Amerika schijnt de Franse „derde macht" te overschatten PANDA EN DE GEDACHTEN Dorpskernen verrijzen in de Noord-Oostpolder Met onverzettelijke tred gaat opbouw voorwaarts VAN MEVROUW MAQUISIEN 1 RECHTZAKEN Lezers schrijven Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 9 December 1948 Tweede Blad No 26562 Onze twaalfde provincie (Speciale reportage) Staag vorderen de opbouw en de ontwikkeling van dat deel van het IJs- selmeer, dat nu al jaren lang als „Noon^Oostpolder" bekend staat en straks ook officieel zo zal gaan heten. Binnen een jaar zal de ontwatering van de poldergronden geheel gereed zijn, en binnen diezelfde termijn zul len er ook behalve in de hoofdplaats Emmeloord in de toekom stige dorpen Markenesfce, Ens en Kraggenburg kernen van definitieve huizenbouw zijn verrezen, die er in aanzienlijke mate toe zullen bijdra gen aan de polder de indruk van eenzaamheid en verlatenheid te ont nemen. Tot op dit ogenblik vormen de hoog opgetaste graanvoorraden, die aan kafferkralen doen denken, in dit onafzienbare landschap feitelijk de enige rustpunten voor het oog. Maar al te zeer wordt de bouw van boerderijen en landarbeiderswoningen, van kerken en scholen en van ganse stratenrijen door materiaalschairste geremd. Niettemin gaat men voor waarts: stug en zonder ophouden, met die onverzettelijke tred van de pionier, die geen tijd en geen afstand kent en slechts het oog gevestigd houdt op de toekomst Natuurlijk geeft Emmeloord de toon aan. In het „Schoorsteenvegersparadijs" aldus genoemd naar de talloze schoorstenen op ieder huizenblok zijn nu al 200 woningen en winkels voltooid en nog omstreeks 150 in aanbouw. Om het „Harmen Visser-plein" concentreer den zich bot dusverre de officiële en openbare gebouwen (zoals het dorps huis), de banken, een kerk en 'n café. Zij zullen geleidelijk echter eveneens hun normale plaats van bestemming krijgen en naar het meer centraal ge legen dorpsplein worden overgebracht, dat de naam van ,/de deel" zal ont vangen. KRAGGENBURG: BELANGRIJK CENTRUM. Voor de tien dorpen, welke zich om Emmeloord zullen gToeperen, heeft men namen pogen te bedenken, verantwoord aanpassend bij de historie. Men kwam tot: Rutten, Luttelgeest, Espel, Krag genburg, Markenesse, Ens en Nagele. De hniizenbouw-activlteit is alleen nog maar in Markenesse, Ens en Kraggen burg aangevangen, bovendien van uiterst bescheiden allure en van zéér recente dabum. Er worden stenen en Oostenrijkse woningen gebouwd. Krag- genburg kan vrij spoedig een centrum van betekenis worden met al die boer derijen in de buurt. Het ligt in de bedoeling om in de dorpen grond in erfpacht uit te geven aan middenstanders en industriëlen. Daaromheen komen de kleine boerde rijen, dan de middelgrote en tenslotte de grootste bedrijven (tot 48 H.A.), die dus de ruimte tussen de dorpen moe ten opvullen. Aan de hand van een door de minis ter goedgekeurd verkavelingsplan zijn er eigenlijk op het ogenblik te veel van die grote bedrijven. Wel is waar vraagt <ie economie om gTote boerderijen, maar sociale omstandigheden eisen, dat er ook een vrij groot aantal kleine kavels worden uitgegeven (van 13 of van 24 HA.). In totaal zullen er 17.60 bedrij ven komen van verschillende grootte, benevens 400 tuinderijen in de Z.O.- heek. 't Zou, in de huidige omstandig heden, ongetwijfeld mogelijk zijn het aantal van ruim 100 uitgegeven kavels te verdubbelen, of zelfs meer, indien men de pachters tevens maar een wo ning zou. kunnen aanbieden. Men hoopt nu dat de montagebouw in 't komende jaar uitkomst zal brengen. Oostenrijkse woningen zijn al in de polder verrezen en weldra zullen er meer komen. Bo vendien zal „Schokbeton" in 1949 voor 140 boerderijen zorgen.... Het is dringend noodzakelijk, dat er in de N.O.-polder met voortvarend- lllllllllllllllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een land gaat onder Eens moet Schokland worden opgehoogd Het voormalige eiland Schokland is een deel geworden van de Noord-Oostpolder, Zoals eens bo ven de zee, strekt het zich thans nog enige meters boven het om ringende land uit. Tegen de borst wering bö het half vergane kerkje, dat nu als museum dienst doet, zit nog de ladder, waarlangs de domine van de landingsplaats uit zee naar boven klom als hij naar de kerk ging. Twintig meter ver der dreigt een verroest kanon van de helling te glijden. Tegen een verweerde paal zit de peilschaal bevestigd, waarop men eens bü hoog water de waterstand heeft afgelezen. De paal doet in dit nieuwe land alleen nog dienst om er een drooglijn aan te bevesti gen. Ook als hy standvastig ge noeg is, zal hy echter te zyner tijd zelfs aan die functie niet meer kunnen voldoen. Want Schokland klinkt in. Het kerkje scheurt met de dag erger en met de woning naastaan geschiedt hetzelfde. Schokland zakt lager en lager. Schokland zeggen de deskun digen zal eens tot beneden de oppervlakte van de Noord-Oostpol der verdwijnen. Het voormalige Schokland zal eenmaal moeten worden opge hoogd om er bruikbare bouwgrond van te maken «IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH heid wordt gebouwd. De 2000 vaste bewoners en de 3500 tydelyke arbei ders leven nu in hoofdzaak in nood- r woningen, woonschepen, woonwagens en arbeiderskampen en op de lange duur fnuikt dat het moreel, Daarby mag niet uit het oog worden verloren, dat er bykans uitsluitend jonge men sen wonen in dit nieuwe land en dat het geboortecijfer derhalve zeer hoog Is. In 1947 moest het op 82 per 1000 worden gesteld; dit jaar zal het cyfer nog hoger liggen TOEKOMSTMUZIEK. De N.O.-polder is een welvarend ge bied. De pachters hebben er 't eerste jaar zeer gunstige resultaten gehad en de lonen zijn er zó hoo* dat er practised niemand toy het consumentencrediet Maarschalk Foch in permanente overtreding van het militaire reglement (Van onze Parljse correspondent) Dezer dagen is op de Place du Tro- cadero, vlak bij het Palais de Challlot te Parys, waar, gelijk bekend, de Ver enigde Volkeren thans vergaderen, een standbeeld onthuld van maarschalk Foch, de grote Franse militaire bevel hebber uit de vorige oorlog. Het is een standbeeld zoals men er in alle steden verscheidene vindt en dat zich niet bij zonder door aesthetische kwaliteiten onderscheidt. Gewoonweg een wat zwaar gebouwd paard met er op een soldaat, die een stafje in een der han den houdt. Het opvallende van het monument is niettemin, dat deze roem ruchte veldheer geen kepi draagt, zo dat Foch gedoemd is tot in lengte van dagen op grove wijze de reglementen van het Franse leger te overtreden, welke namelijk voorschrijven, dat on der géén beding en in geen énkele om standigheid een militair in functie pu bliekelijk zijn hoofd ontbloten mag. Het geval heeft, zoals te begrijpen valt, in de Franse pers enige deining veroorzaakt en naar verluidt zouden zelfs enkele ambtenaren van het Mi nisterie van Defensie thans doende zijn om uit te vinden waarom een onver laat Frankryks meest illustere soldaat tegen een elementair voorschrift van het Franse leger he^ft doen zondigen. belang heeft. Als men de 35.000 HA. bouwland met tarwe zou bebouwen, zou dat een deviezenwinst van 30 millioen gulden per jaar betekenen, terwijl ook de veeteelt nog een aanzienlijke bij drage kan leveren. Het ligt voor de hand dat meerdere aangrenzende provincies begerige blikken naar dit land hebben gewor pen. Een beslissing dienaangaande is nog niet genomen. Menig ingewijde verwacht intussen dat hier teza men met de twee nog te ontginnen polders een twaalfde provincie zal worden gesticht. Er zyn al ideëen om trent een auto- en spoorwegverbin ding van Amsterdam via Flevostad (de hoofdplaats van de Z.O.-polder) en een grote brug tussen de Z.O.-pol- der en de N.O.-polder langs Emmel oord naar Friesland en Groningen. Helaas is dat alles nog toekomstmu ziek. Toen men indertijd met de werk zaamheden in de N.O.-polder begon, lag het in het voornemen om de droogleg ging van het Noordelijk deel Van de Z.O'.-polder direct ter hand te nemen, zodra het betreffende deel van de ap paratuur in de N.O.-polder zyn taak zou hebben beëindigd. Het staat nu al vast dat- daar met het oog op de draagkracht van 's lands financiën geen sprake van kan zijn. Eenmaal begonnen zal men, volgens de verwachting, zes jaar nodig hebben voor indijking en drooglegging endaar- na nog eens zes jaar voor de ontgin ning. VAN GANZEN EN MUIZEN. Tenslotte iets over ganzen en muizen. Beide diersoorten hebben, gelyk be^ kend, een ernstige aanval gedaan op de tarweoogst in dit uitgestrekte ge bied. Die van de ganzen heeft men kunnen afweren Toen zij onlangs, met duizenden tegelijk, op de akkers neer streken en er de tarwekorrels wegpik ten, is al wie een geweer had, op jacht gestuurd. Er is sinds enige dagen geen gans meer te ontdekken. De muizenplaag neemt echter steeds gevaarlijker vormen aan. Muizengif brengt geen baat omdat er geen honger naar is. Er is tarwe in overvloed en hele velden worden leeg- gevreten, zodat voor de tweede maal, voor een waaide van f. 75.000 is uit gezaaid. Men overweegt nu om drup pels koolzuur in de muizengaten te spuiten. Een vernietigende uitwerking schynt gegarandeerd. Maar men vra- ge niet wat dat kosten moet aan tyd en aan geld! Amerikaanse nachtclubs tussen hamer en aambeeld HOOGSTE SALARISSEN WORDEN IN FLORIDA BETAALD. (Van onze correspondent te New York). Nu het gemakkelyke geld uit de oor logsjaren verdwenen is, zitten de nacht club-eigenaren in de Ver. Staten voor de/moeilijke vraag; waar vind ik attrac ties. waarmee ik mijn zaal kan vullen. En heeft hij dan eindelijk iets gevon den, waar het publiek op komt, dan vragen ceze attracties honoraria, dat de exploitanten opnieuw grijze haren krijgen. Ter illustratie geven wij hierby enkele week-honoraria van cabaret-ar- tlsten, die ook in Holland bij naam meestal via de film bekend zijn: Danny Kaye, de dwaze figuur uit Brooklyn. 20.000 dollar per week. Jlmmy Durante, de bekende schnozzle met de neus: 15.000 dollar evenals Abbott en Costello. Maurice Chevalier: nog altijd een goudmyn: 12.500. Sophie Tucker: the red hot mama: 6.500. Joe E. Lewis, be kend van de film, en Carmen Miranda, die meestal door muziek en dans heen- dwarrelt: 6000. Hildegarde: eenmaal een ster op gramofoonplaten van radio Luxemburg: 5000. Tony Canzoneri, voormalig bokser (van de ring naar het cabaret is slechts een stap, b.v. ook voor Max Baer)2500 dollar. Het merkwaardige is dat de hoogst betaalde krachten- komen uit kringen van de komieken. Het publiek wil lachen (daar is in onze wereld heus wel behoefte aan) en is bereid daarvoor te betalen. Zangers zyn reeds minder waard. Maurice Chevalier is de best betaalde zanger, al is het best mogelijk, dat u en ik nimmer zulke grote bewonderaars zijn geweest van het nasale geluid van Maurice. Niet langer is New York de plaats, waar men de vetste honoraria ontvangt, New York is verdrongen door Florida, dat thans aan zijn seizoen be gint.. In Florida moge zich dan al niet de bloem der Amerikaanse natie ophou den. er wordt flink met geld gesmeten. Niet voor niets heeft het Amerikaanse departement van financiën daar haar spionnen geposteerd om eens na te gaan, welke New Yorkers en andere grotestedelingen daar de bloemetjes buiten zetten, heel vaak uit ontdoken belastingen. UNO-gedelegeerden geven het Parijse gemeentebestuur een lesje in wellevendheid WYSJINSKY HAD ZICH NIET LATEN SCHEREN. (Van onze Parijse correspondent) Het gemeentebestuur van Parijs, dat door 's generaals broer, Pierre ae Gaulle, wordt gepresideerd, had enige weken geleden een receptie belegd ter ere van de gedelegeerden bij de UNO. Op het laatste ogenblik werd deze offi ciële ontvangst echter afgelast; offi cieel wegens de „tragische omstandig heden waarin Frankrijk verkeerde" waarmee op de stakingen in de mynen werd gedoeld doch in werkelijkheid, naar het schijnt, ten gevolge van een conflict dat tussen het (Gaullistische) gemeentebestuur en de Regering (van de Derde Macht) weer eens was uitge broken. Verscheidene Parijse kranten verweten Pierre de Gaulle dan ook in tamelijk krasse termen, dat hij de UNO deelgenoot, en zelfs slachtoffer maakte van een interne Frame onenigheid. En in het Palais de Chaillot was men eveneens vrij algemeen van oordeel.dat deze geste van de zijde van een gast heer enige elegantie miste. Nu de stakingen zijn bijgelegd was het Parijse gemeentebestuur wel ver plicht op zijn oorspronkelijke invitatie terug te komen en een nieuwe receptie uit te schrijven. En dit geschiedde dan ook inderdaad. Verschillende UNO-no- tabelen hadden zich echter voorgeno men de gelegenheid niet onbenut te laten om de heer Pierre de Gaulle een lesje in wellevendheid te geven. Secre taris-generaal Trygve Lie bleek bij voorbeeld plotseling ambtsbezigheden te hebben, die zijn aanwezigheid ver hinderden en een groot aantal andere diplomaten had even plotseling .met een acute aanval van (diplomatieke) ongesteldheid te kampen. Het origi neelste voorwendsel om de gaullisti sche cocktail te ontwijken ontsproot echter ook ditmaal weer uit het rijke brein van de heer Wysjinsky, die de Parijse bestuurderen liet weten, dat hij tot zijn zéér grote spijt niet komen kon, omdat hij geen gelegenheid zag zich tijdig te laten scheren. Op het Parijse gemeentehuls overweegt men, volgens sommigen thans toekomstige invitaties aan de Russische diplomaat vergezeld te doen gaan van een lijstje met tele foonnummers van Parijse barbiers, die op elk uur van de dag te ontbieden zijn. Zij kan de grote problemen op den duur nimmer oplossen (Van onze Parijse correspondent) Nu de sociale rust in Frankrijk weer even is hersteld, ziet de regering zich opnieuw met problemen geconfron teerd, die door de stakingen van de laatste maanden wat naar de achter grond waren verschoven. Die proble men zijn nog niets gewijzigd, zy zijn evenmin opgelost. Zij hebben zich alleen maar toegespitst; Zij zijn aldus samen te vatten: wat moet er worden gedaan, opdat Frankrijk binnen enkele jaren, waaneer het plan-Marshall ten einde loopt, op eigen benen zal kunnen staan. Tot dusver, zo moet men wel objectief erkennen, hebben de regeringen in Frankrijk deze vraag angstvallig ver meden en werden de Amerikaanse dol lars voornamelijk gebruikt om de gaten van het lopende budget te dichten. Een zeer gering deel, twee procent over de eerste helft van dit jaar, werd aange wend voor het doel, waar deze gelden voor waren bestemd, namelijk voor re constructie, vernieuwing van mate riaal, kortom voor de uitvoering van het zogoriaamde plan-Monnet. Van twee zijden door de Amerikanen, die er aan herinneren, dat ter wille van Europa hun belastingen over het lo pende jaar wéér met 7 procent ver meerderd zyn, en door de Engelsen, die FEUILLETON Het testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. HOOFSTUK VI, Toen Carey naar boven ging om haar slaapkamer op te zoeken, werd de deur van mevrouw Maquistens kamer een eindje geopend en er kwam een kleine, oudere vrouw uit in een zwarte stoffen japon. Zij had een klein, rimpe lig gezicht: grijs haar, dat glad ach terover gekamd was en van achteren in een knotje gedraaid, en kleine, diep liggende oogjes. Iets in de manier, waarop zij het hoofd naar voren stak en haar geruisloos lopen, deed Carey denken aan een hagedis. Mevrouw Maquisten wil u even spreken. Carey ging terug met haar, werd binnengelaten en merkte hoe de deur zonder enig geluid achter haar dicht gedaan werd. Het was een verlichting, toen zij nicht Honoria's stem hoorde, die haar verzooht dichter bij te komen en haar goedennacht te zeggen. Zij ging naar het bed toe, precies zoals zij gedaan had, toen zij die middag pas aangekomen was. Er had een prettige verandering plaats gevonden, de zijden en bro- caten salonkussens waren vervangen door groen linnen bedkussens. Maar ook daar waren er nog een hele stapel van. De bi'ocaten bedekking was verdwenen en in de plaats daarvan lag een dunne spei, die geborduurd was met kleine bou- quetjes. Een groen laken, met ajour- zomen, was er half overheengeslagen. Nicht Honoria's ringen, oorhangers en parels lagen in een glinsterend hoopje op een tafeltje naast het 'bed en een kanten mutsje bedekte de rode krullen. Ze stak een van haar magere handen uit, die er zonder diamanten, en eme- rauden erg kaal uitzag. En, lieve kind. vertel eens of je een "prettige avond gehad hebt? Ja, heel prettig, dank u. Kun je goed opschieten met de jongelui hier? O. ja. f Tot haar verlichting ging nicht Ho- noria hier niet verder op in. In plaats daarvan zei ze: Ik heb Ellen gezegd, dat ik je wou spreken. Gelukkig doet óle altijd wat haar gezegd wordt ten minste op héér manier. Verpleeg slapen, als je niet rustig bent en dan oegmnen ze je te sussen. Maar Ellen ls lang genoeg in mijn dienst geweest om te weten, dat ze doen moet wat haar gezegd wordt. Vijf en dertig jaar dat is een hele tyd. En ik heb mijn eigen bel, die in haar kamer uitkomt, dus ik ben nog niet helemaal aan de genade van een verpleegster overge leverd. Zy draaide zich om in het bed en trok een gezicht als een stout school kind. Knoop dat in je oren. Magda Brayle! Toen zy zich weer omkeerde, zag zij Carey lachen. Je moet op je tel len passen met zo'n verpleegster, an ders zit ze je op je kop. Maar ik ben niet van plan me op myn kop te laten zittennóg niet ten minste. Ziezo en ga nu gauw naar bed. En als iemand niet aardig tegen je is, dan geef je ze er maar van langs. Jy hebt hier even veel recht als de anderen. Zeg maar gerust, dat ik er zo over denk, Carey ging ontnuchterd naar boven. Zij was zo moe, dat zy ogenblikkelyk in slaap viel maar er volgde haar iets In die slaap en bleef daar rondwaren ais een schaduw, die toch niet helemaaJ een droom werd. Alleen scheen zich in die schaduw iemand te rbewegen. iemand die schreide onhoorbaar, bitter en erbarmelyk. Toen zy wakker werd was het nog vry donker en Molly bracht haar een kop thee. Jeff Stewart kwam haar om twaalf uur halen. Zy was verrast en zelfs een beetje ontstemd, toen zy tot de ont dekking kwam, hoe biy zy was hem te zien, want het was hard nodig, dat hy weer eens een toontje lager ging zin gen. Maar 't is erg moeilyk om iemand een toontje lager te laten zingen, als hy maar al te diuideiyk aan je kan zien, dat je bly bent om zijn komst. Een ogenblik dacht ze zelfs, dat Jeff haar wilde zoenen, maar zy slaagde er in j net op tyd een erg bevroren uitdruk- king in haar blik te leggen, zodat hij er biykbaar maar van af zag. Het was duidelyk te merken, dat ze last met hem zou kryigen. Nog voordat ze het plein af waren, vroeg hy haar, wat volgens haar 't meest geschikte Kerst cadeau zou zyn voor een meisje, als je met.haai- ging trouwen, maar de zaak nog niet met haar had besproken. Het vervelende met Jeff was, dat hij haar altyd ergerde ten minste zy geloofde dat maar dat hy haar ook altyd aan het lachen maakte. Hy had nu eenmaal zoiets in zyn brutale, tra ge stem en zijn brutale, vriendelyke ogen. En het was natuurlyk altyd fa taal als je lachte. Ze zei op niet on- vriendeiyke, maar juist voldoend on verschillige toon: Tja, dat weet ik niet 't hangt van de man af en ook van 't meisje. zy hoorde hem lachen, Je bent niet erg behulpzaam, hoor! Wat denk je van een bontjas? Carey's stem werd aanmerkelyk kou der. Je kunt een meisje maar niet zo een bontjas cadeau geven, behalve als je met haar verloofd bent. In ieder geval niet een fatsoenlyk meisje O, ik heb me vergaloppeerd! Zie je wel, ik zei wel, dat het er van zou komen. Nou, dus geen bontjas. Jam mer, want ik heb er de punten al voor bij elkaar. Hoe erg verloofd moeten we daarvoor zyn' Zó, dat het een huweiykscadeau zou kunnen zijn. Ja, maar dat ls juist de moeiiyk- held. Ik ben wel zo ver, maar zy nog niet, ziq je! Die punten zyn natuurlyk niet verloren. Wat voor soort 'bont zou het beste zyn, denk je? Dat zou ook van het meisje af hangen. Nu, laten we zeggen dat ze een blondine is de meeste mannen ne men en blonde vrouw, is het niet? Carey zei kalm: Blonde vrouwen heb ben meestal geluk met bont. Ze kun nen allerlei bont dragen, waar je, als je donker bent, mee uitziet als een duivelin. By voorbeeld? (Wordt vervolgd) zichzelf opnieuw de grootste beperkin gen hebben opgelegd wordt er by de Franse regering thans op aange drongen, haar economische plannen voor de toekomst duidelijk openbaar te maken. Gezien de gecompliceerde binnen landse politieke verhoudingen en de smalle basis waarop de huidige rege ring rust, staat het kabinet Queuille voor de grootste moeiiykheden by de beantwoording van de vragen, die haar uit Amerika en Engeland thans met zoveel aandrang worden gesteld. Dezer dagen wordt de begroting voor 1948 op gemaakt, en het zijn astronomische en angstwekkende cijfers, die hierin wor den genoemd: een bedrag van minstens 1200 milliard frans aan uitgaven, die hoogstens voor tweederde door regel matige inkomsten kunnen worden ge dekt. Verhoogde belastingen of een nieuwe „speciale heffing", die dit jaar door minister Mayer werden uitgevaar digd, en waarvan toen plechtig werd verklaard, dat deze maatregel een hoge uitzondering was, die nimmer zou wor den herhaald. De vraag, waar het geld te vinden, dat een groots reconstructie- politiek vereisen zou, is vooral ook daarom voor de Franse regering zo uitermate gecompliceerd, omdat het huidige belastingstelsel een wanstaltig instituut is, dat de corruptie bevordert, doch dat bovendien alleen met de me dewerking van het Parlement herzien zou kunnen worden. Het is echter in hoge mate onwaarschynlyk, dat de meerderheid waar de regering in het Parlement op steunt socialisten en katholieken in het bijzonder zich bereid zal tonen een belastingstelsel te herzien, dat een groot deel van haar clientèle de boerenstand en de vrije beroepen van ouds her bevoordeelt. Om dezelfde redenen slaagt de regering er trouwens evenmin in. ingrijpende bezuinigingen op het administratieve apparaat door te voeren, die de staats uitgaven zouden kunnen verlichten. De socialisten recruteren namelijk een belangrijk deel van hun aanhang uit de staatsambtenaren, die er op ver trouwen. dat hun positie door ,.hun" ministers verdedigd zal worden. En on danks een soms wat dreigende ministe riële taal is dit tot dusver ook wel ge beurd Men mag aannemen, dat Amerika voor hét alternatief: De Gaulle of de derde macht, voorlopig haar keuze op de laatste als zynde de minst kwade heeft laten vallen. Het zou echter een illusie zyn te menen, dat deze po litieke formatie, die in zichzelve ver deeld is, en de kracht tot doortastend sociaal handelen ontbeert, zich in staat zou tonen tot de daden, die Washing ton klaarblykelyk van haar verwacht. De regering is bij machte op meer of minder voorbeeldige wijze, lopende za ken af te wikkelen. Doch zij mist de visie op en het vermogen tot 'n grootse politiek op langere termyn. (Adv.) ZEVEN JAAR GEËIST TEGEN EX- WAARN. BURGEMEESTER VAN HAARLEMMERMEER. Zeven jaar gevangenisstraf eiste de advocaat-fiscaal van het Amsterdams Byz. Hof mr. F. P. Th. Röhling tegen de vroegere wnd. burgemeester van Haarlemmermeer, de 45-jarige Leo J. E. Cloosterhuis uit Badhoevedorp, aan wie o.m. ten laste was gelegd, dat 'hy de S.D. had geholpen by het opsporen van Joodse onderduikers. Het hof zal op 22 December a.s. uitspraak doen. RIJWIELPAD OF PARKEERPLAATS. J. S. te Leiden klaagt ons zyn nood, dat het rijwielpad aan de Hoge Ryn- dyk voor het voormalig Invalidenhuis regelmatig wordt misbruikt als par keerplaats voor een autobus. Dezer dagen kreeg zijn echtgenote zelfs een politionele waarschuwing, omdat zy daardoor gedwongen was 't fietspad, te verlaten en even op d« ryweg kwam. Hy vindt dat niet in de haak. Wy ook niet. En de politie?...^ 35). Een ogenblik later stormden Panda en de agenten het vertrek bin nen. „Professor! Wat is er gebeurd?" riep Panda verschrikt, toen hij Dommel daar met glazige ogen zag zitten, „Waar is Bulk?" „De schurk heeft mij in het Westen geslagen", mompelde de professor af wezig. „Ik had hem naar my toe gelokt »ters niet. Die zeggen, dat je niet zult met de gedachtenmachine, doch aan gezien de ene hand wil weten, wat de andere doet, moest ik het instrument loslaten om hem te grijpen. Van die gelegenheid heeft hij gebruik gemaakt om mij te beschadigen en te verdwij nen". „Burgers, bah!" snauwde de commis saris. „Kom mee!" „Welke kant is hy uitgegaan?" in formeerde Panda. „Hy kan toch nooit ver weg zyn?" Het hele gezelschap maakte rechtsomkeert en rende op nieuw de kamer uit, om Bulk te gaan zoeken. Moeizaam scharrelde de professor overeind, pakte de gedachtenontvanger op en hinkte er achter aan. „Dit is geen manier van doen", mompelde hij verontwaardigd, „dergelyke mislukte kereltjes moesten van de aardbodem op geveegd worden. Maar ik, professor Dommel, zal hem laten zien, dat wie het best lacht, altyd het laatst lacht". VOOR VRIJDAG 10 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: orgel en piano; 8.00: nieuws; 8.15: strijd lied; 8,18: operetteselecties; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: lichte morgenklanken; 9.30: kwartet van Schubert; VPRO 10.00: morgenwijding door ds A. L. Broer; VARA 10.20; gram.muzlek; 10.30: voor de vrouw; 10.45: alt en piano; 11.05: voordracht; 11.15: grammuzlek; AVRO 12.00: Pierre Palla, orgel; 12.30: weerpraatje; 12.33: sport en prognose; 12.45: piano en rhyth- fhlsche begeleiding; 13.00; nieuws; 13.15: mededelingen; 13.20: Kwintetspelers; 13.50; platen van Richard Tauber; 14.00: kook kunst; 14.20: gram.muzlek; 15.00: voor dracht; 15.20; platencabaret; VARA 16.00: Omroepkamerorkest; 16.30: voor de Jeugd; 17.00: orgelspel door Johan Jong; 17.20: wij en de muziek; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.30: Ned. strydkrachten; 19.00: denk om de bocht; 19.15: kwartet Jan Corduwener; VPRO 19.30: provinciale letterkunde; 19.50: tien voor acht; 20.00: nieuws; 20.05: sonate van Grleg; 20.30: Christendom en beschaving; 20.55: nieuwe boeken; VARA 21.00: verzoekprogramma; 21.30: hoorspel „Kermis der IJdelheid"; 22.00: buitenlands overzicht; 22.15: swing and sweet; VPRO 22.40: vandaag: 22.45: avondwijding; 23.00: nieuws; 23.1524.00: Rotterd. Philh. Orkest. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: lichte klanken; 7.45: mor gengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: liederen van Schubert en Schumann; 0.30: waterstandén; 9.35: schoolradio; 10.05: muziek houdt fit; 11.00: ziekenbezoek; 11.40; schoolradio; 12.00: Angelus, 12.03: J, Vessles. plano; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Kareol Septet; 12.55: zonnewijzer; 13,00: nieuws; 13.25: Promenade orkest; 13.50: op de korrel; 14.00: muziek van Haydn; 15.30: middagconcert; 16.00: zie kenbezoek; 17.00: na schooltijd; 17.15; kin derkoor; 17.45: wat het buitenland leest; 18.00: Waldorf Astoria orkest; 18.30: Franse liederen; 19.00: nieuws; 19.15: appél voor expolltleke gevangenen uit bezettings tijd; 19.30; Brabants programma; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.15: viool recital door Jean Oellers; 20.35klankbeeld over de tien geboden; 21.30: Omroeporkest; 2237: actualiteiten; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.15 24.00: gevarieerde platen. AGENDA DONDERDAG: Gerecht 10: Splr. Ver. „Harmonla", 8 uur nam. Langebrug 63: Bijbellezing B. Lemkea. 8 uur nam Leldse Volkshuls: Bijbellezing pred. 9. Mandernaker, 8 uur nam. VRIJDAG Voorschoten (Feestzaal M.O.Q.)) My tot Nut van 't Algemeen. Toneelufö» voering 8 uur.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5