de Kami tcewa dcor de bende vermoord. Een rijke Hadji van de Desa Tega- ron van hetzelfde onderdistrict, werd eveneens van al zijn bezittingen be roofd. Een hevig vuurgevecht had plaats tussen een stoottroep van de algemene politie en een bende terroristen bij Warong-Kondangten Z.W. van Tji- andjoer. De vijand verloor tenminste 3 doden of zwaar gewenden; de politie leed geen verliezen. Cochran terug te Batavia Gistermiddag zijn de heren Coch ran. Darmasetiawan en Sjahrir uit Djokja te Batavia teruggekeerd. De heer Ccchran voerde, gelijk bekend, te Djokja besprekingen met Republikein se leiders. Tijdens een plechtigheid in het Concertgebouw van Stockholm heeft de Zweedse kroonprins, Z K H. Prins Gustaf Adolf de Nobelprijzen 1948 uitgereikt. De win naar van de literatuurprijs, de Engelsman T. S. Eliot. verlaat het podium, na •/iin prijs in ontvangst te hebben genomen, onder het applaus van de konink lijke familie V l.n.r HH.KK.HH Prins Bertily. Kroonprinses Louise, Kroon prins Gustaf Adolf, Prinses Sibylla, Prins Wilhelm en Prins Carl. Het oordeel van Westberlijns nieuwe burgemeester INVOERING WEST-MARK? Prof. Ernst Reuter. „Westelijk" bur gemeester van Berlijn, verklaarde dat hij met de drie Westelijke commandanten het vraagstuk van het maken van de Westelijke Mark tot het enige betaal middel in de Westelijke sectoren van Berlijn, had besproken Hij zeide, dat deze stap het bereiken van een uitein delijke oplossing van het Berlijnse pro bleem niet moeilijker zou maken. Thans circuleren zowel de Oostelijke, als de Westelijke mark in de Westelijke sec toren van Berlijn. De Westelijke financiële deskundigen hebben zich sterk verzet tegen een in williging van de herhaalde Duitse eisen, om tot deze stap over te gaan. daar zij van mening waren dat hierdoor de po sitie van Berlijn nog ingewikkelder zou worden. De „Westelijke" burgemeester zeide verder nog, dat buiten het valutapro bleem de kwestie van het opvoeren van de hoeveelheid goederen, welke via de luchtbrug naar Berlijn wordt vervoerd, de meest belangrijke is. welke thans het gemeentebestuur bezig houdt. Hij zeide hieromtrent: „Ik heb reden om aan te nemen, dat in de eerstvolgende weken 8090 ton goederen dagelijks via de lucht- ue naar Berlijn zal worden vervoerd, in plaats van de 6000 ton, welke thans wordt aangevoerd." Prof. Reuter voorspelde verder, dat spoedig een drieledig geallieerd militair '■«estuur over de Westelijke sectoren van Berlijn zou worden ingesteld. Hij deed een beroep op de geallieerden om de drie Westelijke seotoren van Berlijn in een „trisectorla" to veranderen, door de thans tussen de geallieerde sectoren be staande grenzen op te heffen. Met Denemarken, Noorwegen, IJsland en Portugal Denemarken. Noorwegen, IJsland en Portugal zullen worden uitgenodigd tot het bijwonen van de besprekingen over het sluiten van een Noordat- lantisch pact, die thans te Washing ton gaande zijn. Het program van de besprekingen, die Vrijdag j.l. begonnen, is volgens functionarissen te Washington als volgt: 1. De V.S., Engeland, Frankrijk, Bel gië. Nederland. Luxemburg en Canada zullen „gelijkheid van standpunt" be reiken ten aanzien van het ontwerp van een verdrag van wederzijdse bij stand tegenover de mogelijkheid van een gewapen-de aanval en in geval van een gewapende aanval. 2. De zeven mogendheden zullen daarna de ambassadeurs van bepaalde andere mogendheden, die wezenlijk be trokken zijn bij het Noordatlantisch veiligheidssysteem, uitnodigen de be sprekingen bij te wonen en voorstellen te doen ten aanzien van de bepalingen van het verdrag. Iedereen schijnt het er over eens te zijn. dat Denemarken, Noorwegen. IJs land en Portugal in aanmerking ko men voor opneming en in officieuze besprekingen zag men Italië en Eire als potentiële leden van de alliantie. 3. Ondertekening van het verdrag door vertegenwoordigers van de be trokken regeringen. 4. Het voorleggen van het verdrag aan het Amerikaanse Congres en de Canadese en Europese wetgevende ver gaderingen ter ratificatie. 5. Oprichting van een permanent secretariaat en consultatieve raad van de ondertekenende Landen, met bepa lingen ten aanzien van comité's van stafchefs, secretarissen voor de defen sie en bevoorradingschefs, welke comi té's het verdrag moeten uitwerken en uitvoeren. Noorwegen en Denemarken hebben de Noordelijke Europese wateren on der hun controle, welke zouden kunnen worden gebruikt voor aanvallen op transporten, die troepen en voorraden van Noord-Amerika naar West-Europa vervoeren. Denemarken bezit Groen land. dat niet alleen van belang zou kunnen zijn in een oorlogvoering in het gebied van de Noordpool, maar ook weervoorsipellingsstations en bases, die van vitaal belang zijn voor het Noordatlantisch luchtverkeer, heeft. Portugal bezit de Azoren een midden-Atlantische luchtbasis van het hoogste belang. Strategen voor het Noordatlantisch gebied achten ook de Ierse bases van vitaal belang, maar woordvoerders van de regering van Eire hebben verklaard, dat Eire niet zou samenwerken in een dergelijk regionaal veiligheidssysteem, tenzij de verdeling van Ierland is ge ëindigd. Ook in Engeland wordt „zwart" gehandeld VOOR LEVENSMIDDELEN WORDEN FORMIDABELE PRIJZEN BETAALD. (Van onze correspondent te Londen). Zo juist is hier een grote illusie in rook vervlogen, namelijk dat er met Kerstmis voldoende eten zal zijn in Engeland. Tot nu toe hadden de Engel sen ons, buitenlanders, altijd voorge houden, dat men in Engeland het ge hele jaar slecht eet, maar met Kerst mis zyn scha inhaalt en een voorraad Inslaat om een jaar op te kunnen te ren. De winkeliers en de kranten zijn ech ter plotseling een sombere toon gaan aanslaan. Kans op wild of vlees met de Kerst is gering, zeggen zij. En wie krij gen de schuld? De zwarthandelaren. Wild en gevogelte verdwijnt op de zwarte markt en op de boerderijen wordt op grote schaal clandestien ge slacht. De heren in het zwart, rijden in auto's voor en bieden de boeren, be halve fantastische bedragen, sigaren aan en de boerinnen een gratis perma nent wave. Op de officiële kippenmark- ten blijft de aanvoer beneden vier kip pen en vijf ganzen, maar een paar stra ten verder verdwijnen de kalkoenen voor vier gulden per pond en gaan de fazanten voor zeventig k negentig gul den van de hand. Majoor Melville In Buckinghamshire is de eigenaar van een grote kalkoenen farm en hij krijgt de ene aanbieding na de andere voor ruim drje gulden per pond, terwijl de officiële door de rege ring vastgestelde prijs ongeveer de helft is. Aan de Zuid-Oostkust ,.doen" de kalkoenen zeventig en de ganzen veertig gulden. Een varkenspootje moet nu al veertig gulden opbrengen, en ook voor eieren en boter worden formidabele prijzen betaald. Engeland weet niet, wat het beleeft. Met Kerstmis schijnen alle scrupules te verdwijnen. Men zal zijn Kersttaart en zijn stukje kalkoen krijgen, desnoods „zwart" als het moet. Wat heeft een grote firma in levensmiddelen gedaan? Alle wild en gevogelte in vieren gedeeld, zodat alle Wanten iets krijgen. Het is natuurlijk beter dan niets, maar de maaltijden van hollebollegijs, waarop de buitenlanders zich met de Engelsen zo hadden verheugd, zullen wel weer als een illusie moeten worden begraven. „Op één lijn met Mussert en Blokzijl" Gistermiddag heeft de Procureur- Fiscaal aan het Amsterdams Bijz. Ge rechtshof de doodstraf geëist tegen de vroegere leider van het v.m. Ned. Arbeidsfront: H. J. Woudenberg. Aan het einde van zijn requisitoir zeide mr A. H. van de Veen tot het Hof: „De ogen van de Nederlandse arbei ders zijn op U gericht in het verlan gen recht te doen aan de man, die geruggesteund door de vijand, de vak beweging heeft stuk gemaakt. Hij is op één ljjn te stellen met mannen als Mussert en Blokzijl". „Een der dingen, waarop Nederland met recht trots heeft kunnen zijn, al dus de Procureur-Fiscaal, is de vakbe weging, die er in geslaagd is een eigen stempel op ons leven te drukken. De Nederlandse arbeider heeft kosten noch moeite gespaard de vakbeweging groot te maken. De vakbestuurder kenmerk te zich door grote liefde voor het be drijfsleven en voor hen, die daarin werkten. Zij waren mensen met een grote verantwoordelijkheid. Wanneer men slechts bedenkt, dat deze mensen formidabele bedragen beheerden, kan men begrijpen, dat de Duitsers met hun bonzen-complex hierover stom verbaasd waren. Het feit, dat het N.V.V. voor de oorlog kapitalen in Engeland belegde, is de oorzaak geworden van het Duitse koekoeksei, dat in de Nederlandse vak beweging is gelegd". De Procureur-Fiscaal schetste ver volgens de levensloop van Woudenberg en zfjn handelingen voor en tijdens de oorlog. Voorts herinnerde mr Van de Veen er aan, hoe Woudenberg op Dolle Dinsdag gevlucht is als z.g. „grena dier". Zelfs toen kwam in zjjn aan genomen naam zijn front-complex naar voren: hij noemde zich „Fron- tenberg". Deze man, die millioenen aan de Nederlandse vakbeweging heeft onttrokken, vroeg tijdens de hongerwinter extra kolen en levens middelen aan, omdat zijn zoon aan het Oostfront streed. Mr Van de Veen besloot zijn requisitoir met de hier boven vermelde eis. 27 December zal het Hof het vonnis uitspreken. De verdediger, mr H. Worst vroeg zich af of de verspreiding van de Arbeids frontgedachte wel als vijandelijke pro paganda mag worden geclassificeerd. De Procureur-Fiscaal interrumpeerde hierop onmiddellijk met op te merken, dat het bevorderen van de sociale rust in Duitse ogen betekende alles te elimi neren, dat de oorlogsinspanning in de weg kon staan. Mr Worst was van mening, dat de dagvaarding met te vage begrippen werkt om tót hulpverlening aan de vijand te kunnen concluderen. Tot slot gaf ook mr Worst een over zicht van de levensloop van Wouden berg. PI. weigerde te geloven, dat lage mo tieven bij Woudenberg een rol hebben gespeeld. Hij was slechts eenzijdig ge richt op een bepaald systeem. Mr Worst besloot met te verklaren, dat Woudenberg was: „Een eerlijk man, een principieel man".

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1