Schiphol groeit in adembenemend tempo Over acht jaar werken er 15.000 mensen Het Parijse Uno-seizoen ten einde en Gary Davis, de kampeerder van Chaillot, heeft een „geautoriseerde stem" gekregen Geldzuiverings-faciliteiten onbelangrijk voor kapitaalmarkt Grote kapitaalwinsten hoofdzakelijk schijn VOOR DE JEUGD 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 11 December 1948 Tweede Blad No 26564 ivoera en zes muiioen Kilogram vra< j betalende bezoekers en meer dan 23 (Speciale reportage) Op de vjn. vliegweide „Het Schipshol", in 1917 in de N.O. hoek van de Haarlcmmermeorpolder aangelegd voor de opleiding van militaire vliegers in de stelling Amsterdam, groeit een wereldluchthaven in een bij na adembenemend tempo. De kleine houten keten, die dienden voor de berging van de militaire Spijkers en Fokkers, zyn veranderd in mach tige centraal verwarmde, stalen loodsen. Benzinevaten werden honderd duizenden liters bevattende tank installaties, waaruit de gestroomlijnde tankwagens gulzig hun steeds weer opnieuw om voedsel vragende ronde lichamen vullen. Het wachtkamert je voor passagiers groeide tot een zeer modern restaurant annex dancing. Voor de haven-, de weer-, en de verkeersdiensten kwam er een ruim stationsgebouw met een alles do minerende toren. De stal- en stormlantaarns van weleer gloeiden aan tot een, millioen kaarsen tellende, nachtlandïngsinstallatie. Ganse batterijen telefoon-, radio- en telexapparaten werden opgesteld en op het grastapijt van het landings terrein borduurde men een Drachtig pi- troon van landings- en startbanen, die ook de zwaarste vliegtuigen van het internationale verkeer waarborgen dat zij er veilig neer kunnen strij ken 7 Nieuw project alweer in voorbereiding Schiphol is op verbijsterende wijze ge groeid sinds het officieel door onze re- gering als wereldluchthaven werd aan gewezen. Het groeit bovendien nog iedere dag. Nog altijd is Schiphol een allegaartje van gebouwen en loodsen en barakken, maar uiterst snel wijzigt zich thans dat beeld. De „straat van de vrijheid", eens hoofdader van het verkeer tussen de barakken, vindt men nog slechts ten dele terue en naarstig wordt gewerkt aan de voltooiing van een normaal stra tenplan met. historisch passende namen. Als de huidige plannen zijn uitgevoerd zal Schiphol een bevolking tellen van omstreeks 15.000 personen. Men berekent, dat het nog een jaar of acht zal duren voordat het zover is, maar deskundigen breken zich inmid dels het hoofd over de vrdag hoe die enorme massa werkers straks van en naar Amsterdam, waar de meerderheid wonen zal, moet worden vervoerd. De spoorwegen hebben het plan ge had om een ondergrondse te bouwen tussen Schiphol en de hoofdstad. De directeur van de Amsterdamse Gemeen tebedrijven verzekerde ons dat dit voor- nemen echter van de baan is, althans voor de eerste twintig jaar. De uitvoe ring zou trouwens op vele moeilijkheden gestuit zijn. Amsterdam is een stad op palen. Onder die palen door te gaan zou te veel diepte eisen. Uit practisch oogpunt bezien zou daarom een station alleen mogelijk ziin op het Museum plein, omdat men in die omgeving geen pa ten vindt. Maar met die spoorlijn en dat station alleen is men er geenszins. Vijftien dui zend mensen afgezien van een be trekkelijk klein deel voor de nachtdienst zouden 's morgens en 's avonds op de spitsuren moeten worden vervoerd. In een normale trein gaan duizend perso nen. Een uur lang zou er dus elke vier minuten een volle trein tussen Am sterdam en Schiphol moeten rijden, om allen tijdig op hun plaats van be stemming tc brengen. Op zichzelf zou dat al een zware opgave zijn. Is het echter niet te verwachten dat een be langrijk deel van die 15.000 per rijwiel naar het station komt. zodat voor de nodige stalling moet worden gezorgd? I Hoeveel bergruimte moet men daar wel voor beschikbaar hebben in een stad, die nu al uit haar voegen spat door de overbevolking Als Schiphol eenmaal ziin nieuwe ge daante zal hebben gekregen. zal het hoofdstedelijk bestuur echter voor een oplossing hoe dan ook moeten zorg dragen. Het is waarschijnlijk, dat men dan zal besluiten de tram door te trek ken naar het vliegveld Er Hikt nog een andere mogelijkheid te ziin. Op de vruchtbare klei van de polder mag men natuurlijk geen nieuw tuindorp bouwen. Men zou dat nochtans wel kunnen doen in de buurt van Aals meer, waar ruimte is en waar de grond van een zodanige samenstelling is dat tegen huizenbouw op grote schaal geen overwegende bezwaren zullen zijn. VERKEERSWEG AMSTERDAM- DEN HAAG TEN DELE OVERDEKT. De snelle groei van de luchthaven kan de toeneming van het verkeer, van het passagiers- en het goederenvervoer, nauwelijks bijhouden. De KLM en elf andere grote maat schappijen hebben hun vaste diensten op Schiphol, en er landen tientallen toestellen van de z.g. „wilde vaart". Honderd en vijftig vliegtuigen gaan er dagelijks in en uit. In acht maanden tud werden ruim 254.000 passagiers ver voerd en zes millioen kilogram vracht- - - - -"000 000 namen er aan rondvluchten deel. Zo voortgaande zal Schiphol welhaast uit haar pakje gegroeid zijn, voordat zij het goed en wel heeft aangetrokken Onze luchtvaartdeskundigen ziin daar al op bedacht. Vandaar dat zii reeds weer een volkomen nieuw project hebben ontwor pen dat zeer binnenkort aan de open baarheid zal worden prijsgegeven en alle officiële instanties al gepasseerd is. Het komt er op neer. dat. het vliegveld ook naar de andere zijde van de grote ver keersweg AmsterdamDen Haag zal worden uitgebreid. Die weg zal dan over een vrij lang gedeelte overdekt moeten worden. Hii zal echter nog belangrijker worden dan thans omdat in dit laatste project het stationsgebouw van de lucht haven direct aan die weg komt te lig gen HUIS VAN VIJF VERDIEPINGEN Het platform van gewapend beton op Schiphol heeft thans een oppervlakte van niet minder dan 12 HA. De zeven vllegtuigloodsen hebben een gezamen lijke oppervlakte van 24.000 vierkante meter, terwijl er bovendien nog twee in aanbouw zijn. Zij ziin van de meest mo derne constructie en nochtans niet groot genoeg om er de grootste toestellen ter wereld in te bergen, te weten die van het type „Constitution", welke 16 meter hoog zijn (dat is een huis van vijf ver diepingen). De „Constitution" wordt momenteel nog uitsluitend voor militaire doel einden gebruikt, maar verschillende Amerikaanse maatschappijen gaven al opdracht tot de bouw van deze vlieg tuigen voor passagiersvervoer. Wel licht zal men t.z-t. tot loodsen met uitschuif bare wanden moeten komen, geliik een mecano-doos. Het nieuwe stationsgebouw zal deze winter in dienst worden gesteld, ter wijl men verwacht dat de verkeers toren omstreeks Maart geheel gereed zal zijn. In iede opzicht zal onze lucht haven dan met het buitenland kun- concurreren Vlieaveld Schiphol 1948. K.LM.-Luchtfoto Diplomatiek personeel der Sovjet Unie in Amerika sterk verminderd (Van onze correspondent te New York). Gedurende de laatste drie maanden heeft de Sovjet-Unie haar diplomatiek personeel in de Verenigde Staten be langrijk verminderd. Cijfers tonen aan, dat eind November nog maar 225 leden van de diplomatieke Sovjetstaf in de Ver. Staten aanwezig waren tegen 290 op 1 Augustus. Tijdens de oorlog, in 1945, bereikte hun aantal een top van 2300 personen, die hoofdzakelijk belast waren met toezicht op de verschepin gen van goederen ter waarde van bil- lioenen dollars, welke volgens de lend- lease overeenkomst naar het geallieerde Rusland werden verzonden (en waarvan de rekening nog steeds niet vereffend is). Het sluiten van de Sovjetconsulaten in San Francisco en New York was aansprakelijk voor ongeveer de helft van genoemde personeelsvermindering. De rest was hoofdzakelijk een gevolg van de steeds in omvang afnemende wederzijdse handelsovereenkomsten. De Amerikaanse export naar Rusland is aanzienlijk teruggelopen tengevolge van de scherpe controle op de verscheping van zware machinerieën en andere goe deren, die er toe bij kunnen dragen om Rusland's oorlogspotentieel op té bou wen. De staf van de Sovjet-handelsorgani satie in de Verenigde Staten, de Amtorg is daardoor drastisch ingekrompen. An derzijds is het aantal officiële USA- vertegenwoordigers in de Sovjet-Unie vrijwel gelijk gebleven. Het omvat in Moskou ongeveer honderd leden van de diplomatieke staf. UIT VROEGER EEUWEN Eens werd de Rijnstreek door ondergang bedreigd XI* De veenderij is in ons land mogelijk wel zo oud als de bewoning. Reeds om streeks het begin onzer jaartelling ver haalt een Romeinse schrijver hoe de bewoners van het Noorden van ons land tot de armzaligste ter wereld behoren. Want hun land wordt tweemaal daags door de zee overstroomd, zodat men niet weet of het land *s of water- De mensen wonen er op kunstmatige heu- els en berk en wilg, bestond nog slechts uit veenputten en ribben, d.z. stroken waarop de turf gedroogd werd. Kaden en landscheidingen verdwenen, ja in de loop der jaren vrdween in Rijnland een aantal dorpsgemeenten geheel of gedeeltelijk. RIJNSTREEK MET ONDERGANG BEDREIGD. Het scheen of het gehele land, met name benoorden de Rijn, met ondergang bedreigd werd. Naast de van ouds be staande meren, en dat waren er niet veel, ontstonden nu overal diepe plassen veis, en leven van de visvangst of van en putten, die zich bij de heersende wat de zee hen oplevert. En als brand stof gebruiken zij een soort modder, die meer door de wind dan door de zon ge droogd wordt. En ook uit de oudste berichten uit de vroege Middeleeuwen is sprake van „da- rinkdelven". Zolang echter de bewoning nog maar gering, en de houtrijkdom groot was, bleven grote oppervlakten veen liggen, zoals ze door de natuur ge vormd waren. Wie dan ook een oude kaart van Hol land van 1300 bekijkt, ziet daarop behalve enkele meren een groot moeras sig veengebied, doorsneden door talloze waterlopen en rivierarmen. 't GAAT VERKEREN Om het verkeer van de transportvlieg tuigen over de luchtbrug naar Berlyn ook onder de slechtste weersomstandig heden mogelijk te maken, worden langs de randen van het vliegveld Tempelhof mistlampen en lichtkruisen aangebracht. Ook de kerkhoven worden voor dit doei gebruikt* Maar na 1300 gaat de toestand ver anderen. Met de toename der bevolking, de ontwikkeling der steden en het ont staan van nijverheid nam de vraag naar brandstof toe. Bovendien nam de oor spronkelijke houtrijkdom af. Allemaal redenen om het veen intensiever aan te spreken Reeds vroeg hadden de landsheren be grepen, dat toenemende vervenmg ook een gevaar inhield. Grote oppervlakten land toch werden door de wjlde verve ning in een woestenij herschapen, en verloren daardoor ook als belastbaar ge bied haar waarde voor de inkomsten van de graaf. Daarom werden aldra voorschriften gegeven voor het vervenen. Zo mocht vruchtdragend teelland niet verveend worden. Ook mocht van elke morgen land slechts een klein gedeelte per jaar vergraven worden, terwijl de uitvoer van turf bu.ten het graafschap verboden was- Maar het baatte niet. De vervening nam steeds toe, en nieuwe, en meerdere bepalingen volgden. Zo werd ondermeer voorgeschreven dat een zekerheidsstel ling gegeven moest worden voor de las ten, en het afgegraven land met els be plant. Maar de vervening ging door! Vooral in de 16de eeuw, toen de uitbre ding der steden en de toenemende nijverheid (vooral de brouwnering!) steeds meer brandstof eisten. Op grote schaal begon men de venen in het midden van Holland aan te ste ken, overal waar de brandstof was weg gehaald een wildernis van water en moeras achterlatend. Nog erger werd het. toen n de loop der 16de eeuw het baggeren (slachturven) in gebruik kwam. en overal grote, diepe plassen ontstonden Plakkaat op plakkaat trachtte de afgravingen binnen bepaal de perken te houden, maar naar het schijnt met niet al te veel resultaat. Het eens vlakke land, begroeid met Westen en Zuid-Westen winden door afslag steeds meer uitbreidden in N. en O. richt ng. Toen echter sloegen de belanghebben den de handen ineen. En alom nam men de droogmaking der ontstane plgssen ter hand. Zo werd in 1730 begonnen met de herovering van de Vier Am bachtspolder. Ruim vijftig jaren later nam de Staat de droogmaking van de plassen over. In 1815 werd het droog gemaakte gebied tussen Nieuwkoop en Ter Aar als polder gereglementeerd, En weldra bleek dat de ingrijpen de ontgraving dezer veenstreek heil zame gevolgen had. De bodem toch van de ontstane droogmakerijen be stond voor een groot deel uit oude, blauwe zeeklei. En daardoor kon heel (Van onze Parijse correspondent) I alle teleurstellingen, die dit diploma- Wanneer men, aan het einde van het I tleke seizoen van Parijs heeft gebracht. Uno-seizoen re Parijs, de balans op De stem van Gary Davis, die een ano- wil maken van de diplomatieke succes- niem lid van de ongeorganiseerde mas- sen en mislukkingen der heren gedele- sa wil zijn en blijven, is tot de offi- geerden, zal zelfs een optimist de nei- ciële kringen doorgedrongen. Het was ging kunnen onderdrukken om zich m misschien het enige menselijke geluid, de handen te wrijven van voldoening dat tijdens deze maanden in Parijs daar over de geboekte resultaten, want die te beluisteren is geweest. Want de on- resultaten zijn, helaas, gering geweest, zekerheid en de angst van de wereld ver- Als desalniettemin deze manifestaties leende haar het accent der waarachtig- in naam des vredes toch nog iets an- heid. ders achterlaten dan de wrange smaak van een universele mislukking en van een bang vooruitzicht dan kan men daar één man, die geen gedelegeer de was, een jonge man van 26 jaar, er kentelijk voor zijn: Gary Davis, we reldburger nummer 1, die de moed heeft gehad uit te schreeuwen wat millioenen mensen onbewust gevoelden. De vrees namelijk, dat de honderd eminente di plomaten. die de toekomst van de we reld in hun handen hielden, te kort zouden schieten, mogelijk niet in ken nis maar in wijsheid en vooral in fan tasie. Davis heeft aan deze angst een stem gegeven en naar deze stem wordt ook m officiële kringen thans geluis terd. Men herinnert zich hoe voor de ope ning van het seizoen, de kranten g> amuseerde stukjes gaven over een jonge Amerikaan, die het er op gezet had op de trappen van het Palais Chaillot zijn kampbed op te slaan. *s Avonds brach ten omwonenden hem een potje eten en de journalisten, op zoek naar stof de heer Wysjinksky was toen nog niet gearriveerd waren Davis dank baar. dat hij hun copy voor een artikel leverde. Zij maakten een praatje met hem en schreven daarna, dat Gary een vriendelilke, wat verlegen jongen was, een originele, maar tamme dwaas, die vrijwillig afstand had gedaan van zyn privileges als onderdaan der machtigste staat ter wereld. Een ongevaarlijke zon derling met denkelijk een wat verward brein. Een paar dagen later werd Davis door een Franse politieauto van de stoepen van het paleis verwijderd en het leger journalisten wierp zich op andere objecten. Knappe koppen gin gen de wereld organiseren. Gary scheen te hebben afgedaan, alles op zijn tijd. Gary Davis had niet afgedaan. Hij was geen charlatan op zoek naar sen satie. Deze verlegen jongen zette zijn actie voort. Wilde hij dan een partij of een beweging stichten? Het een noch het ander. Hij voelde zich niet meer veilie. zelfs niet onder protectie van Amerika en hij wilde daarvan getuigen. Overal. Ook ln de zittingszaal der Ver Volkeren, die hem, voor de tweede maal, met de sterke arm lieten verwijderen. Intussen had zich een kring van Paryse littera toren om Davis heen geschaard, die hem sympathie betuigden, en prof. Albert Einstein zond hem een telegram, waarin stond dat ..een nieuwe oorlog de totale vernietiging van onze bescha ving zal betekenen" en dat de op richters van de Uno de oprechte wil hadden betoond de wereld van de on dergang te redden, maar dat helaas dit ifchAam haar onmacht had bewezen om het probleem van de vrede op te lossen". Tientallen artisten en intellec tuelen deelden op de drukste punten van Parijs, bii de opera en od de Place Concorde en bij de Etolle, bil.Iet les uit, waarop een oproep was gedrukt om Garv Davis te steunen. Vergaderingen werden belegd, duizenden en duizen den Parijzenaars stroomden erheen. De kranten waren verplicht opnieuw te schrijven over deze jonge Amerikaan, „de piloot die geen bommenwerper meer wilde besturen". Maar de gea museerde ironie was nu uit de versla gen verdwenen En Evatt. onder wiens presidium het incident in de zittings zaal had plaats gegrepen, trad per- soonliik in contact met Gary Davis en beloofde hem zijn ..dossier" en zyn plan aan de gedelegeerden voor te leggen. Gary Davis, de voormalige kampeerder op de trappen van het Pa lais de Chaillot was een ..geautoriseer de Dersoonliikheid" geworden. En uit deze transformatie kan men misschien een lichte troost zoeken voor dit gebied, eens een schier onbe woonde streek van veen en moeras, worden tot een der vruchtbaarste gebieden van Nederland, Een streek waar de boer met trots zijn akkers en weiden toont, en wijzen kan op het opschrift dat indertijd op een schuur in Aarlanderveen was aan gebracht: Heb achting voor de boerenstand, Het hoofdbedrijf van Nederland. (Slot volgt). Vorige artikelen in deze reeks werden gepubliceerd op 25 September, 1, 9. 16. 23 en 30 October, 13, 20 en 27 Novem ber en 4 December. Kerst is in aantocht, ook voor t kroonprinsje van Zweden, de kleine Carl Gustaf. Samen met zijn zusje, Christina rolt hy het deeg voor de Kerstkoeken, die hij zelf mag bakken. Unesco doet nuttig werk IN TWAALF LANDEN ZULLEN „BOEFENBONNEN" WORDEN GEDISTRIBUEERD. (Van onze Parijse correspondent). De Unesco het culturele orgaan der Ver. Volkeren heeft in Parijs Sinter klaas gevierd. In een der zalen van het Unesco-huis waren een paar honderd journalisten verzameld. Eén rij stoelen was voor de diplomatieke vertegenwoor digers van een dozijn landen gereser veerd, en achter een tafel met pakket ten hadden enkele hoge autoriteiten van Unesco plaats genomen. Er werden een paar redevoeringen af gestoken en daarna begon de uitdeling van pakjes aan de diplomaten. Onze culturele attaché nam er een voor In donesië in ontvangst. Wat er in zat? Boekenbonnen. voor een gezamenlijk bedrag van 150 000 dol lar. Deze bonnen worden in Oostenrijk, China. Tsjecho-Slowakye. Griekenland, Hongarije. Italië. Indonesië, Iran, de Phillipijnen, Polen, Engeland en Frank rijk aan de universiteiten, scholen en bibliotheken gedistribueerd, waarna men in elke boekhandel op die bonnen elk gewenst werk. waar en in welke taal ook verschenen, gratis kan verkrijgen. De tegenwaarde van de getoucheerde bons wordt maandelijks door de Unesco terugbetaald. Op Internationaal plan is dit de eerste grootscheepse poging om de funeste culturele gevolgen der hui dige deviezenbelemmeringen te bestrij den. De Sabena werkt dit jaar met verlies Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons: Volgens een verklaring van de Bel gische minister van verkeer zal de Sa bena in 1948 met verlies werken, terwijl in 1946 een winst werd gemaakt van 123 millioen francs en in 1947 een winst van 83 millioen francs. Sommige leden van de parlementaire commissie voor verkeersaangelegenhe- den geven als hun mening te kennen, dat momenteel alle luchtvaartmaat schappijen te veel zich om snelheid be kommeren ten nadele van de veiligheid. Sabena is thans begonnen met een geregelde vrachtverkeersdienst op de Congo. Daartoe worden C 47 toestellen met een laadvermogen van 3 ton en C 54 toestellen met 8 ton laadcapaciteit gebruikt. Te Antwerpen zal een beurs voor luchtvrachten gevestigd worden. Zelffinanciering noodzakelijk (Van onze financiële medewerker). Al kan men de concessies, welke Minister Lieftlnck by de behandeling van het wetsontwerp „Geldzuivering" heeft gedaan, niet onbelangrijk noe men, ze zyn toch slechts van partiële aard en de grote lyn der goedkoop- geldpolitiek. waartegen in de Kamer scherp verzet rees. is gehandhaafd. Minister Lieftinck blyft van mening, dat ruimere deblokkering verdere in flatie zal veroorzaken, hetgeen hij te recht wil voorkomen. Een andere vraag is, of de thans nog geblokkeerde gelden voor meer dan een gering deel in de consumptieve sfeer zullen terecht komen en dus inflatoire invloed zullen uitoefenen. Dit wordt met reden betwijfeld, vooral wanneer die gelden niet bij kleine bedragen maar ln hun geheel worden vrijgemaakt, in welk geval er op de kapitaalmarkt be legging voor zal worden gezocht. Nakaarten heeft thans, nu het wets ontwerp is aanvaard, geen zin meer. We kunnen bly zyn met de faciliteit, dat althans ca. f. 15 millioen. door bedrijven op onderpand van geblokkeerd geld ge leend, vrij komt. dat de looptijd van de 3% Investeringscertificaten en de 3 1/4 Beleggingscertificaten van 5 tot 4 Jaar wordt verkort en deze papieren voor de betaling van oude belastingen en van de bijzondere heffingen zullen mogen worden gebruikt. Veel invloed zullen de door Minister Lieftinck toegestane concessies op de kapitaalmarkt niet hebben en te wach ten is dat deze meer en meer de invloed van de grote kapitaalbehoeften by de bedrijven zal ondervinden. Deze week brengt aandelenemissies, De Plaatwellery en de Blikemballage- fabriek Thomassen en Drijver, welke die kapitaalnood duidelijk demonstre ren. Emissies van mooie bedrijven, die de laatste jaren grote winsten hebben behaald en gunstige vooruitzichten heb ben, maar die hun kapitaal moeten aanpassen aan de verminderde waarde van geld, vooral nu grotere voorraden moeten worden aangeboden, grotere assortimenten moeten worden gevoerd, het debiteurencijfer stijgt en de fiscus voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vijf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam. leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Leny Labordus). Mijn eerste zit in mijn tweede, myn tweede om mijn eerste. Mijn eerste deel is een viervoetig dier; mijn tweede heb ben alle mensen. II. (Ingezonden door Janny Kiel). Je moet 13 woorden zoeken, alle van 4 let ters. Langs de le letters, van boven naar beneden gelezen, vind je iets. waarnaar vele kinderen uitzien. 1. Te genstelling warm. 2. zwemvogel, 3. kleur, 4. lekker warm eten, 5. wat we dagelijks drinken, 6. tegenstelling van schoon. 7. getal, 8. geldstuk, 9. voetbal vereniging, 10. ontkenning, 11. stemge luid. 12. bloem (paars of geel). 13. be tekent: een ogenblik. III. (Ingezonden door Joke Vollenga). Hij is een groot zwart paard, Hard lopen is zijn aard. Hij wordt niet moe. hoe lang hij 't doet. Zijn adem is zo zwart als roet. Hy hinnikt niet, maar gilt als dol, En gaat toch altijd weer op hol. Zijn stijve staart is recht en lang, Zijn teugel is een ijzeren stang. De slokop is nooit lui of traag, Maar werkt niet met een lege maag. Hy is een IV. (Ingezonden door Kees Spieren burg). Ik heb een neus, en kan toch niet ruiken. Wie ben ik? V. (Ingezonden door Willy Botters). Ik ben iets van 14 letters, dat iedere dag in de krant staat. 6, 2. 2, 7, 3 is een groot beest, 11. 10 een win tervoertuig, 5. 8. 12 een familielid, 1, 4, 11 een meis jesnaam, 13. 2 ook een familielid, 6, 11, 14, 1 een tweetal, 9 is de 7e letter van het alfabet. VI. (Ingezonden door Aat Collee). Mijn eerste deel behoort bij een schip, myn tweede deel is een deel van ons gezicht. Mijn geheel is een stad in Limburg. VII. (Ingezonden door Willy Rijn- hart). Mfjn geheel is een spreekwoord van 9 letters. 5. 6. 7 gebruikt Zwarte Piet soms. 4, 1. 2, 2, 8 is een meisjes naam, 3, 9 teken van stilte, 1, 6. 7, 4 schoorsteenzwart. VIII. (Ingezonden door Jacquelientje Kat). Verborgen plaatsnamen: 1. evt endre (in Overysel); 2. Irzeikeze (in Zeeland): 3. Wlozle 'ln Over ysel): 4. Rkamala (in Noord-Hol land); 5. Luenweadre (in Fries land). OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Horizontaal: 1 nachten, 7. openen. 8. >d opnen) ltte retour, 12. mi., 13. een, 14. At. 16. me, 17. netheid, 19. in dutten. 24. a.e., Ine, 25. engelen, 27. oe, 28. prei. 29. L.Sna, 30. re, 32. ge. 33. aardig, 36. aas, 38. vrij, Li, 40. e. Oke. 41. kriel. 43. meelopen, 44. ee. 45. bode. 46. nok. 47. It (van lat). Verticaal: 1. Noormannen. 2. appel, 3. cent. 4. h,n,e,o, 5. tenue. 6. en. 9 beneden, 11. re. min, 14. Ata: 15. Theo, 18. eierdop. 19. iep, cake. 20. deeg. sl. 21. Unie. 22. tel, 23. els, 26. naaien. 31. eikel. 34. rook, 35. Gent. 37. are. 38. vlo, 39. y, me. 42. eb. 2 Zierikzee. 3 Margriet; 1. molenaar, 2 Aalsmeer. 3. redactie, 4. generaal. 5. raadsels. 6. inktvlek, 7. ereteken, 8. telefoon. 4 Eigen haard is goud waard; hand. eg, Arie, den. groen, drie. waard, sigaar, oud. 5. a. donderslagen, torenslagen, b. Tot hy wakker wordt. 6. Gouda: goud. a. 7 Napoleon; appel, Leo, loon. non. Beste raadselnichtjes en -neefjes. Onze derde ronde! Nu is het een rustiger week. na alle St. Nicolaasdruk- te. met het kruiswoordraadsel er bij Maar: het was een prettige drukte! Ik zijn rekening presenteert. Op voor aan deelhouders pijnlijke wijze heeft Allan en Co dit doen blijken in haar jaarver slag over 1947, waarin nog wel een rede lijke winst werd behaald, maar die ge heel voor afschrijvingen, etc. wordt in kas gehouden, omdat de in Juli j.l. uit de emissie van f. 750.000 aandelen 118 verkregen gelden in het bedrijf zyn weggesmolten en bankiers uit. 1947 een vordering hadden van f. 2 millioen. Hier raken we een algemene ver schijnsel. Wij hebben er vroeger meer dan eens op gewezen dat men zich aan de grote winsten van 1946 en 1947 niet moest eergapen. Want deze winsten stonden in de meeste gevallen tegenover een in vooroorlogse guldens uitgedrukt kapitaal en geven ln vele gevallen nog een scheefgetrokken beeld van de ka- pitaalsrevenuën. Meer en rneer blijkt dat, om het be drijf in stand te kunnen houden en bij de eisen van deze tijd te kunnen aan passen, 'grote kapitaalsuitgaven nodig zyn, waarin voorlopig door bankiers werd voorzien, maar die ter handhaving van een gezonde financiële positie der ondernemingen tot uitbreiding van het kapitaal moeten leiden, omdat het hier risico-dragend kapitaal betreft, waarin slechts tijdelijk door de Hers'telbank en niet door de uitgifte van obligaties mag worden voorzien. Afgezien van het feit dat nieuw ka pitaal in deze tijd moeilijk is te ver krijgen, zullen de ondernemingen ten aanzien van kapitaalsuitbreiding de grootste voorzichtigheid moeten be trachten, omdat wegens toenemende concurrentie, grotere verkoopkosten, etc. allengs met matiger winsten rekening moet worden gehouden. Vandaan ook het bezwaar van de in dustrie tegen het niet mogen doorbere kenen van de jbngst-e loontoeslag, al wordt ook van die zijde toegegeven dat zoveel mogelijk moet worden gedaan om een nieuwe spiraal beweging van lonen en prijzen te voorkomen. Een onderzoek van prof. Brouwers, die thans tot Secretaris-Generaal van het Dep. van Ec. Zaken benoemd zal worden, heeft uitgewezen dat by 60 bedryven, rekening houdende met ein redelijke afschrijving der duurzame productiemiddelen op basis van de vervangingswaarde, dooreengenomen een winst maken van 5.2 van de omzet in vergelijking met 11.1 by een groot aantal Amerikaanse bedrij ven. Speling om de bedrijven in welke vorm ook, nieuwe lasten op te leggen, is er dus niet en men kan alleen maar hopen dat door verdere bedryfsrationa- lisatie, grotere omzetten en verlaging van belastingdruk, de bedrijven in staat zullen worden gesteld om zodanige win sten te behalen dat aan aandeelhouders een redelijk dividend kan worden uit gekeerd en tegelijkertijd de onderne mingen zoveel mogelijk voor zelffinan ciering zullen kunnen zorgdragen, om te voorkomen dat na verloop van tijd, als pryzen en winsten dalen, kapltaals- venvatering moet worden geconstateerd. Dat Minister Van den Brink en prof. Brouwers voor de hiermee samenhan gende problemen een open oog hebben, stemt tot dankbaarheid. SCHEEPSBERICHTEN. CATS 0/12 /an A dam te Nor folk; KLIPFONTEIN 9/12 van Lal Pal- mas te Kaapstad; llkkerk.erk. Am- sterdam—Oost Afrika pass. 9/12 GJbraL miste wel enkele namen door alle festi- ,n f9 M .AWest Airika, viteilen. Die hoop ik nu weer aan tc H 12 treffen. St. Nicolaas heeft jullie dus town Rotterdam, 'past "/ll ri» weer goed bedacht, zoals ik uit verschil- ma-, pr. joh. wii.lem frtso miibnpk lende brieven las. En hij heeft jullie ~^®l6en- P3- J0'i2 Seniles; pr. maü- vooral extra veel laten snoepen di' jaar! Montreal- Antwerpen. nass 1012 Ik geloof, dat hy daarvoor de winkels fl pr. willem VAN or ante heeft leeggekocht! Nu gaan we op dc Kerstvacantie toe. alweer wat fijns! To volgende week. en werk pleizierig. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD I VLA "BINTEN Hprllngru: ?:TAD 11 12 van Cw.a'olanca te Rotterdam verwacht; ZUPENbÊRQ RotterdamSavona, pass 10.12 Qlhral- Aruba t„ 10/12 van <«k) 1*12 raio (Italië), MAT.Vlv/t MM te SydDev NKrtyji van Sue7 was Bahrein.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5