PANDA EN DE GEDACHTEN- Ingewikkelde afwikkeling der geldzuivering Ondanks verzachtingen duurt zij nog 5 jaar Overladen schoolprogramma's en „zitten-blijvers" Het leraren tekort en de zorg voor de kunst VAN MEVROUW MAQUISTEN Radio-programma Tweede Kamer bespreekt: WOENSDAG 8 DECEMBER (Van onze parlementaire redacteur) Een hele dag- en een hele avondver gadering besteedde de Tweede Kamer gisteren aan het wetsontwerp tot afwik keling van de geldzuivering. Wij allen weten, wat met geldzuive ring wordt bedoeld, omdat wij er allen door getroffen werden: toen wil n.l. op 26 September 1945 al onze specie moes ten inleveren en er slechts f10 nieuw geld voor in de plaats kregen. De hele rest werd geblokkeerd, mitsgaders alle overige contante bezittingen. Maar de verdere maatregelen van de geldzuivering werden zo ingewikkeld, dat een gewoon mens er niet veel meer van begreep en lijdelijk afwachtte, wat er verder met zijn spaarduitjes zou ge beuren: tenzij men bij bankier of be lastingconsulent zijn licht wilde opste ken. Van de ongeveer 6 milliard gld, destijds geblokkeerde gelden zijn er gaande weg bijna milliard gedeblokkeerd of aan belastingen weggegaan. Verwacht wordt, dat er verder nog 1,5 milliard aan de vermogensheffing ten offer zullen vallen, zodat ruim 2 milliard gld. aan oud geldbezit nog werkelijk ge blokkeerd zijn. Het wetsontwerp, dat nu in behande ling kwam, regelt de wijze, waarop ver- De communistische spionnage in de V. St. De gewezen Amerikaanse vice-minis ter van buitenlandse zaken. Sumner Welles, heeft voor de door het Huls van Afgevaardigden ingestelde commissie voor de bestrijding van on-Amerikaanse bedrijvigheid, verklaard, dat de docu menten, welke op de boerderij in de staat (Maryfland van de vroegere communistische agent Whittaker Cham bers in een pompoen waren aangetroffen, gebruikt hadden kunnen worden om het geheim van de Ameri kaanse code-berichten waardeloos te maken. Leden van de commissie hebben deze documenten herkend als te beho ren tot stukken, welke in 1937 en in 1938 bij het ministerie van buitenlandse za ken berustten. De stukken werden aan Chambers in hadden gespeeld, die, vol gens zijn eigen verklaringen, in die tijd als koerier optrad voor een communis tische spionnage-organisatie. Sumner Welles verklaarde dat zelfs nu nog een publicatie van sommige van deze documenten een gevaar voor de nationale veiligheid zou kunnen beteke nen. Oostenrijk wil een vredes verdrag De Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken. Karl Gruber, heeft het kabinet medegedeeld, dat de Oos tenrijkse diplomatieke vertegenwoordi gers in Londen, Parijs, Moskou en Washington tegelijk nota's hebben overhandigd, waarin wordt verzocht zo spoedig mogelijk tot een vredesverdrag te komen ter beëindiging van de be zetting, waardoor Oostenrijk in vier zones werd verdeeld, hetgeen een be lemmering vormde voor het economi sche herstel. Zoals men weet, traineerde de be spreking over een vredesverdrag voor namelijk door onenigheid onder de Grote Vier over de grenzen. De Sovjets steunden de eisen van Zuid-Slavië. De Ver. Staten hebben Oostenrijk er van in kennis gesteld, dat zij bereid zijn de viermogendhedenbesprekingen over een Oostenrijks vredesverdrag te hervatten. De V.S. juichten het initiatief van Oostenrijk in deze toe. der met deze gelden gehandeld zal wor den, en geeft de termijn aan. waarbin nen zulks moet geschieden. De heren v. d- Heuvel (AR). Lucas (Kath.), v. d. Wetering (CH) en R t- meester (VVD) oefenden veel critiek en enigen van hen kwamen met amende menten, om diverse bepalingen te ver zachten. De heren Hofstra (Arb.) en Hoogcarspel (Comm.) konden zich vrij wel met het ontwerp verenigen. Minister Lleftinck wees In zün ver dediging op de strakke Hjn. die in de verschillende fazen van de geldzui vering is gevolgd en betoogde, dat dit ontwerp een consequente voortzetting is van het eenmaal gekozen systeem. Wij moeten dit volgen, om tot een goed einde te geraken. Hier wees spr. nog eens op de moei lijkheden des lands, speciaal op het nauwelijks en moeizaam verkregen mo- neta'r evenwicht. De militaire uitgaven zijn geraamd op de overtuiging, aldus de minister, dat on.s geen nieuwe taken wachten. De ho rizon is echter donker. Omtrent het tweede jaar van de Marshall-hulp tasten wij in het duister. De economische un'e met België is gebaseerd op sen monetair evenwicht. Voortgaandp verklaarde de minister evenwel, bereid te zijn het verstar ringselement te verzachten, door n.l. de termijnen en limieten van de in vesteringen en beleggingscertificaten te verkorten, indien de economische toestand en de kapitaalmarkt dat mo- gelilk zullen maken. Hii is bereid, dat straks bij nota van wijziging in te voeren. Delegatie van bevoegdheden, waarte gen verschillende sprekers bezwaren hadden geopperd, is onvermijdelijk. Het wetsontwerp legt slechts de hoodzeken vast: doch de uitvoer'ng berust bij de Regering, die deze moet aanpassen aan het algemene regeringsbeleid en speciaal aan de monetaire politiek en het loon- en prijsbeleid. Spreker wees, in antwoord op de cri tiek van de hper v. d. Heuvel, er od, dat in Belg'ë 60% van het geblokkeerde geld was ..gestopt in niet verhandel bare staatsleningen ad 2.5% rente". In Nederland daarentegen kon men 3% Grootboekleningen aangaan, die binnen 3 laar verhandelbaar zouden zlin In feite is tot bijna 2 milliard gld hiervan ge bruik gemaakt. Wie de«titds hebben ver zuimd. daarvan te profiteren, moeten nu niet klagen. De nog resterende 2 milliard in 5 laar vrlf geven, zou een sterk infla toire kracht op ons economisch leven loslaten- Ook de idee van direct ver handelbare belastlngcertificaten ver wierp de minister. ALs direct te veel ineens wordt gede blokkeerd en ook als de rentevoet zou worden verhoogd, zou de minister niet zijn vroegere belofte gestand kunnen doen om de Grootboekleningen zo dicht mogeliik bij pari te houden. Wel wil de minister het bedrag van f. 3500, waartoe aan kleine spaarders een jaarlijkse deblokkering van 20% wordt toegestaan, alsnog verhogen, ondernemingen, die leningen hebben ge- Ook wil de minister toestaan dat door Franse onderscheidingen voor zeven Nederlanders WEGENS HUN VERDIENSTEN VOOR DE FRANS-NEDERLANDSE HANDELSBETREKKINGEN. De ambassadeur van Frankrijk, de heer Jean Rivière, heeft gisteravond, in tegenwoordigheid van minister S. L. Mansholt en vele andere genodigden, onderscheidingen uitgereikt aan een zevental Nederlanders. Tot commandeur in de orde van het Legioen van Eer werden benoemd mr H. L. s'Jacob, secretaris-generaal van liet Ministerie van Financiën en de heer D P. Spierenburg, directeur voor de buitenlandse economische betrek kingen. Tot officier in deze orde werden be noemd mr Chr. M Pool, hoofd van de afd. buitenlandse handelsaangelegenhe den van het Ministerie van Landbouw enz., dr W. P. H. van Oorschot, adj. directeur voor de buitenlandse econo mische betrekkingen van het Ministerie van Ec. Zaken en dr F. A. G. Keesing, raadadviseur van het Ministerie van Financiën. Tot ridder in deze orde werden be noemd mr A W. R. baron Mackay, ad junct-secretaris van de Nederlan-dsche Bank en de heer De Thouars, chef de bureau van het Ministerie van Ec. Za ken. De Franse ambassadeur merkte op. dat de Nederlanders, aan wie thans een onderscheiding wordt uitgereikt, kost bare diensten hebben bewezen voor de ontwikkeling van de economische en financiële betrekkingen tussen de bei de landen. Die betrekkingen ontwikkelen zich op bevredigende wijze. De Franse ambassade tracht het be reiken van een evenwicht van de beta lingsbalans veel meer te doen geschie den door een vermeerdering van de goederenrull dan door een verminde ring. Deze politiek, welke volgens de ambassadeur ook die van de Nederland se regering is, blijkt tot nu toe zeer goede resultaten opgeleverd te hebben. In dit verband dacht hU ook aan Indonesië, waarheen binnenkort een Franse missie van twee personen zal vertrekken, om de handelsmogelijk heden aldaar te bestuderen. EET SMAKELIJK....! De laatste tijd worden in Delft nog al eens wolhandkrabben gevangen, die dan trouw bij de politie worden gede poneerd. Nu kreeg de politie het ver zoek van een dame, wonende op te Rot- terdamseweg te Delft, om haar deze dieren te willen geven. Zij eet ze name lijk op, en beweert, dat het een delica tesse Is sloten op onderpand van beieggings- en Investeringscertificaten, bedoelde lenin gen met die certificaten worden afge lost. Vrijstelling van gelden van culturele veren gingen kan de minister tot zijn spiit niet in overweging nemen. Wel wil de minister toestaan, dat de belastingfacilltelt van art. 15 ook wordt verbonden aan de lnvester.'ngs- en be leggingscertificaten. Maar van een ver hoging van de rente op de beleggings certificaten wil de Regering niets weten. Een desbetreffend amendement ver klaarde de minister onaannemelijk. Het gaat hier trouwens „slechts" om een be drag van 30 mllioen. Na korte replieken zegde de heer Lief- tinck toe. dat de Kamer heden reeds kennis zou kunnen nemen van ziin bo- ven-aangekondigde nota van wijzigin gen. De discussies zullen alsdan op basis kunnen worden voortgezet. Nederland verlaat Ecafe-conferentie WANT REPUBLIEK WERD ALS MEDELID TOEGELATEN. De Nederlandse afgevaardigden t« Lapstone in de economische commis sie voor Azië en het Verre Oosten (Ecafe) hebben deze conferentie ver laten, nadat de Republiek Indonesia met 8 tegen twee stemmen by drie onthoudingen als mede-lid werd toe gelaten. De leider van de Nederlandse dele gatie, dr H. C. J. H. Gelissen, had, ge lijk gemeld, reeds verklaard, dat indien de Republiek zou worden toegelaten, de Nederlandse delegatie de huidige zitting van de commissie zou verlaten. „De toelating van de republiek", zo zeide hij gisteren, „zou betekenen, dat de commissie erkent, dat de Republiek verantwoordelijk is voor de internatio nale betrekkingen van Indonesië." Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan, India, Birma, Ch.na, de Philippynen en de Sovjet-Unie stemden voor toelating van de Republiek Indonesia. Groot-Brittannië, Frankrijk en Slam onthielden zich van stemming. De Ver. Staten en Nederland waren tegen toelating van de Republiek in de Ecafe. Hamldoel Huq (Pakistan) die 't voor stel t-ot toelating van de Republiek steunde, zeide, dat de Nederlandse re gering het bestaan van de Republiek als de georganiseerde regeringsinstan tie voor het voeren van onderhandelin gen had erkend, waaruit bleek, dat de Republiek de facto erkend was. Azië is ontwaakt en de geest van haar onafhankelijkheid is in alle lan den vast gevestigd. Het is te laat om dit proces tegen te gaan. Het gebied, waarin de Republiek zich bevindt is een van de rijkste landen van het ge bied der Ecaie en het moet een be langrijke rol spelen in de economische vrijmaking van Azië en het Verre Oos ten. Hij deed een beroep cp de Neder landse regeling de gehele kwestie on partijdig te bezien. H.M. DE KONINGIN BESCHERMVROUWE VER. ..NEDERLANDS FABRIKAAT". H.M. de Koningin heeft het be schermvrouwschap van de Vereniging „Nederlands Fabrikaat" aanvaard. De heer P. A. Kerstens neemt ontslag ALS LID DER NED. DELEGATIE „VUFLANDEN-STUDIECOMMISSIE" Van officiële zijde deelt men ons mede, „de heer P. A. Kerstens, die met de heren Albarda en Bruins Slot deel uitmaakt van de Nederlandse delegatie naar de Vijflanden-studiecommissie, welke te Parijs een studie maakt van het vraagstuk der Europese eenheid, heeft te kennen gegeven niet langer als Nederlands vertegenwoordiger te zullen optreden. In zijn plaats zal de heer P. J. S. Ser- rarens, lid der Tweede Kamer en secre- Aris-generaal van het Internationale Chr. Vakverbond, worden aangezocht. Voorts is prof. mr R. Kranenburg, oud-hoogleraar te Leiden en voorzitter der Eerste Kamer der Staten Generaal benoemd tot plaatsvervangend lid der Nederlandse delegatie. Prof. Kranen^ burg zal morgen naar Parijs vertrekken" De heer Kerstens verklaarde ons naar aanleiding van het bovenstaande des gevraagd, dat de Nederlandse regering van oordeel is, dat de Nederlandse de legatie op verscheidene punten een gro te terugnoudendheid zou dienen te be trachten. Dit standpunt was voor de heer Kerstens. een der grondleggers der Europese beweging, aanleiding zijn mandaat ter beschikking te stellen. De heer Kerstens achtte het n.l. onmogelijk terughoudend te zijn als lid der delega tie en tegelijkertijd enthousiast voor stander der Europese beweging te zijn. Zijn prestige in het buitenland zou door een dergelijke houding onherstelbaar worden geschaad en deze dubbele hou ding zou hem in een onaanvaardbaar scheve positie hebben geplaatst. Daar om gaf hij er de voorkeur aan zijn mandaat ter beschikking te stellen. Uitspraak zaak-Rauter uitgesteld Op 15 December a.s. zou de Bijzon dere Raad van Cassatie uitspraak doen in de zaak van de gewezen commissa ris-generaal Rauter. Naar wij verne men. zal deze uitspraak worden uitge steld tot een nader te bepalen datum. Onderwijsen Kunstzaken: Aan de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Ka mer betreffende de begroting van O., K. en W., ontlenen wij, dat: De minister meent te moeten nagaan, of de invloed der ouders op de school niet enigszins kan en behoort te worden versterkt. Zoals de toestand thans is, vormen de overladen programma's een ernstig punt van zorg voor de minister. Hij stelt zich voor naar wegen te zoeken om in eendrachtige samenwerking met betrokken besturen Inspectie en leer krachten de leerstof te beperken. Als een euvel van ons onderwijs be- (Adv.) FEUILLETON liet testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice van Iter son. 11) Maar waarom zou je dat doen? Hij blies een rookwolkje uit, dat de lucht tussen ihen beiden blauw kleurde. Kijk, ik heb altijd gedacht, dat het 't beste zou zijn, als we een over eenkomst sloten, tussen de familie, be doel ik. Als we overeenkwamen om ge lijk op te delen, wat er ook in het tes tament zou staan, zouden we ten min ste precies weten, waar we aan toe waren en dan zou het uit zijn met die onzekerheid, die ons nu parten speelt. Zie je, we zijn allemaal te veel opge voed in de overtuiging, dat geld te be langrijk is, om het zonder te kunnen doen en we hebben geen van allen een penny van ons zelf, behalve Robert en vertel mij eens, welke zakenman er geen geld gebruiken kan, vooral tegen woordig. Neem Nora nu bij voorbeeld. Haar man bezit geen sou als hij sneuvelt, heeft ze niet meer dan twee honderd pond per jaar. Tante Honoria heeft haar zó opgevoed, dat ze al het dubbele uitgeeft aan haar kleren. Ver onderstel, dat hij terug komt dan hebben ze niets meer dan zün pensioen, als tante Honoria tenminste niet in de bus blaast. Dan krygen we Honor. Zü is twee en dertig en ze heeft nooit ge leerd om haar brood te verdienen. ZU heeft er de moed niet toe, of de kracht niet, of de fut, of hoe Je het noemen wilt. En zij heeft er haar zinnen op gezet om Ernst te trouwen, die haar eenvoudig niet zou aankyken, als zij onterfd werd door tante Honoria. Hij liet zyn hand, met de brandende siga ret tussen de vingers, op zün knie val len en volgde met een eigenaardige, felle blik de rookwolkjes. En kyk nu naar mij zelf. Honoria heeft my altüd een toelage gegeven. Als Je iets altijd hebt gehad, is het niet zo makkeiyk om het plot seling zonder te moeten doen. Ik ben en biyf een kruk. Ze weten niet of ze mün voet zullen amputeren, of dat het dan helemaal afgelopen is met mü. Hy lachte even en Carey 'beet plotseling hevig op haar Up; het geluid van dat lachje kraste in haar oren. Begrijp je het nu? vroeg hy. Een soort van fami lie-onderneming zou ons allen in staat stellen om ruim te leven, want er is werkelyk genoeg voor allemaal, Ik zou het helemaal niet erg vinden, als Jü er ook by kwam. Het is zelfs de enige tfctionele oplossing, want het is hele maal niet onmogeiyk, dat ze plotseling een funeste sympathie voor je zou kry gen en jou numisschien niet alles zou nalaten, maar dan toch wel een onpleizleilg grote portie. Ze is op het ogenblik juist in 'n stemming voor zoiets, de arme oude stakker. Die vrien din van haar, mevrouw Gwent, ls pas gestorven een vreseiyk vrouwmens, maar ze zün samen op school geweest en sindsdien waren ze altyd heel erg cp elkaar gesteld. Nu is die vriendin er niet meer en jy bent de kleindochter van Julia ze heeft my juist gister avond over haar verteld. Ze was hele maal opgewonden. Begrijp je nu zelf niet, dat je een heel grote kans maakt, dat de grote portie jouw kant op zou kunnen gaan? Carey fronste haar voorhoofd. Je zit praatjes te verkopen en ik houd niet van dat soort praatjes. Ik had liever, dat je er mee ophield. Hy trok aan zyn sigaret. In zün ogen was een warme glimlaoh. Het is misschien minder aangenaam, maar het is de waarheid, lieve kind. Het enige, wat dit soort dingen ver- draaglyk maakt, is openhartigheid. On- gelukkigerwyze heeft mün idee van een familieovereenkomst geen succes gehad omdat by voorbeeld Robert niet wil meedoen. Hij heeft een veel te hoge dunk van zich zelf om te willen be kennen, dat tante Honoria mogeiyker- wüs wel eens knders kon doen dan het grootste gedeelte van oom James' geld nalaten aan de enige mannelyke Ma- quisten, om nog maar te zwygen van zyn persooniyke verdiensten en oak daar is hy niet bepaald bescheiden over. En ten tweede doet zich de treu rige omstandigheid voor, dat de mees ten van ons elkaar niet vertrouwen. Wy vertrouwen met zyn allen Robert niet natuurlijk, en hij zal óns zeker ook niet vertrouwen. Dus zyn we weer op het punt van uitgang teruggekeerd. En zo zitten we hier maar te reikhalzen terwijl tante Honoria met legaten jong leert alsof ze niets anders te doen heeft. Het is eigenlyk een soort stoelendans op een goede dag houdt de muziek opeens cp en dan is er een, die niets heeft om op te gaan zitten. Hij wierp zyn sigarettenpeukje weg, stapelde nog een blok op het vuur en hinkte naar de piano. Een levenslied, zei hij. Ik hoop, dat je er door gesticht zult wor den. Zijn vingers gleden vlug en gemak kelijk over de toetsen. Hy had een schitterende aanslag en toen hy begon te zingen, bleek hy ook nog een melo dieuze bariton te bezitten. Zoals de pla no stond, kon hij tegeiykertyd spelen, zingen en naar Carey kijken. Er was eens een tyd, nu heel lang geleden, Ja, heel lang geleden.... Dat Adam en Eva minden in de Hof van Eden. Och, 'heel lang geleden.... Ondanks die les voer het. nageslacht Heeft dat niet beter 't er afgebracht... Och, dat nageslacht! Steeds moet 't ontvluchten het paradijs En altüd op dezelfde vóór-historische wüs! Er was eens een tyd, ja, 't is lang voorby O, heel lang voorby Dat koning Midas goud maakte uit allerlei. Ja, 't is lang voorby. En wat dat verhaal voor ons wel beduidt? Een verstandig mens trekt er lering uit! Maar het geeft geen duit! Steeds wonden er tranen weer weggepinkt Omdat het niet goud is al water blinkt 1 Toen hü de laatste accoorden speel de, keek hy haar lachend aan. Ze zei: „Wie heeft dat gemaakt? Ik. Het is geestig. Je bent erg knap, niet? Hij draaide rond op de pianokruk en haalde zyn sigarettenkoker voor de dag. Dans je voor het. compliment! la heb er over gedacht om my te vestigen als straatzanger als ik er slecht af kom in Tante Honoria's testament. (Wordt vervolgd) schouwt hy ook de omstandigheid, dat jaarlyks een groot aantal leerlingen in de onderscheiden schoolvormen zitten- biyft, temeer waar enkele gegevens het vermoeden wettigen, dat het percen tage zltten-bly vers zich nog in stü'gen- de lijn beweegt. Het bly ven zitten werkt soms als een prikkel ten goede, veel va ker echter ls het nadeel groter dan het voordeel. Van het standpunt van de volkshuishouding als geheel gezien zyn er slechts nadelen; veel geld en energie gaan nutteloos verloren. Men moet zich afvragen, of ons onderwys de kinderen wel de volle kans op ontwikkeling van hun capaciteiten biedt. De minister is niet voornemens op korte termün voorstellen te doen tot hervorming van ons schoolstelsel, Hy wil allereerst de vernieuwing van ons onderwijs, die onderweg ls, binnen de bestaande organisatie van ons school wezen bevorderen. De kleuterzorg Is ongetwyfeld een aangelegenheid van grote sociale bete kenis, in het algemeen als ontwikke lingshulp tot bijstand van de gezinnen in haar opvoedende taak. Een wettelyke regeling is ln voorbe reiding. Het ligt in het voornemen by de voor bereiding van een regeling van het kleuter-„onderwys" ook de organisaties op dat gebied werkzaam in te schake len. De minister moet ontkennen, dat de bezoldlgingspolitick ten aanzien van de onderwüzers een vaste iyn mist. De commissie tot samenstelling van een woordenlyst van de Nederlandse taal zal nog niet in 1949 met haar werk gereed komen. Het ontwerp-kweekschoolwet is thans om advies by de onderwüsraad. In het jaar 1948 trad ten aanzien van de scholenbouw een aanmerkeiyke ver betering in. Terwyl in 1947 slechts de bouw van een zeer beperkt aantal (ca. 20) nieuwe scholen een aanvang kon nemen, was het in het lopende jaar mogelijk met de bouw van 120 scholen te beginnen. Bovendien zullen dit jaar 50 houten scholen uit Finland worden geïmporteerd. Zowel deze als de boven genoemde 120 scholen zullen in de eer ste helft van 1949 zyn voltooid. Naar schatting zullen in de Jaren 1949, 1950 en 1951 resp. 1450, 1700 en 1800 leerlingen van de kweekscholen en deelnemers aan het staatsonderwyzers- examen de lagere akte behalen. Deze getallen zün hoger dan de z.g. jaarlijk se „slijtage" van het onderwüzerscorps, zodat in de genoemde jaren een klein Iwan Smimofr beëindigt zijn vliegerloopbaan BLIJFT ECHTER IN DIENST DER KLM. Dc over de gehele wereld bekende K.L.M.-gezagvoerder Iwan Smirnoff, de man, die met Piet Soer, van Beu- kering en Grosveld in 1933 in record tijd dc Kerstpost van Nederland naar Indië vloog en, eveneens in record tijd, de voor Nederland bestemde post naar het moederland bracht, heeft besloten op te houden als gezagvoer der van de K.L.M. te vliegen. „Ik heb nu ruim 33 jaar gevlogen en acht de tijd gekomen dat jongeren mün taak overnemen. Dit is nu eenmaal het lot van ieder werkend mens", zo kon digde Smirnoff zijn besluit aan. Hy blijft echter zijn bijzondere capa citeiten in dienst der K LM. stellen, zij het nu In een functie op de grond, n.l. bij de hoofdinspectie Bedryfsuitvoering. Italiaanse mijnwerkers naar ons land In verband met het grote tekort aan ondergrondse mijnarbeiders hier te lan de is de Nederlandse regering met de Italiaanse regering overeengeko men, dat een aantal Italiaanse ar beiders zal worden aangeworven voor ondergrondse mitnarbeld in Nederland. Hiervoor komen met het oog op de wo ningnood uitsluitend ongehuwden in aanmerking. Wanneer voldoende wonin gen in ons land beschikbaar zijn, kan ook de aantrekking van gehuwde ar beiders in overweging worden genomen. Personeel van de Nederlandse münen zal in Italië de gegadigden op medische en arbeidsgeschiktheid testen. BRAND IN AMSTERDAMSE BEDDENMAKERIJ. Gistermiddag is brand uitgebroken op de tweede etage van een beddenmake- rü, gevestigd aan het Singel te Am- sterd,am, achter de Lutherse kerk, De- orand, door onbekende oorzaak omstaan in eer. voorraad kapok, greep snel om zich heen. De brandweer rukte met vry groot materiaal uit. Na ongeveer een half uur was de brandweer het vuur meester. De balen kapok, die door het vuur waren aan getast, bleven echter nog lange tyd smeulen. De tweede en ook de derde verdie ping hebben aan de adhterzyde ernsti ge brandschade opgelopen. Het .personeel is er in geslaagd een gedeelte va-n de kapok en de matrassen naar bulten te slepen. Verzekering dekt de schade. overschot zal worden gekweekt om het In 1952 en volgende Jaren benodigd groter aantal onderwüzers althans ge- deelteiyk te kunnen opvangen. De in bewerking zijnde herziening van de algemene maatregel van bestuur tot regeling van het Buitengewoon La ger Onderwijs nadert haar voltooiing. Verwacht mag worden, dat zü nog dit jaar haar beslag zal krygen. Het tekort aan bevoegde leerkrachten by het V.H.M.O. vervult de minister met bezorgdheid. De animo voor het ambt van lo^ar in de kringen der studenten aan univer siteiten is gering te noemen. De minis ter meent, dat hij daaraan zfjn aan dacht moet wijden. Hy stelt zich voor op korte termijn het oordeel der be trokken faculteiten in te winnen. Voor verplichte invoering van het onderwijs in de inyzlck acht de minis ter het tydstip nog niet gekomen. Het rapport van de commissie-Kohn- stamm over het nijverheidsonderwijs voor meisjes is byna geheel gereed en het rapport van de commissie over het Lager Nijverheidsonderwijs voor Jon gens is dezer dagen gereed gekomen; zij zullen binnenkort worden gepubliceerd. In beginsel kan de minister zich ver enigen met het voorstel om aan de tweejarige ambachtsscholen een voor bereidende cursus van 1 jaar te ver binden. De omvangrijke arbeid van de staats commissie voor de reorganisatie van 't Hoger Onderwijs is met uitzondering van het wetgevend gedeelte nage noeg voltooid. Inderdaad is de minister van oordeel, dat aan de zorg voor de kunst bijzon dere aandacht zal moeten worden be steed. Hiertoe zal het in de eerste plaats nodig zyn, dat er wegen worden ge zocht en gevonden om de afstand tus sen kunstenaar en volk zoveel mogeiyk te verkleinen en dat een gezonde volks kunst, die de onmisbare voedingsbron ls voor de kunst in haar hogere en strengere vormen, onderhouden en ge steund wordt. Aan de mogeiykheld het beroep van de kunstenaars te beschermen geeft hU volle aandacht Naar verwacht mag worden zal een wetsontwerp tot be scherming van de titel en het beroep van architect de Kamer binnenkort be reiken. Verder is een begin gemaakt met de uitwerking van analoge plannen ten aanzien van de toonkunstenaars. De voorbereidingen voor het ontwer pen van een nieuwe radiowet vorderen gestadig. Ten aanzien van de regionale omroep is öe minister van mening, dat deze voorlopig gehandhaafd dient te Wijven. De indiening van wetsontwerp ten aanzien van het tuchtrecht in het pers wezen kan op korte termün tegemoet worden gezien, 34), „Zo, mislukt kereltje, ben Je daar?" zei professor Dommel terwyi hy opkeek. „Nu is het uit met je grappen, de zonde volgt altyd op de straf, dat weet je". De professor liet de gedach- tenmachine los om Bulk in zyn kraag te grypen, doch nu de machine niet meer werkte kreeg Bulk meteen zyn bezinning terug. „Hé, ouwe krakebol", schold Bulk, „blyf met je vingers van me af. Je dacht zeker, dat je Billy Bulk zomaar voor het grypen had, wat? Komt niks van in, vader. Hier, ik zal je die grap jes wel afleren!" Hy hief de gedachtenontvanger, die hy in zyn handen had, hoog op en liet het ding met kracht op het hoofd van de professor neerkomen. „Zo, ouwe, nu kun je sterretjes zien", bromde hy, maar toen hoorde hij voet stappen. Haastig bukte hy zich, pakte de gedachtenmachine op. die de pro fessor haa laten vallen, doch vergat de ontvanger. In een wip had hy zich u!t de voeten gemaakt en had zyn oude schuilplaats weer opgezocht. De professor zag inderdaad sterretjes. In allerlei kleuren dansten ze voor zyn ogen. „Dieven vangen schUnt niet mün sterkste züde te zyn", mompelde hy, terwül hy Bulk versuft nastaarde. VOOR DONDERDAG 9 DECEMBER. Hilversum I (301 M AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek, 7.30 gram.muzlek; 7.50: dagopening door dr A. 1 i'rouw; 8.00: nieuws; 8.15gram.muzlek; j 8.55: voor de vrouw; 9.00: gram.muzlek; 10.00: morgenwijding door ds A. C. Diede- rlks; 1015: arbeidsvitaminen; 11.00: Spaanse Rhapsodic van Ravel; 11.15: Mla Barten, plano; 11,45: lezing over Nobel; 12.00: zlgeunermuzlek; 12 30: weerpraatie; 12.33; in 't spionnetje; 12.38: Hollandse liedjes; 13.00 nieuws. 13.15; mededelin gen; 13.20: Metropole Orkest; 13.50: Rale da Costa. plano; 14.00: voordracht; 14.20: Kamerorkest; 15.00: voor zieken en gezon den; 16,00 gevarieerd programma; 17.00: hoorspel voor de Jeugd; 17.20: over dieren; 17 30: voor modelvliegtuigbouwers; 17.35: Romancers; 18.00: nieuws; 18.15: sport- praatje; 18 30: Ned. strydkrachten; 19.00: uitslag tekenwedstrijd; 19.10: avondschool; 19 45: RVD antwoordt; 20 00: nieuws: 20.05: het Duitse vraagstuk; 20.20: Sint Nlcolaas cantate van Britten; 21.15: hoorspel ..Wil liam Ierelands Bekentenis"; 22 05: G. Cas- sado, cello: 22.15: Radio Phllh. Orkest; 23.00: nieuws; 23.1524.00: Amerikaanse zangsterren. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00' nieuws; 7.15: ochtendconcert: 7 45: mor gengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: muziek uit de Bal kan en de Kaukasus; 9.30: waterstanden: 0.35; De Karakleten: 9.45: schoolradio;. NCRV 10.00: Prof. Viganelli, orgel; 10.15: morgendienst o. 1. v. ds J. Waagmeester: 10.45: Amsterdams Vocaal Ensemble; KRO 11.00: ziekenbezoek; 1140: schoolradio; 12.00; Angelus; 12.03: planoduo; 12.30: weoroverzlcht; 12.33: walsen van Strauss; 12.55. zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.25: alt en plano; 13.45: voor de vrouw; NCRV 14 00- orkest P. Nobino; 14.30: gedeelten van La Travlata; 14.40: voor de vrouw; 15.00: Alma Musica; 15.20: gram.muzlek; 15 30 Amsterdams Vocaal Kwartet; 16 00: bijbellezing; 16.45: balletsuite van Jacob; 17.00: Jeugdjournaal; 17.30: M. Voorberg, plano. 17.50 vertelling; 18.00; Sans Soucl; 18.15: land- en tuinbouw; 18.30: Sans Soucl; 18.45: puzzlerubrlek: 19.00: nieuws; 19 15: Leger des Hells; 19.30: actueel ge luld; 19.45: Nederlandse organisten spelen eigen werken; 20.00: nieuws: 20.05: pro loog: 20.15: steravond; 21.30: familie- competitie; 22.00: gram muziek: 22 05: de vaart der volken: 22.25: liederen uit Valerius' Gedenck Clanck: 22.45: avond- overdenking; 23 00: nieuws; 23.1524.00: avondconcert. AGENDA WOENSDAG: Den Haag (Gebouw K. en W.): Con cert Residentie-orkest t.b.v. Pensioenfonds 8 uur nam. Gerecht 10: Geünieerde Loge van Theo- 6ophen. 8 uur nam DONDERDAG. Langebrug 63: Bijbellezing B. LemkM. 8 uur bana.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2