Voortzetting der onderhandelingen met Republiek zinloos Laatste Berichten Nog geen oplossing voor de Leiderdorpse drinkwater-voorziening UIT DE OMSTREKEN Nederland kan geen beperkte verantwoordelij kheid aanvaarden Diepgaande principiële verschillen UIT DE RIJNSTREEK Het Leidscb Dagblad HAARLEMMERMEE Burgert. Stand Geboren: Marga- retha Magdalena. dr van W. H. L. Van éer Wal en M. G. Lanting; Jacobus Cor nells. zn van J. Speelmans en C. van Llmpt; Anderlna Jeannet, dr van 4. j. Rooker en C. Blankert; Prijna. d. van J Guldemeester en K. Griekspoor; Wilhel- znina Maria Huberta, dr van GAP van der Peet en A. J Kaatee; Wllhelinlna Geertje, dr van P. Gorthuls en W. Bart- Arle Hendrik, zn van P. Bouterse en C. Belo; Elizabeth Wlllemlna Jacoba. dr v. P. Resoort en J H. Hartman; Gerrlt, zn van G. van Doorn en T. de Jong; Theo- dorus Henrlcus, zn van W. Bakker en M. T. Dannys; Marijke, dr van H. van veen en T. Boer; Gysberth Laurentlana, dr van A. T. A. Heuzen en A P. Com missaris. Ondertrouwd: Petrus Daniel Elstgeest 25 Jr en Anna Maria Vermeulen 19 Jr; Leendert Joren 21 Jr en Maartje Eve- lecns 18 Jr; En'gelbart Jan van Drunen 28 Jr en Josina Otterman 26 jr; Jacobus Verbaas 23 Jr en Anna Elisabeth Gre- venstuk 24 Jr. Getrouwd; Gerbrand Kuipers 29 Jr en Antje Hoogenes 27 Jr; Adrlanus van der Bijl 37 Jr en Adriana Barbara Rooden- burg 39 Jr; Joseph Rader 42 Jr en Rozalia van Damme 36 Jr. OverledenAnna Westerdijk 58 Jr., eehtg. yan C Bulk: Aartje Snapper 63 Jr, wed. van R. Camphorst. HILLEGOM Korte Raadsvergadering In de Hillegomse gemeenteraad is door enkele .leden de aandacht gevestigd op de onvoldoende salariëring van en kele hogere gemeente-ambtenaren. De voorzitter zegde toe dat deze zaak in orde komt, Zodra ingevolge het rapport- Ubbink nieuwe richtlijnen te dien aan zien zijn gegeven. Aan de speeltuinvereniging Patrimo nium werd een subsidie gegeven van f. 250.terwijl de voorzitter de bereid heid van B. en W. vertolkte, het speel tuinwerk zoveel mogelijk aan te moedi gen en te bevorderen. De heer Loerakker (KVP) diende een motie in, daartoe strekkende dat de trambaan HaarlemLelden en de bovenleiding niet worden opgebroken, alvorens zekerheid is verkregen dat de bus-exploitatie voldoet. Deze werd z.h.st. aangenoirnn. Een motie als voorgesteld door de stichting Tram-Archief en gesteund door de gemeente Sassenheim kwam niet in behandeling. De heer v. d. Kolk (KVP) diende een voorstel in, dat de gemeente Hillegom zich zou richten tot de Alg. Vereni ging voor Bloembollencultuur en de ge meente Haarlem inzake de „beurs- kwestie" waarover elders in dit nummer nadere bijzonderheden zijn vermeld. Ten slotte beloofde de voorzitter op klachten van de heer Galjaard (Prot. Chr.) over de voortdurend in reparatie zynde waterleiding in de Meerstraat, dat deze zo spoedig mogelijk door een geheel nieuwe zal worden vervangen, welke echter niet in het wegdek zal komen te liggen. KATWIJK AAN DEN RIJN LAND- EN TUINBOUW BOND. De Land- en Tuinbouwers kwamen gisteravond in het Parochiehuis bijeen onder leiding van de voorzitter de heer C. J. Boskamp. Onder de mededelingen was een der voornaamste dat het be stuur de te houden feestavond had vastgesteld op Zondag 2 Januari. Bij de behandeling van de lange be schrijvingsbrief voor de alg, vergade ring te Haarlem op 13 Dec. a.s. werd besloten de candidatuur Kampschoer, voorzitter, te steunen. Met het voorstel Hillegom tot verlaging der contributie voor de groep bloembollenkwekers ging de vergadering accoord. Besproken werd uitvoerig het bekende T.B.C.-fonds, waarvan de vergadering de wenselijk heid beaamde. Van verschillende afde lingen waren voorstellen ingekomen Kanaries zingen in Royal NATIONALE WEDSTRIJD „DE ZANGER'. In de bovenzaal van café Royal" or ganiseert de Leidse Vereniging van Kanarieliefhebbers „De Zanger" dit week-eind een nationale wedstrijd van zang-, waterslagers en kleurvogels. De keuring van de vogels, welke gister avond plaats vond, gaf de volgende re sultaten. Klasse I. Ie prijs H. C. Zorn 354 p. en 2 sth. (Den Haag); 2e prijs R. v. Drumpt 345 p. en 2 sth. (Leiden); 3e prijs J. Gerrits 330 p. en 2 sth. (Den Haag); 4e pr. R. v. Drumpt 312 p. en 1 sth. (Leiden). Klasse II, le prijs R. v. Drumpt. 156 p (Ledden)2e prijs H. de Boon 151 p. (Dordrecht); 3e prijs J. Bervoets 149 p. (Leiden); 4e prijs W. Zitman 148 p. Ni. (Leiden); 5e prijs B. Blankenstein 148 p. Ni. (Leiden). Klasse III, le pry's R. v. Drumpt 91 p. (Leiden); 2e prijs B. Blankenstein 87 p (Leiden); 3e prijs J. Bervoets 86 p. N.L. (Leiden); 4e prijs A. J. v. Biemen 86 p. N.L. (Leiden); 5e pr. C. Z. Hof land 85 p. (Den Haag). Klasse V, le prijs J. Bervoets 154 p. (Leiden); 2e prijs J. Steyger 117 p. (Den Haag)3e prijs J. Bervoets 112 p. (Leiden). Klasse VI, le prijs C. Z. Hofland 81 p. (Den Haag) 2e prijs Joh. de Voigt 79 p. (Leiden); 3e prijs Joh. de Volgt 78 p. (Leiden); 4e prijs J. Bervoets 75 p. (Leiden). Klasse VII, le prijs A. M. Kuijntjes 108 p. (Den Haag). Klasse VIII, le prijs A. v. Kesteren 174 p. (Hillegom)2e prijs A. v. Keste ren 159 p. (Hillegom); 3e prijs A. M. Kuijntjes 129 p. (Den Haag). Klasse IX, le prijs A. M. Kuijntjes 73 p. (Den Haag)2e prijs C. Z. Hofland 70 p. (Den Haag)3e prijs C. Z. Hofland 64 p. (Den Haag). Klasse XI, le prijs A. v. Kesteren 185 p. N.L (Hillegom)2e prijs A. v. Keste ren 185 p. N.L. (Hillegom). Klasse XII, le prijs C. Z. Hofland 90 p. (Den Haag). Winnaars jubileumbeker: R. v. Drumpt 91 p. (Leiden); A. v. Kesteren 87 p. (Hillegom); J. C. Born Jr. 91 p. (Den Haag). BOND VAN SPEELTUINVER ENIGINGEN. De Burgemeester van Leiden heeft het Beschermheerschap van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen aan- De heer C, F. Lardee aanvaardde het ere-voorzitterschap. Geslaagd is aan de Economische Hogeschool te Rotterdam voor het can- didaatsexamen in de economische we tenschappen - de heer D. D. F. van Berge Henegouwen alhier. De afdeling Leiden en omstre ken van de Alg. Ned. Invalidenbond belegt op 22 December een grote pro- pagandabijeenkomst, waaraan o.a. ook Lou Bandy zijn belangeloze medewer king zal verlenen. over belastingaangelegenheden, ook wat het systeem van diverse belastin gen betreft. Hiermede zal de afgevaar digde rekening houden door hiervoor te stemmen. Tot afgevaardigden werden gekozen de heren F. C. Meyer en Hub. N. v. Paridon. Vervolgens werd nog besloten aan het hoofdbestuur een spre ker te vragen, bij voorkeur de secr. v. d. Bond, welke zal spreken en uitleg ge ven over de komende publiekrechter lijke bedrijfsorganisatie. Bij de rond vraag kwam ter sprake het niet zenden van een schrijven aan K. en O. betref fende ongewenste toestanden aan de veiling. De voorzitter legde uit dat na bespreking met de keurmeester bedoeld schrijven niet gezonden was. Hierna sluiting. Aanrijding D v. D. uit de J. Toor- opstraat fietste in de vroege, duistere morgen de v. Egmondstraat uit rich ting Rijnbrug en zou tussen -twee auto's door fietsen. Deze auto's waren echter met een ketting aan elkaar verbonden, waardoor D. kwam te vallen Behalve enkele verwondingen moest ook de fiets het ontgelden. KATWIJK AAK ZEE Ouderavond Herv. School II Deze ouderavond werd Vrijdag in de Oranjezaal van het Jeugdhuis gehou den. De voorzitter, ds R P. A. Rutgers, liet zingen Ps 105 3 en 5, las Lucas 1 523 en ging voor in gebed. Alvorens een openingswoord te spreken, stelde hij voor eerst de 6de klasse jongens en meisjes onder leiding van het hoofd der school, de heer K. Seinstra te laten zin gen. De kinderen kweten zich behoor lijk van hun taak en zongen zuiver en mooi een zestal geestelijke liederen. Ds Rutgers heette nu allen hartelijk welkom. Enkelen van het pas benoemd onderwijzend personeel en ouders, die voor 't eerst een ouderavond bijwoon den. ontvingen een apart woord Het doel van een ouderavond, zei spr-. is dat de band tussen ouders en personeel, wordt versterkt. De onderwijzers nemen een taak over van de ouders. Het voor gelezen schriftgedeelte handelt, over de geboorte van Johannes de Doper, waar wij in deze adventstijd aan denken. Wij maken kennis met Zacharias en Eliza - bet, een godvrezend gezin, een heerlijke getuigenis. Het is goed als man en vrouw één lijn trekken. God heeft u, ouders, in de doop een rijke belofte geschonken. Met het oog op de opvoeding van uw kinderen hebt. gil een ontzaglijke taak. De ouders hebben hun thuis een chris telijke' opvoeding te geven, de school doet dat eveneens. Van belang is welke school gij zult kiezen, de school waar uw gedoopte kind het Woord zal horen. De arbeidsvreugde van het hoofd en het personeel zal verhoogd worden, wan neer na de zomervacantie van 1949 de nieuwe school kan worden betrokken. De heer A Laponder gaf nu een zeer interessante lezing over; „Het geweten". Na de pauze vertoonde de heer Kroon uit Rilhsburg een serie eigen opgenomen kleur-lichtbeelaen. Ds Rutgers dankte alle medewerkers aan deze avond. Nadat de heer Seinstra nog enkele mededelingen had gedaan over de 12 klassige nieuwe school, werd de Avondzang gezongen en eindigde hij met dankgebed LISSE BLOEMBOLLENCULTUUR Afd. Lisserbroek. Vrijdagavond vergaderde de afd. Lis serbroek van de Alg. Ver. voer Bloem bollen Cultuur onder voorzitterschap van de heer Th. Mesman, -die in zijn openingswoord niet tevreden was over de resultaten voor de kwekers voor wat het gewas en de export betreft. Terwijl de kwekers een sober bestaan hebben, is het resultaat voor de expor teurs zeer goed De heer H. Tulen werd bij acclamatie als penningmeester her kozen. Vrij mandaat werd verleend aan de afgevaardigden naar de alg, verg. voor wat betreft de verkiezing -hoofd bestuursleden. Vervolgens kwam ter sprake 1 het voorstel van het hoofdbe stuur inzake de afschaffing sanering. Het voorstel van 't hoofdbestuur werd met 26 tegen 19 stemmen verworpen. De vergadering besloot, na enige dis cussie, de motie-Lisse niet in behan deling te nemen. Het voorstel Grote- broek en Rijnsburg werd overgelaten aan de afgevaardigden, het voorstel omzetbelasting en de reclametermijn gladiolen gaan met goedkeuring der vergadering onder de hamer docr. In zake de zetelkwestie eigen gebouw is de vergadering voor de motie-Hillegom. De vergadering sprak zich met 27 st. voor Hillegom, 8 voor Haarlem en 5 blanco uit. De contributieverhoging werd door de vergadering goedgekeurd, DE GEWONE MAN ZEGT HET ZIJNE VAN DE BENELUX. In de Ned. ZATERDAG 11 DECEMBER S3 X! O/ Van officiële zijde vernemen wij het volgende: Zoals is medegedeeld, werd, naar aan leiding van de deze week in de Minis terraad gevoerde besprekingen, de dele gatie van het Koninkrijk te Batavia, geïnstrueerd om een nota aan de Com missie van Goede Diensten te overhan digen, waarin het regeringsstandpunt vervat is. In de eerste plaats wordt er in deze nota op gewezen dat bij de door de mi nisters Sassen en Stikker en de Gede legeerde van het Opperbestuur, de heer Neher, met de Republiek gehouden in formele besprekingen duidelijk is geble ken. dat daadwerkelijke medewerking van de zijde van de Republiek om in te grijpen in het euvel der bestands schendingen. niet kan worden verwacht, mede omdat de Republikeinse regering niet bij machte bleek haar wil aan de Soldateska op te leggen. By de tussen de bijzondere Ned. de legatie en de Rpublikcinse Minister- President gevoerde besprekingen over het terrein der politieke verhoudingen zijn voorts diepgaande principiële ver schillen gebleken. De heer Hatta heeft bij zijn eerste contact met minister Stikker uitdruk kelijk erkend, dat de Nederlandse re gering overeenkomstig haar, ook door de Republikeinse regering erkende sou- vereiniteit gedurende de interim-perio de, mede verantwoordelijkheid blijft dragen voor het bewind van Indonsië en dat in verband daarmede aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon bepaalde bevoegdheden zullen toeko men,, met name in geval zich in enig gebied van Indonesië een noodtoestand voordoet. Op grond van de hierdoor geopende mogelijkheden heeft de Ned. regering de bijzondere Ned. delegatie afgevaar digd. Het bleek deze delegatie bij haar be sprekingen echter, dat de Republiek is teruggekomen op de aanvankelijk door haar minister-president uiteengezette inzichten. Dc vertegenwoordigers der Republiek hebben nu namelijk te kennen gegeven dut de erkenning van de Nederlandse souvereinlteit in de overgangstijd slechts een formeel karakter mag dra gen en dat bij gentlemens agreement zou moeten worden overeengekomen dat Nederland aan die souvereiniteit geen praktische consequenties zal verbinden. Daaruit zou dan o.a. volgen dat de be voegdheden van de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon en met name' die, betrekking hebbende op het opper gezag over de gewapende macht, alleen in theorie kunnen worden erkend. Voorts zouden de Nederlandse trce-^ pen de thans door haar gecontroleerd de gebieden geleidelijk moeten ontrui men, terwijl de T.N.I. (de Republikein se" strijdkrachten) voorlopig in stand zou blijven en haar positie eerst later zou worden geregeld. Practisch zou er een toestand ont staan van twee legers onder verschil lend commando. Op deze wijze kan Nederland geen verantwoordelijkheid voor 't bewind ln overgangstijd dra gen. Dit standpunt van de Republiek is voorts in strijd met de door haar uitdrukkelijk in de Renville-beginse len aanvaarde Nederlandse souverei nlteit. Aan de C. v. G. D. is than^ te kennen gegeven, dat uit het bovenstaande dui delijk blijkt, dat de Republiek in wezen ook de Cochran-voorstellen niet als basis voor onderhandelingen aanvaardt. Immers ook daarin zijn aan de H. v. d. K. grote bevoegdheden toegekend, zelfs in de beginperiode de gehele uitvoeren de macht. Er is nu voor de Nederlandse rege ring geen andere conclusie mogelijk, dan dat het uitgesloten is met de Republiek tot overeenstemming te geraken. Voortzetting van de discus sies. hetzij informeel, hetzjj formeel met medewerking v. d. G.v.G.D. heeft geen zin, zolang de Republiek haar standpunt ten aanzien van het nako men van het bestand en de Renville- overeenkomst niet radicaal wijzigt. Hierop kan nu niet langer meer wor den gewacht. De Nederlandse regering is tegenover de Staten-Generaal als vertegenwoordi gers van het Nederlandse volk en tegen over de bevolking van de gebieden bui ten de Republiek, welke ongeveer 2/3 uitmaakt van die van geheel Indonesië, gebonden om thans een Indonesische in terim-regering in te stellen en aan haar grote bevoegdheden over te dragen. De Nederlandse regering deelt de C. ALPHEN Ned. nerv. Kerk Tot notabelen van de Ned. Herv. Kerk Julianastraat werden benoemd de heren P. J Boot, J. G Hoogteijlin* en J. Westmaas Jzn. Go- kozen is in de vacature Wenting de heer Ir H. G. Bos. Tot ouderling van de Ned. Herv. Kerk aan de Oudshoornse weg is gekozen de heer D. C. Verhoef en tot diaken de heer A. v. d. Bosch. In de vacature P. den Hertog is gekozen tot diaken de heer P. W. Mulder. Burgerl. Stand Geboren; Rlnke, zn van Chr. J. Duiker en W. Groenen dijk; Jozef Franclscu8 Henrlcus Maria, zn van N F de He(J en J. Janmaat; Ja cobus Johannes, zn van J. J. van Geme- ren en S. C. Langeveld; Gerrltje dr van, P. van Veen en W. van Oeveren; Johan nes, zn van G. de Jong en Cl. Wanslnck; Cornells Dirk, zn van M. A. de Hclj en A. Streefland. Getrouwd- Aart van de Slunt 38 jr en Maria Breeveld 34 Jr; Willem Tulnen- burg 23 Jr en Anna Johanna Domburg O. D. mede, dat nu dus zal moeten worden overgegaan tot de afkondiging en ciazlna Janna ter Wal 22 Jr. i-.a - Overleden: Josephus Twaalfhoven 69 Jr; Jan Blok 86 Jr; ^Arlaantje van Vliet van het B.I.O.-besluit (Bewind Indo nesië In Overgangstijd), dat is opgesteld in overleg met de vertegenwoordigers van de federale gebieden. Nu duidelijk gebleken is, dat de Re publiek het bestand niet nakomt en de Renville-beginselen in feite niet aan vaardt, wenst de Nederlandse regering de verdere verwezenlijking van de nieu we rechtsorde in Indonesië niet door langer onderhandelen te vertragen of te belemmeren. Uiteraard zal de Nederlandse rege ring de mogelijkheid open houden om de Republikeinse gebieden in het pre- federale bestel op te nemen. Zij zal daartoe aan het B.I.O.-besluit een be paling toevoegen. Paul van Kempen geweigerd Werkvergunning aan KANS OP REVISIE. Naar wij vernemen is door het mi nisterie van Sociale Zaken geweigerd aan de dirigent Paul van Kempen, die enkele concerten van het Rotterdams Philharmonisoh Orkest te Rotterdam en te Lelden zou leiden, een werkver gunning te verlenen. Er zouden argumenten tegen zijn op treden naar voren zijn gebracht, die een herziening van de toestemming tot zijn optreden hier te lande in overwe ging doen nemen. De eindbeslissing is echter nog niet gevallen. DE HEER G. B. PELLIKAAN BURGEMEESTER VAN VIANFV EN LEXMOND. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari 1949 benoemd tot burgemeester der gemeenten Vianen en Lexmond de heer G. B. Pellikaan, leraar aan het Chr. Lyceum te Alphen aan den Rijn. GROOT VERLOF ALLEEN VOOR LANDMACHT. In aansluiting op het dezer dagen ge publiceerde in verband met- het verle nen van groot verlof wordt door het Ministerie van Oorlog nader medege deeld, dat dit groot verlof alleen voor de Kon. Landmaoht geldt en dus niet voor hen, die bij de Marine of Lucht strijdkrachten dienen. Regeling voor Indische oorlogsslachtoffers ten uit werken van Pelix Timmermans, Ernest Claes, Herman Tusllnck, Guus Aernouts en Antoon Coolen. Reeds met haar eerste optreden met Rosalien van de Onderpastoor" wist zij haar toehoorders op wonderlijke wijze te treffen, niet alleen door de inhoud harer voordracht, maar .ook de wijze waarop zij in grote eenvoud met de uit beelding -van een diepzinnig karakter de haar geschonken gave voor het voet-' licht bracht Hpt was of wij ons in Belgie bevon den daar de echt Vlaamse humor za gen en beleefden. Hoe ls er kostelijk ge lachen o.a. bij „Het Varksktf', „De Wit te" en „Tijl Uilenspiegel" e.a. Juist in deze tijd van spanning en onrust kan een avond van gepaste hu mor, gebracht door een zo talentvolle j tt - kunstenares als Julia de Gruyter, de Herv. Scnool werd Vrij- weer even opbeuren. Er is dan dagavond bovenstaand onderwerp door k yolop genoten, getuige het warme de heer R. Segers J.Pzn. voor de AH. annlaus de woorden van oprechte hul- KiftwerPni-riniT hesnroken Naar snr 's doQr de voorzitter de heer Kiesvereniging besproken. Naar spr.'s mening zijn de problemen bij het Be- nelux-vraagstuk zo gecompliceerd, dat zelfs grote economen er niet uitkomen. De Benelux is niet alleen een militaire doch ook een economische overeen komst. De Benelux-samenwerking geeft veel moeilijkheden, welke spr. zoekt in het feit, dat aard, aanleg en inzicht der bevolking in de Benelux-landen zeer verschillend is. Ten slotte weidde spr. nog enkele woorden aan de sociale zijde van de Benelux. Burgerl .Stand GeborenElisabeth Christina Maria, dr van A. J. v, d. Vlugt en M. B. van 't Hooft; Maria Gerarda Pc- tronella, dr van W. Lemmers en W. van Zonneveld; Cornells Jacobus Nlcolaas, zn van N. J. A. Boekei en M. E. M de Jong; Gljsbert Adrlanus, zn van J. Ka merman en G. W. Smit; Cornelia Gerar- dlna Marlt., dr van A. Wltteman en C. C. A. Breed. Gehuwd: J van Honschooten en J. B. Verwer Overleden: Maria Hendrlka Brussee 54 Jr; Jozef Cornells Smakman 1 Jr; Jan Hendrik Meyboom 90 Jr. Medische dienst De medische dienst wordt Zondag waargenomen door dr W. J. M. Hootsmans. NOORDWIJKERHOUT Medische dienst Deze wordt Zon dag waargenomen door dr K. A. van Praag. OEGSTGEEST V oordrachtsavond van Julia de Gruyter Onder auspiciën van het bestuur der Oranje-Vereniging heeft de algemeen bekende voordrachtskunstenares Julia de Gruyter een kostelijke avond ge bracht met Vlaamse en Nederlandse, voordrachten in de Concertzaal van Endegeest Het moet helaas van het hart, onze grote teleurstelling te schetsen, dat o.l, een zo gering gebruik is gemaakt van de geboden gelegenheid om enkele uren te mogen genieten van waarlijk levende kunst en humor. Julia de Gruyter bracht ons deze avond een schitterende serie voordrach-. N. v. Weizen aan het einde tot Julia dé Gruyter gericht en de aanbieding van een welverdiende bloemenhulde. RIJNSBURG Burgerl. Stand Geboren: Hendrlkus Leonardis Johannes, zn van L. J. v. d. Zalm en M. J. v. d. Weljden. Ondertrouwd Cornells Nlcohms Noor- dermeer 24 Jr en Maria Agatha Mathot 22 Jr: Willem van Egmond 24 Jr en JO hanne Jacoba van Egmond 24 Jaar GetrouwdPleter van Egmond 55 Jr. en Dirkje Glasbergen 45 Jr. Overleden: Geertrui de Ruiter öj jr, Jannetje Vianen 63 jr. SASSENHEIM Mooie opbrengst bazar Kleuterschool r>e bazar voor het Bouwfonds van de Kleuterschool heeft f - 2000. .opf®T bracht. De damesclub blijft werkzaam om door haak-, brei- en borduurwerk gelden voor dit mooie doel bijeen te brengen. Raadsagenda De gemeenteraad vergadert a.s. Dinsdagavond 7.30 uur. De agenda vermeldt o.a.: w., Aanvulling leges-verordening, Wijzi ging verordening Vermakelijkheids be lasting. Renteverlaging leningen f-190. 961.53 en f. 129.896.94. Wqzigmg bezol digingsbesluit 1948. Toekenning tijdelijke loonbijslag en lonentoelage aan gemeen te-personeel in verband met opheffing regeringssubsidie op levensmiddelen. Verhoging contrölevergoeding yerifica- tiebureau. Voorlopige vaststelling ex ploitatievergoeding en voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven bij zondere scholen over 1947. Voorlopige vaststelling vijfjaarlijkse afrekening ex ploitatie-vergoedingen bijzondere scho len 1945/1947. Aangaan rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Nut- Gemeenten voor 1949. Vaststelling ren tepercentage rekening-courant en re serves berijden. Machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen voor 1949. Benoeming leden der commissie tot we ring van schoolverzuim. Bouwplan 50 duplex-woningen WesterstraatHortus laan. Onteigening gronden P. Freriks te Vogelenzang. Verhuur weiland aan de. Menneweg. Medewerking wonlngverbes tering en -splitsing. Uitbreiding Haven terrein. Tapvergunning „het 9ude Ko ningshuis". Aanbieding begroting 1949. Zondagsdienst doktoren Deze wordt waargenomen door dokter Hueber. VOORHOUT EERSTE STEENLEGGING AMBTS WONING BURGEMEESTER. Vrijdagmorgen vond op officiële wijze de eerste-steenlegging plaats tot de bouw van de ambtswoning van de bur gemeester. Onder de weinigen, welke deze plechtigheid bijwoonden, merkten we op de beide wethouders en de gemeen tesecretaris benevens het dienstdoende personeel. Alvorens de steenlegging plaats vond hield burg. De Graaf een korte toespraak, waarin hij dank bracht aan allen die tot de totstandkoming van deze bouw hadden meegewerkt. Ver volgens legde de echtgenote van de bur gemeester de eerste steen. Wethoudr v. d. Hulst sprak hierna de burgemees ter en diens echtgenote als eerste bur gers van Voorhout toe en sprak de wens uit, dat ze in deze woning een lang en gelukkig leven, mochten genieten. Ook hopen wy, aldus spr., dat de critiek, welke voor de bouw van deze woning naar voren kwam, moge verdwijnen. De arbeiders ontvingen hierna een verversing plus een gratificatie, waar mede deze korte plechtigheid ten einde was. Schadepost. Bij vergissing wierp de echtgenote van de heer v. V. alhier een prop papier in de brandende ka chel. Het bleek even later dat met het papier ook enkele bankbiljetten waren meegegaan. De geheel verbrande prop is voorzichtig uit de kachel gehaald en overgebracht naar het Hoofdkantoor der Ned. Bank te Leiden tot nader onder zoek voor eventuele vervanging der biljetten. Aanbesteding Ten gemeentehuize had Vrijdagmiddag de aanbesteding plaats voor de levering van 3000 M3. zand ten behoeve van het bouwrijp ma ken van gronden enz. Als volgt was de uitslag: De Haan en Mens, Katwijk a. Zee f. 2.19; H. Compier, Oegstgeest, f. 2.10; Wed. H. v. Putten, Noordwijk a. Zee f. 1.84; Th. Heemskerk, Voorhout f. 1.80 p. M3. De gunning werd aange houden. Onze vroegere plaatsgenoot de heer G. J. Zaayer, die vorige week weer in deze gemeente uit Indonesië terug keer de met de Johan van Oldenbarneveldt, is bij zijn thuiskomst bevorderd tot Lui tenant ter Zee le klasse bij de Konink lijke Marine. VOORSCHOTEN Medische Zondagsdienst Geduren de het weekeinde wordt de medische dienst waargenomen door dr M. v. d. Stoel, Veurseweg 20, telefoon 356. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt Zondag waargenomen door de doktorenaBoer en De Haan. De voorlopige Federale regering heeft besloten, een bedrag van f.250 millioen beschikbaar te stellen voor de definitie ve rehabilitatie-regeling der Indische oorlog sslach tof f ers Na de reeds plaats gehad hebbende uitkering volgens de z.g. initiele back pay, krijgen thans de particuliere werk nemers en de Ned. Indische gouver nementsambtenaren (op basis van het laatst genoten vooroorlogse salaris) vrijgezellen 2 maanden salaris; echtpaar zonder kinderen 3 maanden salaris; echtpaar met 1 kind 4 maanden salaris; echtpaar met 2 kinderen 4 maanden sa laris; echtpaar met 3 kinderen 5 maan den salaris; echtpaar met 4 of meer kinderen 6. maanden salaris. Overheidsdienaren krijgen daarenbo ven een zelfde uitkering in obligaties. Voor uitkeringen aan particuliere werknemers is uitgetrokken f, 60 mil lioen, waaruit voor dit doel aan de werkgevers voorschotten kunen worden verleend, eventueel fonds perdu. Voor bedrijfscredieten aan zelfstan digen heeft de voorlopige federale re gering f. 13 millioen uitgetrokken, ter wijl een bedrag van f. 47 millioen be stemd is. om de oudersdomsvoorziening van particuliere werknemers en zelf standigen veilig te stellen. Aan de stichting „Pelita" is r. 12M millioen toegekend voor steunverlening aan oorlogsslachtoffers, waarvan reeds f. 5 millioen in Nederland werd uit gekeerd. Voor andere groepen dan de voren genoemde is in totaal f. 57 millioen uitgetrokken. Voor de uitgifte der obligaties ter fi nanciering van de gedeeltelijke uitke ring aan de ambtenaren wordt het door de voorlopige federale regering noodzakelijk geacht, dat door Nederland een garantie zal worden gegeven voor een obligatielening, waarvoor aan Ne derland toestemming moet worden ge vraagd. Deze obligatielening zal in totaal f. 80 millioen bedragen. De obligaties wor den op naam gesteld en zijn slechts met speciale toestemming verhandel baar. Zij zullen waarschijnlijk 3% ren te dragen. SLUITING FEDERALE CONFERENTIE TE BANDOENG. Na de verkiezing tot vice-voorzitter van de heer Oto Soebrata, is heden morgen de derde zitting van de federale conferentie te Bandoen gesloten. Nog vier andere door het interna tionale tribunaal te Tokio veroordeel de Japanse oorlogsmisdadigers hebben beroep aangetekend bij het Hoge Ge rechtshof der Verenigde Staten. Tot dusver zijn 11 Japanse oorlogs misdadigers in beroep gegaan tegen de uitgesproken vonnissen. Tojo is nog niet in beroep gegaan. 73 Jr, weduwe van G. Oskamp. De heer B. Lemkes alhier is belast met het geven van eén cursus in de bloementeelt aan de Landbouwhoge school te Wageningen. BOSKOOP De Kersttentoonstelling van Nut ©n Sport Van 't bestuur van de plu m- vee- cn konijnenfokvereniging .Hut en Sport" te Boskoop is bij B. en W. een verzoek binnengekomen om vrij stelling van de belasting op vermake lijkheden voor haar met Kerstmis a.s. te houden jubileumtentoonstelling. Voorts verzoekt genoemde vereniging tot beschikbaarstelling van een me daille. B. en W. stellen de Raad voor vrij stelling te verlenen van de belasting op grond van de overweging, dat ten toonstellingen van deze aard hier en elders weinig levensvatbaarheid hebben, Indien zi) fiscaal worden belast, en voorts voor de bijzondere tentoonstel ling van deze vereniging ter gelegen heid van haar 25-jarig jubileum een bedrag van f. 25 ter beschikking te stellen voor de aankoop van een me daille als blijk van waardering voor haar nuttige werkzaamheid. RAADSAGENDA De raad komt Vrijdag 17 Dec., des na middags 7^ uur ln openbare vergadering bijeen. Onderwerpen ter behandeling zijn o.a.: voorstel voorlopige vaststelling ge meenterekening, dienst 1946 en tot goed keuring rekening van inkomsten en uit gaven Burg. Armbestuur over 1946 Aan bieding rekeningen gemeentebedrijven, dienstjaar 1947. Voorstel vernieuwing v. de burg Parklaan-Laag Bo6kooop Voor stel tot overdracht ln eigendom aan do provincie van enige gedeelten Gouwe kade. Voorstel tot het verlenen van aan vullende bouwvoorschotten aan de wo- nlngbouwver. „Onze Woning". Voorstel tot voorlopige vaststelling van de be dragen bedoeld ln de lager onderwijswet voor de openb. en bijz. scholen. Voorstel tot nadere regeling van de salarissen en lonen van het personeel der gemeente. Voorstel tot wllzlglng van een overeen komst van geldlening. Voorstel tot ver lenging van huren en pachten van wo ningen en gronden der gemeente, voor dracht ter benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur. Voorstel tot be noeming van de leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Voorstel tot het verlenen van een tijdelijke bijslag aan personeel der gemeente. Medische dienst. Zondag zal de medische dienst verzorgd worden door dr J. Hamburger, Telef. 136. HAZERSWOUDE De bijzondere collecte voor de Ned. Herv. Kleuterschool heeft opgebracht f 90.60. De Kerstcollecte voor de Stich tingen te Heemstede heeft opgebracht f.5i.90. Bij de stemming voor notabelen van de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heren A. Rijkaart en Joh. Vos. Bel den hebben hun benoeming aangeno men. NIEUW VENNEP Medische dienst Deze wordt Zon dag waargenomen door dr v. d. Weg. WADDINXVEEN Burgerlijke Stand Geboren: Willem, z. van W. van Rlngclenstein en A. M. J. de Jong; Thomas Hugo, z. van J. van Leeuwen en A. M. Monster; Hendrik, z. van J. van Erk en N. de Rooi). Ondertrouwd: C. de Wit en N. van Kempen; J. van de Llndt en T Brand horst; J. G. Vlerbergen en W. Brandhorst; K. H. van der Loo en C. G. Zwijgers. Overleden: Antonlus Hormanus Bresser, 82 Jaar. WOUBRHGGE Raadsvergadering De raad ls ter openbare vergadering bijeengeroepen op Vrijdag 17 Dec. om 14.30 uur. ÏIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllMlil De krant voor iedereen Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Spoedeisende raadsvergadering De raad van Leiderdorp kwam in spoedvergadering bijeen, in verband met een schrijven van het Rijksinsti tuut voor drinkwatervoorziening. Hier in werd mededeling gedaan van een rapport, uitgebracht door de heer ir Van Rooijen van genoemd instituut, betreffende de voorziening van drink water in Leiderdorp. Op deze zitting waven van het Rijks instituut voor toelichting aanwezig de heren ir Van Rooijen en ir v. Noppen. De voorzitter, burgemeester Van Die- peningen, lichtte het punt in het kort toe, waarbij hü opmerkte, dat de drink watervoorziening van onze gemeente reeds lang de bijzondere aandacht van B en W. en ook van de raad had. Hij wees op de lage druk van een paar jaar geleden, toen er heel was moei lijkheden ontstonden. Dit euvel is wel enigermate kunnen worden verholpen, doch niet afdoende. Het door ir Van Rooijen uitgewerkte plan voorziet thans in een gedeeltelijke oplossing n.l. de den voerden nog het woord. De opmer- na 3 jaar zou zijn afgelost. Hij wees op de mogelijkheid van dekking door een te verhogen prijs van het drinkwater. De raad was met spoed bijeengeroepen omdat de kans bestond voor dit plan Franse buizen toegewezen te krijgen, die uiterlijk a.s. Maandag moeten wor den besteld. Ir Noppen lichtte hierna het geval toe. Hij deelde mede dat zeker binnen een jaar geen kans op andere buizen bestaat. Bij de nu volgende bespreking bleken vele leden bezwaren te hebben. Weth. Splinter voelde er niet veel voor dat de leiding langs de H. Rijndijk werd ge legd. Weth. Snel zag er niet veel in om dat naast de aanvoerleiding toch ook de distributieleiding in de v. d. Valk Boumanweg zou moeten worden ver beterd, wilde voor het Zijlkwartier een goede oplossing worden verkregen. Hij deelde voorts mede, dat misschien over een paar jaar de kosten wel veel lager zouden kunnen zijn. Verschillende le- aanleg van een 2e transportleiding via de Hoge Rijndijk. De geraamde kosten hiervan zijn pl.m. f. 90.000. De voorzit ter wees er hierbij op, dat de begroting hierdoor jaarlijks met f. 11.000 meer zal moeten worden belast maar dat de nog bestaande schuld van ruim f,6000 kingen werden door de heren van het Rijksinstituut beantwoord. Het slot was, dat het voorstel met 7 tegen 2 stemmen werd verworpen. Dat het punt van alle kanten werd bezien blijkt wrt uit het feit dat de bespreking ruim 2 uur in beslat had genomen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3